iMEttGD UfULUWS De hoogste waterstand bereikt. Geen vischmand als seinteeken. Reis naar Lourdes 1323 Augustus 1926. KERK EN SCHOOL. Mgr. Th. van Roosmalen. De brand in de „B°eton"' Ernstige vechtpartij te Zwartemeer. Brand te Oud-Lutten. De broedertwist te Roermond. Inbraken te Zeist. Auto in brand gevlogen. Kaasvergiftiging. Laffe dief gearresteerd. Caféhouder bestolen. Ondeugdelijk vleescb? Brand in een woonwagen. Misplaatste critiek. Duimzuigerij uit Parijs. Inbraak in een postkantoor ie Utrecht. Smakelijk eten. Gasverstikking. Den belastingambtenaar te vlug af. Dieren voor Hagenbeek. MARKTNIEUWS. Onder de Radio-berichten: De positie van Bethlen wordt als zeer wankel beschouwd. Een succes van de Fransche ïinancieeie Senaatscommissie. - De uitspraak in het groote spionageproces te Leningrad. VISSCHERIJ. De verwarde toestand in Hongarije. De financiëele crisis in Frankrijk. De achtste gedenkdag van het Roode leger. Uitspraak in het Russische spionnageproces. RECHTZAKEN. Piet Brakkee blijft zwijgen Val van Maas en Sambre in België. De Maas te Maastricht is sedert Zater dagmorgen 3 uur nog c.M. gewassen, De peilschaal wees Zaterdagavond een stand aan van 3.34, wat gelijk is aan 45.35 plus N. JL P. België seinde Zaterdagavond val voor Maas en Sambre, en een stationnairen stand voor de Ourthe, terwijl ook volgens andere waterberichten uit België val gemeld wordt. De kans is groot, dat het water thans zijn hoogsten stand weer heeft bereikt en spoe dig reeds val zal intreden. Inltisschen hebben Heugem, Neer, Lim- mel en Bergharen, .afgezien van het rivier water, toch. al list genoeg van het grond water. t De nieuwe overstrooming van de landerijen door de nog niet gedichte door braken te Meers, Grevenbicht, Merten en Ooi, hefben den boeren, die reeds veel ver loren hadden bij den vorigen watersnood nog gfootere schade berokkend. Verschil lende boeren waren reeds overgegaan tot het zaaien, van de zornertarwe, die nü weer weggespoeld is. In Grevenbicht, waar dc was hedenmorgen nog toegenomen is, zijn au 30 huizen overstroomd. De huizen, die nieuw behangen en gekalkt waren, zijn op nieuw bedekt mét een kleffe kleilaag. Te Stevensweert zijn verschillende boer derijen ondergeloopen. De noodweg aldaar staat bij het begin reeds blank, daar deze licht van constructie en slechts tijdelijk aan gelegd is, In Ooi zitten dc huizen een meter en meer diep in het water. Door het groote verval dat hier bestaat, is de Was hier sterker dan te Maastricht, De Geul, Geleer. en Roer en verdere bij rivieren van de Maas zijn eveneens onrust barend gewassen en hier buiten haar oevers getreden. Op -plaatsen, waar het" anders regelmatig droog blijft bij dezen waterstand, staan thans eenige tientallen centimeters water, door de groote vochtigheid van den grond in de afgeloopen weken. De Veerstraat is overstroomd. De over tocht over de Maas geschiedt met een mo torboot, waaraan de pont bevestigd is. De Min. van Financiën heeft aan de ree- ders-vereenigingen afschrift gezonden van een brief, door hem tot de directeuren der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Amsterdam, Rotterdam, Groningen en Breda gericht, houdende medeaeeling, dat hem nader is gebleken, dat er bezwaren bestaan om als seinteeken ingevolge de ar tikelen 24 en 56 der Algemeene wet een vischmand toe te laten, zooals bij zijn be schikking van 24 Sept. 1925 is geschied. Het voeren van zulk een mand of ander doel treffend voorwerp, is namelijk bij art. 9, on der K., van het Kon. besluit van 24 April 1897, houdende bepalingen ter voorkoming van aanvaringen of aandrijvingen op zee, voorgeschreven voor alle vaartuigen en boo ten,, bezig met de uitoefening van visscherij met netten, lijnen of het schrobnet, ten einde, wanneer zij varende zijn, overdag, aan een naderend vaartuig te toonen, dat zij visschen- de zijn. Het bestaan van eenzelfde seinteeken voor verschillend doel zou tot verwarring aan leiding bunnen geven. Uit de voornoemde beschikking vervalt met 1 April a.s.tde aanwijzing van een visch mand als seinteeken. Het reis-comité van het R.-K. Werklie denverbond heeft .besloten in verband met de tijdsomstandigheden dit jaar niet naar Rome te gaan, doch deze reis uit te stellen tot laatst April 1927. Men kan zich echter nu reeds zonder ver binding als deelnemer opgeven, en, indien men zulks verkiest, vast beginnen met maan delijks bij den Penningmeester van her Reis- comité, Drift 8, te Utrecht, een bedrag te storten. De juiste reissom kan nog niet wor den medegedeeld. De reis naar Parijs en Lourdes gaat dit jaar door en wel, met 't oog op de vacantie van 13tot en met 23 Augustus. Kosten, alles inbegrepen; f 135.tweede en f 110, derde klas. 't Is gewenscht, dat inen zich tijdjg als deelnemer opgeeft bij den Secretaris van het Comité, den Heer A. Pordon, Vlas- akkerweg 60, Amersfoort, daar het aantal beschikbare plaatsen beperkt blijft. Ook kan men zich tot laatstgenoemd adres wenden voor evt. gewenschte inlichtingen. Verder zie 'men de groote aanplakbiljetten, welke binnenkort naar alle kerken gezonden wor den. Inschrijving voor deze reis is voorloopu opengesteld tot 15 April a.s. Voor geede gid sen te Parijs en Lourdes zal, evenals het vorig jaar,.gezorgd worden. Verder stelt het Comité zich voor nog eer. kleine reis door België en een 3- of 4-daagsch uitstapje naar Parijs te organiseeren, waar omtrent binnenkort nadere mededeelmgen zullen volgen. Ter voorkoming van teleurstelling is het dus gewenscht, dat liefhebbers voor de Lour des- reis zich zoo spoedig mogelijk opgeven. De gelden kunnen desgewenscht in termijnen worden gestort bij den penningmeester var, het Comité den heer A. Schutte, Drift 3, Utrecht. Z. H. Mgr. Th. van Roosmalen, titulair bisschop van Antigonië en Apost.-Vicari:. van Suriname, is Donderdag te Roosendaal aangekomen in gezelschap van zijn secreta ris, den weleerw. paler Fransen C.ssR. Z. D. H. heeft zijn intrek genomen in het klooster der Eerw. Paters Redemptoristen, waar hij enkele dagen verblijf zal houden. Het vuur gebluscht. De Directie van de Stoomvaartmaatschap pij „Nederland", te Amsterdam, ontving Za terdagmiddag uit Brest een telegram, mel dende, dat de brand op het 'soomschip „Boe- ton'' afnam. Het voorschip staat siu tot aan dc schotten van de machinek^ner onder wa ter. De militaire autoriteiten verleenen alle medewerking om het schip leeg te maken. Een nader telegram meldt, dat de brand gebluscht is. Een gewonde verdronken. Sinds Zondag werd te Emmen zekere Else Huizings vermist. Zijn lijk is thans opgehaald uit het kanaal te Zwartemeer. Het vertoonde op versclyllende plaatsen verwondingen. Thans is gebleken dat er een ernstige vecht partij heeft plaats gehad, naar aanleiding waarvan de politie heeft aangehouden den jongeman J. de V., die heeft bekend Huizings met een mes te hebben gestoken. Een der steken had een der longen van het slachtoffer doorboord. Tusschen den ver- slagene en dén dader bestond reeds onge veer een jaar een veeté. Verleden Zondag kreeg Huizings ruzie met een ander, 'ioen zag de V zijn kans schoon om met Huizings af te rekenen. Hij heeft hem gevolgd tot a<v het kanaal. Hier trok hij zijn mes. Om aan zijn vervolger te ontkomen, is H. toen in het kanaal gesprongen om al zwemmende den overkant te bereiken, In het midden van het water schijnt hij verdronken te zijn. De V. ontkent, dat hij hem in het kanaal gegooid zou hebben. De verslagcne. die 24 jaar is, staat als zeer ongunstig bekend. De dader is 18 jaar. Dr. Mieremet heefi de sectie op het lijk verricht. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld. Te Oud-Lutten (Ambt Hardenberg) is de groote landbouwschuur op de boerderij „Willemshoeve," eigenaar de heer L. D. Semmelink, totaal afgebrand, ineldt de ,,Zw. Crt," De oorzaak hiervan is onbekend. De in de schuur aanwezige opgedorschte rogge, zijnde de opbrengst van 4 H. A. land, werd een prooi der vlammen. Verder verbrand den eenige landbouwgereedschappen, zoo mede een aanwezige dorschmachine. Een en ander is verzekerd, doch niet hoog. Omtrent den twist tusschen de gebroeders S. in de Schoolstraat te Roermond wordt nog gemeld: Vrijdagavond kregen de 39é-jarigc arbeider J. W. S.vader van een groot gezin, en zijn 41-jarige broer, de gep. Oost-Indische mili tair F. S. een woordenwisseling in een café aan de Kruishcerenstraat. De kwestie liep over een werkaangelegenheid. De stiefvader der beide broers wist den twist te sussen, maar toen zij bij het naar huis gaan weder om den strijd oprakelden, bracht F. S. zijn broer een drietal messteken toe, waarvan twee in de Jborst. De getroffene verloor vtel bloed en wqrd door de politie naar het Louisahuis overgebracht. De politie heeft het mes, waarmee de daad gepleegd is, in beslag genomen en den dader gearresteerd. Des nachts was de toestand van den ge troffene redelijk. In een tijdelijk onbewoond perceel aan den Stensia-weg te Zeist is ingebroken. Kas ten, laden enz. werden opengebroken en doorsnuffeld. Geld is echter niet gevonden Daarom heeft men zich tevreden gesteld met een flink portie ingemaakte abrikozen naar binnen te slaan. Dezer dagen is te Zeist ingebroken in een onbe'woond pand aan de Hertelaan te Zeist. Tal van huishoudelijke artikelen en dekens werden ontvreemd. Te Utrecht zijn 'thans de dekens door de politie opgespoord. Ook de namen der daders weren daar be kend, Deze zijn echter voortvluchtig. Een verhuurder uit Kordum (Friesl.) reed -net een auto met passagiers tusschen Scho terzijl en Lemmer, Toen de motor plotse ling slecht begon te loopen, werd er stil -sehouden, om dezen na te zien, waarop de wagen na een paar knallen in brand vloog en geheel in vlammen opging. Gelukkig kon den de inzittenden zich bijtijds redden. Bij een winkelier te Zwolle is, naar de ,,Zw. Crt." meldt, de voorraad kaas in be- 'lag genomen naar aanleiding van vermoe delijke kaasvergiftiging. Reeds verleden vveek deden zich vergiftigingsverschijnselen voor bij eenige personep, die kaas, afkom stig van bedoelden winkelier, hadden gege ten. Thans zijn er weer eenige gevallen bij gekomen, vijf in totaal. De partij kaas is bij den keuringsdienst ter nader onderzoek. Als verdacht van den diefstal met geweld pleging op een ruim 60-jarige vrouw, ge pleegd in den nacht van j.l. Zondag te Heesch, is gisteren zekere H. v. d. B., af komstig uit HeescheVinkei, door den ma réchaussee 'uit Geffen geboeid naar de ge vangenis te 's-Hertogenbosch overgebracht. De 45-jarige caféhouder F. J. S., logement houdende aan de Boompjes te Rotterdam, neeit bi) de politie aacgiite gedaan, dat in den afgeloopen nacht uit een ongesloten, geldkistje, dat in de achterkamer in een open kast stond, een bankbiljet van 100 een van 100 en een zilverbon van 2,50 zijn gestolen. Verschillende logeergasten van diverse nationaliteit verklaren echter niets van de zaak te weten. Na het eten van gebakken lever zijn te Liessel alle leden van een gezin ongesteld gewerden. Het vleesch was in Asten ge kocht, waar bij twee .slagers in de buurt schap Leensel en onderzoek werd ingesteld. Zij bleken in voorraad te hebben vleesch van twee jonge varkens, die na hei sterver; geslacht waren. Tengevolge van het omvallen van een pe- trcleum-lampje is Donderdagavond brand ontstaan in een woonwagen staande aan den Rijksweg nabij Delfzijl. Alhoewel direct hulp aanwezig was, kon toch niet worden belet dat de wagen geheel uitbrandde. Van den inboedel k on niets worden gered. De bewoners, man, vrouw en twee kinderen heb ben letterlijk alles verloren. De menschen zijn voorloopig in een aan de gemeente be- hoorend gebouw ondergebracht. Niets was verzekerd. De heer A. Komrij, hoofd der school aan den Nieuwenbildtdijk onder St. Anna- parochie, had in school een opstel in brief vorm aan zijn leerlingen gedicteerd en dezen het schrijfboek mee naar huis gegeven. In dit dictée veroorloofde het hoofd der school zich, in verband met diefstallen in de school, een scherpe critiek op het beleid van den burgemeester van het Bildt als hoofd der politie. De inspecteur kwam er achter en thans is het schoolhoofd voor één maand geschorst. (Hbld.) Toen koningin Wilhelmiua aldus vol gens het „Vad." een Parijsch blad wier zilve ren bruiloft men nu gevierd heeft, den troon besteeg in 1898, was zij heel jong, heel lief en heel gezien. De kroningsfeesten duurden vier dagen en de anders zoo kalme Hollanders schenen al dien tijd aangestoken door een ge meenschappelijke dolheid. Men zag ernstige mannen, gewichtige burgers gekleed in zon derlinge oranjecostuums om hun oranjeliefde te toonen. Dag en nacht danste men op straat en te Amsterdam was het lawaai zoo groot, dat de nieuwe koningin geen oog dicht kon doen en de hulp der bladen moest inroe pen om haar brave onderdanen te verzoeken na middernacht wat minder leven om het paleis heen te maken. Haar verzoek werd da delijk ingewilligd en zoo zagen wij op een goe den avond, twee matrozen, vreedzaam aange schoten, die luidkeels zingend aan kwamen loopen bij den Dam plotseling stilstaan, hun schoenen uittrekken en zwijgend en op hun teenen het plein oversteken. Naar aanleiding van den diefstal in het hulppostkantoor aan de Biltstraat te Utrecht in den nacht van 12 op 13 dezer kan het „U. D." nog mededeelen dat door de recherche te Rotterdam reeds beslag is gelegd op een aantal postzegels die aldaar door een Duitsch sprekend persoon zijn verkocht. Aan de hand van het door de Utrechtsche recherche inge steld onderzoek is het niet onwaarschijnlijk dat men te doen heeft met denzelfden per soon die onlangs in het postkantoor te Zeist en in de Zeister machinefabriek zich aan in braak heeft schuldig gemaakt. Men meldt ons uit Goes Onlangs werd door de veearts bij een land bouwer te 's Heer Arendskerke een van zijn gestorven runderen, dat uit nood was ge dacht, voor de consumptie door mensch en dier afgekeurd. De landbouwer, die daarmede niet genoegen nam vroeg herkeuring aan het geen den volgenden dag zou plaats vinden. Men heeft het evenwel in den daaropvolgen- den nacht gestolen en blijkbaar hebben de dieven het met een auto vervoerd, waarheen is nog onbekend. Het zal inmiddels wel reeds zijn verdwenen in hopelijk zonder al te nadeelige gevolgen in de maag van onze vleeschetendc medeburgers. De politie doet onderzoek. "Vrijdagmorgen is de 24-jarige W. v. P., huisvrouw van v. A., in haar woning aan de la Reystraat te Rotterdam dood aangetroffen, zij was gestorven aan gasverstikking. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Haar man is aan een verhoor onderworpen. Nader wordt gemeld dat de man is in be waring gesteld. In het gezin van v. A. kwam den laatsten tijd nogal eens ruzie voor. Ooi- Donderdagavond laat was er oneeriigheid. De» volgenden morgen beweerde de man aan vankelijk niet te weten, waar zijn vrouw was Toen zij later dood in de keuken gevonden werd, schrikte hij hevig. Pe politie onder zocht nog, in hoeverre de man aansprakelijk gesteld kan worden voor haar dood. Te Purmerend stond op de markt een koopman uit Amsterdam, die ongestempel de speelkaarten verkocht tegen 35 cent per spel. Een kommies van de belastingen dacht hierdoor een vangst te doen. Hij kocht ook een spel van die kaarten, betaalde de zeven stuivers en maakte zich daarna bekend. Doch de koopman vroeg daarop heel ge moedelijk naar het bewijs dat zijn kooper „van de belasting" was. Toen de kommies naar dat bewijsstuk in zijn zakken ging zoe ken, ging dc Amsterdammer er in .snelle vaart van door. De man van de belasting, die lang niet zoo snel was als zijn kaartenleverancier, was al spoedig eenige banen achter, met gevolg, dat hij den koopman niet te pakken kreeg. De kommies had een spel kaarten voor zeven stuivers.... Zaterdagvoormiddag lag een schaar van persfotografen voorover op het dek van een schuit in den Schiehaven te Rotterdam om den zeeolifant, die zich in een grooten hou ten kooi slobberig hcen-en-weer wentelde, in een min oi meer karakteristieke pose te vereeuwigen. Er waren jongens genoeg bij de hand, die het dier hun arm als een aan lokkelijke kluif tusschen de breede latten door toestaken om het genoegen te smaken, net beest zijn muil te zien opensperren en een rochelend gebrul te hooren uitstooten. De zeeclifant, de grootste die ooit werd overgebracht, is naar de vertegenwoordiger van Hagenbeek, dr. Heek, vertelde, in Zuid- Georgië gevangen met een net uit stalen kabels, dat in Hamburg voor dit doel ver vaardigd was. Het is een groote rob, 4 meter lang van de soort der blaasrobben, zoo genoemd, omdat zij hun neus kunnen opplazen, tot ze een slurf gelijkt. Vandaar ook den naam zeeolifant. De man, die het beest in de Zuidpoolstre ken gevangen heeft, de scheepstimmerman Essler, zat in het ruim met een 60-tal pin guïns te spelen, die met hun vetle gestalte van rentenier-met-een-pandjesjas en hun zenuwachtig bewegende vleugelstompjes waggelend om hem heen drentelden, en zich visschen in de keel Heten steken. Er waren zeer mooie Koningspinguins bij, met gele hals en borst, verder kleinere rotspinguins en een enkele zeldzame. Essler, in leer gekleed, dat tallooze spo ren van zijn onderneming droeg, heeft, naar de Msb. verneemt, meer dan een jaar met deze vangsten doorgebracht. Een zeemans type, zooals men op de foto's van poolexpe dities ziet, heeft hij eenige maanden lang op Z lid-Georgië met den hengel visch ge vangen om onderweg zijn pinguins te voe ren, die wel ni-t zooveel verslinden als de zeeoiifant een 200 pond per dag maar toch moeilijk te verzadigen zijn. Een welverdiend verlof wacht hem in Hamburg. AMSTERDAM", 20 Febr. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop) Zeeuwsche Bonte f 4—4-30, id. Blauwe f 3.804.20, id. Eigenheimers f 3.403.60, id. Roode Star f 33.10, id. Blauwe Eigenheimers f 2.90 3.10, Spuische Eigenheimer poters f 2.80 2.90, Zeeuwsche blauwe poters f22.10, id. bonte poters f 2.152.30, Spuische rood- star poters f 2.802.90, Drentsche Eigen heimers f 2.502.75 per Hl. Winter Mal ta-aardappelen f 1112 per 100 Kg. UTRECHT, 20 Febr. Vee. Aangevoerd waren 750 stuks. Handel matig. Prijzen wa ren stieren f 150330, kalfvaarzen f 240 360, pinken f 100180, melkkoeien f 260 430, kalfkoeien f 280460, vaarskoeien f 150330, magere kalveren f nuchtere kalveren f 1015, magere varkens f 23 54, biggen f 1023, lammeren f 2430, Boter f 1.25 per Jé Kg. Eieren f 58. GORINCHEM, 20 Febr. Paarden. Aan gevoerd 276 stuks. Men besteedde voor: luxe paarden f 400520, werkpaarden f 275 —375, 2%-jarige paarden f200300, 1%- jarigé paarden f 100170, hitten, f 100 275. Handel zeer matig. HOORN, 20 Febr. Vee. Aanvoer 228 nuchtere kalveren f 1020; 1 zeug f 160; 26 schrammen f2540; 144 biggen f24 32; 70 schapen f 3240; 2 paarden f 100 200. Handel vlug. HOORN, 20 Febr. Granen. (Beurs Park zaal). Rogge f 10, tarwe f 1316, gerst f 11 12, haver f 1012 per 100 Kg.; erwten grauwe f 28—32, bruine boonen f 1622, witte f 27per Hl.; mosterdzaad f 38 41.50 per 70 Kg.; karwijzaad f 12, maanzaad f 40 per 50 Kg. LEIDEN, 20 Febr. Boter. Aanvoer ma tig. Prima faprieksboter f 2.40, dito boeren- boter f 2.502.60, goede f 2.30 a f 2.45. Turf. Aangevoerd van 1520 Febr. 100.000 lange turf. Peijs f 89. ALKMAAR, 20 Febr. Eieren. (N.V. Eierveiling voor Holland's Noorderkwar tier). Aanvoer 100.000 kipeieren 56/6 Kg. f6.40—7; 60/64 Kg. f6.80—7.50; bruine f 7.107.40. Aanvoer 6000 eendeieren; f 7.80 7.90 per 100 stuks. ALKMAAR, 20 Febr. Vee. Aanvoer 40 paarden, f 150400; 43 koeien f 280450; 332 nuchtere kalveren f 1028; 194 scha pen f2850; 39 magere varkens f3048; 126 biggen f 1828; 4 bokken en geiten f 4 18. Boter per 0.5 Kg. f 1.05130; eieren per 100 stuks f 5.507.75. BOVENKARSPEL (Station), 20 Febr. Aangeveerd 155 baal uien, groote gele f 2.55 :2.75; drielingen f3.55 per baal; 21.900 Kg, roode kool f,2.106 per 100 Kg.; 26.500 Kg. gele kool f 3.506.30 per 100 Kg.; 6400 Kg. witte kool f 3.305.60 per 100 Kg. ENKHUIZEN, 19 Febr. Heden hebben 41 vaartuigen hier aangevoerd 30 tot 400 st. reepharing per vaartuig. Totaal 5000 stuks. Prijs f99.10 (vorige markt f 11.759.20) per tal/ Een groot aantal vaartuigen kuilvisschers, hebben de omgeving van Enkhuizen verla ten, wegens onvoldoende vangst. De Hongaarsche bladen constaleeren alge meen, dat ieder vooruitzicht op een verge lijk tusschen het Kabinet-Bethlen- en de op positie is verdwenen. Binnenkort kan dan ook een ernstige parlementaire strijd worden verwacht indien de regeering zulk een strijd, althans door verdaging van het parlement, niet uit den weg gaat, waarvoor, ernstige plannen schijnen te bestaan. De regeering had aan de oppositie de na volgende voorstellen voor het sluiten van een parlementaire vrede gedaan: De oppositie zal afzien van het indienen eener motie van wantrouwen in de regeering over de wijze waarop de parlementaire en quête-commissie het onderzoek in de valsche- muntersaffairc heeft gevoerd. Daarna zal Bethlen, nadat hij van de Nationale Verga dering een motie van vertrouwen heeft ge kregen, die hem in Hongarije en in het bui tenland moreel moet rechtvaardigen, met het geheelc kabinet aftreden. Echter alleen om door den Rijksbestuurder Horthy opnieuw met de vorming der regeering te worden belast. In dit nieuwe •kabinet zal dan echter de huidige minister van Binnenlandsche Zaken Rakofski, die als extreem rechts-radicaal bij cie oppositie bijzonder gehaat is, niet worden opgenomen. Dit zal evenmin het geval zijn ten aanzien van den minister van Landsver dediging, graaf Csaky, die door de oppositie tegenover de rechtsradicalen in het leger te zwak wordt geacht en den minister vaa Fi nanciën. Bud, tegen welken laatsten even eens een sterke oppositie bestaat. Eveneens zouden de reactionnaire onder-staatssecre tarissen Prony van het ministerpresidium en Koszi van het ministerie vaa Financën op non-actviteit worden gesteld. De oppositie daarentegen staat er op, dat Bethlen definitief van het politieke terrein verdwijnt en dat dan een gematigd conser vatieve regeering zal worden gevormd, welke in geenerlei betrekking tot de valsche mun ters staat. vooris wordt door de oppositie geé'iseht, dat de constitutioneele vrijheden in Honga rije zullen worden hersteld en dat aan de verschillende nevenregeeringen definitief ccn eind zal worden gemaakt. Deze voorwaarden, der oppositie werden door de regeering evenwel onaannemelijk ge acht, zoodat de onderhandelingen definitief werden afgebroken. Daar de rechtVradicalen hadden afgezien van het houden eener demonstratie ter hul diging van Horthy en de door de sociaal democraten aangekondigde tegendemonstra- tie door de politic verboden was, is de dag van Zondag ia Boedapest rustig verloo- pen. Wel was een sterke politiemacht op de been, doch deze behoefde niet handelend op te treden. De financieele commissie van den Senaat heeft de belasting op den uitvoer, welke door de Kamer was aangenomen, aanvaard, en daarna een motie, strekkende tot terug zending van het financieele ontwerp naar e Kamer verworpen. Ten slotte nam de commissie op verzoek der regeering met 22 temmen voor en 8 onthoudingen de belastin gen op de betalingen, welke door dc Kamer was verworpen, aan. De financieele commissie van den Senaat heeft het financieele ontwerp in zijn geheel -angenomen. Gisteren zijn in Rusland de feestelijkhe den ter viering van den achtsten verjaardag van de slichting van het Roode Leger be gonnen. Zij zullen drie dagen duren. Een in drukwekkende parade was voorbereid te Moskou, Leningrad en andere groote steden. Te Leningrad heeft men echter gisteren van Moskou telegrafisch instructies ontvangen, om de parade aldaar niet te doen houden. Een reden wordt hiervoor niet opgegeven; aangenomen wordt echter, dat deze moet gezocht worden in de wijd-verspreide onte vredenheid in communistische kringen te Leningrad, als gevolg van de jongste partij zuivering in deze stad. De zoogenaamde „Vereeniging voor mili taire wetenschappen" heeft een oproep aan het Russische volk gericht, om grootere be langstelling te toonen voor militaire aange legenheden. Het manifest zegt verder, dat „een wreede strijd te wachten staat, een strijd op leven en dood tegen de kapitalis tische machten, die het Sovjet-systeem wil len vernietigen. Deze strijd zal de uiterste inspanning vergen van alle economische bronnen en van de massa der werkers. Men kan den komenden oorlog niet als een pro ces van korten duur beschouwen, zoodat men zich moet voorbereiden op een langen, ernstigen strijd. Het manifest dringt er ver der op aan, dat de industrie maatregelen moet treffen, om, zoo noodig, tot de pro ductie van oorlogstuig te kunnen overgaan, hetgeen een zeer moeilijke en ingewikkelde kwestie is. Aan alle vredonlievende burgers moeten de beginselen van den modernen oorlog worden geleerd. Ook de schoolkinderen moeten in een militaire sfeer worden opge voed. Overwinnaar zal zijn de partij met dc sterkste zenuwen. Deze sterke zenuwen kan alleen een volk hebben, dat zich werkelijk voor den oorlog voorbereidt en de ontbe ringen daarvan kan dragen." In de geheele pers worden dergelijke ma nifesten gepubliceerd, die uit officieele bron schijnen te homen. De „Prawda" publiceert een oproep, om geheel Rusland te militan- seeren en klaagt er over, dat de huidige alom verspreide organisatie van schietvereenigin gen onvoldoende is. In het groote spionnageproces te Lenin grad is Zaterdag vonnis geveld. Van de be klaagden werden dertien beklaagden ter dood veroordeeld en vier tot 10 jaar gevan genisstraf met verbeurdverklaring van dc helft van hun vermogen. Voorts werden dria tot 8 jaar, zeven tot 5 jaar, de voormalige Estlandsche agent te Kingisepp, Tarr, tot 4 jaar, vier beklaagden tot 3 jakr, vijf tot 2 jaar en drie tot 1 jaar veroordeeld. Voor waardelijk veroordeeld werden twee be klaagden tot resp. 1 en 3 jaar, een tot 6 maanden, twee tot 3 maanden en 100 roebel boete. Eén der beklaagden werd vrijgespro ken, In totaal werden dus 13 doodvonnissen en 133 vrijheidstraffen uitgesproken. De verdedigers der ter dood veroordeel, den hebben gratie aangevraagd bij de Cen trale Executieve en verzocht de executie uit te stellen. In juridische kringen is men over de tal rijke doodvonnissen verbaasd, daar de dood« straf bij de spionnagewet van October in principes is afgeschaft en in overeenstem ming met de vredeswetgeving vrijheidsstraf fen tot ten hoogste 3 jaar kunnen worden opgelegd, met uitzondering voor tot hei leger behoorende personen en in gevallen, waarin zeer ernstig nadeel voor den staaf kan zijn voortgesproten. Dit laatste is even wel ter behandeling van het proces niet g bleken. De president dringt vergeefs op spreken aan. Het O. M. eischt 4 jaar gevangenisstraf. De Zesde Kamer der Rechtbank zette Za terdag voert de op 12 Febr j.l. geschorste zaak tegen Piet Brakkee, die tezamen met anderen in 1918 en 1919 in een perceel in de Lutmastraaf verschillende personen be roofde, nadat hij de slachtoffers in staat van bewusteloosheid had gebracht, door in hun dranken atropine-sulfaat te doen, met hel oogmerk den diefstal gemakkelijk te maken. Bij den aanvang der zitting vroeg de pre sident, mr Boon, aan bekl. hoe het er thans mee ging. Pres.: „Ben je beter van herinnering g& worden in deze week?'' Bekl. bromde iets onverstaanbaars. Pres.: „Er wordt een belangrijke beslissing voor je genomen. Geen enkele dokter wil je krankzinnig verklaren. Ik geloof, dat htt in je belang is. dat je je herinneringsvermogen scherpt." Bekl. bleef afwezig kijken en antwoordde niet. Pres.: „Als je in je houding volhardt, is het niet in je voordeel. Wil je je zelf niet verdedigen?" Bekl, (aarzelend): Nee.... Hierna was het woord aan den officier van justitie, mr. Versteeg. Spr. begon erop te wijze, dat bekl. vier feilen ten laste zijn ge legd: diefstal, vooraf gaande van geweldple ging om den diefstal gemakkelijk te maken in vereeniging met anderen driemaal ge pleegd en bovendien hetzelfde misdrijf nog eenmaal gepleegd. Spr. achtte het wettig en overtuigend be wijs in alle vier de feiten geleverd. Bekl. toch heeft indertijd een volledige bekentenis afgelegd bij den rechter-commissaris. Hij heeft toen bekend, dat hij met anderen een afspraak gemaakt heeft om personen te be- rooven. De identiteit van de slaechtoffers is vastgesteld door de agenten, die hen in staat van bewusteloosheid hebben gevonden. Verschillende doktoren hebben vastgesteld, dat er vergiftiging door atropine had plaats gehad Spr. meende alzoo te kunnen conclu- deeren, dat het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen is. Spr. wees erop, dat alle doktoren, die bekl. behandelden, unaniem van oordeel wa ren, dat bekl. niet lijdende is aan geeste lijke storingen Er is een uitvoerig rapport uitgebracht, waarvan de conclusie is, dat bekl. simuleert Op grond beklaagde's onbetrouwbaarheid welke blijkt uit het gebeurde in Indië, et op grond van de meening der deskundigen meende spr. te moeten concludeeren, dat bekl. simuleert en toerekenbaar is. Spr. vroeg veroordeeling wegens diefstal voorafgegaan van geweldpleging, om den diefstal gemakkelijk te maken in vereeniging met anderen driemaal gepleegd en wegens diefstal voorafgegaan door geweldpleging om den diefstal emakkelijk te maken één maal gepleegd en eischte een gevangenis straf voor den tijd van vier jaar. in te boezemen. Ze zag doctor Minières aan, nieuwsgierig naar zijn antwoord. Maar doctor Minières scheen alleen te denken aan den brief, dien de professor ontvangen had, en dien hij met blijkbaar welgevallen las. „Uitmuntend!" riep Hans Rhumster ein delijk uit. „Het kon niet beter! Het was goed, dat ik hem geschreven heb. Zijne inlichtingen zijn van groot belang. U kunt er zeiven over oordeelen. Ziehier wat hij mij schrijft:" „Waarde collega!" „Het 'deed mij veel genoegen, weer eens iets te hooren van u en van uwe bekoor lijke dochter, aan wie ik u verzoek, mijne vriendelijke groeten oVer te brengen en haar geluk te wenschen" met hare genezing. Dal, is voor u rvel een groot succes en een bijzondere voldoening. En wat nu dien graaf Malthen betreft, over wien ge mij schrijft, moet ik u zeggen, dat ik hem als een halven gek beschouw, al weet hij ook zeer veel op geneeskundig ge bied. Ik ben overtuigd, dat hij nog eens in een gekkenhuis terécht zal komen en een dwangbuis- zal dragen." Professor Hans .Rhumster onderbrak even dc lezing v^n, den brief.. Hij barstte in een schaterlach uit. „Dat is een vermakelijk geval, zoo zei hij "tot zijne vrienden. „Graaf Malthen en professor Thumhoff hebben in de dagbladen eeue heftige polemiek tegen elkaar gevoerd, en beiden hebben elkaar allerlei lieflijkhe den naar het hoofd geslingerd, en elkaar wederkeerig voor krankzinnig uitgeschol den. Wtl een bewijs voor den beschaven- den Invloed, dien de wetenschap, evenals de kunst, op den mensch uitoefent! Maar laat ik uw geduld niet langer op de proef stellen, en de lezing van den brief voort zetten." Toen las hij het volgende: „Ongeveer tien jaren geleden was ik ta melijk bevriend met graaf Malthen, maar wanneer men het over de een of andere theorie niet met hem eens is, dan verlaat zijne schijn hare kalmte hem dadelijk, en olgt. er eene uitbarsting van woede, en gaat hij zelfs zóó ver, zijne tegenpartij gru welijk te beleedigen. „Gij vraagt mij, waarde collega, tot welke nationaliteit hij behoort, maar ik moet u antwoorden, dat ik daar eigenlijk niets van weet. Ui; bezit eene zeer groote woning te Kronsberg, in Denemarken, en bovendien een vorstelijk verblijf te Lekno, in het Groothertogdom Posen. Zijne onmetelijke fortuin bestaat, als ik goed ben ingelicht, in zoutmijnen gelegen te Yalta, dicht bij Lekno. En als gij nu den raad wilt opvolgen, dien ik zoo vrij ben u te geven, waarde collega, dan moet gij met dien half waan zinnigen en gevaarlijken man niets begin nen. Het zou u maar talrijke onaangenaam heden veroorzaken. Na hartelijke groeten aan u en uwe dochter: CLOV1S THURNOFF. „Welnu," riep Maurice de Prévannes uit, toen de professor den brief ten einde had gelezen, „wij moeten onmiddellijk naar Lekno vertrekken. „Wij hebben geen oogenblik tijd 1c verliezen." „Maar waarde heer, gij moet toch eerst in het bezit van uwe reispassen zijn," bracht Hans Rhumster in liet midden, „anders zoudt gii het niet ver brengen, daarvan durf ik u de verzekering te geven." „Ja,".zei Charles Minières-tot zijn vriend, „ik geloof ook, dat de professor gelijk heeft. Men kan u dadelijk als een Fransch officier herkennen," Zij waren dus w-el genoodzaakt, geduld te hebben. En na professor Rhumster voor zijn belangrijke inlichtingen en zijne wel willendheid bedankt te hebben, namen 'bei de vrienden afscheid van hem. Toen doctor Minières aan Margaretha de hand reikte, bloosde ze, en vroeg bijna fluisterend: ,U hebt nog niet op de uitnoodiging van papa geantwoord, om ons te Weenen te komen opzoeken. Ik herhaal die uitnoodi ging nog eens. Wanneer uwe reis geëindigd L, zult u het dan doen?" „Zeer gaarne, juffrouw Margaretha," ant woordde de doctor glimlachend. „Maar nu de toestand van uwe gezondheid zoo snel is veibeterd, geloof ik niet, dat u mij nóg noodig zult hebben. Maar in elk geval kunt u erop rekenen, dat ik met het grootste ge noegen aan uwe vriendelijke uitnoodiging gehoor zal geven." Ioen doctor Minières en Maurice de' Prcvannes dien avond in de groote zaal van Hotel du Brochet zaten te dineeren, kwam de kellncr Maurice dc Prévannes mededeelen dat er iemand gekomen was, dit hem wenschte te spreken. Haastig stond Maurice dc Prévannes van de tafel op. li de vestibule ontmoette hij Justin Bré- jon. Er moest wel iets ernstigs aan de hand zijn, nu zijn ordo,nnans het gewaagd had, hem bij het diner te komen storen, „Kapitein," fluisterde Justin Bréjon hem in het oor, „het is mijnheer August, die mij na#ir u gezonden heeft." „Zeg dadelijk, wat er gebeurd is." „Ik geloofik ben er bijna zeker van, dat ik Conrad, den kamerdienaar van graaf Malthen ^gezien heb. U zult zich dien zon derlingen man nog wol herinneren." „Maar zfjt ge er wel zeker van?" ,Ja kapitein. Ik durf er voor instaan." „En hebt ge hem achtervolgd?" „Ja zeker, kapitein Maar het was niet gemakkelijk, want hij is vlug als een aal. f] heb het dadelijk aan mijnheer August gezegd, en hij heeft' mij bevolen u onmid dellijk te gaan waarschuwen." „Welnu, ga dan naar mijnheer August terug, en doe, wat hij u zal zeggen." Nadat de inspecteur zich eene zoo nauw keurig mogelijke beschrijving van het uiter lijk van den kamerdienaar van graaf Mal- then had laten geven, en van den weg, dien hij genomen had, doorkruiste hij gedurende twee dagen dc stad in allerhande richtingen, met behulp van den ordonnans van Maurice de Prévannes. Maar alles was te vergeefs. Zou Justin Bréjon zich misschien vergist hebben? En zou de kamerdienaar van graaf Malthen zich wel te Constanz bevin den? Dat was eene vraag, die voor het oogen blik niet kon worden opgelost. En too besloot men dan, na gemeen schappelijk overleg, om, nadat de reispassen waren aangekomen, per sneltrein naar Po sen te vertrekken. Zonder een enkel incident je hebben on dervonden, kwam ons gezelschap daar aan. En wat gebeurde er in dien tusschentijd met het ongelukkige ontvoerde jonge meisje? Verlaten en eentonig gingen hare dagen voorbij. Zorka bleef gedurig in hare nabijheid. En met angstige bezorgdheid volgde de, Zigeunerin met dc oogen de minste bewe- gfngeti van het jonge meisje. Op zekeren dag zei Fabienne tot haar: „Zorka, ik beloof u dat gp voortaan niets meer van friij te vreezen zult hebben. Gif zijt immers eëen ongelukkig als ik, en als hetzelfde weer zou voorvallen, en gij u door mij zoudt laten overrompelen, dan zou uw meester u immers dooden, evenals uwe man. Daarom beloof ik u plechtig, dat ik nooit meer iets tegen u zal ondernemen. „Dat is goed, meesteres, Ik bedank u." Maar de Zigeunerin schudde langzaam het boofd. En aan de uitdrukking van haar gelaat kon Fabienne wel zien, dat ze maai ten halve was overtuigd. En zóó ging het leven op het kasteel van Retzcw voorbij, evenals in den beginne. Nooit zag Fabienne graaf Malthen. Hij begreep natuurlijk, dat hij ijn slacht' offer den grootsten afschuw moest inboe zemen., ,en hij was ten minste nog zóó be scheiden, zich nooit aan haar te vertoonen. De winter was dit jaar zeer streng. Het was eene droge, maar hevige koude, die al sedert eenigen tijd in die streken heerschle. Fabienne trachtte zoo goed mogelijk >n het onvermijdelijke te berusten. Ze was met hare sledevaarten weer be gonnen, om zich tenminste eenige afleiding in haar eentonig bestaan te verschaffen, evenals met het schaatsenrijden, terwijl z' ook van tijd tot lijd in het park ging wan» delen. Wordt volgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10