1 [heiorsei Ontvangen de nieuwste Amerikaansche en Fransche Corsets f KM 75- f 85-f 58-f 110 f 185.- SHOP. DE SPSARNE6ANK Zö JPëBfüari VOOR DEN POLITIE RECHTER. De Bioembollenhandel, Vacantie vanwege de Mazelen. Nog eens de Oversteegens. Let op de schillen. Rector A. J. Ratté. VERKOOPINGEN. Liefdadigheidsconcert van Mevrouw Amalia SchuilHol. 3e Abonnementsconcert. Vereeaigms van Leeraren in de Handelswetenschappen. Hongaarsche kinderen. Denk om Halfweg! Begrafenis J. L. Menningh. BURGERLIJKE STAND. HOCKEY. Noord-Hol!. Hcckey-bond. BILJARTEN. D. H. V. B. District Haarlem. Junioren-Competitie. HEEMSTEDE, LAATSTE NIEUWS. Voor den Watersnood. Ailr. J. L. A. Salverda de Grave, f Défilé. 80 L'., io3/4 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. De Maas sterk wassende. Deskundige hulp bij de keuze van uw Corset, voorkomt teleurstellingen U krijgt NERGENS beter ADVIES dan ia Zijlstraat 87, bij de Groote Markt, Telefoon f5499 MAATAFDEELING TAILLEUR-COSTUMES EN -MANTELS UITSLUITEND TDT 15 MAART TOT 15 MAART Sociëteit „St, Bavo." Vioclonderwijs 3 uur Geel-Wit 5 uur Gewone Zittingen 7 uur. St, Jozes-Gezellen-gebouw, Jansstraat 59, Recreaticavond voer de Gezellen 810 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89'A uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9hall 1 uur, 's-middags van 35 uur. 's-avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9lA12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R.-K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen on aanvroren voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309, Overveen (dr. C. Bosch). ~V-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiker, dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m, gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 2 —3 uur. Donderdags van 12. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet-ieden van de Derde Orde te richten tot Wevr. Coebergh. Ged. Oude Gracht 71. des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij dc leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, electriciteitsongevallen. Tel. 10231. De geheimzinnige vechtpartij op de Botermarkt. Het was avond, een stikdonkere avond. Vele menschen om een tafel en rondom vele glazen bier hadden ruzie in een café op de Botermarkt. Sommigen onzer lezers zuilen zich misschien de zaak nog vaag herinneren. 't Was in Juni 1925 laat m den avond dat de politie assistentie moest gaan verleenen om een aantal vechtende bezoekers in een café op de Botermarkt te scheiden. Bij die bedrijven liep een agent van politie een klap met een bierglas van een onbe kende op. Op aanwijzing van eenige personen werd C. A. K, aangehouden en verhoord. Hij ent- kende echter geslagen te hebben. In December van 't vorig jaar kreeg de politierechter het gevalletje te behandelen maar men kwam niet tot een resultaat om dat de getuigen onvoldoende verklaringen aflegden. Dies werd de zaak uitgesteld om nog meerdere getuigen op ie sporen en he denmorgen, kwam de zaak weer in behan deling. De eerste getuige was een jongedame, die bij de vechtpartij tegenwoordig was geweest en erg zenuwachtig was geworden, toen ra en zoo op elkaar lossloeg. In haar verbouwe reerdheid had ze niet gezien of K. den agent had geslagen. Indertijd had ze wel verklaard, dat K. een glas opnam en toesloeg, doch dit herinnerde zij zich nu niet juist meer. Ze had alleen geroepen „niet doen". Deze getuige bracht dus niet veel licht ia de zaak. Met de volgende getuige was 't nog min der. Deze, een persoon uit Haarlemmermeer, kende K. niet. Hij verklaarde, dat degene, die den agent sloeg, een man was met, een lichte jas en een pet op, terwijl hij inder tijd verklaard had voor de politie, dat het een man was met een lichte jas, blootshoofds en golvend haar. Deze verklaring ontlokte den politierechter de opmerking, dat het er toch maar om gaat of getuige gezien heeft, dat K. sloeg, ja of neen. En om de zaak nog verwarder te maken en zelfs een comisch tintje te geven, kwam een volgende getuige, die de vechtpartij vanaf de Botermarkt gevolgd had, mededee- len, dat hij gezien had, dat de man, die den agent ten klap gaf, een eenigszins gezet mensch was, zonder pet op, met eeri donker costuum en kortgeknipt haar, terwijl hij toch indertijd voor de politie had verklaard, dat de onbekende een lichte jas droeg, blootshoofds was en lang golvend haar droeg, „Zooals het tegenwoordig de mode is", merkte de politierechter op, die nu de zaak maar opgaf. De Officier van Justitie vroeg vrijspraak, omdat het overtuigend bewijs niet geleverd was. De Politierechter sprak beklaagde K. vrij, Chineesch allerlei. Het waren niet alledaagsche namen, die de deurwaarder had af te roepen: Lam Pay; Tjoei Chong; Tjoei Jong en Wong Kong. Opiumsmokkelaars, die deze verboden waar per schip van de Stoombootmij. „Nederland uit China hadden meegebracht. Ze waren echter niet verschenen omdat ze misschien wel weer hoog en droog in Hoag- kong of Peking zaten. Het ontlokte den dienstdoenden veld wachter den hartgrondigen wensch. dat hij wel zou willen, dat men hem op transport naar Peking stelde om de smokkelaars in te rekenen. De hit en het hoos. B. G. stond met zijn woonwagen in Veisen en daar hij niet kon zien, dat zijn hit honger leed, ontvreemdde hii van een boerderij hooi voor zijn dier. De eigenaar van het hooi, die gehoord werd, verklaarde in den afgeloopen winter ongeveer 1000 K.G. hooi in totaal te hebben vermist. Hij dacht wel, dat woonwagenbe woners dit deden. Bekl. bekende hooi te hebben ontvreemd. De eisch van den Officier van Justitie luidde 25 boete, subsidiair 20 dagen hech tenis en het vonnis van den politierechter was gelijkluidend. Verschillende reizigers keeren uit Duitsch- land terug met minder gunstige berichten omtrent den verkoop van bloemen en bol len, meldt het „Kweekersblad." Verschil lende broeiers hebben een groot gedeelte van hun bollen nog niet ingehaald om op een beteren tijd te wachten. De betalingen van de gekochte bollen gaan daardoor ook langzamer. De bloemenhandel in Aiperika is tot op heden niet sietht. De vraag wordt grooter. "DL- aanvoer van"b"ölbToém én wordt even eens grooter. Uit de verschillende marktberichten blijkt wel, dat de toestand beter is dan het vorige jaar. Volgens berichten van de bollenreizigers is het niet mogelijk groote orders Hy acinthen te plaatsen tegen de zeer verhoog de prijzen. Aan de leerlingen van de eerste klasse van de school aan de Santpoorterstraat is 14 dagen vacantie verleend, omdat er onder de leerlingen vele gevallen van mazelen voorkomen. Het was te verwachten dat de Overstee gens, in verband met hun arrestatie als kieswet-overtreders, nog wel eens van zich zouden laten hooren. En dat hebben zij ge daan, zoo gauw zij daartoe in staat waren. Dat wil zeggen, toen zij vanmorgen om 9 uur uit het Huis van Bewaring ontslagen werden, begonnen zij meteen met hun pro paganda. Zij werden door een vijftal partijgangers afgehaald en den vrouwen werden bloemen aangeboden. Daarna trokken zij naar het huis, waar hun kinderen voorloopig onder gebracht waren, om hen af te halen. De po litie uit Haarlem hield een oogje in 't zeil doch er gebeurde niets bijzonders. Aan den directeur van het Huis van Be waring hadden zij gevraagd te willen zorg dragen, dat de kinderen weer aan het bu reau van politie in de Gen. Cronjéstraat te rug gebracht werden, opdat zij dan daar af gehaald konden worden. Doch de Inspec teur van Politie had zijn toestemming hier toe geweigerd, omdat hij verwachtte, dat daarvan eenzelfde relletje, als bij de arres tatie had plaats gevonden, het gevolg zou zijn. Dies vertrokken de Oversteegens heden morgen naar de tijdelijke verblijfplaats hun ner kinderen en trokken met hen in op tocht naar het politiebureau in dc Gen. Cronjéstraat, waar zij om 11 uur aankwa men en den kinderwagen terugvroegen, welke daar bewaard was gebleven. Nu, dien kregen zij natuurlijk en daarna trokken de communisten verder de Gen. Cronjéstraat in. Zij trokken wel weer eenige belangstel ling van andere communisten en nieuwsgie rigen, doch toch lang zooveel niet als bij hun arrestatie. De oude Oversteegen zorg de er wel voor door heftig te gesticuleeren cn luid te schreeuwen, de aandacht van de voorbijgangers te trekken. Ten slotte zond hij de kinderen met een autobus naar huis cn de overigen begaven zich loopend naar den Slaperdijk. Hoe gevaarlijk het is Sinaasappelenschil- len op straat te werpen, bleek weer gis termiddag 3 uur in de Gierstraat, waar een bejaarde vrouw uitgleed en op staat viel en zich zoodanig bezeerde, dat zij onder steund door een paar voorbijgangers in een comestibleswinkel werd binnengebracht, waar verder voor haar werd gezorgd, Naar wij vernemen is de ZeerEerw. Heer A, J. Ratté. van het R.-K. Weeshuis te Den Haag in het R.-K. Ziekenhuis (Westeinde) opgenomen, voor eene ernstige oog-operatie. Wij vertrouwen, dat de vele bekenden en niet het minst de parochianen van St. Eli sabeth en Barbara, waar rector Ratté vroe ger kapelaan was, gaarne een bijzonder ge bed zullen storten voor een spoedig algeheel herstel van Z.Eerw, en dat-zeker de patro- naats-jongens niet zullen achterblijven, om voor hun oud-directeur te bidden. Uitslag van den perceelen, verkocht in ,,'t Notarishuis". Bilderdijkstraat 1, b. d. Zijlweg, op Donderdag 18 Februari 1926. Notaris D. W. VAN NIEKERK. No. 1. Het Winkelhuis genaamd „De Ster" met Tuin en Erf te Haarlem aan de Gier straat. Get. no. 44. M. Honing, 12.250. Notaris J. WILDSCHUT, No, 2. Een Burgerwoonhuis met Erf en Schuur te Haarlem aan de Brouwersstraat. Get. no. 80. E. Geradts, 3500. Not. A BERTLING en G. WOLZAK Hzn. Nos. 36. Het Fabrieksgebouw met Woonhuis, open Terrein, Erven en Grond te Haarlem aan den Harmenjansweg. Get. no. 43 en 45 en Noorder Buitenspaarne, No. 3. Een open Terrein met ruimen in- en uitgang aan den Harmenjansweg. Get. no. 45, No. 4. Een Woonhuis met Ondergrond en Erve aan den Harmenjansweg. Get ,no. 43. No. 5. Een Fabrieksgebouw met Onder grond en Erve, ten Zuiden en ten Oosten van perceel no. 6, alsmede ten Oosten van perceel no. 3 naar den Harmenjansweg en naar het Noorder Buitenspaarne. No. 6. Een open Terrein aan het Noor der Buitenspaarne en recht van overpad ten Oosten over perceel no. 3, 4de Combinatie. Perceel 3. 4, 5 en 6 mat letter A. van den Catalogus. N. V „H. E. W Röbken", 22.670. No. 7. Het Huis en Erf te Haarlem aan de Zonnesteeg. Get, no, 8. No. 8. Het Huis en Erf te Haarlem aan de Zonnesteeg. Get. no. 10. No. 7 en 8. Postma en Nieuwenhoven, 2905, Notaris A. J. C. DAAMEN. No. 9. Een Huis met afzonderlijk opg. Bovenwoning en Erf te Haarlem aan de Westergracht. Get, no, 35zwart en rood. J. Witkamp q.q., 7675. Notaris D. M. KLIJZING. No. 10. Het Winkelhuis met Bovenwoning te Haarlem aan de Groote Markt, op den hoek van de Groote Houtstraat. Get. no. 14. Opgehouden voor 57.900, No. 11. Een Heerenhuis met Tuin te Haarlem aan de Jansstraat. Get. no. 65. J. H Faber q.q. 11.500. No. 12. Het Fabrieksgebouw met Pak huis, Stokerij, vrije Poort en verdere aan- hoorigheden te Haarlem, aan de Zakstraat bij de Bakenessergracht. H. M. Benschop q.q. 12.000. No. 13. Een Huis en Erf te Haarlem, aan de Vaartstraat. Get. no. 7. G. J. Wielders. 3510. - Not. R. C. A. VAN CRANENBURGH. No. 14. Het Winkelhuis met Bovenwoning en Erf, met uitgang door een gemeenschap pelijke poort te Haarlem, aan het Klein Heiligland. Get. no. 48zwart en rood. N, N. 5000. Notarissen Mr. M. SLINGENBERG en J. VAN MUNSTER VAN HEUVEN. No. 15. Een Heerenhuis met Erf en Tuin te Haarlem, aan de Jansstraat. Get, no. 29. Opgehouden voor 10.000. Not. A. BERTLING en G. WOLZAK Hzn. No. 16. Het Bouwterrein nabij de Ken- nemerbrug, ten Zuiden van de villa „Rez- zago" aan het Kennemerplcin te Haarlem. W. Swart 6175. Men schrijft ons: Op 23 Februari zal door mevrouw Amalia SchuilHol met haar dames-ensemble in den Schouwburg aan den Jansweg, een liefdadigheidsconcert worden gegeven met welwillende mede werking van den heer Mart, J. Lürsen, piano' en de dames Betty Dijkstra, so praan; Cor Igesz, sopraan, Kïe Tuyl Schuite- maker, alt; Annie Wout, alt. Het programma bevat liederen en aria's van Handel, Schu bert, Schumann, Verdi, Brahms, Von Brücken Feck, Hugo Wolf en Mahler en het bekende duet Reccrdare Jesu Pie uit het Requiem van Verdi. Het dames-ensemble geeft kcorwerkjes o. a. van Richard Hoi, Mart, J, Liirsen, Henri Büsser en Gabr. Pierné, Op Maandag 22 Februari geven Mia Peltenburg, Hendrik en Willem Andriessen cen concert (het 3e der Abonnements concerten) in den Stadsschouwburg. Ook nu is weer een zéér bijzonder programma samengesteld. Behalve, dat door de zange res Mia Peltenburg vier zéér zelden ge zongen liederen van Debussv (Proses lyriques) zullen worden voorgedragen, ver meldt het programma twee belangrijke werken voor twee klavieren, uit te voeren door de pianisten Willem en Hendrik An driessen. Het zijn: En blanc et noir van Debussy, en Variationen über ein thema ven Beethoven, door Max Reger. Eerst genoemd werk werd naar men zich zal herinneren enkele jaren geleden door de Andriessens hier reeds gespeeld. Bij de onlangs alhier gehouden examens van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen zijn geslaagd: a. voor Boekhouden: de heer A. J. Landsmeer te Haarlem, b. voor Duitsch: de heer G. M. T. Odijk te Haarlem, c. voor Engelsch de hee- ren S. F. Sant, te Beverwijk. T. i?> van Waart te 'Schoten, en J. M. Hazes, te Haarlem. Aan de pleegouders wordt bekend ge maakt, dat dc eerstvolgende trein naar Hon garije ongeveer half Maart zal vertrekken. De juiste datum zal nader werden bekend gemaakt. De groote bagage moet 10 dagen vooraf worden verzonden vaar het R.-K. Huisves tingscomité, Zuid-Willemsvaart, 's-Hertogen- bcsch. Opgaven van vertrekkende kinderen wor den ten spoedigste ingewacht aan het secre tariaat, Jansweg 38, Telefoon 12716. Deze week zijn wederom een zevental automobilisten door de politie te Halfweg bekeurd, wegens het te hard rijden in de kom van het dorp. De automobilisten zijn gewaarschuwd en dc politie tc Halfweg ver- dieent een pluimpje voor haar nauwlettend toezicht op overtredingen. Hedenmiddag half 1 had op de Alge» meene Begraafplaats aan den Schoterweg, de teraardebestelling plaats van J. L. Men ningh, gepensionneerd majoor der grena diers. Veel bloemen dekten de baar. Aan de groeve werd gesproken door Majoor Tydeman, districtscommandant uit Den Haag, die namens de officieren en onderofficieren van de grenadiers eenige waardeerende woorden wijdde aan den overledene. Een familielid dankte voor de bewezen belangstelling. Geboren: 17 Febr. z. van G, Admiraal- Hoekzema. 18 Febr., d. van J. v. Rijn- Post. z. van E. H. Bol-Goos. 19 Febr,, d. van E. M. Cóp-Schrijers, Overleden: 18 Febr. M. v. Doem, 83 Pieter Kiesstraat. Zooals reeds vermeld, wordt morgenmid dag ten tweede male een oefenwedstrijd ge speeld ter keuze van het Nederlandsch elf tal, dat 28 dezer tegen Duitschland zal uit komen. Het Bondsbestuur heeft de volgende elftallen samengesteld, waarbij dient te wor den opgemerkt, dat elftal A het vermoede lijke Nederlandsche elfal is. Elftal A: Doel: Hardebeck. Achter: v. Beugen Bik en Pont. Midden: Duson, v. d. Wall Bake en Eilers. Voor: Ras, Kop, v. d, Poll, v, d, Veen en v. Tienhoven. Elftal B: p Voor: Visser 't Hooft, v. Herwijnen, Cas- tendijk, Cijfer en v. d. Hagen. Midden: Jessurun, Geyl, Gaamans. Achter: Leembruggen, Roland Holst. Doel: Katte, Zooals men bij nadere beschouwing zal bemerken, heeft het elftal twee wijzigingen ondergaan. Gaymans en Visser 't Hooft zijn vervangen door Eilers en v. Tienhoven. Dat Gaymans vervangen zou worden, velen zal dit goed lijken, anderen weer minder goed o.i. moet noch Gaymans, noch Eilers daar staan, maar Jessurun!), doch het passeeren van Visser 't Hooft, die in Antwerpen zoo uitstekend voldeed en zelfs de vorige week, toen het geheele elftal er uit was, nog een der besten was, lijkt ons en absolute ver zwakking der voorhoede. De wedstrijd van morgen zal hiervan het bewijs wel reeds leveren. A.s. Zaterdag valt slechts een klein pro gramma af te werken. In Amsterdam komen de No. 1 en No, laatst tegenover elkaar te staan. Het zal waarschijnlijk wel een overwin ning voor Conc. brengen, maar een hart in nood doet rare sprongen. Zou M. H. C. we ten te winnen dan zou ze. daarmee H. B. S, een goeden dienst bewijzen, daar deze club dan met Conc. gelijk zou komen te staan. Wie weet! De andere wedstrijd die in Amsterdam plaats vindt, is die tusschen V. S, C. en Ka meleon. Hier zal de thuisclub waarschijnlijk yvel aan het langste eind trekken, DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAP PEN VOOR AMATEURS. Donderdagmiddag hebben de wedstrijden om het Europeesche kampioenschap voor amateurs een aanvang genomen in één der zalen van den Haagschen Dierentuin. In de eerste partijen werd zeer middel matig spel vertoond, waarvan moyennes van ver beneden de 20 wel een duidelijk bewijs zijn. De uitslag der gisteren gespeelde partijen luiden: pnt. brt. h.s. gem. Faroux 400 22 64 i8.18 Fougeret 198 22 62 9.19 Moons 400 23 75 17.39 v. Belle 274 23 58 11.91 Luypaerts 400 53 91 7.54 Soussa 372 52 50 7.15 Robijns 400 23 68 17.39 Dommering 316 23 58 13.73 Moons 400 11 107 36.36 Robijns 226 10 56 22.60 v. Belle 400 7 124 57.14 Fouqeret 155 7 61 25.83 Luypaerts en Soussa speelden al een bij zonder slechte partij met een gem. van resp. 7.54 en 7.15. Een verrassing was de nederlaag welke Dommering kreeg te slikken van Robijns. Later op den avond echter leed laatstge noemde weer een nederlaag tegen Moons. In dc laatste partij tusschen v. Belle en Fouqeret was de Belg er reusachtig in. Hij beëindigde de 400 caramboles in slechts 7 beurten met als hoogste serie 124. Heden worden de wedstrijden voortgezet. Het programma luidt: Vrijdag 19 Febr. 2 uur: MoonsFougeret. DommeringSoussa; 4 uur: Van Belle Luypaerts, FarouxRobijns; 8 uur: Fouge retSoussa, J. RobijnsLuypaerts; 10 uur: FarouxMoons, DommeringVan Beile. Zaterdag 20 Febr. 2 uur: Dommering Fougeret, FarouxLuypaerts; 4 uur: Moons Soussa, Van BeileRobijns; 8 uur: Fa rouxDommering, RobijnsFougeret; 10 uur: Van Belle.Soussa; MoonsLuypaerts. Zondag 21 Febr. 2 u,: FougeretLuy paerts, J. RobijnsSoussa; 4 uur: Faroux Van Belle, DommeringMoons. Programs voor 21 Februari a.s, Afdeeling A. Alliance 3H. B. C. 4, 1 uur, J. Smits. D. S. S. 3V. V. F. 1, 2 uur, H. Westbroek Victrix 3Concordia 3, 2 uur, Loerakker. Afdeeling B. Santpoort 4Alliance 4, 2 u., Th. Heijnen. V. V. F. 2T. Y. B. B. 5, 2 uur, G. v. Eken R. K. V. Z. 4Onze Gezellen 3, 2 uur, J. Verbeek. Doordat de Sport-Illustratie eerst afge wacht moest worden, in verband met de talrijke wijzigingen, eerst heden cen pro gramma. Mijn uitdrukkelijke wensch is, dat alle wedstrijden nu gespeeld zifllen worden. Het competitie-programma laat geen wijzigingen of uitstellen meer toe. De compctitieleider P. P. SMIT, Atjehstraai 12, Schoten. AFSCHEID KAPELAAN H. J. M, NIEUWENHUIZEN. Dinsdag ging dc mare door onze gemeen te: „Kapelaan Nieuwenhuizen gaat naar Den Haag!" Alle besturen zijn direct in actie. Ja, nu blijkt, hoe deze geestelijke leider bemind is onder zijn parochianen. Comité's worden gevormd, om den schei denden directeur en adviseur een blijk te geven van waardeering voor wat hij in die 4'A jaar heeft verricht. Reeds Woensdagavond mocht hij de hul de in ontvangst nemen van het Kruisverbond en Mariaveieeniging, de St. Josephgezellen, Gerardus Majella en den Missienaaikrans, terwijl verschillende vereenigingen schrifte lijk blijken van waardeering gaven. Behalve verschillende woorden van waardeering ging deze hulde ook gepaard met cadeaux. De laatse avond, n.m. Don derdagavond was echter bestemd voor het afscheid van zijn geliefde patronaten en Jongevrouwenbond. Daarvoor waren tegen 8 uur alle meisje en jongens in de beide lokalen vereenigd. De anders zoo gezellige drukte was nu geheel zoek. Allen zijn blijkbaar onder den indruk van wat komen gaat. Als Z.Eerw. binnen komt wordt hij met gejuich en applaus ontvangen. Eerst neemt hij zelf afscheid van de jongens. De heer A, v. d. Horst, een der leiders van het patronaat voert het woord en zegt ongeveer als volgt: „Toen wij, nu 2 jaar geleden, hier dit mooie patronaatsgebouw openden, spraken wij den wensch uit, dat U nog vele jaren voor de Heemsteedsche jeugd zoumogen ar beiden. Mgr. de Bisschop heeft echter ge sproken, waarbij U en wij ons neer moeten leggen. Toen U, nu 4A jaar geleden, in Heem stede kwam, v/as er geen patronaat. In het gebouw aan de overzijde zift gij begonnen en hebt de jeugd als een kudde verzameld, en altijd bezig weten te houden. Dcor uw noesten vlijt en rusteloos werk is dit gebouw tot stand gekomen. Wij, die uw werk van nabij hebben gadegeslagen, weten wat een ontzaglijk werk 'iet voor u geweest is. In dit gebouw kon U uw werk rustig voortzetten, en zich tot de jongens richtend, vraagt spr. den scheidenden direc teur hem er altijd dankbaar voor te zijn, cp deze wijze hen uit de klauwen der wereld te hebben gehouden. Uw Eerwaarde hebt hier een werk tot stand gebracht, wat, naar wij hopen, door ons en uw opvolger in stand zal worden gehouden. Ook onzen dank voor wat u naast het aangename voor het nuttige hebt volbracht, nl. de goede lessen, zoowel in het her- halingsonderwijs als anderszins. De vruchten die de jongen daarvan plukken in de toe komst, danken zij aan U. Die jongens, thans om u heen geschaard, voelen op dit gewichtige oogenblik van uw heengaan, wat gij voor hen geweest zift. De Bisschop heeft echter gesproken, en U moet gehoorzamen. Maar als echte Katho lieken zullen wij, ook al is U niet meer in ons midden, uw portret in de zalen en het heerlijke gebouw, waarin wij thans zijn, zal niet alleen een herinnering aan U blij ven, maar ook een aansporing om den weg te volgen, door u aangegeven. Als blijk vaij waardeering wenschen wij; u, namens de patronaten en de Jonge- vrouwenbeud cen fauteuil aan te bieden, opdat u, na uw vermoeienden arbeid, oolc in uw nieuwe parochie eens wat rust kunt nemen en dan nog eens terugdenken aan wat u hier hebt verricht. Mocht dan een maal de tijd komen, dat u voorgoed uw werk moet neerleggen, wat wij hopen pas op een zeer hoögen leeftijd, dat dan u zal worden toegevoegd: „Vijf talenten heb ik u gegeven, vijf hebt gij1 er gewonnen, gaat binnen in de vreugdA des Heeren." De heer Schaaps hierna het woord ver krijgend, zegt, gaarne als bestuurslid van 't patronaat meegewerkt te hebben en dat hij ook nu gaarne aan de hulde wil deelnemen. Spr, dankt Z. Eerw. wat hij in die dagen voor de patronaten heeft gedaan, en wil gaarne, namens de overige bestuursleden, verzekeren, dat zij zullen trachten het pa tronaat te houden op het hoogtepunt als waarop het nu staat. Kapelaan Nieuwenhuizen, hierna het woord verkrijgend, zegt, in die paar dagen al heel wat emoties medegemaakt te heb ben, maar deze laatste avond heeft hem het meeste getroffen. Ik ben hier 4)4 jaar geleden door Mgr. gestuurd, en het is mij, dank zij de medewerking der heeren en der jongens, gelukt, het patronaat tot bloei te brengen. Mij is het, zegt Z. Eerw. hard geweest, toen ik de tijding kreeg van mijne ver plaatsing. Wij allen hebben echter als echte katholieken, te gehoorzamen. „Heer, Uw wil geschiede," was mijn antwoord op de boodschap van Monseigneur. Neemt gij dit ook als leuze. Niet enkel in het patronaat, maar ook thuis, op de school en in uw werkkring. De door U aangeboden stoel zal voor mij een prettige herinnering blijven, maar niet alleen met dit cadeau doet u mij den grootsten dienst, maar wat ik u allen smeek, is, het plantje, door mij geplant, te blijven kweeken, opdat het een groote boom moge worden, die zal leiden naar den Hemel. Met een driewerf „Hoera" uit de vele jongenskelen, dat door een driewerf hoera voor de Heemsteedsche jongens door Z.Eerw. werd beantwoord, eindigde deze hulde. Vervolgens ging Z.Eerw. naar het andere lokaal, waar de Jongevrouwenbond en Pa tronaatsmeisjes bijeen waren om hun schei denden directeur te huldigen. Hier nam mej. Mijntje Jansen het woord en hield de volgende toespraak: Uit naam van het groot patronaat kom ik als een der oudsten, die van de oprichting af op het patronaat is geweest, U bij dit voor ons allen zoo droevig afscheid bedan ken voor al uwe opofferingen, toewijding en vaderlijke liefde, die u ons die 4)1' jaar hebt getoond. Wij maakten uw grootste zorg uit, 'toen wij de school verlieten en wij zonder leiding stonden van de goede /.usters en on derwijzeressen. U v/as hei, die bekommerd was over het lot van onze zielen. Daarom ontzag u noch moeiten noch lasten, om ons te verzamelen en or.s door leering en opwek king tot het goede, te vormen tot goede le den van Kerk en Maatschappij. Wij mochten Uw vaderlijken steun en hulp ondervinden. Het patronaat werd ons tweede tehuis, waar U, naast de wijze lessen voor ziel en lichaam, die U ons gaf, ook hartelijk deel nam in onze moeilijkheden en vreugde. Daarom nogmaals dank. God zegene U daarvoor geve U kracht, om nog veie jaren voor Hem en daardoor tevens voor de U toevertrouwde zielen te arbeiden. Mej. v. d. Horst, sprekende namens het klein-patronaat, dankte ook namens de as sistenten en de meisjes voor wat Kapelaan Nieuwenhuizen voor hen heelt gedaan. Gij hebt gelogenstraft 'de leuze, dat een patronaat hier geen levensvatbaarheid heeft. Het mooie gebouw, de gezellige geest, die er in heerscht, is Uw werk. Al heben wij al eens met tegenspoed te kampen gehad, het is er en staat nu^ op stevige fundamenten. Dank voor uw leiding, dank ook voor Uwe noodzakelijke berispin gen, die in het later leven nog beter tot haar recht zullen komen. Wij willen ons best doen, uw werk voort te zetten, tot meerdere eer en glorie van God, tot ons eigen zielenheil en tot heil der zielen van de meisjes, die ons zijn toe vertrouwd. Moge O. L. Heer U vergelden, wat U hier gedaan hebt, en U in Uw nieuwen werk kring zegenen, en als U straks in Uw Ag- r.eskerk zijt, bidt dan voor Uwe Agneskin- deren en assistenten te Heemstede. Wij wil len het hier voor U doen. Diep bewogen door zooveel erkentelijk heid, zoo diep zelfs, dat Z.Eerw. moeite had woorden te vinden, zeide Z.Eerw, het zeer te betreuren afscheid te moeten nemen. Ge lijk het hard valt voor ouders van hunne- kinderen te moeten scheiden, is het voor een prieste? moeilijk ook van zijn priester kinderen te rnpeien scheiden. Aldus Z.Eerw. Ik heb hier gelukkige dagen medegemaakt, maar ook een priester kan niet arbeiden zonder medewerking. Gij allen hebt mij in de gelegenheid gesteld, te doen, wat ik ge daan lie». Ik heb mij gegeven met geheel mijn hart, nooit zal er een opvolger komen, die met meer liefde kon arbeiden, omdat ik het ge luk gehad heb, dc patronaten te mogen stichten, en dan is er de liefde des te groo ter om. Geeft gij u, ook al zou een volgende direc teur niet die liefde voor het patronaat hebben, geheel; ik was hier de vader, nu komt de directeur. Z. Eerw, doet een beroep op de dames en meisjes om voor hem te bidden, maar vooral het patronaat te blijven beminnen en steunen, dit zal hen nog een grooter en steunen, dit zal hem het mooie cadeau, waarmede hij: zoo ingenomen is. en wat voor hem een blijvende herinnering zal wezen aan de heerlijke jaren, hier in Heem stede doorgebracht. Na dan nog een bijzonder woord van dank gebracht te hebben aan de leiders en leidsters voor den steun in zijn moeilijk werk, werden eenige kleine versnaperingen uitgedeeld, en namen allen, zeer onder der. indruk afscheid van hun geliefden directeur. Door H. M. de Koningin en den Prins zijn de hun gisteren aangeboden gelden tot een totaalbedrag van ongeveer een ton gouds ter beschikking gesteld van het Watersnoodcomité te Amsterdam. In den ouderdom van 65 jaar is in den afgeloopen nacht te 's-Gravenhage over leden mr J. L. A, Salverda de Grave, se cretaris generaal aan het departement van Waterstaat, aan wien juist gelijk de och tendbladen meldden met ingang van 1 April a.s. op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn ambt was verleend om gezond heidsredenen. onder dankbetuiging en on der gelijktijdige benoeming tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Vroeger werden zijn verdiensten reeds erkend door verleening van het ridderkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De brigade Grenadiers en Jagers waartoe behalve de regimenten Grenadiers en Jagers ook het 15d.e Regiment infanterie behoort, hebben hedenmiddag met de Koninklijke Mil. Kapel aan het hoofd gedefileerd voor bij het Koninklijk Paleis in het Noordeinde. 5% Nederland 1919 IÜ1l/4 lOP/4 6% Nederland 1923 1033/16 1033/xj 4)4 Ncderl. 1917 997/ie 997/16 1% N.-l. 1921 A.. 1023/16 '021/4 6% N.-I. 1923 D.. IC'41/^ 1041/4 Hoik Lloyd 45i/2 5 21/a dito Gem. Eigend. 411 2 Mij „Nederland'', 170 b Scheepvaart-Unie 165 165 Rotterd. Lfoyd 146 b 194 195 79 Holl. Stoomboot 62 b" H. V. A 648 649 3/4 Java Cultuur 346 350 Jurgens gew 157 158 Koloniale Bank 196 1961/, Indische Bank 161 160 Cert. Handel Mij, 148°/g f491/2 Reso dito 1491/g 1491/2 97 Geconsolideerde 193 Kón. Oiie 408 410 U. S, Steel 1293/. 130 Marine comm 114 121/s Vorstenlanden 165 I651/g Actions id 156.50 147 Comp. Merc. Arg. 53/4 Poerworedjo 109 4081/2 401 498 504 Deli Batavia 419 424 A'dam Rubber 360 353 380 373 Silau 209 203!/2 Wai Sumatra 331 Dordtsche Petr. 385 Southern Rails 1133/4 114 151x/4 151 100 48 s/4 481/4 Comm. Maxwel O7/8 19 FEBRUARI. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59.50 59.40 PARIJS 9.10 8.95 BRUSSEL 11.45 11.35 WEENFtt p t v v 35 25 35.— LONDEN v 12.15 12.133/4 STOCKHOLM v 66 95 66.80 KOPENHAGEN f 64 80 64.70 USLO mimi 52.30 52.10 BAZEL 1 1 1 40.15 48.05 EW-YORK 2.501/4 2-491/a ROME 1 1 a 10.15 10.03 De Koningin, Prins en Prinses Juliana sloegen vanaf het voorplein van het Palei* het défilé gade. MAASTRICHT, 19 Febr. De Maas is weer verbazend gestegen; in den afgeloopen nacht is de rivier 1.39 Meter gewassen, zoodat de peilschaal 3.10 M. of 45.11 A.P. aanwijst. De rivier wast gestadig; een deel van Heugem heeft al weer last van 't water, i België seint nog was. Deze modellen, geheel naar maat, munten uit door elegante coupe en afwerking en worden gemaakt van uitsluitend moderne stoffen; gevoerd met „satin duchesse". Model „VALERA" W Mantel n Mast, 120 cM. /A lang, de nieuwste stoffen, geheel gevoerd op SATIN DUCHESSE MODEMAGAZIJNEN Model „anita" BARTELJORI5STR-13 17. Cosjüum naar mast. MODERNE STOFFEN "op SATIN DUCHESSE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2