fMMETIóD Radio-omroep. Behoud van Nederlandsche landgoederen. Gratis sprekende Kamerleden. Het geschil der firma Fokker met Boekarest. Het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar. De ziekenhuizen der Rijksuniversiteit te Leiden. FINANCIËN. UITLOTINGEN. UIT ONZE OOST. Prinses Juliana naar Indië? Door een wilde stier aangevallen. Tijgers in Atjeh. De avonturen van Albert en zijn kleinen vriend. Uit het leven van vuurtoren wachters. Een geheugen-kunstenaar. Brand aan boord van het s.s. „B°ek>n"* De Maas wast weer. Lijk herkend. Een zonderlinge belasting kwestie. Brand te Gendringen. Auto-botsing. Postzakken verbrand. Havendiefstallen te Rotterdam. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Het bestuur van de vereeniging „Het Grondbezit" bad aan den minister van Financiën, in zijn adres van 5 October j.L, verzocht, in afwachting van de nadere voorstellen van het bestuur, voorloopig maatregelen te nemen tot het behoud van Nederlandsche landgoederen. Thans zijn in de jongste ledenvergadering der vereeniging deze nadere voorstellen goedgekeurd en ter kennis van den minister gebracht. Het bestuur verzoekt den minister, om deze voorstellen aan zijn departement wel spoedig in bewerking te willen nemen, en als gevolg daarvan een wetsontwerp te wil len doen uitgaan, dat aan ëenige door de vereeniging nader te preciseeren eischen voldoet. In de laatste vergadering der R. K. Kies- vereeniging te Lichtenvoorde, werd er op' gewezen, dat de Tweede Kamerleden een gratis spoorwegabonnement bezitten, zoodat zij ook wel gratis of tegen kleine vergoeding een spreekbeurt konden vervullen. Medegedeeld werd toen, dat de Kamer leden Suring, Bulten en Mr. van Schaik be- i «id zijn gratis een spreekbeurt te vervul- Jn. (Morgen.) Volgens officieele mededeelingen moet Negrilesti, naar de „Tel." uit Boekarest ver neemt, gearresteerd zijn aangezien hij den ontcijferingssleutel van telegrammen van zijn firma niet heeft willen afgeven. Daar entegen worden in de bladen de geïncrimi neerde telegrammen met bijvoeging der be- teekenis van sommige codewoorden gepu bliceerd. De verdediger verklaarde dat zijn cliënt aan de militaire autoriteiten heeft verklaard, dat hij den ontcijferingssleutel verloren heeft. Hij heeft echter voor de commissie een telegram aan het huis Fokker opge steld, waarin hij de verklaring voor de code woorden verlangt. De heer Rasch- de leider der export-af- deeling der Fokker-fabrieken te Amster dam, werd telegrafisch van de aangelegen heid op de hoogte gesteld en zou Vrijdag van zijn reis naar Italië te Amsterdam te- rugkeeren. 99.500 overgemaakt aan het Waters nood-Comité. De bedragen van 7500, van 8500 en van 7000, H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins respectievelijk bij hun zilveren huwelijksfeest ten geschenke gegeven door de zilveren feest-commissie van Amsterdam, ioor de Oranje-Commissie en namens de kinderen der Christelijke scholen in Neder land, zijn door het Koninkl .Echtpaar over eenkomstig de bedoeling der schenkers, overgemaakt aan het Algemeen Waters noodsfonds te Amsterdam. In verband met de berichten over de zie- tenhuizen der Rijksuniversiteit te Leiden, deelt het bestuur der faculteit der genees kunde ons mede, dat door haar is verzon den aan het maandblad Het Ziekenhuis het volgende schrijven: „In het Januari-nummer van dit blad laat het bestuur der Geneeskundige Vereeniging tot Bevordering van het Ziekenhuiswezen een brief afdrukken, welke zij gericht heeft tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en W etenschappen. Hierin geeft het bestuur zijn groot leed wezen te kennen over het feit, dat tot direc teur van het Ziekenhuis der Rijksuniversi teit te Leiden een niet geneeskundige is be noemd. Hoewel in dit protest vele zeer aan vechtbare argumenten naar voren worden gebracht, zouden wij het onbesproken kun nen laten, wanneer hierin niet enkele uitingen voorkwamen, welke den goeden naam van het Leidsche Ziekenhuis aantas ten. Door deze benoeming toch beweert het bestuur der G.V.t.B.v.h.Z. kan de opleiding der verpleegsters eenvoudig niet tot haar recht komen en volgens de meening van dit bestuur zal deze benoeming het Ziekenhuis der Rijksuniversiteit te Leiden tot lager niveau neerhalen. Er wordt in dit protest niet de mogelijk heid geopperd, dat deze beide ongc- wenschte omstandigheden zouden kunnen optreden, maar zij wordt reeds als vast staand feit medegedeeld. Ons dunkt, dat het bestuur der G.V.t.B.v.h.Z, zich hier wel wat voorzichtiger had mogen uitdrukken en beter gedaan zou hebben met eerst eens af te wachten, of haar vrees werkelijk be waarheid zal worden, alvorens zich zoo positief te uiten. Het kan toch bezwaarlijk tot het heil der ziekenhuizen doel en uitgangspunt van alle ziekenhuiswezen strekken om op een der groote ziekenhuizen van het land voorbarig en ongegrond een stempel te drukken van minderwaardigheid inzake op leiding van verpleegsters en van een neef- halen tot een lager niveau. Door het publiceeren van dezen brief wordt zonder grond wantrouwen gezaaid tusschen het verplegend personeel en de Jirectie van het Leidsche Ziekenhuis en dit Ziekenhuis volkomen ongemotiveerd in een minder goed daglicht gesteld. De faculteit der Geneeskunde te Leiden wil gaarne er voor uitkomen, dat zij een alle betere gevoelens ontoegankelijk! Nog liet hij niet af. van zijn afschuwelijk onderwerp, maar vervolgde aldus: „Ik zou eigenlijk niet één maar twee, drie personen zooals gij tot mijne beschikkiug moeten hebben." En toen somde hij al de voordeelen op, die hij van de „gedwongen medewerking" van zulk een aantal personen zou kunnen genieten. Onophoudelijk herhaalde hij die woorden: „gedwongen medewerking". En hij knoopte allerhande beschouwingen daaraan vast. „Berust toch in uw lot,'' zoo besloot hij. „Afgezien van de diensten, die gij aan de wetenschap moet bewijzen, zal niets mij te veel zijn, om u afleiding en alle mogelijke genoegens te verschaffen. Ik wil al uwe wenschen vervullen, al zou mij dat ook nog zooveel kosten. Uwe medewerking is voor mij van onschatbare waarde. Zeg mij daarom wat gij daarvoor van mij verlurgt. Ik her haal het u nogmaals: Niets zal mij te vee! zijn, om al uwe wenschen te voorkomen." „Geef mij liever de vrijheid!-' riep Fa- bienne uit „Laat mij terugkeeren naar hen die treuren om mijn verlies, en die nu wan hopig zijn, omdat zij mij gestorven wanen. „Neen, dat kan niet. Dat zal nooit ge beuren" „Als gij dat doet, dan zal ik u al 't kwaad vergeven, dat gij mij hebt aangedaan- Ik zal der lichamen is geweest, die deze benoe- - ming aangeraden heeft en zij ziet de toe-, komst in dit opzicht met gerustheid tege moet. Namens de faculteit der Geneeskunde te Leiden was het stuk geteekend door J. van der Hoeven, voorzitter, en Barge, secretaris. HOLLANDSCHE GRONDCREDIETBANK VAN 1904. Nummertrekking van 15 Februari 1926. Serie 41098,28 met f 48.000.—. 39126/37 met f 4800.—. 65215/22 met f 1200.—. 1316/31, 4795/10, 12217/21, 15029/33,, 46820/12 met 480.—. 7267,32, 10786/31, 1221/79, 188817/18 en 44, 19945/49, 2439/137, 37686/22, 43987/8 met 240. Verder 40 prijzen a 120, 82 a 48, 200 a 36, 400 a 24 en 1260 a 15. Terstond betaalbaar, In de Indische Gids herinnert mr. S. Co- hen Fzn. in een openingsartikel over het zil veren huwelijksfeest van het Vorstelijk echt paar aan de woorden 1 Sept. 1919 door gou verneur generaal Van Limburg Stirum ter gelegenheid van het Openbaar Gehoor ge sproken „De treffende betoogingen van aanhankelijkheid in 't jongst verleden, heb ben ook op verren afstand ontroerd. Mijne Heeren, ik meen dat een hartewensch eener ontelbare schare in Indië vervuld zou wor den, wanner het Hare Majesteit mocht mo gelijk zijn, ook hier te lande in persoon de betuigingen van verknochtheid Harer ge trouwe onderdanen in ontvangst te nemen." Spontanen weerklank vonden deze woorden in aller harten. Een centraal comité, met ver takkingen over heel Indië, werd gevormd, om hgndteekeningen te verzamelen voor een pe titie, om verwezenlijking van het landvoog- delijk denkbeeld te bereiken. Maar het denk beeld vond ook bestrijding. Er werden be denkingen van staatsrechtelijken aard opge worpen. Ook vroeg men zich af, of de finan- cieele lasten niet te zwaar zouden blijken, wilde men zulk een koninklijk bezoek om- kleeden met den praal en luister, welken een Oostersche bevolking nu eenmaal verlangt. De tijdsomstandigheden deden intusschen H.M. de Koningin een bezoek aan Indië des tijds ongewenscht achten. Indien nu aldus mr. Cohen ook in verder verschiet het onmogelijk zal blijven, dat Hare Majesteit Koningin Wilhelmina zelve de reis naar Tropisch Nederland aan vaardt, dan wil het voorkomen, dat 't niet zoo heel lang meer zal duren, of steeds is een plaatsvervangster aanwezig, die in staat zal zijn, wanneer noodig of gewenscht. Haar waardig daar te vertegenwoordigen. Zoo langzamerhand toch, geen jaren duurt het meer, zal Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, Neêrland's Prinses van Oranje een leeftijd bereiken, waarop Zij wel haast in staat zijn zal zelfstandig verre toch ten te maken. Dan zal het voor Haarzelve zeker mede niet ongewenscht geacht kunnen worden van nabij ook kennis te maken, met de landen en volkeren, waarover het later naar aller vurige wensch, eerst in nog verre verwijderd verschiet, Zij eens zal regeeren. Niet wordt voorbijgezien, dat bij het on derwijs, dat aan Hare Kon. Hoogheid wordt gegeven, overeenkomstig het verlangen van Hare Majesteit, die zich van den gang van zaken steeds op de hoogte houdt, een zeer voorname plaats wordt ingeruimd voor een werkelijk koloniale opvoeding, welke reeds sinds ongeveer 2 y2 )aar geheel is toevertrouwd aan den daarvoor bij uitstek berekenden prof. J.C. van Eerde, wiens taak vermoedelijk nog wel een twee jaar in beslag zal nemen, bij welke koloniale opvoeding, die tot in de groot ste bijzonderheden afdaalt, dodr Prinses Julia na een inderdaad groote en warme belang stelling wordt aan den dag gelegd. Maar toch wil het voorkomen, dat juist ook een persoon lijke kennismaking het inzicht zal kunnen verhelderen in veel wat Zij leerde omtrent hetgeen daar leeft en streeft in de volkeren van Insulinde, terwijl Haar bezoek twens Zal kunnen medewerken tot versterking van den hechten band tusschen Oranje en In sulinde, en tusschen de zooverre uiteen ge legen gedeelten van het groote Koninkrijk. Moge daarom het Hare Majesteit kunnen behagen aan hen, die op den feestdag het Koninklijk Zilveren Bruidspaar de geluk- wenschen van Insulinde komen overbrengen, daartegenover als antwoord de belofte mede te geven, dat wanneer daarvoor eenmaal de omstandigheden gunstig zullen zijn, zonder twijfel Insulinde als Hare Majesteits Afge- zante op het bezoek zal kunnen rekenen van Hare Koninklijke Dochter, Prinses Juliana. Eigenaar van een plantage zwaar gewond. Naar de „Amigoe di Curaijao" bericht, is op 10 Jan. j.l„ terwijl cenige heeren uit de stad daar op bezoek waren, de heer H. Schotborgh, eigenaar van de plantage „Groot Santa arta" op Curacao, door een stier aangevallen, op de hoorns genomen en de lucht ingeworpen. Daarna werd hem de buik opengereten en zijn hem nog andere verwondingen toegebracht. Met groote moeite kon het dier eindelijk verjaagd wor den. Gelukkig is later gebleken, dat geen dier wonden levensgevaarlijk was, omdat geen edele deelen van het lichaam gekwetst waren, u dan zelfs zegenen," riep Fabienne smee- kend uit. terwijl ze voor hem neerviel. „Nu geloof ik, dat gij zelve krankzinnig zij't geworden,'' zei graaf Malthen op onver- biddelijken loon. „Wilt gij mij dan niet be grijpen? Wanneer gij mij het offer van mijn eigen leven zoudt vragen, dan zou ik liever aan uw wensch voldoen, dan af te zien van Hetgeen ik met zooveel moeite heb veroverd.' Laten wij daarom geen tijd verliezen met nuttelooze redeneeringen. Ik heb alles zóó weten te beschikken, dat men u gestorven, verdronken waant. Ik herhaal u nogmaals, dat gij in uw eigen belang niet beter kuri doen dan in uw lot te berusten." „Maar wanneer zij, die treuren om mijn verlies, nu eens uw verraad hadden ontdekt, en mijn spoor hadden weten te achtervolgen en hier waren aangekomen?" „Maar denkt gij dad soms in uwe onnoo- zelheid. dat ik met die mogelijkheid geen -ekening hebt gehouden? Ik heb u immers al lot vervelens toe herhaald, dat ik alles heb voorzien. Al zou het hun gelukken.... hier te komen, zelfs dan zou men u nog niet vinden. Hebt ge mij goed verstaan? En zelfs d zou men we'en, dat gij u hier bevindt, en il werd. dat jnet de grootst mogelijke zeker heid geconstateerd, dan zoudt gij nog riet worden bevrijd." Hij zweeg eenige oogenblikken. Met groote schreden ging hii in het ver trek op en neer loopen. De heer S, is dienzelfden middag naar de stad vervoerd en in het sanatorium opgeno men, waar zijn wonden door dr. Kummer onderzocht en verbonden werden. De stier werd gevangen en geslacht. In een paar weken tijds schoot de heer Julius te Koeta Radja twee tijgers op slechts eenige K.M. afstands van de kotta. In he geheel heeft hij er nu dertien on schadelijk gemaakt. Het schijnt hier te we melen van die ongure beesten, schreef men aan de Loc. De waker van Mata Ajer, een heerlijk badplaatsje hier 5 K.M. vandaan, durft 's nachts daar niet te blijven„ vanwege het tijgergevaar. Op Loh-Nja, aan de Westkust, dat doet denken aan het Hollandsche strand met zijn blonde duinen en tjemara's en waar vele Koeta-Ra^'aers gaan picnicken en zwem men, omdat het een der weinig uitstapjes is, die hier te maken zijn, heeft men er ook reeds geschoten. Honderden sapi's worden jaarlijks in de omgeving van de hoofdplaats neergeslagen, wat een heel schadepostje is voor de dessabewoners. En in de naaste toekomst zal dat nog niet verminderen, daar genoemde heer Julius de eenige tijgerjager in deze streken is. Had hij altijd zooveel succes als den laatsten tijd, dan zou mis schien het aantal tijgers 'minder worden, maar voordat hij deze twee schoot, had hij in geen 20 maanden er één te pakken kun nen krijgen. Wel was hij er zeer vaak op uit geweest, wanneer hij bericht had gekregen, dat er weer een sapi was verscheurd, doch dan kwamen de tijgers nooit voor een tweeden keer zich te goed doen aan het malsche rundvleesch. De heer Julius gaat n.l. alleen op de tijgerjacht, wanneer hij gewaarschuwd wordt door den een of anderen Atjeher.. Deze lieden doen dat altijd trouw, omdat er voor hen ook een geldelijk voordeel aan verbonden is als een tijger wordt geschoten. De afspraak is namelijk, dat de waarschu- wgrs voor eiken geschoten matjan 10 gulden ontvangen; schiet de heer Julius niets, dan krijgen zij ook niets. Voor de vellen zijn altijd plenty liefheb bers. Het ongeprepareerde vel heeft een waarde van ongeveer 100 gulden. De Tel. vertelt van een reus en een dwerg. Twee heeren in de wachtkamer om u te spreken kondigt de portier aan. Een even alledaagsch verschijnsel van een krant, als ingezonden stukkeb, en dus bereiden wij ons reeds gelaten voor, op het aanhooren van klachten, grieven of wen ken.... Maar ditmaal was ons een andere veras sing toebedacht.... de grootste man ter wereld, in gezelschap 'van één der kleinste stervelingen van dit ondermaansche. De reus en de dwerg. Eep oogenbl.k hadden we een gevoel alsof we Gulliver waren op zijn befaamde reizen naar het land der lil liputters en reuzen. Was deze vreemdsoor tige verschijning werkelijkheid of een sprookje? De uitgestoken hand van den reus, die veel weg had van een presenteerblaadje, bleek echt, en toen ter hoogte van het plafond, zijn stem zich liet hooren, moes- ten wc wel gelooven met een eestalte van vleesch en bloed te doen te hebben. Nadat wij boven op de tafel waren geklommen, kon het gesprek een aanvanz nemen. De dwerg, bang in 't geheel gevulde vertrek on der den voet te worden geloopen, had zich voor alle zekerheid onder een stoel opge steld. De positie, die wij aldus innamen, was niet oninteressant. Met rechtmatigen trots namen we Ijennis van de onvervaischte Amsterdamsche af stamming van den reus, die Van Albert bleek te heetep en te Amsterdam in de Kuiperstraat 28 jaar geleden het levenslicht had aanschouwd. Het was een zeer voor spoedig kind, dat met verrassende snelheid uit de kluiten schoot! Alle w'egen in Ne-, derland waren voor hem te klein en dus borg men den kleuter in een.... tweeper soons ledikant. Weldra was hij ieder boven het hoofd gegroeid en daar ten slotte ook ons landje voor hem te klein was fteworden zijn schoenen hebben maat 61 trok hij naar het buitenland, waar hij spoedig een ver maardheid werd. In Amerika. zoo vertelde ons heer Van Albert, in uitmuntend Nederlandsch, ver diende hij, dank zij zijn 2 Meter 69 centi meter en 230 pond, heel veel geld en hoe wel op grooten voet levend zie het num mer van zijn bottines heeft hii een aar dig kap'taaltje ovengespaard. Er waren zelfs weken dat hij 25000 incasseerde. Het leven onder Ons lilhputters. is voor hem echter niet gemakkelijk. Logeert hij in een hotel, dan moeten er twee bedden achter elkaar geschoven worden. Zijn eet lust is dermate, dat hij dagelijks de porties van 5 volwassen personen naar binnen werkt. Tal van professoren hebben hem onder zocht en allen constateerden, dat hij vol maakt gezond is. Sterk is hij als geen tweede. In Amerika t ide hij eens bij een treinderaülemcnt een wagenstel op van 1200 pond. Het is dus wel zaak geen ruzie met hem te maken en Dempsey dien hij voor een boksmatch uit daagde, bedankte er hartelijk voor. De armen van den reus waren hem wat te lang! Met zijn kleinen me'gezel. metende 92 cM een Zwitser u't Appelzern, n;et zoo welbe spraakt als zijn groote collega, trekt hij nu reeds 8 jaar gezamenlijk de wereld rond. De lilliputter is 23 jaar. Een geweldig rooker, zoo klein als hii is.... 15 zware Toer. vervolgde hii aldus: „Gij zult mij waarschijnlijk niet willen ge looven. Luister daarom goed naar hetgeen ik u ga zeggen; Het is voldoende, om even den vinger te drukken op een van die elec- trische knoppen, die op verschillende plaat sen in deze wonirg zijn aangebracht en al leen door mij kunnen gevonden worden, cm deze woning onmiddellijk in de lucht te doen vliegen, met allen, die zich hier zouden be vinden. Al zou een geheel leger mij hier komen aanvallen,, dan zouden zij mij nog niet ku-nen dwingen, u uit te leveren. Doe daarom geen overbodige moeite, u tegen mijn wil te verzetten. En eer zou ik die lading dynamiet, die voldoende is om tien kastee- len in de lucht te doen vliegen, doen ont ploffen en ook mijzelven ten gronde richten, dan mijn wil te buigen. Gij weet niet, waar toe ik in staat ben." Terwijl hij die laatste woorden uitsprak, zwaaide hij dreigend met de vuisten, alsof hij onzichtbare vijanden wilde verdelen. En nu het zweet van zijn gelaat te hebben gewischt, vervolgde hii aldus: „Denk nu eens goed over alles na. Het nieuwe leven, dat gij nu tegemoet gaat, kan zoo aangenaam worden, als gij zelve maar wilt. Maar dan moet gij u ook in het onver mijdelijke weten te schikken. En denk nu aan hetgeen ik u gezegd heb en overweeg goed het voor en tegen. Uw lot berust nu in uw eigen handen, Uwe vrijheid terug te ver sigaren per dag, groot formaat. Hij zingt en „tirolert" als de beste. „DE HEL DER HELLEN". De Fransche „Quotidien" vertelt van het heldenleven van vuurtoren-wachters. Jn 1865 ontdekte een ingenieur midden in den Oceaan een rots, welke gewoonlijk door de golven werd overspoeld. Besloten werd om op die rots een vuurtoren te zetten. De arbeid begon bij zeer kalme zee. Men bracht in het midden van die rots een ring aan. Door dien ring haalde men een kabel en aan dien kabel zaten de vier arbeiders, die op deze door de zee overspoelde rots moesten ar beiden met koorden bevestigd. In zeven dagen werkten de vier pionniers acht uren. Zonder de koorden zouden zij door de gol ven zijn weggesleurd. Het duurde zes jaar, voor dat het werk geëindigd was en in 1881 pas wierp de vuurtoren van Ar-Men zijn eerste lichtstralen door den duisteren Atlan- tischen nacht Ar-Men heeft ook nog een anderen naam De hel der hellen. Zij, die het zoo gedoopt hebben, kennen het goed. Het zijn wachters. Want Ar-Men, de enorme waakzuil, wier lichtend hoofd zijn stralen werpt in al de nachten van den Oceaan, Ar-Men, de een zame wachter tusschen hemel en water, tar tend de elementen, herbergt steeds binnen zijn flanken van graniet en brons, drie man nen, die gedurende geheele weken, ja soms maanden van de beschaafde wereld geschei den leven De zee schut en schokt dezen 33 M. hoo- gen vuurtoren. Het is wel voorgekomen, dat monsterachtige golven, welke met donderend geweld het platvorm er van stuksloegen, om hoog spatten tot boven de lantaren uit. In de zen toren, welke zonder ophouden en met so noor geluid heen en weer siddert, leven menschen. Verteld wordt, dat er eens een wachter gek geworden is van het gefluit van den wind en het geraas van den orkaan onder zich Een ander maal is eens een wachter door een golf meegesleurd en verdronken. In 1924 brak er brand uit in de keuken. De rtjok verblindde de drie wachters en de vlam men vulden langzamerhand den geheelen ko ker van graniet. De drie mannen moesten zich langs den bliksemafleider laten afglijden tot op het platvorm, waar zij 24 uur verble ven zonder eten en bibberend van koude. Een van diezelfde wachters heeft later, ge durende zes dagen op Ar-Men doorgebracht met een krankzinnig geworden kameraad, die zich van den ommegang van den toren in zee wilde storten. Na zijn makker te hebben vast gebonden, moest hij zes dagen lang aan de zijde van dien krankzinnige, die luider gilde en brulde dan de orkaan buiten, doorbrengen. In 1913, toen het afiossings-vaartuig aan de wachters van Ar-Men voedsel kwam bren gen, vond men deze uitgeteerd als geraamten. Zij hadden scheurbuik. Van een anderen wachter wordt verteld, dat hij 100 dagen op den vuurtoren heeft doorgebracht zonder te zijn afgelost. Honderd dagen, dat is meer dah drie maanden.... In het „Palais d'Eté" te Brussel wordt het publiek tegenwoordig eiken avond op het wonderbare nummer van mr. Rolland ver gast. Deze man bezit een onbegrensd geheugen en leert in zeer beperkten tijd twee dagblad den van buiten. Men ve spreidt in de zaal 400 nummers van een blad, het publiek zoekt zelf een ar tikel, en dadelijk zegt mr Rolland het op. Hij kent eveneens den spoorweggids van buiten, want het is voldoende hem een num mer eener bladzijde op te geven, opdat hij antwoordt. Het is de lijn, die van deze naar gene stad looptAls men 't treinnummer er bijvoegt weet mr. Rolland even vlug het uur er bij te voegen. Zijn laatste krachttoer betreft echter den telefoongids. Geef mr. Rolland het nummer eener bladzijde op en hij zal u de nummers en de namen der abonnementen opnoemen. De man in kwestie vertoont een zeer jong uiterlijk, is bleek van aangezicht en heeft een klaren blik. Een Brusselsch blad trachtte hem zijn ge heim of liever zijn „truc" te ontfutselen, doch mr. Rolland protesteerde heftig. Spreek niet van „trucs" zeide hij. Mijn nummer is het resultaat van volhardenden arbeid en meest nog van een operatie ond.;r mijn wenkbrauwen, waarvan u het lidteeken nog opmerkt. Mr. Rolland is van Nederlandschen af komst en in Batavia geboren. Aan baord van het Nederlandsche stoom- ach p „Boeton" van de Mij. „Nederland", dat op we- is van Batavia naar Amster dam, is brand uitgebroken. Een lading tabak en rubber van de Deli Mij. staat .n brand. Het schip is Donderdag Brest binr.en- geloopen,* waar getracht zal worden den brand te blusschen. Het water van de Maas in de laatste dagen is hoewel niet in stérke mate wassende, zoo wordt u t Roermond ge meld, Het officieele waterbericht. uitgege ven deer den Rijkswaterstaat. meldde Woensdag voor Maastricht 12 c.M. en heden 22 c.M. was, terwijl de peilschaal aan de hoofdsluis aldaar Donderdagmorgen een stand aanteekende van 43.55 M plus N.A.P De peilschaal te Roermond teekende op het- krijgen dat is nu eenmaal voor altijd onmo gelijk. En als gij u zoo goed mogelijk in het onvermijdelijke tracht te schikken, dan kso uw leven nog in verschillende opzichten nog zeer 'aangenaam worden. Nu hebt gij mij toch zeker goed begrepen, nietwaar? Mij dunkt, dat ik nu duidelijk genoeg heb gesproken. Het zou volkomen overbodig zijn, nog ver der met elkaar te redetwisten. Gij hebt mij, hoewel mij dat nooit gebeurt, in toorn doen losbarsten, Maar word nu verstandig en laat dat nooit meer gebeuren. Tot weerziens!1' Hij wilde heengaan. Maar Fabienne hield hem met een gebaar nog even terug. i Ze zag hem recht in het gelaat en vroeg: „En wanneer ik nu eens mijzelve zou doo ien?" Een oogenblik kwam er een onrustige uit drukking op zim gelaat. Maar dadelijk daarop antwoordde hij: „Daaromtrent ben ik zeer gerust. Gij zult u zelve niet dooden." „Waarom niet? Wat weet gij daarvan? „Omdat gij lot diegene behoort, die door hun godsdienst overtuigd zijn, dat zelfmoord .en misdaad is, en bovendien, omdat gij, niettegenstaande alles, wat ik u gezegd heb, och zult blijven hepen op uw eindelijke be rijding tegen alle hoop in," Toen ging hij heen. zelfde tijdstip een stand aan van 16.25 M. plus N.A.P. Hoewel deze standen onder de behoor lijke winterstanden kunnen worden gerang schikt, is echter, mede gelet op verschil lende langs de Maas weggeslagen dijk vakken, welke tot heden niet zijn her steld, waakzaamheid geboden. Het lijk, dat Woensdagavond uit het Rijn- en Schiekanaal bij Leiden is opge haald, is gebleken te zijn van den heer E. B. uit Zegwaart. die sedert eenige weken werd vermist De brugwachters van de Leiderdorpsche brug, ingezetenen van de gemeente Leider dorp, hebben van het gemeentebestuur van Zoeterwoude een aanslagbiljet in de ge meentelijke inkomstenbelasting ontvangen, op grond van het feit, dat zij bij de bedie ning van de brug op het grondgebied der gemeente Zoeterwoude vertoeven en der halve hun salaris binnen die gemeente ver dienen. De brugwachters hebben geprocla meerd. Te Gendringen zijn Donderdag drie huizen behoorende aan den heer Spier en bewoond door de gez.nnen Pasteur, Visser en Tim mermans, totaal uitgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect aan den schoorsteen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn op den Haagweg bij Leiden twee auto's, de eene bestuurd door den Leidschen stu dent M. C. N. G. M., en de andere door den heer T. J. A. B. uit Den Haag, in volle vaart tegen elkaar gereden. Mevr. B. werd ernstig aan een harer beenen verwond De auto's werden zeer ernstig beschadigd. De postzakken aan boord van het vlieg- tu.g, dat 7 dezer van Toulouse naar Ma rokko (Casablanca) is vertrokken, zijn ver brand. In deze postzakken kunnen lucht postzendingen gesloten zijn geweest, welke 4 en 5 dezer uit Nederland werden ver bonden. In den laatsten tijd werd er onrustbarend gestolen op de verschillende sleepbooten, liggende in de Leuvehaven te Rotterdam. De vor.ge week was reeds een nian, een zekere B. aangehouden, verdacht van dief stal van een stoomfluit van een sleepboot. Bij zijn verhoor vertelde deze. dat hij de stoomfluit ontvangen had van twee hem onbekende personen, van wie hii echter wel een vaag siglament kon geven. Gewapend met deze signalementen zijn twee rechercheurs de stad ingetrokken en zijn er in geslaagd de twee personen in een logement aan den Oppert aan te houden. Het bleken te zijn de 24-jarige loswerkman C. H. de B. en de schippersknecht' A. N, B. Als verdacht van heling van verschillende goederen is in hetzelfde logement aange houden de 51-jarige kleermaker H. G. LEEUWARDEN, 19 Febr. Vee. Aange voerd 141 stieren f 175485, 328 vette koeien f 200—430, per kg. f 0.801.08, 996 nelk-en kalfkoeien f 200480, 40 vette kalveren f4080, 66 pinken f 75170, graskalveren 781 nuchtere kalveren f 7 16, 437 vette schapen f 2548, 112 weide- schapen f 3044, lammeren f504 vette varkens f 60170, per kg. f 0.80—0.89, 55 magere varkens f 3063, 497 vette biggen f 3565, 239 kleine biggen f 918, 17 paar den, 229 bokken. De handel in gebruiksvee was iets minder vette koeien iets lager stieren flauwer vette kalveren lager nuchtere kalveren en varkens iets flauwer, zouters 8688 c.Londensche varkens 8881 c. handel in wolvee slecht. Eieren. Aanvoer 25.000 kippen 69 c. 300 eenden- 7%8% c. UITHOORN, 19 Febr. Kaasmarkt. Geen aanvoer. UTRECHT, 19 Febr. Kaas. Aanvoer 3 /agens, te zamen 760 kg. Prijzen le qual. f 55 2e qual.rijksmerk f 50. Handel ZWOLLE, 19 Febr. Boter. Aangevoerd 1 25/8 v. 20/6 en 120 stukken, samen 760 kg. Prijzen per 1/8 v. f 4347, per kg. f 2.30 2.50. Vee. Aangevoerd 782 runderen, 170 graskalveren, 377 nuchtere kalveren, 27 scha pen, lammeren, 148 varkens en 513 biggen. AMSTERDAM, 19 Februari. Aardappe len. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuw- sche bonte 3.904.20, id. blauwe 3.704, id. Eigenheimers 2.503.50, id. roode star 33.25, id. blauwe Eigenheimers 2.90 3.10, Spuische Eigenheimers poters 2.70 2.80, id. blauwe poters 2—2.10, id. bonte poters f 2.252.30, Drentsche Eigenheimers f 2.652.75 p. hl Winter Malta-aardappe- en 1112 per 100 kg. ALKMAAR, 19 Febr. Kaas. Ter markt .aren 80 stapels, wegende 67.000 kg. Fa- riekskaas, kleine 50, commissie 48, mid delbare boerenkaas, kleine/51, commissie 53, middelbare Handel goed. LEEUWARDEN, 19 Febr. Boter. Aan voer 21/3 en 69/6 v. Fabrieks- 1.532.27. Noteering van de commissie 2.35, Com- issie (Bond v. Ccöp. Zuivelfabr.) 2.35. Kaas. Sleutelkaas 0.250.37. Nagel kaas 0.320.40, Goudsche 0.341.02, Edam- ner 0.430.73. Aanvoer 34.305 kg. ZESDE HOOFDSTUK. Het heldhaftige offer, dat doctor Charles Minières gebracht had, was door een schit terenden uitslag bekroond geworden. Langzamerhand was Margaretha Rhumster weer geheel gezond geworden. En de oude professor Hans Rhumster was natuurlijk buiten zichzelven van vreugde. En groot was zijne dankbaarheid jegens hem, die zijn kind van een wissen dood had gered. „Ik kan niet meer arbeiden,'1 zoo herhaal de hij gedurig, „Ik kan nu aan niets anders denken dan aan mijn geluk." Margaretha zei niets. Maar in haar hart kwam een onuitspre kelijk gevoel van dankbaarheid op, dat ge durig grooter werd. Prof. Hans Rhumster was nu met zijne dochter naar Constanz vertrokken. Beiden hadden hun intrek genomen niet in de stad zelve, maar in eene schilderachtig gelegen villa aan den over van het meer van Constanz. En ook Maurice de Prévannes en doctor Minières waren nu te Constanz aangekomen, waar zii hun intrek hadden genomen in Ho- fel du Brocbet, terwijl de inspecteur Viaume en Justin Bréjon een plaats hadden gevon den in eene herberg, in een der voorsteden. Mijnheer August wij zullen den inspec teur van politie Viaume nu voortaan bij ziin Zondag, 21 Februari. Hilversum. 1050 M. 10.0412 uur R. K. Radia-Omroep. Uitzending van den kerk dienst uit de St. Dominicuskerk te Am sterdam. Missa de Angelis, Greg, melo die, Gemengd jongenskoor. Ecce Panii Angdorum. Ph. Loots. Popule weus, Pale- chiva, 4 stemm. mannenkoor, orgel: Me ditation, Faulken, Predikatie van Pater Quirinus. 5.50 Chr. Omroep. Uitzending van den avondkerkdienst in de Gerefor- meerdde Kerk te Soest. Voorganger Ds. J Hoek. 8 uur Persberichten, sport uitslagen. 8.10 Concert. Het H. D. O.. Orkest, o. 1. v. Fr. Lupgens. Soliste Mevr. Andrine Savelli, sopraan. Operafragmen ten Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer- ber. 3.50 Concert door het Casano octet en solisten (contra alt, tenor, viola) 5.05 „Will o'the wisp", 1-acter van D. F Halman. Daarna weer muziek v. h. octet. 8.20 Klokgelui. 8.25, Muziek door de band van het Leger des Heils, Een adres van Generaal Booth, voorge lezen door Adj. W. Booth. 9 uur Cau serie: The homes for motherless children 9.05 Weerber., nieuws. 9.20 „Elijah", ora torium van Mendelssohn. Symphonie-or- kest, koor en zangsolisten. 11.20 Suiten. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 1.05 Con cert Lucien Paris. 2,05 Nieuws. 9.05 10.50 Jazzmuziek v. h. orkest Mario Cazes Königswüsterhausen. 1300 M. 10.50 12.10 Concert. F, Wenneis-harmonium. M. Hailer-Hoffmann en U. Windt-Bosch, zangduetten. F. S. Bruinier, piano. F. v. Szpanowski, viool. J. Berger, cello. 7.50 9.20 Vroolijke muziek. L. Appel, sopraan F. Kienz, 1 declamatie 4 Fagotten. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dansmuziek door d» Rapee's Jazz-Symphoniker. Brussel. 262 M. 8.35 Lezing: Les événe- ments de la semaine. 8.5010.20 Con cert in de Salie de l'Union Coloniale, met zmedew. v. h. orkest. 10.20 Nieuws. Miinster. 410 M. 8,209.20 Morgenwij ding Orkest en sopraanzang. 10.20— 11.35 Concert door het Westfaalsche Strijkkwartet. 2.50 „Der Vogelhandler", operette v Zeiler. 5.50 Schaakles. 6.20 Lezing: Der Niedersachse. 6.50 Lezing: Mannlichen und weiblichen Cha- rakter. 7.20 Lezing: Die Wirtschaft des Adel der freien Bauern, der Horige und Pachter. 7.50 „Jugendfreunde", klucht in 4 acten van Dr. L. Fulda. 9.20 Wer ken van Haydn voor orkest. 10.10 Sportberichten. MAANDAG 22 FEBRUARL Hilversum, 1050 M. 12en 7.30 Politie- ber. 56 uur Kinderuurtje, verzorgd door Mevr. Ant. v. Dijk. 77.30 Ra diopraatje. Lezing door den heer R. Swierstra: „Eenvoudige radio-theorie. De electrische, trillingskringen en het ontstaan van electrische golven. 7.45 en 10 uur Persberichten. 8.10 „La Bohème", ope ra van. Puccini in 4 gedrijven. Rolverdee- ling: Mimi, Lotte Muskens Sleurs; Mu sette, Jeanna Bacilec; Rodolphe. Louis van Tulder; 'Marcel, Paul Pul; Colline, Gerard Leenders; Schaunard, M. v. Reen; Benoit (huisheer) Iw. Monasch; Saint Phar, Jean Jansen; Parpignol, A. Ver- wey H. D. O.-orkest, koor. Leiding; Chris de Vos. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer- ber. 11.201.20 Het radiokwartet en solisten (contra alt, bas en viool). 1.20 2.20 Tijdsein .orgelconcert. 3.35 Le zing: British wild animals: The otter. 4.20 Tijdsein. Lezing: Personalities and clothes. 4.35 Dansmuziek. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50— 7.20 Omroep voor Europa. 7.20 Tijd sein Big Ben. weerber., nieuws. 7.45 Piano-preludes van Rachmaninow. 8u. Lezing. 8.20 „Captain Drabble's Rest- lessness"-comedie van F. H. Shaw. De Calender's band en L. Salisbury, bas M. Woods, humorist; Het Novelty-trio. 9.50 Weerber., nieuws. 10 uur Weerber. 10.05 Boksmatch Clark, Schotland, Soeks, Bethnal Green. 10.50 Vioolconcert van Chopin door Sapellnikoff. -1- 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05 Nieuws 5.05 Concert. 8.50 10.20 Orkestconcert. Königswüsterhausen, 1300 M. 7.509.20 Orkestconcert,. D. Manski, sopraan; C. Bronsgeest, bariton. Daarna nieuws, 9.5011.20 Dansmuziek door de danska- pel. h Brussel, 262 M. 8.20 Fragmenten van „De dochter van den tamboer-majoor" operette van Offenbach onderbroken door nieuwsber. om 9.20 en 10.20, Miinster, 410 M. 12.351.50 Orkest concert, 3.20 Voorlezing. 4.05 Rus sisch Balalaïka-orkest. 5.05 Lezing Nachte des Bruder Vitalis. 6.20 Lezing: Anpassung und Schutzfarburg im Tier- reich, 6.50 Lezing: Aus der Tierwelt von Afrika 7.20 „Czar und Zimmer- mann", kom. opera in 3 acten van Lort- zing. ENKHUIZEN, 18 Febr. Heden kwamen .ier de eerste 60 vaartjigen binnen met 10.000 stuks reepharing en 2000 stuks kuilharing. Hoogste vangst van reepharing 700 stuks per- vaartuig. Marktprijs van reepharing 9.20 11.75, van kuilharing 8.35 7.10 per tal (200 stuks.) SPAKENBURG, 18 Febr. Aangevoerd aan den vischafslag door 20 span wonderkui- len 760 pond spiering, prijs 59 ct. p.p. 3 tal 12 worp haring, 1010.50 p. tal 270 pond sprot, 45 ct. p.p. 20 pond bot, 40 ct. p,p, 2 span haringsleepers voerden aan s 1 tal 10 worp haring, prijs 10.50 p. tal. Door fuikvisschers werden aangevoerd 6 stuks zalmpjes, wegende 9 pond, prijs f 1.40 per pond. aangenomen naam noemen was vast over tuigd, dat men in deze stad wel nadere bijzonderheden te weten zou kunnen komen omtrent den weg, dien graaf Malthen ge volgd had. Maar hij vergiste zich. Men kende te Constanz graaf Malthen nauwelijks bij naam. Wel werd er ii de Duitsche dagbladen van tijd tot tijd over hem geschreven, en wer den zijne ontdekkingen en proeven op we tenschappelijk gebied vermeld, maar dat was dan ook alles. Drie weken geleden was hij inderdaad te Constanz geweest. Maar dat was dan ook alles, wat de heer August omtrent hem te weten had kunnen komen. Toch was hij nog niet besloten om dade lijk de stad weer te verlaten, om elders zijne nasporingen te gaan voortzetten. En waarheen zou hij ook gaan? Hij had geen enkele bepaalde aanwijzing De wereld is zoo groot. En iemand daarop te zoeken, die er waar schijnlijk groot belang bij heeft, zich schuil te houden, al is die iemand dan ook millio- nair, dat is nog moeilijker dan een aaald in een hooiberg te gaan zoeken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10