emgd— gflIEUWS Binnenlandsch Nieuws. Polen en de Raadzetel. Gravin Cathcart te New-York. Kolonisatie van Engelsche oud-strijders. r i bijeenkomst van den Raad. De Roemeensche gemeente raadsverkiezingen. Koning Foead naar Londen. De ruzie in de Communistische Partij. Na de Zilveren Bruiloft van het Koninklijk Echtpaar. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Friesland. De Haagsche pokkengevallen niet ernstig De spoorwegdiefstallen te Roosendaal Ned er land schBelgisch verdrag. De Kamerzitting van 2 Maart. Rijksbureau voor ontwatering. Maatregelen tegen nieuwe overstroomingen. Een commissie tot onderzoek van sera en entstoffen. UIT ONZE OOST. Nieuw vandalisme. Nederlandsche sneeuwbal affaire in Frankrijk. De ernstige brand te Rotterdam. Familietwist. Geval van gasverstikking in Den Haag. Van zijn motor geslingerd en gewond. De diefstallen aan het station te Roosendaal. Natuurschoon in het Gooi. Bliksemschade van een half millioen gulden. KERKNIEUWS. MARKTNIEUWS. KUNST EN KENNIS. Louis Zimmermann. HANDEL EN NIJVERHEID. Melkprijsverlaging te Utrecht. De „Evening Standard" meldt, dat het kabinet thans besloten heeft den eisch van Polen om een permanenten zetel in den Raad van den Volkenbond te krijgen, niet te steunen. Het blad voegt hieraan toe, dat dit be sluit niets veranderd aan het feit, dat Cham berlain aan Briand beloofd heeft Polen's eisch in het Britsche kabinet te steunen en dit ook heeft gedaan, hetgeen in vele krin gen in Engeland groote verontwaardiging heeft gewekt, welke de conservatieve La gerhuisleden verontrust. Het invloedrijke Britsche Volksbondsco mité vergaderde gisteren in een der zalen van het Lagerhuis, om deze quaestie te be spreken en indien het kabinet het voorstel van Chamberlain niet reeds had verworpen zou deze vergadering een motie hebben aan genomen, waarin op een dergelijk besluit zou zijn aangedrongen. Het feit, dat het Britsche kabinet zoo lang met het nemen van dit besluit heeft gewacht, levert een gevaar op voor het ver drag van Locarno en zelfs voor den Volken bond, zegt het blad verder. Evenals Zwe den bij machte is het verleenen van een permanenten zetel aan Polen te verhinde ren, kunnen Spanje en Polen dit tijdelijk ten aanzien van Duitschland doen, om te •erkrijgen dat hun eischen worden ingewil ligd, vooral omdat hun eischen door een groote mogendheid worden gesteund. In middels steunt de Fransche gezant te War- chau openlijk de demonstraties voor den Poolschen eisch. Uit New York wordt gemeld, dat gravin Cathcart aldaar is aangekomen en natuurliik door vele journalisten werd opgewacht. Zij brak bij aankomst in tranen uit en zeide dat zij den geheelen dag had gebeden en lat haar gebed stellig was verhoord. Zij ichrijft de gelukkige wending in haar lot loe aan een talisman die haar dochtertje haar had gegeven voor haar vertrek uit Engeland. De ambtenaren te New York waren zeer verwonderd over het uit Washington ont vangen bevel om de gravin, wier proces heden aanvangt, voorloopig toe te laten en men zegt dat zij door invloedrijke personen wordt gesteund. Overigens is het in derge lijke gevallen geen gewoonte een cautie te verlangen. De bewering van enkela bladen als zou de gravin een contract hebben ge- teeke'nd om te New York op te treden in een stuk „Ashes" getiteld, wordt tegenge sproken. Inmiddels werd een Engelsche vrouw uit de volksklasse, die als propagandiste met de Cunard lijn naar New York was gekomen en aan wie om dezelfde reden als aan de gravin toegang werd geweigerd, gedepor teerd. De Amerikaansche bladen schenken echter weinig aandacht aan dit geval. Uit het rapport der commissie, die zich heeft bezig gehouden met de quaestie der kolonisatie van oud-strijders, blijkt, dat het Tijk daar 934 millioen p.st. heelt verloren. De commissie critiseert deze experimenten ".cherp. In een memorandum antwoordt de minister van landbouw hierop dat, indien het parlement bfesloten heeft een belang- -ijke som voor dergelijke experimenten be schikbaar te stellen.' het niet aan de com missie staat daarop critiek uit te oefenen, ofschoon het parlement en het land na- 'uurlijk het recht hebben te weten welke hosten deze maatregelen hebben meege bracht. Verder zegt de minister dan dat men van de experimenten in elk geval veel heeft geleerd. Na Chamberlain te Londen te hebben 'eraadpleegd om de agenda van de vol gende bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond zal Sir Eric Drummond de secretaris-generaal van den Bond, eenzelf den stap te Parijs doen. De raadpleging be oogt eenheid .te brengen in de debatten van den Raad. De gemeenteraadsverkiezingen van ruim 1000 gemeenten hebben in de grootste kalmte plaats gehad. Tot nu toe is bekend, dat 65 pet. der stemmen op de regeerings- lijst zijn uitgebracht. Uit Kaïro wordt geseind: Koning Foead heeft de uitnoodiging van den Engelschen koning om begin Juni Londen te bezoeken aangenomen. De hoofdredacteur van „De Tribune" .geschorst. ïn „De Tribune" van Maandag is een ver- rlaring van ljet partijbestuur der C, P. H. opgenomen, waarin het mededeelt, dat het z,ch gedwongen heeft gezien het bestuurs lid Wins in alle functies te schorsen. Ter motiveering van dit besluit wordt o. a, ver klaard, dat Wins verantwoordelijk moet worden gesteld voor het feit. dat het ont werp van een schrijven aan Moskou in het bezit van „Het Volk" is gekomen. Verder bleek, zoo wordt gezegd, dat Wins buiten de andere leden van het P. B. om, zich herhaaldelijk tot leidende partij- genooten in de Internationale heeft gewend met allerlei achterklap uit de vergaderin gen van het P. B. en met allerlei critiek op maatregelen en besluiten, waarvoor hij ten deele zelf verantwoordelijk was. terwijl hij In het P. B. niet liet merken, dat hij op deze wijze bezig was, het P. B. de ver ruiling van zijn taak onmogelijk te maken en de betrekkingen met de internationale te bemoeilijken. Het was het P. B. onmogelijk, na het bekend worden van deze feiten, nog langer op vertrouwelijke wijze met Wins samen te verken. Bovendien achtte het P. B. zich niet gerechtigd iemand van zoo groote on verantwoordelijkheid en slordigdheid in de zoo belangrijke functie van hoofdredacteur te handhaven. Tentoonstelling van geschenken. FL M, de Koningin en Z. K. H. de. Prins hebben het voornemen van' Donderdag 6 Februari af in de Goth sche Zaal te s-Gravenhage een tentoonstelling te doen olaats hebben van de geschenken, welke Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoog heid ter gelegenheid van Hoogstdezelver zilveren bruilofstfeest werden aangeboden door verschillende deputaties en groepen. De tentoonstelling zal op alle werkdagen geopend zijn van des voorm'ddags 10 tot 12 uur endes namiddags van 2 tot 4 uur, tegen een bedrag van 25 cents, dat geheel ten bate zal komen van het Algemeen Watersnoodfonds te Amsterdam. De jaarlijksche algemeene vergadering Van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Friesland (de Friesche Landdag) is thans definitief bepaald op 4 Juli in de Harmonie te Leeuwarden. Naar de directeur van den Geneeskun digen Dienst in Den Haag meldt, zijn beide gevallen van pokken, die zich de laatste dagen in de residentie hebben voorgedaan, van zoo lichten aard, dat er voorloopig niet de minste reden tot ongerustheid bestaat. Vragen van het Kamerlid Vos. Het dagblad „De Grondwet" meldt, dat et Kamerlid, Jac. Vos Antzn., de volgende 'ragen lot de ministers van Waterstaat en Justitie heeft gericht: Is het den Ministers van Waterstaat en Justitie bekend, dat omstreeks 15 Januari 1926 aan het station te Roosendaal diefstal len zijn ontdekt, ten gevolge waarvan eenige eldaar werkzame beambten der Nederland- sche Spoorwegen zijn gearresteerd? Is het den Minister ook bekend, dat ten gevolge van beschuldigingen door twee ge arresteerden, die zich momenteel in de strafgevangenis te Breda in voorarrest be binden, tal van beambten, aan het station e Roosendaal werkzaam, in ve~hoor zijn Senomen, terwijl anderen da1*'«mi ar rest zijn gehouden. Is het juist dat de feiten waarvan de bo vengenoemde gearresteerden hunne mede beambten beschuldigden van zeer geringen aard waren? Is het bovendien juist, dat niettegenstaan de de Justitie slechts termen vond oip te gen 4 verdachten rechtsingang te verleenen nog 5 andere beambten met oneervol ont slag zijn gestraft, onder wie beambten met 35 en 20 dienstjaren, die een schitterenden staat van dienst hebben en tot volle tevre denheid van hunne superieuren verschillen de vertrouwensposten hebben bekleed? Zijn de ministers bereid te bevorderen, dat deze zaak, terwille van de rust onder het spoorwegpersoneel en tot herstel van het geschokte rechtsgevoel, eens g-ondig en onpartijdig zal worden onderzocht? Een gunstige wending in de onderhandelingen De onderhandelingen tusschen Nederland en België, met betrekking tot het verdrag zijn, gelijk men weet, eenigen tijd geleden onderbroken geweest, in verband met de kabinetscrisis in Nederland, Deze onderhandelingen zijn echter, naar de Tel. uit Brussel verneemt, door middel van eenige hoofdambtenaren van beide lan den voortgezet en zij hebben, naar het blad meent te weten, een gunstige wending ge nomen. Het schiint zeker, dat men zal over eenkomen, eenige aanvullende artikelen aan het verdrag toe te voegen, maar men be waart dienaangaande, naar men begrijpt, een groote terughoudendheid. Eenige spoed-ontwerpen naar de afdeelingen. Bij den aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer op 2 Maart a.s., te één uur, zal overgegaan worden tot het trekken der afdeelingen. De voorzitter zal verder voorstellen om, in afwijking van artikel 15 van het Regle ment van Orde, dadelijk na het trekken der afdeelingen over te gaan tot de benoeming van de voorzitters en de tweede-voorzitters van de afdeelingen. Voorts zal hij aan de benoemde Centrale Afdeeling voorstellen het Wetsontwerp tot Wijziging van de Wet van 5 October 1841, houdende instructie voor de Algemeene Rekenkamer (voorzieningen in zake het, „hokken" van den begrootingsa'beid) en een tweetal naturalisatie-ontwerpen in de af deelingen te doen onderzoeken na afloop van de openbare vergadering op Dinsdag 2 Maart. De door den vorigen minister van Hinnen- landsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, ingestelde commissie, be last met de beantwoording van de vraag, of in de diensten van het Rijksbureau voor de ontwatering zonder groote bezwaren op an dere wijze zou kunnen worden voorzien, is thans met haar rapport gereed gekomen. Deze commissie bestond uit 9e heeren L. F J M. baron van Voorst tot Voorst, lid van de 1 weede Kamer, onder-voorzitter van den R.-K. Ned. Boeren- en Tuindersbondj ir. G. van den Broek, hoofdingenieur van den Waterstaat; K. I. B. A. de Coster, bezuini gingsinspecteur; I. G. J. Kakebeeke, inspec teur van den landbouw; ir. S. L. Louwcs, secretaris der Overijselsche Landbouwmaat- schappij en mr. D. G. W. Suitzen, commies aan het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Bii het overwegen ven de mogelijkheden, welke zich openen om op andere wijze in de diensten van het Rijksbureau voor de Ontwa tering te voorzien, heeft de commissie er slechts twee kunnen vinden, n.l.: a. opheffing van het Rijksbureau voor de ontwatering en overlating van de behartiging van de ontwateringsbelangen aan Rijks- en provincialen waterstaat en het particuliere initiatief; b. inlijving van het Rijksbureau in den rijkswaterstaat, hetzij geheel binnen het kader daarvan, hetzij als afzonderlijk b>'-»au- De commissie betoogt, dat de onder sub a genoemde mogelijkheid geen voordeelen op levert en belangrijke bezwaren medebrengt, en de onder sub b genoemde mogelijkheid geen aanbeveling verdient. De commissie is ten slotte tot de volgende conclusies gekomen: 1. het Rijksbureau voor de ontwatering moet behouden blijven; 2 het Rijksbureau voor de ontwatering staat in de uitoefening van zijn nuttige taak niet in den weg aan het particuliere initia tief; 3. het Rijksbureau voor de ontwatering verrichte werkzaamheden, welke bij ophef fing van dit bureau ongedaan zouden blij ven; 4. in de opdracht van het Rijksbureau behoort geen verandering worden gebracht; 5. handhaving van het Rijksbureau in zijn huidigen vorm wordt gewenscht geacht, aangezien andere organen niet bij machte zijn, de taak over te nemen en er bijzon dere voordeelen verbonden zijn aan de op positie, welke het bureau thans inneemt; 6. aan het personeel van het bureau moet uitbreiding worden gegeven, opdat het in staat zij, de opgedragen taak naar behoo- ren te vervullen. (Een lid kon zich met deze conclusie niet vereenigen). Beveiliging van spoordijken Plannen der Spoorwegdirectie. Naar de „Tel." verneemt bestaat bij de spoorwegdirectie het plan om diverse trajec ten, loopende door de streken, waar bij de overstrooming het baanvak weggeslagen of beschadigd werd, door ophooging op be dreigde punten tegen nieuwe rampen te be veiligen. Tevens zouden de duikers, waarbij meestal de doorbraken ontstaan, worden vervangen door breede doorlaten met waterkeerende flanken, waardoor het gevaar voor verbre king der spoorwegverbindingen bij water rampen aanmerkelijk wordt verminderd. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan een commissie opge dragen een oplossing van verschillende vraagstukken ten aanzien van sera en ent stoffen in de Dierengeneeskunde In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter professor dr L. de Blieck, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; tot lid en secretaris Dr. A. 'ten Sande, in specteur van den Veeartsenijkundigen Dienst in Algemeenen Dienst te 's-Gravenhage; tof leden: dr H C L. E. Berger, directeur Van den Veeartsenijkundigen Dienst tv 's-Graven hage; dr L F D E. Lourens, directeur der Rijksserum-inrichting te Rotterdam; H. S. Frenkel, chef van het Centraal Laboratorium voor Volksgezondheid te Utrecht; A. Veen baas, directeur van den Gezondheidsdienst voor vee in Friesland, te Leeuwaraen dr; A. Vrijburg, geëxamineerd veearts te 's-Gra venhage; mr. dr K. J. Frederiks. referenda ris aan het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te 's-Gravenhage; D. A. Oskam, lid van de Maatschappij voor Die rengeneeskunde, geexamineerd veearts te Lekkerkerk; dr. D. M Hoogland, vertegen woordiger van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, geëxamineerd veearts te Breukelen; ir. V R. Y Croesen, voorzitter van het Kon Ned Landbouwco- mité. te 's-Gravenhage; J. Th. Verheggen, voorzitter van den Nederl. R. K. Bieren- en Tuindersbond te Buggerum. Amerikanen op den Boroboedoer. Ze zochten een souveniertje. Betreffende de beschadiging van het prachtige Hindoe-bouwwerk in Midden- J'ava, de Boroboedoer, door een groepje Amerikaansche toeristen van de Fairfield- City, schrijft de Loc.: Een gezelschap Amerikaansche reizigers arriveerde 21 Jan. j.l. te ca. twee uur op den Boroboedoer. Zij beklommen de verschillende terrassen van den tempel, toen de wachter plotseling op de derde galerij aan de Zuidzijde van het bouwwerk hamerslagen hoorde. Hij schoot toe, doch bij zijn verschijnen hield bet gehamer onmiddellijk op. Niette min achtte de man het noodïg, den heer Britt direct van het gebeurde in kennis te stellen, die op zijn beurt dadelijk de po litie te Magelang opbelde, die weldra- ter plaatse arriveerde. De heer Britt belette het Amerikaansche gezelschap intusschen te vertrekken. Bij aankomst kon de politie constateeren, dat een der reliefs aan de Zuidzijde van den tempel op den derden ommegang was be schadigd Blijkbaar was men met een hamer aan den gang geweest eenige stukken van den steen af te slaan, doch in deze bezigheid gestoord, en bli'kbaar vreezende gefouilleerd te zullen worden, had men den afgeslagen steen niet medegenomen, zcodat de politie die bij aankomst nog op den grond vond liggen. De Amerikanen ontkenden ten stelligste zich aan de wandaad te hebben schuldig ge maakt. Ook de vraag van de politie-autoriteit of zij zich misschien niet van een klein souve niertje van den Boroboedoer hadden willen voorzien ontkenden zij pertirent. Niettemin bleek, dat de hamer welke be hoorde bij de gereedschappen van den auto waarmede de heeren waren gekomen, blijk baar pas gebruikt was om er mede op steen te slaan. Gruis was daaraan nog op te mer ken De touristen bleven echter hardnekkig ont kennen zich aan de beschadiging te hebben schuldig gemaakt, terwijl de wachter ook niet kon verklaren de heeren bezig te heb ben gezien met het hakken op het relief, doch alleen het geluid der hamerslagen te hebben gehoord. Bij gebrek aan overtuigend bewijs kon de politie dus geen verdere maatregelen nemen en moest men de touristen die zeiden Vrij dag te moeten doorreizen naar Batavia, ten einde zich daar in te schepen voor Suez, on gehinderd laten vertrekken. De beschadiging is gelukkig van zeer ge ringen aard. Oplettendheid van den waker heeft erger voorkomen De „gouden regen" die niet doorzette. In Frankrijk worden talrijke circulaires, die qen Nederlandsche sneeuwbal-affaire betreffen, verspreid. Gebleken is, dat de politie te Angers be zig is de sluier te lichten van een oplich terszaak op dat gebied, waarbij g-oote be dragen gemoeid zijn en waarin helaas weer de naam van een Nederlander wordt ge noemd. De prospectus, die voor eenige weken over geheel Frankrijk werd verspreid, was onderteekd door den Nederlander Stappers, Postbox 357, Amsterdam. De p-os- pectus luidt als volgt: „Gij wint door deel te nemen aan het systeem van den „Gouden Regen" zonder eenig risico en zonder verlies 2JOO Holland- sche guldens of 22.000 Fransche francs (te gen den toenmaligen koers) in contanten te betalen, of wel een vijf-persoonsauto, of een motorrijwiel met aanhangwagen plus 500 gulden of een vleugelpiano met 500 gul den. Gij koopt voor vier gulden vier loten van een gulden en verkoopt deze aan vier personen onder uwe kennissen en wel bin nen 14 dagen. Koopers van uw loten zenden ons deze loten toe plus drie gulden en ont vangen op hun beurt weder vier nieuwe loten, van een andere kleur, die zij op de zelfde wijze moeten plaatsen. Gij moet zes verschillende kleuren loten plaatsen, om recht op een prijs te hebben. Elke kleur moet binnen vee-tien dagen wisselen, opdat de geheele affaire in drie maanden kan zijn afgewikkeld." Dat was dus een zaakje! Met een gering bedrag 22.000 francs winnen. Groot was het aantal diergenen, die in den val liepeft. De eerste serie werd gemakkelijk geplaatst, de tweede ook. maar bij de derde stuitte men al op moeilijkheden, terwijl bij de vie-de de meeste bleven stekep. Toen eerst beg-eep men de oplichterij want het plaatsen van zes series, zegge 4096 loten was vrijwel on- mogeli'k. Had men deze zes series evenwel alle geplaatst, dan beteekende dit in totaal 142.000 francs, welk bedrag door St- ppers werd opgestreken. Thans komen er talrijke klachten binnen en stelt men vast. dat er groote bedragen naar 'Holland zijn gevloeid In de departementen Marne en Loire, La Sarthe, La Mayenne, La Vienne, Endre en Loire, Seine en Marne is het aantal gedu peerden zeer groot. Men neemt aan, dat Stappers in geheel Frankrijk op dezelfde wijze te werk is gegaan. Over den ernstigen brand, die gistermorgen op de Noordblaak te Rotterdam gewoed heeft, en waarbij helaas het verlies van 3 menschenlevens te betreuren valt, vernemen wij nog, dat bij het naar beneden brengen van het lijk van mevr. Birkhaff, nog een droevig ongeval plaats-had. Beneden geko men had de opzichter der reddingsbrigade, de heer H. E. Keyzer het ongeluk, zich vast te pakken aan het electrische schakelbord. Hij werd door den stroom getroffen, gaf een luiden gil en viel bewusteloos neer. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werd hij naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht. Hij kon, na aldaar verzorgd te zijn. weer naar zijn woning in de Westerwagenstraat ge transporteerd worden. De drie lijken werden per auto van den G. G. D naar het ziekenhuis aan den Cool singel gebracht Ook de heer Birkhoff, die zeer overstuur was, heeft men naar het ziekenhuis vervoerd, om aldaar in observatie te worden genomen. De brand schijnt aangekomen te zijn door het fel stoken van de kachel, die den gehee len nacht gebrand heeft. Sinds November was de heer Birkhoffdezë zaak voor eigen rekening begonnen, daar hij als kantoorbe diende werkloos was geworden. De zaak ging vrij goed. Verzekering dekt de schade. Op het terrein van den brand waren o.a, burgemeester mr. dr. J. Wytema, de hoofd commissaris A. H Sirks en de waarnemend hoofdcommissaris D. A. Caspers. Zondagnacht kwam de koopman Z. de N, van den Loosduinschen Weg te 's-Hage om ongeveer 2 uur 's nachts thuis en kreeg toen ruzie met zijn vrouw. Een zoon meng de zich in den twist en de man, woedend geworden, trok een mes en wilde daarmee zijn vrouw te lijf. Deze wachtte echter den aanval niet af, maar greep een pook en gaf haar man zoo'n slag op het gezicht, dat hij vrij ernstig gewond werd en zich onder ge neeskundige behandeling moest stelleij. De politie bevond op hem een boksbeugel en twee messen. Een jongeman gedood. In een perceel aan den Schenkweg in Den Haag is de 24-jarige Ch. E. B. in den nacht van Zondag op Maandag door gasverstikking om het levpn gekomen. De man was gewend bij het ter ruste gaan een gaskachel aan te steken. De slang was van de kraan geval len, zoodat het gas vrij de kamer kon bin nenstroomen met het bovengenoemd nood- lottig gevolg- Gevolgen van een gesprongen band. Zaterdagmorgen is op den straatweg GoudaBodegraven nabij de gemeente Bo- dégraven een ernstig motorongeluk gebeurd. De achterband van het motorrijwiel van een Rotterdammer, een Sparta-suppo-ter, die op weg was naar den wedstrijd 't Gooi Sparta te Hilversum, sprong, waardoor de berijder, na eerst over den kop geslagen te zijn, van zijn rijwiel geslingerd werd. Het, bleek, dat hij een gecompliceerde beenbreuk bekomen had. Nadat in het ziekenhuis van het Groene Kruis te Bodegraven de eerste hulp verleend was, werd de ongelukkige in ernstigen toestand per auto naar Rotterdam vervoerd. Het onderzoek naar de onregelmatighe den, die zich aan het station - Roosendaal hebben voorgedaan, is thans vanwege de directie der Nederl. Spoorwegen beëindigd met een direct ontslag van 9 beambten. Na de eerste berichten in dè pers over het voorgevallene, die den indruk gaven als zou er van een dievencomplot sprake zijn, blijkt thans, dat een en ander sterk overdreven is De geheele zaak komt, schrijft de N. R. Ct., hierop neer, dat aangehouden werd de ongunstig bekend staande arbeider der Ne derlandsche Spoorwegen A M M„ die met den onder zijn invloed staanden arbeider de B. verschillende ernstige diefstallen pleegde. Toen M. eenmaal aangehouden was, heeft hij door anderen te beschuldi gen, getracht zichzelf schoon te, wasschen of zijn schuld te verkleinen De beschul digingen waren echter zoo futiel, dat de kwade opzet er duimendik oplag. Toch heeft de directie er aanleiding in gevonden nog 7 beambten te ontslaan hoewel zij ge deeltelijk formeel ontkenden De totale waarde van al het gestolene buiten wat reeds genoemde hoofdpersonen ontvreem den, bedraagt nog geen 10. Allerminst dus reden van een dievencomplot te spre ken Buiten M. en de B. zijn geschorst de arbeiders W. J., J. A. van A. en W. de G., wegens door hen bekende kleine ont vreemdingen, voorts de arbeiders J, P. we gens het drinken aan een fksch drank uit een ter verzending aanwezige voorraad en de schaalknecht A. van L., wegens het meenemen van een of twee oesters, waar van v. L. die als zeer oppassend beambte bekend staat een aannemelijke verklaring meent te kunnen geven. Ten slotte zijn ontslagen op beschuldi ging van bovengenoemden M-. d» onde*- ladingmeesters J. S. en J, ven G„ de een, omdat hij een aardbei uit een zending zou hebben opgegeten en de ander wegens het meenemen van eenige in een loodsliggende bloembollen (2 stuks) hetwelk beiden for meel ontkennen Hun superieuren te Roosendaal be schouwden beide beambten, waarvan de een 20 dienstjaren telt en de andere 35, als de beste, trouwste en flinkste beamb ten. S vooral heeft een prachtigen staat van dienst en wist zich o.a. bij zijn dienst te Rotterdam te onderscheiden, waar hij op 2en Pinksternacht 1907, onder den toenma ligen chef Cares, de beruchten en voor hem zoo slecht afgeloopen kloppartij met een zestal inbrekers meemaakte. Vooral het onmiddellijke ontslag van deze beide laatste beambten, heeft onder het talrijke personeel te Roosendaal alsook in de gemeente niet weinig verontwaardiging gewekt Dc organisaties van spoorwegpersoneel hebben de zaak reeds voor het scheidsge recht gebracht. De Centrale Schoonheidscommissie voor het Gooi heeft- aan de Gooische Belangen- cqmm ssie rapport uitgebracht over de vraag welke terre nen van bebouwing in de toe komst moeten worden uitgesloten. Ind.en de Gemeentebesuren zich met het rapport vereenigen zullen van de Gooische heiden gespaard worden: die tusschen Huizen en Naarden aan weerszijden van den straatweg Naarden Huizen tot het Bosch van Bredius. dat zich voortzet in het Tafelbergplateau; de zoogenaamde groote Laarderheide; de Hilversumsche heide ten Zuiden van 't Hoogt van 't Kuier: de Kampheide bij Bussum; Van de bosschen: die langs den Soesterstraatweg tusschen Hilversum en Baarn; het Corverbosch en het Spaanderswoud te Hilversum; de bosschen van Bantam, Boekesteyn en Fransche Kamphoeve bij Bussum; 't Bikbergerbosch en 't nog niet voor explo tatie bestemd zijnde deel van de C-ailoosche bosschen; de bosschen in de omgeving van de Huizer Sijdjesberg en die onder Naarden (de Duinen, Oud-Valkeveen, Kraayenbosch, Oud-Naarden en de Limieten). Voorts de eilandjes in het Bosch van Bredius, het uitzicht van den Paviljoens- berg bij Blaricum. Ook de prachtige buitenplaatsen van 's-Graveland zijn onder de bescherming be grepen o. a.: Gooilust waar zich het wereld beroemde dierenpark van den heer Blauw zich bevindt, Trompenburg, Schoonoord. Hilverbeek, Boekesteyn, Swaenenburg. Hoornebog; Bij het naderende onweer1-eizoen vestigen wi de aandacht van bewone. cn eigenaars van landhuizen en van andere geïsoleerde wo ningen op het feit, dat een gebouw een groo- tere trefkans voor den bliksem bezit naar mate het zich verder boven zijn omgeving verheft. Hooge en verspreid gelegenhuizen loopen derhalve grooter gevaar. Men bedenke verder, dat het mogelijk is zich tegen dit gevaar te beveiligen door den aanleg van bliksemafleiders. De beveiliging moge niet steeds volkomen zijn, het groote nut van bliksemafleiders is reeds sinds tal van jaren door deskundigen van grooten naam boven allen twiife1 verheven. .-0"oor ons land bereken 'e Prof. V n Gul k n 1904 de jaarlijksche bliksemschade op ge middeld een half millioen. gulden. Hij vond verder, dat de toenmalige afleiders de kans op brand bij blikseminslag zes- of zeven maal kleiner maakten. Sedert hebben de af leiders nog een niet onbelangrijke verbete ring ondergaan, en de jaarlijksche onweers verslagen van het Meteorologisch Jnstituut te De Bildt leggen, telken jare opnieuw, voor ons land een onbetwistbaar getuigenis af van het nut der bliksemafleiders. Gezon dheidsraa d BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van de St, Gerardus Majella Stichting te Voorhout, den Wel- eerw, heer A. Roozen, alsmede tot Kape laan te Bergen den Weleerw. heer C, Olst- hoorn en te Spierdijk den Weleerw. heer P. Borsboom, die kapelaan was te Bniten- velderi. ROTTERDAM, 22 Febr. Vee Ter markt waren aangevoerd 517 vette runderen, 235 vette en graskalveren, 374 schapen of lam meren, 825 varkens De prijzen waren als volgt: koeien le kw. f117141-22%, 2e kw. f 1.07%1, 3e kw f0.9Ch—0.80, ossen le kw. f 1.15—1.20, 2e kw f 1.05—0.95, 3e kw f 0.850.75, kalveren le kw f 1.70 1.90, 2e kw. f 1 45—1.25, 3e kw. f 1 10 0.90 schapen le kw f 0.800.85, 2e kw. f 0.700.60, 3e Rw. f 0.50, lammeren f 0.85 0.95, varkens le kw. f0.880.90, 2e kw. f 0.84—t0.8Q, 3e kw f 0.780.74, export varkens f 0.900.98. Vet 'vee en vette kalveren met redelijken handel in le soorten overigens handel ma tig. Schapen en lammeren bij rrlatigen aan voer traag verhandeld. Varkens met redelij ken handel tot iets hoogere prijzen wegens kerteren aanvoer. Vlas. Aangevoerd 2900 Kg Holl. geel f 0.901.40, 4000 Kg Groningsch f 0.90 1.25, 19000 Kg. blauw f 0.901.45, 4400 Kg. wit Zeeuwsche f 0 901 10, 2200 Kg. dauwrood f 0.901 15 Ajuin met geringen aanvoer. Noteering: groote f 2.903, kleine f 4 755 per 50 Kg Eieren Zeeuwsche en Overmaasche f 7 ot f 8 per 100 stuks Aardappelen. Westlandsche poters f 2 2.50. Zeeuwsche bonte f 3 704.40, idem blauwe f 3.704.40 Zeeuwsche eigenhei mers f2 753.20, Brielsche eigenheimers f3—3.70, bravo's f3.25—3.75, Red Star f 2.803.90, blauwe eigenheimers f 2 75— 3.25 per Hl.; Malta 10—11 ct. per Kg. Fijne zaden Lijnzaad voer- f 1517, id zaai- f 1921, mosterdzaad geel fblauw maanzaad f 74—78, karwijzaad f 22—24, koolzaad f 2729, kanariezaad f 1618, zonnebloempitten f 14.5015 75, boekweit f 11.50. Binnenlandsche granen. Tarwe met zeer ruim aanbod, prijshoudend verkocht, Puike f 1415.95, extra puike daarboven overi gens naar kwaliteit f 12.2513. Gerst Chev. onveranderd f 9.5010.50, Haver onveran derd f 9.5010.25 Erwten, kleine groene onveranderd f 1214.30. Bruine boonen onveranderd f 913. Buitenl. Granen prijshoudend. Rogge Zuid Russ disp. f 10.40, Duitsch 'Poolsche disp f 8.60 Gerst 48 pd. malting disp. f 176 stmd. f 174, 63 Kg. Donau disp 180, Zuid Russ disp f 173, Haver Canada No. lldisp f 10.90, dito No. III disp. f 10.40 Feed No 1 disp. f 10.20, Pommersche disp f 10.25 46 gr. La Plata stmd. f 172, gele La Plata disp 174 a 176, id. aannek. f 173 a 174, stmri, f173 Df»"u Galfox H{Sp f165, aangek f 162, Witte Zuid Riuss No. Th disp f 167. ALKMAAR, 22 Febi. Vee Aangevoerd 2 Koeien t 17540u, 8 vette ka'veren 1 60 110, id. pei kg t 1.401 70 182 nuchtere id t 6—26 454 varkens vette pe. kg 0.86 0.91, zouters per kg. f 0.8698 Londenschs per kg t 0.900.93 EDE 22 Febr (Weekmarkt; Eieren 1 6 1 10 per 100 st Biggen f 1930 p stuk Aangevoerd 80 000 eieren 75 biggen GOR1NCHEM 22 Febr (Weekmarkt) Aangevoerd waren 280 koeien 6 nuchtere kalveren 450 b ggen en 309 overloopers Men Desteedde voor Kalfkoeien f 400 475. kalfvaarzen 1 180250 guiste id 1150 200, melkkoeien f 300400. pinken t 100— 180. nuchtere kalveren (ok) f 1018, over- toopers f 3045 biggen per stuk f 1630 boter per h kg fl 301 35, eieren per stuk 66 c De hande. was levendig KAMPEN, 22 Febr (Weekmarkt.) Eieren Aanvoer 20 000 stuks, 78 per 100 st Boter f 2.60 per kg Kippen f 2 252 75 Konijnen f 1.802.50 pe. stuk Russchen matteö f 810.50 per rol NIJMEGEN 22 Febr (Weekmarkt., Varkens. Aanvoei 74 vette varkens per kg 4144.10, 610 biggen per stuk f 1925 Vee Aanvoer 22 vette runderen, pei kg 5257 ct., 153 nuchtere kalveren, pe- stuk 1 817. 7 vette kalveren, per kg 4253 ct3 schapen per stuk f 25—34 2 geiten pei stuk 716 Eieren. Aanvoer 140.000 kipeieren per 100 t 6.75—7 ROTTERDAM, 22 Febr. Veevoeder Lijnkoeken (Bericht van de mak Gebr Krijger.) Noord-Arr.enkaansche 'oco I 12.70, stmd f 12.70. Maart lev f 12.60, April 112.50, idem idem Mei/Aug f 11.70, Mei Dec f 11 95 Sept/Dec f 12 20 'dem idem van N.-Amerik zaad, oco f 13.20 stmd f 13.20: idem idem merk SK 12 75, stmd f 12.70 Mei/Oct afl./.ev f 12 10 .dem idem van N. Amerik zaad merk SK^ stmd d 13.80 Russische ijnkoeken loco df 12 Bombay lijnkoeken loco 1 12.50 Bombay lijnschil- fers .loco f 13.75 idem grondnotenkoek- schilfers loco f 12.650 Engelsche cocos- koeken, ïoco t 10.25 katoenzaadn.eet (50 Texas) loco f 12 idem Febr af 1 12 in:- landsche voors ag lijnkoeken, loco f 12 60, Mei/Aug. t 111/4, idem grondnotenkcek oco t 11.50 idem lijnkoekschi'.fers f 13.75 idem Soyakoeken f 12.50 idem coceskoe- ken 10 idem raapkoeken f 7 1/3 idem pa mpitkoeken f 7 j/2 Alles per 100 kg en gedeeltelijk tweede handk TIEL, 22 Febr Fruit (Tielsche Veilmgs- vereemging Goudreinerten extra 2640 c., le soort 1825 c., bellefleui 1824 c., holgaten 912 c.. binderzoet 1418 c. alles per kg TIEL, 22 Febr Fun (Veiling Ons Be- lang.j Goudremetten extra 2936 c. 1ste soort 2026 c. 2e soort 1518 c binder- zoet enk 1618 c zoete appels 1315 c„ bellefleur 1621 c., alles- per kg Veiling Tiei en Omstreken Goudrei- netten extra 3142 c. 1ste soort 2026 c.. bellefleur 16%20 c., binderzoet enk 15 18 c., gertroelofs 14—17% c„ alles pet J^g ALKMAAR, 22 Febr Varkens Aange voerd 454 varkens, vette f 0 860.93, zou ters f 0.860.88, Londensche f 0.90—0 93 per kg. AMSTERDAM, 22 Febr Vee Ter Vee markt waren heden aangevoerd 409 vette koeien, waarvan de prijzen waren le qual. f 1.20—1.30, 2e f 0.96—1.16, 3e f 0 82—0 94, mindere soorten f 0.700.80 per kg. slacht- gewicht, 110 melk- en kalfkoeien 1 350 525 per st., 94 vette kalveren 2e qual. f 0.86 1, 3e f 0.700.84 per kg evend gewicht, 89 nuchtere kalveren f 13—22, 72 lammeren f 4050 646 varkens, Hollandsche enOver- zeesche en Geldersche vleeschvarkens f 1.05 1.06, een enkele boven noteermg Holland sche vette en spekvarkens f 1.03—1.05 per kg slachtgewicht, 94 paarden f 200—350. AMSTERDAM, 22 Febr Aardappelen (Bericht v. d mak Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 3.904.40 id. blauwe f 3.704.20 id. eigenheimers f 3.403 50 id roede star f 3-3 10 id. blauwe eigenheufiers f 2.90 3.10 Spuische eigenheimers poters f 2.70 2.80 Zeeuwsche blauwe poters f 22.10 j ld. bonte poters f 2.252.30 Spuische roodstar f 2.702.80 Drentsche eigenhei mers f 2.502.80 per h winter Malta aardappelen f 1112 per 100 kg APELDOORN, 22 Febr. Eieren Aanvoer 70.000 eieren Prijs f 6.507 50 middel- markt f 7 Handel gewoon. AXEL, 20 Febr. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor tarwe f 11.75, rogge f 9, gerst f 11.50, haver f 9.50, erwten f 12.50. UTRECHT, 22 Febr. Paarden. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aan gevoerd 1000 paarden en veulens. Weelde- paarden golden f 450550, werkpaarden f 300400, oude paarden f 100—225, twee jarige veulens f 250400, 1 %-jarige veu lens f 150—225. hitten f 100—275. TIEL, 22 Febr (Weekmarkt.) Varkens Op de markt waren aangevoerd 230 varkens en 139 biggen. Prijs hooger Varkens fl biggen 1225 Vee. Op de markt was vetvee matig aan gevoerd, handel vlug Het vee le qual. 57 60 c 2e qual 50—55 c., alles pei kg. Kalfvee meer aanvoer, handel traag Kalf- kceien/360—400 vaarzen 285—350 jong vee handel flauw HokkeUngen ƒ150225 Granen Bij minde.en aanvoer ruimden tarwe en rogge niet geheel op Haver moei lijk verkoopbaar, groene erwten met weinig handel. Voederartikelen flauw. Tarwe ƒ10 12, rogge 6.506.75 haver 45.35, boo nen 1010.50, groene erwten j 10.5011 50 Boter en eieren Aanvoei (25 kg, en prijs van de boter 22.30 per kg, als vorige week De aanvoer van e.eren beliep 25.000 stuks, welke verhandeld werden van 67 c. per stuk WINSCHOTEN, 22 Febr (Weekmarkt Aangevoerd 46 paarden. 282 varkens, 26 schapen en 11 geiten Prijzen werkpaarden U0140, slachtpaarden 65—110; big gen 1 1420 ioopvarkens 2535 oude varkens 75125 drachtige varkens 95 160 vette varkens 4244 ct. Londensche varkens 4244 ct., zouters 4043 ct., de laatste drtë per kg. drachtige schapen 3035 vette schapen 3538 weide- schapen f 2228 vette lammeren 2630 weidelammeren f 1520, geiten 716. Belangrijk lager in prijs waren tweede soort werkpaarden 'ager noteerden 2e soort Lon densche varkens, 2e soort zou'ers 2e soort weideschapen weidelammeren en de beste geiten hoogere prijzen werden besteed voor de beste slachtpaarden de beste drachtige varkens, de beste vette varkens de beste weideschapen, vette lammeren en tweede soort geiten. Gelijk in prijs waren de beste werkpaarden 2e soor' slachtpaarden, big gen loopvarkens oude varkens, tweede soort drachtige varkens, le soort vette varkens, de beste Londensche varkens de beste zouters en vette schapen Naar he „Vad." verneemt, is Lou's Zim mermann in de C. I. Z. te Amsterdam op-, genomen tot het ondergaan van een kleine operatie. Naar de Tel. verneemt is in een verga der ng van de melkveehouders te Utrecht met den melkhandel besloten, om den prijs van de melk van heden af met 2 cent per liter te verlagen en te brengen op 16 ct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7