I Mij smaakt alléén i een BROCHES cigaret| -»■ SP Dit nmnmer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder bet geïllustreerd Zondagsblad In acht bladzijden. Leekepreeken. Ook Mr. Limburg af Voornaamste Nieuws Verkeersongevallen w Plaatselijk nieuws. MS 30 ct. per half ons ssBBBaffiiSiisiadjssaBaB®®® Wij conJroleeren Uwe oillotio- gen GIS AT IS sxstei volledige get" raofie legen rente verlies. Zaterdag 27 Februari 1926 50ste Jaargang No. 16186 Bureaux: NASSAULAAN 49, Haarlem - Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening Nummer 5970 ESS®®®®®®®®®®®®®®®®®® S BINNENLANDSCH NIEUWS. Mr. Limburg verzoekt van de Kabinetsformatie ontheven te worden. Ernstig ongeluk aan de Hoogovens. in dit nummer. Bezoek van Indische Prinsen. ÉKfliË I WiKjll Éiü De scheepsbrand op de „Boeton" Ir. J. A. Ru gers biedt de hooge gasten van af i3en kant een schouwspel van de grootsche sluiswerken. Een enquête van den R.-K. Bond van Bouwpatroons.. LEGATEN VAN DEN HEER GONNET. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarleti Het s.s. ..Boeton, van de Mij. „Nederland", toen het gisternamiddag in de sluis te IJrnuiden arriveerde. Een zware scheepsbrand heeft de kostbare lading tabak, welke het stoomschip vervoerde, vernield. Eer> groot aantal familieleden, kennissen en belangstellenden was aanwezig om de bemanning, na deze ongelukkige reis. te verwelkomen- Een jongetje in Haarlemmer meer door een auto overreden. De E. S. M. en haar eindpunt te Amsterdam. Openstelling telefoonkantoren in het drukke seizoen, gedurende de avonduren. COURAKT VACANT abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post bij vooruitbetaling 3.58 Vraag- en aanood-adv-tentiën an 1—4 regels 60 cents per plaatsing: elke regel me 15 cents, bij vooruitbetaling Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke kor ting Advertentiën tusschen den tekst ah ingezonden mede- deeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regel 129. CREDIET, Eenige weken geleden heb ik uwe aan dacht gevraagd voor de ook in onzen moder- ïen tijd nog altijd voorkomende woeker- practijken. Ik deed zulks naar aanleidine ran een vonnis van een Amsterdamschen rechter, die een onverwacht middel had ge vonden om aan de practijken van zekere voorschotbanken een einde te maken. De kracht van het systeem dier banken schuilt hierin, dat gerechtelijke beslaglegging bij niet voldoening der overeengekomen termij nen bijna automatisch intreedt. Wanneer dus bij het verstrekken van gelden maar wordt toegezien, dat de schuldenaar iets te ver liezen heeft, b.v. een bescheiden reputatie van ambtenaar, onderwijzer, kantoorbedien de, dan is men zoo goed als zeker van de betaling. Immers, de bedoelde fatsoenlijke burger, die eenmaal een schuldbekentenis beeft geteekend, zal de meest wanhopige pogingen aanwenden om te voorkomen, dat de deurwaarder zijn inboedel op straat zet. Zoolang dus maar vast staat, dat de rechter eventueel tot beslaglegging laat overgaan, is het bedrijf der voorschotbanken veilig. Door de uitspraak echter van een der Am- sterdamsche kantonrechters, waarbij de aan gegane overeenkomst als een onzedelijk contract, wegéns te hooge renteberekening, nietig werd verklaard, ontviel aan het voor- schotbedrijf de vaste grond. Naar aanleiding van deze rechterlijke uitspraken zijn in de pers aan het adres van bedoelde bankhou ders minder vleiende opmerkingen gemaakt, wat de ondernemers tot verweer heeft uit gelokt. Een circulaire, onderteekend door „eenige credietinstellingen" is rondgezonden en een bevriende hand heeft ook mij zulk een exemplaar toegestuurd. Nu gun ik altijd gaarne een ieder het Volle pond van zijn rechten; daarvoor leven wij in een vrij land. Ik heb daarom de zelf verdediging van bedoelde bankdirecteuren niet aandacht gelezen, ik wil hun argumen- teering hier overnemen, „Het is overbekend heet het in het verweerschrift dat de algemeene mentaliteit der crcdietbehoeven- den in de laatste jaren op veel lager peil la gekomen, hetwelk zich zichtbaar open baart in den handel, speciaal in het cre- dietwezen". Met deze uitspraak zal iedereen wel acCoord gaan; ik kom er straks nog even op terug. Dat hierin echter eenig mo tief schuilt om een onredelijk hooge rente voor het leenen van geld te vragen, kan ik niet inzien. Evenmin is dit te vinden in de bewering, dat iedereen de laatste jaren zijn winstmarge belangrijk heeft verhoogd. De Rijks-, provinciaal- en gemeentebelastingen ■werden met circa 100 tot 400 pCt. verhoogd; de posttarieven met 100, spoor- en tram tarieven met 150; huren van oude huizen met 50 pCt. enz. En heel ondeugend voegen de stellers der circulaire er aan toe, dat toch ook de dagbladen hun advertentie- en abonnementsprijzen sinds den oorlog be langrijk verhoogd hebben. Zoo ging het met de meeste particuliere bedrijven. Waarom dan wij niet, credietgevers, wordt gevraagd. Is dit wel een argument? Neen, het "zou er een zijn, wanneer wij hier leefden in een ongelukkig land, zooals Duitschland een tijd lang geweest is en ten deele nog is, waar geen geld te krijgen was tegen matige rente. Dan was er een punt van vergelijking; nu niet. Evenmin gaat het op te wijzen op het feit, dat de Stadsbank van Leening voor elk pand per week 3.6 pCt. rente rekent of 187 I)Ct. per jaar, omdat dit bedrijf geen winst beoogt, integendeel verlies lijdt en geen rente wordt berekend voor geleend geld, maar op de taxatie van in pand ge geven goederen, een taxatie, die blijkens de verliescijfers vrij hoog is. Ik kan dus voor heel deze argumentee ring weinig gevoelen en acht nog altijd het bestaan van instellingen, waar iinancieei zwakke burgers een paar honderd gulden kunnen leenen tegen een rente van 100 of meer procenten een maatschappelijk kwaad. En wanneer ik daar nog eens op wijs dan *s het niet om kwaad te zeggen van de cre- lietinstellingen, maar van dit soort crediet zeven in het algemeen. Daar zit iets verder- felijks in en het is een der redenen, waar om er in onze samenleving zoo veel uit zijn evenwicht is. Crediet kan zegen zijn; het is in onze ingewikkelde maatschappij zelfs noodzake lijk. Wanneer het stelsel van credietverlee- ning plotseling ophield, viel het geheelë be drijfsleven in elkaar. Maar er schuilt een groot gevaar _in, wanneer het geven van geld tegen rente op min of meer langen termijn in handen komt van onbevoegden of maatschappelijk minderwaardigen. De laatste jaren hebben in het groot de heil- looze gevolgen aangetoond van roekelooze credietverleening; niet alleen, dat de banken zelf en al het daarbij betrokken personeel ten onder gaan, maar ook duizenden on schuldige groote en kleine spaarders wor den er de dupe van. De ruïnes nu, welke zich bij het springen van zulk een bank wegens het uitzetten van credieten op onvoldoende onderpand voordoen, kunnen wij dagelijks in het klein aanschouwen, met honderd- en duizendtallen, wanneer wij onze oogen maar open doen. De zware concurrentie in de kleine nijver heid, de onvoorzichtigheid, waarmee velen zaken doen. werkt een onverantwoordelijken kooplust In de hand. Er Is een wisselwer king tusschen de gemakkelijkheid, waarmee men alles „op rekening" kan koopen en de weelde- en genotzucht, waarover alle wei denkenden tegenwoordig klagen. Er is mis schien nooit een tijd geweest, waarin zoo zeer boven den stand geleefd werd als te genwoordig en dit euvel wordt door het crediet geven gevoed en in de hand ge werkt. Terecht wordt in de boven bespro ken circulaire opgemerkt, dat de algemeene mentaliteit der credietbehoevenden in de laatste jaren op veel lager peil is gekomen. Inderdaad! Mevrouw schaamt zich er niet meer voor om in een bontmantel, welken zij niet betaald heeft, langs de winkels van haar kruidenier en andere leveranciers te flaneeren, bij wie allen ze dik in het krijt staat. Wanneer men den zwaar belasten mid denstand over dit soort brutaliteiten een boekje hoort open doen, dan vraagt men zich af, of er nog wel eenig begrip van mijn en dijn bestaat. Maar men heeft deze feiten niet eens noodig: sla de belastingstatistieken op; zie de opsomming van de inkomens. Het overgroote deel valt beneden een drie tot vier duizend gulden per jaar. Midden inko mens van rondom de tienduizend gulden, die zich eenige luxe mogen veroorloven, zijn in iedere stad al heel gauw geteld. En stel te genover die onloochenbare cijfers de manier, waarop tienduizenden zich vermaken,' zich kl?eden, een luxe en weelde ten toon sprei den, alsof de millionairs niet te tellen wa ren. Dat leven van duizenden ver en ver boven hun stand is enkel maar mogelijk, om het heel huiselijk te zeggen.... op de pof. En moet daaruit nu de conclusie zijn: om dat de credietbehoevenden tegenwoordig zoo lichtvaardig zijn, daarom verhoogen wij maar de prijzen en de rente van geld op ter mijnbetaling? Neen; de eenig juiste conclusie is; weg met het crediet aan hen, die geen crediet noodig hebben; voor wie crediet ver derfelijk is. Iedereen, die meewerkt om een ander te helpen leven boven zijn stand, maakt dien evenmensch en de geheele sa menleving ongelukkig. Immers, hoe minder gelegenheid er bestaat om te koopen, wat men niet betalen kan, hoe meer men ge dwongen zal worden zijn leven in te rich ten naar zijn inkomen; hoe eerder de ge zonde toestand zal terugkeeren, dat men zelf spaart en het niet absoluut noodige zich aanschaft uit overgelegd geld. Ik behoef het woord spaarzaamheid maar te noemen, om te doen gevoelen, hoe ver wij nog van een gezonde maatschappij af zijn! HOMO SAPIENS. Het wordt een allerzonderlingste historie met de regeeringscrisis. Na veel vallen en opstaan scheen het nog Donderdagavond, dat mr. Limburg er in geslaagd was een kabinet samen te stellen. Immers het Haag- sche Correspondentiebureau, dat zoo iets niet uit den duim zuigt, maar het bericht van den kabinetsformateur zelf gehad moet heb ben, meldde, dat mr. Limburg een redelijke kans had om te slagen en binnen enkele dagen zou meedeelen hoe het stond. Dat is dus gelukkig voor elkaar, zal ieder welden kend burger gisteren gezucht hebben! Maar ja wel; terwijl we gisteren in de hoop leef den vandaag een nieuwe regeering te heb ben; terwijl de avondbladen gisteren al vier namen van het i Kabinet-Limburg noemden en daaronder prof. Casimir als minister van Onderwijs, was mr. Limburg zelf al naar de Koningin om te vragen van zijn opdracht ontheven te worden. Ook de laatste pogingen van den derden Kabinetsformateur zijn dus mislukt. Er moet plotseling en geheel tegen de verwachting in een kink in den kabel gekomen ziji; er moet een schakel zijn gebroken in den keten, dien mr. Limburg nu zes weken lang bezig is aaneen te smeden; er moet opnieuw groote teleurstelling zijn gekomen, die hem den moed heeft ontnomen om verder te gaan. Is het 't Nederlandsch-Belgiscb trac- taat geweest? Was het vasthouden aan den heer van Karnebeek een beletsel voor de aangezochte personen om toe te treden; is de gezantschapspost bij het Vaticaan het struikelblok geweest? Wij weten het niet. Mogen het in ieder geval geen fanatieke partijoverwegingen zijn geweest, oi wel perr soonlijke sympathieën en antipathieën, welke de aangezochte personen hebben tegenge houden om in het kabinet-Limburg zitting te nemen. Wie in deze zijn persoonlijke voor keur voor een ander dan den laatsten kabinetsformateur, óf wel voor een andere hem dierbaarder combinatie heeft laten gelden, wie zijn persoonlijk belang zwaarder heeft laten wegen dan de taak, waarvoor hij geroepen werd; wie heimelijk heeft tegen gewerkt, om een nieuwen terugkeer van het kabinet-Colijn mogelijk te maken, die allen hebben wel een zware verantwoordelijkheid op zich geladen. Wij zeggen niet, dat er zulke personei) zijn, wij zinspelen er zelfs niet op; wij weten het niet. Maar daarom wordt de vraag dan ook al klemmender: geef licht! Sinds het bedanken van mr. Marchant verkeeren wij nu al drie maanden in dikke duisternis. Het is moeilijk voor een raads man der Kroon en in het bijzonder voor een gewezen kabinetsformateur om mededeelin- gen le doen van het verloop zijner mislukte pogingen Maar er is toch altijd genoeg te publiceeren, wat niet onbekend behoeft te blijven; waarvan de publicatie momenteel en voor de toekomst uiterst nuttig kan zijn. Het stilzwijgen kan slechts een verder wegdoe zelen in een volslagen politieke apathie van Mr. Limburg heeft Vrijdag ter kennis van H. M. de Koningin gebracht, dat hij tot zijn leedwezen niet geslaagd is in de samen stelling van een extra-parlementair Kabinet en verzoekt van de hem gegeven opdracht te worden ontheven. In de Haagsche politieke kringen is Vrij- 'sgnamiddag met groote verrassing de mede- deeling vernomen, dat mr, Limburg ontheffing van de hem gegeven opdracht verzocht had. Tot 2 uur 'Vnamiddags scheen het vast te RNE IMK Des avonds had op Velserbeek, in intiemen kr;ng een diner plaats, waarbij eenige ge- noodigden aanzaten. De prins was gekleed in de uniform van majoor bij het Ned.-Indische leger. In het programma van den dag was in zooverre wijz ging gekomen, dat. in plaats van den eerst aangekondigden Raden Basoeki, die verhinderd was, zich thans bovengenoemden Bendoro (bijzoon van den Sultan) in het gezelschap bevond, G steren werd door de hooge bezoekers een bezoek gebracht aan het Gemeentelijk Lyceum te Haarlem, waar zij officieel ont vangen werden door den burgemeester, den heer C. Maarschalk en de beide directeuren, de heer Ir. van Möurik Broekman en Dr. C. Spoelder. Aan verschillende klassen werd een bezoek gebracht. De kroonpr.ns van Djckja is vroeger op de H. B. S. van den heer Ir. van MourikBroekman ge weest en woonde toen bii hem aan huis. Ook heeft hij in een elftal van H. F. C. gespeeld. Aan de Hoogovens te Velsen, had gisteren middag de arbeider A. J. S. het ongeluk tus schen een loskraan te geraken. Met zwaar inwendige kneuzingen, werd hij in zorgwek- kenden toestand naar een der Haarlemsche Ziekenhuizen vervoerd. Mr. Limburg verzoekt van de kabinetsfor- matie te worden ontheven. De gezantschaps post was het struikelblok Een commissie van onderzoek der toe komstmogelijkheden van het Middenstands- credietwezen. Huldiging van Mr. Aalberse, Een oud-vaderlandsche kruidentuin. De reorganisatie voor de plaatselijke R -K. arbeidersorganisatie. Dreigende Kabinetscrisis in Noorwegen, Een voorste! tot afschaffing der weelde, belasting in Duitschland. Kardinaal Mercier's opvolger. Het verdrag van Locarno in ae rransche Kamer. De behandeling der credieten voor Ma rokko en Syrië wordt een echec voor Fransche regeering. Zie verder ook Laatste Nieuws. w 7-- dt groote massa ten gevolge hebben met al de gevaren, welke aan zulk een toestand van inzinking verbonden zijn. Men geeft er straks den demagogen maar vrij spel mee, Hoe eer wij weten, waaraan de lange duur der crisis te wijten is, hoe spoediger de poli tieke atmosfeer gezuiverd kan worden. Daarom geen uur langer meer geheimhou ding dan noodig isl Op de vraag: wat moet er nu na de mis lukking van mr. Limburg's pogen gebeuren, lijkt het ons beter thans niet in te gaan De politieke toestand is wel zóó verward als nooit in onze parlementaire geschiedenis is voorgekomen Er is staatkundig* wijsheid van den eersten rang voor noodig om thans een oplossing aan de hand te doen die tege lijk het parlementaire stelsel /oo weinig mogelijk ondermijnt en aan het land een krachtige regeering geeft, overeenstemmend met de gevoelens van de meerderheid der natie. Om in de zich daarbij voordoende moeilijkheden althans eenigszins den weg te vinden, dient men op de hoogte te zijn van de redenen, waarom zoowel dr. de Visser als mr. Limburg niet zijn geslaagd. Zonder de klippen te kennen, waarop deze bekwame mannen strandden is het onmogelijk een nieuwen koers aan te wijzen. Van de misluk kingen van dr de Visser is althans nog het een en ander uitgelekt; omtrent mr. Lim burg's teleurstellingen tasten wij nog in bet duister, Wat er ook uit de chaos naar voren kome, in ieder geval hopen wij, dat nu niet het kabinet-Colijn als „uiterste noodzaak" zal optreden, maar dat nog een andere uitweg gevonden kan worden. Wat eenmaal fout is begonnen en naar onze meeuing de grond oorzaak dezer heele crisis is 'geweest, kan moeilijk thans de redding brengen. Maar ook hiervoor geidt, dat men in de politiek nim mer moet zeggen: „dat nooit." Er zijn „uiter ste noodzaken' in verschillende graden Maar alvorens men aan de noodzakelijkheid van den terugkeer van het kabinet-Colijn meent toe te zij-i, mag toch wel een wor den duidelijk gemaakt dat er geen andere behoorlijke oplossing meer is! Nadat wij bovenstaande geschreven had len bereikte ons het bericht, dat de po 'ingen van mr. Limburg toch op de ge zantschapskwestie zijn gestuit Zonder meer s echter niet uit te maken wie hier de nelbrekers zijn geweest en dienen wij na- 'ere mededeelingen af te wachten. staan, dat de heer Limburg in zijn pogingen tot formatie van een kabinet zou slagen en dat hij de talrijke moeilijkheden, die zich daarbij voordeden had overwonnen. Zelfs confereerde hij Vrijdag nog met ver schillende personen, die voor een minister zetel in aanmerking kwamen, o. a. naar de „Tel.' verneemt, met den heer Waszink, burgemeester van Heerlen, die aangezocht was voor de portefeuille van Waterstaat. Alle portefeuilles schenen hiermede bezet te zijn. Op het laatste oogertblik deden zich even- we! geheel onvoorziene moeilijkheden voor, die den heer Limburg noopten op het onver wachtst aan H. M. de Koningin ontheffing van zijn opdracht te verzoeken. Na het bezoek van den heer Limburg bii H.M. de Konir.gi - werd Vrijdagnamiddag nog de president van de Tweede Kamer ten pa loze ontvangen, doch tof nu toe zijn er nog geen positieve aanwijzingen, wie thans een eventpeele opdracht to{ kabinetsformatie zal o .vangen. Mr, Limburg heeft nog aan het Correspon dentiebureau medegedeeld, dat het zijn be doeling was een gemengd extra-parlemen tair kabinet te vormen, bestaande uit per sonen van links en van rechts. Geruimen tijd ging met het zoeken van die personen heen. Hoewel hij ten slotte ge slaagd was de noodige personen bereid te vinden in het kabinet te treden, is hij bij de nadere besprekingen op moeilijkheden gestuit, niet name ten aanzien van het nader deiailleeren der gedragslijnen in zake het gezantschap bij het Vaticaan, Gistermiddag arriveerde aan het station te IJrnuiden, Pangeran Ario Soerjodiningrat, de Javaansche Prins die den Sultan van Djok jakarta bii het 25-jarig huwelijksfeest van H M. de Koningin vertegenwoordigd heeft, om een bezoek te brengen aa'1 zijnen vroe- geren huisarts te Djocja, Dr C. J. de Vries Robles. In zijn gezelschap bevonden zich dc Regent Raden Tamoengoeng Poerbowinoto en Bendoro Raden Mas Soengangoen Samsi, een zoon van den Sultan van Djokjakarta Nadat men eerst ten huize van Dr. de Vries Robles de thee had gebruikt, begaven de gasten zich met hun gastheer naar de sluit werken, om die, r,-der persoonlijke leidin* van hoofdingenieur J. A Ringers, te bezich tigen. De Indische grooten toonden zeer veel belangstelling voor 't machtige Europeesche werk dat hun door Ir. Ringers werd ver klaard. Op de terugreis passeerde men het Ne- derlandsche stoomschip „Boeton", dat op de reis van Java naar Nederland zeer van brand geleden had, waarbij een groote massa tabak is verbrand. Het gezelschap bezichtigde de aangerichte verwoesting. w: ...v.v*. 7: HET REGENVERZUIM. Door den R. K. Bond van. Bouwpatroons wordt een enquête onder zijn leden.gehou den inzake de kosten van het regenverzuim voor het bouwbedrijf. In de inleiding tot deze enquête wordt o.m. het volgende ge schreven: Een groot deel der aannemers en vooral de beheerders van groote onderne mingen gewend aan een riskant bedrijf, draagt ook de risico van verschillende so ciale bepalingen voor de arbeiders liefst zelf. Onze enquête naar de ziekengeldregeling onder onze leden, heeft ons dit aange toond. Maar er is toch een evenzeer belangrijk deel, dat maar liever weet, waar het mee af is. 't Zijn de risico-dragers van confessie, die 't liefst elke risico verdisconteeren in een verzekeringspremie. Door deze groep is al meermalen de vraag gesteld: zou ook de risico voor het regen- verzuim niet in een verzekering onder te brengen zijn? Wij hebben deze vraag al herhaaldelijk met dezen en genen besproken en ontvingen deze week eindelijk eens een meer concreet antwoord. Een antwoord als proeve van berekening der premie en risico, welke een regenverzekering zou medebrengen. Indien men op deze basis in zee wil gaan, dan is een maatschappij bereid tegen betaling fdeze wordt in een bijmanden staat berekend! de -isico van het uitbetalen van loon bij regen, h»t verzuim over te nemen. Het collectief contract in het bouwbedrijf schrijft voor dat de werkgever verplicht is minstens 15 dagen per kalenderjaar uit te betalen, telkens wanneer het regent, en •'an 70 pCt. van het loon. Door wijlen den heer C. J. Gonnet zijn o.a. de volgende beschikkingen gemaakt. Aan het Rijksmuseum een draaibord van Delftsch aar dewerk, ontbrekende in de verzameling Lou don. Aan het Frans Hals-museum, het voor naamste van zijn antieke meubelen, terwijl zijn schilderiien tnoeten verdeeld worden tus schen het Frans Halsmuseum en het Bis schoppelijk Museum. Zijn boeken worden verdeeld tusschen de Vereeniging Haerlem. het Bisschoppelijk Museum, de Openbare Leeszaal en het archief der tfemeente Haar lem, Dit laatste wordt bovendien nog ver rijkt met vijf teeken'ngen van C. van Noorde; het portret van den heer Gonnet, geschilderd door Lizzy Ansingh, komt aan de Vereeniging Haerlen. Barometerstand 9 uur v.m.: 775 Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.04 en overmorgen om 6.06, Gistermiddag liep op den Kruisweg in de Haarlemmermeer een vrouw, de weduwe K., met een kinderwagen, waarin twee kinderen waren gezeten, terwijl haar 4-jarig zoontje naast haar liep. Toen uit de richting Heemstede een auto ïaderde van den heer v. H. uit Amsterdam, beging het jongetje, hoewel de moeder hem nog waarschuwde, de onvoorzichtigheid, den weg over te steken, met het noodlottig ge volg, dat het door den auto gegrepen en overreden werd. Ernstig a»- Set hoofd sd word J» kleine opgenomen en direct onder genees kundige behandeling gesteld. De politie stelde een onderzoek in. De vrouw, die zeer onder den indruk van t gebeurde was, verklaarde, dat de autobe stuurder geen schuld aan bet ongeluk heeft. De Amsterdamsche Schoonheidscommissie zal op haar eerstvolgende vergadering ter bespreking krijgen een vraag van het col lege van B. en W. om advies met betrekking tot het denkbeeld om het eindpunt der E. S.M van de Spuistraat naar de Westermarkf te verplaatsen. Aangaande deze kwestie bespreekt het Hbld.'' de kwestie,van den onvoldoenden verkeerstifestand in de Raadhuisstraat te ■\msterdam. Herhaaldelijk wordt, tengevolge van ont sporing, het niet werken van een wissel of door andere oorzaak het tramverkeer ge stoord en dan meestal ii het gedeelte Raad. huisstraat tusschen Singel en N, Z. oor' burgwal. Intusschen wordt het in de Raadhuisstraat, uit verkeers- en veiligheidsoogpunt gezien, steeds meer benauwend. 't Is daarom, dat het denkbeeld naar vo ren kwam, om het eindpunt der E. S. M. t« vestigen op de Westermarkt. achter de Wes- terkerk. Of het daartoe komen zal, mag wor den betwijfeld. .De fd. Directeur van het locale Rijks telefoonnet Lisse brengt ter algemeene kennis, dat de post- en telegraafkantoren te Hillegom, Lisse en Sassenheim in dit jaar bij wijze van proef in het tijdvak van 15 Juli tot en met 15 September op werk dagen des avonds van 9—10 uur n.m, voor den localen en interlocalen telefoondienst -«11 att wnrdo» «odoBtoJd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1