Huize „OREEFZICHT", FONTEINLAAN 1, Den Heit, Haarlem Verkeersongevallen Verbetering van k Leidsche- vaartweg vanaf Sclioutjes- brug lot Viaduct. r Vreemdelingenverkeer te Haarlem. BOORDEN, OVERHEMDEN ZIJDEN ONDERGOEDEREN mJOS TABAK V. J Central© Wasselierif Agenda 23 Februari Heropening zaak. Het auto-ongeluk op de Zandvoortsche laan. Jubileum J. C. Meijerink. Aanbesteding. Ontsporing. Brand. OMLEGGEN VAN DE TRAMRAILS VOOR EEN ZIJDE EN GEDEEL- TLIJK AFGESLOTEN TRAMBAAN. Een rijweg van 61M. breedte. De Stille Omgang. DE VOLKSBADEN TE ZANDVOORT. Een voorstel van den heer Geers. R. K. Middenstandsvereenlging. Jubileum N. C. van Soest. ïTIaar is kwaliteitstabak Het behoud van den zetel van Bloembollencultuur voor Haarlem. De Middenstandssteunactie. St. Vincer.tms-vereeniging. De algemeene jaarvergadering. Het R. K. Jaarboekje. AMSTERDAMSCHE VAART No. 30a BURGERLIJKE STAND. Het winkelhuis der fa. Maas. Een muzikale optocht. Concert. Ruit Ingedrukt. H. O. V. LAATSTE NIEUWS Brand te Rotterdam. Prof. Kamerlingh Onnes t voormalige Heerensoc ëteit' PiüisJssise üerkooping op öo nderdag 25 Februari a.s., des voorm. l&$/2 uur, van een zeer rijken inboedel, o.m. van de lami ies Van Gogii, Van lodb e. awaarbij hoogst smaakvolle eerste klasse ameublementen voor salon, eetkamer, Slaap- en Loge rkamers, in worlelnaten, mahonie en eikdn aile in pr.ma s ait. Een mapifique eiken complete Heerenkamer in Louis XVi. Chesterfield fauteuils en clubgarnstuur. buitengewoon sierlijk gesneden Gothieie kast, antieke wartelnoïen Qjeen Anne Speeltafel met satijn inlegwerk, Kapitale Geaeeld souwde Zeeuwsche kast, antieke mahanie ge iögen Heeren uroau. &n iek wortelnoten Kabinet, Een zeer kostbare palisander Kast met ebben kolommen en beeidnojwwerk (bjzaader imnneerend artistiek meubel), rtijk gewerkte eiken toog- en kussenkasten met palisander en ebbenversiering Een gebombeerd wor telnoten iadetareltjs, zee unique geheel gebeeldhouwd en qesneden wortelnsten Heeremureau mwisfre. Fraai orgeigebogen wortelnoten Bureautje en commode. Een dnedeelige noten met riet gewerkte Wil iam and Marie Bank. Een paar prachtvolle noten gebeeldhouwde Henri deux Armfauteuils, Gebogen noten Ladekastje, Eiken Jacobean Toilet afel, antieke empire tfondeta el en Stoelen. Schilderijen van gunstig bekende meesters, waarbij interessante oude kunstwerken. Eiegant mahonie Louis XV! Vuurschermpje Groote Gat d robe ot Klad- koffer Piano in prima conditie, Kapitaal geheel in tin vervaardigd Schip de „St. üarie", een driemaster, uifbeeidini van aankomst Christoffel Columbus te San Salvador Pracht col eciie go yeitrö ne Delf«sche Flesch- vazen, Puien en Sekers. Groot blauw Debts geribt 5 deeiig Kaststel. Een stel Kastpotien en Dek?elvazen, Koffiemachine öerkel's Patent. Twee antiek blauw Chineesche Suikvazen. circa ll/„ hoog. Serie van 12 maand* borden. Antiek Chin. Lakthsekistje met fleschjes en ingei. met perle d'amour Wartelnoten gebeeidh en ijze hauten guérid ons, Cloisonné Caeheoot, Xoro en Schemerlamp! Artist, bronzen Garnituren, Vazen in brons cloisonné Craquelé, Imari en Satsuma Japansch geborduurd 4 slags Kamerscherm, Mahonie Sutherland KSapta e tje, Palmier, een stel fraaie gekleurde tngelsche gravures in goud vergulde Louis XIV. lijst serie Cantonbarden, Boedha- beeldjes, goud brocaat Kussenklaedjes, Perzische Kussens, Tapijten Loopers en Overgordijnen, Fransche zijde Bedsireien, Rooktafel met perle d Amour. Kelim, gedreven Koperw rk, Loudspeaker, Haardfa.iteuils en bankje Breionsche Jardinière, Baccarat Cristai, gekleurde grospen in Porcelein en Aardewerk, een span Koeien met melkers, Ruitertjes te paard, etc. naai gedreven massief zdvs en broodmanJ, partij Ta el-, dessert-, Visch- en fruitzilver, zilveren Koffb servies op plateau, Schep- en Lepelwerk, gouden savonet Repetitie horloge, Damesnor,ogearmband, Ringen met edelgesteenten Brillanten en diamant Hors d Oeuvre Garnituur Sautoir met paarlen, Platina Collier met briljanten Hanger en Paarlen, Gouden Dam skettuig. massieve gouden Vest- keiting, Snuisterijen en Bibelots, tenslotte zwaar emaille Bad Louis XVI Haard eenig eenvoudig Meubilair en wat voorts is te bezichtigen op heden Maandagavond tot 10 uur, morgen Dinsdag van 10 9 en Woens dag van 10-5 uur, ter plaatse voornoemd. Gekoe tfe goederen kunnen middels de zorg der Directie geëxpe dieerd, desveriangd tijdelijk worden bewaard. De auctionair W. DOP. Deurwaarder J. HQLL£NB£RG. Sociëteit «St. Bavo." Knipcursus Vrou wenbond 8 uur Vakschool Kappers 9 uur Proza en Poëzie 8 uur Rechtsk. Bureau half 9 uur. Vak groep stucadoors half 8 uur. St. Jozefgezellen-gebouw. Jansstraat 59. Elftalcommissie ..Zwaluwen" 8 uur Schouwburg Jsnsweg Liefdadigheidscon cert 8 uur. Gem. Concertzaal. Voordracht over Be drijfsveiligheid, 8 uur. Zandvoort. Gemeenteraad half 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag va.n 89 V: uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ,,St. Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur, 's-middags van 35 uur. 's-avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdag» alleen van 91-412 uur. ..-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1. Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 24 uur cn 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande vs.n den Nod. R.-K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen cn aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309, Overveen (dr. C. Bosch). R.-K. Leeszaal en Uitleeabibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot" 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St, Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8—10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansslraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 2—3 uur, Donderdags van 12. R.-K. Kraamverzorgïng van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh. Ged. Oude Gracht 71. des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, electriciteitsongevallen Tel. 10231. Heden heropende de firma J. Koning en Ca, haar zaak in bakkerij-benoodigdheden enz., in perceel Smedestraat 43. Het vroe gere magazijn is gedeeltelijk onder eigen beheer tot een modern winkelmagazijn ver bouwd Het keurig schilderwerk is uitge voerd door de fa. Kenselaar." De firma is thans speciaal ingericht voor de levering van banketbakkerij benoodigd- heden en complete inrichtingen voor slagers, kruideniers en comestibles-zaken. Met de verschillende machines kunnen demonstra ties gegeven worden. Achter de zaak is een ruim, modern ingericht kantoor. Het zeer groote gebouw bevat een 10-tal lokalen, welke resp. zijn ingericht voor smederij, voor ovenbouw en reparatie-inrichting; timmer manswerkplaats voor winkelbetimmeringen, toonkamers en verder groote magazijnen. Alle smeed- en timmerwerk wordt in eigen werkplaatsen uitgevoerd. Deze zaak is eenig in Haarlem. Wij wenschen den ondernemers wel succes. Een auto tegen den muur. Zondagavond omstreeks half zeven is een particuliere auto, toebehoorende aan J. W. en bestuurd door een dame, welke auto uit de Soendasfraat, te Schoten, kwam gere den om de Atjehstraat in te gaan, door het verkeerd nemen van de bocht in de Atjeh straat tegen den muur van een perceel ge reden, waardoor een ruit van dit perceel werd vernield. De auto werd zwaar be schadigd, echter kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Op last van de politie werd de auto door de firma Kimman weggesleept. Proces-verbaal is opgemaakt. Aanrijding op het Verwulft. Zaterdagavond omstreeks kwart over 9 werd een 15-jarig meisje, wonende in de Slachthuisstraat, op de Gedempte Oude Gracht bij het Verwulft aangereden door een auto. Zij kwam te vallen en bekwam een fractuur aan den linker-enkel. Per auto werd zij naar het gasthuis over gebracht. Het ongeval moet aan eigen onvoorzich tigheid van het meisje geweten worden, daar zij eensklaps den weg overstak. Naar wij vernemen is de toestand van den neer Hessels, den chauffeur, die bij het auto-ongeluk op de Zandvoortschelaan Vrij dag j.l. ernstig gewond werd, bevredigend. De heer J, C. Meijerink, Jansstraat 62, herdacht gisterem den dag, dat hij zich vóór 50 jaar als smidspatroon te Haarlem vestig de. Bij gelegenheid van dit jubileum ontving hij zeer vele bloemstukken, zoodat de win kel wel een bloemenwinkel geleek, in plaats van een zaak in haarden en kachels Ook vele gelukwenschen, persoonlijke zoowel als schriftelijke, gewerden den jubilaris. O.m. kwam het bestuur van de afd. Haarlem van den Bond van Smedenpatroons in Neder land hem gelukwenschen en bood een bloemstuk aan. Hedenmorgen werd door B. en W. ten Raadhuize aanbesteed: De levering van Uni- formkleeding voor het politiepersoneel te Haarlem voor het jaar 1926 Ingekomen waren 7 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: Fa. Villahard, Amsterdam 9850.75. Tilburgsche Uniform- en Kleeding-Maat- ichappij, Tilburg 8851. J. Broekhuizen, Amsterdam 12314.37, Wed. G. A. Bodenheim, Amsterdam f 9948.40. N.V. Goederenhandel, voorheen Katten- brjrg, Haarlem 9450.85. Fa. S. Esders, Rotterdam 12396.40. Kleeding Magazijn voorheen Dijkinans en Zoon, Den Haag 11812.75. De gunning zal nader door B, en. W, wor den bekend gemaakt. Zondagmorgen half elf is een tramwagen rad de ceintuur op het Stationsplein ont- ipoord, Het treinverkeer had vijf minuten vertraging. In de gemeente Haarlemmerliede is in den nfgeloopcn nacht brand uitgebroken in per ceel 20 van de Nic. Beetsstraat, bewoond door D. Met één slang op de waterleiding kon bet vuur gebluscht worden. Reeds meerdere malen is de noodzake lijkheid besproken van verbetering van den Leidschevaartweg vanaf de Schouwtjesbrug tot aan het Viaduct, schrijven B. en W. van Heemstede aan den raad. Bij de behandeling van de gemeentebe- grooting is reeds medegedeeld, dat de ern stige wil bij B. en W. aanwezig is om dit weggedeelte zoo spoedig mogelijk in orde te brengen. B. en W. schrijven verder: Wij hadden ons oorspronkelijk voorge steld aan uwe vergadering voor te steilen, tot bestrating van dezen weg over tc gaan met bestrating tusschen de westciijke rails in dezen weg. Hierom stelden wij ons in verbinding met de Directie van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij met verzoek te wil len bevorderen, dat ter uitvoering van dit plan het veldspoor werd vervangen door groefspoor of over te gaan tot het aan brengen van contra-rails, daar anders de tusschenbestrating niet tot stand zou kun nen komen, Het was ons bekend, dat bij de Directie van genoemde Tramweg Maatschappij reeds geruimeii tijd plannen bestonden tot om leggen van de rails naar één kant van den weg. Bij de onderhandelingen, die dan ook volgden, kwam dit idee weer zeer sterk tot uiting en bleek ons, dat er voor wachten op de afdoening van dit plan ten opzichte van het gedeelte van de lijnen onder deze gemeente gelegen, geen aanleiding meer be stond. Tegen thet wijzigen van de rails werden verschillende bezwaren geopperd cn na ernstige behandeling van het oorspronke lijk plan zijn ook wij tot de slotsom geko men, dat het in dc bestrating opnemen van het westelijk tramspoor uit een verkcers- belang bezwaar ontmoet. Enkele bestrating van den rijweg komt ons in verband met het steeds toenemend verkeer aldaar onvoldoende voor, terwijl alsdan een gevaarlijke verkeersweg zou blij ven beslaan. Hierom is nagegaan, op welke wijze uit voering gegeven zou kunnen wordn aan het vroeger ingediende plan van de Tramweg Maatschappij, waarbij beide tramsporen, afgescheiden van het gewone wegdek aan de Oostzijde van den weg zouden zijn ge legd. Dit plan heeft toen verder de basis gevormd van de besprekingen. Voor het verkrijgen van eene goede verkeersregeling bleek het omleggen van de trambaan naar écne zijde de eenige juiste oplossing. De Tramweg Maatschappij is bereid de kosten van de spooromlegging en die voor verplaatsing van de bovenleiding voor ei gen rekening te némen, alsmede het plaat sen van een hekje tusschen het tramspoor en het onmiddellijk ten westen daarvan te maken voetpad. Moch hel profiel van den weg zoodanig worden verhooagd, dan zal het voor verhooging van de trambaan be- noodigde zand door en voor rekening van de Tramweg Maatschappij worden aange voerd, terwijl zij eveneens, voor zoover noodig, tot plaatsing van eene grondkee- ring tusschen de trambaan en het jaagpad langs de Leidschevaart zal overgaan. Na gereedkoming van het werk zullen al leen de trambaan met hetgeen daartoe be hoort, het genoemde hekje tusschen tram baan en voetpad, alsmede de eventueel te maken grondkeering en ook de schoeiïng langs de Leidschevaart door de Tramweg Maatschappij worden onderhouden. De bedoeling is mitsdien, dat, voor zoo ver dit mogelijk is, langs den Leidsche vaartweg een afgesloten vrije baan zal ko men. Dit zal kunnen gebeuren vanaf de re mise tot even voor het punt, waar de tram baan naar de viaduct ombuigt. Vanaf de Schouwtjesbrug tot aan de re mise ontbreekt de ruimte voor het maken van een vrije baan en zal alleen kunnen worden overgegaan tot omlegging van de tramsporen met het aanbrengen van tus schenbestrating. Deze bestrating tusschen en naast de tramsporen zal door de gemeente moeten worden gemaakt en onderhouden, met dien verstande, dat indien vanwege de Tramweg Maatschappij wordt overgegaan tot het opbreken van bestrating voor her stelling van het spoor als anderszins, de kosten voor het herleggen van de bestrating voor rekening der Maatschappij zullen ko men. De werkzaamheden aan de leidingen van de Amsterdamsche waterleiding zullen zich beperken tot het wijzigen of verplaatsen van één of meer afsluiters, waarvan de kosten door de Tramweg Maatschappij zullen wor den gedragen Van gemeentewege zal naast de bovenge noemde afscheiding van de trambaan een voetpad worden gemaakt ter breedte van 1 Meter, terwijl het de bedoeling is daarnaast I* een rijweg van klinkerbestrating te maken over eene gemiddelde breedte van 6% M. Oorspronkelijk is gedacht gedeelten van den nieuwen weg aan te leggen als bitumen- weg, doch na daarover gehouden besprekin gen meenen wij dit om technische redenen niet te moeten aanbevelen. Verder is het de bedoeling aan de West zijde van dezen weg een trottoir aan te bren gen. Vanaf de Ediscnstraat tot even voor de Munterslaan bestaat dit trottoir reeds, erwijl op andere plaatsen met de verschillende eigenaren van gronden omtrent afstand van terrein overleg wordt gepleegd. Van enkela dezer eigenaren werd toezegging verkregen, dat hiervoor kosteloos grond ter beschik king wordt gesteld In sommige gevallen zal tot aankoop van strooken grond hiervoor moeten worden overgegaan. Een raming van kosten is opgemaakt voor' het maken van dezen weg met voetpaden, inclusief aankoop van strooken grond, ver- pllaatsen van hekjes, verlenging van de rio- leering en wij komen daarvoor tot een be drag van 42.400, terwijl voor het wijzigen der leidingen voor gas en water een bedrag van f 6600 wordt geraamd. Voor laatstgenoemde leidingen zou de om- lcgging van de trambaam een zeer groote verbetering beteekenen, daar deze leidingen thans veel hebben te leiden van den verte renden invloed der vagebondeerende stroo men van de tram. In 'verband met al deze omstandigheden, stellen B. en W. voor, tot de hiervoor ge noemde verbeteringen over te gaan en hun daarvoor een crediet van ten hoogste 49000 te verleenen. Door het bestuur van het genootschap De Stille Omgang, te Haarlem, is aan ons bekende genootschappen uit de omstreken, die te voet langs de Amsterdamsche Vaart ter bedevaart optrekken, een verzoek ge richt tot het bijwonen eenêr vergadering te houden op Woensdag 24 Februari a.s. des namiddags van 3 tot 5 uur, in St. Bavo, Smedestraat, Haarlem. Het Haarlemsch be stuur en bekende genootschappen, welke geen schriftelijke oproeping hebben ontvan gen, gelieve deze uitnoodiging als aan hen persoonlijk geschiedt te beschouwen en deze vergadering bij te wonen, ten einde tot een goede regeling te komen, om elkander geen storing te veroorzaken en een orde- L lijken gang te bevorderen Ons was ter hoorc gekomen, dat door den heer Geers, R. K.raadslid te Zandvoort een voorstel bij den raad zou worden ingediend inzake het geven van volksbaden. Wij wendden ons om inlichtingen tot den heer Geers, die ons het navolgende mededeelde op onze vraag omtrent de juistheid van dit bericht. Inderdaad, zeidc hij, is het juist, dal een voorstel mijnerzijds den raad zal berei ken tot het geven van volksbaden, doch dit voorstel was nog niet officieel, De heer Geers heeft dit wel ter beoor deeling ingezonden aan het college van B, en W. om, nadat dit college het overwogen zal hebben, er een definitief voorstel van te maken en het dan den raad voor te leggen. Hij meent hiermede te bereiken, met over leg en bespreken met B. cn W. tot een re sultaat te kunnen komen. Wij vroegen den heer Geers verder, hoe hij zich een en ander had gedacht cn hqc hij tot dit voorstel gekomen was. Reeds zoolang ik in den raad zitting heb, antwoordde de heer Geers, heeft ook het strand mijn volle aandacht en moeten er mijns inziens maatregelen getroffen worden om den chaos aan het strand te doen op houden. In de eerste plaats behoort hiertoe het kampeeren. Dit zijn wij echter eens,en zoo heb ik reeds meermalen gezegd, hier over wil ik niet in herhaling treden. Een tweede kwestie, waarin verbetering moet aangebracht worden, is aanleiding tot mijn voorstel, nl. deze: Voortdurend is het mij opgevallen, dal om een zeebad te nemen, velen slechts gebruik maakten van een had- stoel, om zich daarin te ontkleeden. An deren begaven zich maar in een toevallig zich ter plaatse bevindenden kuil in 't zand en ontkleedden zich zonder meer aan de waterlijn en weer anderen zwemmen op die plaatsen, war men horden geplaatst heeft: «verboden" en „gevaarlijk om te «wemmen". Maar hieraan stoorde men zich niet. Of men dit nu doet om een of andere reden, bijv. 't niet willen of kunen beta len van het vastgestelde tarief bij de zee baden of louter uit onverschilligheid, doet hier niets ter zake, een feit is, dat het ge beurt. Nu zegt de Zandvoortsche politie verordening wel, dat het verboden Is zonder gebruikmaking van een badkoets zich op het strand, in pacht der gemeente Zand voort, te ontkleeden, tenzij men in van ge meentewege geplaatste badtenten dit doen, doch de door de gemeente geplaatste bad tenten zijn alleen ter beschikking der inwo ners. Wanneer nu, mijns inziens, dc gemeen te en dat zeer terecht cn noodzakelijk dergelijke bepalingen maakt, moet men ook de gelegenheid openstellen zoofets te kun nen doen. Een ieder nu is niet altijd finan cieel draagkrachtig genoeg om ten badkoets met vastgesteld tarief te betalen en hier van moeten dus alle vreemdelingen, bad gasten en „dagjesmenschen" gebruik maken, willen zij aan de politie-verordenir.g vol doen. Onmacht kan dus m. i. dikwijls aan leiding zijn, dat men zich dan maar elders ontkleedt en hel er maar op waagt. Om nu dus tot een betere regeling te komen, deed ik het volgende voorstel: De volksbadtenten, thans bestaande uit één voor vrouwen en één voor mannen, zul len worden uitgebreid tot vier. Men plaatse van deze tenten twee ten noorden en twee ten zuiden van het Zandvoortsche strand. Deze tenten, thans geopend van 912 en van 1.30 tot 7 uur (Zaterdags 8 uur) zullen achtereenvolgens geopend zijn, dagelijks van 9 uur des morgens tot 's avonds 8 uur. Voor de inwoners blijft gelden d% bestaande re geling, doch men stelt deze tenten ook be schikbaar tegen matige kosten voor niet- inwoners. Op deze wijze dus, wanneer B. en W. hiermede zich kunnen vereenigen, hoop ik tc bereiken, dat de politie op ge makkelijke wijze haar toezicht zal kunnen uitoefenen en hoop ik een begin gemaakt tc hebben met behoorlijke regelingen, die toch zoo noodzakelijk voor onze badplaats zijn Dan zal men zich ook niet meer wagen in dat gedeelte, dat als gevaarlijk is aangeduid voor het baden en zwemmen. Men kan meer gerust zwemmen, omdat men, gebruik ma kend e.v.t. van de voikstenten, men dit nu ook doet onder toezicht van een van ge meentewege aangesteld badman. Een algemeene Ledenvergadering dezer vereeniging wordt gehouden Dinsdag 23 Februari 1926, des avonds te negen uur in een der zalen van café Brinkmann, aan de Groote Markt. De Agenda vermeldt o.m. Mededeelingen Jaarverslag van den .se cretaris over het Vereenigingsjaar 1925 Idem van den Penningmeester Benoeming eener Commissie van Controle, bestaande uit drie leden, om de boeken en bescheiden van den penningmeester na te zien Uitlo ten Hypothecaire Obligatieleening Vast stellen der Gewijzigde Statuten, welke reeds in de vorige Vergadering zijn goedgekeurd, doch toen niet konden worden vastgesteld, omdat het vereischte aantal leden ontbrak Verkiezing a. van een Voorzitter; b. vafl zes overige Bestuursleden. De heeren P.J.M. van Tetering, W.J.B. van Liemt, R.A.J.M. Schlatmann, J. van der Pigge, J.F.G. Huizing, Joh. F Larrtp en H.J. M. Bartels treden collectief af wegens aan neming der Gewijzigde Statuten. t^'Rede van den Zeereerwaarden Heer'Rec- or T.P.J. Kok, Geestelijk adviseur der Ver eeniging. Daarna is er gezellig samenzijn. Hedenmorgen werd de brandspuitmeester N. C. van Soest, die 25 jaar in gemeente dienst is, gehuldigd, in het magazijn van brandbluschmiddelen in het Pand, Het magazijn was voor deze gelegenheid feestelijk versierd met slingers, vlaggen en bloemen. De jubilaris werd het eerst toegesproken door den commandant, den heer C. v. d. Broek, die hem schetste als een ijverig man die zijn werk, o.a. het onderhoud van hst materiaal, steeds met liefde deed. Dit ge tuigt o.m. een brandslang, die sinds 1901 gebruikt wordt en nog steeds in goede con ditie is. Deze brandslang was met enkele bloempjes versierd. Spr. merkte ook op, dat de buitengewone netheid van het Haar lemsch materiaal steeds dc aandacht trok van de vele brandweerlieden uit andere plaatsen, die in Haarlem een kijkje kwamen nemen. Namens de Staf werd hem een mooie sier- tafel met bronzen blad aangeboden. De heer J. F. v. d. Vaart, kapitein van spuit X, dan het woord nemende, zeide, dat de jubilaris steeds bereidwillig was om zoo noodig zijn diensten te verleenen. Voor wedstrijden stond hij steeds klaar. Spr, bood hem een lederen étui aan, waarin portemon- r.aie, portefeuille en sigarenkoker. De heer Hameetman, het jongste lid van de ladder-brigade, las een gedicht voor, waarin een gedeelte van den levensloop van den jubilaris werd gememoreerd en hetwelk sloot met den wensch, dat hij nog lang zou blijven werken voor de brandweer. Namens de ladderbrigade werd den ju bilaris een rooktafel overhandigd. Verschillende collega's voerden nog het woord. Onder de vele belangstellenden wa ren o.m. alle manschappen van den ladder wagen en kapiteins van oude spuiten. Namens B. en W. overhandigde dc heer v. d, Broek een enveloppe met inhoud. Aan de Besturen van Vereenigingen in Haarlem, is de volgende circulaire gericht door de Vereeniging „Vreemdelingenver keer", alhier: Wanneer de Toeristen, verspreid over den garschen Aardbol, zich gaan voorbereiden om. „Mooi Nederland" te bezoeken, dan wij zen alle Internationale Gidsen hun den weg naar „De Bloemenstad Haarlem", als het centrum van de wereldvermaarde Bloem bollencultuur. Dit is thans nog het geval. dat was vroeger zóódat is immer zóó geweest enzóó zal het ook in de toekomst moe ten blijven! Het is dus waarlijk niet te verwonderen, dat de Historie van1 Haarlem en die va' Bloembollencultuur als het ware zijn saam- geweven. Daardoor is ook voor de toekomst een on afscheidbaar en onverbrekelijk verband ge- legd. Want hoe de cultuurterreinen zich ook wijzigen; of zij gaan reiken tot, Schouwen in het Zuiden, of zij klimmen in het Noorden tot den Helder en tot Hoorn, de bloemen stad Haarlem blijft zich handhaven, als het Centrum dier Cultuur, welke onze Stedelijke Kunst en Litteratuur steeds geïnspireerd heeft. En het was wel een typeerend iets, dat de bekw'ame Teekenaar van het Tentoon stellingsaffiche, vorig jaar, daarop met veel zwier en artistieke opvatting in goedgekozen kleuren wist weer te geven een beeld der Bloeiende Bloemvelden, ooch daarachter rees op als silhouet..,. Haarlem, de Bloe menstad! Haarlem en Bloembollencultuur! Deze combi,"ïeerende gedachte is door His torie, door Verleden, door logische en prac- tische opvatting, zóó bij onze stadgcnoolen vastgeroest en zeer te verklaren dat onze Stadsbestuurderen, onze Ingezetenen, als het ware blind zijn geworden voor de groote en dringende gevaren welke thans den historischcn Zetel van Bloembollencul tuur en daardoor ook onze Bloemenstad be dreigen. Voorbijgaand alle ideëele belangen en overwegingen voor deze Cultuur zelve hierin hoofdzakelijk gelegen, dat een historisch Centrum, een oude door haar kunstsclftttten, wereldbekende Stad, daardoor reeds cachet legt op en decorum geeft aan deze Cultuur; Voorbijgaand alle faciliteiten, welke een Stad als de onze, op elk gebied, verschaft; Voorbijgaand alles, wat door Stadsbestuur- deren, in opvolgende rij. en door ingezetenen, jaar in jaar uit, is gedaan voor de Interna tionale verbreiding onzer Tulpen, Hyacin then en Narcissen; Voorbijgaand de gunstige ligging van Haar lem als Zetel van Bloembollencultuur, met alle mogelijke middelen van vervoer, gemak kelijk te bereiken-, van alle kanten, zoowel uit de Noord als uit de Zuid, En het. feit dat de stad, zelve aan de Beursbezoekers met hunne families gezelligheid en allerlei comfort biedt, waarop het Plaleland uit den ard der zaak, niet is ingericht; dit alles voorbijgaand, tracht thans een naburige Dorpsgemeente, daartoe aange spoord en daarin gesterkt door een groep uit het bedrijf zelf, óp de leden der Alg. Ver. van Bloembollencultuur, in de laatste tijden sterken aandrang uit te oefenen, daarbij steu nende op een sterke financieele positie. En nu is het, wel een zeer betreurenswaar dig feit, dat men in de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur zelf, onder den drang der sterke behoefte aan een beursge bouw van voldoende afmeting, in de voor keur voor Haarlem begint te wankelen en wellicht binnenkort den blik naar elders wendt, zij het dan ook ten koste van niet te onderschatten eigenbelang. Naar ons van zeer betrouwbare zijde ter oore kwam, is de situatie thans zeer kritiek geworden en het is niet voor niets, dat het Hoofdbestuur der Alg. Vereeniging aan ons College van B. en W. om spoedig eindbe scheid heeft verzocht. En au vragen wij U, ingezetenen onzer Bloemenstad: zullen wij rustig blijven toe kijken in het vertrouwen, dat alles wel in orde zal komen? Zullen wij riskeeren, dat wij straks voor het feit gesteld worden, dat de zetel van Bloembollencultuur naar elders is verhuisd, dat een andere plaats het cen trum van 'it wereldbedriif is geworden? Een feit, waaraan dan niets meer te veran deren zou zijn. Er is dezer dagen in een bijeenkomst, aan deze kwestie gewijd, gezegd: „Verl.es van den Zetel van Bloembollencultuur, dat zou voor Haarlem, als Boemenstad zijn, een. schade, maar ook een.... schande!' Zóó is het inderdaad, een schade en een schande! Een schade vanwege de ideëele belangen, wanneer dit innige en historisch gegroeide verband zou werden verbroken. Een schade bovendien in hooge mate. voor onze ge- hee'.e stad, voor werkgever cn werknemer! Immers, de ^zetel van Bloembollencultuur brengt het h* ele. jaar door duizenden en duizenden vreemde! ngen in onze Stad, waarvan de geheele Stad profit heeft- Deze schade en deze schande, noch de eene noch de andere mogen over Haarlem -komen! En daarom dient thans onze geheel Bur gerij gemobiliseerd! Inderdaad, niet een enkel individueel, noch een bepaald S landsbelang zijn bij deze Zaak gemoeid, hier dreigen gevaren voor het Stadsbelang voor den Geld handel voor Notarissen en Advocaten - voor Makelaars -voor de Groot-Indus trie en voor den Middenstand voor al lerlei werknemers, kortom, gevaren voor aller belangen! Te Wapen dus- Alle Vereenigingen uit onze Stad in actie om dit gevaar, dat onze Stad bedreigt te verwijderen en onze Veregcnwóordigers in den Gemeenteraad ervan te overtuigen, dat het voor onze Stad noodzakelijk is hier een offer te brengen om daardoor de Aig. Ver. van Bloembollencultuur in dc gele genheid te stellen, de actie ten gunste van Hillegom te verijdelen, en daardoor het his torisch verband tusschen Haarlem en Bloembollencultuur niet te verbreken. Het is daarom, dat wij U, Bcstuurderen van Haarlemsche Vereenigingen, oproepen tot een Gecombineerde Spoedvergadering, welke zal plaats hebben op Woensdag avond, 24 Februari te half negen in een der Bovenzalen van Café „De Kroon Gr. Markt, ten einde een algemeene Adresbe weging gericht aan den Raad der Gemeente op touw te zetten. De Heer P. J. M. van Tetering, voorzitter der Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten, ontving van den heer B. W. de Kanter, gedelegeerde van het Hoofdbestuur der vereeniging „Nederland- sche Roode Kruis" het volgend schrijven „Gisteren ben ik weder in Nijmegen ge weest om namens het Hoofdbestuur na te gaan, hoe de werkzaamheden vlotten aan de zending der Haarlemsche Middenstands centrale voor de slachtoffers der door den Watersnood geteisterde gebieden. Gedurende veertien dagen zijn zes per sonen, daarvoor welwillend beschikbaar ge steld door de Firma Vroom en Dreesmann, bezig de zending te sorteeren. Om een goed overzicht over het geheel te verkrijgen en gemakkelijk te kunnen werken, hebben wij nog twee zalen in de infanterie- kazerne ter beschikking gekregen, zoodat het geheel verdeeld wordt over vier zalen. In de komende week hoopt men gereed te komen met het sorteeren. De levensmidde len zijn reeds verzonden naar Leeuwen, Wamel, Dreumel, Wijchen, Pannerden en Aardt. Ik was gisterenmiddag nog te Leeuwen, Wamel en Drgumel en heb daar kunnen zien, hoe, onder leiding der respectievelijke Burgemeesters, Commissies werkzaam zijn, die zich niet een richtige verdeeling belas ten. Deze plaatsen zitten grootendeels nog onder water en de menschen leven dikwijls in brokstukken ven huizen. Men is in meerdere plaatsen begonnen met het bouwen van noodwoningen. Zijn die gereed, dan komt»de inhoud der magazijnen te pas. Er zijn honderden, die geen stukje huis raad of goed meer bezitten en dus in de nood woningen aan het aliernoodigste geholpen dienen te worden. Het ingerichte magazijn te Nijmegen is nu een soort „Warenhuis". Gaat men door de zalen, dan vindt men daar in de verschillende afdeclingen bedden, kachels, tafels, stoe len, kinderwagens, wiegen, spiegels, lampen mannenkleeren, vrouwenk leeren, kinder- kleeren, keukengereedschap, enz. enz. Komen nu te zijner tijd de aanvragen bin-t nen, dan zullen wij door de prachtzending ui Haarlem veel kunnen helpen. Door het bovenstaande ziet u, dat de zending zeer op prijs wordt gesteld. Er kan veel leed door verzacht worden. De algemeene jaarvergadering der St. Vincentius Vereeniging te Haarlem wordt gehouden Donderdag a.s., des avonds half 9, in het gebouw der St, Vincentius Ver eeniging aan de Nieuwe Groenmarkt. Zaterdag is het, reeds door ons aange kondigde, R.K Jaarboekje van Haarlem verschenen. Telefoon 11561 Geboren: 18 Febr. T, Bakker—Hoekema, z C. Dirksde Bie, d. J. Jansen—v. Os, z. 19 Febr. E. M. Martin—Balm, d. W. H. Hol—Hiilc, z, S. Jager—Wes- seling, d. J. M. Jansende Bie, z. 20 Februari: F. SteingröverKohier, d M, C. J. v. Wenger.Bosman, z. A, M. SminkSmits, z. 21 Febr. C M. v. DuinTurnhout d. C. J,oostenv. Ros- sum, d. A. Blokker—v. Eijk, d. Overleden: 19 Febr,: P. v. d. Berg, oud 84 j., Raamsteeg; 20 Febr.: J, C. Pieters, 65 j., L, Wijngaardstraat; 21 Febr.: M C. 3 j„ d. v, M. B. Wempe, Kamperlaan; 21 Febr.: G. Schaap, 63 j„ L. Poeilaan; R, W. Assendeiftde Goede, 29 Burgwal; 22 Febr.: T. RatsmaVisser, 30 j„ Hazepa- terslaan. In aansluiting op ons bericht van Zater dag, kunnen wc medcdeelen, dat het winkel huis der firma Maas aangekocht is door een bewoner der Crrocte Markt. Deze heeft geen bijzondere plannen met dezen aankoop doch zal het perceel weer als winkelpand ver huren. Hedenavond zal de Commandant van hei Leger des Heils, William Ridsdel, door het muziekcorps van het Leger van het station worden afgehaald, waarbij dc volgende rou te zal worden genomen. Kruisweg, Kruis straat, Barleljorisstrat, Groote Houtstraat en Anegang naar de Schagchelstraat. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op het concert hedenavond in den Stadsschouwburg, te geven door Mia Pel- tenburg en Hendrik en Willem Andricssen. Hedenmorgen 10 uur, werd van perceel Botermarkt 3, waarin gevestigd is de Am sterdamsche Boterhandel, een ruit inge drukt doordat een rijwiel, dat tegen die ruit geplaatst was, door een voddenauto werd aangereden, waardoor de fiets oor da ruit werd geduwd. Hedenavond geeft de Haarlemsche Or kestvereniging een concert onder leiding van den heer N. Gcrharz, in den Stadsge hoorzaal -te Leiden. Een vrouw met 2 kinderen om 't leven gekomen, ROITERDAM, 22 Febr. Hedenmorgen te 8'A, is. in een sigarenwinkel aan Noord- Wok bij de Beurs een ernstige brand uitge broken waarbij één vrouw en 2 kindercr, cm het leven zij i gekomen. Nadere bijzoa» derheden ontbreken nog. Tragische bijzonderheden. Men seint ons uit Rotterdam: De brand op de Noordblaak ontstond van morgen 8 uur. Beurspersoneel ontdekte toen, dat in het sigarenmagazijn van den heer Birkhoff brand woedde. Beneden was het magazijn, terwijl de andere verdiepingen als 'woonhuis dienden. 'Op de bovenste verdie ping waren dc slaapkamers van den heer Birkhoff, van z'n vrouw en z'n 2 kinderen. Men klopte op dc buitendeur, waardoor de heer Birkhoff ontwaakte, De winkel stond toen al in lichte laaie; het was haast onmo gelijk de 3e verdieping te bereiken. Plotseling verscheen de vrouw van den heer Birkhoff op de balkon-etage. Men riep haar van de zolderverdieping toe, doch zij riep terug, dat zij haar kinderen niet wilde verlaten. Van alle zijden werd getracht het bran- lende huis te bereiken. Ladders werden op gesteld. De juist passetrende brandgast Koch, wist'door middel van een ladder, langs dc zijde van den Visschersdijk de 3e ver dieping te bereiken. Hij slaagde er in de 2 kinderen naar buiten te brengen, doch daar werd geconstateerd dat beide aan de beko men brandwonden reeds overleden waren. Zij waren VA en VA jaar oud. Om 9 uur was men den brand meester. Men vond het vreeselijk verminkte lichaam van mevr, Birkhoff bij de trap der bovenste étage. Zij schijnt door den rook verstikt te zijn. De 3 iijken en de zeer over stuur zijnde heer Birkhoff zijn naar het zie kenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Oorzaak van den brand: te fel stooken der kachel. Boven het overlijdensbericht van prof. Kamerlingh Onnes, voorkomend op pag, 3, lste blad, fs weggevallen: Men meldt ons uit Leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2