Verkeersongevallen Voornaamste Nieuws Een gebaar! Woensdag 17 Februari 1926 50ste Jaargang No. 16177 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad BINNENLANDSCH NIEUWS. EEN SOCIAAL DEMOCRATISCH VERZOEK TOT KAMERONTBINDING. Spoedvergadering der Kamer gevraagd. OP ZOEK NA-AR HET VERMISTE VLIEGTUIG. Faillissementen. De waterleiding in Haarlemmermeer. Het Zilveren jubilé van den Eerw. Broeder Caspar. DE ARRESTATIE VAN DE KIESWET-OVERTREDERS. Verzekering-Maatschappij „Spaarhuis". De bloembollendiefstal te Haarlemmermeer. Met een buks in de borst geschoten. Brand te Hoöfddorp. De Spanjolet-kunstenaar voor de Haarlemsche Rechtbank. De oude school van Oud-Schoten. TQONEEL Hillegomsche Revue-gezelschap. MUZIEK. Een ongeluk aan de Hoogovens. i dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Wedstrijd om den Ziivefen „Dieben"-Beker. Jubileum J. L. Hulsenboom. KANTONGERECHT. De abonnement iprij» bedraagt voo* Haarlem en Agentschappen; Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSBHE COURANT Advertcntien 35 cents jar regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonoen mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-advvz*. tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Q fi j[| fl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Efï bij een ongeval met f"ci, j 0 bij verlies van een hand, f JOC bij verlies van een PCfJ tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uïtkeeringen: üUUU.verlies van beide armen, beide beenen of beide bogen: I JU.doodelijken afloop:'"1^*'" een voet of een oog: lOri, duim of wijsvinger: v»U. bij 'n breuk van been of arm: bij verlies v. een 1 andere vinger. De sociaal-democratische Tweede Kamer- rractie heeft dan besloten om bijeenroeping Ier Tweede Kamer aan te vragen ter be handeling van een voorstel om aan de Ko ningin te verzoeken tot Kamerontbinding over te gaan. Zulk een voorstel behoeft niet te ver- wonderen, zeker niet van den kant der S. D. A. P. De crisis duurt nu bijna 100 dagen en wij begrijpen het, dat men in roode kringen onrustig wordt. Er moet wat ge daan worden; voor de roodc legerscharen, die gewoon zijn vanaf de spreektribune van het parlement te worden opgevoed, is de politieke kerk nu a! drie maanden gesloten; men dringt voor de deur. Maar met wat goed of nuttig of wen- schelijk is voor de roode partij hebben wij niet te maken. Voor ons geldt slechts de vraag: Kan een verzoek om tot Kameront binding over te gaan op dit oogenblik de oplossing der regeeringscrisis helpen ver haasten en zoo ja, zal het de beste oplos sing ook dichter nabij brengen? 't Is niet zoo heel moeilijk daarop te antwoorden. Nog geen twee weken geleden heeft Troelstra's opvolger, de voorzitter der sociaal-democratische Tweede Kamerfractie, deze en meer dergelijke vragen, welke zich blijkbaar al lang in de roode partij opdrin gen, behandeld. Laten wij eerst eens zien tot welke conclusie de heer Albarda op 4 Februari jl. kwam. Hij schreef toen: Onze fractie had gebruik kunnen maken van de bevoegdheid, in art. 58 van het Reglement van Orde aan tien leden der Tweede Kamer toegekend, om de bijeen roeping eener vergadering te vragen. Maar voor welk doel zou die vergadeing moe ten zijn belegd? Behandeling van de be- g'rootingen met een demissionaire regeering, wier voornemens, zoolang zij demissionair is, van geen belang zijn, zou geen zin heb ben en af te keuren zijn. Een interpella tie over den langen duur der crisis? Maar tot wien zou men haar moeten en kunnen richten? Tot de demissionaire regecring, die noch voor de aanwijzing van een kabinets formateur. noch voor diens werkwijze ook maar in het minst verantwoordelijk is, ze ker niet. Tot den kabinetsformateur zelf, die niet interpeliabel. is en zeker niet be reid zou zijn aan een discussie over zijn pogingen deel te nemen, evenmin. Aan slechts één andere methode zou kun nen' worden gedacht. Men zou aan de Ka mer kunnen voorstellen, gebruik ie maken van art. 120 der Grondwet, waarin bepaald is, dat de Kamer zich met andere voor drachten, dan voorstellen van wet, tot de Kroon kan richten. Van deze bevoegdheid, dié elk der beide Kamers afzonderlijk be zit, heeft men in crisis-omstandigheden in derdaad een paar malen getracht gebruik te (toen maken. In 1867 diende de heer De Bosch Kemper bij de Tweede Kamer een voorstel in om tot den Koning een adres te richten omtrent den politieken toestand des lands". Het voorstel werd met bijoa algemeene stemmen verworpen. In 1868, toen het ministerie-Meijer-van Zuyien- Heemskerk ontslag gevraagd had en men ongerust was, dat de Koning voor de derde maal in korten tijd de Kamer ontbinden zou, in plaats van het ministerie te laten af treden, stelden vijf leden der Eerste Ka mer voor, in een adres aan den Koning een oerdeel over den politicken toestand uit te spreken. Ook dat voorstel werd ver worpen. Zou een soortgelijk voorstel in de tegen woordige crisis eenig resultaat hebben kun nen opleveren? Tot een ander besluit dan een van nietszeggenden inhoud zou het in de omstandigheden van deze crisis, niet hebben kunnen leiden. Ook de debatten over het voorstel zouden niets goeds heb ben voortgebracht. De kans was groot, dat uitingen van groot en toenemend ongeduld dêr Kamer zouden hebben bevorderd, dat men van voortzetting der pogingen, om den heer Colijn en zijn makkers door andere ministers ts» vervangen, maar zou hebben afgezien! Wij zijn den heer Albarda niet alleen dankbaar voor de les in parlementaire ge schiedenis. welke hij op 4 Februari heeft gegeven, maar ook voor zijn conclusie en zijn persoonlijke beschouwing daaraan ver bonden. Wat hij twee weken geleden ob jectief en zakelijk, rustig en wel overdacht neerschreef is ons meer waard, dan wat nu de roode Kamerfractie uit politieke overwegingen besloten beeft. Wat kan een Kamerzitting onder de tegenwoordige om standigheden opleveren? Niet veel meer den een relletje; immers, bet karakter van het parlement is controle te oefenen op de regeering en een regeering, welke voor de crisis ter verantwoording kan worden ge roepen. is er niet. We kunnen het dus be leven, dat de partijen elkaar in de haren gaan vliegen en elkaar over en weer gaan verwijten de schuld van het uitbreken en den langen duur der crisis te dragen. Maar Ministers om namens de regeering te ant woorden zijn er niet; en de Kabinetsforma teur is niet eens lid van de Kaïrer. Het te verwachten schouwspel is dus weinig ver kwikkelijk en aanlokkelijk Het debat zal natuurlijk eindigen met verwerping van het sociaal-democratische voorstel, want er zal" geen meerderheid in de Kamer zijn, die de leiding van de crisis uit de handen der Koningin wil nemen, waarin zij tot nu vol komen veilig was Dit toch zou een ver zoek aan de Koningin, als de sociaal-de mocraten nu willen, in de gegeven omstan digheden beteekenen: „wij, Kamer, vinden dat bet nu lang genoeg geduurd heeft; er moeten nu maar eens nieuwe verkiezingen komen!" O.i. kan men het veilig aan de Koningin over laten te beslissen, of de tijd daarvoor gekomen is. Want, let wel, het gaat niet om het al of niet gewenschte van Kamerontbinding daarvoor dient eerst het resultaat van de poginöen van mr. Lim burg te worden afgewacht neen, het gaat om thans een verzoek daartoe aan de Ko ningin te richten en daarvoor de Kamer bijeen te roepen. Dat is, wat de heer Al barda op 4 Februari noemde, een besluit met nietszeggenden inhoud. Een Kamer trouwens, die na een half jaar levens, haar eigen dood vraagt, is wel een heel zonderling ding. We spreken te genwoordig zooveel van de ziekte van het parlementairisme; ziehier een ernstig ver schijnsel! Dinsdagmiddag is te 's-Gravenhage een vergadering gehouden van de sociaal-demo cratische Tweede Kamerfractie, in verband met de kabinetscrisis. Na gepleegd overleg met het bestuur van de S. D. A. P. heeft de fractie besloten, den voorzitter van de Tweede Kamer te verzoeken, Kamer in spoedvergadering bij een te roepen, ter behandeling van een voorstel der fractie, om H. M. de Koning.n in overweging te geven tot Kamerontbinding ever te gaan. Maandagavond hoorden we dat een Urker botter met zijn net op zee was blijven ha ken in een voorwerp, dat waarschijnlijk het overschot was van het in den zwaren mist bij Katwijk verongelukt militaire vlieg tuig,waarnaar men zoolang gezocht heeft. Gistermorgen hebben wij getracht meer van die ontdekking te weten te komen, dan uit de korte mededeeling, uit officieele bron, was op te maken. Het bleek ons, dat schipper S. v. d. Berg, van de U. K. 228 het wrak gerapporteerd had, liggende een eindje ten Zuiden van Zandvoort, in 4 a 5 vaam water. Deze om schrijving doet veronderstellen dat het vlieg tuig ligt en, vermoedelijk, ook vergaan is op hoogstens 70 of 80 M. van de kust, ten JS'. van de plaats der oefening. Het mistige weer van dien dag heeft de aviateurs toen wel licht gedwongen te dalen op een plaats, tvaar zij het vlakke strand meenden te mo gen verwachten, doch waarin ze zich een zeer kleine afstand vergisten. Bij de plaats bepaling dient men er intusschen rekening mee tc houden, dal ook de strooming der zee de neiging heeft een voorwerp of wrak in Noordelijke richting te spoelen, hoewel het bedoelde wrak daarvoor wel wat te zwaar is. Na aankomst heeft schipper v. d. Berg zijn ontdekking aan het loodswezen gerap porteerd, dat daarna weer den marinestaf met de zaak in kennis stelde. Wij verwach ten daarop weldra iets van een nieuwe po ging tot zoeken te vernemen en deze ver wachting werd bevredigd, toen gisteren, even voor elf uur, twee mijnenvegers der marine, dicht onder de kust langs,in Zuide lijke richting stoomden. Toch schijnt die poging niet direct succes te hebben, want ofschoon de verwachfing was dat het wrak in den namiddag zou wor den binnengesleept, was er tot gisteravond nog niets van vernomen. 16 Februari 1926 werden failliet verklaard: De Naamlooze Vennootschap Algemeene Boek-, Muziek- en Kunsthandel Edward Joris te Haarlem, Groote Houtstraat 94; curator Mr. P. Tideman, alhier; Klaas Kraayenoord, destijds winkelier in kruidenierswagen tc den Helder, thans zon der beroep te Velseroord, Lindenstraat 11; curator Mr. K. Westerling te IJmuiden; J. van der Jagt, winkelier te Hillcgom, Hoogewerfstraat 6; curator Mr. Silvain Groen te Haarlem; De Naamlooze Vennootschap van Omme ren en Ketelaars Aannemersbedrijf te Haar lem, Spoorwegstraat 1; curator Mr. W. de Rijke te Haarlem. Vernietigd werd het faillissement van Petrus Spil, broodbakker te Krommenie aan de Noorderhoofdstraat 169; curator Mr. P. Donker te Beverwijk. Opgeheven werden de faillissementen van: P. Marseille, koopman te Zandvcort, Koninginneweg 3; curator Mr. M. van Tou lon van der Koog: B. Tol, broodbakker te Zaandijk, Bakkers- pad; curator Mr. F. M. Hagemeyer alhier; de Wed. E. C. Lammes-Bruins te Edam: curator Mr. H. H. Riepma tc Edam; J. Meyns, te Wormerveer; curator Mr. H. H. Riepma te Edam; Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeélingslijst van: de N.V. de Nationale Filmfabriek le Haar lem; curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem; de N.V. Persdoek en Drijfsriemenfabriek Merinos te Wormer; curator Mr. R. C. Bak huizen van den Brink te Haarlem; Gemengd koor Onder Ons te Haarlem; curator mr. G. E. Mellema te Haarlem; G. Bosman, fabrikant van amandel en banketprijs te Haarlem; curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink; J. van Berkel, kruidenier, vroeger te Roe- lofarenasveen, thans te Schoten; curator Mr. G. W. C. Pliester te Haarlem. TE VELSEROORD. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een lichtpaal, staande op den hoek van den Driehdjzerkerkweg en den Zeeweg te Velseroord, door een auto aangereden. De auto werd ernstig beschadigd en is met vereende krachten aan den kant van den weg gezet. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie onderzoekt de zaak. Aanrijding in het Ripperdapark. Aan het bureau van politie kwam gister middag C. van H, aangifte doen, dat te half één zijn 7-jarig zoontje in het Ripperda park door een wielrijder was aangereden, waardoor hij een der onderbeenen brak. Door een lid van „Snelverband" werd hij verbonden en daarna per auto naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. Men is thans ook begonnen met hel leg gen van transportbuizen voor de hoofdlei ding in den Kruisweg vanaf Hoofddorp in de richting van de Gruquius. Autobestuurders en motorrijders zullen dus goed doen. vooral 's avonds, zeer voor zichtig te rijden en vooral bij het uitwijken of elkaar passeeren, goed op te letten. De toestand van de wegen in dezen polder, waar werkzaamheden voor de waterleiding zijn of worden verricht, is over 't algemeen zeer slecht. Omtrent de viering van dit jubilé wordt ons nog het volgende geschreven: Op 15 Februari j.l. vierde de Eerwaarde Broeder Caspar, Alg. Overste der Congre gatie van O L. Vrouw van VII Smarten zijn zilveren Kloosterfeest in het Moederhuis te Voorhout De dag begon met een algemeene H. Com munie. Om 9 uur werd in de smaakvot-ver- sierde Kapel een plechtige Hoogmis opge dragen door den ZEerw. Heer A. Leusen, pastoor van de Sint Joseph Kerk te Leiden en broeder van den Jubilaris met assistentie van den Dom Lambert .Leuden O. S. B. en den Z.Eerw. Rector C. M. Jonckbloedt. De feestpreek werd gehouden door Rev. Lom Leusen, eveneens een broeder van den Fees- teling. In den loop van den morgen had een plechtige receptie plaats, waarbij onder meer belangstellenden tegenwoordig waren de Z. Eerw. Heer P. J. Schravemade, Pastoor te Voorhout, den HoogEdelgestr. Heer F. Bul ten, de Weled.Zeergel. Heer Dr. Bots, en de Hoogedelgestr. Heer Aug. Lindner Sr., lid van den Hoefdraad der St. Vincentius Ver- eeniging. Zang en spel, Complimentaties, kleine voordrachten, het aanbieden van verschillen de cadeaux door de leerlingen zelf vervaar digd, volgden elkander vlot en in aangena me afwisseling op. In zijn dankwoord bracht de Eerw. Fees teling nog de verrassende tijding, dat het Mgr. A. J. Callier behaagd had, aan de^ in richting het praedicaat „Bisschoppelijke te verleenen, zoodat het voortaan zal zijn: „Bisschoppelijke Nijverheidsschool Deze mededeéling werd met luid applaus begroet. Verder werd de dag echt gezellig doorge bracht. In den loop van den namiddag Plech tig Lof met Te Deum. En tol slot werd door de nog jeugdige tooneelclub opgevoerd het drama „Phanuel". Hulde aan allen, die daartoe hebben me degewerkt. Het heerlijke spel vormde een waardig slot van zoo'n feestelijken dag. Naar ons wordt medegedeeld, zijn de kinderen van de vier gearresteerde com munisten aan den Slaperdijk, tot gisteren avond 6 uur aan het bureau van politic in de Gen. Cronjéstraat gebleven, waar zij rij kelijk van brood en melk zijn voorzien. De Inspecteur van Politie te Schoten, de heer Adriaanse, is gisteren in den loop van den dag persoonlijk naar den Slaperdijk ge gaan, om te trachten de kinderen bij fami lies aldaar onder te brengen. Voor een drie tal kinderen gelukte dit, doch bij verdere besprekingen bleek den inspecteur, dat er tegenwerking bestond van de zijde van de Oversteegens, zoodat verdere plaatsing der kinderen aan den Slaperdijk onmogelijk zou zijn. De inspecteur heeft' toen zijn pogingen daar gestaakt en zich in verbinding gesteld met de Vereeniging van Maatschappelijk Hulpbetoon, door wier bemiddeling al'e kinderen bij families in Haarlem zijn onder gebracht. Daar zullen ze blijven, tot de ge arresteerden uit de hechtenis zijn ontslagen wat waarschijnlijk Vrijdag plaats vindt. Ook de drie kinderen die de Inspecteur aan den Slaperdük onder dak had kunnen brengen, zijn in Haarlem ondergebracht. Dat is het voorloopig einde van deze on verkwikkelijkegeschiedenis. Naar onze meening had men de zaak anders dienen aan te pakken. De p«litiedienaren hadden niet aan de gearresteerden moeten overla ten de verkiezing van per auotbus vervoerd te worden of per voet le gaan. Men had hen eenvoudig moeten dwingen in de bus te gaan of hen per celwagen af moeten halen. Ook had men hun niet moeten toestaan hun kinderen mede te nemen. Nu werden zij in de gelegenheid gesteld veel misoaar te maken en propaganda te voeren. Dat had men kunnen en ock moeten voorkomen, door hen niet in de gelegenheid te stellen naar Schoten te wandelen, zoo vlug of lang zaam als zij zelf verkozen. Verzet tegen het plaatsen onder de „noodregeling". Naar aanleiding van de beschikking der Haarlemsche Rechtbank van 9 Februari 1926, waarbij de Verzekering Maatschappij „Spaarhuis" is verklaard te verkeeren in een toestand, welke in het belang der ge zamenlijke schuldeischers bijzondere voor ziening behoeit, is door den procureur mr. A. Biichenbacher te Amsterdam, een re quest ingediend bij het Gerechtshof te Am sterdam, waarbij in beroep wordt gekomen tegen voornoemde beschikking. Onder meer op grond van het feit, dat op de prospectussen van de N. V. „Spaar huis" als hefverzekeringroaatscbappij werd genoemd, een groote Nedcrlandsche Le vensverzekering Maatschappij. Bovendien, zegt het request, blijkt de relatie met deze groote Maatschappij ten duidelijkste uit het feit, dat één der direc teuren van die groote Maatschappij, tevens commissaris en president van den Raad van Toezicht van de N. V. „Spaarhuis" was. Waar nu nadere gegevens omtrent een noodtoestand bij de Maatschappij niet aan de spaarders bekend zijn gemaakt, hebben eenige spaarders aan mr. A. Büchenbacher opgedragen beroep aan te teekenen tegen het onqer de noodregeling plaatsen der N. V. „Spaarhuis", ten einde alsnog ontbinding van hunne overeenkomsten met de N. V. „Spaarhuis" en teruggave der door hen ge storte gelden te verkrijgen. Immers betreft het voornemen van de N. V. „Spaarhuis", eenzijdig te laten vervallen hare verplichting tot vergoeding van 4 pCt. rente op rente geenszins haar verzekerings-' bedrijf. De termijn tot het indienen van boven bedoeld request is den 16en Februari ver streken, maar wat betreft de voormelde eenzijdige wijziging van den rentevoet e.d. bestaat alsnog de gelegenheid tot 23 Fe bruari a.s. in verzet te komen bij het Ge rechtshof te Amsterdam. Het Amsterdamsche Gerechtshof deed gisteren uitspraak in de zaak tegen de 22- jarige 'arbeiders A. L. B. en A. S. die in Au gustus 1925 eenige zakken bloembollen ge stolen hadden te Haarlemmermeer en des wege door de Haarlemsche Rechtbank resp. tot 9 maanden en één jaar gevangenisstraf veroordeeld waren. Het Hof vernietigde het vonnis van de Rechtbank en veroordeelde A. L. B. tot 9 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en A. S. tot 6 maanden gevangenisstraf. De bijna 18-jarige W. C. B., aan den Kruis weg, te Haarlemmermeer nabij de Crpcquius, had het .ongeluk met ce'n buks in zijn borst te schieten. De kogel trof hem in een der longen, zoodat zijn toestand niet zonder ge vaar was Hij werd Dinsdag met dq zieken auto vari den Geneeskundigen Dienst van deze gemèente naar het St. Elisabeths Gast huis alhier overgebracht. Hedenmorgen te ongeveer 6 uur brandde aan den Hoofdweg, te Hoofddorp af, de groote landbouwschuur staande op het erf van de familie Groenveld. De brandweer van Hoofddorp was spoedig met de auto mobiel brandspuit aanwezig en slaagde er in, dank zij den gunstigen wind, bet aan grenzende woonhuis te behouden. De paar den. koeien en varkens konden intijds in veiligheid worden gebracht. Eenig landbouw gereedschap en een groote partij gedorscht karwei, werden door het vuur vernield. De oozaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Bij den brand was p. m- aanwezig de oud-burgemeester, de heer Knaap. Voor dc Haarlemsche Rechtbank zal mor gen behandeld worden dc zaak tegen den ..Spanjoletkunstenaar", den 31-jarigen v, O., die eenigen tijd geleden Haarlem en omge ving door zijn inbraken onveilig maakte. Nieuwsgierigen zullen zich echter ge^n illusies behoeven te maken de behandeling der zaak voor de rechtbank te kunnen bij wonen, daar de publieke tribune in de rechtszaal slechts weinig ruimte biedt en men niet van plan is meer toeschouwers toe te laten als er op kunnen. AANBESTEDING. Gisterenmiddag werd door B. en W. van Schoten, ten raadhuize,' in het openbaar aanbesteed: Het bijbouwen van een school lokaal, verwarmings- en kolenkelder en bijbehoorende werken, aan en in het voor malig schoolgebouw te Oui-Schoten aan den Rijksstraatweg. Ingeschreven werd als volgt: \X'. A. Sanders, Velseroord 39500. D. Middelkoop. Vleuten, J 38330.en F. J. Kuypers, Haarlem, 37940, welke de laag ste inschrijver was. Wel als vanuit de groote steden too- oeelgezelschappen naar buiten trekken, om op de dorpen hun kunst en vermaak te brengen, dan is 't niet te verwonderen, als de zaak eens wordt omgekeerd en dorps- vereenigingco met hetzelfde doel op de planken in de steden komen staan. Maar voor de laatste is de kansop succes uiter aard minder groot dan, voor de eerste. Heeft het Hillegomsche Revue-gezelschap met haar weldadigheidsrevue „Daar ken je niet meer af", gisteravond voor den twee den keer in den Jansweg-schouwburg op gevoerd, ons voldaan? Als we vooropstel len. dat hier dilettanten optreden in een voor hen nieuw genre, met krachten en middelen, welke niet in vergelijking kun nen en mogen komen met die van beroeps gezelschappen, dan moeten we hun presta tie ten zeerste bewonderen. Wat ze gaven was imitatie, zeker. Sam enBram, de clowns van den troep, bootsen de taal en gesties van den vermaarden komiek Buziau na. In de revue wordt, natuurlijk op bescheiden wijze, gestreefd naar effecten, die we klo nen uit de revues van Ter Hall. Indeeling, zang, regie, alles is een verre navolging van dat steeds verbluffend mooie. We kunnen ons levendig voorstellen, hoe dit spel vol- doet op plaatsen, waar 't schitterend voor beeld onbekend is. Maar ook de verwon dert worden niet heel en al teleurgesteld. Wat Sam en Bram van hun rollen maken is buitengewoon en als Roosje bij stem was geweest, zou zij ons zeker ook iets goeds hebben geschonken. Al waren dc ko ren niet onberispelijk, vaak klonk dc sa menzang goed en meer dan eén. solo was n genot om te hooren. Spel van de beste kwaliteit in dit genre gaf „tante Bet. Dat is 'n actrice met temperament. De muziek is in 't algemeen niet luchtig genoeg en waar ze dit wel is, reageeren de koristen er te weinig op. Op z'n best toonden ze zich in het slottafereel het gezantschap bij den Paus waar een mooi effect be reikt werd. Over den zangtekst zullen we maar niet uitwijden als zelfs onze operateksten be lachelijk zijn, mag deze rijmelaar 'tl potje breken. De revue zou zeker nog meer vol doening hebben gegeven, als er enkele ko mische spel-tafereeltjes waren ingelascht men vatte dit op als 'n zachte wenk voor de toekomst, Het talrijke publiek, meest uit de om streken, toonde zich zéér dankbaar voor het genotene en applaudisseerde meermalen enthousiast. Zevende Bachconcert Het Beethovenwerk dat als inleiding diende tot Brahms en Strauss, resp. tot het viool concert en „Also sprach Zarathustra" was als zoodanig geen kwade keus de groote Leonore-ouverture is in zich wel het meest geconcentreerde menschelijk drama dat wij in onze gansche litteratuur bezitten, en de eindelij ke overwinning door de albeheer- schende Liefde schenkt ons absolute bevre diging. In dien staat van zielsrust een grootsch opgezet orkestraal drama te beluisteren is een voordeel dat wij niet gering mogen schat ten. Ik geloof dan ook, dat Peter van Anrooy zich om deze reden tot de keuze van deze Beethovenmuziek liet bewegen. Ik geloof dit te eerder, omdat de wijze, waarop hij dit schoone werk dirigeerde, mij zeer beïnvloed scheen door wat straks Strauss, vóór hem Brahms hadden te zeggen. Hij voerde dit werk meerdere malen op tot klankexcessen die mij bij Beethoven zeer bevreemdden. Wel was de opzet van het eigenlijk Allegro en zijn voorbereiding in groote spanning gehouden, maar na het trompet-signaal (dat lang niet gelukkig tot ons kwam zal men nooit ophouden, den solist in een ruimte te plaatsen van geheel afwijkende temperatuur, waardoor reine intonatie absoluut onmogelijk wordt kwam de teleurstelling, ging het sprongsgewijs naar het eind en het al te groote on-Beet- hovensch toonvolume deed de rest. De diri gent hervond eerst de rust, toen de eerste klanken van het Brahmsconcert, door den uiterst knappen violist Jos. Wolfsthal voor gedragen, tot ons kwamen. Deze pure muzikantenmuziek werd door Van Anrooy met de grootste toewijding geïnterpreteerd en hij voelde zich gelukkig, in zijn orkest een uiterst gewillig en volgzaam instrument te hebben, dat zijn groote liefde voor Brahms kon verzinnelijken. Over de uitvoering heb benwij ons in geen enkel opzicht te beklagen. Solistisch voldeed het concert aan de hoogste eischen, maar de bemerking in het voor woord, als zou deze muziek „geheel in den geest van Beethoven's onsterfelijk viool concert" zijn gehouden, kan ik toch vol strekt niet appreciëeren. De veelvuldige momenten waar dit concert thematisch en in bewerking aan Beethoven herinnert, geven ons nog niet het recht tot de bemerking, dat uit deze muziek Beethoven's geest spreekt. Zij mist daartoe allereerst de bondigheid, het logische der doorwerkipg, en tot een waarlijk Beethovensche grootheid verheft zij zich allerminst. Sprak ik van muzikanten muziek, dan doelde ik op het speciaal genot dat de muziek geeft voor hem, die zelf haar speelt (zij 't dan in klavierbewerking), of door 't bestudeeren der partituur zich dit concert geestelijk heeft eigen gemaakt. Het waren dan ook vbor een overwegend deel de uitvoerende musici, die het uitbundigst wa ren in 't uiten van hun bewondering en den solist noopten tot een driewerf terugkomen. Het Beethovenconcert echter vraagt géén voorstudie, geen uitoefenend musicus, geen partituur als hulpmiddel. En het is ons nóóit te lang Strauss had het heel wat gemakkelijker het woord van Nietsche was hem leiddraad; Zarathustra spreekt, Strauss componeert en wij hebben te aanvaarden. Bevreemdt de muziek ons, zoo herinneren we ons tijdig wat Merian zoo karakteristiek heeft gezegd: „Die Spinx sehaut ihn aus grauenvoll leeren Augen an." Wij worden dus wel zeer geholpen bij het luisteren, waar niets ons te duister kan zijn, zelfs het fugato in de diepe toonregionen niet. Hoe ten slotte het wereldraadsel zijn Schrecken verliest voor Zarathustra-Niet- sche in het Danslied, waarin zich alles op lost het natuurthema dat tot begeleiding wordt voor den dans, het thema des Ekels, dat tot bevrij denden humor wordt, het mo tief der Sehnsucht, het fugathema dat het „Stückwerk der Wissenschaft" verzinne lijkt dit alles is zeer zeker met onver flauwde belangstelling te volgen, en logisch voelen wij ook aan, hoe in 't end dit alles zich oplost in het elementair lachsalvo van alle instrumenten. Maar geen moment ver laat ons de gedachte, hoe voor den eenvou dige des harten het hoogere is gesymboli seerd in een phrygisch mi-sol-la, zij 't ge noteerd in neumen, dan wel in moderne noten. Ook Faust keert zich uit zijn ver twijfeling, op den Paaschmorgen, door klok- kenklank en kerkzang tot het leven weer. Het orkest en zijn intens muzikale leider hebben recht op onzen dank voor deze eerste uitvoering in Haarlem. Alweer het orgel in de concertzaal schiep de mogelijkheid tot dit evenement, meegeleefd door het auditorium in hoog gespannen aandacht. G. J. K. Een verladicgsbrug ingestort. Dinsdagnacht is door nog onbekende oor zaak aan de hoogovens te Velzen de groote verladingsbrug ingestort en in 2 stukken ge broken. Een lorrie net 3 werklieden, gleed met groote vaart naar beneden; de werklie den kwamen er met den schrik en kleine verwondingen af De materiëele- en bedrijfsschade is zeer groot. Nader meldt men ons: Hedenochtend is op het terrein der hoog ovens een loopkraan, waarmede het erts van de haven naar de hoogovens wordt ge transporteerd, door midden gebroken. In de cabine bevinden zoch twee werklieden die er zonder noemenswaardig letsel zijn afge komen. Een van hen bekwam een bloedende wond in het aangezicht, terwijl dc ander eenige ontvellingen heeft opgeloopen. Naar wij bij geruchte vernamen, zou dit geval de oorzaak zijn, dat een der hoog ovens gebluscht moet worden. Bevestiging van dit gerucht kunnen wij echter niet krijgen. Nader deelt men ons nog mede, dat de hoogoven, die het langst brandde, tenge volge van dit ongeluk gebluscht zal warden. Het is n.l, niet mogelijk om de hoogc.ven van erts te voorzien zonder loopkraan. We merken op dat we over de moge lijkheid van de blussching van de eene hoogoven reeds geschreven hebben bij de inwerkingtreding van de tweede hoogoven. Het lag n.l. in de bedoeling om de te blus- schen hoogoven schoon te maken, hetgeen dan binnenkort zou geschieden. Omtrent het ongeluk aan de Hoogovens vernemen wij nog: De verongelukte loopkraan is een z.g.n. M.A.N.-kraan en in Duitschland gefabri ceerd. Zij heeft nog slechts vier jaar dienst gedaan. Dc twee mannen, die haar bestuurden, zagen het ongeluk aankomen. De machinist had de tegenwoordigheid van geest nog om Een sociaal-democratisch verzoek toi Kamerontbinding. Stallingen in 1925. Onze bevolking en onze welvaart. Wat de belastingcijfers te zien geven. Aan den melkoorlog in Amsterdam komt maar geen einde. De dank der Koningin aan Den Haag. Verzet tegen oflicieële bureaux. Het verbroken contact met de federatie van Overheidspersoneel. Boschbranden in Australië richten g'rooti verwoestingen aan, Briand zal het voorstel productie-belas ting, reeds door de Kamer verworpen, op. nieuw aanhangig maken. Politieke aanslag op den democratische? Hongaarschen afgevaardigde Vaszoyi. De Zwaluwen spelen in Brussel tegen de Roode Duivels gelijk. (2-2). v. KempenFeja winnen den Zesdaag- schen Wielerwedstrijd te Breslau. De match LenglenWills door de Fran- caise gewonnen. (Zie verder Laatste Nieuws) 5^ Barometerstand 9 uur v.m., 754. Achteruit Lichf op. De lantaarns moeten worden worden opgestoken 'om 545. Medegedeeld door het Kon. Meteorol Instituut te De Bilt Naar waarnemingen in den morgec van 17 Februari: Hoogste Barometerstand 770.9 m.M. te Coruna. Laagste Barometerstand 729.0 m.M. te Thorshavn. Verwachting van tien- avond van 17 tot den avond van 18 Februari: Matige tot krachtigen westelijke tot zuid- westelijken wind. Zwaarbewolkt met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. tegenstroom te geven, waardoor de kraan geleidelijk is omgevallen. Het gevaarte kwam boven op het viaduct, dat naar de bunkers loopt, terecht. De ca bine werd als een harmonica in elkaar ge schoven, zo'odat het een wonder mag hee- ten, dat beide mannen er zonder letsel zijn afgekomen. In den loop van den ochtend is een ploeg arbeiders te werk gesteld, voor het aanleg gen van noodsporen. Daardoor hoopt men de ertsaanvoer zonder stagnatie te kunnen laten doorgaan en op die manier dc hoog oven in werking te houden. Dit neemt echter niet weg dat de ove# getemperd móet worden. Voor den wedsrijd om den Zilveren „Die- ben"-beker heeft in het clubgebouw H. B. V. .Vriendenkring", Groote Houtstraat 183, op Donderdag 18 Februari a.s. een ontmoe ting plaats tusschen de B. V. „Vondel" en B. V. „Rembrandt beiden uit Amsterdam, Daar deze vereenigingen niet voor elkandei behoeven onder te doen, belooft het eer zeer interessanten svedstrijd te worden. In verband met het jubileum van den heer J. L. Hulsenboom, commies bij het bouw en woningtoezicht kunnen wij nog mede- deelen, dat de directeur van bouw- en wo ningtoezicht, de heer D_ Kruiiff. den jubi laris namens directie en personeel in waar- deerendc bewoordingen toesprak en hem een serre-ameublement aanbood, waarvoor de heer Hulsenbooin op hartelijke wijz? dankte. De Overweg Voor den Kantonrechter had zich hedei te verantwoorden de 20-jarige v, G., wo nende te Bloemendaal, terzake van het feit dat hij den spoorweg had betreden, terwijl een trein naderde. Genoemde v. G. had op het terrein der Gemeente-Reiniging met een melkkar den spoorweg BloemendaalSant poort overgestoken, waar deze is afgesloten door een damhek. De Ambtenaar van het O. M. wees er op, dat op dat punt de trein over een afstand van 600 M. te zien is. Bovendien stond het signaal op onveilig. Hij eischte een boete van 40, subs. 10 dagen hechtenis. Beklaagde, die het feit bekende, maar aanvoerde dat hij den trein te laat had gezien, werd veroordeeld tot 30 boete subs. 10 dagen hechtenis. De Ambtenaar van het O. M. prees den machinist van den betrokken trein, die als getuige was opgeroepen, daar deze door zijn beleid en oplettendheid, ongetwijfeld een groot ongeluk had voorkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1