IMEMÓD gfilEUWS 5 Het .geschil der firma Fokker met Boekarest. Be mijnongevallen. De Utrechtsche postzegel- diefstal. Paarden van een Hofrijtuig op hol geslagen. Doodelijk auto-ongeluk te Roosendaal. Melkoorlog te Nykerk. Brand in esn manufaemrenrnagazijn tfc Rotterdam. Stakingsrelletje in Den Haag. Het pokkengeval in Den Haag. In een taxi verloren. Een gevangen detective. Een niet aHedaagsch uitslaande Wand. Reclame in poststempels voor den watersnood. Vastenavondpret, diefstal en inbraak. Brand aan boord. De steenkolenindustne in Kent. De financieels crisis in Frankrijk Storm op de Fransche kust. Een nieuwe over sir oomtng. Uit Syrië. Een overeenkomst Smschen Turkije en Frankrijk. MARKTNIEUWS.' Laaghartige daad. Voor de schade aansprakelijk gesteld. Brand te Hilversum. Autohotsing te Nijmegen. Geschilde sinaasappelen voor de schooljeugd. Afgebedelde mildheid. LEGER EN VLOOT. De salarissen der onderofficieren. VÏSSCHERIJ. HANDEL EN NIJVERHEID. De Nederlandsche Jaarbeurs. ie 'Amsterdamsche burgers het daarom op nieuw op prijs stelden met gelukwenschen tot de Koninklijke Familie te komen, om dat de gevoelens, die wij thans wenschen uit te spreken, in aard en be teekenis ver schillen van de gevoelens, die ons hebben bezield bij het vieren van het Kronings- jubilée van Uwe Majesteit. Bij dit Kro- ningsjubilee, ging de heer Tetrode voort, vierden wij feest met de Koningin der Nederlanden, met de afstammeling uit het doorluchtig Huis van Oranje, de nazaat van Prins Willem I, van den man zonder wier. de Nederlanden er niet zouden zijn, en :;onder de Nederlanden, het is onze heilige overtuiging, zou niet alleen Europa, maar '{ou de geheele wereld aanzienlijk verarmd tijn geweest. Thans echter komen wij tot U vol be wondering voor Uw persoon, Wij komen tot U als de Echtgenoote en Moeder: het symbool van ons vaderland, symbool ook van de ernstige plichtsbetrachting van den cnverpoosden arbeid, waardoor Nederland is geworden wat het is. En in dienzelfden geest, aldus spr., heb ben wij gemeend, dat de Amsterdamsche burgerij U mocht aanbieden een schildöfij van den Amsterdamschen grootmeester Breitner, een schildering van een stuk Am sterdam, het Damrak, met huizen, wier gevels spraken, dat daar achter reeds eeuwenlang hard gewerkt werd en nog gewerkt wordt. Huizen, die spreken van den onverpoosden arbeid van Amsterdam. Ten slotte wees de heer Tetrode nog op het feit, dat het comité nog een bedrag van 7500 voor de slachtoffers van den watersnood had bijeengegracht, waarvoor spr. een chèque aan H ,M. kon aanbieden. Hare Majesteit zeide het op hoogen prijs te stellen, het comité van Amsterdam te ontvangen. Zij betuigde met bijzondere in genomenheid deze schoone hulde te aan vaarden. De Koningin verzocht den voor zitter Haren bijzonderen dank aan de bur gerij van Amsterdam over te grengen voor het schilderij, dat steeds de herinnering aan de Hoofdstad bij Haar zou levendig houden. Z. K. H. de Prins der Nederlanden be tuigde mede zijn groote ingenomenheid met het schilderij en het album. De Koningin en de Prins, die zich gerui- men tijd met ieder der aanwezigen onder hielden, bezichtigden met groote belang stelling het schilderij en ieder blad van het album. Beiden betuigden herhaaldelijk groo te ingenomenheid met het fraaie en kunst rijke geschenk, waarvan zij de keuze bij zonder - waardecren. In het gesprek met de commissieleden en den Burgemeester zeide de Koningin, zeer getroffen te zijn over de vele blijken van belangstelling, welke Zijzelve en de Prins in deze dagen van zcovelen hadden ontvan gen en dit, hoewel 't familiefeest alleen in intiemen kring werd gevierd, H. M. de Koningin aanvaardt van het Oranje-Comité uit de provinciën een som van 85.000 voor een Haar welgevallige bestemming. Donderdag in den namiddag hebben H. M. te Koningin cn Prins Hendrik een tweede reeks audiënties verleend aan personen of comité's, ter aanbieding van geschenken ter gelegenheid van de herdenking van het zil veren feest. Te haif vijf werd allereerst ontvangen een deputatie bestaande uit zes-en-twintig heeren uit alle provincies van het Oranie- Comité 1926, ter aanbieding van het de zer dagen reeds beschreven schilderij, door P. van der Hem geschilderd, voorstellende Koningin, Prins en Prinses. De Chr. F. Klokke kreeg verlof bij de aanbieding een korte toespraak te houden. Hij wees er op, dat overeenkomstig den wensch van de Koningin aan de uitvoering der plannen éen eenvoudig karakter was gegeven, en geen groote geldelijke offers van het volk waren gevraagd. Het hulde blijk ging vergezeld van een album, bevat tende de namen van de verschillende comité-leden, die met het Oranje-Comité hebben samengewerkt. Tevens echter overhandigde spr. HM, een bedrag van 85.000met het verzoek aan H.M. daaraan een haar welgevallige bestem ming tc willen geven. Ten slotte toonde de heer Klokke aan H.M. de Koningin, die zichtbaar aangedaan was, en blijk gaf deze spontane volksuiting op prijs te stellen de reproductie van het schilderij, bestemd om aan de schoolkinde ren te worden uitgereikt. Te vijf uur werd ontvangen een deputatie uit de Kon. Nederlandschc marine ter aan bieding van het geschenk der officieren, n.l. het schilderij van Van Eden te Amsterdam. Vice-Admiraal Fock, commandant der marine te Willemsoord als woordvoerder optredende, merkte o.m. op, dat de officie ren. kennende, H.M.'s belangstelling voor de Marine, niet beter hebben weten te doen dan een schilderij aan te bicden, waarop de nieuwste typen van schepen en vaartuigen voorkomen, waaromtrent zoo, zeide spr., hartgrondig de hoop uitspraken, dat eerlang in Indië tot werkelijkheid zal komen, wat H.M. nu in beeld voor zich zou zien, Burgemeesters der Prov, Utrecht. De burgemeesters van de provincie Utrecht hebben aan H.M. de Koningin en Z.K.H. den Prins gezamenlijk een aibum aangeboden, bevattende de wapens van de verschillende gemeenten in dit gewest, in de heraldieke kleuren uitgevoerd, op room kleurig Oud-Hollandsch karton, op even zooveel (48) bladen, als er burgemeesters zijn; dezen hebben hun handteekeningen onder de wapens geplaatst. Het album be vat voorts een opdracht, gecalligrafeerd op perkament met oud-Hollandsche cijfers en versierd met decoratie in hoog goed. De aanbieding is geschied door een af vaardiging, bestaande uit de heeren dr. J. P. Fockema Anureac, burgemeester van Utrecht- jhr. A. E. J. van Grotenhuis v. Onssteyn, burgemeester van Vinkcveen en H. P. J. Baron van Heemstra, burgemeester van De Bilt, De eerstgenoemde heeft met een kort woord het geschenk overhandigd, na van de opdracht voorlezing te hebben gedaan Vervolgens werd nog ontvangen een de putatie van het St. Hubertus Gilde, be staande uit de heeren Graaf van Rechteren Limpurg, Altcna en B. van Weideren Baron Rengers, die een zilveren blad met gildewa- pens en wapenschilden aanboden. Ten slotte ontving het Koninklijk Echt paar nog den heer Hoogenhuisen, oud militair van het Nederlandsch-Ind. Leger, uit het Koninklijk Militair Invalidenhuis „Bronbeek" te Arnhem. Deze bood als ge schenk aan een door hem zelf ontworpen geborduurd kunstwerk, gevat in lijst. Een arrestatie-bevel. Uit Boekarest wordt, volgens de Tel. ge meld, dat de Roemeensche regeering een bevel uitgevaardigd heeft om den leider van de export-afdeeling der Fokker-fabrie ken te Amsterdam, den heer Rasch, te arresteeren. indien hij zich op Roemeensch grondgebied vertoonen zou. In de mijnwerkerswereld ging reeds gc- ruimen tijd het verhaal, dat dé lijken van verongelukte mijnwerkers door de justitie in beslag werden genomen voor weten schappelijke doeleinden. Inwendige organen van lichaamsdeelen van mijnslachtoffers zouden naar een of andere universiteit worden opgezonden om als studiemateriaal voor de studeiiten te dienen. Nog allerlei fantastische bijkomstigheden werden aan de griezelverhalen toegevoegd: de volksfanta sie bleek zeer vruchtbaar. In Zuid-L'mburg- sche bladen en in het orgaan van den Christelijken Mijnwerkersbond vonden de derhalcn een echo en het,is mede naar aanleiding daarvan, dat de Minister van Waterstaat, de heer ir. M. Bongaerts, onder wiens departement Mijnwezen resor- teert, een brief schreef aan hét hoofd bestuur van den Christelijken Bond: „Ik kan en wil niet aannemen." aldus de Mi nister, „dat met opzet onjuiste berichten omtrent eene zoo ernsige aangelegenheid, d'e zoo nauw de teerste gevoelens raakt- zouden worden openbaar gemaakt en stel er daarom prijs op, u eenige inlichtingen te geven. Ten parkette wordt in beginsel aangenomen, dat bij ongevallen alleen dan een nader onderzoek moet worden inge steld, als er sprake is van grove schuld. In het afgelcopen jaar hebben 42 mijnongeluk ken met doodelijken afloop plaats gehad, terwijl de justitie uit Maastricht slechts in 3 gevallen een lijkschouwing heeft noodig geacht en bevolen. Onjuist is het dat op last der Rijksverzekeringsbank lijkschou wingen plaats hadden. Voor het onderzoek is steeds noodig de toestemm'ng der naast- bestaanden. Overigens wordt door de Rijks verzekeringsbank 'bij ongevallen, waarvan de geweldadige aard vaststaat, steeds <*e- noe"cn genomen met een geneeskundige verklaring betreffende den aard der doods oorzaak. De sectie9 voor de R. V. B. ge schieden door den patholoog-anatoom dr. Hulst uit Leiden. Indien het microsccp'sch onderzoek van enkele lijkdeelcn noodig is om den aard der afwijk'ngen nader te be palen, worden kleine orgaanstukjes, gewoon lijk ter afmeting van 1 maal 1 maal 1 c.M. uitgesneden en mee naar Leiden genomen. Hierop berusten vermoedelijk de onware geiuchten. Ik betreur het ten zeerste, dat dergelijke volkomen met de werke'ijkhe'd :n strijd zijnde berichten, die, naar ik aan neem n:et bewust, maar dan toch er oo ge richt zijn om de arbe'ders te verbitteren en hun ontevredenheid op te wekken, in deze voor hen reeds zoo moeilijke tijden in een blad worden opgenomen, zonder dat eerst een onderzoek naar de itiisthe'd er van is ingesteld, of ter bevoegder plaatse; •'nlichtingen zijn ingewonnen". De daders te Rotterdam? Bij verschillende winkeliers te Rotterdam is een koopman gekomen, die aanbood te gen betaling van 8 voor 10 postzegels te leveren. Deze „offerte" wordt in verband- gebracht met de inbraak in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in het postkantoor Sweelinckstraai te Utrecht, waarbij voor 2000 aan post zegels werd ontvreemd. Donderdagmorgen zijn op de Johan van Oldenbarneveldtlaan, te Den Haag, twee vpor een hofrijtuig gespannen paarden op hol geslagen. Vermoedelijk zijn de paarden ge schrokken van een voorbijratelende kar De koetsier bad de dieren niet meer in de hand Ongebreideld gingen de dieren er vandoor. De koets slingerde over den weg en botste tegen een boom aan, waardoor de disselboom brak. Een der paarden is daarbij licht ge wond. Een eind verder zijn de diéren tot staan gebracht door 'n burger, die onbekend is gebleven. In het rijtuig zat de adjudant van H. M. de Koningin, majoor A. Ruys, die gelukkig niet gewond werd. Een wielrijder het slachtoffer. Woensdag heeft op de Wouwschc baan, te Roozendaal een auto-aanrijding plaats r'ehad, ten gevolge waarvan zekere P. v. d Bomt het slachtoffer werd, De man woonde te Wouw en was. wetk- zaam bij de firma Gebr. Bischoff, te Roo zendaal. Hij begaf zich dien morgen per rij wiel naar ziin werk, toen hij op den weg door een uitwijkende auto van de familie R, werd aangereden en zoodanig kwam te val len, dat hij bewusteloos bleef liggen. In decr- niswekkenden toestand werd de man een eafé binnengedragen, waar geneeskundige hulp werd onffcoden. In den middag is het slachtoffer aan de gevolgen overleden. s De auto, v/elke bij het uitwijken voor een melkwagen tegen een boompje ter zijde van den weg reed, kantelde de sloot in en be kwam ernstige averij. De chauffeur kwam er zonder ongelukken af. Ook te Nijkerk is sedert eenige dagen een melkoorlog. Terwijl de algemeene melkprijs daar den laatsten tijd 14 ct.^ier L. bedroeg, heeft een pasbeginnende slijter den prijs op 12 ct. gebracht. Na overleg besloten de vee houders ook tot 12 ets. te gaan. Thans biedt de concurrent de melkt voor 11 ct. aan. Intusschen profiteert het publiek van deze onderlinge concurrentie'. Door onbekende oorzaak is Donderdag morgen te kwart voor negen brand ontstaan in hét manufaciurenmagazijn der firma J, van Dantzig, gevestigd aan den Binnenweg 75 te Rotterdam. De brand is ontstaan in een kast, waarin flanel, vitrage en katoen ge borgen was. In deze kast waren eenige af sluiters aanwezig, zoodat de vermoedelijke oorzaak kortsluiting is. Het vuur werd on middellijk krachtig met drie stralen aange tast. De kast met haar inhoud zijn gedeel telijk verbrand, terwijl vele goederen water schade hebben bekomen. De brand is echter tot de kast beperkt gebleven, Met steenen naar de politie gegooid, In dc Lulofdwarsstraat te Den Haag, werd door een 40-tal postende stakers uit het voerliedenbedrijf met steenen naar de poli tie gegooid, waardoor deze zich genood zaakt zag, van gummistok en sabel gebruik te maken, om de stakers uiteen te jagen. Er werd niemand verwond. Omtrent het vermoedelijke pokkengeval in Den Haag, verneemt de Tel. van den directeur van den Geneeskundigen Dienst, dat er hier naar alle waarschijnlijkheid sprake is van een besmetting in verband met den gestorven Zuid-Afrikaanschen student Daniël dc Wet. Aan besmetting van buitenaf behoeft dus niet gedacht te worden. Mevrouw Hankes Drielsma, de echtge noote van den consul van Monaco te Rot terdam, heeft te Parijs in een taxi een tasch- je verloren met 500 francs, 600 Hollandsch geld en voor een 100.000 francs aan juwee- len. Met veel ophef is onlangs te Kerkrade opgericht een detective- en informatiebu reau. De leider er van was de Duitscher J. G, De politie stelde zich vab een en ander op dc hoogte en toen bleek, dat 's mails papieren niet ih .orde waren. Bij verdere informaties bleek de politie in Duitschland met dezen „detective" nog een en ander te vereffenen te hebben. Gevolg vhn een en ander is, dat de man over de grens werd gezet, waar de Duit- sche politie hem in ontvangst nam. De chef van het detective-bureau in Kerkrade heeft evenmin een blanco-strafregister. Het detective-bureau zal dus vermoedelijk binnen zeer korten tijd verdwijnen. vervoerd, Een boom drong in den auto, ten gevolge waarvan een der inzittenden, een bejaarde dame, ernstig aan het hoofd werd verwond. Zij is in het Prot. Ziekenhuis op genomen. Lotgevallen van een jongetje dat niet rooken mccht. Woensdagmiddag liep in de Binkhorstlaan in Den Haag een jongmensch van 12 jaar een sigaret te rooken. Plotseling ontdekte hij in de verte een politie-agent, In zijn angst gesnant te zullen worden, staak de knaap de brandende sigaret in zijn zak, waarin al spoedig een binnenbrandje ont stond,. dat weldra overging tot een uitslaan- den brand, hetgeen natuurlijk de aandacht trok van den inmiddels genaderden politie agent. Deze bedacht een even orgineel als afdoend middel om den brand te blusschen, cioor den knaap in een nabijzijnden sloot kopje-onder te dompelen. Hierna geleidde hij den jongeling, die zooals van zelf spreekt, veel waterschade gekregen had, naar de ouderlijke woning. Sedert enkele dagen zijn bij het post stempel van enkele grootere postkantoren in den lande (o.a. Rotterdam en 's Graven- Lage) gevoegd dc woorden: „Draagt bijl Steunt de leniging van den watersnood". Om eens een staaltje te geven ter op merking van verregaande brutaliteit, meldt de „Gld." het volgende mcevenstuk: Een drietal vagebonden van het allerlaag ste kaliber, wisten dat de huisvrouw van Joh. van Uden, te Heesch, Zondagavond al leen te huis was. De vrouw had nog al eenig geld in huis, dat was naar hun gading om goed te kunnen uitgaan met een bras- scrij op Vastenavond. Wat dedqn zij nu? De huissluiting was zeer primitief; de deur was in een minimum van tijd open en d vrouw werd op haar bed gebonden, gekneveld aan handen en voeten. Een flinke prop papier werd haar i~i den mond geduwd, zoodat zij geen geluid kon geven .Een kast werd voor naar bed geplaatst-, zoodat zij niet zien kon, wat er verder plaats vond. In een minimum van tijd was het boevenstukje ten einde ge bracht: de buit was. hun deel. Het bankpa pier en het groote zilvergeld was gauw ge noeg in hun zakken verdwenen. Kwartjes, dubbeltjes en centen waren hun blijkbaar te min en bleven verspreid op den vloer liggen. Bij hun heengaan bedreigden zij tevens nog de arme vrouw dat het haar leven zou kun nen kosten, als zij de politie of de buren met het voorval in kennis stelde. Zonder den minsten tegenstand hebben zij de echte lijke woning verlaten. Buurmenschen heb ben de vrouw uit haar benarden toestand meer dood dan levend bevrijd en de politie er in betrokken, die ijverig een onderzoek naar d-c, toedracht van de zaak instelde. Ondanks de drukte der Vastenavonddagen is nog proces-verbaal opgemaakt enz. Gt *3® Gisteren werd een verzoek om hulp ont vangen van het Zuidslavische s.s. „Izvor" van Pemis op weg naar Cardiff, dat meld de, dat het in een zware zee in brand stond bij Start Point in het Engelsche Kanaal. De destroyer „Serene" werd draad loos derwaarts gedirigeerd; de marinesleep boot „Rover", de bergingsslecpboot Ver ne" met brandbluschmiddelen aan boord en de motorreddingsboot van Brixham bega ven zich er eveneens heen. De „Serene" meldde later, dat zij onder ruw weer in de buurt bleef. Daarna kwam bericht, dat de „Izvor" bijgestaan door de twee oor logsschepen langzaam oostwaarts stoomde en dat er geen onmiddellijk _gevaar was, hoewel een der ruimen onder water stond. In verband met den stroom van arbeiders, die in het graafschap Kent wordt verwacht voor de nieuwe mijnexploitaties van de firma Pearson Dorman Long Ltd., zullen in de mijnstreek verschillende kleine ste den worden gebouwd. Het kapitaal der maatschappij, dat thans slechts X> millioen p. st. bedraagt, wordt uitgebreid tot 2 'A millioen p. st,, waarvoor de aandeden reeds worden uitgegeven. Daarbij komt dan nog de* regecringssubsidie van 2 millioen pd. st. Doumer, de minister van Financiën, heeft bij den Senaat zijn financieele ontwerpen ingediend. De Senaatscommissie voor de financiën begon met het onderzoek van het door de Kamer aangenomen financieel ontwerp. Zij vereenigdc zich met het artikel, dat dege nen, die aangeslagen zijn in de algemeene inkomstenbelasting, verplicht zullen moeten hernieuwen, doch schrapte de eedsformali teit. Een hevige storm woedt in het gebied van Bouarnenez en heeft tamelijk groote schil de veroorzaakt. De schepen kunnen niet uitvaren. Uit Brest wordt geseind: Er staat een hevige storm. De zee fs on stuimig. Tengevolge van de geweldige wolkbreu ken in het gebied der Vogezen is gistermor gen plotseling en zeer onverwacht de Saar buiten haar oevers getreden. Tegen den middag waren de wegen langs de rivier reeds geheel overstroomd. Aan den benedenloop is de schade vrij groot. Opstandige benden Droezen deden in de buurt van Rasjays, ten zuiden van Damas cus een aanval op de Franschen, doch wer den met zware verliezen teruggeworpen. De verliezen der Franschen bedroegen .4 dooden en 3 vermisten. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de Fransch-Turksche besprekingen tusschen De Jcuvenel en Kemal Pasja besloten zijn' met het sluiten eener vriendschapsovereen komst betreffende de Syrische grenspro blemen. De Jouvenel vertrekt heden weer naar Syrië. In het water van een put te Nieuw-Buinen (Drente), waaruit pl.m. 17 gezinnen drink water betrekken, trof men eenig vuil aan Bij onderzoek bleek, dat er op den bodem een emmer stond, waarin uitwerpselen van den mensch. De politie stelt een onderzoek Mr. F. Pauwels te Amsterdam, raadsman van den drogist R. te Bussum heeft, naar V. D. verneemt, per sommatie de „Gooi en Eemlander" aansprakelijk gesteld voor de schade, voort te vloeien uit een artikel, Zaterdagavond door genoemd blad opgeno- men, waarin R. als vervalscher van patent middelen genoemd wordt. Een gelijke sommatie wordt aan het „Al gemeen Handelsbl.'' uitgebracht wegens het opnemen van een dergelijk artikel op Maan dag j.l. In hst kantoor en magazijn van den heer B., wonende aan den Ruicersweg te Hilver sum, ontstond in den nacht van Woensdag op Donderdag door onbekende oorzaak brand. Een surveilleeretid agent van politie waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die spoedig ter plaatse was. Deze wist het vuur in korten tijd tc bedwingen, doch kon niet verhinderen, dat kantoor en bovenver dieping van het perceel geheel uitbrandden. Verzekering dekt de schade. Een dame gewend. Woensdagmiddag kwam op den Graaf- schenweg te Nijmegen een auto in botsing met een wagen, waarmede boomen werden Op de lagere scholen der stad Helmond is het den laatsten tijd vaak een dorado voor de jeugd, De Helm-Cacaofabriek aldaar lieeft voor een bepaald fabrikaat dc schil len vhn Sinaasappelen noodig. De vruchten zelf zijn voor haar echter niet van nut, én deze worden nu in groote kwantums ter be schikking van dé schooljeugd gesteld. Of dit bij de „spes patriae" in den smaak valt, be hoeven we niet te zeggen. DEN DO- TUSSCHENKOMST VAN MINE. Mbn meldt uit Ankeveen aan de Tel. Het lot, dat zich zoo dikwijls grillig toont, is een daggelder in deze gemeente gunstig geweest en heeft hem op een lootje, dat hij van. een der vele obligatie-ondernemingen gekocht had, een bedrag van f 4250 in den schoot geworpen. De som werd hem door de beide firmanten eener loterij-agentuur te Weesp, per auto thuisbezorgd. De ge lukkige winner uitte zijn dankbaarheid, door den bezoekers een bedrag van f 50 ter hand te stellen, als douceur voor den subagent, van wien het lot gekocht was. Maai' dit was hun blijkbaar niet voldoende, ten minste Zij lieten uitkomen, dat ook hun iets voor de moeite toekwam, waarop de daggelder ieder f 10 wilde geven. Doch dit bleek nog min der de bedoeling te zijn. Er werd nu zóó lang gepraat en gepleit, tot de ander aan ieder der beide loterij-firmanten een bedrag van f 100 ter hand stelde. Doch, jammer genoeg voor de loterij- firma, was de zaak hiermede niet uit. De ciominé van het plaatsje vernam het geval, en vond die fooi van f 200 toch wel wat te kras. Daarom toog de predikant Weesp- waarts en wist door een bezoek te brengen aan de loterijfirmanten, te bewerken, dat de gelden weer bij den daggelder terugkwa men. Een bedrag van f 12.50 werd den heeren gelaten, om de autokosten te vergoeden. De afdeeling Viissingen van ,,Ons Belang" heeft een motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat een behoorlijke salaris- regeling, als voorgesteld, voor ons belang dringend noodzakelijk is en bovendien een nooduitkeering, bedragende een maand sa laris met een minimum van 100. Met kracht wordt er op aangedrongen, dat hier voor het 'hoofdbestuur een intensieve actie voert. B<pVENKARSPEL (Station). 18 Febr. Aardappelen. Blauwe f 2.302.40 per baal. Aanvoer 70 baal, Uien groote gele f2.20 2.60, drielingen f 3.603.70 per baal. Aan voer 520 baal. Roode kool f 3.206.50 per 100 Kilogram. Aanvoer 46.400 Kg. Gele kool f 3.505.70 per 100 Kg. Aanvoer 30.300 Kg. witte kool f 3.604.10 per 100 Kg. Aanvoer 30.300 Kg. witte kool f 3.60 4.10 per 100 Kg. Aanvoer 9000 Kg. Spruit- kool f 2.35—2.95 per 15 Kg. Aanvoer 22 zak. HOOFDDORP, 18 Febr. Granen. Tarwe oude f 13.5014.50; tarwe toez. f 1213; rogge f8.509.50; gerst Chevalier f 1011; haver f 9,5010.50; witte duiveboonen f 13 15; paardeboonert fll12; bruine boo- nen f 1014; groene erwten f 1214.50; schokkers f 25—35; vale erwten f 17—22; karwei f 2425; blauwmaanzaad f 7584; koolzaad f2528; kanariezaad f 1718. MASTENBROEK, 18 Febr. Hooi per 1000 Kg. vrij scheep of spoor. Men besteedde deze week voor: prima Kamper Eilands f 2628, Binnenveld uit Masten broek f 2427, Genemuiden en Grafhorst 2e soort €2124.Handel -kalm. MIDDELBURG,. 18 Febr. Granen.Tér graanmarkt was de aanvoer matig. De no-' teering is als volgt: Tarwe f 1215, witte boonen f 1§25, ronde bruine boonen f 17 24, króonerwtên f 1822, lange' bruine boonen fll15. Alles per 100 Kg. ZWOLLE, 18 Febr. Paarden. Op de markt waren 483 stuks aangevoerd. De prij zen waren voor luxe paarden f 475550, werkpaarden eerste soort f360440, idem tweede soort f 210215, ponnies f 100 160, enters, f 200325, slachtbank f 90.— 140. De handel was héden redelijk. Voor Zwitserland en Tsjecho-Slowakije werden egen matigen prijs verkocht. DELFT, 18 Febr. Vette koeien f 180 475, kalf koeien f 220485, Varekoeien f 150 350, Magere Varkens f 1864, Nuchter kalveren f 8f 24, Biggen f 1024, Paar den #150350, Rundvleesch per kilo f 1.75 0.80. Aanvoer 176 Runderen, 3 Paar den, 295 Magere kalveren, 54 schapen of lammeren, 699 varkens, 507 biggen, 8 gei ten of bokken, 10 lammeren.. BARNEVELD, 18 Febr. Aanvoer 400.000 eieren, prijs f78.25, Handel vlug. HOORN, 18 Febr. Aanvoer 9 stapels kleine fabrieksbaas f 49, 1 stapel kleine boe renkaas f46. Handel goed. Aanvoer 7717 Kilogram. '»s MIDDELBURG, 18 Febr. Boter f 1— 1.10, kipeieren f5.506.50, eendeieren f6 —7. GOUDA, 18 Februari 1926. Kaas. aan gevoerd 4 Partijen. Handel flauw. Ie qual. 5254; 2e qual, 4550; met Rijksm. Ie soort 565914; met'Rijksm, 2e soort 5255, Boter. Red. aanvoer. Handel red. Goeboler 1.101.20; Weiboter 1.05 1.15. Veemarkt. Melkvee, red, aanvoer. Handel red. 3'390; Vette Varkens, red. aanvoer. Handel vlug. 424414 ct. per half K.G.; Magere Varkens, groote aanvoer. Handel matig 4048 ct. per half K.G.; Magere Biggen, weinig aanvoer. Handel stug, 1218; Nuchtere Kalveren, groote aanvoer. Handel red, 1218; Eieren, grootè aanvoer, Handel flauw, per 100 stuks 67. HOOFDDORP, 18 Februari 1926. Tarwe voer 1213; Tarwe nieuwe 13.5014.50, Rogge 8.50'9,50; Gerst Chevallier 1011; Haver 9.50—10.50; Witte Duiveboonen 1315; Paardeboonen 1112,- Bruine boo nen 1014; Groene erwten 121414; Schokkers 2535; Vale erwten 1722; Kar. wei 2425; Blauwmaanzaad 7584; Kool. zaad 2528; Kanariezaad 1718, alles per 100 K. G. VOLENDAiM. Eierveiling. Aangevoerd v/erden 92492 eenden- en 7344 kippeneieren. De pijzen waren resp. 7.807.95 en 7.607.75 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 18 Febr. De haringvls- scherij neemt toe, ofschoon de vangst over 't geheel nog weinig loonend is. Gisteren avond bedroeg hier de aanvoer van reepha- ring 42 tal en 20 worp. Laatste markt f 12.30 per tal. Hoogste vangst per vaartuig 848 stuks. Kuilharing gold bij kleine partijen f 8.50— 8.30. Heden kwamen hier de eerste 16 vaar tuigen binnen'met zeer matige vangst. Nog geen marktprijs. Witvjsch uit het polder water gold f 5.50 per 100 pond. VLAARDINGEN, 18 Febr. Aan de zee- vischhal alhier zijn binnengekomen de stoom- bèugers VL. 84 met f 1350, VL. 207 mét i 853 besomming. IJMUIDEN. 18 Fob". Heden waren aan den Rijksvischafsltg 19 stoomtrawlers) 1 logger en 1 'béuger. De prijzen waren als volgttarbot f 2.101.80, tongen f 2.60— 2.05 per kg.griet f 7332, gr. schol f 23 16.50, md, schol f 2822, zetschol f 31 -^-24, kl. schol f-2617, f 159, scharren f 1510 per 50 kg.roggen f 2714.50 per hoop vleet f 2.101.3Ó per stuk gr. schel- visch f 5144, md. schelvisch f 4735, k.m.d. schelvisch f 3227, kl. schelvisch f 25—20, f 15—9.50, kabeljauw f 58—32, gr. gullen f 1711, kl. gullen f 96, wijting f 124.90 per 50 kg. IJMUIDEN, 18 Febr. Heden waren aan den Rijksvischafslag 19 stoomtrawlers, 1 logger en 1 beuger. De prijzen waren als volgttarbot f 2.10—1.80, tongen f 2.60 2.05 per kg.griet f 7332, gr. schol f 23 16.50, mcL schol f 2822, zetschol f 3124, kl. schol f26—17, f 15—9, scharren f 15—10 per 50 kg. roggen f 2714.50 per hoop vleet f 2.101.30 per stuk gr. schelvisch f 5144, md. schelvisch f 4735, k, md. schelvisch f 3227, kl. schelvisch f 2520, f 159.50, kabeljauw f 5832, gr. gulien f 17II, kl. gullen f 96, wijting f 124.90 oer 50 kg. IJMUIDEN, 18 Febr. Rieden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtreilers IJM. 126 CDerika X) met f 2396 IJM. 385 -(Derika IV) met f 3284 IJM. 203 (Derika XVI) met f 3.310 IJM. 53 (Derika VD met f 2616 IJM. 125 (Derika XII) met f 2791 IJM. 418 (Derika V) met f 3123 IJM. 133 (Catharina Duyvis) met f 2484 IJM. 109 (John Brown) met f 2942 IJM. 165 (Martha) met f 25C4 IJM. 58 (Amplitudo) met f 2479 IJM. 184 (Rotos) met f 2086 ITM. 340 (Java) met f 1643 IJM. 74 (Poseidon) met f 2413; IJM. 153 (Juliana) met f 1837 IJM. 39 (Helder) met f 1320 IJM. 191 (Albatros) met f 2262 IJM. 159 (Julie Streiff) met f 2003 IJM. 106 (Reiger) met f 2125 en de zeiilogger KW. 5 (Hubertha Gerarda) met f 939 aan- b'esornming. Wij ontvingen een sprekende reclame plaat voor de 14de Nederlandsche Jaarbeurs, welke gehouden wordt van 9 tot en met 18 Maart. De plaat is uitgevoerd in 5 kleuren, naar een onlwerp van den artiest Henri Pieck. zulk een wijze, dal men aan haar dood zou moeten gelooven. En toen had hij den berenwagen doen maken, met twee hokken, en daartusschen het kleine, met lederen wanden bckleede vertrek, waarin het jonge meisje gevangen zou worden gehouden, totd&t men Lekno zou hebben bereikt. En toen die wagen gereed was, had hij twee woeste beren daarin doen plaatsen. En toen had hij de verdere uitvoering van zijn helsch plan aan Conrad en de twee Zigeuners overgelaten. Mirko ontving bevel, om het den beren wagen in korte dagreizen naar la Blancarde te vertrekken, terwijl Zorka met den woon wagen hem volgde. Conrad had beiden de nauwkeurigste in structies omtrent de uitvoering van het plan gegeven. En zóó wist Mirko dan tegen tien uur in den avond het park van het kasteel van la Blancarde binnen te sluipen. Hij verschool zich bij den muur, achter eer. boom, totdat Conrad hem kwam op zoeken, om hem te zeggen, wat hij te doen had. Graaf Malthen had van zijn kamerdienaar vernomen, dat Fabienne de gewoonte had, zich eiken avoijd naar de kleine kapel in het park te begeven, om daar eenigen tijd te oidden. En dat maakte de uitvoering van het plan gemakkelijk. Op den bidstoel van het ionge meisje had Conrad een bouquet rozen neer gelegd, die gedrenkt waren in een bedwel mend vocht. En toen Fabienne dat bouquel, zooals te verwachten was, in de meening, dat hij ecr.e lieve attentie van haar bruidegom was, bij haar gelaat bracht, om den geur op te snui ven, was de uitwerking van dat vocht oogenblikkelisk. Ze viel in zwijm. F-n Conrad, die in een hoek van dé kapel was verscholen, nam haar in zijn armen, en droeg het bcwustelooze jonge meisje naar buiten, waar Mirko hem afwachtte, en den lichten last van hem overnam. Binnen weinige oo^enblikkcn was Fa bienne over den muur van het park getild, en naar den berenwagen gedragen, waar ze in de ruimte met lederen wanden, tusschen dc twee hokken der beren, werd opgeslo ten. Niemand had dat gezien. Op dit late uur waren de bewoners van het dorp al in diepe rust. Dadelijk liet Mirko het ongelukkige jonge meisje een nog sterker dosis van hét be dwelmende vocht inademen, die haór gedu rende vier-en-twintig uren in den diepsten slajp zou dompelen. En Conrad had de voorzorg genomen, den halsdoek van Fabienne op den, rötSachtigen oever der rivier neer te leggen, om ieder een tc doen gelooven,'dal Fabienne in de rivier den dood had gevonde» Het overige is den lezer bekend. Het lielsche plan was dus volkomen ge lukt en de berenwagen bereikte het station van Colmar, waar het gevaarte met een goederentrein naar Posen werd getranspor teerd. t In het Groot-hertogdom Posen bevinden zich verschillende grootere en kleinere meren. Een der voornaamsterf is het meer var, Rc-tzow. Midden in dat meer bevindt zich een tamelijk groot eiland, waarop een kas teel was gebouwd, dat te midden van een groot park lag, dat door een muur was af gesloten. Daarheen werd Fabienne vervoerd, Daf geschiedde midden in den "nacht, en daartoe was over het water een brug ge legd, over een aantal booten. Zóó was Fabienne dan in het kasteel van Rctzow, midden op dat eiland, geheel afge zonderd van de wereld opgesloten. Behalve de Zigeuners had graaf Malthen daar nog een Arabier in zijn dienst, die in ziin land om de een of andere misdaad ge straft was met het uitsnijden van zijn tong, en die de functie van kok vervulde. Er was dus geen gevaar, dat het geheim, dat aan niemand anders dan dat viertal be kend was, zou worden verraden. Conrad had er voor gezorgd, dat eemvol- doënde voorraad van levensmiddelen op het eiland aanv/fezlg Was, en nu nemen wij den draad* van ons verhaal weer De lezer zal zich nog herinneren, welk middel Fabienne gebruikt had, om te we ten te komen, wie het was, die haar had ontvoerd en hoe ze, na Zorka bewusteloos te hebben gemaakt, opeens tegenover graaf Malthen stond. Nadat de eerste opwelling van toorn bij graaf Malthen voorbij was, zag hij haar recht in het gela.at. „Zijt gij het dus," mompelde Fabienne ontsteld door die ontdekking, hoewel toch al dikwijls een onbestemd vermoeden bij haar was opgekomen, dat hij het moest ge weest zijn. „Ja ik ben het," antwoordde graaf Mal then -koel. „Hadt gij dat dan nog niet ver moed?" „Neen, Nooit zou ik u tot zulk een laag hartige misdaad in staat hebben geacht," stamelde Fabienne. „Laaghartige misdaad?.... Woorden, niéts dan woorden, zooals Halmet zegi. Wsaroin misdaad? Iedereen denkt immers, dat gij gestorven zijt. Niemand zal ooit kun nen vermoeden, dat gij op deze afgelegen plaats zijt. opgesloten. Waarom is het dan een misdaad? Alleen wanneer er schandaal is, dan'is er sprake van misdaad, zoo zegt men in de wereld, waartoe gij behoort." vin de wereld, waartoe ik behoor?" ,,Ja zeker. In dé wereld, waartoe gij be hoort-, .en waartoe ik vroeger bestemd was te behooren. Maar rui maak ik niet langer deel daarvan uit. Ik behoór nu niet racer tot de wereld. Ik sta alleen, en ik ben mij- zelven genoeg." Vol ontzetting staarde Fabienne dat raad selachtig wezen aan. „Waarom blijven wij hier tegenover el kaar staan," vervolgde graaf Malthen. „La ten wij ons tegenover elkaar verklaren. Gij hebt dat immers zelve gewild?" Toen richtte hij zijn schreden naar de legerstede, waarop. Zorka bewusteloos lag .uitgestrekt. Hij hief haar hoofd op, en zette haar recht overeind. Toen haalde hij een klein fleschje uit zijn zak, dat hij onder haar neus hield. Toen volgde eenige zenuwachtige bewe gingen- Langzaam opende Zorka de oogen, en zondra ze graaf Malthen zag, slaakte ze een angstkreet. „Idioot! Ezel!" snauwde graaf Malthen haar toe. „Waarom hebttge u laten over vallen? Had ik je dan niet voldoende voor uit gewaarschuwd?" „Vergeving, meester!" riep Zorka op smeekenden toon, terwijl ze voor hem op Je knieën viel, „ïk ben op verraderlijke ma nier overvallen. Het was mijne schuld niet." „Ja, dat. is v/aar,bevestigde Fabienne. ,Zij is onschuldig.'.' „Wat kan mij dat; schelen," antwoordde graaf Malthen, terwijl hij driftig met den voet op den grond stampte, „Gij hadt dat moeten voorzien. Gij hadt op uwe hoede moeten zijn." Toen zag hij de Zigeunerin doordringend aan, en vervolgde: „Luister nu goed naar mij, Zorka. Ik waarschuw je voor de laatste maal. Wan neer zoo iets nog eens gebeurt, dan breng ik je weer terug, waar ik je gehaald Heb. Heb je mij goed begrepen? En ga nu heen. Ik zal je roepen als ik je noodig heb." Toen bood hij Fabienne een stoel aan. En hij wachtte, tot ze daarop was gaan zitten. Toen nam hij naast baar plaats, en ver volgde bedaard: „Welnu, laten wij ons gesprek hervatten, als ge wilt. Ik geloof, dat ge verbaasd waart, mij vóór u te zien staan. Ik dacht, dat gie, al hadt ge dan ook nog geen volkomen ze kerheid, toch ten minste een vermoeden moest hebben gehad, dat ik het was, die -u entvoerd had." „Ik heb dat vermoeden van mij afgezet, toen het bij mij opkwam. Ik wilde zóó slecht niet van u denken." (Wordt vervólgd.^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8