I Mij smaakt alléén leen BROCHES cigaretf as m Dit nummer bestaat alt 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Be uitbreidingsplannen op het terrein van wijlen Mej. Coenen. n V erkeersonge vallen Voornaamste Nieuws Leekepreeken. Plaatselijk nieuws. Zaterdag 20 Februari ÏS26 50ste Jaargang No. 16180 Bureaux: NASSAULAAN 49, Haarlem - Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening Nummer 5970 6ij vooruitbetaling ®®®®®®®®®®®®s®®®®®®®0 0 0SB®®0®®®®0®B®0®0®®®S BINMENLANDSCH NIEUWS. Het water dreigt weer. Binnenkort voorstellen tot ver- fereoding van de Kamperlaan. Onze VALUTA-AFDELING koopt en -verkoopt -vreemd bankpapier en bui- leniandsche cheques tegen de scherpsie noteeringen. De Rijksweg Haarlem-Alkmaar. nmn LAATSTE NIEUWS. J. J, WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. De ZeerEerw. Heer C. M. jonckbloedt. onze oud-stadgenoot, die door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, be noemd is tol pastoor te Wognum en tot deken van Wervershoot. IN DE MAAS EN WAAL DE TOESTAND VERERGERD. Het auto-ongeluk op de Zandvoortschelaan. Hierboven een foto van den zwaar gehavenden auto, die Vrijdagmorgen op de Zandvoortschelaèn met een mestkar en met een boom in botsing kwam. Van den auto is, zooals men ziet, nog alleen de motor intact. In verband met het te verwachten voorstel van B. en W. tot verbree ding van de Kamperlaan, drukken wij hier nog eens het reeds vroeger door ons gepubliceerde uitbreidings plan af van de gronden vóór de Mariastichting. Vóór het ziekenhuis is een groot nloin nntwnrnen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post bij vooruitbetaling 3.58 VACANT Vraag- en aanood-adv<~-tentiën van 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cents. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor ting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mede- deeiing 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regel 128. GEMOEDELIJKHEID. We hebben woorden in onze taal, die een onuitputtelijke beteekenis schijnen te hebben. Daar hebt ge het woord gemoede lijk. Het kan beduiden: ernstig van gemoed, nauwgezet, teergevoelig, goedhartig, wel willend, rustig, bezadigd en Wat al niet. Haar naar de oorspronkelijke beteekenis wijst het op een stemming, waarin het ge moed, dus het hart, het gevoel den boven toon voert en het verstand naar de tweede plaats dringt. Wanneer wij spreken van een gemoedelijk man of een gemoedelijk volk, dan bedoelen wij daarmee een persoon of een groep personen, die zich zelf en ande ren het leven niet lastiger maken dan hoog noodig is; die liefst met zich zelf en iedereen in vrede leven en de dingen niet te zwaar tillen. Bij deze gemoedelijkheid behoort een tikje humor, een beetje levenskunst, om zelfs aan de moeielijkheden en de zorgen van iederen dag nog een grappigen kant te ontdekken; om bij ernstige gevallen nog te achen door zijn tranen heen. Zulk gemoe delijk volk lijkt een gelukkig volk en wij laten er ons dan ook graag van vertellen, vooral wij, Noord-Nederlanders, boven- noerdijkers, die den naam van stug en stijf hebben; Wnder wie maar weinig gemoede lijken worden aangetroffen en die bijgevolg den echten humor missen. Wanneer wij onze Zuid-Nederlandsche stamverwanten en vooral de kunstenaars onder hen, hooren vertellen van dat leutige, vlotte Vlaamsche landleven met al die ou bollige, goecllachsche menschen, dan gaat ons hart altijd open als een bloem naar de ;on. En inderdaad heeft die lichtere levens opvatting haar waarde naast haar bekoring. In de kern is zij zelfs diep godsdienstig; men vindt ze enkel in van oudsher Roomsche streken, waar de godsdienst zoo in het bloed is getrokken, dat men bij wijze van spreken •net God en Zijn lieve heiligen als met joede, oude, vertrouwde bekenden om- jaat. Vandaar geen piekeren over eeuwig- ^ïeidsvraagstukken, geen zwaartillendheid, letp angst voor de toekomst, noch in dit, ooch in het andere leven. Onze Lieve Heer wil het zóó, en zóó is 't dus goed! Met die lichte levensopvatting gaat gemeenlijk een gulle gastvrijheid samen, alsmede een ge makkelijke omgang van de standen onder ling, wat alles bijeen niet te versmaden voordeelen voor de samenleving zijn. Is het wonder, dat, wie uit zulk een volk stamt, zich in het kille noorden als een visch op het droge gevoelt? En nu gaat het waar lijk niet om meer of minder losheid van zeden; niet hierom, dat het cene volk zoo ingetogen leeft, zoo huiselijk is en zedig in kleeding en omgangsvormen en het andere zoo lichtzinnig, zoo belust op uithuizige ge noegens, zoo wuft in kleedij en manieren. Neen, op dat punt behoeft men elkaar op de wereld nergens meer iets toe te geven! 't Is verschil van geest, van houding in den dagelijkschen omgang. Is daarom de reclame voor een luchthar tiger levensopvatting aan te bevelen en moeten wij in onze Noord-Nederlandsche volksopvoeding meer en meer streven naar het aankweeken van grooter gemoedelijk heid? Laten wij die vraag eens onder dc oogen zien, daargelaten of het mogelijk is in korten tijd een volk van aard te doen veranderen. De zaak zelf is het bekijken waard. Ontegenzeggelijk heeft zooals ik zei die luchtige levenskunst haar voordeelen. Maar gemoedelijkheid, hoe prettig en wel dadig ook aandoende, is een gevaarlijke eigenschap. Zoo gemakkelijk ontaardt zij in luchthartigheid en oppervlakkigheid en eigenlijk zou ik ze alleen veilig willen noe- nen bij sterke zielen. Wanneer het hart te veel en het verstand te weinig mee- -preekt in onze dagelijksche levensdingen, fan loopen we heel gauw gevaar de struikelblokken op onzen weg niet te zien. Het is prijzenswaardig om niet te vloeken maar te lachen en ons goed humeur te be varen, wanneer wij onzen voet stooten sVanneer dat stooten onvermijdelijk was, s het onderdrukken van een opkomende ;rgernis door een kwinkslag zelfs n deugd Haar wanneer dit leidt tot onvoorzichtig- reid, zoodat wij onnoodig en herhaaldelijk >nze teenen stooten en straks de beenen of den hals breken, dan is onze lucbthartig- leid geworden tot grove onvoorzichtigheid en i oekeloosheid. Waarmee ik maar zeggen wil, dat gemoedelijkheid niet mag voeren lot gebrek aan waakzaamheid en lichtzin nigheid. En een zoogenaamd gemoedelijk mensch en een gemoedelijk volk loopt daar voor gevaar. Nu kan zulk een luchthartige mensch voor zich zelf al licht spoedig door schade en schande wijs worden, wanneer hij geleerd heeft door harde ondervinding dat er minder gemoedelijke menschen zijn, fie van zijn optimisme profiteeren. Maar wainneer de luchthartigheid tot volksaard wordt, dan zal het goed zijn te waken en rdmmen aan te leggen, want dan dreigen er niet weinig gevaren. Laat ik een voorbeeld noemen. Men kan, vooral op het platteland, met een vrijwel gelijkgezinde bevolking, nog vaak een knussen-geest met patriar chale verhoudingen aantreffen. Men leeft als in een groot gezin: het feest van één familie is feest voor heel het dorp; de droefheid van één trekt dc deernis van al len. Het leven gaat zijn kalmen, vlakken gang. De dorpspret kan tot uitbundigheid overslaan; de kermis tot lichtzinnigheid, maar men keert toch weer in zichzelf en uiterlijk toont de gemoedelijke samenleving niets van de misstanden, welke elders te betreuren vallen. Maar die gemakkelijkheid doet uit het oog verliezen, dat het opgroei end geslacht het gerucht van de stad ver neemt en een verlangen voelt groeien naar intenser leven, naar meerder vrijheid en kleuriger vermaak. De trek van het land naar de stad is bekend; onze moderne ste den hebben haar groei voor een groot deel daaraan te danken. En wie nu de geschie denis eens nagaat van het godsdienstig ver val en de zedenverwildering, waarover zoo geklaagd wordt, die komt tot de droeve ervaring, dat onze dorpsche gemoedelijk heid daarvan voor een groot deel de schuld draagt. Zoolang men leeft in de vertrouwde sfeer der dorpsstraat, in de schaduw van dorpskerk en dorpsschool, gaat allés goed. Maar te weinig wordt gedacht aan levens verdieping, aan het vormen van een wapen rusting om ook in het groote, rumoerige, felle leven sterk te staan. Men werpt er zich onervaren en met open, bewonderende zintuigen, midden in en hoe weinigen blij ven staan in den maalstroom! Is het. geen feit, dat in de Belgische steden meer dan tachtig procent van de arbeidersbevolking tot het socialisme is vervallen? En zou de reden daarvan niet grootendeels liggen in de luchthartige gemoedelijkheid, waarmede de jonge dorpsmenschen de steden zijn in gegaan, lachend en opgewekt naar den ondergaan? Ziedaar den schaduwkant, of liever één donkeren kant van de luchtige, gemoedelij ke levensopvatting. Zij is te prijzen, zoolang ze niet anders is dan blijmoedigheid, dan het dragen van de levenslasten zonde morren en met opgewektheid en genietenc! van het goede der aarde en het schoont der schepping, matig en met dankbaarheid Maar deze christelijke blijmoedigheid eiscfk een sterke ziel, zij wordt niet geboren uit luchthartigheid, doch groeit uit overtuiging Gemoedelijkheid zonder dien diepen on dergrond voert al le licht tot luchthartig heid en tot lichtzinnigheid met al de uit spattingen waartoe de mensch vervalt, wan neer zijn handelingen meer door het on vaste gemoed dan door het redelijke ver sland bestuurd worden. HOMO SAPIENS, Verschillende derpen in Limburg opnieuw bedreigd. Een aantal huizen door het water ingesloten. Maatregelen der bewoners. Uit Roermond wordt gemeld: Met onrustbarende snelheid is het water van de Maas gewassen. De Rijkspeilschaal teekende Vrijdagmorgen den stand aan van 17,57 Meter plus N. O. P.. hetgeen overeen komt met een was van 1.32 M. in de laatste 24 uur Maastricht seinde hedenmorgen voor de laatste 24 uur 1.54 M. was. De uiterwaarden langs de Maas loopen ouder; er dreigt gevaar voor verschillende langs de rivier gelegen dropen. De Tel. meldt: Bij een onderhoud. hetwelk wij heden hadden, met den heer Gaillsart. burge meester van Stevensweert, deelde deze ons mede, dat er groot gevaar bestaat, dat zijn gemeente wederom onder water zal loopen. Het water staat aldaar nog slechts 15 c.M. onder het brugje naar Ohé en Laak. Indien dit brugje overstroomt, zal het water stuiten tegen den in aanleg zijnden weg naar Echt, welke dan waarschijnlijk weder zal worden weggespoeld. Voor de gemeenten Ohé en Laak dreigt hetzelfde gevaar als voor Stevensweert. Dc or de dijkdoorbraak te Merum begint wederom water naar binnen te stroomen, waardoor bet dorpje Ooi indien de was aan houdt, gevaar loopt. Nader wordt uit Roermond gemeld: Het water der Maas is nog steeds was sende. Te Ooi is de toestand wederom zeer ernstig. Het water stroomt met kracht door de dijkbraak te Merum binnen De verbin dingsweg DerumHerten staat thans weet onder water. Verschillende huizen te Merum en Ooi zijn wederom geheel door het water ingesloten. Allerwege voeren de landbou wers hun vee naar hooger gelegen streken. Verwacht wordt, dat Ooi over eenige uren geïsoleerd zal zijn. Volgens verdere berichten, is Stevens weert weer geheel door het water ingeslo ten. Reeds geruimen tijd was men met twin tig a dertig man bezig de doorbraak hier te dichten Uit Cuyk vernemen wij nog, dat de gaten in den dijk bij Boxmeer, Oeffellt, Beugen, St. Agatha. Cuyk en Katwijk alle gedicht zijn. Het water kan hier nog een Meter stijgen, vóór de stand van Januari bereikt is. Ook in Venlo last van het water. De Maas vertoont vóór Venlo het beeld van een breede watervlakte. De aangehou den was heeft de passage van de Haven kade naar de Maaskade overstroomd. De schepen zijn verhaald, en laden en lossen nu aan den hoogsten walmuur. In de kelders in de Maasstraat begint het grondwater te voorschijn te komen. De fabriek va» Bontamos wordf bedreigd Maastricht meldt nog was. België seint val van Ourthe en Sanibre. Te Ooi het water een halven meter in de huizen. De was van de Maas duurt onverminderd voort. Sedert Vrijdagmorgen is de stand we derom 40 c.M. hooger. De weiden zijn her schapen in een onafzienbare watervlakte. Ook de Roer is gewassen Ten gevolge van den zeer snellen was van de rivier maken de bewoners in de dorpen langs de Maas in deze streken zich zeer beangst. Velen vree zen een herhaling van de ramp van Januari j.l. Tot een dergelijke vrees bestaat voorals- Uit Gennep wordt gemeld, dat de Niers eveneens nog wast, en de lager gelegen ge bouwen weer overstroomt,. De weg naar het station Beugen staat wederom blank. Naar wij uit goede bron vernemen, wordt om heel begrijpelijke, doch niet voor pu blicatie, vatbare, redenen, door B. en W. geen haast gemaakt met de uitvoering der plannen op het terrein van wijlen mej. Ccenen. Thans echter kunnen wij mededeelen, dat ROOKTABAK NlEflEUcS AARNE BAINIK in een der eerstvolgende raadszittingen, waarschijnlijk reeds in de eerstvolgende, B. en W, met een voorstel zullen komen, om tot afbraak van de huizen aan de Noordzijde van de Kamperlaan te besluiten. De Kamperlaan zal dan over een lengte van ongeveer 50 M. op een breedte van 15 a 20 Meter worden gebracht. Aanrijding te IJmuiden. Donderdagmiddag had in de Oranjestraat een aanrijding plaats tusschen een auto van den bierbottelaar W. en een fietsrijder. Zoo als vanzelf spreekt werd de fietsrijder het slachtoffer. Hij werd van zijn rijwiel geslin gerd en bekwam verschillende verwondin gen. In het Augusta-hotel werd een voor- Itföpig vprband gelegd. De politie stelde een onderzoek in. Men schrijft uit Castricum: Vooral na. het opbreken van de tramlijn is de beharding van den Rijksstraatweg hoe langer hoe meer verslechterd en voldoet bo vendien lang niet meer aan de eischen wel ke het verkeer aan dien weg stelt, i Nu is men wel in de buurt van Haarlem den weg aan het verbeteren door de bestra ting te vernieuwen en te verbreeden, doch van Beverwijk tot Alkmaar is het hoog tijd geworden dat men tot verbetering overgaat. Tot heden wordt daar echter niets van vernomen en het laat zich aanzien dat deze ook niet spoedig tot stand zal komen. Is thans de tijd niet gekomen dat de be langhebbenden gemeentebesturen en' vootal de vereenigingen van vreemdelingenverkeer eens niet de handen in een slaan en maat regelen beramen om tot verbetering te ko men? Het is slechts een vraag, die niet alleen voor Castricum van belang is, doch ook ge heel Kennemerland omvat. Tot zoover deze correspondentie. Wij hebben eens geïnformeerd naar de plannen, die bestaan om den Rijksstraatweg HaarlemAlkmaar te verbeteren. Uit de beste bron kunnen wij mededeelen dat tot op dit oogenblik alleen verbetering wordt overwogen tot aan het Noordzeekanaal in de gemeente Velsen. Te officiëeler plaatse deelde men ons mede, dat voor hét verdere gedeelte van den weg, van Beverwijk tot Alkmaar dus, bestaan geen plannen tot verbetering van den weg. Dit jaar zal het gewone jaarlijksche onder- boud plaats hebben, zij het dan ook in meerdere mate dan in de oorlogsjaren het geval was, In die jaren is n.l. een beetje ,,de klad" in het onderhoud gekomen, wat nu zal worden ingehaald. Dit gaat gepaard met eenige versterking van den weg. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. 2 personen verdronken. Tc Stadskanaal (Gron.j is een auto van den heer Drenth uit Emmer-Compascum te water gereden. De heer D. werd gered; zijn echtgenoote en de heer Kuipers ver dronken. DE WAS VAN DE MAAS BIJ ROERMOND ROERMOND, 20 Febr. De Maas is de laatste 24 uur 1.80 Meter gewassen. In de Weert en Ooi is gisteravond het vee in veiligheid gebracht. De laagst gelegen wo ningen zijn ontruimd. DE WAS VAN DE MAAS BIJ VENLO. VENLO, 20 Febr. De Maas is de laatste 24 uur 1.20 Meter gewassen. De havenkaden te Venlo staan onder water. Er is echter nog geen reden tot ongerustheid. Het water in Limburg dreigt weer. Ver schillende dorpen met oversirooming be dreigd. Een nieuwe beurs te Amsterdam voor meubileering, decoratie en woninginrichting. Het Kon, Echtpaar maakt 99.500 over aan het Alg. Watersnood-Comité. Bijslag op de rente der R.V.B. De levering van 50 Fokker-vliegtuigen aan Roemenië. De Roemeensche regeering wei gert de helft der koopsom te betalen. De Engelsche Marconistenstaking geëin digd. In Hongarije wordt de toestand steeds spannender. Dr. Luther verdedigt het economische pro gramma der Duitsche rijksregeering. De TurkschFransche vriendschapsover» eenkomst. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.51 en overmorgen om 5.53. DE WAS VAN DF MAAS BIJ MAASTRICHT. MAASTRICHT, 20 Febr. De Maas is gedurende de laatste 24 uur, 22 c. M. gewas sen. De stand was van morgen 8 uur 45,32 Meter boven A. P. nog geen aanleiding, daar de stand van de rivier nog ruim 3 M. beneden dien van Januari j.l. is. Toch zijn er plaatsen, waar deze vrees •niet ongegrond is. Te Ooi is de toestand thans reeds zeer ernstig. Het water, dat, zooals gemeld, sedert Vrijdagmorgen de doorbraak te Merum bin nenstroomt, kan door onvoldoende loozmg te Ooi geen uitweg vinden en rijst ziender- oogen. Thans reeds zijn vele hectaren grond, waar Vrijdagmorgen nog geen water stond, di£P ondcrgeloopen. De z.g.Oolschc broek is we derom geheel onder water. Het water staat daar op sommige plaatsen een halven meter in de huizen. Men ziet er wederom hetzellde beeld als een maand geleden. De hoeren pak ken hun have en goed en brengen dit in veiligheid. Toch is op sommige plaatsen nog veel vee in de stallen, dat daar het water snel op komt zetten, nog niet gered is kunnen wor den. Verscheidene zieken zijn reeds naar ei- der overgebracht. De zomtertarwe in het land tusschen Merum en Ooi kan als ver loren worden beschouwd. Verscheidene boeren, die een maand geleden reeds alles verloren hadden, zijn thans geheel geruï neerd en radeloos. Hedenavond zijn de boeren op den Maas dijk te Ooi begonnen om het water, dat te Merum door de doorbraak stroomt, en dat door het grootere verval te Ooi binnendijks een Meter hooger staat, dan de rivier te kunnen loozen. Ook de verbindingsweg Herten-Ooi wordt nog heden doorgegraven. Hoewel op sommige plaatsen het water reeds over den weg stroomt. Te Merum is de toestand even kritiek als te Ooi. Tallooze huizen staan ook hier onder water, terwijl de verbindingsweg Herten- Merum blank staat. In het gehucht Dcweert, waar een stal onder water begint te loopen, wordt reeds thans uit voorzorg het vee weder in veilig heid gebracht. Uit Nijmegen wordt gemeld. Ten gevolge van den snellen en onrustbarenden was van de Maas is de toestand in het Land van Maas en Waal thans ook weer erger gewor den. In verschillende huizen, die gaandeweg droog waren, staat thans weer water. Het aantal werkloozen in de nog door het water geteisterde dorpen in het Land van Maas en Waal, en het Rijk van Nijmegen neemt nog toe. De Bosscher Straat tusschen Wychen en Leur staat weer diep onder water. De auto- dienst tusschen Wychen en Bergharen is ge staakt. De dienst Wychen-Nijmegen gaat echter noö door. trslPg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1