MMÏU-8UI De tram naar (M-Schoten. 'MODERNE LAMPEN GEBRs.BOSSE TËËS^OOlZE^iOEM ?AKENMENSCHEF „Nederland en Oranje." Het doode hondje te Wormer. Feest van het Haarlemsche garinizoen van den motordienst. De Watersnood-Collecte te Schoten. Het winkelhuis van de firma Maas. Lezing over Gezinsverpleging van Zenuw- en Zielszieken. Drukwerk Is het zaad voor Uw orders Spaarnwoudersfraat-Vereeniging. Douche-baden. Blijf kalm. Het terrein aan den Kinderhuissingel. Rector Ratté. BILJARTEN. Gevonden dieren en voorwerpen. MUZIEK. De steunactie voor de geteisterde streken. Voor de slachtoffers van de Watersnood. voor zangers Gemeentezaken. Commissie voor Schooikleeding. x Auto terecht. Overuren van Rechercheurs. Prof. A. Steger over ,;St. Petrus Canisius." DANKEN HÜJN SUCCsS AAN GOED TOEGEPASTE WAA"O ZQUDT OOI H W on "MODEL WIET GEBRUIKEN UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. Jaarvergadering R. K. Kiesvereeniging. BÏNNENLANDSCH NIEUWS De kabinetscrisis. GEMENGD NIEUWS. De brand in de „Boetcm". Moordaanslag op zijn broer. Zijn eebtgenoote en zoon mishandeld. LAATSTE NIEUWS. RamekMussolini. De Fransche schuldregeling en de Ver. St. De troonafstand van prins Carol President Coolidge's ongesteldheid. KUNST EN KENNIS. Buitenlandsch en Nederlandsch aardewerk. Kerkmuziek-week te Tilburg. DE AANLEG. Thans valt definitief te melden dat de electrische tram naar Oud-Schoten voorloo- pig zal worden aangelegd door de Timor- straat en Hodsonstraat tot aan het einde van de Hodsonstraat, dus nog niet tot aan de Jan Gijzenvaart. Wanneer eventueel la ter de lijn doorgetrokken wordt tot aan de Jan Gijzenvaart zou ze teruggevoerd wor den over een klein gedeelte Rijksstraatweg om dan echter weer verder door de Hod sonstraat en Timorstraat te worden geleid. In de gehouden jaarvergadering van de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" werd tot voorzitter herkozen mr. A. Bruch. Verder werden als bestuursleden herkozen de heeren D. v. Berge en G. Wolzak. De zaak komt opnieuw voor. Gisteren zou de uitspraak volgen in de zaak tegen P. de G., te Wormer, die een hem toebehoorenden hond opzettelijk het noodige voedsel had onthouden, met tot ge volg de hongerdood. Noch beklaagde, noch eenige getuige was verschenen. De politierechter, mr. Pasteur, deelde me de, dat na behandeling van de zaak, het on derzoek niet voldoende kon worden geacht j en dat Vrijdag 26 Februari te 10 uur des morgens, de zaak opnieuw voor zal komen; 5 getuigen, te weten een winkelier, een dijk werker, de rijksveldwachter, een onbezoldigd rijksveldwachter en een veearts zullen wor den gehoord. In de versierde onderofficiers-vantine werd ctaor den garnizo-ens-commandant, majoor De Reede, ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar een feestavond aangeboden, waarbij Polygoon haar medewerking verleende. De majoor hield een korte openingsrede, waarin hij dit feest der Koninklijke familie herdacht. Hierna werd de Jubileumfilm vertoond. Door een zangeres en een goochelaar werden de aanwezigen aangenaam h#zig gehouden, Het verdere deel van den avond werd doorgebracht door de vertooning van eenige rolprenten, zooals de watersnoodfilm en films, waarin militairen optreden. Van de laatste noemen we, het hellingrijden van de Hollandsche cavalerie, het 10-jarig bestaan van den motordienst. De films werden ge maakt en vertoond door Polygoon. Bestuursleden van verschillende vereeni- gingen en particulieren hebben zich in een commissie vereenigd om ook te Schoten ge legenheid te geven den nood in de over stroomde gebieden te helpen lenigen. De collecte geschiedt heden in alle een voud, zonder eenige attractie, muziek of iets van dien aard. Hedenmorgen werd in oud- Schoten door 4 collectanten ingezameld, ter wijl 's middags in Schoten zelf 80 collectan ten met de busjes zullen loopen. Het bestuur zetelt op het Raadhuis. Het winkelhuis aan de Groote Markt, hoek Groote Houtstraat no. 14, in veiling Donderdag j.l. opgehouden, werd heden aan gekocht door' den Makelaar P. Hoogevcen Lz. q.q. Naar wij kunnen mededeelen is er nog geen bepaalde bestemming van het fraai gelegen winkelhuis. Op verzoek zal den heer Dr. Th. Meine- ma, geneesheer te Ermelo-Veldwijk op Don derdag 25 Februari a.s. des avonds 8 uur, een lezing komen houden over „Gezinsver pleging van Zenuw- en Zielszieken. De lezing vindt plaats in de bovenzaal van het gebouw „de Nijverheid" Jansstraat 85, en is voor ieder vrij toegankelijk. Er zal dien avond gelegenheid bestaan voor gedachte wisseling. Daar dit vraagstuk den laatsten tijd' hoe langer hoe meer op den voorgrond treedt, zullen vele menschen ongetwijfeld zich ge noopt voelen hierover iets te gaan hooren. den en de speler van Rembrandt scoorde reeds in de 14e beurt een fraaie 31. Zijn tegenstander was er absoluut niet in. Bij de 25e beurt was de stand zelfs 72129. Toen kwam echter het keerpunt en Dekker scoorde een fraai klein gehouden serie van 35. Toen verslapte hij weer eenigszins er. scoorde Fryda kort na elkaar 20 en 16, zoo dat zijn totaal 199 werd. Met de laatste car. had hij nog veel moeite, waardoor Dekker zijn totaal op 181 bracht, in 40 beurten. Tenslotte de partij der Adsp. matadors. De heer Daalhuizen (Vondel) bleek aan merkelijk sterker te zijn dan de heer Root- veld (Rembrandt). Het begin is slecht en na 10 beurten is de stand 3832. Rootveld maakte toen een goede 25, waarna zijn partner er eerst goed in kwam. Met eenige goede beurten van 26, 12, 17 en 12 nam bij een flinke voorsprong en beëindigde de partij in 32 beurten, na nog 12, 23 en 10 gescoord te hebben. D< heer Rootveld bracht het tot 128, De voorloopige uitslag is: In café Roodenburg aan de Spekstraat, hield de Spaarnwouderstraatvereeniging Donderdagavond een bijeenkomst, waarin de heer Liepman Snoeck een lezing hield over het onderwerp: „Reclame, etaleeren en ver lichting". Nos. RembrandtVondel 125200 200—181 200—171 In de afgeloopen week zijn in het douche- hadhuis aan den Koudenhorn 382 baden ge nomen, in dat aan den Schotersingel 1195. in dat aan het Leidscheolein 801 en in dat aan het Hcfdijkplein 683. Twéé mannen, uit Velsen en Santpoort, wilden gisterenmiddag uitstappen in een autobus op het Kennemerplein; een van hen wilde zijn kaartje tevens laten gelden voor zijn fiets, waartegen de chauffeur zich te recht verzette. De twee maakten zich boos en maakten ruzie, zoodat een agent van po litie zich geroepen gevoelde tusschenbeide ti komen. Hij wed onmiddellijk daadwerke lijk in den twist betrokken; de man van de fiets sprong hem op den rug en deelde hem een stomp op zijn neus toe, de agent ant woordde met een flinke tik van zijn gum mistok. De twee maakten het zoo bont, dat arrestatie noodig bleek. Op het politiebu reau in de Smedestraat onderhield men hen over hun driftige handelwijze en werd hun daar men onmiskenbare teekenen van dronkenschap bij hen bespeurde gelegen heid gegeven hun roes uit te slapen, in een der logeerkamertjes. Door den architect J. J. Verhagen Jzn., alhier, is opgedragen aan den aannemer W. C. Kloos te Haarlem, het bouwen van vijf heerenhuizen aan den Kinderhuissingel, op het terrein van de voormalige katoen drukkerij. Naar wij vernemen, is de oog-operatie, welke de Zeereerw. Heer A. G. Ratté, rector van het R. K. Weeshuis te Den Haag, giste renmorgen hééft ondergaan, goed afgeloo pen. De patiënt mag echter nog geen bezoe ken ontvangen. DIEBEN' BEKERWEDSTRIJDEN Donderdagavond werd ip café Dieben een match gespeeld tusschen de B. V. „Rem brandt" en de B. V. „Vondel" om den zil veren Dicbenbeker. Aangezien de Nos. 1 verhinderd waren, werden er slechts 3 van de 4 partijen gespeeld, waarin „Vondel" tenslotte een voorsprong behaalde van 24 car. Hieronder het verloop der partijen: De 1ste partij, tusschen de heeren Nauta (Rembrandt) en Beijers (Vondel) gaat vrij wel 'gelijk op, totdat eerstgenoemde met de 100 in zicht in 29 car. öitloopt. Wel loopt de Heer Beijers nog iets in, doch zijn part ner behoudt de voorsprong en wint tenslotte met 200171 car. in 47 beurten. Dc volgende partij ging tusschen de hee ren Dekker (Vondel en Frijda (Rembrandt). Deze match scheen zeer eenzijdig tc wor- 528—552 De partij tusschen de heeren Beekhoff, kampioen van Nederland 2e kl. en de heer de Rood, no. 1 van B. V. „Rembrandt" wordt gespeeld Zondag a.s. om 2 uur in café Dieben, Groote Houtstraat. Aangezien het verschil tot op heden slechts 24 car. bedraagt, moet deze match de beslissing brengen of „Vondel" dan wel „Rembrandt" in de demifinale wordt ge plaatst. A. Sliggers', Hoogstraat 6, kinderarmband Politiebureau, Smedestraat, agendaboekje A. Konings, Vrouwehekstr. 40, kinder armband P. v. d. Pol, Leidschevaart 28 M., kinderbontje B. v. Duren, Westerstraat 43, beursje m. i. J. Schouten, Burgwal 42 r.d, binnenbal J. Knegt, Kamperstraat 39, bal Mulder, Nieuwe Gracht 51, plaid D. v. Putten, Merkmanstr. 25, étui met potlood G. v. d. Heuvel, Brederodestraat 11, étui met schrijfbehoeften A. v. Eerde, Wagen weg 42, rijwielhandbeschermer D. Aker sloot, Oranjeboomstraat 24, herdershond v. Santen, Stoofsteeg 6, gr. witte poes, (Fauna) wed. Kramer, Koolsteeg 24, 'hals ketting J-; Heus, Schoterweg 53, pakje met handdoekenTh. Heijne, Anjelierstr. 25, rijwielbel. merk W. v. d. Pligt, Bellameystr. 11, zegelring; Eekhart, Drossestraat 19, staart van een bontP. Jansen, Leidsche- vaartweg 219, H'stede, lage damesschoen; P. Beyk, Oost Indiëstr. 32, vulpen. C. Kok, Oost Indiëstraat 52, groene cein tuur; Bergh, Merovingenstraat 36, duif; N, Breemer, Rozenprieelstraat 55 zw„ glas snijder; Sluik, Patrimoniumstraat 2, herders hond; T. Dinkelaar, Nassaulaan 34 b, bruin wollen handschoen,- Politiebureau, Smede straat, grijze handschoen; J. v. Ek, N. Groen markt 24 a, keeshond, Fauna; Kramer, Schouwtjeslaan 29, grijze poes, Fauna; C. Habiecht, Coltermanstraat 7rood, roode muts; G. Spoor, Corn. v. Noordenstraat 12, kinder mantel; Politiebureau, Smedestraat, porte- monnaie m.i., C. Verpoorten, Burgwal 103, portemonnaie m.i,; W, Kortekaas, Betje Wolfstraat 1, ring; T. Jacobs, Witstraat 12, rijwielbel. merk; M. Roest, de Genestestraat 32, rozenkrans; J. Rood, Scheperstraat 56 Schoten, riem; K, Jor.gbloedt, Kinderhuis- vest 41rood, reticule m.i.,- J. Born, Oftesla- gerslaan 5, étui met kam; M. v. Kampen, Ged. Raamgracht 48, krikker (om een auto op te vijzelen); Visser, Warmoesstraat, kist met gereedschappen; B, v. Kampen, Volders gracht 21rood, sleutel. „Zang en Vriendschap", Solisten concert, Gem. Concertgebouw. Het bestuur van de Kon, Liedertafel „Zang en Vriendschap" heeft een gelukkige gedachte gehad toen het dit concert organiseerde en vooral de keuze der solisten was van dien aard dat het succes van dit concert vast stond. Ten eerste willen wij noemen Mevr. Hen rietta Sudenburg. Deze zangeres, wier roep door haar successen in Amerika reeds voor uit was gegaan, beschikt over een mooi warm orgaan, hetwelk zij buitengewoon beheerscht. Voor de pauze zong zij „Bitten"en „Ich liebe dich" van L. van Beethoven en twee liede ren van Brahms. „An eine Aeolsharfe" en „O liebliche Wangen". Vooral „An eine Aeolsharfe" frappeerde ons door de bijzonde- mooi sfeer welke de zangeres om dit lied wist te scheppen De muzikale begeleiding droeg hier niet weinig aan bij. Na de pauze zong Mevr. S. nog vjer liederen. In „Invitation au Voyage" van H. Duparc werden oogenblikken van groote schoonheid gegeven. Met „Wo die schonen Trompeten blasen" van Mahler gaf de zangeres ons het mooiste van den avond. Met prachtige kopstem wist zij om dit lied een sprookjesachtige waas te weven. Door het succes met „Zueignung" van Rich. Strauss was de zangeres gedwongen een toe gift te geven, waarvoor zij nam „Lied" van Bern. Zweers. Prachtige bloemen had zij in ontvangst te nemen. Wij hopen nog vaak van deze stem te kunnen genieten. Als tweede solist vermeldde het program ma den Heer Leydensdorf, violist. Deze opende den avond met de Sonate d. gr. t. van Handel. Met mooie toonvorming droeg de violist dit werk voor. Jammer was het, dat het tweede deel van de sonate soms wat gejaagd gespeeld werd. De „Havariaise" van Saint-Saëns vond in hem een virtuoos en muzikaal vertolker. Door het groote succes hiermee gaf de violist een toegifteen van de Hongaarsche Dansen van Brahms. De Heer Van Rysselberg, bariton, werkte ook mee op dit concert. De liederen van Schubert, welke hij zong „Am Meer" en „Der Poppelganger" konden ons qua voor dracht niet bevredigen. De te zware accenten maakten de voordracht onrustig. Beter yvas „Ich wand're nicht" van Rob. Schumann. „Petrus' klage" van L. F. Brandts-Buys werd door den zanger met veel voordracht en goed gezongen. Het zeer bekende „In 't Woud" van Philip Loots viel zoo zeer in den smaak van liet publiek dat het den zanger tot drie maal toe terug liet komen. Mej. Emmy v. Eden, aan wie de taak was opgedragen de solisten te begeleiden, ver vulde deze zeer muzikaal en met groote volg zaamheid. Verschillende malen lieten de so listen haar in het succes deelen. Het Bestuur van „Zang en Vriendschap" heeft velen een genotvollen avond bezorgd. Thans zien wij belangstellend uit naar he t volgende concert, wanneer het koor zal mee - werken. GOEDKOOPSTE E CN GROOTSTE SORTEERING ORANJESTRAAT-1 - TEE: 12628 EEN CIRCULAIRE AAN DE COMITE's Door den WelEerw. Heer kapelaan H. Wennen, hoofdbestuurslid van het R.-K. Huisvesting-Comité vertegenwoordiger in het bisdom Haarlem is aan de comité's en correspondentschappen van het Ned. R-K. Huisvesting-Comité in het bisdom Haarlem een circulaire verzonden, waarin het vol gende wordt gevraagd 1. Hoeveel giften in natura (levensmidde len, kleeding, veevoeder enz.) zijn door U naar den BoSch of naar elders verzonden Aantal wagons, colli's of kilo's 2. Zijn door U nog giften in geld aan Den Bosch of aan de R.K. Pers, of aan het Watersnood-Comité opgezonden en ver antwoord, zoo ja, hoeveel en waar 3. Zijn door U nog vluchtelingen verzorgd, hoeveel en hoe lang? Een en ander wordt verzocht opdat kape laan Wennen instaat zij, Z. D. H. onzen Bisschop verslag uit te brengen van de werk zaamheden van het Ned. R.-K. Huisves tingscomité in het Bisdom Haarlem. Wan neer men verslag van zijn afdeeling of cor respondentschap daarnevens wil insluiten, omtrent de werkzaamheden voor den Waters nood, zal van hieruit gezorgd worden voor doorzending naar Den Bosch. Op spoed wordt aangedron gen. Vervolgens Zooals bekend is, zijn de giften, tot dusverre binnengekomen, lang niet voldoende om het geledene te herstel len. Dus wordt men aangespoord alle mid delen aan te wenden om opnieuw geld te maken voor de slachtoffers. Een paar midde len om te helpen kan kapelaan Wennen aan de hand doen. 1. Een jong kunstenaar heeft een pen- teekening ter onzer beschikking gesteld, welke wij als ansichtkaarten als plaat hebben vermenigvuldigd. Wanneer de ansichtkaar ten voor tien cent en de platen voor een kwar1 tje verkocht worden, is wedfer een flink bedrag voor de noodleniging gewonnen. Binnenkort zullen, door middel van het Kringbestuur platen en ansichtkaarten worden toegezonden 2. Wat tot dusverre gegeven werd zal worden besteed tot herstel van huizen en bedrijven. Voor meubilair echter, wat ver loren ging, en dat is in meer dan duizend gezinnen zoowat alles zal, volgens onze inlichtingen, niets worden vergoed. Aan ons dus de taak daarvoor te zorgen. Vraagt dus nu reeds gebruikt, doch goed, meubilair. Eenige plaatsen in ons land hebben al op zich genomen voor een der plaatsen uit het overstroomde gebied voor al het meubilair te zorgen 1 Een schitterend voorbeeld Wanneer iemand geen meubilair te ver geven heeft, en toch voor dit doel iets doen wil, laat men dan een gift in geld vragen en die verantwoorden met de speciale vermel ding „Voor Meubilair 1" God loone U. De afdeeling Velsen van den R. K. Melk- veehoudersbond, in jaarvergadering bijeen op Vrijdag 12 Februari in café „Rozenstein", stelde een bedrag van 200 beschikbaar voor de slachtoffers van den watersnood. B. en W. stellen voor respectievelijk met ingang van 28 September 1925 en 1 Februar 1926 te benoemen tot tijdelijk leeraar in de plant-en dierkunde aan de Hoogere Burger school B. met 5-jarigen cursus alhier de hee ren G. A. van Schaik en H. Uittien., B. en W. vragen een bedrag van f 500.voor het bijbouwen van een pri vaat en bijkomende werken in het voormalig Proveniershuis. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Januari 1926 in te trekken zijne besluiten van 6 November 1912 en 20 December 1916, waarbij aan de Nederlandsche Raffinaderij van Petroleumproducten tot wederopzeggens vergunning is verleend onderscheidenlijk tot het leggen en hebben van spoorstaven en buisleidingen in den Spaarndamscheweg on der Schoten ten behoeve van de inrichting aan dien weg. B. en W. stellen voor, voor het tijdvak van 15 Januari tot en met 31 Augustus 1926 te benoemen tot tijdelijk leeraar aan de Gemeen telijke avcndschocl vrcr Nijverheidsonder wijs den heer L. W. P. Bianchi. Bij raadsbesluit van 19 November 1924 werd besloten aan de Commissie voor schooikleeding te Haarlem te verzoeken, bij wijze van proef, op nader door ons aan te wijzen scholen, in plaats van klompen; schoeisel uit te reiken aan schoolgaande kinderen voor wie daaraan behoetfe zou bestaan, zulks met ingang van 1 Januari 1925; tevens werd een bedrag van 1000 beschikbaar gesteld. Op voorstel van één der leden werd aan deze verstrekking op 4 Februari 1925 nog uitbreiding gegeven, te weten om, nevens de proef met het verstrekken van schoeisel aan kinderen op enkele scholen, ook schoe nen te geven aan leerlingen van alle scho len, die wegens voetgebreken geen klom pen kunnen dragen. Op verzoek van B. en W. heeft de Com missie voor schooikleeding daaromtrent een rapport uitgebracht. Die Commissie is van meening, dat het in het belang der kinderen is, dat zij klom pen ontvangen en geen schoenen. De daarvoor aangevoerde argumenten onderschrijven B. en W. geheel, en zij geven daarom in overweging, de proef niet langer voort te zetten, met dien verstande, dat ge handhaafd blijve de regel om schoenen te verstrekken, desnoodig, aan leerlingen, (van alle scholen), die wegens voetgebreken geen klompen kunnen dragen. De Hudson-auto, die in Den Haag ont vreemd was, is opgespoord. Bij de behandeling der begrooting 1926, stelde de heer M.L.A. Klein voor den be- trokkenbegrootingspost met fl. 1.te ver- hoogen ter betaling van controleerbare over uren voor rechercheurs van politie. B. en W. van Haarlem vereenigen zich met deze zaak uitgebracht advies van B. en W. Dit luidt als volgt Een rechercheur geniet eene toelage van f 75.- per jaar boven zijne bezoldiging en de ze toelage ontvangt hij, omdat het meerma- en gebeurt, dat hij, op onderzoek zijnde, a de beëindiging van-zijn diensttijd aan het •'reau terugkomt. Wanneer dit na diensttijd terugkomen .eerdere uren per etmaal bedraagt, (over jén uur of minder wordt niet gesproken) dan vorden deze uren genoteerd en krijgt de be- •o'ckene die terug, op dagen, dat er geen echercheurs vrij zijn, zoodat er m.i. geen eden bestaat die overuren te betalen. Bovendien is het ondoenlijk te controlee- _en of een rechercheur voor een onderzoek buiten de gemeente 2 of 5 uren noodig heeft, zoodat, wanneer overuren zouden worden be taald, de mpgelijkheid bestaat, dat een on derzoek'onnoodig wordt gerekt, hetgeen mis- jruik in de hand zou werken. De hoofdinspecteur en inspecteurs, inge deeld bij de justitieele, afdeeling, doen vaak meer uren dienst dan hun diensttijd voor schrijft. Zij weten en begrijpen, dat zij daar voor hun toelage ontvangen. Zij krijgen dan ook niet één z.g. overuur terug. In verband met het vorenstaande adviseer ik U den Raad in overweging te geven op het voorstel van den heer Klein niet in te gaan. Door het kringbestuur Haarlem van he R.K. Huisvestingscomité was gisterenavond een vergadering belegd in het R.K. Lyceum aan den Zijlweg, waar Prof. Dr. Alph. Steger een lezing met lichtbeelden hield over leven en werken van den H. Petrus Canisius. De Weleerw. kap. Wennen van het Huisvestings comité verwelkomde de aanwezigen en dank te reeds bij voorbaat Dr. Stegers voor diens bereidwilligheid in Haarlem te komen spre ken. Kapelaan Wennen had Prof. Steger ge hoord op het Intern. Eucharistisch Congres zij het dan in een vreemde taal en wist dus bij ondervinding hoezeer deze de bezoekers met zijn lezing zou boeien en stichten. Prof. Steger begon zijn lezing met er op te wijzen hoe Petrus Canisius, door Gods Voor zienigheid,leefde in een tijd, waarin Kerk en Staat mannen van deugd en wetenschap meer dan ooit behoefde. In 1521, het geboortejaar van den Heilige, werd de eerste en tot dusver eenige Nederlandsche Paus als Adrianus VI met de tiara gekroond, legde Ignatius van Loyola de grondslagen voor zijn beroemde Orde en werd Luther in den kerkelijken ban geslagen. Europa was rijp voor de leer van Luther, want zooals de deugd steeds ge toond heeft het best te kunnen bloeien op het veld der armoede, zoo werd de tijd, waar in 'n onevenredige enonevenwichtige weelde heerschte, de vruchtbare akker, waarin het zaad van het protestantisme, het best vrucht kon schieten. Petrus Canisius was door God in de wereld gesteld om die leer te bestrijden. Daar Canisius' vader te zeer in beslag geno men door huiselijke en ambtelijke zorgen, de opvoeding van zijn zoon als een te zwaren last voelde, werd Petrus naar de universiteit van Keulen gestuurd, waar hij in het inter naat kwam van Nicolaas van Esch,de heilige priester en ervaren paedagoog, die zooveel voor Canisius' vorming gedaan heeft. In Keulen leerde hij Petrus Faber kennen, die hem feitelijk in de orde der Jesuiten heeft ge voerd. Toen reeds vreesde de nederige theo logant niet tegen groote en machtigen op te treden als het heil der Kerk zulks eischte Herman von Wied, de aartsbisschop van Keulen, hing de dwaalleer aan en beval zijn priesters de leer van Luther van den kansel te prediken. Petrus hield zoo lang bij Paus en Keizer aan, tot Herman von Wied werd afgezet en in den ban geslagen. Spreker behandelde vervolgens onzen grootsten Nederiandschen heilige als den ijver aar voor de H. Har devotie, als den weten- schappelijken bestrijder der Maagdenburger Centuriatoren, als den bevorderaar der vroeg tijdige H. Communie der kinderen (waarbij hij zijn tijd eeuwen vooruit was), als den hoogleeraar en rector der universiteit van Ingelstadt, wiens colleges wereldbekend wa ren, vooral als theoloog en geleerde op het Concilie van Trente, wiens raad prelaten en kardinalen opvolgden. Prof. Steger wijdde uitvoerig uit over den beroemden Catechis mus, die alleen reeds hem den eeretitel van Kerklceraar' waardig maakte. Vertalingen in twaalf vreemde talen en zoo 200 uitgaven van zijn boek heeft' Canisius beleefd. En dat boek schreef hij tusschen zijn overstelpende werk zaamheden door, werkzaamheden die hem van stad tot stad voerden, zoodat hij in het geheel 20 jaar aan zijn voetreizen besteed, heeft. Met zijn ontzaggelijken arbeid zal het grootste wonder en de grootste ver dienste tevens van Canisius blijven. Arbeid als schrijver van theologische werken, als predikant voor het volk, voor vorsten en prinsen der kerk en openbare disputen met protestanten, als hoogleeraar aan verschillen de universiteiten, als geestelijke leiding, als de onvermoeide bestrijder der dwaalleer, als de stichter van de colleges, als de opvoeder der jeugd, als de hervormer in den geest van Christus, in een woord als de groote heilige en Apostel, aan wie met ons, vele landen het ongeschonden gebleven Katholieke geloof te danken hebben, den man dien wij moeten eeren als onzen greotsten en meest verheven vaderlandschen heilige. Prof. Steger werd in zijn geestdriftige en ook in vorm schocne lezing meermalen dcor spontaan applaus onderbroken. Tijdens de pauze werd gecollecteerd voor den Watersnood. Lijst van de in deze gemeente gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij: H. Terwee, Gen. de Wetstraat 46, een postduif; E. van Velsen, Lombokstraat 2, een R.-K. gebedenboekje; R. Luiken, Hodson straat 35, een handschoen; J. Kuiper van der Duin, Paul Krugerstraat 66, een lorgnet; J. Proost, Middenweg 14, een handwarmer; J. Dingsboff, Javastraat 6, een paar hand schoenen; G. Beneker, Dorreboomstraat 29 te Haarlem, een spaarbankboekje; J. A. Blom, Javastraat 65, een rijwieltaschje; L, Lewijn, Gen. BolhaStraat 99, een donker bruine kip; C. Klaver, Wilgenstraat 39. een rijwielbelastingplaatje; Aan het Bureau van Politie: een rijwielbelastingplaatje, en een kruikje. Vrijdagavond had in de vergaderzaal van den heer J. van Trigt, Soendaplein, de jaar vergadering plaats van de R. K. Kies vereeniging. De heer A. J. Loerakker, voorzitter, opende de vergadering met den Christelijken groet. 'Spr, meende, dat de tijd is gekomen om .n verband met de politieke crisis, mede ingevolge het huishoudelijk regle ment, de jaarvergadering, eens weer bij elkaar ta komen, Spr, betreurde echter, dat de opkomst zoo miniem is, en spoorde de leden, heden aanwezig, aan, voortaan de lauwe leden aante wakkeren tot vergade-. rmgbezoek. De notulen, gelezen door de secretaresse, mevrouw WeberStrik, worden onder dank zegging goedgekeurd. Het iaarvedslag werd, onder hartelijken dank voor de keurige ver zorging, eveneens goedgekeurd. De penningmeester, de heer W. Janssen, bracht hierna zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het aantal leden in het afgeloopen jaar bestond uit 371, het saldo bedroeg 120.90. Ook dit verslag werd onder dank zegging goedgekeurd. Tot leden van de controle-commissie wer den benoemd de heeren W. Van Ommen en J. J. van Kolk, Bij de verkiezing van bestuursleden, we gens periodiek aftreden van de heeren Ch, Wolff en T Beers, werd bij eerste stern ar*"* dekozen de heer Ch. Wolff. Bij herstemming werd gekozen de heer W. v. Ommen. Dank werd gebracht voor de gedane werkzaamheden van het bestuurslid, den heer P. Beers. Tot afgevaardigden voor de Kamercentrale en voor de Prov. Kiesvereeniging werden herbenoemd de heeren Ch, Wolff, M. Ema- res en J. J, v. Kolk. Als plaatsvervangers werden gekozen de heeren W. Jansen, W. v, Ommen K. Botter. De vo'orzitter deelt dan mede, dat is bin nengekomen een reglement van den Prov, Raad. Dit wordt met enkele bespreking be handeld. Bij de rondvraag wordt de vraag gesteld, hoe het standpunt is van de ka tholieke Kamerfractie tegenover het voor stel van de S, D. A. P, tot Kamerontbin ding. De voorziter zegt hieromtrent geen mededeeling te kunnen doen, daar de frac tie hierover nog niet heeft vergaderd,. Hij wijst verder op het hoofdartikel van de „Nieuwe Haarl. Courant" van 17 Februari, waarin z. i. een juisten kijk op de zaken wordt gegeven. Door spr. wordt nog in den breede uiteengezet de politieke toestand, waarin ons land nu al 100 dagen verkeert, Spr. hoopt echter, dat het er noo't van sjag komen, dat het Hollandsche volk ooit zal komen te staan onder een dictator, van welke richting cok. Verder wordt gevraagd hoe het staat met de verlichting van de nieuw gebouwde brug over de Jan Giizenvaart. De heer Wolff ant woordt, dat dit nog even traineert in ver band met de asphalteering Gevraagd wordt nog, of de gemeente geen maatregelen kan nemen tegen het steeds verrijzen van winkels in burgerhuizen. De voorzitter zegt, dat hiervoor geen bepalin gen zijn. De voorzitter memoreert nog het besluit van den raad betreffende de vermindering van belasting voor de groote gezinnen, in verband met de verhooging van den aftrek. In verband met een klacht over de slechte begaanbaarheid van den Middenweg, wordt geantwoord, dat deze zal worden bestraat tot het R.C.H.rterrein. Hierna wordt met eeh woord van dank voor de opkomst met den Chr. groet de ver gadering gesloten. Naar ons'ter oore kwam we geven de mededeeling niet zonder eenige reserve was de tweede Chr.-Hist. politicus, die met den heer De Geer deel zou uitmaken van het Kab net-Limburg, dat het gezantschap, bij den Paus zou pogen te herstellen, het Chr.-Hist. lid der Eerste Kamer, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Dit gerucht moet in Chr.-Hist kring ncga! opschudding hebben verwekt. Het schijnt mede hieraan te wijten, dat de Limburg- sche formatie slechts bedenkelijke kansen behield en er in de Chr.-Hist. Unie eenige onrust is ontstaan. (Rotterdammer) Het schip aan den grond gazet. In zake den brand in het s.s. „Boeton", van de Stoomvaa-t Mij. „Nederland", wordt nog he volgende vernomen; Het vuur breid zich in hevigheid uit. Ruim I en tusschendek staan in brand. Twee driivende brandspuiten van de Ma rine verleenen hulp. Ruim I is vol water en ruim II gedeelte lijk. Het schip is aan den grond gezet op een modderbank op de rèede van Brest. Een Gedeelte van de !<vdin<*. bestaande uit tabak, olie en andere handelsgoederen, 's ve-nietH-L Tien ton buskruit konden echter, na bevochtigd te zijn, aan wal wor den gebracht. De lading tabak had een waarde van circa een half millioen gulden. Nader wordt nog gemeld, dat het vuur ook ruim 3 heeft aangetast. Het slachtoffer stervende. Vrijdagavond is tusschen de gebroeders S. te Roermond, twist ontstaan, welke ernstige gevolgen heeft gehad Een van de broers heeft den ander drie steken toegebracht, waarvan twee in de hartstreek. Nadat de broeders in den vooravond reeds getwist hadden, is H. S. naar de wo-dng van J. S, gegaan, een oud-koloniaal, die bij zijn vader inwoont. Deze kwam daarop naar huiten en had een mes in de hand. Daarop heeft hij zijn broeder aangevallen. De zwaar gewonde is naar het Louisa-Huis overge bracht. Hij is stervende. De dader is daarop in arrest gesteld. Vrijdagmorgen werd door de marechatis- sée vanuit Geffen geboeid naar Den Bosch overgebracht de landbouwer J. de H., uit Geffen. Naar aanleiding van een kleinigheid had hij zijn 16-jarigen zoon dermate mis handeld, dat de jongen ineenzeeg en langen tijd bewusteloos bleef. De woesteling, in de meening, dat hij zijn zoon genoeg „gegeven" had, vloog daarop zijn vrouw aan, zegende ook haar te zullen „vermoorden" Toege- schoten buren wisten beide slachtoffers ge lukkig in veiligheid te stellen. WEENEN 20 Febi. Mussolini heeft den Italiaanschen gezant Bordonaro instructie gegeven van de Oostenrijksche regeering of ficieel verontschuldiging te eischen voor de anti-Italiaanscbe passages in de rede van den Oostenrijkschen Bondskanselier Ramek, ROME, 20 Febr Mussolini heeft een ener giek protest ingediend te Weenen tegen de rede van Ramek. Het semi-officiëel argwaan de Tribinu bevat heden een blijkbaar door Mussolini geïnspireerd artikel, waarin Oos tenrijk gewaarschuwd wordt, zich niet aan de zijde van Duitschland te scharen. Het blad waarschuwt Oostenrijk, geen dubbel spel te spelen. De rede van Ramek is waar schijnlijk de laatste vergissing die aoor Mus solini door de vingers wordt gezien. Hij zal volledige voldoening eischen. PARIJS, 20 Febr. Naar verluidt, zijn plot seling groot moeilijkheden gerezen te Was hington en hebben de Amerikaansche auto riteiten de Fransche voorstellen tot regeling der oorlhgsschulden verworpen. De Ameri kanen houden nog steeds vast aan de voor stellen, die reeds aan Caillaux gedaan zijn. De „N Fr. Presse" verneemt uit Boeka rest, dat het Roemeensche hof pogingen in het werk stelt een verzoening met prins Carol tot stand te brengen. Indien dit gelukt zou de koning van de herroeping van den troons-afstand kennis nemen en de*kroon- prins naar Boekarest terugkeeren. President Coolidge is bedlegerig. Hij heeft kou gevat. De bijeenkomst van het kabinet is uitgesteld. De Zuid-Hollanasche Vereeniging tot be vordering van Kunstnijverheid en Volks kunst heeft in samenwerking met den Rot- terdamschen Kring een vergelijkende ten toonstelling ingericht van eenig buiten landsch en Nederlandsch aardewerk, in het gebouw van dqn Kring, Eendrachtsweg 12, Rotterdam. Deze tentoonstelling, beoogt een globaal overzicht te geven van verschil lend doch krachtens zijn wezen min of meer verwant aardewerk zooals dit in onzen tijd in verschillende landen van Europa wordt voortgebracht. Een groot gedeelte bestaat uit een col lectie, aangekocht voor het Gemeentelijk Museum van 's-Gravenhage, door den di- recteur Dr. H. E. van Gelder op de in 1925 te Parijs gehouden kunstnijverheidsten- toonstelling. Er is Fransche ceramiek, o.a. van De- coeur, Duthaud, Chaplet, De la Herche, La- chenal, Maydon Lenoble, Carries, Ganguin, Massé, Jeannenney, Zweedsch, Deensch en Finscb van: Höganas, Simmen, Kahler, 01- sen, Petersen, Nielsen, Hahn Locher, Thorsland. Nederland komt uit met nog niet algè- meen bekend aardewerk, uitgevoerd door ,De Porceleyne Fles" te Delft, naar ontwer. pen van Senft, Bodart en Le Comte, dal niet nalaten zal de aandacht te trekken, door eenige zeldzame stukken van dei Amsterdamschen pottenbakker Bert Nien- huis door eenige Rotterdamsche verza melaars welwillend ter beschikking gesteld. Dan is er werk van Lanooy, afgestaan door het Museum Boymans, en voorts van Brouwer Hobbel, Groeneveld en Muller. De gelegenheid een vergelijking te kunnen maken tusschen kunstceramiek van verschillende landen, komt niet dikwijls voor, zoodat verwacht mag worden, dat deze tentoonstelling, ingericht door den heer N. P, de Koo, wel belangstelling zal trekken. Op Zaterdag 20 Februari half vier, zal de heer Bert Nienhuis in den Rotterdam- schen Kring voor de leden der beide ver- eenigingen een causerie houden over aardewerk, Onder leiding van het Diocesaan Bestuur der St, Gregorius Vereeniging in het Bisdom 's Hertogenbosch zal op 5, 6, 7 en 8 April e.k een Kerkmuziek-Week gehouden wor den te Tilburg. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen heeft welwillend 't Beschermheerschap over deze Kerkmuziek-Week aanvaard. Er wordt eene groote belangstelling ver wacht van geestelijken en leeken. niet alleen uit het Zuiden, maar uit alle oorden var het land. Het programma is zulks waard. Het bevat 15 lessen, verdeeld over liturgie, stem- vorming, gregorieansch, oalestrijnsche en mo derne stijl, orgelbegeleiding. De lessen wor den gegeven door alleszins bevoegde perso nen, als pastoor Hansen, Dr, Smi'ers, Dr, Kerssemakers Prof. Andriessen. Willem van Kalmthout, Alphons Vranken, Theo Bosman enz. Naast de lessen zullen grootsche liturgi sche plechtigheden gehouden worden, waai de Kerkzang in al zijn vormen den Heer zal loven. Er zullen o, a. zijn: 3 Hoogmissen, eene in gregoriaanschen, eene in oalestrijnschen 'Papae Marcelli), eene in modernen stijl 'Diepenbrock); verder plechtige Vespers er Completen, orgelconcert, openingslof in mo dernen en sluitingslof in palestriinschen stijl enz De plaatsgelden voor de liturgische plech tigheden en uitvoeringen worden uitermate laag gesteld. Toegangskaarten voor alle lessen kosten f 2.50, voor één dag 1. Alles wordt nader toegelicht en omschre ven in het programmaboek, dat binnenkort verschijnt. Intusschen kan men alle inlich tingen bekomen en oogaven doen bij Pastoor F. Mannaerts, te Tilburg (Loven), algemeen Secretaris der K-;kmuziek-Week»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2