tmiöD— gffSBJWS Een Nederlartdsche kolonie in Zuid-Afrika? Het Pokkenbesluit. ftlegeering en overheidspersoneel Hoe goud en zilver gemaakt werd. Voor 2YZ millioen francs omgesmolten. Tumult in een Rotterdamsche werkloozenvergadering. De wereld om per motorfiets. Brand te Franeker. Onder een stapel hout verpletterd. Het binnenwater stijgt. Een zonderling mensch. Geen reden tot ongerustheid. Onder de Radio-berichten: De Duitsche Centrumpartij en Fehrenbach. Een interpellatie in den Duitschen Rijksdag inzake toeëigening van ge heime acten door admiraal von Tirpitz. Het programma der zitting van den Volkenbond in verband met de toetreding van Duitschland. De Wetgevende Vergadering van Australië bekrachtigt in tweede lezing het wetsontwerp inzake politieke agitators. „Mijn broer is aan lager wal geraakt." Een meevaller. Werk van kannibalen. Doodelijk auto-ongeluk. Onbewaakte overwegen. De „Edith" als verloren beschouwd. Een rectificatie van Paul Hijmans. Steun aan Engelsche werkloozen. De quaesties der permanente zetels. Duitschland's toetreding. Sir Eric Drummond verlaat Berlijn. De Centrumfractie. Admiraal von Tirpitz Ramek vraagt opheldering. Een lawine. De luchtvloot der Amerik. marine. Een zeebeving. Het wetsontwerp nopens politieke agitators in Australië. MARKTNIEUWS. In de -Dinsdagavond gehouden algemeene Vergadering van dc afdeeling Utrecht en Omstreken van de NederlandschZuid-Afri- kaansche Vereeniging, heeft de voorzitter, de heer L. Penning, schrijver van Zuid-Afrikaan- sche verhalen, medegedeeld, dat enkele tien tallen landbouwers uit de provincie Gronin gen en den Haarlemmer meer polder het voor nemen hebben, een Nederlandsche kolonie in Zuid-Afrika te vestigen. Een afgevaardigde van hen zal eerst een reis naar Zuid-Afrika doen om zich te verge wissen, of daarvoor geschikte gouverne- mentsgrond te krijgen" is, en verder ter plaatse nagaan de levensvatbaarheid van goodanige nederzetting. Afwending en wering. Het Staatsblad bevat het besluit van 2 Febr 1925 to nadere vaststelling van bui tengewone maatregelen tot afwending van de pokken qn tot wering harer uitbreiding en gevolgen. Daaraan is het volgende ontleend: Een ieder is verplicht de inlichtingen, door ambtenaren of geneeskundigen van hem verlangd ter zake van de uitvoering van dit besluit, nauwkeurig en naar waar heid onverwijld te geven. Het tweede hoofdstuk van dit besluit geeft nadere regelen ten aanzien van het grensverkeer, van het goederenvervoer en van het scheepvaartverkeer. Dit besluit dat, tenzij het eerder wordt ingetrokken, gedurende één jaar van kracht blijft, treedt in werking met ingang van den eersten Maart 1926. Het verbroken contract met de federatie. Minister Colijn heeft thans geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid L. L. H. de Visser, betreffende een door den Raad van Ministers uitge vaardigde order aan departementen en hoofden van dienst tot verbreking van het contact met den Nederlandschen Federa tieven Bond van Personeel in Openbaren Dienst. De vraag, of het juist is, dat de minister raad een order heeft uitgevaardigd aan de partementen en hoofden van dienst, waar in het verboden wordt, het contact met bovengenoemden bond te onderhouden, "wordt door den Minister bevestigend be antwoord. Het contract met den bond, dat reeds ten gevolge van weinig gepast optreden van de zijde van dien bond, min of meer hokte is zegt de Minister geheel verbro ken na ontvangst van het door den steller der vragen bedoelde telegram (waarin met groote kracht geprotesteerd wordt tegen de verhooging der ministers-salarissen, en waarin gesproken wordt van: „Uitbuiting derarbeidersklasse" en van een „brutale wandaad van de, regeering"). De regeering 'meent, dat alleen met or ganisaties, die een behoorlijk begrip blij ken te bezitten van de ambtelijke verhou dingen, vruchtbare aanraking onmogelijk is. Het verband tusschen de uitgevaardigde order en het bij de Grondwet gewaarborg de recht van vereeniging en vergadering, en van drukpers ontgaat zoo wordt gezegd de regeering ten eenenmale. Indien de genomen, maatregel een nor maal functionneeren der vakbeweging on mogelijk zou maken, dragen degenen, die de regeering hiertoe noopten, uitsluitend de schuld. Liever dan op tegenmaatregelen bedacht te zijn, zouden zij dus moeten overwegen, zegt de Minister, of zij door een gewijzigde gedragslijn in het vervolg een andere bejegening kunnen uitlokken. Na het voorgaande behoeft, naar dc Mi nister meent, het antwoord op de vraag of de regeering niet van oordeel is, dat de ge troffen maatregel zoo spoedig mogelijk dient te W"orden teruggenomen, wel niet geformu leerd te worden, Omtrent de goud- en zilvermakerij te Rotterdam door den 51-jarigen Berg Jean Baptist Coenen, afkomstig uit Mechelen, worden nog de volgende nadere bijzonder heden vernomen. Boven de smelterij in de Gerrit v. d. Lindenstraat 104, had Coenen zijn woning en daarboven was weer een zolder, vanwaar met een goederenlift de partijen naar de eerste verdieping konden worden getransporteerd. Dc politie heeft na het onderzoek den Belg onmiddellijk aan een verhoor onder worpen. Hij verklaarde zich uitsluitend be zig te houden met "het galvaniseeren van metalen: het smelten van goud en zilver en het vermengen van deze metalen met koper. Toen de politiemannen hem wilden meene men, weigerde hij aanvankelijk mede te gaan, daar hij de groote partij „goud", die aanwezig was, niet zonder toezicht wilde laten, Men besloot toen de dingen, die hij als goud aangaf, mede te nemen, welke verscheidene honderden kilo's vertegen^ woordigden. Bij onderzoek bleken echter de „gouden" voorwerpen niets anders te zijn dan ver guld zilvef. En toen het „zilver" aan een onderzoek werd onderworpen, bleek dit verzilverd koper te zijn. De man bekende toen, wat eigenlijk zijn bedrijf was. Hij moest den koperen voorwerpen het aanzien van zilver en den zilveren voorwerpen het aanzien van goud geven. Dank zij dc uit nemende wijze, waarop de metalen gegal vaniseerd werden, is op het oog het bedrog niet te zien. Reeds sinds December werden bijna dagelijks groote hoeveelheden van deze metalen als goud en zilver per vlieg machine naar Parijs getransporteerd. Ook werden zij als echt goud en echt zilver ver zekerd. Men kreeg dan een douane-verkla ring waarop stond, dat aan den heer Marlé „Comptoir de Change et dc Méfaux", Rue Lafayette 92. Parijs, een pa,rtij van zooveel kilo goud en zooveel kilo zilver was ver zonden. Wat deed nu de heer Marlé te Parijs? Deze kocht zooveel mogelijk gouden en zil veren Fransche munt op om te versmelten, v/at door de valuta natuurlijk een voordee- lig bedrijf was. Want hi; was in staat deze gesmolten metalen voor wereldmarktprijs Weer van de hand te doen. Het smelten van gouden en zilveren Fransche munten is ech ter volgens de Fransche wet verboden. En oni dc uitvoering der wet te vergemakke lijken eischt men bij iederen verkoop van metaal een bewijs van herkomst. De heer Marlé was thans in staat met de douane- vtrklaring in de hand zijn te Parijs gesmol ten metalen te doen doorgaan voor zilver £n goud, afkomstig uit Nederland.'. Aan het vliegveld Waalhaven had men rich reeds herhaaldelijk verbaasd over die mderen dag terugkeerende goud- en zilver- verzeridingen. Zelfs was er onlangs, toen een der locstellen, dat weer „goud" en „zilver" aan boord had en een noodlanding moest maken, groote ongerustheid bij de directie der K. L M. over het lot van de „kostbare" lading. Niet minder dan 131 koperen voorwerpen stonden in de Gerrit van de Lindenstraat ter verzending gereed. De Belg is aangehou den wegens het opzettelijk doen eener val- scb.e aangifte aan ambtenaren, dus valsch- heicl in geschrifte. Want door zijn onjuiste aangifte maakte hij, dat de douane-ambte naren een onware verklaring afgaven, van weike verklaring misbruik werd gemaakt. Daar op Franschen bodem het bedrog met de douancvc-klaringen is gepleegd, wordt afgewacht of de Fransche justitie uitlevering van den Belg zal vragen. De man heeft geen medeplichtigen. Hij i had alleen een pakknecht in dienst, die na- tuurlijk in de verste verte niet vermoedde, dat hij behulpzaam was aan het plegen van vervalschingen. De Tel. verneemt nog, dat het dc vraag zal zijn, of men den Belg J. B. Coenen wel in verzekerde bewaring kan houden. Im mers, zijn misdrijf bestond alleen hierin, dat hij zilver als goud, koper als zilver aan gaf. Hij betaalde echter de hooge douane rechten, die daarvoor gevorderd werden Wórdt het nu strafbaar gesteld, indien men bij de douane te veel invoerrechten betaalt? Iets anders was, dat in Parijs van deze douane-verklaringen gebruik werd gemaakt, om de wet te ontduiken, n.l. de Fransche wet, die verbiedt het smelten van gouden en zilveren munten. Te Parijs werden de dotmne-verklaringen gebruikt, om daar mede valschelijk de herkomst aan te too- nen van aldaar gesmolten gouden en zilve ren munten. Hij zou dus alleen in Frankrijk vervolgd kunnen worden, wegens mede plichtigheid aan valschheid in geschrifte en het gebruik maken van vervalschte authen tieke stukken. Zoodoende ontstaat de juridische kwestie, of men den man moet vasthouden tot even tueel een uitleveringsverzoek van Frankrijk komt. Voorloopig wordU-hij nog in verze kerde bewaring gehouden. De Parijsche goudsmelters ontmaskerd. Van de handelingen der Parijsche munt- smelters, die, zooals wij meldden, hun be drijf te Rotterdam in de Gerrit v. d. Linden straat aan een Belg, zekeren Coenen, hadden den toevertrouwd, geven de Fransche bla den thans een omstandig relaas, nadat het den politie-autoriteiten gelukt was, de hand op de voornaamste leden der bende te leg gen. Sedert geruimen tijd reeds bestonden er verdenkingen tegen de bewoners van perceel 84 in de Rue de Ménilmontant, die een ge heimzinnig beroep uitoefenden. De etage, door hen bewoond, was zeer rijk gemeubi leerd en de buren konden constateeren, dat de bewuste huurders op grooten voet leef den, zonder iets bepaalds uit te voeren. Door de politie werd een strenge controle dienst ingesteld en zoo werd waargenomen, dat een zekere Billard zich eiken dag aan genoemd nummer vervoegde. Dezer dagen nu, werd Billard, juist toen hij weer een bezoek aan no 84 had gebracht, op straat dóór de recherche aangehouden. Hij was toen in het bezit van een koffer, welke bij opening 20 kilo zilver en 500 gram goud in stSafvorm bleek te bevatten. Onmiddellijk wérd rechtsomkeert gemaakt en werd een inval gedaan in het huis, waar uit Billard te voorschijn was gekomen. Daar vond de politie een zekeren Balmer voor een grooten oven zitten, bezig met het smelten van zilveren munten. Hij werd on middellijk gearresteerd en naar het bureau van politie gebracht, waarheen ook znij echtgenoote zich had te begeven. Bij een nader' onderzoek werd in de ap partementen van Balmer een groot aantal gouden en zilveren munten gevonden, als mede 72 zakjes, waarin het geld vervoerd was. Uit het verhoor der gearresteerden bleek, dat Billard voornamelijk de munten opkocht en deze dan aan Balmer ter hand stelde, die voor het smelten zorg droeg en de staven vervolgens weer tegen een zoet winstje aan, den man bracht. Door Billard werd bij zijn inkoopen voor een kilo zilveren munten 450 francs betaald, welke munten, tot staven ge smolten, later bij verkoop 460 a 470 francs opbrachten. De goudstukken van 20 frs. wer den tegen een prijs van 80 a 90 frs. ingekocht en met een winst van 2 a 3 francs per ge smolten stuk weer van de hand gedaan. Het nobele echtpaar Balmer heeft bekend, dat het ongeveer 1200 kilo goud- en zilver stukken gesmolten had, terwijl door de ge- heele bende ^voor een bedrag van 2 Vi mil lioen francs is omgesmolten. Deze bende is thans, dank zij het actieve optreden der politie, zoo goed als in haar ge heel gearresteerd, waarbij is komen vast te staan, dat Marlé de spil was, om welke dc geheele affaire draaide. Een niet onbelang rijke rol hebben ook een zekere Frantzen en Litwinne gespeeld, die als tusschenper- sonen tusschen Marlé en Billard optraden. Voorts-is nog een drietal andere personen achter slot en grendel gezet. H^t politie-onderzoek duurt voort, zoodat het zeer goed mogelijk is, dat nog meer ar^ restaties zullen volgen. Naar de Tel. verneemt, is de 51-jarige Belg Jean Baptist Coenen, die Maandag j.l. werd aangehouden in verband met het verzenden van partijen koper en zilver, welke respec tievelijk als zilver en goud werden aangege ven, weder op vrije voeten gesteld. Volgens de Nederlandsche strafwet heeft hij geen en kel misdrijf gepleegd. Het is niet strafbaar, wanneer men bij de douane-beambten een te hooge waarde declareert en de te hooge invoerrechten ook betaalt. Een dergelijk ge val kon de wetgever ook moeilijk voorzien. Van Parijs heeft men tot heden niets ver nomen, zoodat men verplicht was, den man weder los te laten. Ten einde Rotterdam te betrekken in een landelijke samenwerking van werkloozen, had het P. A. S. Dinsdagavond met het lan delijke werkloozen-comité een vergadering in het Verkooplokaal aldaar belegd. Dc drukbezochte bijeenkomst heeft, naar de Tel. meldt niet ten volle aan het doel be antwoord, daar er herhaaldelijk groot tumult ontstond en de debaters elkaar meermalen te lijf wilden gaan. 'Zoodra de voorzitter, de heer Bouwman de vergadering geopend had werd er van alle zijden debat geëischt. Het v/as den beer Bouwman eenvoudig onmogelijk zich ver staanbaar te maken. Ten slotte zeide hij toe om aan het einde der, vergadering gelegen heid te geven tot debat. Toen trachtte de heer Bohlander uit Am sterdam, voorzitter van de Landelijke Wt-uk- loozenorganisatie, het woord te voeren, doch van alle zijden werd hij begroet met de benaming: „Spion." Toen spr. in staat gesteld was het doel van de bijeenkomst uitëen te zetten: eenheid te brengen in het optreden- der werkloozen tot vorming van een algemeen comité, inter rumpeerde de heer Burink dat zulk een comité reeds bestond n.m. het werklodzen- agitatie-c.omité. Spr. eischte voorlezing van een brief van het W.A.C. aan het P.A.S. waarin het doel om tot samenwerking te komen was voorge steld. Over dit punt ontstond oorverdoovend tumult. I>e heer Burink en zijn aanhangers eischte voorlezing Van den brief, maar de heer Bohlander las er slechts een tirade uit voor. De oneenigheid liep zóó hoog, dat men riep: ,Er af". De aanhangers van den heer E'urink drongen naar het podium met de be doeling, de leiders waaronder de heer Kitz uit Amsterdam, daarvan te verwijderen. Van de zijde der P. A. S.-leden was men hiermede niet ingenomen, zoodat het podium in staat van verdediging werd gebracht. Op dit oogenblik begaven de in de zaal aanwezige rechercheurs van politie zich naar het podium en dreigden met ontruiming, indien de debatten op deze wijze voortge zet zouden worden. Dat hielp. De rust keerde dan ook aan vankelijk terug en de heer Bohlander besloot toe te geven en den bewusten brief voor te lezen. De spreker kon zijn rede vervolgen, maar opeens verweet de heer Van Burink hem weer, dat hij de samenwerking in het W. A. C. gesaboteerd had. De heer Bohlander: „Wij kunnen niet sa menwerken met het W. A. C., een lichaam, waarvan dc heer Van Burink, een vooraan staande figuur in de politieke vakbeweging, secretaris is. Daardoor is in het W. A. C. geen plaats voor alle werkloozen." Alleen als het W. A. C. gereorganiseerd is aldus spr. is het P, A. S. tot samenwerking be reid. Nadat de heer Kits daarop het woord had gevoerd, werd gedebatteerd, o. a. door den heer Van Burink, die de handelwijze van het P. A. S. daarop critiseerde, waarop de heer Kitz v/eer antwoordde. Wederom ontstond een geweldig tumult. Ten einde raad be sloot de heer Bouwman de bijeenkomst te sluiten, zonder dat eenig besluit genomen was. De aanwezigen gingen daarop nog vrij rustig uiteen. 6000 K. M, achter den rug. Het „Vad." vertelt: Daar was wat te doen, vanmorgen op de Heerengracht in de Residentie. Dat was van verre al te zien. Want voorbijgangers ble ven staan, fietsjongens sprongen van hun rijwielen, de tramconducteurs keken van de balcons over de hoofden der omstanders heen, en een agent richtte zijn schreden derwaarts. Het middelpunt van aller belangstelling was een kleine motorfiets, een eenvoudig twee-takt één cylindertje van VA P.K. Daarvoor «alleen zouden de deftige dames, en de ambtenaren van de ministeries zeker niet stil zijn blijven staan. Maar wat hun aandacht wel trok, dat was de zware baga ge, die op 't motorfietsje gebonden was, en dat waren de verzameling vlaggen, die aan stuurstang, lantaarn en bagagedrager waren vastgemaakt. Op de benzinetank van het motorrijwiel stond: Rund die Welt. Dat was het wat zooveel belangstelling trok. De berijder, een forsche man in vlot motorcostuum, stond te onderhandelen met een verkeersagent. Toen er genoeg publiek rond de motor verzameld was, ging hij vertellen van zijn reis, en trachtte prent briefkaarten te verkoopen. We hebben met J. Torwest een praatje gemaakt, en hem aan het vertellen gé bracht over zijn reis. Torwest is geboren in Heidelberg. Daar wonen zijn ouders nog. Vijf jaar lang was hij aan boord van de Hessen ,in opleiding voor „Deckoffizier", en een jaar daarvan is hij in den oorlog geweest. De wijde wereld trok hem aan. Hoe mooi Heidelberg ook is, hij kon er niet terugkee- ren. Dp de vloot dienen was ook niets meer gedaarl en zoo kwam het plan in hem op te gaan reizen. Maar hoe? Op een 'motor fiets leek hem de beste manier. En dan de wereld rond gaan. Maar serieus. De D. K. W.-fabriek hielp hem aan een motor. En zoo is hij den 14 April 1925 uit Chemnitz ge start. Een oberregierungsrat heeft in een dik boek het vertrek afgeteekend. Over Dres den, Leipzig, Berlijn, Hamburg Hannover, Heidelberg, Miinchen, Frankfort, Coblenz, Keulen, Emmerik, Arnhem, Utrecht, Haar lem, Amsterdam kwam hij vanmorgen in den Haag aan. Zijn eerste werk is altijd om naar hei politiebureau te gaan en daar om een stem pel te, vragen. In zijn boek heeft Torwest al heel wat stempels verzameld. In een tweede boek verzamelt hij opdrachtép en wcnschen. Daar staan typische dingen in. Al bladerende zagen we de handteekening van groothertig Friedrich Franz van Meck lenburg. Een Japanner schreef in zijn eigen letterteekens een aanbeveling. De motor- en autoclub in Duitscbland wenschten bijna zonder uitzondering: Hals- und Beinbruchen. Dat klinkt vreemd en niet overdreven hartelijk. Maar, aldus redeneert men ginds, een goede reis wenschen is verkeerd. 'Wenscfi hem het slechtste toe, dan valt alles wat hij, krijgt nog mee. Optimisme dus. Torwest vindt Holland mooi, de ambtena ren behulpzaam, maar het publiek stijf. Ze kijken wel, sommige vragen wel, maar ze voelen, niet voor zoo'n tocht. Ze begrij pen niet hoe wijd de wereld is. En, het Hqllandsche publiek, zei Torwest, is ver knoeid door pgeudo-wereldreizigers. De motorrijder denkt een dag of tien hier te blijven. Men zal hem op de straten wel zien. Dan gaat hij naar Rotterdam en dan naar Noorwegen, Zweden, Engeland, Ame rika, Australië, enz. Hij heeft al 6000 K.M. achter den rug. Maar nog tienmaal zooveel K. M. voor den boeg. En toch is hij vol goeden moed en vastberaden om' de wereld rond te trekken. Woensdagmorgen omstreeks tien uur werd brand ontdekt in een woning achter de ga rage van J. Tol aan de Voorstraat te Fra neker. Een tiental in de garage aanwezige auto's, benevens eenige vaten met benzine werden onmiddellijk naar buiten gebracht. Daar het nog al eenigen tijd duurde voor de brandweer water gaf, Ontstond gevaar voor de belendende gebouwen. De woning, waar in. dc brand was ontstaan brandde geheel uit. De garage werd ernstig beschadigd. De inboedel der bewoners der achterwoning was verzekerd, die der voorworiing niet. De garage met inventaris waren eveneens ver zekerd. De oorzaak van de brand is onbe kend. Dinsdagavond omstreeks 6 uur was de werkman N. Gagestein, gewoond hebbende Eendrachtsstraat 30b te Schiedam in een schip, leggende aan de scheepsbouwwerf „Nieuwe Waterweg," aan het bikken in z.g. "vulling tusschen een tank. Boven hem lag óp eenige leggers een stapel hout, bijeenge houden met touwen. Door tot nu toe onbe kende oorzaak is die stapel hout gevallen en neergekomen op G. Dr. de Bruyn kon slechts den dood constateeren. f Uit Grave wordt gemeld, dat het binnen water zoowel aan den Noord-Brabantschen als den Gelderschen kant van de Maas voortdurend stijgt, zoodat van de dorpen Niftrik, Heesch, Balgoy en Wychen (gedeel telijk) steeds meer landerijen en wegen on der water komen. De politie te Rotterdam heeft aldaar aan gehouden, ter zake smaadschrift, den !os- werkman J. M,, die er in den laatsten tijd een zonderlinge gewoonte op nahield. Hij prikte met punaises op de deur van de wo ning van den heer C., aan den Proveniers singel, groote, met blokletters gedrukte ma nifesten of proclamaties vast, waarin onder diens portret vele nijdige en minder vleien de dingen werden verteld. Thans is, volgens 't Vad, geconstateerd, dat de temperatuurverhooging, welke was waar genomen bij twee verpleegsters, die den Zuid-Afrikaanschen student Daniel de Wet, die onlangs in het Gemeente Ziekenhuis te 's-Hage aan de pokken is overleden, had den verpleegd, en die toen voor alle moge lijke veiligheid ter observatie naar een ba rak aan de Sportlaan waren overgebracht, niet het gevolg is van besmetting bij de verplcging opgeloopen, doch uit een gewone lichamelijke ongesteldheid was voortgeko- ZIJN RAAD. „Ik weet niet of ik schilder of dichter zal worden.'' „Wordt maar schilder!" „Heb je m'n schilderijen dan al gezien?" „Nee. maar ik heb je verzen gelezen!" Mislukte peging tot oplichting. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur werd de directeur van een der grootste kleedingma- gazijnen te Rotterdam opgebeld door een leerhandelaar. Laatstgenoemde, wiens naam in den handel zeer uitstekend bekend staat, deelde den directeur van het kleedingmaga- zijn mede, dat binnen een uur zijn broer zou komen, om een costuum te halen. „Mijn broer," zoo zeide hij, „is aan lager wal ge raakt en daarom moet u dat pak maar op mijn rekening zetten." De directeur van het kleedingmagazijn vertrouwde de zaak ech ter niet, te meer, daar de leerhandelaar geen klant was. De directeur van het 'kleeding magazijn belde op zijn beurt den leerhande laar op, om te vragen, of deze zich niet had vergist. De leerhandelaar zeide van niets te weten, waarop de directeur de politie waar schuwde. De z.g. broer kwam spoedig daar na. Dqar de politie echter nog niet aanwezig was, werd hem, ten einde geen argwaan te wekken, toch een costuum gepast. Middeler wijl was de politie gearriveerd. De man werd gearresteerd. Tegen hem werd proces-ver baal opgemaakt wegens poging tot oplich ting. Men meldt aan de „Ned.". dat de heer C., vroeger notaris te Bu.tenpost, eenige dagen geleden in de gevangenis overleden, voor zijn persoon levensverzekeringen gesloten had tot een bedrag van ongeveer J 80.000 De curatoren is zijn faillissement hebben de premies doorbetaald, zoódat thans (dit be drag nog ten goede van de crediteuren zal komen. De uitkeering zal volgens schatting ruim 20 pet. van de vorderingen 'bedragen. Terwijl het echtpaar O. aan het begin van den Bcsschen weg te Vugt. Dinsdagavond zich verlustigde in Carnavalspret, hebben, naar dc ,,'s Hert. Crt." meldt ongetwijfeld personen, die hiermede op de hoogte waren, een bezoek gebracht aan dc woning van O. en daar kannibalen-werk verricht. Want rooven van pl.m. 500 en voor 2000 oud goud. vernielen dat wat niet geroofd kan werden en dan een waakhond als 't ware vierendeelen en dan aan den post van de deur hangen en de andere tegen de deur doodslaan, dat is toch verregaand. Woensdagmorgen had op de Wouwsche baan te Roosendaal een auto-aanrijding plaats ten gevolge, waarvan zekere P. v, d. Bent als slachtoffer is gevallen. Wonende te Wouw en werkzaam bij de firma Gebr. Bischcff fe Roosendaal, begaf genoemde v. d. B., gehuwd en vader van dr:e kinderen, zich per rijwiel naar zijn werk, toen hij op den weg door een uit wijkende auto' van de familie R. uit Wouw, werd aangereden en zoodanig tegen den grend geslingerd, dat hij bewusteloos bleef 1-ggen. In deerniswekkenden toestand werd het slachtoffer in café v, Eekelen binnen gedragen, waar geestelijke en geneeskundige hulp werd ontboden. In den middag is het slachtoffer overleden. De auto, welke bij het uitwijken voor een melkwagen tegen een boompje ter zijde van den weg terecht kwam, kantelde de sloot in en bekwam ernstige averij. De chauffeur kwam er zonder verdere onge lukken af, Dr. Hillemans verleende geneeskundige hulp, welke evenwel niet meer mocht baten. Door den Weleerw. heer Lievegoed, kape laan te Wouw, die mede spoedig ter plaatse was, waren den man de H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Op verzoek van B. en W. te Barneveld, om den spoorwegovergang op den Nijker- kerweg, waar nog onlangs een doodelijk ongeluk heeft plaats gehad, van afsluit- boomen te voorzien, heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen, afwijzend beschikt. Om echter niets na te laten, wat het gevaar tot den minst mogelijken omvang kan beperken, zullen B. en W. zich nu tot de aan grenzende eigenaren wenden, met vebzoek, het hout zooveel mogelijk te kappen, ten einde het uitzicht op de spoorlijn te ver ruimen. Het schip door de Bemanning verlaten. Het Engelsche stoomschip „Edith", dat, naar wij melden, ter hoogte van West- cappellc tegen den dijk is omhoog gevaren, moet waarschijnlijk als verloren worden be schouwd. Het schip is door de bemanning verlaten. Booten, om de zeelieden van boord te halen, waren niet noodig, daar men direct dan vasten wal kon bereiken. Thans wordt gepoogd de lading te bergen. De sleepbooten, welke assistentie zouden verleenen, moesten onverrichterzake terug- Paul Hijmans, die het bericht van de „Soir" rectificeert, verklaart dat hij niet heeft gezegd, dat zijn taak ondergeschikt wordt van het oogenblik af dat de minis ters van Bujtenlandsche Zaken zelf hun landen in den Raad van den Volkenbond denken te gaan vertegenwoordigen, maar dat zijn taak ondergeschikt en nutteloos wordt van het oogenblik af, dat de minis ter van Buitenlandsche Zaken van België voornemens is, persoonlijk aan den arbeid van den Raad deel te nemen. Minister Vandervelde heeft in zijn ant woord Hijmans bedankt voor de eminente diensten, die hij aan België heeft bewezen. oe minister van Arbeid deelde mede! dat in het jaar 1925 in totaal aan werkloozen is uitgekeerd 45.800.000 pd. st. De Engelsche avondbladen publiceeren, zonder commentaar, een bericht van de British United Press uit Berlijn, volgens hetwelk bij het bezoek van Sir Eric Drum mond een overeenkomst met Duitschland zou zijn tot stand gekomen, waarbij de toe zegging wordt gedaan, dat alleen Duitsch land als permanent lid aan den Raad van den Volkenbond zal worden toegevoegd. Een bevestiging van dit bericht kon nog niet worden verkregen. De Duitsche bladen melden, dat de op neming van Duitschland in den Volkenbond als volgt zal plaats hebben. Op 8 Maart des middags drie uur zak, nadat de V. B. Raad nog eenmaal heeft vergaderd, de Assemblée bijeenkomen. Deze zal twee commissies instellen, n.l. een op- nemingscommissió voor Duitschlands toe treding en een cpmmissie voor budgetza ken. De opnemingscommissie zal terstond een sub-commissie vormen, welke met ge sloten deuren vergadert. In deze sub-com missie zal vermoedelijk een Duitsch gedele geerde inlichtingen verschaffen. De Volkenbondsvergadering zal vermoe delijk niet vóór 10 Maart afloopen. Na de toelating van Duitschland tot dc Assemblée komt de V. B. Raad opnieuw bijeen in. verband met de toekenning van een raadszetel aan Duitschland. Wanneer de Raad hieromtrent met algemeene stem men heeft beslist, wordt deze beslissing aan de Assemblee medegedeeld, welke haar met een eenvoudige meerderheid van stemmen moet bevestigen. De secretaris-generaal van den Volken bond, sir Eric Drummond, die gisteren avond Berlijn verliet, had gisterenmiddag nog een 'slotbespreking met Stresemann, waarna hij ook afscheid nam van staats secretaris von Schubert. Naar wij uit Centrumskringen vernemen, doet zich den laatsten tijd in de rijksdag fractie van het Centrum een scherpe oppo sitie gelden tegen het. beleid van den fractie voorzitter dr. Fehrenbach. Men was inder tijd reeds danig ontstemd over de houding, die Fehrenbach bij de jongste regeerings- crisis heeft aangencmen en deze ontstem ming heeft sedert dien nog. in aanzienlijke mate verscherpt. Er gaan in den boezem der fractie steeds meer stemmen op, die ver klaren, dat Fehrenbach langzamerhand te cud begint te worden en dat- het tijd wordt hem eindelijk eens door een jongere kracht te vervangen. Zijn we wel ingelicht, dan hebben eenige vöbraanstaande Centrum-pclilici op zich genomen den ouden heer aan het verstand te brengen, dat hij er goed aan zou doen zijn ontslag als fractievoorzitter te vragen. Omtrent zijn opvolger verluidt nog niets. Het kabinet Luther heeft de vroeger door de democratische fractie ingediende inter pellatie omtrent de publicatie van geheime acten en staatssukken door admiraal von Tirpitz opnieuw ter sprake gebracht. Er ontstond groote beweging toen de democratische spreker Heuss mededeelde, dat dc Generalstaatsanwalt te .Berlijn had erkend, dat Tirpitz zich de akten weder rechtelijk had toegeëigend en deswege dien de te worden vervolgd, doch tegelijkertijd had geconstateert, dat het delict een zuiver polit.ek karakter droeg en derhalve onder de amnestie van de „volksgelasten" van 12 November 1918 viel. De Duitsch-natio- nale adntïraal van Tirpitz heeft het dus aan de revolutionnaire bewindslieden van 1918 •te danken, dat er geen vervolging tegen hem is ingesteld. De afgevaardigde Heuss drong er op aan, dat de regeering onomwonden zou verklaren of'zij de publicatie van ven Tirpitz al dan niet goedkeurde. In dc centrale commissie uit den Nat. Raad legde bondskanselier dr. Ramek gis teren een uitvoerige verklaring af nopens de door Mu-sscüni in zijn rede van 6 Febr. in de Italiaansche Kamer aangeroerde quaes ties. Hij zeide o.a.: De bondsregeering heeft terstond na het bekend worden der rede van Mussolini haar gezant bij het Quirinaal opgedragen, Mus solini om opheldering te vragen omtrent de juiste beteekenis eener passage. Mussolini verwees onzen gezant naar zijn zoo juist in den Senaat gehouden rede. Reeds daaruit bleek, dat zijn woorden slechts fceteekenden, dat hij nimmer zou toestaan, dat er een wijziging werd gebracht in den door dc vredesverdragen geschapen toestand. In het belang der onderlinge be trekkingen was het hem wenschelijk voor gekomen, de Bondsregeering door die pas sage er van in kennis te stellen, dat hij nim mer een aansluiting bij een andere staat zou dulden. Overigens deelde hij mede, dat hij cr nimmer aan had gedacht Oostenrijk op eenigerlei wijze te verontrusten. Geen en kels soldaat zou ooit de Brenner overschrij den. In het bezit van dit antwoord heeft d- Bondsregeering de vraag, of zij den Volken- bon(l op de Italiaansche bedreiging met oorlog opmerkzaam moest maken, voor zichzelf met „neen" beantwoord, want na deze verklaring bestaat er geen iormeele bedreiging meer. De verklaringen, welke Mussolini nopen: zijn rede in de Kamer aflegde, zullen naai wij hopen de ontstane opgewondenheid kal- meeren. Ik wensch vurig, dat allen, wien het aan gaat, er onvermoeid en krachtig naar zullen streven, den berg van misverstanden, ver- bitering en haat, welke de laatste jaren tusschen het Duitsche en het Italiaansche volk is entstaan, in het welzijn van beide volken en den vrede van Europa uit den weg te ruimen. Wij zijn terstond handelend opgetreden door Mussolini te verzoeken om volledige opheldering nopens de beteekenis zijner woorden. Het protestecren tegen die uitlatingen van den Italiaanschen minister-prerident, welke bet geheele Duitsche volk betroffen, konden wij rustig aan den minister van buitenl zaken van het Duitsche Rijk over laten. Een lawine in de bergen bij Bingham (V. S.) bedolf vijftig of honderd personen. Vijf tien personen werden reeds onder de ruïnes der huizen uitgehaald. De commissie voor de vloot uit het Re- presentantenliuis hechtte haar goedkeuring aan het program, dat voorziet in dc kosten van meer dan 100 millioen dollar voor luchl- dienst der marine, verdeeld over de vijf komende jaren. Aan het einde van deze periode zullen de Ver. Staten duizend nieu we watervliegtuigen en twee nieuwe lucht schepen drie keer zoo groot als de verniel de „Shenandoah" bezitten, evenals een ge heel uil metaal gebouwd luchtschip. Uit Rangoon wordt geseind: Een zeebeving heeft in de Sittangrivier, op 56 K.M. afstand van de monding, een stoomschip doen omslaan, dat een zestig personen aan boord had. Een dertig inlaj» ders verdronken. De Wetgevende Vergadering nam in twee de lezing het wetsontwerp aan nopens de politieke misdrijven, dat aan de autoritei ten de meest uitgebreide macht geeft ten aanzien van agitators, die de omverwerping van de constitutie op het oog hebben. Een amendement van de leider der Arbeiders tot het schrappen van de clausules betref fende het gebruik van roepen bij arbeidsge schillen werd verworpen. AMSTERDAM, 17 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 226 vette kalve ren, le kw. 114130 ct., 2e kw. 96114 ct., 3e kw. 8496 ct. per Kilo levend gewicht 88 nuchtere nuchtere kalveren f 1322 per stuk 520 varkens, Holl. le kw. 105106 ct., 2e kw. 104105 ct. Vette varkens 102 103 ct. per Kilo slachtgewicht. ASSEN, 17 Febr. Eierenmarkt aanvoer 7000 Kilo. Prijs 6%7% ct. per stuk. 's-GRAVENHAGE, 17 Febr. Veüing Groenewegje. Kipeieren f 77.75, aanvoer 20.000 stuks.. MAASTRICHT, 17 Februari. Boterprijs f 2.28—2.37—2.48 per Kilo. WOERDEN, 17 Februari. Aanvoer 78 stapels. Goudakaas le soort f 5255, 2e soort f4851, met rijksmerk f5761, 2e soort f 5355. Handel traag. ENKHUIZEN, 17 Febr. Zaden en peul vruchten. Wijker vale erwten f 2531, vak f 3037, grauwe f 29—36, bruine booner f 1621 per Hl. Bruin mosterdzaad f 40 42.50 per 70 Kg. maanzaad f 384Q, kar- wijzaad f 12, beide per 50 Kg. VOLENDAM, 17 Febr. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 90.000 eenden eieren f7.807.95 en 7000 kipeieren f7.60 —7.75. BOVENKARSPEL, (Station), 16 Febr. Aardappelen. Blauwe f 7.95, bonte f 2 per baal. Aangevoerd 50 baal. Uien groote gele f 2.552.75, drielingen f 3.753.90, nep f 3.70 per baal. Aangevoerd 270 baal. Roode kool f 3.406.20 per 100 Kg. Aangevoerd 63.300 Kg. Gele kool f2.20—5.20 per 100 Kg. Aangevoerd 24.600 Kg. Witte kool f3.905.10 per 100 Kg. Aangevoerd 11.900 Kg. Bieten groote f 8.50, kleine f 4.80 5.90 per 1000 st. Aangevoerd 21.200 stuks Spruitkool f2.302.60-per 15 Kg. Aange voerd 15 zak. CULEMBORG, 16 Febr. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken). Bellefleur le soort 21 ct., holgaten 17% ct., huismannen 14% ct., noten 30 ct., alles per Kg. GELDERMALSEN, 16 Febr. Fruit. (Veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken). Gouüreinetten 2023 ct., belle fleurs 18—20 ct., holgaten 1213 ct., jas- appelen 18 ct., zoete reinetten 1819 ct., alles per Kg. GRONINGEN, 16 Febr, Eieren veel la ger in den groothandel f 5.506.50 per 100 stuks, in den kleinhandel f 1.50 per 20 's-HERTOGENBOSCH, 16 Febr. Boter. (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabriek) Aan gevoerd 19.050 Kg. Hoogste prijs f 2.40, laagste prijs f 2.25 middelprijs f 2.35. HOOGEVEEN, 16 Febr. Eieren. Aan voer 200.000 stuks f 7.358.50 per 100 stuks Handel tamelijk. FIULST, 15 Febr. Granen. Bij ruimer aanvoer werd betaald voor tarwe f 1213, rogge f 8.50, gerst f 9.50, erwten f 13, bruine boonen f 10 5<V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7