STADSNIEUWS UIT DE PERS 00ET UW SCHOENEN GOED NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Fweede Blad Woensdag 17 Februari 1926 Een opgeblazen vertooning. 18 Februari ^fog immer oorlogstuig in zee. Past op de rijwielen. Rü Voor den Watersnood. Jubileum Mej. G. Sparreveld. De vraag naar bollen in Amerika. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Vervulling vacature aan de Haarlemsche Rechtbank. Concert. Een gemeentelijk waschhuis? Het rooken in tramwagens. Personalia. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. HILLEGOM. VEL3EN. HAARLEMMERMEER. WIJKEROOG. WIJK AAN ZEE. IJMUIDEN. Van de kip en de eieren. INGEZONDEN. p Het Tweede Kamerlid K(uipcr) schrijft In De Volkskrant": «Daar is opnieuw een conflict tusschen 'en der organisaties van Overheidsperso- J®el en de regeering. 1 Is nu niet de neutrale organisatie, deze 'lad tot nu toe dit monopolie; nu heeft de communistisch aangelegde, bij het N. A. S. aangesloten Federatie van Overheidsperso- a<*I een breuk gemaakt Deze Federatie staat trouwens ook niet geheel vreemd tegenover dit soort botsingen. Haar leider Schilp, die het indertijd zoo- ,£r bracht, dat de Amsterdamsche wethou der Wierdels in het G. O. niet meer met te doen wilde hebben, heeft ook déze botsing met de regeering uitgelokt. De regeering heeft alle relatie met de Fe deratie verbroken en wenscht haar in geen er-kel opzicht meer te erkennen. De oorzaak schijnt te liggen in een com plex van handelingen, waarbij echter een fslegram aan den ministerraad de maat deed overloopen. Dit telegram gepubliceerd in de „Arbeid" het N. A. S.-orgaan van 6 dezer, Is 'aderdaad weinig welluidend en niet alleen scherp critisch, maar bovendien beleedigend gesteld. t Ging over de verhooging der ministers- 'rrotementen van 15- op 16-duizend gulden s iaars. Daartegen werd met groote verontwaardi ging geprotesteerd, ze als een brutale wan daad gequalificeerd, enz. Een echt revolutionnair telegram. Was critiek hier op z'n plaats? Is voor Jen minister 15000 gulden te weinig, is 16000 «vlden te veel? Een medicus met goede praktijk haalt l,et óók en daar zijn tal van advocaten die veel hooger komen. Over deze verhooging is verschillend ge- 3ordeeld, ze is ook van bevriende zijde vèr- °ordeeld, zij het mer op psychologische dan °P zedelijke gronden. Hoe het zij. deze verhoogkig gaf aanleiding critiek welke regeeringsdaad ontlokt tegenwoordig geen critiek? maar critiek een vorm, dat de honden er geen brood can lusten en dan telegrafisch aangeboden, blijft geen critiek. Dat is een ontaarde critiek. die het ka rakter eener platvloersche beleediging aan neemt. Ook wie niet genegen is de verhooging zelf te verdedigen, zal zich als fatsoenlijk mensch toch op het standpunt moeten plaat sen. dat de regcering zich niet kan en niet mag laten beleedigen door een organisatie leider, die zulke methodes als zijn revolution- naire plicht beschouwt, of ze noodig acht in de propaganda voor zijn communistische or ganisatie. Evenmin als vtn elk ander college of per soon, mag men van een regeering verwach ter. dat zij onaandoenlijk en vriendelijk blijft, als ze op beleedigende wijze van wan daden wordt beschuldigd. Wie zulke revolutionnaire capriolen maakt, moet ook de gevolgen aanvaarden. Daarom is het wei ietwat naïef dat de Fe deratie de andere personeelorganisaties, en het N. A. S. de vakcentralen te hulp roept om de heeren Schilp c.s. tegenover de re geering in bescherming te nemen In zeer gezwollen termen trachten de hee ren communisten de uitsluiting der Federa tie voor te stellen als een onherstelbare ramp voor het rijkspersoneel, terwijl het hun toch duidelijk moest zijn. dat de andere organi saties deze meening geenszins deelen. Anders zou het nog staan, als hier van erge willekeur sprake was; doch de gevolgen helpen bestrijden van een daad, die Schilp in zijn revolutionnaire propaganda noodig had, is van de andere organisaties toch wel wat te veel gevergd. Deze propaganda van Schilp c.s. is er te vens op gericht de andere organisaties al- breuk te doen; en moeten deze nu zelf die propaganda komen steunen, althans in be scherming nemen? Men kan er, zooals de heeren communis ten natuurlijk ook doen, heel veel bombarie omheen hangen, maar ondanks al die drukte is met deze kwestie geen enkel personeel- belang gemoeid. Wellicht ligt het in de lijn der eenheids- front-tactiek, maar het geval zelf is daar toe absoluut ongeschikt.. Ook het rijkspersoneel zal wel inzien, dat we hier te doen hebben met communis tische gymnastiek en dito propaganda, en meer niets!" '>5ViiuCt Sociëteit „Si Bavo" R.-K. Smedenpa troons 8 uur Knipcursus Vrou wenbond 8 uur Vakschool Kappers -8 uur Esperanto-cursus 8 uur Proza en Poëzie 8 uur Herwonnen Levenskracht 7 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Viool-onderwijs uur. M, Joseï-gezellen-gebouw Jansstraat 59 Cursusavond 8 uur. ->em. Concertgebouw Concert ten bate van de slachtoffers van den watersnood, Symphonie-orkest „Euterpe"' 8 uur. ^Ioemendaal Gemeenteraad 2 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscns Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89uur. t -K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur, 's-middags van 35 uur. 's-avonds van half 8half* 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9'A12 uur. °-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag- avond. Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters [uitgaande van den Ned. R.-K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu- reau Bl.weg 309, Overveen (dr. C. Bosch). P-K, Leeszaal en Uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens- dagmiddag ruilen van kinderboeken. M. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur "■m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. .Tel. 11671. "-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- avond. M. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 2—3 uur, Donderdags van 12. "-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor "iet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh. Ged. Oude Gracht 74. U des Dinsdags van 23 uur. -«rste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de 'eden. te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel, reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, electriciteitsongevallen Tel. 10231. Men schrijft ons uit IJmuiden: Van tijd tct lijd komen nog steeds berich- in van, visschers, die mijnen uit den oor- '2 19141918 in hunne netten krijgen. Zoo ^aken wij dezer dagen een opvarende van groote trawitr, die tengevolge van den .;°rmf dichter bij de kust was gaan visschen. aar kreeg men toen bij het halen van het L een mijn binnen boord. Het merkwaar- 'Sste was dat de gevaarlijke doppen (slag- 32djes) waarschijnlijk bij het rollen over zeebodem verwijderd waren, blijkbaar i°rt geleden Door de openingen kon men inwendige der mijn zien, althans slagvee- 5ri en fleschjes met explosiestof. De beman- •."jg der trawler heeft voorzichtig, met be- U'P van den laadboom, het gevaarlijk in- rument weer in zee laten vallen. I ïen persoon, die gistermiddag, omstreeks zes zijn rijwiel niet langer dan vijf '"uten voor het perceel Spekstraat 10 r, geplaatst, kwam tot de minder aange. ame ontdekking, dat tijdens zijn korte af- ,*ez'gheid het rijwiel spoorloos verdwenen clS, ^'anzelfden middag te half drie was van "a rijwiel, dat stond voor de drukkerij °urens Coster aan het Spaarne, het be- s'mgmerk ontvreemd. *1 den penningmeester van de afd. Haar- n van het Ned. Roode Kruis is inge goten een bedrag van 35.-—, de op brengst van een collecte, gehouden op een feestavond van de vereeniging „Nieuw Leven". Gisteren herdacht mej. Sparreveld den dag dat zij 12 jaar als verpleegster werk zaam was in het Stads Armen- en Zieken huis. Zij is zeer hartelijk gehuldigd en ont ving van het bestuur een leuningstoel, van de directie een vaas van kunstaardewerk, van de beambten een werktafeltje en van de ver pleegden een klok. Dit alles, benevens vele bloemen werden haar onder hartelijke be woordingen in een samenkomst in de re gentenkamer aangeboden. De toespraak werd gehouden door den heer F. H. Smit. In het nummer van de Fl. Exch. van 30 Jan. is in de rubriek, waarin het wekelijksche overzicht van den toestand in de New-York- sche zaad- en bollenhandel voorkomt wegens het Wkbld. van BI. C." het volgende o.m. te lezen Orders voor Narcissen worden nu reeds gegeven tengevolge van de algemeene vraag ernaar. De besteede prijzen loopen zeer uit een naar gelang van de verschillende artike len, maar de orders beloopen haast het dub bele van de hoeveelheid, die verleden jaar is geïmporteerd. Tengevolge van de vermoe delijke schaarschte in Narcissen is er groote vraag naar Tulpen en Hyacinthen. De meeste Hollandsche handelaren pogen hun orders voor hetzelfde bedrag als verleden jaar te boeken, door de bloemisten over te halen hun bestellingen in Tulpen en Hyacinthen te vergrooten. De fa. Mc. Hutchinson en Co. heeft de volgende mededeeling aan haar clientèle ge daan „Indien u als een kweeker u bekend maakt, kunnen wij u toezenden een blanco verklaring, waarop u een special permit aan vraagt om Narcissen te importeeren wij zul len dan de prijs berekenen en de import der zending regelen, als de Fed. Hort. Board u het permit toestaat. Wij zullen alleen dan in Amerika gekweekte waar aanbieden, als wij bollen hebben die wij met vertrouwen aan onze klanten kunnen aanbevelen." Kamer van Koophandel. Verpakking voor de Tropen. Daar de ervaring heeft geleerd, dat niet altijd Nederlandsche fabrikanten en anderen op de hoogte zijn omtrent de vereischten, welke aan doelmatige verpakking, bestemd voor afzet in de tropen hunner artikelen, moeten worden gesteld, heeft het Bestuur van de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" in samenwerking met dat van de Ne derlandsche Vereeniging voor Tentoonstel- lingsbelangen, in overleg met den heer W.C. A.H. v.d. Hoeven, vertegenwoordiger hier te lande van de Nederlandsche Indische Jaar beurs te Bandoeng, een verzameling van een aantal modellen verpakkingen voor verschil lende soorten artikelen bijeen gebracht, met medewerking van de Vereenigde Blikfabrie- ken. De bedoeling is, dat aan fabrikanten, ex porteurs en winkeliers, vcor zoover deze in het onderwerp belang stellen, aan de hand van de verzameling modellen, wordt aange toond, aan welke vereischten de verpakking voor verschillende soorten artikelen, be stemd voor de tropen, moet voldoen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlsm en Omstreken stelt zich voor, indien daarvoor althans in haar district vol doende belangstelling bestaat, den heer v.d. Hoeven uit te noodigen te dezer stede een de monstratie te geven. De Kamer verzoekt derhalve belangstel lenden en belanghebbenden zich vóór 23 Februari a.s. aan het Secretariaat, Kruisweg 70 Haarlem, telefoon No. 13486, te willen aanmelden. Door de arrondissements-rechtbank te Haarlem is, ter vervulling eener vacature van rechter in haar college, de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling opge maakt: air. R. P. Cieveringa. chef eener afdee- ling van de Kon. Ned. Stoombootmaat schappij, te Amsterdam; rar. H. Haga, rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam: pir. mr. E, J. 3mck van Linschoten, rechter in de arrondissementsrechtbank te Groningen. Maandag 22 Februari a.s. zullen Mia Pel- tenburg en Hendrik en Willem Aodriessen een concert geven in den Stadsschouwburg, alhier. Mia Peltenburg zal eenige liederen ten gehoore brengen en de heeren An- driessec, zullen werken voor 2 piano's uit voeren. Daar werken voor 2 piano's zeer weinig uitgevoerd worden en men ze nu van twee groote kunstenaars kan hooren. zal de belangstelling voor dit concert zeer ze ker groot zijn. Door eenige vrouwelijke raadsleden is overleg geoleegd, om te trachten, te komen tot de stichting van een gemeentelijk waschhuis hier ter stede. Als plaats van vestiging acht men het Amsterdamsche kwartier geschikt. Tot dusver werd aan het verbod tot roo ken in tramwagens der N. Z. H. T. M. niet zeer streng de hand gehouden voor wat betreft de kleine volgwagens. Thans is echter besloten, dat ook voor die wagens voortaan hel verbod van volle kracht zal zijn. De Heer J. Th. J. Smit te Leiden, ge diplomeerde der afdesling scheepsbouwkun- de van de Middelbare Technische School te Haarlem, is met ingang van 1 Maart be noemd tot scheepsteekenaar bij de .„Chan- tiers Navals Franco-Beeces", te Villeneuve- La Carenne (Seine). Boud van vergunninghouders „Ons Belang." Ter. gelegenheid van het 15- jarig bestaan der afdeeling gaf de Vereeni ging van vergunninghouders „Ons Belang" alhier, een feestavond in gebouw „Geko" aan den Spaarndatnmerweg. De voorzitter, de heer P. F. Staal opende den feestavond en heette allen welkom in 't bijzonder de aanwezige leden van kring 3 met hunne dames.Spr. hoopte dat allen zou den meewerken, niet alleen tot bloei van de vereeniging maar ook tot onderlinge samen werking tusschen de vergunninghouders. Het 12 Vó-jarig feest is door omstandigheden onopgemerkt voorbijgegaan, dit nu, het 15- jarig bestaan wordt met des te meer luister gevierd. Een feestcommissie werd benoemd en het werken van deze commissie is voor beeldig geweest. Spr. wierp een terugblik op de afgeloopen jaren, waarin vooral tot uiting kwam de moeilijkheden die de ver gunninghouders ondervonden in den op- richtingstijd en tijdens de oorlogsjaren. Spr. bracht dank aan zijn medebestuurs leden en aan de feestcommissie voor alles wat zij in 't belang van de vereeniging hadden gedaan. Ook werd dank gebracht aan den groothandel die de vereeniging in de gelegen heid had gesteld een'tombola zonder nieten te houden. De secretaris, de heet A. Fabel, las een tweetal ingekomen brieven van gelukwensch voor, n.l. één van het hoofdkantoor en een van de afd. Halfweg. De heer M.J. Enserink uit Santpoort, voorzitter van kring 3, sprak eenige woorden van gelukwensch. Spr. vindt het een heugelijk feit, wanneer men kan zeg gen dat de afdeeling 15 jaar bestaat en men in dien tijd daarvan vruenten heeft kunnen plukken. Er dreigen, volgens spr. onweers wolken aan de lucht, n.l. de weeldebelasting, die den domper zal zetten op de zaken. Spr. eindigt met de mededeeling dat de kring uit blijk van waardeering een fraaie bloemen mand heeft geschonken. De heer H. Schuurman, bestuurslid van de afd. Haarlem, sprak de hoop uit, dat als Schoten door eventueele annexatie bij Haar lem zou komen, zij dan eendrachtig zouden samenwerken. De voorzitter dankte daarna alle sprekers met eenige hartelijke woorden. Het aanwezige tweetal fraaie bloemenman den was geschonken door de afd. Velsen en Haarlem. Overgegaan werd dan tot de afwer king van het programma. Moeten we haasrt nog meer zeggen als we mededeelen, dat niets minder optrad dan het „Haarlem's Klein Cabaret" bestaande uit de dames Mevr. Jo van Leeuwen-Hoeben, en Bartha Baas en de heeren J. Hoeben Sr, H.J. v. Leeuwen, Jos. Mathot en J. Hoeben Jr. (begeleiding). Wie al eens kennis geeft gemaakt met dit artisten-troepje, weet, dat hetgeen er gegven wordt goed is, vol smakelijke Hollandsche humor en de naam is 3l een aanbeveling ge noeg. De samenzangen, duo's levensliedjes en voordrachten zijn soms sentimenteel, droef en vol ernst, daarna hoog oplaaiend in humor, vroolij kheid eri blijden lach en de aanwezigen hebben genoten met volle teugen. De uitstekende grimeering behoort ook tot de goede hoedanigheden van het gezel schap en de liedjes als „Apachendwang" en de „Officierspet" verwierven veel bijval. De gecostumeerde voordracht „Naar 't Carnaval" uitgevoerd door het geheelc ge zelschap, was altijd en ook gisteren een suc ces-nummer. „Ons Belang" weet feest te vieren en goed ook. De joviale geest onder de aanwezigen bracht er het zijne aan toe om het tot in de puntjes te doen slagen. Het was een echt- gezellig vastenavond-feest. i I Burgerlijke stand in de week van 8 tot en met 14 Februari 1926. Bevallen A. M. Philippo-de Gaarf, z. C. J. M. Suikervan den Bronk, d. ;J. G. van MunsterBeringen, d.A. C. Schmidt Niehorster, d.M. van SchagenKoop man, d.M. P. KluitWensing, z. A. M. VolkersBakker, z.C. L. GollHeije, d. J. v. d. Graafvan Hulst, d. Ondertrouwd J. Ruis en C. H. van Looij. Getrouwd Ph. Metz. met G. W. Rieck J. van Kotiteren met N. ZaaijerW. G. Bannmk met J. A. Ottens L. Tiggelraan met G. van Biezen. Overleden geen. St. Raphael. Gisteravond hield de afd. Hillegom en omstreken van de Ned. R. K. Bond van Spoor en Tramwegperso neel een feestavond in Flora. Zooveel moge lijk waren de leden met hunne dames daarbij tegenwoordig. De voorzitter, de heer van Zomeren opende te ruim 8 uur de feestver- gadering en heette allen hartelijk welkom, hopende, dat allen een genoeglijken avond zouden hebben. Vervolgens werd het woord gegeven a3n den Geestelijken Adviseur, Kapelaan Schoenmaker, die een geestige en pakkende rede hield, waarin hij het nut der organisatie uiteenzette. Het deed spr. genoegen, hier te mogen mededeelen, dat onder de Raphaël-mannen immer een goe den geest heerscht,waarom hij de dames gaarne aanspoorde, haar invloed aan te wen den, dat haar mannen de vergaderingen zoo trouw mogelijk bijwonen, hetgeen wel eens te wenschen overliet, al laat het dienstver band niet toe, dat allen steeds present zijn. Deze rede werd hartelijk toegejuicht. Daarna trad als humorist op de heer Van der Aar van Bennebroek, terwijl de heer R. Schrama als pianist fungeerde. Beiden hadden veel succes, zoodat hun een tot weerziens werd toegeroepen. Nog trad op de heer van Diest, die mede een groot aandeel verwierf in het succes van den avond. Te rond 1 uur keerden allen uiterst voldaan huistoe. Gemeenteraad. De zitting van den raad is verzet op 24 dezer. Als supplotoire agenda is toegevoegd 18. Wijziging rooi lijnen Oostzijde Leidschestraat. Dit betreft een aanzienlijke verbreeding van dien weg, in overleg met het Rijk. Wegverbreeding. Een flinke verbete ring in den weg is tot stand gekomen, nu de plaats, waar eens hotel „De Prins" stond weer bebouwd wordt. De hoek Rijksweg- Driehuizerkerkweg is verbreed en afgerond, wat de veiligheid voor de groote autobussen, die daar langs gaan, zeer bevorderd. Liefdadigheidsavond. Naar ons wordt medegedeeld is de datum voor den ten bate-van dc afdeeling Haarlemmermeer van „Het Witte Kruis" te houden-liefdadig heidsuitvoering thans bepaald op Dinsdag 23 Februari a.s. De zangvereeniging „Zang en Vriend schap" (directeur de heer N. v. d. Pol), zal alsdan eenige zangstukjes ten gehoore bren gen, terwijl tevens een paar tableaux zullen worden vertoond. Een goede daad. Maandagavond werd tijdens de uitvoering van de tooneel- vereeniging „Gezellig Samenzijn" in hotel „De Beurs" te Hoofddorp onder de aan wezigen een collecte gehouden voor de noodlijdenden in de watersnoodgebiedén. Deze collecte bracht in totaal een som van bijna f 59.op. Collecte Watersnood. Maandag werd door eenige jongedames in Hoofddorp een collecte gehouden ten bate van de slacht offers in de door watersnood geteisterde streken, die bijna f900.— opbracht. Er is nu in Haarlemmermeer voor het genoemde doel ongeveer f 7000.bijeengebracht, uit gezonderd de in verschillende kerken ge houden collecten. Twist. ie Hoolddorp schen eenige jongens na het, uitgaan der school, twist, die zóó hoog liep, dat men el kander te lijf ging. Een der knapen, een zoontje van den arbeider K., alhier werd bij de worsteling zoodanig geschopt en gesla gen dat hij onder geneeskundige behande ling moest worden gesteld en het bed zal moeten houden. Mr. BOMANS SPREEKT. A.s. Zondagavond om 8 uur wordt in het R.-K. Vereenigingsgebouw alhier, een groote openbare vergadering gehouden, door de R.-K. Kiesveiecniing „Recht en Plicht". Mr. J. B. Bomans. lid van de Tweede Ka mer, zal een rede houden over het onder werp: „De crisis of de Katholieken en So cialisten.'' Alle Katholieken boven de 18 jaar. zoowel dames als heeren. worden uitgenoodigd om deze belangrijke vergadering hij te wonen. Waar hier een schitterende gelegenheid wordt geboden om den hoogbegaafden re denaar te booren, behoort ieder Katholiek aan deze uitnoodiging gevolg te géven. Dus a.s. Zondagavond allen naar het Ver- eenigingsgebouw. R.K. Volksbond. Zondagavond gaf de afdeeling Wijk aan Zee van den R.K. Volks bond een feestavond aan hare leden, in café „Sonnevanck" alhier.. De zaal was geheel bezet. Er werden twee tooneelstukjes opge voerd „De Eeuwige strijd" en „Een bank biljet van 1000." Het laatste was een blij spel in twee bedrijven. Gezien den korten tijd van voorbereiding was het spel zeer te loven. Met genoegen zagen we weer B. d. G., F. K. en de 3 gebroeders Sch. Ook J.B. kweet zich goed van zijn taak, hij heeft groote vorderin gen gemaakt. De overige spelers hadden minder beduidende rollen. Fiet eerste stuk werd in doodsche stilte gevolgd en menigeen zal er door aangedaan zijn. Het tweede wekte gedurig den lachlust van het publiek op. Het woord van dank van den Voorzitter der af deeling aan allen, die hadden meegewerkt, tot het slagen van dien avond, was zeer op zijne plaats. Maandag werd eene herhaling gegeven voor niet-leden tegen een entreé om de onkosten te dekken. Helaas was de op komst zeer gering. Nog geen honderd perso nen waren aanwezig. Dit kwam hoofdzakelijk doordat er te Beverwijk in de K.S.A. een sen satie-stuk werd gegeven. Velen waren daar heen gegaan. Behoudens kleine vlekjes en vlekken werd er goed gespeeld en het clubje dilettanten belooft veel. Dus tot het volgend seizoen. 15-jarig bestaan R.K. Metaalbewer- kersbond. Zondag 14 Februari, herdacht de Metaalbewerkersbond afd. IJmuiden, j haar 15-jarig bestaan. Des morgens werd door den Geestelijk Adviseur een H. Mis op gedragen en voor de levende en overleden leden van den bond, waarbij vele leden ter H. Tafel naderden. Deze H- Mis die altijd een Stille Mis is werd nu gezongen door de hee ren zangers, leden van den Bond en eenige genoodigden. Des avonds om half 8 begon de feestver- gadering. De Voorzitter opende deze met den Christelijken groet, heette allen, van harte welkom en verzocht allen het bondslied mede te zingen. Nu feliciteerde hij het bestuur en de leden met het derde lustrum en memo reerde hetgeen er in AL' vijf jaar is geschied. Laat ik eerst zeggen, dat het mij steen koud laat of de electrische tram naar Oud- Schoteh door de Timorstraat en Hodson- straat rijdt of niet. Liever zie ik de tram over den Rijksstraatweg naar Oud-Schoten gaan. Dat lijkt mij de belangrijkste ver keersader van het zich ontwikkelend Nicuw-Schoten. De Rijksstraatweg ligt ook zoowat midden tusschen de Delft en het Spaarne en. eventueele tramhaltes aan dien weg zouden dus het best te bereiken zijn door alle bewoners van Nieuw-Schoten. Maar nog eens, het laat me koud of de tram door de TimorstraatHodsonslraai naar de Jan Gijzenvaart gaat. Het feit ligt er echter nu eenmaal, dat het Rijk vlakweg en kórtaf weigert de tram over dén Rijks straatweg te laten gaan en dus heeft men gezocht naar een andere trambaan. Die meende men gevonden te hebben in de pa rallel aan den Rijksstraatweg loopende Ti morstraat en Hodson3traaL Een reuzenver- betering voor de „standing" van die straten. Zoo iets als éen promotie tot hoofdver keersweg. Als het zelfs een beetje wil, wordt de belangrijkheid van den Rijks straatweg als verkeersader, mettertijd over vleugeld door de Timor-Hodsonstraat. Maar om die baan voor een tram pasklaar te ma ken moeten die straten verbreed worden, en dat kan gemakkelijk, dacht men, met de voortuintjes aan die straten op te offeren en tot openbaren weg te maken. Ha, lezer, ge begint te begrijpen wie de kip is in dit stukje en welke eieren zij legt. De kip. dal is de Timor-Hodsonstraat en de èieren zijn de voordeelen, die onver wacht den huizenbouwers langs die straten in der. schoot vallen, omdat de straat van tweede- of derde-rangs verkeersweg ge promoveerd wordt tot hoofdverkeersweg. Dat voordeel is niet gering en mettertijd kenden die eieren wel eens van goud blij ken te zijn. Maar wat nu? Nu zijn de eigenaars van de Timor-Hödsonstraat plotseling ontwaakt en meenen aan het kraaien van den haan te booren (de berichten in de bladen omtrent de omlegging van de baan) dat de eerste gouden eieren op komst zijn. Zij zijn wel van plan hun voortuintjes op te offeren. Maar dan moét de gemeente Schoten en de trammaatschappij die tuintjes maar beta len. En goed ook, meenen sommigen „Er is Men leeft nu in stille hoop, dat door de gemeente flink wat op tafel zal worden gelegd. Zooals ik zei, hel kan me niet schelen, of de tram door de Timor-Hodsonstraat naar Oua-Schoten gaat rijden. Het zal me ook niet hinderen of de bewoners van de Timor- Hodsonstraat veel of weinig eieren voor hun tuintje vragen, ook niet of ze er wat voor krijgen. Maar wel meen ik dat die be woners daar de kip'met de gouden eieren aan het slachterf gaan. !Want wat is- het geval? De gemeente is niet van plan één cent voor den grond der tuintjes te geven en ook dc trammaatschappij niet. Krijgen zij dun grond in de Timor-Hodsonstraat niet, wel dar: komt de tram niet door de Timor- Hodsonstraat. Dan komt de tram door een endere straat, ofwel heelemaa! niet. De trair.maatschappij kan nog wel langer wach ten. Ook is het niet onmogelijk dat het Rijk, bij het zien der rijzende moeilijkheden, de hand over het hart strijkt, en tenslotte een trambaan langs den Rijksstraatweg duldt. Itt al, deze gevallen blijft de Timor-Hodson straat wat zij is en wordt geen hoofdver keersweg. Ik herhaal nog eens dat mij de weg van de tram naar OudrSchoten volkomen koud laaf, maar ik kon toch niet öalaten er even op ie wijzen hoe ook in dezen tijd nog kip pen met gouden eieren door sommige men- schen worden geslacht. Overigens stijgen de kansen van den Rijksstraatweg om een trambaan te krijgen op deze manier wel en, zooals wij van véle zijden mochten beluisteren, is de harte- wensch van de meeste Schotenaren dat de Rijksstraatweg de tramroute wordt. Spr. brengt dank aan het hoofdbestuur, inzonderheid aan den heer Steinmetz. De pioniers hier aanwezig, die in 1911 den eersten grondslag legden van den R.K. Metaalbe werkers Bond afd. IJmuiden, bracht hij eveneens dank. Het zal voor hun zeker een verblijdend teeken zijn, dat zij op het derde lustrum van het hun zoo moeilijk begonnen werk, zooveel vruchten zien. Daarna gaf de Voorzitter het woord aan den Bondssecretaris, den heer F. van Welie. De heer v. Welie feliciteerde de jubileeren- de vereeniging en zal, het zij dan toch kort, nog een svoord van opwekking spreken. Spr. haalde eenige voorbeelden aan, toonde hier mede het belang van de Katholieken aan de Maatschappij. De voorzitter dankt den heer van Welie voor zijn schoone rede en hoopt dat zijn woord vrucht moge voortbrengen De Geestelijke Adviseur kapelaan Maas kreeg hierna het woord en spreekt zijn gelukwensch uit. Het is een verblijdend teeken voor hem, daar er tusschen het bestuur en de. leden zoo'n goede samenwerking heerscht. Door de beide voorzitters van den Ned. R.K. Volksbond en Haven en Transport werden gelukwenschen aangeboden. Hierna dankte de Voorzitter voor hun felicitaties en wenschte allen een genoeglijken avond. Nadat er eenige ververschingen waren rond gediend kwam er voor den heer Verduin een verrassing. HET NIEUWSTE VERKEERSSIGNAAL in Berlijn, dat dag en nacht met zijn gekleurde lichten het verkeer regelt. De heer Verduin heeft n.m. op de laatst gehouden bestuursvergadering bedankt als bestuurslid, waar hij onafgebroken 13 jaar secretaris van de afd. IJmuiden was. Eenige leden nu hadden het plan opgevat 0111 hem voor zijn vele werk dat hij altijd voor' den bond gedaan heeft een cadeau aan te bieden, en zoo werd hem een prachtige stoel aangeboden. De heer P. Verduin dankte zeer onder den indruk. Zijn echt- genoote werd een bouquet bloemen aan geboden. Daarna bleef men nog een paar uur ge zellig bijeen, onder leiding van den heer An- dré van der Wal, karakter Humorist en Leo van Norde Piano Humorist, die het gezel schap hebben doen daveren van het lachen. Zedenmisdriji. Op verzoek van den bur gemeester van Schoten, is door de politie alhier, aan boord van de stoomtrawler „Wil- helmina" IJm. 35, aangehouden, zekere A. M„ die verdacht wordt van het plegen van zedenmisdrijf. Hij is naar Schoten getran sporteerd. Voor den inhoud van deze rubriek sfelt de Redactie zich niet aansprakelijk. „HET BROKKENHUIS" DONKERE SPAARNE 34. Het Bestuur van bovengenoemde Ver eeniging mocht in de afgeloopen week wedet in vriendelijken dank ontvangen van mevr. P. eenige goederen van mevr. O. een pak goederen van den heer H. T. J. v. V. een tafel4 mooie gravures in lijst en een paar schoeneh van mej. V. 2 tafels, eenige stoe len en goederen van den heer J. P. een ka chel en eenige kleedingstukken van mevr. P. een pak kleeren van N. N. een mooie partij lijfgoederen van mevr. T. 1 tafel en 1 kachelvan mevr. D. eenige beadegoed van mevr. R. kindergoed en voorts nog di verse kleedingstukken van andere zijcen. Het is zoo heerlijk als wij ons magazijn iedere week kunnen aanvullen, want er is zoo ontzettend veel noodig, vooral aan bedde- goed, lakens, sloopen, en ondergoed is steeds gebrek. Nu de schoonmaak in aantocht is,zou den wij het zoo prettig vinden wanneeer ieder een nog eens extra r.a zou willen gaan, wat niet meer voor eigen gebruik wordt aange wend en dus opgeruimd kan worden. Er komen ieder jaar van die voorwerpen in onze handen vooral als de zolder een beurt krijgt, waar wij geen weg mede weten, tafeltjes, stoelen, borden of schalen van een afge dankt servies. Wij gebruiken het niet meer maar vinden het toch begrootelijk het weg te doen. Dat is het ook, maar niet als ge er een goed werk mede verricht en dat doet ge on getwijfeld, wanneer gij het aan het Brokken- huis afstaat we kunnen er zooveel arme ge zinnen gelukkig mede maken en» prachtig mee helpen. Alles wat aan het Brokkenhuis wordt geschonken, wordt voor het goede doel bestemd. Luxe voorwerpen worden verkocht ten bate van de kas voor aankoop van nieuwe goederen, terwijl onbruikbare artikelen voor hetzelfde doel worden verkocht. Defecte voorwerpen worden hersteld en zoo veel mogelijk weer bruikbaar gemaakt. Berg dus niets meer op wat gc denkt niet meer noodig te hebben, doch laat het ons bij U aan huis afhalen. Een briefkaartje aan het adres D. Spaarne 34 of een telefoontj» (No. 12700), (No. 11702) en (No. 12998) en U steunt hiermede een goed werk. Ten slotte deelen wij nog mede, dat wi) een dezer dagen wederom een gift ontvinger ter bestrijding van de onkosten, die wij bi; de inrichting van ons gebouw hebben ge maakt. Degenen, die onze Vereeniging fi nancieel willen steunen, worden hierbï ^vriendelijk uitgenoodigd zich voor het lid» maatschap dat minimum slechts f 1.00 pe: jaar bedraagt op te geven, bij den Secr.- Penningmeester, den heer P. J. Mulder, Jansweg 39. Het Bestuur. NOG EEN NIEUWTJE OP POLITIE GEBIED. In Dresden zijn een aantal agenten van rolschaatsen voorzien, waardoor het hen mogelijk is op ringden vluchtende overtreders te achtervolgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5