De spanjoletkunstenaar voor de Haarlemsche Rechtbank. r ARJOS TABAK V. DE SPAARNEBANK VAN ONZE RECHTBANK. Een gevangenisstraf geëischt van vier jaar met aftrek van voorarrest. Ingezonden mededeelingen 60 cents per regel. Tegen Slapeloosheid Het Zilveren Huwelijksfeest van het Vorstelijk Huis te Haarlem herdacht. De Algeineene Begraafplaats. Gemengd Koor Polyhymnia." Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afd. Haarlem. EVI aar is kwaliteitstabak Kalenders. Voor de slachtoffers van den watersnood. Ontbinding der Middenstands- steunactie. De aanrijding op de Parklaan. De gestolen jas. Autodiefetal. De chauifeuse. De heeren Gonnet en Enschedé herdacht. Tentoonstelling. Von der Heydt's Bank, Berlijn Zandvoort. Aanbesteding. BURGERLIJKE STAND. 45V2 57/s Nieuwe zaak. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. LAATSTE NIEUWS. Pokkengeval in Den Haag. Mgr. Cieplak f Protest tegen een taalbesluit. Het was in en om het gerechtsgebouw hedenmorgen duidelijk merkbaar dat er een zaak te behandelen viel. meer bijzonder dan die bij de gewone zittingen iedere week ge meenlijk aan de orde dienen te komen. Reeds geruimen tijd voordat de zitting een aanvang nam, verdrong zich een groot aantal nieuwsgierigen voor den ingang, die naar de publieke tribune leidt en zoo spoe dig was de straizitting niet begonnen, of geen enkel plaatsje was op de publieke tribune onbezet, allen aandachtig luisterend naar de dingen die komen zouden. Anderen wachtten op straat den uitslag af. De Rechtbank te Haarlem had een niet- alledaagsche zaak te berechten, n.l. die van den in Haarlem en omstreken in den laat- sten tijd berucht geworden „spanjoletkun stenaar," het geheimzinnig personnage dat Bloemendaal, Heemstede, Overveen en Haarlem eenige weken onveilig maakte door zijn steeds goed beraamde en op handige en brutale wijze uitgevoerde inbraken. Uitvoerig hebben wij reeds vermeld, hoe het de politie van Bloemendaal gelukte den 31-jarigen H. v. O., die de bedrijver van alle inbraken bleek te zijn, te betrappen, toen hi] weer zijn slag wilde slaan. Thans stond hij voor de Haarlemsche rechtbank. In- de dagvaarding werd hem het volgende ten laste gelegd, n.l.: ,dat hij in of om streeks het tijdsverloop van Oct. en Nov. 1925 op verschillende tijdstippen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen uit de woningen van nh te noemen rechthebbenden: A. Te Bloemendaal, een aantal sieraden, te weten: een gouden heerenhorloge, twee antieke gouden dameshorloges, twee gou den horloges, een zilveren armbandhorloge, een gouden ketting met medaillon een gou den heerenhorloge, een gouden tasch, een gouden beursje, drie gouder, broches, een gouden broche met parel, een gouden da meshorlogeketting, een gouden armband gouden ketting met pareltjes, een gouden ring met 2 brillanten, een gouden armband met parel een gouden armband (slang), twee dunne zilveren bandjes, een broche met camee, twee juweelen overhemdsknoo- pen, een gouden ketting met hanger, een gouden ketting met praeltjes, een gouden ketting, twee dunne zilveren kettinkjes, een dasspeld met steen, een visitekaarienboek- je. een dolkmes, een granaten armband met gouden slot, benevens eenige sleutels, alles toebehoorende aan A. M. H. Moltzer, weduwe Dudok de Wit althans aan een ander dan aan hem, beklaagde hebbende hij zich den toegang tot de woning verschaft door inklimming van een raam; B. te Bloemendaal een sleutel, toebe- hoorend aan mevr. G. S. de Clerq althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, heb bende hij zich den toegang verschaft door een glasruit te verbreken, als gevolg waar- van een spanjolet kon worden overgehaald en een raam kon worden geopend en door na dit aldus gedaan tt hebben door het aldus geopende raam binnen te klimmen. C. Te Bloemendaal een tooneelkijker en een horloge, toebehoorende het eerste aan Frederik Möllinger, het tweede aan zijn echtgenoote althans alles aan een ander dan aan beklaagde, hebbende hij zich den toegang tot de woning verschaft door door een kelderraam binnen te klimmeh. D. Te Heemstede zes zilveren theelepel tjes, een zilveren lucifersstandaard, een zil veren lucifershouder, twee bronzen beeldjes, een rood metalen beeldje' en een tooneel kijker. Alles toebehoorende aan P. H. Th. D. de Favauge, althans aan een ander dan aan hem beklaagde, hebbende hij zich toegang tot die woning verschaft door in een buiten deur een gat in het hout te boren daardoor de spanjolet over te halen en aldus de deur te openen. In deze zaak waren 13 getuigen gedagvaard. Als verdediger trad op Mr Pliester. Op de tafel, waarachter de rech ters hadden plaats genomen, waren de ge stolen voorwerpen uitgestald. De verdachte v. 0. wordt binnengeleid. Hij ziet bleek, doch is volkomen kalm; wanneer hij op de beklaagdenbank plaats neemt, blijft hij strak voor zich uit staren. Na het gedane door den president gestelde vragen omtrent naam ouderdom en woon plaats, waarop v. O. kalm antwoordt leest de griffier de omslachtige dagvaarding voor. Onder het voorlezen van de dagvaarding ziet v, O, den griffier zonder ophouden strak aan. Dan vraagt de president of hij in Oct. en Nov. van het jaar 1925 in Bloemendaal is geweest. „Ja," antwoordt bekl. Op de verschillende vragen, of hij de in braken pleegde antwoordt bekl. dat het hem niet bekend is. Dat hij gezien is bij een villa in het Duin lustpark is hem niet bekend. Hij bad vepder alleen gehoord, dat de ge stolen voorwerpen in zijn woining onder de vloer waren gevonden. Op de vraag, hoe hij aan sleutels kwam, antwoordt bekl.. dat hij in Amsterdam een bos sleutels had gekocht. Ook zegt de president, dat in een der woningen waar de inbraken gepleegd wer den vingerafdrukken van bekl. zijn gevon den. Dit vindt bekl. vreemd. Verder vertelt bekl. op hem gestelde vragen, dat hij geen ambacht kent, eenige jaren geleden uit Indië is teruggekeerd, waar hij in dienst ge weest was en thans gehuwd is en één kind gehad te hebben, dat gestorven is. Als eerste getuige komt, voor mevr. de wed. Dudok de Wit. Zij bevestigt, dat zij de inbraak in haar woning heeft geconsta teerd en ook bevestigt, zij het vermissen van de opgesomde en teruggevonden voor werpen. Hoe de inbraak precies in zijn werk ging, wist getuige niet, wart zij was afwezig en toen zij aan haar woning kwam had de politie reeds een onderzoek ingesteld. Bekl. hebt u naar aanleiding van de verklaringen van deze getuige nog iets te zeggen? vraagt de president. „Ik heb niets te zeggen'', antwoordt v. O. Getuige H. P. v. Maren is chauffeur bij den heer Moltzer. Op 27 October had hij een donker uitziend persoon langs de villa van mevr. v. W. zien loopen. Een kwartier later zag hip hem weer. Later, toen de aangehoudene met getuige werd geconfronteerd, herkende getuige den aangehoudene v. O. ais den persoc', die hij op dien avond h.'.d gezien. Op een gestelde vraag antwoordt bekl., dat het best mogelijk is, dat hij bij die villa gezien is, daar hij er misschien geweest is om electro-kacheltjes tc verkoopen voor zijn patroon, den heer M. uit eisen. Mej, M. R. dienstbode van mevr. D. de W., had des avpnds te 7 uur de villa ver laten en des morgens bij haar terugkomst de inbraak ontdekt. Bekl. v. O had ze niet gezien. Getuige C A. Boeren is chauffeur bij mevr. D. de W. Op den bewusten ochtend wed hij door de dienstbode van mevr. D. de W. geroepen. Hij zag een touw van het balco-i hangen Boven waren alle kamers overhoop gehaald en een linnenkast opengebroken. Ook op de verklaringen van dezen ge tuige antwoordt bekl. niets. Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid, en Examenvrees, gebruikt men met het beste resultaat de Zenuwstillende en Zenuw sterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Getuige mevr. De Clercq legt verklaringen af omtrent de inbraak in haar villa. Toen zij des avonds thuis kwam, stond ook de dienstbode voor de deur en zij zeide, dat deze aan. de binnenzijde was gesloten. Aan de achterzijde was een gat onder de spanjolet der serre geboord, de spanjolet was overgehaald en zoodoende waren de deuren geopend. Later werden getuige twee sleutels getoond, die zij als haar eigendom herkende. Getuige J. de H. is dienstbode hij mevr. De Clercq aan den Rijperweg te Bloemen daal. Zij was op den bewusten avond uit gegaan, toen ze thuis kwam: kon ze de voordeur n et openen. Ze wachtte totdat de heer en mevrouw De Clercq terug kwamen, die ook uit waren geweest. Te zamen stelden zij een onderzoek in en zagen aan de achterzijde van het huis een deur openstaan. Getuige J. Möllinger woont aan de Petri- laan te Overveen. In den nacht van .13 November had zij onraad gehoord. Bij onderzoek bleek de deur, die van den kelder naar het huis toegang geeft, open te staan. Ock het kelderraam, dat naar bui ten leidde was open en het gaas er voor j verbreken. Uit de woning vermiste zij een armband horloge en een tooneelkijker. Tafelz.lver, dat voor het grijpen lag, was niet mee genomen. Volgende getuige is de politie-agent Ter Beest, die het verhaal vertelt, hoe hij de verdachte snapte, toen hij w.lde inbreken in een villa in het Duinlustpark en hce hij hem na een sensationeele jacht kon grijpen in het Duinlustpark. Op den aangehoudene werden toen verschillende inbrekerswerk tuigen gevonden. Ook herkent getuige den beklaagde v. O. als dengene, dien hij aanhield. Tusschen het tijdstip dat v. O. gezien werd en aangehouden werd, verliep onge veer een half uur. De hoofdagent Togtema uit Bloemendaal komt dan als. getuige voor. Getuige had een onderzoek ingesteld in zake de inbraak in de woning van mevr. D. de W, Daar had hij in de villa vinger afdrukken gevonden, die met die van den beklaagde thans overeenstemmen. Ook nam get, vingerafdrukken van een spiegelruit in dq woning van den heer dc Clercq. De voorwerpen, die later gevonden werden, zijn aan de respectievelijke eige naars getoond en zij herkenden die als hun eigendom. Volgende getuige is de heer R, H. Th, D. de Favauge uit Heemstede. Get. zag in den morgen van II November dat de serredeuren in zijn villa openstonden. Hij vermiste verschillende voorwerpen, die hij ter terechtzitting als zijn eigendom her kent, Later had hij ook nog bemerkt, dat geboord was in de deur, boven de serre gelegen. Hier was men echter niet binnen kunnen komen. Op een vraag van den president, zegt be klaagde N. O. nogmaals niet te weten hoe het komt, dat alle gestolen voorwerpen on der den vloer van zijn. woning te Oud- Schoten zijn gevonden, Hoofdagent J. Veen verklaart, dat de boor die op den aangehoudene werd ge vonden niet dezelfde kan zijn als die, waarmede de gaten in de deuren der ver schillende villas bij de inbraken zijn ge boord. Mej. M. C. Galjaard is dienstbode bij den heer R. de Favauge. Zij had ook op den morgen van 11 No vember de inbraak ontdekt en verschil lende voorwerpen vermist. Getuige C. Vos. hoofdagent-rechercheur te Haarlem, doet verklaringen omtrent het resultaat van het onderzoek der gevonden vingerafdrukken, die overeenstemmen met die van den aangehoudene. Er waren ge middeld punten van overeenkomst als: 21, 21, 15, 17, 19. Daaruit concludeert getuige dat deze vingerafdrukken dezelfde zijn als die van den aangehoudene v. O., want het minimum aantal punten van overeenkomst, dat als bewijs van overeenkomst wordt aan genomen, is 12, Bekl. v, O. zegt, dat hij het onbegrijpe lijk vindt. Ten slotte blijft bekl. v. O. de schuldig heid aan de diefstallen ten stelligste ont kennen. Een getuige a décharge wordt ge hoord. nl. de 21-jarige v. P., die v. O. kent. Deze verklaart, dat hij verschillende bui tenlanders, Duitschers, die voorgaven uit Spanje te komen, naar de woning v. O. heeft gebracht. Deze personen zag hij latei- niet. De menschen die hij naar de woning van v. O. bracht een ongunstigen indruk maakten. Bekl. zegt, dat het varensgezellen waren. Dan neemt de Officier van Justitie het woord. Spr. prijst de houding vin de Bloe- mendaalsche politie, die v. O. op heeterdaad betrapte. Hij blijft ontkennen. Echter zijn de bewijzen tegen hem toch overvloedig, zelfs zijn de gestolen voorwerpen in de woning van v. O. gevonden. Hierbij komen nog dc vingerafdrukken. ITet verbaast spr. dat beklaagde blijft ontkennen. Het bewijs is overtuigend geleverd. Met de strafmaat zal rekening gehouden moeten worden met het ernstig geval, dat veel beroering wekte. Bovendien staat bekl. ongunstig bekend, waarom spr, wegens in braak en diefstal vier maal gepleegd een gevangenisstraf van 4 jaar eischt, met af trek van voorarrest. Dan is hei woord aan mr. Pliester, den verdediger. Spr. heelt geen ander requisitoir kunnen verwachten. Voor spr. bestaat de gedachte, die hem zeker geworden is, dat de inbraak bii den heer Favange niet door bekl. is ge schied, omdat daar de vingerafdrukken ontbreken. Spr, moet betreffende de zaak mededee- len, daf hij uit de verklaringen van bekl. v. O riet wijs beeft kunnen worden, daar om moei hij zich bij de verklaringen, hier afgelegd, bepalen. Dat dc voorwenen, gestolen uit de villa van den heer de Favauge in bekl's woning zi.'n teruggevonden, is niet voldoende aan wijzing, om bckl.'s schuld aan deze in braak te bewijzen. Een zekerder feit lijkt dat ucr vingerafdrukken. Thans bespreekt pleiter den persoon van den beklaagde. Dit wil spr. liever doen bui ten tegenwoordigheid van beklaagde, .waar om hij het verzoek tot dc rechtbank in dien geest richt. Dit verzoek wordt niet inge willigd. Pleiter verklaart daarom, dat zijn meening omtrent bekl. is, dat men hier te doen heeft met een verminderd ontoere kenbaar persoon. - Bij zijn onderhoud met bekl. leek het hem dat v. O. niet de msn was, die den ernst van de zaak inzag. S£r. heeft met bekl.'s vrouw gesproken, die hem de heele levensgeschie denis van haar man mededeelde, en dit staafd 2 hem in zijn meening.. Dit bleek ook in dc inbraken. Hij liet bijv. tafelzilver, dat voor 't grijpen lag, onaangeroerd liggen, ter wijl hij een tooneelkijker meenam, Spr memoreert dan bekl.'s levensgeschie denis, zooals bi; deze hoorde van bekl, s vrouw. Spr. beschrijft, boe bekl. overal heeft gezworven en zelfs in Spanje heeft gevangen gezéten. In zijn jeugd was hij reeds in een krankzinnigengesticht geplaatst. Daarom vraagt spr., alvorens tot de ver oordeeling wordt overgegaan, dat een onderzoek naar den geestestoestand van den beklaagde wordt ingesteld. Hoofdagent Tcgtema verklaart noj^ dat beklaagde op hem den indruk maakte van een volkomen toerekenbaar mensch. Dan gaat de rechtbank in raadkamer om te beraadslagen over het verzoek van plei ter om een psychiatrisch onderzoek te gelasten. Ma raadkamer deelt de president mede, dat de rechtbank dit onderzoek celast. Beklaagde zegt ten slotte nog onder hypnose te hebben gehandeld. Hierna wordt de behandeling der zaak gesloten. Gisterenavond had in de Groote Kerk de feestelijke herdenking plaats van de 25- jarige echtvereeniging van H. M. de Konin gin en Z. IC. H. den Prins der Nederlanden. De feestrede werd uitgesproken door prof. Dr. P. J. Blok te Leiden, terwijl het muzi kale gedeelte van het programma werd verzorgd door mej. Cor Igesz., Concert zangeres te Overveen, den heer George Ro bert, orgel, te Haarlem en de Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap", onder leiding van den heer Lieven Duvosel. Het Kerkgebouw was niet zoo bezet als men verwachtte. Tegenwoordig waren de autoriteiten van provincie en gemeente die bij dergelijke gelegenheden plegen tegen woordig te zijn. O.m. waren aanwezig de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell en de burgemeester van HaaHen, de heer C. Maarschlak. Nadat door zoo goed als alle aanwezigen het Wilhelmus was gezongen, werden de verschillende nummers in het programma afgewerkt. Na het feestelijke, wijdingsvolle „Trauungsmusik van S. de Lange, zong mej. Cor Igesz met haar frisch geluid „Ze genbede" van Mendelssohn en Gloria in Excelsis Deo, bewerkt naar een Oud- Fransche melodie door Catharina van Ren- nes. „Heer die daar" en „Hoe groot, o Heer," waarin innig geloof zich paart aan haast ruige kracht van uitdrukking. Machtig waren ook de Lofzang van Phi lip Loots, het theatrale Pilgerscher van Ri chard Wagner en de forsche PPsalra 150 van Cesar Franck door Lieven Duvosel voor mannenkoor bewerkt. Prof; Blok uit Leiden sprak over huwelijk en huiselijk leven zooals wij Hollanders dat vanouds kennen, hetgeen hij toelichtte met voorbeelden uit onze letterkunde en onze kunst. Dat huiselijk leven zien vrij ook gaarne bij onze overheden, in de eerste plaats bij onze vorsten uit het Huis van Oranje. En wij vinden ze dus ook, zooals spreker aantoonde met de voorbeelden van Prins Willem I zelf, met wien in Nov. 1572 hier te Haarlem het nauwe verbond werd gesloten .waarbij de Staten beloofden met hem „alles te willen avonturen wat zij ter wereld bezaten." Hij wees op diens voor treffelijke huwelijken met Anna van Eg- mond, Charlotte de Bourbon en Louise de Coligny. Daarna sprak hij 'uitvoeriger over het huwelijk van Frederik Hendrik met Amalia van Solms en dat van Prins Willem UI met Maria van Engeland, geheel over eenkomend met onzen Hollandschen aard. In het tweede deel zijner rede behandelde hij het eigenaardige van vorstenhuwelijken in het algemeen meestal gesloten op grond van dynastieke of staatkundige belangen. In dit verband getuigde hij van het geluk, dat ook in weerwil van deze omstandig heid, bij vele Oranje-huwelijken heeft ge- heeerscht. In het bijzonder wees hij op ver schillende daarvan in ouderen en nieuweren tijd, ten slotte op dat van Koningin Emma met Willem III en van de Koningin met Prins Hendrik. Hij eindigde met te spreken van de echt-Hollandsche omgeving, 'waarin Prinses Juliana opgroeit tot een eoht- Hollandsch kind en met den hartgrondigen wensch van ons volk, dat het Koninklijk gezin eenmaal den gouden bruiloft mag vieren, „vastgeschakeld en verbonden in lief en leed," zooals wij dat bij onze Holland- sche huwelijksfeesten plegen te wenschen, Onmogelijk kunnen wij het met spr. eens zijn, waar hij de scheiding van Prins Willem I rechtvaardigt om in het huwelijk te treden met Chrlotte de Bourbon. Tot slot werd door alle aanwezigen het Wien Neerlandsch Bloed gezongen. Ondanks blakende vaderlandsliefde hadden we het gloeiend koud gekregen. Men >3 thans begonnen met de demping van heivan het vijvertje op dc Algemeene Begraafplaats, waartoe de gemeenteraad onlangs besloot. Op het concert, hetwelk Maandag 22 dezer door het Gemengd Koor „Polyhymnia" in de Gemeentelijke Concertzaal zal worden ge geven, zullen reet begeleiding van het bekende Symphcnie-orkest „Caecilia" uit Santpoort o.m. worden uitgevoerd dc werken „Het Kind der Glorie" van Jac. Bonset en „Gallia van Gounod, terwij! door het orkest afzon derlijk zullen worden uitgevoerd enkele werken van Mozart, Saint Saens en Francis Poppy. Door het kinderkoor zal, behalve eenige liederen van Mevr. Cath. van Rennes, voor het eerst te Haarlem wprden uitgevoerd de cantate „In den Zomer uit" van Richard Hoi. De solc-partij in „Gallia" van Gcunod zal worden uitgevoerd door Mevrouw Anni van Beck-Ristjou, sopraan te Amsterdam, die bovendien als soliste een vijftaL liederen ten gehoore zal brengen. Uitvoering der leerlingen. In den stadsschouwburg had Woensdag avond de eerste uitvoering plaats door leer lingen, die door zeer veel belangstellenden werd bijgewoond. Er was een uitvoerig programma af te werken. De nummers werden zonder uit zondering onder stilte aanhoord en gevolgd. De koorzang onder leiding van mevrouw SybrandiHalberstadt had een willig ge hoor. Onder de uit te voeren nummers had in 't bijzonder Frieda, uit het Oratorium Judas Maccabaus een levendigen en wel verdienden bijval. De aria uit „Die Jahreszeiten" moest we gens ziekte van de sopraan vervallen. Er was prettige afwisseling in 't program ma, zcodat tot 't einde toe de belangstelling zeer levendig bleef en de gezellige stemming bleef behouden. De programma's werden verkocht ten bate van het studie-fonds der school. De heer J. Geylvoet, wonende Doelstraat, de Haarlemsche vertegenwoordiger der „Vesta'-naaimachines, zond ons verschil lende reclame-artikelen, betrekking hebben de op de „Vesta"-machines. In een uitvoerige catalogus zijn vermeld de voornaamste systemen welke door de „Vesta"-naaimachinenfabriek worden ver vaardigd. Door de firma Geylvoet wordt een mooie dag-scheurkalende verspreid van de Vesta- machine, die zeker zijn weg wel zal vinden. In de tuinzaal van Brinkmann had Woens dagavond de slotvergadering plaats der Middens tandssteunact.e. De vergadering was druk bezocht. Aanwezig waren het bestuur der Midden- slandcentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten, de leden der Commiss.e van Uitvoering uit de Centrale, Bestuursleden der verschillende Straat-, Wijk- en Kwar- tiervereen gingen en Comité's; Midden standers, die vervoermiddelen ter beschik king hadden gesteld. De voorzitter der Middenstandscentrale, de heer P. J. M. van Tetering, de vergade ring openend, zeide, dat men nog eens ge zamenlijk bijeengekomen was om een terug blik te werpen cp het mooie en goede werk, dat met vereende krachten werd tot stand gebracht. Spr. ging dan de steunverleening na en wees er op, dat de Haarlemsche Midden stand, der gewoonte getrouw, zco wat aan al deze verschillende soorten hulpverleening metterdaad heeft deelgenomen en toch, er. desondanks, heeft hij een massale, eigen gift willen bijeenbrengen. Hier is met vrucht zaken gedaan, hier is gehandeld en men heeft kunnen zien met welke resul taten! Ook hebben wij ens tijdens-ons werk niet afgevraagd, aldus spr., in wier handen onzr goederen zouden 'terecht komen, immers, de nood was algemeen, hij had allen ge troffen hij was allen-omvattend! Allen dien den dus geholpen! En wij hebben geholpen en wij hebben aan Het Roede Kruis gezegd: „Hier is onze zending en deel er van uit naar beste weten en kunnen Op dit algemeene standpunt hebben wij ons gesteld. Doch, wie schetst onze ver bazing en onze verontwaardiging het vol gende dezer dagen in de Pers te moeten lezen-, „Het behoeft niet verborgen te blijven, dat een schadeloosstelling naar het in komen, zooals het Algemeen Watersnood Comité zich blijkens berichten in de Pers voorstelt, teleurstelling wekt in het Land van Maas en Waal. Van een dergelijke regeling vreest men, dat kleine burgers en middenstanders de dupe worden, die bij een inkomen van 1200 tot 1800 slechts voor de helft hun' schade vergoed krijgen. Velen dezer kleine luyder, hadden zoo goed als alles verleren: huis, meubels en bedrijf. Zij kunnen niet op verhaal komen en waar zij den meed niet hebben o:n hun hand op te houden, waar een achtens waardige schaamte hun klagen smoort, daar zullen zij door de ramp worden terug gedrongen tot de klasse der stille armen en niets-bezitters. Liever zou men zien, dat het Watersnood Comité zooveel mogelijk zal helpen naar behoefte, waar- dpor zij, die getroffen, zijn, evenals vroeger rrief opgeheven hoofd de toekomst kunner. tegentrëden," Als ik mij niet vergis, zcuden de inko mens boven de 24C0 heelemaal geen schadevergoeding ontvangen. Het zal wellicht een vergissing zijn, dat moet het wel zijn! Het kan er bij mij niet in, dat men aldus zou redeneeren: Vrind je hebt vroeger boven de 2400 in he; jaar verdiend, je bent nu wel alles kwijt, al je have en goed, al je middelen, waarmede je je brood voor en u en de uwen ver dienen moet, dus.... je krijgt van al de geiden, dcor de medelijdende en helpende Landgenccten bijeengebracht, niets, want je bent.... Middenstander! Het kan er bij mi; niet in, een dergelijk schreeuwend onrecht! Maar, als het werkelijk waar zou zijn, zooals 'de hardnekkige geruchten luiden, dan ben ik er van overtuigd, dat Gij met mij een gloeiend protest zcudt zenden tegen een dergelijke onrechtvaardige en uittarten- de bedoeling en dat gij den drstribuanten zoudt toevoegen: Gi, maakt van onze ge schonken gelden een gebruik, tegengesteld aan enze intenties, waarmee zij gegeven zijn. En zeker zou dan ook aan enze .zending een andere bestemming zijn gegeven! Meet dan onze middenstand weer de dupe werden? Het zou meer dan schandelijk zijn! Vervolgens bracht spr. dar.k aan den heer W. J, B. van Lierat, die het initiatief tot dc inzamelng genomen had en verder bracht hij aan alle gevers en medewerkers hulde en dank. Aan het slot klonk uit de vergadering een langdurig applaus. De secretaris, de heer C. ten Boom, las vervolgens de ingekomen stukken voor, waarbij een van den heer Jhr. E. H. E. Teding van Berkhout, voorzitter dqr afd. Haarlem van het Ncd. Roode Kruis, kennis gevend van zijn verhindering de vergadering bij te wonen. „Ik zou anders gaarne," aldus schreef hij, „het slot hebben meegemaakt van zulk een schoon begin!' Hierna was 'net woord aan de besturen der verschillende rayons, welke alle zeer interessante en opgewekte verslagen uit brachten. Al deze rapporten, welke op schrift ge steld waren, worden in het Archief der Cen trale opgelegd. De voorzitter bracht ieder telkens een toepasselijk dankwoord. Het eind- en algemeen verslag werd ten slotte uitgebracht door den Alg. Secretaris, den heer C. ten Boom. Met buitengewoon genoegen, zegt spr. proces-verbaal uit tc brengen van alles, wat dit keer door de Centrale namens en mot den geheelen Middenstand te dezer Stade verricht is. Het ligt op onzen weg om de matcrieele moeilijkheden, welke zich voordoen, uit den weg tc ruimen en dc stoffelijke voordeelen voor onzen stand op te zoeken. Dit is onze gewone plicht! Doch het werk in Januari, door onzen Haarlemschen Middenstand ver richt, v/as meer dan een plichtmatige zaak, gij en wij hebben het als een voorrecht be schouwd iets te mogen doen om de groote ellende, die door den watersnood werd ge leden, te lenigen. Wij meenen eenigszins ons doel bereikt tc hebben, doch afgescheiden daarvan/was 't een arbeid, waarin iets was, dat ons verhief boven het gewone alle- daagsche peil. Het verslag gaf voorts een historisch overzicht van het verloop der Steunactie, waarvan het meeste als bekend, mag wor den verondersteld. Aan het slqt werden nog gememoreerd de resultaten en wel ge- specificerd de 1479 colli's, bestaande uit 2270 verschillende zendingen, en de getal len der door ieder rayon aangebrachte. Aan het slot zeide de Alg. Secretaris, Dit alles werd gedaan door Middenstanders van allerlei levensmilieu en religie. Met ingeno menheid herinnert hij er aan dat daarbij bin nen onze veste een eenheid heerschte, die weldadig aandeed. Bedanken en loftuitingen doen hooren, is hier niet op zijn plaats. Toch wil spr. vragen toe te staan, daarin één uitzondering te maken voor den voor zitter. Het is niet om hem een pluimpje te geven vooreen goede daad, daar was het hem heelemaal niet om te doen, maar om hem te bedanken, dat hij ons in de gelegenheid heeft gesteld om de menschen, die door den watersnood in ellende kwamen, te helpen en dat hij dit deed op een manier, die hem eigen was. Hij toch heeft, zooal niet het initiatief daartoe genomen, dan toch allés uitstekend georganiseerd en geleid. Er be hoort geestdrift toe om dc koe bij de horens te pakken, maar het eischt een taaie vol harding om iets ten volle af te maken, zoo dat het beoogde doel zoo goed mogelijk be reikt wordt. Hij heeft ons in staat gesteld een zeldzaam genoegen te smaken door wel te doen. Maar daarbij heeft hij onwillekeurig ook bereikt, dat het publiek in Haarlem en Omstreken een goeden indruk van den Middenstand ontving. Ik bedoel niet van onze milddadigheid, aldus spr. Wee ons, als wij dat deden om door de menschen ge zien en geprezen te worden. Maar ik heb het oog op de organisatie, de verstandige maatregelen, die genomén werden, de netheid en preciesheid, waar mede alles uitgevoerd werd. Dat hebben wij te danken aan onzen voorzitter, den heer Van Tetering Wij zijn ervan overtuigd, dat hij dit werk deed met het grootste plezier, maar ik meen de tolk te zijn van de gansche vergadering, als ik zeg, dat wij hem daarbij hebben be wonderd en hem dankbaar zijn, dat hij op zulk een uitnemende wijze ons in staat stelde, iets te doen om de groote mate van verdriet, die geleden wordt, eenigszins te verzachten. De heer Ten Boem had aan het eind een hartelijk applaus in ontvangst te nemen voor zijn keurig verslag en de voorzitter dankte voor de waardeering, zeggend, dat hij niets anders deed dan zijn pl'cht en dat zijn v/erk vergemakkelijkt is door de eensgezinde samenwerking. Bij de rondvraag werd het bestuur opge dragen te infomieeren of het werkelijk waar is, dat de vroegere inkomens boven de 2400 van steun worden uitgesleten (dat zijn dus de middstandersl en in dat geval daartegen zeer krachtig namens de geheele vergadering te protesteeren. Ook de 'heer C. Nel zou deze zaak in Het Roode Kruis ter sprake brengen. Met dé noodige plichtsplegingen werd dan deze zeer geanimeerde slotvergadering ge sloten. De wielrijder, die eergisteren in de Park laan een 7-jarig jongetje heeft aangereden, is opgespoord. Het is echter gebleken, dat hem geen schuld treft. Het jongetje liep te drentelen om een aldaar spelend muziekge zelschap, en kwam plotseling voor den wiel rijder,die met matige snelheid aan den rech terkant van den weg reed. Het ventje is met een beenfractuuE in het St. Elisabeths- gasthuis opgenomen; er bestaat geen levens gevaar, S. v, d. V., thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam, heeft voor dc Haarlemsche recherche bekend de jas uit de auto in het Kenaupark gestolen te heb ben. v. d. V. biechtte en passant een dief stal van ongeveer 20 te Haarlem gepleegd Dc jas is in beslag genomen. De Haarlemsche recherche heeft uit Dén Haag bericht ontvangen, dat aldaar een auto, merk Hudson, No. 6256, is ontvreemd. Op het Verwulft reden gisterenmiddag auto's, o.a. een bestuurd door een dame, en er liepen honden, o.a. een gewoon straat hondje. Dat hondje bracht de dame aan het schrikken, zij verloor het stuur en reed het trottoid op, regelrecht egen het hek, dat den kelderingang van een modezaak deé firma J. Goosens afsloot. Toen remde de dame Het hekje werd licht beschadigd. De auto eveneens. De hond is nog niet gevon den. In de te Amsterdam gehouden vergade ring van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap heeft de voorzitter twee ver dienstelijke overleden leden herdacht Gonnet en Enschedé. Gonnet op en fop een man van den ouden trant,,een historicus en topograaf, van wien de oudere leden zich de leerzame lezingen over den Topografischen Atlas van Noord-Holland herinneren En schedé, de man van de muziekgeschiedenis, wiens causerieën, tezamen met de zangeres Lucie Vos, die later zijn gade zou worden, steeds voile zalen trokken beide harde wer kers, ijverige leden van het Genootschap, aan wier nagedachtenis spr. hulde bracht. Tot 28 Febr. wordt in De Kerkuil aar den ouden St. Bavo, Haarlem, grafische kunst van Hans Beers geëxposeerd. Naar het Hdbl. verneemt, brengt de Von der Heydt's Bank A. G. te Berlijn, die, naar men weet, ontstaan is uit de N.ordsternbank A. G. BerlinSchöneberg, dezer dagen haar bureaux over naar het gebouw van dc ban kiersfirma F. W. Krause Co., Kommandit- gescllschaft auf Aktien, Berlijn, met welke ifirma de Von der Heydt's Bank A.G. in een vriendschappelijke relatie is' getreden. In de samenstelling van1 directie en commissaris sen van beide banken wordt geen wijziging gebracht. De firma Krause Co. is een der oudste particuliere bankinstellingen van Berhui zij vertegenwoordigt tegelijkertijd de be langen der Sachische Staatsbank in Dresden en der Braunschweigische Staatsbank in Bruriswijk. De presidenten dezer beide Staats banken zijn ook in den Raad van Commissa rissen der firma'Kraise Co. vertegen woordigd. De uitslag van de aanbesteding voor dc verbouwing van perceel Kleine Houtweg 12 tot winkelhuis, vcor rekening van de N. V. M. J. Duisterhcf en Zonen, onder directie van het Bouwk. Tech. Bureau Iz. van Campen en J. van Kempe Valk, is als volgt: F. J. Fufcbers 6780, G. P. Hetem 7660. Firma M. Joustra 7680, P, J. H. Stiphout 7872, H. Bakker J. Brevoord 7890, D, Bruyn 7990, A. A. Zuurendonck 8290, Gebr. Van Lunenburg 8300, Han delsvennootschap v. h. P, J. Vocrneveld 3750, allen te Haarlem; G. J. Smit 9570, Heemstede, C, Turkenburg 9788, Heem stede. Ondertrouwd: 18 Febr.: F. Visscher en AJ. H. Duits. M. Hofman en J. H. den Ambt man. H. P. Vroom en S. C. L. Bronk- horst. F. J. Lablans en J. Brevoort. 5% Nederland 1919 101x/4 1011/4 6% Nederland 1923 103 103 454 Nederl. 1917 993/s 993/8 7% N.-L 1921 A.. 1023/8 l023/g 6% N.-L 1923 D.. >04Vi6 1041/16 HoIL Lloyd Oude Vaart 52 dito Gem. Eigend. 401/2 Mij. „Nederland'', 170 Scheepvaart-Unie 1643/4 165 Rotterd. Lloyd 144 Paketvairt 197 196 791/2 79 Holl. Stoomboot 61 H. V. A 6391/4 644 Java Cultuur 348 345 Jurgens gew 1571/4 1581/4 Koloniale Bank 1951/a 1961/4 Indische Bank 160i/g 161 Cert. Handel Mij 1481/i 1483/, ,481/2 149i/4 97 Geconsolideerde 192 405i/4 4061/2 U. S. Steel 129 130 Marine comm 12n/l« 12 Vorstenlanden 165 1643/4 Actions id 156 155 Comp. Merc. Arg. 6 Poerworedjo 109 404i/2 407 Senembab 4871/2 492 413 416 A'dam Rubber 3563/4 359 378i/2 378 Silau 200i/4 205 Wai Sumatra 331 Dordtsche Petr. 3843/4 Southern Rails 114 114 1501/8 151 99 481/2 OO Comm. Maxwel 63/4 1 ^FEBRUARf. EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLI.JN 59.45 9.45 PARIJS 9.10 9.10 BRUSSEL 11 35 11.36 WEENFN 35.- 35.15 LONDEN 12.14 12.133/4 STOCKHOLM 66 90 66.80 KOPENHAGFN 64 90. 64.70 OSLO 1111 11 52 40 52 20 BAZEL 1 1 1 40.10 48.09 NEW-YORK 2.50 2.495/e ROME 1 1 1 t 10.10 10.07 Getrouwd: 18 Febr. C. Harmans en C. v. Ir,gen. G. Kuijt en E. H. Metz. Geboden: 17 Febr. L. J. B. KootAn- driessen, d. H. E. v, d. VoortBreuker, d J E. Lips—Molenkamp, d. 18 Febr. M. C. Ruttcv. Lieshout, z. J. H. Car- penticr—Schecpenhuijzcn, d. A. S. Witte Scl'luter, z. Overleden: 17 Febr. L. C. Mooij. 49 j„ Koninginneweg 18 Febr. D. de Vries, 75 j.. Hazcpaterslaan ri. J. C. König, 67 j„ Gas'.huislaar P. P. Pigge, 23 j„ Kamper- la ah i De heer C. Brouwer heelt heden op dc Gedempte Oude Gracht 95 alhier, een slagerij geopend. Dc winkel, met de witte, betegelde muien en de glazen vitrines op de toonbank maakte een vroolijken en fris- schen indruk. Hygiënisch ingericht, zat de nieuwe zaak haar clientèle zeker voldoen. Tulpen narcissen en bloemenmanden ver- welkomden de eerste klanten. Verfraaiing. Van gemeentewege is men begonnen met de beplanting van jonge hoo rnen van de Casper Tugellaan, hetwelk aan genoemden straat een zeer aardigen aanblik geeft. Onderwijs. Tot tijdelijke onderwijzeres aan school C, alhier, is benoemd mevrouw G, M. Padt—De Voogd, alhier. DEN HAAG, 18 Februari. Gisterenavond is door den Geneesk. Dienst een 30-jarigo man uit zijn woning naar de barakken op „Hout- rust" vervoerd, wegens een verdacht geval van gewijzigde pokken. Dc toestand van den patiënt, een 'amanuensis in het Laboratorium van hél Gemeente Ziekenhuis is gunsig. Dc noodige maatregelen zijn getroffen. PORT-SAID, 18 Feb. (New-Yersey) D® vroegere Aartsbisschop van Wilna, Mgr. Cieplak is aan longontsteking overleden. PRAAG, 18 Febr. Het Deutsche Verband heeft een dringende interpellatie ingediend inzake het taalbesluit. Beweerd wordt, da' de taalwet in strijd is met den inhoud van verdrag, van St. Germain. Geëiséht wordt dat het taalbesluit onmid" dellijk ingetrokken wordt en nieuwe voor stellen worden uitgewerkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2