i f Een merkwaardig getuigenis. ■KS««U V erkeer songevallen Voornaamste Nieuws ■HM TA W'WMm tto abonnement (prijs bedraagt root Dinsdag 23 Februari 1926* 50ste Jaargang No. 16182 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. BINNENLANDSCH NIEUWS Vervroegde loting voor dienstplichtigen. De overdekking van de kolk nabij de Eendjesbrug. Gisteren is men begonnen inet de overdekking van de kolk nabij de Eendjesbrug. De streep op de foto geeft duidelijk aan, hoe de overdekking zal loopen. Het zal een heele verbetering zijn. Openstellingsuur van het hoofdpostkantoor. Brand. Vrachtauto met een trein in botsing gekomen. De steunactie voor de geteisterde streken. Jubileum N. C. van Soest. xv*I. T-. <V- lierboven reprodueeeren we een fot o van den jubileerenden brandweerman N. C. v. Soest, te midden \an het korps brandweerlieden. Van een ladder gevallen. 12Y2'Js.rig Priesterfeest van Prof. W. van Leeuwen. Het liegat onder Vijfhuizen. Korenmolen „De Jonge Landman". Bloemendaalsche Amateur Fotografen-Vereeniging. EEN PROTESTVERGADERING VERBODEN. in dit nummer. J. J. YVEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht De zetel van Bloembollen cultuur. Een adres aan den Raad. Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij /ooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No 5970 COURANT Advertentiët 35 cents par refer. Bij contract belangrijke korting, Advertenties tusscben den tekst als ingez»noen mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-afl»»4> tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel tneer 15 ct bij vooruitbetaling Alle abonne tegen ongevallen 's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 00110 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cft bij een ongeval met f OIC1 bij verhes van een hand, f JOG N verhes van een |"gQ bijn breuken ^^"ere vallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I JUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I/dU.-doodelijken afloop: 1 een voet of een oog: 1 duim of wnsvmger: been o. arm. -Mere w bij verlies v. een vinger. Dr. George Stewart, Hulpprediker van de Presbyteriaansche kerk van Madison Avenue te New-York en lid van het Koninklijk Aard rijkskundig Genootschap van Engeland, heeft als lid eener bijzondere commissie van on derzoek, ingesteld door het Steuncomité voor het nabijliggende Oosten, een reis ge maakt door Europa en Aziatisch Rusland en beeft bij deze gelegenheid gegevens verza meld omtrent de godsdienstige en kerkelijke toestanden tn de „Current History Maga zine" heeft bij een overzicht gegeven van zijn bevindingen, waarvan wij een geresu meerde vertaling vinden in de „N. R Crt Hei verslag geeft den indruk van nauwge zette studie en groote objectiviteit Vooral voor ons, Katholieken, is het de moeite waard, daarvan kennis te nemen De schrijver wijt den treurigen toestand, waarin het Europeesche Protestantisme ver keert, deels aan de gevolgen van den oor log en deels aan zijn innerlijke verdeeldheid In 14 landen van Europa beeft hij een at mosfeer waargenomen van demoralisatie, haat, begeerigheid en vrees. Men ^eeft el kaar wederzijds de schuld voor den oorlog en zijn gevolgen en verdenking is bijna een deugd geworden. Dit heeft weinig van een compliment! Maar er zijn ook andere, materiëele za ken, welke dezen treurigen toestand in de hand hebben gewerkt, n.m de geldelijke be rooidheid. We lezen daaromtrent in het over wicht: n Transsylvanië, waar alle kerkgenoot schappen staatssteun genoten, heeft de re geering de handen van de kerk afgetrokken Elders is de oevolking, die met belastingen overstelpt wordt en tot de uiterste zuinig- beid is gedwongen, niet langer in staat aan de kerk bij te dragen En bij deze financieele crisis komt tot overmaat van ramp het ver lies an prestige, dat de kerk inzonderheid in de gerevolutionneerde naties geleden heeft De scheiding van kerk en staat heeft in ve ler oogen de beteekenis van een verwerping van bet Christendom gehad. De schrijver herinnert aan de verwoesting van kerkgebouwen, die niet uitsluitend in Frankrijk aan de artillerie ten offer zijn ge vallen In Oost-Pruisen b.v hebben de Rus sische en de Duitsche troepen tezamen 117 kerkgebouwen verwoest, waarvan de meeste op dit oogenblik nog niet zijn herbouwd In Latvia is een vierde van de Protestantsche erken vernield: in Polen 105 kerken en 23 scholen, in Galicië verloren de Protestanten zoo goed als al hun kerkgebouwen; boven dien leden de belangrijke evangelische in stellingen te Stanislau aanzienlijke schade fn Roemenië zijn in de gansche strook, waar langs bet oorlogsfront op en neer golfde slechts bouwvallen van kerken overgebleven In Rusland bad de strijd tusschen de roode en witte legers hetzelfde gevolg. Ook Ser vië en Bulgarije dragen naar evenredigheid hun verliezen mee. Een noodlottige factor voor het Prötestan tisme is veruer geworden de nieuwe indee ling van de kaart van Europa en in verband daarmee het probleem van de minderheden Honderden groepjes Protestanten, verstrooid door België, Oostenrijk, Polen, Tsjecho-Slo- wakije, Italië. Joego-Slavië en Roemenië, zijn hierdoon in nieuwe moeilijkheden geraakt Sommige predikanten zijn van hun gemeei.te afgesneden; Duitschland bijv herbergt tal van predikanten, die het wegens den stoffelijken nood in de Baltische staten, Polen en Elzas- Lotharingen niet meer konden uithouden Overal zijn weeshuizen, scholen en hospita len gesloten of gedwongen hun arbeid tot het uiterste in te krimpen De evangelische scho len in Polen zijn zoo goed als geheel geruï neerd Het Paulinum, de eenige kostschool voor de zoons van evangelische predikanten in Pos-n, is door de Poolsche regeering met pheffing bedreigd In Joego-Slavië heeft de regeering het weeshuis van de Gereformeer de -rk opgeëischt en niet weer teruggege ven Het Protestantsche weeshuis te Boeda pest. onderhouden door de Luthersche en Ge- eformeerde kerken, het Elisabeths-weeshuis te Boeoaörs en de —eeshuizen te Pestryhely en Gödöllö, alsmede de beide hospitalen te Boedapest doorleven voortdurend een finan ce! crisis. En, terwijl de theologische studie op het oogenblik grooter pilcht is dan te voren, ontbreekt het den predikanten aan geld voor den aankoop van nieuwe boeken Sommigt Protestantsche studenten hebben jarenlang van onvoldoend voedsel geleefd en niet wei nigen zijn van ondervoeding gestorven Ver schillende kerkgenootschappen in Midden Europa bezitten geen middelen meer om hun seminaria aan te houden en zijn gedwongen hun kweekelingen naar Zwitserland. Frank rijk. Oostenrijk Schotland en Nederland ter studie te zenden Veel gemeenten in Oos tenrijk, Tsiecho-Slowakije en Rusland zoe ken jarenlang tevergeefs om een voorgan ger en zelfs in Frankrijk zijn niet minder dan 143 Protestantsche gemeenten vacant Ten slotte is door den oorlog de kans ver keken, dat de Protestanten in Frankrijk hun kerkelijke persorganen zouden kunnen uit breiden. Dr Stewart acht het stichten van een internationaal Protestantsch pers-orgaan noodzakelijk, om de godsdienstige waarheid ïn de nieuwe psychologische en sociale ter men uit te leggen. Na aldus den geweldigen achteruitgang van het protestantisme in Europa gesche'st te hebben, komt de schrijver tot de vraag: Zijn dc gevolgen van den oorlog dan uit sluitend voor de protestanten noodlottig ge weest en niet voor de Roomsch-Katholieken? Dr Stewart wijst er op, dat ook bet Katholi cisme natuurlijk hier en daar schade van den oorlog heeft ondervonden; maar daartegen over staan aanzienlijke winsten, welke hij ais volgt weergeeft: De grootste verrassing, die de laatste ja ren hebben gébracht, is het kerkelijk over wicht van bet Vaticaan Met de vredescon ferentie is het pauselijk probleem opgelost Het hoofd van de Roomsche kerk kon thans weer. vrii van kritiek, b»* «nnerinericht houden over de godsdienstige activiteit en steun verleenen in alle deelen der Katholieke wereld. Het gecentraliseerde toezicht van de Katholieke steun-actie in de ontredderde landen geeft, zegt de schrijver, het Vaticaan den grootst mogelijken voorsprong in de maatschappij na den oorlog. De Roomsch-Katholieken mogen in den oorlog tegen geloofsgenooten van andere na tionaliteit hebben gestreden, zij stopten de bressen, zoodra de kanonnen zwegen Hier tegenover is het Protestantisme verdeeld ge bleven, niet slechts natie tegen natie, maai o k kerk tegen kerk en richting tegen rich ting Dit betreft niet slechts het gemeente leven, maar eveneens de steunverleening, de zending, den bouw van kerken en scho len „Het Protestantisme, dat tot taak heeft op post te staan voor ideeën, onmisbaai voor het geestelijk leven der wereld, heeft tegenwoordig de onafhankelijkheid tot een ongerijmdheid verlaagt," zegt de schrijver Krasser kan het al moeilijk gezegd wor den; en het contrast tusschen de heillooze versplintering onder de protestantsche sek ten tegenover de machtige eenheid der Ka tholieke kerk, komt in dit onverdacht ge tuigenis wel sterk uit. Terwijl bij het einde van den oorlog, zegt dr Stewart, de paus de wezenlijke eenheid van de Katholieke Kerk onder de aandacht bracht van de bevolking in alle landen, ter wijl aan Roomsche zijde overvloedige steun fondsen werden gesticht en de Pieterspen ning naar Rome vloeide, is het verdeelde Protestantisme, behoudens sporadische po gingen tot hulpverleening en het Centrale Steun- jureau in Züric'.i, vergelijkenderwijze onmachtig gebleken de geslagen zusterker ken te helpen De onophoudelijke goud stroom naar het Vaticaan heeft de Room sche kerk niet alleen in staat gesteld, de geleden schade ongedaan te maken, doc'n bovendien de gelegenheid verschaft een groot aantal bankroet geraakte Protestant sche instellingen op te koopen en nieuwe kerken, scholen en ziekenhuizen te stichten Terwijl in 1923 in Duitschland 88 Protestant sche instellingen werden gesloten, heeft de Roomsche kerk in de voorafgaande vijf ja ren 700 zulke instellingen geopend. De offervaa'Higheid der Katholieken over geher] de wereld ontvangt hier haar welver dienden lof Maar zulk een offervaardigheid kan,alleen uit een d'epe overtuiging voort komen. Ook wij weten uit droeve ervaring, dat de oorlogsroes haat en afkeer had gestort in hoc'^en en harten van Fransche en Duit sche, van Belgische en Brksehe; van Italiaan sche en Oostenrijksche Katholieken. Ook op het Roomsche erf dreigde liét valsche natio nalisme met scheuring en verdeeldheid Man 1- wijze leiding uit Rome, over wie de Voor 'lenigheid waakt heeft niet opgehouden te wijzen op de christen plichten, welke boven He chauvinistische hartstochten dienen ge steld te worden; en de naastenliefde heeft ten slotte gezegevierd. En het resultaat wordt ons meegedeeld in een studie van een protestant prediker Een geloofwaardigei getuige is voor dit ge val moeilijk denkbaar! Plannen vfcn „Oorlog" Voordeel voor de betrokkenen* Naar de Tel verneemt, bestaan bij het De partement van Oorlog plannen, om wijziging te brengen in de loting voor den dienstplicht Men overweegt dt mogelijkheid, om deze loting te centraliseeren b v in b< Haag er. tegelijkertijd een paar jaar *e vei vroegen Het geneeskundig onderzoek zou dan niet alle ingeschrevenen voor den dienstplicht behoeven te omvatten, rooals nu, doch slechts plaat- hebben voor de d »or het lot nangewezen personen Ook voor de aanstaande dienstplichtigen is bet voordeel van de vervroegde loting duidelijk Doordat zij enkele laren vóór hun inlijving weten, waar Zi] -an toe zijn kunnen zij alle raken hun studie etc. betref fende, tijdig regelen Het pion za nog nadet dooi den minister van Oorlog w°rde' uitgewerkt Het nieuwe systeem zal, naar werd mede gedeeld. vertenvoudiging en bezuiniging met /icb brengen Zoolang echter de minister demissionair is, kan niet verwacht worden, dat de genoemde olannen worden uitgevoerd De beugvisscherii blijkt ook dit seizoen weer de hoek te zijn, waar de slagen vallen 7 van deze vaartuigen hadden besommingen die varieerden van 900400. Daar kan geen stoomschip met 14 man 10 dagen voor op zee zijn De beuger die een grootere be somming maakte f2800) had niet het ge wone bedrijf uitgeoefend doch was meer Oostelijk geweest, waar ze een groote pariii rog Had gevangen Daar deze viscb hoofd zakelijk naar België vervoerd wordt, was 't te begrijpen dat haar succes klinkende munt weid Ten slotte waren daar nog de trawlloggers. in den regel het meest armelijke deel der diepzeevisscherij Dit seizoen kan echter voor deze soort schepen veelal wel bevredi gend genoemd worden; ook dezen Maaiidag waren de besommingen der eenvoudige zeil vaartuigen weer hooger dan die van de stoombeugers. Opheffing van de Zondagsbestelling te Haarlem. De Directeur van het postkantoor te Haarlem, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat van 28 Februari a.s. af het hoofdpostkantoor op Zondag geopend zal zijn van: 11.30 v.m12.30 n.m. Van dien datum af zal op Zondag geen briefpostbestelling meer plaats hebben Belanghebbenden worden in de gelegen heid gesteld op bovengenoemd uur op het 'oofdporikantoor alle voor hen bestemde correspondentie kosteloos af te halen of door een gemachtigde te doen afhalen aan loket No. 15. In den nacht van Zondag op Maandag onstond een begin van brand in het winkel huis van den heer D. aan de Nic. Beetsstr alhier De bovenbewoners van het perceel werden omstreeks half 3 gewekt dooi den rook, die door de zoldering drong Dra waren de bewoners van het winkelhuis en van de aangrenzende woningen gewekt, ter wijl tevens de brandweer werd gealarmeerd De brandweer, die binnen enkele minuten aanwezig was, wist met een slang op de waterleiding verdere uitbreiding van den brand te voorkomen Was deze minder spoe dig ter plaatse geweest, dan had Het geheele huis met dc aangrenzende woning groot ge vaar geloopen Thans is alleen de winkel uitgebrand en werd eenige waterschade aan gebracht Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. De heer T., wonende aan den Aalsmeer- derdijk onder Haarlemmermeer, die Zater dagmiddag met zijn zoo goed als nieuwe vrachtauto reed op den Aaismeerderweg in het naburige Aalsmeer, had het ongeluk bij het passeeren van den onbewaakten over- Vorige opgave 16.975.60H Gecollecteerd bij de rede van van prof. Steger47.92H Totaal 1 J.023.53 De vischdrukte te IJmuiden. Hoewel het zeer zeker niet alleen op Maandag doch ook in het midden en laatst der week geweldig druk kan zijn in de visch- hal heett tach ongetwijfeld de markt en de 'rukte van Maandags een buitengewone be teekenis Dien dag toch is men beter dan op andere dagen in staaf een overzicht te hebben van de voorgaande week en de tee- enen ie zier van de komende Dan zeilen 'ich ook de marktnriizen waarom de prii- »er in het vervolg der week zich zullen be wegen Dat mer daarvoor in breede kringen •'rnote belangstelling koestert meer dan in de meeste andere bedrijven, is wel daaraan 'oe te schrijven dat het loon van het over "iroote deel der betrokken arbeiders, opva- -enden en havenarbeiders, afhankcliik is van den prijs die men maakt voor het product het wisselt met de besomming De Maandag van deze week had een not1 iroofere beteekenis voor de naaste toekomst cmdat hef de eerste Maandag in de veertig daagsebe vasten is. een omstandigheid, die 'atuurlijk voor de vraag van dit artikel van het grootste gewicht is Het was dan ook eenigszins teleurstellend dat het deze week niet zoo druk was als soms het geval kan ziin; er waren slechts 20 trawlers waarvan 17 Hollandsche. 8 Vlaar- Hir.gsche beugers en 5 loggers Over het geheel was dientengevolge op te merken, dat de visch prijzig was. al ver liezen de priizen het is vergelijking met de vorige week De aanbrengsten van de Hol landsche trawlers waren dooreen<*enomen middelmatig groot; niet velen hadden meer dan 200300 manden Echter het deert of menschen weinig, daar de totaal besommin gen d"r meeste booten ver boven de vei wachting kwamen verschillende waren ovet de 4000 Dit zegt nog meer, als men het vergelhk' met de resultaten der 3 Duitsche trawlers Een er van had opk op de Noordzee gevischt en- bracht wel 650 manden aan D' besom ming van dat schip bedroeg niet minder dan 7900 Wellicht had deze ook een deel der 'angst van anderen op zee overgenomen De andere 2 Duitschers waren pas laat in den nacht binnengekomen Zij kwamen uit de Oostzee vanwaar hier bijna nooit visch wotdi aangevoerd De handelaren bleken deze visch heel wat lager te waardeeren: de Wega. PG 105, bracht 400 manden ka beljauw aan en besomde f 3500; de Nord- stern, PG 176 ontving voor 450 manden scbelvisch slechts f 2900 weg in botsing te komen met een personen trein. De auto werd totaal vernield. Het mag een wonder heeten, dat de bestuurder hoegenaamd geen letsel bekwam. Door het uitglijden van een ladder, is dc 57-jarige K., wonende te Haarlem, toen hij in de electrisclie broodbakkerij van den heer O. te Spaarndam werkzaam was met het aanbrengen van een drijfriem, zoodanig gevallen, dat hij met een ernstige beenfrac tuur is overgebracht moeten worden naar een der Haarlemsche zickeninrichtingen Zondag vierde het seminarie Hageveld het 12)2-jarig Priesterfeest van een der leeraren, den Weleerw. Zeergel. W. van Leeuwen Des morgens te 10 ure droeg ae Jubilaris, in het bijzijn zijner familie, de olechtige Hoogmis op aan het altaar, da kwistig versierd was met palmen, primula s seringen en blauwe regen. De „schola can- torum" zorgde voor een wijdingsvolle stem- ming door de onberispelijke uitvoering van de Liturgische gezangen Om 12 uur vond de feestelijke receptie plaats in °e aula. Na een welkomstlied door de studenten ge zongen sprak een student der rhetoricaklas een keurige feestrede uit, gevolgd door een treffend gedicht van een der leerlingen der Poësis. De feesteling sprak daarna een hartelijk dankwoord. Des middags tegen 4 uur bracht de Hageveldsche fanfare een re- renade aan den jubilaris, die zelf werkend lid van dit muziekgezelschap is. De avond werd opgeluisterd door zang en declamatie o.a, „La Procession" van César Francit; „de Kyrie" uit de Mis van A. Caplet en drie meizangen: „de Verloving van St Brigita gecomponeerd door den Weleerw Zeergel heer J. v. d. Wie! Ook de declamaties wa ren met zorg uitgekozen en kwamen zeer goed tot hun recht. Een plechtig Lof met Te Deum besloot dit waardig feest, hetwelk voor Seminaristen steeds een bijzondere antrekkelijkheid heeft Nu de ZwetbiUg nabij Halfweg voor doorvaart gesrremd is word' door de schip pers noga! gebruik gemaak' van het Liegat Doch dit ts voor vele ook n lijdensweg Was er verleden aar een kleine verbetering tekomen doordat de z g- vaargeu' war was ntgediepi dit schijnt toch nie» afdoende teho.pen te hebben, want het is bijna een iagehjksch verschijnsel geworden dat n 'Chuif of vlet vas' gevaren is. Veelai geefi dit dan vee! moeite om weer vot te komen, daai overlossen soms noodzakelijk is He is er nu ook weer niet beter op geworden daar de tonnen die dienst deden ais bakens los zijn geraakt en ui den koers zijn gedreven wam als men er nu nie [erdege bekend -s •s vastvaren onvermijdelijk In schipperskr ngen zou het dan ook zeer worden gewaardeerd als dit vaarwater nog »ens goed bevaarbaar werd gemaakt Ernstige stappen worden gedaan om den korenmolen „de iongc Landman' te Vijf- luizen uit sloopershanden te houder. De vereemging „De oude Molen* heeft zich er tok al voor geinteresseerd en op behoud aangedrongen Genoemde vereeniging heett •vok een schrijven gericht aan de dorpsver- eeniging „Dorp Vijfhuizen' om moreelen en ftnanciee'en steun Doch er schijnt nog maar weinig zekerheid te bestaan Niet dat de eigenaar onwillig is, doch hij vind' het bedrag da' hem geboden is als de molen weer hersteld wordt, we' wat gering tegen de groote kosten die de restauratie zai mede brengen Volgens z'n zeggen zou hij dan veel voordeeliger een motor kunnen plaatsen te meer daar hij dan den kop van de molen kon verkoopen Intusschen is afwachten nog de boodschap Mogelijk komt men tot n minnelijke schikking, soodat de molen dan ■oehouden blijft Bovengenoemde Vereeniging gal voor ha- e leden en genoodigden een Filmvertooning m het Gemeentelijk Concertgebouw te Haar- em. Nadat de Voorzitter de aanwezigen welkom nad geheeten, werden eerst geprojecteerd twee Vogelfilms, vervaardigd door den heer A Burdet, lid der Vereeniging Deze films gaven velschillende scenes uit het vogelleven te zien, de eene nog interes santer 'dan de andere. Wanneer men slechts eenigszins op de hoogte is van de tallooze moeilijkheden, die te overwinnen zijn om een behoorlijke vogelopname re maken, kan men gemakkelijk begrijpen welk een voorberei dingen getrotfec moeten worden en hoevee) ^eduld en vogel kennis er no'odig is cm zulk? films met succes te kunnen vervaardigen De hulde, door den Voorzitter aan den heer Burdet voor zijn bijzoudei geslaagd werk gebracht, was dan ook alleszins verdiend Hierna volgden eenige films, vervaardigd door den heer J-C Moi Voorzitter der Ver eeniging. De eene film gaf eenige gedeelten te zien van den bekenden „Leeuwenhoek film", terwijl de andere film verschillende Micro opnamen van Kristallisatie? ver 'oonde. De beide films hadden eveneens groot succes door den heer Bekkers werd de heer Mol gelukgewenscht met het schitterende resultaat, dat hii met de Micro fotografide weet te bereiken Tot slot van dezen filmavond werd nog een Teekenfilm een sprookje in beeld brengend, geprojecteerd Aan den tentoonstelhngswand wei de Focus-Collectie „Vrije Onderwerpen' te aanschouwen een en mder gaf zeer mooi werk te zien Het huishoudelijke gedeelte van de Agenda werd bewaard tot de volgende vergadering Omstreeks elf uur werd deze interessante, goed bezochte bijeenkomst door den Voor zittei gesloten Door het Bureau van Actie tegen Stem- dwang, was gisteravond in café Slot aan het Ptetoriaplein een protestvergadernö beleed, waarop Oversteegen uit Santpoort zou spreken over zijn arrestatie en die zijner familieleden De waarnemend burgemeester, mr, J. N J E. Heerkens Thijssen had echter het hou den dezer vergadering verboden, zoodat zij niet kon doorgaan. Maatregelen tegen nieuwe overstrorj. min gen. Vervroegde loting voor dienstplichtigen. De hooidicdacteur van de „Tribune" ge- schorst Tentoonstelling der geschenken aan bet Koninklijk Echtpaar. Commissie tot onderzoek sera en ent stoffen. Stichtingsvergadering van den Bond va& R.-K. Technici in Nederland. Mgr. Dr. Ariëns ernstig ongesteld. De Maas blijft vallen; Lek en Dommel stijgen. Italië zal Polen steunen bij 't verkrijgen van een zetel in den Volkenbond; Engeland daarentegen niet Dc boschbranden in Australië woeden voort Zie verder ook Laatste Nieuws. Baroeterstand 9 uur v.m.: 768. Stilstand, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.57 Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt Naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 Februari. Hoogste Barometerstand 772.6 m.M. tc München. Laagste Barometerstand 744.5 m.M. te Janmayen. Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 Februari: Meest matige, zuidwestelijke tot zuidelij ken wind, half tot zwaarbewolkt of betrok ken, tijdelijk opklarend, later weer eenige kans op regen, zelfde temperatuur. Door het bestuur van de Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en de Omliggende Gemeenten en tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer is bet volgende adres aan den Haarlemscbén gemeenteraad ge zonden. Plet bestuur van de Vereeniging tot Ver fraaiing van Haarlem en omliggende ge meenten en tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer heett de eer zich bij deze tot u te richten in verband met een zaak, die niet alleen dat bestuur, maar iederen Haar lemmer ter harte moet gaan; het behoud van den zetel van „Bloembollencultuur'' voor onze stad Haarlem, dat steeds bekend is geweest als de bloemenstad, moet dit ook voortaan blijven. Ook warneer historische overwegin gen niet voldoende gewicht in de schaal leg gen, ook wanneer het vermeerderde aan zien onzer stad als zetel van een dergelijk wereldbedrijf niet ten volle wordt gevoeld, blijft toch bet niet te ontkennen en even min te onderschatten practisch belang voor de geheele bevolking van Haarlem bestaan. Inderdaad, geheel afgescheiden van ideëele overwegingen, is het tijdeli'k verblijf (elke week) van 600 tot 800 in bef bollenbedrijf wirkzame personen, met hun huisgenooten vaak van de grootste beteekenis voor zeer uiteenloopende en zeer belangriike bevol kingsgroepen in deze gemeente. Geldhandel notarissen advocaten, makelaars, groot industrie. de middenstand :n den ruimsten zin des woords, maar niet alleen deze groe nen, ook de werknemers in tal van bedrijven hebben er rechtstreeks groot geldelijk be ledig bij, dat het centrum van dit bedrijf niet naar elders verhuist. Het verlies van den zetel van Bloembol lencultuur zou voor Haarlem een moreele schade zijn, wegens de verbreking van een kostbare traditie, doch tevens een iinanci- ëele schade, voor werknemer zoowel als werkgever, door het gemis van duizenden vreemdelingen per jaar, van wie de geheele stad profiit heeft. Daar de behoefte aan een voldoende groot beursgebouw voor het bloerobollenbedrijf 'n zeer dringende noodzakelijkheid geworden is en. als wij goed zijn ingelicht, de beslissing omtrent de plaats van stichting daarvan, in de kringen der belanghebbenden reeds lang een puit van beraad, nog slechts zeer kor ten tijd op zich zal laten wachten, verzoekt ons bestuur, zich bewust ziindc van het daardoor dienen van groote belangen van geheel Haarlem Uwen Raad dringend met den metsten spoed het daarheen te leiden, dat het behoud van den zetel van „Bloem bollencultuur" voor Haarlem verzekerd wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1