MEMGD UfiJEUWS Büir Verlaging van Verplegingskosten. Verzet tegen officieele Bureaux. Bewakingsdienst op de groote stroomen. Z. K. H. Prins Hendrik. Academisch Ziekenhuis te Leiden. Het Eerste-Kamerlid P. Haazevoet. De Rijwielbelasting in de maand Januari J926. Het verbroken contact met de Federatie van Overheidspersoneel. UIT ONZE OOST. Atjeh is rustig. Een nieuwe diersoort ontdekt? De arbeidstoestanden in de industrie. Gestikt. Een tragisch geval. Kpoi-eenden. De bruidegom bedacht zich. Ontsporing. Tusschen auto én vrachtwagen bekneld. Moedige daad van een schipper. Brand te Velp. Bedriegelijke bankbreuk. Haastige spoed is zelden goed. Weer een onbewaakte overweg. Door zijn stiefvader gestoken. Een rommelpot-ruziemaker. Een jeugdig boefje. Door loterij-agenten opgelicht. De Radio als geneesmiddel. MARKTNIEUWS. AND Onder de Radio-berichten: Briand zal verschillende reeds verworpen wetsontwerpen andermaal indienen. De Belgische Kanier neemt alle artikelen aan van het wetsontwerp tot assaineering van 's lands finan ciën. Een politieke aanslag op den Hongaarschen democratischen af gevaardigde Vaszonyi. De eerste storting door Griekenland op de schadevergoeding aan Bulgarije te betalen, heeft plaats gehad. De eerste bank der oppositie in het Engelsche Lagerhuis. De Fransche financiën. De reis van Weiss naar Parijs. De regeling met de voormalige vorsten. De werkloosheid in Duitschland. De assaineering der Belgische financiën. Een politieke aanslag in Hongarije. De schadeloosstelling van Griekenland aan Bulgarije. De Bank van Angola. De Amerikaansche oorlogs~ begrooting. Brand in een skyscraper. De staking in de Amerikaansche anthracietmijnen. KERK EN SCHOOL. Pastoor P C Uyterwaal O.E.S.A. RECHTZAKEN. Aanstootelijke films. El de vergadering van de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging, welke Maandagavond te Leiden gehouden is, werd op voorstel van de afdeeling Noordwijk besloten een adres te richten tot den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, waarin gevraagd zal worden de verple- gingskosten in het Academisch Ziekenhuis te Leiden te doen verlagen van 2.50 tot het vroeger geheven bedrag van 2 per dag. Onder leiding van den heer L. P. Maartens heeft de Bond van Besturen van Vereenigin gen, behoorende tot den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand te 's Gravenhage in het Middemstandsgebouw in de Parkstraat vergaderd en besproken o.m. de voortgaande ondermijning van den particulieren handel door officieele bureaux. De middenstand komt hiertegen in verzet. Elke mededinging, die de overheid den handel aandoet, wreekt zich op de algemeene bedrijfsontwikkeling. Instellingen als het Rijksinkoopbureau en het Haagsche gemeentelijke kolen'bureau bena- deelen den goeden gang yan zaken, aldus was de meening van de vergadering. Samenwerking met België gezocht. Ten einde eenige conferenties te hebben met justitieele en politioneele autoriteiten in België vertrokken heden, Woensdagochtend, de heer Westehuis, de leider van den „Bewa kingsdienst op de groote stroomen" te Rot terdam, en de hoofdcommissaris van politie, de heer A. H. Sirks, naar Antwerpen. De heeren worden verwelkomd door den burgemeester van Antwerpen, waarna zij ontvangen zullen worden door den Procureur des Konings. Des middags zal er dan een conferentie zijn met verschillende autoritei ten. Het doel dezer conferentie is de bespreking van de vraag: „Is het mogelijk den opspo ringsdienst te water uit te breiden?" Reeds is er samenwerking tusschen de Deutsche Rheinpolizei en de „Nederlandsche Rijksrivlerpólitie". Nu is het doel, de moge lijkheid te onderzoeken of België ook in deze samenwerking kan worden betrokken. Woensdag gaat men naar Antwerpen, ter wijl in den loop der volgende dagen Gent en Luik zullen worden bezocht. Z. K, H. de Prins is voornemens zich a.s. Vrijdag tegen het avonduur per Staatsspoor voor een tiental dagen naar Mecklenburg te hegeven. Naar de „Tel." verneemt, bestaat 't voor nemen dat, wanneer over korteren of lan goren tijd het nieuwe Academisch Zieken huis te Leiden zal worden geopend, daarin ook patiënten van gegoeden huize kunnen worden opgenomen. De verpleeggelden zul len worden geregeld naar de financieele draagkracht der patiënten. Op deze wijze hoopt men de inrichting meer productief ie maken, De heer P. J. J. Haazevoet. lid van de Eerste Kamer, heeft, naar „De Tijd" meldt voorloopig .het Maria-Paviljoen te Amster dam verlaten, omdat de operatie, waarvoor de opname geschiedde, thans nog niet mocht worden verricht, doch herstel zoo danig was ingetreden, dat hij zijn werk zaamheden kon hervatten. De operatie zal later moeten plaats hebben. Opbrengst bijna 434 millioen. De Rijwielbelasting heeft in de afgeloopen maand 4.465.548 opgebracht, d. i- voor 1.488.516 rijwielen, In Januari 1925 beliep de opbrengst 4284,558. Een schrijven van den Minister van Waterstaat. De federatie van Personeel in 0verheids diens heeft van den Minister van Waterstaat het volgende schrijven ontvangen: „De door U aangenomen houding met betrekking tot de actie voor een deel van het personeel, tot uiting gekomen in den aanvang van dit jaar en het uiten van ziens wijzen tegenover de regeering in ontoelaat bare termen, noodzaken mij U hierbij mede te deelen, dat ik het contact met Uwe organisatie voor zoover nog aanwezig als verbroken beschouw. Hieruit vjoeit o. m. voort, dat het lidmaat schap van de door Uwen Bond aangewezen vertegenwoordigers in de Commissie van Overleg voor hel Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie is vervallen." Afscheid van gouverneur Hen». Bij de overgave van het bestuur over Atjeh aan gouverneur Goedhaft, hield de tot lid van den Raad v. Indië benoemde, aftre dende gouverneur Hens een rede, waaraan we uit de „Ind. Crt." de volgende passage ontleen en, t^treffenden den politieken toe stand. De besliste verklaring durf ik afleggen, zoo sprak de heer Hens. dat op politiek gebied de toestanden in dit gewest gunstig zijn en, rust en orde overal heerschen. Buitenstaanders zijn wel eens opgeschrok ken, wanneer in de afgeloopen bestuurs periode onze troepen in sommige nog uiterst primitieve streken, krachtdadig moesten op treden, maar niemand, die de toestanden hier kent en ze op juiste waarde weet te schat ten, zal daarin aanleiding vinden tot eenige ongerustheid. Met de meening van hen, die z.g. als in sider poseerden, maar slechts op het oog hadden hunne gekrenktheid te luchten, dan wel van hen, die zich tot taak hebben ge steld op opzienbarende wijze zonder wer kelijke kennis van zaken het publiek voor te lichten, behoeft geen rekening te wor den gehouden: j voor ieder goed verstaander zijn dergelijke meenngen waardeloos. Het is nu eenmaal de Atjeh-mentalitcit en zulks vooral in de nog primitieve streken der Westkust, dat wanneer men lucht wensc'nt te geven aan ten rechte of ten onrechte gekoesterde grieven tegen eigen hoofden, wan neer familieveeten tot uitbarsting zullen gaan komen, wanneer men door welke oorzaken ook, die geheel buiten bestuursinvloeden staan, als ziekten, financieelen achteruit gang, huiselijk ongenoegen, gedeprimeerd raakt men zich dan niet rechtstreeks richt tot ben, die voor een en ander verantwoor delijk zijn, maar tegen de keumpanie en zulks als gevolg van de leerstellingen en de ver keerde opvatting, dat indien de dood gevon den wordt men de hemelsche zaligheid deel achtig wórdt en tevens omdat de aanleggers meenen daardoor de hoofden, in wier ge bied de aanval wordt gedaan, ongelegenheid te bezorgen, waarbij het zelfs niet uitgeslo ten is, dat men in verband met het echte Atjehsche gekatjau het een en ander doet ondernemen in het gebied van een ander hoofd. Alles wat in de laatste jaren op dit gebied vertoond werd. is tot een dezer gevallen te rug te brengen en' ik herhaal het nogmaals, vooral wanneer mén let op de streken, waar een en ander plaats vond, dat de algemeen gunstige politieke toestand in het gewest daardoor niet beïnvloed werd. Een enkel woord over de z.g. extremisti sche beweging in dit gewest. Reeds sedert eenige jaren zijn er in Langsa door niet- Atjehers een ondergrondsche actie gevoerd met doel de extremistische denkbeelden in geheel Atjeh onder de bevolking te ver breiden. Ik geloof te mogen verklaren, dat wij die beweging volkomen meester ziin en daaraan vrijwel een einde is gemaakt, al zal uiteraard steeds de uiterste waakzaamheid moeten worden betracht. In Atjeh zal geen enkele beweging, die slechts steunt op holle phra- sen en valsche leuzen en die ten doel heeft de bevolking te misleiden, getolereer mogen worden. D correspondent te Bandjermassiu van het Soer. Hbld, schrijft: In de in centraal-Borneo gelegen onder- afdeeling „Doesoen landen", bewoond door Dajakkers en Maleiers, is een streek, welke door deze bewoners zéér gevreesd wordt, uit angst voor z. g. spookdieren. De militaie civiei-grzaghebber uit dit res sort wilde nu aan de angst der bevolking een einde maken en zond eenige weken ge leden een patrouille, onder commando van een luitenant, naar de gevreesde plek, wel ke ligt in het stroomgebied van een klein zij-riviertje van de Oost-Moeroeng. Aldaar patrouilleerende zag men plotse ling langs den oever van het riviertje en boschrand een tiental luid brullende bees ten. Toen deze dieren de patrouille zagen, bleven zij staan en plaatsten zich op boom stammen en groote steenen in het riviertje, Onder het maken van een geweldig lawaai staarden zij de patrouille brutaal aan. Nadat het grootste van de diefen door den commandant der patrouille was neer gelegd, vluchtten de overigen. Bij aanschouwing daarna van het dier bleek het veel van een vischotter te heb ben. Het heeft zwemvliezen tusschen de teenen van de breedgevormde pooten. De hoogte van 'het dier js ongeveer 35 c.M. en de lengte is plm. 80 c.M. Het heeft den bek van een roofdier. De kop komt in veel overeen met een tijgerkop. De staart is lang en eenigszins plat. De huid is bedekt met kort donkerbruin fluweelachtig haar. Eigenaardig is, dat deze dieren in geen an dere streken van Borneo voorkomen. Er zal nu getracht worden een van die dieren levend te bemachtigen, ter opzen ding naar het Zoölogisch Museum te Bui tenzorg. Het „Soer. Hbl." meldt, dat hoewel het voor de regeering vaststaat, dat de thans geëindigde stakingen te Soerabaja van com munistische zijde zijn aangestookt, zij het niettemin wensphelijk oordeelt om een on derzoek te doen instellen en een rapport te doen uitbrengen over de arbeidstoestan den in de industrie. Dit onderzoek werd opgedragen aan het hoofd van het kantoor van arbeid. t Een 2-jarig meisje van T. Postma te Har- kemaOpeinde kreeg een slaboontje in de keel en is op weg 'naar het ziekenhuis ge stikt. Toen Dinsdagmiddag op de algemeene begraafplaats te Ede het stoffelijk overschot van dr. P. A, Voerman, officier van gezond heid 3e klasse ter aarde werd besteld, kreeg een der talrijke toeschouwers, de 71-jarige V., een' beroerte en was onmiddellijk dood. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben be paald, dat de kooiman in 1926 verplicht is de kooi-eenden opgesloten of gehokt te hou den van 1 Juli tot en met 15 September 1926, De Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land heeft de medewerking van burgen,ees- ters en wethouders ingeroepen om het toe zicht op de vogelvangers te verscherpen en hun verzocht hem in kennis te stellen met vogclwet-overtredingen, gepleegd door hen, aan wie een vergunning als bedoeld in art, 19 der Vogelwet is verleend. Het gebeurde in de gemeente Achtkarspe- len.... Men was reeds in de trouwzaal; het bruisdpaar stond op het punt het beslissen de woord te geven. Maar daar bedacht zich ineens de bruidegom, maakte bezwaar en weigerde. Ongetrouwd togen de jongelui weer weg. (Stand.) Dinsdagavond te kwart voor zes zijn vlak voor het station Dordrecht van een goede rentrein drie wagons ontspoord. Het ongeval had plaats juist op het punt waar de lijnen van Sliedrecht en Willemsdorp samenkomen, zoodat het geheele verkeer met het Oosten en Zuiden des lands versperd was. Onmiddellijk werd met het ruimingswerk een aanvang gemaakt, waarbij men de lijn van Sliedrecht weer spoedig vrij had. Na eenige uren was ook de lijn van Willems dorp weer vrij. Om acht uur kon de eerste trein het station binneniloopen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, terwijl de materieele schade niet aanzienlijk is. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister; de wisselstand was in orde. Twee meisjes gewond. Dinsdagnamiddag is te 's Bosch, tijdens de carnavalsdrukte, een auto tegen een vracht wagen aangebotst, met het gevolg, dat twee meisjes, van ongeveer 10 jaar, tusschen de wagens bekneld raakten. Het eene meisje zal zeer waarschijnlijk een hand moeten missen, terwijl het andere ernstig aan een der beenen werd gewond. Beiden zijn naar het hospitaal overgebracht. Schipper W. de Vries van Sncek, lag te Lemmer in de vluchthaven met zijn tjalk schip. Zonder dat iemand aan boord zulks bemerkte, viel zijn 4-jarig dochtertje al spe lende over boord. De 19-jarige visscher S. Visser, die met zijn kameraden op de kade stond, zag plotseling een kinderhandje boven water uitsteken. Hij bedacht zich geen oogen- blik maar sprong onmiddellijk van den hoo- gen walmuur te water. Het mocht hem na veel moeite gelukken de kleine te redden. Maandagavond te ongeveer 8 uur was de voeger in de werkplaats van den rijwielre parateur Versteeg aan de Kerkallee te Velp en wonende te Arnhem, bezig met het her stellen van een motorrijwiel; hij probeerde of de bougie wilde vonken, waarbij plotseling het motorrijwiel in brand vloog. Het vuur deelde zich onmiddellijk mede aan de om staande voorwerpen en het houtwerk in de woning. Doordien er geen wind stond, werd het vuur r.iet erg aangewakkerd, zoodat de brandweer, toen deze ter plaatse kwam, met eenige stralen op de waterleiding binnen korten tijd het blusschingswerk had verricht. Het motorrijwiel verbrandde totaal, terwijl ook enkele rijwielen werden vernield. Te Assen is Maandag in arrest gesteld de koopman R. v. D,t verdacht van bedrie gelijke bankbreuk. Maandagavond wilde de heer L. v. d. S. uit de Helmersstraat te Rotterdam naar den Ciicusschouwburg gaan. Daar gekomen stond er een groote rij. menschen; de heer v. d. S., die niet veel zin had, om lang te wachten, gaf aan een hem onbekend per soon een bankbiljet van 25 met het ver zoek om daarvoor een plaatsbewijs te koo- pen. De man heeft echter kans gezien, met de 25 te verdwijnen. De minister van Waterstaat heeft, naar de Tel. verneemt, aan de directie der Ne derlandsche Spoorwegen vergunning ver leend om de bewaking bij den spooroverweg te Purmerland (gem. Ilpendam) bij Pur- merena op te heffen. Ondanks ingebrachte bezwaren van het gemeentebestuur zal ook hier dus een on bewaakte overweg komen. Vooral Dinsdags, tijdens de markt van Purmerend, is het op dien weg zeer druk. De drank de oorzaak. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks 12 uur werd hevig bloedend aan hot hoofdbu-eau van politie te Enschedé binnengebracht de 23-jarige P. S., die drie steekwonden had. Het bleek, dat de linker- halsslagader was doorgestoken. De ontboden 'geneesheer achtte overbrenging naar het R. K. Ziekenhuis noodzakelijk. Aldaar werd hem door de politie een kort verhoor afge- nomen. Uit zijn mededeelingen bleek, dat hij bi) ten twist aan den Kuipersdijk door zijn stiefvader Ter R. was gestoken. Ter R. is door de politie aangehouden. De toestand van den getroffene, welke aanvankelijk levensgevaarlijk was, was later naar om standigheden bevredigden.' Het mes, waarmede de wonden zijn toe gebracht, is op den verdachte in beslag ge nomen. H- zal wegens poging tot doodslag ter beschikking van de Justitie worden ge steld Getroffene en verdachte verkeerden, toen zij elkander te lijf gingen, onder -den invloed van sterkedrank. Maandagmiddag omstreeks vijf uur kreeg een tweetal jongens in de Dommelstraat te Eindhoven ruzie over het verdeelen van gel den, die zij bij het rommelpotmaken had den opgehaald. De 13-jarige A .v. L. trok zijn zakmes en bracht daarmede zijn tegen stander, den 14-jarigen J, R„ twee steken in den rug toe, Gelukkig bleken de verwon dingen niet van ernstigen aard. De jeugdige dader is door den commissaris van politie aan de ouders overgegeven. De heer De Haan te Huizen, was uitstp- dig geweest. Toen hij zijn woning weer was binnengetreden, meende hij onraad te be speuren. Op onderzoek uitgeto'gen zag hij plotseling een jongen wegvluchten. Grijpen kon de heer De H. den jongeling niet om dat deze1 van het balcon naar beneden sprorg. Nadat de heer De II. den jachtop ziener Gameri benevens de politie had op gebeld, werd een vervolging tegen den dader ondernomen. Het mocht den heer De Haan gelukken, het jongmensch het eerst te grijpen. De inbreker bleek een #14-ja-ige knaap te zijn, die zich, voor eventueele ge beurtenissen, met een dolk had bewapend Tevens bleek, dat het boefje tal van gou den sieraden, benevens een portefeuille met geld 'in zijn bezit had. Na ten voorloopig verhoor is de knaap naar Amsterdam vervoerd, waar hij ter be schikking van de justitie zal worden gesteld. Eenige dagen geleden maakten wij mel ding van het feit, dat een inwoner uit Voor burg, bij den Haag, door agenten van eep loterijmaatschappij alhier voor een bedrag van 21.250 was opgelicht. Aangaande de toedracht dezer zaak, verneemt de Tel. van de zijde der politie thans het volgende: In April 1925 kocht A. S. v. d. H. bij een kellner in een café alhier, zooals hij dit wel meer deed, een half lot, naar hij meende van „Lotisico." Daar hij niet genoeg geld bij zich had, hield de kellner het bedrag van 35 aan hem te goed. Op 28 Mei d.a.v. ver nam S. v d. H., dat op het nummer van zijn lot de hoofdprijs, ten bedrage van 100.000 was gevallen, wat hem dus recht gaf op 'n bedrag van 42.500. Toen hij den kellner, zekeren M., in genoemd café niet meer vond begaf hij zich voor inning der gelden naar het hoofdkantoor van „Lotisico" alhier. Hier verwees men hem echter naar den hoofd agent voor Den Haag, zekeren A., wonen de aan de Prinsegracht. Met eén kennis be gaf S. v. d. H. zich den volgenden dag daar heen voor uitbetaling van het lot. De uit betaling van het lot kon echter niet plaats vinden, eensdeels, volgens A's zeggen, daar S. v. d, H, het niet betaald had, anderdeels daar het niet van „Lotisico was, maar van een dochtermaatschappij de N.V. Verzeke ring Mij. „Zuid-Holland", eveneens geves tigd te Den Haag. Lang werd geconfereerd tusschen dei- hoofdagent A en den agent B„ die het lot in handen had gegeven van den kellner en dien kellner zelf, tot den heer S. v. d. H. tenslotte het voorstel bereikte met de helft van het bedrag genoegen tê nemen. De heer v. d. H„ die blij was iets te zullen ontvan gen, accepteerde dit aanbod, en direct werd hem 21.250 uitbetaald. Kort daarna kre gen d,e drie vrienden onderling ruzie. De kellner vertelde aan eenige kennissen.... ambtenaren der belasting, dat de prijs van iOO.COO wel degelijk door het hoofdkan toor was uitbetaald, en dat hij, A. en B„ onderling het resteerende bedrag van 21 250 hadden verdeeld. Genoemde amb tenaren stelden vervolgens S. v. d. H. er van in kennis, dat hij de dupe was geworden van handige oplichters. Door H. is daarop tegen de drie vrienden een aanklacht inge diend wegens oplichting. De politie heeft thans proces-verbaal tegen het drietal op gemaakt en zal de zaak in handen der Jus titie geven. Een doofstom meisje kan weer hooren. Is radio het middel om doofstommen het vurig begeerde vermogen om te hooren en te spreken^te geven of te hergeven? Velen in Canada gelooven het, sinds een meisje, dat gedurende 22 jaren van gehoor en spraak was beroofd geweest, door het luis teren aan het radiotoestel beide zintuigen weer heeft teruggekregen. Elsie Hayes van Winnipeg (Manitoba), zoo vertelt de „Daily Cronicle," was op haar derde jaar doofstom geworden. Eeni- gen tijd geleden noodigde men haar uit ook eens aan het radio-toestel te luisteren. Zij deed hel. Aanvankelijk hoorde zij niets maar na een paar minuten zagen de aan wezigen iets wonderlijks gebeuren. De eerst niet geïnteresseerde trekken van Elsie be gonnen zich te spannen, haar oogen be gonnen te schitteren; het was duidelijk, dat het doofstomme meisje iets begon te hoo ren. Maar de verbazing steeg ten top, toen zij op haar voorgelegde vraag of zij iets hoorde, niet alleen met een hoofdknik be antwoordde, doch bovendien een klank uit te, die het woord „moeder" zeer nabij kwam. Den volgenden dag kon Elise Haye's het geluid van de trams en auto's reeds hooren en thans kan zij ook gramofoon-muziek vol gen, als het geluid een weinig versterkt wordt. Zooals te begrijpen is heeft dit voorval door geheel Canada groote belangstelling gewekt. Onmiddellijk is dan ook het voor stel gedaan met kinderen uit doofstommen- inrichtingen hetzelfde te beproeven, in de hoop, dat velen eveneens het genot, zullen smaken, te kunnen hooren en spreken. Er schijnt reeds zooveel succes te zijn bereikt, dat -de experimenten met vertrouwen wor den voortgezet. Intusschen, oor-specialisten hebben al ter stond de hoop, die ongetwijfeld in veler harten bij het vernemen van dit bericht werd gewekt, moeten bekoelen. Zij zeggen, dat hef zeer goed mogelijk is dat de radio trillingen bij Miss Hayes het gevolg hebben gehad, dat zij zelfs na 22 jaar weer klan ken kon opvangen, maar' dat kan aiïeen, zoo beweren zij, wanneer het vermogen om te hooren, hoewel ongebruikt, toch nog aanwezig is. FORD. Politie-agent: „Dus je bent er heel zeker van, dat deze auto gisteren je varken dood gereden heeft?" Boer: „Dat wit ik sebiet ik zag 't d'rek an de noam hier!" AMSTERDAM, 16 Febr. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 44.20, id. blauwe f 3.804, id. eigenhei mers f 3.403.60, id. roode star f 3.103.25, id. blauwe eigenheimers f 3.403.60, Spui- sche eigenheimer poters f 2.402.80, id. blauwe poters f 22.25, id. bonte poters f 22.25, Drentsche eigenheimers f 2.65 2.75 per hl. Winter Malta-aardappelen f 11 12 per 100 kg. AMSTERDAM, 16 Febr. Boter. (Cen trale Botermijn.) Hoogste prijs f 2.30, laag ste prijs f 0.80 per kg. BODEGRAVEN, 16 Febr. Kaas. Ter markt waren 112 wagens. Prijzen f 4854, rijksmerk le soort f 5761, 2e soort f 50 55, Handel flauw. ELST (Bet.), 15 Febr. Fruit. (Veiling V. V. O. B.) Goudreinetten 1ste soort 2128, 2de soort 1518, 3de soort 1314, extra 3037, bellefleur le soort 1822, 2e soort 1015,1 extra 2425, Courtpendu 1214, grauwe reinetten 1839, Present of Enge land 3435, rabauwen 8 'A9, Spaansche reinetten 1216, boschappels 1617, Eys- dener klumpkes 1820, jasappels, 1922, reinzoet 1619, enkele benderzoet 1217, dubbele benderzoet 2022, Huismans 15 16, zoete bellefleur 1819, honingzoet 1516, Gerrit Roelofs 1819 ct. per kg. DEVENTER, 15 Febr. Paardenmarkt. Aan de hier heden gehouden Vastenmarkt waren aangevoerd 277 paarden. De handel was vlug. le soort werkpaarden f 450600, 2e soort idem f 400500, enters f 200350, ponniers f 125200, veulens f 100225, slachtbankpaarden f 100180. GRONINGEN, 16 Febr. Vee. Kalf- en melkkceien le soort f 440475, 2e f 35J 400, 3e f 250300 vroegmelkkoeien le s. f 325—375, 2e soort f 250—300 kalf- vaarzen le s. f 350375, 2e s. f 2503300 varekoeien le s. f 300325, 2e s. f 250270 stieren le s. f 0.880.90, 2e s. f 0.760.78, slachtvee le s. f 1.041.08, 2e s. f 0.98 1.02 per kg. slachtgewicht, melkschapen f 4050 vette schapen le s. f 4652, 2e s. f 3038 vette kalveren le s. f 1.301.35, 2e s. f 1.101.20, vette lammeren f 2832, loopvarkens f 2018, vette varkens f 0,86 o.88, 2e s. f 0.830.85, Londensche var kens f 0.86—0.90, zouters le soort f 0.84— 0.86, biggen f 1520, f 2.503 per week. Aanvoer 124 vette koeien, 315 kalveren, 410 melk- en kalfkoeien, 44 stieren, 123 scha pen, 888 vette en Londensche varkens, 298 magere varkens en biggen. Het geschikte kalf- en melkvee werd prijs houdend verhandeld overigens was de han den traag. Voor het slachtvee en de stieren handhaafden de prijzen zich met moeite. Vette kalveren ruim zoo hoog. De handel in nuchtere slachtstdieren was slecht de prij zen schommelden van f 7 tot f 12. De wol veehandel had bij kleinen aanvoer een prijs houdend verloop. Vette varkeus iets lager, zouters prijshoudend, Londensche varkens iets hooger, biggen als vorige week. PURMEREND, 16 Febr. Eieren. Aan de veilingen waren aangevoerd 60.000 kippen-, f 7.80—8.40 en 20.000 eenden- f 7.60—7.90. PURMEREND, 16 Febr. Kaas. Aanvoer 14 stapels fabrieks- f 45, met merk f 50; 4 stapels boeren- met merk f52- De Labour-fractie heeft besloten dat op de eeiste back der fractie in het Lagerhuis, waar plaats is voor 12 leden en waar thans volgens de traditie, die steeds voor de oppositie heeft gegolden uitsluitend die partijleiders zitten, die minister of lid van de Privy Council ziin geweest, voortaan ook eenige andere leden der fractie zullen plaats nemen, die daardoor een belangrijk aandeel in de debatten zullen krijgen. Naast de acht leden, die op het oogenblik een plaats hebben op de eerste bank, zullen daarop voortaan plaats nemen Lansbury, Robert Smillie, Hugh Dalton en Lees Smith. Briand heeft het plan verschillende voor stellen, met name die een productiebelasting voorstellen, in weerwil van hun verwerping dcor de Kamer, toch weer bij den Senaat in te dienen, om later nieuwe behandeling door de Kamer te kunnen vragen, nadat ze door den Senaat gesanctioneerd zijn. De vraag was geopperd, of dit wettig is, aange zien de Senaat in financieele zaken geen recht van initiatief heeft. Ven deskundige zijde wordt thans verzekerd, dat dit volko men geoorloofd is, aangezien de constitutie slechts zegt, dat ontwerpen eerst bij de Ka mer moeten worden ingediend, niet dat de Senaat niet zou mogen beraadslagen over voorstellen, die zelfs na verwerping door de Kamer door de regeerinrf bij dat lichaam aanhangig worden gemaakt. Doumer de minister van financiën, heeft met verscheidene Senatoren zijn financieele wetsontwerpeh besproken, na een bespre king met den president van de Senaatscom missie voor de financiën. Doumer gaf uiting aai het voornemén der regeering, om aan den Senaat verscheidene artikelen, door de Kamer verworpen, opnieuw voor té leggen, ep. aan de meening, dat verscheidene Senato ren er vóór zouden stemmen en andere voor stelt zouden doen. Dr. Weiss, de chef der Berlijnsche re cherche, bezocht gisteren den Parijschen prefect van politie die hem dankte voor de ontvangst der Fransche politieambtenaren in Duitschland. Weiss dankte op zijn beurt voor de ontvangst van hemzelf en zijn mede werkers door hun Fransche collega s. Naar een telegram meldt, heeft de rijks- regeering besloten tot de wettelijk voorge schreven toelating van het door soc, en communisten voorgestelde reierendum tot indiening van een wet tot onteigening der vermogens der voormalige vorsten, nadat vastgesteld was, dat aan de wettelijke voorwaarden voldaan was, Met den inhoud van het wetsontwerp, n.l. onteigening zon der schadevergoeding, vereenzelvigt zij zich echter allerminst, daar zij een wettelijke regeling voorstaat. De rijksdagcommissie voor sociale poli tiek heeft gisteren een voorstel van den rijksminister van Ajrbeid om de werkloozen- ondersteuning met 10 pet. te verhoogen goedgekeurd. Voorts werd een democratisch amendement, waarin bepaald wordt, dat alleenstaande jeugdige werkloozen beneden 21 jaar 20 pet, meer ondersteuning krijgen aangenomen. De Kamer heeft alle artikelen van het wetsontwerp tot assaineering van s lands financiën aangenomen. Gisterenvoormiddag is een aanslag ge pleegd op den afgevaardigde van de Demo cratische Partij, Vaszonyi. Vaszonyi bleef on gedeerd. Nader wordt uit Boedapest gemeld: Toer de afgevaardigde Vaszonyi, wiens optrede» in de commissie van onderzoek over de valsche muntersaffaire bekend is, zijn wo ning verliet en in een auto wilde plaats nemen, sprong een jonge man naar voren en wilde den afgevaardigde te lijf gaan. Hij werd door den chauffeur onschadelijk ge maakt, doch direct hierop snelde een ander? man toe en bedreigden Vaszonyi met een revolver Deze wist hem het wapen uil de hand te slaan. Beide aanvallers werden gearresteerd. Hef zijn vroegere officieren en leden van de organisatie van Ontwakende Hongaren. Bij het verhoor door de politie is nof gebleken, dat een der aanvallers van Vas zonyi een zekere Ladislaus Vadnai is, die onlangs uit Gödöllö naar Boedapest is geko men. Deze heeft Vaszonyi met de vuist op het hoofd geslagen. Hij en zijn handlanger Franz Molnar moeten nog een derden me deplichtige hebben gehad, Johann Szabo ge. naamd, die echter bij den aanslag geen ac tieve rol heeft gespeeld. Volgens sommige berichten zou deze aanvaller er in xijn ge slaagd te ontkomen. Bij het begin der gisteren gehouden zit ting van de Nat. Vergadering kwam het tot stormachtige tooneelen. Onder het grootste lawaai, minuten lang door geschreeuw onderbroken, verklaarde Bethlen, dat hij nog geen officieele mede deelingen nopens den aanslag op Vaszonyi bezat. Hij had met groote ontzetting van het gebeurde kennis genomen en veroor deelde het ten stelligste en kwam op teger de ^beschuldiging, als zou de regeering to' zulke daden aanleiding hebben gegeven. De minister van Buitenlandsche Zaker deelde officieel aan de Bulgaarsche regee- rang mede, dat de Grieksche regering een bedrag van 15 millioen leva te harer be schikking heeft gesteld als eerste storting van de indemniteit van 30 millioen. BuJ- garije toegekend wegens het grensincidefit van Demirkapoe. De hooge commissaris van Angola is t» Lissabon aangekomen en heeft een confe rentie gehad met den minister van koloniën. Hij zal heden worden gehoord door den rechter van instructie betreffende de zaak van de Bank van Angola. Hij verzekerde dat hij geen enkel contact heeft gesloten met Alvez Reis en gaf zijn voornemen te kennen om af te treden. Het Representantenhuis heeft het wets ontwerp nopens de credieten voor het dep. van Oorlog ten bedrage van 339,560.000 dollar aangenomen en naar den Senaat door gezonden. Op de 34e en 35e verdieping van de bn. reaux der Compagnie Assurances Equitable te New-York brak brand uit. De schade wordt geschat op 60.000 dollar. Van per soonlijke ongelukken wordt geen melding gemaakt. De conventie van den mijnwerkersbond ratificeerde met algemeene stemmen de overeenkomst tot bijlegging der staking in de anthracietmijnen. Boter. Aanvoer 685 Kg. f 2.502.60 per Kilogram. Eieren. Kippen- f 78 eenden- f 8. ROERMOND, 15 Febr. Eieren. Aanvoer 2.500.000 stuks. Hoogste prijs f9.50, mid- delprijs f 8.95, laagste f 7.80 per 100 stuks. SNEEK, 16 Febr. Vee. Ter markt waren 172 melk- en kalfkoeien f 220420; 82 vet te koeien f210—400 12 vette kalveren 4075 1126 nuchtere kalveren f719; 14 graskalveren 75120 230 schapen f 29 —44; 323 varkens f 60—135; 67 biggen f 9 —16. Men besteedde voor vette runderen 4550 ct., idem kalveren 5060 ct., idem varkens 4044 ct., zouters 4243 ct., Lon densche varkens 4446 ct., per Kg. Melkvee in le soort wel gevraagd vette koeien kalm vette kalveren, nuchtere kal veren, schapen, biggen en Londensche var kens prijshoudend graskalverenmarkt geen beteekenis; biggen met goeden handel. VENLO, 15 Febr. Eieren. (Coöp. Vei ling). Aanvoer 540.000 stuks, kippen f7.60 8.80, kleine f 6.207.50, eenden f'7.90 8, ganzen f 24.50. ROTTERDAM, 16 Febr. Eieren. (Rott. Cons, veiling.) Aanvoer 45.000 stuks. Prij zen kippen- f 6.508, eenden- f 5.508. (Rott. Veiling.) Aanvoer 180.000 stuks. Prijzen; kippen- f 79, id. kleine f 66.95, eenden- f 7,357.75. Vee. Ter markt waren aangevoerd 178 paarden, 33 veulens, 1146 magere runderen, 726 vette runderen, 214 vette en graskalveren, 2172 nuchtere kalveren, 103 schapen of lammeren, 59 varkens, 148 biggen. De prij zen waren als volgtkoeien le qual. 120 122% c., 2e qual. 110—100 c., 3e qual. 90— 80 c., ossen 1ste qual. 115120 c., 2e qual. 105—95 c., 3e qual. 85—75 c., stieren le qual. 100—105 c„ 2e qual. 90—80 c., 3e qual. 70—60 c. per kg; vette kalveren le qual. 170—190 c., 2e qual. 150—125 c., 3e qual. 110—90 c., melkkoeien f 210—400, kalfkoeien f 220—425, stieren f 180—390, pinken f 160—175, graskalvereu f vaar zen f 175200, werkpaarden f 100300, slachtpaarden f 95155, hitten f 95175, nuchtere kalveren df 1219, fokkalveren f 1930, biggen f 1626, overloopers f 24 40. Vet vee en vette kalveren in de prima soor ten redelijk verhandeld en prijshoudend; overigens met matigen omzet. Melk- en kalf koeien over het algemeen goed verhandeld. Nuchtere kalveren bij ruimen aanvoer vlug verhandeld. Biggen en overloopers met rede lijken handel, goede soorten prijshoudend Paarden met redelijken handel. GRONINGEN, 16 Febr. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt Zomertarwe f f Roode tarwe 12.00-13.00 12.00-12.75 Witte tarwe 12.00-13.15 12.00-12.80 Ind. rogge 7.50- 8.25 7.50- 8.25 Wintergerst 8.50-10.00 8.50-10.00 Zwanenb. gerst 9.50-10.15 9.50-10.15 Zomergerst 8.50- 9.10 8.50- 9.20 Witte haver 8.50- 9.25 8.50- 9.25 Gele haver 8.75- 9.75 8.75-10.00 Zwarte haver 9.00- 9.80 9.00-10.00 BI. peulerwten 10.00-21.50 10.00-21.50 Gr. erwten 10.50-^6.00 10.50-16.00 Sdiokikcrs 1 1 1 Paardeboonen 10.50-12.25 10.00-12.25 Wierboonen 10.50-12.25 10.00-12.25 14.00-18.00 20.00-28.50 16.00-23.50 50.00-68.50 14.00-17.5f 12.00-17.0t 12.00-17.0C 60.00-75.0C Waalsche boon. 14.00-18.00 Koolzaad 20.00-27.00 Karwijzaad 16.00-23.00 Geel mosterdz. 50.00-68.50 Kanariezaad 12.00-17.00 Lijnz. blauwpl. 12.00-16.50 Idem witbl. 12.00-16.50 Blauw maanz. 60.00-75.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 7 kg, rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, 811: haversoorten 10 ct. per kg. In het St. Anthonius Gasthuis te Utrecht is de ZeerEerw. Heer P. C. Uyterwaal, Pastoor -der St. Monica-Parochie aldaar, van de laatste H.H. 'Sacramenten voorzien. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft Dinsdag 'geconcludeerd tot ver- werp'ng van het cassatie-beroep van H. T., die door het Hof te Amsterdam is ver oordeeld tot één maand gevangenisstraf wegens het verspreiden en ter verspreiding in voorraad hebben van voor de eerbaar heid aanstootelijke films. Da «itspraék werd banaald op 15 Maart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7