UIT DE PERS een geheimzinnige Radio-omroep. Binnenlandsch Nieuws. VERDWIJNING. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Vrijdag 19 Februari 1926 HET VOORSTEL TOT KAMERONTBINDING. v Menschelijk opzicht. RECHTZAKEN. Een inbrekersbuit ter waarde van f 5000. Een kijkje op den opbouw der Eerste Ned. Jaarbeurs'voor Meubileering. Decoratie en woning inrichting, die heden (Vrijdag) te Amsterdam in het R. A. I.-gebomv wordt geopend. FEUILLETON. De Amsterdamsche reus. Van Albert, is, na jarenlang in het buitenland te hebben vertoefd, in zijn geboortestad teruggekeerd, in gezelschap van zijn compagnon, een dwerg van 92 c. M. lengte. Van Albert meet 2.69 M. Polen zoekt steun bij het buitenland ter verkrijging van een perma nenten zetel in den Volkenbondsraad. Bijzonderheden over de lawine in Utah. Het aantal slachtoffers blijkt groot te zijn. Onder de Radio-berichten: Hevige stormen op de Fransdie kust richten groote schade aan. Uit liet Saargebied wordt een nieuwe overstroo ming gemeld. Fransch-Turksche vriendschapsovereenkomst inzake Syrië. lcg'- De strijd in Syrië. Den 17den Februari is te Amsterdam met zware slagzij aangekomen de Duitsclie ltoutboot „Udine". komend van Leningrad, die reeds in December had moeten aankomen, maar in de Oostzee twee maanden in het ijs heeft vastgezeten. De Zilveren Bruiloft van het Koninklijk Echtpaar. Hoe de pers er over denkt. Verschillende bladen hebben bet s.-d. voorstel tol Kamerontbinding aan een be schouwing onderworpen. Wij citeeren er hieronder eeniae van: „Nog even. wachten." De fijd zegt: „Het besluit der fractie bewijst, dat men daar de mislukking van mr. Limburg reeds als een uitgemaakte zaak be schouwt. Waarom kan men niet neg even ■wachten tot er omtrent he resulaat van mr. Limburg's pogingen en eventueel om trent de oorzaak zijner mislukking oiL- cieele mededeelingen zijn gedaan? Eerst daarna komt het S. D. A. P.-sche voor stel voor overweging in aanmerking". „Het resultaat negatief". Het.Centrum acht het wel iets heel .deuws en ook wel iets zeer ongewoons. Het blad kan niet inzien, dat het voor de be staande moeilijkheden een oplossing en uitredding zou brengen; het resultaat in het algemeen genomen, zou negatief ziin en zich bepalen tot veel politiek rumoer en een stembus-agitatie waarvan het nut voor lands belang minstens twijfelachtig is. ïïet Handelsblad meent, dat het volstrekt endenkbaar is, dat de sociaal-democraten zelf gelooven aan de mogelijkheid van het voorstel. „Men zal van. rechts ongetvvijfeld^ stem men tegen een Kanier-ontbinding, die aan ds. Kersten en ds. Ljngbeek wel eens ten fractie zouden kunnen bezorgen, in de gegeven omstandigheden en die verder het gewicht van de stem der malconten ten zou v erzwaren. Daar zou ons 'bezwaar tegen een ont binding in de gegeven omstandigheden liggen". Maar effect, zoo zegt het blad. kan bet voorstel der sociaal-democraten niet sor- teeren en het is zelfs de vraag, of het hun zal gelukken de verantwoordelijke mannen van rechts uit hun tent te lokken voor een discussie over de crisis. „Inopportuun". De Nieuwe Rett. Courant schrijft; „Het sociaal-democratisch voorstel lijkt ons om dit alles constitutioneel slecht gefundeerd, inopportuun. Het is daaren boven slecht gedacht. De heeren ver geten, naar ons voorkomt, dat een be sluit te' Kamerontbinding een ministe rieel contraseign ncodig heeft. De Kamer kan natuurlijk tot de Koningin een ver zoek richten van haar constitutioneel recht t.ct ontbinding gebruik te willen maken. Doch het ontbindingsrecht zal niet lot uitvoering kunnen komen, zoo niet de minister door zijn medeonderteeke- ning zich er voor verantwoordelijk stelt.' Dat Mr. Limburg slagc. Het Vaderland zegt, dat een ontbinding Jan de Tweede Kamer slechts dienen mag om een onoplosbaar conflict tusschen Re- gtering en Volksveregenwoordiging door de kiezers te laten uitmaken, maar zij moet niet ondergeschikt gemaakt worden aan partij-progaganda. Dat Limburg slage en spoedig, aldus hoopt dit blad. Maandagmiddag, dus enkele uren, voor dat H. M. de Koningin na de viering in engen familiekring van Haar zilveren huwe lijksfeest wederom in Den Haag zou lerug- keeren, door duizenden Hagenaars hartelijk verwelkomd, achtte de Burgemeester der Residentie liet terecht passend, om in een korte rede, bij de opening der Raadszitting, enkele sympathieke woorden te spreken, naar aanleiding van het in het Koninklijk Gezin gevierde feest. De sociaal-democratische raadsleden smeerden 'cm. Vergeef ons deze alledaag- sche uitdrukking, ze is de precies teeke- nende. Hebben deze edelachtbaren zich in eigen oog niet akelig gevoeld? vraagt „Het Centrum." Ze maken 't ons niet wijs: zélf moeten ze hun houding misselijk hebben gevonden. Het Hoofd van den Staat vierde een heu- chelijk, intiem feest, De Burgemeester, als hoofd der gemeente, spreekt een sober doch waardig woord, waarin geen letter was, die aan sociaal-democraten aanstoot kort geven. Dat was wijs van hem, want juist bij zulk een gelegenheid moet men, als 't maar even kan, aansloot-geven vermijden. Doch de soci&al-dernocraten.-gingen als angstige hazen aan den haal! Welk een houding! En dat tegenover deze Koningin! Zelfs sociaal-democraten moeten eerbied hebben voor de wijze, waarop Zij haar hoog ambt uitoefent. Ook zij zullen wel eens van hen, die nader met de Koningin mochten omgaan, vernomen hebben, hoezeer Zij eer biedige bewondering afdwingt voor de hooge opvatting, welke Zij van haar taak heeft, voor Haar diep plichtsbesef. Haar meeleven met de nooden des volks. Er zijn ook sociaal-democraten, die Haar meer naderden. Laten ook zij eens in eerlijke op rechtheid getuigen, hoe zij de Koningin ge zien hebben. Het laat geen seconde van twijfel toe, of ook zij kwamen onder den indruk, dat zij daar vóór zich hadden een hoogstaande vrouw, met kloek versland en uitgebreide kennis, met een nobele opvat ting van haar constitutionele taak. Èn dan deze dunne houding" bij zulk een gelegenheid! Wij houden de woorden in, die dreigen uit onze pen te vloeien. Maar wij zoeken naar een verklaring. En dan weten wij geen andere dan deze menschelijk opzicht, het ellendig laffe: wat zullen de menschen er wel van zeggen? De menschen, dat zijn hier de domme opgeruide partijgenooten, de kerels met kleine hersens maar groote bekken, de inge zonden-stukken-schrijvers in „Hei Volk". Wat zullen die er wel van zeggen? Als deze het werkelijk motief doorzagen, v/el dan zouden ze zeggen: een of ander ruw synoniem voor „weinig moedige men schen." Er zijn er verschillende, die vol maakt toepasselijk zijn. Wanneer de niet-sociaal-democraten in Duitschland zoo eens tegenover Ebert ge handeld. hadden! Welnu, de Heeren hier mogen overtuigd zijn, dat wij thans neiging hebben om uit te spreken, wat zij dan terecht zouden gezegd hebben. Maar bard zou 't ons toch tegenvallen, wanneer er in ons land geen sociaal-demo craten waren, die deze treurige houding van de Haagsche sociaal-dgmocrAtische Raadsleden niet dan met schaamte zullen vernomen hebben. En zij hebben gelijk! Voor de Rechtbank te Arnhem stond Dinsdag terecht de 27-jarige koopman. P. S„ uit Arnhem, ged., wicn ten laste gelegd werd, dat hij op 9 Augustus1 1925 te Arn hem ten nadeele van mevr. D. geb. v. H. wonende aan den Arasterdamschen weg al daar, zou hebben weggenomen 8 dames hemden, 1 revolver, 5 theelepels, 11,85 aan geld, 1 pistool, 1 matras, 1 boa, fles- Ook hij kwam met de familie Chaligny in aanraking, en zóó geschiedde het, dat hij een vurige liefde voor Fabienne opvatte. Graaf Malthen gaf er zich volkomen, re kenschap van, dat deze omstandigheid hem de verwezenlijking van zijn plan nog moei- tjker zou maken. Hij kreeg spoedig de overtuiging, dat Fa bienne de liefde van den kapitein beant woordde. Hij wist de gelegenheid aan te grijpen, a»n Maurice de Pré vannes een grooten vriendschapsdienst te bewijzen, en zoo ont stond tusschen beiden een. verhouding van zoo vertrouwelijken aard, dat Maurice de ?révannes het plan opvatte, graaf Malthen bij zijne bruiloft uit te noodigen. Maar graaf Malhen wist zijn tijd goed te gebruiken. Conrad had'veel te doen, om de talrijke bevelen vaci zijn meester ten uitvoer te brengen. Graaf Malthen gunde zichzelvcn geen rust, om de .groote lijnen van zijn uL-» uit te werken. En bet zou zóó moeten worden ten uit voer gebracht, dat Fabienne voor dood zou worden gehouden, zonder dat aan misdaad zou kunnen worden gedacht of op hem de verdenking zou kunnen vallen, schuldig of medeplichtig aan die misdaad te zijn. Maar om dat doel te bereiken, zou hij noodzakelijk over medehelpers moe ter kunnen beschikken. En ook daarop had hij gerekend. Al sedert lang had hij medewerking tot zijne beschikking. En het waren medewer kers, die bereid waren, onvoorwaardelijk aan al zijne bevelen te gehoorzamen, van welken aard die bevelen ook zouden zijn. Vooreerst bad bij Conrad onmiddellijk bij de hand. En die Conrad stelde groot belang in een dergelijk avontuur. Die schurk schiep er immers behagen in, zooveel mogelijk kwaad aan te richten. Maar Conrad alleen was natuurlijk voor de uitvoering van een dergelijk plan niet voldoende. En daarom besloot hij, r.og twee andere personen in liet werk te stellen. Graaf Malthen had nog twee anderen, twee Zigeuners, tot zijne beschikking op wier onbegrensde gehoorzaamheid hij wist te kunnen rekenen. Ziehier, hoe hij zich die medewerkers had verschaft. Op zekeren dag, dat hij met zijn jacht 'door de Dardanellen voer. was hij genood- schen bier, gouden oorknopen, gouden mun ten, diamanten, broches en nog verschil lende andere gouden en zilveren voorwer pen. De zaak was reeds eerder \oor de Recht-' bank behandeld, doch een nader onderzoek was gelast. Bekl. bekende met de beide S'en te heb ben afgesproken bij genoemde dame te zullen gaan inbreken. Met z'n drieën zijn zij er heen gegaan. Beklaagde had een ruit vernield en toen de deur geopend. Eerst hadden zij in de woning van een pot ingemaakte kersen gedronken, Van de ge stolen voorwerpen zeide beklaagde slechts enkele dingen te hebben weggenomen. Dat de buit begraven was was hem niet bekend. Pres,: Er is toch totaal voor een waarde van 5000 gestolen. Waarom heeft u dat gedaan? Bekl.: Ik wou graag wat geld hebben om een handeltje tc beginnen en alleen durfde ik er niet te gaan inbreken, Mevr. S. D. geb. v. H.. als getuige ge hoord, vertelde in Juli naar België gegaan tc zijn. Haar chauffeur had haar van dc inbraak op dc hoogte gesteld. Er is veel meer gestolen, dan ter zitting aanwezig was. Er waren twee schilderijen ontvreemd, waarvan er een op St. Nicolaasavond bij get. over den muur werd geworpen. De Officier van. Justitie was van meening dat bekl. slechts gedeeltelijk bekende. Bekl. is reeds herhaaldelijk gestraft. Spr. eischte twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger Jhr. Mr. v. d. Goes v. Naters, vroeg aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke invrijheidstelling. Uitspraak over 14 dagen. Beschuldigd van in vereeniging met P. S. bij bovengenoemde dame te hebben inge broken en ook geld, gouden en zilveren voorwerpen te hebben weggenomen, stond terecht de 27-jarige arbeider H. S. uit Arnhem, Bekl. zeide, dat de vorige bekl. hem met twee geladen revolvers gedwongen had aan de inbraak deel te nemen. Bekl. had alleen 9 en wat kaas ontvreemd. Dc Officier van Justitie achtte het be wijs geleverd. Ook deze bekl. is iemand die een slechte reputatie geniet en al tienmaal gestraft is Spr eischte wegens diefstal in vereeniging -twee jaar gevangenisstraf met aftrek van. preventief. De verdediger, Jbr. Mr. v. d. Goes v, Na ters, verzocht clementie. Uitspraak over 14 dagen. Twee Belgische Kamerleden naar Rusland. De twee communistische Kamerleden, Jac- quemottc en Van Overstraeien. zijn naar Rusland vertrokken en vertoeven op het oogenblik in Moskou, waar ze zich zes we ken zullen ophouden. Hun reis houdt verband met dc moeilijk heden in de Belgische communistische partij. De permanente raadszetels Naar aanleiding van het onderhoud, dat Brian'd met den Duitschen gezant te Parijs von Hoesch, heeft gehad, zeg* de „Matin dat de gezant, naar het schijnt, niet heeft geprotesteerd tegen de uitbreiding van den Raad van den Volkenbond. Stresemann be paalt er zich thans toe de belanghebbenden te polsen. Briand heeft von Hoesch mede gedeeld, dat de tegenwoordigheid van Polen irr en Raad op voet van gelijkheid met de groote mogendheden noodzakelijk is voor een goede eu loyale tenuitvoerlegging van de overeenkomsten van Locarno. Daar Polen rechtstreeks bij de roote Europeesche quaes- ties is betrokken, is het beter dat het zich zelf verdedigen kan dan zich aan een andere mogendheid toe te vertrouwen. Briand was van oordeel, dal Zuid-Amerika door een permanenten zetel moet worden vertegenwoordigd. De aan von Hoesch ge geven inlichtingen hebben geen diplomatiek karakter maar maken deel uit* van oc vriendschappelijke gedachtenwisseling tus schen Parijs en Berlijn over allerlei onder werpen. Dc vermiste treilers. Een der beide treilers uit Wales, die tij dens de hevige stormen van het eind der vorige week als vermist gemeld werden aan de Westkust van Ierland, is gevonden. De bemanning had een schuilplaats gevonden bij een klein onbewoond eiland. Zij werd naar Clifden in Ierland overgebracht. Mijnbouw in Kent. Cook, de secretaris der mijnwerkersiedera- tie, hecht groote beteekenis aan de exploi tatie van steenkolenmijnen in Kent. Naar zijn meening zullen er binnen enkele jaren 20.000 mijnwerkers arbeid vinden. Hij ver wacht o.m. dat de oude haven van Rich- bourough, die tijdens den oorlog ifpnieuw gebruikt werd, weer tot ontwikkeling zal komen. De Barmat-afiaire. Naar de „Reichsdienst der deutsche Presse vereemt, omvat dc akte van be schuldiging in de Barmat-affaire, die op het ten'hevige gevechten plaats. Er werden tien bandieten gedood en evenveel ernstig ge wond. Zes trailleurs werden gekwetst. Na den nacht werd hel kalm. In den ochtend werd de razzia hervat. Bij het massief van de Herman is een al gemeen offensief ingezet. Bij El Biri, ten Z. van den weg van Beiroet naar Damascus had een botsing plaats met den vijand, die cp de vlucht sloeg met achterlating van 60 dooden. De 1 Fransche verliezen bedroegen een doode en zes gewonden. De cycloon op Madagascar. Bii het ministerie van koloniën zijn thans uitvoerige berichten ontvangen van den waarnemend gouverneur van Madagascar, Berthier, omtrent den cycloon ,die aldaar den 30en Januari 1.1. heeft gewoed. Hij heeft een gedeelte van de oostkust over een diepte van veertig km getroffen. De stad Andevorante is ten decle verwoest, dc regeering'sgebouwen liggen in puin. Van Vatemandry staan nog slechts zes huizen overeind. Over een uitgesterktheid van 40 km rondom Vatemandry is alles vernield: dorpen, inlandsche cultures, woonplaatsen van kolonisten en fabrieken. De Europee sche planiages hebben ook ernstig g'e'eden; ds oogst is vrijwel volkomen verloren. Het aantal slachtoffer bedraagt 50 inlan ders. Het verlies aan vee bedraagt 2000 stuks. De schade wordt op tien nnllioen geschal. Dc quaestie der Indiërs iu Zuid-Amerika. Ik den Volksraad deelde dc minister van binnenlandsche zaken mede, dal de order- handelingen met de regeering van Britsch- lndië nopens de positie der Indiërs in Zuid-Afril;a een definitief stadium zijn in getreden en ten einde loopen. Subsidie voor de Zuid-Airi- kaartsche luchtvaart. In den Volksraad werd medegedeeld, dat een proef-overeenkomst voor een duur van een jaar is gesloten, waarbij dc regeering subsidie verleent aan een civielen lucht- dienst tusschen Kaapstad en Johannesburg. In dit jaar zal 8000 pond-sterlino worden uitgekeerd. De boschbrandec in Australië. De regen, Waarnaar zoo verlangend wordt uitgezien met hel oog op het blusscben der boschbranden, blijft nog steeds uit. Dewaarde der houtzagerijen, welke in, dc provincie Victoria zijn vermeld, be draagt 300.000 pond-sterling. De lawine in Utah. Er zijn reeds 28 lijken gevonden onder de puinhoopen gisteren veroorzaakt door de lawine bij Bingham. Gevreesd wordt dat er nog een 50-tal mannen, vrouwen en kinderen bedolven zijn. De lawine overviel de bewoners van Sahngirlch, dat in een nauwe kloof ligt, rukte boomen uit en ver nielde een kerk, een hotel, waar een 50-tal mijnwerkers sliepen. benevens een 20-tal mijn werkers woningen. De geweigerde gravin. De Amerikaansche minister van Arbeid deelt mede, dat het bevel tot deportatie tegen gravin Cathcart gehandhaafd moet worden. In de laatste 19 jaar is een groot aantal personen om dezelfde reden buiten gesloten. Coolidge licht ongesteld. Cooiidge heeft een lichte kou gevat en moet daarom in het Witte Huis blijven. Alle besprekingen zijn afgezegd. Voor een Amerikaanschen „blauwen Zondrg". In de Vereenigde Saten wordt thans een cogenblik in druk is, 600 folio-pagina's. Zij zal in een groote oplaag worden gedrukt, daar niet aileeu de beklaagden en dc ver dedigers maar ock du autoriteiten en de parlementsleden etn exemplaar ontvangen. Onder leiding ,vau den „Gencralslaatsan- wali" hebben zes .Staatsanwalte" negen maanden lan« aan dc samenstelling gewerkt Men betwijfelt op het proces-Barmat nog in dit jaar zal plaats hebben. Nog steeds is onbekend, waf men den Barmat's ten laste Polen zoekl. Dc Poolsche Volkenbondsvereeniging pu bliceert 'een oproep aan dc buitenlandsche organisatie, om dezen steun te vragen- voor toekenning var. een permanenten zetel in den Raad van Polen. Toenemende bevolking in j Italië. Met gejubel heeft de nationale pers j de publicatie ontvangen van den uitslag] der aan het eind van hel vorige-jaar ge- houden volkstelling. Daaruit blijkt, dat dc bevolking van het koninkrijk Italië den 31en December 1925 bedroeg 42.115.506 zielen, hetgeen op een vermeerdering van drie mil- lioen zielen sedert de laatste telling, vier jaar geleden wijzen zou. Zij ziet er een suc ces in van bet fascisme, dat den Italianen nieuw leven heeft ingeblazen, nieuwen le vensmoed heeft geschonken, en de sociale toestanden verbeterd heeft. De ongelukkige democraten, zoo schrijven de regccringsbla- den, zien in den aanwas der bevolking een gevaar, dal tot oorlog zou kunnen leiden. Zij zijn even bezorgd als een buitenlandsche mogendheid zou kunnen zijn, die haar be volking ziet dalen en voor welke dc gevol gen van de vermeerdering der Italiaansche bevolking een bedreiging zou kunnen zijn. De „Popoio d'Italia" echter waagt het op te merken, dat als de bevolking 50 millien zal hebben bereikt, Italië voor het kritieke verschijnsel zal komen te staan overza- digd aan menschen te zijn. Mussolini's blad geeft te verstaan, dat vroeg of iaat een ter ritoriale reorganisatie onvermijdelijk zal zijn. Intusscner is gebleken, dat de nationalis ten 'net cijfer van de toeneming der bevol king gedurende vier jaren wel wat sterk naar boven hebben afgerond. In werkelijk heid bedraagt het precies' 2.172.0778, dus neg heel wat beneden de drie nnllioen. Dinsdagavond hadden bij het schoonvegen dur wijk Meidane van Damascus in dc stra- ZATERDAG, 20 Februari. Hilversum, 1050 M. 12 uur en 7.30 Politie- ber. 4.306.30 Vooravondconcert door het H D. O.-orkest, o. 1. v. Fr. Lupgens 6.307.30 Cursus in handelskennis en handelslechniek. Spreker: de heer J. Al- lebraudi, geadmiteerd convooilooper te Amsterdam 7.45 en 10 uur Persbe richten. 10 uur Aansluiting van het theater Tuschir.ski. dansmuziek. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer- ber 1.20 Tijdsein. 3.35 Lezing'. French howlers and Malapropisms 3.50 Bach passie-muziek. 5.05 Kinderuurtje. 5.50 Concert. Het radio-kwartet en D. Mehan, bariton. 6.35 „The armada comedic met orkest, koor en zangsolis- len. 7.20 Tijdsein, weerber.. nieuws. Lezing: Abyssinia, The land of the queen of Sheba 7.45 Pianosonates van Beet hoven. 8 uur Lezing: Badminton 8.20 Muzik. comedie, 6e editie van de „Winners". 9.20 Orkestconcert van het hotel Victoria, Colombo-o-kest. M. Tho mas, sopraan. 10.20 Tijdsein, weerber. nieuws 10.5012.20 Dansmuziek van hel Savoyhotel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello) 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert 8 35 Causerie 8.50 Galaconcert. Orkest en zangsolisten. Königswüsierhansen. 1300 M. 7.20 Op voering van „Lucia von Lammermoor", opera in 3 acten van Donizetti. Daarna nieuws. 9.50,11,20 Dansmuziek door de Funk-tanzkapelle. Brussel, 262 M. 5.20 Concert, De heer Dumont, tenor 8.20 Kamermuziek. 9.05 „Rosalie", comedie van Maurez in 1 acte 9.30 Voortzetting v. h. concert. 10.05 Oh! Ah!, comedie van Grenet in 1 acte 10 20 Nieuws. Munster. 410 M. 12.35 1.50 Concert viool-orkest en tenor) -r- 2.50 Kiodcr- uurtje 5.35 Esperantoles. 6.20 Cau serie 6.50 Lezing: Leben und Sterben 7.20 Engelsche les. 7.50 „Der Rose Pilgerfabrt", sprookje met orkest, koor en soli. Daarna dansmuziek. Maandag vai: Hilversum.... „La Boheme", opera "an Puccini. Het H. D. O.-orkesij koor e:i zangsoiisten. campagne gevoerd, gesteund door sterke kerkelijke organisaties, voor een „blauwen Zondag" d. w. z. om wetten aangenomen te krijgen door de wetgevende lichamen der verschillende Staten en door het Con gres. waardoor de Zondagsrust zoo volkomen mogelijk wordt gemaakt. Men wil hebben, dat er geen treinen meer loopen, seen kran ten meer gedrukt en bezorgd worden, tele graaf en telefoon zullen rusten. schouw burgen en andere vermakelijkheden ge sloten zullen zijn en dat er des Zondags in het geheel geen arbeid wordt verricht. De campagne gaat uit van de Lord's Day Alliance en de Methodist Sabbath Crusade. De voorzitter van laatstgenoemde organisa tie heeft voorspeld, dat het land zedelijk naar den kelder gaat ten gevolge van het niet in acht nemen van dc Zondagsrust. Tegen deze campagne is intusschen reeds verzet gekomen van een andere kerkelijke organiatie. de „Religious Liberty Association cf Seventh Day Adventists", die den Zaterdag als Sabbathdag heiligen en hun rustdag door de „Blauwe Zondag"-beweging bedreigd zien. Aanbieding van Breitner's schilderij. Woensdag is, zooals gemeld, aan H. M. de Koningin, en Z, K. H, den Prins der Ne derlanden in het Paleis in de Residentie het Amsterdamsche huldeblijk aangeboden. Dit geschiedde door het dagelijksch bestuur van de feestcommissie, bestaande uit de heeren mr. P. J. C. Tetrode, voorzitter, C. G. Vattier Kraane, secretaris, J. M, Tel- ders, penningmeester, mr B. E. Asscher, prof. mr. P. A. Diepenhorst en J. H. A, L. von Frijtdag Drabbe, Ook de ecre-voor- zitfer, burgemeester W. de Vlugt, is hierbij tegenwoordig geweest. ,Het huldeblijk is, naar men weet, een. schilderij van G. H. Breitner, voorstellend „het Damrak te Amsterdam", welk schil derij vergezeld ging van een album met de namen der deelnemers, dat vervaardigd werd door den sierkunstenaar T. Nieuwen- huis. In het album lag" een cheque van 7.500 op naam van „Hare Majesteit Wil- helmina, Koningin der Nederlanden", ten behoeve van de slachtoffers van den wa tersnood. Dit bedrag was het restant van de verzamelde gelden voor het huldeblijk. Het album, liggende op een grijs fluwee- lcn kussen, werd aan de Koningin over handigd door mej. B. de Vlugt. De voorzitter, mr. P. J. C. Tetrode, bield een toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat zaakt geweest, te Gallipoli te landen, om kolen in te nemen. Te Lampsaki, het op de kust va«i Azië gelegen Lampsakos der oude Grieken, eene kleine merkwaardige stad met steeneu wo ningen, had hij het eerst den voet aan wal gezet. Toen werd zijn oor dadelijk getroffen door een groot geschreeuw, klaagtocren en geween. Turksche soldaten en gevangenbe waarders dreven een troep veroordeelden met slagen en kolfstooten voort. Het waren moordenaars, straatroovers, brandstichters cn misdadigers van allerhan de soort. Het was een uitgezochte collectie ban dieten, zooals men slechts zelden vindt. Vooral een van de veroordeelden trok de aandacht van graaf Malthen. Het was een forsch gebouwde reusachtige kerel, met een hals als die van een stier. Op zijn gelaat lag eene uitdrukking van dierlijke woestheid tc lezen. Om zijn hals was een dik touw bevestigt, dat door een der soldaten in de hand werd gehouden, Zijne handen waren op den rug vastge bonden en om zijn beenen droeg hij een keten. Het was, alsof men de grootste vrees koesterde dat die bandiet nog zou kunnen ontsnappen en men daarom de grootst mo gelijke voorzorgen daartoe had genomen. Door dien zwaren ijzeren keten, dien hij om de beenen droeg, was hij herhaaldelijk onder weg gevallen. En dan hadden zijne niet bijzonder teer gevoelige bewakers hem weer gedwongen, om op te staan, door zweepslagen, die zelfs op zijn gelaat en zijn hals sporen* hadden achtergelaten, waaruit bloed op den grond druppelde Eene vrouw volgde dien stoet. Het was eene Zigeunerin. Van tijd tot tijd wist ze den gevangene te naderen, terwijl ze dc zweepslagen ontweek cn soms ook v/el eens opving. Dan wischtc ze het bloed met een doek af en liefkoosde den gevangene vol mede lijden, terwijl ze de soldaten om genade voor hem smeekte, of hen met de wraak des hemels bedreigde. Graaf Malthen won inlichtingen omtrent dien bandiet in. En toeri vernam hij dat hel een van de meest beruchte misdadigers was Wat had hij bedreven? Iu een afgelegen jachthoeve was bij -in den nacht binnengedrongen. En daar had hij de bewoners op de gruwelijkst? wijze vermoord, alleen era eenige goudstukken machtig te worden. En daarna had hij alles la brand gestoken, om de sporen van zijn misdaad uit te wisschen. Toen men den dader had ontdekt, er. men hem gevangen had genomen, bad hij een wanliopigen weerstand geboden, even als zijne vrouw, die hem in zijn gevangen schap was gevolgd. Graaf Malthen dacht over het geval na. Die man moest wel over een reusachtige spierkracht beschikken. En die man zou ook wel geen bezwaren hebben, zijn bevelen uit te voeren, van wel ken aard die ook waren. Deze collectie gevangenen was op weg naar Galliploi, om daar aan het gerecht te worden overgeleverd. En daar zou ook de Zigeuner natuurlijk ter dood worden veroordeeld, en zou zijn hoofd naar Constantinopel worden opgezon den, al's dat van een van dc meest beruchte misdadigers van den laatsten tod. Graaf Malthen, overtuigd, dat die man een voortreffelijk werktuig in zijne handen zou zijn, wilde hem ten koste van alles in zijn bezit hebben. Hij volgde den stoet tot aan Lampsaki. En daar gelukte het hem,- met behulp van Conrad, dc soldaten dronken te maken, en den Zigeuner uit bun handen te bevrijden. Eenige uren later bevond hij zich mét zijn vrouw de lezer zal wel reeds heb ben. geraden, dat het Zorka was onder in het ruim van het vaartuig van graai -althen, dat toen dadelijk het anker lichtte, r; nog denzelfden nacht door den Archipel voer. Graaf Malthen landde te Triëst. En vandaar reisde hij met zijne bescher melingen naar zijn kasteel tc Lekno. En toen hij daar was aangekomen, maakte hij hun in korte woo-den duidelijk, dat hij de macht bezat, hen bij de minste ongehoor zaamheid onmiddellijk op te hangen, en dat hij zoo noodig geen oogenblik zou aarzelen, van die macht gebruik te maken. En om zijne wporden nog meer indruk te doen maken, had bij in tegenwoordigheid van,Zorka en haar man eenige natuurkun dige en scheikundige proeven gedaan, die hen met stomme verbazing hadden vervuld. Hij had hen aan ste-ke eiecfrische schok ken onderworpen, hij had hen bedwelmd en weer uit hun bewusteloosheid doen ont waken en zóó had hij hun het grootste ont zag weten in te boezemen. V ooral Mirko, de Zigeuner, kreeg de vaste overtuiging, dat zijn meester eene oovenna- iuurlijke macht bezat, en met de helsche geesten m verbinding stond. En wanneer wij nog daarbij doen opmer ken. dat Mirko en Zorka nu een aangenaam en gemakkelijk leven bij graaf Malthen kon den leiden, dan zal men gemakkelijk be grijpen, dat de graaf in ben een paar mede plichtigen bezat, die hem nooit zouden ver raden. En natuurlijk was nu de gedachte bij hem opgekomen, om Mirko. en Zorka aan Con rad toe te voegen, bij de uitvoering van het duivelachtig plan, dat hij nu weer in het schild voerde: de ontvoering van Fabienne Chaligny. En na lang nadenken was het hem ge lukt, een plan te smeden, waardoor het hem mogelijk zou zijn, Fabienne te ontvoeren op

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7