I ■msm 4 Radio-omroep. 5 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Maandag 22 Februari 1926 Uit West-Duitschland en het Maasgebied komen berichten over was van het water. De onderhandelingen over een crediet van 100 millioen Mark aan de Duitsche Rijksspoorwegen, hebben tot een gunstig resultaat geleid. Polen zal als permanent lid van den Raad van den Volkenbond worden toegelaten. Bij de Roemeensche gemeenteraadsverkiezingen heeft de regeeringspartij ernstige verliezen geleden. EEN BETOOGING TEGEN RENAUDEL. Het water stijgt weer! f cë Zi Naar aanleiding van het feit, dat de Maas weer op oiirusioaïóiicv wijze stijgt, hebben wij het overstroomde gebied andermaal bezocht. Hier een kiekje uit Niftrik waaraan men ziet. hoe ernstig de toestand daar nog steeds is. FEUILLETON. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Nieuw wetsontwerp ingediend. Manifest van het partijbestuur der S. jD. A. P. Herziening van de faiilissementswet. De Prins naar Mecklenburg. NA DEN WATERSNOOD. Weder een gift van het Smeroefonds. Utuim een millioen meer voor de Artillerie-inrichtingen. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. L' Sterke was der rivieren. Verschillende rivieren in West-Duitsch land zijn ten gevolge van den voortdurenden #terken regenval weer buiten haar oevers Jetreden. Het ergste is de toestand aan Ruhr, Main en Anger-Bach. De Rijn stijgt te Koblenz, ten gevolge van den neerslag der laatste dagen 2 a 3 cM. per uur en men verwacht, dat hij nog heden zijn hoogsten stand zal bereiken. Van de bovenloopen der zijrivieren wordt een langzame daling gemeld. Voor het oogenblife is er geen gevaar voor hoog water. De Rijn en de zijrivieren wassen weer, aldus wordt uit Keulen gemeld. Een gedeelte van Trier staat reeds onder water, terwijl ook het Saargebied. weer overstroomd wordt. De leening aan de Duitsche spoorwegmaatschappij. Naar de „Voss. Zlg." meldt, hebben on derhandelingen tusschen het rijksministerie van financiën en de rijksspoorwegmaat schappij over een lecning van 100 millioen Mark haar beslag gekregen. De ïtaliaansche ambassadeur te Berlijn, Uit Rome wordt aan het „Berl. Tag." gemeld'" dat de ïtaliaansche ambassadeur te Berlijn, graaf Bosdari, thans inderdaad is teruggeroepen. Hij wordt opgevolgd door den gezant te Buenos Aires, graaf Aldo- brandi, die reeds naar Berlijn onderweg is. De Rijksregccring heeft hare goedkeuring an deze benoemingen gehecht. De zaak Barmat. Naar de „B'crl. Z. a. M." meldt, zoo deelt een telegram van het W. B. mede, worden de twee broeders Barmat o.w. Julius als voornaamste beklaagde, beschuldigd van bedrog tegenover de staatsbank en omkoo- perij van Hoefle en Hellwig. Voor de an dere Barmats wordt staking van de vervol ging voorgesteld. Hellwig wordt aangeklaagd va;.i ontrouw en passieve omkooperij. Ook de afgevaardigde Lange Hcgermann wordt vervolgd. Nu de acte van beschuldiging in de affaire- Barmat gereed is, zal waarschijnlijk de z.g. „enquêtecommissie-Barmat" uit den rijks dag begin Maart weer bijeenkomen, tenein de haar besprekingen voort te zetten. Men hoopt dat de commisie haar besprekingen ten einde zal kunnen voeren. Duitsch-Fransche handels overeenkomst. Naar gemeld wordt, heeft de Rijkdag in derde lezing definitief de Duitsch-Fran sche handelsovereenkomst van 12 Febr. 1926 zonder meer aangenomen. De werkloosheid in Duitschland. Het aantal werkloozen te Berlijn is in de afgeloopen week gesteen tot 245.815. Daar onder zijn 36.C00 kantoorbedienden. De jeugdige werkloozen zullen binnenkort in den landbouw te werk worden gesteld. Een sluipmoordenaar ter dood veroordeeld. De juryrechtbank te Osnabriick veroor deelde den koopman Keilenbrügge uit Lan- gendreer, die beschuldigd was in den nacht van 15 op 16 Dec. 1.1. den Spaarbankambte naar Haarmann verraderlijk te hebben dood geschoten en beroofd, ter dood. Verschil van meening in den Thuringschen Landdag, Na afloop der zitting van den Thuring- Ichen Landdag is in de vergaderzaal een in cident voorgevallen. Afgevaardigde Schuize (comm.) eischte van den afgevaardigde Wünsche (nat.-soc.l, die in een interruptie Schuize een oorvijg had aangeboden, dat hij deze woorden zou te rugnemen. Toen Wünsche dit weigerde, sloeg Schuize hem in het gezicht, waarbij Wünsche een gebroken kaak en bloedige schrammen •pliep. De politieke toestand in Frankrijk. De „Avenir" heeft Poul Boncour geïnter viewd, die verklaarde te gelooven, dat het ongunstige oordeel, dat hier en daar omtrent de overeenkomsten van Locarno wordt ver nomen, te wijten is aan het feit, dat men daarin een einde en geen begin heeft willen zien. Het is de taak van den Volkenbond om den opzet der overeenkomsten, welke, zooais zij thans zijn, dienstig kunnen zijn, te ver sterken. Sprekende over een raogelijken Duitschen aanval, zeide hij, dat het geheele Britsche Rijk aan de zijde van Frankrijk zou staan. Hij beskot met te zeggen, dat' Frankrijk slechts za! ontwapenen als. zijn veiligheid ge garandeerd is. In antwoord op eev vraag verklaarde hij, dat er geen regccringscrisis bestaat, en dat er vooreerst geen zal zijn. De iinancieele crisis in Frankrijk. De Senaatscommissie voor de financiën heeft het onderzoek voortgezet van het fi- nancieele ontwerp, door de Kamer gevo teerd. Na verschillende door de Kamer goedge keurde artikelen te hebben aanvaard, heeft de commissie op verzoek der regeering de door de Kamer verworpen artikelen behan deld nopens de rechten op koffie, alcohol en zout. De commissie heeft eveneens de ver hooging van den tabaksaccijns goedgekeurd, zooals deze oorspronkelijk door de regeering was voorgesteld. De verhooging moet vol gens de schatting der administratie in 1926 800 millioen opbrengen. Fransch-Belgische bespre kingen omtrent de douane tarieven. De Belgische en Fransche technische gede legeerden, die de regeling der douanetarieven hebben bestudeerd, welke op 10 Februari door Briand en Vanderveldc besproken werd, zijn in beginsel tot overeenstemming geko men. De respectievelijke regecringcn zullen hieraan nog hun goedkeuring moeten hech ten. Uit de Engelsche scheeps- bouwindustrie. Uit een gedetailleerde opgave van den uit slag van het referendum onder de vakver- eenigingen, aangesloten bij de federatie in den machine- en scheepsbouw, tot bekrachti ging der overeenkomst inzake instelling van een nieuw bemiddelingsorganisme tot voor koming van stakingen blijkt, dat 9096 stem men vóór waren en 2776 tegen. Bovendien hadden tien vakvereenigingen, die geen - re ferendum hielden, verklaard, dc overeen komst te aanvaarden. Was van de Maas. In het midden der stad Luik staat het water der Maas 2.12 M. boven het normale peil. Te Tilleur staan een tiental huisjes onder water. Ook te Kinkempois zijn ver scheidene huizen ondergeloopen, terwijl te Wandre een straat onder water staat. Het Zwcedsche koninklijk paar. Koning Guslaaf is Vrijdag uit Stockholm naar Nice vertrokken, waar hij eenige we ken zal doorbrengen. Koningin Victoria is gisteren te Anacapri op het eiland Capri aangekomen. Koninklijk bezoek aan IJsland. Officieel wordt meegedeeld, dat de ko ning en de. koningin van Denemarken in den zomer een bezoek zullen brengen aan IJs land in hun hoedanigheid van koning en koningin van IJsland. Zij gaan derwaarts met een kruiser waarop hun jongste zoon prins Knud als luitenant ter zee dient. De aan komst 'te Reikjavik is op 12 Juni bepaald. Vervolgens zal een bezoek worden gebracht aan Isafjord, Akureyri en Seydisfjord. De permanente zetel voor Polen. De „Times" bevat een officieuze mede- deeling van bevoegde zijde waarin gezegd wordt, dat thans met beslistheid kan wor den verklaard, dat er geen uitzicht op be staat, dat Polen de volgende maand als per manent lid van den Volkenbondsraad zal worden toegelaten. Het denkbeeld om Po len tegelijk met Duitschland toe te laten, is in.de laatste veertien dagen ijverig ver kondigd. Van den aanvang af was het dui delijk, dat de gelegenheid niet geschikt was en dal de wijze waarop het voorstel werd gedaan zeer ernstige misverstanden zou doen rijzen en aldus in deL plaats van den te Locarno begonnen verzoeningsarbeid te bevorderen, dezen zou belemmerd hebben. De valsche munterszaak. Naar aanleiding ,van de verklaringen van den secretaris van prins Windisch-Gratz, Raba, over de correspondentie van den prins met de generaals Ludendorff en von Seeckt, heeft prins Windisch-Gratz den rechter van instructie nadrukkelijk ver klaard, dat nóch Ludendorff noch von Seeckt iets met de vervalschingsaffaire uit staande hebben gehad. Dc prins had wel met generaal von Seeckt gecorrespondeerd, maar deze correspondentie droeg een zuiver particulier karakter.. Voorts deelde prins Windisch-Gratz nog mede, dat hij door bemiddeling van graaf 1 eleki in relatie was gekomen met Schulz en nog een anderen Duitscher, wiens naam hij echter weigerde te noemen. Na een tweedaagsch debat keurde hst Parlement te Praag de verklaringen van Benesj nopens de Hongaarsche valschemun- tersaffaire goed. De verwarde toestand in Hongarije. Eenigen tijd geleden maakte de „Arbciler Zig." te Weënen melding van een anli- Oostenrijksche agitatie in Hongarije. In den Oostenrijkschen Nat. Raad werd een inter pellatie naar aanleiding daarvan ingediend, zoo werd gemeld. Thans wordt verklaard, dat de mededee- lingen der „Arb. Ztg." „niet kunnen wor den beschouwd als zijnde te goeder trouw en onbetwistbaar". De valschemunterszaak. Arthur Schulz, die in het buis van be waring te Moabit is opgesloten, heeft bij zijn verhoor een uitvoerige beschrijving ge geven van het bedrijf in 'n valschemunters- werkplaats, zooals hij dat uit eigen erva ring kende. Hij heeft de namen opgegeven der personen, die hij daarbij beeft lecren kennen. Omtrent zijn vlucht ondervraagd, gaf Schulz een avontuurlijk verslag. Daar hij vreesde, in zijn vaderland te worden ge vonden en „beseitigt", had hij zich in Oos tenrijk verborgen gehouden. Eerst na lan gen tijd was hij naar Duitschland terugge keerd. verre Oosten vertoevend, heeft telegra fisch verzocht de terechtstelling van zijn zoon, wegens moord ter dood veroordeeld, te verschuiven tot na zijn terugkeer in En geland. Aangezien de terechtstelling defi nitief op 2 Maart a.s. is vastgesteld, kan dit verzoek niet worden ingewilligd, te meer wijl de toelating in Engeland van frebitsch Lincoln zeer twijfelachtig is. Renau,del, de socialistische leider, is te Toulouse door een vijandelijke menigte aangevallen, die hem verweet zijn verkie zingsbeloften niet ge zijn nagekomen. De politie moest hem in bes.herming nemen. EEN OORLOGSHERINNERING. In de Cour d'Honneur van de Invalides is Vrijdag korporaal Sellier met hel ridder kruis van het Legioen van Eer begiftigd. Korporaal Sellier is dc hoornblazer, die den 7en November 1918 in Haudroy aan de Belgische grens op zijn hoorn blies ter aankondiging dal de wapenstilstand inge treden was. De plechtigheid, die geschiedde in tegen woordigheid van generaal Gourand, den gouverneur van Parijs, werd ook bijge- De gemeenteraadsverkie zingen in Roemenië. De positie der vegeering-Bratianu is uiterst critiek geworden. De eerste minis ter laat zich ieder uur aan zijn ziekbed berichten voorlezen. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Boe karest heeft de oppositie 16.639 stemmen gekregen, terwijl de regeeringspartij slechts 7282 stemmen verkreeg. Volgens berichten uit de provincie heeft de oppositie in Bessarabië en in dc Boeko- wina een volledige overwinning behaald. De clubs der oppositie hebben in het ge heele land overwinningsvergaderingen bij eengeroepen. De uitslag der verkiezingen zal als beslissend voor de ontbinding der Kamer beschouwd worden. Het conflict tusschen Italië en Oostenrijk. De „Popoio d'Italia" meldt, dat daar de Oostenrijksche bondskanselier Ramek be vredigende ophelderingen heeft algelegd over zijn jongste verklaringen nopens Tirol. Mussolini het incident als gesloten zou ber schouwen. De ballingen van Santorini De ex-premier Kalandaris en de onlangs aangehouden civiele en militaire persoon lijkheden zijn Zaterdagavond scheep gegaan naar het èiland Santorini. Ork den ex-premicr Kafandaris is ver zocht Athene te verlaten en zich naar het eiland Santorini te begeven. Maatregelen tegen chantage. De Spaansche ministerraad heeft het dekreet goedgekeurd, waarbij de straffen op verschillende delicten, o. a. chantage door middel van de pers en de radio-telegrafie worden verzwaard. De geweigerde gravin. Uit New-York wordt gemeld, dat het beroep van gravin Cathcart tegen haar deportatie uil de Vereenbfde Stater, Dinsdag a.s. voor het gerechtshof van het district New York zal worden behandeld, waarbij de gravin persoonlijk zal moeten ver schijnen. Door dit prcces wordt het depor tatie-bevel voorlóopig opgeheven. In het Canadeesche parlement werd de vraag gesteld of de desbetreffende para graaf van de Canadeesche immigratiewet op gelijke wijze zal worden geïnerprceerd als in de Vereenigia Staten. De betrokken minister beantwoordde deze vraag ontken nend en veegde er aan toe. dat de -cscbe;- den echtgenoot van gravin Cathcart. graaf Craven, met zijn tweede vrourv in Canada zal worden toegelaten. De ontsnapte Chinecschc gevangenen Vier gedetineerden, dit op 17 Februari uit de Fransche gevangenis poosden te cfit- snappen hebben op 18 Februari zelfmoord gepleegd. Het is waarschijnlijk, dat ver scheidene gewonden niet zullen herstellen- Alle gedetineerden waren onverbeterlijke misdadigers cm deze reden veroorzaakt deze aangelegenheid ("een vijandige gevcelent legen de vreemdelingen. EEN VERZOEK VAN TREBITSCH- LINCOLN. Trebitsch Lincoln, gewezen Engelsch La gerhuislid, berucht als spion en thans in 'f woond door kapitein Lhuillier, die het be vel tot blazen gaf. Het historische klaroen zal een plaats in het Legermuseum krijgen. DOUMER OVER DE FALING VAN DEN FRANC. De minister van financiën Doumcr is Vrijdag door de pers ondervraagd over de oorzaken van de daling van den franc. Er valt niet aan te twijfelen, zoo ver klaarde de minister, dat de politieke moei lijkheden, waarmee Frankrijk te kampen heeft, voor een groot deel daarvan de oor zaak zijn. Wij bieden, door niet tot een resultaat te komen, een dusdanig schouw spel, dat de wereld begint te twijfelen aan dc mogelijkheid van ons financieel herstel. Er was volgens den minister ook voor een deel speculatie bij. Gisteren, zoo zeide hij, was het New-York, vandaag Amsterdam. Maar de minister verloor de hoop niet „deze aanvallen op den franc" te zien eindigen. DE SEKTE VAN O. L. VROUWE DER TRANEN. Kardinaal Andrieu, de aartsbisschop van Bordeaux-, heeft openlijk dc vereering van O. L. Vrouwe der Tranen veroordeeld en „aan priesters en leeken verboden de gods dienstoefeningen bij te Wonen te Bordeaux op den boulevard du Bouscat georganiseerd bij zekere Marie Mesmin. Door het nemen dezer maatregelen heeft dc prelaat het uit gangspunt der nieuwe vereering willen af keuren, te weten „het feit, dat een Maria beeld zou geweend hebben in een loge van een concierge, een feit, dat op niets aan nemelijks berust." Ook in 1916 en 1919 is de aartsbisschop reeds tegen dc sekte opge treden. EEN FRANSCHE PRINSES ONDER SCHEIDEN. Aan een van de prinsessen van het Mai- son de France, welks leden, naar men weet, uit Frankrijk verbannen zijn, aan prinses Loulse-Frampoise d'Orlcans-Bourbon is door de stad Sevilla het eereburgerschap aange boden. Prinses Louise, die een zifter is van den Herlog van Orleans, den Franscben kroon pretendent, is met Prins Charles de Bour bon gehuwd. Zij bracht een. groot deel van haar leven ir. het kasteel van Villamanrique, bij Sevilla door. De 'gemeenteraad van Sevilla besloot haar 'hans den naam van „Fille adoptive tres Iminentes et tres illüstre de Seville toe te kennen als bewijs van dankbaarheid voor de groote liefdadigheid, welke zij in den loop der jaren tegenover de Sevillianen beeft ge toond. VÓÓR TIEN JAAR. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het gisteren, 21 Februari, juist 10 jaar geleden is, dat het groote Duitsche offensief tegen Verdun begon EEN VEELZIJDIG MISDADIGER. De'Parijsche politie beeft dezer dagen, we gens diefstal van 20.000 francs, een huis knecht aangehouden, van wien reeds geble ken is, dat men hier met een allergevaarlijkst individu te doen hecil. Hii treedt niet alleen onder allerlei namen op, maar gaf zich ook telkens een ander uiterlijk, door zich op ver schillende wijzen te grimeeren. Nu eens deed hii zich voor als' ui-strijder, dan weer als huisknecht, slotenmaker, teekenaar, electri- cien en violist fzoo ~u en dan trad hij in restaurants op). Ook moet bij letterkundigen arbeid verricht hebben en liederen hebben gecomponeerd, terwij! hij voorts vier talen ■rak. Ook was hij volleerd in bet maken van officieele stukken; voor ieder zijner na men had hij keurig nagemaakte bewijsstuk ken, o. a. geboorte-acten, vervaardigd. Alsof dit nog niet genoeg is, moet hij zich op den vrouwenhandel hebben toegelegd. Bij een huiszoeking vond men een geheim- zi .nig opschrijfboekje, op de manier van dat van Landru ingericht. Het bevatte geheim zinnige aanwijzingen omtrent een aantal mannen en vrouwen. Voorts kwamen in dit boekje zijn portretten in verschillende ver mommingen xqor, et de bijbehoorende door hem aangenomen naenen. DE DOORTREKKING VAN DEN BOULE VARD HAUSSMANN, I de eerste dagen van Mei zal het laatste stuk van den boulevard Haussmann voor het verkeer worden opengesteld. Die dag zal een' merkwaardige datum zijn in de geschiedenis van Parijs, want de openstelling van dezen nieuwen weg zal het aanzien der boulevards geheel wijzigen en het verkeer vergemakke lijken.. DE WET OP HET DUEL. De regeerirgspartijen hebben reeds een voorstel ingediend bij den Duitschen Rijks dag om de afkondiging van dc novelle op de militaire str„fwetgeving inzak., het duel voor officieren twee maanden uit le stellen. Te vens zullen zij voorstellen de bepalingen uit te breiden tot alle staatsambtenaren en -beambten. DE ONTWAPENING Hel gemeentebestuur van Saloniki heelt bij het z.g. Fonds voor de Luchtvaart 25 vlieg tuigen ten geschenke aa,-geboden, hetgeen een nieuwe stao is op den weg naar de verdere ontwikkeling der Grieksche land macht. Kavalla en andere steden hebben, het voorbeeld gevolgd. De Grieken zijn van oordeel, dat eer. •óobtc luchtmacht noodzakelük is voor de dcfenrieve en offensieve krijgsverrichtingen der toekomst. Zij willen niet geheel aihan- kcliik zi'r. van de begroo^nrf ran luchtvaart en hebben daarom een speciaal londs in het leven geroenen. waaraan lal van particuliere instellingen bijdragen. In Phaleron. bij Athene, is een vliegtuig fabriek ongericht, welke door een Britsche fitma wordt bestuurd. EEN BERUCHT OPLICHTER GEVAT, Men meldt de arrestatie te Fiume van den internationalen zwendelaar Schwob. Hij is een der grootste bedriegers door middel van cheques en de recherche van bijna elk land heeft zich met em beziggehouden. In Frankrijk heeft hij, voor zoover tot dusver kon worden nagegaan, ten minste zes m 1- licen frs. buitgemaakt. Daarna eeft hij te New-York met cheques „gewerkt waar hij werd gearresteerd, maar uit de gevangenis wist te ontsnappen. Vervolgens begaf hij z.'ch naar Berlijn. Hij zag daar onder een valschen naam, kans zijn particulier ver mogen met 800.000 M. uit te breiden. Schwob zal binnenkort aan Duitschland worden uitgeleverd. EEN STRAFEXPEDITIE TEGEN WOE PEI FOE. Telegrafisch wordt gemeld, dat het kabi net van Peking, dat, naar men weet, al bitter weinig te zeggen heeft in het land, thans het uitzenden van een strafexpeditie tegen Woe Pei Foc heeft gelast en dat de premier Hsoe Sji Hying is afgetreden en vervanfen door den minister van Oorlog Tsjia Teh Yao, die dan vermoedelijk wel de auctor intellectualis van de expeditie zal zijn. DINSDAG 23 FEBRUARI. Hilversum, 1050 M. 12 en 7.30 Politie- ber, 6.307.30 Engelsche les door Mr, Fred Fry. 7.45 en 10 uur Persgerich- ten, 8.10 R.K, Radio-Omroep. Het H. D, O.-orkest. Els Berentzen, viool. Cia- conna-Vitali, Romance et Rondo Elegan te, Wicniawsky. Mevr. Keizer-Demmers mezzo-sopraan, la. Star Vicino. Salvator Rosa: b. Trie Giorni, Pergolese; c. La pro- messa, Rossini; 2a. Sonntag, Brabms; b. Guten Abend, gut Nacht, Brahms; c. Ge bed, A. M, Luns. d. Nu syi wellecomen, Jan Nieland; e. Serenade, S. de Lange. Hiertusschen door muziek van het H. D. O.-orkest. Spreker; Dr. Alphons Mulders, Prof te Hoeven: Invloed van de kloosters op de beschaving van Nederland. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer- ber. 11.201.20 Concert door het ra diokwartet en solisten (con-tra alt, tenor, piano). 1.202.20 Tijdsein, lunchmu- ziek 3.35 Lezing; Elementary music. 4.20 Tijdsein. Lezing; The Daffodil Isles, 4.35 Muziek door het Levy's orkest. 5.35 Kinderuurtje.' 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerger., nieuws. 7.45 Piano-preludes van Rachmaninow. 8 uur Lezing; Napoleon, hommc de lettres. 8.20 „Napoleon Bonaparte" in muziek en geschiedenis. De London radio- players, N. Allin, bas. Het wirelees syro- phonic-orkest, o.m. „The Dynasts", van Th Hardy. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. Lezing: Music and the ordinary Listener-Key-notes. 10.5012.20 Dans muziek v. h. hotel Metropole. Parijs „Radio-Paris", 1750 M 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello), 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.5010.20 Orkestconcert. Königswusterhausen, 1300 M 7.20—9.20 „Drei alte Schachteln", operette in 4 ne ten van Walter Kollo. Speelt in Potsdam in het begin van de vorige eeuw. Tusschea de le en de 2e acte ligt een tijdsruimte van 10 jaren. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel, 262 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Nieuws. 8.20 Orkestconcert, J. Gerard, tenor, 8.50 Lezing; L'Histoire de la litterature Beige de langue francaise (dé 1815 a 1880). 9.05 Voortzetting van het concert Om 9.20 en 10.20 onderbro ken door nieuwsber. Münster, 410 M. 12.351.50 Klassieke muziek door orkest. 3.20 „De schwat- ten Pocken", klucht in 1 acte. 3.5C Lente, zomer, herfst en winter in de mu ziek Orkest en sopraanzang. 6.50 Le zing: Wesen und Bedeutung der sozialep Organisationen. 7.20 Spaansche les. 8.05 Concert door het Schoenmakerskwar tet. 9.2010.20 Vocaal concert. B m-j Dezer dagen zal een wetsontwerp wor den ingediend, waarbij de termijn van vier( maanden, gedurende welken nog kan wor den doorgegaan met betaling volgens de oude slaatsbegrooting, wanneer die voor het nieuwe jaar op 31 December nog niet is aangenomen, wordt verlengd tot één jaar. „Het Volk" publiceert een manifest van bet Partijbestuur der S. D. A. P. in zakt Kamerontbinding. In dit manifest wordt o.m. gezegd, dat een beroep op d" Kamer gedaan moet worden om dc beslissing 'e brengen. „De tegenwoordige samenstelling der Tweede Kamer heeft herziening noodig. In de crisis is gebleken, dal uit die Ka mer, door den onwil zoowel als door de onmacht van de rechtsche partijen, geen parlementaire regcering te vormen is. De rechtsche coalitie, die na de verkie zingen van 1925 nog eer, regcering kon vor men, is uit elkaar gevallen. Een democratische coalitie kon niet ge- vormd worden, omdat de katholieke partij onder allerlei voorwendsels weigerde daar toe mede te werken. Het volk moet in -Je gelegenheid worden gesteld zijn oordeel over dc houding dezer partijen in de crisis uit te spreken. De kiezers moeten gelegen heid hebben voor de totstandkoming van een nieuwe parlementaire meerderheid te zorgen. Wel is waar hebben pas acht maan den geleden verkiezingen plaats gehad, maar er is sedert dien tijd veel gebeurd, waarover de Kamer aan de kiezers reken schap verschuldigd is. Er zijn ernstige rede nen, om aan te nemen, dat de tegenwoor dige Kamer de gevoelens van het volk niet meer vertegenwoordigt. Daarom moet de Kamer worden ontbonden. De kiezers moeten de gelegenheid heb ben een Kamer te kiezen, die de gevoelens des volks wèl vertegenwoordigt." Het Staatsbl. bevat thans de wet van 30 Dec. 1925, houdende hesziening van de Faiilissementswet. Hierbij is bepaald: Hel tweede en derde lid van art. 17 der Faiilissementswet wordt gelezen: „Alle stukken, opgemaakt ter voldoening aan de bepalingen dezer wet, zijn vrij van zegel. Daaronder zijn evenwél niet begrepen de processen-verbaal en akten, houdende ver koop of andere overeenkomsten, noch de stukken betrekkelijk andere rechtsgedingen over rechten en 'verplichtingen van den boe del, dan die welke het gevolg zijn van dr verwijzing door den rechter-commissari' bedoeld in artikel 122". Het eerste lid van art, 188 der Faillisse meniswet wordt gelezen: „De rechter-commissaris beveelt de door haling der hypothecaire inschrijvingen, waarmede een tot den boedel behoorend onroerend goed is bezwaard, zoodra de uil- deelingsüjst, waarbij de opbrengst van liet goed is verantwoord, verbindend is gewor den." Deze wet treedt in werking met ingaa van den dag na dien harer afkondiging. Prins Hendrik ia Vrijdag, vergezeld door zijn adjudant, kapitein ter zee Jhr. Von Müblent>voor een paar weken naar Meck lenburg vertrokken. Thans een som Tan 60.000. Aan het bestuur van den Koninklijken Nation alen Bond voor Reddingswezen cn Eerste Hulp bij Ongelukken j,Het Oranje Kruis' heeft het Semar.oefonds te Batavia een derde gift van J 60.000 doen toekomen den behoeve van de slachtoffers van de wa tersnoodramp. Verhooging der begrooting van 1925. Ingediend is een wetsontwerp. udende wijziging en verhooging van de begrootiug van Inkomsten en uitgaven van bet Staats bedrijf der Artillerie-inrichtingen voor bet dienstjaar 1925. Ten gevolge der voorgestelde wijzigingen wordt het eindcijfer verhoogd mot 1.242.900 en gebracht op 7.974.910 21 „Wij zullen ons doel wel bereiken.' zoo zei August tot Maurice de Prévannes. die ongeduldig werd, omdat de zaak zoo lans! zaam vorderde. „Wij moeten slagen, maar het is een kwestie van tijd. Ik heb in verschil lende richtingen geschreven en getelegra feerd. En wij moeten ook rekening houden met het toeval, dat ons misschien, naar wii hopen, gunstig zal zijn." Maar zulke reieneeringen konden niet veel indruk maken op iemand, die aan zulk een angst ten prooi was. als Maurice de Prévannes. Toch moest ook hij in het onvcrmijdelijki berusten. Waarom zouden wij niet naar Kronsberg gaan, de residentie van graaf Malthen te Denemarken?" zoo vroeg hij op zekeren dag aan zijn vriend doctor Miniéres. „Waartoe zou dat dienen?" vroeg Char- Jes Miniéres. „Welke reden hebben wij om te denken, dat wij hem daar zullen vinden? F- aangenomen, dat wij hem daar zouden knoeten, wat zoudt ge hem dan kunnen zeggen? Wanneer gij hem ervan zoudt be schuldigen, uwe verloofde te hebben ont voerd, dan zou hij immers het recht hebben, u te antwoorden: Bewijs mij dat. En daar gij ook niet het allerminste bewijs in han den hebt, dat hij schuldig is aan die mis daad, en niets anders dan vermoedens, zou hij, ik herhaal het volkomen in zijn recht zijn, u te antwoorden: Gij zijt krankzinnig." „Maar waarom hebt gij mij dan hier laten komen? vroeg Maurice de Prévannes. „Nu wordt ge toch onrechtvaardig, beste vriend," antwoordde Charles Miniéres. „haat onzen vriend August nu toch begaan. Hij is op het oogenblik wel genoodzaakt werkloos te blijven, maar wees er verzekerd van, dat dat hem de grootste moeite kost, en dat bi; geen tijd verliest, al bemerken wij er nok niets van." Maar het gelukte doctor Miniéres niet, zijn imend te overtuigen. „Ik ga nu naar professor Rhumster," zoo zei hij tot Maurice de Prévannes. „Ga met mij mede. Misschien kan hij ons nog we! de een oi andere inlichting geven." De jonkman liet zich overhalen. Margarétha Rhumster lag gemakkelijk op een ruststoel uitgestrekt, dicht bij het ven ster, Iiare oogen waren gericht op de blauwe golven van het meer, waarop tallooze boot jes met witte zeilen heen en weer voeren. Toen ze doctor Miniéres zag binnenko men, kwam er een blos op hare wangen. „Zou ze liefde voor haar reader hebben opgevat?" dacht Maurice de Prevannes bi, richzelven. „Moge het hun dan beter gaan dan mij. -Beiden verdienen zij bet geluk te vinden." Beide vrienden werden door den proessor cp dc hartelijkste wijze ontvangen. Met uitgestrekte handen ging hij beider, te gempet, terwij! hij zeide: „Ik heb onophoudeliik aan u gedacht, en aan de taak, die gi; beiden vervolgt, Met groote aandacht heb ik de wetenschappe lijke en geneeskundige tijdschriften gelezen, die ik regelmatig ontvang. Maar er was niets in te vinden, dat op graaf Malthen betrekking had. Daarvan ben ik volkomen zeker. En ik heb ook aan verschillende col lega's geschreven, om hnn te vragen, of zij mij ook soms het een of ander omtrent dien raadselachtigen man zouden kunnen mede- deelen. Het is wel zeer ongelukkig, dat ik tot nu toe geen enkel antwoord heb ont vangen." „Maar die man moet zich toch in elk ge val ergens bevinden.'' riep Maurice de Pré vannes ongeduldig uit. „Misschien is hij wel dichter bij ons. dan wij denken," antwoordde de proiessoia „Men kan nooit weten." kunt gerust in tegenwoordigheid van raijne dochter daarover spreken," voegde hij erbij, toen hij de aarzeling van Maurice de Prévannes bemerkte. „Ik meende haar op de hoogte te moeten brengen van uwe on- öalukkiée omstandigheden. Mardaretha is zeer bescheiden. Ze kan goed zwijgen, en misschien kan ze oils ook v/el den eer. of anderen goeden raad geven. „O, hoe zou ik dat kunnen doen, papa? riep Margarétha uit. „ik kan zelfs niet aan zulk eene afschuwelijke misdaad gelooven.' De professor dacht na. Opeens riep hi) uit: „Daar herinner ik nrij ietsO, noe is he' toch mogelijk, dat ik zóó verstrooid ben!.... Al tien maal heb ik u daaraan wil len herinneren!.... Hebt gij er wel aan ge dacht, u van passen te voorzien? Maurice de Prévannes en zijn vriend zagen elkaar aan. Door hun overhaast vertrek had geen van beiden er aan gedacht, zich van een rcis- pas te voorzien. „En uwJa, hoe zal ik hem noe men?".... Heeft uw medewerker een reis- pas»?" vroeg de professor. „Neem. Evenmin als mijn ordonnans Jus tin Brójon," antwoordde Maurice de Pré vannes. ,Maar dat is zeer onvoorzichtig, zeer ge vaarlijk," hernam de professor. „En ik be grijp zelfs met, hoe gij zonder reispas hier zijl kunnen komen. Het zou mij zelfs zeer verwonderen mijnheer de Prévannes, wan neer u, als Fransch officier, door uwe ge heimzinnige zending niet in groote moeilijk beden zoudt komen, evenals uwe reisgenoo- ten Men is hier zeer achterdochtig. Het zou mij niets verwonderen, als gij reeds nu door spionnen werd achtervolgd." „Maar wat moeten wij dan doen?" vroeg doctor Miniéres. „Gij moet u van reispassen voorzien. Maar dat zal lij et zoo spoedig gaan...." „Papa,' viel zijn dochter hem in de rede, „zoudt u de heeren niet uit dc verlegenheid kunnen redden?" ..Ik?' vroeg de professor verwonderd. „Ja zeker, papa. U zijt goed bevriend met den hoofdcommissaris van politie te Wee- nen. Waarom verzoekt u hem niet om cenigc reispassen, die dan. op willekeurige namen kunnen gesteld worden? U moet hem schrijven, dat het is voor een goed werk, oen zal hij dadelijk aan uw verzoek voldoen, Eu dan hebt u ook geen onwaarheid gezegd. En daar bij u volkomen vertrouwt, zal hij het u niet wejgeren." Dadelijk ging de professor papier, pen en inkt halen, en begon hij zijn verzoek op te stellen. Niets was hem te veel, om zijne dank baarheid te betoonen aan hem, die het leven van zijne dochter had gered. Daarom richtte hij een zeer- dringend ver zoek tot zijn vriend, den hoofdcommissaris van politie te Weenen. om hem zoo spoe- 'ig mogelijk de gevraagde reispassen te zen den En terwijl hij daarmede bezig was, kwam eeri bediende binnen, om den professor een brief te brengen. „O, papa, dat moet het antwoord ziin op een van uwe brieven!" riep Margarétha vol vreugde uit. „Ja, dat geloof ik ook," zei de professor, terwijl hij de groote enveloppe opende, en het schrift beschouwde, „Het is een brief van mijn voortreffelijken vriend, professor Thurnhoff. -U kent zeker professor Clovis Thurnhoff wel, nietwaar doctor?" Bedoelt u den Russischen heelkundige?" vroeg doctor Miniéres. „Juist." „Dezelfde, die ook de pestbacil heeft ont dekt, en aie uitgebreide studies over de Aziatische pest heeft uitgegeven?"- „Ja zeker, doctor. Ik zie wel, dat gij u volkomen op de hoogte houdt van dc nieuwste vorderingen op wetenschappelijk gebied. Ik maak u daarvoor mijn compli ment, collega!" „Ik ben gewoon, zeer veel te lezen, pro fessor." antwoordde Charles Miniéres be scheiden. „Maar nu wordt al mijn tijd ir beslag genomen door onze nasporingen. En ik geloof, dat wanneer onze expeditie ge ëindigd is, het mij moeite zal kosten, het verzuimde in te halen." „Ik verzoek u, om mij dan eens te Wee nen te komen opzoeken, waarde collega," zei de professor. „Het zou mij een groot genoegen doen, daar met u samen te wer ken." Die laatste woorden- vaq haar vader sche nen Margarétha eene groote belangstelling

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9