E_1 eveti STADSN EUWS, flijnhardt's Hoofd pijn tabletten mEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Dinsdag 16 Februari 1926 Invaliden gevraagd. Dreigende staking Agenda 17 Februari Hinderwet. Jubileum. Reparatie van het asphalt. MUZIEK. Het raadslid Peper. Gevonden Dieren en Voorwerpen. BLdEMENDAAL. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. SANTPOORT. HALFWEG SCHOTEN. BEVERWIJK. HILLEGOM. HAARLEMMERMEER. Een brand. IJMUIDEN. HEEMSKERK. Onze Priesters. IM stillen spoedig de ergste hoofdpijn Hj BENNEBROEK. AMSTERDAMSCH NIEUWS, SPAARNDAM. C. Schreuder. Onbeheerde brandkast. MARKTNIEUWS. Voot mij ligt een circulaire van den Raad van Arbeid te Haarlem, waarin met cijfers wordt aangetoond, dat het aantal rente- aanvragen m het gebied van genoemden Raad opvallend lager is dan in aangrenzen de gewesten. Wanneer nu maar vast stond, of dat er <^thans eenige aanwijzing was, dat dit lage cijfer een gevolg is van een betere gezond heidstoestand in het district Haarlem, dan «ou ieder zich daarover van harte verheu gen. Maar het bestuur van den Raad van Arbeid te Haarlem vreest blijkbaar en m.i. niet zonder grond dat de oorzaak wel eens elders kon liggen en de verzeker den niet voldoende bekend zijn met de rechten welke zij aan de I. W. kunnen ont leen en. Om nu te zorgen, dat de verzekerden fliet door onkunde hun uitkeering, waarop zij bij eventueele iVivaliditeit aanspraak kunnen maken, verliezen, heeft bedoelde Raad van Arbeid deze circulaire uitgege ten. Een andere strekking kan ik er niet uit halen en kan er ook eigenlijk niet in lig gen; omdat ten slotte niet de Raad of zijn aestuur. maar de Rijksverzekeringsbank aver de toekenning van invaliditeitsrente beslist. Zoodra ik dan ook met den besten wil niet kan begrijpen, waarvoor de spot en de hoon moeten dienen, waarmede „Haarlem's Dagblad" deze circulaire overgiet. Wanneer ik b.v. lees: „De Raad van Arbeid is dol op invaliden. Er kunnen er nauwelijks ge noeg komen,'" cm daarna te besluiten, dat ze op hef „Statenbolwerk" de vlag wel zullen uitsteken, wanneer Haarlem straks de omliggende gewesten heeft overtroffen, dan kost het toch wel heel wat moeite om alleen aan volslagen onkunde te denken. Hoe dat ook zij: een zakelijke bespreking is het in geen geval en daarom moet een 1 dergelijke grofheid veel meer den aanval ler dan de aangevallene verwonden. Men kan over de uitvoering van onze sociale verzekering denken zoo men wil, men kan zelfs een geheel ander systeem wenschen, maar dat de organen, waaraan de taak is opgelegd om de verzekerings wetten uit te voeren, deze taak zoo ernstig mogelijk opvatten, kan toch redelijker wijze geen aanleiding tot critiek geven. Het zou daarom te betreuren zijn, indien zij zich van een dergelijke „beoordeeling" ook maar het geringste aantrokken. Daarvoor staat het te vèr beneden peil. .A. J. L. De besturen van de R. K., Chr. en Alg. Ned, Metaalbewerkersbonden te Leiden hebben, nadat zij in verband met de ge voerde actie tot verbetering der loon- en arbeidsvoorwaarden bij de Scheepswerf v./h. Gebr. Boot aldaar Zaterdagavond met het personeel bij die werf hadden verga derd, aan de directie een ultimatum gezon den, waarin wordt medegedeeld, dat als op een a.s. Donerdag met de directie te hou den conferentie geen bevredigend resultaat wordt verkregen op Maandag 22 dezer de arbeid niet zal worden hervat. Bij deze actie zijn 200 arbeiders betrokken. die wellicht door sommigen wel, maar zeer zeker door velen niet begrepen en dus n,et gewaardeerd konden worden Gelukkig, kreeg het Hollandsch ook een beurt., Het geestige „Bloemen van roode bessen" en het ernstige „Donker blad van den Beuke- boom", kwamen uitstekend tot hun recht. Aan applaus ontbrak het derhalve niet. Maar mej. Ré Levie werd zusterlijk in het succes-oogsten betrokken. Het Koor begon met het zingen van het „Wilhelmus", hetwelk staande door de aanwezigen werd aangehoord Hierop volg den een paar geestelijke liederen met latijnschen tekst. Hel „Middernacht" var; Wierts ken ons maar mat.gies bekoren. De heer Hoogerwcrf maakte er evenwel van wat hij kon. Het „Wandellied" van Ph. Loots, gaf heel wat meer te genieten. Het „Viccltie" van Hcogerwerf bekoorde in, mate deer eenvoud en goede ver klanking. j\ .::s bijeen genomen, een avond van veel succes. Veel publiek, veel applaus, veel batig saldo naar we hopen. Bloemenlaal's Gemengd Koor kan tevreden zijn. Sociëteit „St. Bavo," Geloof en Weten schap S uur Cursus Fransch 8 uur Haariemsche Inkoop Combinatie 8 uur Vioolonderwijs 3 uur Bestuur Volksbond half 8 Bestuur Bouwvakbond half 8 uur. St. .Jozefs-gezel'.en-gebouw. Jansstraat 59 Repetitie „Utile Dulci" 8 uur RecieatieavonJ voor de gezellen 8-10 uur Elftalcommissie „Zwaluwen" 8 uur. Stadsschouwburg. Eerste voordracht avond der leerlingen van de muziekschool van de Mij. tot bevordering der Toonkunst afd. Haarlem 8 uur. Groote Kerk. Herdenking van het Zil veren Huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar 8 uur. Tuinzaad Brinkman. Slotvergadering Mid- denstavidssteunactie Watersnood half 9 uur. Restaurant „De Kroon''. Groote Markt Jaarvergadering Politie Studie-, deb.-, en Prop. Cub. „Haarlem en Omstreken" 4 uur „Wegenplan der Provincie Noord-Holland" 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89ïi uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit .,St. Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur, 's-middags van 35 uur. 's-avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9%12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1. Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ncd. R.-K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan bet Bu reau Bl.weg 309, Overveen (dr. C. Bosch). R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiker, dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8-10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvrager, om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 2—3 uur, Donderdags van 12 R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Cocbergh. Ged. Oude Gracht 71. des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, electrlciteitsongevallen Tel. 10231. B. en W, var. Haarlem doen te weten, Jat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 1 Maart e.k. 's voormiddags ten 11% uur, ter gemeente-secretarie 7e afd, ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van Th. Doncker- wolcke om vergunning tot oprichting van eene inrichting voor machinale houtbewer king in een werkplaats, staande achter zij ne woning aan de Teylerstraat no. 28, kad. sectie E no. 4838, waarbij twee electro- Jnotoren zullen worden, gebezigd met een gezamenlijk vermogen van 3 P.K. voor bet aandrijven van verschillende werktuigen. De heer J. L. Hulsenboom, commies bij het bouw- en woningtoezicht, tevens secre taris der Huurcommissie, was heden vijf en 'wintig jaar in gemeentedienst. In verband hiermede werd hij hedenmorgen door den Burgeiaeester in diens kabinet ontvangen ®n op waardeerende wijze toegesproken. Namens B. en W. werd den Jubilaris het gebruikelijke geschenk (zilveren couvert) overhandigd. Op verschillende plaatsen in de Groote Houtstraat is men thans bezig de zwakke plekken van hef asphalt te repareeren. Deze 'eparatie betreft hoofdzakelijk kleinere stukken langs de rails en het trottoir. Piano-recital Marcel Maas. Beethoven, César Franck, Maurice Ravel, Debussy, Granados en Albeniz op één avond in 'n tijdsbestek van anderhalf uur te verwer ken is een muzikale spijze die menig doorsnee concertbezoeker wel wat moeite kost. Wij voer ons hadden in het piano-recital van den Belgischen pianist Marcel Maas lie ver meer eenheid gezien. En juist daarom lie ver meer eenheid omdat Marcel Maas zich aan ons eerst als fijnvoelend artist openbaarde na de pauze in zijn vertolking vanDeb*issy, Granados en Albeniz. In het voorafgaande, de variations C. KI. t. van L. v. Beethoven en vooral ook in Le tombeau de Couperin bleef het vrijwel meer bij een tentoonstellen van een alle moeilijkheden overwinnende glanzende techniek. Want techniek heeft Marcel Maas in groote mate, die hij met kwistigen zin zijn auditorium weet voor te tooveren. Slechts nu en dan kwamen, en dit was nog het meest het geval bij Le tombeau de Coupe rin van Ravel, de dichterlijke uitingen en het innerlijk aanvoelen boven. In het slot van zijn recital zoowel in Debus sy als in Granados en Albeniz, vooral in de Seguidiile van den laatste vierde Marcel Maas hoogtij. Dat was een sprankelend «klankenfeest waardoorheen het vurig rythme met sterke vasthoudendheid bruischte. De techniek hier tot in de fijnste onderdeelen ongeschonden afgewerkt stelde aan de muzikale dichter ziel volle vrijheid om haar voelingen te uiten Zeer gaarne hadden wij Marcel Maas nog in meerdere werken van de laatstgenoemde componisten gehoord, want daarin openbaar de hij zijn volle kracht en was zijn spel een on verdeeld genieten. Naarmate het piano recital vorderde steeg de waardeering bij het auditorium, dat zich uitte door telkens geest driftiger applaus. Zonder toegiftje ken Marcel Maas niet vertrekken-De kleine zaal van het Concert gebouw was goed gevuld. We vernemen., dat de toestand van den heer L. Peper, die eenigen tijd geleden, ten gevolge van de gladheid een been brak, vooruitgaande is. Terug te bekomen bij: G. Vermeer, Ja- cobijnestraat 31, contracten; K. Nieuwpoort, L. Wijngaardstraat 31, grijze ceintuur; D. Kollaard, J, Nieuwenhuizenstraat 8, wollen das; D. Mol, Magdalenastraat 9,. étui; P. Geenen, Papentorenvest 50, gewicht; Kap- pel, lepenlaan 3, grijze poes, Fauna; Poli- litiebureau, Smedestraat, kindermutsen; v. Dijk, v. Zeggelenstraat 5,* zakmes; Uitèn- daal, Ged. Raamgracht 13, pakje wasch- goed; L. v. d. Schaar, Kloosterstraat 17, damesportemonnaie m. i.; Th. Michielse, Kamperstraat 15rd., idem; J. Neelem, van Beerensteinstraat 38, idem; D. J. Kroes, Glipperweg 7, idem; Akersloot, Rusienbur- gerlaan, slobkoiïsen; Politiebureau, Smede straat, huissleutel; S. C. Oostinga, Patriarch straat 17, taschje m. i.; S. Mulders, Zomer- vaart 14a, tascb m. i.; M. v. d. Vlist, Schalk wijkerstraat lid., -broche; Politiebureau, Smedestraat, kinderbontje; Langeveld, Baan 35, Psalm en gezangenboekje; J. Noorda, Patrimoniumstraat 7, vulpen; P. H. Schutte, Ged. Oudegracht 21, rijwielbel.merk; Jan sen, Nieuwegracht 78, idem. Wie na de verschillende collectes, bazars, weldadighe.dsuitvoeringen en andere midde len, om geld los te krijgen voor de slacht offers van den watersnood gedacht mocht hebben, dat de „aardigheid" er nu lang zamerhand af zou raken, die zou bij den aanblik van de volle Vreeburgzaal op g.steravond wel tot andere gedachten ge komen zijn. Laten we hieruit dan maar concludeeren, dat de goede roep. die van Bloemendaal's gemengd koor uitgaat, in staat bleek nog een volle zaal te trekken. Want dat de solisten deze aantrekk.ngskrachl hadden, zouden we niet durven beweren. Behalve mej. Ré Levie toch, een goede be kende hier in Bloemendaal, waren de dames mevr. J. Blankevoort (sopraan) en mej. Ilse ia Roy in de Bloemendaalsche Concertzaal n.euwe verschijningen. En om nu maar direct aan deze dames dj eer te geven, die haar tqekemt, verklaren we, dat dc kennismaking met deze dames een hoogst aangename is geweest. Mei. Ilse le Roy, een jeugdige violiste, stal aller hart door. haar zeer bekoorlijk spel. De verschillende num mertjes, die zij ten gehoore bracht, gaven bewijs van zeer goeden aanleg en degelijke opleiding. Mocht voor de pauze in La Fc'a (Corek-Leon^ird) de zuiverheid ook even in het gedrang komen, in 't Adagia Religiose (Vieuxtemps) en de Slavische Fantasie (Dvorak-Kreisler) nam zij schitterend re vanche. Mevr. Blankevoort, sopraan, begon met een paar Fransche liederen (Melodie van G. Sandré en Non Credo van C, M. Widor), Dr. W. Posthumus Meyes. Naar we ver nemen, zal dr. W. Posthumus Meyes, zich binnenkort in het buitenland vestigen, waardoor hij genoodzaakt zal zijn, te be danken als voorzitter van de afdeeling Bloe- mendaal-Velsen van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. Voor de afdeeling zal dit bedanken een zeer groot verlies zijn Met hart en ziel heeft ar. Posthumus Meyes zich gedurende de jaren van zijn voorzitterschap aan de afdeeling gegeven en we zeggen niet te veel, als we beweren, dat het zeer moei lijk zal zijn, voor hem een even bekwaam, ijverig en bemind voorzitter in dc plaats te krijgen. Onderling Hulpbetoon's Mannenkoor. De feestavond van het ^Mannenkoor van „On derling Hulpbetoon, gisteravond in „Zomer- lust" gegeven, is zeer goed geslaagd. Ge rust kunnen we beweren meer dan geslaagd want zOowel het programa als dc. uitvoering van het programma, gaf meer dan we recht hadden te mogen verwachten. Door den heer Keesman werd de avond met een korf woord ter inleiding geopend. Zoo'n volle zaal gai hem den moed tot een opgewekt openingswoord en speciaal richtte hij zich tot den heer Zwaan als eere-voor- zitter van het koor, die door zijn tegen woordigheid blijk gaf van zoo groote be langstelling in het koor. De verschillende nummers door het koor gezongen, werden haast alle op zuivere wij ze ten gehoore gebracht. Duidelijk liet bet koor hooren.bdat het de ernstige toewijding van den heer Dees ter harte nam. Hier en daar kan er nog van diens leiding geprofi teerd worden en dan, wel, dan is het Man nenkoor op de plaats naast „Kunstna Ar beid, dat onder leiding van denzelfden di recteur zoo n belangrijk deel van de Zar.d- voortsche muziek voor zich opeischt. Het koor zal niet lang werk hebben, want de vorderingen, die wc uit de nieuwe nummers konden afleiden, doen bet beste voor de toekomst verwachten. Schitterend van uit voering was de Cavatinc van J. Raff en uit gevoerd door mevr. De Braai, piano, mevr. Bekman, cello, en den heer Anton Sauve- planne, viool. Het aanhoudend applaus lok te een extra nummertje uit dat weer even schitterend van uitvoering was. Ook de andere nummers, zoowei als die, waarin een der genoemden als solist of so liste optrad, hadden een welverdiend ap plaus in ontvangst te nemen. Namens de vereeniging bood de bear Keesman, als blijk van waardearing aan 'net drietal bloemen aan met een passend woord van hulde aan het drievoudig talent. In de pauze wist dc heer Engel Paap at aanwezigen te vergasten op populaire piano-muziek. Het tooneelstukje „Arme Rijken was een echt stuk waarbij de lachers gelegen heid kregen om eens naar hartelust te lachen. De rollen waren in goede handen. Vooral noemen we den heer Janse Kok ais Forgeron en den heer L. van der Mije als Smit. Het was een genot, dit blijspelletje te zien en te hooren opvoeren. Aan het slot sprak de heer Zwaan een woord van dank tot de werkende leden van het koor en in het bijzonder tot den nieuwen directeur, den heer Dees, voor alles, wat ze deden om den naam van On derling Hulpbetoon hoog te houden. Hij wenschle hun een welverdiend succes, te meer, daar hij vernomen had, dat men mede ging doen aan wedstrijden. Met een dankbaar applaus sloot het pu bliek zich bij deze woorden aan. Biljarten, Maandagavond is aangevafigen met den wedstrijd tusschen D, O. K. Heem stede en Excelsior Haarlem, in café v. Trigt te Heemstede. D. O. K. won 3 van de 4 partijen, docb verloor één partij met ste vige cijfers, waardoor den voorsprong lot eenige caramboles werd teruggebacht. De uitslag is: D. O. K. 100. 100, 35, 100 355. Excelsior 77, 92. 100, 69. 338, zoodat de eerste ontmoeting eindigt met een verschil van 17 caramboles voor D.O.K. Tooneel. De toongelvereeniging „Varia gaf Zaterdag een opvoering van „Voerman Henschel". Over het geheel genomen werd goed spel vertoond met als de beste A. dc Groot. De zaal was flink bezet en men genoot er. De tooneelvereeniging H. Hcijer- mans verleende medewerking en droeg veel bij tot succes dezer avond. Na afloop was er gezellig samenzijn, St. Gerardus Majella. Zondagavond gaf deze tooneelvereeniging haar z.g. Vasten avonduitvoering. Zij had daarvoor gekozen het tooneelspel „Hellas". 't Aardige stuk, dat de sociale denkwijze van onze vroegere industrieelen en de te genwoordige zoo aardig naar voren brengt, werd uitstekend gespeeld. Vooral blonken uit, dc oude industrieel Lovink en diens drie zonen; Willem, Fer dinand en Be-nard. Zij gaven goed gevoeld spel. Ook de kleinere rollen waren in goede handen. Speciaal een woordje van lof voor het aardige mciske, het dochtertje van Wil lem, dat zoo onbevangen haar kleine rol letje vervulde. De regie was bij den heer Berghegge in goede handen. Het blijspelletje, als nastukje, werd vlot gespeeld, maar was zeer inbenuliig van in houd. De type van de Brabantsche boer was prachtig. Daarna bleef men nog 'n half uurtje ge zellig bijeen. De zaal was geheel bezet. R. K. KIESVEREENIGING. Vrijdagavond 19 Februari a.s. houdt de R.K. Kiesvereeniging hare jaarvergadering in de bovenzaal van café J. van Trigt, Soendaplein. De agenda, welke acht punten bevat, vermeldt o.m. verkiezing bestuur, wegens periodieke aftreding van de heeren Chr. Wolff en P. Bers en verkiezing afge vaardigden voor de Kamercentrale en Prov. kiesvereeniging, waarvoor aftredend zijn de heeren Ch, Wolff, M. Emans en 'J, J. v. Kolk. DE TWEE WEEZEN. Zooals wij reeds gemeld hebben, was de belangstelling voor de opvoering van het tooneelspel „De Twee Weezen" buitenge woon groot. Het was gisteravond voor het K. S. A.- gebouw een drukte van belang. Van omlig gende plaatsen, was men in groote getale per auto gekomen, om te genieten van het mooie spe! dat gegeven werd door het Groot Tooneel, onder leiding van Joh. Langenaken en Joh. Lemaire. De groote zaal was heerlijk verwarmd en tjokvol met enthousiast publiek. Uitstekend spel werd vertoond, zoodat door het publiek heerlijk genoten heeft van de opvoering der Twee Weezen. Op de opvoering zelf zullen wij niet te rug komen, daar het stuk meermalen in onze courant is gerecenseerd. De rollen waren in uitstekende handen, zooals we dat altijd gewoon zijn van het „Groot Too neel". Het publiek volgde met groote aan dacht het spel, wat op zich zelf reeds ge tuigt van de groote waardeering van het publiek voor het gebodene. Na het 7e bedrijf nam de ziel van het K. S. A.-gcbouw even het woord en sprak zijn vreugde er over uit, over de overwel digende belangstelling welke het publiek heeft betoond Voorts deelde men mede, dat wegens het erorm succes en voor dc honderden, die teleurgesteld zijn, ook hedenavond dezelf de opvoering gegeven zal worden. Deze mededecÜng is voor de teleurgestelden verheugend. Reeds gisteravond was een groot aantal plaatsen verkocht. Wie dus cp den Vastenavond wil genieten, ga deze op voering bijwonen en men zal van zijn avond geer spijt hebben. Wij durver te voorspellen, dat ook he denavond het Groot Tooneel voor een uitverkochte zaal zal spelen. Deze waar deering komt het tooneel toe. Ongestempelde speelkaarten. Door dc politie zijn aangehouden J. van W> en K. de G., alhier, alsmede een Amsterdammer, die hier ongestempelde speelkaarten te koop aanboden. Er is proces-verbaal opgemaakt, terwijl ongeveer 50 spellen in beslag geno men werden. Statuten. Dc „Staatscourant" bevat de statuten van den Motorbootdienst en Expe ditiebedrijf „Dilo". alhier. Vernieling. De autobusondernemer R. deed aangifte dat zekere A. G. R., een glas ruit van zijn autobus bad vernield. Dit ge schiedde op 't Willemsplein, vlak bij het po litiebureau. De politie had den dader dan ook gauw te pakken, die onder den invloed van sterken drank bleek te verkeeren en dus werd opgeborgen. Voor beide feiten kreeg hij proces-verbaaL Brandje, Zondagavond 10 uur bemerkte een voorbijganger, zekere Griekspoor, uil Haarlemmermeer, dat de gordijnen in het woonhuis van den kleermaker J. L„ aan de Haven, in brand stonden. Hij ging direct naar binnen en trok de brandende gordijnen van het raam af. J. L. lag op den grond, door een toeval getroffen. Bij zijn val had hij een petroleumlampje in zijn hand, dat gevallen was en de gordijnen in vlam gezet had. Burgerlijke Stand. Getrouwd A. L. C. Mathot en G. M. Jonkheer; G. Koster en A. D. de Groot; S. Beyk en C. E. A. Huis man. Geboren z. v. I. Timmerman; z. v. A. J. E. Goemans-Dernison; d. v. J. E. Veelen- turf-Seysener; d. v. P. H. Paase-Gabel; d. v. H. C. Stevens-Smid; z. v. G. C. den Har- togh-Schuurman; z. v. P. Admiraal-Dekker; z. v. J. van Diest-van der Zande; z. v. J. M. van BlarcumBrouwer. R.-K. Tuiitdersvereeniging „Kennemerland". Donderdagavond houdt de R.-K. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland" haar jaar vergadering in hei K. S. A.-gcbouw, alhier. Gisterenmiddag half één was in Haarlem mermeer een brand zichtbaar in de rich ting Amsterdam. De brand bleek te woe den in café „Opoe" van K. onder Amstel veen. Burgerlijke Stand Geboren Everdi- na Hendrfka Willemina, d. v. J. Roubos en A. M. van Loevestijn Frans, z. v. W. G. F. Sant en A. Tauber Antonius Gerardus, z. v. W. de Boer en A. L. Nijssen Janna, d. v. C. Bootsman en G. Hartkamptweeling Helena Johanna, d. v. P. van Oosten en C. Beijk, Adrianus Johannes, z. v. P. van Oos ten en C. Beijk Abraham Gerardus, z. v. C. Schouten en P. J. Brans IJsbrand, z. v. H. C. Kemp en C. van der Blom Geertruida Catharina, 'd. v. G. P. van der Zwet en M. C. le Feber Wouter Jacobus, z. v. J. van Leeu wen en C. van LieinptJacob, z. v. J. Ver hagen en F. C. Slooten Dimphina, d. v. P. J. Rens en C. van Tilburgh Jan Marfus, z. v. J. M. van de Pol en E. M. Houtkooper Jacobus, z. v. J. Olijerhoek en J. E. Th. d' Hane Jannigje, d. v. J. de Moor en G. Har- ting Pieter, z. v. C. Bakker en P. G. Bunt. Ziékenhuisvcrpleging.Het nut van een vereeniging voor ziekenhuisverpleging schijnt thans in dezen polder meer en meer te worden ingezien. In verschillende dorpen en buurtschappen o.a. te Abbenes, Hoofddorp, Vijfhuizen, nabij de Lijnden heeft men reeds een zoodanige vereeniging opgericht, waarvoor zich reeds vele personen en gezinnen als lid hebben op gegeven. Thans schijnt men ook te Rijk alhier voor nemens te zijn een dergelijke .vereeniging te stichten. Heden (Dinsdagavond) werd daar toe, op initiatief van enkele vooraanstaande personen uit die omgéving, een openbare'op- richtingsvergadering gehouden in het café van den heer Mes aan de Badhoevelaan aldaar. „Gezellig Samenzijn." Maandag avond gaf „Gezellig Samenzijn" wederom in hotel „De Beurs" te Hoofddorp een uitste kend geslaagde uitvoering. Als steeds was dg Zaal stampvol. Opgevoerd werd „Als je maar een verleden hebt," een blijspel in drie be drijven. Over de aardige verwikkeling in dit succesblijspel is door de vele aanwezigen soms onbedaarlijk gelachen en een daverend applaus na afloop van elk bedrijf en aan het einde van was een bewijs dat dit stuk „insloeg." De rollen in dit spel werden evenals we gewoon zijn van de werkende le den van deze vereeniging weer op bijzon der goede wijze vertolkt. „Gezellig Samen zijn" heeft weer aan velen een genotvollen avond bezorgd. Concert IJmuidens Mannenkoor. De kleine zaal van „Thalia" was Maandagavond geheel bezet, door leden en donateurs van IJmuidens Mannenkoor, welk koor daar een concert aanbood. Van het programma wer den slechts 4 liederen door het koor gezon gen, het overgrooto deel was voor de gas ten. Het koor opende met „Mijn land is een land der zee" van Alb. Mosrnans. en maakte daarmede een zeer goede introductie. „Het breisterstje" van Olman. dat als een hu moreske zoozeer aantrekt, beeft steeds de neiging om de zangers in het verhaal mee te voeren en het kwam ons voor, dat dit ook thans eenigszins het geval was. „Nim mer nacht" van Andriessen werd ook nu weer prachtig gezongen. Het koor sloot den avond met „Tempel- zeng" van Biidelmann Het dubbelmannenkwartet „Caecilia", on der leiding van den heer H. Arisz, had 5 'lederen voor hare rekening. Zij werden over het algemeen zeer goed gezongen. Aan het concert werkten verder nog 2 so listen mee: Mej. Cobie dc Graaff, alt, uit Zaandam en den heer H. Cooimans, bariton, uit den Haag. De heer Cooiman3 bleek een zeer goede baritonslem te bezitten. Wel meenen we dat zijn tamelijk forsch geluid, nogal last van dc zaal had en voorts dat hem op en kele momenten te veel den opera-zange- voor oogen stond. De stem van Mej. de Graaff klonk als rein zilver. Men heeft met onverdeeld genoegen naar haar geluisterd De bloemen, die ze ontving, waren zeker wei verdiend. De beer Gonlag begeleidde beide solisten zeer goed. EEN REUS ONDER DE PAARDEN. In het abattoir te Enschedé is de vorige week een paard geslacht, dat buitengewone afmetin gen had. Het dier had een hoogte van 2.20 M. (Normaal is 1,60 M.) en woog ongeveer 1200 pond. Burgerlijke Stand van 115 Febr. Ge boren: Maria, d. van N. Roskam en H. M. M. Keijzer. - Petrus Paulus, z. van J. J. M. Wiegman en E. M. W. Regout Her- manus Jacobus, z. van C. v. Duivenvoorde en H. M. Kimman. Christina Alida Maria, d. van M. R. de Bruijn en J. C. H, Voorter. Adrianus, z. van Jan A. Stengs en A. W. Kuil. Anna, d. van P. F. Duin en Anth. Grapendaal. Gerardus Antonius, z. van G. A. Aardenburg en A. Stengs. Lam- bertus Nicolaas Petrus, z. van P. Benning en W. C. Kuijer. Alida, d. van Ger. Zon neveld én Cath. Brakenhoff. Ondertrouwd: J. G. Rozemeijer en -Joh. Zonneveld. Joh. L. v. Leeuwen en R. Akkerman. Rarddraverijvereemging. Bovengenoemde vereeniging vergaderde in het café ,De Oranjeboom", alhier. Dr. van den Bergh leidde de vergadering, welke tot plaatsvervangend secretaris van deze vereeniging was benoemd. Dr. van den Bergh bracht in 't midden de twee vorige besprekingen, waarbij de burgemeester onder groot applaus het Eerevobrzitterschap heeft aangenomen. De vorige week is hier ook een bespreking gehouden over de harddraverij, waarbij de heeren Koelman en De Vries uil Bever wijk hun volle medewerking hebben ver leend voor een te houden harddraverij, wel ke vermoedelijk dit jaar gehouden zal worden in de eerste helft van September. Daar er geen agenda was, ging men over tot het kiezen van een bestuur. Tot bestuursleden werden gekozen de volgende heeren; dr. van den Bergh, iï. de Vries W. Dam, P. Klaasse en C. Tijms, welke onderling de functies zullen vcr- deelen Dr. van den Bergh deelde mede, dat het lidmaatschap was vastgesteld op 1.50 per jaar, terwijl nu ruim 60 leden zich hebben opgegeven. Het bestuur verwacht, dat 300 ieden zich zullen opgeven, en verzoekt, de leden om zooveel mogelijk hun best le doen om leden aan te werven. De heer C. Tijms bracht naar voren, dat het bestuur nu reeds een advertentie in de sportbladen moest zetten met vermel ding, welken dag hier een barddraverij ge houden zal worden. Ook dat de vereeniging zich moet aansluiten bij de Nationale Hard- draverijvereeniging, hetwelk f 10.per jaar bedraagt Dr. van den Bergh dankte de heeren voor hun belangstelling en hoopte, dat deze ver eeniging moge groeien en bloeien en spraa den wensch uit dat velen zich zullen op geven als lid, waarna deze aangename ver gadering gesloten werd. Uitvoering Ons Genoegen. Zondagavond gaf bovengenoemde vereeniging voor een Stampvolle zaal haar vastenavond-uitvoe ring. Opgevoerd werd: „Napoleon"; his torisch stuk, door Jan Grosfeld. Het stuk stelde voor de opkomst van Na poleon, het toppunt van zijn macht, en zijn val. Het publiek ging geheel met het spel mede en hel spel was gemakkelijk te volgen. De regie en de costumes waren schitterend. Vooral Napoleon, zooals wij dien meerma len in'boeken hebben gezien was op en top de echte Napoleon. De rollen waren in goede handen, zoodat een dankbaar applaus den spelers ten deel viel. Tot slot werd een blijspel opgevoerd „Flips en Flaps", wat bij het publiek nog al in den smaak viel. De muziek was ook schitterend, zoodat Ons Genoegen" een reuzensucces heeft Ik was onlangs bij een priesterjubileum. Een klein jubileum maar en ik was maar heel simpel belangstellende. Even gebruik maken van de receptie. Staande receptie. In en uit. Maar het viel mij op hoeveel wij, Ka tholieken, toch van onze priesters houden. Want wat ik daar zag, was geen exceptie, was niets bijzonders. Het is immers iets heel gewoons, dat, ook bij het geringste pries terjubileum, het slachtoffer als verzinkt in een zee van hoffelijkheid en sympathie-betui gingen. En dat letterlijk alle priesters op die liefdesbetuigingen kunnen rekken, be wijst wel dat, naast den persoon, vooral het priesterambt zelf door ons zoo hoog wordt gehouden en geëerd. Twee uur lang golfde een stroom van parochianen de pastorie deuren uit en maakte men queue in de ka mer waar de jubilaris zich eigenlijk geneerde omdat hij zoo weinig tegen zijn vele bezoe kers zeggen kon. En een bedeeld oud huis moedertje strompelde lachend naar den priester toe, om hem te feiicitceren, op den voet gevolgd door een bankier, die met me vrouw zoo juist in een Rolls voor de deur der pastorie rolde. Ik wil maar zeggen, dal rang noch stand weg bleef en de belang stelling algemeen was. In de gang stond een groote mand met visitekaartjes en felicita tie-brieven en als de koifieboonen uit een Japansche vaas in de etalagekast van een kofiiebrander, zoo gulpten nog een stroom andere kaartjes uit de brievenbus Dan het cadeau der parochie, waaraan zoovelen bijdragen Ik dacht aan dat verhaal van Pierre l'Er- miie, den knappen novellenschrijver van het Parijsche dagblad ,.La Croix Een geestelijke liep op straat en een jongedame een nota bene ontwikkelde jonge dame van de haute volée de Paris, zag den zwarten priester- toog en greepnaar ijzer. Om zoogenaamd het ongeluk van zich af te wenden. Maar er was geen ijzer. De jonge dame was wan hopig, schreide van angst. De priester, een hercules-gestalte, kwam naar haar toe, over gooi haar met een blik vol verachting, stroopte zijn rechtermouw op en zei: „daar, grijp, hier hebt ge ijzerHij had een ijzeren arm. Gewond in den oorlog. Tege lijkertijd werd het Legioen van Eer zichtbaar op zijn borst. De greep naar ijzer is ook in ons land, ra Haarlem bekend. Wie er aan doen, zijr. ezels, die alleen verachting verdienen om hun stom bijgeloof, maar onzen priesters moei zulke hoon we! pijnlijk treffen. Kijk, ook om dier. hoon te beantwoorden, zijn onze priester-jubiiea zoo geschikt. Trou wens de hulde, die wij onze priesters bren gen, overgolft wel hoog den spot van andere zijde, van den enkeling, mogen wij wel zeg gen. En gelukkig het katholieke volk, dat zijn priesters eert. Het geloof is daar nog voor vele jaren veilig. H P-ijs 60ct. Bij Apoth en Drogisten band jnet hun 23-jarige echtvereeniging, ter wijl aan hun zoon, werkend lid van „Kunst kring" een prachtig cadeau v/erd aangebo- den, in verband met zijn a.s. huwelijk. Naar het Concours. Het fanfarekorps „Kunstkring" neemt deel aan bet op Hemel vaartsdag te houden nationaal concours te Muiderberg en komt uit in dc hoogste af deeling fanfare. Crescendo. Het fanfarekorps „Cres cendo" gaf Zaterdag en Zondag in de zaal van den heer Th. van der Putte een twee tal muziekuitvoeringen, welke uitstekend geslaagd zijn. Zoowel de muziek als het tooneelstukje werd goed gespeeld. Een ge zellig bal was het slot. R. K. Tooneelvereeniging „Nul en Ge noegen", Zondagavond gaf de R. K. Too neelvereeniging „Nut en Genoegen" weder om een opvoering van het drama „dc Zoon van den werkstaker", thans voor het pu bliek. Ook nu was de zaal van het R. K. Ver- eeriigingsgebouw goed bezocht, terwijl weer keurig spel werd gegeven. Het langdurig ap plaus na ieder bedrijf was dan ook alles zins verdiend. Ook het blijspelletje werd vlot en keurig afgewerkt en gelach en applaus bewees wel dat de aanwezigen zich amuseerden. Met voldoening mag de tooneelvereeni ging, die met deze uitvoering getoond heeft dat Roomsch tooneel ook weet te boeien, op deze beide avonden terugzien. gehad. Kerknieuws. De sieraden van ons klein kerkje ,.Si-.t Adelbert" zijn wederom met één uitgebreid.Thans is aan dc collectie toe gevoegd een prachtige relekwieschrijn, met als inhoud een relikwie van den H. Adelbert, patroon van ons kerkje. Het kostbaar en niet minder dierbaar voorwerp is geschonken door de jonge mannen, behoorende tot deze kerk. Wel een bewijs, dat onze Roomsche deipsgenooten het bezit van dit kerkje op 'prijs stellen. Serenade. Het fanfarekorps „Kunst kring" bracht een serenade aan het echtpaar De Die in den Spaarndammerpolder in ver- De beer C. Schreuder, directeur van het postkantoor te Amsterdam, zal wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd in den loop van dit jaar met pensioen gaan. Zaterdagmiddag is uit een brandkast, die een oogenblik onbeheerd op een handkar stond, op de Prinsengracht, een porte- feuille met een bedrag van 65 ontvreemd. PURMEREND, 10 Fbruari 1926. - Klei ne Fabrieksbaas 4550, aanv. 14; Kleine Boerenkaas 52, aanv 4, beide per 50 K.G. De handel op de kaasmarkt was stug. Boter aanv 685, per K.G. 2.502.60; Vette runderen 170 st. 901.20 p. K.G.; Melk- er, gelde, 193 st. 175450 per K.G., handel matig: Stieren 9 st.; Paarden 34 st 100250 p. st., handel matig; Vette kalve ren 13 st. 1.50—1.70 per K.G.. handel matig; Nuchtere kalveren 901 st 1540 p. st, handel matig; Vette varkens 475 st. 8690 per K.G. handel vlug; Zouters 8589 per K.G.; Magere Varkens 61 st. 2048 per st, handel stug; Biggen 118 st. 1622 pet st., handel stug; Schapen 409 st 4560 pet stuk. handel matig. Kipeieren 78 per 100 st.; Eendeieren 8 per 100 stuks; Appelen 30 kisten, 24 pet zak. Kuikens 0.753.50 per stuk BODEGRAVEN, 16 Februari 1926. Kaas. Aangevoerd 112 p., 5150 st. Eerste kwali teit 5761: tweede kwaliteit 50—55: zwaardere Rijksmerk 4854. Handel flauw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5