v tgfllEUWS j£3= 10 Radio-omroep Onder de Radio-berichten: Een felle strijd in de Engelsche mijnindustrie te wachten. Het Poolsch-Litausch c'onflict gesloten? Het verdrag van Locarno in de Fransche Kamer. Een gloedvolle rede van Briand. De uitsluiting in de Engelsche machine-industrie. Spanje verlangt zijn permanenten zetel onmiddellijk. Zweden houdt aan zijn eisch vast. Het Litausch-Poolsch conflict. De toelating van Duitschland. De schoorsteen van een hoogoven ingestort. De overeenkomsten van Locarno in de Fransche Kamer. Een echec voor de Fransche regeering. De kroning van den nieuwen koning van Siam. De malversaties te Bergen op Zoom. Het pijnloos dooden van dieren. Middenstandscred ietwezen. Limburg en Oranje. Dan maar alle* er af! Een .Rotterdamsch inbrekers-dorado- Een voerman, die zich niet aan den verkeersagent stoorde. De stationsdiefstallen te Roosendaal. Uit de gevangenis gevlucht, 1 maar weer gepakt. Een rookverbod voor kinderen? De onregelmatigheden te Deventer. MARKTNIEUWS. IN ONZE EEUW VAN DE AUTO. VISSCHERIJ. grooten muurspiegel vernielde. „Ik geloof," zeide Carter, „dat er wel veertien menschen aanwezig waren, en je hadt ze eens moeten zien loopen!" Verder zegt-hij dat hij door vensterramen schoot alleen om het pleizier het licht stuk te schieten. Intusschen gelooft men dat nu ook het mysterie van „Charlie the Clubber" is opge lost. Men herinnert zich dit heerschap, dat in een plaatsje in Ohio, niet ver van Omaha, in een jaar tijds verscheidene vrouwen met een knods had neergeslagen en noj^ altijd niet gevonden was. Men meent thans, dat Sammy en Charlie dezelfden zijn, vooral omdat beiden hun fratsen op ongeveer den zelfden tijd begonnen. De Omahanen kun nen nu tenminste hun hoofd weer rustig neerleggen. De werkgevers in het machinebedrijf heb ben besloten op 5 Maart aan de arbeiders van alle fabrieken in hun bedrijf, die aan gesloten zijn bij zeven organisaties, uitslui ting met ingang van' 13 Maart aan te zeggen, indien de betrokken organisaties er niet voor zorgen dat overeenkomstig de verplich tingen volgens de bestaande contracten het werk bij de firma Hoe wordt hervat, waar de arbeiders, die 1 loonsverhooging per week eischen, in staking zijn gegaan. Door deze uitsluiting zouden een half millioen arbeiders werkloos worden. Met het oog op den ernst van den toe stand hebben de leiders der betrokken vak- vereenigingen een vergadering van alle ar beiders van het machinebedrijf bijeengeroe pen. De leiders verklaren dat het besluit der werkgevers een bedreiging is waar tegenover de vakvereenigingen een gesloten front zullen stellen. De correspondent van het „Berliner Tage- blatt" te Madrid seint, dat de Spaansche minister van buitenlandsche zaken door de officieuze „Nacion" categorisch laat verkla ren, dat Spanje reeds thans een permanen ten zetel in den Volkenbondsraad verlangt en er geen genoegen mee zal nemen, dat een beslissing hierover tot nader order wordt opgeschorst. Spanje beschouwt zich als de vertegenwoordiger van 17 Spaanschspreken- de staten. „Stockholms Tidningenpubliceert een opmerkelijk artikel over het standpunt van Zweden inzake de evantucele uitbreiding van den Volkenbondsraad. Zelfs als men er in mocht slagen, zegt het blad, door onder- handsche besprekingen en door concessies op het punt der bezetting Duitschland te bewegen zijn tegenstand tegen de opneming van Polen als permanent lid te geven, zelfs dan zou Zweden op zijn standpunt blijven staan. Litauen heeft bij der- Volkenbond een protest ingediend tegen den inval van Pcol- sche troepen in LitauSch gebied en de in terventie van den Bond ingeroepen. De Poolsche vertegenwoordiger protes teerde tegen de beweringen van Litauen en voegde er bij, dat het bosch bij Podha- joe, waarvan een afdeeling der grenswacht zich op 19 Febr. heeft meester gemaakt, zich op Poolsch gebied bevindt, dat geen geregelde Poolsche troepen aan de actie hebben deelgenomen en dat de orde door de Poolsche politie zonder bloedvergieten werd hersteld. Een later bericht meldt nog: Volgens een officieel telegram uit Warschau kan het in cident als geëindigd worden beschouwd. Vernomen wordt, dat de Nederlandsche regeering het secretariaat van den Volken bond gewezen heeft op eventueele moeilijk heden, voortkomend uit het gelijktijdig bijeenkomen van den Raad en de Vergade ring in Maart. Dit houdt vermoedelijk ver band met de belangrijke kwestie van de uitbreid ng van het aantal raadszetels, Waar omtrent de Raad het initiatief zal nemen, waarna de Vergader ng er zich "mee moet bezighouden. De Nederlandsche regeering is blijkbaar van meening, dat meer tijd voor d' voorbereiding van zoo belangrijke kwes ties gewenscht geweest ware. Daartegen hebben wij het argument vernomen, dat uit stel der Vergadering uitstel der totlating van Duitschland tot den Volkenbond zou veroorzaken, hetgeen de Nederlandsche re geering toch waarschijnlijk niet zal wen- schen. Verschillende namen worden ge noemd voor het voorziterschap der Ver gadering, welke Duitschland moet ontvan gen, zooals de Serviër Nintsjitsj,'Finland,of Portugal. ..Op de mijn Michelville in het niet ver van de Luxemburgsche industriestad Esch gelegen Fransche stadje Vitlerupt stortte volgens het „Escher Tageblatt" de 80 M. hooge schoorsteen van een hoogoven met geweldig geraas n elkaar terwijl juist eeni-, ge arbeiders aan dén top met herstelwérk bezig waren Eenigen hunner en een aantal aan den voet van den schoorsteen staande arbeiders werden onder de vallende mass? bedolven. Twintig man hadden juist het dak der eveneens vernielde gieterij verlaten. anders waren ook zij slachtoffers van den ramp geworden Naar schatting bedraagt het aantal doo- den 10, dat der gewonden 20. Volgens dc „Luxemb. Ztg." was ide grond onder den schoorsteen volkomen wegge spoeld. Bij de voortgezette bespreking van het ac- coord van Locarno heeft Briand vanmiddag een enorm succes behaald met zijn kleuri ge, gloedvolle rede, waarin hij zich gaf met een vuur en een diepte van gevoel, die hem anders dikwijls in zijn beste redevoeringen vreemd Mijven, en die op de Kamer diepen indruk maakten. Dit is te begrijpen, aange zien hij thans gelegenheid kreeg te antwoor den op tallooze aanvallen en uitingen van spot, die hem sinds zijn eerste poging tot internationale toenadering te Cannes in 1921 toegevoegd zijn, en tevens om aan te toonen, dat hij daar reeds zijn arbeid is be gonnen, die tot Locarno heeft geleid. De rede werd doo' herhaalde uitbarstin gen van applaus onderbroken, waaraan slechts een grootdeel der rechterzijde en de communisten niet deelnamen. Aan het slot bracht de overgroote meerde heid Briand, opstaande, een zeer langdurige ovatie. Daarna werd de verdere behandeling tot morgen verdaagd. Dit doet twijfel rijzen aan de mogelijkheid ,de finantieele wetten nog vóór Maart aangenomen te krijgen Aangezien echter de voorloopige twaalfde gevoteerd en de uiteindelijke aanneming der ontwerpen vaststaat, zou dit echter, vooral nu Briands positie heden ongetwij feld nog weer zeer versterkt is, niet zoo heel erg zijn. De Kamer Beraadslaagde over het ont werp inzake een voorloopig twaalfde voor Maart. In verband met de credieten voor Marok ko en Syrië verwierp de Kamer een commu nistisch amendement tot vermindering der credieten met 10 millioen met het oog op de ontruiming van Marokko en Syrië. i De Kamer nam met 264 tegen 246 stem men 'n amendement van den socialist Mistral aan tot vermindering der credieten met één millioen, welke vermindering de beteekenis had dal de operalies in Marokko en Syrië zoo spoedig mógelijk moeten eindigen. Painlevé bestreed het amendement, daar de regeering hoopt dat haar pogingen met succes zullen worden bekroond en dat het in Marokko weldra rustig zal zijn. De Koning van Siam heeft zich zelf vol gens het gewoon ceremonieel tot koning gekroond, in tegenwoordigheid van verschil lende prinsen, buitenlandsche vertegenwoor digers en ambtenaren. Daarna ontving hij de zalving en de onderscheidingen van het koningschap, waarna de koninklijke familie en de ambtenaren den koning hulde brach ten. Deze verhief vervolgens de koningin tot de koninklijke waardigheid. Niet te ontwarren. Het rapport der commissie uit den Ge meenteraad van Bergen op Zoom over de onregelmatigheden in de boeken de' ge meente, dat in de raadsvergadering van 2' dezer aan de orde is, komt tot de conclu sie, dat er jaren met groote geraffineerdheid een kluwen van malversaties is ineenge vlochten, waardoor niemand meer jn staat is deze te ontwarren. Daar wegens gebrék aan beschejden elk onderzoek moet vastloo- pen zal er wel nietnand kunnen gevonden worden, ja zelfs geen combinatie van de beste accountants, die in staat zijn een juist beeld te- geven van de handelingen van de groep schuldigen, die sinds jaren de gemeente hebben bestuurd. De commissie raadt daarom in volle ove'tuiging een ver- Jer onderzoek, dat geld moet kosten af en acht de werkzaamheid van den Raad en het dagelijksch bestuur beter besteed aan de toekomst dan aan het verleden. Zij komt tot het bestuit o.a. dat door het accountantsrapport is komen vaststaan een| geldelijk tekort, van 71,798.04; dat echter daaraan nog verschillende tekorten en ren teverliezen moeten worden toegevoegd en dat het ontbrekende door den ontvanger zal moeten worden aangezuiverd. De commissie stelt tenslotte voor haar rapport ter kennis te brengen van den strafrechter, opdat die ten opzichte van de in het rapport genoemde personen kan op treden en laat aan den raad over te beslis sen in hoeverre de vroegere burgemeester en wethouders aansprakelijk dienen gesteld te worden. Het hoofdbestuur der Ned. Ver, tot be scherming van Dieren heeft 26 Sept. 1925 een commissie benoemd ter bestudeering van het belangrijke vraagstuk van het pijn loos dooden van dieren. In deze commissie hadden zitting: prof. dr. H. Remmelts te Voorburg, prof. dr. li. Jakob te Utrecht, dr. D. j. Copper, dierenarts te Rotterdam en T. D. Sigling, kapitein paardenarts, ieeraar aan dc Kon. Mil. Acad te Breda. Ze is eenparig tot de conclusie gekomen: a. De methode tot pijnloos dooden van kleine huisdieren door middel van lichtgas s uitstekend bruikbaar. b. De gebezigde toestellen behooren zoo danig te zijn ingericht, dat zeer snel een concentratie van minstens 5 pet. CO (kool- monoxyde) binnen de afgesloten ruimte, waarin de betrokken dieren worden ge bracht, optreedt. Blijkens een mededeeling in het rapport dezer commissie worden te Rotterdam jaar lijks een 15000 kleine dieren op deze wijze jedood. (Dierenbescherming.) Commissie van onderzoek der toekomst mogelijkheden. Naar de ,.Tel." verneemt, bestaat bij de regeering het voornemen een commissie in het leven te roepen ter onderzoek van de oekomstmogelijkheden van het Midden- tandscredietwezen. Tot het Ned. Oranje Comité 1926 is door iemand uit de provincie Limburg, die on bekend wenscht te blijven, het verzoek ge richt, voor rijn rekening aan alle school kinderen in Limburg een plaat naar het dooi Piet van der Hem geschilderd portret der Kon. Familie uit te reiken. H. M. de Koningin toonde zich, toen haai ter jubilé-receptie ten Paleize deze bijzon derheid werd medegedeeld, daardoor bij zonder getroffen, meldt de „L. K." Blijkens de opgaven, door- de burgemees ters der Limburgsche gemeenten aan hel secretariaat van het Limburgsch Oranje comité gericht, zijn er in totaal 65.923 exem plaren van voornoemde kunstplaat aange vraagd. Ve'wacht mag worden, dat dit cij fer nog met eenige honderdtallen zal stij gen, daar van enkele gemeenten nog geer opgave inkwam. Een spookachtig verschijnsel, vrouw in nachtgewaad, rent gillend, als bezeten, de straten van Middelburgs tuindorp door. Een.ge waaghalzige gasten durven, na het wegsterven van het angstgegil de veiligheid hunner huizingen prijs te geven voor het dre gende gevaar buiten en gaan op kond schap uit. Het blijkt, aldus weet de Middelb. Crt. mede te deelen, dat een waardige dochter Eva's, bezweken voor den aandrang harer mede-zusteren en tegen het uitdrukkelijk verlangen van haren Adam. zich den haar tooi den polkavorm had doen geven. Hij, in hooge mate daarover verbolgen, had van de nachtrust zijner gade willen gebruik maken haar gansch te kortwieken. Zij, op haar qui vive, had daarvan tijdig de lucht gekregen en was op het fatale oogenbl k, dat de schaar haar onheilspellend werk zou aanvangen ontvlucht met boven omschreven resultaat.... Bezoeken aan schouwburg en bioscoop. Reeds herhaalde malen is gebleken, dat het Tivoli-complex te Rotterdam, zich in een groote belangstelLng van de zijde der inbrekers mocht verheugen. Herhaaldelijk werd in den schouwburg, de bioscoop en het restaurant ingebroken. Donderdagavond heeft men zich voor het sluiten .n den schouwburg laten insluiten. Alles werd doorzocht, maar niets wordt vermist. Daar na zijn de ongenoode gasten door een toiletraampje geklommen. Zij kwamen op deze manier op de binnenplaats. Vandaar hebben zij zich toegang verschaft tot de Tivoü-bioscoop. Zij hebben de kassa open gebroken en de geldlade geforceerd, doch ook daar was n.ets te halen. Door verbre king van een hangslot van een nooddeur heeft men de bioscoop weer verlaten. Donderdagavond omstreeks acht uur heeft nabij de viaduct over de Vaillantlaan in Den Haag aan aanrijding plaats gehad tusschen een tramwagen van lijn 1 en een sleepers wagen. De verkeersagent gaf den voerman het stopteeken, opdat de tram kon passee- -en. Eerstgenoemde reed echter door, zoo dat de tram tegen den wagen aanbotste en de voerman J. v. d V., u.t de Noorder- beekdwarsstraat van den bok werd geslin gerd, waardoor hij bet rechterbeen brak. Door den Gem. Geneeskundigen Dienst werd hij naar, het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd. Het paard werd aan den kop verwond. Van den tramwagen werden twee ruiten verbrijzeld. De voerman beweerde later, dat hij het stopteeken van den agent wel had gezien, doch dat hij het paard niet in bedwang kon houden. Naar aanleiding van het feit dat strenge straffen aan eenige beambten van het spoor wegpersoneel voor oogenschijnlijk futilitei ten zijn opgelegd, heeft het U. D, zich ge wend tot de directie der Ned. Spoorwegen. Deze deelde mede, dat inderdaad arbeiders om de bekende redenen zijn ontslagen. Steêds heeft de directie zich deze gedrags lijn gesteld wanneer 't diefstal aanging van zendingen, hoe klein deze misgreep ook zijn mocht.In de eerste plaats dient men de belangen te behartigen van hen, die de spoorwegen goederen ter verzending toe vertrouwen. Vruchten worden b.v. dikwijls in open manden verzonden, de gelegenheid tot stelen is dan bij het ladingpersoneel zeer groot. Stelde men op feiten als deze niet zulke zware straffen als ontslag, dan zou de veiligheid van de goederen van derden niet bijzonder groot meer geacht mogen worden. Het personeel moet weten wat het te wach ten staat, wanneer het zich aan dergelijke vergrijpen schuldig maakt. De directie heeft altijd dit principe door gevoerd; eenigen tijd geleden is ook iemand ontslagen, die twee appels van een zending had weggenomen. Het ontslag aan de arbeiders te Roosen daal is trouwens niet onherroepelijk, de or ganisaties van het spoorwegpe-soneel heb ben voor de beambten het scheidsgerecht reeds aangevraagd en gaat dit unet den ge nomen maatregel niet accoord, dan zal de directie op een ander wijze de betrokken personen moeten straffen. Vrijdagmiddag, omstreeks kwart over twaalf uur, heeft de 23-jarige F. M., een berucht inbreker in de Residentie, die reeds eenige jaren in de strafgevangenis te Sche- veningen opgesloten is tot het ondergaan van een langdurige gevangenisstraf, kans gezien té ontvluchten. Tijdens de gymnastische spelen, aldus het Vad., welke de gevangenen dagelijks op de binnenplaats uitvoeren, bemerkte een der bewakers, dat M. er niet meer was. Op hetzelfde oogenblik zag hij den vluch teling op het dak van een bijgebouwtje zitten. M. maakte een sprong van een 3 M,, klemde zich met beide handen aan den buitenmuur vast en was in een oogenblik verdwenen. De bewaker maakte oogenblikkelijk alarm en alle pogingen werden in het werk ge- steld om den vluchteling te grijpen. Toen het personeel van de gevangenis buiten kwam, was de man reeds lang achter de duinen verdwenen. Direct werd de politie gewaarschuwd, ten einde assistentie te verleenen. Een uitgebreid terrein rond de gevan genis, benevens alle toegangswezen naar dc stad werden door politieagenten, recher cheurs, rijksveldwachters en personeel van de hondenbrigade afgezet Daar men het onmogelijk achtte, dat M. zich reeds buiten het afgezette terrein be vond, werden alle duinen in'de omgeving van „Klein Zwitserland" nauwkeurig on derzocht. M., die natuurlijk bemerkte, dat hij ach tervolgd werd, waé over een sloot gespron gen en" zoo gekomen in de tuinen van dé kwéekerij Klein Zwitserland van den heer V. Geen kans ziende meer wég te kómen, kroop hij onder een der vele matten, welke V. gebruikt om de kassen mee te bedek ken. Daar meende hij eenigen tijd zich schuil te kunnen houden, ten einde rustig af te wachten het oogenblik waarop zijn achtervolgers waren verdwenen. Ongelukkigerwijze zag V., die juist in de nabijheid was, dat hij onder de mat kroop, V. vond deze handelwijze van een hem totaal onbekend persoon erg vreemd ging naar hem toe en vroeg, wat hij daar uitvoerde. M. zei: „Laat me maar loopen, ik doe niemand kwaad. Maar ik ben uit de gevan genis ontblucht en als ik weer /épakt wordt moet ik nog 3 jaar brommen." V: voelde er echter niet veel voor den man te laten loopen; hij hield hem vast en gaf onderwijl last aan een van zijn knechts de politie te waarschuwen. Deze verscheen spoedig en nam den vluchteling van V. over. Aan zijn uitstapje was spoedig een einde gekomen. Om halftwee zat M. weer in zijn cel, waar hij nu nog drie jaren zal moeten doorbren gen. F. M. was een der inbrekers, die indertijd door de Haagsche rechtbank tot 5 jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, wegens ver schillende groote inbraken, voornamelijk in villa's in „Zorgvliet". Naar het Vad. verneemt, overweegt de politie in den Haag ernstig B. en W, te ver zoeken den Raad voor te stellen om in de Algemeene Politieverordening een bepaling op te nemen om kinderen hgt rooken in het openbaar te verbieden. Omtrent de onregelmatigheden ten kan tore van den oud-gemeente-ontvanger ver neemt het „Hbld." nog, dat de gemeente tegen het haar toegebracht nadeel van 66.000, is gedekt door een borgstelling in effecten nominaal 25.000, welke een ef fectieve waarde van 22.000 zullen verte genwoordigen. De oud-ontvanger kon de fraude plegen doordat hij verschillende ontvangstposten buiten de kascontrole hield. Hij liet steeds na de nieuwe boekhouding in te voeren, welke wettelijk in '24 reeds tot stand moest komen. Had hij dat wel gedaan, dan waren de feiten eerder aan den dag getreden. De fraude is ontdekt door den tegen- woordigen ontvanger en diens personeel. Gebleken is dat de oud-ontvanger alle ver- valschingen met eigen hand pleegde, aan medeplichtigheid van anderen wordt niet gedacht. Men strekt het onderzoek tevens uit in de richting van een stichting, aan wier beheer de verdachte deelnam. AMSTERDAM, 26 Febr. Aardappelen. (Bericht v.d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 44.40, id. blauwe f 3.504.20, id. Eigenheimers f 3.40350. Bravo's f 3.50, id. roode star f 2.903.10, id. blauwe Eigen heimers f 2.903.30, id. Eigenheimer poters f 2.502.80, id. blauwe poters f 22.10, id. bonte poters f 2.252.30, Drentsche Eigen heimers f 2.252.75 per hl. Win ter Malta aardappelen f 1212.50 per 100 kg. ALKMAAR, 26 Febr. Kaas. Ter markt waren 80 stapels, wegende 73.000 kg. Fa- brie ks kaas, kleine f 51, commissie f 46, middelbare boerenkaas, kleine f 52, com missie f 49, middelbareHandel goed. LEIDEN, 26 Fe4r. Kaas. Aangevoerd 43 partijen. Handel matig Goudsche le sloort f 564 60, 2e s. f 40 a 50 Leidsche le soort f44a 49, 2e soort f38 4 43. Vee. Aanvoer 8 stieren, f 2254.10 26,8 kalf- en melkkoeien f 220500, 224 vare koeien f 160365 207 vette ossen en koe ien, f 265640, 68118 ct. per kg.3 vette kalveren 271 nuchtere kalveren f 614 440 vette schapen f 3456, 122156 ct per kg 883 wèide schapen f 2536, 690 varkens voor Londen f 2870, 8486 ct. p. kg 760 biggen f 17—28. ARNhEM, 26 Febr. Eferenveiling. Aan voer 1.000.000 stuks. Prijzen kippen- 6.10 6.80, idem kleine 5.40—5.90; eenden- 6.30—6.60 per 100 stuks; ganzen- 1919 ct. per stuk 's-HERTOGENBOSCH, 26 Febr. Boter. 'Bericht v/d. Coöp. Roomboterfabr.). Aan voer 26.150 k.g. Prijs 2.252.102.27. LEEUWARDEN, 26 Febr. Granen. Tarwe witte puike 1414.75 mindere 13.50 14.Roode puike 13i3.75. Winter puike f 10.25. Hover witte puike 10-11.50. Lijnzaad Witbloem 1516.50. Boonen, platte 1618. Erwten groene Schokkers f 1534. Groene kleine kook 1215.50, alles per 100 k.g. Aardappelen. Borger 22.10, Rood- dar 2. Handel langzaam. Vlas. 3000 bundels, welke meerendeels langzaam tegen vorige weeksprijzen ver kocht worden. MIDDELHARNIS, 26 Febr. Uien. (Cen trale groenten- en fruitveiling voor Goeree en Overflakkee). Uien met U. C. B. merk, grove 1.92, gewone 2.132.22, drielin gen 2,96. Picklers 4.30. Uien zonder U. C. B.-mtrk: grove 1.42, gewone 1.02 1.72, drielingen 2.21, Picklers 3, alles per en inclusief baal. Aanvoer 42.500 k.g. Even benzine ïnneme. gen noodig zijn En dan is er nog het meer aan Retzow, en dat meer heeft de eigen aardigheid, dat het sedert het begin van de vorige eeuw nog maar twee maal is be vroren. Er zwemmen daarin overheerlijke zalmen en andere vischsoorten. Het zal u niet berouwen, die merkwaardigheid te hebben bezichtigd, want midden in dat meer bevindt zich een eiland, dat alleen reeds de moeite van een verre reis waard is. Daar staat een kasteel met een park, dat ook zeer merkwaardig „is. In dat park bevindt zich ook een doolhof. Ik durf u dan ook de verzekering te geven, dat u zich de moeite niet zult beklagen, daar heen te zijn gegaan." „Ja, ja, ik wil dat wel gclooven," zei Maurice de Prévannes. ongeduldig gewor den door de breedsprakigheid van dien Conrad. „Ik dank u wel voor al die inlich tingen." „Zou ik u nog even eene kleine opmer king mogen maken, mijnheer de Prévannes," ZOo vervolgde de man met onverstoorbare kalmte. „Er zijn hier veel wolven in het land, en mocht u, of een van uwe mede- leizigers, u soms vervelen, en behoefte aan afleiding hebben en op de iacht willen gaan, dan zijn er sleden tot uwe beschik king en ook de noodige mannen, om de wolven en het overige wild op te iagen. Men gaat in deze. streken rog dikwijls op de wolvenjacht. Men bevestigt dan meestal een klein speenvarken met een touw aaci de slede, en als men dan op den besneeuw- den grond voortrijdt, dan schreeuwt het speenvarken, en dan komen de wolven opdagen. Dat moet een zeer aangename soort sport zijn. naar men mij verhaald heeft. De vrienden van graaf Malthen zijn bijzonder op die jacht verzot." Eindelijk hield Conrad op met zijn ver haal. Hij maakte een zeer diepe buiging, en verontschuldigde zich, omdat hij nu weer aan zijne drukke bezigheden moest gaan. „Die man praat mij te veel", mompelde August, toen Conrad vertrokken was. „Hij lijkt mij al, te beleefd om eerlijk en be trouwbaar te kunnen zijn." Toen richtte hij bijna fluisterend het woord tot Maurice de Prévannes en doctor Minières. „Hebt gij wel goed op dien schurk ge let?" zoo vroeg hij. ,.Ik ben er vast van overtuigd, dat er in het tuchthuis duizen den zijn, die minder op hun geweten heb ben dan hij. Ik zou er mijn leven op dur ven verwedden." En toen Maurice de Prévannes hem ver baasd aanzag, voegde hij er nog bij: „Het spreekwoord zegt, zoo heer zoo knecht, en dat kon hier wel eens van toe passing zijn." Maurice de Prévannes was de eenige van het gezelschap, die Duitsch sprak. De anderen verstonden zelfs geen woord van die taal. Hij vervulde dus de taak van tolk, en tevens van gids, bij doctor Minières en den inspecteur. En wat Justin Bréjon betrof, in zijne hoe danigheid van Fransch soldaat beweerde hij dat een militair zich in alle vijf wereld- deelen verstaanbaar kan maken, en aan dc wilden van midden-Afrika door gebaren al zijne verlangens zou weten kenbaar te ma ken. Die arme Justin Bréjon! Hij was alles behalve tevreden over deze reis. a „Ik ben hier voor u eigenlijk, volkomen overbodig, kapitein," zoo herhaalde hij ge durig „Ik begrijp niet, waarom u mij op reis hebt meegenomen." „Heb maar geduld, beste jongen." ant woordde de inspecteur dan, „De tijd zal wel komen, en misschien eerder dan je denkt, dat ie ons nuttig, ja zeer nuttig zult kun nen zijn." „Ik wensch niets liever dan dat, mijnheer August. Mijn kapitein is altijd zóó goed voor mij geweest, dat ik geen grooter geluk zou kennen, dan hem mijne dankbaarheid door daden le kunnen betoonen." Het was de bedoeling van den inspecteur, om de werkzaamheden zooveel mogelijk te verdeelen, en in alle richtingen naar de een of andere aanwijzing te zoeken, die hen op den rechten weg zou kunnen voeren, „Ik hoop, dat het ons zal gelukken." zoo voegde hii erbij, „maar io. elk geval ben ik overtuigd, dat wij met zeer slimme lieden te doen hebben, die tot alles in staat zijn." Het bezoek aan het kasteel van Lekno ging zeer gemakkelijk. Alle deuren waren daar geopend, en ge durende den geheelen dag kon men wande len door de groote zalen, die schitterend verlicht en gemeubeld waren, en door de lange galerijen, die evenals de zalen altijd verwarmd waren. Het laboratorium van den graaf stond ook open. Maar de fornuizen waren uitgedoofd, en de smeltkroezen en andere natuurkundige werktuigen waren in ruste. Alles, tot in de kleinste bijzonderheden, getuigde van de afwezigheid van den heer des huizes, „Maar waar zou graaf Malthen zich toch bevinden?" vroeg Maurice de Prévannes, Conrad zal het wel weten, daarvan ben ik volkomen zeker," antwoordde de inspec teur met veelzeggenden blik, „maar daar wij de macht niet hebben, hem op de pijn bank te leggen, om zijn tong wat losser te maken, zal hij het ons natuurlijk niet zeg gen." „Maai wanneer wij hem eens een groot fortuin in het vooruitzicht stelden, zou hij dan nog blijven zwijgen?" vroeg Maurice de Prévannes. „Maar bedenk toch, mijn waarde kapitein dat die kerel zijn fortuin al gemaakt heeft," antwoordde de inspecteur. „Gij kunt er verzekerd van zijn. dat hij, zoowel voor het tegenwoordige als voor de toekomst, meer in handen heeft dan'u hem bij moge lijkheid zoudt kunnen aanbieden." Die oude politieman had dus wel een goed speurvermogen, zooals uit zijn ant woord bleek. En zijne redeneeringen waren treffend juist. „Wij hebben te worstelen tegen ontel bare millioenen," zoo voegde hij er bij, „Maar als dat zoo is, dan zullen wij nooit iets ontdekken," zoo besloot Mau rice de Prévannes geheel ontmoedigd. „Zoo erg is het nog niet," zei de inspec teur. „Ik wil alleen zeggen, dat onze taak ontzaggelijk moeilijk zal zijn." Ook doctor Minières deed overal naspo- ricgen, maar even als zijn vriend begon ook hij te wanhopen aan het succes. „In de mijnen zullen wij ook niets ont dekken, daarvan ben ik zeker," zoo zei hij tot zijn vriend, „maar toch zullen wij daar alles grondig onderzoeken." „Dat denk ik ook," zej Maurice de Pré vannes. „Maar toch kan men nooit weten," zei doctor Minières, „Een onv oorzichtig woord, dat een der mijnwerkers zich zou kunnen laten ontvallen, zou ons op het spoor kun nen brengen. Soms gebeurt zoo iets op een oogenblik, dat men het minst er aan zou denken. Het toeval kan ons gunstig zijn." Aan het cir.de van den eersten dag kwam ZONDAG 28 FEBRUARL Hilversum, 1050 M. 10.30 uur, preek door Ds. H. G. van Wijngaarden van de Vrij® Gemeente te Amsterdam; 2.304.30 Con cert door het H. D. O.-orkest, onder lei ding van den gastdirigent Willem van Warmelo, met medewerking van mej. To> Versluis, sopraan, o.a. Kleine Nachtmusik, van Mozart; 5.456 uur Chr. Radio-om roep. Orgelspel door mej. A. Adolfs, Fan tasie van Adolf Hesse; 6 uur Aanvang van den dienst in de kerk der „Evangelische Gemeente" te Hilversum met het zingen van Ps. 118:7 en 2. Votum. Lezen van Joh. 18:1 en 2. Gebed, waarna Ps. 146 de verzen 3 en 4 gezongen worden (Wijze v. h. lied 446 uit den bundel van Joh. de Heer). Eerste gedeelte van de predikatie over Joh. 18:11. Middenzang het lied van Ds. de Jonge no. 543 uit den bundel van Joh. de Heer. Tweedegedeelte van de predikatie Dankzegging en slotzang. Gez. 273: 1 en 2. Het uitspreken van den Ze gen. Orgelspel: Allegro moderato van J. Worp. 8 uur, Persberichten en sportuitsla gen; 8.10, Vocaal Concert Het gemengde koor „Bel Canto", o. 1. v. den heer Alph. Vranken. Mej. v. Bers, sopraan. Vincent v. Bers, tenor. Afgewisseld door vioolspel van Boris Lensky. Daventry 1600 M. 10.50 uur Tijdsein weerber. 3.50 uur Concert door het moderne trio W. Primrose, viool. Manucci, cello, S. Krish, cello. D. Bennett, sopraan, J. Farrington, zang 5 u. Mrs. Patrick Campbell, de beroemde tragedienne- declamaties 5.205.50 uur Het trio 8.20 uur Het luiden van de kerk klokken 8.27 uur Orgelconcert 9.15 uur Liefdadigheidsoproep 9.20 uur Weerber,, nieuws 9.35 uur Orkestconcert E. Furmedge, contra alt 10.50 uur Sluiten. Parijs „Radio-Paris" 1750 M. 1.05 uur Concert Lucien Paris (piano, viool, cello) 2.05 uur Nieuwsber. 8.35 uur Lezing: La croissance 9.0510.50 uur Jazzmuziek door de band Mario Cazes. Königswusterhausen 1300 M. 11.20 uur Gedenkfeest in het Rijksdaggebouw. Blaasmuziek en koorzang 7.20 uur „Gyges und sein Ring", tragedie in 5 acten van Fr. Hebbel. Daarna nieuws "unster 410 M 8.209.20 uur Mor genconcert 9,2010 uur -Les in een heids-kortschrift 10.35 uur Lezing: Möglichkeiten und Probleme der Luft- schiffahrt 11.20 uur Gedenkfeest in het Rijksdaggebouw 3.20 uur Orkest concert 6.20 uur Schaakles 6.50 uur Lezing: Wirtschaft urd soziale Lage des Bauernstandes 7.20 uur „Clavigo", treurspel in 5 acten. MAANDAG 1 MAART, Hilversum, 1050 M. 12 en 7.30 Politie- ber. 56 Kinderuurtje, verzorgd door Mevr. Ant. v. Dijk. Kinderliedjes en ver tellingen. 67 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest, o.l.v, Fr. Lupgens. 77.30 Radiopraatje door den heer R. Swierstra, onderwerp: Hoe worden mor- seteekens overgebracht? 8.15 Kamer muziek door het Haagsche strijkkwartet bestaande uit de heeren: Sam Swaap le viool, Adolphe Pot 2e viool, Jean Devert altviool Charles v. Isterdael cello, Mej. Annie Lieman sopraan. 7.45 en 10 Persberichten. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer ber., nieuws. 11.201,20 Het radio kwartel en solisten (sopraan, barriton en piano). 1.202.20 Tijdsein, orgelcon cert 3.35 Lezing: British wild animals: The squirrel and the Dormouse, v—i 4.20 Tijdsein, causerie. 4.35 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje, 6.20 Dansmuziek. 6.507.20 Om'oep voor Europa. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.45 Pianopreludes van Bach 8.12 Mu ziek en zang van Wales, ter eere van St. David. G. Davies, barriton. Meisjeskoor Glanhowy concert-partij W. Evans peni- lion. N. Davies harp 10.20 Tijdsein, weer ber., nieuws. Lezing: Is intelligence me asurable? 10.50—11.20 „Which?" le acte v. h, radio-mysterie van F. H. Shaw. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris. 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.5010.20 Orkestcon cert. Literaire kroniek. Königswusterhausen, 1300 M. 7.209.20 „Hans Heiling", romant. opera van H. i Marschner. Daarna nieuws, 9.5011.20 Dansmuziek door de danskapel. Brussel, 262 M. 8.20 Fragmenten van Pe tit Due", operette van Lecocq. 10.20 Nieuws. Munster, 410 M. 12.35—1.50 Orkestcon cert. 3.20 Volksconcert. Orkest en so praan 4.20 „Renaissance"-klucht. 6.40 Sportlezing. 7 uur Lezing: Land- wirtschaftliche A'beiten im Marz. 7.20 Concert door het Davisscn-Zuleger-kwar.- tet. ENKHUIZEN, 25 Febr. Totale haringaan- voer .van gisteravond 194 tal en 42 H worp reepharing. Laatste markt 9.55 per tal. Getal vaartuigen 92. Heden was er voor de kuilvaartuigen te w.einig wind. De eerste 12 reepnetvisschers kwamen binnen met ge middeld 1 tal. Nog geen marktprijs. ENKHUIZEN, 25 Febr. Heden zeer mati ge haringvangst. Door 85 vaartuigen werd aangevoerd tal tot 2 tal reepharing per vaartuig. Totaal 16.000 stuks. Prijs f 10.25 10.80 (vorige markt 9.059.80) per tal. URK, 25 Febr. Door 35 vaartuigen zijn heden hier aangevoe'd 3600 stkus haring, prijs 8.3010 per tal. VLAARDINGEN, 25 Febr. Aan de visch- hal alhier is binnengekomen de stoombeuger VL 208 met 385 besomming. IJMUIDEN, 25 Febr. Van de beugvissche- rij liep heden hier binnen de stoombeuger VL. 167 (Marie Henriëtte) met een op- b-engst van 951 I Conrad de heeren vragen, of zij met alles tevreden waren. De inspecteur deed, alsof hij die vraag niet hoorde, maar hij verloor den geheim- zinnigen man niet uit het ocg. „En wat willen de heeren morgen uit voeren?" vroeg Conrad, zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken, „Een slede vaart?Een jachtpartij? De heeren hebben zeker wel eene groote collectie wa penen in een der zalen gezien, nietwaar?" „Is er morgen een slede en een gids voor mij ter beschikkirg?" vroeg Maurice de Prévannes, „Natuurlijk, mijnheer de Prévannea. Niets is gemakkelijker," luidde het antwoord. „Hoe laat beveelt u, dat de slede zal wor den ingespannen?' „Na het déjeuner." Conrad maakte eene diepe buiging en vertrok. En toen hij de deur achter zich had ge. sloten, zei de inspecteur tot zijne mede- reizigers: „Die kerel is buitengewoon sluw, dat is voor mij buiten twijfel. Hebt gij wel opge merkt; dat hij zich er wel voor gewacht heeft, om kapitein de Prévannes te vragen* waarheen hij voornemens was, zich te b» geven? Hij weet wel, wat hij doet." (Wordt vervolgd-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6