t-^&szsg; f3000.' Stóïïï.»! vsrjtz f 750,-asarsr f2iö.- s Overeenkomst? Een levende gescMedenis der Haarleinsshe Brandweer. Voornaamste Nieuws f125.- Plaatselijk nieuws. Vrijdag 19 Februari 1928 50ste Jaag rang No. 16179 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Het R.-K, Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem. De tol aan het Warmonderhek. De ongesteldheid van burge meester Slob, Ee% royale gift. VAN ONZE RECHTBANK. N. A. De hoofdige meikslijter. Besmettelijke ziekten. Christelijk Lyceum. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Onbestelbare Brieven. Personalia. SASSENHEIM- Huis ter Leede. v* awonaeaso* fpnfi searaagt tob* Haarlem ea Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCNE COURANT Aaverrentiën 33 cents fat regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst* als ingezonden mededeeiing, 60 et. per regel, op de le pagina's 75 ct, per regeL Vraag- en sanbod-adv» -» tentiën 14 regels 60 cl per plaatsing; elke regel meer 15 cl bii vooruitbetaling verlies van een hand, een vo-et of een oog: bij verlies van een duim of wijsvinger i fSfJ bij 'n breuk van f jfj bij verlies 1 «U. been of arm: I*U« andere v v. een vinger. Wie de socialistische beweging zoowel Van nabij in eigen land als in de verte, in het leven zelf en in de lectuur jaren gevolgd «eeft, die heeft al heel wat vreemde dingen gezien. Hij weet van het strenge Alarxisme en den onmedoogenden klassenstrijd; van het reformisme en de moderne vakbewe ging; van het historisch materialisme en het religïeuse socialisme te vertellen en van zooveel meer tegenstellingen en verschei denheden, die ten slotte de vraag doen stel len, wat is het socialisme eigenlijk? Men behoeft niet tot de buitenstaanders of tegenstanders te behooren, om die vraag naar voren te brengen. Onder socialisten zelf kan men dagelijks de meest uiteen- loopende mecningen over beteekenis en doel van het socialisme opvangen; de een twijfelt aan of bestrijdt, wat de ander als absolute zekerheid voorop stelt, wat ten slotte er al toe geleid heeft te doen spreken van „een crisis in het socialisme." En dan zwijgen wij nog van den geweldi gen strijd tusschen communisten en socialis ten, waarin de eersten aan de laatsten ver- verwijten, dat zij maar kwakzalvers en ver momde burgerlijke democraten zijn, volks bedriegers, die alleen uit zijn op vette baantjes in de politiek en de vakbeweging en daarom het zuivere socialisme, dat is het communisme, verdoezelen. Er zijn er ook onder socialisten, die eerlijk het verschijnsel van de vaagheid der bewe ging onder het oog willen zien en naar op lossingen zoeken voor de opdoemende problemen. Herhaaldelijk hebben wij hier ter plaatse gewezen op pogingen, om aan de holle roode leuzen inhoud te geven. Een merkwaardig artikel trof ons nu weer in het jongste „populair-weienschappelijk bijvoegsel" van „Het Volk" waarin een bijdrage van Lothar Erdmann in het Duitsche tijdschrift „Die Arbeit" verkort is weerge geven. Ook dat' artikel gaat over de crisis van het socialisme en de verhouding van de vakbeweging tegenover het socialisme. Er staan merkwaardige bekentenissen iq, die buiten Duitschland zeker niet overal door de roode broeders zullen worden onder schreven. Maar het allermerkwaardigste is de poging, om het socialisme voor te stellen als een allen en alles omvattend ideaal tot wegneming van den strijd'en de tegenstellin gen onder de menschen; het. streven naar een maatschappij, waarin elk zijn eigen geeste lijke overtuiging behouden kan, maar waarin allen bezield zijn van de gedachte der gelijk heid. En de schildering, hoe de klassenstrijd zal worden opgeheven, doordat ieder in zich zelf boven het klassegevoel uitkomt, is bijna roerend. Hoe dit bereikt zal worden? Ziehier een van de adviezen: Het vastkoppelen van een bepaalde Wereldbeschouwing aan het socialisme be moeilijkt den strijd om het volk, maakt het ons onmogelijk om in belangrijke deelen des volks en in alle arbeiderskringen binnen te dringen. Gepoogd moet wor'den de idee van het socialisme ingang te doen vinden bij menschen van djï meest uit- eenloopende tradities. Niet langer een be paalde maatschappelijke of religieuse theorie an het socialisme ten grondslag leggen! Maar van de verschillende tradities uitgaan: .van het katholicisme, van de velerlei rich- ingen van het protestantisme, kortom, van alle mogelijke religies en filosofiën, die niet ejleen de wereld trachten te verklaren, maar die ook persoonlijke en sociale eiscben stelden. En dan dat alles als grondslag nemen, of als grondslag laten gelden, voor de socialistische eischen! Voor die eischen zullen wij des te gereeder de meerderheid des volks winnen, wanneer wij ze^in de taal van alle mogelijke tradities overbrengen. Dat kan, het socialisme moet een samengaan met de meest ulteen- loopende wereldbeschouwingen verdragen tunnen. Het is zelf geen wereld beschouwing. In het socialisme zijn slechts een aantal overtuigingen inzake den politieken en maatschappelijken levensvorm der natie bijeen gekomen. Het socialisme vastknoopen' aan een bepaalde wereldbeschouwing beteekent: zijn invloeds sfeer kleiner maken. Kan het openhartiger worden gezegd? Het socialisme is zelf geen wereldbeschouwing; het moet uit alle wijsgeerige stelsels en godsdiensten trekken, wat bruikbaar is; het moet alle sociale eischen vereenigen en daarvan maken de socialistische eischen. En dat niet internationaal, niet naar formules van Marx, Kautsky, Engels of naar beslui ten van internationale congressen; maar nationaal, in de taal en volgens de tradities van ieder volk afzonderlijk. Men zou zich kunnen voorstellen, dat het streven om het socialisme te maken tot de synthese van onzen tijd het gevaarlijke zou kunnen wegnemen van wat wij tot nog toe altijd in dit stelsel gezien hebben; dat er inderdaad kans is, dat wij ten slotte allemaal socialisten zullen worden! Maar het veryolg van het artikel komt den mooien droom al heel gauw verstoren. Het socialisme heet het verder er- kenne de mogelijkheid en het goed recht van velerlei wereldbeschouwing. Dat geeft tevens een diep-zedelijke en kultureele beteekenis aan den eisch: gemeen schapsschool voor alle konfessies. Het is voor den modernen staat van belang, dat der schooljeugd een kennis-zonder-voor oordeel bijgebracht wordt van de velerlei levens- en wereldbeschouwingen. Leer de jeugd, dat het geloof in deze of gene wereld beschouwing op zich zelf geen waarde heeft, dat het op het doen, op de gezind heid, aankomt! Het is wel eigenaardig, dat verschil in wereldbeschouwing bij de werkgevers geen rol speelt, wel echter on der de arbeiders. Bij de eersten eenheid tusschen belang en idee, bij de laatsten niet. Dat verandere het socialisme! Wie berkent in deze klanken 4e en oudé geluiden uit een lang vervlogen tijd? In het begin der vorige eeuw kwam de derde stand naar boven en daarmee het liberalisme. Ook daar de bewering, dat het tegen geen enkelen godsdienst was; dat iedereen, die in de humaniteit en in de macht der persoon lijkheid geloofde, zlph diende aan te sluiten; ook daar een strijd voor de eenheïdsschool; ook daar een zich stellen boven allen gods dienst en iedere wereldbeschouwing. Wat er van overgebleven is en welke de resultaten zijn geweest is ons bekend. Zal het socia lisme ten slotte denzelfden kant op gaan? Zal het, na de ijdelheid van het parlement, het algemeen kiesrecht, den klassenstrijd en zooveel meer ondervonden tc 'nebben, ver wateren in een sociale beweging zonder hechten ondergrond? Voorioopig zijn we zoover nog niet. Maar uitingen ais boven staande zijn wel merkwaardig. Toen het libe ralisme op zijn hoogtepunt stond hoorde men hetzelfde lied: „alle Menschen werden Brüder!" Maar daarna is het de helling afgegaan.... r De Diocesane Commissie voor de R. K. Jeugd-Organisatie in het Bisdom Haarlem deelt in ,,St. Bavo" het volgende mede, aan de Desturen der R.K. Jeugd-Commissies (Plaatselijke en Gewestelijke Jeugd-Com missies) en aan de besturen der R.K Jeugd- vereenigingeri („belangstellenden" in het R.K. Jeugdwerk) in haar Bisdom: Zijn Doorluchtige Hoogwaardigheid de Bisschop heeft aan de Dioc, Commissie voor de R.K. Jeugd-Organisatie geschreven: „In het R.K, Vereenigingsleven valt ster ke achteruitgang te constateeren. Boven dien is het R.K. Jeugdwerk op -zeer veel plaatsen nog slechts in zijn „begin" /stadium Zijn Doorluchtige Hoogwaardigheid ver langt, dat het R.K. Jeugdwerk zoowel in de dorpen als in de steden vooruitga en tot bloei kome, en dat de Jeugd-Organisatie aan de Organisatie der volwassenen gere geld nieuwe leden zal aanbrengen. Daarom zal de Diocesane Jeugd-Commis- sie voor de bestuursleden van het R.K. Jeugdrverk en de belangstellenden in het R.K. Jeugdwerk en in het bijzonder voor de leden der Plaatselijke en Gewestelijke Jeugd-Commissies, in eenigc steden van ons bisdom een vergadering houden, waarop be sproken zal worden: 1. Wat dient gedaan te worden opdat het Jeugdwerk overal krachtig worde aange pakt, zoowel in de dorpen als in de steden. 2. De samenwerking der R.K, Jeugdver- eenigingen. 3. De Jeugd-Organisatie en de Vereeni- ging der Volwassenen. - Deze vergaderingen worden, gehouden: te Rotterdam, 24 Februari, Woensdag, om 3.15 uur, Gebouw der St. Jozef Gezellen Vereeniging, 10 Stationsplein. tc Den Haag, 2 Maart, Dinsdag om 3 uur, Gebouw „Veritas"", Westeinde, te Amsterdam, 11 Maart, Donderdag, om 3.30 uur. Hotel „American", ingang Marnix- straat. (Leidsche Plein. te Alkmaar, 16 Maart, Dinsdag, om 3.15 uur. Hotel ,,'t Gulden Vlies", Koorstraat 24. Aan de besturen der R. K. Jeugd Com missies en vereenigingen wordt overgelaten, welke vergaderingen zij wenschen te be zoeken. Op de vraag van den heer Ten Hope, lid van dc Provinciale Staten van Zuid-Hol land, ot hei juist is dat de opbrengst van den tol aan het Warmonderhek dient als opbrengst voor den bezitter van het tolrecht en op geen enkele wijze ten goede komt aan het onderhoud van een weg, brug of vaart, hebben Ged, Staten van Zuid-Holland ge antwoord, dat, wanneer de gemeente War mond zich onder bereidverklaring om het grootste deel van de schadeloosstelling welke aan den eigenaar gegeven zou moetan worden, indien tot opheffing zou worden overgegaan, voor haar rekening te nemen, zich tot Ged. Staten zou wenden met het verzoek de opheffing te bevorderen, zoo danig verzoek door Ged. Staten in over- weging zou genomen kunnen worden. Naar wij vernemen heeft de ziekte van den burgemeester van Haarlemmermeer Mr. A. Slob, tot heden een zeer gunstig ver loop gehad, zoodat hij bij gunstige weers gesteldheid na een afwezigheid van vier weken in den loop der volgende week zijn arbeid op het raadhuis hoopt te her vatten. De coöperatieve boerenleenbank „Haar lemmermeer" (directeur de heer Knaap) heeft besloten een bedrag van 200 be schikbaar te stellen voor de noodlijdenden in de door watersnood geteisterde streken. (Zitting van Donderdag.) Het oude liedje. Het was weder het in den laatsten tijd voor de Haarleir.sche Rechtbank zoo dik wijls gehoorde verhaal: werkloosheid, ge volgd door misdaad. Nu was het weer de 23-jarige schilder P. J. R. zonder vaste woon- of verblijfplaats, die in Heemstede, zonder verdiensten rond loopend, een tweetal diefstallen had ge pleegd, in een woning aan de Crayenester- vaart en in een bergplaats van een woning nabij de Blauwe brug. Uit eerstgenoemde woning had bekl. vol gens de dagvaarding gestolen een zil veren damesarmbandhorloge, een zilveren vetligheidspeld met diamant een Collier met diamanten, een broche met diamant en een lorgnet met ketting. Dat was gebeurd op Maandag 25 Januari jongstleden: Terwijl mevrouw v. H, beneden in haar woning was, was plotseling de dienstbode ontsteld komen binnenloopen met de mede- deeling, dat een manspersoon uit mevrouws slaapkamer iets gestolen had. Oogenblikkelijk ging mevr. v. H. kijken en ze zag werkelijk een jongeman wegvluchten. Ze ging hem achterna en had het geluk hem nog te achterhalen. Toen vroeg ze te rug wat hij gestolen had en de jongeman gaf het terug. En ter terechtzitting bleek nu, dat P. J. R. dezelfde was als hij, dien mevr. ,v. H, achterhald had. Het tweede geval had zich, zooals reeds gemeld, afgespeeld nabij de Blauwe Brug. Daar stond een zoo goed als nieuw, nog weinig bereden rijwiel. Cp Vrijdag 22 Januari j.l. had bekl, ook dit rijwiel ten nadeele van de dienstbode, mej. W. J. v. K. ontvreemd. Uit de stukken bleek verder, dat bek), al herhaalde mdlen veroordeeld was, het laatst nog kort geleden te Amsterdam. Hij was werkloos en was aanvankelijk op voorspraak van anderen naar Gelderland gegaan, waar hij werk kreeg. Doch daar kreeg hij al sp.oedig woorden wisseling met zijn patroon en vertrok weer. De president merkte op, dat, als bekl. toch in Gelderland gebleven was. hij nu niet aan 't stelen zou zijn gegaan. Beklaagde zeide echter er niet te hebben kunnen blijven omdat het leven hem daar zoo zuur geinaakt werd. De Officier van Justiiie wees er in. zijn requisitoir op, dat bekl. een oude bekende van de justitie is. Al verschillende malen is hij veroordeeld. Telkens gooit hij het werk er bij neer en gaat aan 't stelen. Dit in aanmerking nemend, eischt spr. wegens diefstal, 2 maal gepleegd, een ge vangenisstraf van één jaar, met aftrek van voorarrest. De verdediger voerde aan dat bekl. een zeer moeilijke jeugd had doorgebracht, waarom hij de uiterste clemeptie Verzocht. De uitspraak werd bepaald op 25 Fe bruari a.s. Dat duurde wel wat al te lang, De 48-jarige reiziger J. ,J. G. wonende te Santpoort, had zich opzettelijk een rijwiel van zekeren V. dat hij onder zich had, toe geëigend. De omstandigheden die tot de beschuldi ging van verduistering leidden, hadden zich als volgt toegedragen: De handelsreiziger G. was een trouw klant in het hotel van V. te Beverwijk. De hotelhouder kende den reiziger echter van aanzien meer niet. Nu gebeurde het op een zekeren dag in Augustus van het vorig jaar, dat de handels reiziger aan V. diens rijwiel even ter leen vroeg, om er een paar boodschappen mee te gaan doen. Dit werd zonder eenig kwaad vermoeden toegestaan, waarop de reiziger met het rij wiel verdween en het den volgenden dag in Jank Weer terugbracht. Zoo ging het verschillende malen, dat G. even gebruik maakte van het rijwiel, tot hij op een goeden dag zeide voor een paar da gen naar Alkmaar te moéten, of hij de fiets nu eenige dagen mocht houden. Ook hierte gen was geen bezwaar. G. verdween met de fiets, om niet meer terug te keeren. Zoo verliepen 5 a 6 dagen, 't werd twee weken, drie weken een maand, tvi-ee maan den. Reiziger en fiets bleven spoorloos. Wel had de vroegere eigenaar van het hotel van V., een zekere K. den reiziger nog eens gezien met de fiets steeds bij zich. Totdat het eindelijk V. te machtig werd en hij er de politie over inlichtte. Toen werd verzocht op G. te Ietten en na ongeveer acht weken werd hij met het rijwuel in Castricum aangehouden. Die aanhouding was volgens verklaringen van bekl. geprepareerd door den vroegeren hotelhouder K„ die dat ook toegaf. De reiziger zat n.I. in een café in Castri cum, toen K. voorbijreed en hem zag zitten. Ongeveer 10 minuten later, juist toen G. vertrekken zou, komt K. weer terug en zegt tot den reiziger: „Kom, je hebt zoo'n haast niet, Iaat me je wat offreeren," De houd. 7 uur in den avond. Een tram met een van die lange-tochtige volgwagens vertrekt van het Soendaplein. Op het laatste nippertje komen ze bin nen, zij met versleten mantel, prutserig hoedje, waaronder uit de vettige polka haren neerhangen, hij in zijn werkpakje, wit gekalkte deukhoed en dito schoenen, tus schen de lippen een zwarte 5 cents sigaar. Zij gaat de wagen binnen, hij blijft op het achterbalcon staan en terwijl de conducteur 2 kaartjes „stad" voorhoudt, peutert hij, de sigaar stevig vastgeklemd, twee verloren dubbeltjes uit een vestjeszak op. Plots kijkt de conducteur omlapg en vraagt beleefd: „Je bent zeker in het ver keerde huis hé?''- Deze Waag was gericht tot een klein mormel, wat men gewoonlijk „hond" noemt, dat in den hoek van het balcon stijf tegen het hek gedrukt zat. De man draait zich om; zijn sigaar komt vervaarlijk in den linkermondhoek op half 7 te staan. Een blik.... een greepen het hond je vliegt met een vaart van de rijdende tram de stréat op. Algemeene verontwaardiging: een meisje van ongeveer 13 jaar, dat ook op het ach terbalcon staat, kan niet tegen het janken van den hond en krijgt het op haar ze nuwen. Nu algemeene deelneming. De man met de gevaarlijke sigaar, kleurt, wil haar een dubbeltje geven om wat te koopen, maar kan niets vinden. Hij kleurt, zijn vrouw kleurt; de sigaar niet meer, die is uit. Een eind verder wordt bij een wissel lang gestopt, en een zacht janken, doet ieder een begrijpen dat de hond er weer is. De man vliegt de tram uit, den hond achterna en als hij die eenmaal te pakken heeft, is de tram verdwenen. Ze drinken een glas bier en G. staat weer °P- „Kijk," zegt hij tot K .daar heb ik. nog de fiets van V; ik zal ze aan hem terugbren gen." „Och," is 't antwoord, V. is zoo'n fietser niet." Juist komt een veldwachter aangesneld. „Is hij al weg? Is hij al weg," roep hij. K, wijst op den reiziger en deze wordt aangehouden. Ter terechtzitting waarbij het geheele ge val werd uitgesponnen, gaf bêki. de stellige verzekering, dat het geenszins in zijn bedoe ling had gelegen om de fiets te verduisteren. Zelfs had hij nog een nieuwen band er om laten leggen met de mededeeling tot den „ietsenmaker, dat het rijwiel niet van hem was. De Officier van Justitie merkte op, dat bekl. toegeeft dc fiets geleend te heb ben en 8 weken onder zich te hebben ge houden. Hij had volgens zijn verklaring niet de bedoeling om het rijwiel te verduisteren, maar spr. kan dit toch niet aannemen. Wat de strafmaat betreft, spr. wil in aan merking nemen, dat bekl. langen tijd in voorarrest heeft gezeten. Daarom eischt spr. een straf, gelijk aan :len tijd door den bekl, in voorarrest door gebracht, n.I. 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De pleiter Mr. v. Dam, neemt geen ge noegen met het requisitoir van den Off. v. Justitie, omdat z.i, een toeëigening niet is bewezen. Een vrijsprekend vonnis is voor bekl. van belang, omdat hij binnenkort te Amsterdam terecht moet staan. Daarom vraagt spr. vrijspraak. De president deelt mede, dat na afloop der strafzitting de uitspraak zal worden ge daan. Na afloop der zitting werd bekl. vrijge sproken. Het geld van een ander voor zich zelf gebruikt. De 61-jarige verzekeringsagent J. W. M. S„ vertegenwoordiger van de N.V. Alg. Spaarverzekering moest bij particulieren verzekeringsposten afsluiten. Vaar iederon verzekeringspost kreeg hij 10. Nu had hij onder valschelijke mededee ling en gefingeerde handteekening posten, als waren die afgsloten, opgegeven en had daarvoor een provisie-bedrag van 67.50 ontvangen. Ter terechtzitting bleek echter, dat het oogmerk niet aanwezig was, waarom bekl, van dit feit van rechtsvervolging ontslagen werd. Thans volgde echter het tweede feit Hij had in opdracht van een ander zgn. afslagzegelboekjes a 5 per stuk te ver- koopen. Zoo had hij er 5 medegenomen, ver kocht .tot een totaalbedrag van 25; het geld echter had hij voor zich zelf gebruikt. De Officier van Justitie eischic voor dit tweede feit 5 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. De pleiter, mr. F. J. D. Theijsse, meende te moeten opmerken, dat de straf, die ge- eischt werd toch ook wel door het eerste ten laste gelegde feit beïnvloed werd, waar om spr. clementie vroeg. De uitspraak werd bepaald op 25 Februari a.s. Wat je in dronkenschap al niet doet. In den nacht van 9 op 10 Januari, toen J. S. en zijn kameraad, zooals men dat noemt, behoorlijk in de olie waren, togen ze met z'n belden naar het weiland van den oom van S. zekeren H. te Schoten. Daar wisten ze twee hitten te staan. Ze hadden afgesnroken de beestjes mee te ne men, Zoo gezegd zoo gedaan. De dieren lieten zich gewillig meevoeren en ze wérden in Haarlem gedeponeerd, waar de dieven in klinkenden munt 95 werd uitbetaald, die ze aanstonds zich haastten in Amsterdam te ^aan opmaken. Thans had S. zich voor den diefstal van de witte hit te verantwoorden. Het Speet hem, wat hij gedaan had, maar "t was in dronkenschap gebeurd. De officier van Justitie noemt diefstal van vee zeer ernstig, want de wet stelt hier als maximum straf 6 jaar gevangenisstraf. Alle omstandigheden in aanmerking ne mend eischt spr. een gevangenisstraf van 3 maanden. De verdediger Mr. J. v. d. Vegt, vraagt de uiterste clementie, omdat bekl. zich niet bewust was van wat hij deed. De uitspraak werd bepaald op 25 Februari a.s. In aansluiting op ons bericht, waarbij voor het kantongerecht te Hoorn een 72-jarige meikslijter aldaar werd veroordeeld tot 10 boete, omdat 'hij in strijd met het Melkbe- sluit de melk in houten vaatwerk ver voerde, kunnen wij nog mededeelen, dat de kantonrechter van de Kon. Maatschappij Boeke Huidecooper te Haarlem de me dedeeling ontving, dat zij aan den hoofdigen meikslijter een complete melktransportkar cadeau zal doen. in de week van 7 tot en met 13 Februari 1926, kwam in deze gemeente 1 geval van roodvonk voor, te B'loemendaa! 2 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van diphtheri- tis; te Haarlemmermeer 3 gevallen van rood vonk en tc Velsen 1 geval van roodvonk. Declamatie-avond door H. Bulters. De oratorische club van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade had voor den avond van gisteren, een uitvoering uitge schreven welke bestond in declamaties, te geven door den heer H. Bulterys, voor drachtkunstenaar van het Kon, Vlaamsche Conservatorium te Antwerpen, De verzen van den grooten priester dichter Guido Gezelle vormden het voor naamste gedeelte van het programma, waaruit ontwijfelbaar de bewondering van den declamator van dezen Vlaaamschen dichter bleek. Wij allen kennen Guido Gezelle, als een dichter van grooten eenvoud, die over een rijkdom van taal beschikte, welke hij wist te hanteeren, met een losheid en vormen tot een geheel, spranklend van schoonheid en rhythmiek. Nergens in zijn gedichten vin den wij een gewrongen samenstelling van woorden welke een geforceerd talent ver raadt. Het is alles in allen eenvoud overge bracht zooals zijn geest het schiep. Nooit kwam hij met zijn geesteskinderen in conflict met zichzelf, omdat hij als een voudig mensch niet greep naar dingen, die boven zijn krachten gingen. De nederigste voortbrengselen der natuur die de moderne mensch veelal als een futiliteit minachtend passeeren, haalde hij tot' zich en accen tueerde de schoonheid ervan in een eenvou dig gedicht, tintelend van kleur. En het is misschien juist door den een voud, waarin deze dichtersziei gehuld was, dat het heel mocielijk is, zijn verzen de volle maat te geven, wanneer men zijn werk als onderwerp van zijn declamatie kiest. Want velen, zeer velen missen dien eenvoud en daardoor gaat het schoone van den in houd vaak verloren. Niettemin kan men zich tijdelijk in dien sfeer verplaatsen, doch dan is het forceeren dikwijls oorzaak, dat het gedicht of vers, hoewel technisch heel zuiver uitgevoerd het sentiment volkomen mist en daardoor niet dat gevoel op het auditorium teweeg brengt, wat noodzakelijk is om het geheel zóó te waardeeren, als het 't ver dient. j De heer Bulterys is ontegenzeggelijk een uitstekend declamator en weet zijn publick te boeien en aandacht van zijn gehoor af te dwingen. De correcte uitspraak, wélke hij als Vlaming natuurlijkerwijze bezit, zor gen voor een juiste uitvoering, en dat is dan ook wel een van de voornaamste oor zaken van zijn succes. Sterker kwam dit o.a. tot uiting bij de voordracht, van den Vlaam- schen schrijver Stijn Streuvels, die onder dezen schuilnaam vele schetsen gemaakt heelt, doch weik# meest in eenigszins archaïstische taal geschreven zijn, waardoor vooral voor een niet-Vlaming een zuivere declamatie aanmerkelijk moeielijker is. Het bekende Klokke Roeland", van A. Rodenbach vonden wij in enkele opzichten belangrijk beter, dan veel van het voor gaande. Zeer hebben wij genoten van de Kleenge- dichten van Gezelle, voorgezongen door mej. S. van Wijk. De eenvoud van voordracht, als natuurlijke uiting, op de simpele be- begrepen melodie, gaf ons de volle maat, van de sobere doch zeer schoonc: kleenge- dichtjes van Guido Gezelle. De fraaie bloemenhulde vertolkte den dank, naar wij gelooven niet alleen van het bestuur van de club, doch van alle aanwezi gen, die zoo luide hun bijval tc kennen gaven. Wij twijfelen niet of de leden van .Eloce" zullen zeker wel hun voordeel met dezen avand gedaan hebben, daar er veel uit te leeren viel, wat techniek betreft. Vermeld zij nog dat vele leeraren, het bestuur der school en ••erschillende zuster- clubs, door aanwezigheid, van hunne belang stelling deden blijken, waardoor het succes nog volkomener werd. In de eerwaard.ge omgeving van het Pand en het Stadhuis vonden wij den man, dien wij zochten: den heer N. van Soest, die Maandag a.s. 25 jaar aan de Brandweer verbonden is. Hij is de oudste van de twee eenige beambten, die een bezoldigde positie aan de Brandweer hebben. Op onze vraag echter om iets te vertellen uit zijn ongetwijfeld rijke ervaring, gaf de jubilaris ten antwoord: „Ik heb niet veel te ver tellen, meneer; ik ben nu 25 jaar aan de Brandweer, daar is alles mee gezegd." Maar dat was natuurlijk onze bedoeling niet; wij hoopten dat de eerste vraag onzerzijds den geïnterviewde wel op gang zou brengen. „Hoe komt het, dat u bezoldigd bent, terwijl de Haarlemsche brandweer geheel uit vrijwilligers bestaat." „Dat zal ik u vertellen, meneer," al pratend was hij ijverig bezig een slar.g op te rollen. „Ruim 25 jaar geleden brak er een zware brand uit op de werf „Conrad". De blussching ging daar heel moeilijk, om dat de brandkranen niet in orde waren. Daar is toen van overheidswege de aan dacht op gevestigd en het resultaat was, dat er een controleur van de brandkranen werd aangeseld; dat was ik. Wij waren toen met 3 man; de anderen, vader en zoon, werden brandspuitmakers; zij stierven kort na elkaar; zoodoende werd ik aangesteld als brandspuitmaker." „Dus u bent feitelijk geen brandwacht?" Nee, meneer, ik zorg alleen voor hei materiaal; maar ik ruk bij iederen brand natuurlijk mee uit. Ja, dat materiaal, dat heb ik in al die jaren wat zien veranderen. Toen ik in dienst kwam, hadden we de handslangwagens, die door de politie be diend werden; daar zijn er nu nog zes van over. Maar het werd al gauw bezwaarlijk om die wagentjes overal heen te sleepen: de brandgasten waren al doodop, voor zij aan het bmsschen begonnen waren. Het was dan ook een heele verbetering toen de paarden wagens kwamen, u weet wel, „Oude Jetje", die soms nu nog dienst doet. Daarna kwamen de ladderwagens en ten slotte de auto's." „U zult in die jaren heel wat branden hebben meegemaakt?' „Dat geloof ik, kleine en groote. Mijn eerste groote brand was die in de Chemi sche wasscherij van Schenk: verscheidene meisjes zijn toen verminkt. Chemische was- scberijen kunnen toch goed branden, De wasscherij van Wulf gaf indertijd een echt ouderwetschen brand te zien. En dan de kazernebranden. Er zijn er drie geweest, vooral de eerste en tweede waren ernstig. Ik heb toen wat angsten uitgestaan, dat de munitie he heele gebouw in de lucht zou gooien. Maar het vuur stuitte gelukkig op de zware brandmuren. De brand van de boerderij van den heer v. d. Berg'in de Romolenstraat of mis schien verstaat u den naam Bullehofje beter? liet zich ook erg aanz;en. Ik meen, dat het 's avonds omstreeks S uur was, Ja, dat staat je te wachen als je bij de brandweer bent, Bij nacht en ontij moet je er soms uit, als de alarmbel je oproept, moet je opstaan; dat is je werk natuurlijk; ze vragen niet cf je juist aan hel eten was; dat kan natuurlijk niet. Bii een brand moet alles vlug gaan. Ja, dat is te prijzen in onze vrijwillige brandweer, dat zij toch maar altijd gereed staan. Ze doen het zuiver voor het goede doel, en ik ken er verschillende jongelui bij, die er fel op zijn. Want u moet het niet beschouwen als een gewoon lief hebberijtje! als u met die gedachte bij de brandweer komt, bent u er weer gauw vandaan. 't Is soms heusch geen pretje; je kunt er wel koude handen en voeten halen. Ik her inner mij bijv. den brand van de verffabriek van Sabelis bij hst Spaarnc. Er woei een venijnige Oostenwind, die gewoon de straalpijp aan je handen doet vastvriezen; het vroor dat het kraakte. En een vuur! Ik dacht, dat het nooit uitgebrand zou zijn. Donderdagsmorgens begonnen we te spui ten en Zaterdagmiddag 12 uur kon ik mijn laatste slang oprollen. Mijn laatste groote brand? Dat was wel de brand van die hooischuur in de Spaarn- wouderstraat. Dat droge goedje kan toch zoo fel branden. Die brand zal mijn eenigen ambtgenoot lang heugen; hij is toen van het dak gevalen. Hij is al dien tijd steeds onder dokters handen, vijf maanden al. Daarom is hij niet hier in het magezijn. Het geschil der ia. Fokker te Boekarest. De vele mijnongevallen. Het onderzoek naai' de doodsoorzaak. H. M. de Koningin aanvaardt van het Oranje-Comité uit de provinciën een som van 85.000 voor een Haar welgevallige bestemming. De Maas wast weer. Polen zoekt steun bij 't buitenland te, verkrijging van een permanenten zetel is den Raad van den Volkenbond. De Duitsche Regeering zal aan de in dustrie een crediet van 300 miUioen mark verleenen voor de vervaardiging van ex port-goederen voor Rusland. (Zie verder Laatste Nieuws) 760^'^ Barometerstand 9 uur v.m. 754. Achteruit- Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.49. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Februari. Hoogste barometerstand 771.9 m.M. tc Coruna, Laagste barometerstand 745.0 m, M. te Aberdeen. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 Februari: Matige tot krachtigen westelijke tot Zuid westelijke wind, zwaarbewolkt met opkla ringen en kans op regenbuien, later betrek kend mef toenemende kans op regen, zelfde temperatuur. Jammer, die zou u ook heel wat kunnen vertellen. Nu moet u het maar met mijn ver haal doen. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten terug ontvangen in de eerste helft der maand Februari. Binnenl. brieven. Adv. Bur., Joachimsthal Blokker firma J.» Hoorn Bur. Haarlems Dagblad, Haarlem Bouman den Heer H. Haarlem Bur. Haarlems Dagblad, Haarlem Chef v. d. afd. Belastingen, UtrechtEiza Mej., Amster dam Essen den Heer J. v. Amsterdam Halwasse den Heer G. Den Haag 't Hoofd den Heer v. Tilburg Haarl. Crt, Stad» Edi tie, Haarlem Korff Mej. Haarlem Kuipers den Heer P., Leiden Kloosterstraat 124, Haarlem Lonten Schlager den Heer F. M., UtrechtMirck Jonker den Heer A 3/4. Haarlem Oudens Mej. M-, Schoten Post kantoor motto Voorjaar, Haarlem Spaar garen Mevr. M., Den Haag Kets de Vries Mevr., Haarlem Vonk den Hee« H. Den Haag. Binnenl. briefkaarten. Acker Mej. A. v. 't Hof en Jongepiei den Heer, DelftHoeven Mevr. v. d. Essen Mej. R. v. Haarlem Rinso Mej.. Amsterdam Stam den Heer A., Oudkoop, Buitenl. brieven. Brassue den Heer, Verviers Vink den Heer J. A., U. S. A. Buitenl. briefkaarten. Gastivirt den Heer M., Moselle Ittersuxft Mevr. Ajaccio Juvetic Mej. Suisse Pruns den Heer H. N., San Rcmo Ramsay Mevr., New York Raid fam., DortmundtRidder A. de Antwerpen Salisch Mej. H., Duitsch land. 1 briefkaart zonder adres, en 1 brief adres onleesbaar. Men wordt verzocht afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden terug gezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van van een volledig adres, straatnaam en huis nummer te voorzien. Aan de Amsterdamsche UaiversiteR slaagde voor het arts-examen de b R« Burdet, geboren te Haarlem. De buitenplaats „Ter Leede" is gistertuor- gen in veiling gekomen en ingezet op een totaal bedrag van 269.600 (het huis op 19.200). De veiling geschiedde in percee- len.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1