Binnenlandsch Nieuws EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. UIT HEX 1 AND— I Rusland en Zwitserland. De mandatencommissie. Mussolint wordt kalmer. De vlag van de Unie van Zuid-Afrika. Branden in Australië. De vaste zetels in den Volkenhond sraad. Een vraag van Duitschland. Tegenspraak. De geallieerde bezetting in Duitschland. Uit den Rijksdag. De financieele debatten in de Fransche Kamer. FEUILLETON gonnen met de bespreking van een deel van het ontwerp van de commissie strek kende tot verhooging van den tabaksprijs, van de posttarieven en de uitvoerbelasting Maluc verzocht de Kamer, deze belangrijke 'belastingen aan te nemen. Briand verklaarde, dat dc allerhbogste plicht van een volksvertegenwoordiger is, de regcering in staat te stellen, te regeeren. Hij zei verder, dat de regeering blijk heeft gegeven van een ruime geest van verzoe ning en hoewel zij het op verschillende pun ten met haar oneens is, is er nuttig werk verricht. Briand smeekte de Kamer, der regeering de noodige inkomsten te verschaffen om de begrooting in evenwicht te brengen. De Kamer heeft met 291 tegen 208 stem-' men het art. van het ontwerp van de re geringscommissie verworpen, strekkend tot prijsverhooging van de tabak. Briand verklaarde dat de regeering nooit samenwerking met de socialisten zal aan vaarden al deze haar de wet willen stellen. De regeering heeft een wet ingediend tot verbetering van den financieeleu toestand, maar als de socialisten andere middelen voorstellen om de begrooting in evenwicht te brengen, zal de regeering zich daarbij aansluiten, De regeering is nooit onver zoenlijk geweest. Spr. bespotte hen, die een minister! eeie crisis wenschen, en eindigde met te zeggen, dat de regcering, gezien de ernst van de tijden, tot alles bereid is om te maken, dat het debat resultaat oplevert. BERK, 15 Februari. De mededeeling van Tsjitsjerin over het mislukken van de Rus sischZwitserschc onderhandelingen is vanochtend in den Boodsraat} besproken. In politieke kringen beschouwt men den toestand met volmaakte kalmte. De be wering van Tsjitsjerin, dat de laatste Zwit- sersche voorstellen ongunstiger waren dan dc eerste' is geheel bezijden de waarheid, evenals het bericht uit de bladen dat Rus land dezer dagen een nieuw voorstel zou hebben gedaan. GENEVE, 15 Februari. De mandatencom missie van den Volkenbond zal den 16en Februari in buitengewone zitting in Rome bijeenkomen om het rapport der Fransche regeering over het bestuur van Syrië en Libanon te bestudeeren. WEENEN, 15 Februari De Italiaansche gezant heeft Vrijdag een bezoek aan den bondskanselier gebracht en hem verklaard, dat het vraagstuk van Opper-Etsch tn kal mer handen geleid werd. Hij legde er daar bij den nadruk op, dat Italë geenerlei aan valsplannen tegen Oostenrijk koesterd. LONDEN, 15 Februari, Uit Kaapstad 'wordt gemeld, dat na ondlerhardelingen tusschen de regeering en de oppositie een commissie werd benoemd die uit 3000 inge komen ontwerpen een nieuwe vlag voor de Unie zal kiezen. Dc commissie bestaat uit drie nationalisten, drie leden van. de Zuid-Afrikaansche partij cn twee leden van dc Arbeiderspartij. ADELAIDA, 15 Februari. Er hebben vreeselijke branden gewoed in het district van Mount Pleisant, over een afstand van 20 mijl is er 10 vierk. mijl door het vuur verwoest Eén veehouder heeft 2500 scha pen verloren. De geheele schade wordt ge schat op 140.000 pond. 4 BERLIJN, 15 Februari Het Berliner Tage- blatt verneemt, dat de Duitsche regeering aan de leden van den Raad van den Volken bond langs diplomatiekeu weg de vraag heeft gesteld of er uitzicht op bestond dat het aantal zetels van den Raad zal worden uitgebreid. Hierbij wordt gewezen op de vroegere uitwisseling van nota's met deze naties in den loop, waarvan Duitschland de voorwaarden heeft kenbaar gemaakt, waarop het bereid was tot den Volkenbond toe te treden. In den loop van die wisseling van nota's is van geen enkele zijde gerept over de mogelijkheid van een verdere uit breiding van de zetels van den Raad. LONDEN, 15 Februari. Reuter verneemt uit gezaghebbende bron, dat het gerucht, dat de ronde doet, dat Engeland het voorstel zou hebben aangenomen, vaste zetels in den Volkenbondsraad toe te kennen aan Polen, Spanje en Brazilië, cn verder aan Duitsch land, van alle grond ontbloot is. LONDEN, 15 Februari. Antwoordende op een vraag, door een Lagerhuislid gesteld, dicj vroeg, of er eenige vermindering van de Fransche bezettingslegers is gekomen door het overbrengen van 8000 Engelsche solda ten naar de vroeger door de Fransche be zette zone, zei Chamberlain, dat het effec tief op 1 Januari was: Engelschen 9000, Franschen 73,100 en Belgen 17,100. 1 Febr,, d.w.z. onmiddellijk na de ontruiming van de Keulsche zone, waren de vermoedelijke cijfers: Engelschen 7800, Franschen 59,000 en Belgen 7500. BERLIJN, 15 Februari. De Rijksdag, heeft vandaag het handelsverdrag met Turkije aangenomen en daarna de artikelsgcwijze behandeling van de begrooting van verkeers wezen voortgezet. De minister verklaarde o.a. dat aan een rijksmonopolie voor auto mobiel- en luchh aartverkeer niet gedacht wordt. In zijn antwoord aan een Volkschen afgevaardigde, die gezegd had, dat de direc teur-generaal van de rijksspoorwegen wel 250.000 maal verdiende, deelde dc minister mee, dat dit, met alle bijslagen, nog geen 100.000 mark beloopt. PARIJS, 15 Februari. De Kamer beeft dc Financieele debatten voortgezet en met 295 tegen 175 stemmen besloten tot verwijzing naar de Commissie van art. 21. Dit artikel treft den uitvoer met een belasting van 1.3 pet. op de waarde van goederen, die uit Fabrieken of magazijnen worden afgeleverd Eenige verlichtingen worden evenwel toe gestaan, o.a voor zaken, die vóór 5 Ja nuari 1926 tegen even vasten prijs zijn af gesloten als de levering binnen zes maan den moet geschieden. De regeering en de commissie hadden de verwiizing naar de Commissie bestreden. PARIJS, 15 Februari. Briand eindigde: Ms het wetsontwerp wordt verworpen, be- teekent dit, dat de Kamer de regeertng de middelen om te regeeren weigert. Deze zal dan aan anderen de verantwoordelijkheid van het bewind overlaten. PARIJS, 15 Februari. De Kamer is be- En daarom was hij in 't minst niet ver wonderd, toen hij den volgenden morgen al heel vroeg eene deputatie ontving, die hem kwam uitnoodigen, zich naar dc mijnen te begeven om daarin af te dalen, en daar een kleine verrassing in ontvangst te nemen, die deze brave lieden hem hadden willen berei den. De eerbiedige, maar tevens sterke aan drang, waarmede deze uitnoodiging gedaan werd, deed hem begrijpen, dat het onver standig van hsm zou zijn, hun verzoek af te slaan. Die weigering zou als trotsche minachting kunnen worden opgevat en hem het grootste gedeelte van zijne reputatie van edelmoe digheid weer kunnen doen verliezen. En misschien was het hem ook niet on aangenaam, die mijnen nog eens terug te zien, die hij niet meer bezocht had sedert zijne kinderjaren, toen hij zijn vader verge zelde bij diens inspectie-reizen op al zijne uitgestrekte bezittingen. Hij stemde er dus in toe, die deputatie te volgen, en begaf zich per rijtuig naar Yalka Al zeer vroeg kwam hij daar aan. Het plein van het dorp, de vensters der huizen, alles was met bloemenguirlandes ver sierd. Zelfs was er een eereboog opgericht, met hartelijke opschriften. Aan onzen Weldoener. Aan onzen bemin den Meester. ^En'dat alles voor eene varhooging van „Ik ben verloren, heer graaf. Ik heb dan geen brood meer voor mijn vrouw en kinde ren risp de 'man wanhopig uit. „Geef hun dan aardappelen." „Maar ik bezit de som niet, heer graaf." „Dan moet ge het maar leenen," zei Fre- derik Malthen terwijl bij dreigend zijn kar wats ophief. „Morgenochtend vóór twaalf uur moet ik het geld in mijn bezit hebben, Hebt ge dat verstaan?" zoo vervolgde hij. „Ik heb de af rekeningen van de mijnen wel verbrand, maar ik heb de rekening van de huishou ding van het kasteel,/van de pachterijen en van de bosschen nog in mijn bezit." Toen hij dat gezegd had, gaf hij zijn paard de sporen en reed hij in galop weg zonder te zien dat Herman Pluck, die nog op den weg lag neergeknield, de vuisten balde. Men kan zich gemakkelijk voorstellen, dat na het gebeurde de populariteit van graat Malthen ontzaglijk groot was geworden. Alle mijnwerkers uit Yalka beschouwde hem nu als hun weldoener, hun vader,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6