Gemengd nieuws. MARKTNIEUWS. Het vergaan van het Nederland- J sche stoomschip De Alkaid. Een onnadenkende juffrouw. Aanvaring tusschen Rijnschepen. De val van de Maas. Weer een pokkengeval in Den Haag. Schutter aangehouden. De brand in de „Boeten". De drie gearresteerde Hongaren. Venlo's schade door de overstrooming. Doodelijk ongeval. Aanrijding op den Muiderstraatweg. Van den wagen geslingerd en gedood. De verraderlijke schoenzool. Geldwisselaars. Tsaar Peter de Groote in Amsterdam. De verzekering van postzegelverzamelingen tegen diefstal. Vrouwenkleeding te lichte bagage. Aanvaring te Rotterdam. Ook een „melkoorlog". De IJsei 20 c.M. gewassen. Na den brand te Rotterdam. De Maasdijk bij Katwijk. De polder van Erlecom weer ondergeloopen. Brand te Wezep. Een voerman gedood. De vrouw van den ex-keizer. De ex-keizerlijke auto tegen de tram. KERK EN SCHOOL. Pater E. Notermans t Benoemingen in het Aartsbisdom. KUNST EN KENNIS. Paul W hiteman met zijn orkest naar Nederland. i Bloemen van moeder de vrouw, bloemen van den kleinen jongen, bloemen van famil.e en vrienden, een taart van vader en moeder. Zoo vond hij het in zijn huis, stuurman Visch, toen hij er na bange avonturen, maar gezond en wel, met een fikschen kleur op zijn stevigen blonden kop, begeleid door wie hem waren gaan halen van boord, de trap was opgeklauterd en bij een lekker vuurtje, met een lachende vrouw en een babbelden knaap als van ouds zat aan de veilige huiskamertafel en er niet het minste bezwaar legen had, den vreemden eend in de bijt, den lastigen krantenman van de N. Rotterdammer, maar dadelijk te vertel len van de avonturen met het schip, dat ver van buis in storm en ontij naar den kelder is gegaan. Zondag 10 Januari is de Alkaid, een stoomschip van Van Nievelt Goudriaan Co., van 5200 ton dead weight, zestien jaar geleden gebouwd door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, met een in de Waalnaven ingenomen lading eierkolen, van hier vertrokken met bestemming naar Philadelphia. De eerste vijf dagen had men mooi weer, maar daarna ging het in de Atlanlischen Oceaan stormen. Gedurende veertien dagen had het schip zware stormen te verduren en reeds de eerste week daarvan werd er zoo veel schade aangericht, dat de kap.tein naar hier telegrafeerde, dat de Alkaid in de los- haven vertraging zou hebben door de nood zakelijkheid van herstelling. Het schip zou zijn bestemming echter in het geheel niet bereiken. De storm nam nog in hevigheid toe en gedurende vier dagen en vier nachten had het een orkaan te ver duren, zoo hevig als zelfs de hofmeester in zijn 45-jarige ervaring op zee, nog nooit had meegemaakt. Zulk een ontii mocht al eens een uur woeden, niemand aan boord had deze orkaankracht zoo langen tijd zien woeden. De schade werd dan ook hoe langer hoe erger. De machines waren nog wel te ge bruiken, maar er viel niet meer te sturen; het schip lag dwarszee en de kapitein liet de machines stoppen, om met de gehaven de Alkaid te gaan drijven. Zaterdag 30 Januari veranderde de wind, Waardoor de zee nog moeilijker werd. Zware zeeën sloegen over het schip, beuk ten er aan bakboord op, hadden alle deu ren weggeslagen, raasden dwars door het sch.p heen en verlieten het aan stuurboord. De luiken 2 en 3 waren weggeslagen en bovendien brak het hoofddek. De Alkaid ging in tweeën scheuren. Het schip bevond zich toen op 350 mijlen van Kaap Race, New Foundland. De kapitein liet het sein S.O.S. de lucht ingaan en men wachtte met den dood voor oogen de be schikking van het noodlot af. Het sein werd opgevangen door het mo derne, 3 jaar oude Duitsche vrachtschip Westphalia, van de Hamburg-Amerika-lijn, dat op weg was naar New-York. De Alkaid gaf zijn bestek op, maar de Westphaha vond het Nederlandsche schip niet op de aangewezenplaats. Het heeft echter een van de nieuwste radio-toestellen aan boord een radio direction finder, waarmee men de richting bepalen kan waarin het in nood verkeerende, seinende schip zich bevindt. Daaraan heeft de bemanning van de Alkaid het leven te danken. Het schip dreef in dezen wind en in de woeste zee dermate af, dat de Westphalia het zonder zijn peil toestel nooit zou hebben gevonden. Zondagmorgen 10 uur bevond de West phalia zich bij de Alkaid, die toen niet meer dan een wrak was. De zee liep ech ter zoo hoog, dat er geen sprake kon zijn van het uitzetten van een boot De beide reddingbooten en de werkboot van de Al kaid waren stukgeslagen. Het schip brak steeds verder en hoewel het ongeveer 4700 ton kolen in had, werkte het alsof het in ballast lag. 's Avonds 6 uur werd het plot seling stil, maar de hoop op redding ver vloog spoedig. Weldra stak de storm op nieuw op. De Westphalia bleef den gehee- len nacht in de nabijheid van de Alkaid en de beide schepen onderhielden steeds draadloos de verbinding. Te S uur seinde kapitein Graalfs van de Westphalia, die 400 passagiers aan boord had en toch reeds over tijd was geweest door den storm, dat hij trachten moest 'n boot uit te zetten. Het Duitsche schip had zelf ook averij opgeloopcn, o.a. was luik 1 ingeslagen. De wind nam gelukkig iets af, maar dc zee bleef onrustbarend hoog. De tweede stuurman Rettberg, nam het commando van de reddingsboot op zich en vrijwilligers meldden zich in voldoend aantal aan om te trachten de Nederlanders uit hun benar de positie te verlossen. Toen de reddings boot 50 meter van de Alkaid af was, werd zij door een geweldige zee opgenomen en onder den spiegel van het schip gesmeten maar wonder boven wonder kwamen boot en bemanmng er heelhuids af. De bemanning van de Alkaid verliet het wrak. Na de 24 overigen kwam het laatst de le machinist, de le stuurman en dc ka pitein behouden in de reddingsboot, nadat men den uitlaat van de Alkaid had open gezet, de presennings had doorgesneden, het schip met petroleum had overgoten en in brand gestoken, ter bevordering van de veiligheid der navigatie. De kapitein had nog het ongeluk op den stormladder uit te glijden en te water te vallen, maar hij werd opgepikt en in de boot gehaald. Aan boord van de Westphalia werden de schipbreukelingen hartelijk ontvangen en men liet het hun aan niets ontbreken. De 3e stuurman, die een zware kou te pakken had, en een matroos, die door een zee op zij was gesmeten en met een zijde tegen een stuk hout terecht was gekomen, wer den in het hospitaal opgenomen en zij wa ren beiden hersteld, toen het schip, 5 da gen over tijd, te New-York aankwam. Het zinken van de Alkaid heeft niemand kunnen waarnemen. De Westphalia had natuurlijk groote haast om de reis te ver volgen. De heer Visch was nog op de brug gegaan om naar het schip uit te kijken, maar dit lag zoo diep en de golven gingen zoo hoog, dat hij het niet in zijn graf heeft kunnen zien onderduiken. Dat had u moeten zien. zoo vertelde ons verder de 1ste stuurman, de heer L. C. Visch, toen wij daar in New-York aankwa men, met al die verslaggevers en die fo tografen. Zij boden 100 dollar voor een foto van de Alkaid en in de kranten stond de grootste onzin. Met de Blommersdijk. van de HoJand- Amerika-lijn, zijn stuurman Visch en 15 an deren van de bemanning gisteravond hier teruggekeerd. De kapitein komt met de overigen over eenige dagen met de Burger- dijk mede. De Westphalia, die twee dagen later dan de Blommersdijk van New-York is vertrok ken, haalde het Nederlandsche schip in_ het Kanaal in en kapitein Graalfs seinde draadloos; ..Wunsche Alkaid Mannschaft frohc Heimkebr." Zoo luidde het onopgesmukte verhaal van stuurman Visch, thuis :n de vertrouw heid van de huiskamer. Van de doorgesta ne ontberingen, van het vechten tegen zulk een storm, van het doodsgevaar hoort men een Nederlandschen zeeman eigenlijk nooit iets Hij zit er maar weer gemoedelijk bij en het komt niet in hem op, iets te laten blijken van hetgeen hij met zijn kameraden heeft uitgestaan. Als zulk een man u dan ook vertelt, „dal het een moedige redding is geweest", dan kan men er van op aan, dat het hen, die zich in de reddingsboot hebben gewaagd, en in deze storm de Nederlandsche beman ning veilig aan boord van hun schip heb ben gebracht, aan zeemansmoed en zee manskunst niet ontbroken heeft. Maar met dat al moge er nog eens den nadruk op worden gelegd, dat naar de over tuiging van den heer Visch, de Alkaid met man en muis vergaan zou zijn, indien de Westphalia niet zijn radio richting vinder aan boord had gehad. Vergissen wij ons niet, dan zijn er nog maar weinig Neder landsche schepen in het bezit van zuik een toestel. De werkelcoze kantoorbediende V. D, be zorgde Zaterdag te Rotterdam enveloppen, ieder 5 pennen bevattende. Eenige uren la ter kwam hij aan dezelfde adressen om te vragen of men ook de pennen koopen wilde. Zoo had hij ook een couvert in de brieven bus gedaan van de woning van mej. K. Deze ging kort daarop uit en toen zij de enveloppe in de bus zag liggen, nam zij deze mede, om onderweg te zien wat er inzat. Zij ging naar het postkantoor, waar zij 110 inde. Het geld borg zij in de enveloppe. Bij haar thuis komst vond zij juist V. D, aan de deur, die haar de enveloppe terug vroeg. Zonder na denken stelde zij hem het gevraagde ter hand, maar spoedig herinnerde zij zich, dat zij het geld in de couvert had laten zitten, Terstond waarschuwde zij de politie, die op onderzoek uittrok en weldra V. D. opspoorde. Deze zeide van niets te weten en was hoogst verbaasd, toen een agent uit een van de en veloppen, die op hem gevonden werden, 110 te voorschijn haalde. De politie heeft het geld aan de onnadenkende juffrouw te ruggegeven. Materieele schade. Dinsdagmorgen te half elf heeft op de Maas te Rotterdam, ter hoogte van de Oude Plantage een botsing plaats gehad tusschen hel met kolen geladen Rijnschip „Ingrid I!" van de Scheepvaart, en Steenkolen Maat schappij en het Rijnschip „Max". De ..Ingrid" wilde op de Maas ligplaats nemen, doch dreef door den sterken stroom af en botste rijen de daar liggende Rijnschepen „Max" en „Fahrwell" aan. De „Ingrid" bekwam een gat onder de waterlijn en werd door een sleepboot van P. Smit al pompende naar de Waalhaven gebracht. Van de „Max" werd de voorsteven ingedrukt, waardoor het voor onder water schepte. Het schip bleef echter drijvende en is ter plaatse blijven liggen. De „Fahrwell" bekwam slechts een deuk in den romp. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats.' Ooi nog geïsoleerd. De Maas is in den nacht van 22 op 23 Fe bruari nog flink gevallen, waardoor de ver binding met het gehucht „De Weerd we derom hersteld is. Het dorpje Ooi is nog geïsoleerd. Het water stroomt door de doorbraak het land binnen. Hoewel er nog verscheidene huizen in het water slaan, is in den algemeenen toestand een kleine verbetering te bespeuren, daar ook hier geringe val is te constateeren. Uit Venlo meldt men: Het eenige plaats je, dat ongerief ondervindt van het hooge water is het dorpje Ooi, dat met het dorpje Merum deel uitmaakt van de gemeente Herten Tengevolge van de doorbraak in den Maasdijk te Merum op 31 December j.l. is dit dorpje, dat juist ligt aan het uit einde van een ongeveer 3 K.M. lange bocht en in een riviergedeelte waar het verval ongeveer 40 c.M. per K.M. bedraagt, ten opzichte van het water in een zeer on gunstige conditie gekomen Het water dat nabij: Merum door de doorbraak binnen komt zit als het ware opgesloten en dringt de veel lager gelegen huizen van het dorp je binnen. De verbindingsweg Ooi-Herten, welke men eerst pas wederom zoodanig had opgeknapt dat hij goed begaanbaar was, deed tot gis teren dienst tot keering van het veel hoo- gere binnenwater. Heden is deze weg op verschillende plaatsen doorgestoken, doch dc bewoners van Ooi ondervinden van deze loozing nig niet veel opluchiin, daar de hoeveelheid water welke te Merum wordt binnengestuwd belangrijk grooter is dan er geloosd kan worden. De weg HertenOoi moet geheel op nieuw worden aangelegd. Naar men mededeelde moet de oorzaak van het nog niet dichten van de doorbraak gezócht worden in het feit, dat de gemeen te niet financieel krachtig genoeg is, om de groote kosten, welke het dichten van door braak vorderen, direct te kunnen draggn. De bewoners van de ondergeloopen wo ningen zijn nagenoeg allen daarin gebleven, doch huizen op eene boogere verdieping. De val van de Maas houdt aan en be droeg te Maastricht sinds Maandagmorgen 20 c.M, In midden-Limburg is dit al 'sterk merkbaar. ïn Boxmeer, waar de vecrweg tot aan het Zand overstroomd was, is de was tot stilstand gekomen. De verbinding usschen Boxmeer en Gennep is over den weg ver broken Uit Over-Asselt wordt vernomen, dat hier eenige vrees bestaat voor den dijk tus schen Neer-Asselt en Heumen, vooral daar de wind pal op den dijk staat cn deze vrij slecht is. Men verwacht, dat de val van de Maas hier vannacht ook zal intreden, en het ge vaar geweken zal zijn. Aan de doorbraak te Ovcr-Asselt beeft men slechts binnendijks kunnen arbeiden. Aan de buitenzijde is men voortdurend be zig, rijsbeslag te leggen, om den golfslag tegen te gaan Maandagavond is door den Geneeskundi gen Dienst in den Haag een patiënt uit zijn woning naar de barakken op Houtrust ver voerd. Het betreft hier een vermoedelijk ge val van gewijzigde pokken. De gevaarlijke schutter, die op een trein welke voor het station te Schiedam stil stond heelt geschoten, is door dc politie aangehouden Het was dc 16-jarige E. N. Het schot had hij met een windbuks ge lost. Het schip vertrekt naar Amsterdam. De directie van de Stoomvaart Mij „Ne derland" deelt thans mede een telegram te hebben ontvangen, vermeldende, dat het s.s, „Boeton", waarin, gelijk bekend, een zware brand woedde, leeggepompt en weer vlot is. Waarschijnlijk zal het heden, Dins dag, van Brest naar Amsterdam vertrc le ken. Kans op vragen van uitlevering. Naar het Corr. Bur. verneemt, is het zeer waarschijnlijk dat de Hongaarsche regec- ring de uitlevering zal vragen van de drie Kongaren, die hier te lande, in verband .-net de bankbiljetter.vervalsching, gearres teerd en in het huis van Bewaring in Den Haag ingesloten zijn Een onderzoek van den Staatsanwalt te Boedapest heeft, naar medegedeeld wordt, uitgewezen, dat de drie gearresteerden ook nauw betrokken waren' bij de voorberei dingen voor het plan tot uitgifte van de valsche bankbiljetten, en voorts nog op an dere wijze tot het complot behoorden. Zij zouden dan ook in Hongarijp nog voor den rechter moeten verschijnen. Natuurlijk kan hiervan slechts sprake zijn, wanneer zij door de Nederlandsche justitie veroordeeld zijn voor het hier te lande gepleegde mis drijf. Uit Vcnlo wordt gemeld; Het blijkt, dat de schade, door de over strooming geleden, belangrijk hooger is, dan destijds globaal geraamd werd. Aan de hand van nadere gegevens is de schade als volgt geschat: 60.000 aan gasfabriek, waterleiding en electrische centrale, inbegrepen bedrijfsscha de; 450.000 aan particuliere eigendommen; 400.000 aan industrie, exclusief bedrijfs schade. Dus te samen 910.000. Bij dit bedrag is echter niet inbegrepen de schade aan tuin- en landbouw. Deze is nog niet te bepalen. Doch gevoeglijk kan thans reeds als vaststaand beschouwd worden, dat de geheelc schade dc millioen gulden ruim overschrijdt. Toen de landbouwer Kamphuis uit Bcrse gisterenmorgen een ongehuwde naaister uit het Hammerflier. gemeente den Ham, met den wagen haalde, geraakte in Berse het paard op hol. Het meisje viel daarbij van den wagen en overleed eenige oogcnblikken daarna. De man kwam met den schrik vrij. Zw. Ct. Maandagavond werd N. B J I. uit Hilver sum, die zich per rijwiel in de richting van Amsterdam bij de brug over het Merwede- kanaal bevond, door een auto zoo ernstig aangereden, dal hij een beenbreuk opliep. In Diemcrbrug werd geneeskundige hulp verleend, waarna de gewonde per auto naar zijn woonplaats werd vervoeid. Tegen den chauffeur, J. B., is proces-ver baal opgemaakt. Maandagmorgen omstreeks 8 uur is even over de grens der gemecnteVaasen, bij Apel doorn, een ongeluk gebeurd met doodelijken afloop. Toen de voerman Kiesehrlnk met paard en wagen naar de markt te Apeldoorn reed, schrok het paard voor een van den tegen- overgestclden kant komenden vrachtauto en sloeg op hol. De voerman werd van den wa gen geslingerd Aanvankelijk is hij nog even bij bewustzijn geweest, doch spoedig is hij overleden. (Stand.) Toen Vrijdagavond een bewoner, tevens huurder van een perceel aan den VeeAui- zerweg te Apeldoorn, C. genaamd, zich in zijn aan zijn woning gebouwd schuurtje be vond om zijn geit te verzorgen en zich, na dat dit was geschied, weder naar zijn woon kamer wilde begeven, bemerkte hij op de vliering van het schuurtje licht. Boven op de vliering gekomen, zag hij tot zijn ont steltenis brand. Hij riep terstond om hulp, welke hem door zijn huisger.ooten werd verstrekt en gezamenlijk gelukte het hen, door middel van eenige emmers water, het vuur te blusschen. C. cn de zijnen vonden nu een opgerolde zak, gedeeltelijk met ha- verdoppen gevuld, welke met teer en pe troleum besproeid was geweest en gebrand had. De gewaarschuwde gemeentepolitie vond in dit feit een aanleiding .om aan móedwil te denken. Tijdens het onderzoek vond zij bij het schuurtje in den grond indrukken van een verstelde schoenzool. Hiervan wer den gipsafdrukken gemaakt. Den volgenden dag werd de vermoedelijke dader E„ de eigenaar van het perceel, gearresteerd en terstond bleek de volkomen overeenstem ming van de schoenzool van E., met de gipsafdrukken. Na aanvankelijk te hebben ontkend, legde E. tenslotte een volledige bekentenis af, toen hij nog andere tegen hem getuigende feiten zag aangevoerd en verklaarde levens de daad te hebben volvoerd om zich in het bezit 'te stellen van dc brandwaarborggel- den. In Üe „Haagsche Post" is onder het hoofd „Geldwisselaars" de aandacht gevestigd op de vrij zware extra-belasting op reiskosten, veroorzaakt door den geldwisselaar, die een winst neemt, „die weinige jaren geleden niet alleen als woeker zoude zijn beschouwd maar als onmogelijk." „De aan zwendel grenzende gevallen, waarin men het publiek aan een station of in een hotel, vooral bij kleine bedragen, van 5 tot 10 pCt. afneemt, zullen wij buiten beschouwing laten. Maar hetgeen men het reëclc gedeelte van den handel noemt, ver wacht tegenwoordig een écart van 3 pCt., en dat is veel te veel bij transacties, waar de omzetten zoo snel kunnen geschieden, dat men hetzelfde geld vaak drie- of vier maal per dag kan hanteeren. Het is gemakkelijker dit alles vast te stel le, dan te zeggen hoe de reiziger kan ont komen aan den greep van de geldhaaien, die hem op reis in alle hoeken belagen. Het eenige middel dat wij als practisch zouden durven aanbevelen is in elk op zich zelf staand geval te vragen om dc offlcieele koerslijst en dan om een bod voor het te wisselen bedrag; is dit bod te laag, dan on middellijk het kantoor verlaten, om zich desnoods bij een anderen wisselaar te on derwerpen. Wanneer alle reizigers dit maar stipt wilden doen, zouden de geldwisselaars naar het ons toeschijnt onder den indruk komen van al die protesteCrende klanten die blijkbaar niet van hun practijken ge diend zijn; en dan zouden de reizigers hoogst waarschijnlijk redelijker condities krijgen, wanneer zij eigen geld moeten omzetten in vreemd?" Haast iedereen kent het Tsaar-Peter- Huisje te Zaandam, maar weinigen weten, dat de groote Tsaar daar slechts cén week woonde, terwijl hij in Amsterdam eenige maanden vertoefde. Dit is de aanhef van een artikel in het laatst verschenen nummer van „Amstelodanum". waaraan wij het volgende ontleenen: Kort geleden promoveerde in Amsterdam de heer Boris Raptschinsky. een geboren Rus, met het proefschrift; „Peter de Groote in Holland in 1697—1698". Daaruit blijkt, dat Peter met klein gevolg den 18 Augustus 1697 in Zaandam kwam, maar reeds op Zondag 25 Augustus vrij onverwacht naar Amsterdam zeilde, om den last, dien het nieuwsgierige publiek hem aandeed, te ont gaan. Het gerucht, dat de Tsaar in een boeier zou aankomen, was hem echter naar Amsterdam voorgegaan cn een menigte nieuwsgierigen wachtte hem op. Het Am- sterdamsche volk uit de 17e eeuw was blijkbaar niet zeer bescheiden en de Tsaar en dc zijnen waren.... Russen! Eenige Am sterdammers, die al te opdringerig waren, werden door den Tsaar en zijn met gezellen afgeranseld! Er ontstond een algemeen ge vecht en de politie moest den Tsaar onder sterk geleide naar het Oude-ziids Heeren logement brengen. In Amsterdam was vooral de invloedrijke burgemeester Nicolaas Witsen dc mentor van Peter. Door zijn bemiddeling kreeg Pe ter eerst een woning op de werf der Oost- Indische Compagnie, en verhuisde hij later naar de woning van den baas der lijnba nen op Oostenburg. Op de straks genoem de werf heeft Peter van het begin tot het einde den bouw meegemaakt van een fre gat, dat 100 voet lang was Den 9en Sept. 1697 werd het op stapel gezet en na verloop van negen weken was het gereed om te water gelaten te worden Op 10 September schreef de Tsaar aan den Russischen Patriarch: ,.We bevinden ons in Nederland, in de stad Amsterdam, en verkeeren door de goedertierenheid des Heeren en dank zij uwe gebeden, in goeden welstand. Het goddelijk gebod aan Adam volgende, werken wij hard, hetgeen wij niet noodgedwongen doen, maar om de zeevaart te bestudeeren, opdat v/ij, deze wetenschap volkomen geleerd hebbende, naar huis mo gen terugkeeren, als overwinnaars der vij anden van den naam van Jezus Christus en als bevrijders der Christenen, die daar (in Turkije) wonen. Hetgeen ik tot mijn laatsten ademtocht niet zal ophouden na te streven Op 15 Januari 1698 gaf Gerrit Claes». Poel, die bij den bouw van het fregat de leiding had, aan zijn leerling „Pieter Mi- gaylof" (den Tsaar) een loffelijk getuig schrift voor zijn kundigheden op het ge bied van scheepsbouw. EEN BELANGRIJK VONNIS. De rechter te Londen heeft een belangrijk vonnis geveld in de zaak van den heer Lek, een te Londen wonend Nederlandsch koop man, tegen Lloyds assurantiemaatschappij. De heer Lek heeft een prachtige verzame ling postzegels. In 1923 heeft hij ze tegen brand, diefstal enz. laten verzekeren voor 12.000 pd. st. Een paar maanden later heeft hij echter de waarde zijner collectie nog eens opnieuw berekend op grondslag van de aan gegeven waarde in de bekende postzegel catalogi en sloot toen een nieuwe polis voor 14.000 pd. st. In Februari 1924 werd zijn verzameling echter in een hotel te Berlijn, waar hij toen verbleef, gestolen. Een gedeelte van de collectie is later terug gevonden. De verzekeringsmaatschappij bleek echter aan vankelijk bereid te zijn 30.000 pd. st. te be talen. Naar verder onderzoek meende de maat schappij zich echter te kunnen beroepen op een clausule in de polis, volgens welke zij van al hare verplichtingen ontheven is, wanneer blijkt, dat er een te hooge waarde van het verzekerde is opgegeven. Op grond daarvan weigerde Lloyd's dan te betalen, waarop de heer Lek zich tot den rechter richtte. Deze laatste nu heeft de maatschappij in het ge lijk gesteld. In zijn considerans verklaart hij uitdruk kelijk dat het absoluut zeker is, dat de post zegels gestolen zijn. Ook geeft hij toe dat het wel van belang is, dat de maatschappij niet geprotesteerd heeft toen zij de hooge premie trok van den heer Lek, maar slechts toen zij zelf de hooge waarde zou moeten vergoeden. Toch heeft de klager, blijkbaar om met een mooie verzameling te kunnen geuren, de waarde van zijn postzegels toch zeer overschat. Op grond der clausule om trent het opgeven van een te hooge waarde, is de maatschappij dan ook van alle verplich tingen ontheven. De heer Lek moet ook nog de kosten van het proces betalen. De vervoermaatschappij Werscott Express Cy. en New York Transports Cy. hebben machtiging gevraagd om de bagage-tarieven te mogen verhoogen, omdat aldus de mo tiveering de vrouwen tegenwoordig zoo weinig kleeren dragen, dat zij een serie toi letten en linnengoed in een klein valies kun nen bergen. De vrouwenmode berooft de transport maatschappijen van groote inkomsten, wel- e zij vroeger uit vervoer van damesstoffen trokken. Men vraagt zich echter af, of de posterijen op haar beurt ook niet aan een verhooging der tarieven zullen eischen. Verhaalt men niet- van een tooneelspeelster, die onlangs weiger de op te treden, wijl zij een aangeleeken- den brief verwachtte, waarin...* haar cos- tuum zat. Een veerpont beschadigd. In den nacht van 22 op 23 Febr. is ter hoogte van de Willemskade te Rotterdam, de veerpont „Heen en Weer III" van den dienst Willemskade—Kattendrec htscheveer in aanvaring geweest met de sleepboot „Par- tout". De „Heen en Weer III" kwam van het Katendrechtscheveer en voer naar de Willemskade achter langs een Rijnschip, dat opwaarts werd gesleept. Tegelijk kwam de sleepboot „Partout" uit de richting van de Leuvehaven. Uitwijken was niet meer mogelijk, zoodat de „Heen en Weer III" aan stuurszijde aan het voorschip geraakt werd. Het schip fyad een groot gat onder de waterlijn en maakte water. Men was dicht bij de Willemskade, zoodat het vaartuig op eigen kracht naar den wal kon komen om de passagiers aan land te zetten. De sleepboot „Maas" van de Internatio nale Sleepdienstmaatschappij verleende on middellijk assistentie en wist door pompen de „Heen en Weer III" boven water te hou den. Gedurende den nacht is het schip tus schen de palen aan de Veerhaven gezet en Dinsdagmorgen naar het gemeentedok ge bracht. De sleepboot „Partout" had geen schade bekomen. Te Breskens (Zeeland) is een soort van melkoorlog begonnen, welke den consu menten ten goede komt. Eerst was de prijs 16 cent per liter. Een der melkverkoopers bracht den prijs op 12 cent, waarop spoe dig al zijn concurrenten ook tot dien prijs gingen. Thans heeft eerstbedoelde den prijs weer verlaagd tot 11 cent. De stand van den IJsel aan het Katerveer is, naar uit Zwolle wordt gemeld 1.81 M. ibet 20 c.M. was. Blijft de stijging doorgaan, dan geschiedt van af heden, dc overtocht per pont. De toestand van den heer C. W. Birk- hoff, den eigenaar van het sigarenmagazijn oan de Noordblaak, dat door brand werd vernield, was heden zeer bevredigend. Hij zou reeds in staat zijn het ziekenhuis te verlaten. Uit zijn verklaringen is nog ge bleken, dat hij op het balcon der tweede étage terug wilde gaan om zijn vrouw en kinderen te halen. Men riep hem toe, on middellijk naar beneden te komen. Met dc redding van vrouw en kinderen zou de brandweer zich wel belasten. Was de heer Borkhoff teruggegaan, dan zou hij zeer waarschijnlijk ook tot de slachtoffers heb ben behoord. Het onlangs herstelde dijkgedeelte tus schen Cuyk en Katwijk dreigde Zondag een ocgenblik te verzakken. Een honderdtal boeren wisten het gevaar gelukkig te kee- ren. De dijkwacht is hier weer ingesteld. Dinsdagnacht is de Waal weer binnen gedrongen in den polder van Erleccm. Het bij de vorige overstrooming ontstane gat was wel gedicht, maar nog niet sterk ge noeg, De Ocypolder wordt nog tegen een invasie van het Waalwater gevrijwaard, doordat de overlaat den vloed bij Erlekom nog tegenhoudt. Maandagavond te 8 uur zijn door onbe kende oorzaak afgebrand twee op zichzelf staande magazijnen van de firma H. Kloos terziel en Zn. te Wezep (Gld.). Groote voor raden galanterieën, huishoudelijke artikelen, rijwielen, asphalt en brandstoffen zijn ver brand. Door de gunstige windrichting is men erin geslaagd, het woonhuis en den winkel te behouden. Verzekering dekt de schade die zeer aanzienlijk is. Maandagmorgen omstreeks 8 uur, toen de voerman Kiezebrink zich met paard en wagen naar de markt in Apeldoorn wilde begeven, kwam het paard op de Wassen- sche grens te schrikken voor een van de tegenovergestelde zijde komende apto. Het paard sloeg op hol met het noodlottig ge volg, dat K. van den wagen werd geslin gerd en weinige oogenblikken. na eerst nog naar den toestand van het paard te hebben geïnformeerd, daarna den geest gaf. De echtgenoote van den ex-keizer is gister morgen per auto naar Osnabrück vertrok ken. Geen persoonlijke ongelukken. Een van de chauffeurs van den gewezep keizer van Duitschlaad had Dinsdagmorgen gasten naar Amersfoort ge bracht. Juist toen de tram in volle vaart kwam aanrijden, passeerde de auto het kruis punt DorpstraatAmersfoortscheweg. Door dat een der daar gestationeerde autobussen het gezicht op dit kruispunt belemmerde, zag de chauffeur de tram niet aankomen. De auto werd dan ook tusschen de tram en een boom voor Hotel Lagerwey bekneld, tengevolge waarvan de ex-keizerlijke wagen aanmerkelijk beschadigd werd. De chauffeur kwam met den schrik vrij. In het St. Jozefsgasthuis te Venlo is Dins dagmiddag in den leeftijd van 63 jaar over leden de Weleerw. Pater E, Notermans, S.J., directeur van het Retraitehuis „Manresa". De nu overledene was ruim 27 jaar te Kat wijk aan Zee werkzaam aan de R.-K. H.B.S. aldaar, als leeraar in het handelsrekenen en boekhouden. Hij was sedert 2/4 jaar direc teur van Manresa Z. D. H. dc Aartsbisschop van Utrecht heeft, benoemd tot pastoor te Ulf (H.H, Ap. Petrus en Paulus) den ZeerEerw. Heer J. H. Scholte op Reimer. De Zcereerw. heer J, H. Scholte Op Rei- mer was bijna 1254 jaar belast met het se cretariaat van het Aartsbisdom. NATIONALE NED, BEDEVAART NAAR LOURDES. 1926. De Nationale Nederlandsche bedevaart aar Lourdes, onder leiding van de Vereeni- ging tot samenstelling van Nederlandsche bedevaarten (Administratie Begijnengang 15, Venlo). zal dit jaar gehouden worden van 20 tot en met 29 Juli. Voor toezending der circulaires, die einde Maart ter verzending gereed zullen zijn, kan men zich thans reeds opgeven bij genoemde Administratie te Venlo en bij dc bekende correspondenten. BOVENKARSPEL, (Station) 23 Febr. Aardappelen Blauwe f 1.852.65, Bonte f 1.75 per baal. Aangevoerd 100 baal. Uien Groote gele f 2.352.60, Drielingen f 2.50 per baal. Aangevoerd 235 baal. Roode kool f 3.707.50 per 100 Kg. Aangevoerd 41700 Kg. Gele kool f 3.805.60 per 100 Kg. Aan gevoerd 27.000 Kg. Witte kool f 4.605.70 per 100 Kg. Aangevoerd 4900 Kg. Bieten groote f 8, id. kleine f 5.505.90 per 1000 st. Aangevoerd 9200 stuks, Spruitkool f2.15 2.35 per 15 Kg. Aangevoerd 20 zak. CULEMBORG, 23 Febr. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken) Bellefleur 2e soort 1314 cent per Kg. GELDERMALSEN, 23 Febr. Ter veiling besteedde men heden voor: goudrei- netten 19—23, idem extra 27—37, belle fleur 16)419 y, binderzoet 21, zoete rei- netten 18 ct., per Kg. GRONINGEN, 23 Febr. Eieren. Voor den groothandel f 5.506 per 100, stuks. Voor den kleinhandel f 1.40 per 20 stuks. 's-HERTOGENBOSCH, 23 Febr. Boter, mijn. Aanvoer 21.700 Kg. Prijzen: hoogste f 2.40, laagste 2.18 midden- f 2.35. HOOGEVEEN, 23 Febr. Eieren. Aange voerd 263.000 stuks f 6.257 per 100 stuks. Hanlel tamelijk. ROTTERDAM, 23 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 194 paarden, 22 veulens, 1282 magere runderen, 168 vette kalveren, 2398 nuchtere kalveren, 120 gras kalveren, 63 schapen of lammeren, 88 var kens, 149 biggen, 10 bokken of geiten. Prijzen per Kg.: koeien 32 4649 —55—59 ets., ossen 444854 ets., stie ren 404143 y«47 j,-:'. ets., kalveren 60 —62 y2—721/2—75—87 90 ets. Prijzen «vy stuk van mager vee melk koeien f300525, kalf koeien f310520 stieren f 140500, pinken f 100200; gras kalveren f 60120, vaarzen f 200350, paar den f200—350, biggen f 22—32, Jacht paarden f 100—200, biggen per week f3— 3.50, hitten f 150200, fok nuchtere kal veren f 20—30, slacht id. id., f 9—16, over- loopers f 3050, veulens f 60100. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen zeer ruim de handel was redelijk Een enkel best spoelingbeest ging tot f 1.25. Stieren met goeden aanvoer, iets lagere prijzen dan de vorige week, matigen handel, terwijl tweede en derde soort moei lijker te plaatsen was. De eerste soort met dezelfde prijzen als gisteren. Enkele beste beesten gingen tot 5 cent boven noteering. Op de magere markt was ruimer aanvoer langzamer handel, ongeveer dezelfde prijzen als de vorige week. Jong vee tamelijk ruim ter markt. De handel was sleepend met on geveer dezelfde prijzen. De aanvoer van gras kalveren was weer gering, en van weinig beteekenis, flauwen handelnuchtere fok- en slachtkalveren met weer grooteren aan voer, tragen handel, achteruitloopende prij zen. Slechte berichten uit Londen. De aan voer van werk- en slachtpaarden, hitten en veulens was minder dan de vorige week; de aanvoer was matig, prijzen bleven vrijwel stationnair. Biggen met denzelfden aanvoer als de vorige week; de handel was flink,met iets hoogere prijzen. Overloopers weinig aangevoerd, de handel was redelijk, prijs houdend. SNEEK, 22 Febr. Aangevoerd 192 melk en kalfkoeien f 210420, 52 vette koeien f 210—400, 14 vette kalveren f5080, 15 graskalveren f75120, 1191 nuchtere kal veren f718, 186 schapen f 20—44, 352 varkens f 60125, 107 biggen f 917, vette koeien 4550, vette kalveren 5060, vette varkens 371444. AMERSFOORT, 22 Febr. Aangevoerd 27 wagens bevattende 6750 Kg. kaas. Prijs f 53 V-,—92 per 50 Kilo. Handel vlug. BODEGRAVEN, 23 Febr. Aanvoer 137 stapels Gouda-kaas, waarvan 111 stapels met rijksmerk, in totaal 6132 stuks, wegende 49.056 Kg. le soort f 5763, 2e soort f 50- 55, zonder rijksmerk f 4854. Handel dauw. EDE, 22 Febr. Aangevoerd 80.000 eieren f 67.10 per 100 stuks. KAMPEN, 22 Febr. Eieren. Aanvoer 20.000 stuks. Prijs f 78 per 100 stuks. PURMEREND, 23 Febr. Aanvoer 6 sta pels boerenkaas f52, 10 stapels f46)4> 529 Kg. boter f2.45—f2.55. Eieren f 6—7, Kuikens f 0.753.50, GRONINGEN, 23 Febr. Eieren f5.50 tot f 6 per 100 stuks. ROTTERDAM, 23 Febr. Rotterdamsche veiling Warmoezierstraat. Kipeieren f f 6.35 8.50, idem klein f 6.106.30; eendeieren f 6.357. Aanvoer 135.000 stuks. AMSTERDAM, 23 Febr. Prijzen onver anderd. Aanvoer 1 lading 280 H.L. aardap pelen. GRONINGEN, 23 Febr. Roode Tarwe f 12.50-13.40 Witte Tarwe f 12.50-13.60 Rogge f 7.50-8.25 Wintergerst f 8.50-10.— Zomergerst f 8.50-9.10 Zwanenhals f 9.00-1; Witte Haver f 8.50-9.25Gele Haver f 8.50-9.25 Zwarte Haver f 9.00-9.60 Rozijnerwten f Blauwpeulerwten f 10.00-21.50 Groene Erwten f 10.50-16. Schokkererwten f Paardeboonen f 10.50-12.25 Witte Boonen f 10.50-12.25 Waalsche Boonen f 14.00-18.Duive- boonen f Koolzaad f 20.00-26.Kar- wijzaad f 16.00-23.—Geel Mosterdzaad f 50.00-65.Kanariezaad f 12.00-16.60 Lijnzaad blauw bloei f 12.00-16.Lijn zaad, wit bloei f 12.00-16.Blauw Maan zaad f Buitenlandsche RoggefIl.25-1175 Voergerst f 9.25-9.50 Platte mais f 9.00-9.50; Ronde mais f 9.23-9.75. EDE, 22 Febr. Veemarkt. Aangevoerd 75 biggen, f 1930 pAr stuk. GRONINGEN, 22 Febr. Veemarkt. Kalf en melkkoeien f 425450, f 340375; kalf- vaarzen f 325350, f 210260; vare koeien f250—280, f180—200; stieren f 0.84—0.88 f0.700.76; slachtvee f 1.041.06, f0.96 1; vette kalveren f 1.161.20, fl1.10; weideschapen f 4050; vette lammeren f28 f31; vette schapen f4852, f3842; big gen f 1520, f2.503 in de week; vette varkens f 0.880.90, f 0.840.86; Lon- densche varkens 8689 ct. zouters 8688 cent. De aanvoer bestond uit: 116 vette koeien, 476 kalveren, 534 kalf- en melkkoeien, 49 stieren, 141 schapen, 590 vette en Londen- sche varkens, 368 magere varkens en biggen. Im kalf- en melkvee, slachtvee, stieren en vette en nuchtere kalveren was de handel lusteloos met teruggaande prijzen. Voor de laatste werd van f 610 bedongen. De wol veehandel had bij zeer kleinen aanvoer een prijshoudend verloop. Voor vette varkens en zouters gingen de prijzen iets hooger. Londensche varkens iets lager. Biggen prijs houdend. MIDDELHARNIS, 23 Febr. Uien. (Cen trale Groenten Fruitveiling voor Goeree en Overflakkee). Uien met U.C.B. merk. Gewone f2.452.70, Drielingen f2.61, Picklers f4.60. Uien zonder U.C.B.-merk, gewone f 1.801.85, Drielingen f2.50, Pic klers f3.03, alles per- en inclusiegf baal. Aanvoer 93.450 Kg. ROERMOND, 23 Febr. Eieren. Aanvoer 2.800.000 stuks. Hoogste prijs f7.50, mid del- f 6.95, laagste f 6.40. ROOSENDAAL, 23 Febr. Botermijn Aanvoer 38.825 Kg. Prijzen hoogste f 2.46, midden- f2.40, laagste f2.33. VEENENDAAL, 23 Febr. (Weekmarkt) Eieren f6.25—7 per 100 stuks. Aanvoei 130.000 stuks. Handel traag. Biggen f 16—27 per stuk. Aanvoer 13C stuks. Handel iets lager. Het Whiteman-orkest uit New York, be staande uit 30 personen, zal dit jaar een tournee door Europa maken. De Holland- sch Concertdirectie dr. G. de Koos heelt het orkest voor ons land geëngageerd. Op de doorreis van Engeland naar Parijs zal het in Juni in het Kurhaus te Scheveningen en in het Concertgebouw te Amsterdam een concert geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7