tmm- Radio-omroep. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. De Fransche Kamer neemt de financieele voorstellen aan, waarvoor Briand de kwestie van vertrouwen stelde. Hervatting der onderhande lingen over de handelsbetrekkingen tusschen België en Rusland. Bosch- branden richten in Australië groote verwoestingen aan. Graai Tcleki legt belangrijke verklaringen ai in verband met de valsche munterszaak. FEUILLETON. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Het Zilveren Huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar. Ned. Roomsche Reisvereeniging Bezwaren tegen het Rijn- schipperspatent. Onze bevolking en onze welvaart. De iinancieele crisis in Frankrijk Aan het slot zijner verklaring in de Kamer reide Briand: Indien het wetsontwerp wordt verworpen, weigert de Kamer daarmede de regeering de middelen om te regeeren, en in dat geval zal het kabinet aan anderen de verantwoordelijkheid daarvoor laten. De commissie voor de financiën heeft gisteravond, na Doumer te hebben gehoord, met 13 tegen 8 stemmen en 4 onthoudingen het regeeringsontwerp nopens de belasting op de betalingen verworpen. In de nachtzitting heeft de. Kamer met 385 tegen 171 stemmen art. 21 aangenomen, waarbij de uitvoerbelasting op een maximum van 2 pet. en een minimum van 0.20 pet. wordt vastgesteld. De belasting zal zich naar den aard der goederen richten, landbouw producten uitgezonderd. Voorts na de Kamer art. 22 aan, waarbij de belasting op den omzet op 2,50 pet. wordt gesteld. De Kamer heeft de artikelen aangenomen betreffende de instelling en werking der autonome amortisatiekas, welker middelen o, a. zullen dienen om de binnen- en buiten- landsche schuld af te lossen. Nadat Briand de quaestie van vertrouwen had gesteld nam de Kamer de voorstellen op de nieuwe middelen met 258 tegen 145 ttemmen aan. De toestand in Syrië. Het „Petit Journal" meldt, dat het rap port van de Jouvenel, den Franschen hoogen commissaris in Syrië, hetwelk de in Rome bijeenkomende mandatencommissie van den Volkenbond zal bespreken. een verslag geeft van de gebeurtenissen in 1925, den huidigen toestand in Syrië en van de lei dende gedachten voor de toekomst: lo. om van Syrië een confederatie van kleine, autonome staten te maken; 2o. om deze staten door een wederzijds garantiepact te vereenigen, dat voor den duur van dertig jaar zou worden gesloten en welks toepas sing aan de apperste arbitrage van Frankrijk zou zijn onderworpen, terwijl Frankrijk anderszijds de billijke behartiging van de belangen der federale staten zou verzekeren. De permanente zetels in den Raad. De Engelsche bladen bevatten aangaande de quaestie van een permanenten zetel in den Raad van den Volkenbond de medc- deeling, dat de crisis binnen den Volken bond tengevolge dezer aangelegenheid is bij gelegd. De „Westminster Gazette" betoogt, dat het permanente lidmaatschap niet als ef.n belooning voor de onderteekening van het verdrag van Locarno aan Duitschland is ge geven, maar veeleer met de van zelÖ spre kende voorwaarde het verdrag te laten func- tionneeren. Duitschland heeft dus niets te protesteeren wanneer andere leden hetzelfde voordeel verlangen, dat Duitschland is ge schonken. Deze kwesties kunnen slechts door den Volkenbond worden beslist fen op onpartijdige en geen zakelijke gronden wor den beoordeeld. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" zegt, dat de Spaansche en Fransche gezanten te Londen gisteren over deze quaestie in het Foreign Office een bespreking hebben gehad, niettegenstaande Engeland afzonderlijke onderhandelingen met individueele buitenlandsche regeeringen over een quaestie die den Volkenbondsraad en de Vergadering aangaat, niet gaarne ziet. De Engelsche ministers zijn geen voorstanders van een permanenten zetel voor Polen. Zelfs de weinige Britsche diplomaten, die een uitbreiding van den tegenwoordigen Raad van den Volkenbond wenschen, stellen Polen slechts als verkiesbaar en niet als per manent lid van den Raad voor. Doch dage lijks wordt het gevaar, die een uitbreiding vand en Volkenbondsraad tengevolge kan hebben, den ministers duidelijker. De aanhouding van gravin Cathcart. Uit New-York wordt gemeld: Terwijl de bladen ia de groote steden der Vereenigde Staten het over het algemeen belachelijk vinden, dat aan de Engelsche gravin Cath cart de toegang tot Amerika werd gewei gerd, omdat zij in een echtscheidingsproces als „schuldige'' heeft terecht gestaan, be schouwt een groot deel van de provinciale pers dezen maatregel als zeer gewenscht tot het handhaven van de moraal van het land. Graaf van Craven, tegen wien door den Arue-rikaanschen Vrouwenbond, welke ge lijke behandeling van beide sexen eischt, een actie was op touw gezet, ten gevolge waar van zijn aanhouding werd gelast, is inmiddels naar Canada vertrokken, zoodat hij niet op nieuw voor het gerecht zal verschijnen. De betrekkingen van België en Rusland. Volgens de „Peuple" zou de ministerraad de mogelijkheid onder het oog hebben ge zien om de aclie, welke op initiatief van Hymans, toen deze nog minister van buiten- jandsche zaken was, te Londen is onder nomen. uit te breiden, met het doel zoo normaal mogelijke handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland aan te knoopen. Een hooggeplaatst abtenaar, de heer Letelier, zou worden aangewezen om te on derhandelen over eventueele regelingen dienaangaande. De iinanciëele toestand in Duitschland. Volgens de „Dresd. N. Nachr." heeft de rijksminister van financiën, die Maandag te Dresden vertoefde, de ministers van finan ciën der Duitsche landen uitgenoodigd tot een conffcrentie te Berlijn op Vrijdag a.s. In een interview met een vertegenwoor diger van de „N. Leipz. Ztg." wees dr. Reinhold er op, dat de landen en gemeen ten alles moeten 'doen om zooveel mogelijk te bezuinigen. In de begrootingscommissie uit den Prui- sischen landdag heeft de Pruisische minis ter van handel op een vraag van D.-nat. zijde medegedeeld, dat het Pruisisch? kabi net in beginsel hel standpunt van den rijks minister van financiën nopens een verlaging der belastingen deelt. De spionnagezaak in Siiezië. Volgens een bericht uit Kattowizt zijn in Poolsch Opper-Silezië nog meer vooraan staande Duitschcrs gearresteerd, thans reeds metr dan 40. De Poolsche bladen verwijten den Duit- schen „Volksbund", waartoe de gearres teerden bchooren, o.a., dat zijn agitatie een buitengewoon sterke toeneming van de aan meldingen voor de Duitsche volksschool in Poolsch Opper-Silezië tengevolge heeft ge had. De Zondag verschenen editie van de „Volkswillen" alhier, is door de justitie in beslag genomen wegens het oefenen van critiek op de maatregelen tegen den Duit- schen „Volksbund". In verband met de ontdekte spionnage- geschiedenis in Poolsch Opper-Silezië ver neemt de Berlijnsche correspondent van de „Köln. Zeitung', da,t Duitschland de zaak ten spoedigste bij de gemengde commissie- Calonder ingesteld op grond van de Wcèn- scIuï overeenkomst, ter sprakfe zal brengen. Men zou te Berlijn den indruk hebben, dat de Poolsche actie tegen de Duitschers in Opper-Silezië feitelijk ten doel heeft de wereld duidelijk te maken, dat Polen be slist een permanenten zetel in den Volken bond moet krijgen. De yalschemunterszaak. In een nieuwen open brief roept Graaf ICarolyi den persoon, die de rol van bemid delaar tusschen Windisch-Gratz en Gcrö heelt gespeeld, dringend op, zich aan te melden, aangezien hij belangrijke mededee- lingen kan doen. Karolyi zal deswege waar schijnlijk door de commissie van onderzoek worden gehoord. De regeeringspartijen organiseeren voor a.s. Zondag een groote demonstratie voor Horthy. Graaf Teleki heeft zich vrijwillig bij de politie aangemeld en zal zich te harer be schikking houden. Men gelooft, dat hij niet bij het schandaal betrokken is. Uit Boedapest wordt aan het „Berl. Tag." gemeld, dat Teleki gisteren in aan wezigheid van dc Fransche vertegenwoor digers door de politie als getuige is ge hoord. Zijn verklaringen maakten een sen- sationeelen indruk. Hij deelde o.a. mede dat Windisch-Gratz hem reeds jaren gele den had voorgesteld de Fransche 1000 francsbiljetten te vervalschen, maar Teleki had hem dit sterk ontraden. Hij moest ech ter toegeven, dal hij niettemin den prins in kennis had gebracht met den directeur van het kartografisch instituut, Gcrö, op dat deze als deskundige den prins zou over tuigen van de onmogelijkheid van zijn plan. De eerste Hongaarsche valschemunter is veroordeeld en wel de 30-jarige oud-vlie- ger-nfficier von Olschwary, die door dc Hainburgsche politie is gearresteerd bij zijn terugkeer uit Denemarken, waar hij in op dracht van Jankowitsj valsche biljetten had uitgegeven. Gisteren heeft hij terecht gestaan voor de rechtbank te Hamburg. Hij verklaarde uit onbaatzuchtige politieke overwegingen te hebben gehandeld. Als lid van een politieke organisatie was het zijn plicht geweest te gehoorzamen. Dc rechtbank nam dit als verzachtende omstandigheid aan en veroor deelde hem wegens het verspreiden van valsch geld tot vier maanden gevangenis straf en wgens het in bezit hebben van een valschen pas tot 300 M. boete. De positie van graaf Bethlen. Het algemeen gevoelen is, dat het aftreden van graaf Bethlen zeer spoedig te wach ten zou zijn. Als reden daarvoor wordt dan opgegeven, dat hij noch bij den regent, noch bij zijn collega's steun zou hebben gevonden, om de valsche muaterszaak zon der aanzien des persoons tot het einde door te zetten. De diplomatieke corres pondent van de „Daily Tel." is van oordeel, 17 Alles wat hem vroeger genot had ver schaft, was nu waardeloos voor hem ge worden. Maar hij kon weer loepen eten en slapen. Onbeschrijfelijk was zijne woede, toen een der professoren hem na een lang en nauw keurig onderzoek mededeelde, dat hij erin zou motten berusten, dat de genoegens van vroeger jaren hem voor altijd zouden blijven ontzegd. En toen bij alleen met zichzelven was ge bleven, zonder getuigen van zijne ellende en van zijne smart, was hij aan een ontzetten- den zenuwaanval ten prooi. Hij wenschte dood te zijn, en had de ge- heele wereld wel in het verderf willen mee slepen, in zijn waanzinnige smart en wan hoop. „Uwe krachten zullen wel langzamerhand terugkeeren," had de professor hem bij het afscheid gezegd „en ik ben er zelfs van overtuigd, dat gij lang zult leven, en geen last zult hebben van kwalen en zwakheid, maar reuk of smaak zult gij nooit terugkrij gen, en bovendien zult gij uooit in het hu welijk kunnen treden. Ik kan mij zelfs niet verklaren, dat gij het gezichtsvermogen, en het gebruik der spraak hebt kunnen behou den." Het was Frederik Malthen onmogelijk, daarin It berusten. Hij wilde zich tegen die uitspraak verzet ten. En hij begon zijn vroeger leven weer op nieuw. Weer joeg hij onstuimig alle genoegens na. Maar het duurde niet lang, of hij moest wel tot de overtuiging komen, dat de ge- neesheeren hem niet hadden bedrogen. Er was geen hooger beroep van het tegen hem uilgesproken vonnis mogelijk. Binnen den tijd van twee jaar had er eene algeheele verandering bij hem plaats gegre pen. Zijn hoofdhaar en baard vielen uit. Spoedig was hij bijna geheel kaal. Tevens werd hij dikker van gestalte en zijn vroeger zoo hoekige trekken gaven hem nu het uiterlijk van een der Romeinsche kei zers uit het tijdperk van verval. En toen was het dat hij zich met eene soort razenden hartstocht aan de weten schap had gewijd. Maar hij had daarbij niet liet doel voor oogen, die wetenschap dienstbaar te maken aan het heil der menschheid. Hij maakte van de wetenschap zijn afgod, en beoefende die als een middel, om zich zelven alle mogelijke voldoening te ver schaffen. Hij leefde nu afgezonderd van. de wereld, dat men in Londen hoopt dat de berichten' onjuist zullen blijken, daar men niet zou weten welk Hongaarsch staatsman in het buitenland zooveel vertrouwen zou genie ten als Bethlen. Daarom moet inen hopen, dat geen andere mogendheid de positie van Bethlen door bedreigingen zal verzwakken. Interventie of een streven daarnaar zou den diens moeilijkheden slechts vermeer deren. Wat Horthy betreft, heeft het besluit der Kleine Entente, n.l. dat de buurstaten de verkiezing van een vorst niet zouden be moeilijken, mits deze geen lid van 't huis Habsburg zou zijn, den regent in de kaart gespeeld, daar het gelijk staat met een wenk zich zelf tot koning te laten procla- meeren. Waarbij dan in het midden moet blijven of hij een onschuldiger koning voor de andere buurstaten zou zijn dan een of andere aartshertog. De strijd in Marokko. De „Times" verneemt uit Tanger dat de Franschen onder de bedreiging van een krachtig offensief der Riffijnen, hetwelk elk oogenblik op verschillende fronten zou kunnen losbreken, de positie van Bibane, benoorden Fez. hebben ontruimd. De stelling van Bibane, welke een zeer belangrijk strategisch punt is, is gedurende een jaar het tooneel van gestadigen strijd geweest en herhaaldelijk door de Fran schen veroverd, verloren en heroverd. Het schijnt dat Abd el Krim voordeel trekt uit het voortdurend regenachtige weer, dat de wegen onbegaanbaar heeft gemaakt. De Aziatenwet in Zuid- Afrika. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de regeering de Aziatenwet naar de commis sie van onderzoek zal terugzenden alvorens haar opnieuw bij het parlement in te dienen. Door roovers vermoord? De vrouw van den Engelschen opperbevel, hebber van het inlandsche leger van den staat Baroda, zou vermoord zijn door roo vers, die het gebied van den slaat onveilig maken. Het lijk werd in een put bij de ren baan gevonden. De boschbranden in Austra- stralië. Tot dusver zijn 72 lijken gevonden van personen, die bij de boschbranden zijn omge komen. Vooral aan de staatsbosschen is groote schade toegebracht en het zal 30 a 50 jaar duren, voordat er weer timmerhout kan worden gekapt. Ook het verlies aan vee is aanzienlijk. Men gelooft echter dat het ergste voorbij is. De premier van het gcmeencbest vejklaar- de, dat deze branden een der droevigste rampen in de geschiedenis des lands zijn. Een noodlottige boschbrand is uitgebroken in het district Mount Pleasant op 10 mijlen afstand van Adelaide. Een gebied van tien vierkante mijlen is door het vuur verwoest, Een enkele eigenaar verloor 2500 schapen. De totale schade wordt op 140.000 pd.st. ge schat. Uit Londen wordt ons nog omtrent de boschbranden in den staat Victoria gemeld, dat een deel der houtzaagmolens to Gilde- roy in de asch werd gelegd. Veertien mannen zagen zich plotseling cloor de vlammen om singeld, waarvan er slechts twee het bran dende bosch konden uitstormen; zij worden thans in het ziekenhuis van Melbourne ver pleegd. STORM OP DE BRITSCHE KUST Het slechte weer aan de Britsche kust heeft, de laatste dagen verschillende schip breuken veroorzaakt. Maandag is vruchte- loos gezocht naar de bemanningen van twee treilers uit Swansea, die aan de kust van Galway verloren zijn gegaan. Het aantal vermisten bedraagt 24, maar men heeft nog niet alle hoop opgegeven. Het is mogelijk, dat zij een haven hebben gevonden op een of ander afgelegen eiland. Er is geen spoor van wrakhout gevonden. De bemanning van 'het Italiaansche s.s. „Libcrta", dat bij Bolt Head in Devonshire strandde, werd door een reddingsboot en een luchtpijltoeslel. na veel wederwaardig heden gered. Dc bemanning van de red dingsboot van Brixham legde daarbij groo- len moed aan den dag. De reddingsboot kwam ter plaatse aan na een moeizamen tocht door 20 mijlen stormachtige zee en was niet in staat langszij te komen. Ten slotte werd er verbinding gekregen met een vuurpijl-lijn en drie leden der bemanning werden op deze wijze door de zee in be trekkelijke veiligheid gebracht. Intusschen was er om het lanc'vuurpijltoestel gezonden, dat op een rots boven de plek van de stranding werd geplaatst. Het eerste schot was raak en dc overige 27 leden der be manning werden aan wal gebracht. Het Spaansche s.s. „Cirllo Amoros" is bij Stradbally, graafschap Waterford, op de rotsen geloopen. De bemanning van 34 koppen, werd door een reddingsboot afgehaald. DE VERVANGING VAN HI.TMANS DOOR VANDERVELDE. Uit Brussel wordt gemeld, dat het besluit van den ministerraad om minister Vander- velde zelf bij den Volkenbond te doen ver tegenwoordigen, in plaats van Paul Hij mans, die thans als eerste vertegenwoor diger van België zal aftreden, een functie die hij sedert zes jaren heeft vervuld het gevolg is van twee omstandigheden: Het feit, dat Hijmans dc le:der is van de liberale fractie, d:e eigenlijk op 's lands zaken geen invloed meer uitoefent, maar n'ettemin cp allerlei wijzen de politiek van de regeering tegenkant, heeft zeker veel ge wicht in de schaal gelegd, doch ook wordt gezegd, dat de minister van buitenlandsche zaken persoonlijk de vergaderingen wenscht bij te wonen, wanneer de ministers van buitenlandsche zaken der andere mogend heden ook naar Gcnève gaan. Dit zal wel tot de beslissing hebben mee gewerkt. maar de nijdige houding van Hij mans tegen het kabinet Poullet heeft den doorslag gegeven. Hijmans blijft met Van Cauwelaert en De Brcuckère België ver tegenwoordigen, doch zal nu de hoofdrol niet meer spelen, een troef minder in de handen der liberalen. EEN AUTO-ONGEVAL TE PARIJS. Maarschalk Foch is nauwelijks aan een ernstig auto-ongeval ontsnapt. Toen hij Maandag een autotocht maakte, kwam hij in botsing met den auto van de dochter van cud-minister Justin Godart. Eén der ruiten van den auto brak, waardoor de adjudant van Foch lichte verwondingen opliep. De maarschalk zelf bleef ongedeerd. GEVONDEN VOORWERPEN. De Fransche Kamer, die welhaast ver strikt is geraakt in de ingewikkelde finan cieele voorstellen, waarover zij te beraad slagen heeft, heeft o.a. in de gauwigheid een voorstel aangenomen, waarbij van elk gevonden voorwerp, dat door den eigenaar wordt opgeëischt, een belasting zal wor den geheven van vijf francs voor voor werpen van een waarde van 100 tot 1000 francs, en tien francs voor voorwerpen bo ven een waarde van 1000 francs. Men vond het voorstel wel vreemd. Doch de communist Cachin zag er een goudmijn in, daar in Parijs wel eiken dag een dame een paarlensnoer of bonten mantel verliest. En zijn partijgenoot Vaillant-Couturier merkte op. dat deze reclame want vol gens hem is dat verliezen niets anders dan een reclametruc moet worden betaald! Een practische afgevaardigde wees er op, dat er een expert moet worden benoemd om de waarde der voorwerpen te schat ten, hetgeen duurder zal komen te staan dan hetgeen de bekisting zal inbrengen. Toch werd het voorstel aangenomen. DE VEEMMOORDEN. Gisteren is de parlementaire enqêute uit den Pruisischen Landdag voor het eerst in het openbaar bijeengekomen voor het on derzoek inzake hel verbond tusschen D.- natiooale afgevaardigden en de vcemmoor- aenaars in de zaak-Pannier. De voorzitter verklaarde rij de opening der zitting, dat de commissie niet tot taak heeft de veemmoorden als zoodanig op te helderen. Gisteren zijn gehoord vertegenwoordi gers van Binnenland3che Zaken en Justitie en van het hoofdcommissariaat van politie. Dc dank van H. M. aan Den Haag. De burgemeester van Den Haag heeft de volgende bekendmaking doen aanplakken: „Aan de Burgerij. Van H. M. en Z. K. H. den Prins der Nederlanden mocht ik ontvangen het vol gende telegram: Diep onder den indruk van de hartelijke en geestdriftige ontvangst, welke ons gis teren van de zijde van gemeentebestuur en burgerij der residentie te beurt is ge vallen, gevoelen wij ons gedrongen, U nog maals te verzoeken, aan allen, die daartoe medewerkten, onzen warmen dank over te brengen en U de verzekering te geven, dat onze terugkomst in Den Haag na de herdenking van ons zilveren feest de meest aangename en onvergetelijke herinnering bij ons zal achterlaten." Het is mij een groot voorrecht dezen dank over te brengen aan de burgerij en in het bijzonder aan de vereenigingen aangeslo ten bij het Haagschc Comité 1926." (w.g. de Burgemeester van Den Haag, J. A.' N. PATIJN. De voorzitter van het Haagsche Comité 1926, mr. Ter Pelkwijk, heeft het volgend telegram ontvangen: „Wij wenschen aan het Comité voor Volksfeesten langs dezen weg onzen war men dank te betuigen, niet alleen voor het Drachtige geschenk, voor de bloemen hulde voor het fraaie album, ons ter gelegenheid van ons zilveren huwelijks feest aangeboden, maar ook voor de schoone en geestdriftige ontvangst, ons door de bij het Comité aangesloten vereenigingen en door dc burgerij bereid. Dit schoone oogen blik, gevolgd door de indrukwekkende uren in de Groote Kerk, zal bij ons in onvergete lijke herinnering blijven. w.g. WILHELMINA. HENDRIK." In bet Hotel Noord-Brabant te Utrecht werd Zondag de 2e Algemecne Vergade ring gehouden van de Ned, Roomsche Rcis vereeniging, onder praesidium van den heer B. Stumpel, uit Amsterdam. Uit het Jaarverslag van dc secretaresse, mcj. A. Everlmg, eveneens uit Amsterdam, stippen we aan, dat de vereeniging, die bij dc vorige algemeene vergadering op 15 Februari 1925 bestond uit 1567 leden, thans telt 3081 leden. In het algeloopen jaar werden, opgericht de afdeelingen Nijmegen, Leiden, Breda en Baarn, waarmede het getal plaatselijke af- deelingen tot 16 is opgevoerd. Dankbaar werd herdacht de sympathieke medewerking, die onze vereeniging mocht ondervinden van verschillende Zeereerw. heeren geestelijken, waarvan enkelen waaronder de Zeefeerw heer Pastoor Of fermans uit Leidorp, ook reizen geleid had den. De Zeereerw. heer Rector Jansen uit Amsterdam, heeft bereidwillig, waar noo- dig. steun toegezegd. Uit het rapport van de commissie voor de reizen blijkt, dat in bet algeloopen )aar gemaakt zijn vijf reizen naar Rome, met totaal ongeveer 200 deelnemers voorts een reis naai de Ardennen, met 18 deelnemers, ce:i naar Zwitserland met 25 deelnemers, een naar Arnhem en Omstreken met 14 deelnemers, een naar Valkenburg met 15 deelnemers, een naar Lourdes met 24 deel nemers en een naar Brussel met 7 deel nemers. Het totaal der gemaakte reizen is dus 11 tegenover 5 in 1924. De rcissommen totaal steeg van 10.800 tot 55.900. Het verslag spreekt van de volgende plannen voor 1926: Ter gelegenheid van het Intern. Euchar. Congres te Chicago, zal een 40-daagsche reis worden uitgeschreven naar Amerika. De tweede groote reis gaat naar Syrië, Pa lestina en Egypte en duurt 44 dagen, terwijl bovendien twee goedkoope vereenigings- reizen zuüen worden georganiseerd naar Lourdes en Zwitserland. Verder komen er reizen naar Assisië en Rome, Schwartswald, Harz, Ardennen, Rijn, Chamonix en Parijs. Bij de bestuursverkiezing werd mej. A. Everling met bijna algemeene stemmen herkezen, terwijlgekozen werden de hee ren J. C. M. Mensing te Bussum, A, G. van Vliet, t». Vlaardingen en A. Wirtz te Breda. Na het aanbrengen van eenigc wijzigin gen in statuten en huishoudelijk reglement, werd besloten over te gaan tot stichting van een bureau met aanstelling van een ambtenaar. Na liet overlijden van den administrateur den heer Paternotte, werd de noodzakelijk heid van zulk een stichting zeer gevoeld. Besloten werd de volgende vergadering te s Grr.venhage te houden. Na aiïoop der goed geslaagde vergadering vcreenigden de deelnemers zich aan een gemeensehappelijken maaltijd. Voornemens der gezagvoerders bij de Bin nenvaart. Tegen een uitspraak van den Raad v. d. Scheepvaart. Te Rotterdam heeft onder voorzitterschap van den heer A. Elffers Jr., uit Haarlem, de Nederlandsche Vereeniging van Gezag voerders bij de Binnenvaart vergaderd. Na mens den minister van Waterstaut werd de vergadering bijgewoond door ir. Schönfeld, hoofdingenieur bij den Rijkswaterstaat, ter wijl verder nog aanwezig waren de heeren Dittlinger, inspecteur voor de Rijnvaart, G. Goslinga, vertegenwoordiger der Vereeni ging van Nederlandsche Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij en mr. W. A. C- van Dam voor de vereeniging „Schutle- vaer." Uit het jaarverslag bleek, dat 'het leden tal der vereeniging gedurende het laatste jaar met 32 was toegenomen. De heeren A. Elffers Jr. en S. Schokker, die aan dc beurt van aftreden waren, werden respec tievelijk als voorzitter en bestuurslid her kozen. Op voorstel van de afd. Rotterdam werd de heer A. dc Vos, directeur van de Binnen- vaartschool van het Onderwijsfonds voor ele Binnenvaart, te Rotterdam, tot eerelid der vereeniging benoemd. In verband met dc in scheepvaartkringen geuite ernstige bezwaren tegen de regelen, die voorgeschreven zijn tot het verkrijgen van een Rijnschipperspatent, werd het hoofdbestuur gemachtigd de noodige maat regelen om verbetering te verkrijgen, te nemen. Over verschillende technische aangelegen heden op scheepvaartgebied ontspon zich een belangwekkend debat. O.a, kwam daar bij in behandeling de vraag: ,Is de rivier voor Rotterdam één, of zijn het twee nau we vaarwaters?" Geconstateerd werd, dat dc rivier beschouwd wordt als twee nauwe vaarwaters. Algemeen rverd de wensche- lijkheid uitgesproken, ook door vertegen woordigers van de Loodsenvereeniging, die ter vergadering aanwezig waren, dat de meerboeien in de Nieuwe Maas zouden worden opgeruimd en dat de rivier voor Rotterdam beschouwd zou worden als écn nauw vaarwater. Na een inleiding van een voorstel van den heer M. Braam te Rotterdam, protes teerde dc vergadering tegen de uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart in zake het vergaan van de „Johanna Maryke" in de maand Januari van het vorige jaar, wel ke uitspraak niet zooals geschied is, had moeten berusten op art. 32 van het Binnen- aanvaringsreglement, doch op art. 35 sub 4 van dat reglement, In verband met de vele rampen, die voor al den laatslen tijd in de binnenscheepvaart hebben plaats gehad en die, volgens ter zake deskundigen, voornamelijk te wijten zijn aan het ontbreken van toezicht van rijkswege op de uitrusting en bemanning der schepen in dienst van de binnenscheep vaart, werd besloten de regeering te ver zoeken naar rampen in de binnenscheep vaart een onderzoek te doen instellen, Na korten tijd zal dan zooveel materiaal ver zameld zijn over de slechte toestanden bij de binnenscheepvaart, dat het duidelijk zij worden, dat doorloopend toezicht noodza kelijk is. Wat de belastingoijlers te zien geven. Dc jaargang van de „Jaarcijfers voor Nederland" over 1924/1925, bewerkt door het Centraal. Bureau voor de Statistiek geeft tal van bijzonderheden betreffende het demografische, economische en finan cieele leven in Nederland, Het volgende wordt eraan ontleend: Dc bevolking telde volgens de eerste offi cieel e telling (1830) 2.613.487 en volgens de bevolkingsregisters medio 1925 7,358.365 zielen. De dichtheid volgens genoemde data nam toe van 80 tot 226 zielen per vierk. K. M. De cijfers betreffende huwelijken, geboor-' ten en sterfte vertoonen daling. De huwelijken in 1913 7.9 per 1000 inwo- DONDERDAG, 18 Februari. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur en 7.30 Politieber. 68 uur Vooravondconcert door het H. D. C.-orkest, o. 1. v. Fr. Lup- gens 6.307.30 uitlegging van den lei der der Id. D. O.-taallessen Fred Fry, over de voornemens betreffende de Fran schen en Duitsche taallessen 7.45 en 10 uur Persberichten 8.15 Uitzending van het abonnementsconcert u. h. Con certgebouw te Amsterdam, Het orkest o. 1. v. Willem Mengelberg. Aangeb. door de N. V. Philips-radio. Solist mej. Judith Bokor-cello. 2e Symphonie, Briickner. Cello-concert. Haydn. Drie gedeelten uit „Damnation de Faust", Berlioz. Davenfry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer- bcr. 11.201.20 Concert (Radiokwar tel-contra alt-tenor-viool) 1.202.20 Tijdsein, gramafoonconcert 3.35 Lezing The Normans 4.20 Tijdsein. Lezing: A woman in the wild-Tiger shoot ing. 4.35 Trocaderomuziek 5.35 Kinder uurtje 6.20 Dansmuziek 7.20 Tijd sein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Oppertunities overseas-British Guiana. 7.45 Pianosonate's van Beethoven uur Lezing: My day's work, door den purser van de Berengaria. 8.20 Kom. opera scènes. K. Winter, sopraan. E. Co leman, contra alt. E. Greene, tenor. D; Smith, bariton 8.50 „The changeling comedie in 1- acte. 9.20 Muziek, humor en volksliederen 1.20 Tijdsein, weer ber., nieuws, 10.5012.20 Dansmuziek v. h, Savoyhotel, Parijs „Radio-Paris". 1750 M. 12.50 Com cert Lucien Paris (piano-viool-cello) 2.05 Nieuws. 5.05 Kinderuur 8.35 Esperanto en boekhoudles 9.0510.20 Orkestconcert en litter, kroniek, Königswiisterhausen, 1300 M. 8.209.20 Wals en shimmy doer orkest. Daarna nieuwsber. 9.5011,20 Dansmuziek door de Rapées Jazz-Symphoniker. Brussel 262 M. 5,20 Kindermatinée 8.20 Galaconcert, met medew. van het Belgische Vocale kwartet, o. 1. v. M. Bra- cony 8.50 Lezing: Las plasticas (Escul- ture) 9 uur Vertaling v. d. lezing i. h. Fransch 9.0510.20 Voortzetting v. h. concert. Munster 410 M. 12.351.50 Werken van Wagner door orkest 3.20 Voorlezing: Schattenbilder. 4.20 Liedjes bij de luit. 5.35 Lezing: Was musz jedermann von ansteckenden Krankheiten wissen 6.50 Lezing: Speisefette und Oeles 7.20 Spaansche les 8.05 Lezing: Stimmen der Völker. Wordt muz. geïll. door gra< mafoonplaten. ners stijgen in de jaren na het beëindigen, van den oorlog (in 1920 9.6), welk percen tage in 1925 (7.4) beneden dat van 1913 kwam. Sedert 1876 zijn de geboortecijfers steeds dalende. In 1920 waren zij' echter weder gelijk met 1913 (28.3) om in 1925 op 24.3 te komen. De sterfte (12.4 in 1913 en 9.8 in 1925) vermindert naar verhouding meer dan de geboorte. Ook de sterfte aan de meest voorkomende besmettelijke ziekten is ten opzichte van vroegere jaren gunstig te noe men. Per 100 ziektegevallen van roodvonk, typhus en diphterie zijn de cijfers in 1924 resp. 0.81, 14 en 5 tegen resp.: 6, 27 en 36 in 1894. In 1902 bedroegen die voor volksgezondheid en volkshuisvesting 319.000 in 1923 vijf millioen gulden, terwijl voor 1926 ongeveer 43 millioen is aangevraagd. Uit de voortschrijding der leermiddelen blijkt, dat het aantal openbare en bijzon dere lagere scholen in 1913 5521 steeg tot 7038 in 1922. Voor genoemde jaren de Id. B. S, en andere middelbare scholen van 108 tot 186. De Gymnasia van 68 tot 87. Dc scholen voor speciale vakken van 656 tot 897. Indexcijfers aangaande werkloosheid too- nen van 1919 tot 1924 een loop van 7.7, 5,8, 9, 11, 11.2 en 8.8 pet. werkloosheidsda- gen van den tijd gedurende welke alle per sonen van wie de werkloosheid is nagegaan, ten hoogste in een week werkloos hadden kunnen zijn. Het aantal vakvereenigingen was op 1 Jan. 1913 3836 met een ledental van 233,788 tegen op 1 Jan, 1925 resp. 8244 en 497,486. De uitgaven door het Rijk voor werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling wa ren in 1915 1.4 millioen, in 1923 11.1 mil lioen, terwijl voor 1926 8,3 millioen is aan gevraagd. De cijfers voor arbeidersbescher ming over genoemde jaren zijn resp, 263.000, 966.000 en 868.000; voor ar beidersverzekering resp. 13 millioen, 40 mil lioen en 44 millioen. Het aantal aangeslagenen in de vermo gensbelasting in 1894/95 77.672 voor een bc-, drag der vermogens van 5408 millioen, was in 1924/1925 resp. 164.698 en 12.214 mil lioen. De vermogens over de aangeslagenen gelijkelijk verdeeld stellende, stegen zij 10 genoemde jaren 71.000 op 74.000. Het aantal aangeslagenen in de Rijksin komstenbelasting in 1915/16 was 679.11" tegen 1.631.980 in 1923/24 met resp. 1334 en 3840 millioen belastbaar inkomen. Een bijcijfering der gegevens hieromtrent voor 1923/24 doet ons zien, dat 65 pet. der aan geslagenen een belastbaar inkomen heef1 beneden 2000 29 pet. van 2000—5000, 4 pet. van 5000—10.000, 1.12 pet' van 10.000—/' 20..000 en 0.57 pet. vfl« 20.000 en hooger. Omtrent den spaarzin der bevolking wordt opgemerkt, dat het saldo-tegoed bi) de Rijkspostspaarbank per inlegger einde einde 1918 133 was, tegen 157 einde 1924.. Het bedrag dat voor armenzorg werd u»» gegeven, 72 millioen in 1922 tegen 50 mi lioen in 1918 kan zoowel op verarming van een deel der bevolking wijzen, als op ver ruiming van den weldadigheidszin. en wist zich eene plaats in de wetenschap pelijke wereld te veroveren, terwijl hij ner gens anders over zich deed spreken. Lange maanden achtereen verbleef hij op zijn kasteel te Lekno, dan weer op het kas teel Kronsberg in Denemarken, en dan reisde hij weer aan boord van zijn jacht, de Diana, een stoom- en zeilschip, waarop hij ook een laboratorium had laten inrichten, waar hij zijne wetenschappelijke proeven en ontdekkingen deed, terwijl hij de wereld rondreisde. Altijd was hij bezield door den hartstocht, het onbekende te ontdekken, en dikwijls had hij al pogingen in het werk gesteld, zich levende menschen te verschaffen, om daar wetenschappelijke proefnemingen op te doen. Maar die pogingen waren tot nu toe altijd op voor'hem ongelukkige wijze algeloopen. En hij schreef dat aan het noodlot toe. Zoo was het hem eens gelukt, toen hij zich in de bosschen van Canada bevond, twee Roodhuiden met veel geld om te koo- pen, om hem een Indiaansctie vrouw te le veren. Maar het was den stam, waartoe die vrouw behoorde, gelukt, haar uit hare ge vangenschap te bevrijden, terwijl hij zelf en de twee Roodhuiden, die hem de vrouw hadden verschaft, krijgsgevangen gemaakt. Maar toen zij aan palen waren vastge bonden, om te worden doodgemarteld, vol^ gens het gebruik dier wilde volksstammen, wist Frederik Malthen, ziine viianden te overtuigen, dat drie lijken hun geen voor deel zouden aanbrengen, terwijl hij een grooten losprijs aan hen zou kunnen beta len, die den geheelen stam in staat zou stellen, zich een groot aantal vaten bran dewijn en andere sterke drank te verschaf fen. En zoo werden zij weer in vrijheid ge steld. En een ander maal was het weer even ongelukkig voor hem afgeloopen, In een klein bootje voer hij de rivier af, met een jeugdigen Indiaan dien hij ont voerd had. Maar door soldaten achtervolgd, die hun geweren op hem afschoten, was hij genood zaakt geweest, het bootje en den ontvoer den knaap in den steek te laten en in de rivier te springen, om den anderen oever te bereiken, bij welke gelegenheid hij bijna door krokodillen was verscheurd. Weer een ander maal Had hij in Zuid- Amerika een moeder en dochter weten te ontvoeren. Maar vóórdat hij de kust had bereikt, waar zijn vaartuig voor anker lag, werd hij weer overvallen en in de gevangenis ge worpen. Maar den dag voordat hij zou worden op gehangen, gelukte het Conrad, zijn bedien de, hem los te koopen. De lezer zal zich dien Conrad nog wel herinneren uit het begin van ons verhaal, toen hij bij het diner, op het kasteel van la Blancarde, in onbeweegelijke houding ach ter zijn mÊester stond, om hem te bedie nen. Waar had graaf Malthen dien man van daan gehaald? Zoowel meester als dienaar bewaarden daaromtrent, evenals over zoovele andere zaken, het meest volstrekte stilzwijgen. Conrad was tien jaar jonger dan zijn meester. Hij sprak Duitsch, Russisch, Poolsch, Fransch, Engelsch en Italiaansch, alles even vloeiend en correct. Of liever gezegd; daar hij weinig of bijna nooit sprak, en al deze talen verstond, wist hij zich door korte antwoorden volkomen te doen begrijpen. Als een trouwe bond was hij zijn meester toegewijd. En voor die toewijding bestond dan ook een goede reden. Graaf Malthen, j die overtuigd was de menschen te kennen," had hem door gouden ketenen aan zich ver bonden. Na een tamelijk langen proeftijd, geduren de welken graaf Malthen zich rekenschap had kunnen geven van de diensten, die zulk een schavuit hem zou kunnen verschaffen, had hij de volgende toespraak tot hem ge houden. „Conrad, luister nu eens naar mij! Ik ge loof, dat ik je nu voldoende ken, en ik kan je zeggen, dat ik nog nooit iemand op de wereld heb ontmoet, die zulk eene com plete verzameling van gebreken en ondeug den in zijn persoon vereenigde. „U zijt wel zeer goed, zeer vleiend voor mij, heer graaf," antwoordde de man. „Neen Conrad, ik ben alleen maar reent» vaardig." „Zooals u wilt, heer graaf. „Ge zijt nu al tamelijk lang in mijn en ik geloof niet, dat het je daar slee bevalt, nietwaar?" „O, heer graaf!" f „Geen overbodige woorden. Ik houd oa» niet van. Luister naar mij, zonder mij J® rede te vallen." i Nu antwoordde Conrad zijn meester a leen door eën lichte beweging van hoofd. Na eenige oogenblikken te hebben ge**1 gen, vervolgde graaf Malthen aldus: „Je zijt te slim, Conrad, om een en oogenblik te kunnen denken, dat ik van houd. En wat je trouw aan mijn Pers?röt betreft, ken ik je karakter voldoende. zou overbodig zijn, een comedie teS>en0,,,, elkaar te spelen, die beneden de waar, held van ons beiden zou zijn, nietwaar/ Weer antwoordde Conrad alleen door lichte beweging van het hoofd, „Welnu, ik heb je dus juist beoordeeld, vervolgde graaf Malthen, „ge zijt een. schrander, zeer sluw persoon, en ge zu l daarom wel dadelijk begrijpen. (Wordt vervolgd'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6