irritHExi— |Ah dj 'n Jubeljaar van bijzondere beteekenis. De zetel van Bloembollencultuur. Van 'n oude opgelapte broek. De zetel van Bloembollencultuur. Voornaamste Nieuws Een man van karakter ue Kabinetscrisis. Plaatselijk Nieuws. Het muziekconcours Onderling Genoegen te Krommenie. i' iiiiiwi inii mm i hihnmniim m immuun 11 iinnmhii m'liiiiiui 11 iTTpttihi mini■iiiii—iihiibimmbmi— Dinsdag 2 Maart 1926~ DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16188 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad IVlr. LIS71BURG uit de V. D.-Partij. Waarop de poging van nr. Limburg is afgestuit. Onduidelijke aanwijzingen bij afgesloten wegen. Oe steunactie voor de geteisterde streken- Pater Van der Geest OJP. in den Vrouwenbond. De Bethleheinsbrug te Hillegora. !)e bouwvallige brug in de Bethiehenislaan te Hillegom, die langen tijd veel gevaar opleverde, wordt vernieuwd en krijgt een betonnen bovendek. Hierboven een overzicht van de werkzaamheden. De deelnemende korpsen. Een voorstel vars B. en W. tot aanbieding van het Bronge bouw aan Bloembollen cultuur. VRAGENBUS. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht LAATSTE NIEUWS, Oe abonnement .prijs bedraagt tooi Haarlem en Agentschappen; Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij rooruitbetaling 3.58 Bureau*: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertenties 35 cents pa regei Bij contract belangrijke korting Advertentiën tussen en den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-advv/-. tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. ALe abonnes op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qfjjlft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7af] bij een ongeval met j10, i j tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: t ÖUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen- I t ÜU.M ^oodeliiken afloop- «uU- bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf] bij 'n breuk van f ifj bij verlies v. een oog: Irodi duirp of wijsvinger: 1 wU. been of arm: 1™U» andere een voet of een oog: vinger. Wegens de aanvallen van Mr, Marchant. - Ook neemt bij ontslag als lid der Staten van Z.-Holland. Mr. Limburg heeft thans den volgenden brief gericht tot den voorzitter van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond prof. tnr. R. Kranenburg: Hooggeleerde Heer, Naar aanleiding van de door den leider der partij, mr Marchant, tegen mij gerichte persoonlijke aanvallen, waarop ik mij niet zal verwaardigen te antwoorden, heb ik de eer, mede te deelen, dat ik bedank als lid van den Vrijzinnig Democratischen Bónd Ik zal dus dezer dagen mijn ontslag ne men als lid der Provinciale Staten van Z.- Holland, waardoor ik tevens ophoud lid van Gedeputeerde Staten te zijn. Hoogachtend, gaarne Uw dw dr., LIMBURG Opvolgster van mr. Limburg als Statenlid is mevrouw W. van (tallieVan Embden, lid van den gemeenteraad te Leiden, £r wordt in deze dagen veel gesproken oyer afbraak van het parlementaire stelsel Een van de redeneD van dat verval is wel licht juist, omdat er zooveel wordt g e- praat, en zoo weinig wordt gedaan om het stelsel in stand te houden. Een van de beste middelen om het volk weer vertrou wen in het parlement te doen krijgen is het stellen van nobele daden door leidende politici. Zulk een daad is de boven vermelde van mr, Limburg, het beste antwoord, dat te geven was op de weerzinwekkende ma nier, waarop de vrijz.-democratische leider zijn partijgenoot in het publiek trachtte neer te halen Door daden als nu door mr. Lim burg gesteld, kunnen de politieke partijen weer gezuiverd worden. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft het verschil van meening, waarop de poging van mr. Limburg tot vorming van een kabinet is mislukt, zich geopenbaard in een bijeen komst van de door mr Limburg aangezoch te heeren, een soort van voorloopigen eer sten ministerraad Daar toch bleek, dat het de indruk van de katholieke heeren w;is. dat van het herstel van het gezantschap bij het Vaticaan een kabinetskwestie zou wor den gemaakt Zoover wilden de ch'ristelijk- historische heeren, althans de heer Sloten maker de Bruine, echter niet gaan Hun ge dachte was. dat de minister van buitenland- sche zaken wel een voorstel tot herstel van het gezantschap zoude doen doch dat het kabinet zich van deze poging verder niets zou aantrekken De zaak zou ter beslissing aan de. Kamer worden overgelaten, zonder dat het kabinet als zoodanig zich door mis lukking van de poging tot herstel zou ge deerd achten Toen de katholieke heeren zich bij deze opvatting niet konden aanslui ten. en de christelijk-historische heeren daaraan bleven hechten, viel de geheele combinatie in eens in duigen. Een verzoek van de A. N. W. B. en de K. N. A. C. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben op verzoek van den A. N. W. B. en de K. N A. C. een circulaire gericht tot de gemeen tebesturen, waarin wordt aangedrongen af doende maatregelen te treffen om aan het verkeer, bij versperring van den gebruike lijks® weg, den te kiezen omweg duidelijk aan te wijzen Meestal wordt er een bord geplaats met: „Weg naartijdelijk af gesloten" Aanbevolen wordt het aanb'en- gen van duidelök geschilderde oiilen welke den geheelen omweg aangeven, mei ver melding van den naam van de plaats to' waar moet worden omgereden Ook wordt er op aangedrongen bii herbestrating van klinkerwegen steeds door bet leggen van planken en platen in het 'andbed aan be zwaren voor het verkeer tegemoet te komen. 't Jaar 1926 een jubeljaar! Eén jubeljaar noj wel van bijzondere beteekenis! Waarom? Wijl het samenvalt met het zevende eeuwfeest van St. Franciscus zaligen dood De herdenking van dit feit, zoo heeft Paus Pius XI zelf verklaard, moet zijn als het juweel, de edelsteen te midden van den gouden ring van het jubeljaar. En dat be looft het inderdaad ook te wezen Als 2 Augustus Portuincula de feesten een aanvang zullen nemen, om gedurende een heel jaar door te worden voortgezet, dan weten wij, dat letteren wetenschap en kunst zullen toonen, hun beste krachten gegeven te hebben voor St Franciscus en de franciscaansche zaak. Reeds nu is men allerwegen er druk voor aan den arbeid. Dan is er een oproep gedaan aan alle Derde Ordelingen over de wereld om bij te dragen voor een monument, dat moet verrijzen vóór de Basiliek van Lateranen, die kerk, welke Innocentius III in een droomgezicht zag, gesteund door St. Dommicus en St. Fran ciscus. En in Italië, het land dat de ge vierde heilige geboren worden en sterven zag, zal het eeuwfeest zelfs een nationaal karakter dragen en dus ook van beteekenis worden in de profane geschiedenis der menschheid. Ook katholiek Nederland, wij vertrouwen 't, zal bij het groote Franciscus-Ju'oiló niet ten achter blijven Ook hier. in ons kleine landje, zal nogmaals nieuw enthousiasme worden gewekt, of beter gezegd, het aan wezig enthousiasme zal tot zijn hoogtepunt worden opgevoyd. Dat katholiek Nederland voelf, ja warm voelt, voor de Roomsche zaak, bewees ons het jongst-leden zoo schitterend geslaagde Eucharistisch Congres Eenzelfde voelen zal nogmaals de Room sche harten doorhuiveren, sterker, gewel diger misschien nog, in het besef, dat dui zenden en duizenden thans niet alleen in den geest, maar metterdaad ook meevieren, wat ook zij vieren, de groote huldiging van St. Franciscus, de gropte huldiging der Roomsch-Katholieke zaak. Ik vereenzelvig daar zoo iuist St. Francis cus en de Roomsch-Katholieke zaak. Dit niet zonder reden. Want het moet wel dege lijk door ons allen goed worden beseft: al gelden de toekomstige feestelijkheden ook direct de groote Heilige in casu de herdenking van zijn roemvollen dood de beteekenis ligt tot dieper en meer nog als om de huldiging van den persoon van St Franciscus, gaat het hier om de huldi ging van zijn verheven ideaal: de Christus navolging door de armoede, de Christus navolging door de vereenvoudiging van bet leven, Dat is de bedoeling van de Pausen da+ is de reden, waarom zijn jubilé zoove schitterender zal worden gevierd, als dat van andere groote heiligen, dat is >p stuk van zaken de eigenlijk diepere grond van heel de franciscaansche beweging Hel ideaal van St. Franciscus van Assisie, wij moeten niet denken, dat het een ideaal is illeei voor kloosterlingen, neen. zooals we] len duidelijkste de instelling der derde Orde bewijst, kan ook iedere Christen in de wereld daarin deelen, eenvoudig-weg door meer inniger beleving van het H. Evangelie, voornamelijk bij middel van de vereen voudiging des levens. Het ideaal van St. Franciscus is ook niet alleen een ideaal wat van practisch nut is gebleken voor de middeleeuwen, neen het is een tdeaal voor alle tijden, maar nog wel vee] meer speciaal voor onzen tijd, nu de geest der wereld de geest van Christus immer meer en meer tracht te verdringen, daar door een ieder naar rijkdom en genot wordt gestreefd en de eenvoud des levens in vergetelheid dreigt te geraken Het ideaal van Si Franciscus kan hier echter redding brengen. Het zal weer leeren dep waren geest van ons heilig geloof, die eerst dan door ons ten volle zal kunnen worden begrepen en doorleefd, wanneer wij ons meer onttrekken aan de goederen dezer wereld en naar het woord van den apostel slechts „zoeken naar wal boven is". Dan zal ook eenmaal ons sterven zoet zijn, gelijk het, zoete sterven van St Franciscus, die „zingend uit het leven scheidde." Wij staan thans aan den vooravond der groote feesten Aldra zal aan den Room- scben hemeltrans verschijnen in lichtende slerrenglans de rijke arme van Assisie. Gaan wij niet onverschillig daarhenen, verliezen wij ons niet onder het gewoel der men schen, die daar draven en jagen naar vei- gankelijke goederen en geen oog hebben voor de sterren, die daar boven hun hoof den in stillen gloed te stralen staan Zij wenken ons, de idealen van St Franciscus, zij willen ook ons goede sterree zijn, ook ons voeren naar het land van geluk en vreugde, in de armen van Christus Jezus onzen Heer. Begrijpen wij hun uitnoodiging, volgen wij haar! fr. C. B. O. F. M. f 17025.53 1.10 Vorige opgave Van W. N- Totaal 17.026.63 B. en W. zijn dus van plan aan dc algem. vereenig,ng #oor Bloembollencultuur het Brongebouw aan te bieden om daarin den zetel van de Vereeniging te vestigen. Wij verheugen ons oprecht over dat voor nemen en merken ondeugend op, dat daar mede bewaarheid wordt een primeurtje, dat de N. H, Crt., ongeveer een jaar ge leden lanceerde en waarin het Brongebouw als toekomstige ze'.e! van Bollencultuur werd gedoodverfd. Wij .weten wel. dat er na dien tijd nog heel wat gebeurd is en dat het primeurtje toen wat voorbarig was, maar.... enfin, we schreven immers dat de herinnering er aan wat ondeugend is en we willen maar zeggen: onze nieuwtjes al lijken ze wat voorbarig. komen ten slotte toch uit. Zooals gezegd verheugt ons het denk beeld van B. en W. om het Brongebouw aan te bieden oprecht. Wij herinneren er nog eens aan, dat de a im a a tj e s -1 udpï' in de N. Haarl Crt. de allereerste is ge weest, die indertijd op het gevaar wees, dat Haarlem zijn roemrijke traditie als ze tel van Bollencultuur en Bollenhandel ging verl izen en die «r op aandrong daartegen .na» tregelen te nemen En hoe b^dineerend zijn boutade ook was gesteld, ze was toch wel zoo ernstig, dat er goede aandacht aan werd geschonken van verschillende ^kanten en sindsdien heeft de N. Haarl, Courant nimmer een goede gelegenheid laten voorbij gaan om het goed recht van Haarlem op den zetel van Bollencultuur te bepleiten Onze trouwe lezers zullen t alzoo be grijpen, dat wij ons in het voorstel van B. en W. verheugen. Wellicht zal men er in moeten berusten, dat de tuin van het Brongebouw wordi bebouwd met een beurs gebouw, omdat het Brongebouw zooais het daar staat, wel als administratiegebouw, maar niet als beursgebouw dienst kan doen. Tegen de bebouwing van den Brontuin kan ook moeilijk een bezwaar worden aan gevoerd. Men heeft als zoodanig naar voren gebracht dat wij er voor moeten waken on ze openb tuinen, die longen van onze stad, niet vol moeten bouwen. Een tuin in n stad te midden van een huizencomplex, mag inderdaad als een stadslong worden aan gemerkt en hei is goed te zorgen dat deze niet worden bebouwd; maar als zoo n long kan toch bezwaarlijk de Brontuin gelden Er omheen ligt de Haarlemmerhout, waarvan de Brontuin maar een klein onder deeltje is. Als een ksotbare stadslong is de Brontuin moeilijk aan te mer ken en daarom zal een oordeelkundige bebouwing van den Brontuin noch aan het natuurschoon, noch aan de stadshygiër.e schade behoeven te doe» Een beursgebouw in den Brontuin vermindert le/ens, dunkt ons, den zalennood in Haarlem, al geven wij direct toe dat bij eventueele aanbieding van de Bron aan Bollencultuur, dit li chaam vrij moet zijn, daarin te laten en te doen wat 't wil m.a.w.; dat het vrij moet zijn het gebouw 'te exploiteeren, al zal de gemeente allicht overeenkomsten willen treffen over de aanwending en verdeelitig van eventueele baten. Een vraag, die iemand zich allicht stel ten zal is deze: is de gemeente reeds eige naar van het Brongebouw? Dit behoort toch aan de N.V. tol Exploitatie van Staal- waterbronnen. En de gemeente ligt toch met deze Maatschappij in procedure, iuisi over het Brongebouw? De opmerking is juist, maar men kan er van op aan, dat de gemeente alleen dan t Brongebouw aan Bollencultuur zal aanbie den, als zij ook inderdaad over dit gebouw beschikken kan. Ên inderdaad vernemen wij dat de onderhandelingen ♦usschen de gemeente en de N.V. tot Exploitatie van Staalwaterbronnen over het Brongebouw die eehigen lijd zijn afgebroken geweest, nu weer hervat zijn. Den 26en Maart 1919 nam de gemeente raad van Haarlem het besluit: Aan te koopen van den heer A. A. Sprenger Lz. te Haarlem voor de som van 19000 (zegge en schrijven negentien Qui zend gulden), twee zweminrichtingen aan en bij de Houtvaart B. en W stellen voor in de morgen te houden raadszitting het besluit te nemenom: voor den bouw eeuer dubbele zwemin richting voor kosteloos gebruik aan de Houtvaart ter beschikking van B. en W te stellen een bedrag van 131.000. B. en W. schrijven daarbij, dat de toe stand van de zweminrichting aan de Hout- vpart meer in het bijzonder van dc afdee- ling voor kosteloos gebruik is van dien aard, dat het doen van uitgaven voor hor stel niet meei gewettigd is. Eene afdoende verbetering is slechts te verkrijgen door afbraak van de afdeling voor kosteloos februik en het bouwen eener nieuwe zwem inrichting, eveneens voor kosteloos gebruik De heele oude zweminrichting kostte dus 190.00, om de helft ervan op te knappen yragen B. en W. een crisis van 132000.Wat dus ongeveer neer komt op het koopen van een oude broek voor een riks en er een bedrag van f 15 aan te laten repareeren. Maar in gemoede, kan het niet goed- kooper? De inspecteur der lichamelijke opvoering een uitstekend sportman maar slecht gemeente-econoom, zegt stellig overtuigd te zijn. dat er een nieuwe badinrichting moet komen Maar is het nu ook noodig om als nieuwe inrichting het crème de la crème te hebben? De heer Gerritsz meende indertijo voor 80.000 al een aardige zweminrichting te kunnen krijgen. En de heer Kingma sprak het van huisvaderlijk zuinigen zin getuigen- ting nog wel was op te lappen viel- Lat was 't zuinigst. de woord, dat er aan de bestaande inrich- Vraag: is het onnoodig, dat we in Haarlem een betonnen zweminrichting krijgen? Ran het niet van hout zijn? De houten kast van Sprenger, is toch ook jarenlang meegegaan En met eere. (Ingezonden.) De komst van Pater van der Geest uit Nijmegen, deri beroemden redenaar, is een gebeurtenis voor Roomsch Haarlem. Jaren geleden heb ik Z.Ew op den Ka iholiekendag in Utrecht gehoord; ik was toen zóó onder den indruk van zijn machtig woon 'at ik overtuigd was nog nooit zoo'p indruk vekkende rede gehoord te hebben! Ik heb me zelf toen beloofd» dat ik dien Pater v d. Geest eens naar Haarlem zou zien te krijgen; en waarliik. jaar na iaar heb ik mijn uitnoodiging aan Z.Ew. steeds vrien delijker herhaald, maar altiid zolder eenig succes 't Was te begrijpen, omdat deze Eerw gevierde spreker met zijn tijd moei woekeren, en alles wel moet afslaan, wat riiet dringend noodig is In September 1925 heb ik natuurlijk mijn beleefd verzoek aan Pater van der Geest weer herhaald; maar ik hoorde niets, helaas! totdat ik heel onverwachts na 4 maanden wacbtens opeens het heuglijk bericht kreeg: „Nu kunt U kiezen, juffrouw Peeters. tus- 4 Maart en 16 Maart: ik kan dan naar Haar lem komen voor uw Vrouwen." Ik blij. dat begrijpt U! Ik stel me op 4 Maart een avond voor vol godsdienstig genot. Oók omdat ik zooveel moeite gedaan heb om Pater v d. Geest in Haarlem te krijgen moeten nu alle vrouwen en dames en juf frouwen en jonge meisjes naar dezen beroem den redenaar komen luisteren en niet -oor een wissewasje thuis blijven; meer dan ooit zullen de thuisblijvers ongelijk en spijt hebben. Onze ijverige Missie-Naaikrans werkt te- gewoordig flink voor de arme Drentsche Venen, alles was klaar is. zal ten toon ge steld liggen op den avond van 4 Maart. Dit moest ik er nog even bijvoegen. Ver der verwijs ik naar dc advertentie in dit blad UW PRESIDENTE. De muziekvereeniging „Onderling Genoe gen" te Krommenie organiseert in Augustus 1926 een muziekconcours, waaraan door vele korpsen wordt deelgenomen. De offi- cieele lijst van vereenigingen, die in de wed strijden zullen uitkomen, luidt als volgt; Aideeling Fanfare: Derde Afdeeling: Een. dracht, Amsterdam. Tweede Afdeeling: Dr. Nuijens, West- woud. Eerste Afdeeling: Crescendo, Assendelft Oosterpark, Amsterdam. Afdeeling Uitmuntendheid: Eensgezind heid, Egmond Binnen; Crescendo, Spaarn- dam; Ons Genoegen, Schellingwoude; Ko ningin Wilhelmipa, Beemster; Oefening kweekt Kennis, Ooslwoud. Eere-Afdeeling; Excelsior, Zaandam; Har monie, Assendelft; Onder Ons, Birkshorn; Wilhelmina, Ransdorp; Crescendo, West- zaan; Concordia, Oostzaan; Eensgezindheid, Halfweg; Eensgezindheid. Wormer. De corpsen: Eendracht, Amsterdam; Cres cendo, Assendelft: Oosterpark, Amsterdam; Crescendo. Spaarndam; Ons Genoegen, Schellingwoude; Excelsior, Zaandam; Wil helmina, Ransdorp; Eensgezindheid, Wor mer. nemen deel aan den marschwedstrijd Aideeling Harmonie. Derde Afdeeling: Ex celsior, Limmen; R, K Harmonie-Gezelschap Kunst en Vriendschap. Krommenie; R. K Harmonie St. Fidelis, Velsen; De Harmonie. Amsterdam; R. K. St. Jozef Harmonie, Be verwijk. Tweede Afdeeling: St. Caecili^, Wijker- °og. Eerste Afdeeling: Aurora, Koedijk; Kunst en Strijd, Amsterdam. Afdeeling Uitmuntendheid: Excelsior, Am sterdam. Eere-Afdeeling: Muziekvereeniging Die nier Harmonie, Diemen; Arnold I. v. d Bergh's Harmonie Vereen. Blumentritt, totierdar Harmonie Kapel der Koninklijke Papier Fabrieken De Eendracht, Velsen; Zaanland's Kapel, Kook a. d. Zaan; Ons Ge noegen, Wormerveer De korpsen: R. K. Harmonie St Fideüs, Velsen; De Harmonie, Amsterdam; Excel sior, Amsterdam; Arnold, I. v. d. Bergh s Harmonie Ver Blumentritt, Rotterdam, ne men deel aan den marschwedstrijd. Thans is verschenen het voorstel van B. en W. tot aanbieding van het Bronge bouw aan Bloembollencultuur tot vestiging van haar zetel aldaar, waaromtrent wij gisteren reeds mededeeiing deden, B. en W schrijven aan den Raad: Ofschoon in uwe vergadering van 16 De cember j.l een motie van de heeren Slin- genberg en Bruch om met het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging v Bloembollen cultuur in overleg te treden over hef door de gemeente aan die Vereeniging afstaan van hét Brongebouw, werd verworpen, brengt nadere overweging en gepleegd over leg er ons toe u thans toch voor te stel len het Brongebouw met den daarbij be hoorenden tuin aan .Bloembollencultuur aan te bieden. Hebben wij de stemmen in uwe genoem de vergadering goed beluisterd, dan bestaat er nagenoeg geen verschil van meening over dat behouden van den zetel van Bloer"-- bollencultuur binnen deze gemeente het brengen van een offer door Haarlem recht vaardigt. Dit vooropstellende blijft de vraag wat of hoeveel moet worden aangeboden, want eenerzijds moet en mag het offer, dat gebracht wordt, zijn in overeenstemming met Haarlems financieele positie, en niet onevenredig aan het belang, dat Haarlem bij het behoud van den zetel van „Bloem bollencultuur" heeft, anderzijds moet de keuze van het offer toch zoodanig zijn, dat redelijkerwijze op aanvaarding daarvan mag worden gerekend. Letten wij op deze ei- schen, dan meenen wij, dat bezwaarlijk een betere aanbieding kan worden gedaan, dan hiervoor werd voorgesteld Behoudens de nog nader door u vast te stellen voorwaar den en bepalingen, zouden wij den grond in voortdurende erfpacht willen uitgeven tegen een canon van 1 per jaar. De opstallen daarentegen zullen naar onze meening om niet aan de Vereeniging in eigendom moe ten worden overgedragen, met het recht on der uwe goedkeuring deze te verbouwen en in den tuin een bijbouw te maken, doch onder verplichting de opstallen weder om niet aan de gemeente in eigendom over te dragen, indien te eeniger tijd de zetel der Vereeniging mocht worden verplaatst. Wij geven u dan ook in overweging ons te machtigen voor de gemeente Haarlem de hierboven omschreven aanbieding aan „Bloembollencultuur" te doen. De minderheid van ons College kan zich inet het vorenstaande niet vereenigen. Ook zij is van oordeel, dat voor het behouder van den zetel van „Bloembollencultuur" binnen de- grenzen van Haarlem, wel een of fer mag worden gebracht. Daarvoor echter het Brongebouw met tuin op te offeren, acht zijn niet in het belang van Haarlem. Op die wijze toch zou niet alleen daar ter plaatse het aesthetisch aanzien worden ge schaad, maar ook worden medegewerkt tot eene feitelijke- verkleining van den Hout. Men mag na deze verkleining gering achten bij de overblijvende pl.m. 30 H.A., die de Hout groot is, daartegenover staat, dat bi' de steeds toenemende bebouwing, ook in de omgeving van den Hout, eene uitbreiding indien mogelijk beter ware te verde digen, dan welke vefkleining ook. Boven dien verliest Haarlem doot de wijziging van de bestemming van het Brongebouw, het eenige gebouw met flinken tuin, geschikt voor te houden congressen en vergaderingen Op vorenstaande overwegingen geeft de minderheid in overweging niet op het voor stel om het Brongebouw aan „Bloembol lencultuur" aan te bieden, in te gaan. Vr.: Ik ben voor dag en nacht in betrek king en het recht op 5 dagen vacantie. Is mevrouw verplicht die dagen kostgeld te betalen of niet? Valt de Zondag daar ook onder? Hoeveel bedraagt dat dan? Antw.: Ja, mevrouw dient u kostgeld te vergleden. Vr over loten. Antw.-. Geen enkel- der ons toegezondene :s uitgeloot. Vr.: Heden ontving ik-een aanslagbiljet Schoolgelden der gen: Haarlem Cursus 1925 1926- Voor vier kinderen, die gewoon la ger onderwijs genieten, moet ik betalen 112. Naar welk inkomen is dit berekend en over welk jaar rekent men bedoeld in komen? Gezin is man. vrouw en zes minder- iarige kinderen. Antw.: Dit is berekend naar uw aanslag in het belastingjaar 19241925. Zie dus het aanslagbiljet over dat jaar na. Vr. 1: Bestaat er in Haarlem een R.-K Mandolineclub voor dames of dames en hee ren? Tot wien moet ik mij melden om lid te worden? 2 Ho e reinigt men bruine Nappa-hand schoenen. welke door het dragen vuil zijn geworden? Antw. 1: Wendt u tot den heer F A. de Voss, Voorhelmplein 25 rood. 2. Bet een watje in tetrachloorstof en doop daar de vlek mee. Zoo noodig nawrijven met wat talk. Vr. Is Kunt U mij mededeelen, waar en wanneer de 10 pCt. uitkeering (hetwelk reeds in December 1925 uitgekeerd zou wor den) van de goed zijnde gelden der inleg gers van de Hanzebank plaats heeft? 2 Wat is het adres van den gew. Direc teur Perquin der Bank? Antw 1: Wendt u tot dendirecteur der Hanzebank. 2. Voorstraat, Delft. Vr. 1 Waar moet ik mij vervoegen om kaarten te krijgen voor den wedstrijd BelgiëHolland op 14 Maart? 2. Waar moet ik mij vervoegen voor nlaatskaarten voor den extra-trein? 3. Moet ik nog een pas hebben. Antw. 1-. Bij den N.V.B., v. d. Spiegel straat 21, Den Haag. Prijs gerescv staan- ilaatsen 1.25 Zitplaatsen uitverkocht. 2 V:oor extra-trein The American Ex oress Comp Rnkin 88 Amsterdam Prijs •/an Haarlem heen en terug 2e klasse 9 15 3e klasse f 6.65. 3 Bewijs van Nederlanderschap is voldoen de. Indien u dit niet hebt kunt u een spe ciale pas aanvragen bij den N V B Foto fpasformaat) bijvoegen en 25 cents voor oorto. Mr. Limburg treedt uit den Vrijz. Democr. Bcnd en neemt ontslag als lid der Staten van Z.-H. De liquidatie van het Centraal Bureau der K. S. A. Een runderhorzel-bestrijdingscommissie. Het Landbouw-Credietwezen in Nederland. Het Smeroe-ionds te Batavia geelt een vierde gift, thans van 40.000. voor de slachtoffers van den watersnood. Belangrijke resultaten der Midden-Oost- Borneo-expeditie. Een voorstel van de meerderheid van B. en W. van Haarlem, om het Brongebouw aan te bieden aan de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur tot vestiging van haar zetel aldaar. Doumer, de Fransche minister van Finan ciën gaat a.s. week naar Londen. Rechter Jürgens blijkt een zwaar chulden- register te hebben- Het Noorsche Kabinet heeft zijn ontslag ingediend. Te Sjanghai is staking uitgebroken in de spinnerijen. Zie verder ook Laatste Nieuws «iimwmg Barometerstand 9 uur v,m.: 772. Achteruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.10. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt Naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Maart. Hoogste Barometerstand 76.8 rn.M. te Biarritz. Laagste Barometerstand 739.0 rn.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 Maart: Meest matige zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, eenige regen, aan vankelijk iets zachter. HET KABINET-BETHLEN. WEENEN. 2 Maart. De Arbeite-Zeit meldt uit Boedapest, dat men in Hongaar- sche regeeringskringen in de laatste uren van meening veranderd is en het ontslag van het kabinet Bethlen ieder oogenblik feit kan zijn. De ex-minister van financiën Kallay zou als opvolger van Bethlen in aan merking komen. DE VALSCHE MUNSTERS GESCHIEDENIS IN DE FRANSCHE KAMER. PARIJS, 2 Maart Blum, de Fransche socialistische leider, zal heden in de Kamer interpelleeren over de Hongaarsche valsche munsters-affaire. Briand zal onmiddellijk antwoorden. BOEDAPEST 2 Maart. Het blad Magaya- roszag publiceert het Berlijnsche protocol over de verklaringen van Schulje. Deze noemt prof. Mezzaros, dc uitvinder der val sche munters affaire. Prins Windischgratz was intiem bevriend met Mezzaros. DUITSCHERS TE PARIJS. PARIJS. 2 Maart. De blaen merken op, dat Parijs momenteel overstroomd wordt door Duitschers. In de cabarets van Monl- Martre spelen de orkesten weer Duitsche liederen en zelfs werd geconstateerd, dat eenige Duitschers blijkbaar in 'n goede stem ming verkeerde: „Deutschland, Deutschland über Alles" gezongen hebben. De Libèrté schrijft dat dit wel wat te ver gaat en dat het pact van Locarno, thans wel wat te vrij gevolgd wordt. MEDEDEEL1NG VAN HET ROEMEENSCHE CONSULAAT. AMSTERDAM, 2 Maart Het Roemeen- sche Consulaat deelt ons mede, dat de heer Negrillessi vertegenwoordiger van Fokker, die gearresteerd was in verband met de levering van ondeugdelijke vliegtuigen dezer firma is in vrijheid gesteld. Luit.-kolonel Beroniade en kaptein Minco zullen voor het Militair Gerechtshof moeten verschijnen wegens hel accepteeren van oude en slech te motoren. STAKING TE LEERDAM. LEERDAM, 2 Maart. Naar aanleiding van een loonactie is een staking uitgebroken bij de Leerdainsche stoombootmaatschappij De booten die een beórtdienst onderhouden op Rotterdam, zijn vanmorgen niet uitgevaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1