l BRIEVEN UIT FRANKRIJK. B m Radio-omroep. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Dinsdag 23 Februari 1926 De politieke toestand in den Elzas. Ernstig spoorwegongeluk in Spanje. Italië zal Polen steunen bij het rerkrijgen van een permanenten zetel. De bisschop van Athene, Mgr. Petit, vervangen door Mgr. Brindisi van Korioe. Een brand in Nairobo (Br. O. Afrika) legt de handelswijk dezer stad in de asch. De bosch- branden in Australië woeden voort. Onder de Radio-berichten: De eisch voor een permanenten zetel van Polen zal door Engeland niet gesteund worden. Koning Eoead van Egypte za! dezen zomer naar Londen komen. lü» Het wordt al gekker. De nieuwste mode, in Londen gezien, is tiet mannelijk avond-costuum voor dames. "^en GEM. BUITENL. BERICHTEN. Een kijkje op de bekende noodwoningen te Leiden, die na 1 Mei zullen worden afgebroken. FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. ti Het nieuws is niet van gisteren, dat in El- Eas-Lotharingen de liefde voor het moeder land in breeden kring is bekoeld. Sedert ge- ruimen tijd weet men, dat in de herwonnen gebieden een beweging gaande is, die naar zelfbestuur streeft. Maar eerst sedert kort wordt hierover in Frankrijk's hoofdstad alarm geblazen, gaan in meerdere persor ganen stemmen van verontwaardiging op en staat het vast dat de Regeering over deze kwestie zal worden geïnterpelleerd. De bekende publicist, Henri de Rerillis die ook de campagne tegen Generaal de Sarrail heeft geleid, heeft in de „Echo de Paris" het allereerst de kat den bel aangebonden. Het stilzwijgen is verbroken. Wat niet anders dan nuttig kan zijn om een juist beeld van den stand van zaken te geven. Het valt niet te ontkennen, dat het religieu ze vraagstuk een belangrijke rol speelt in het verlangen naar autonomie van den Elzas. De bedreigingen van Herriot in zijn minis- terieele verklaring de confessioneele schooi te zullen aantasten, het vooruitzicht den gods dienststrijd te zien herleven, hebben veel kwaad bloed gezet bij de katholieke bevol king van den Èlzas en ook bij de protest nten die in dezen een gelijke lijn hebben ge trokken. Maar niet alleen in die kringen heerscht ontevredenheid, in alle gelederen, zonder on derscheid van politieke of godsdienstige overtuiging, is men uiterst slecht te spreken over de behandeling door het moederland. De verloren en terug gevonden zoon had krachtens officieel gedane beloften, gerekend op een meer bevoorrechte positie, althans op het behoud van rechten, die tijdens het Duit- sche bewind hoog werden gehouden. Onge twijfeld doen niet al te zuivere Duitsche in vloeden zich sterk in deze beweging van autonomie en separatisme gelden. En dit is weinig geschikt de sympathie in Frankrijk voor den Elzas te vergrooten. Ongeveer een jaar geleden is het eerste nummer verschenen van een blad de „Zu- kunft" dat klein begonnen, tnans dertig dui zend abonné's telt en aan de spits staat van de beweging. Oorspronkelijk voorgevend de moreele en de materieele belangen der Elzassers te ver dedigen, is het langzamerhand het partijor gaan geworden van allen, die de zelfstandig heid van dit gebied voorstaan. De spoedige ontwikkeling van dit blad is voornamelijk te danken aan de vrees der Elzassers, de Fransche wetgeving ongetwij- zigd in dat gewest te zien ingevoerd. Het gevoel van onafhankelijkheid hen ei gen, zag al te graag een orgaan gebouwd, dat op den bres zou staan tegen aanranding van gewestelijke belangen. Het ontstaan viel juist op het oogenblik dat de kartel-regeering den godsdienststrijd opnieuw wilde ontketenen en de confessio neele school haar wezen bedreigde. Bovendien deden de steeds dalende franc, het duurder wordende leven en de verhoogde belastingen de ontevredenheid sterk toenemen, zoodat ook zij die geloofskwesties niet tellen, al spoedig hun steun gaven aan een blad dat de economische belangen van den Elzas kwam verdedigen Het stelde in het licht h'oe na den wapen stilstand beloften waren gedaan die niet wer den verwezenlijkt. Kritiek werd uitgeoefend op de Fransche Staatsinstellingen en gelei delijk aangedrongen op een zelfbestuur dat deze provincie in zekeren zin onder Duitsch regiem heeft genoten. Zij beschikte toen maals over een eigen parlement, eigen mi nisters en administratie. Meer en meer veld won deze beweging. En thans kan men zeggen dat het verlangen naar zelfbestuur, natuurlijk binnen het kadei van Frankrijk, vrij algemeen is geworden. Klein daarentegen is het aantal van hen, die een zelfstandig Elzas, los van het moederland, als ideaal beschouwen, al wijst ook de Zu- kunft steeds verder in die richting en wordt door sommigen aangedrongen op een uit spraak door den Volkenbond. Wat de groote massa wil, is een eigen Re geering met kamer en senaat, die de begroo tingen vaststelteen eigen administratie die onafhankelijk is van de Fransche. Frankrijk zou derhalve alleen een protectoraat over den Elzas uitoefenen. Een dergelijke eisch, waar door de band weinig meer te beteekenen zou hebben, kan moeilijk worden ingewilligd. Maar wel heeft Frankrijk het nog in zijn han den het kwaad te keeren door maatregelen te treffen, die althans ten deele aan de verlan gens der Elzassers zouden tegemoet komen. Vooreerst dient de Regeering de verzekering te geven dat de godsdienst vrijheid in den Elzas volkomen zal wórden gehandhaafd en de rechten worden geëerbiedigd die een anti- cleric.'le Regeering dreigde te zullen schenden Taal, zeden en gewoonten zijn dermate verschillend in den Elzas en het moederland, dat het misplaatst zou zijn, beiden met gelijke maat te meten. Vervolgens zal het noodzake lijk zijn een Ministerie in te stellen, dat spe ciaal belast is met de belangen van Elzas- Lotharingen en waarvan aan het hoofd staat een man die blijvend zien aan die gewesten kan wijden. En „last not least" een zich verre houden van inmenging in den Elzas en een terug winnen van de sympathie, door niet op brute wijze, maar langs lijnen van geleidelijkheid de Fransche gedachte ingang te doen vinden bij een volk, dat zoq hemelsbreed van het Fransche verschilt. Zoover is het nog niet gekomen, dat een scheiding onvermijdelijk is en de Duitsche propaganda kan ongedaan worden gemaakt door een Fransch welwil lend optreden. De fouten door de kartel-regeering be gaan, hoofdzakelijk op instigatie van eenige Maconnicke machthebbers, zijn nog te her stellen, mits met tact en rechtvaardigheid wordt opgetreden. De betrekkingen, die wij persoonlijk met verschillende kringen in den Elzas onderhou den, geven ons het recht aldus te spreken. Niet lang geleden hebben wij nog te Straats burg vertoefd en zijn wij in de gelegenheid geweest ons over het Elzasser vraagstuk te laten voorlichten. Inderdaad, de ontevreden heid was groot. Men toonde zich alles be halve ingenomen met de wijze, waarop de ad ministratie wordt gevoerd en smalend toonde men ons de zichtbare verwaarloozing, die het stadsbeeld oplevert. De uiterlijke verzorging van vele 'gebouwen en vervoerfnïddelen laat veel te wenschen over sedert deze bekoor lijke stad onder Fransch bewind is terugge keerd. Flet eens zoo schoone plein dat bij het binnentreden het oog verrukt, is thans van de boomen beroofd en ligt troosteloos daar neer. De Duitsche orde begint plaats te maken voor een Fransch „laisser aller". Maar niettemin, zoo werd mij van bevoegde zijde verzekerd, zal de Elzas Frankrijk trouw blijven, indien dit iand begrijpt dat onze volksaard geen trausigeeren toelaat op gods dienstig gebied en vrijheid binnen redelijke grenzen ons dient gelaten. Belofte maakt schuld. Welnu de beloften Zijn eens gegeven, Het zal van de inlossing afhangen of dit gewest, dat een speciale po sitie inneemt, Frankrijk niet tevergeefs zoo veel bloed heeft doen vergieten om het te heroveren. Parijs 17 Febr. 1926. Mr. P. v. S. L'/ Een verklaring van Doumer. Volgens de bladen heelt Doumer ver klaard, dat de Regeering zal altreden indien de Kamer de maatregelen verwerpt, welke door den Senaat in de financieele wetten zijn opgenomen. De Secretaris-generaal, dei- Socialistische partij Faure, heelt te Chalons in een rede verklaard, dat dc Socialistische partij wegens het bankroet van het Kartel besloten heejt weer in de oppositie te gaan. De financieele crisis in Frankrijk, De Senaatscommissie voor de financiën /leeft, na de door de Kamer goedgekeurde belasting op den uitvoer te hebben aangeno men, een motie verworpen strekkende tot terugzending van het financieele ontwerp naar de Kamer en op verzoek der regeering met 22 stemmen en 8 onthoudingen de be lasting op de betalingen goedgekeurd, welke door de Kamer verworpen was. Ten slotte werd hel financieele ontwerp in zijn geheel goedgekeurd. Het omvat 5.185 millioen aan inkomsten, die noodig zijn voor het evenwicht der begrooting en de betaling van den interest op de voorschotten van de Fransche Bank en van de eerste annuïteit der amortisatiekas. De regeering zal aan de Kamer een ver hooging vragen van het algemeene douane tarief, waaruit 400 millioen meer zal worden ontvangen. De Tuvksche overeenkomst met Frankrijk. Hoewel de Quai d'Orsay Zaterdag nog geen enkele mededeeling had ontvangen om trent de te Angora geleekendc overeen komst, spreekt het Fransche ministerie van biiitenlandsche zaken de berichten uit En- gelsche bron tegen (die intusschen aan V Turksche bladen ontleend waren) dat Frank rijk aan den Turken de controle over den Bagdadspoorweg zou hebben afestaan. Spoorwegongeluk. De Parijsche bladen bevatten een telegram uit Madrid volgens hetwelk een trein, waarin zich eenige honderden reizigers bevonden, die terugkeerden van een stierengevecht, in een tunnel in bosting kwam met een goede rentrein; er moeten 70 gewonden zijn waar van 30 zeer ernstig. Italië vóór een permanen ten zetel voor Polen. De Petit Parisien" verneemt uit Rome nopens de toetreding van Polen tot den Raad van den Volkenbond, dat de steun van Italië voor een permanenten zetel, aan Polen ver zekerd is en dat Mussolini dit formeel be loofd heeft aan den vertegenwoordiger van Polen te Rome Een rapport van den Engel- schen Voedselraad. De Voedselraad, die onder voorzitterschap van lord Bradbury een onderzoek heelt inge steld naar de quaestie var. onderwicht met betrekking tot in den kleinhandel verkochte voedingsmiddelen, heeft een rapport gepu bliceerd, dat vele aanbevelingen bevat voor de bescehrming van de koopers. De raad be veelt o.a. aan dat alle verpakte voedings middelen duidelijk het netto-gewicht zullen aangeven bij het verpakken of den invoer en noemt een aantal artikelen, die in den kleinhandel uitsluitend per nettogewicht zullen worden verkocht o.a. jam, vleesch en granen. VeiNvacht wordt dat de reegeeriug een wetsontwerp, waarbij aan de voorstellen van den raad uitvoering wordt gegeven, nog in deze zitting van bet parlement zal in dienen. De landpolifiek der Engel- scbe liberalen. Hilton Young, dc vroegere minister uit het ccalitiekabinet-Lloyd George, zegt in een brief over zijn afscheiding van de liberale partij aan den leider dezer partij, 'dat hij daartoe is overgegaan naar aanleiding van de socialistische landpolitiek der liberale partij, welke haar naar zijn meening tot een bondgenoot, of werktuig, der socialisten maakt. Engeland en Portugal en Znid-Slavië. Het vertrek van de Portugeesche schuld- commissie naar Engeland is tot de volgende maand uitgesteld. De Zuid-Slavische schuld commissie arriveert deze week te Londen om met het Britsch departement onderhall delingen te voeren. Dc Zuid-Slavische schul den aan Engeland bedragen rond dertig mil lioen pond sterling. Aaneensluiting? De ..Daily Tel." maakt met instemming melding van aan Letland, Estland en Litauen toegeschreven plannen tot economische en politieke aaneensluiting tot een federatie. Daar de Engelsche banken bij alle dra staten geïnteresseerd zijn, betoogt het bird dot zulk een aaneensluiting slechts voordeel kan brengen. Het kabinet-Bethien. Naar verluidt heeft graaf Bethien den so- -Alisten aangeboden. et zi-n *eheele kabi net te willen aftreden, indien deze hün op-- posities opgeven."Hij zou dan enkele porte feuilles in zijn nieuw kabinet aan de linker zijde aanbieden. De oppositie weigerde ech ter hierop in te gaan. Het is gister tot geen incidenten gekomen. De politie had uitge breide maatregelen genomen. Het valsche muntersschac- daal. Sinds Vrijdag is de politieke toestand we derom verscherpt. De strijd tusschen regee ring en oppositie duurt voort. Geheel onver wachts werd in de laatste nachtzitting van de parlementaire enquête-commissie het on derzoek gesloten, en de referent van de meerderheid, belast met de uitwerking van het rapport over den politieken samenhang in de valsche munters-affaire en de verant woordelijkheid der regeering. De door de oppositie ingediende 64 voorstellen voor uit breiding van het onderzoek werden buiten beschouwing gelaten en de oppositie, die men tot dusver ook nog niet de stenografische notulen van de commissie ter beschikking heeft gesteld, werd voor een voldongen feit gesteld. Wel zijn onderhandelingen in gang voor een compromis, opdat het parlement een eensluidend rapport van de commissie kan worden voorgelegd. Maar daarvoor schijnt weinig kans te bestaan, daar de meerder heid, naar verluidt, uit het verloop van de beraadslagingen van de commissie de over tuiging moet hebben verkregen, dat de re geering geen schuld heeft, terwijl de leden der oppositie, in de commissie van een. ge heel daartegenovergeslelde meening zijn en daarom verlangen, dat de regeering de conse quenties zal trekken. Bij een dergelijke stand der dingen is er geen kans op overeenstem ming, doch alleen op nieuwe onverkwikkelij ke scènes in het parlement. Volgens de oppositie zou de regeering van plan zijn de behandeling van het rapport in de nationale vergadering zoo snel mogelijk door te zetten in zittingen van acht uur, 'met gebruikmaking van aile strenge bepalingen van het reglement van orde. De oppositie blijft vasthouden aan den eisch, dat de toe stand alleen kan worden verbeterd door af treden van de regeering. tiet rapport komt waarschijnlijk in het midden van deze week in behandeling bij het parlement. Het conflict van Italië met Oostenrijk. Mussolini beschouwt het incident met Oos tenrijk als gesloten na de verklaringen door Ramek aan den ftaliaanschen gezant te Wee- nen -afgelegd. De bisschop van Athene vervangen. Sommige Italiaanscbe bladen maken mel ding van een bericht volgens hetwelk mgr. Petit, katholiek bisschap van Athene, van. zijn functie zou zijn ontheven en vervangen door mgr. Brindisi, bisschop van Koroe Deze maatregel zou genomen zijn door "net Vati- caan op grond van een verslap' van een kar dinaal. die een bezoek aan Athene bracht, waaruit zou blijken, dat mgr. Petit te vaak zijn Fransche landgenooten boven de katho lieken van andere nationaliteiten voortrok, Werkloosheid in den Spaanschen scheepsbouw. De bladen vernemen uit Ferrol, dat de. scheepswerven hun personeel naar huis heb ben gezonden wegens gebrek aan werk. De toestand in Syriè. Sedert de onderhandelingen van de Jou- venel le Angora is 'n o vtspanning ingetreden. Tn de omgeving van Damascus hebben ge in-pende benden zware verliezen geleden bij Je zuiverings-operaties der Fransche troe- oen. Twee groote godsdienstleiders hebben in redevoeringen de Mahomedanen tot den vrede aangespoord. Brand te Nairobi (Br. Oost-Ind'c), Tc Nairobi beeft in den nacht van 20 F :- bruari de grootste brand gewoed, die in de 'icschiedenis van deze stad bekend is. Tier Hokken buizen in dc hoofdstraat brandden ■'eheel uit, terwiil de vlammen aan den ach terkant een paadje oversprongen en een ra tal huizen in een andere straat over een breedte van honderd meter in de asch leg- De groote brand heeft bijna de geheele handclswük in de asch gelegd. De schade bedraagt 100.000 tot 150.000 pond sterling. De aangebonden gravin. Curran, de emigratiecommissaris, ontving 'til Washingten instructie om gravin Cath- eart, wie de toegang tot dc Vereenigde Sa- ten werd geweigerd, omdat zij in een echt scheiding als de „schuldige" terecht stond, •'edurende tien dagen, tegen een borgstor- Hng van 500 dollar, vrij te laten. Gravin Cathcart zal Ellis-eiland onmiddellijk ver laten, zoodat zij voor middernacht te New- York zal kunnen zijn. F.en later telegram meldt, dat gravin Cathcart te New-York is aangekomen. De Amerikaanscbe Senaat en de schuldregeling met Italië. In weerwil van het feit dat president Coolidge in een persconferentie den Senaat uitdrukkelijk heeft gewaarschuwd, dat een verwerping van dc scbuldenregeling met Tialië tot gevolg zou hebben dat Italië aan do Vereenigde Staten in het geheel peen -eindden betaalt, omdat hij niet inziet hoe bet betalingsvermogen van ïalië moet wor den vastgesteld, wanneer de op een zakeli'k mderzoek geg'onde opvattinP van de Ita- "aansch-Amerikaansche delegatie door den Senaat wordt afgewezen, bestaal nog wei nig vooruitzicht, dat de Senaat de overeen- komst met Italië zal ratificeeren. In den Senaat bli kt dat de vooruilsrevende groep, waarvan Borah de leider is, 15 niet-demo- "ratische stemmen zal krijgen, die zich bij '-et democratische blok z"lien aansluiten, -.oodat de verwerping in den Senaat zeer waarschijnlijk is. lir het gunstigste geval zal de overeenkomst slechts na lange, heftige debatten worden goedgekeurd Zij komt eerst Maandag over een week op dc agenda. De bosebbranden in Australië. Berichten uit Wagga W-g^a melden dat vijf boschbranden zich vereenigd hebben en thans branden op een front van honderd mijl en een groot gebied met waardevol timmerhout, schapen en runderen bedreigen. De gezondheidstoestand van den Japanschen keizer. De gezondheid van den krizer van Ja pan gaf de vorige maand opnieuw reden tot bezorgdheid. Hei Japansche gezant schap heeft thans liet volgende bulletin ontvangen. Z. M.'s temperatuur is normaal hij behoeft niet strikt 6et bed te houden, doch staat dagelijks verscheidene keeren op en rust in een leunstoel. Z M. is zeer opgewekt. De strafexpeditie tegen Woe Pei Foe. Hei besluit, waarbij een straiexpeditie tegen Woe Fei Foe wordt gelast, brengt de overheersching van de Koeominchoen, of het nationaal leger, aan het licht. Of schoon de invloed der rooden in de pro vincies luwt, zijn de tegen de rooden ge kante strijdkracten in Hoepeh, Siantoeng en Moekden zoo verstrooid, dal samenwer king tusschen hen moeilijk is terwijl Feng Joe Siangs volgelingen de binnenlinies be zet houden en in staat zijn bedreigde pun ten snel tc versterken De douanequaestie te Kanton. Ue commissaris van douane te Kanton heeft gisteren de havens van Kanton en Wampoa gesloten in afwachting van de overdracht en de teruggaaf aan de douane autoriteiten, ter behoorlijk onderzoek en betaling van rechten, van ladingen, die aan hun hoede werden onttrokken door het stakingscomité te Kanton, dat, met schen ding van dc verdragen, ingegrepen had bij het laden van schepen en reeds groote hoeveelheden, waaronder contrabande, heeft verkocht. Dientengevolge is heden morgen geen schip naar Kanton vertrokken. Men gelooft dat de ladingen van vijf lan den bij deze zaak betrokken zijn. BELfclSCH NATUURSCHOON. België gaat propaganda maken voor de natuur en dc mooie streken. De mooiste landschappen worden verfilmd en belang rijke gebouwen in 't Vlaamsche en Waal- sche land, de havens van Antwerpen, de industrieels centra en het leven op 't plat teland. EMMANUEL DE BOM. De Vlaamsche schrijver Emanuel de Bom die in 1919 uit zijn ambt als hoofdbiblio thecaris der stad Antwerpen werd ontsla gen op grond van een paar uitlatingen over de activistische beweging in de „N. R. C" wedt heden door den Antwerpschen ge meenteraad opnieuw tot hoofdbibliotheca ris benoemd Tegen die beneeming, waardoor een der meest sympathieke Vlaamsche schrijvers weer in eere wordt hersteld, wordt van Franschgezinde zijde heftig opgekomen. Op succes wordt echter van die zijde niet gerekend. Want, aldus luidt het, in laatste instantie zou Kamiel Huysmans als minis ter van kunsten en wetenschappen over dc zaak te beslissen hebben en elk activist vindt toch bij Huysmans bescherming en steun. NIEUWE POSTZEGELS. Om zich te regelen naar de bepalingen \,n de Wereldpostunie heeft Luxemburg de kleur van drie zijner postzegels-typen ver anderd: de zegel 15 centiem is nu groen de zegel van 20 centiem is nu groen; en de zegel van 1 franc blauw. EEN BUITENGEWONE KRIJGSRAAD. Hel Grieksche Staatsblad bevat een be sluit, waarbij een buitengewone krijgsraad werdt ingesteld ter berechting van gevalle WOENSDAG 24 FEBRUARI, Hilversum, 1050 M 12.00 en 7 30 Politieber. 5.006.30 Vooravondconcert door het H.Ü.O.-orkest, o.l v Fr Lupgens. .6.307.30 Duitsche les, vanwege de afd. Taalcursussen v d. H.D.O. Leider: Fred Fry, Leeraar; Hr. Edgar Grün, uit Berlin, Wilmersdorf. 7.45 en 10.00 Persberich ten. 7.359.30 Uitzending van den kerkdienst in de Westerkcrk te 's Gra- venhage. alwaar zijn intreerede hoopt te houden de beroepen predikant Ds G R. Kuyper, Gerei. Predikant eerder te Haarlem. 9.3510.45 Chr Radió-avond. Medew Hr J. A, Berg-cellist v. h Utr. Stcd. ork Hr. A. Diepenveen-bcgel Programma v h. celloconcert, vermocde- iijk afgewisseld door eenige. zangnum mers. 1 Adagio u h. celloconcert van Ilaydn. 2 Intermezzo, Lalo 3 Le Cygne, St. Saëns 4 Andante Gottfried Mann, 5 Tarantelle. Popper. 6. Gavotte. Popper 7. Arlcquin, Popper 8 Hongaarsche Rhapsodie, Popper. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerber. 11.201.20 Concert door het radio kwartet en solisten (sopraan-bas-viool). 1.202.20 Tijdsein, orkestconcert. 2.20—2.50 Lezing en zang van de rotary- club of London. 3 3b Lezing: Heroes of fiction-Thackeray's Esmond 4.20 Tijd- sein, causerie 4 35 Muziek van het Capïtoftheatér 5 35 Kinderuurje. 6.20 Dansmuziek. 7.13 luinpraatje 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber nieuws. Lezing: Life in the old monasteries-Vnc refectory 7.45 Pianopreludes van Rachmanir.ow 8.00 Lezing: Amongst te Annaks. 8.20 Concert. Neger liedjes en -muziek door de Hoosters. 9.05 Concert door de koorvereeniging van de Universiteit van Wales. 9.25 Con cert door het versterkte Savoy svmpho- nieconcert. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. Lezing: War and language 10.50 D. Varick-liedjes a. d. piano. 11.2012.20 Dansmuziek van het Savoy- hotel. Parijs „Ra'lio-Paris", 1750 M 12.50 Concert. Lucien Paris (piano-viool-cello), 2.05 Orkestconcert. 8.5010 50 Concert. Or kest en zangsolisten. Auto-, luchtvaart en sportkroniek Königswusterhausen, 1300 M. 7.50 Decla maties. 8.109.20 Kamermuziek Het Havemannkwartet (2 violen, viola, cello) Werken v. Schubert. 9.50i 1 20 Dans muziek door de danskapel. Brussel, 262 M. 8.20 Fragmenten van Mig non,. opera-comique van Thomas. Na de le acte causerie: Un peu d'hutnour. 10.20 Nieuws. Munster, 410 M. 12.35—1.50 Opercttenre- vue door orkest. 3.20 Kinderuurtje. 4.30 Mignon i, cl muziek. Orkest en so praanzang. 6.20 Lezing: Die Verbrei- tungswege der Krankheits-Erreger '7.20 Lezing over L. Schückings. 7.40 Voorlezing „Der Gcwissenswurm" in Nebraska, heeft in deze stad bepaald schrik en ontsteltenis teweeg gebracht. Niemand durft meer, wanneer deavond valt, licht ontsteken, dat van de straat af kan worden waargenomen, terwijl zij, die de straat op moeten, dit in angst en vreezc doen. De schietpartij duurt dan ook al een week lang en de schutter kiest zijn doelen bij voorkeur 's avonds, wanneer zij z'ch tegen het licht afteekenen. Donderdag avond werd op deze wijze een bekend plaatselijk geneesheer gedood, toen hij zich n zijn schitterend verlichte spreekkamei bevond een paar dagen daarvoor een andei nwoner, toen hij. terugkomend van eer .vandeling, in het licht stond van de vesti- van hoogverraad en van misdrijven tegen de bestaande orde gericht. In de toelichting wordi gezegd, dat ter wijl de regeering onwrikbaar haar program voortzet om een e nd te maken aan de twisten over het politieke regitnp en om den binnenlandschen vrede te verzekeren, Sommige partijen en personen. uit onver zoenlijkheid en „Tevolutionnaire reactie", aangemoedigd, door den verzoenenden geest der regeer'ng, zoover gaan, dat zij pogen door gewelddadige middelen den huidigen pul tieken staat van zaken omver te werpen. Daartegen wordeil radicale maatregelen noodig geacht. EEN MYSTERIEUZE SCHIETERIJ TE OHAMA. Een geheimz:n nge schietpartij te Ohama, bule van zijn huis. Een chauffeur, die nee. hurkte om zijn wagen aan te zetten, kreeg een kogel tegen den kin. Vele bewoners, waaronder een orde van katholieke nonnen, hebben geklaagd, dat kogels door hun ruiten zijn geschoten. In elk dezer gevallen is een ledige pa troonhuls, steeds van hetzelfde kaliber, ge vonden op een plek 50 a 100 voet van de plaats, die door den kogel werd getroffen. ROOF Zaterdag maakten roovers in de nabij heid van Rangoon z:ch per auto mot 2000 pond sterling uit de voeten. Een gedeelte van het geld werd teruggevonden. Vier per sonen werden gearresteerd: de auto werd opsespoord. Het doolhof, dat zich daar bevond, oefen de eene geheimzinnige aantrekkingskracht op haar uit, maar Zorka weigerde met de grootste hardnekkigheid, haar dat raadsel op te lessen. Dikwijls ging ze de bank opzoeken, waar op ze afgemat was neergevallen, bij hare eerste poging tot ontvluchting. Op zekeren dag, toen ze- weer daarop zat uit te rusten, viel haar oog op een scherpen steen, die bij de bank lag. Toen kreeg ze opeens een inval! Recht tegenover haar zag ze een reus- achtigen boom, met witte schors. En terwijl Zorka bi; de paarden van de slede de wacht hield, sneed zc met de scherpe punt van dien steen de eerste let ter van haar naain, F, in de schors van dien boom. En toen ze daarmede gereed was, wilde ze nog een letter daarnaast in denzelfden boomschors snijden. Maar nauwelijks was ze daarmede begon nen, of Zorka, die gezien had, waarmede ze bezig was. "-olde naar haar toe. rukte haar den stean uit de hand, en slingerde dien ver weg tusschen het struikgewas. „O dot dat toch niet, meesteres!" riep zc angstig uit. „Wanneer. hij het zou be merken dan zou een wreede straf mij tref fen." Fabienne antwoordde niet. En ze dacht verder niet over dat voorval na. Het werd donker. tn Fabienne moest haar weelderige ge vangenis weer opzoeken. Toen ze hare kamer binnentrad, waar zooals gewoonlijk, eene aangename warmte heeischte, ontdeed ze zich van haar bonten mantel, en gaf dien aan Zorka. Maar toen ze zich omkeerde, stond graaf Malthen voor haar. Hij maakte een beleefde buiging voor haar „Ik bied u mijne verontschuldiging aan, omdat ik genoodzaakt bij u lastig te vallen, en u mijne tegenwoordigheid op te dringen, die u bijzonder onaangenaam schijnt te zijn,!' zoo begon hij, „maar het is nu een- maai noodzakelijk, dat ik met u kom spre- ken.' Hot gelaat van Fabienne werd vuurrood. Zult gij het durven wagen, uwe misda dige proeven op mij te herhalen?" zoo vroeg ze verontwaardigd. „Zult gij dat werkelijk durven doen?" „Gij zult toch zeker niet zoo onnoozel zijn, oir, te denken, dat ik u hier zonder voldoende reden gevangen houd." "io ant woordde hij r.xt spoltcnden glimlach „lk meende u voldoende duidelijk te. hebben gemaakt wat ik van u verwacht, en welke diensten gij aan de wetenschap zult moe tan be-, ijzen." Toen begon hij weer verder uit te weider, over ziine proeven, en over de zending, die hij zich geroepen gevoelde met behulp van haar tc vervullen. „Gil maakt misbruik van mijne onmacht riep Fabienne verontwaardigd uit. „Gij wilt dus weer dc schandelijke proeven begin nen, die gij reeds op mij' genomen hebt, Ja. ik weet het helaas, dat ik machteloos ben, en dat uw slachtoffer zich niet kan verde digen, r.iaar gij moet niet verwachten, dat ik u vrijwillig mijn bloed zal afstaan." Hij begreep, dat het nutteloos was, verder mei haar te redetwisten. Zonder een woord te zeggen, ging hij heen Fabienne hoorde, hoe zijne langzame schreden zich verwijderden. Ze bet zich op een stoel neervallen, en slaakte een zucht van verlichting. Zelfs de aanblik van dat monster in men- schengcclaante boezemde haar een onover- winnclijken afschuw in. Gedurende dit pijnlijke toonvel had Zorka zich bescheiden op een afstand gehouden, in 't belendend vei trek maar achter de zwarte portière, die beide vertekken van elkaar scheidde, had ze geen enkel woord var> dat heftig gesprek verloren En na zag ze Fabienne met hare groote. donkere oogen recht in hét gelaat. Zoo had Fabienne dus aan hem weerstand durven bicden! Aan hem, den geweldige, die waarschijnlijk een verbond met den Boozen Geest had gesloten! Aa, i hem die alles en allen onder zijn toorn kon verpletteren. Dat vervulde haar met bewondering. Ongeveer te tien uur in den avond begon ^abienne te bespeuren, dat ze grooten hon ger gevoelde. Ze beval Zorka haar eenige spijzen te brengen. En toen aan haar verlangen was voldaan begon ze te eten en trachtte ze zooveel mogelijk le vergeten, wat er was voorgevallen. Verstrooid gebruikte ze haar maaltijd. Maar het. was haar onmogelijk, smaak te vinden in hetgeen men haar had voorgezet. Zóó groot was de troosteloosheid, de wan hoop, die haar bezielde. Eindelijk stond ze van de tafel op. Maar toen begon ze opeens te wankelen op hare voeten. Het was niet. zooals de eerste maal, toen ze opeens bewusteloos was geworden, maar ditmaal was het alsof ze langzamerhand door gevoelloosheid werd overvallen. Tevergeefs trachtte ze weerstand daaraan te bieden, maar hoezeer ze zich ook in spande, het gelukte haar niet. Alles begon om haar heen te dr»«ien haar oogleden werden zwaar en hare handen vie len slap langs haar heen. Het was, alsof zc in een droom het af schuwelijke gelaat van haar ontvoerder vóór zich zag Toen verloor ze geheel en al het bewust zijn. Ze verviel in een diepen slaap. Eerst den volgenden dag ontwaakte ze laat uit dien toestand vao bewusteloosheid. Flet was ai in den namiddag Ze had weer hetzelfde gevoel als toen ze de eerste mr.al na de op haar genomen proefneming ontwaakte. En wear had ze op den linkerarm dezelfde kleine brandwonde. Er was dus geen twijfel mogelijk omtrent hetgeen v eer met haar was voorgevallen. Verpletterd door het gevoel van hare ct> macht, bedekte ze haar gelaat met beide handen en begon bitter te weenen. Het is den lezer bekend, dat zich op het kasteel van Lekno het scheikundig labora torium van graaf Malthen bevond. De wetenschappelijke werkplaats besloeg een gebeelen vleugel van het groote gebouw Electrische machines, groote accumulato ren en allerhande natuurkundige werktuigen stelden graaf Malthen in staat, groote krach ten te ontwikkelen. Op zekeren dag had hij Mirko en Zorka met stomme verbazing geslagen, toen hij -door eene sterke ontlading een os en een paard met de snelheid van den bliksem had gedood. Ook beschikte hij over reusachtige smelt ovens, waarmee hij alle metaalsoorten kon vloeibaar maken. Te Retzow in de dubbele woning, waar van de eene helft uitzicht had op het park, en tot verblijf van Fabienne strekte, was nog een ander laboratorium, waar graaf Malthen ook zijne geheimzinmige proeven deed. Op zekeren dag was graaf Malthen in zijn laboratorium te Lekno. Juist was hij bezig, eene enorme massa platina te smelten, toen een van zijne be dienden zacht aan de deur van het ruime laboratorium kwam kloppen. Die bediende moest wel eene zeer be langrijke tijding hebben mede te deelen, nu hij het durfde wagen zijn meester in zijne geheime werkzaamheden te storen. Zoodra graaf Malthen .bi' nen" had ge roepen, kwam de bediende iem op een zil veren schaal een telegram aanbieden. Zoodra de bediende vertrokken was. open de graaf Malthen het telegram. Fluisterend las hij de weinige woorden, die het telegram bevatte: „Kom dadelijk, Conrad" „Hij moet wel belangrijk nieuws hebben", mompelde <st—M Malthen bij zichzelven. (V/ofdt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9