STADSNIEUWS UIT DE PERS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Woensdag 24 Februari 1926 Aan de zonnige Riviera. Agenda 25 Februari Jaarboekje voor Katholiek Haarlem 1926, verschenen. R. K. Middenstandsvereeniging. DOET ÜW SCHOENEN GOED UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. De Zandvoortsche Reddingsbrigade krijgt subsidie voor materiaal. Vrije tarieven voor strandstoelen en badkoetsen. Een remise voor Publieke Werken. Een langdurige discussie over een nieuwe Christelijke Schooi, zonder resultaat. Het kampeeren des nachts op het strand verboden. Een kampeerverbod te Zandvoort. De A.-R, „Rotterdammer" schrijft raak: „Een medewerker schrijft in „Het Volk" over „de zonnige Riviera en z'n schadu wen". Want zonnig en bekoorlijk is het daar; maar de schaduwen ontbreken vol strekt niet. We gelooven het gaarne. We houden ons zelfs overtuigd, dat er over deze schoone streken zware slagschaduwen strijken van maatschappelijke ellende, doch bovenal van zedelijke verdorvenheid. Dat kan niet anders in plaatsen waar de mondaine massa, die enkel genot zoekt, zich vrijelijk uit kan leven. Maar het doet ietwat zonderling aan hoewel soortgelijke voorstelling van zaken in het blad der sociaal-democraten heel gewoon is dat de schrijver zijn opstel aanvangt met deze verzuchting: „Ofschoon het den werkers zeker wel niet zoo heel veel kan schelen waar en hoe hun heeren en meesters hun kostbaren tijd zoek brengen Eén van die „werkers" zit dan toch maar in het heerlijke Nice; en andere „werkers", die schamperen over weelde-maaltijden, weten de goedf, restaurants ook wel te vinden. Of behooren dezulken tot de „heeren én meesters", voor wie de werkers, overeen komstig de opvoeding in dien kring, slechts verachting behooren te hebben? Dan wordt verklaarbaar, waarom de Rus sische medewerker van „Het Volk", on langs sprekend te Rotterdam, zich volgens een betrouwbaar verslag als volgt uitliet: „De Rus eischt consequentie tot het uiterste, wil den inensch „heel". Toen spr. voor het éérst in Nederland met een kennis een bijeenkomst bijwoonde, stond daar een mijnheer te spreken, die met de armen zwaaide en het steeds had over: wij ar beiders. Spr. heeft toen gevraagd, wie dat was en kreeg ten antwoord: Dat is Wibaut een rijke houthandelaar. Toen heeft hij verwonderd gekeken In Rusland zou men zoo iemand de zaal hebben uitgesmeten". We zien er niets onbehoorlijks in, als b.v. de heer Wibaut zijn vacantie aan de zonnige Riviera doorbrengt; maar 't staat toch een beetje.... gek, als hij armzwaaiend uitroept: wij, arbeiders; en als men uit Nice laat schrijven: „Ofschoon wij werkers hier geweldig het land hebben tusschen uw heeren en meesters, zullen we voor onze werkers in Holland toch maar een stukje schrijven Waarschijnlijk zullen de „werkers" ant woorden: wij vroegen uw deportatie toch niet naar dat onherbergzame oord! Sociëteit „St, Bavo", Jongevrouwenbond S uur Vakschool Kappers 9 uur Smedenpatroons 8 uur Vioolonder- wijs 6 uur Rechercheurs 4 uur Proza en Poëzie 8 uur Jaarvergade ring Spoor en Tram 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59. Repetitie ,,St. Genesius" 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89/2 uur. R.-K, Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smèdestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur. 's-middags van 35 uur. 's-avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9'M12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- holstraat 1. Alle werkdagen van v.m. 1032 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ncd. R.-K. Bond var. Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Boschl. R.-K, Leeszaal en Uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, Van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereenïging, Bloemhof straat t. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die bier geen tehuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Veieeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh. Ged. Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de lederi, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, electriciteitsongevallen Tel. 10231. Wij ontvingen hei jaarboekje 1926 voor Katholiek Haarlem, dat volgens hel voor woord, antwoord geeft op de vraag: hoe ontplooit zich bet katholieke leven in de- aloude stad van Sint Bavo? Reeds bij een vluchtig doorbladeren van het boekje ziet men echter, dat het heel wat meer biedt di\ het antwoord op die enkele vraag. En ofschoon de redacteur, de heer Jos. de Lo- bel, in zijn voorwoord erkent, dat het boek je nog bij lange niet op volledigheid kan bo gen.' is het in meer dan één opzicht aan merkelijk verbeterd en uitgebreid, in verge lijking met het vorige. Zoo zijn bijv. bij alle namen, de adressen, telefoonnummers en zelfs de nummers van de Giro gevoegd, het formaat van het boekje is ook handiger dan zijn voorganger. Als uitgave van de afdeeling Haarlem der K. S. A. opent het jaarboekje natuurlijk met een beknopte uiteenzetting van doel en werk der Katholieke Sociale Actie. Volgt het nieuwste en goedgelijkend por tret van den Hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, Plebaan en Deken van Haar lem, met enkele levensbijzonderheden en 'n lijst der voornaamste telefoonnummers, (brandweer, politie, pastorieën, pers en hee ren artsen). Volgt de uitgebreide lijst in alphabetische volgorde van waardigheidsbe- kleeders in het bisdom Haarlem, vak-orga nisaties, sociale en charitatieve vereenigin- gen, Kruisverbondcn, Armbesturen, Bureaux voor adviezen en inlichtingen, Patronaten, Onderwijsinrichtingen, Tooneelclubs, Sport verenigingen. Haarlemsche hofjes, Zieken verzorging, allerlei slichtingen, bibliotheken in 't kort, alle mogelijke verenigingen en organisaties met vermelding van bestuurs leden en hun adressen. Opgenomen zijn: Kerkelijke voorschriften, Vasten- en Ont- houdingswet, politiek voorschrift van 8 Februari 1918, enkele Bisschoppelijke brie ven (o.a. over de vrouwenkleeding en de H. Communie der kinderen), bijzonderheden over de R.K. Ziekenhuizen in Haarlem, de naamlijst van de Hoogeerw. Dekens van het bisdom en der heeren geestelijken in het dekenaat Haarlem en van de beide Se minaria. Verder een aantal beknopte ar tikeltjes over het Bisschoppelijk Museum, de R.K. Staatspartij en de R.K. Volksuni versiteit. Tot slot alle inlichtingen over de publieke lichamen en openbare bedrijven der gemeente, der gemeente-kantoren, (be lasting, archief, huürcommissie), een naam lijst met adressen van burgemeesters, wet houders en gemeenteraadsleden, en een adreslijst der R. K. Militairen Vereenigingen in Nederland. Totaalindruk: hulde en respect voor den samensteller, den heer Jos. de Lobel, se cretaris der K. S. A. te Haarlem. Het moet een ontzaglijk werk geweest zijn al die zoo zeer uiteenloopende gegevens te verzame len en in druk uit te geven, zonder en dat lijkt ons wel het meest bewonderens waardige storende fouten, die anders vooral van een dergelijk werkje de waarde zeer verminderen. Het is een handig, practisch boekje voor Roomsch Haarlem, dat in geen bestuurs archief mag ontbreken en waarmede de sa mensteller een onschatbaren dienst aan Roomsch Haarlem heeft bewezen. Gelukkig dat er menschen zijn, die niet alleen zin, maar ook de bekwaamheden hebben om dergelijk geduldwerk ie doen. De R.-K. Middenstandsvereeniging hield gisteravond een flink bezochte ledenverga dering. De voorzitter, de heer P. J.M. v.Tetering, opende de vergadering met den Chr. groet en hield dan een openingsrede, waarin hij allereeist allen welkom heette. On Nieuwjaarsdag aldus spr., is ons Dage- lijksch Bestuur, der goede gewoonte getrouw, op receptie geweest bij Z. D. H., onzen Bisschop. „Hoe gaat het nu met den Middenstand?" informeerde Mgr. belangstellend. ,,'t Gaat wel, Monseigneur!" „Ja, ik weet wel" ging onze Bisschop oort, ,,ik weet wei dat jullie wel werken, doch die anderen, treden ze nu toe, komen ze nu op de vergaderingen?" „Dat laat nog al te wenschen over, Mgr.!" „Zeg hun," zei onze grijze Bisschop letter lijk en met nadruk, „dat ik er zeer kwaad op ben!'' Inmiddels stond een vooraanstaand Katho liek Middenstander met zijn dochters gereed om voor Mgr. de gewone kniebuiging te doen. Lid onzer R.-K. Middenstandsvereeniging was deze Kath. Middenstan der niet! Gij kunt wel begrijpen, wat er op dat oogenblik in mij omging. Ik wilde geen incident uitlokken, doch alles bruischte op dat oogenblik in mij en ik moest mij bedwingen om niet te zeggen: „Mgr., U heeft er hier al een, zeg U het hem zelf!" Ook tot nog toe missen wij, helaas, de aan melding tot het lidmaatschap van dezen Ka tholieken Middenstander! Nu' geeft het pas met U den toestand onzer Vereeniging te gaan vergelijken van nu met dien van ruim twee jaren geleden, toen dit tijdelijk Bestuur optrad. Allereerst zij dan geconstateerd, dat thans niet meer aan een liquidatie der vereeniging behoeft te worden gedacht. En de tweede lichtzijde is, dat de Kath. Middenstandsvereeniging heeft opgehouden een vaatdoek te zijn, welke als een „quan- trté négligeable" achteloos in den hoek ge worpen werd. Het was de Kath. M idd enst and s v er e eni- ging, welke direct bij haar reorganisatie den stool gaf aan de oprichting der Midden standscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten en in de velerlei en overvloedige werkzaamheden dezer Centrale nam zij waar lijk van den beginne af niet het geringste aandeel. Spr. wees in dit verband op de vele werkzaamheden dier Centrale, Ook op financieel gebied heeft de vereeni ging de crisis bezworen. Aai het Hoofdbe stuur zal geleidelijk de oude schuld worden, afbetaald, evenzoo aan de aandeelhouders der Giasverzekering en de eerste 500 op de Hyp.-Obligaties zal worden uitgeloot. Spr. wees verder op enkele schaduw-, zijden, o. m. op het feit, dat in Overveen en Bl-cemendaal, waar aan Kath. Midden standsactie niets gedaan is, ineens pogingen in het werk zijn gesteld, om een neutrale Middenstandsvereeniging op tc richten en de oproeping tot de constitueerende vergade ring o. m, de mede onderteek en-na van twee Katholieken droeg, nl. één uit de parochie Bloemendaal en één uit Overveen, De schande uit Bloemendaal is door bij- tijdsche uittreding afgewend, die in Over veen heeft men rustig laten passeeren, aldus spreker. Ten slotte stipte spr. aan. wat het be stuur voornemens is te doen, om de schaduwzijden zooveel mogelijk te ver- drijv en. Dit openingswoord verwierf een spontaan applaus. Naar aanleiding van dit openingswoord bracht de heer Van Liemt hartelijke woor den van dank aan den voorzitter, aan wien volgens spr. het voor 90 te danken is, dat de vereeniging op zoo'n gunstig niveau gekomen is. De voorzitter bracht de hem toegebrachte hulde terug op zijn medebestuurders. Medegedeeld wordt, dat 3 Maart een ver gadering zal gehouden woren tusschen de besturen der R. K. Middenstandsvereeni ging en den R, K. Kring, waarin besproken zal worden de Jeugdorganisatie. Het jaarlijkscli Triduum der vereeniging begint Zondag 25 April, het beschermfeest van den H. Joseph, patroon der vereeniging, en eindigt 28 April. De sluitingsavond zal plaats hebben op 28 April. Twee feestredenaars zullen op treden, nl. de Bondsadviseud. de Zeereerw. Heer rector J. G. Jansen, terwijl verder uitgenoodigd zal worden, oud-minister P. J. M. Aalberse. De redevoeringen zullen per radio uitgezonden worden. Vermakelijk heden zullen den avond opluisteren. De heer Joh. F. Lamp, le secretaris, bracht hierna een keurig verzorgd jaar verslag uit. Jammer genoeg is het ledental iets terug geloopen. Het bezoek der zes gehouden ledenvergaderingen was vrij gunstig. De verschillende gebeurtenissen in 1925 werden gememoreerd. terwijl het verslag woorden van dank bracht aan den geestelijk adviseur der onderafdeelingen. Uit het verslag van den penningmeester, den heer H. J, L. Klein Schiphorst, bleek, dat de inkomsten in 1925 bedragen hadden 4677,73 en de uitgaven 3971,26. 1 Jan. 1926 was er in kas 1252,09 Aan secretaris en penningmeester werden woorden van dank gebracht door den voor zitter, wat de aanwezigen met applaus onderstreepten. De gewijzigde statuten werden vastgesteld, waarna alle aftredende bestuursleden werden herkozen Hierna was het woord aan rector Kok. lie allereerst 't herkozen bestuur geluk wensch- te. Dan wierp spr. een terugblik op het af- geloopen jaar. wees op het toenemend, be zoek der ledenvergaderingen en herinnerde aan het nut der Middenstandscentrale en aan den grooten arbeid, welken zij verricht. Spr. wees er vervolgens op, dat zooveel vooraanstaande katholieken geen lid worden van de R.-K. Middenstandsvereeniging. Daar onder zijn bijv. leden van Kerk- en Arm besturen; verder VTicentianen-, leden van Kerkzangkoren.Waren deze laatsten lid, dan zouden zij zich zoo heerlijk beschikbaar kun nen stellen, om eens de verschillende avon den op tc luisteren. Spr. wanhoopt echter niet in deze. 19 April begint de retraite voor midden standers in Noordwijkerhout en spr. hoopt, dat er vele middenstanders heen zullen gaan. In het kort zette spr. het doel en het nut eener retraite uiteen. Voor delneming kan men zich opgeven bij rector Kok, Den nenweg 4, Bloemendaal. Verder spoorde spr, aan tot deelneming aan het in April te houden Triduum en uitte den wensch, dat ook hier te Hharlem eens een bloemendag voor het Santosfonds zou kunnen Worden gehouden- Hartelijk applaus en een niet minder har- telijk dankwoord van den voorzitter volgde op dit opgewekte woord. Daarna volgde sluiting der ofncieele bijeen komst, waama men nog eenigen tijd bijeen bleef Vergadering Tuinlieden, Dinsdag avond hield de Onderlinge Tuinbouwver- eeniging „Aarderikout en O." haar maande- lijksche Vergadering in het lokaal van Chris telijke Belangen. Wegens afwezigheid van den Voorz. heette de Vice Voorz. de heer M. Bloemendaal de talrijk opgekomen leden welkom. Nadat de notulen waren gelezen en de nieu we reglementen waren uitgedeeld konden de aanwezigen zich opgeven voor deelname aan de te houden Dahliatentoonstelling waarvoor door de Vereeniging platen worden uitgereikt. Het meerendeel der aanwezigen gaven zich daarvoor op terwijl nog tot de volgende ver gadering gelegenheid wordt gegeven tct deel name, zoodat reeds nu vaststaat dat deze ten toonstelling, wat de deelname betreft, sal slagen. Ter keuring was door den heer Nieuwen- huis ingezonden een prachtcollectie Genis ta's waarmede hij 9 punten behaalde, terwijl door hem ter opluistering was ingezonden een keurige collectie donkerbloemige Singa- raria's. Vervolgens hield de heer v.d. Ham eene inleiding over Heesters en Conifeeren. Inleider wil zich alleen bepalen tot de kweekwijze op zandgrond, voor deze streek het meest belangrijke. Uitvoerig zet hij uit een de wijze beplanting, bemesting, het be gieten, stekken en afleggen, benevens de ziektebestrijding. Ter demonstratie waren door hem mede gebracht een 50 tal takjes, waaronder Abies, Buxus, Mehonia, Azalia Japonica, Erica, Aucuba, Laurieren, Taxus,, Spar en Hulst soorten, wat de wijze van demonstreeren zeer verhoogde. Aan het einde der inleiding werden vele vragen gesteld, welke weer leerzame debat ten uitlokten. Een woord van dank voor deze inleiding was dan ook alleszins gerechtvaar digd. Na een rondvraag waarvan druk gebruik werd gemaakt sloo de Voorz. om 10 uur de vergadering. Ernstige botsing. Maandagmorgen reed de dochtervan den burgemeester jhr. A. Bas Backer met een logêe op den Hoogen Duin en Daalschenweg naar het station. Door een samenloop van omstandigheden kwam de auto in botsing met een bespan nen wagen met graszoden. De schok was zoo hevig, dat de auto omsloeg en tegen een ijzeren paal sloeg, De auto. viel op den rech terkant, doch was betrekkelijk weinig be schadigd. De dames en de chauffeur kwamen er alleen met den schrik af, waarna de dames in een anderen auto den rit naar het station vervolgden. De politie doet onderzoek. Burgerlijke Stand in de week van 15 tot en met 21 Februari 1926. Geboren: W. G. van SchieNowee, z.; A, FriendsKok. z.; M. T. P. BlankwaterRuijtenbeek, d.; C. M. ImmersKor$, z.; C, R, de JongDijkman, d.; M. C. VerzeilbergTromp, d.; J. W. MeijerHeemskerk, z.; M. Th. Verhagen Huisman, z.; A, M. Stomphorstv. d. Jagt, d.; A. J. Hoogeboomde Raad, z.; G. OuwerkerkVisser z.; A. Rebelv. Dijk d. Ondertrouwd: G. Bos en A. Derksen. Getrouwd: H. D. v, d. Hoff met E. Stee man. Overleden; D. H. Vrugt, 15 jaar. R.-K. Harmonie „Si. Caecilia", De R.K. Harmonie „St. Caecilia" van de Gezellen Vereeniging te Schoten zal den 2en Pink sterdag deelnemen aan een nationaal con cours te Wassenaar. St. Caecilia komt uit in de tweede afdee ling en heeft zes mededingers. Wij wenschen haar veel succes in dezen strijd. Gisteravond vergaderde de raad der ge meente Zandvoort onder voorzitterschap van den burgemeester, den heed H. van Alphen. Aanwezig alle' leden. Ook thans weer verheugt de vergadering zich in de onverdeelde belangstelling van de zijde van Zandvoorts inwoners, want wederom zal hedenavond de veelbesproken kwestie van het kampeeren des nachts aan het Zandvoortsche strand in bespre king komen. De publieke tribune is stampvol. Na opening der vergadering worden de notulen onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Eenige raadsbesluiten zijn door Gedep. Staten goedgekeurd. Gedep. Staten hebben hun beslissing omtrent het raadsbesluit van Zandvoort tot onderhandsche verpachting van het strand verdaagd, daar het onderzoek nog niet is afgeloopen. Mededeeling wordt gedaan van het voor stel van den heer Geers inzake het ver strekken van volksbaden. Dit voorstel gaat naar B, en W. om prae-advies. De heer ZWAAN vestigt de aandacht er op, dat geen melding wordt gemaakt van een motie in een protestvergadering van kampeerders genomen en Zaterdag j.l. aan den raad doorgezonden. De VOORZITTER zegt geen bezwaar te hebben tegen behandeling van deze motie bij het desbetreffend agendapunt. Platen voor de schoolkinderen, B. en W. stellen den raad voor, een be drag van 75 beschikbaar te stellen om reproducties te koopen van de schilderij van de Koninklijke Familie, die het Oranje Comité 1926 bij de gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest van H. M. de Konin gin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden aan die familie za! aanbieden. De te koo pen platen zulLen aan de schoolkinderen worden verstrekt. De heer PADT wenscht hierover stem ming. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Bos, Padt, Bramson en Molenaar. De Zandvoortsche Reddingsbrigade. De Zandvoortsche reddingsbrigade heeft verzocht haar de beschikking te geven over een goed zeewaardig motorvlet op wagen en haar te helpen aan een behoorlijk wach- lokaal. Daar die brigade steeds belangloos hulp verleent waar het noodig is, meeneti B. en W. dat het aanbeveling verdient haar in dit werk te steunen. Zij stellen daarom voor aan de brigade over het jaar 1926 een subsidie te verleenen van 600. De brigade kan dan zelf beslissen, hoe zij haar plannen wenscht uit te voeren. De VOORZITTER zegt, dat in overleg B. en W. de gelden voor 't meest practischc doel zullen bestemmen, De heer GUNTERS wenscht, dat de Zandvoortsche Reddingsbrigade hier iets tegenover stelt b.v. een vasten post op het strand gedurende het hoogseizoen. De heer BRAMSON meent, dat het ma teriaal, dat aangevraagd wordt, moet wor den verstrekt. Men moet alles doen voor de veiligheid aan het strand. Weth. MOLENAAR deelt als voorzitter van dé Zandvoortsche Reddingsbrigade mede, dat het in de bedoeling ligt op de drukke dagen een vasten post aan het strand aan te stellen. En het is ook bewe zen, dat materiaal aan een reddingsbrigade verschaft, aan een gemeente ten goede komt. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Hierna bedankt de heer MOLENAAR namens de Zandvoortsche Reddingsbrigade voor de loyaliteit van B. en W. en. van den raad voor hel verleenen van de subsidie. Spr. doet de toezegging, dat de reddings brigade met den grootsten ijver voor de veiligheid aan het strand zal waken. Strandpacht over 1925, Door E. Keur is aan den raad verzocht, hem ontheffing te verleenen van het be talen van de helft van zijn strandpacht over 1925, daar z.i. de pacht voor zijn gedeelte veel te hoog gesteld was. B. en W. stellen voor, afwijzend op dat verzoek te beschik ken daar de prijzen voor de pacht voor het geheele strand waren vastgesteld en elke pachter daarmede bekend was. Wcrdt aan Keur ontheffing verleend van het be talen van strandpacht, dan kunnen e,r ook nog anderen komen om vermindering van de pacht, door te wijzen op den pacht prijs, dien anderen moeten betalen. Zij vin den dat niet afgeweken moet worden van de vastgestelde tarieven, die vijf jaar ge golden hebben. Aldus wordt besloten. Commissie van Toezicht op het L, O. In verband met het bedanken van den heer A. van der Plas als lid van de Plaat selijke Commissie van Toezicht op het La ger Onderwijs, bevelen B. en W. ter voor ziening in die vacature ter benoeming aan als No. 1. den heer J, Groen en als No. 2 den heer J. H. van Wijk. De heer GROEN wordt benoemd met 12 stemmen. .Een stem was blanco. De strandpacht in de laatste vijf jaren. In verband met twee ingekomen adressen, waarvan een van de vereeniging van strandpachters en een van de bad-exploi- tanten, om de vastgestelde tarieven van de huur van stoelen en de prijzen der baden tc verhoogen, deelen B. en W. mede, dat bij raadsbesluit van 29 December j.l. de maximum prijzen voor den verhuur^van stoelen zijn opgenomen. De prijzen zijn in het algemeen lager gesteld dan de geldende prijzen in de laatste vijf jaar. De vereeni ging van strandpachters vreest nu dat niet tegenstaande de verlaging van de pacht, hun bedrijf schade zal lijden, omdat niet meer de hooge prijzen voor den verhuur van stoelen kan worden bedongen. Hoewel B. en W. niet ten volle de aangegeven loon derving kunen onderschrijven, hebben zij toch geen overwegend bezwaar de oude prijzen te handhaven als maximum. Zij vinden het ook goed, wanneer de tarieven geheel en al uit het contract worden ge licht, daar de onderlinge concurrentie van de stoelenverhuurders wel zoodanig is, dat zij vast zullen houden aan de maxumum prijzen. Wat betreft het adres van de bad-expimtanten meenen zij in overweging te moeten geven de in het raadsbesluit vastgestelde maximum tarieven te behou- 'en. B. en W zijn door de adressen niet zoodanig van gevoelen veranderd, dat zij het noodzakelijk achten op het eenmaal ge nomen besluit terug te komen en advisee- ren het eenmaal genomen raadsbesluit en de daarin vastgestelde tarieven te hand haven. De heer ZWAAN zou er den voorkeur aan geven, wanneer de tarieven voor de stoelen vervielen. Verder kan spr. voor het mee rendeel met het voorstel van B. en W. meegaan. De heer v. d. WERFF zou verder willen gaan en ook de prijzen voor de baden vrij willen laten aan de strandpachters. Hiermede kan de heer v. d. PLAS accoord gaan, maar dan als proef voor den tijd van één seizoen. De heer GUNTERS zou het veel beter vinden de maximum-prijzen van de laatste 5 jaar te handhaven. De VOORZIT1 ER zegt dat B. en W. niet het voorstel van den heer v. d. Plas inee kunnen gaan. De heer BRAMSON heeft ook geen be zwaar tegen een proef van een jaar. De VOORZITTER zegt persoonlijk met de strandexploitanten geconfereerd tc heb ben en tot de overtuiging te zijn gekomen, I'dat niet zooveel verdiend wórdt als men wel meent. 1 De heer ZWAAN is het hiermede niet eens. De pachters verdienen veel. Spr. noemt een winst naar schatting var, 50 a 70 pet. De proef wordt dan door den raad aan genomen met de stem van den heer Zwaan tegen. Strandpacht. Door den heer A, N. van Vugt is verzocht 25 strekkende meter strand, gelegen aan de Zuidzijde onmiddel lijk grenzend aan het plankier van den Strandweg te mogen pachten voor 50 per meter. B. en W. stellen aan den raad voor af wijzend op dit verzoek te beschikken. De heer Van Vugt wil veel meer pacht betalen, dan door den raad is vastgesteld, maar het is de bedoeling, om iederen pachter, die dit wenscht, weder in aanmerking te doen ko men voor dat gedeelte strand dat hij vorige jaren ook heeft gepacht gehad. Op de ge dane aanbieding kan dus niet worden inge gaan. Aldus wordt besloten. Een remise voor Publieke Werken. B. en W stellen voor over te gaan tot len bouw van een remise voor den dienst van Publieke Werken en Reiniging. Dit voorstel bevreemdt den heer GEERS. Men heeft juist de begrooting behandeld en nu komen B. en W. weer met een uit gave van ongeveer 28.000. De heer v d. PLAS ondersteunt het voorstel van B. en W. Eindelijk zal nu in een groote behoefte worden voorzien. Hiermede is weth. SLEGERS het volko men eens. De toestand, zooals deze thans is, eischt dringend verbetering. Deze uitgave is geen geldverspilling. De heer GEERS zegt, dat bij niet tegen een remise is, doch hij vraagt of het nu juist dit jaar moet gebeuren. Het voorstel van en W. wordt aange nomen met de stem van den heer GEERS tegen. Verkoop van grond. B. en W. stellen den raad voor, aan de N.V. Internationale Kunstvereeniging al hier, voor den prijs van 40 per M2 te ver- koopen, ongeveer 95 M2 duinhelling, gele gen voor den lunchroom van Muluru onder voorwaarden, dat de te verkoopen grond uitsluitend wordt gebezigd voor de verbree ding van het terras van de lunchroom, dat op den grond, onder geen enkele voorwaar de, ooit bouwwerken mogen worden ge sticht. Dat de duinhelling, na plaatselijke bebouwing door en voor rekening van de koopster moet beplant en vastgezet worden, onder nadere goedkeuring van B. en W. en dat evcntueele bebouwing van hel talud moet geschieden overeenkomstig het be staand bouwwerk en de kosten van over dracht voor rekening van de koopseer komen. Dit voorstel wordt na. eenige bespreking aangenomen. Het voetbalterrein van „De Zeemeeuwen." De voetbalvereeniging ,De Zeemeeuwen" heeft aan den raad medegedeeld, dat zij wel de geldmiddelen bezit om zooveel grond stoffen op haar verkregen terrein te bren gen en de noodige werkzaamheden te laten verrichten, dat het geschikt wordt voor voetbalveld. Zij verzoekt echter de afrastering op kos ten der gemeente te doen geschieden en iiarmonica-vlachtdraad daarvoor te gebrui ken. De kosten zullen ongeveer 900 be dragen. Zij is bereid eik jaar daarvoor aan rente en aflossing aan de gemeente te be talen een bedrag van minstens een honderd gulden. B. en W. stellen den raad voor hierop niet in le gaan, daar het uitvoeren van dergelijke werken niet op den weg der gemeente ligt. De heer PADT kan zich met het voorstel van B. en W. niet vereenigen. Het wordt volgens spr. meer en meer gebruik, dat een gemeentebestuur de meest mogelijke faci- litenten verleent daar, waar sport beoefend wordt. Daarom dringt spr. er op aan dat ook deze aanvrage wordt ingewilligd. Laat men de omrastering op kosten der gemeente aanleggen. Spr. doet een voorstel in dien geest. De heer v. d. WERFF is het volkomen met den heer Padt eens. Alleen wil spr. bepaald zien, dat zoolang de afrastering nog niet betaald is, deze het eigendom der gemeente blijft. Ook dc heer ZWAAN ondersteunt het voorstel-Padt. Mevr. WEENINKzou wenschen, dat ook schoolkinderen onder toezicht van onder wijzers van het sportterrein zouden kunnen gebruik maken. Weth, MOLENAAR zegt, dat B. en W. geenszins onsympathiek tegenover het ver zoek van de „Zeemeeuwen" staan. Echter waren de kosten aan de afraste ring van het terrein te hoog. Weth. SLEGERS zou liever willen, dat men met een dure afrastering nog wachtte, omdat men eerst moet afwachten of het terrein officieel bespeelbaar gemaakt zal kunnen worden. De heer v. d. PLAS vindt ook dat dan een voorloopige afrastering voor den eersten tijd beter is. De heer ZWAAN wijst erop dat het ter rein om bespeelbaar gemaakt te worden, goed afgerasterd dient te zijn. Dc voorzitter stelt voor, dat B. en W. nog eens een conferentie zullen hebben met het bestuur van de „Zeemeeuwen." Aldus wordt besloten. Een nieuwe Christelijke school. B. en W. stellen den Raad voor een be drag van 130.368.54 beschikbaar te stel len aan de Vereeniging tot stichting en in standhouding van Christelijke Scholen te Zandvoort voor de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs aan den aan te leggen Parallelweg aan de Haarlemmer straat. De heer BRAMSON wijst er op, dat voor de geheele school slechts 104 leerlingen zijn. Hiervan behooren nog 13 op de school aan de Brederodestraat. Volgens de bepa lingen te dezer zake mogen deze 13 leer lingen niet worden meegeteld. Dus blijven over 91. Wanneer het 1 September 1926 is, zijn er 12 leerlingen niet leerplichtig meer. Dus blijven over 79 leerlingen. Dan zijn er nog enkele leerlingen, die niet meer op school gaan, Spr. vraagt zich nu af. of men voor 80 leerlingen nu een zevenklassige school moet geven. Spr. doet een oplossing aan de hand. De school aan de Brederodestraat kan worden uitgebreid. En wil men een school bouwen, laat men er dan een bouwen van een minder aantal klassen. De heer PADT wijst op het z.i. tot in het oneindige splitsen van het onderwijs spe ciaal in Zandvoort. Men heeft een R. K. school, openbare school, orthodox Christelijke school en nu wil men weer een specifiek Hervormde school. Misschien krijgt men nog een Israëlitische school, een humanitaire school, een Dage- raadschool enz. enz. Het eenigszins onverwacht besluit van deft Zandvoortschen gemeenteraad, waarbij, op voorstel van den Vrijheidsbond, het kam peeren 's nachts op Zandvoort's strand wordt verboden, zal bij velen levendige vol doening wekken. De tegen dit voorstel ver wekte agitatie heeft het dus afgelegd tegen het nuchter inzicht van de raadsmeerder- heid en terecht werd deze agitatie door den heer Voorthuijsen gebrandmerkt als een agitatie niet van Zandvcorters, maar als een actie van in meerderheid Haarlemmers en Amsterdammers Hij had er aan toe kun nen voegen dat het vuurtje aangestookt en aangewakkerd werd door in hoofdzaak so cialistische en communistische elementen. Dus een zeer eenzijdige actie en een actie van menschen met een zeer eenzijdigen kijk op maatschappelijke toestanden. Met het verkregen resultaat zullen ook de Roomsch-Katholieken en vooral de R.K. vereenigingen „Voor Eer en Deugd", die zich ook actief in deze kwestie betoon den zich verheugen. Alhoewel geen al gemeen kampeerverbod werd verkregen, zal dit verbod om 's nachts te kampeeren, zeker bijdragen om de uitwassen te besnoeien. Niet alleen worden de schaduwzijden aan het kampeeren verbonden nu veel kleiner, maar ook zal dit kampeerverbod niet wei nig aan het kampeeren in het algemeen af breuk doen. De liefhebberij zal er wel wat afgaan als men eiken avond zijn tent moet afbreken of verkassen. Wij stellen ons voor nog uitvoeriger op de kwestie terug te komen, maar meenden nu reeds met een enkel woord de aandacht op het gevallen besluit te moeten vestigen en er onze vreugde over uit te spreken, waaraan wij een warm woord van hulde voegen aan het adres van die raadsleden, die tot het besluit medewerkten, vooral aan die leden, die zulks deden uit overwegingen, van principieelen aard. Zij hebben een mooie gelegenheid benut om getuigenis van hun overtuiging af te leggen. Spr. verwondert zich over de hooge aan vrage van ruim 130.000 en het onom wonden voorstel van B. en W. Zou men door het aannemen van dit onomwonden voorstel niet een motie van vertrouwen in de bestaanszekerheid van deze school uitspreken. Dit zou spr. buitengewoon betreuren. Bij de school aan den Brederodeweg is in 't klein begonnen en later volgde uit breiding Spr. protesteert tegen dit voorstel, dat 130.000 kost en een verzoek is van een zijde, die altijd op bezuiniging aandringt. Spr. beziet het aantal kinderen, dal op gegeven wordt op een getal van 104. Misschien is dit volgens spr. wettelijk juist. Maar spr. vraagt of er. alleen wette lijke motieven moeten zijn en of er niet zoo iets bestaat als fatsoen. Misschien is 't scherp gezegd, maar spr. moet het zeggen, wanneer hij dc zaak prin cipieel beziet Spr. weet dat men niet alles behoeft te voteeren van gemeentewege en spr. vraagt of het nu niet een beetje minder kan. De heer v. d. Plas betreurt, dat het ver zoek is ingekomen. Spr. is voorstander van het Christelijk Onderwijs, doch spr. spijt het, dat geen samenwerking tusschen de bestaande Chr. Schoolvereeniging en de nieuw opgerichte Chr. Schoolvereeniging is bereikt kunnen worden, Spr. vraagt of er nu niets aan te doen is om een schikking te treffen. Wanneer men overging tot bouwen van een 4-klassige kopschool. Dan kon school C. worden uitgebreid met parallelklassen en kon school D. aan de aanvragende ver eeniging worden gegeven. De heer v. d. Plas dient in dit verband een motie in van den volgenden inhoud: De Raad, kennis genomen hebbende van de aanvragen der vereeniging tot oprichten en in standhouden van Christelijke Scholen le Zandvoort, om de noodige gelden toe te staan voor den bouw eener Christelijke School: besluit gebruik te maken van den bij art. 75 (eerste lid) van de Wet op het Lager Onderwijs gestelden termijn: noodigt B. en W. uit inmiddels na te gaan, of niet op een minder kostbare wijze aan het verzoek der aanvragers kan worden voldaan. Weth. SLEGERS heeft zich afgevraagd of zulk een kostbare school noodig zou zijn. Daar de aanvrage wettelijk juist was, bezag spr. uitsluitend het feit, of niet goedkooper een school tot stand kan komen. Spr. zou in dit verband wenschen, dat de plannen om advies werden verwezen naar de commissie van bijstand voor publieke werken. Weth. MOLENAAR verdedigt de voor dracht van B en W., niet als voorstander van het bijzonder onderwijs, doch krachtens de wet. In het belang der gemeente-financiën dring spr. er op aan. dat het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Na repliek wordt de motie v, d. Plas in stemming gebracht en aangenomen met 11 tegen twee stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Werff en weth. Molenaar. Salarisregeling van een politie-agent. Volgens de salarisregeling, die 10 Mei 1921 werd vastgesteld had de agent van politic W. Okkenburg, een hooger salaris dan de verordening aangaf. In verband met ten overgangsbepaling behield hij zijn hoo- gere wedde. Toen hij later het diploma behaalde werd zijn salaris verhoogd met het bedrag, dat voor het diploma werd vastgesteld. Hierdoor kreeg hij 0.37)4 meer, dan de verordening bepaalde. In April 1925 werd zijn salaris vastgesteld overeenkomstig dc verordening. Nu verzoekt hij den Raad ecu onderzoek te willen instellen en hem als nog het toekomende te doen uitbetalen. Tevens verklaart hij zich bereid, om, in dien hij te veel mocht hebben ontvangen, dit bedrag terug te betalen, B, en W. deelen den Raad mede, dat, toen Okkenburg in 1921 het diploma behaalde, zijn loon moest worden vastgesteld over eenkomstig de verordening, daar toen de overgangsbepalingen ophielden te bestaan. Daardoor heeft hij gedurende 183 weken 0.37)4 of in 't geheel 68.62)4 te veel ontvangen welk bedrag bij dus volgens zijn eigen verklaring moet terug storten. De heeren BRAMSON en v. d. PLAS bestrijden het voorstel van B. en W. op grond van een raadsbesluit van Mei 1921, waarbij bepaald werd, dat geen lid van het personeel der gemeente in loon zou achter uitgaan, voordat de nieuwe salaris-regeling werd vastgesteld. Het voorstel van B. en W. wordt na be spreking verworpen met de stemmen der twee wethouders voor. Het kampeeren op het strand. Voor het verslag van de behandeling van het voorstel van de fractie van den Vrij heidsbond in den raad om het kampeeren aan het strand van des avonds 9 uur tot des morgen 6 uur te verbieden, welk voor stel met 7 tegen 6 stemmen werd aange nomen. verwijzen wij naar een uitvoeriger relaas elders in dit blad. Rondvraag, De rondvraag leverde geen bijzondere be sprekingen op; waarna de openbare ver gadering gesloten werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5