De SYincentiusvereeniglng. Het Hoogovenbedrijf te Vfelsen DE SPAARNEBANK Het Zangersexamen. „De Toekomst". St. Raphael, afd. Haarlem. Het schoolgeld. Tweede Concert van het Haarlemsche Strijkkwartet. De vischtiid. Da algemeene «jaarvergadering. VAN ONZE RECHTBANK. Vereeniging teven het mishandelen van Dieren. Lezing over Gezinsverpleging. Personalia. De Directie sticht hetWencken- bach-fcnds. Faillissement: P. Witze!, ook wel handelende onder den naam WitzePs HandelsvereenHng, Gr. Houtstr. 8, Haarlem, thans te Zandvoort. Centrale Nederlandsche Ambtenaarsbond. Te snel gereden. HET KAMPEERVERBOD TE ZANDVOORT. Mr. R. P. Cleveringa. Giazenwasscher gevallen. Jubilea bij de Haarlemsche Bankvereeniging. Voordracht over fotografisch werk. Radio in het Groote Gasthuis. De aansluitingskwestie bij de Prov. Waterleiding. ioV2 io3/8 46 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. i 10 06 7.40 33.— BURGERLIJKE STAND. VOOR DE ARMEN. VOOR DEN POLITIE RECHTER. Landgoed „Ter Leede". TAATSTE~NIEÜWSr De spoorweg MUL kruispunt Beugen. Eerste Kwaliteit Versch HoSlandsch Rundvïeesch Denkt U er allen aan om Zater dag eerst even een kijkje te nemen bij S. HARTEL Nieuwe Kruisstraat 11 Daar ontvangt U bij aankoop van 2.00 een fijne ROOKWORST CADEAU. 3 pond LAPPEN vanaf f 1.50 GEVESTIGD: MARIUS MONNIKENDAM ZIJLWEG 33 OVERVEEN. Telefoon 11398. SOLIDE TAFEL f 5.- Direct zijn wij na het vernemen van het aanvankelijk vage gerucht van het ongeluk aan de Liebrug, naar de plaats des onheils getogen. De bewoners in do omgeving hadden weinig of niets van het heele geval, dat om streeks 2 uur in den nacht plaets had, be merkt. De bewoners echter van een arkje, dat daar in de buurt lag gemeerd, hadden wel een harden klap plus een doordringend ge gil waargenomen, doch er geen aandacht aan geschonken, mede ook omdat de sterke mist ieder uitzicht op den weg belette. Het ongeluk had plaats in het midden van de brug en de bestuurder-eigenaar M. van de particuliere auto die uit den Haag kwam, werd opslag gedood. Zijn hoofd was zoo goed als geheel verbrijzeld. De andere auto, welke een huurauto was, getiteld „Alto" en waarin een passagier plus de chauffeur zat, werd danig beschadigd, ter wijl de passagier met zijn pols door de voor ruit vloog, Waardoor dit lichaamsdeel bijna werd afgesneden. De chauffeur bekwam slechts enkele schrammen. Even na het on geluk passeerde een dame met haar auto, die den passagier en den chauffeur meenam naar het politieposthuis aan de Amsterdam- sche Poort, alwaar beiden verbonden kon den worden. Vandaar belde de Politie direct haar collega's te Halfweg op. en zond tevens de vaste huisauto van Brinkman naar eenige dokters, welke direct met het noodige ver band naar de plaats der onheils gingen. De heer Kimman, die even later langs den Haarlemmerweg kwam, en een auto uit een sloot te Buiksloot had gevischt. verleende onmiddellijk assistentie met het opruimings- werk, terwijl zijn zoeklichten de plek be lichtten en een geheel overzicht van het ongeluk gaven. Het schijnt te wijten te 2ijn aan den zoo gced als ondoordringbaren mist, die er van nacht heerschte en waarvan hedenmorgen nog een gedeelte viel te bespeuren, terwijl tevens de besturder van de luxe auto reeds bij Haarlem met een razenden gang moet gereden hebben. Het lijk van den verongelukte is zoo spoe dig mogelijk naar Halfweg vervoerd. Een officieele lezing is, mede in verband met het nog hangende onderzoek, nogi niet mogelijk. De heer S,. die hedennacht gewond werd bij het ongeluk op de Liedebrug, kon in zijn auto naar het Groote Gasthuis vervoerd worden, daar de chauffeur slechts enkele onbeduidende wonden had bekomen. De heer S., makelaar hier ter stede, kon, nadat hij in het Gasthuis verbonden was, naar zijn woning vervoerd worden. Het groote bloed verlies uit de diepe snijwonden aan pols en voorhoofd hebben hem echter zeer verzwakt. Donderdag is in het Patronaat „St. Bavo" door een aantal kerkzangers voor een daar toe ingerichte commissie het zangersexamen afgelegd. Van de 16 candidaten slaagden er 15. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering der N. V. Mij. voor Onroerende Goederen „De Toekomst" werden balans, winst- en verliesrekening goedgekeurd. De aftredende commissarissen, de heeren P. P. Rietfort. J. Steffens en A. F. Olthoff, wer den herbenoemd. Het dividend werd op 6 gepaald. Gisteravond hield bovengenoemde afdee- iing haar jaarvergadering in gebouw „St. Bavo". De Voorzitter, de heer De Rooij, opende de vergadering met den Christelijken groet en gaf het woord aan den secretaris, den heer Nijboer, ter voorlezing der mededee- lingen en het jaarverslag. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal op 1 Januari 1926 was 462 en dat een aanwinst was bereikt in 1925 van 16 leden. Van hetgeen de organisatie deed voor haar leden, werd vermeld het resultaat voor de ouden van dagen. Ook voor het tramperso neel waren niet onbelangrijke resultaten be haald, waarvoor in 't bijzonder een woord van dank werd gesproken aan den leider dezer afdeeling, den heer Geers. Na nog de goede verstandhouding gememoreerd te hebben tus- schen het bestuur en de leden, eindigde de secretaris onder applaus zijn keurig verslag. De dank hiervoor door den voorzitter, was dan ook wel op zijn plaats. Ook het verslag van den penningmeester bleek in orde te zijn en hem werd eveneens dank gebracht voor zijn werken voor de vereeniging. Nog voegde de heer Bqgphof eenige erkentelijke woorden hieraan toe. In de kascommissie werden benoemd de heeren Bomhof, Tervaert en Remmé. In de commissie van „Herwonnen Levens kracht" werden benoemd de heeren Reineri, Sulterman, Hendriks, Colpa, Leeflang, Drost en Westbroek. Aftredende bestuursleden waren de heeren Nijboer, Veltman, Spiering en Alleman. Door enkele leden was candidaat gesteld de heer Geerlings, Met groote meerderheid werden de vol gende leden gekozen: Nijboer, Veltman, Al leman en Geerlings. De voorzitter complimenteerde de geko zenen met het in hun gestelde vertrouwen en dankte het niet gekozen bestuurslid Spiering voor het geen hij voor de vereeni ging gedaan had. Na nog enkele leden bij de rondvraag beantwoord te hebben, sloot de voorzitter met den Chr. groet de ver gadering. Dezer dagen namen wij in dc N. H. Crt. ten staatje op van de schoolgelden, waar aar de aanslag in Haarlem berekend A-ordti Deze heelt plaats naar den belas tingaanslag. Als basis wordt genomen de aanslag over het afgeloopen belastingjaar. Voor den cursus 19251926, wordt dus als basis genomen de aanslag 1925, dus niet de aanslag 19251926. Het Haarlemsche Strijkkwartet bood ons ^sterenavond in de kleine zaal van het iem. Concertgebouw een programma be staande uit de werken van Borodinc, Dvorak en Smetana. Het kwartet D-dur van A. Borodinc is rijk van vormen en soms boeiende muzi kale inspiraties, waar hij in het Notturno de cello Iaat breed-uilzingen en den hoor der voert in mystieke sfer#n. Met veel elan werd dan vertolkt het quartet F-dur van Ant. Dvorak, een werk van een groote» broeds greep, van jonge springlevende fantasie, maar ook van groote gratie en sterken bouw. Na de pauze werd het kwartet E-moll van Fr. Smetana met gave afwerking en in fijnzinnige stijl voorgedragen voor het matig opgekomen gehoor, dat den Haar- lemschen musici in herhaald applaus van 'in bewondering en aandacht blijken gaf. Men verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat het vissollen met den hengel verboden is vanaf 15 Maart. In dit verband zijn ook nog Zondag 7 en 14 Maart visch- wedstrijden georganiseerd De Haarlemsche St, Vincentiusvereeniging hield gisteravond haar algemeene jaarver gadering in het Vincentiusgebouw aan de Wieuwe Groenmarkt, ender voorzitterschap van den pres.dent van den Bijzonderen Raad, den heer P. J. van Kessel. De Zeereerw. heer pastoor Boogmans opende de vergadering met gebed, waarna broeder Sneller de geestelijke lezing deed. De noluien der vorige algemeene ver gadering worden onveranderd vastgesteld. De heer P. J. van Kessel hcudt een kort overzicht over het afgeloopen jaar, het jaar 1925, dat al reeds lang te voren was tege moet gez.en. Het jaar 1925 was het jubeljaar Spr. r.cht van harte en gaarne thans een woord van welkom, waarbij hij een woord van hartelijken dank insluit, op de eerste plaats tot Z. D. H. Mgr. Callier, die de ver eeniging met raad en daad le.dt en bestuurt. Gcd moge Z. D. H. neg lang sparen. Verder richt spr. een welkom en een dankwoord aan de Haarlemsche geestelijk heid, in het bijzonder aan den spreker van den avend, den Zeereew. heer pastoor Boogmans. Spr. hoopt, dat de hartelijke ver houding tusschen de geestelijkheid en de vereeniging moge voorrtduren en dat de vereeniging de geestelijkeid mose steunen door de u.tvcering van het leekenaposfolaat Spr.'s welkom en dank geldt cok aan de weldoeners der vereeniging, bijzonder aan de onbekende weldoeners die vorstelijke giften schonken aan het liefdewerk der stille armen. Het is spr. s plicht aan deze onbekende schenkers warmen dank te brengen. Een kort overzicht geeft spr. vervolgens van den omvang der St. Vincentius-ver- eeniging in haar geheel. De vereenig.ng telt 6300 werkende leden, 360 conferences, met een totaal bezochte gezinnen van 10.000. Wanneer daarmede 'In aanmerking genomen wordt, dat het aantal bezochte gezinnen in 1921 bedroeg 6500, dan blijkt daaruit, hoezeer de maatschappelijke nood is ver groot in de laatste jaren- Na applaus, hetwelk op dit overzicht volgde, was het woord aan den secretaris, mr. Schrcurs, die een uitgebreid jaarver slag uitbracht, hetwelk wij uitvoerig in ons blad zullen vermelden. Het omvangrijk verslag wordt door de vergadering gewaardeerd met een langdu rig applaus waaraan de voorzitter toe voegt, dat God moge geven, dat mr. Schreurs als goed secretaris der St. Vin centiusvereeniging nog vele verslagen der vereenigingen zal kunen maken. Onder de voorlezing van het jaarverslag was inmiddels de hoogeerw, heer deken L. A. A, M. Westerwoudt ter vergadering gekomen. Dan is het woord aan den Zeereerw, heer pastoor Boogmans. De gewijde spreker acht het geen ge makkelijke taak, in een vergadering van Vincentianen het woord te voeren. Want waarover moet het woord gevoerd wor den? Zoo dikwijls is reeds gesproken over de Christelijke naastenliefde, wat er over deze naastenliefde te zeggen is, om het nu weer te herhalen, vooral na het uitvoerig jaarverslag van den secretkris. Toch kwam spr. eene gedachte in den geest naar aanleiding van de gebeden der H. Kerk in het misoffer van dezen dag, waar in de H. Kerk ons te Rome voert naar de kerk van den Heiligen Laurentius. De Hei lige Laurentius was de verzorger der armen en toen de Keizer de schatten der kerk opeischte, vroeg de Heilige eenige dagen bedenktijd; toen de dienaars na enkele da gen terugkwamen om de schatten mee te voeren, toonde de Heilige hun geheele rijen van armen uit Rome, de schatten der kerk, wetende, dat hij daarmede het von nis van zijn marteldood zou teekenen. De kerk op de martelplaats gebouwd werd bekend om de jaarlijksche uitdeelingen van voedsel aan de armen. In dit verband zou spr. wel de vraag willen stellen: Hoe kunen de Vincentianen, juist nu in den Vastentijd, hun liefdewerk beoefenen zóó, dat het hun in staat stelt dit te doen in den geest van den vasten tijd. Eerst langzamerhand heeft zich de idee der vasten ontwikkeld; aanvankelijk was de vasten vooral een tijd van gebed en een tijd, waarin de Kerkelijke plechtighe den meer dan anders gevierd werden, ter wijl het1 eigenlijk vasten meer op den ach tergrond stond. Meer gebed dus en daar naast het beoefenen der naastenliefde en het geven van aalmoezén. Ook nu is ons vasten niet compleet, wanneer wij het niet aanvullen met gebed en aalmoezen, Vooral in den tegenwoordigen tijd is daarvoor nog meer reden dan vroeger. Daarom is 't wel noodig eens te zien naar den oorspronke- lijken geest van de vasten. De vasten moet zijn een 40-daagsche oefening, om door goede werken de zon den uit te boeten en door vasten aan God voldoening te geven. In dit verband wil spr, daarom de Vincen tianen aansporen, hetgeen men in boet vaardigheid te kort komt, aan te vullen met goede werken. Er zijn er die door armoede gedrongen, het geheele jaar door moeten vasten. Welnu, laat men de vas ten 40 dagen goed onderhouden en juist in die dagen eens iets meer aan de armen geven. Als men zoo een vasten opvat, dan twijfelt spr. niet, of dit zal zijn invloed op het gansche leven doen voelen. Door in de vasten de goede werken beter te beoefenen zal men door die goede werken juist mis schien beter vasten. Na het applaus, dat op deze woorden volgde, dankte de voorzitter den Zeereerw. heer pastoor Boogmans voor zijn goede en wijze lezzen, en spr. hoopte, dat de Vin centianen die lessen ter harte zouden ne men en in hun leven ten uitvoer zouder. brengen. Nadat nog een collecte gehouden was werd de bijeenkomst wederom met ge bed gesloten. t Uitspraken van Donderdag 25 Febr. 1926. D. B., slager, wonende te Purmerend, Art. 245 W. v. S '.Drie maanden gev.straf o.v. C. V., kleerbleeker, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, Art. 249 W. v. S, Een jaar en zes maanden gev.straf o.v. met aftr. prev. hechtenis. L. D. .metselaar, wonende te Niemv-Ven- nep, thans gedetineerd, Art. 247 W. v. S. Vier maanden gev.straf met aftr prev. hech tenis, o.v. P. J. R., schilder, gedomicilieerd te Haar lem, thans gedetineerd, diefstal, zes maan den gev.straf met aftr. pr hecht. o.v. J. W. M. S., verzekeringsagent, wonende te Haarlem', thans gedetineerd, verduistering in dienstbetrekking. Tien weken gev.straf, met aftr. pr. hecht, o.v J. S., los werkman, wonende te Haarlem, diefstal van vee uit dc weide. Zes weken gev.straf met aftr. pr. hecht o.v. F. J. dc J., wonende te Bloemendaal, overtr. art. 21 van de wet van 19 Mei 1922. Twee gevangenisstraffen van drie maanden elk, met verbeurdverklaring. J K. E. L. S., wonende te Haarlem, ont duiking accijns op gedistilleerd. 82 Geldboe ten tot een gezamenlijk bedrag van twee honderd zes en negentig duizend acht hon derd een en zestig gulden veertig cents 296861.401, subsidiair 82 hechtenisstraffen van 2 dagen o.v. De uitdeeling der prijzen van den opstellen- ewdstrijd, uitgeschreven door de Vereeniging tegen het mishandelen van nieren voor Haarlém en Omstreken, zal plaats hebben op Zaterdag 27 Februari a.s. des namiddags 3 uur in de sociëteit „St. Bavo", Smede- straat 23. Het geleide van ouders en (of) onderwij zers zal zeer op prijs worden gesteld, terwijl het medebrengen van makkertjes, mits met mate, toegestaan is. De Vereeniging heeft afgezien van haar aanvankelijk voornemen, om de uitreiking der prijzen tot een feestje te maken. Mochten sommige prijswinnaars verhinderd zijn op Zaterdag a.s. zelf hun prijs te komen halen, dan zal de prijs op een van de eerste dagen der volgende week aan het hoofd der betreffende school worden toege zonden. In de kennelijk volle zaal van de Socië teit „De Nijverheid" aan de Jansstraat, werd gisteravond op aanstichting van de hoeren J. Couvée uit Den Haag en J. J. Box, uit Haarlem, door dt. Th. Meidema, geneesheer te Ermclo-Veldwijk een lezing gehouden over gezinsverpleging van ziels- en zenuw zieken. De spreker begon met een schildering te geven van de vroegere methode van krank zinnigenverpleging, in de z.g. Dolhuizen, «vaar deze geesteszwakken op meer dan treurige wijze hun einde afwachten en vaak verbeidden. Te Geels, in België, is men toen het eerst begonnen met een z.g. aparte kolonie te stichten voor deze ongelukkigen der samenleving en langzamerhand is zij uigêbreid en zijn zoo goed als alle men- schen in deze omgeving in de verpleging van dergelijke ziekten onderwezen en staan zij ook onder Regeeringstoezicht. In Frankrijk heeft men twee van die z.g. kolonies, waarbij een ervan aanvankelijk slechts personen boven den 60-jarigen leef tijd opnam, doch al heel spoedig overging tot het opnemen van zieken van eiken leef tijd, toen men ging inzien, dat zij absoluut niet als gevaarlijk beschouwd behoefden te woeden. Een ander stelsel, het z.g. Schotsche, be staat daarin, dat gezinsverpleging wel plaats vind, doch meer verspreid en niet in dc na bijheid van een of ander gesticht, wat juist het omgekeerde is van Duitschland, waar men juist, hoewel van jongeren datum da teerend, begonnen is met gezinsverpleging in de onmiddellijke nabijheid van een ge sticht, welk stelsel ook in Holland, hoewel nog op bescheiden voet in practijk is ge bracht. Uitvoerig besprak de spreker de voordee- len, welke er aan gezinsverpleging zijn ver bonden, vooral wat betreft den patiënt zelf. De plaatsing geschiedt bij voorkeur in klei ne gezinnen, die over veel ruimte beschik ken. Zoo'n patiënt gaat zich thuis gevoelen weet zich niet in een gesticht, waar nood zakelijkerwijs eene gedisciplineerdheid Ulerscht, Zoo'n patiënt zit mee aan tafel, loopt waar hij wil, spreekt mee over al de dagelijksche gebeurenissen, heeft een eigen slaapkamer; en veelvuldig is het reeds voorgekomen dat een ongeneeslijke versufte na geruimen tijd in gezinsverpleging te zijn geweest, weer naar de zijnen kon terugkee- ren en een ten deele bruikbaar lid van de maatschappij is geworden. Spr. kon uit zijn 15-jarige practijk gerust zeggen, dat de gezinsverpleging, zooals zij te Ermelo-Veldwijk wordt toecpast, reeds buitengewoon goede resultaten heeft afge worpen en goed geslaagd mag heeten. De hospita's zijn meest beambten en oud-be ambten van de stichting, of menschen, waarvan verwacht wordt, dat zij een dege lijke christelijke gezinsverpleging geven. Tevens wordt bevorderd, dat 'n patiënt, die bijv. timmerman is, ook bij een timmerman geplaatst wordt, zoodat wanneer hij er be hoefte aan gevoeld, mede kan helpen arbei den, wat dikwijls heel goed op zoó'n mensch werkt. Met de stichting wordt steeds contact on derhouden door baden, godsdienstoefenin. gen, lenningen, bioscopen, enz. In Holland worden op deze wijze reeds 160 personen verpleegd en spr. is er van overtuigd dat het 10 maal meer kan zijn. Ook in Santpoort is men op 9 November 1.1. deze gezinsverpleging gaan toepassen en naar de directeur Dr. Beierman, hem ge schreven heeft, met zeer veel succes. Vervolgens haalde spr. het Anthonia Wil- helmina-tonds aan, dat thans ook meer aan dacht aan de gezinsverpleging van deze pa tiënten gaat schenken, wat spr. zeer sympa thiek vod. Van dc drie genoemde stelsels was naar spr.'s meening, die van Veldwijk wel aanmerkelijk beter, daar hier het meest doelmatige toezicht was. Verder ging spr. na de gevallen, die niet voor gezinsverpleging in aanmerking kwa men, en hieronder waren o..m ook zij, die door een of ander maatschappelijk of zede lijk vergrijp, hun bestaan in de maatschap pij onmogelijk maakten, of die met ziekelij ke neigingen van zelfmoord of zelfverwon- ,jding, etc., behept waren. Daarom moest ieder geval afzonderlijk worden behandeld of het voor gezinsverpleging in aanmerking kwam en was een grens bijna niet te trek ken, uitgezonderd dan, degenen, die aan een der genóenide afwijkingen leden. Ook behandelde spr., de niaterieelc voor deden welke in gezinsverpleging zijn gele gen. Men behoedt n.I. de gestichten daar door voor overvulling, waardoor uitbreiding van gebouwen vaak wordt voorkomen, al wilde spr. deze voordeelen niet al te hoog schatten. De hoofdzaak was de menschlie- vende daad, waardoor vaak vele zwakzin nigen geholpen werden en dikwijls'genazen. Tot slot behandelde spr. nog even de eigen gezinsverpleging en ging'nog even uit voerig de overwegingen na, welke dikwijls aanleiding waren om niet in eigen gezin te verplegen. Veelal kon men zoo'n patiënt in eigen kring niet hebben, vanwege de weini ge inkomsten en dan was het dikwijls be zwaarlijk om zoo'n volwassen persoon van alles te voorzien. Verder ontbrak het maar al te vaak aan goede observatie van den zieke, waardoor deze eigenlijk hoe langer hoe meer ve-suft en dikwijls ongeneeslijk werd. Waren er echter geen ernstige belet selen aanwezig, dan was naar spr.'s oordeel eigen gezinsverpleging nog beter. Spr. haaide nog even aan wat voor tuber- culose-lijdcr en zuigelingenzorg werd ge daan en stelde daarmede in vergelijk de geesteszwakken. Dan kwamen laatstge noemden no aanmerkelijk achterop. Met genoegen had spr. geconstateerd, dat er thans ook consultatiebureaux we-den opgericht, o.a. te Utrecht, Assen, Den Haag en ook te Haarlem, onder leiding van Dr. Beierman, waar een psychiater is aanesteld en waar men steeds terecht kan voor con sultatie en raad. Spr. besloot zijn lezing met dc hoop uit te spreken, wat meer belangstelling en waar- dcering voor hen te hebben opgewekt, die in hun verstandelijke vermogens te kort schoten en die. toch de hulp van hun mede- menschen zoo hard noodig hadden. Mej, de Graaf dankte als belangstellen de in waardeerende woorden Dr. Meinema voor zijn sympathieke lezing ten bate der zwakzinnigen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige aanwezigen ge bruik gemaakt en nadat deze tot hun vol doening waren beantwoord, ging de verga dering uiteen. Onze stadgenoot, de heer C. Delbare, is benoemd tot pistonnist bij het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holl». Amerikalijn Door de directie der Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken is een fonds ge sticht, hetwelk ten doel heeft om bij onge vallen waarin de wettelijke, sociale regeling niet voorziet of tekort schiet, hulp te kun nen verleenen. Wetende dat dc stichting van dit fonds zeker in den geest is van den stichter van het bedrijf, wijlen den heer Ir. Wenckenbach, die zich ten volle bewust was van de sociale taak van den werkgever, heeft de directie dit fonds genoemd Wen- ckenbach-fonds. Zij heeft bereids een som van 10.000 daarin gestort ter fundeering van het fonds, terwijl mevrouw de Wed. Wenckenbach een gift van 1009 schonk. Onnoodig te zeggen dat het personeel met g-oote waardeering van deze stichting heeft kennis genomen. „Handelsbelangen" no. 1902 bevat de cre- diteurenlijst in bovengenoemd faillissement. Zij telt 44 namen, met een totaal passief van 22.237.38. De baten zijn nog niet volledig bekend. Aan het jaarverslag der afd. Haarlem van den Centr. Ambtenaarsbond onteenen wij dat de inwendige toestand der afdeeling kern gezond is te noemen daar het leden tal in het afgeloopen jaar toenam. Gelijk hiermede namen de werkzaamheden van het bestuur, zeer in omvang toe. De afdeeling was in verschillende com missies vertegenwoordigd, o.a. Commissie van Overleg gem. Haarlem door H, de Rui ter en Ch. Weber. Lid personeels-commis- sie gem. Haarlem, H. de Ruiter. Lid com missie van beroep wachtgeldregeling gem. Schoten, J. v. d. Steijlen. Voor het gemeente-personeel te Schoten bleef alle aandacht gevestigd op de positie van het tijdelijk personeel in verband met de op til zijnde annexatie, 't welk uit het ontwerp annexatiewet was geschrapt, op welk terrein een volledig succes viel te boeken. Voor Haarlem was de belangrijke gebeur tenis de wijziging van het G. O. en het in stellen van dienstcommissies. Thans kan ge sproken worden van werkelijk overleg der arbeidsvoorwaarden. Gisteren is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen bestuurders van auto's die met te groote snelheid reden, n.I. twee in de Groote Houtstraat en een op de Kinder- huisvest, die met een snelheid reden van resp. 35, 40 en 40 K.M. In verband met deze overtredingen der Motor- en Rijwielwet, zij er nog eens de aandacht op gevestigd, dat dc politie alle moeite aanwendt om de veiligheid van het verkeer te verzekeren en alle overtreders der verkeersregels zonder pardon zal verba liseeren. Op de spits-uren staan op de druk ste punten agenten om het verkeer te lei den, en overtredingen'en ongelukken te voorkomen. Op het Stationsplein zal spe ciaal, op de drukste uren bij het aankomen der forensentreinen, het voetgangersverkeer geleid worden. De pogingen der betrokken autoriteiten om de veiligheid op den open baren weg te verhoogen en geheel te verze keren. verdienen alle medewerking en steun van de zijde van het publiek. Naar wij vernemen, zal de afd. Zandvoort der S. D. A. P., in samenwerking met de moderne vak-organisaties, pogingen in het werk stellen, het kampeerverbod ingetrok ken te krijgen. Getracht zal worden, e?n proces uit te lokken in verband met de be palingen der Woningwet. Men heeft zich in verbinding gesteld met den rechtskundig ad viseur der S.D.A.P., mr. Mendels. Niet onmogelijk is het, dat de gezamen lijke kampeerders in beroep gaan tegen het raadsbesluit. De afd. Haarlem van den Metaalbewer- kersbond zal een protest zenden aan Ged. Staten. Tol rechter bij de rechtbank te Alkmaar, is benoemd Mr. R. P. Cleveringa te Heem stede, chef der afdeeling voor behandeling van reclames en averijen bij de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij te Amsterdam. Mr. Cleveringa kwam ook voor op de aanbeveling voor de benoeming van rechter in de arr. rechtbank te Haarlem. De giazenwasscher Metz, wonende Lange Heerenvest 50, was hedenmorgen op een tweebeenige ladder bezig, dc bovenruit te lappen van een sigarenwinkel op het Sta tionsplein, De ladder gleed uit, met het gevolg, dat Metz viel en zijn rechter-bovenarm brak. In het politie-posthuis op het Stationsplein werd de eerste hulp verleend, waarna de man naar het St. Elisabeth's Gasthuis werd vervoerd. In aansluiting op ons bericht betreffende een jubileum van den heer J. G. Stoel bij .de Haarlemsche Bankvereeniging, kunnen we nog mededeelen, dat denzelfden dag (1 Maart) de heer C. van Vreeden, procuratie houder en chef van de afd. rekening-courant eveneens den dag herdenkt waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde bank in dienst trad Zaterdag 27 Februari a.s., des namiddags te 3 uur, houdt de heer Adriaan Boer, re dacteur van „Focus", in de rotonde van het museum voor Kunstnijverheid aan de Dreef, een voordracht over „De inhoud en de be- teekenis van het fotografisch werk van J. vaan der Pant te New Westminster, Canada, welk werk vanaf Woensdag 24 tot en met Zondag 28 Februari in het Museum is ten toongesteld. Iemand, die onbekend wenscht te blijven heeft aan het St. Elisabeth's cl Groote Gasthuis alhier een vierlamps radio-ont vangtoestel ten geschenke aangeboden, en daarbij de hoop uitgesproken, dat door de zen eersten stoot weldra meerdere aanbie dingen zouden mogen volgen, opdat ook ons neutraal ziekenhuis geheel, in het bij zonder alle patiënten van deze moderne uitvinding zouden kunnen genieten. Ged, Staten hebben thans hun goedkeu ring onthouden aan het besluit van den raad van Zuid- en Noord-Schermer, om uit de 5% Nederland 1919 1011/4 1011/4 6% Nederland 1923 1027/8 1 C)27/8 41A Nederl. I9l? 99i/2 991/2 7% N.-L 1921 A. W'^/lo !02i/16 6% N.-I. 1923 D. 1043/s 1043/s Holl Lloyd 46 Oude Vaart 491/» 48 dito Gem Eigend CO CO co 37 Mij „Nederland'' 1693/4 Scheepvaart-Unie 165 Rotterd Lloyd 146 143 198 197 Oude Boot 81 81 Holl Stoomboot 601 /a H V. A. 635 6301/g Java Cultuur 839i/2 339 Jurgens gew 1631/a 163 Koloniale Bank t93i/4 1921/, Indische Bank 160 1581jz Cert Handel Mij 1461/, 141 i46l/8 146 Phoenix 961/g Geconsolideerde 190 4033/4 4011/2 128 128 Marine corom Vorstenlanden 1631/2 1621/2 Actions id 151 149 Comp Merc, Arg, 6 6 Poerworedjo 108 396 3961/2 490 485 Deli Batavia 403 401 A'dam Rubber 3301/2 325l/2 347 341 Silau 190 184 Wai Sumatra 300 Dordtsche Pctr. 3831/4 Southern Rails 114 113 Union 150X/8 1491/4 Anaconda 979/16 Wabash 4^ 00 Comm. Maxwel <315/l6 26 FEBRUARI. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN PARIJS e BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO BAZEL s i i i I NEW-YORK ROME PRAAG f WARSCHAU 59.48 9.08 11.36 35 25 12.141/4 66.90 64.90 54.10 48.10 2-495/s 59.46 9 13 11.35 35.21 12.14 66.97 66.95 54 45 48.06 2,483/4 10.05 7.41 31.- Bouwverordening te schrappen de bepaling betreffende verplichte aansluiting aan het Prov. Waterleidingbedrijf, welke kwestie wij de vorige week uitvoerig behandeld hebben. Geboren: 24 Februari, d. van C. Jansen Schreuder. 25 Februari, d. van G. E, J. de LoorDeschepper. z. van J. H. ScholteBosch. d. van M. B. P. Viveen Breems. z. van. J. ScheelingsDollé. z. van M. L. G. NijssenSpanjaard. Overleden: 25 Februari. S. E. v. d. Meij Schneider. 69 j., Burgwal. J. R. Krudop, 83 j., M. v. Heemskerkstraat. L. Busv. Kuyk, 82 j., Dreef. M. E. T., 6 mnd. d. v. P. G. M. v. Houten, Kamperlaan. E. Balm—v. d. Ende, 28 j., Kamperlaan. In de kerk van O. L. Vrouw Rozenkrans aan het Spaarne wordt a.s. Zondag door den Weleerw. heer kapelaan H. Wennen 'n liefdadigheids-predikatie gehouden, waar na collecte met open schaal voor de arme gezinnen der parochie. „Men denkt," zoo zeide ons een lid van het parochiaal arm bestuur van O. L. Vrouw, dat er tegenwoor dig geen armoede geleden wordt, maar wie zoo denken, zijn er naast. Men zou verbaasd staan te vernemen, hoeveel bittere armoede het armbestuur te lenigen heeft, zóó zelfs, dat het armbestuur van O. L. Vrouw nu een beroep meent te moeten doen op de lief dadigheid der parochianen om de kas aan te vullen" Wij vestigen met nadruk de aandacht op deze liefdadigheidspredikatie van kapelaan Wennen en wij hopen dat de zeer bekende en geroemde milddadigheid van de paro chianen van het Spaarne, ditmaal een record moge behalen. Het gaat hier om de ge- ioofsgenooten der eigen parochie. Wie veel heeft, moge dus veel geven: wie minder heeft geve minder, maar allen dienen we de handen ineen tcslaan om het paro chiaal armbestuur té helpen. Het is een der dankbaarste werken van Barmhartigheid de dorstigen te laven en dc naakten te kleeden, aan dat barmhartig- heidswerk heeft men deel door Zondag een ruime aalmoes te offeren. Men steile het armbestuur en den prediker niet te leur, DE DOODE HOND TE WORMER. De zcak opnieuw voor den politierechter Verleden week zou u.tjpraak volgen in de zaak tegen P. de G„ te Wormer, die een hem tcebehcorende hon,d opzettelijk het noodige voedsel had onthouden met tot gevolg de hongerdood. Noch beklaagde, noch eenrge getuige was verschenen. De politierecht""-, mr. Pasteur, deelde mede, dat na behandeling van de zaak, het onderzoek niet voldoende kon worden gg- acht en dat Vrijdag 26 Februari de zaak opnieuw voor zou komen; 5 getuigen, to weten een w.nkelier, een dijkwerker, de rijksveldwachter, een onbezoldigd rijksveld wachter en een veearts zouden worden ge hoord. nedenmorgen diende daarom de zaak wederom voor den politierechter, mr. Pasteur. De vijf opgeroepen getuigen waren ver schenen, evenals beklaagde De G. Als eerste getuige werd wederom gehoord dc rijksveldwachter D. J. H., d.e bekl. in het verhoor had genomen, nadat de hond gestorven was. Bekl. had hem toen gezegd, •dat hij wel gemerkt had, dat zijn hond erg mager was, maar hij had er verder geen acht op ges;agen. De hend lag aan een ketting op het land, bekl.'s vrouw ver zorgde het dier. Bekl. merkte op, dat zijn vrouw het dier gced verzorgde. De politierechter: Ja, dat is gebleken. Na den dood is absolute uittering van het dier geconstateerd. Het had niet het minste voedsel meer in het lichaam. Getuige K. de B., gemeenteveldwachter, had een foto van den gestorven hond ge nomen. Voigens zijn verklar.ngen zag het er bij beki. De G, niet zeer rooskleurig uit. Bekl. is zgn. een dierenliefhebber, doch steeds l.ggen er volgens get. kippen en kuikens dood op het erf en de eene kip vreet de andere op. Get. vertelt cok, dat bekl. hem gezegd bad, dat de hond soms de kippen, als ze langs zijn hek kwamen, beetpakte en op at; cok had bekl. gezegd, dat de hond in. den laatsen tijd erg vermagerde. Hij was ontsteld, teen hij hoorde, dat de hond al eenige dagen gestorven was en nog niet begraven was. Getuige W. H. woont in de nabijheid van De G. Zijn erf is door een slootje van dat van G. gescheiden. Get. dcet aanvankelijk slechts weifelende mede- deelingen, waarom de pol.tierechter hem er aan herinnert, dat hij de eed heeft ge daan. Hierna verklaart getuige, wat hij ook voor de politie getu.gde, aat de hond zeer mager was en dat hij hem menig koritje brood had gegeven. Teen het koud was, had hij het dier een bos stroo gebracht, omdat de familie De G. zich niets aan den hond gelegen liet ligenen. Slechts 'n hoogst enkele maat had hij gezien, dat aan het dier voed sel werd gebracht. M. L., dijkwerker, woont naast bekl. De G. Ook hij had gezien, dat de hond vermagerde. Nadat de polit.erechier ook hem er op gewezen had, dat hij zirn verklaringen onder eede deed, verklaarde getuige ook datgene, wat hij aan de politie had mee gedeeld. Volgens hem kreeg de hond te weinig eten. nij vond het betrekkelijk wel noodig dit tegen De G. te zeggen, doch hij deed het niet, omdat ze niet al te beste vrienden waren. De veearts M. de B., had den hond, nadat hij gestorven was, onderzocht. Het bleek, dat het d.er volkomen uitgeteerd was. Er was geen voedsel meer in de maag. Zieke lijk# afwijkingen had hij niet kunnen consta- teeren. De officier van just .tie bleef bij zijn eisth van twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Huizenga, stelde voorop dat verwarring wordt geschapen tusschen liet ten laste gelegde feit en het door schuld veroorzaken van den dood van een dier. öpr. gelooft, dat men zich blind staart op het door onachtzaamheid veroorzaken van dep deed van een dier, wat niet ten laste is gelogd. Geenszins kan bewezen worden, dat be klaagde willens en wetens den dood van den hend heeft veroorzaakt, hoogstens kan nalatigheid worden aangevoerd. Bovendien, had beklaagde hekel aan het dier, dan had hij het kosteloos kunnen laten afmaken. Ook legt spr, nog eenig brieven over, die ten gunste van bekl. en diens gezin spreken. In verband met een en ander vraagt spr. dat niet terstond uitspraak zal worden ge daan. De uitspraak zal schriftelijk geschieden op Vrijdag 5 Maart a.s. des middags te 12 uur. Gistermorgen had te Sassenheim den ver koop plaats van het landgoed „Ter Leede." Perc. 1 t/m 19 en 30 staande in bod op 140151.- werd gemijnd door de Bouwmij. te Heemstede op 10.000.- daarenboven. Perc. 20 in bod op 10.600.- werd gemijnd door den heer H. Bader op 4000.- daarenbo ven. Perc. 21, 22, 23, in bod op 17301.- werd ge mijnd door den heer De Kier met 250.- daarenboven. Perc. 24, 25, 26 in bod door den heer N. van der Veer, te Kaag op 14175.- gemijnd door idem met 200.- daarenboven. Perc. 27, 28 29 in bod door den heer van der Vlugt van Rijswijk op 22500.- niet gemijnd. Perc. 31 in bod door den .WelEd. geb. heer Jonkheer van Swinderen op 15400.- niet gemijnd. Perceel 32 t/m. 35 in bod op 42100.- werd gemijnd door den heer L. Onderwater met 1900.- daarenboven. Perc. 36 in bod door den heer Speelman op 11400.- idem gem. op 100.- daarenboven. De geheele combinatie 290052.- niet ge mijnd. CIJYK, 26 Feb. Behoudens onvoorziene' omstandigheden wordt de spoorweg Mill Kruispunt Beugen, 1 Maart weer geopend. Morgen worden de noodige proefritten ge daan. Weener stoelen 1. BERKHEIJDENSTRAAT 5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2