LOTTGERING KATHOLIEKE !LLU3TiRAXSE EEN RCD3 ZONDER DGDl^EN ,1 De Kleeren maken denman DE J5PA ARNEBANK Commissie voor Georganiseerd Overleg. Anti-Winkelsluitingsdwang. (ievonden dieren cn voorwerpen. VOOR STOOMEN EN VERVEN BLOEMEND AAL. SCHOTEN. LAATSTE NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Prins Hendrik. De moord te Giessen-Nieuwkerk. De Bella-Donna-vergiftiging in Den Haag. Door de tram gegrepen 'en gedood. Van een steiger gevallen. Duitschland's ioetredeh töt den Volkenbond: 113/4 164?/. 5 155 53/', 110 407 4871/2 415 .3611/2 386 2081/4 333 3851/2 1141/2 >493/8 991/2 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. adverteeren in de kath. iuust'ratie is goud waardi 110.000 ABONNE'S VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ "WERFKRACHT BINNENLANDSCH NIEUWS. De vertegenwoordiger der Fokker-fabrieken gearresteetd. De Dominions en de Volkenbondsraad. Het spoorwegverkeer in Rusland in de war. Het huldeblijk van het Nederl. volk aan het Kon. Echtpaar. KERK EN SCHOOL. De Stille Omgang. KUNST EN KENNIS. Henri Albers. De Paus en de Duitsche literatuur. Tentoonstelling van Handel en Industrie. Ja, tnaai HET DRUKWERK maakt de zaak! VRAGENBUS. Dc Pensioenwet Personeelsreserve Xleedingvergoeding Ambtenaarssalarissen Onder leiding van den Voorzitter van het Georganieerd Overleg, den heer M. A. Rei- nalda, vergaderden Donderdag j.l. de com missies van overleg voor de ambtenaren, de werklieden en he.t politie-personeel. De organisaties wezen achtereenvolgens de leden en plaatsvervangende leden aan in de Commissie van Beroep inzake de wachtgeldregeling. Verschillende punten werden behandeld verband houdende met de wijziging, ten vorigen jare, van dé Pensioenwet. In de gecombineerde vergadering van dé Commissies voor de ambtenaren en voor de werklieden werd daarna vastgesteld een reglement van orde voor de vergaderingen van de ingestelde dienstcommissies. Een schrijven van het Comité ter beharti ging van de. belangen van Overheidsperso neel leidde tot de uitspraak, dat de m Haar- lem geldende wachtgeldregeling geen wij ziging behoeft, terwijl men algemeen van oordeel was, dat voor reorganisatie van de reeds ingestelde personeelsreserve de grens- uitbreiding en haar invloed op het gemeen- tepersoneel behoort te worden afgewacht. (Dit laatste in tegenstelling met een vroe ger door ons vermeld en tot onzen spijt niet juist weergegeven besluit). In de daarna gehouden vergadering van de Commissie voor de werklieden afzonderlijk werd goedgekeurd een rapport van een Sub commissie, die zich bezig hield met het be- oordeelen van voorstellen tot wijziging van de kleeding-vergoeding aan werklieden van verschillende bedrijven, in verband met bij zondere hun opgedragen werkzaamheden; eveneens een regeling van de rechtspositie van het niet-verplegend Gasthuispersoneel. Des avonds vergaderde de Commissie van Overleg voor de ambtenaren. Een bespreking om de herziening van de salarisgrenzen van de beide laagste amb tenaren-groepen leidde tot een voorstel, dat door de organisaties nader zal worden be handeld en daa'rna in de volgende vergade ring weder aan de orde zal worden gesteld. Omtrent een voorstel tot het verstrekken van uniform-kleeding aan de incasseerders- meteropnemers van den Incassodienst zal worden geadviseerd, het in de betrokken dienstcommissie nader te beoordeelen. Geen overeenstemming kon worden be reikt ten opzichte van de benoeming van een subcommissie ter voorbereiding en regeling van een personeelsformatie van het gemeente-personeel. Men schrijft ons: Het bestuur vergaderde j.l. Maandag ter voorbereiding van een algemeene vergade ring, welke de volgende week gehouden zal worden, uitsluitend voor genoodigden. Algemeen dringt men er bij het bestuur op aan om ook te ageeren tegen den 8 uur- sluitingsdwang. Op de eerstvolgende verga dering zal dit dan ook een belangrijk punt van behandeling worden. Door den voorzitter werd uiteengezet, hoe Burgemeester en Wethouders van Bever wijk er toe gekomen zijn om den Raad voor te stellen, de verordening op de win kelsluiting in te trekken. Juist zooals wij ons dit steeds voor Haarlem hadden voorgesteld, n.l. geen ver plichting om te 8 uur te sluiten, maar een verbod om personeel aanwezig te hebben in winkel of magazijn vóór des voormid dags 5 uur, tusschen 12K en 1/4 uur des middags en na 8 uur 's avonds, zoodat er van de zijde van het personeel absoluut geen enkel bezwaar meer kan bestaan t e- g e n de opheffing van de verplichte win kelsluiting. Integendeel! De winkelier herkrijgt op deze wijze zijn persoonlijke vrijheid, de stad hare aantrek kelijke gezelligheid en het publiek gelegen heid tot winkelen, zonder kans op een pro ces-verbaal wanneer het 3 minuten na 8 uur in een winkel wordt aangetroffen. Bovendien wordt de politie dan onthe ven van haar gejaagd toezien omtrent 8 uur, terwijl de bedienden ook eens te za- men kunnen gaan winkelen, iets wat hun de laatste jaren maar weinig zal overkomen zijn. Het ei van Columbus dus voor kleine en minder groote winkeliers, (de grooten doen toch wat zij willen zonder op de kleinere te letten) personeel en publiek, Een uitcoodiging krijgt een ieder winke lier, die naam en adres opgeeft aan den heer J. P. Schaafsma secr., Staringstraat 27, Haarlem. J. Koekenbier, Koningstraat 15, kinder armband S. v. d. Velde, Hasselaersplein 33, compas Politiebureau, Smedestraat, kruis van rozenkransB. Kaptein, Schagchel- straat 17, kerkboek L. Ronde, Vooruitgang straat 77, lorgnet in étuiPolitiebureau, Smedestraat, lorgnetBroers, Pepijnstraat 5, auto-achterlamp P. H. Snoeks, Vooruit gangstraat 28, baretW. Malefijt, W. Gelde- looze pad 6, baby-ondergoed P. S. Arink, Kinkerstraat 5, portemonnaie m. i.H. Tellegen, Delftstraat 24, idem, m. i.Politie bureau, Smedestraat, idem m. i.P. Ver meer, Mr. Joostenlaan 34 c., pakje gordijn ornamenten J. Schraal, Papentorenvest 39, bontkraagS. v. Voorst, Archipelstr. 17, Schoten, R. K. Gebedenboekje v. Oploo, Kleverparkweg 188, auto-buitenbandR. Brooymans, Rustenburgerlaan 34, hand schoentje B. v. Kampen, Voldersgracht 21 zw., handschoen v. d. Eynden, Schoter- weg 124, dameshorlogeW. Malefyt, W. Geldelooze pad, 6, glacé dameshandschoe- A. Meyer, Vrouwehekstraat 70, grijze kin derhandschoen Politiebureau, Smede-straat, witte dameshandschoen P. de Liefde, Jan Huygenstraat 3, herdershond A. Berentsen, Kinderhuissingel 26, herdershondMevr. Vermeulen, Nassaustraat 21 rd., zwarte herdershond Verbeets, Korte Hofstraat 4, gelé hond, (Fauna)E. Brink, Leliestraat 4, dobberman pincher; Luyten, Z. Polderstraat 29, zwarte hond, (Fauna) J. Fang, Witte Heerenstraat 9a, zw. bruine hond, idem Britzei, Zonnelaan 37, H'stede, herders hond, idemPolitiebureau Smedestraat, idem. idem; Politiebureau Smedestraat, grijs wollen handschoen Idem, idem, hor loge met kettingM. Hulsebosch, Leid- scheplein 44, motorhandschoen J. J. Ver steeg, woonschip „Johanna", aan de Oost- vest, vilten hoed Smit, Wilhelnxinastraat 45, damesring; J.L. de Jong, Ted. v.Berkhout- str.' 12, kinderring v. .Brussel, Zijlvest 45, damesring. GR HOUTSTRAAT 5a TEL i(J77i C. v. d Zwet en M van Vessel; K. van der Veen en AV Broerbma; S.. T. ;yan Wc'rt en J. M. Hofsté. Getrouwd; 17 Febr. P. J. Schotman en M. C. van der Putten; B. Buis ,en RC. M. Plantinga. Geboren: 13 Febr d.van J. P;Caers Schipper. 16 Febr, d. van J; C. M, v. d. Aarv. d. Valk. z. van J Zondagde Visser. z. van M.J, Schlaghekkc—Wil- lemse. d. van W. van Wijkv. Ketel. Overleden. 14 Febr. J. Toepoel, 78 j., Jansstraat. 15 Febr. G, J. Terpoorten, 69 j., Hagestraat. 16 Febr. G. Botter, 73 j.. Brouwersstraat. J. L. Menningh, 66 j., Kazepaterslaan. DE COMMIEZENHUISJES. Naar wij vernemen, is het onderzoek tot vernietiging van het raadsbesluit betreffende de afbraak der commiezenhuisjes nog in vollen gang, zoodat een beslissing in den eersten tijd nog niet te wachten is. Kon, Ned. Mij. voor Tuinbouw -en Plant kunde. De afd. Bloeméridaal van bo vengenoemde Maatschappij hield Dinsdag avond een ledenvergadering in hotel Vree burg. Voor de pauze hield de heer A, G. Fucks een voordracht over centrale verwarming en ventilatie in broeikassen. In zijn uitvperige rede behandelde de inleider allereerst de geschiedenis en het ontstaan der kassen. Waarschijnlijk kwamen de eerste kassen in Noord-Europa, toen men druiven en sinaasappelen wilde kweeken. - Later gebruikte men ze, om de planten tegen de winterkoude te beschermen. Voor 1880 had men geen tien kassen in het Westland. Spr, behandelde hierop de vier soorten kassen, de verschillende systemen van centrale verwarming (stoom en warm water). Aan het einde der voordracht werden verschillende lichtbeelden vertoond. Mevr. Waller had aan de afdeeing een paar boekwerken cadeau gedaan. De jury, bestaande uit de heer.en Bou wer, v. Cruyningen en Gooseling kende de volgende punten toe: groep Azalia's 10 p., W. Beunder; groep tulpen „Generaal ,de Wet", 10 p., B. Vader; groep narcissen, 6 p„ A. F. Bos; Amaryllus 7 punten,- G. Sweyen; Brusselsch lof, 9 p., Spaargaren. De heer Bos deelde mede, dat hij de narcissen had medegebracht pmden bui tengewoon langen bloeitijd, die niet minder dan 8 weken bedraagt. Opgave werd geyraagd van personen,, dié planten beschikbaar stellen voor kwee kers uit de overstroomde gebieden. Besloten werd om in het najaar (eind October of begin November) een onderlinge tentoonstelling te hóuden. Hierna nam de voorzitter bet woord om een woord van afscheid te spreken. Spr. deelde mede, dat hij wegens vertrek naar elders voor de laatste maal als voorzitter de vergadering had geleid. Hij dankte harte lijk voor aller steur\ in de zeven jaren, dat hij voorzitter der afdeeling is géweest, ondervonden. De heer Hirschveld vertolkte in welspre kende en gevoelvolle woorden den dank van het bestuur en de leden jegens den voorzitter, onder wiens energieke leiding de afdeeling de grootste in het land is gewor den. Spr. roemt dc prettige samenwerking en meent, dat het wel moeilijk zal zijn Dr. Meijjes waardig te vervangen, (Applaus); De heer Bos spreekt een woord van dank namens de leden, waarna als laatste spre ker de heer V. Nederhasselt de weten schappelijke standing van den' voorzitter roemt en hem, onder luid applaus mede deelt, dat de leden -den scheidenden voor zitter hebben benoemd tot lid van verdien ste. '""-'V' Hierna bleven de leden nog eenigen tijd- bijeen voor een laatsten drank inet 4ri Meijjes. - i, >i Gearresteerd. Op verzoek der politie te Schoten is te IJmuiden gearresteerd de 48-jarige zeevaarder A. M., wegens het plê- gen van niet nader te noemen handelingen met minderjarigen. Hij is naar Schoten over gebracht en zal aan de justitie worden over geleverd. Ondertrouwd: 17 Febr., J. v. a. tossen e? B, Haars; J. A. Remmé en E. C. Bürdorff; Hedenmiddag hebben H.M. de Koningin en de Prins in opvolgende audiëntie gele genheid gegeven aan hen, die zulks aange vraagd hebben, geschenken aan te -bieden, ter gelegenheid van Haar zilver huwelijkys- fecst Morgen-namiddag zal de tweede reeks in audiëntie worden ontvangen. Om 11 uur werd ontvangen de comman dant van het veldleger, luit-generaal Mul- ler-Massis, met een deputatie van 15 hoofd officieren, die een schilderij aanboden, voorstellende de overtocht van den Gelder- schen IJsël tijdens de mobilisatie. De heer Muller-Massis hield daarbij' een toespraak Men seint ons uit Den Haag: Het Haagsche Gerechtshof heeft heden bevestigd het vonnis van de Dordtsche Rechtbank, waarbij J. C. Klunder en J. Teü- nissen ieder tot 15 jaar gevangenisstraf wa ren veroordeeld wegeös dén bekenden moord op den Spoorwegwachter "J/ de Jong te Giessen-Nieuwkerk. Men seint ons- uit Den -Haag: -~ Het Openbaar Ministerie bij het Haagsche Gerechtshof, vorderde heden 4 jaar gevan genisstraf tegen Brakkee, die door de Haag sche Rechtbank was vrijgesproken, wegens medeplichtigheid aan de Bella-Donna-ver- giftiging, gepleegd in de v. Meerstraat m 1922, terzake, waarvan zijn vrouw tot 5 jaar gevangenisstraf destijds werd veroordeeld. f "'.-T .TV'v MIDDELBURG,' 17. Éejbr.''i^blj.' Draaibrug gèm. Slqis is gister de 7órjar|g<}'VJdifóster- broeder G. N. uit een 'pensipnó^L'aldfar, doordat hij onvoorzicfltjg tusschen de tram lijnen liep, door een papecrende tram ge, grepen en gedood,; Deï,machinist treft- geen schuld. OLDENZAAL, 17 Febr. Hedenmor gen is de metselaar S. te Oostmarsun, Werkzaam aan den bou,w der R.-K. Kerk te Lattrop gemeente Denekamp, van een steiger gevallen; met een gchroken hals is hij naar het R.-K, Zigkephuis- te Öldenzaal vervoerd. Zijn toestand is zeer, érijslig. BERLIJN, 17 Feb,Naar verluidt werd 5% Nederland 1919 Nederland 1923 434 Neder 1. 1917 7% N.-L 1921 A 6% N.-L 1923 D. HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem: Eigend Mij. „Nederland'' Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaa»t Ouae Boot Holt Stoomboot H. V. A. Java Cultuur- Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij Reso dito Pboenix Geconsolideerde Kon Olie U S Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp Merc.Arg, Poerworedjo Oude Deli S'enembab Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwel 'UI1/, '033/i(i 993/8 10 >041/4 46 53 42 170 IG43/4 I441/2 197 7 83/g 601/é 642 347 158 1651/. 1613/ 4 >481/2 - 481/4 97i/4 193 4071/ 1293/8' 481/ie «u/i. >011/4 1Q33/16 993/- I 025/1f 1041/4 164i/2 196 791/2 640 345 >571/4 1951/4 160 1481/2 149 406 129 123/, I6I/2 155 6 405 488 415 3561/. 380 210 114 150 481/, 17 FEBRUARI. EERSTE KOERS BERLI.m PARUS BRUSSEL V WEENEH LONDEN STOCKHOLM t >.v KOPENHAGEN OSLO Minn BAZEL 1,111 W-YORK ROME 1 59.50 9.15 11.45 36.- 12.15 67.— 64 65 52 45 40.15 2.50i/4 10.15 LATERE KOERS 59.4Q 9.05 11.35 35.24 12.135/s 66.90 64-85 52 35 48.08 2.491/2 1008 VRAA .nstItuut voor commercieele propaganda MAURITSKADE 39. 'S-GRAVENHAGE tusschen Sir Eric Qrumond en de Duitsche Régeering, het programma inzake" het toe treden van Duitschland tot den Volkenbond opgesteld. Het opnemen van Duitschland, zou, zooals de gewoonte is, zonder eenig ceremonieel plaats vinden. BOEKAREST, 17 Febr. In verband met 't onderzoek naar de vliegtijigleveranties door den Krijgsraad, is gisteren de vertegenwoor diger dér firma Fokker, Negrilesti, gear resteerd. Negrilesti heeft een telegram ontvangen van zijn firma om 12 millioen lei op te ne men bij het filiaal van de Dresdener Bank te Boedapest en onder vier personen, oie betrokken zijn bij de: vliegtuigleveranties, te verdeelen. Dc namen dier vier personen waren in cijferschrift vermeld, dat tot nu toe niet ontcijferd kon worden. Negrilesti weigert de namen té noemen. Er worden meer arresta ties verwacht-. Het Persbureau Vaz Dias heeft zich in verband met dit telegram tot dc Direotie der N. V, Nederlandsche Vliegtuigenfabriek gewend; Deze deelde ons mede, dat haar van het bovenstaande niets bekend is en zij moet aannemen, dat ter zake een misver stand bestaat, waarvan de heer Negrilesti, indien hét bericht van zijn arrestatie juist is, bet slachtoffer zou zijn geworden. Zij l(an zich anders een dergelijke handeling van de zijde der Roemeensche régeering niet verklaren. Inderdaad zijn ten aanzien van de afname van een serie vliegtuigen door de Roemeen sche regeering moeilijkheden gerezen, die echter slechts betrekking hebben op een kwestie van contract-uitlegging en die reeds in een deel der Nederlandsche pers dezer dagen verduidelijkt werden, In geen gevat echter stemmen de beschuldigingen, in het Bucarester telegram genoemd, overeen met de ieiten. LONDEN, 17 Feb. De Daily-Telegraph meldt, dat verscheidene Dominions oppo- neeren tegen 't vermeerderen van 't aantal permanente zetels m den Volkenbonds raad, voornamelij kZuid-Afrika. Een col lectieve stap is mogelijk. BERLIJN. 17 Feb. Volgens bericht uit Moskou'is Het spoorwegverkeer in Rusland geheel in de* war door den hevigen sneeuw val.. Verscheidene ongevallen- worden i!e- •ravld. Zooals indertijd is medegedeeld heeft zich, op aanstichting van de vereeniging „Konin ginnedag" te Utrecht, een landelijk Oranje comité gevormd om aan het Koninklijk echt paar ter gelegenheid van het zilveren huwe lijksfeest een huldeblijk aan te bieden als bewijs yan genegenheid en vereering van het Nederlandsche volk. Het comité is in dit streven uitstekend ge slaagd. Een belangrijk bedrag werd bijeenge bracht door alle rangen en standen der sa menleving, zoodat aan den bekenden kunst schilder P. van der Hem opdracht kon worden gegeven tot het maken van een schilderij, voorstellende het koninklijk gezin. Voorts werd besloten, de namen van de leden van het comité en de sub-comité's te doen calligrafeeren en in een album, vereenigd, met een oorkonde, tegelijkertijd te doen aan bieden. De aanbieding van het huldeblijk en album met oorkonde zal a.s. Donderdagmiddag om half vijf ten paleize aan het Noordeinde door het comité plaats vinden, terwijl dan tevens tan H. M. de Koningin het nog overblijvend aanzienlijk bedrag zal worden overhandigd met het verzoek dat H. M. dat geld zal be stemmen op de wijze die Haar mocht goed dunken. Het schilderij stelt het vorstelijk gezin voor in een goedge slaagde groep. Op den voorgrond is de Ko ningin gezeten in een armfauteuil. Zij draagt een kleed van zware lila zijde en houdt de handen in den schoot, terwijl ze achteloos spelen met een waaier. Zij kijkt voor zich uit. Prinses Juliana, die gekleed is in witte zijde, is geleund tegen hare moeder, terwijl zij den linkerarm om haar heen slaat. De Prins staat links van haar' en is gekleed in admiraals- tenue, De beelden zijn levensgroc-t weergegeven. Op dén achtergrond hangt een schilderij met de beeltenis van Prins Willem I. ■Het symboliseert den band die de huidige Oranjes vereenigt met den stamvader van het Oranjehuis. De groep op den voorgrond bezit dezelfde ernst en waardigheid, die den gema len Zwijger kenmerken. De keuze van den schilder geschiedde op advies van een groep kunstkenners. Aanvan kelijk was de keuze gevallen op Jan Veth, na diens dood werd Van der Hem voor de uitvoering an dit huldeblijk aangezocht. Het Oranje-Comité eerbiedigde den wenscb van het Koninklijk Echtpaar om het zilveren feest in stilte te herdenken, maar het meende in dezen vorm toch uitdrukking te mogen geven van de oprechte belangstelling van het Nederlandsche volk in dit feest. De groote jaarlijksche algemeene verga dering van het Genootschap van den Stil len Omgang te Amsterdam, met de be- stuurderen der zusterorganisaties van elders zal plaats vinden op Zondag a.s. 21 Febr te 114 uur in de groote zaal van het Ge bouw voor den Werkenden Stand, Klove niersburgwal 87 te Amsterdam. De Welcerw. heer Th. J. van Galen ka pelaan in de parochiekerk van de H. Maria Magdalena, te Amsterdam, zal als spreker optreden, terwijl een zangkoor onder lei ding van den heer Vincent van Bers de bij eenkomst zal opluisteren met zang (o.a. zul len het Mirakellied van Lösér en het Eu charistisch lied van Mgr. van Schaik wor den gezongen.) Tot deze algemeene verga dering, die jaarlijks zoo druk worden be zocht, hebben alle katholieken (ook dames) vrij toegang. Onmiddellijkna afloop dezer openbare bijeenkomst wordt door het bestuur met de afgevaardigden der zusterorganisaties van elders een huishoudelijke vergadering ge houden tot het aanwijzen der kerken en het bespreken van alles, wat tot den goe den g-mg van den steeds aangroeienden Stillen Omgang kan strekken. -De bestuurderen van de zusterorganisa ties builen, die onverhoopt geen uitnoodi- ging mochten ontvangen hebben, worden bekffd verzocht toch hunne afgevaardig den te sturen. En vooral die vereenigingen, welke nog geen antwoord inzonden, dat zij genoegen namen met de reeds toegezonden regeling, d~ingend verzocht, dit alsnog ten spoedigste te doen, daar er anders alle mo gelijkheid bestaat, dat met speciale verlan gens geen rekening meer kan worden ge houden. Ten einde teleurstelling te voorkomen, verzoekt ons het Amsterdamsche bestuur bovendien de aandacht te willen vestigen op de volgende punten uit de rondgezon den circulaire: le. Dat-geen rekening zal worden gehou den met afspraken buiten het Amster- ae.msch bestuur betreffende H.H. Missen; 2e. Dat geen openbare gelegenheden, zooals café's enz. zullen geopend zijn vanaf 1 uur tot 4 4'A uur 's nachts; 3e Dat voor auto- en fietsenstalling en ontnuchtering na de devotie, men zich rechtstreeks in verbinding behoort te stel len met een daarvoor geschikte gelegen beid, en na slagen hiermede, onmiddellijk aan het Amsterdamsch bestuur dient kennis )egeven, opdat door B. en W, in overleg met .ons bestuur, vergunning tot vroeger openen der betreffende zaken kan worden verleend- Het secretariaat is gevestigd: N.'Z. Voor burgwal 167, Amsterdam. Op voordracht van minister Cam. Huys- nans heeft koning Albert van Belg.ë den Nederlandschen operazanger Henri Albers tot ridder in de Kroonorde benoemd. EEN FILM OVER DEN VOLKENBOND. De Nederlandsche „Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede" is erin geslaagd om een film te ontwerpen, een inleidend gedeelte be vattend over den strijd, die eeuwen door, tusschen oorlog en vrede gevoerd, en die daarnevens het werk van den Volkenbond, en het bescheiden aandeel, dat Nederland daarin neemt, in beeld brengt. Deze film is op 27 Februari j.l. door het Hoofdbestuur te 's-Gravenhage voor den eersten keer ver toond, zulks in tegenwoordigheid van Mi nisters, leden van het Parlement, een groot gedeelte van het corps diplomatique, autori teiten op verschillend gebied, vertegenwoor digers van pacifistische vereenigingen en instellingen, en uiteraard van de pers. De film stelt een burgerlijk gezin voor op den Kerstavond. De grootvader neemt het laatste cadeau van den Kerstboom, en geeft het zijn twee kleinzoons, jongens van twaalf en veertien jaar, met de woorden, dat hij hier nu een heel bijzonder boek heeft. Dat boek handelt over oorlog en vrede het be vat een „ware geschiedenis van geweld tot recht". De grootvader, al vertellend, bladert in het boek. Hij laat den oorlog zien in oude tijden hij toont ook den wereldoorlog 1914/ '18 de uitbreiding, die deze achtereenvolgen- gens onderging de ellende, vernietiging en verwoesting, waartoe hij leidde. Maar vertelt de grootvader, in de menschen is opgerezen een geweldig verlangen naar vréde en naar recht, óok tusschen de volken Grotius, niet als de vluchteling in de boeken kist, maar als de ontdekker van het volken recht, wordt ons vertoond. Bertha von Sutt- ner als de pionierster der vredesbeweging daarnabeelden worden gegeven van de eerste Vredesconferentie, het Permanente Hof van Arbitrage. De Nederlandsche Anti- Oorlog-Raad, die in den oorlog de pacifis tische kracht in Nederland concentreerde, wordt in zijn werk voorgesteld zijn spre kende reclameplaat, dragende tot tekst Het kasteel van den oorlog moet worden be stormd, brengt zijn opbouwenden arbeid in beeld. Dan komt Wilson hij wordt sprekend ingevoerd men verneemt het door hem ont worpen laatste zijner veertien punten, dat aanleiding is geworden tot de stichting van den Volkenbond. Genève, de stad van den Vol kenbond, wordt ons vertoond het gebouw waarin hij zetelteen zitting van zijn Raad. Na den raad de Assemblé de Nederlandsche delegatie ter laatste Assemblée onze Minis ter Van Karnebeek als voorzitter van een dezer Assemblées. Vervolgens Den Haag, waar het Hof van den Volkenbond is geves tigd. Wat deed de Volkenbond, vraagt de film ons vervolgens. Eerst wordt het politieke werk getoondgeschilten, die te Genève beslecht zijn tusschen verschillende landen, dat over de Alandseilanden om te beginnen, dat over Griekenland en Bulgarije om te eindigen. Onze landgenoot Mr. P. Droogle ver Fortuyn wordt als lid der commissie van onderzoek in dit geschil getoond. Dan wordt het werk van den Volkenbond voor de min derheden in kaart gebrachtvervolgens het mandaatstelsel gedemonstreerd. En dan, aan het slot, worden wij eraan herinnerd, dat de publieke opninie, deke machtige factor, haar organisatie vindt m Volkenbonds- vereenigingen in alle landen. Het is de bedoeling van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede om het meer al gemeen gedeelte der film ter opvoering aan te bieden aan verschillende bioscoop-theaters voor het gewone, deze bioscopen bezoekende publiek. De geheele film, die ruim een uur duurt, zal voornamelijk voor afdeelingen of bevriende vereenigingen worden vertoond,, waarbij weliswaar toelichting overbodig mag worden gerekend, maar waarbij het, ter be vordering van de kennis van den Volken bond, in vele gevallen wenschelijk wordt ge acht om een inleidend en besluitend woord te Spreken. Niet onvermeld mag blijven, dat de Neder landsche vereeniging enkele gedachten de zer film ontleende aan die, welke de League of Nations Union in Engeland laat afdraaien. Maar getracht is, zooveel mogelijk een karak ter in de film te leggen, dat speciaal op het Hollandsche publiek van toepassging is. en daardoor deze film te maken tot een, die voor de propaganda in eigen land geschikt is. De film werd gemaakt door Willy Mullens, wiens uitnemende kunst van en-scène-zetten men er menigmaal in terugvindt. Dat de Paus grondig bekend is met de Juitsche letterkunde bleek onlangs bij ge legenheid van een Duitsche bedevaart naar Rome. Onder de pelgrims bevond zich pas toor George Rody van Birkesdorf nabij Du ren. Deze geestelijke heeft een merkwaar dige verzameling van antiquiteiten, w. o; vooral oude schilderijen, prenten en manu scripten. Hij wilde dén Paus nu .het'.hand- schrift aanbieden van het „Wessobrunner Gebet", geschreven door een Duitschen monnik en dat beschouwd wordt als inlei ding van een lang gedicht, dat verloren is ge gaan. Toen hij het perkament aan Z.H. aanbood zeide pastoor Rody „Vergun mij een der oudste documenten van de Duitsche literatuur te mogen aan bieden." De Paus zeide, terwijl hij de gift aannam: „Dank u, eerwaarde,, het is het beroemde „Wessobrunner Gebet." „Ik ben zeer blij met het u te mogen ge ven," zeide daarop de priester. „Het is ge schreven in de 7e eeuw." „Neen, niet in de 7e eeuw, maar in d* 9e eeuw," antwoordde de Paus. Toen hij den verwonderden blik van den Duitschen priester zag, ging hij voort „Jazeker, ;n de 9e eeuw. Ik zie dat direct aan de letters, maar ik weet het ook, omdat geen enkel détail der oude Duitsche letter kunde vreemd voor mij is." De Paus sprak daarna over den stijl der letters en las het gedicht luidop voor. Toén gaf hij een korte verklaring over het ont staan ervan en over de beteekenis van zijn inhoud. (N. Eeuw".) Johan Schoonderbeek. In den toestand van den musicus Johan Schoonderbeek te Naarden, is een merkbare verbetering ingetreden. De patiënt kan weer praten en de behandelende geneesheer is zeer tevreden. In 1927 te 's-Hertogenbosch. Te 's-Hertogenbosch zijn naar het „Hbld." verneemt, plannen in voorbereiding voor het houden in 1927 daar ter stede van een groote tentoonstelling, omvattende alle takken van handel en industrie, ter viering van het 25- jarig bestaan van de R.K. Middenstandsver- eeniging. De vereeniging zal zich belasten met de organisatie der tentoonstelling bij een onder houd met den burgemeester van 's-Hertogen bosch heeft deze allen steun toegezegd. Aan de tentoonstelling zal eventueel éen internationaal karakter gegeven kunnen wor den door het inrichten van buitenlandsche afdeelingen, indien de beschikbare plaats ruimte zulks toelaat. Men stelt zich voor de tentoonstelling te houden op de terreinen van het Plantsoen. Vr.: Hoe moet men vetbollen bakken? Antw.:. Vetbollen maakt u op dezelfde wijze als ol.ebollen (échter zonder krenten of rozijnen). Oliebollen bakt men in olie, vetbollen in gesmolten varkensvet. Vr.: Ik heb kippen, die p.kken elkanders veeren op, zoodat ze geheel kaal worden. Wet zou daaraan te doen zim? 2. Wanneer is het verboden om te vis- schen met den hengel? Antw.: 1. Het beste kunt u daarvoor den z.g. spavelring gebruiken. Vraag inlichtingen aan uw leverancier. 2 Vanaf 16 Maart tot 1 Juni, Vr.: In de eerstvolgende vergadering van onze R. K. Kiesvereeniging komt er een Vaórstél 'n behandëlirig, olh, in 't geval, dat een bestuurslid van de kiesvereeniging/ lid van den gemeenteraad wordt, hij ver plicht is als bestuurslid te bedanken. Ik hen een andere meening toegedaan en acht het zelfs wenschelijk, dat een lid van den raad tevens bestuurslid is. En wel hierom, dat wanneer er iets is betreffende de kiesvereeni ging, dit bestuurslid opdracht kan worden gegeven dit punt in de fractie te bespreken, Welke houding is in deze het beste? Antw.; Wij kunnen geen advies geven omtrent de vraag wat het beste is. Dat moet iedpre kiesvereeniging zelf uitmaken en daarbij zullen allicht plaatselijke omstandig heden in aanmerking genomen worden. De motieven, die u aanvoert voor uw meening, kunnen wij niet geheel deelen, omdat aan een raadslid, ook al is het geen bestuurslid der vereeniging, gevraagd kan worden zekere belangen te bepleiten in den ge meenteraad. Van opdracht geven aan een raadslid kan geen sprake zijn. Hij oefent zijn raadslidmaatschap uit, zonder opdrach ten of bevelen van zijn kiezers te krijgen. Vr.: Ik heb een woning al jaren zonder contract verhuurd. De huur wordt per week betaald. Nu is er in onze gemeente een straatbelasting die door de eigenaren be taald wordt. Toen de meesten de huren gingen verhoogen, heb ik dat ook gedaan. Nu wil mijn huurder dat niet betalen. Nu wil ik hem de huur opzeggen; zoo spoedig mogelijk. Moet ik wachten tot na 1 Febr. 1927, of kan het eerder? Kunt u mij een weg aanwijzen om den huurder te dwingen de straatbelasting te betalen? Antw.: Den huurder dwingen de straat belasting te betalen kunt u niet. tenzij zulks overeengekomen is. U kunt hem den huur opzeggen, indien hij zich niet schikt in uw wensch de straatbelasting te betalen. U kunt de huur met 14 dagen opzeggen, tenzij andere wijze van opzegging is overeen gekomen, Wij schrijven er dit bij, omdat wij anders niet begrijpen waarom u meent, dat u moet wachten tot 2 Februari 1927. Voldoet hij aan de huuropzegging niet, dan kunt u hem gerechtelijk dwingen de woning te verlaten. Vr.: Mijn gezin bestaat uit man, vrouw en drie kinderen, resp. 3, 1/4 jaar en 7 we ken oud, mijn belasting over 1925—26 wordt berekend naar een inkomen van 1800.-— per jaar. Mijn aanslagbiljet van Schoten is totaal 65.70 van Rijks-, Verdediigngs- en Gem. Ink. Belasting. Mijn aanslagbiljet van Haarlem (forensenbelasting) is totagl 21.33. Is dat juist? Hoeveel moet ili in beide gemeenten bii elkaar betalen? Antw.: Bij een inkomen van 1800.— betaald u in Schoten 65 70; in Haarlem 21,33. Uw aanslag is dus iuist. Vr.: Iemand, die gehuwd is, heeft een klein kapitaaltje en nog een eigendom in zijn bezit. Als hij komt te overlijden, hoeveel pCt. wordt er voor het rijk van de erfenis afge trokken? Antw.: Dat hangt geheel er v.an af aan wie dp nalatenschap vervalt en hoe groot het kapitaal is. Op uw vraag is dus, zonder nadere bijzonderheden te kennen, geen ant woord te geven Vr.: 1. Wat is de kortste weg van Haar lem naar Doetinchem (Gelderland) per fiets? Hoeveel K.M. is het? 2 Hoeveel Rijks-opvoedingsgestichten zijn er in Nederland? In welke plaatsen zijn ze? Antw.: 1, Haa-lem, Amsterdam, Diemer- brug, Muiden, Naarden, Laren, Eennes- buiten, Eennes-binnen, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen, Oud- Milligen, Nieuw-Milligen, Apeldoorn, Beek bergen, Loeven, Eerbeek, Brunnen, Bronk- horst, Steenderen, Toldijk, Hummel, Doe tinchem. Afstand 148.1 K.M, 2. Tuchtscholen te Ni/tneSeni Ginniken.er te Monlfoort; Rijksopvoedingsgestichten te Leiden, Amersfoort. Zeist, Avereest, Doe- tinehem:.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2