Radio-omroep. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. De uitslag der Roemeensche gemeenteraadsverkiezingen blijken een echec voor de regeeringspartij te zijn. Tetoean in Marokko opnieuw door de Riffijnen beschoten. Onder de Radio-berichten: Engeland ratificeert het verdrag van Lo carno. De staking in de Belgische metaal-industrie geëindigd. Een nieuw Poolsch-Litausch conflict. De daders van den aanslag op den Hongaarschen afgevaardigde Vaszonyi, vrijgelaten. GEM. BUITENL. BERICHTEN. EEN RECHTSGEDING TEGEN EEN VERMAARD HOTEL. De Britsche ratificatie van het verdrag van Locarno. De ratificatie door Frankrijk. Tegen het fascisme. De herdenking der gesneuvelden. De staking in de Belgische metaalindustrie. Het hooge water. Wederom een Poolsch-Litausch conflict. De aanslag op Vaszonyli. Een veiligheidsraad. Ontslag aan de huwende onderwijzeres. Tegen de misstanden bij het P. T. T,-bedrijf. LUCHTVERKEER. Parijs-Rotterdam. VERKEER EN POSTERIJEN. Geen last meer van betalingen aan huis. UIT ONZE WEST. Ontzettende droogte in Suriname. LEGER EN VLOOT. Rechtstoestandwet Onderofficieren. Militaire gasschool. FEUILLETON. Engeland over de toelating van Duitschland. De „Times", die een bespreking wijdt aan de toelating van Duitschland tot den Vol kenbond, zegt dat de publieke meening in Engeland en vele andere landen sterk van le wijs is geraakt door de ontdekking, dat iet in het voornemen ligt een eenvoudige ïandeling te compliceeren door het intro- luceeren van nieuwe en ni'et geheel be rijpelijke ^actoren. In het licht, waarin de erdragen van Locarno tot nogtoe aan de vereld zijn verklaard, is het voorstel om an Polen en andere landen permanénte etels in den Raad van den Volkenbond te even, moeilijk te verklaren of te recht aardigen. Het zou thans met het oog op lepaalde recente uitlatingen op het Conti nent, uiterst moeilijk zijn, de achterdocht e bannen, dat het doel van het voorstel, Polen. Spanje, en Brazilië de volgende maand permanente leden van den Volken bondsraad te maken, is, een tegengewicht te vormen tegen de Duitsche stem. De voorstellen kunnen thans in ieder geval niet^in hun oorspronkelijken vorm worden aangenomen, al ware het alleen maar om de eenvoudige reden dat Zweden heeft ver klaard, dat het vastbesloten is, er tegen te stemmen, waardoor de noodige eenstem migheid gebroken wordt; doch er is ,zegt het blad, een nog klemmender reden: de publieke meening in verschillende landen al. is tegen den geheelen gang van zaken sterk gekant, terwijl de Britsche publieke meening in het bijzonder dien niet zal ge- ioogen. De „Matin" meldt dat Frankrijk de toe- ating van Brazilië, Spanje en Polen tot len Raad van den Volkenbond wil om grooter gezag te geven aan de arbitrale beslissingen, de uitvoering der verdragen van Locarno te verzekeren en een soort van bedekte en noodlottige afgunst te ver mijden van de kleine mogendheden, die aan herkiezing zijn onderworpen tegenover de groots, die onafzetbaar zijn. Zweden is te gen uitbreiding van den Raad, hetgeen zijn recht is, maar de Engelsche pers wantrouwt de Fransche bedoelingen. De Fransche re geering heeft te Berlijn duidelijk te ver staan gegeven, dat de Duitsche campagne tegen uitbreiding op bespottelijke argumen- tn berustte Nooit heeft Duitschland de be lofte ontvangen, dat het de eenige zou zijn die tot den Volkenbondsraad toetrad. De verkoop der Russische kroonjuweelen. (Jit Moskou wordt aan het „Berliner Tage- blatt" gemeld, dat er een groep Fransche ju weliers, onder leiding van de diamanthande laren Frankiano en Friedmann, een gedeelte van de Russische kroonjuweelen, waaronder het diamanten diadeem van de vroegere Tsa- ritsa, heeft gekocht. De prijs, die de Fran- schen voor deze juweelen hebben betaald, bedraagt ongeveer drie millioen dollar. Het aanbod van de Fransche groep was 23.000 pd.st. hooger dan dat van hun scherp ste concurrenten, een groep van Engelsche- Amerikaansche juweliers.' Het valsche bankbiljetten- schandaal. Uit Boedapest wordt gemeld, dat men daar uit Berlijn bericht heeft ontvangen, dat Schulze bij zijn verhoor prof. Meszaros als den .intellectueelen leider van de valsche munters heeft aangewezen. Prof. Meszaros was indertijd reeds betrok ken bij de vervalsching van Tsjechische bankbiljetten en vluchtte, toen er een on derzoek werd geopend, naar Konstantinopel. De Bank van Frankrijk wenscht dat de Hongaarsche regeering de uitlevering van Meszaros zal vragen. Het Vatikaan en het Italiaan- sche parlement. De Paus heeft een brief aan Kardinaal Gasparri gericht, inzake de binnenkort plaats hebbende indiening in het Italiaansche parle ment van de voorstellen der ministerieele commissie betreffende de geestelijke wetge ving. De Paus herhaalt dat de geestelijken, die leden der commissie waren, geen enkel mandaat hadden van den Heiligen Stoel, doch slechts gemachtigd waren er aan deel te ne men. Hij voegt er aan toe, dat hij met betrekking tot de stof, waarom het gaat, het recht en de macht van geen anderen kan erkennen om wetgevenden arbeid te verrichten behou dens voorafgaande onderhandelingen met den Heiligen Stoel. Er kunnen echter geen onder handelingen met den Heiligen Stoel gevoerd worden, of geen accoord worden gesloten, zoolang de onrechtvaardige positie van den Heiligen Stoel blijft beslaan. De Roemeensche gemeente raadsverkiezingen. Het schijnt nu wel vast te staan, dat de liberale regeering-Bratianue verzwakt uit de gemeenteraadsverkiezingen is te voorschijn gekomen. In de hoofdstad werden ruim 16.000 stemmen voor de vereenigde opposi tie uitgebracht en slechts ruim 7000 voor de regeeriug; de oppositie kreeg 36 zetels, de regeeringspartij 12. In de provincie behaal de de regeering in 83 pCt. der dorpen de meerderheid. In 20 steden moeten 26 Febr. herkiezin gen plaats hebben, welke waarschijnlijk ten gunste van de oppositie zullen uitvallen In bijna alle groote steden heeft deze over wonnen. In Bessarabië is de regeeringspartij in geen enkele gemeente gekozen. In Boecharest werd de overwinning der oppositie met geestdrift gevierd. Bij een betooging voor het stadhuis van Boecharest moet Zondag de oppositie zich eenigen tijd meester van het gebouw heb ben gemaakt, waar groote verwoestingen werden aangericht. Snel gerequireerde gen darmerie deed het stadhuis ontruimen. De oorlog in Marokko. Oficiëel wordt gemeld dat de Riffijnen nieuwe kanonnen tegen Tetoean in stelling hebben gebracht. Zaterdagmiddag en -avond werd het centrum der stad hevig gebom bardeerd. Zes personen, onder wie een hooggeplaatst ambtenaar, werden gedood, en verscheidene gewond. De ontwapennig van den stam der Andje- ra's, wier onderwerping een week geleden werd gemeld, is thans voltooid. De opposi tie was geringer dan werd verwacht. Op het Fransche front duurt de strijd voort, doch er is geen definitief nieuws be schikbaar. De toestand in Syrië. De „Matin" maakt melding van een pro clamatie. uitgevaardigd door Ramadan Sjal lasj, een Syrisch opstandeling en Turksch oud-gen,raai, die zich onlangs cpderwierp. Hij bezweert zijn landgenooten tot rust te komen en naar de Jopvenel te luisteren, die ieder goed Syrisch patriot de hand reikt en aldus de liberale beginselen van Frankrijk toepast. Vliegmachines voor Irak. De „Daily Chronicle" zegt, dat vijftien vliegmachines, waarvan elk in staat is 25 volledig uitgeruste soldaten met een snelheid van twee mijlen per minuut te vervoeren, thans hun voltooiing voor den dienst in Irak naderen. Het gebruik van deze Vickers Na pier Victoria-machines, die ruimte bieden voor geweren en ammunitie, zal de eerste werkeliike proef zijp van troepen vervoeren de luchtvaartuigen. Draadlooze apparaten drinkwatertanks en medische voorraden zijn in de uitrusting begrepen. De permanente zetels. De minister van Buitenlandsche Zaken 'leeft bevestigd, dat Brazilië een permanen ten zetel in den Raad opeischt. Hij noemde de pretentie van Duitschland om alleen tot den Raad te willen toetreden, dwaas. Brand in een hotel. De „New York Herald'' meldt dat een brand een groot hotel te Idurleyville heeft vernield, waarbij zeven personen omkwamen en zes en dertig ernstig gewond werden.Ver- scheidene lijken liggen onder de puinhoopen. Coolidge interpreteert George Washington. President Coolidge verklaarde in een toespraak voor de „National Educational Association", ter gelegenheid van de ver jaring van den geboortedatum van George Washington, dat Washington geloofde, dat Amerika's politieke instellingen superieur waren aan die van andere landen, doch nooit haat predikte tegen al wat buiten- landsch was en groote concessies had ge daan bij het tot stand brengen van ver dragen tot het regelen van quaesties. die ten voordeele waren gekomen van vreemde landen. Hij geloofde dat verplichtingen wederkeerig dienden te zijn en dat wat wij verwachtten te ontvangen, wij bereid dien den te zijn te geven zoowel wat betreft het burgerschap ais op het groote terrein der internationale betrekkingen. De douane-quaestie tc Kanton- Het sluiten door den Commissaris van douane te Kanton van de havens van Kanton en Wampoa, heelt een ernstige crisis ver oorzaakt in de betrekkingen tusschen China en de vreemde mogendheden. Sedert het vorig jaar had de communistische regee ring te Kanton de Britsche handelsschepen streng geboycot, doch niet-Britsche goede ren toegelaten tegen betalingen van be lastingen aan de stakers, die zich herhaalde lijk meester maakten van de ladingen, wan neer deze uit het schip naar de douane loodsen werden vervoerd. De regeering te Kanton deed niets om dat misbruik te stuiten. Het optreden van den commissaris dwingt de regeering thans, zich vóór ol tegen de stakers te verklaren. Veertig schepen liggen thans werkloos, als gevolg van het besluit van den commis saris van douane om het laden en lossen op te schorten, in afwachting dat de regee ring van Kanton zijn eischen aanvaardt, waaromtrent op het oogenblik niets nieuws valt te melden. Twee buitenlandsche stoom schepen, die in de haven van Wampoa voor anker Hgg«n, werden door roovers geplun derd. In totaal zijn reeds meer dan tien vreemde schepen in de laatste maanden op de Paarlrivier geplunderd. DE VERMOORDING DER TSARISTISCHE FAMILIE. Reeds sinds eenige maanden gaat het ge rucht dat in het Berlijnsche Mommsen- Sanatorium een geheimzinnige vrouw ver pleegd wordt die zich Tsjaikowsky noemt, echter in werkelijkheid een dochter van Tsaar Nicolaas I zou zijn, n.l. Anasasia. De „Nachtausgabe" van het „Scherl-Verlag," heeft een onderzoek naar de waarheid van deze bewering laten instellen en komt met het volgende verhaal, dat wij geheel voor rekening van dat blad laten. Inderdaad is het zoo goed als zeker, zegt dit blad; dat het groothertogin Anastasia is die in het Mommsen-Sanatorium te Berlijn verpleegd wordt. Bij de vermoording der tsaristische familie in 1918. werd Groot vorstin Anastasia niet doodelijk getroffen. Een roode gardist verborg haar in een boe renwagen en na een zwerftocht van viei maanden kwamen zij in Roemenië. Dc bols jewisten waren achter deze ontvoering ge komen en de redder van de tsaren-dochter werd op een dag in Boekarest op straaat doodgeschoten. De familie van dezen rooder; gardist vond het raadzaam grootvorstin Anastasia uit Roemenië te brengen en na een moeilijken tocht kwam zij te Berlijn aan, waar zij in een hotel haar intrek nam. Op 27 Februari 1920 wierp zij zich tijdens een zenuwcrisis in het Landwehrkanaal; zij werd gered en naar een ziekenhuis ge bracht. Daar zij uit angst geen woord sprak, hield men haar voor krankzinnig; zij werd toen naar een krankzinnigengesticht ver- vervoerd Dit verliet zij na eenigen tijd er. nam haar intrek bij particulieren en tracht te door naaien haar brood te verdienen. Omdat zij aan tuberculose leed en de won den, die haar in 1918 werden toegebracht, niet genezen waren, werd zij door de zorg van een Duitsche dame in het Mommsen- Sanatorium opgenomen. Daar bleek haar verwantschap met de tsaristische familie. De keizerin-moeder van Rusland, die in Denenmarken leeft, liet een onderzoek instellen en dit schijnt tot resul taat te hebben gehad, dat de waarheid van haar bewering is vast komen te staan. Al thans de verplegingskosten in het sanato rium worden door de keizerin-weduwe be taald. Heel geloofwaardig ziet dit heele verhaal er niet uit. Wij maken er melding van, om dat in Duitschland en elders bij velen nog altijd aan deze en dergelijke geruchten waarde wordt gehecht. En men er dus nog wel meer van te hooren zal kunnen krijgen. EEN BETOOGING VOOR ZUID-TIROL. Te Frankfort heeft een groote betooging plaats gehad voor dc Zuid-Tirolers, welke op touw was gezet door den Oostenrijksch- Duitschen Volksbond en de vereenigingen voor het „Deutschtum" in het buitenland, de Frankfortsche studenten enz. Bij de opening van de bijeenkomst wees de voorzitter er op dat de Zuid-Tiroolsche quaestie met het duel Stresemann-Mussolini niet is afgeloopen. Er diende een beroep gedaan te worden op de geheele wereld en de 220.000 Zuid-Tirolers moesten weten, dat zij niet alleen staan. Verschillende redevoeringen in dien geest werden gehouden. Een der Oostenrijksche woordvoerders wees er o.a. op, dat Cesare Battisti (den Oostenrijksche Italiaan, zooals men weet, die onder de Italiaansche vlag streed en, krijgsgevangen gemaakt, als verra der door de Oostenrijkers werd gefusileerd, voor wicn thans Mussolini te Bozen een standbeeld wil oprichten), met wien spreker als vertegenwoordiger der arbeiderspartij in den Tirooischen Landdag heeft gezeten, te gen elke annexatie van Duitsch gebied door Italië was, al mag Mussolini dan nu ook an ders beweren. Het vermaarde New-Yorksche hotel Bre- voort, dat sedert 1845 op den Noord-Ooste lijken hoek van Fifth Avenue en Eighth Street staat, en de geliefkoosde plaats van samenkomst is van buitenlandsche staatslie den, litteratoren, operasterren, tooneelspe- lers, staat op het punt gesloten te worden. Het bestuur van het hotel heeft de drankwet ten geschonden en deswege heeft de bonds- districtsrechter te New-York aan de eige naars medegedeeld, dat hij een actie tegen het hotel heeft ingediend tot het verzegelen van de deuren van het hotel voor den duur van zes maanden. De rechter geeft den eige naars intusschen twintig dagen den tijd om te besluiten of zij tegen deze actie in verzet zullen komen. Gaan zij daartoe over, dan zou een uitspraak ten gunste van de regeering de permanente sluiting van het hotel tot ge volg kunnen hebben. Inderdaad, een moeilijke keuze voor de eigenaars. Koning George heeft het document ge- teekend, waarbij het verdrag van Locarno wordt geratificeerd. Het ligt in het voornemen het verdrag binnenkort bij den Volkenbond te registree- ren overeenkomstig de bepalingen. De Kamercommissie voor buitenl zaken heeft met op vier na algemcene stemmen het rapport van Paul Boncour aangenomen omtrent het ontwerp-ratificatie der verdra gen van Locarno. Bij de discussie wees Briand er op, dat er geen enkele bespreking was gehouden, behalve over de gepubliceerde teksten. Deze laten alle rechten, welke Frankrijk in het verdrag van Versailles zijn toegekend, on aangeroerd. T enaanzien van de toelating tot den Vol kenbond zeide Briand, dat de daarover ge voerde polemiek zeer onverdacht was De Bond was z. i. het beste en eenige tot oor- deelen bevoegde lichaam in deze aangele genheid, welke men vrij en objectief door 4e betrokken naties moet laten bespreken. De Kamer besloot Donderdag de over eenkomsten van Locarno te bespreken. Uit Parijs wordt geseind: De C(onfédération) G(énérale) du T(ra- vail) besloot de algemcene staking af te kondigen in geval een poging zou worden gedaan om de fascistische dictatuur in te De Duitsche bladen vernemen van be voegde zijde, dat ingevolge een verorde ning der rijksregeering Zondag a.s. ter ge legenheid van den „Volksrouwdag" op alle openbare gebouwen de vlag halfstok zal worden gcheschen. In de bladen van Zondagochtend zal een manifest der regeering verschijnen. De rijkspresident zal deelnemen aan de in den rijksdag te houden betooging. Het stakingscomité te Charleroi heeft be sloten de arbeiders in de ijzerindustrie te verzoeken zich vóór 28 Februari wederom op het werk aan te melden. Een telegram uit Charleroi aan de „Sok'1 zegt dat het conflict in de ijzerindustrie, met uitzondering van één fabriek, geheel is bijgelegd. De toestand met het oog op de overstroo mingen verbetert gaandeweg. Te Luik is het peil Maandag met 50 c.M. gezakt en de daling houdt aan. Te Tilleur is het water teruggetrokken. Gisteravond had een vooraf aangekondig de Poolsche aanval plaats op het grensdis trict van Podgaje, dat drie dagen geleden door Litauen was bezet. De actie had volgens de Poolsche bladen succes. Na een korte schietpartij, waarbij aan Poolsche zijde niemand gewond werd, ontruimden de Litauers, door de over machtige Poolsche strijdmacht aangevallen, het terrein. Daarbij geraakten acht Litauers, o.w, drie grenspoütiebeambten, in Poolsche gevangenschap. De rechter van instructie heeft de twee jongelieden, die voor eenige dagen op straat een moordaanslag op den Hongaar schen afgevaardigde Vaszonyi hebben ge pleegd, uit de hechtenis ontslagen. Het O. M. heeft hiertegen beroep aange- teekend. Tc Deventer is ten veiligheidsraad op gericht, die zich ten doel stelt de bevorde ring van de veiligheid in het algemeen, in fabrieken, werkplaatsen, openbaar verkeer huishouding, en het propageeren en be vorderen van veiligheidsmaatregelen. Beslissing van den Leidschen raad. In de Maandagavond gehouden zitting van den Raad, werd, na uitvoerige debat ten het voorstel van B. en W. aangenomen, om aan de onderwijzeressen, verbonden aan de openbare school, zoowel bij het la ger- als bij het uitgebreid lager en het buitengewoon lager onderwijs in deze ge meente, bij het bereiken van, den 45-jarigen leeftijd of bij huwelijk op dien grond ont slag te geven en wel voor wat het laatste betreft, met ingang van den dag, waarop het huwelijk plaats vindt. De aanneming van het voorstel geschied de met 16 tegen 15 stemmen (rechts tegen links). Een commissie van onderzoek gevraagd. Adres van Oud-Hoofdinspecteurs. Een negental oud-hoofdinspecteurs er, oud-inspecteurs der Posterijen en Telegrafie heeft het volgende adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal en een afschrift aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal: „Ondergeteekenden, die tot kort voor het optreden van den tegenwoordigen di- receur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie belangrijke functies bij dat dienstvak bekleedden, waartoe zij bij keu ze werden benoemd, hebben door het bun verleende eervol ontslag persoonlijk geen belang bij den gang van zaken aan het Staatsbedrijf van genoemden dienst. Niettemin gaat het dienstvak, waarbij zij meer dan 40 jaren werkzaam waren hun nog zoozeer ter harte, dat zij het zouden betreuren indien misstanden aan het hoofd bestuur, hun uit ervaring bekend, bleven voortbestaan tot groot nadeel van het al gemeen belang, van het Staatsbedrijf en van het personeel, dat daarbij werkzaam is. Dit geeft hun aanleiding de wenschelijk- heid uit te spreken, dat een Koninklijke commissie worde benoemd tot onderzoek van het huidige conflict tusschen den mi nister van Waterstaat en den directeur- generaal, alsmede van de reeds geruimen tijd bestaande misstanden, die dergelijke verwikkelingen mogelijk maken, In verband hiermede geven zij Uwe Ka mer eerbiedig in overweging, de instelling van een dergelijke onpartijdige commissie te willen bevorderen" Nog zij medegedeeld, dat ondergeteeken den hun handteekeningen onder dit schrij ven stelden in volgorde van hun ancien- neteit. W. Ringnalda, oud-hocfdinspecteur der Posterijen en 'Telegrafie in de afdeeling Utrecht; S, Reijnders, oud-inspecteur der Posterijen en Telegrafie in de afdeeling Arnhem; N, Mulder, oud-hoofd-inspecteur der Posterijen en Telegrafie in algemeenen dienst; P. lc Grand, oud-inspecteur der Posterijen en Telegrafie in de afdeeling Groningen; A. E. van Foreest, oud-hoofd inspecteur der Posterijen en Telegrafie; A. J. Vergroesen, oud-hoofdinspecteur der Posterijen en Telegrafie in de afdeeling Den Bosch; J. W. Nortier, oud-directeur van het postkantoor Utrecht, oud-lid der Com missies van Advies en Overleg; H. L. Dik, oud-inspeceur der Posterijen en Telegrafie in de afdeeling Leeuwarden; F. P. du Rieu, oud-inspecteur der Spoorwegkanto ren te Utrecht. De Fransche vlieger Folcarez is Maandag om 1 u. 49 me de avionnette van 25 p.k. uit Le Bourget naar Rotterdam vertrokken. Hij zou trachten de reis zonder tusschen- landing te doen met maximum 30 L. ben zine. Tusschenkomst van den Postcheque- en Giro-dienst. De directeur van den Postchèque- en Giro dienst vestigt de aandacht op de gelegenheid, welke deze dienst nu biedt voor het innen vzn vorderingen door middel van stortings formulieren, welke men aan zijn schuldena ren toezendt. Tegen betaling van een ge ringe vergoeding worden deze formulieren verkrijgbaar gesteld, bedrukt met den naam en het nummer van den rekeninghouder, voor wien de te storten gelden bestemd zijn. Door bij de facturen, rekeningen of nota's een der gelijk stortingsformulier te voegen, maakt men het aan de cliënten gemakkelijk om door storting op het postkantoor hun schulden te voldoen. Wie zelf rekeninghouder is, kan de verschuldigde bedragen natuurlijk door gi reering, dus geheel kosteloos, vereffenen. Voor de rekeninghouders, die op deze wijze de hun toekenomende gelden willen innen, is nog verdere vereenvoudiging mo gelijk. Zij kunnen n.l. de nota van het hun toe komende doen drukken op de keerzijde van de zich aan de stortingsformulieren bevin dende bewijzen van storting. Zij behoe ven dus geen afzonderlijke nota's meer te schrijven en kunnen volstaan met het bedrag en eventueel verdere gegevens aan de keer zijde de stortingsbewijzen in te vullen. Ook vcor het aanbrengen van dezen druk op de biljetten geeft de directie van den dienst tegen een matige betaling gelegenheid. Wie aldus zijne vorderingen int. verschaft zich het voordeel, dat hij geen last meer heeft van betalingen aan huis of kantoor, van de incasseering van gelden enz., doch op eenvoudige wijze van het girokantoor afreke ning van de hem gedane betalingen ontvangt. Een dergelijke handelwijze wordt o.m. toe gepast door doktoren voor het innen van hun honoraria, door gemeentebedrijven voor het innen van hetgeen verschuldigd is wegens gebruik van gas, electriciteit enz. Bij het opnemen van den meterstand wordt dam als geen dadelijke betaling plaats heeft, een formulier als bovenbedoeld, afgegeven. Ook in tal van andere gevallen^ kan deze regeling met succes toepassing vinden, bijv. bij leveranciers voor de vorderingen op hun afnemers, bij vereenigingen voor de contri bution, bij dagbladen en tijdschriften voor de abonnementsgelden bij verzekeringsmaat schappijen voor de premie enz. De stortings- kasten bedragen slechts 5 cent per 500, DONDERDAG, 25 Februari. Hilversum, 1050 M. 12 uur en 7.30 Poll- tieber. 56.30 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest 6,307.30 Fran sche proefles, vanwege de afd. Taalcursus van den H, D. O, leeraar: dc heer Ch. Miche uit Lausanne-leeraar M. O. Fransch 7.45 en 10 uur Persberichten. 8.15 Uit zending van het abonnementsconcert uit het Concertgebouw te Amsterdam. Con certgebouw-orkest, o. 1. v. Willem Men gelberg. Solist: Igor Strawinsky-piano. Aangeb. door de N. V. Philips-Radio, 1. L'oiseau dc feu-Strawinsky. Orkest. Pia no-concert. Strawinsky, door I. Stra- winsky en orkest. Symphonie no. 5. Tschaikowsky. Orkest. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer- ber. 11.201,20 Het radiokwartet en solisten (Contra alt, tenor, piano), 1,202.20 Tijdsein, gramofoonconcert. 3.35 Lezing: Our inheritance from the mediaeval world. 4.20 Tijdsein, causerie 4.35 Trocaderomuziek. 5,35 Kinder uurtje. 6,20 Dansmuziek. 7 uur Landbouw- bulletin, 7.20 Tijdsein Big Ben, weer- ber., nieuws. Lezing: Doings md persona lities in parlament. 7.45 Pianopreludes van Rachmaninov. 8 uur Lezing: The ideal newspaper. 8.20 „Little Red Sin- bad and his wonderful lamp", of „The sleeping puss in the wood", van G. Mc- Connel. Het koor en versterkt orkest, 10.20 Tijdsein, weerber. 10.5012.20 Dansmuziek v. h. Savoyhotel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello) 2,05 Nieuws 5,05 Klassiek uur 8.35 Esperantober. en boekhoudles. 9.05 Orkestconcert. Königswüsterhausen, 1300 M. 7.50 „Die Katastrophe", radioroman van H, J. Gra- matzki. 8.209.20 Orkestconcert. Or kest, B. Bötel, tenor. Daarna nieuwsber. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel, 262 M. 5.20 Kinderuurtje. 8.20 Concert door de harmonie du personnel communal, 8.50 Lezing: Les avantages et les inconvenients du mariage, 9.30 Voortzetting van het concert. 10.20 Nieuwsber. Miinster, 410 M, 12.351.50 Orkestcon cert. 3.20 Voorlezing uit „Schatten- bilder". 3,50 Werken van Dvorak door orkest, 5.05 Liederen van Dehmel- Liliencron door sopraan. 5.35 Lezing: Was musz Jedermann von ansteckenden Krankheitcn wissen. 6.35 Lezing: Eine Fahrt each Rom und Italien im Anne Santo. 7.50 Orkestconcert en voor drachten van Josef Plaut-humorist. Aan alle kantoren der posterijen en bil dc directie van den dienst te 's Gravcnhage kunnen nadere inlichtingen omtrent het ba- drukken der formulieren, de prijzen enz, ver kregen worden. Het vee sterit van dorst en gebrek aan gras. De „West" van 23 Jan. schrijft o.m.: Het is juist een maand geleden, dat eenige mal- sche regens invielen, die een waTe verade ming brachten na de doorstane lange droog te. De ingetreden zachte regens hielden on geveer een week aan en ieder meende, dat nu 't regenseizoen voor goed was ingevallen. Daarna echter maakten de regens plaats voor een droogte, nog scherper dan te voren. De kustbranden, die door de ingevallen regens ^ebluscht waren, zijn weder in vollen gang. Coronie is achter rookwolken verborgen. Over de stad Paramaribo daalt een lichte aschregen neder, alsof in de verte een vul kaan in eruptie was. Aan den horizont vormt zich soms een rookgordijn, welke een be- driegelijke overeenkomst vertoont met op komende regenwolken. Hoog oplaaiende wol ken van zand en stof. maken het loopen in Paramaribo tot een ware beproeving. Op de plantages is de toestand meer dan bedroe vend. De Hollandsche boeren klagen, dat er niets, letterlijk niet meer geplant kan wor den. Het vee sterft van dorst en gebrek aan gras. Goud kan niet ontgonnen worden door gebrek aan water. De balata-expedities, die opgezonden waren, zijn tot werkloosheid ge doemd. Alles staat stil, alles gaat ten onder. En met toenemenden wanhoop ziet men el- ken morgen bij het ontwaken denzelfden strak blauwen hemel, waaruit geen water meer schijnt te kunnen komen. Is het wonder, dat men zich afvraagt: waar moet dat heen? Op initiatief van de Ondcrofficiersverceni- ging „Ons Belang", is een ontwerp „Rechts- ioestandwet-Onderofficiereri' voorgesteld aan de Commissie, voor georganiseerd over leg Landmacht B. en in die commissie, be houdens kleine wijzigingen met algemcene stemmen, èn door de regeringsvertegen woordigers èn door de christelijke en neu trale bonden aangenomen. Van het voorstel met bijlagen is door het georganiseerd over leg advies uitgebracht aan den minister van Oorlog, Het ligt in het voornemen van *jet leger- bestuur de militaire gasschool 1 Me> nitief te Utrecht op te richten. (Vad.) 23 Toen greep hij de telefoon en beval on middellijk eene slede met drie paarden in te spannen, Haastig Verliet hij het laboratorium. Hij ging den breeden tr^n af en bevond zich toen in een groote vestibule, waar een bediende hem wachtte met een bonten man tel in de hand die hij graaf Malthen om de schouders sloeg. De slede stond al gereed. Na zijn bonten muts te hebben opgezet, sprong graaf Malthen in dc slede, waarna twee bedienden een reusachtige berenhuid over hem heen spreidden De koetsier lei de zweep over de paarden. „Ga in de richting van Posen,'' riep graaf Malthen den koetsier toe. Zender een oogenblik op te houden, gleed de slede over den hard bevroren grond. Na een Tamelijk langen weg met groote snelheid te hebben afgelegd, begon de duis ternis te vallen. Graaf Malthen begon duidelnka ,"1""'en van ongeduld te geven. Eindelijk meende hij in de verte een don ker punt te bespeuren, dat zich bewoog. „Is dat een slede?" vroeg hij den koetsier. „Ja, heer graaf." „Rijd dan nog vlugger." De slede gleed, zoo mogelijk, nog sneller over den harden bodem. Het duurde niet lang of beide voertuigen ontmoetten elkaar. Beide koetsiers hielden tegelijk stil. Vlug sprong een man van den bok van de andere slede, waarvoor drie poney's gespan nen waren. Hij ging naast graaf Malthen zitten. Toen beval graaf Malthen den koetsier: Lcliiio ïn gestrekten draf vloog de slede weer vooruit. Conrad dc lezer zat wel reeds geraden hebben, dat hij liet was wachtte op een vraag van zijn meester. „Is er nieuws?" vroeg graaf Malthen, Conrad knikte bevestigend met het hoofd „Ernstig?" Weer knikte hij bevestigend en voegde erbij: „Doctor Minières, Maurice de Prevannes, zijn ordonnans en een klein, oudachtig heer, die mij onbekend is, achtervolgen mij, op een afstand van ongeveer een halve dag- reize." „En waar gaan zij nu heen? Ik veronderstel: in dc richting vara Lekno. '„Maar zijn zij dan krankzinnig?'' „Zij zien er mii niet naar uit, heer graaf. „Maar wat willen zij dan toch eigenlijk? Wat komen zij hier zoeken?' vroeg graaf Malthen, terwijl zijn oogen fen Lelden. En fluisterend vervolgde bij: „Welnu, de strijd gaat dus beginnen! Maar dat belooft vermakelijk te worden." „Hebt u dan al een bepaald plan, heer graaf?" vroeg Conrad op bescheiden toon. „Ik geloof het wel,'' luidde het antwoord „Wacht maar! Gezult het wel zien. Op hetzelfde oogenblik kreeg dc slede een hevigen schok, die graaf Malthen het woord ontnam. De nacht was gekomen. Over den besneeuwden grond sleepte zich met moeite een oud man voort, wiens ge stalte gebogen was en die een bedclzau droeg. Een oogenblik viel het licht van de lan taarn van de slede op zijn gerimpeld gelaat, zijn wilten baard en zijne oogen, waarin iets waanzinnigs lag te lezen, en tevens een onuitsprekelijke haat. Maar dat oogenblik was alweer voorbx;. Die gebogen gestalte was al weer op een fstand van de slede. Een van de paarden had den half dronken man aangeraakt en omver geworpen. Maar hij was alweer opgestaan en uitte een verwensching, terwijl hij dreigend de vuisten balde, in de richting van de slede, die zich snel verwijderde. „Was dat niet Herman Pluck, die oude schurk?" vroeg graaf Malthen, knarsetandend van woede. „Maar is die kerel dan nog niet dood?" „Neen, heer graaf, hij is nog altijd spring levend. Men ziet hem ovèral." „Hij moet dan wel taai zijn, die schurk. ,.Ja, heer graaf, dat geloof ik ook." De lezer zal zich dien Herman Pluck, den vroegeren administrateur van de mijnen van graaf Malthen nog wel herinneren. Hij was het, die een van dc kabels van de lift had weten door te vijlen, en zóó het ongeluk had veroorzaakt, waarbij graaf Mal then bijna bet leven had verloren. Dat had hij gedaan, terwijl allen beneden in de mijnen hezig waren, om feest te vieren. En men zal zich ook nog herinneren, dat graaf Malthen hem bedreigd bad met eene aanklacht bij de justitie, indien hij den vol genden dag niet een som van vierhonderd duizend mark op het kasteel van Lekno bracht. En daarom had hij graaf Malthen willen dooden, om de vruchten van zijn on eerlijkheid en van zijn wanbeheer te kunnen behouden. Maar dat was hem mislukt, zooals wl] gezien hebben. En het was slecht met hem afgeloopen. ])e algemeene overtuiging was, dat hij het ongeluk moedwillig had veroorzaakt, en hii werd daarom dan ook gearresteerd. Zijne voorloopige hechtenis duurde niet minder dan achttien maanden. Maar niettegenstaande de zorgvuldigste instructie, was het niet gelukt, licht in die duistere zaak te brengen, en bepaalde wet tige bewijzen tegen hem aan te voeren. Die slimme Herman Pluck had zijne voorzorgen maar al te goed genomen. Het was onmogelijk, om overtuigend te bewijzen, dat hij gedurende den lijd waar in het ongeval was gebeurd, den omtrek van I.ekr.o had veriaten. Niemand kon als getuige tegen liem op treden. Er was niemand, die hem in de nabij heid van de put, waardoor men in de mij- uen afdaalde, had zien rondzwerven. Maar al was deze misdaad ook niet be wezen, er was nog meer) Graaf Malthen wist wel, wie bet op zijn leven had toegelegd. En zoodra hij voldoende hersteld was, had hij niet nagelaten, dadelijk eene dui delijk geformuleerde aanklacht tegen zijn voormaligen bewindvoerder in te dienen, wegens misbruik van vertrouwen en on eerlijkheid. Die oneerlijkheid bleek duidelijk uit de boeken. En na de preventieve hechtenis van Mer man Pluck kwam die zaak voor het gerecht, en werd de ontrouwe rentmeester veroor deeld tot vijf jaren gevangenisstraf, cn bo vendien tot teruggave van al het gesto.ene. En toen was hij doodarm. Ja, graaf Malthern had zich voldoende op hem gewroken! En hij bleef zijn voormaligen rentmees ter met zijn onverzoeolijken haat acnter- volgen. De woning van Herman Pluck was na- tuurlijk het eigendom van zijn meester. Op zekeren winteravond kwam een ver ouderd en schamel gekleed man te voet uit de richting van Posen te Lekno aan. Er heerschte eene strenge koude, en met moeite liep die man op den hard bevroren grond voort. Die in armoedige lompen geklcede man was Herman Pluck, Hij kwam uit de gevangenis te Posen, waar hij zijn straf had uitgeboet. Vroeger was die man rijk geweest. Al was zijn uiterlijk verre van aantrek kelijk, was het hem toch gelukt, te trou wen met een gekoorlijk jong meisje, dat er trotsch op was, zich mevrouw Pluck te mogen noemen, en de echtgenoote te zijn van den administrateur van de uitgestrekte bezittingen van graaf Malthen. Ze was aan weelde gehecht, en haar man droeg haar als 't ware op de handen. Even verzot was Herman Pluck op zij' veertienjarig dochtertje, dat even bekoor lijk beloofde ta worden als hare moeder. (Wordt vervolgdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6