„VoUf-TOorlichting. :ë;;Ved ara di w- )hoofd' Vrije Zaterdagmiddag voor de bedienden in het'Bloem holienbedrijf. R.-K. Centrale Klesïereenljlrg „Velsen." Een besteller van v. Eend Loos voor de Rechtbank. Voornaamste Nieuws Plaatselijk nieuws. Ernstig Auto-ongeluk op de Liedebrug. Vrijdag 26 Februari 1926 50ste Jaargang No. 16185 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad BINNENLANDSCH NIEUWS. De Kabinetscrisis. De steuna,ctie voor de geteisterde streken. Logeerbelasting te Noordwijk. Gemoedelijk. Het ongeluk aan de Hoogovens. Visscherij uit vreemde streken. <g t VAN ONZE RECHTBANK. Een kwestie over vrachtloon. N. O. 6. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Eén doode en twee gewonden Vt a bon De ie cm -prijs bedraagt roof Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Pet week 0.25 Franco per post per kwartaal bi) vooruitbetaling 3.5? Bureaus: NASSAULAAN 49. Teleioon No. 13866 (3 lijnen}. Postrekening No 5970 Advertentie!) 35 cents pst regel. Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusschen den tekst, als ingeZ'tnaen mededeeling. 60 ct per regel, op de le pagina s 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adv»?. tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct bit vooruitbetaling Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden 40000 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cfl bij een ongeval met PO i bij verlies van een hand, f 14C bij verlies van een f ffj bij 'n breuk van f It] m bij verhesv. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: uUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I «JU.*'-toodelijken afloop: een voet of een oog: duim of wijsvinger: 9U. been of arm: ÏU» andere vinger. Gisteren hebben wij gewezen op een paar staaltjes van hoogst eenzijdige en partijdige voorlichting in een liberaal orgaan, het Haagsche „Vaderland". Vandaag meenen wij goed te doen iets dergelijks it het socialistische hoofdorgaan „Het Volk" te lichten. Wij doen dit niet als een bijzonder heid; zoo wij wilden, zouden wij hiervan dagwerk kunnen maken. Neen; wat wij be oogen is voornamelijk te wijzen op de le genden welke men ter linkerzijde opzette lijk rondom de kwestie van het Pauselijk Gezantschap weeft en waardoor het straks gemakkelijk zal zijn om de Katholieken voor den langen duur der crisis, voor de crisis zelf en ook voor hare oplossing wanneer die minder naar zin uitvalt aansprakelijk te stellen. Hel geval dat we nu weer op het oog hebben is het volgende: In het tijdschrift „Anti-revolutionaire Staatkunde" heeft mr. den Hartogh een uiteenzetting van het anti-revolutionaire standpunt tegenover den bedoelden Gezantschappost gegeven en daarbij omtrent dr. Kuyper's meeningen en uitspraken over deze kwestie interessante mededeelingen gedaan. Van heel dit artikel van dr. den Hartogh wordt nu in „Het Volk" op de volgende manier melding ge maakt: Bij den strijd om het Gezantschap op het Vatikaan zijn de anti-revolutionaire leiders zoo binnen als buiten hun partij vaak her innerd aan het onverzoenlijk standpunt, dat dr. Kuyper tegen dat gezantschap steeds innam. In het maandschrift „Anti-revolutionaire Staatkunde" betoogt dr. G. M. den Hartogh nu in den breede, dat dr. Kuyper thans ook voor handhaving van het gezantschap zou zijn geweest. Immers gaf hij in 1893 toe dat ook de ant-revolutionair er wel vóór kon zijn, als het „een niet te verachten in formatiebureau" was. En dr. den Hartogh noemt het thans zelfs „een voor Nederland beteekenisvol informatiebureau". Het artikel is van 15 Januari gedateerd en wij kunnen begrijpen, dat de schrijver toen nog te goeder trouw het gezantschap als zulk een belangrijk informatiebureau beschouwde. Immers minister v. Karnebeek had het als zoodanig aangeduid. Sinds dien echter is bekend geworden, dat de katholieke kamerfractie toegestemd heeft in bediening van het beteekenisvol informatiebureau" te Rome van uit 'Bern of Weenen. Daarmee hebben de katholieken, die het 't best kunnen welen, zelf erkend, dat het gezantschap als informatiebureau bitter weinig te beteekenen heeft. Op dien grond zich vóór het gezantschap te ver klaren, is dus niet meer mogelijk. Er kun nen andere gronden zijn, maar deze, tot dusver als de belangrijkste genoemd, is Mi het twü. bes'u,en ,°P- zic(l té wenden tot de patroons organisaties en ook tot de patroons indiv: Heemskerk het begrepen toen hij het twij felachtig noemde, of de anti-revolutionairen, als de koalitie vervallen was, nog wel voor bet gezantschap zouden blijven. Neen, aan de beteekenis van het gezant- Schap gelooft geen kip meer. Ziedaar nu een manier om een voor de /ezantschapskwestie belangrijke bijdrage, als het artikel van dr. den Hartogh, af te maken. Van wat daar in staat en wat ook na 15 Januari zijn volle beteekenis heeft behouden krijgen de lezers niets te hooren. Alleen het eene woord „belangrijk infor matiebureau" wordt aangegrepen om met een listige redeneering het geheele artikel van dr. den Hartogh buiten debat te stel len. Waarom b.v. heeft „Het Volk" de vol gende passage uit dat artikel niet meege deeld waarin de schrijver na erop gewezen te hebben, dat dr. Kuyper in een gesprek met den heer Colyn als gedragslijn aangaf om bij de samenwerking van partijen steeds groote voorzichtigheid te betrachten met betrekking tot bestaande toestanden, als volgt voortgaat: In 1901 had men tegenover hem (dr, Kuij- 0er) het denkbeeld geopperd, het gezant schap weer in te stellen. Hij had toen geweigerd op die gedachte in te gaan, ook op grond van de overweging, dat zulk een wijziging in den bestaanden toestand kren kend zoude zijn voor de Protestanten, wijl een Staatkundig belang toen niet was aan te wijzen. Maar op gelijken grond zou in de toe komst voorzichtig beleid een eisch zijn, nu immers het gezantschap er w a s. Men kan niet volhouder, dat onze (anti- rev.) Partij tegen dit voorzichtig beleid is ingegaan. Zij heeft ook met dezen factor rekening gehouden. Het ware te wenschen geweest, dat anderen dit eveneens hadden gedaan. Niet het gezantschap stond trouwens in het centrum van het politiek gebeuren op den elfden November, maar de samenwer king der rechterzijde, en daarvan schreef Dr. Kuyper in zijn Antirevolutionaire Staat kunde: „de vroegere antithese van Protes tant en Papist werd almeer vervangen door Humanisme Steeds duidelijker ontdekte het volk, hoe de liberalen en radicalen prin cipieel met het Christendom gebroken had den, en dit nu leidde er van zelf toe, om het nog onverstorven Christelijk element niet meer, gelijk in de dagen van den Réveil eeniglijk bij de geloovige Protestanten, maar ten deele althans evenzoo bij de Roomsch- Katholieken te onderstellen. Kerkelijk bleef de scherpe tegenstelling voortduren, maar sociaal en politiek ging het Geuzengeding tenslotte zoo goed als geheel over in het eenparig verzet tegen de moderne atheïsti sche en materialistische strooming. Ook het later opkomen van de theosofische richting bracht hierin geen stremming te weeg. Al gemeen zoo onder Calvinisten als onder Roomsch-Katholieken gevoelde men dat een machtig te wapen" ons saam in één slag- Orde voor het behoud van het Christelijk element moest doen optrekken." Is het niet droef, dat deze slagorde ver broken werd tengevolge van een geschil over een zaak van zoo gering gewicht, ver geleken met den grooten strijd der Chris tenheid? Ziedaar een motiveering van de houding der anti-revolutionaire partij, welke in de historie van deze crisis zeker groote waarde heeft. Tevens wordt de stemming op 11 Novem ber hier nog eens op uitnemende wijze be licht. Maar van dat alles mogen de lezers van „Het Volk" niets weten. Met het woord informatiebureau", te onzaliger ure eens gebruikt, wordt heel deze uiteenzetting van jen bekwaam schrijver afgemaakt. Dat noemt men dan politieke voorlichting! Mr. Limburg's pogingen. Binnen enkele dagen een Kabinet? Naar het Corr.-Bur. uit' welingelichte krin gen verneemt, zou er een redelijke kans zijn, dat de kabinetsformateur mr. J. Limburg binnen enkele dagen geslaagd zal zijn met de vorming van een kabinet. In café Flora te Hillegom, werd gisteren een goed bezochte vergadering gehouden van bedienden, werkzaam in het Bloembol- lenbedrijf. Door den Ned. R. K. en Christe- lijken Kantoorbediendenbond waren ze tot deze vergadering opgeroepen. De heer Haver uit Amsterdam behandelde ie noodzakelijkheid tot de invoering van den vrijen Zaterdagmiddag Hij toonde aan dat van de zijde der hee^en patroons hiertegen geen bezwaren konden worden geopperd, wijl de invoering hiervan ook thans gere geld is voor de landarbeiders. Na uitvoerige gedachtenwisseling werd onderstaande motie met algemeene stemmen aangenomen met het besluit om ze aan de heeren patroons en patroonsorganisaties te zenden en ze in de pers te publiceeren. „De vergadering van Kantoorbedienden, werkzaam in het Bloembollenbedrijf te Hil legom en omstreken, daartoe uitgenoodigd ïoor de hoofdbesturen van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden ,St. Franciscus van Assissië" en der Nederl. Vereeniging van'Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden; overwegende de noodzakelijkheid van de invoering van den vrijen Zaterdagmiddag, hetgeen moge blijken uit het feit dat in bijna alle takken van bedrijf der vrije Zaterdag middag voor de Kantoorbedienden is inge voerd; overwegende dat overeenstemming is be- -eikt in zake de invoering van den vrijen Zaterdagmiddag voor de landarbeiders; dueel, om deze regeling' oók voor het kan toorpersoneel in te voeren, roepen de ongeorganiseerde collega's op om door aansluiting bij de R. K. en Chris telijke organisaties mede t.e werken tot het welslagen van deze actie; en besluiten deze motie ter kennis te brengen van het publiek door middel van de pers." Bovengenoemde Kiesvereeniging verga derde 10 Febr, j.l, in het R.-K. Patronaats gebouw te Velseröord. Aanwezig de besturen van de R.-K Kiesver. IJmuiden, Wijkeroog, Velseroord, Santpoort en Jan Gijzenvaart en de Zeereerw. Pater Alexander. In totaal 25 afgevaardigden. De waarn. voorzitter, de heer Piepers, opende de vergadering met den Chr. groet en heette allen welkom; sprak zijn beste wenschen uit voor de Centrale en hare leden in het nieuwe jaar. Spr. hoopte, dat dit zijn eerste en laatste vergadering mocht ziin die hij als voorzitter moet mede maken. De secretaris, de heer Sombroek, las de notulen en ingekomen stukken voor, o.a. '~i schrijven van de afd. IJmuiden, dat in de va cature van den heer Pinxter, ex-voorzitter, benoemd was de heer J. Smakman, alsmede kennis gaf van eenige wijziging van de agen da. door eerst over te gaan tot de verkiezing van een voorzitter Van de vier aanwezige bestuursleden van de Centrale (het bestuur bestaat uit 5 afgevaardigden, van elke locale kiesver. één) beda-kten er drie voor de func tie van voorzitter. Tevens bepleitte een der afgevaardigden bet behoud van den huidigen secretaris in diens functie, zoodat er geen candidaten waren voor dit eere-ambt en men voor een eigenaardige crisis stond. Gelukkig duurde deze crisis niet zoo lang als die der regeering (zijn onze afgevaardigden der Cen trale wat verstandiger en ruimer van oovat- ting en niet zoo geheimzinnig met openbaar heid, zie dit verslag) want na een korte discussie besloot men over te gaan om toch maar te stemmen en vol ernst werd het re sultaat afgewacht. De uitslag was n.l. op den heer Piepers 14, Sobroek 7. Smakman 2 stem men en 1 blanco. De heer Piepers deelde dan mede. het maar te probeeren en de lur.ctie te aanvaarden, totdat er nieuwe krachten in het bestuur kwamen. Aan de orde kwam een schrijven van de afd. Wijkeroog, om uitbreiding bespreking politieke vraagstukken en hesluiten hierom trent. Genoemde afdeeling verzocht hiervoor statutenwijziging omdat h. i. alleen gemeen tepolitiek in de Centrale kon besproken wor den en geen provinciale of regeeringspolitiek. De heer Langendiik, Wijkeroog, verdedig de het voorstel en lichtte toe dat er meer malen vraagstukken van verstrekkende poli tieke beteekenis in de Centrale aan de orde waren geweest. De bedoeling is om een één heidsgedachte onder de vijf locale kiesveree- nigingen te hebben inzake dergelijke voor stellen en tevens in deze Centrale een al gemeen besluit te nemen en dit laatste ver der door te zenden naar de desbetreffende colleges Over dit schrüven van Wiikeroog ontspon zich nogal een flinke discussie, aan gezien echter de statuten volkomen in den geest van het voorstel zich uitspraken, was hiertegen ten slotte geen bezwaar en werd dit aangenomen met dien verstande, dat er dus geen statutenwijziging behoefde plaats te vinden en ingevolge art. 2 lid c. en e. der statuten de behandelingen volgens het oor deel van het Centraal bestuur al of niet in aanmerking kunnen komen. De jaarvergadering werd vastgesteld in Maart. Bij de rondvraag werd geklaagd over het passeeren van geméentenaren door den ge meente-architect inzake aanbesteding var- woningen in onze gemeente. Genoemde architect heeft wel voeling ge- hcuden met annemers buiten de gemeente. Zouden de raadsleden dezen persoon hierop willen wijzen? De raadsleden weten de zaak wel pas, nadat deze in B, en W. is afgehan deld, eer d^ze daar beslist en er dan weinig meer on kunnen zeggen doch de vraag geldt de toekomst. Onze aanwezige Wethouder deelde dan op deze klacht mede, de huizen volgens regeeringsbeslirit zoo en zooveel mogten. kosten. (De aanbesteding liep mis. E- zijn door aannemers van buiten aanbiedin gen gedaan. Dit had vorige spreker en andere gemeentenaren ook kunnen doen. De archi tect heeft wellicht toen die aa-nemers opge zocht. Verder werd gevraagd naar He. grootte der huizen. Algemeen was men van gevoe len, dat de hrizen niet door groote gezin nen bewoond kunnen worden Zij zi'n veel te klein. Geeft de regeering alleen maar sub sidie voor kleine Gezinswoningen? Dan moeten onze Kath. opvattingen inzake het huwel'lks- ieven niet tp deze manier tegenwerken. Dat werkt Je o-eerlükheid en leugentaal in de hand. Een der raadsleden antwoordde hierop, dat door de Kath. raadsfractie uit- drukkelrk er op gewezen is een vierde der te bouwen woningen voor groote gezinnen moet ziin. Over dit onderwerp zal een adres verzonden wórden naar o-ze R-K. Kamer fractie voor een eventueel interpellatie aan de regeering. Ook werd geinformeerd of het mogelijk is, dat. zooals in sommige gemeen tebestekken voorkomt, de aannemer ver dicht is 80 der werklieden uit gemeente naren te kiezen en .werd er op aangedrongen, •tat in de gemeentebestekken zal voorkomen het loon aan de arbeiders zal betaald wor den overeenkomend met het loon van het -ollectief arbeidscantract geldende in de bouwvakken Ook de vraag of restitutie noo- rig is voor die groote gezinnen, die het maxi mum waterverbruik ad 30 M3 te boven gaan, leverde eenige bespreking op, In 't geheel stond deze verGadern-g wel in 't teeken van actie en medeleven. Ook de groote gezinnen werden niet vergeten. Men kan ook voor deze families niet te veel zorg ontnemen, vooral als de inkomsten zuini" zijn. Dan verdienen zij ons aller steun. Met voldoening mocht de nieuwe voorzitter, die al direct krachtdadig in ziine functie mocht optreden, deze zeer geanimeerde vergade ring. die vlot verliep, op tijd met den Christ, groet sluiten. Vorige opgave Ter eere van den H. Gerardus 17.024J53 1— Totaal 17.025.53 B. en W. stellen den Raad voor in zijn Dinsdag te houden vergadering over te gaan tot invoering eener logeergastenbelasting op een tarief van 25 cent per dag en per per soon met een maximum van 1 per gezin. Kinderen beneden IS jaar zijn vrij. Indien het verblijf korter duurt dan 7 dagen, is geen belasting verschuldigd. Van een brievenbesteller uit Vijfhuizen in Haarlemmermeer vernamen wij, dat het her haalde malen voorkomt dat in de brieven bus die aan het café hangt van J. Vriesan aan den Spaarnwouderweg in Haarlemmer meer ongefrankeerde brieven worden gevon den, doch met de centen er bij. Begrijpe lijkerwijze is dit toch geen goede manier om de correspondentie aan de post toe te vertrouwen, want, zoo schrijft deze postman er gemoedelijk bij, vooral bij avond kan het wel voorkomen dat het geld wat er ook wel los ingegooid wordt niet wordt opge merkt, zoodat dan de brieven met port worden belast. Nu wonen de menschen daar wel ver van een postkantoor af, maar het wordt hun toch wel gemakkelijk gemaakt, daar de bestellers steeds postzegels ten ver koop bij zich hebben en tweemaal daags voorbij komen. Welke ernstige economische gevolgen een ongeluk, als dat van de vorige week aan de hoogovens, kan hebben, blijkt uit 't feit dat de stoomschepen Harderwijk cn Naaldwijk, die beide een lading erts, res pectievelijk uit Melila en Onton zouden halen, die overeenkomsten zagen geannu leerd evenals het Spaansche stoomschip Gorbea Mendi, dat te Ama Amarga voor de hoogovens een lading moest innemen, Woensdagmiddag kwam hiér een vreemd vaartuig in de visschershaven te IJmuiden, dat onmiddeilijk veler belangstelling trok. Het was een Dnitsche trawler, de Grohn, H. C. 173, uit Cuxhaven, wat grootte betreft en bouwvorm, ongeveer gelijk aan het groot ste type IJslandtrawlers. Onmiddellijk trok het reeds de aandacht dat het schip moto risch voortbewogen werd. Tot heden hoorde men steeds zeggen dat motoren voor ge wone trawlers nooit konden voldoen, om de groote krachtsontwikkeling en snelheid die er noodig is bij het sleepen van het net over den zeebodem, in verband met de aan boord beschikbare ruimte. De tot heden gebezigde motorvaartuigen zijn dan ook allen van een geheel ander, veel lichter type schepen en visscherij-inrichting. We hebben dan ook de moeite genomen om dit fraaie vaartuig even nauwkeuriger te onderzoeken, waarbij ons bleek dat het pas in 1925 gebouwd was en voorzien van een 4-tact motor van 500 paardekrachten. De verdere inrichting voldoet aan de hoogst te stellen eischen; het schip heeft een koel machine aan boord en is voorzien van draadloos. Bezigt men voor de voortbeweging een motor, die het een vaart kan geven van 14 mijl (gewoonlijk loopt een trawler c.a. 10 mijl), voor de bediening van winch, koel machine en verder we k, beschikt men over stoom. Uit alles blijkt dat het schip een kostbare proefneming is, waarschijnlijk als reclame voor de motor. Doch niet alleen het schip is een proef neming, weldra bleek ook de geëindigde reis dat te zijn. Het schip was n.l. 28 dagen geleden uit Cuxhaven vertrokken naar de Atlantische Oceaan, aan de Marokkaan- sche kust. Men heeft daar ongeveer 8 dagen gevischt en kwam toen naar hier. Opgegeven werd dat het schip 700 man den makreel en eekvisch te verkoopen had, wat een schitterend resultaat deed ver moeden. Gistermorgen bleek het anders te zijn. Het overgroote deel was horsma kreel, die voor de consumptie niet ge- wenscht wordt en dus, tegen een spotprijs,' verkocht werd, meerendeels om tot visch- meel te- vermaken. De eekvisch bleek van zoo inferieure kwaliteit en grootte, dat ook deze, anders nogal prijzige visch, zeer wei nig opbracht. De geheele besomming van het schip bedroeg 1600, waarmee zeker de kosten niet half gedekt zijn. Intusschen waren' bij die slechte massa's toch nog enkele exemplaren, die de aan dacht trókken. Het waren bewoners der zee, die men in onzé koude streken niet kent. Daar was bij een soort slang met prachtig geteekende purperen huidkleur, een paar sabelvisschen, vliegende visschen, enz. Alles was in veel fellere kleuren dan men hier ooit ontmoet en reeds dat biedt een prachtig gezicht. Het is wonderlijk in de tropen, dat niet alleen de lloca en de fauna op het land, maar ook dat wat op den die pen zeebodem leeft, zooveel rijker in kleur- schakeering is dan in ons koele noorden. Gistermiddag werd voor de Haarlcmsche Rechtbank behandeld de zaak tegen den 27-jarigen chauffeur besteller J, M K., be steller hij de fi-ma v. Gend Loos te Haar lem. Het was een ter terechtzitting door de tegenspraak der getuigen een vrijwel in gewikkelde zaak. Het geval waarom het ging, zou zich vol gens de aanklacht, aldus hebben toegedra- gen: Op Vrijdag 15 Juni 1925 komt een bestel ler van de firma v. Gend Loos met eA aantal meubelen per wagen voor de woning van mej. A. K., die juist in de verhuisdruk- Ie is en haar woning bezig is in te richten De meubelen kwamen, uit Enschede en waren' pev stoomboot franco vervoerd. De hesteller had de meubelen met een knecht een zekeren P., de knecht van den verhuis baas V., die eveneens zich in de woning be vond, naar binnengebracht. Daar zou de be steller, Je beklaagde J, M. K., voor de meubelen 16.65 vrachtloon gevraagd heb ben. Toen mej. K., dit geld niet had, nam V op zich dit geld voor te schieten, waarme de hij' den besteller uitbetaalde. De presi dent vraagt den beklaagde, of hij een be drag van 16.65 heeft gevraagd bij het brengen der meubelen. Beklaagde ontkent. De pres. vraagt, of bekl. dan geld daar ontvangen heeft. -Beklaagde ontkent. Beid. had dleen gezegd, dat de vracht 16.65 reeds betaald was. Doch eenig geld had hij niet ontvangen. Dan worden de drie getuigen gehoord. Het eerst komt voor mej. A. K. Vanuit Brieile was zij omstreeks de helft der maand Juni 1925 naar Haarlem ver huisd. Toen zij op Vrijdag 15 Juni zich in haar nieuwe woning bevond, werden door een besteller van v. Gend Loos meube len gebracht, die per Ned. Spoorwegen wa ren verzonden. De knecht P. had de deur geopend en geholpen de meubelen binnen te dragen. Ze hoorde dat de besteller iets zeide van 10 vracht. Daarop kwam P. in de kamer 16.65 vragen als vrachtloon. Juffrouw K. had dat niet, doch V bood aan, dit geld voor te schieten, wat juffrouw K. goed vond. Toen teekende ze dan ook de bestelkaart af. De pres. vraagt, of getuige het afbetalen gezien -hpeft aan de df ur. Dit heeft get. niet gezien. Alleen zag ze, dat V. het geld nam en ermede naar de vestibule ging. Daar hoorde ze spreken. 4 De verdediger van bekl., mr. Bijvoet,- vraagt bekl. nogmaals de omstandigheden waaronder het feit zich voordeed. De verdediger wijst er op, dat get. V. verklaart heeft voor den rechter-commis- saris, dat het geld nief in de vestibule of aan de deur is uitbetaald, maar op een kist in de voorkamer, terwijl juffrouw K. bij het uitbetalen tegenwoordig was. Get., mej. K., ontkent dat dit waar zou kunnen zijn. Zij houdt haar bewering staan de, dat zij van het uitbetalen niets heeft gezien. Dan wordt getuige V., de verhuisbaas, gehoord. Hij was op den bewusten Vrijdag aan 't werk in de woning van mej, B. Toen mej. B. geen geld genoeg bleek te bezitten om den besteller uit te betalen, toen P. om dit geld kwam vragen, bood hij aan het geld voor te schieten. Hij had daarom, zooals hij verklaarde, precies !6 aan den besteller voorgeteld oo een kist in de voorkamer De verdediger wijst er nu op, dat klaar blijkelijk de verklaringen van dezen getuige met de verklaringen van mej. K. in strijd zijn. De een verklaard, dat het geld bij de voordeur is uitbetaald, zonder dat zij het gezien had; de tweede veridaart, dat het op een kist gebeurde, in de voorkamer, waar mej. K. bij was. De president ontkent, dat hier tegenstrij digheid aanwezig zou zrn. Door de verhuis- drukte zullen de getuigen niet de juiste plaats van uitbetaling zich kunnen herinne ren. De verdediger wijst er verder op, dat get. V. precies 16 zou hebben uitbetaald vol gens zijn eigen verklaringen. Getuige merkt op, dat hij het juiste be drag niet wist, omdat hij geen bestelkaart had gezien. De verdediger zegt het dan toch wel vreemd te vinden, dat een besteller met 16 genoegen neemt, als hij 16.65 moet ontvangen. De president merkt wrevelig op, dat plei ter de zaak maar wil embrouilleeren. Pleiter: Daar protesteer ik tégen. De president: Ja, protestee- maar. De derde getuige is de verhuisknecht J. Get. kan niet met zekerheid verklare f beklaagde de besteller van dien bewuster /rij'dag is. Ook deze getuige verhaalt hoe de bestel 'er in de voo-kamer kwam en hoe hem het geld daar op een kist door V. werd uitbe taald. Het waren een briefje van 10, twee pa pieren rijksdaalders en een zilveren gulden. Drie getuigen a décharge heeft de verde diger medegebracht De eerste is de heer G. C. P., directeur der firma van Gent en Loos te Haarlem. Deze getuige verklaa-t bij den besteller K. nooit eenige oneerlijkheid bemerkt te heb ben. Zelfs bracht deze meermalen geld, dat hij teveel had ontvangerbij den directeur. Ook had de besteller in deze zaak wegens val- sche aanklacht, zich bij de politie willen beklagen, doch de directeur had hem dit ontraden. Getuige H. 0. is controleur der compta biliteit bij de Ned. Spoorwegen. Hij had het gevai onderzocht en den indruk die hij van den besteller K. had gekregen was die, dat K. volkomen eerlijk en betrouwbaar is. Get. A. H. is chef-commies bij de Ned. Spoorwegen. Ook hij heeft een onderzoek naar de toedracht der zaak ingesteld en ook zijn meening is, dat hij K. heeft leeren kennen als een betrouwbaar persoon. Nadat alle getuigen zijn gehoed, vraagt de president aan bekl. of hij blijft ontken nen eenig geld ontvangen te hebben. Beklaagde blijft ontkennen. Dan is het woord aan den Officier van Justitie, mr. v. Everdingen. Spr. wijst er op, hoe bekl. blijft ontkennen, terwijl volgens 3pr. uit de getuigenverklaringen, die elkan der in de hoofdzaken volkomen dekken blijkt, dat bekl, schuldig is. Het doet er in dit geval niets aan toe of af, dat de getui gen van meening verschillen omtrent de plaats, waar is uitbetaald. De schuld van bekl. is volgens spr. be wezen en dit is door de verklaringen van de getuigen a décharge niet ontzenuwd kun nen worden. De besteller heeft misbruik gemaakt van het in hem gestelde vertrouwen. Wegens verduistering vraagt spr. een ge vangenisstraf voor den tijd van 6 weken. Hierna is het woord aan den verdediger van bekl., mr. Bijvoet. Spr. wil, hoewel het pijnlijk is, alvorens zijn pleidooi te beginnen, naar aanleiding van de opmerking van den president, als zou hij door het stellen der vragen de zaak willen embrouilleeren, opmerken, dat hij de vragen stelde uit volle overtuiging dat bekl. onschuldig is. Daarom acht spr. een dergelijke aantijging door den president als een smet op zijn naam van eerlijk advocaat. Spr. staat hier niet om de Justitie een rad voor de oogen te draaien, maar spr. staat hier uit eerlijke overtuiging van den onschuld van den beklaagde. Dan tot de zaak zeil komend, bespreekt sp'. de getuigenverklaringen. De getuigenis van mej. K. acht spr. van geen waarde, daar zij volgens haar zeggen, niet gezien heeft, dat er uitbetaald is en hoeveel er uitbetaald is. Ook is de tegenspraak in de verklaringen der getuigen van groote beteekenis, al be weert de president ook, dat dit niet ter zake dient De getuigen kunnen zich wél degelijk vergissen. De plaats, waar betaald is, is van groot gewicht. Mej. K. zegt van het be talen niets gezien te hebben; daartegenover staan de twee andere getuigen, die zeggen dat het gebeurde op een kist in de voor kamer, waarbij mej. K. tegenwoordig was. En als de president een dergelijke tegen spraak niet yan belang acht, dan heeft men toch blijkbaar dit bij het vooronderzoek te Brieile wel van belang geacht, waar een nieuw verhoor van getuigen P. en V. werd gelast en get. P. zijn vroegere verklaringen he-riep. De getuigen weten dus niet positief, wat ze weten en zeggen. Spr. vraagt of er geen andere reden zou kunnen opgespoord worden voor deze te genspraak in de verklaringen. Zouden die verklaringen wel juist zijn? Spr. wil geen beschuldigingen uitspreken maar toch wel eens op iets de aandacht vestigen. De verklaringen van patroon en knecht, die volkomen eensluidend zijn, staan tegen over die van mej. Keulen, Zou geen oplos sing te vinden zijn in deze richting: V. ziet dat de zending franco is, betaalt dus niets en brengt toch later 16 in reke ning. Hoewel spr. niemand beschuldigen wil, acht spr. dit een evenzeer plausibele oplos sing als de vooropgezette meening, die de Justitie blijkbaar heeft, dat bekl, schuldig moet zijn, De getuigen zijn niet in alle opzichten te vertrouwen. Ook de houding van den ver dachte in het geheelen onderzoek is die van iemand, die zich volkomen onschuldig voelt. Dan zal men toch, wanneer men schuld weet, niet naar de politie loopen om een aanklacht in te dienen. Spr. verhaalt ook nog uit den loopbaan van bekl,. hoe deze dikwijls geld te veel ontving en het altijd volkomen eerlijk terugbezorgde. Uit de fei ten blijkt de onschuld van bekl., al staat bij justitie en reche-che klaarblijkelijk een andere meening vast. Het bewijs is niet wet tig en ook niet overtuigend geleverd. Spr. wijst er voorts op, hoe zelfs bespre kingen door de organisatie van transport arbeiders gehouden zullen wo-den om ge daan te krijgen dat ook de bestellers der firma v. G. en L. onder eede zullen komen te staan, evenals de ambtenaren der Spoorwegen. Spr. is overtuigd van bekl.'s onschuld Beter is het 2 of 3 schuldigen buiten de ge vangenis, dan één onschuldigen in de ge vangenis. So'. vraagt ten slotte vrijspraak, met dc verzekering, dat wanneer de Rechtbank bekl. niet vrijspreekt, onmiddellijk in hoo- ger beroep zal worden gegaan. De uitspraak wordt bepaald op Donder dag 4 Maart a.s. In de jongste vergadering der afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onderwij zers Genootschap werden in beginsel een drietal voorstellen voor de algemeene ver gadering te Enschedé aangenomen. In opdracht der vergadering zijn ze door het bestuur geredigeerd en als volgt opge zonden naar het hoofdbestuur. 1 De algemeene vergadering van het N. O. G. verzoekt het Hoofdbestuur er bij de regeering op aan te dringen, dat in hel vervolg het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van be kwaamheid van ondeiwijzer(es) voor alle candidaten hetzelfde zal zijn. II. De algemeene vergadering van het N. O. G. verzoekt het Hoofdbestuur een ictie te beginnen om te geraken tot be merking van de opleiding. III. De algemeene vergadering van bel N. O. G. draagt het Hoofdbestuur op, er bij de Regeering op aan te dringen, dat het aantal leerkrachten van een school weder in overeenstemming gebracht wo~dt met art. 28 der Lageronderwijswet van 1920. Alle drie voorstellen zijn vergezeld van een toelichting Er is een redelijke kans cu een kabinet- Limburg binnen enkele dagen. Huldiging van de helden der zee. Tentoonstelling der geschenken van de. zilveren bruiloft der Koningin, Groote belangstelling. Visa voor Engelsche en Nederlandscbe koloniën. Arbeid in met een winkel verbonden slagerijen. De stationsdiefstallen te Roosendaal. Ongeluk bij de Liebrug bij Haarlem; één docce, twee gewonden. Het wetsontwerp tegen politieke agita tors door de wetgevende vergadering van Australië in derde lezing aangenomen. De Fransch-Russische conferentie, onder voorzitterschap van Minister De Monzie, geopend. Het douane-conflict in Kanton opgelost. De Australische boschbranden bedreigen de stad Queenstown. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 777. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen v/orden opgestoken om 6.02. Medegedeeld door het Kon. Meteorol Instituut te De Bilt Naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Februari: Hoogste Barometerstand 779.1 m. M. te Memel. Laagste Barometerstand 732.6 ,m M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 Februari. Meest zwakke 'wind uit zuidelijke rich tingen, nevelig, tot licht- of halfbewolkt, droog weer, koele nacht, overdag zelfde temperatuur. Vannacht te half 2 heeft op de Liede brug op de Amsterdam^he Vaart tusschen Haarlem en Halfweg een ernstig auto-onge luk plaats gehad. Uit de richting Amsterdam kwam een taxi van de Mij. „Asta", van de tégenover- gestelde richting kwam een luxe-auto, be stuurd door den heer Moerbeek, koopman te 's-Gravenhage. De luxe auto reed zeer snel en zonder licht, waardoor op de Liede brug de botsing plaats had. De luxe auto, merk Chandler," werd bijna geheel vernield. Een lid van E. H B. O uit Haarlem was spoedig ter plaatse, 'evenals Dr. Mauritz, die van den heer Moerbeek, slechts den dood kon constateeren, waarschijnlijk ten gevolge van de bekomen schedelbreuk. Van den heer die in de taxi zat, werd de pols gewond, zoodat opneming in het St. Elisabeths Gasthuis noodzakelijk was. De chauffeur bekwam slechts enkele ontvellingen. Door de garage Brinkmann werd deluxe auto naar Halfweg gesleept terwijl de taxi door de fa. Kimman werd weggesleept. Beide auto's zijn door de politie in beslag genomen. Naar wij vernemen, was de heer Moer beek, uit 's-Grav'enhage 36 jaar oud. Omtrent de botsing tusschen twee auto'» op de Liedebrug meldt het politierapport het volgende: Omstreeks half twee in den afgeloopen nacht werden twee rechercheurs bij de Am- sterdamsche Poort door den chauffeur van een passeerende taxi gewaarschuwd, dat er op den Amsterdamschen straatweg bij de Liedebrug twee auto's tegen elkaar waren gebotst en dat hulp dringend noodig was. De rechercheurs waarschuwden Dr. M. en een lid van het Roode Kruis R., die on middellijk naar de plaats van het ongeluk vertrokken. De auto H 30272, bestuurd door den koopman P. J. M. uit 's-Gravenhage, reed zooals ook door een agent van politie die op de Amsterdamsche Vaart surveilleerde is getuigd, ondanks den zwaren mist, met gedoofde lichten en zeer groote snelheid in de richting Armsterdam. Op de Liedebrug lie zoo smal is, dat twee auto's elkaar juist kunnen passeeren, botste M. tegen een auto, die in de richting Haarlem reed. De chauffeur van dezen auto werd onbeduidend verwond, de passagier echter de heer S. vloog door de voorruit en kreeg diepe snijwonden aan pols en armen. Ofschoon de auto zwaar beschadigd was kon de chauf feur den heer S. nog er mede naar Haar lem vervoeren, waar hij in het gasthuis verbonden werd. Bij de Amsterdamsche Poort waarschuwde de chauffeur'de twee -echercheurs. In den auto uit Den Haag zat Je chauffeur levenloos voor het stuur, dr M. constateerde den dood tengevolge vai een schedelbreuk. Later is nog door det chauffeur van den heer S. het lijk van dei verongelukte P. J. M., die geen passagie: .meevoerde, naar Halfweg vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1