Se anti-Home hetze. Kampeeren te Zandvoort of te IJmuiden, R.-K. Centrale Raad van Pro?. Kieskringen In Noord-Holland. Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws. Een knaapje gestikt. ümsierdamsclie Anthrsciet M!1 den naam PRIMA AHTHRAC1ET VERZEGELDE ZAKK5H Maandag 1 Maart 1926* 50ste Jaargang No. 16187 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad BINNENLANDSCH NIEUWS. De leiding van het P. T. T.- bedrijf. Geen nadere verklaring van Mr. Limburg. Wat het nieuwe instituut beoogt. Zondag na den middag. Sok te Amsterdam Het wegbrengen van schepen. BEVERWIJK. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 19 Haarlem. Tele?rafisch Weerbericht LAATSTE NIEUWS. DE POLITIEKE CRISIS. Branden te Enschede. Vervoer van vee uit Zeeland per boot. Ballon neergestort; de piloot gedood. De abonnement .■prijs bedraagt tooi Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.2f Per week 0.2i Franco per post per kwartaal bi vooruitbetaling 3.5> Bureaux: NASSAULAAN 49. Teleioon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970 COUR/UIT Advertentie!) 35 cents regel Bij contract belangrijke Korting, Advertenties tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling. 60 ei per regel, op de te pagina's 75 ct per regel. Vraag, en aanbod-adv»*. tentiën t4 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ei bit vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f/jjfififi - levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 711?) m hij een i verzekerd voor een der volgende i:itkêerin4en: «UUU. verlies van beide armen, beide heenen of beide oogen tegen ongevallen x bii verlies van een hand. f IOC bij verlies van een f Kfï bij'n breuk van f «11 bij verlies v. een »/wf2üÜ--eèn of een oog- I duim of wijsvinger: I 3U-" been o! arttu HU- ander, v.nger. Er is nu over de mislukking van mr. Lim- burg's pogingen eenig licht verspreid: wij kennen de vermoedelijke samenstelling van het kabinet, dat op het laatste oogenblik in elkaar viel en de reden waarom mr. Limburg niet slaagde, n.m. een te elfder ure opkomend meeningsverschil over den gezantschapspost bij bet Vaticaan. Wat het kabinet betreft, hetwelk mr. Lim burg na meer dan vijf weken zoeken bij elkaar had gekregen, het zou geen sterke re geering zijn geweest. Politici van naam en ervaring ontbraken nagenoeg geheel, behalve dan de samensteller zelf en de heer van Karnebeek. Anti-revolutionairen worden on der de opgegeven namen zelfs geheel gemist, zoodat het vermoeden gewettigd is, dat in de partij van den heer Colijn dezelfde taktiek is gevoerd als tijdens de vlootwetcrisis. Men heeft het dus mr. Limburg zeker niet gemak kelijk gemaakt. Vrees voor eigen lijf en re putatie heeft blijkbaar alle politici van naam tegengehouden om het landsbelang boven eigen veiligheid te stellen. Of mr. Limburg zelf moet het niet hebben gewaagd bij hen aan te kloppen; wat bijna onaannemelijk lijkt. Het meest belangwekkende in hetgeen nu omtrent dé derde mislukking bekend werd is intussclien bet feit, dat mr. Limburg behoud van den gezant bij den Paus op zijn program had; dat daaromtrent homogeniteit onder de aangezochte personen was verkregen, maar dat op het laatste oogenblik weer meenings verschil opdook en de formateur den moed opgaf. Het lijkt niet te gewaagd te veronder stellen, dat de heide voor een minister portefeuille aangezochte christelijk-histori- sche heeren, mr. dc Geer en prof. Slotemaker de Bruine aanvankelijk in het behoud van den gezantschapspost hadden toegestemd en dat zij of één van hen, op het laatste oogen blik weer onoverkomelijk bezwaar maakten, En dan valt de verdenking het minst op den heer de Geer. Wat hiervan zij, dit staat in ieder geval vast, dat mr. Limburg geen regeeringsver- antwoordelijkheid wilde aanvaarden zonder herstel van wat op 11 November gebroken werd. Dit is een feit van beteekenis en toont aan, dat een onafhankelijk en hoog staand politicus, ook al is hij van vrijzinnige huize, in staat is om zich boven godsdiensthaat en klein politiek gedoe ie verheffen en het wer kelijke nationale belang te begrijpen. Op dit gelukkige verschijnsel mag wel eens de aandacht worden gevestigd, want het wordt hoe langer hoe duidelijker, dat er in het land een sterke strooming opkomt tegen die politiek, welke bezig is bet protestant- sche volksdeel te stijven in anti-papisme, hetzij uit vrees voor afbrokkeling der eigen politieke partij, hetzij uit speculatie om de coalitie voorgoed onmogelijk te maken. Voor iedereen, die zoo vaderlandslievend is om te gen die gevaarlijke tendenzen in te gaan en 't algemeen landsbelang boven 't politiek ge- wurm te stellen, moet men respect hebben. Maar des te hinderlijker is het optreden van hen, die geen gelegenheid verzuimen om den diplomatieken post bij het Vaticaan als een zuiver Katholiek belang voor te stellen en de Roomschen met dien Vaticaanpost als een afzonderlijk soort staatsburgers in een hoek te dringen. Heel merkwaardig is het de hoofdartikelen in de Zaterdagavondnummers van de „N. Roti. Crt." en de christ.-hist. „Nederlander", beide gewijd aan de mislukking van mr. Lim- burg's pogingen, naast elkaar te leggen. Ziehier de conclusie van de „N. Rott. Crt." Wij hadden gehoopt, dat de anti-revolutio nairen en christelijk-historischen den moed zouden hebben geto; nd, om de taak, waarbij de Roomsch-Katholieken hen in den steek hadden gelaten, samen voort te zetten en te voleindigen, en aldus de volle consequenties van de verkiezing van verleden jaar te aan vaarden. Zij zijn ervoor terug gedeinsd. De heer de Visser, als kabinetsformateur uitge- noodigd, verviel in schipperspolitiek en trachtte de Roomschen opnieuw te winnen, ofschoon het hopelooze van deze onderne ming te voren kon worden ingezien. Men had toen verwachting, dat dé heer Limburg beter zou slagen, door zich de on dervinding van Dr. de Visser ten nutte te maken.' Niettemin schijnt ook hij weer aan het zoete broodjes bakken te zijn gegaan, om de gunst van de Roomschen te zijn gaan bedelen, en zijn succes is niet grooter ge worden dan dat van zijn voorganger.... De vergissing van mr. Limburg is geweest, dat hij blijkbaar gemeend heeft, de moeilijk heden te verminderen, den kring van dege nen, waaronder hij tot vorming van zijn ka binet zoeken kon, te vergrooten, door het gezantschap bij den Paus binnen de regee- ringspolitiek te betrekken. De geheele opzet van zijn poging is daardoor verkeerd geweest en hij heeft moeien eindigen met hetgeen, waarmee hij onder deze omstandigheden juist evengoed had kunnen beginnen. Leg naast deze conclusie van het liberale blad nu de beschouwing van de Christ.-Hist. „Nederlander"; De Kabinetsformateur was er ten slotte wèl in geslaagd het vereischte aantal man nen te vinden, bekwaam en bereidwillig tot aanvaarding der onderscheiden portefeuilles, maar toen het er op aan kwam den juisten vorm te bepalen voor de houding van het nieuwe Kabinet in zake het gezantschap bij het Vaticaan, bleek het onmogelijk een be vredigende oplossing te vinden. Deze mede deeling geeft steun aan de geruchten, dat Mr. Limburg, ware hij geslaagd, getracht zou hebben het Kamervotum van 11 November 1925 ongedaan te maken. Dit aannemend, kan het mislukken van Mr. Ljmburg's poging niet verwonderen. Herhaal delijk, in den loep dezer 15 weken, hebben wij verklaard, ons niet te kunnen voorstel len het slagen van eenig Kabinet, dat zou weigeren het votum van 11 November te aanvaarden. Had Mr. Limburg zich op dit standpunt geplaatst, hij had kunnen slagen. Die echter het gebouw van zijn politiek beleid tracht te vestigen op d^n wankelen grond van geschip per en gemodder, ten einde een politiek Col lege morgen te doen terugkomen op eene beslissing, gisteren na voldoend beraad genomen hij bereidt zich zelf en zijn volk niets dan teleurstelling. Beiden komen dus' opnieuw tot dc gevolg trekking: de Katholieken dienen nu maar huiten de deur te worden gehouden; en een ieder, die uit volle overtuiging wil meewer ken aan een regeering, welke Nederland zijn fatsoen wil doen houden tegenover een diplo matiek centrum van den eersten rang, als het Vaticaan is, die wordt als een politieke suk kel aangewezen.^ Tot heden toe waren er ook in de Katho- 'ieke partij nog wel zeer bezadigden, die, wellicht niet geheel ten onrechte, meenden, dat onze leiding op 11 Nov. v el wat hard van stapel liep en die, vooral gezien de on miskenbare fouten, welke door dé leiders der drie reéhtsche fracties bij de Kabinets vorming onder minister Colijn zijn begaan, er voor pleitten om de zaak van het gezant schap onzerzijds niet op de spits te drijven. Wanneer echter de anti-Roomsche hetze aanhoudt en toeneemt, zoohls deze uit bo venstaande persuitingen blijkt, en wanneer de heer Snoeck Henkemans doorgaat zooals hij nu weer Zaterdagmiddag te Amsterdam deed, waar hij in een rede voor den Kamer- kring Haarlem van de Chr. Hist. Unie de opkomst van het Pausdom schilderde als een streven naar de wereldlijke macht en het verzet tegen den Vaticaanpost noemde een opkomen van ons volk „geboren uit den worstelstrijd tegen den pauselijken dwang", dan zou dit slechts tot gevolg hebben, dat heel het Katholieke volksdeel zich schrap "jing zetten en wel eens zou wenschen te we ten, wie in Nederland van den oplaaicnden ■jodsdiensstrijd gediend is. Het zou dan wel eens kunnen blijken, dat het groepje Rome haters veel kleiner is, dan de aanhitsers van het oogenblik meenen. Wij voor ons zijn er in het geheel niet op gesteld ora den gods dienst in den politieken strijd te mengen en wij zijn er van overtuigd, dat het overgroote deel van het Nederlandsche volk van gelijke 'edachte is. De heer Snoeck Henkemans is 'tmiddels in gezelschap an de betaamde „N. ivott. Crt" bezig zulk een uitspraak uit te 'okïen. Ir. Damme 1 Maart weer in junctie. Naar de Tel. verneemt, zal Ir. M. H. lamme, Maandag a.s. weder in functie tre- len. „Niet tot publicatie gerechtigd". Aan mr. Limburg heeft de N. Rott Cou- ant gevraagd, of hij bereid was een uit eenzetting te geen van het verloop zijner mislukte pogingen om een kabinet te vor- nen. Zijn antwoord was ontkennend. Aan Ie gepubliceerde communiqués had hij niets ioe te voegen. Hij meende zich op dit stand punt te moeten stellen, omdat de bespre kingen en de brief wisseling die hij heeft fevoerd, van persoonlijken en vertrouwe- iijken aard zijn geweest. Bij de vorming van een parlementair kabinet, waarbij men met partijen te-, doen heeft staan de zaken in lit opzicht z.i. anders, en is er geen be zwaar tegen publicatie; in dit geval meende de heer Limburg er niet toe gerechtigd te zijn. Verleden week besloot de gemeenteraad van Zandvoort, zooals gemeld is, het kam peeren des nachts op het Zandvoortsche strand te verbieden. Dat daarmede geen einde zou zijn geko men aan de in hoofdzaak door Haarlemmers en Amsterdammers gevoerde agitatie tegen het kampeerverbod, was te voorzien. Maar er werd gezorgd voor wat vuur werk. Want denzelfden dag, dat andere bladen interviewtjes van door het raadsbesluit min of meer verblufte Zandvoorters publiceer den, (aan wie dan een wel wat aarzelende toezegging ontfutseld was dat zij tegen het raadsbesluit bij Gedep. Staten in beroep zouden gaan), wist de N. Haarl. Crt. het nieuws te berichten dat IJmuiden sollici teerde naar den stroom van kampeerders, waarvan Zandvoort afstand deed.' 'Het gemeentebestuur van Velsenhadhet plan, zoo meldden wij, een commissie uit vijf raadsleden samen te stellen om de kam- peerkwestie onder de oogen te zien Zij zal onder leiding van den burgemees ter nagaan, in welke banen het kampeeren aan het strand te IJmuiden geleid moet worden. Het. gemeentebestuur van Velsen is van oordeel, dat het kampeeren aan het strand te IJmuiden niet verboden moet worden, maar dat het in goede banen geleid moet wo'den. Het effect van dit bericht leek wel wat op dat van een klapperende vuurpijl en de nog in uitzicht gestelde agitatie tegen het Zandvoortsche raadsbesluit kwam zoodoen de in een erg vaal-groen, bleek Bengaalsch licht te staan. Immers, geen Haarlemsch of Amsterdamsch kampeerder interesseert zich er voor of hij op het Zandvoortsche strand mag kampeeren. Als hij maar gelegenheid voor kampeeren heeft. Zoodat de agitatie tegen het Zandvoortsch kampeerverbod niet alleen oninteressant is omdat geen nuchter denkend sterveling ook maar aan eenig succes van de actie bij Ge deputeerde Staten dénkt, maar nu zelfs on belangrijk wordt omdat zoo goed als nie mand er aandacht aan schenken zal. Het zwaartepunt der kampeer-aangele- genheid is nu verplaatst naar IJmuiden, Voorloopig naar de zittingen van der, Velsenschen gemeenteraad. Daar zal morgen worden voorgesteld een commissie te benoemen om de kampeer- kwestie te onderzoeken. Tegen de instelling van zoo'n studie-com missie kan niemand bezwaar hebben. Zelfs zou het onvriendelijk zijn het ver zoek om zulk een commissie in te stellen van de hand te wijzen. Maar de instelling van zoo'n commissie is dan ook niet belangrijk, wel het resul taat, waartoe die commissie komt en dc sanctie, die de raad aan dat werk geven zal. De verhouding in den Velsenschen raad is 11 rechts en 10 links. De meerderbejd is dus rechts en van een gehalte, waarop, zooals meermalen gebleken is, mag gebouwd worden. Van een samen stelling ook, die zich weet te laten gelden. Bijaldien de raad van Velsen dus al niet besluit om ook een kampeerverbod in te stellen voor het strand van IJmuiden, zal de meerderheid in de voorschriften wel zulke bepalingen weten door te voeren dat hoegenaamd niemand aanstoot aan het kam pement kan nemen. Die taak nu lijkt ons voor de commissie buitengewoon zwaar, zooal niet onmogelijk. En dus zouden wij hieraan de conclusie moeten toevoegen, dat ook .voor IJmuiden niet past, wat Zandvoort als voor dat dorp (terecht!) onwaardig, heeft weggesmeten. Maar laten wij het werk der commissie eens afwachten! Wij kunnen de zaak gerust aan Velsen's raadsmeerderheid overlaten en verzekeren haar den moreelen steun van alle weldenkende burgers, als zij die noodig mocht hebben. Het feit dat het voorstel wellicht in ge heime vergadering zal worden behandeld, doet natuurlijk aan de aan te nemen houding der raadsleden niets af of toe. Zaterdagavond plm. 4.30 had in de Prin senlaan aan den Glip alhier een ongeluk plaats. Het ruim 234-jarig zoontje van de fan. B. J. Delissen, wonende in de Talmasiraat was een oogenblikje aan het waakzame oog der moeder ontsnapt. De moeder, het knaapje missende ging di rect naar het erf van den heer P. Jansen in de Prinsenlaan die daar een klein boeren bedrijf en melkhandel heeft, wetende dat hij daar vaak is. Ook al omdat het familie van D. is, en tuin en erf vrijwel aan elkander grenzen. Daar was het knaapje echter niet te zien. Ook niet in huis bij Jansen. Bij verder onderzoek echter werd de kleine gevonden, staande met zijn hoofdje in e:n putje dat dienst doet voor afvoer van water naar de rioleering, zijn voetjes er bovenuit stekend. De kleine gaf al geen teekenen van leven meer. Direct werd Dr. v. Aalst van Beane- broek en Dr. Colenbrander van Heemstede telefonisch ter assistentie geroepen, maar hoewel spoedig ter plaatse, waren de levens geesten reeds geweken. Het putje waarin de jongen is terechtgekomen is nog geen meter diep en hoogstens 70 c.M. breed. Het knaap je zal er vermoedelijk spelende voorover in gevallen zijn. De verslagenheid dér ouders is zeer groot. Het ongeval is eene waarschuwing om dergelijke putjes van een goede afsluiting te voorzien. In gebouw „S, Bavo" heeft Zaterdagmid dag de oprichtingsvergadering plaats ge vonden van den R.K. Centralen Raad van Prov. Kieskringen in Noord-Ho"^id. Alle kieskringen hadden afgevaardigden gezon den. Tot leden van den Centralen Raad traden toe de Prov, Kieskringen Haarlem, Helder, Hoorn, Velsen, Weesp en Zaandam. Amsterdam hield de toetred.ng nog in be raad. Het doel van den Centralen Raad is, om bij de Prov. Statenverkiezingen overleg te plegen omtrent de te stellen candidaten. Tevens is een regeling vastgesteld voor het onderling verbinden der üisten. Deze rege ling is bindend voor de Prov. Kieskringen. De Centrale Raad beslist over de al- of niet-verbind.'ng. Tot bestuursleden werden eekozen de Heeren mr. J. N. J. E. Iïeerkcns Thijssen. Haarlem, voorzitter; mr. Goseling, te Am sterdam, vice-vocrzitter en de heer J. J. Br.nkman, Haarlem, secretaris-penning meester. Men schrijft ons uit IJmuiden: In IJmuiden, en dat zal wel evenzoo zijn in andere plaatsen van meer bescheiden om vang, waar de omstandigheden er evenveel aanleiding ioe geven, wordt de Zondagmid dag, op de straat, gekenmerkt door een verbazend voetbal-enthousiasme. In de groote steden is de spanning uiteraard over meer dere vraagpunten verdeeld en treft men sup porters aan van vereenigingen met tegenstrij dige belangen. Plaatsen, die in grootte met IJmuiden overeenkomen, bezitten, althans in het Westen, geen voetbalclubs, die een ern stige concurrent zijn voor het groote kam pioenschap. Uiteraard is men hier dus eenigszins in een uitzonderingspositie, die aanleiding geeft tot buitennissigheden. Ook al woont men ge heel aan het andere uiteinde van IJmuiden, men verkeert des Zondags niei lang in het onzekere over de vraag of Stormvogels ge wonnen dan wel verloren heeft. Men kijkt slechts omstreeks kwart na vier uur de ra men uit en de rechtopgaande houding en het levendige gesprek der terugkeerenden, of wel de doodsche stilte lichten u zeer juist in over den stand van zaken. Nog vlugger is die inlichtingsdienst, als men meer in de nabijheid van het terrein woont. Men behoeft niet op het geschreeuw te letten, doch als men eenigen tijd voor vieren een massa menschen uit die richting ziet komen, dan kunt ge er wel verzekerd van zijn, dat men de hoop opgaf. Bij de ne derlaag van Stormvogels tegen Sparta, eeni- ge weken geleden, zagen we om half vier. staande op de beto^brug aan een groote drukte op de Kennemerlaan,. dat het spel verkeken was. De stemming op de straat is dan verder in den avond ook down. Het meest komt die stemming tot uiting bii een sigarenwinkel in de Kabaalstraat, waar de uitslagen het eerst gepubliceerd worden Als de klok vier heeft geslagen, is de weg daar eenvoudig versoerd en verschünt er dan een gunstige mededeeling op het bord. dan weerklinkt een gejuich, dat men straten ver kan hooren De dag van gisteren was er zoo een. Be doelde winkelier had tijdens den wedstriid te Rotterdam reeds, een bulletin voor zi'r ramen neergehangen waarop dc voorspror.rt iier Stormvogels tegen Sparta vermeid stond Precies 7 minuten na vieren weerklonk het z;*gepralen-geschreeuw van de massa, die in de hoogste spanning had staan te wachten Onmiddellijk daarop, als ware het kampioen schap reeds gewonnen, werden van eenige huizen de vlaggen geheschen, ten teeken dat „wii" op Spangen gewroken waren. De verdere avond was dan ook gezelli* druk, alleen waren er eenige personen die blijkbaar aan Bachus de eer der overwira in-' gaven en. tegen elf uur, hun dronkemanslied fangs de straat deden klinken: „Daar is geen club bi Nederland, die de Stormvogels kan verslaan' Alleen OR. HO'JTSTR. 187, Telef. 12504 Ruim 50 personen in Nederland in verband met dit misdrijf veroordeeld. Bij den Boekh. v/h. Gebr. Belinfar.te te JsHage is met toestemming van den Minis ter van Justitie uitgegeven Het wegbrengen van schepen, een naoorlogsverschijnsel, door mr. J. Wijnveldt., rechter te Rotterdam. Deze deelt ook mede, dat het ontstaan van n werkje zijn oorsprong hierin vindt, dat lertijd, toen de vervolging wegens het "fflpgEh var. schepen in vellen gang was, li. apdracfat ontving van Minister Heemskerk dc: zn een rapport uit te brengen over den omvang, welke dit kwaad in Nederland had aangenomen. Bi; de samenstelling daar van moest niet enkel gelet worden op den strafrechtelijken kant, maar de geheele aan gelegenheid van ruimer standpunt worden bekeken. Toen de aanvankelijk in de be doeling der regeering liggende openbaar making van het rapport niet kon doorgaan, heeft Mr .Wijnveldt vergunning verkregen zelf de resultaten bekend te maken, voor zoover deze van algemeen belang mochten zijn. Hij wijst er op, dat de meeste feiten met be trekking, tot het misdrijf zich voordeden in 1919 en 1920 tijdens de waardedaling van schepen, hoewel ook tijdens den oorlog zich ter zee merkwaardige staaltjes schijnen te hebben afgespeeld en niet ieder reeder on tevreden was, wanneer zijn schip getor pedeerd werd. Zoo werd verteld, dat het wel voorkwam, dat minderwaardige scheepjes van neutralen, welke hoog verzekerd waren, getorpedeerd werden door Duitsche duikbooten, nadat vóór het uitvaren de plaats van ontmoeting was vastgesteld. Daarbij deed het op zich zelf niet onvermakelijk verhaal de ronde, dat een schip in de Noordzee, op den afgesproken tijd en plaats aanwezig was om getorpedeerd te worden, doch wie ook verscheen, de duik boot nietEr werd 24 uur gewacht tot zij kwam en de commandant der duikboot moest een formeel standje in ontvangst nemen van den kapitein,die boos was over de vertraging. Wat er van waar zij, in foro is van derge lijke handelingen niets gebleken erf kan alleen vastgesteld worden, dat sinds de waarde daling der schepen begon, het misdrijf ge pleegd werd. Langen tijd is het onopgemerkt gebleven. Inderdaad liep ook na 18 Nov. 1918 menig schip nog op een verdwaalde mijn. Er waren er zoovele kwistig rondgestrooid ondanks volkenrechtelijke regelen, dat de argwaan bij belanghebbenden, namelijk de assuradeuren, die voor de verzekeringssom werden aange sproken, eerst langzaam groeide toen het aantal schepen, welke zonken, plotseling onrustbarend klom. Het begon de aandacht te trekken, dat na den oorlog meer schepen zonken door oorlogrisico's dan tijdens den strijd. Zoo werden justitie en politie in de zaak ge mengd, gewoonlijk lang nadat de feiten ge pleegd waren. Gevolg daarvan is dat vele gevallen niet onderzocht konden worden of na onderzoek een negatief resultaat ople verden. In Nederland zijn ruim 50 personen voor de besproken handelingen veroordeeld. De daarbij betrokken reeders waren menschen, die eerst tijdens den oorlog zich met reederij zijn gaan inlaten en meerendeels er volstrekt geen verstand van hadden. De schepen welke weggebracht werden, waren gewoonlijk in den grond der zaak weinig waard en hadden alleen door den oorlogstoestand een waarde verkregen, welke niet gehandhaafd kon blij ven bij terugkeer van het gewone verkeer. Twee categorieën, zijn het in hoodfzaak n.l. visschersscheepjes meerendeels oude en bootjes bsstetnd voor de binnenvaart, welke verbouwd waren tot trawlers voor de zeevisscherij. Gewoonlijk werden buizen en pijpen opengezet of gaten in het schip geboord op zoodanige wijze, dat het zeewater kon binnen- loopea en de boot zonk, waarbij dan meer malen een opzettelijke ontploffing van een bus carbid werd teweeggebracht om bij de niet bij het misdrijf betrokken opvarenden den indruk te wekken, dat een mijnontplof- fing de ramp veroorzaakt had. Ben enkele maal werd het schip op het st and gezet. Gelukkig is niet gebleken, uai bij de uit voering van de misdrijven menschenlevens te betreuren zijn. Zelfs was er slechts een enkele maal levensgevaar. Het misdrijf, hier te lande gepleegd of juister, uitgelokt door personen, die buiten het scheepvaartbedrijf staan, door indrin gers, zoodat de naam van den Nederlander daaronder niet behoeft te lijden. De heer Wijnveldt komt dan tot zijn be schouwingen en gevolgtrekkingen, waar van hij de volgende samenstelling geeft „Het wegbrengen van schepen" is een na oorlogsverschijnsel geweest, dat mogelijk is geworden door een complex van omstandig heden, welke zich slechts bij uitzondering voordoen en vanzelf weer verdwijnen. Assu radeuren, makelaars, reeders, bevrachters allen hebben fouten begaan, en allen hebben geleerd om een volgenden keer weer te struikelen, zij het ook op een ander punt. Het vertrouwen moet over de geheele lijn hersteld worden en datzelfde onderling ver trouwen verlangt ook niet naar wettelijke regelingen, welke bovendien in de praktijk toch niet uitvoerbaar zijn. Wel kunnen ten aanzien van onderge schikten punten eenige regelingen getroffen worden, welke zullen medewerken om het misdrijf te voorkomen en om, wanneer het weer mocht bedreven worden, de daders ge makkelijker te achterhalen dan thans het geval is. Het met sluiten van gokverzekeringen, het te vlug uitbetalen, controle op de belangen van derden moeten assuradeuren grooten- deels zelf ter hand nemen, evenals het aan vaarden van onjuiste taxaties. De moeilijk heden ontstaan door waarde-daling en waar- de-stijging, moet de praktijk oplossen. Wellicht kunnen maatregelen op inter nationaal gebied worden getroffen en kan de Volkenbond de zaak ter hand nemen, om te pogen op verzekeringsgebied algemeene regelen te treffen. Nederland is voorgegaan het misdrijf te achtervolgen. DE OPDRACHT AAN Ir. A. LODDER. Door de raadsleden Steyn, Visser, Maters en Braum zijn aan B. enW. eenige vragen ge steld, aangaande de opdracht, aan den heer Ir. Liodder gegeven tot het ontwerpen van een uitbreidingsplan voor de gemeente. Het antwoord van B. en W. is thans ver schenen. B. en W. deeien allereerst mede, dat om trent de opdracht geen overleg werd gepleegd met den gemeente-architect. B. en W. vragen slechts dan het advies der ambtenaren, wanneer zij aan hunne voorlich ting behoefte gevoelen. -Thans was dit niet het geval. Hel opmaken van een iutbreidu5gspi.ua geschiedt noch onder leiding, noch onder verantwoordelijkheid van den Gemeente- architect. Bovendien behoeft deze ambtenaar uithoofde zijner betrekking geen specialist op dit gebied te zijn. De heer Ir. Lodder heeft na kennisname van het verslag der Commissie voor de be grooting 1926 zich zelf aangemeld bij de leden van het College met verzoek, voor de opdracht in aanmerking te mogen komen. Ongetwijfeld zoo gaan B. en W. voort, zoude de opdracht tot het ontwerpen van een uitbreidingsplan ook nu wederom zijn ge geven aan het architecten-bureau Granpré Molière., Verhagen en Kok te Rotterdam, met welk bureau de Gemeente enkele malen in aangename relatie heeft gestaan, ware het niet, dat thans naast de deur een goed onder legde kracht aanwezig is sedert de vestiging alhier van den heer Lodder als bouwkundig ingenieur. B. en W. stellen de vestiging van dezen deskundige in de Gemeente om verschillende redenen op hoogen prijs en hadden hem reeds eerder leeren kennen en een bewijs van ver trouwen gegeven door zijn benoeming tot leeraar aan de Nijverheidsavondschool voor Ambachtslieden voor den loopenden cursus. Het college heeft zeer zeker rekening ge houden met het verzoek van het Raadslid Steyn om bij de benoeming van een des kundige rekening ermee te willen houden, dat in Beverwijk woont een architect-steden- bouwkundige, die juist op het gebied van uitbreiding van groote en kleine gemeenten in binnen en buitenland bijzondere studie heeft gemaakt. Hierbij mag echter nimmer uit het oog worden verloren zooals door de stellers der vragen schijnt te zijn geschied dat een Raadslid nóch aangewezen is den deskundige te benoememen nóch eenige verantwoordelijk heid voor die benoeming draagt en het daar om aan B. en W., zonder meer geheel moet worden overgelaten in hoeverre zij van die aanwijzigingen gebruik zullen maken en tegelijk in welke mate zij den raadgever wil len inlichten omtrent het gebruik, dat zij al dan niet van die aanwijzingen hebben ge meend te moeten maken. Anders gezegd de Raad kan B. en W. wèl ter verantwoording roepen met betrekking tot het feit, dat zij een zeker deskundige wèl hebben aangewezen, niet echter tegelijker- over de vraag, waarom zij anderen voorbij gingen. Ware dit anders, de verantwoordingsplicht door artikel 183 der Gemeentewet op B. en W. gelegd, zou denatureeren en ontaarden in een recht tot medebesturen van den Raad of van sommigen zijner leden, in flagranten strijd zeker met het stelsel, door onze Ge meentewet aangenomen, welke Wet den plicht tot het uitvoeren der besluiten van den Raad onverkort heeft gelegd op het Colle ge van B. en W. en den Burgemeester. De vraag of de heer Ingenieur Lodder van stedenbouwkunde bijzondere studie heeft gemaakt antwoorden B. en W. bevestigend. De vraag, wat de kosten van de gegeven opdracht kunnen zijn, kan niet beantwoord worden. Een voorafgaande kostenbepakng, zeggen B. en W., is ondoenlijk, vooral in dien zooals in dit geval de omvang niet scherp kan worden omlijnd en de bijkomende kos ten niet vooraf zijn te begrooten. De vraag, of B. en W. niet van meening zijn, dat een crediet van deze opdracht aan den raad had moeten worden gevraagd, heeft in groote mate de verwondering van B. en W. gaande gemaakt. De interpellanten toch zijn allen aanwezig Mr. Limburg achf zich niet tot publiciteit gerechtigd en zal geen nadere verklaring doen. De leiding van het P. T. T-bedrfjL De Algemeene Watersnoodcommissie heelt thans ruim 3 miluoen ontvangen. Onze regeering weigert den communist Lo- zofski een visum. Twee personen door een herbergier dood geschoten. Twee atomobilisten door den trein gegre pen en gedood. Te Haarlem heeit de oprichtingsvergade ring plaats gevonden van den R. K, Cen tralen Raad van Prov. Kieskringen in Noord- Holland. Gerchten over het ai treden van Chamber lain, den EngelscLen minister van buiten- landsche zaken, officieel tegengesproken. Regeeringscrisis in Noorwegen. Nederland verliest te Amsterdam een hockey-wedstrijd tegen Dnitschland met 2—1. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 779, Vooruit- Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.08. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt Naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 Maart. Hoogste Barometerstand 779.5 m.M. te Brest Laagste Barometerstand 734.2 m-M. te Janmayen, Verwachting van den avond van 1 tot den avond van e2 Maart: Matig tot krachtigen Zuidwestelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaarbe wolkt, weinig regen, aanvankelijk veel zach ter. geweest in de raadsvergadering van 5 Janu ari j.l. en behooren dus te weten, dat bij de behandeling van het voorstel der begrootings- comtnissie 1926 om het College te verzoeken een uitbreidingsplan te doen ontwerpen voor de terreinen ter weerszijden van den Zuid- wijkermeerweg door het lid den heer Zwager werd voorgesteld een plan te doen ontwerpen voor de geheele gemeente. Na de mededeeling van den voorzitter, dat B. en W. hieraan zouden voldoen, in dien de Raad een crediet verleende, werd het gevraagde blanco-crediet zonder hoof delijke stemming verleend. Men seint ons uit Den Haag d.d. 1 Maart; H.M. de Koningin heeft in audiëntie ont vangen de ministers van staat de heeren Idenburg en Cort van der Linden. ENSCHEDE, 28 Ftbr. Gistermiddag omstreeks kwart vóór 3 uur, brak brand uit in een perceel in de Langestraat, waarin op de bovenverdieping de foto-handel van den beer A. Brusse is gevestigd, terwij! zich in de beneden-verdieping, de banketbakkerij van de fa. Brunsing Bras bevindt Het blus- schingswerk was zeer moeilijk, daar de bo venverdieping niet te bereiken was door den rook. Men wist eindelijk bet huis binnen te treden en na een uur, was men den brand geheel meester. De foto-handel was geheel ui'gebrand. Tegen 8 uur werd opnieuw brand gealar meerd in een groote loods van de fa. Ser- pos aan de Hengelosche straat, waarin een hoeveelheid katoen-afval lag opgeslagen. Hier kon niet veel uitgericht worden. De brandweer bepaalde zich tot het nat hou den van een achter gelegen fabriek. De op slagplaats brandde geheel uit De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt Naar wij vernemen is het bestuur van den Bond van Zeeuwsche Veehandelaren in on derhandeling met een der grootste stoom bootmaatschappijen, om daar het vee uit Zeeland per boot te doen vervoeren, tot een goedkooper vrachttarief te komen, Mochten deze besprekingen tot een gunstig resultaat komen, dan zou deze maatschappij ook een personen- en vrachtboot op ver schillende trajecten laten varen. PARIJS, 1 Maart. Vliegende over Ram- berville in de Vogezen, is een ballon in aan raking gekomen met electrische draden. De ballon stortte neer en de oiloot, een Franschman, werd gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1