STADSNIEUWS. Achter de Begraafplaats. Agenda 24 Februari Verbetering Rijksweg Haarlem-Bennebroek Aanleg voetpaden. „Kindervoeding". Penoen1«n''n, bij de Prov. Waterstaat. „Weldadigheid naar Vermogen". Tentoonstelling van Grafische Kunst door Hans Beers in „De Kerkuil". Een rijwielpad langs den Rijks straatweg onder Haariemmerliede. Pro Juventute. R. K. Schotensche Gymnastiek vereniging; Leonidas. R. K. Jonge Studenten-Vereeniging St. Bavo-Gilde. MUZIEK. Gem. Orgelconcert. Gevonden Dieren en Voorwerpen. Personalia. Collecte. Droevig. De zetel van „Bloembollencultuur". De collecte voor den Watersnood te Schoten. HEEMSTEDE. De wegen in den Haar lemmermeer. OVERVEEN. BENNEBROEK. VIJFHUIZEN. WIJKEROOG. ^EioEROORD. Sociëteit „St. Bavo. Geloof en Weten schap 8 uur Cursus Fransch 8 uur Haarlemsche Inkoop Combinatie half 9 uur Ledenvergadering „Arbeid Adelt" 8 uur Tooneelclub Vrouwen bond 8 uur Haarlemsche Melkhan del half 8 uur Vioolonderwijs 3 uur Bevolkingsbureau 8 uur, St. Jozeisgezellen-gebouw Jansstraat 59 Cursusavond 8 uur. Stadsschouwburg. Tweede voordracht avond der leerlingen van de muziekschool van de Mij, tot Bevordering der Toon kunst kwart over 7 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetesiraat 11 El- ken Donderdag van 89'A uur. R.-K, Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ,,St. Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur, 's-middags van 35 uur, 's-avonds vap half 8half 9 uur. 's Zaterdag» alleen van 915—12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Blocm- holstraat 1. Alle werkdagen van v.m 10—12 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R.-K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overvecn (dr. C Bosch], R.-K, Leeszaal en Uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraaf 1 Zondags en Woensdags m van 810 uur n.mi. gezéllig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. ft.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags van 2—3 uur, Donderdags van 12 R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh. Ged. Oude Gtacht 74. des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan hel zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, elcctricitcitsongevallen TcL 10231. 16 November j.l. vroeg G. Kamminga te Schoten van de gemeente Haarlem in koop te ontvangen twee gedeelten bouwterrein, gelegen aan de Noord- en aan de Zuidzijde van de Schoterveenstraat (nu nog gemeente Schoten) samen groot 988 M2 tegen den prijs van 10 per M2. De bedoeling was daar 8 woonhuizen te bouwen, die nu waar schijnlijk weer ver boven den grond staan. De heer Rinkema vroeg met hetzelfde doel voor 1103 M2 (10 huizen) tegen den zelfden prijs. Hij noemt in zijn adres een geprojec teerde straat ten noorden van dt gemeente lijke kweekerij. Hier zijn we op historischen grond Hier was het Spaansche vaartje, waarlangs Don Frederico de Toledo dagelijks mond- en krijgsbehoeften zag aanvoeren voor zijn legerscharen, die het Hacrlem zoo benauwd maakten. Vlak achter de begiaafplaats staan nu hui zen met den rand op het voormalige vaartje, eerder de Haessensloot of vaart. Tuschen haakjes mag we! gezegd worden, dat geen enkele naam hier aan den ouden toestand herinnert. De nu ruim 300 jaar oude polder lêeft voort in Schoterveenstraat. het oude buiten Hoogewoerd in eenige Hocgewoerd- en dwarsstraten Dit vaartje, vroeger een vaart, Zoo bekend door het Spaansche beleg zult ge tever- geefsch zoeken Nog enkele sporen zijn er van over, die welhaast zullen verdwenen zijn. Het Spaan sche vaartje toch aan den Achterweg (noord rand stedelijke begraafplaats Kleverlaan), op de' grens van Haailem en Schoten is ge dempt en op den aan de overzijde liggenden tuin achter Huize Hoogewoerd verrezen een paar sttaten, die bijna weer alle bewoond zijn. Dat gedeelte van het vaartje lag een twintig jaar terug al bijna geheel dicht. Toen evenwel de stedelijke begraafplaats aan de Kleverlaan werd aangelegd, werd het vaar tje weer op diepte en breedte gebracht, maar toen de echte demping was besloten, vorigen zomer, was de demping al weer ver gevorderd. Nu is de toestand gezond: de oude verwaarloosde vaart is schoon ge maakt een rioleering er doorgelegd en daar op weer gedicht en met duinzand op hoogte gebracht. We wachten nu maar op de an nexatie en dan zal de rijweg van den Ach terweg wel verbreed worden. Het aardige smalle bruggetje over het vaartje hier ligt er nog, maar één leuning is grootendeels weg, om te verdwijnen als de bestrating in orde is. Nog ligt daar de kronkelende vijver van de oude begraafplaats, eertijds (vóór 1865) de buitenplaats Zuid-Akendam van onzen welbekenden stadgenoot, wijlen L. P. Zocher. Mettertijd zal ook die vijver gedempt zijn, terwijl van het Schotensche gedeelte ieder een wel weet te vertellen, waar de Spaan- schevaartstraat is; maar weinigen bekend zijn met het feit, dat daar eenmaal de Spaansche Vaart was, Precies op Haarlem's grens, dicht bij het Julianapark is de brug boog aan den waterkant duidelijk te onder scheiden. Dichter bij de uitmonding der Spaansche Vaart in het Noorder Buiten Spaarne lag tijdens het Spaansche beleg een brug over hét Spaarne voor militair ge bruik en was een" weg aangelegd vandaar naar den Ouden Weg. Dat was voor aanvoe ren van krijgsvolk, ammunitie cn krijgsvoor raad van het belegeringskorps. Met hetzelf de doel was ook de Haessensloot uitgediept tot achter het Huis ter Kleef. Zoo men weet, was dit tijdens het Spaansche beleg 1572/73 het hoofdkwartier van Don Frederico de Toledo. Alva's zoon. Van het gedeelte Spaansche Vaartje, ach ter den Stadskweektuin, is weinig meer te merken. Voor een groot gedeelte is dit reeds onvrijwillig gedempt en wordt met afval van den tuin gedempt. De Romeinen hebben daar last van ge had, want rottende boel valt in en wie daarop bouwt, krijgt geknakte huizen, die leelijke scheuren gaan vertoonen. De boel is dus aan de Hoogewocrdstraat, waarvoö' kort de kennel „Haerlem" stond tot den voormaligen bodem uitgegraven en vervangen door duinzand Langs het voor malige Spaansche Vaartje hier wordt met tertijd een Straat aangelegd, die de Ter Spijt laan met de Marnixstraat zal verbinden Een gedeelte van de boomkweekerij bij de Ter Spijtlaan is reeds ontruimd en het ras terwerk van den kweektuin achteruit gezet. De reeds genoemde Haessenvaart of sloot staat in nieuw verband met de bepoldering van het land tusschen de duinen cn Haar lem met het Spaarne. Maar dat is weldra geheel uit. Toen we dezer dagen achter langs de Begraafplaats kwamen, zagen we, dat men bezig was het gedeelte vijver tusschen Schoterweg en Achterweg te dempen. Dit karwei is eenige weken geleden aanbesteed van gemeente wege om de begraafplaats te vergrooten en verbinding te krijgen tusschen het oude ge deelte aan den Rijksstraatweg en bet nieu we aan de Kleverlaan. Een lange rioleering zal de oude water gang dan geheel vervangen hebben. VAN KENNEMER. Het ligt in het voornemen van het JRijk om over te gaan tot verbeter.njj van den rijksstraatweg Haarlem-Bennebroek, Deze verbetering zal beslaan in het aanbrengen van een 6 Meter breede asfaltverharding bestemd voor rijweg met ter weerszijden daarvan met klinkers bestrate rijwiepaden ter breedte van 3 Meter, terwijl daarnaast een berm van 1 Meter is gedacht, zooals wij rèeds gemeld hebben. Op 18 December j.l. heelt reeds een aan besteding plaats gehad voor de verbetering van een gedeelte van dezen weg over een lengte van ongeveer 1 K.M. vanaf Hecto- meterpaal 405 nabij de Van Oldenbarne- veltlaaa tot bet einde van den weg nabij het Westerhcutpark en het is de bedseling, dat in het voorjaar met de uitvoering van di werk wordt begonnen. Voor de uitvoering van deze werkzaam heden is medewerking verzocht van de gemeente Heemstede. Verzocht is om te bevorderen, dat de benood.gde aan de gemeente behcorende grondstrooken ter beschikking van het Rijk worden gesteld cn een aantal boomen wor den gerooid. Verder is gevraagd te willen nagaan, welke in den weg l.ggende leidingen dienen tc worden verlegd, B. en W. van Heemstede hebben hierover het advies ingewonnen van den Gemeente- opzichter en den D.recteur der gemeente gas-, duinwater- en electriciteitsbedrijven. Uit deze adviezen is gebleken, dat voor de uitvoering van het gedeelte, dat het eerst onder handen ?al worden genomen aan de Westzijde van den Heerenweg tus schen de grens van de gemeente Haarlem en de Uit den Boschstraat 7 stuks iepen gerooid zullen moeten worden, terwijl aan de Oostzijde van den Heerenweg. nabij de Emauslaan 1 iep en 4 linden zuilen moeten vallen, Tusschen de Emauslaan en de Van Oldenbarneve.ltlaan zullen aan de Oostzijde van den Heerenweg 13 stuks iepen moeten word gerooid. De Plantsoencommissie kan zich et mede vereenigen, dat voor de wegverbelering deze boomen worden gerooid en daartegen bestaat bij B. en W. ook geen bezwaar, daar deze boomen het verkeer ernstig zouden belemmeren. De leidingen voor duinwater en electr.- citeit alsmede de rioleerna in dat gedeelte vallen geheel buiten de asfaltverharding, De gasleiding daarentegen icu over een c anzienlijWe lengte onder deze verharding komen te liggen, hetgeen met het oog op eventueel noodzakelijke onderhoudswerken ten eenenmale ontoelaatbaar moet worden geacht. De gasleiding zal mitsdien worden opgegraven en omgelegd. Van deze ge legenheid kan worden gebruik gemaakt om de gasleiding, met het oog op het sterk toegenomen en nog steeds toenemend ver- bru.k in het Noord-Westelijk deel der ge meente, te verzwaren, waardoor pen groo- tere bedrijfszekerheid wordt verkregen. De kosten van omlegging en verzwaring van deze buisleiding worden geraamd op 8500.—. Omtrent het afstaan van strooken ge meentegrond, nood'g voor de verbetering van den geheelen weg, adviseeren B. en W hun tc machtigen regelingen te treffen me! het Rijk. Voorts deelen .zij mede, dat bij de be sprekingen van dit plan tot verbetering van den Heerenweg is overwogen van gemeente wege, waar dit mogelijk is. over te gaan tot het maken van voetpaden naast de rijwielpaden en wel ter breedte van 4 Meter waarvan 1 Meter door het Rijk ter beschik king kan gesteld worden. Hierdoor zou ian de voetgangers langs dezen ontegen zeggelijk drukken verkeersweg een ve iige gelegenheid tot wandelen kunnen worden geboden. Voor aanleg van een wandelpad voor voetgangers wordt door het Rijk geen zorg gedragen, zoodat dit geheel van ge meentewege zal moeten geschieden en wor den bekostigd. Wij zijn van oordeel, dat waar hier een zeer goede weg voor het rijverkeer door het Rijk in orde wordt gebracht, het zeker in het belang van de gemeente is. dat ook voetpaden langs dezen weg worden aange legd en waar mogelijk tot aankoop van strooken grond, daarvoor langs dien wc> werdt overgegaan. Een behoorlijk breed voetpad is noodig om daarop boon^n te kunnen planten en daarin alerlei leidingen tc kunnen bergen. Het is niet vooruit te zeggen. welke kosten hiermede gemoeid zullen zijn, daar bij het afstaan van der grond veel zal afhangen van de medewer king van de e'genaren dier gronden. Het bovenbedoelde voetpad zou reed° direct tot stand kunnen komen langs het weiland van Bosch en Hoven als daar een gedeelte sloot wordt omgelegd. B. en W. adviseeren den Raad voor 192^- een cred'et te verleenen van f 30.000. voor' aankoop van strooken grond lanrf° den Heerenweg, voor aan'eg van trottoirs en verdere werken, welke daarmede ver band houden. De Commissie voor Openbare Werken kan zich met een en ander vereenigen. B. en W. «stellen daarom den Raad voo- bp'aand besluit vast te stellen: B. en W. van Heemstede vragen nu der Raad machtiging: 1. met het Rijk de Pood'ge rege':n<5en te treffen omtrent het afstaan van strooker gemeentegrond, noo-Og voor de ver betering van den rijksweg Haarlem Bennebroek. 2 over te gaan tot het rooien van de boomen, d'e door het maken van dezer weg mochten b'i'ken een verkeers- belemmering te vormen: 3 tot omlegg'ng en verzwaring van de gas leiding in dezen weg. vanaf de Emaus laan tot aan de Meesterlottelaan er daa'voor een credlet te verleenen var 8500.—: 4 om over te gaan tot aankooo van we*- strooken langs den Heerenweg. a->nle-* van trotto'rs ter breedte van 4 Met<" en het maken van verdere daarmede ir •verband staande werken voor hr.' jaar 1926 daarvoor een crediet te verleenen van 30.000. De vereeniging Kindervoeding reikte in de ifgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 200, Dinsdag 178. Woensdag 184 Donderdag 178, Vrijdag 200, Zaterdag 181 porties. Tot tijdelijk ingenieur bij de Prov. Wa terstaat is benoemd Ir. J. A. Priester, 'te Middelburg en tothoofdcommies mr. J. C. de Bruijn Ouboler, candidaat-notaris te Am sterdam, De heer J. H. W. Hoberwehl schrijft ons Wanneer wij dagelijks de dagbladen in zien, dan staan wij verbaasd over de vele gelden en goederen, die nog steeds binnen- komnen voor de slachtoffers van den Waters nood. Heerlijk, die weldadigheidszin bij ons volk Weet gij, wat mij echter zoo verwondert Dat die weldadigheidszin zich bij velen alleen openbaart bij groote rampen. Kunnen wij, al is het dan in mindere mate, niet immer mee voelen met onze arme medemenschen Is het noodig, dat er ook in onze schoone bloe menstad nog zooveel armoede en ellende ge leden wordtdat nog zooveel onzer mede burgers moeten huizen in krotten, waar zelden of nooit de heerlijke zonnestralen binnendringen. Neen, driewerf neen Als alle Haarlemmers naar vermogen bij droegen om den nood hunner minderbe deelde stadgenooten te lenigen, dan was er geen armoede meer. Maar dit leed dringt niet zoo tot allen door, het is zoo gewoon, men denkt er niet zoo aan. En toch wat moet het voor die arme stum pers hard zijn geweest te lezen, dat uit alle oorden des lands het geld stroomde naar de geteisterde streken, dat het stormcomité van Borculo f 100.000 kon afdragen aan het Watersnoodcomité hoe magazijnen vol ge stapeld werden met kleeren, goederen en levensmiddelen, en dan zelf ook aan alles gebrek te hebben en dan zelf telkens van den huisbezoeker te moeten hooren wij kunnen u niet meer geven, er is niet meer. Toch zijn er in onze stad velen, vereeni- gingen en particulieren, die doen, wat zij kunnen om de armoede te bestrijden, die en dan wensch ik vooral Uw aandacht te vestigen op de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen". Deze vereeniging onder steunt Haarl gezinnen'zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid Zoo werden in het afgeloopen jaar ondersteund 75 ge zinnen, van welke 30 gezinnen behoorden tot de Herv. Gem. 34 gezinnen tot de R.K. Kerk en de andere tot verschillende Kerk genootschappen. Verder werden nog 20 gezinnen van zoogen. nieuwe armen onder steund. Is u het niet met mij eens, dat iedere stadgenoot van deze instelling lid moest zijn En toch telt de vereeniging slechts eenige honderden leden, (Jaarl. contributie vanaf f L~) Dat mag niet langer zoo blijven. Geeft u dus nog heden op als lid en weest tevens zoo goed nog even uw garderobe en linnenkast na te zien bij velen uwer zal nog wel 't een en ander tc missen zijn een briefkaartje aan het Bureau der Ver. Proveniershuis, Gr. Houtstraat 144 en het wordt bij u afgehaald. Ik eindig met een beleefd, maar dringend verzoek. De Heer Goeting, de welbekende Gymnas- tiekleeraar, die reeds zoo, dikwijls een gym- nastiekuitvoering gaf ten bate van de een of andere liefdadige instelling, is ook nu weer bereid gevonden om met de leerlingen der Meisicskweekschool, het Haarl. Instituut voor de lich. opvoeding de bijz. lagere school Aerdenhout-Bentveld en de Datnes-Gymn.- vereeniging Germani een uitvoering te geven ten voordeele van Weldadigheid naar Ver mogen met welwillende medewerking v/h. orkest der leerl. der Rijkswkeekschool en The Fire Jazz. De uitvoering zal plaats hebben op 6 Maart in de stedel. concertzaal, de prijzen der plaatsen zijn f 1.f 1.50 en f 2.Neemt nu voor deze uitvoering een of meer kaarten, dan voorspel ik u een genotvollen avond, geniet en doet meteen een goed werk. De kaarten zijn verkrijgbaar bij den Heer Goeting, Julianastraat 24, aan et Burea" van W n. V., Groote Hout r at, bij de leerlingen der Kweekschool en ..ij de Hms- bezoekers(sters) van W. n. V, Een voorproefje van de kunst van Beers krijgen we reeds, wanneer we door de kleine ruitjes, die aan de „Kerkuil" zoo'n aardig aspect geven, naar binnen zien. Daar toch zien we een opmerkelijke linoleumsnede, die het beste doet verwachten van de werken, die binnen de aandacht vragen. We worden in onze verwachtingen niet teleurgesteld, want wel is het een der beste vruchten, die men voor 't venster bracht, doch wanneer we de klink van het typische deurtje hebben op gelicht, wacht ons nog menig schoone ver rassing. Het blijkt dan, dat het werk van Beers zich gunstig onderscheidt van dat van vele hedendaagsche beoefenaars der gra fische kunst. Bij hem geen oppervlakkigheid, geen handigheidjes, die maar al te vaak de tekortkomingen moeten dekken, en allerminst gewichtigdoenerij We erkennen hier dadelijk denernstigen kunstenaar en fijnbesnaarden mensch, die er zich van bewust is, dat tech nische bekwaamheden noodig zijn om zich goed en duidelijk te kunnen uitspreken. Zijn oorspronkelijke opleiding in de decora tieve inrichting gaf hem gevoel voor com positie en ztirg voor het detail. Zij loochent zich maar zelden, waardoor wel eens een zekere tweeslachtigheid ontstaat, die echter niet bepaald hinderlijk is. Zijn linoleum sneden hebben ons verzoend met deze techniek, die ons zoo dikwij s als een slap surrogaa' van de houtsnede voorkwam. Beers weet van de eigenschappen van het materiaal te prcfiteeren en heeft uitstekende resultaten berfeikt. We zullen geen titels noemen, want met een enkele uitzondering („de Molen" achten we niet zoo geslaagd) mogen ze alle als fraaie proeven van prent kunst worden aangemerkt. Zijn lust tot orneeren heeft hij niet geheel terzijde gezet en een prachtige sierdoek „Aquarium," even eens een linoleumdruk, levert het bewijs van zijn kunnen op het gebied van sierkunst. De 1 fijn uitgewerkte motieven zijn op ongezochte wijze in het kader gezet en toch is een rustig geheel entstaan, waarvan de decoratieve werking ongemeen bekoorlijk is. Van de houtsneden, die van een weloverwogen op zet en een nauwgezette uitvoering getuigen, trof ons vooral „Cypressen". Hoe mooi heeft de kunstenaar hier gewerkt met het zwart en wit en de fraaie tusschentinten, die door een fijne en toch rustige detailleering zijn ver regen. Genoegd mag ook wordep de tee- kening „Duinen", die in haar subtiliteit aan de voortreffelijke Scheppingen der Japansche kunstenaars herinnert. Een drietal aquarellen frisch en zuiver van kleur en smakelijk van behandeling, completeert de alleszins aan trekkelijke tentoonstelling. M. v. d W. Vrijdag 12 Maart zal aan het Bureau van den Rijkswaterstaat aan de Kruisstraat wor den aanbesteed, het maken van een rijwiel pad langs den Rijksweg van Amsterdam naar Haarlem, onder de/gemeepte Haariem merliede en Spaarnwoudc. De raming voor dit werk bedraagt 35.C00. De uitvoering van dit werk vormt een der onderdeelen van de werkzaamheden welke dit jaar aan den Rijksstraatweg zullen wor den verricht cn waaromtrent wij eenigen tijd geleden, reeds mededeelingen deden. lm de Zaterdag 1.1. gehouden vergadering der Vereeniging Pro Juventute in het Arrondis sement Haarlem herdacht de wn. voorzitter, Mr. P. Tjeenk Willink, wijlen Mr. M. Ma- claine Pont, in leven voorzitter der Vereeni ging. Mr. Tjeenk Willink.zeide daarbij, dat het zeker niet in overeenstemming zou zijn met het eenvoudig karakter van Mr. Madaine Pont, om htm hier thans in uitbundigheid van woorden te herdenken. Maar het zou zeker ook niet in overeenstemming zijn met wat thans in de aanwezige leden omging, nu Mr. Maclaine Pont den voorzitterszetel niet meer innam, om hem niet, zij het dan ook met een enkel woord te herdenken. Gedurende ruim 4 jaren heeft Mr. Maclaine Pont het voorzitterschap der Vereeniging waargenomen en in dien tijd wist hij Pro Juventute tot een bloeiende Vereeniging op te wekken, de belangstelling gaande te houden en talloozen voor het werk der Vereeniging te bezielen. Het verlies, dat Pro Juventute geleden heeft, doordat hun Voorzitter zoo plotseling heenging, zou dan ook niet gemakkelijk weer goed te maken zijn, en de ontstane leemte zou zich zeker lang doen gevoelen. De wn. voorzitter sprak verder de hoop uit, dat de Vereeniging de nagedachtenis van hun voorzitter in eere zou houden, door te hande len in zijn geest, opdat ten goede mocht ko men aan het werk der Vereeniging en Pro Juventute de plaats, die zij ingenomen had, mocht blijven innemen. Hierna verzocht de wn. voorzitter de aan wezige leden, om een oogenblik van hun ze tels te willen opstaan ter nagedachtenis van hem, die uit hun midden was heengegaan. In de door het overlijden van Mr. Maclaine Pont ontstane tusschentijdsche vacature werd tót voorzitter der Vereeniging gekozen Mr. T.A.M.A. van Löben Seis, oud-Substituut- Officier van Justitie bij de Arrondissements rechtbank alhier. Heden werd de eerste algemeene leden vergadering gehouden waarbij door de goede opkomst der leden definitieve besluiten voor de verder te volgen gedragslijn konden ge nomen worden. De volgende punten werden behandeld en afgedaan Verkiezing Naam. Bij meerdere heid van stemmen werd gekozen „R.K. Scho tensche Gymn. Verg. Leonidas". Verkie zing definitief bestuur waarbij met algemeene stemmen werden gekozen Th. Vreeswijk, VoorzitterC, Goemans Secretaris W. Goemans Penningmeester P. Donders, tweede Secretaris H, Funcke, Tweede Penningmeester. Huishoudelijk Reglement Statuten werden uitgesteld tot opmaking en verdere eindbeslissing. Bespreking Zo merseizoen waarbij besloten werd gedurende den zomer de athletiek te gaan beoefenen. Tevens kunnen wij mededeelen dat de Bisschoppelijke Goedkeuring zoo spoedig mogelijk zal aangevraagd worden waardoor een juiste leiding en verder voortbestaan op R.K. voet ons zal gewaarborgd worden. Van deze gelegenheid maken wij gebruik om n Jgmaals de jongelui uit de St. Liduinafa- rochie en omgeving uit te noodigen zich bij ons op te geven en wel Donderdag's avpnds tusschen 8.15 en 10 uur aan de Sint Canisius- school in de Timorstraat (men moet minstens 16 jaar zijn). Secretariaat C. Goemans, Rijksstraatweg 20 Schoten. Het Bestuur Th. VREESWIJK, Voorzitter. SECRETARIAAT WILHELMINA- PARK 12. Zaterdag j.l., hield bovengenoemde ver eeniging een vergadering in de gezellige tuin- zaal van Café-Rest. Brinkmann. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had werd direct begonnen met het kiezen van een nieu wen vice-voorzitter en een tweeden secreta ris. Het bestuur is nu dus als volgt samen gesteld Voorzitter R^A.P. Roozen Vice- voorzitter A.G. Aukes Secretaris A.A.M. Waijenburg2e Secretaris J.C. Ronde Penningmeester J. Heerkens Tbijssen. Na de vergadering hield de heer J.C. Ronde een interessante causerie over de fa'ilisse- mentswet. Bij het einde van den avond bedankte de voorzitter den spreker en moedigde de ande re leden aan zijn voorbeeld te volgen, door ook een of andere causerie te houden. Hier na bedankte hij de aftredende bestuursleden voor al hun ijver aan de club besteed en ver welkomde de nieuwe leden. Om even half elf ging de gezellige drukbezochte vergade ring uiteen. Vrijdag a.s. heeft er weder een Gem. Orgel concert plaats in de Gem. Concertzaal en zal Jo van Yzer-Vincent zich als soliste doen hooren, terwijl George Robert haar op het orgel zal begeleiden. Dat de belangstelling voor dit mooie concert groot mag zijn. A. Captein, Schagchelstraat 17r,, beursje met inhoud. C. v. d. Linden, Busken Huet- straat 29, Duitsch leesboek. J. Bruschke, Zuid Polderstraat 145rood, bankbiljet 1" v. Iperen, Nagtzaamplein 19, duiven. Th. Kuypers, Groote Houtstraat 166, koffer-étui. J. L. v. Klooster, Vogelkoopsteeg 1, zwarte handschoenen. J. v. Bemmel, Bnan 43, grijze kinderhandschoenen. E. Buytink, Nagtzaam- straat 14'rd., bruine kinderhandschoenen. J. Nijssen, Scheepmakersdijk 23, R. K. kerk boek. R. Simons, Teylerplein 35, afsluitorna- ment. A. v. Gasteren, Staatsholje, postwissel. J. Sandbe-g, Wilhelminastraat 27, dames- portemonnaie. J. H. Willems, Kazerne Motordienst, portemonnaie, G. Hendriks, 2e Zuidpolderstraat 37, portemonnaie. J. v. Soest, Bisschop Ottostraat 11, rijwiclbei. merk. W. Keuzenbeek, Witte Hecrenstraat 2, rijwielzadel. G. Hartog.'Nassaustraat 41, rijwielbel. merk. C. J. Krietmeier, Klever parkweg 99, idem. H. de Lange, Schotersingel 41, idem. G. II. v. Heereden, Westergracht 99, idem. H. Hoffies, Johs. de Breukstraat 24, riem. F. Dinkla, Nassaulaan 34b, springtouw, Politiebureau, Smedestraat, letterslot en sleutel. A. Verdoorn, Hofdijkplein 13, vulpen houder. Voor de gehouden eind-examens van de Mariaschool van de Koningsstraat, zijn ge slaagd voor het diploma Costumière, de jon gedames: A. C. Alles, E. van Kessel en J. v. d. Berg. De gisteren door pastoor v. d. Pavoordt in de kerk van St. Elisabeth en Barbara gehouden predikatie, waarna collecte, ten bate van de arme H. Liduina-kerk te Schoten heeft opgebracht 403.11 'A. Het echtpaar Botter, wonende Brouwers straat 135, zou vandaag zijn gouden huwe lijksfeest' vieren. De man had echter een dezer dagen het tijdelijke met het eeuwige verwisseld, zoo dat het een droevige in plaats van een blijde dag werd. Het bstuurd van „Vreemdelingenverkeer" verzoekt ons nog, in verhand met de ver gadering op Woensdag a.s. mede te deelen, dat het, door het ontbreken van een gids van Haarlemsche vereenigingen, onmogelijk was in de verzending der uitnoodigingen voor deze vergaderingen zeker te zijn van volledigheid. Besturen van vereenigingen, die geen in vitatie ontvingen, zijn echter, zooals vanzelf spreekt, niet minder welkom. Zaterdag werd in onze gemeente de col lecte langs de huizen gehouden tot steun aan den Watersnood. Vijf en zestig collectrices-en collectanten waren er op uit getrokken met eenzelfde aantal bussen. Van half drie tot circa vier uur had de collecte plaats in het kwartier. Om zeven uur des avonds werden de bussen geledigd op het raadhuis, en. de ontvangen bijdragen bijeengeteld. De burge meester, Mr. J.N.J.E. Heerkens Thijssen en Wethouder Chf. Wolff waren hierbij aan wezig. Het hoogste bedrag uit één busje be droeg 58.29/». Totaal werd ontvangen 920.12. Dit is ongeveer ruim drie honderd gulden minder als voor de ramp van Borculo, doch hierbij dient vermeld te worden, dat voor den watersnood door de ingezetenen van Schoten, bij herhaling al eerder gelden werden geofferd voor dit (doel. De Burgemeester dankte na afloop allen, die hadden medegewerkt tot het bereiken van dit resultaat. Demping gedeelte sloot langs de Noord zijde van den Meerweg. B. en W. schrijven aan den Raad Door enkele bewoners van huizen aan de Noordzijde van den Meerweg is er over geklaagd dat meerdere malen hinder wordt ondervonden van stank, afkomstig uit het slootje gelegen voor hunne woningen. In den afgeloopen zomer kwam het her haaldelijk voor, dat dit slootje droog stond Voor een deel is dit het gevolg van het ontbreken van eene behoorlijke afwatering in verband met aanleg van wegen door de gemeente op Insulinde Immers, geregeld wordt hinder ondervonden van verstopping der waterdoorlaten door het inloopen van zand en het is niet mogelijk daarin eene af doende verbetering aan te brengen zonder dat tot demping wordt overgegaan. Als regel is dan ook aangenomen, dat voor tot verdere bebouwing van de terreinen aan den Meerweg wordt overgegaan de sloot eerst moet worden gedempt Een gedeelte van deze sloot is onlangs reeds voor de uit voering van een bouwwerk gedempt en dit zal voor de bebouwing van de oostelijk daar van gelegen terreinen eveneens worden be paald Een geheel ander 'geval is het evenwel met het gedeelte dezer sloot voor de bebouw de perceelen aan dezen weg ter lengte van ongeveer 55 Meter Een der eigenaren van deze terreinen verzocht reeds destijds tot demping van een gedee'te der sloot voor zijn terrein te mogen overgaan voor het maken van een inrij, doch wij maakten toen daartegen bezwaren, omdat de verbinding van de slocrten nog in goede positie was Voor dat perceel is toen eene betonbrug gemaakt. Over deze aangelegenheid hebben wij met verschillende eigenaren eene bespreking gehouden ten einde verbetering in den be- staanden toestand te brengen. Bij deze bespre kingen is ons gebleken, dat de daaraan ver bonden kosten van demping, ophooging van de terreinen en het maken van afscheidingen ernstige bezwaren voor uitvoering bij de eigenaren opleverde In het belang van de volksgezondheid komt het ons wenschelijk voor, van gemeente wege medewerking te verleenen door het gedeelte sloot langs den Meerweg ter lengte van 55 Meter als is aangegeven op 3e voor U ten Raadhuize ter inzage liggende teekening, te dempen. De uitvoering van het werk kan nu het meest geschikt geschieden. Aanvoer van zand en storting daarvan, de hoofdbestanddeelen voor de uitvoering van dit werk, kunnen in verband ,met de werkzaamheden die aan de verbreeding van den Meerweg worden verricht, nu op de minst kostbare wijze plaats vinden. Volgens berekening van den Gemeente opzichter zou dit voor de gemeente een kosten van f 400.met zich brengen, waar door zeker in het algemeen belang eene goede verbetering tot stand zou kunnen komen De Commissie voor Openbare Werken kan zich hiermede vereenigen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Donder dag 25 Februari 1926, des avonds om 8 uur. De Agenda vermeldt I. Vaststelling no tulen vergadering 21 Januari 1926. 2. In gekomen stukken. 3. Stichting openbare school aan de Overboschlaan hoek Bronstee- weg (12). 4. Aanleg door de gemeente van een gedeelte van de Van 't Hoffstraal ten Noorden van de Pijlslaan (13). 5. Voorstel mzake verbetering van den rijksweg Haar lemBennebroek (14). 6. Voorstel tot ver betering van den Leidschevaartweg vanaf de Schouwtjesbrug tot viaduct (15). 7. Verbree ding overweg spoorbaan in de Zandvoort- schèlaan (16). 8. Voorstel tot demping van een gedeelte sloot langs den Meerweg (17). 9. Vaststelling kohieren Plaatselijke Inkomsten belasting. 10. Ontheffingen Plaatselijke In komstenbelasting. 11 Reclame bij Gedepu teerde Staten over aansleg Gemeentelijke Inkomstenbelasting in andere gemeenten. Met eenige jaloezie de mooie toekomst' van de wegen in Noordholland overwegend, die, volgens het plan van Gedeputeerde Staten, weldra aan een grondige herziening zullen worden onderworpen, doet een Haar lemmermeerder een noodkreet hooren over den toestand der wegen in den polder, waar bij woont. Op het oogenblik is de toestand meer dan erg. Het uitgraven vin den grond langs de wegen voor het leggen van de transportbuizen voor de waterleiding ir Haarkwmernieer, heeft op verschillende plaatsen in dezen polder al heel wat onge rief veroorzaakt. Nog dezer dagen had een man, vermoede lijk door dé duisternis misleid, het ongeluk in een langs den Kruisweg in de richting naar Heemstede uitgeg-aven gat te geraken waarin een groote hoeveelheid kleiachtig water stond. Geheel met modder bedekt wist hij zich zelf weer uit zijn benarde po sitie te bevrijden. Eert motorrijwiel waarvan de bestuurder bij het passeeren van een auto te ver naar den kant uitweek, zakte zoover in den mod der weg, dat het heel wat moeite kostte om den motor weer op den beganen grond tfe krijgen. Maar daar is ovrirheen te komen, meent de klager, mits de toekomst er maar beter uitzag. Er is echter nog absoluut geen over eenstemming verkregen over de verbreeding e i verbetering der wegen. En toch is het noodig dat* Rijk, Provincie en gemeente bij dragen, want voor den polder, die het be heer der wegen heeft, zijij de kosten te hoog De wegen moeten verbreed en van een betere verharding worden voorzien. Noch het een, noch het ander moet onmo- lijk zijn. Vooral de verbreeding der wegen behoeft met eenige medewerking van eige- naars der aanliggende gronden niet veel te kosten. De verbetering van het wegennet is van groot belang voor den polder èn voor bewoners, maar ook voor het doorgaand verkeer. Badhuis. In het badhuis aan de Post- laan, werden in de week van 15 t/m 20 Febr. genomen 345 douchebaden 25 kuipbaden. Aan 39 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt. Gelegenheid voor kostelooze schoolbaden bestaat op Woensdagmiddag. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij Van der Oord, Donkere Spaarne 14 Haarlem, een zilveren damesarmband horloge C. van Os Spaarnzichtlaan 22, Heemstede, een verguld poederdoosje G. Leuven, Berkenlaan 12 Heemstede, een huissleutelC. Schabbing, Ballstraat 31, een medaillon waarin portretjes Wiegman, N. Beetstraat 5 eén zakmes Hoofdbureau van politie, Raadhuisplein, een leesboek E. Jansen, Westerstraat 49 Haarlem, een hon denpenning P. van Tongeren, Ipenlaan 22 Heemstede, een stropdasje Van Kampen, Schouwtjeslaan 82 Heemstede, een etui met schrijfbehoeften Vloodorp, Prinsessekade 26 Heemstede, een sierspeld met steen 0; J. Over, Leidschevaartweg 238 Hafrlem, een damesportemonnaie met inhoud E. van de Kamp, Raadhuisplein 44 Heemstede, een hond P. J. van Dort Meerweg 389 Heem stede, een jonge hond Hooreman, Raadhuis plein 28 Heemstede, een fietspomp Jan maat, Binnenweg 25 Heemstede, een poite- monnaie met inhoud P. Leuven, Clooster- weg 35 Heemstede, een heeren handschoen; P. J. Damme Graaf van Wietstraat 7 Haar lem, een taschje met inhoudB. Vogel, Kerklaan 1 Heemstede, eén matrozenmuts H. Dam, Heemstedeplein 2 Heemstede, een duimstok Hoofdbureau van Politie Raad huisstraat Heemstede, stukje kantzeil Oder- wald, Wilhelminalaan 14 Heemstede, een portemonnaie met inhoud Erkens, Pijls- laan 39 Heemstede, een armband De Jong, Cloosterweg 43 Heemstede, een hond Otte, Raadhuisstraat 72 Heemstede, een reticule. Onderwijs, Mej. H. Heins te Haarlem is „toegelaten" als tijdelijk onderwijzeres inde O. L. school te Overveen. Concert, Zaterdagmiddag heeft het Mu ziekkorps „Kunst na Arbeid", door de geheele gemeente straatmuziek gegeven en daarbij gecollecteerd voor het te stichten eigen gebouw. Er werd goede muziek ge geven, en 't gaf een vroolijke stemming in het dorp. M. Meiman. f Een tragisch sterfgeval heeft alhier plaats gehad. Toen de 67-jarige M. Meiman Zondagavond omstreeks 10 uur van 'n visite kwam, die hij was af wezen leggen aan den Spierflig, werd hij plotseling nabij z'n woning onwel. Ze droegen hem op 'n stoel naar huis, waar hij eenige oogen- blikken later, zonder tot bewustzijn te ko men, stierf. Een beroerte had een einde aan z'n leven gemaakt. De overledene is jaren lang armmeester geweest in de Parochie aan de Lynden. Hij ruste in vr^de. Ongeluk bij den sluisbouw. Gistermor gen had de arbeider P. V., werkzaam bij den hou wvan de sluis, voor de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, het ougeluk met zijn voet onder een zandtrein te komen. Hoe wel d'e wonde niet zwaar is, moest de man het werk voor eenige weken verlaten, na verbonden te zijn door Dr van Hazelen. Welkom thuis. Zondagmiddag kwam de mailboot, Prins der Nederlanden, van Pa- rimaribo binnen. Er waren op dien Zondag velen op de sluis om de reizigers te verwel komen, w.o de vrouw vai den tweeden stuurman. De stuurman ging ziin echtgenoote ook even begroeten, doch viel van de loop- olank in het water. Onder groote conster natie werd de drenkeling, met een redding- gordel en een ladder, weer bi menboord ge haald. Drie en een half jaar te goed. De politie alhier, heeft aangehouden A Z„ die gesigna leerd was in het Algemeen Politieblad en wiens aanhouding ook nog van uit Alkmaar was verzocht Bi! elkaar had deze sinjeur 3H' jaar te goed. Hij is gisterochtend naar Haarlem over gebracht. Nog niet verrekend. Door de politie werd aangehouden de trawlerman A. Z„ uit Egmond, die nog te samen 3'A jaar gevan genisstraf en rijkswerkinrichting te goed heeft) Hij was gesignaleerd in het politie blad, ten verzoeke van den Officier van Justitie uit Alkmaar. De man is naar Haarlem gebracht, vanwaar men hem nu naar Alk maar zal transporteeren. Uit het politierapport. Door de rijks politie werd, in samenwerking met de ge meentepolitie, proces-verbaal opgemaakt tegen den automobilist A. R.. uit Beverwijk. De bekeuring geschiedde wegens overtre ding van art. 6 uit het Motor- en Rijwiel reglement (het zonder noodzaak links hou den van den weg). Radio. Alhier had Maandagavond in het Patronaatsgebouw een, gecombineerde bestuursv.eradering plaats, waar de R. K. Volksbond, de Bouwvakarbeidersbond, de Spoor en Tram, de Kiesvereeniging, ook de Hanze enz., vertegenwoordigd waren. Hier kwam ter sprake het initiatief hetwelk de Volksbond had om een Radio-muziekinstal latie te plaatsen in het Patronaatsgebouw. Met algemeene stemmen werd dit aangeno men, daar dit van belang was voor het geval er voorname sprekers te HiHersum of an dere plaatsen zouden sprekën. De financiën hiervoor noodig is een som van pl.m. 300, tracht men te verzamelen door den verkoop van rentelooze aandeélen groot 1.00. Ook dit werd ctedgekeurd, zoodat, naar men hoopt, na niet al te langen tijd tot het aanschaffen van deze installatie te kunnen overgaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6