DE OUDE ST. JANSPOORT EEN PAAR KIEKJES IN MOOI OUD-HAARLEM Tweede Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Dinsdag 23 Februari 192< Een bekoorlijk gezicht vanaf het Zuider Buiten Spaarne op de Eendjespoort en de Lange Brug, geteekend door H. Spilman in 1761. De Eendjespoort werd 26 April 1866 voor afbraak verkocht. Het X geeft de plaats aan, waar nu de R.-K. Kerk aan het Spaarne staat. Ons mooi Binnen-Spaarne, zooals H. Spilman het in 1780 teekende. Het geeft een kijkje op de Turfmarkt. teekenaar plaatste zich op de Lange Brug. Di De oude St. Janspoort der stad Haarlem in 1620, afgebroken bij den uitleg der stad Haarlem. Van den met X gemerkten toren zijn nu de fundamenten blootgelegd bij den bouw van het nieuwe gebouw der Nutsspaarbank. Brand In de Janstraat op den hoek van Bagijnhof in 1820, door P. Barbiers. De Cathrijretorens, geteekend door O. v. d. Sprang in 1800. De op onze reproductie afgebeelde molen ,,De Adrïaen is gebouwd op de giond- vesten van een der torens. De teekenaar van dit plaatje, dat een mooi gezicht op Haarlem geeft, plaatste zich op' de Hooimarkt. De Jansweg rond 1800, gezien in'de richting van de Jansbrug. Het groote gebouw is het nog bestaande Hofje van Staat. VOOR DEN POLITIE RECHTER. UIT DE PERS. Het Manifest. Ter vergelijking een kiekje van het tegenwoordige Spaarne. Wij hebben verleden week gemeld dat men, bij den aanleg der fundamenten van het nieuwe gebouw voor de Nutsspaarbank op den hoek van de Jansstraat en Korte Jansstraat gestooten was op de fundamen ten van een der torens van de vroegere St. Janspoort. Wij geven er een afbeelding van. De St. Janspoort ontleende haar naam aan de Commanderij van St. Jan, sedert 1310 in hare nabijheid gevestigd en stond even voorbij de tegenwoordige Korte Jans straat en de Ridderstraat. Men moet zich dus indenken dat de eene toren van de af gebeelde poort aan de zijde van de Ridder straat stond en de andere aan de zijde van de Korte Jansstraat. De tegenwoordige Jansstraat liep dan on geveer door de Poort heen. De toenmalige stadsgracht lag dus ongeveer bij de Ridder straat en Korte Jansstraat. De tegenwoor dige Nieuwe Gracht is pas later egraven. Waarschijnlijk zal de stichting van de St. Janspoort wel samenvallen met die van an dere poorten, welke men in 1420 vermeld vindt. In het Spaansche beleg had de St Janspoort veel te verduren, schrijft de heer Gt J. Gcnnet, in zijn werkje ,,de Poorten van Haarlem," want op 19 December 1572 los ten de belegeraars 675 schoten op deze sterkte met dit gevolg dat een toren, aan den west- of duinkant werd weggeschoten. De belegerden achtte» zich toen genood zaakt de geheele Poort omver te halen, maar dat ging niet gemakkelijk en eerst na veel tobberij gelukte het in begin Februari 1573 haar naar binnen te doen vallen. Op de puinhoopen is toen met horden, rijs en ander houtwerk een bolwerk gemaakt, dat een goede borstwering bleek te zijn. De afbeelding hiernevens stelt de poort voor, herbouwd toen de ellende en jamme ren van het beleg achter den rug waren. In de eerste poort hadden Burgemeesteren eene gevangenis doen inrichten met „exa mineerkamer". Deze examineerkamer was de plaats waar men naar ouden trant de schuldigen door pijniging tot bekentenis trachtte te brengen. Toen de poort den 19en December 1572 door de Spanjaarden zou duchtig werd be schoten, begon men te begrijpen dat de ge- kerkerden daar niet meer veilig waren en bracht men hen 's avonds naar de kelders onder het Raadhuis. De hierneven afgebeel de Poort werd waarschijnlijk reeds in 1683 gesloopt. Zij bestond nog toen de gracht er voor al gedempt was. Doordat voorbij de Janspoort, .op den tegenwoordigen Jans- weg, steeds meer gebouwd werd (o.m. kwam daar het Hofje van Staats en het Hofje van Beresteyn) was aan die zijde een nieuwe uitleg der stad noodig. Toen werd de grens der stad verlegd naar de tegen woordige Bolwerken. Nu wij toch een plaatje geven van de St. lanspoort, lijkt het ons wel aardig ook een dée te geven van den toestand om de St lanspoort in vroegre tijden. Het ééne kiekje brengt een brand in de Jansstraat in beeld ter hoogte van de tegenwoordige Ka tholieke kerk. De straat, die men naast het brandende huis ziet, is de toegang tot het Bagijnhof en het brandende huis stond dus vermoedelijk op de plaats waar de heer Star nu een slagerwinkel heeft. De huizen, die verder te zien zijn stonden dus op de plaats, waar nu de R. K. kerk en pastorie staan. Voorname huizen, zooals men ziet, want door alle tijden heen ,is de Jansstraat een voorname straat geweest. Er woonden vele Patriciërs. Allan noemt er eenigen van op: Jhr. Floris van Schagen, Jhr. Cornelis v. Hoemale, Jhr. Filips van Batenburg, Jhr. het stadsgezicht, dat men op den singel staande, in het oog kon krijgen. St. Bavo- kerk in de geheele breedte tot achtergrond, het belommerde Spaarne en de woelige Turf markt vooraan, was zoo aardig als men er gens in de stad iets kon waarnemen. Ik ken tenminste lieden, die toen de boog zou af gebroken worden, ter uitvaart nog eens op dat kijkje te gast gingen" Welnu wij meenden onze lezers een ge noegen te doen met dit door den heer Gon- net zoo geroemde kijkje eens af te beelden. Het is inderdaad mooi. Men moet zich dan voorstellen op 't Zuider Buiten Spaarne te staan. Men ziet dan de Eendjespoort met de vroegere (houten) Langebrug. Het kruisje op ons plaatje geeft de plaats aan waar nu de R.K. Kerk aan het Spaartle staat. En ook de „woelige Turfmarkt" brengen wij in beeld, met een mooi gezicht op het oude Spaarne. Zie die oude geveltjes eens. Daar is toch nog wel wat van bewaard! Op ons plaatje is ook nog de Smalle Oude Gracht te zien, die zich hier in het Spaarne stort, ter plaatse waar de Gedempte Oude Gracht aan de Turfmarkt grenst. Floris van Alkemade, Joffrou Guedula van Haarlem van Beeckenroede, Jhr. Johan, Ja cob en Cornelis v. Teylingen, Jacob van Schagen, Jacob van Duyvenvoorde, Corne lis van Zaenen, Jhr. v. Adrichem. In 1572 woonde ter hoogte van dc Provinciale Grif fie Jhr. Lancelot van Brederode, die door de Spanjaarden werd gevangen genomen en in Augustus 1573 op het plein van Huis ter Cleef werd onthoofd. Den Jansweg geeft ons plaatje te zien in de richting van de Jansstraat. Op den ach tergrond ziet men de Groote Kerk. Het lijkt ons wel aardig met de afbeel ding van de St. Janspoort ook een afbeel ding te geven van nog eenige andere torens en poorten van Haarlem. Wij doen dit, om dat ze tegelijkertijd een paar fraaie gezich ten op Oud-Haarlem geven. Allereerst een afbeelding van de Cathrij- netorens op de beide oevers van 't Spaar ne ter hoogte van de Infanterie-kazerne aan den Koudenhorn. Om zich te oriënteeren hebben wij een plaatje gekozen uit den tijd dat reeds de molen „De Adriaan" op de fundamenten van een der torens was ge bouwd. Op den anderen oever van het Spaarne, aan de zijde der infanterie-kazerne, stond de andere toren. Op deze foto goed zichtbaar. De teekenaar plaatste zich blijk baar ter hoogte van de tegenwoordige Hooi markt en kreeg zoodoende een mooi gezicht op de stad. Eén van de torens werd op 2 Juli 1573 door de Spanjaarden plat geschoten en ook de andere werd zwaar gehavend. De toren op den westelijken oever heette de Zander toren die op den oostelijken oever, daar waar nu de molen op staat, de Goede Vrouw. Het wai"en rondeelen met zevenhoe- kige spitstoeloopende leiendaken. Den 24- sten April 1778 werd de molen ,De Adri aan" gebouwd. De Eendjes Poort, die wij nog afbeelden, stond ter hoogte van de Lange Brug, juist op het punt waar de gracht (Kampervest) in het Spaarne valt. De heer Gonnet schrijft van deze poort het volgende: „Bouwkundige beteekenis of waarde had zij geenszins en toch was de steenen boog eene uitmuntende lijst voor Diefstal. Een chauffeur werd beschuldigd in het huis van J. G., uit een jaszak een bankbil jet van 40 te hebben ontvreemd, welk geld hij daarna in Amsterdam% had verteerd. Bekl. bekende, vroeg echter veroordeeling tot een geldboete, daar zijn moeder het ge stolen bedrag reeds had terugbetaald en een gevangenisstraf hem en zijn gezin moreel en financieel zeer nadeelig zou zijn, temeer daar hij heden op twee betrekkingen als chauffeur afging. De Officier van Justitie vroeg, vooral daal de bestolene een goede bekende van bekl was, 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak: 1 maand gevangenisstraf. Een ruitenbreker „Bekl. M., je wordt beschuldigd tijden de Kerstdagen in de Gen. Cronjéstraat t Schoten, opzettelijk een spiegelruit te heb ben gebroken." „Ik weet van niets, Edelachtbare." De getuigen verklaren eenstemmig, dal zij hebben gezien, hoe M. de spiegelruit brak, De politierechter: „Het komt niet te pas dat je met opzet goederen van anderen ver nielt, terwijl je zelf ten koste van de ge meenschap moet leven." Beklaagde: „Dat is mijn schuld niet. Als ik ergens twee dagen werk, kömt de politie waarschuwen, dat zij een woesteling dienst hebben. Ik ben een slachtoffer dei maatschappij." Eisch: gevangenisstraf wegens opzcttelij. ke vernieling; het feit 'is bewezen, ondanks I de ontkenning van den beschuldigde. Uitspraak overeenkomstig den eisch. Beklaagde: „Dan gaan we in hooger be roep." Ziezoo, het is al weerl Wat? Wel, dat Manifest van dc S. D. A. P. Dat is, zegt „Het Centrum", de Turksche trom, die nu eenmaal geslagen behoort te worden, als de Kamerfractie iets bijzonders voorstelt. 't Is weer de gewone stijl, veel gebral en weinig inhoud. In twee woorden kan men 't heele Mani fest samenstellen: Coiijn moet weg! Dus Kamerontbinding. En dan? Daarop weet ook de S. D. A. P, geen antwoord. Maar we hebben dan alvast het voorstel gehad, en het Manifest, de rest is maar bijzaak. Natuurlijk krijgen de Katholieken weer de schuld, dat er nog geen Ministerie is. 't Zou dan ook wel raar in de wereld moeten loopen, als van alle narigheid de Katholieken tenslotte eens niet de schuld kregen! Maar.,., willen de heeren eens even ant- wooden op deze vraag: hoevele sociaal democraten zijn bereid geweest, om in een eventueel Kabinet-Limburg te gaan zitten? Geen zin in? Goed. Maar waarom waren de Katholieken dan verplicht, om in een Kabinet-Marchant te treden? Potsierlijk is de met vette letters mee gedeelde verzekering, dat de stemming op 11 Nov. was „een botsing tusschen demo cratie en reactie."!!! Aan de zijde der democratie stonden dus de S. D. A. P., Vrijzinnig-Democra tie, enfin, dat gaat nog maar dan ver der: Vrijheidsbond, Christelijk-Hislorischen en de dominés üersten en Lingbeekl! Wie heeft 't ooit zoo dol op een politieke viool hooren spelen? De heeren hebben toch geen bijzonder hoogen dunk van het bevattingsvermogen der bewuste proletariërs! Maar enfin, het Manifest is er, wij kunnen gerust zijn, de inhoud ervan doet minder ter zake. Wie vraagt er ooit naar inhoud bij een Turksche trom?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5