UTOtt Binnenlandsch Nieuws Radio-omroep. Verzet der Dominions in verband met de toekenning van permanente ietels. Minister Benesj, de Tsjecho Slowaaksche minister van Buiten- tandsche Zaken over de valsche muntersgeschiedenis. GEM. BUITENL. BERICHTEN. EEN AVONTUURLIJKE LOOPBAAN. De Rijksmiddelen. „Een volk in stervensnood" Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Duitsche studenten naar Nederland. Het verpleegstersexamen. UIT ONZE OOST. Het jubileum van Pastoor Wenneker. Geen vlieghaven te Soerabaja FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. De permanente zetels in den Raad. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat de Dominions zich reeds in dezen zin hebben uitgelaten, dat zij geen uitbreiding van het aantal per manente zetels in den Raad wenschen. De regeering van Zuid-Afrika heeft zich duidelijk tegen iedere uitbreiding uitgespro ken. Het is mogelijk, dat de Dominions een gezamenlijken stap zullen doen.. De opmerking van een vooraanstaand Amerikaansch diplomaat, dat de Volkenbond dreigt in een Latijnsche instelling te worden omgezet, geeft ook de meening der Domi nions weer. Dit protest der Dominions zal in Londen evenals in andere Europeesche hoofdsteden sterken weerklank vinden. Het is daarom niet onwaarschijnlijk, dat in Maart in Ge- nève tegen iedere benoeming tot parmanent lid behalve van Duitschland sterke oppositie zal worden gevoerd evenals in September in de V. B. vergadering. De Poolsche gezant te Londen heeft giste ren een bezoek gebracht aan het Foreign Office. De „Times'-correspondent te Berlijn méldt over de bemoeiingen van Sir Eric Drummond te Berlijn, dat Duitschland voornamelijk ont stemd is, dat Frankrijk en Engeland in deze aangelegenheid zijn begonnen te onderhan delen zonder er Duitschland in te kennen en dat Duitschland er als het ware toevallig kennis van kreeg. Het motief, dat Polen en Duitschland quaesties van delicaten aard te behandelen hebben wordt niet als voldoende beschouwd voor Polen's toelating, wijl de Volkenbond uitdrukkelijk bepaalt, dat ieder lid tot den Raad van den Volkenbond wordt toegelaten zoodra quaesties, welke dit lid betreffen, besproken worden. Arbeidsgeschillen in Enge land. Het meerendeel der 47 vakvereenigingen, aangesloten bij de federatie van arbeiders bij machine- en scheepsbouw, heeft 'n nieuw organisme aanvaad voor de beslechting van geschillen door onderhandeling, waardoor het gevaar van plotselinge stakingen wordt uitgeschakeld. In beginsel komt het stelsel overeen met dat voor geschillen in de spoor wegwereld. Het stelsel gaat uit van de ge dachte, dat een staking beschouwd moet worden als een uiterste maatregel in plaats van een normaal wapen om iets te bereiken en dat uitsluitingen tot dezelfde categorie be- hooren. Dit wordt bereikt door de instellipg van c mmissies, die zich met geschillen in be paalde gebieden bezig houden en een opper ste hof van beroep. Een gemeenschappelijke commissie uit de vakbonden en de werkgevers is thans bezig een onderzoek in te stellen naar den econo- mischen toestand in de geheele industrie. Werk voor Engelsche oor logsinvaliden. In beidé Huizen van het Parlement is Dins dag het vraagstuk ter sprake gebracht van de tewerkstelling der ongeveer 32.000 oorlogs invaliden, die nog zonder werk zijn. Er werd krachtig aangedrongen op steun der regee ring ten deze. Moties, waarbij in overweging werd gegeven, dat behalve in exceptioneele omstandigheden werken voor de regeering alleen zouden gegund worden aan werkge vers, wier personeel een zeker percentage invaliden omvatte, werden door de ministers sympathiek ontvangen. Meegedeeld werd, dat de pogingen tot werkverschaffing aan in validen tot gevolg hadden gehad, dat 28.000 werkgevers 370.000 invaliden in dienst had den genomen. Het rapport der Engelsche kolencommissie. De conclusies van de commissie van on derzoek inzake het steenkolenbedrijf zullen ter beschikking van beide partijen worden gesteld, acht dagen vóór de publicatie er van. Zij zullen eerst door den gemeenschappelij- ken raad van het Vakverbond en de Labour- partij worden onderzocht. Geen persoon of organisatie mag zich voordien in het open baar vóór of tegen de conclusie uitlaten, De bijeenkomst der mandaten- commissie. De „Petit Parisian" verneemt uit Rome: De mandatencommissie van den Volken- bood heeft een aantal verzoekschriften ont vangen, uit bekende agitatorische centra afkomstig, o.a. het Pan-Arabisch Comité en het Syrisch-Palcstijnsch Comité in Kaïro, Zij besloot, overeenkomstig het besluit van den Raad van den Volkenbond, de verzoekschriften naar de afzenders terug te sturen met het verzoek ze door de man- daatregceriogen te doen overhandigen. De financieele crisis in Frankrijk. Een aantal leden der Kamer, tot verschil lende partijen bchoorend, hebben een stu- die-gróep gevormd, welke gebeel buiten de politiek staat en lot doel heeft alle quaes ties, die met het probleem van de stabilis- tie van den franc verband houden, te be- studeeren. De heeren Borel, Bonnet (rad.-socialist), Antonelli (socialist) behooren er o.a. toe. Duitschland's toetreding. Volgens den Duitschen draadloozen dienst is sir Eric Drummond het te Berlijn eens geworden over het programma voor Duitschland's toetreding, welke zonder eenig ceremonieel zal plaats hebben. De valsche muntersaffaire. Volgens een bericht uit Boedapest heeft Raba. de secretaris van Windisch-Gratz, bevestigd, dat deze btrekkingen met dc Deutsch-völkischen heeft onderhouden, dat hij in opdracht van zijn meester brieven aan Ludendorf en v. Seeckt had gebracht en dat hij te München met dc nat.-socia listen bad onderhandeld. Een telegram uit Boedapest meldt, dat Hongarije de uitlevering heeft gevraagd van den dezer dagen te Hamburg veroor deelden valschemunter Olchvary. Een confrontatie tusscher. Nadosy en Raba in tegenwoordigheid van de Fransche rechercheurs heeft geen enkel resultaat opgeleverd. De secretaris van Windisch Gratz, Raba, heeft in tegenwoordigheid van de Fransche politie-organen verklaard, dat hij te Mün chen met het aldaar gevestgde Kartogra- phisch Instituut onderhandeld heeft en later in een hotel te Keulen het papier in ont vangst heeft genomen, waarmede de eerste valsche biljetten vervaardigd werden. Raba zeide verder, dat hij in opdracht van prins Wind sch Gratz aan Goembces voorgesteld heeft jonge menschen in d:enst te nemen om de valsche biljetten in het buitenland onder te brengen. De houding van Praag. Bij de gisteren hervatte zitting van het parlement te Praag (waarbij het uiterst rumoerig blijkt te ,zijn toegegaan, zoodat het tumult 'alleen bezworen kon worden door de uitsluiting van den Hongaarschen leider voor drie zittingen), heeft m'n:ster Benesj in antwoord op een betreffende nterpcllat'e geantwoord, dat het onderzoek in zake de vervalsching en de enquête, die hij zelf heeft ingesteld, hebben aange toond. d^,t men hier te doen heeft met een vervolg op de oude vervalsch'ngsgeschiede- nis van Tsjecho-Slowaaksche biljetten. Daarom heeft de T. S. regeering op 7 Jan. aan de Hongaarsche regeering een motie gezonden niet verzoek thans te willen ant woorden op haar nota van '22 en '23 be treffende den staat van het onderzoek in die zaak. Op 28 Januari heeft de Hongaar sche regeering daarop verklaard, dat het onderzoek moest worden gestaakt bij ge brek aan bewijs. Benesj voetfde hieraan toe, dat zijn regeering van de Hongaarsche regeering een hervatting van het onderzoek verwacht en de bestraffing der schuldigen. De T. S. regeering is overtuigd van de onschuld van het Hongaarsche volk en is bereid aan deze overtuiging uiting te geven door met Hongarije een waarborgpact te sluiten onder de auspxiën van den Volken bond. Indien echter de Hongaarsche regee ring meent te moeten weigeren het onder zoek na de huidige n'euwe ontdekkingen te hervatten, dan zou Praag zich het recht voorbehoudep de zaak voor het internatio nale forum te brengen. Het Int. Instituut voor Privaat Recht. Toen de Fransche regering destijds het ge bouw in het Palais Royal te Parijs ter be schikking stelde van het Internationaal Insti tuut voor Intellectueele Samenwerking,' zeg de de Italiaansche regeering toe hetzelfde voor het Internationaal Instituut voor de unificatie van het privaatrecht te zullen doen. Thans heeft zij de villa Adobrandini te Rome beschikbaar gesteld. De oorlog in Marokko. Aan het ministerie van oorlog te Parijs heeft men het bericht in de Engelsche bla den, als zouden de Franschen de krachtige stelling van Bibane in Marokko hebben prijs gegeven, ten stelligste tegengesproken. Het betreft zoo werd aan de „Temps'' medegedeeld den bergketen van Dar-Re- miah-Bibane, noordelijk van Bibane, waarop de Franschen zich echter nimmer genesteld hadden. Vandaar dat Riffijnsche contingenten hem „voor het oogenblik" hebben kunnen be zetten. Indiërs in Zuid-Afrika. In de beide huizen der yetgevende verga dering van Italië werd een verklaring voor gelezen inzake de behandeling der Indiërs in Zuid-Afrika. ,In die verklaring werd medege deeld, dat de regeering van Zuid-Afrika er in had toegestemd het reeds bij het Zuid-Afri- kaansche parlement ingediende ontwerp naar de commissie van onderzoek terug te zenden vóór de tweede lezing. De /commissie is gemachtigd zoowel het beginsel als de onderleelen te bestudeeren, Men hoopt aldus een zeer ernstigen toestand te vermijden. De Amerikaansche viootbegrooting. De Senaat heeft de marinebegrooting aan genomen ten bedrage van 316.433.440 doll., d.i. 4.521.590 doll, heneden de raming der budgetcommissie. Voor de luchtvaart komt daarop voor een som van 18.900.000 dollar, of c.a. vijf millioen meer dan dc door het Representantenhuis goedgekeurde begroo ting. ONTEVREDEN BIOSCOOPHOUDERS. Dc bioscoophouders te Antwerpen zullen in Maart hun ondernemingen een week slui ten als protest tegen de zware belastingen op hun ondernemingen. Indien dit niets uitwerkt, dan overwegen zij hun bioscopen drie maanden te sluiten. STEUN AAN POULLET. Gisteren kwam de Katholieke Vlaamsche Kamerroep bijeen; de ministers Poullet en Van der Vijvere waren aanwezig. De voorzitter, Var Cauwel'aert, bracht hulde aan den eersten minister en zeidc hem den onvoorwaardelijken steun toe van de leden van dc groep wat betreft het doorzet ten. van zijn democratische politiek. DE FASCISTISCHE BETOOGÏNGEN, De „Amicale des Anciens de l'Yser" dee. len mede, dat aangezien de overdracht der legervaandels op 9 Febr. 1.1. niet voldoende plechtig geschiedde en de bo rden der oud- strijders niet daaraan mochten deelnemen, zij besloten hebben om te Brussel 'n groote nationale betooging tc hoyden bij wijze van protest en herstel. EEN BETOOGING TEGEN MINISTER HUYSMANS. Eenigc honderden studenten hebben Maan- ag te Luik tegen de afschaffing van d carnaval-vacantie door minister Huysmap.s een betooging gehouden. Een deputatie is naar het paleis van den gouverneur gegaav en kreten als „ontslag, ontsla^,"' „weg met Huysmans" werden geuit. Daarna trokken zij in optocht de stad door, Een keurig gekleed heer vav 28 jaar. ver scheen gisteren met een monocle in het oog voor de rechtbank van Old Bailey onder de beschuldiging een ruit van een goudsmids winkel in de Albemarlestraat te hebben in geslagen met het oogmerk diefstal te plegen. Hij ontkende ten stelligste en verklaarde, dat juist de man, die hem gegrepen had, den diefstal had gepleegd en dat hij, de beklaag de, den man had gepakt. In 1914, zoo vertelde hij voor de recht bank, was hij op school te Cherbourg en ging met vacantie naar de V, S. Toen de oorlog uitbrak nam hij als vrijwilliger dienst in het Engelsche leger. In 1915 werd hij in Frank rijk gewond, werd een jaar later officier, ging naar Egppte. vandaar naar Athene en werd benoemd tot gouverneur van Zea, een .eiland in de Engelsche zee. In het begin van 1917 was hij koerier tusschen Korfoe en Rome en kreeg hij een onderscheiding van Venizelos voor het onderdrukken van een opstand. Later kwam hij weer bij het Brit- sche leger in dienst en werd bij Kamerrijk gewond eni gevangen genomen. Toen hij te rugkeerde van een krijgsraadszitting in Hannover ontsnapte hij aan de Duitschers dcor uit een trein te springen. Hij wist naar Nederland te komen en meldde zich ten slotte bij het Britsche departement van oor log aan. Als kapitein werd hij naar Constan- tinopel gezonden en bleef tot 1919 in dienst. Hij ging daarop naar Malta, waar hij ge- i iteresseerd was bij de tramwegen. Toen de aandeelen hiervan aanzienlijk daalden, deed hij ze van de hand en hield zich bezig met verzekeringen. Ter staving van zijn ontkenning wees de beklaagde er nog op, dat iiij i'i het geheel niet in financieele moeilijkheden verkeerde, daar hij juist 200 pond ontvangen had. EEN LOTERIJ-PROTEST. Gedurende eenige weken beeft een „pro feet" de Italiaansche openbare meening in groote beroering gebracht. Een invalide man uit San Ferdinando bij Foggia, Torraca ge- naaamd, verklaarde de kunst te verstaan, de nummers van de loten der Staatsloterij, waarop een prijs zou vallen, vooruit aan te duiden. Hij had de gave van zijn vader ge ërfd. Hij zelf trok toen hij een lot had ge nomen, aanstonds 20.000 lire. Van alle kan ten werd hem gevraagd nummer op te geven, en inderdaad binnen een paar weken tijd had de Staat 'alleen in San Ferdinando twee millioen lire aan prijzen uit te betalen, Het Kamerlid Piazella,, dat aap Torraca zijn belangen had toevertrouwd, won 450,000 lire, prof. Santoro uit Foggia 40.000, een advo caat 90.000 lire. De kleinste winnaar, de burgemeester van het dorp, die maar een paar lire had geregistreerd, trok een prijs van lO.C'OO lire. Huismoeders, winkeljuffrou wen speelden onder leiding van Torraca en zagen aldus een klein kapitaaltje toevloeien. Torraca werd de populairste man in San Ferdinando. De leveranciers bedienden hem voor niet, een commissie van burgers bood iem een villa aan. De Staat werd gealarmeerd en ging onder zoeken of de voorspellingen van den profeet wel wettelijk geoorloofd waren. Toen het bleek dat de inzet van den grooten stroom ..n spelers de uitbetaling der hoogc bedra gen compenseerde, verzette hij zich niet. Edoch, aan Torraca's roem is spoedig een einde gekomen. Zijn voorspelling dat de nummers 33 en 48 Zaterdag j.l. zouden uit loten. is -niet bewaarheid. De Staatsloterij verdiende er.... 100 millioen lire mee, bet geen op een ongeëvenaard geval van collec tieve speculatie wijst. In het dorp van den profeet was, voor vier millioen lire ingezet, in Napels voor 15 millioen, in Milaan voor 20 millioen, in Rome voor 18 millioen, enz. De menigte bestormde de kantoren, waar de loten verkrijgbaar waren; er hadden vecht partijen plaats, waarbij vrouwen werden ge kwetst. Duizenden menschen waren naar San Ferdinando getogen om te hooren welke aankondiging Torraca zou doen. De groote slag kwam 's middags. De num mers waren niet uitgeloot, Torraca bleek verdwenen om een kuur voor zijn gezond heid in Bari te doen. DE MEKKA-GANGERS, Sultan Ibn Saoed heeft blijkens een Ane- ta-bericht uit Batavia aan de velen, die te Singapore passage hebben genomen naar Mekka, geseind, dat aan de Philippijnen en Malakka kon worden meegedeeld, dat in den heelen Hedsjas vrede en rust heerschen en dat aan alle pelgrims volkomen veiligheid wordt gewaarborgd, DE BOSCHBRANDEN IN AUSTRALIË. Het aantal slachtoffers, dat reeds in de bcsschen gevonden werd, bedraagt 29, Er worden vermoedelijk nog 3 personen vermist, terwijl 11 personen ernstig gewond werden. In de Engelsche bladen vinden wij nog ver meld, dat een der gewonden in het zieken huis te Melbourne vertelde, hoe hij en eeni ge anderen geheel door de vlammen omringd v/erden, terwijl de hitte verschrikkelijk was. loewel dit aan anderen mislukt was, pro beerde hij toch met een kameraad zich door dc vlammen een weg tc banen. Het gelukte hun een kreek te bereiken, waar zij den heelen nacht in het water bleven liggen. Tc West Neerin, een stadje in Gippsland, ten Oosten van Melbourne in Victoria, zijn een vader, een moeder en twee kinderen ver brand. De moeder had blijkbaar gepoogd te ontkomen, want men vond haar lijk met een kind in de armen dicht bij het huis. Ook in Z. Australië, den staat ten W. van Victoria, hebben -hevige boschbranden ge woed. Veel schapen, waaronder kostbare fok-exemplaren, kwamen in de vlammen om. Pluimvee, hazen en konijnen verbrandden, vogels vielen dood uit de boomen. Vrouwen en kinderen vluchtten in auto's; velen hun ner waren uitgeput door de intense hitte en de vrees. DE BRAND IN EEN SKYSCRAPER. Omtrent den brand, die in het veertig ver diepingen hooge gebouw van de „Equitable" op drie na het hoogste gebouw ter wereld woedde, vinden wij nog vermeld, dat deze te half vijf ontdekt werd. De heele New- Yorksche brandweer kwam in touw, doch zij 'con r.iet beletten, dat dc 34ste. en 35ste ver dieping uitbrandden. De 33ste en de 36ste verdieping hadden eveneens brandschade, terwijl tal van kantoren in het gebouw door rook en water te lijden hadden. Zeven brand- wachts werden door den rook bevangen; vier loodgieters, die op het dak aan het werk waren, konden met moeite gered worden. De brand is gelijkstraats ontstaan in een koker, waarin waterleidingsbuizen en electrische ka bels tot aan de bovenste verdieping geleid werden. Toen de brandweer kwam, ken ze het vuur niet dadelijk bereiken door de tientallen werksters, die het gebouw uitsnelden. Blijkens den staat der ontvangsten van de Schatkist over Januari is er tegenover Jan 1925 een vooruitgang van 2.262.000 te boeken als resultaat van een stijgiging van j 4.060.000 bij een tiental middelen en een daling van 1.798.000 bij een twaalftal a'/dere. Onder de middelen, die meer opbrachten dan in Januari 1925, vindt men in de eerste plaats de invoerrechten met een vermeer dering van 1.671,700. De oorzaak is niet ver te zoeken. Eén jaar geleden gold nog het oude tarief. Pas in Juli werd de ver hoogde heffing ingevoerd, die voorlöopig aan de 'invoerrechten het karakter van graadmeter voor het oeconomisch leven ontnam. Het zou dan ook niet juist zijn, uit dc tegenover verleden jaar zooveel bccgere ontvangsten af te leiden, dat het handelsverkeer van ons land van zooveel grooteren omvang is geworden. Uit de vermindering van het statistiekrecht met 37.400 valt veeleer het tegendeel af te leiden, terwijl de vermeerdering van 15.000 bij de loodsgelden van te kleinen omvang is om daaruit bepaalde conclusies ten aan zien van een grooter scheepvaartverkeer te maken. -Voor het overige dient te worden erkend, dat de invoerrechten voor de eerste maand van het nieuwe jaar aan de in de ramingscijfers tot uitdrukking gebrachte verwachting hebben beantwoord. De ge heele raming is gesteld op 54 millioen, tegen 39 millioen voor 1925. Een twaalfde er van is 4>s millioen, tegen 3 'A mil lioen. De verhoogde raming werd aldus in Januari met 27.000 overtroffen. De zegelrechten vertoonen een accres van 842.500. De opbrengst, ten bedrage van 2.933,600, is inderdaad zeer hoog, hooger dan wij tot dusver in eenige maand verant woord vonden en nog ruim 5X- ton meer dan de hoogste ontvangst in (Maart) 1923. Slechts voor een klein gedeelte, nog geen 1 ton, was de stijging te darken aan de vermeerdering bij de beursbelasting, die in Januari niet minder dan 667.400 heeft op geleverd, tegen J 768.000 als hoogste op brengst in 1925 en 495.300 in December j.l. De ontvangsten uit de inkomstenbelasting zijn aanmerkelijk hooger dan verleden jaar aangeslagen; 92 millioen. tegen 85 mil lioen voor 1925. Daar het laatstgenoemde jaar ten slotte een avans boven de raming van meer dan 10 millioen heeft gebracht, lijkt ook hier het geraamde bedrag eerder aan den lagen kart. In de eerste maand van het nieuwe jaar is de opbrengst 8.806,000 geweest, of 618.000 meer dan verleden jaar, terwijl 1/12 der raming met 1.139.000 werd overtroffen, Intusschen is vooral bij de inkomstenbelasting, met haar sterk wis selende opbrengsten van maand tot maand, laatstgenoemd resultaat bezwaarlijk als maatstaf te nemen. Een vrij belangrijk accres, n.l. van f 497 800, heeft ook de tabaksbelasting óver Januari aan te wijzen, al zijn de ontvangsten uit dien hoofde zoowel bij December als bij November van het vorige jaar ten achter gebleven. Bij dc wisselvallige successierechten was een stijging van 218.500 in vergelijking met de overigens nogal schrale opbrengst van Januari 1925. Van de stijgingen vermelder, wij ten slotte die bij de rijwielbclasting. ten beloope van nagenoeg 181.000. De ontvangst bedroeg n.l, niet minder dan 4.465.000, waarmee uiteraard het leeuwendeel van het geheele jaar is binnengekomen. De belangrijkste dalingen van den mid- delenstaat vertegenwoordigen met elkaar een bedrag van 1.798.000. Het grootst is de achteruitgang geweest bij den suiker accijns en wel tot een bedrag van j 779.00,0 Evenals bij den gedistilleerd accijns wis selt ook bij dit middel de opbrengst naar gelang va.i het aantal crediettcrmijnen, dat in een bepaalde maand valt. De overige verminderingen zijn van veel bescheidener omvang. Zij waren, om ons tot de voornaamste te bepalen, 235.600 bij het personeel, 167.600 bij de dividend en tantièmebelasting, 90.500 bij de ver mogensbelasting, 141.500 bij de registra tierechten. 112.800 bij den jeneveraccijns, 98.000 bij den bieraccijns en 94.500 b'.j de grondbelasting terwijl, behalve het reeds genoemde statistiekrecht, ook de waarborg een verminderde opbrengst en wel tot een bedrag van nagenoeg 18.000 heeft aan tc wijzen. De inkomsten ten bate van het leenings- fends 1914, ten belo'ope van 7,470.000, z:ji X ton bij verleden jaar ten achter gebleven, ten deele door hét minder ruim vloeien van de vprdedigingsbelantingen IA en 1B. Zij doen echter weinig af aan den totalen in druk, dat, al moge het resultaat dan ook niet zoo gunstig zijn als op het eerste ge zicht lijkt, het nieuwe jaar toch stellig be vredigend voor de rijksinkomsten heeft in gezet. De Kajs-Kaja's op Nieuw-Guinee, Het Eerste Kamerlid, mr. A. J. baron van Nagell van Ampsen, heeft de volgende schriftelijke vragen tot den minister van Koloniën gericht; In de „Avondpost dateerende 11 Febr van dit jaar en eenige nummers te voren komt een verhaal voor getiteld; „In den Nederlandschèn Staat een Volk in Ster vensnood." Het betreft het volk der Kaja- Kaja's op Nieuw-Guinee. Is het den minister bekend, zoo wordt ge vraagd, dat, volgens het oordeel van een zekeren dokter Sitanala, genoemden volks stam door een vereeniging, aan welke con cessie is verleend tot exploitatie van gron den, klapperbosschen voor eenig geld onder dwang zijn afhandig gemaakt, wat tot ge volg heeft gehad dat de vroegere eigenaren zich naar de moerasstreken hebben moeten begeven en daat als muizen sterven, Is de minister bereid hiernaar een onder zoek te laten instellen en middelen ie be ramen tot herstel van aangedaan leed, en teruggave van wat onrechtmatig werd afge nomen? Is de minister niet van oordeel, vraagt het Eerste Kamerlid verder dat dusdanige behandeling van Oostersche volken het com munisme in de hand werken, en dat in deze het woord der Troonrede ten volle van toe passing is op dezen volksstam moet worden verklaard, ,dat gewaakt zal worden, dat de belangen der inlandsche bevolking niet door overwicht van het kapitaal zullen worden benadeeld?" Gelijkstelling met Duitsche arbeidskrachten, In verband met de afschaffing van het pas visum tusschen Nederland en Duitschland, verneemt de Tel. uit Bochum, dat door het „Landesarbeitsamt" te Wcstfalen, afdeeling mijnbouw algeheele gelijkstelling der Ne derlandsche en Duitsche arbeidskrachten is bevolen. Eventueele krachten zullen nauw keurig onderzocht worden. De Nederlandsche Arbeidsbeurs te Ober- hausen deelt nog mede, dat, daar geen con trole over ontslagen aan Nederlandsche ar beiders bestaat haar betrekkelijk weinig gevallen zijn ter oore gekomen. In enkele gevallen heeft deze arbeidsbeurs met succes tusschenbeide kunnen komen. 26 Februari komt een aantal studenten als vertegenwoordigers der Duitsche universitei ten en hoogescholen in ons land, waar ze 14 dagen zullen vertoeven. De uitnoodiging tot dit bezoek is geschied door de Nederlandsch-Duitsche Vereeniging te 's-Gravenhage, Namens de Nationale Vereeniging voor Vrouwenarbeid is de Minister van Arbeid er op gewezen, dat het examen voor 't diploma als verpleegster of verpleger niet ten volle tot zijn recht kan komen, wanneer het niet mede wordt afgenomen door personen, die dit beroep grondig en uit persoonlijke ervaring kennen. Hem is daarom dringend verzocht de Min. beschikking van 13 December 1923 zoo spoe dig mogelijk in dezen zin te willen wijzigen, dat onder deskundigen zoowel „verplegen- den" als „geneeskundigen" moeten worden verstaan; en daarna onverwijld eenerzijds de Staatsgedelegeerden in de examencommis sies zoowel voor het diploma voor algemeene zaken als voor zenuwzieken en krank zinnigenverpleging met een adequaat aantal verplegenden te willen aanvullen, anderzijds aan de examineerende ziekenhuizen als eisch te willen stellen, dat van elke examen commissie ook verplegenden deel uitmaken. VRIJDAG 19 FEBRUARI. Hilversum, 1050 M. 12 en 7.30 Polilie- 'ber. 77.30 Mevr. M. StegerVan Erven Dorens, voordrachtskunstenares. Vlaamsch programma. 1. Fragmenten uit „De Menschwording". 2. a Verdoemde steden, J. v. Holder, b. Matten vlechten, A. v. Colluln. c. Klacht. Bles, d. Maison Dubois. Bles. e. Ik zie ik .zie...,, Bles 7.45 en 10 Persberichten. 8.10 9.10 Nutslezing. Spreker: De heer Her man Poort, over: Een overzicht der Ne derlandsche literatuur tan dc middel- ecuwen tot heden. t. Onze Middeleeuw- sche litaretuur (Godsdienstige en we- reldsche liederen. „Van den Vos Reinarde volksboeken, mystiek") - 9.10—10.30 Concert door het H. D. O.-orkest, o.l.v. Fr Lupgens. Davcr.try, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer ber. 11.20—1.20 Concert (Radiokwartet sopraan, Bromplor.kwartet, piano). 1.202.20 Tijdsein, lunchmuziek. 4,05 Concert door de People's concert society Het Audrey Chapman-orkest. 5.05 Concert (piano-sopraan). 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.13 Uittreksel u. d. radiobladen, 7.20 Tijd sein Big Ben, weerber.. nieuws. 7.45 Pianosonate's van Beethoven, 8 Le zing: The church of pepys: St. Glaf's Hart street. 8.20 Concert door het Hongaarsche strijkkwartet en sopraan zang. 8.55 Voorlezing, 9.10 So praanzang, 9.20 Symphcniéconcert. 10.20 Tijdsein, weerber. nieuws. 10.50 —12.50 Dansmuziek v.b. Payne Hotel. 12.502.20 v. m. Dansmuziek v. Café Paris. Parys „Radio Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano-viool-ccllo). 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.35 Causerie, persber. 8 5010.20 Concert v. b. departement Lecher". Königswusterbausen, 1300 M. 7.50 De clamaties. 8,20 Concert. Obligaat-in strumenten (viool-fluit-hobo-clarinet-viola) R, Walter-sbpraan. 8.50—9.20 Con cert, Orkest A. Kutzner-tenor- Daarna nieuws, 9.5011.20 Dansmuziek door de Rapees Jazz-Symphoniker. Brussel, 262 M. 8.20 Concert Cello-so lo's van den heer Wilmot. 8 50 Sport- causerie. 9.05 Gramofoonconcert. 9.30 Jazzmuziek door de Jazzband „Ei Oukhnem". Munster, 410 M, 12.351.50 Oude volks liedjes door orkest. 3.35 Symphonie A-mol, Mendelssohn. Schubert: Sympho nie H-mol. 6.20 Lezing: Die Bedeutung der Pf(anzkartoffel für die Ertrage. 6.50 Lezing Speisefete und Oele, 7.20 Engelsche les. 8.05 Kamermuziek. 9.20 Ccf-cert door het Westfaalsche Strijkkwartet, Redactie, Wenschen of opmerkingen aangaande onze programma's worden gaarne ontvangen en overwogen. Vrijdag 8 Januari was Moentilan's St. Xaverius-college in feest. Het gold n.l. een zeldzaam jubileum: pastoor Wenneker, de 88-jarige, vierde het feest van zijn vijftig jarig onafgebroken verblijf in Indië, aldus een correspondent van het „A. I.'D." Des morgens had de officieele receptie plaats in de smaakvol versierde voorgalerij. Aan den wand prijkten de schilderijen der prachtige kerken van Soerabaja en Welte vreden, aan welker bouw de doortastende wil van den jubilaris 'zoo'n ruim aandeel heeft gehad. In grooten -getale waren pastoors van Djokja, Magelang, Ambarawa, Mendoet op- gèkomen, om hun waardigen, beminden me- debroedep te huldigen. Aan weerszijden van den feesteling, die zijn ridderorden op de borst droeg, hadden zich reeds de pastoors en broeders, de inlandsche onderwijzers met hun dames opgesteld en het strijkorkestje liet zijn lustige tonen hoo ren, toen de auto van den resident uit Ma- gelang het erf opreed, in gezelschap van den secretaris, den assistent-resident, den regent, den controleur en den wedana van Moenti- lan. Van Z.Exc. den Gouverneur-Generaal had de resident telegrafisch opdracht gekre gen om namens hem den jubilaris hulde te brengen. Na de eerste begroeting nam de resident aanstonds het woerd om zich van deze taak te kwijten en sprak een rede uit, die van oprechte waardeering en hoogachting ge tuigde. Na deze huldigende toespraak werd nog het woord gevoerd namens dé onderwijzers en de leerlingen. Ook deze eenvoudige woor den spraken duidelijk uit, hoezeer de geëer de jubilaris aller harten voor zich had ge wonnen. En wat men niet van een feesteling van zulken patriarchalen leeftijd kon verwach ten: dc 88-jarige wist telkens nog met een kernachtig en treffend woord de sprekers te bedanken en tegelijkertijd uiting te geven aan zijn warme genegenheid voor het Ja- vaansche volk, waaraan het hem een geluk was zijn laatste krachten te mogen wijden. De kosten te hoog. De plannen voor den aanleg van een vlieg haven te Soerabaja zijn, naar Aneta meldt geheel opgegeven. De kosten van aanleg werden op 15 tot 20 millioen en de jaarlijk- sche onderhoudskosten op een half millioen geschat. De landsmiddelen wettigen een der gelijke uitgave niet. 18 "Jloen hij dit gezegd had, nam graaf Mal- thV van zijn schrijfbureau, waarvoor hij gezeten was, een dicht beschreven blad pa pier, en vervolgde aldus: „Ik heb daar juist mijn testament gemaakt. Ik heb geen directe'erfgenamen, zooals ge wel zult weten, en ik zal ook nooit nakome lingen hebben. Na mijn dood zouden mijn bezittingen geërfd worden door achterneven, die ik nog nooit van mijn leven gezien heb. En je zult wel begrijpen, dat die lieden mij volkomen onverschillig zijn. Daarom kan ik voor je toekomst, voor je belangen zorgen. Hier is mijn testament. Je kunt het inzien. Ik vermaak je een jaargeld van twintigdui zend mark. Conrad vouwde de handen. Op zijn glad geschoren gelaat stond een groote dankbaarheid te lezen. „Geen comedie Anders wijs ik je de deur," zei graaf Malthen op strengen toon. „En luister nu naar hetgeen ik je nog verder tc zeggen heb. Een jaargeld van twintig duizend mark en daarbij de som, die je kunt opsparen, dat vertegenwoordigt al een aar dig sommetje. Maar daar het zou kunnen gebeuren, dat je den een of anderen dag, wanneer de gelegenheid zich daartoe aan biedt, mij zoudt willen verraden en mijne geheimen zoudt willen verkoopen, wanneer iemand je een aanzienlijke som daarvoor aanbood, meen ik een middel gevonden te hebben, om zulk een gebeurtenis te voor komen. Ik kan mij misschien wel vergissen, maar ik geloof toch, dat dat middel doel treffend zal zijn." Ditmaal lag er een groote verwondering op het gelaat van £onrad te lezen. Dat was graaf Malthen niet ontgaan. „Wacht even. Ge zult mij dadelijk begrij pen," zoo vervolgde hij. „Ik heb in mijn testament achter je naam het volgende bij gevoegd: „Vanaf dezen dag zal genoemde Conrad, mijn dienaar, behalve de reeds genoemde twintigduizend mark, nog recht hebben op een jaargeld van vijfduizend mark, voor elk jaar, dat ik na dezen datum zal leven.'' „Hebt ge mij nu begrepen? Mij dunkt, dat deze bepaling je zal aansporen, met de meeste zorg over mijn leven te waken," zoo besloot hij. „Ja, heer graaf, ik heb u goed begrepen. Dat beteekent dus, dat ik er het grootste belang bij heb, dat u honderd jaar .oud wordt, om op mijn ouden dag zonder zorgen te kunnen leven." Juist." „Alleen is er ééne bedenking, heer graaf.... Wanneer u soms van bedoeling mocht veranderen, en een ander testament zoudt maken, waardoor dit testament wordt herroepen, dan.... dan zou ik bedrogen uit komen." „Gij hebt toch mijn eerewoord, schurk! Ik heb er immers alle belang bij dat je mij dient, zooals ik dat verlang. En wat zou ik met al mijn geld doen, als ik dood ben. Conrad moest 'zich door die redeneering wel gewonnen geven. En zóó was de overeenkomst tusschen dienaar en meester tot nu toe van kracht gebleven. En Conrad zou zijn héér met gevaar van zijn eigen leven ter zijde hebben gestaan, om hem in moeilijke omstandigheden te red- den. En bovendien kunnen wij erbij voegen, dat zonder nog te spreken van zijn eigen belang, Conrad er een groot genoegen in vond, zijn meester te helpen, om kwaad te doen. Daar hij van straffeloosheid overtuigd was -omdat zijn meester te slim was, om zich te laten bestraffen, zou hij hem geholpen heb ben, om de afschuwelijkste misdaden te be drijven. En dat alles alleen, omdat'hij ér vermaak in vond, kwaad te doen. En zooals men wel kan begrijpen, zag graaf Malthen, toen hij in Europa was te ruggekeerd, geenszins van zijne plannen af. Integendeel: die plannen kregen steeds e^n duidelijker vorm. Ongeveer een jaar later kruiste hij met zijn jacht de Diana in de Noordzee. Door een hevigen storm was hij genood zaakt geworden, de haven van Dieppe bin nen te varen, om daar een schuilplaats tc zoeken. Dc schroef van zijn stoomvaartuig was gebroken, en bovendien had het nog eenige schade opgeloopcn, die hersteld moest wor den. Den volgenden morgen was de zee weer kalm, en scheen de zon weer aan den blau wen helderen hemel. Het was in den zomer. De heer en mevrouw Chaligny brachten het badseizoen met hunne dochter Fabien- nc te Dieppe door. Eenige dagen later was het vaartuig van graaf Malthen weer geheel gerepareerd. Alleen bleef het nog in de haven voor anker liggen, om opgeschilderd te worden. Op zekeren, dag had graaf Malthen Fa- bienne aan het strand ontmoet, in gezel schap van eenigc vriendinnen, En toen was het duivelachtig plan bij hem opgekomen, haar te ontvoeren, en haar voor zijne wetenschappelijke proefnemin gen te gebruiken. Dadelijk had hij Conrad er op uitgezon den, om inlichtingen omtrent haar persoon in te winnen. En nog denzelfden avond wist hij, wie dat jonge meisje was. Hij wist, dat Fabien- ne met hare ouders het badseizoen te Dieppe doorbracht, dat ze het bedorven kind van hare ouders was, en dat haar va der een riik industrieel was, die zich uit de zaken had teruggetrokken, na fortuin te hebben gemaakt. En Conrad, die de gewoonte had, soms hardop te denken, en tegenover zijn mees ter gewoonlijk geen blad voor den mond nam, had erbij gevoegd: „Er is niets met haar te beginnen En graaf Malthen moest wel erkennen, dat hij gelijk had. Maar toch wilde hij van zijn plan niet afzien. En dadelijk beval hij zijn dienaar, nog meer bijzonderheden omtrent Fabienne Chaligny in te winnen. Het was alsof dc bezwaren, waarop zijn plan zou afstuiten, hem nog des te meer prikkelden, en hem aanspoorden, zelfs het onmogelijke te beproeven. Toen Conrad herti verbaasd aanzag, zei hij: „Wat sta je daar te dralen? Betaal ik je dan niet voor je diensten? Je hebt mijn bevelen niet te bcoordeelen. Gehoorzaam!" Toen was Conrad dadelijk heengegaan. ..Hij wist, door zioh op sluwe wijze in ver binding te stellen met het dienstpersoneel van den heer en mevrouw Chaligny, nog meer bijzonderheden' te weten te komen. En zoo vernam hij dan, dat Fabienne met hare ouders, na een kort verblijf te Parijs, naar het kasteel Ia Blancarde zouden terug- keeren, en vervolgens den winter te Nizza zouden gaan doorbrengen. Nu wist hij dus, waar hij Fabienne zou kunnen terugvindenl Hij had dus al den tijd, om over de ver- wezenlijkicg van zijn afschuwelijk plan na te denken. Waarom zou hij er van afzien? Was er dan iets onmogelijk, als men over tijd en geld kan beschikken? Die gedachte gaf hem eenige rust. Zoodra de familie Chaligny van Dieppe was vertrokken, lichtte de Diana het anker, en voer laags de kusten van Frankrijk, Por tugal en Spanje naar de Middellandsche zee, waar het te Nizza weer den winter af wachtte. Graaf Malthen huurde te Nizza een paar kamers om daar het leven van een vreed zaam rentenier te gaan leiden. Zooals men weet, schuwde hij het ver keer in de wereld. Maar toch begon hij zich nu van tijd tot tijd in de groote wereld te vertoonen. Dat was nu immers noodzakelijk, om zijn doel te bereiken. Het gelukte hem, zich aan den heer en mevrouw Chaligny en hunne dochter te la ten voorstellen. En ook wist hij in andere voorname krin gen vriendschappelijke relaties aan te knoopen. Intusschen was ook kapitein Maurice de Prévannes te Nizza aangekomen, om daar een maand van zijne vacantie door te bren gen. 1 Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6