Een ernstige botsing op de ZandToortsche laan. Amsterdamsch Nieuws. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Vrijdag 19 Februari 1926 De instandhouding van hei Katholiek leven in een toekomstige mïllioenenstad. Nieuwe leeraren aan het Conservatorium. De Amsterdamsche winkelsluiting. Zes cylinder-autobussen in Amsterdam. De jongste hooge waterstanden. De wijziging van de verordening op de winkelsluiting. UIT DEN OMTREK. Een auto tegen een mestkar. De chauffeur zwaar gewond; het paard wordt afgemaakt. ZANDVOORT. KAMPEEREN AAN HET STRAND. IJMUïDEN. HAARLEMMERMEER. HALFWEG Mr. G. Kropman schrijft in de ..Nieuwe Teuw" een artikel, dat onze lezers stellig net belangstelling zullen lezen. ..Amsterdam is toch eigenlijk nog maar een stad in wording: dat wil zeggen een moderne wereldstad in wording. Dat merkt men eerst recht, wanneer men het plan voor Groot-Amsterdam bestudeert, waarop onlangs B. en W. een toelichting hebben gegeven. Daar leeft in de verschillende ge meentelijke bureaus een stuwende kracht, geleid door veel kennis en vooruitziende!! blik: men ziet den tijd vooruit, dat Am sterdam thans nog „slechts" een gemeente van wat meer dan zevenhonderdduizend inwoners, miilioenen-stad wordt en zij, die enorme bevolking, welke langzaam maar zeker zich vormt, gelgenheid te geven, te wonen, en te werken, tot welvaart te komen. De rustelooze activiteit van stadsbestuur ders en bekwame hoofdambtenaren sternt tot nadenken! Hebben ook de katholieken ten aanzien van de wereldstad-in-wording hun plannen gereed? De vraag is misschien wat vrijmoedig en komt wat onverwacht. Is zij voorbarig, wij vragen verontschuldiging voor de cnrust, welke wij wellicht gewekt zouden hebben. Maar wij geloöven niet, dat de vraag voorbarig is: de geschiedenis niet alleen van het katholicisme in Amsterdam, doch van het katholicisme in alle oude wereldsteden Weenen, Berlijn, Parijs etc. leert het: wij moeten de uitbreiding der ge meente niet volgen, wij moeten gelijk op gaan. En evengoed als voor de uitbreiding der gemeente plannen noodig zijn, zijn ze het voor de uitbfeiding, wil men: handha- vig van het katholicisme in de gemeente. Niet: plannen, die onmiddellijk vaststaan en waaraan dan maar spoedig uitvoering moet worden gegeven, doch plannen, die, ontworpen, eerst eens kunnen ivorden be studeerd, die wellicht en dat zal ook wei met de plannen der gemeente moeten ge beuren veranderd zullen worden, totaal veranderd mischien, maar die, om veran- detd te kunnen worden eerst toch moe ten.... bestaan! Laten wij, alvorens verder te gaan, eerst eenige restricties maken, om misverstand te voorkomen. Wij laten het zujver-geeslelijk terrein buiten beschou wing: vroeger hebben wij dat al eens ter sprake gebracht, wij handhaven het toen maals opgemerkte (alleen in enkele, overi gens onbelangrijke onderdeelen hebben wij onze meenmg, bij nadere overweging, moe- teng wijzigen) en wij zouden dus maar in herhaling vallen. Ook het onderwijs al thans het lager onderwijs laten wij on besproken: de uitbreiding die het geregeld ondergaat en de verbetering waaraan, dank zij de Pacificatie, gestadig gewerkt wordt, wekt het vermoeden, dat men ook in de toekomst tegen de moeilijke taak: katholiek onderwijs voor het katholieke kind, zal zijn opgewassen Intusschen is met „Kerk en School hel geheele katholieke werkterrein nog niet aangewezen.... De uitbreiding der gemeente stelt vragen aan de sociale orga nisatie, aan de katholieke armenzorg, aan de propaganda, aan de.... „standing" der katholieke beweging, Men verwachte nu niet, dat hier in een paar kolommen nu eens even zal gezegd worden, „hoe het moet": dat kan niet door één persoon ge schieden, daarvoor zou men de meening moeten hooren van tal van anderen, op ieder van deze gebieden deskundig en rijk aan ervaring. Men zou eigenlijk ook iets neer moeten weten, hoe de katholieken in het buitenland wij denken aan het ka tholieke leven in de millioenen-steden van de Vereenigde Staten - het probleem heb ben aangepakt en.... wie weet, of de een of andere Nederlandsehe bezoeker van het Eucharistisch Congres in Chicago niet eens zijn tijd nuttig besteed met aldaar wat rond te zien en nu te vragen! In elk geval, het probleem 'is te omvangrijk en ingewikkeld om zoo maar behandeld of zelfs maar op gezet te worden. Wij volstaan dus met het trekken van enkele grove lijnen en het ont wikkelen van enkele denkbeelden. Vooreerst moet. onderzocht worden, op welke groep der bevolking het katholiek maatschappelijk werk voornamelijk moet gericht worden. Wij zeggen hier voorname lijk, want feitelijk moet ons werk gericht worden op de geheele bevolking.... maar gelijk wij reeds vroeger hebben opgemerkt katholiek maatschappelijk werk moet ver richt worden in zeer nauw verband met den geloofsafval, of. wil men liever,..de géloofs». verzwakking. Deze nu heerscht, wat den omvang betreft, dus - althans dit is onze indruk niet wat „de diepte" betreft, voornamelijk ia de arbeiderskringen en in de kringen der kleine burgerij. Men infor- meere maar eens naar he aantal ongedoopte kinderen uit de gemengde huwelijken of naar het aantal katholieke kinderen, dat niet de katholieke school bezoekt. Op die kringen moet dus gewerkt worden, doch men stelle zich dit .werk nu niet voor als iets, dat binnen een paar jaar reeds resul taten zal opleveren.. Daarvoor zijn die krin gen al te ver van ons verwijderd. De ge wone middelen: verspreiden van katholieke pers, huisbezoek, etc., zijn voor een goed deel en voorloopig ondeugdelijk; zij werken van een zóó voor godsdienstige invloeden onontvankelijk geworden milieu te krachtig, dat wil zeggen: zij wekken een reactie op, die het werk eer zou kunnen schaden dan bevorderen. Het komt er o.i. veel meer op aan, in die kringen langzaam een katholieke sfeer te scheppen, te doen zien, dat het ka tholicisme bestaat want ,dit is waar lijk dikwijls totaal vergeten! dat het den mensch en het gezin gelukkig kan maken en dat het katholicisme louter maat schappelijk gesproken een zegen is. Wie even aan zijn verbeelding de geweldige hui zenmassa's van de, nieuwe wijken in het Westc.i en Zuiden der stad laat voorbij gaan, wie dan bedenkt, wat het plan Groot- Amsterdam fceteekent, wie weet, hoe reeds nu de arbeivan onze zielzorgers, niet om zielen te winnen, maar om zielen te behou den, bovenmenschelijke kracht eischt, die vraagt zich af, aan welk onderdeel hij het hest beginnen kan, wat gedaan moet worden en wie dat zuilen doen. Deze laat ste v/aag eischt het minste zorg: waar de kern van katholiek Amsterdam nog zoo gaaf is, zijr de krachten beschikbaar mits het werk begrepen wordt. En het werk wordt begrepen, als er systeem in zit. Dit alles is echter voorwerp van nader onder zoek. Alleen dit staat vast: willen wij met de verwezenlijking van het plan Groot-Amster dam ock onzerzijds gereed zijn en niet ach terna komen, dan is het noodzakelijk dat wij beginner., met wat thans nog onbewerkt terrein is. En daarvoor is het o.i. de hoog ste tijd. ^an Groot-Amsterdam wordt nog gewerkt, de plannen zijn ontworpen, maar Niéuw-Amsterdam: de nieuwe straten-com plexen en pleinen bestaat al zonder ons. Dat wil zeggen: er worden in een ze ker tempo kerken en scholen gebouwd, doch deze zija uiteraard voor de practiseerende katholieken: de duizenden aiet-practisee- rende kathoFeken in de nieuwe stad heb ben geen contact met het katholicisme en dat moet allereerst gelegd .wóroen, vóór de brug naar de kerk en,naar de school door hen wordt betreden. Aan Groot-Amster dam kan niét •begonnen worden, voor wij Nieuw,-Amsterdam hebben doortrokken en het is dit werk dat aller belangstelling en steun verdient. Intusschen, Ook dit werk moet nog begonnen worden. Op welke wijze? Wij aarzelen niet te be kennen. dat wij het niet weten e'n wat er ger is wij vermoeden dat niemand het weet De Petrus Canisius-Vereeniging heeft ais wij ons niet vergissen, indertijd een commissie ingesteld, die tot taak heeft het verschijnsel van den afval, in de grooie ste den te onderzoeken. Of deze commissie al tot een resultaat gekomen is, is ons onbe kend. Wij vooi ons meenen, dat men zal moeten beginnen met de voornaamste ter zake kundigen in bepaalde stadswijken sa men te roepen. Dat behoeven nog niet spe ciaal de leiders van organisaties te zijn. De ze komen pas later aan de beurt, wanneer 't terrein genoegzaam .verkend en bewerkt is. Voorloopig gaat 't nog alleen om 'i wek ken van de katholieke sfeer in wijken, die grijs en grauw zijn van trieste onverschil ligheid. Zoolang er geen statige kerken kun nen worden gebouwd, mogen er alvast noodkerkje» komen katholieks wijkzus ters en kraamverpleegsters hebben in der gelijke volkrijke buurten altijd wel werk gfcnoeg, katholieke boekhandels of hóek- handeltjes, mits goed voorzien én met een fikschc bediening, kuiinen langzamerhand een centrum worden van katholiek leven. En zoo is er meer, dat wij overal planten kunnen, ongetwijfeld met opoffering van veei koster, en moésten, doch zonder deze zal het nu eenmaal niet gaan. Die boekhan dcis, die we zooeven noemden, behoeven direct ook geen winst af te werpen: het behoeven ook niet aanstonds particuliere ondernemingen 'te zijn, doch vooruitgescho ven posten van een katholiek sociaal werk. dat zich ten doel stelt in contact met de zuiver geeselijke zielzorgers te werken voor het behoud en de uitbreiding van ka tholiek Amsterdam. Daarvoor zal vermoedelijk een Centrale organisatie noodig zijn. Wij verklappen geen geheim,, als wij zeggen, dat de dagen van de K. S. A. geteld zijn. Of' 'daarmee ook de plaatselijke comité's verdwijnen is de vraag. Misschien maar misschien ook niet! Of wellicht worden ze deel van een andere K. S A. En ook is het mogelijk, dat Kien tot de slotsom komt, dat ér in het ge heel geen landelijke algemeens organisatie moet zijn. Hoe dit zij, voor Amsterdam ach ten wij een centraal werk een werk tot Behoud des Geloofs noodzakelijk. Alleen van een dergelijk werk uit kan het geheel overzien worden, kan systematisch wórden te werk gegaan, kunnen de geëigende mid delen worden beraamt en toegepast. Zulk een werk kan bestaande inrichtingen aan zich verbinden, kan samenwerking tusschen andere tot stand brengen, kan, in één woord, het hoofdkwartier worden van het leeken- apostolaat in de wereldstad die binnen af- zienbaren tijd tot millioenenstad zal uit groeien. Wij zijn ervan overtuigd, dat dit ge makkelijker is neergeschreven dan uitge voerd. Het was ons echter alleen te doen óm de aandacht té vestigen op wat komen gaat: Groot-Amsterdam, dat voor de katho- Meken vanontzaglijke j^eteekenis kan wor- - Diefstal in een meubel- magazijn. 1 Donderdagmorgen bemerkte het personeel van de firma Woltering, gevestigd op den Nieuwendijk 233 dat ■oagewenschte bezoekers een onderzoek in het meubelmagazijn hadden ingesteld. Dat de daders vertrokken waren, bleek uit de openstaande deur van het ge'- bouw, dat in den. Valkensteeg uitkomt. Het bleek voorts, dat verschillende lessenaars op het kantoor en in het magazijn waren open gebroken. Aanvankelijk dacht men, dat er niets vermist werd. Doch later werd ontdekt, dat uit de kleine kas een bedrag van 300 genomen was, benevens ongeveer 70 aan rentezegefc. Van braak aan de buitenzijde heeft men geen spoor kunnen ontdekken, zoodat vol gens de politie aan insluiting gedacht moet worden. Aan het Conservatorium der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, zijn tot hoofdleeraren benoemd de heeren E. Haag man (trombone) en K. Vater (pauken en slag werk)., De besturen der Inkoopvereenigingen „In- sulinde", Ons Belang'', „Sint Bavo", „v./h. E. N. C. I.", in de levensmiddelenbranche, hebben den Raad verzocht, het voorstel tot verandering in de winkelsluiting niet aan te nemen en den ouden toestand te laten voort duren, daar zij meenen, dat iedere ontheffing tot willekeur zal leiden en- gevaar voor de winkelsluiting-verordening in zijn geheel zal ontstaan. Een gerief voor de passagiers In verband met een aantal geprojecteerde nieuwe buslijnen in de hoofdstad, zooals daar zijn de routes KalfjeslaanMuseumplein, Cornells Troostplein—Muiderpoort en Oost- zaanstraal-Leidsche boschje, zijn vertig mo torbussen besteld. Twintig daarvan zijn Ma- giruswagens van welk type op 't oogenblik op de D-Iijn naar het Betondorp in gebruik zijn; twintig anderen zijn Amerikanen en wel Brockways. Met deze wagens heeft de 6-clinder haar intrede in het gemeentelijk bussenpark gedaan. Evenals bij de Magirus ligt de wagen laag, zoodat de passagiers geen groote stappen be hoeven te doen om in den wagen te klimmen. Van buiten gezien lijkt het voertuig sterk op de andere bussen en is zeker niet grooter of zwaarder dan deze. De indeeling van langs- en dwarsbankjes waardoor men 21 zittende passagiers in een zoo klein mogelijke ruimte kan werken, is ook hier aangenomen. Wat de zitplaatsen .betreft, heeft men het systeem :oegepast, dat sedert geruiinen tijd bij de Duitsche spoorwegen in gebruik is, namelijk met" stalen bandveeren, waardoor een goejl veerend kussen, dat niet spoedig inzakt, is verkregen. Dubbele luchtbanden achter en enkele luchtbanden voor, alsmede lange vee- ren, maken den gang van den wagen rustig; een troost voor de aanstaande passagiers, <jie straks van het vehikel gebruik zullen moeten maken en die zich, in verband met de slech te bestrating in de buitenwijken, reeds zor gen hebben gemaakt. Een paar van deze Brockways zijn Zondag j.l. ingevallen op de lijn naar Sloten. Indien de bestelde wagens zijn afgeleverd, zal de hoofdstad in totaal 83 motorbussen voor haar bedrijf hebbes. Hoe de toestand in en om Amsterdam is. Voor de Nederlandsehe Maatschappij voor Nijverheid en Handel hield Dinsdagavond de heer M. Biezeveld, ingenieur le klasse bij der. Provincialen Waterstaat van Noord- Hólland, in de Industrieele Club te Amster dam een lezing over het onderwerp De Wa terstaatkundige toestand van Amsterdam en omgeving en de oorzaken van de hooge water standen, v/elke daar in de maanden Decem ber 1925 en Januari 1926 opgetreden zijn. De spreker Behandelde in het kort het ont staan der binnenmeren en de eerste pogingen om zich tegen de periodieke watervloeden te beschermen. Eerst in 1388 ontstond de eerste groote belangengemeenschap. Wel hadden tevoren reeds indijkingen plaats gevonden, j voornamelijk bezuiden het IJ, doch voor 1388 was de houding der bevolking slechts verde digend, daarna aanvallend. De aanval werd in hoofdzaak gericht op de gaten der Zuider zee (Zijpe, Wieringerwaard enz.) Door de ve le indijkingen echter haalde men zich den nieuwen vijand op den hals het regenwater. Al spoedig brachten hulpwerktuigen ook hier uitkomst de windmolens ontstonden. Thans kon men ook een aanval wagen op de vele dieper gelegen plassen, te meer loonend, omdat de bodem daar meest zeer vruchtbaar was. Spreker lichtte deze „droogmakerijen" toe met een uitvoerige bespreking der droog makerij Schermer, welke waarschijnlijk bin- nenkórt geéiectrificéerd zal worden Van al deze oude plassen zijn thans nog slechts het Alkmaarder Meer en de Westein der Plas over, waarvan ook de laatste binnen korten of langen tijd zal worden drooggelegd. Spr. kwam vervolgens tot het punt waar blijft men met het regenwater Gemakkelijk is de ontwatering bij de polders, die dicht bij zee zijn gelegen. Lastiger echter bij die welke dieper in het land liggen. Men gebruikt hier voor overblijfselen van oude wateren en ring vaarten, die een voorloopig reservoir vormen. Deze wateren noemt men „boezem", en deze voeren het overtollige water wederom naar zee af. Samenloop van ongunstige weersomstan digheden nu kan tot hooge stijging van het boezemwater aanleiding geven. Het kwaad echter komt tot uiting door te lage ligging der polderkaden. De verantwoordelijkheid hiervoor rust meest bij de polderbesturen, die door verkeerde zuinigheid maar al te vaak de kade te laag houden. Een typisch voorbeeld was de jongste toestand in den Vechtpolder in Jan j.l., toen inderdaad groot gevaar dreigde. De kaden waren te laag en te zwak en de bemaling was niet tegen de waterstroomen opgewassen. Spreker legde sterk den nadruk op onoor deelkundig kade-onderhoud. Hier is nog te veel te verbeteren. De afsluiting der Zuider zee zal echter verlichting aanbrengen. Vol gens spr. verdienen de boeren eigenlijk niet, dat zij zóó gemakkelijk van hun plicht zul len worden bevrijd. Vervolgens ging spr. over tot Amsterdam zelf en gaf een uitvoerige beschouwing van de bemaling der grachten. Ten einde in de bespreking van den water staatkundigen toestand volledig te zijn, wijdde den heer Biezeveld ten slotte nog eenige woor den aan het zeedijk-systeem dat in Noord- Holland sinds 1920 onder beheer is van het Hoogheemraa:schap van Noord-Hollands kwartier. Ten slotte kwam hij tot de conclusie, dat Amsterdam valt het Noorden hoegenaamd geen gevaar dreigt. Uit het Zuiden behoort echter doorbraak van den Diemerdijk niet tot de onmogelijkheden. Ook in dit opzicht evenwel zal de afsluiting der Zuiderzee uit komst brengen. De lezing, die door tal van lichtbeelden werd verduidelijkt, vond bij het groot aantal aanwezigen een aandachtig gehoor. In de Donderdag gehouden zitting van den Gemeenteraad is aan de orde gekomen de voordracht van de Commissie voor de Straf verordeningen tot wijziging van de Veror dening op de Winkelsluiting (regeling van den avond-verkoop). De bedoeling is aan de winkeliers in eet waren, die des daags betrekkelijk weinig verkoopen en sterk gedupeerd zijn door het ontnemen vjfn den avondverkoop, toe te staan, in plaats van overdag, s avonds te verkoopen. De winkels moeten tot 4 uur 's middags gesloten zijn, en mogen dan tot 1 uur des nachts geopend blijven. Hierbij worden behandeld de adressen van de afdeelingen Amsterdam van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden St. Franciscus van Assi- sië eh de Ned. Vereeniging van, Chr. Kan toor- en Handelsbedienden en den Amsler- damschen Bestuurdersbond om de voorge stelde wijziging der Verordening op de Winkelsluiting niet goed te keuren. De Vereeniging van Haringventers en standplaatshouders „Door Eendracht Sterk" had meegedeeld, dat zij den inhoud van dit adres niet onderschrijft. De geheele voordracht, in zake de wijzi ging der winkelsluiting werd in den Raad aangenomen met 2713 stemmen. Tegen stemden de. heeren Wierdels, Gulden, Baas, Van Hamersveld, Wijnkoop, Doornbusch, Douwes, Van Meurs, Den Exter, Boekman, Van Lingen, Woudenberg en mevrouw Van Zelm. Winkeliers, die uitsluitend geconserveer de of andere voor onmiddellijk gebruik ge reed gemaakte visch of eetwaren, fruit (ook in flesschen of blikken) chocolade, suiker werken, ijs. gebak, koek, belegde broodjes, uitgesneden fijne vjeeschwaren, kaas, ge kookte eieren, zuurwaren verkoopen, mo gen dan hun winkels tot 1 uur 's nachts geopend houden, mits zij tot 's middags 4 uur gesloten blijven. Goedgekeurd werd daarop de voordracht van de commissie voor de strafverordenin gen tot wijziging van de Verordening op de Winkelsluiting. De bedoeling is in het sla- gersbedrijf de Zondagssluiting in te voeren. Hedenmorgen omstreeks 10 uur heelt op de Zandvoortschelaan nabij de brug over de Leidschevaart, waar deze de Zandvoortsche laan snijdt, een zeer ernstige autofeotsing plaats gehad, waarbij een persoon levens gevaarlijk gewond werd. Het was hier een botsing tusschen een luxe auto en een mestkar; de luxe auto be hoorde toe aan den heer Oudes wonende aan den Koeduinweg te Aerdenhout; de mestkar behoorde aan den heer Jansen, wo nende aan de Zandvoortschelaan nabij de brug over de Leidschevaar. Het treurig ongeval droeg rich als volgt toe. De chauffeur van den heer Oudes, de heer H. J. Hessels, had met den 6-cylinder Au- stro-Daimler, G. 7615, de echtgenoote van. zijn patroon naar Heemstede gebracht en keerde langs de Zandvoortschelaan terug naar huis om ook zijn patroon te gaan af halen. Blijkbaar weinig tijd hebbend, haastte de beer Hessets zich en gaf de auto een groo te snelheid, naar ooggetuigen beweren, een snelheid van meer dan 60 K.M. Ongeveer 30 Meter vóór de brug over de Leidschevaart moest hij een mestkar waar voor een paard gespannen was. toebehoo- rend aan den heer Jansen, passeeren. De chauffeur begon te remmen en door de gladheid van den weg begon de wagen te slippen, waardoor eerst eer, botsing volgde met het paard, dat neerviel en bleef liggen toen met den mestwagen en vervolgens aan de rechterzijde met een daar ter plaatse langs den weg staanden boom. Het was een ontzettend gekraak en gerin kel van de carosserie, die brak en de glas scherven die neervielen. Toen de wagens stilstonden hing de chauf feur bewusteloos ter rechterzijde van de auto, alleen de beide beenen bevonden zich nog halverwege in den wagen achter de stuurinrichting. De geheele auto was totaal vernield. Het paard lag voor den mestkar op den "rond en kon niet opstaan, waarschijnlijk had het inwendige kneuzingen hekomen. Hulp was öogenblikkelijk noodig. De ter plaatse wonende garagehouder Overvest te lefoneerde oogenblikkelijk dr. de Groot, die in allerijl ter paatse kwam. Even later arri veerde de Heemsteedsche politie met dr. Colenbrander. Geconstateerd werd dat de chauffêur een ernstige schedelbreuk had bekomen en zijn overbrenging naar het gasthuis was noodzakelijk. Per ziekenauto werd de onge lukkige naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht, waar men ons hedenmiddag mededeelde dat zijn toestand nog onveran derd zorgwekken bleef. De chauffeur Hessels die 25 jaar oud is, was eerst sedert 3 weken in dienst van den heer Oudes; vóór dien tijd had hij als chauf feur van een geneesheer te Haarlem dienst gedaan, Reeds deelden wij mede, dat het paard voor den mestkar op den grond lag. Het werd vervoerd naar de stal yan den heer Jansen, waar het vermoedelijk zal moe ten worden afgemaakt. De auto was geheel vernield. Alle ruiten 'waren gebroken, het rechter spatbord' bij den wagen afgesneden, het rechtervoorpor- tier totaal uit den wagen gelicht, het boven gedeelte van de carrosserie van het onder deel geschoven, het linkerachterspatbord in gedeukt, terwijl liet reservewiel er bij hing. Het ernstig ongeluk trok natuurlijk zeer veel belangstelling. Later werd de wagen in de garage van den heer Overvest ereden, waar de politie d% geleden schade constateerde. Nog lang bleven talrijke nieuwsgierigen op de plaats van het ongeluk bijeen. Wij zullen morgen een foto van de zwaar gehavende auto publiceeren. Sportterrein. De voefbalvereeniging „Dc Zeemeeuwen" heeft aan den raad me degedeeld, dat zij wel de geldmiddelen be zit cm zooveel grondstoffen op haar ver kregen terrein te brengen en de noodige werkzaamheden te laten verrichten, dat het geschikt wordt Voor voetbalveld. Zij vérzoekt echter de afrastering op kos ten der gemeente te doen'geschieden en harmonica-vlechtdraad daarvoor te gebrui ken. De kosten zullen ongeveer 900 be dragen. Zij is bereid elk jaar daarvoor aan rente en aflossing aan de gemeente te beta len een bedrag van minstens een honderd gulden. B. en W. stellen den raad voor hierop niet in te gaan, daar het uitvoeren van dergelijke werken niet op-den weg der gemeente ligt. Gemeenteraad. De Burgemeester heeft eene openbare vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort belegd, op Dinsdag, 23 Februari 1926 des namiddags 7 lA uur ten Raadhuize ter behandeling van de volgende agenda: 1, Ingekomen stukken; 2. Voostel tot het beschikbaar stellen van een bedrag voor aankoop van platen voor de schoolkinderen, 3. Voorstel tot het verleenen van een sub sidie voor 1926 aan de Zandvoortsche Red dingsbrigade. 4. Verzoek van E. Keur om gedeeltelijke ontheffing van zijn strand- pach't over 1925. 5. Benoeming van een lid der Plaatselijke Commissie van Toezicht cp het Lager Onder-vijs, 6. Verzoeken om hand having der tarieven voor de baden en de stoelen van de laatste 5 jaren. 7. Verzoek van A. N. van Vugt cm 25 strekkende Meter stjrand te pachten. 8, Voorstel tot bouw van een Remise voor den dienst van Pu blieke Werken en Reiniging. 9. Voorstel tot verkoop van grond. 10. Verzoek van de Voetbalvereeniging „.De Zeemeeuwen" om afrastering van het voetfcalterrein op kosten der gemeente te laten geschieden. 11. Ver zoek van het Bestuur der Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Christelijke 'Scholen te Zandvoort om gelden beschik baar te stellen voor het stichten van een school voor gewoon la£er onderwijs op een terrein gelegen aan den aan te leggen Paral lelweg van de Haarlemmerstraat. 12 Ver zoek' van W. Okkenburg betreffende zijn salarisregeling. 13. Voorstel van 3 leden van, den Raad om het kampeeren op het strand gedurende den nacht te verbieden, artikel 118 der Politieverordening en dc Leges verordening te wijzigen. Strand. Door dan heer A, N. van Vugt alhier, is verzocht 25 strekkende meter strand, gelegen aan de Zuidzijde van een on middellijk grenzend aan het plankier van den Strandweg te mogen pachten VQor 50 per meter. B. en W. stellen aan den raad voor af wijzend op dit verzoek te beschikken. De heer Van Vugt wil veel meer pacht betalen, dan door den raad is vastgesteld, maar het is dc bedoeling, 0111 ieoeren pachter die dit wenseht, weder in aanmerking te doen ko- i men van dat gedeelte strand, dat hij vorige j jaren ook heeft gepacht gehad. Op de ge dane aanbieding kan dus niet worden inge- j gaan. t Aankoop schilderijen. B. en W. stellen den raad voor, een bedrag van 75 be- j schikbaar te stellen om reproducties te koo- pen van de schilderij van de Koninklijke Familie, die het Oranje Comité 1926 bij de gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden aan die familie zal aan bieden. Dc te koopen platen zullen aan de schoolkinderen worden verstrekt. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor afwijzend te beschikken op het voorstel van den heer Van Voorthuyzen c.a. om de politie-verordening te wijzigen in verband met het kampeeren op het strand. Zij erkennen ten volle de vele pro blemen, die zich bij het kampeeren kunnen voordoen. Problemen echter, die mits in goede orde eji juiste banen geleid, huns inziens voor oplossing vatbaar zijn. Hoewel zij geenszins willen vooruitloopen op eventueel door ben te nemen besluiten, krachtens artikel 118 der poli He-verorde ning, zullen die beslissingen beheerscht worden, door dc werkelijke belangen der gemeente. Kan het zijn met bevrediging van den wenscb van velen naar een stukje goedkoop of vrij strand, waar van ree en lucht te gemeten valt. Zij zullen het op prijs stellen, indien de Raad een commissie in hel leven roept, dm hen van advies wil dienen in de oplossing vaxi het kampeervraagstuk. Zij verklaren zich bereid naar de stem van deze commissie te zullen luisteren. Schoolbouw. Bi en W. stellen den Raad voor een bedrag van 130.368,54 be schikbaar te stellen aan de Vereeniging tol stichting 'en instandhouding van Christelijk-: Scholen te Zandvoort voor de sticking van een school voor gewoon lager onderwijs aan den aan te leggen Parallelweg aan dc Haar lemmerstraat. j Salaris Poliiie-agent. Volgens de salaris- regeling, die 10 Mei 1921 werd vastgesteld had de agent van politie W. Okkenburg, een hooger salaris dan de verordening aan gaf, In verband met een overgangsbepaling behield hij zijn hoogere wedde. Toen hij later het diploma behaalde, werd zijn salaris verhoogd metbet hedrag. dat voor het diploma werd vastgesteld. Hierdoor kreeg hij 0.37ii- meer, dar de verordening bepaalde. In April 1925 werd zijn salaris vastgesteld overeenkom stig .de verordening. Nu verzoekt hij den Raad een onderzoek te willen instellen en hem alsnog het toekomende te doen uitbe talen. Tevens verklaart hit zich bereid, om, indien hij te veel mocht hebben ontvangen, dit bedrag terug te betalen. B. en W. deelen den Raad mede, dat. toen Okkenburg in 1921 het diploma behaalde, zijn loon moest worden vastgesteld overeen komstig de verordening, daar toen de over gangsbepalingen ophielden te bestaan. Daar door heeft hij gedurende 183 weken 0,37 i-'j of in 't geheel 68.6214 te veel ontvangen, welk hedrag hij dus volgens zijn eigen ver klaring moet terug storten. Strandpacht. Door E. Keur is aan den raad verzocht, hem ontheffing te verleenen van het betalen van de helft van zijn strand pacht over 1925, daar z. i. de pacht voor zijn gedeelte veel te hoog gesteld was. B. en W. stellen voor, afwijzend op dat ver zoek te beschikken, daar de prijzen voor de pacht voor het geheele strand waren vast gesteld en elke pachter daarmede bekend was. Wordt aan Keur ontheffing verleend van het betalen van strandpacht, dan kun nen er ook nog anderen komen om vermin dering van de pacht, door te wijzen op den pachtprijs, dien anderen moeten betalen. Zij vinden dat niet afgeweken moet worden van de vastgestelde tarieven, die vijf jaar gegol den hebben. i haven de haring visscherij een groote teleur- j stelling. Zoowel de 3anvoer van Hollandscbe pekelharing als van Engelsche versche haring, lieten veel te wenschen over .Er werd in|het geheel voor f 313.258,60 minder pekelharing I aangevoerd dan ia 1924 en versche haring j-.elfs voor f 473.544, 95 Bovendien was er een verminderde aanvoer van beugvisch, j voor f 259.964,61 en van consigiiatieviscb voor f 57.068,46. Het hoofdbedrijf voor i IJimuden, de aanvoer van versche visch, bracht echter f 528.628, 85 meer op, niette- genstaande de prijzen, door elkaar genomen, cent per K. G. lager waren, tengevolge van het hooge percentage aan goedkoope, kleine schel visch. In het geheel verminderde de omzet dus met f 575.207,77 en bedroeg f 12.835.600,02 in 1925 tegen f 13.410.807,79 in 1924. Het aantal ingeschreven kooplieden was 224 tegen 238 in|1924. Stille omgang. Donderdag 25 Febr. a.s., is er een groote vergadering in het gebouw naast dc zusterschool voor den Stillen Om gang. De heer H. Smakman is reeds aange zocht om een koor uit de deelnemers samen ie stellen, hetwelk in dien nacht te Amster dam de Hetters zal opluisteren met zang. Zandvoortsche Reddingsbrigade, De Zandvoortsche reddingsbrigade heeft ver zocht haar de beschikking te geven over een goed zeewaardig motorvlet op wagen en haar te helpen aan een behoorlijk wacht lokaal. Daar die brigade steeds belangloos hulp verleent waar het noodig is, meenen B. en W. dat het aanbeveling verdient haar in dit werk tc steunen. Zij stellen daarom voor aan de brigade over het jaar 1926 een subsidie te verleenen van 600. De brigade kan dan zelf beslissen, hoe zij haar plannen wenseht uit te voeren. Strandpachters. In verband met twee ingekomen adressen, waarvan een van de vereeniging van strandpachters en èen van de bad-exploitanten, om de vastgestelde ta rieven van de huur van stoelen en de prij zen der baden te verhoogen, deelen B. en W. aan den raad mede, dat bij raadsbesluit van 29 December j.l. de maximum prijzen voor den verhuur van stoelen zijn opgeno men. De prijzen zijn in bet algemeen lager gesteld dan de -geldende prijzen over de laatste Vijf jaar. De vereeniging van strand pachters vreest nu, dat niettegenstaande de verlaging van de pacht, hun bedrijf schade zal lijden, omdat niet meer de hooge prijzen voor de verhuurde stoelen kan worden be dongen. Hoewel: B. en W. niet ten volle de aangegeven loonderving kunnen onderschrij ven, hebbeS zij toch geen overwegend be zwaar de oude prijzen te handhaven als maximum. Zij vinden het ook goed, wanneer de tarieven geheel en al uit het contract worden gelicht daar dc onderlinge concur rentie van de stoeleiiverhuurders wel zoo danig is, dat zij vast zullen houden aan de maximum prijzen. Wat betreft bet adres van dc bad-exploitanten meenen zij in overwe ging te moeten geven dc in het raadsbesluit vastgestelde maximum tarieven te behou den. B. en W. zijn door de adressen niet zoodanig van gevoelen veranderd, dat zij het noodzakelijk achten op het eenmaal genomen besluit terug te komen en adviseereo het eenmaal genomen raadsbesluit en dc daarin vastgestelde tarieven te handhaven. Jaarverslag vischhandelsvereemging. Verschenen is het jaarverslag over 1925, van de vereeniging voor den vischhandel te IJmuidea. De eerste helft van het jaar had een vrij gewoon verloop, d. w. z. de vangsten waren zoo schraal, dat het bedrijf zich bijna niet bedruipen kon. Reeds vanaf 1919 was het kwantum visch per schip en per reisdag voortdurend meer gedaald en steeds meer werd gesproken, in visscherijkringen over het doodvisschen der Noordzee. Vooral na Paschen werd de totale aanvoer zeer gering, mede omdat zeer vele schepen in dien tijd uit de vaart genomen werden, om te repareereh. Van dat zoeken naar visscherij gebied wordt in het bijzonder genoemd het zoeken naar tong op dc Z. W. kust van Spanje, in den At- lantischen Oceaan, welk bedrijf in het ge schikte seizoen wel eenigszins bevredigende resultaten opleverde. De snurrevaadvissche- rij, zooals die vanuit Denemarken uitge oefend wordt, was hier reeds eenige jaren, door verschillende reederijen en met onder scheidene typen van schepen, zonder veel succes beproefd. Door een drietal schepen, van verschillende eigenaars, werden vijf rei zen gemaakt met haringtrawlnetten, echter zonder resultaten, die tot volhouden aan- moedigdén. Aan dezen tijd van zoeken en klagen kwam onverwacht een einde, toen in Juli plotseling het geheele aspect veranderde, wat betreft de gewone trawlvisscherij. Toen maakte de praktijk ineens alle theöriën van doodvisschen der zee tot schande, doordat het kwantum visch dat gevangen werd, zeer ver meerderde. Het verslag wijdt dan eenige beschouwin gen aan die verrassende verbetering. Het meent dat die vermeerdering alieen te danken is aan den toevloed van kleine schelvisch en kabeljauw! Het onrustbarende dezer hypothese is, dat men hier slechts te doen heeft met het broed van een enkel of enkele jaren, die tamelijk spoedig weggevangen zal zijn. Het prijsniveau kon zich handhaven, door dat Duitschland, waarheen deze visch vooral verzonden wordt, economisch steeds meer herstelt. Ook de export naar Engeland gaf bevredigende resultaten, in tegenstelling met Frankrijk en België, waar de valuta moeilijk heden veroorzaakten. De afname in het binnenland was ook vrij goed. Door een aan tal trawlers werd, gedurende het eerste half jaar, op IJsland gevaren. Aan den IJsland- schen aanvoer werd echter dit jaar ook ijverig deelgenomen door Duitsche schepen. Deze 'visscherij begon in het verslagjaar veel vroe ger dan andere jaren, door een enkel schip. Evenals in andere havens, was ook in deze Voorlichting bij beroepskeuze. Donder dagavond had in de zijzaal van Thalia een openbare vergadering plaats, uitgeschreven door de commissie tot voorbereiding der stichting vah een vereeniging voor de op richting en «instandhouding van een bureau tot voorlichtig bij beroepskeuze. Als spreker was aangekondigd de heer E. J. van Det. directeur der gemeente instelling van dien aard, te Amsterdam. Deze vergadering werd door een 60-tal be langstellenden bijgewoond, waarbij vertegen woordigers van diverse organisaties. Tot de aanwezigen behoorden de heer J. P. Hand- graaf, wethouder van financiën, de raads leden Zwanenburg, ten Broeke, Groeneveld, Homburg, Roelse, Schaar en Visser, de directeuren der nijverheidschool en der vis- scherijschool en vele leerkrcahlen aan ver schillende inrichtingen van onderwijs. De voorzitter der commissie sprak een kort welkomswoord, waarin hij moest tnede- deelen, dat de heer van Det, wegens onge steldheid, niet kon komen, doch dat in zijn. plaats zou spreken de heer Sikkema, amb tenaar aan hetzelfde bureau. Evenwel werd thans reeds besloten tot oprichting eener vereeniging. waarvoor zich 36 der aanwezige personen opgaven als lid. Tot aan die vergadering zal de bestaande commissie als voorloopig bestuur optreden, dat dus bestaat uit dc heeren: H. Groene veld, Kanaalwoningen, Yelsen, voorzitter; H. Henning, Driehuizerkerkweg 13, secre taris; P. de Boer, Terbrughstraat, Santpoort; J. de Nobel, Julianakade 20 en S. v. d. Werff, Zeeweg 59, Veiseroord. De brandweer in Haarlemmermeer. Met betrekking tot den Woensdag aan den Hoofdweg bij Hodfddorp bij de familie Groenveld plaats gehad hebbenden brand, vernemen we nader, dat het niet aan een. gunstige richting van den wind was tc dan ken dat het mooie betrekkelijk nog nieuwe aangrenzende woonhuis gespaard bleef want door den krachtigen zuidwesten wind bestond cr groot gevaar dat ook dit gebouw door het vuur zou worden aangetast maar aan het flink optreden van de Hoofd- dorpsche brandweer, die met de nieuwe aulomobielspuit kranig werk heeft geleverd en er in slaagde het snel aangewakkerde vuur tot de landbouwschuur te beperken terwijl het den brandweermannen zelfs ge lukte het woonhuis voor belangrijke wa terschade te bewaren. Het brandweerkorps komt dan ook voor zeker een woord van lof toe voor de aan den dag gelegde activiteit en de uitnemen de wijze waarop 't zich bij het blusschings- werk van z'n taak heeft gekweten. Vermeld zij nog, dat dit korps, dat van waterdichte uniformen en helmen is voorzien, in z'n nieuwe uitrusting een goeden indruk maakte. De brandweer in Haarlemmermeer heeft in den laatsten tijd dan ook een groote ver andering en belangrijke verbetering onder gaan en dat de brandbluschiniddelen thans goed in orde zijn is ook bij dezen brand weer ruimschoots gebleken. 0 Emigratie van jonge landarbeiders naar ElzasLotharingen. Bij den correspon- dent der gemeentelijke arbeidsbemiddeling te Hoofddorp is bericht ingekomen dat om- streeks half Maart een 20-tal flinke arbei ders. die uitstekend op de hoogte zijn met allerlei landarbeid, vertrouwd zijn met den. bietenbpuw. kunnen zaaien, maaien en met paarden omgaan (ploegen wordt niet ver- dsebt) in Elzas-Lotharmgen kunnen worden geplaatst. Zij moeten een arbeidscontract afsluiten voor 6 a 8 maanden, met de kans op eer vaste betrekking. Het loon bedraagt 200 francs per maand benevens vrije kost met inwoning en vrije verzekering tegen ongevallen, ziekte en in validiteit. Ook kan daar een gezin worden geplaatst BurgerL stand van 16 tot 18 Febr. 1926. Geboren: Cornelis Pieter. z. van W. J. Reinders en J. Zwaansdijk; Aaltje, d. van C. J. Verhoeven en A. J .Roubos: Quirinus z. van W. Kroezen en T. Gladpooljes; Jan netje, d. van C. Markus en A. Slinger; Mar- garetha Cornelia, d. van P. v. d. Kwast en T. Rxetbrock; Maria Sophia, d. van J. van den Helder en M, S. Steur; Gerardus Petrus Josc-phus, z. van G. A. Lommerse en J. M. A. van der Knaap; Antonia Johanna, d. van F. Jonker en A. Daterna; Klaas, z. van C. Hoekman en M. K. de Koning; Willem, z, van J. Verhoeff en J. Visser; Leven], z. van C. Markus en A, Slinger. Ondertrouwd: Klaas Stroosma, 46 j. en Pieternella Maatje Bax, 31 j. Getrouwd: Jacob Kuiken, 25 j. en Jacoba Susanna Oldenburg, 19 j.; Pieter Leijding, 26 j. en Wilhelmina Anna van der Vecht, 18 jaar- Rectificatie. ln ons Woensdagnummer werd onder het plaatselijk nieuws vermeld een bericht betrefiende een bij gelegenheid van een uitvoering door de tooneelvereeni- ging „Gezellig Samenzijn" in hotel „Dc Beurs" te Hoofddorp gehouden collecte, waarvan de opbrengst zou zijn bestemd voor de noodlijdenden in de watersnoodgebieden. Dit bericht blijkt thans niet geheel juist ie zijn, omdat het doel waarvoor gecolleceerd werd niet betrof de slachtoffers van den watersnood, maar de noodlijdenden in de Drentsche venen. De collecte bracht onge« veer 59 op. Personalia. Tot stationschef alhier is benoemd de heer L, Goedhart te Hooge* Bekeurd. Deze week zijn wederom een zevental automobilisten bekeurd wegens het te hard rijden in de kom van het dorp, Serenade, Maandagavond bracht „Eensgezindheid" een serenade aan bet echtpaar HooglandDekker, wonende in den Middenweg te Houtrakpolder. in ver band met hun 50-jarige echtvereeniging. De muzikanten bliezen er lustig pp los en werd hun een glaasje wijn en sigaartje aan geboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5