STADSNIEUWS. V erkeer songe vallen !i— ALLE BEGIN IS MOEILIJK k Sport en Spel. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Dinsdag 2 Maart 1926 Agenda 3 Maart Geen postzegelveiling in Haarlem. Uitbetaling controleerbare overuren rechercheurs- Jubileum C. A. v. Warmerdam. hierboven een foto van den lieer C. Bouwes, die gisteren zijn 25-jarig jubileum vierde als'veerman aan het overzetveer Noord- en Znid- Spaarndammerpolder. Het jaarverslag der Sint Vincentiusvereemging te Haarlem over 1925. pnwg 'riesters van 't H. Hart - Walenburgerweg 9, Rotterdam j Giro no .108807 PASTOOR H. J. J. SAULENN. INGEZONDEN. BEVERWIJK. VOETBAL. Krachtsport. VISSCHEN. De Rietvoorn. Sociëtejf „St. Bavo". Haarlemsche In koop-combinatie, half 9 uur. Cursus Fransch, kwart over 8. Vervolgonder wijs, 3 uur. Bestuur Bakkers, 7 uur. St. Jozef sgezellen-gebouw, Japsstraat 59. Recreatie-avond, 810 uur. Vergade ring Stille Omgang", 8 uur, Bestuurs vergadering „Zwaluwen", 8 uur. Repe titie „Utile Dulci", 8 uur. Gem. Concertzaal. Concert Mannenkoor „Proza en Poëzie, 8 uur. Statenzaal, Prinsenhof. Gemeenteraad, half 2 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Ei ken Donderdag van 89Ij uur.- R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ,,St. Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur, 's-middags van 35 uur, 's-avonds van half 8half 9 uur s Zaterdag» alleen van 9M>12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofslraat 1. Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 2-—4 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegster!, (uitgaande vj,n den Ned R.-K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan bei Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C Bosch). R.-K. Leeszaal en Uitleer, bibliotheek Jansstraat 49 Eiker, dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uut en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereensging, Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 0 K. Bevolkingsbureau. —Gebouw Sint Bavo Smedestraa! 23 van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. it. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen J voor arme zieken der S E V Maan- dags van 3—3 uur. Donderdags van 12 R.-K. Kraam verzorging van de Derde Orde i St Franciscus Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged. Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met uit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, electriciteitsonge vallen Tel. 10231 Zooals was aangekondigd, zou in gebouw „St. Bavo' gistferavond een postzegelveiling worden gehouden. Volgens de onlangs door den raad gewijzigde Winkelsluitingsverorde ning is het echter verboden, tenzij met schriftelijke vergunning van B. en W., roe rende goederen in het openbaar te verkno pen, te veilen of ten verkoop aan te bie den, alsmede van dergelijke goederen open bare verkooping te houden of te doen hou den op de dagen en uren, waarop volgens art. 1 der Winkelsluitingsverordening de winkels gesloten moeten zijn. Onder deze bepaling viel ook de postzc- gelveiling. Wel was hiervoor toestemming gevraagd aan B. en W., doch deze was door hen geweigerd. De veiling kon toen niet doorgaan in gebouw „St. Bavo", waarom men naar „Dreefzicht" trok, dat in Heem stede gelegen is en waar dus, zooals vanzelf spreekt, de Haarlemsche verodening niet van toepassing is. Daar heeft, naar wij ver nemen, de veiling een vrij druk verloop ge- bad. De belangstelling was grooter dan men verwacht bad, terwijl er flink verkocht werd In April zal waarschijnlijk weer een vei ling in „Dreefzichtgehouden worden, wel ke 3 4 dagen zal duren. Door de afd. Haarlem van den Algemte- ner Bond van Politie-personeel in Neder land, van den Bond van Christelijke Politie ambtenaren in Nederland en van den Ned. R. K. Politiebond „St Michael" is een ad- advies aan de gemeenteraad gericht, waar in gevraagd wordt het voorstel-Klein, om den bctrelfenden begrooüngspost met 1 te verhoogen voor de uitbetaling van con troleerbare overuren aan rechercheurs, niet te verwerpen. In de toelichting op het adres wordt er op gewezen, dat de toelage van 75, welke een rechercheur jaarlijks g.eniet boven zijn bezoldiging, het karakter moet hebben van belooning voor specialen arbeid, hetgeen is vastgesteld in de raadsvergadering van 30 October 1907. Deze toelage was reeds vast gesteld, vóórdat van het maken van over uren bij de politie bij verordening een rege ling werd vastgesteld. Verder wordt opgemerkt, dat op de voor laatste gehouden vergadering van de Cen trale Commissie van Georganiseerd Over leg voor bet Politie-personeel de voorzitter de billijkheid inzag, dat de rechercheurs de door hen gemaakte overuren terug kregen en hun daarvoor een vergoeding van 25 pet. waarom de Commissaris van Politie ver zocht was, met het samenstellen yan de be grooting voor 1926 daarmede rekening te willen houden. Op de laatst gehouden vergadering dier Commissie is uitdrukkelijk betoogd dat geen overgeld begeerd wordt doch dat mer. het onnoodig overuren maken wenschte te gen te gaan en men zijn réchten wilde ge ëerbiedigd zien. Onze 'stadgenoot, de heer C. A. v. War merdam herdacht gisteren, zooals wij reeds eerder mededeelden, den dag waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad jran de Incasso- bank te Amsterdam, De heer v. Warmerdam is thans kassier bij de Incassobank. Dien dag heeft bet den jubilaris geens zin aan hartelijke en waardeerende bewij zen van belangstelling ontbroken. Des mor gens had een huldiging plaats door directie en personeel. Deze huldiging had op het bureau der bank plaats. Daar waren de leden van het personeel vereenigd. De heer R. Willemse Jr.,- een der onder-directeuren, sprak den heer v. Warmerdam in sympa thieke bewoordingen toe en hij prees den ijver en nauwgezette plichtsbetrachting van den jubilaris. Namens het personeel overhandigde de heer Willemse den jubilaris een enveloppe met inhoud en hierbij verbond spr. den wensch, dat de jubilaris voor het hem ge schonken bedrag een of ander voorwerp naar zijne keuze, zou koopen, waardoor dan de herinnering aan degenen, die het schon ken, zou blijven voortduren. Deze eerste huldiging, n.l, door het per soneel, werd gevolgd door een complimen- tatie van de directie. Hier voerde de heer Roelofs het woord. Uit zijn woorden sprak de achting die het bestuur der bank voor zijn ondergeschikte heeft en de sympathie welke de heer v. Warmerdam bij zijn supe rieuren heeft weten te verwerven. De heer Roelofs wees op het feit, dat de jubilaris tijdens zijn loopbaan zich zoovele vrienden had geworven en hoe kort geleden spr. ook den heer v. Warmerdam had iee- ren kennen, toch, zoo verzekerde hij, mocht een di-ectie traisch gaan op het bezit van dergelijke plichtsgetrouwe ambtenaren. Bij deze waardeerende woorden voegde de heer Roelofs namens de directie een stoffelijk huldeblijk terwijl den jubilaris tevens de mededeeliug werd gedaan, dat de directie aan de Maatschappij voor Nijve-- heid en Handel een herinncringsmedaille voor dit heuglijk jubilé had aangevraagd. Nog dient vermeld te worden dat de kas- siernplaats op het kantoor der bank ter ge legenheid van het jubileum door de goede zo-gen van het personeel was versierd. On noodig te zeggen dat den jubilaris geduren de den geheelen dag zeer vele schriftelijke en persoonlike gelukwenschen bereikten, waarbij veie bloemstukken. Het was voor den heer v. Warmerdam een onvergetelijke dag. zij gemeld dat het aantal gezinnen bedroeg zijn enkelen, door de in het afgeloopen jaar 182, aantal feestkinderen 244, terwijl de begonnen werkzaamheden niet meer in staat De Secretaris der Algemeene Commissie rapporteert De vergaderingen der Commissie werden geregeld gehouden. In het bestuur of de le den kwam geen verandering. De commissie werd uitgebreid met één lid, doordat Broeder J. Vermeijs zitting nam voor de conferentie van den H. Johannes den Dooper. De rijksbezuiniging werkte nog steeds door, want óok dit jaar zijn slechts drie kin deren aan de voogdij der commissie toever trouwd. De besteding van kinderen, niet onder voogdij gesteld, heeft dientengevolge op ruimer schaal weder plaats gehad. Voor deze kinderen wordt geen rijkssubsidie ge noten en komen deze grootendeels ten laste der commissie. Ket aantal kinderen onder voogdij der Commissie geplaatst bedroeg op 31 Decem ber 1925 95, zijnde 64 jongens en 31 meisjes, waarvan geplaatst in gezinnen 34 jongens en 19 meisjes, en in gestichten 26 jongens en 10 meisjes 2 jongens zijn in militairen dienst i jongen op de kweekschool voor onderwij zers, terwijl 2 meisjes in een sanatorium wor den verpleegd. Het aantal bestedelingen niet Onder voog dij der Commissie geplaatst, bedraagt 38, zijnde 18 jongens en 20 meisjes, allen in ge stichten geplaatst. In 1925 weiden onder voogdij der Com missie geplaatst 2 jongens en 1 meisje de onder voogdijstelling van een jongen was op het einde des jaars nog loopende. In dat jaar werden zes jongens en twee meisjes meer derjarig. Het aantal gewone bestedelingen werd met vier jongens en vijf meisjes uitgebreid, zoodat onder leiding en toezicht der Com missie in het geheel zijn geplaatst 133 kin deren. Het jaarlijksohe bezoek aan de kinderen gaf veel reden tot tevredenheid het geeste lijk en maatschappelijk leven der kinderen was heel goed, terwijl ook de verzorgers der kinderen zeer tevreden waren. De busjes voor het doel der besteding in de stad uitstaande, brachten op in den zo mer 914.05, en in he najaar ƒ871.25, teza men 1785.30 een mooi bedrag waarvoor de Commissie zeer dankbaar is. Ook ontving de commissie haar aandeel in de opbrengst der Weldadigheidszegels voer het kind 1924/25 zijnde een bedrag van 560.-. De Commissie brengt dafik voor den ge noten steun, waardoor het mogelijk is ge weest aan vele verwaarloosde kinderen een Christelijke opvoeding te geven. De inkomsten bedroegen 29126.42 De uitgaven 31132.58 zoodat het nadeelig saldo be draagt 2006.L6 Een kind moet op zijn tijd een feestje heb ben en onthaald worden. De ettelijke hon derden guldens daarvoor gebruikt zijn wel besteed en onbetaalbaar ist eenvoudig, de reine opgetogen kindervreugde, die hier door verwekt wordt. Ook dit jaar werd daar om weder het kinderfeest georganiseerd op 29 December. Hef. verslag van den secretaris luidt Wederom is op de gebruikelijke wijze het Z.g. Kinderfeest op 29 December 1925 ge houden. Op zeer afwisselende wijze hebben de kinderen zich buitengewoon vermaakt. De traditicneele versnaperingen werden in ruime mate verstrekt. Het feest werd opge luisterd door het optreden van een humoris tisch trio. Het hoogtepunt van den middag was natuurlijk de intocht van St. Nicolaas. Hij hield een toespraak tot de kinderen, en verraste tenslotte ieder kind met een aardig souvenir. Bij het einde van het feest werd ei- een grocte uitdeeling gehouden aan alle be zochte gezinnen. De uitdeeling bestend uit krentenbrood. rnnl-i^rwsr an rüct Tan kosten waren 556.77. St. Aloysius Vereeniging. Verder gaande kom ik dan tot de St. Aloy sius vereeniging. Vele jongens melden zich aan en de op komst op Woensdagmiddag is over 't alge meen goed. In het jaar 1925 werd jn de bus jes een totaal bedrag van 2035.62 verzameld waarvan 1651.- aan den Bijzondereu Raad kon worden afgedragen. Het liefdewerk der spijskokerij breidt stelselmatig hare capaciteit uit. In het afge- icopen jaar werden 43421 porties warme spijs verstrekt. Dit vertegenwoordigt eene toename van ruim 7000 porties, gelijkmatig verdeeld over de conferenties en de Kinder voeding. De uitgaven bedroegen in totaal 6421.94. Dit uitnemende liefdewerk eischt naast veel zorg, veel vakkennis en toewijding hetgeen door de Spijskokerij ter eere Gods gedaan wordt. Wij brengen haar daarvoor gaarne onzen innigen dank, doch deze is veel te zwak. Laten de betreffende Brs. zich ech ter overtuigd houden dat zij wel heel bij uit nemendheid uitvoering geven aan het Evan gelisch bevel van Jesus Christus Zeiven om de armen en hongerigen te spijzen, het geen de rijkste beloften inhoudt voor hier namaals. Wat de bijzondere liefdewerken betreft kom ik tenslotte tot het liefdewerk der bi bliotheken en dat der Stille Armen. De Se cretaris van het eerste liefdewerk schrijft De Bibliotheken. Er was een tijd, dat de menscheii niet la zen maar het lezen overlieten aan de kloos terlingen, welke iaatsten tevens zorgden voor het schrijven der boeken. Karei de Groote leerde zelf nog lezen op lateren leeftijd. De boekdrukkunst waardoor meerdere boeken konden worden gedrukt en de ge schreven boeken vervielen, bracht de men- schen tneer tot lezen en in den tegenwoor- digen tijd zijn zij, die niet lezen kunnen, te tellen. Daarom neemt de lectuur tegenwoor dig ook aanzienlijk toe en zijn de tijdschrif ten ontelbaar. Het liefdewerk der bibliotheken hoopt aan den leexlust van hen, die goede lectuur wen- schen. tegemoet te treden, en de lectuur in goede banen te leiden. Talloos is het aantal der neutrale bibliotheken, dat onder de Katholieken ook menigen lezer van zijn boe ken kan tellen boeken die in vele gevallen tegen Godsdienst en zeden zijn. In Haarlem zijn zeker maar weinige stra ten, die niet in hare onmiddellijke omgeving een leesinnchting bezitten zoowel m ue ge goede wijken, waaj het slechte boek, onder een mooien omslag en met deftige buiging aan de leesgragen wordt uitgereikt, als in de achteraf gelegen gedeelten, waar aan de jon gere hij, zoowel als aan de oudere zij, het vieze, beduimelde slechte boek onder een eveneens bedekt sclioonen titel en vriende lijke woorden wordt overhandigd. Veel zijn de gelegenheden tor lectuui in een onzer straten der stille wijken, waar weinig winkels zijn, zijn behalve een aardap pelwinkel, over een lengte van een zestigtal huizen twee leesinrichtingen te tellen de „Lord Lister's" en de „Moordverhalen" vullen de étalagekasten. Wat aen stroom van verderfelijke lectuur, wat een bron van ondeugd en misdaad. Hoe schoon is het liefdewerk der bibliothe ken in haar pogen, naast dezen moddervloed een helder vlietend water te doen stroomen, om den leesgragen aan gezonde lectuur te helpen. Hoe edel is het hier te heipen, te steunen met woord en daad, om zooveel mo gelijk in de gezinnen de goeds weldadige lectuur te verspreiden. Vier bibliotheken bezit de St. Vincentius vereemging te Haarlem een op de nieuwe Groenmarkt 22 een in de Hagestraat 49 een in de Generaal Cronjéstraat 2 en een in de Klarenbeekstraat 60. In de eerste drie wordt tweemaal per week boeken uitgereikt in de laatste éénmaal. In dit leesseizoen October 1924 toi en met April 1925 bleef het aantal lezers (1097; en het aantal uitgegeven boeken ter lezing (44090) ongeveer gelijk aan de twee voorafgaande jaren. Gedurende het tijdvak Mei tot October Zijn de bibliotheken te Schoten, op de Groen markt des Vrijdags en die in de Klarenbeek straat gesloten. De bibliotheek in de Hage straat blijft gedurende den zomer alleen des Vrijdags geopend. Dit wordt gedaan, omdat, zoodra Paschen in het land komt, het aantal lezers afneemt. Waarschijnlijk vindt dit zijn oorzaak in het lengen der dagen, in het ontwaken der aan de bibliotheek hunne hulp te verleenen. gg maar hun heengaan is niet een gevolg van een jg verlies aan ijver. Laten de bezigheden het f| weder toe, dan zijn zij de eersten om weder g met vuur aan het werk te gaan. Ook gedurende het leesseizoen mocht we derom de hartelijke steun worden ervaren der bijdragende leden, die tegemoet komen in 3e groote kosten van aanschaffing en re paratie der boeken, van de Eerwaarde Zus ters aan de Westergracht, die weder huis vesting verleenden van allen die op eeniger- lei wijze door woord en daad dit Liefdewerk een goed hart toedragen en ook door boek geschenken onzen boekenschat vergrootten. De Commissie voor het Liefdewerk der bibliotheken is naast den Bijzonderen Raad en zijn President, naast de conferentie's die haar de meest gewenschte lezers bezorgen, grooten dank verschuldigd aan God, die dit liefdewerk blijft zegenen in zijne voortdu- rende% werkzaamheid, gesteund door het voorbeeld van den patroon, den H. Vincen- tius. De PRIESTERS VAN HET H HART hebben sinds 't vorig jaar 'n nieuwe Missie in Ned. Gost-lndië. Voor die Missie .op Zuid Sumatra vragen wij Uw hulp, n.l Uw gebed en Uw aalmoes. Elk offertje is welkom. Weldoeners ontvangen gratis „De Missiepost", 'n fraai geïllustreerd blad illilii!IiiilliiiUi:!:.iik'kili!lfflUIiiin3lilMiSiliiiil!!Q!ialll!i!Si;;luii!liili8lffinHlliiiriilllliin - - il'll i IIIIIIIIIIIBMII I Yr'SitS'Jtf De Stille Armen. Hoe groot de armoede en het leed was, waarmede de commissie voor de stille armen in het afgeloopen jaa in aanraking kwam. even groot, ja nog grooter is de hulp vaardigheid en sympathie geweest van vele weldoeners, bekende en nog veel meei on bekende, die met vaak vorstelijke giften on ze Commissie in staat stelden om haar taak naar behooren te vervullen. Zonder den steun dezer edele menschenvrienden, die behalve veel geld een groote mate van liefde blijken te bezitten voor de stille armen dezer ongun stige tijden, zou het onze Commissie niet mo gelijk zijn geweest zooveel leed te verzachten en instorting te voorkomen. Zonder hun steun is ons liefdewerk, die nieuwste loot aan den boom van het Vincentiaanscli leven zelfs niet bestaanbaar. Het is waar, dat het Liefdewerk veel geld kost, maar ieder onzer zal toch inzien, dat met eenige bonnen in de hand en hét broederwoord op de lippen, kortom de gewone middelen, waarmede onze St. Viucentius-vereeniging reeds zoovele wonderen heeft verricht in de natuurlijke en bovennatuurlijke orde, voor onze Commis- te in de gevallen, die haar worden voorge legd niets te bereiken valt. Wij moeten wer ken met zwaarder geschut. Onze werkwijze bestaat in het verleenen van voorschotten als ons blijkt, dat daarmede de situatie te redden is wij verleenen kleine credieten en geven wekelijksche ondersteuning als een uitzicht op afdoende hulp «os niet direct voorhanden is. De Conferenties. Het aantal bezochte gezinne bedroeg dit jaar Voor de conferentie va den Heiligen Antonius 26voor de conferentie van den Heiligen Johannes den Dooper 46 (Plus 12 woonwagens) voor de conferentie van O.L. Vr. v.d. H. Rozenkrans 26 voor de confe rentie van de Heilige Elisabeth en Barbara 17 voor de conferentie van het H. Hart 6 voor de conferentie van St. Joseph 25 voor de conferentie van den Heiligen Bavo 28 samen 170, of 25 gezinnen meer dan verle den jaar. Hef totaal der uitgaven van de vereeni ging resumeerde, kom ik tot de volgende cijfers Bijzondere Raad 8985.53 Liefdewerken 46431.29 Conferenties17286.5., Samen 72703.38 of ruim 2500.- meer dan verleden jaar. Ik ben hiermede genaderd tot het einde van mijn verslag en het zij mij vergund hier aan nog een enkel persoonlijk woord toe te voegen. Op de allereerste plaats zij het mij vergund namens de Haarlemsche Sint Vin- centius-Vereeniging een hartelijk woord van dank te spreken aan de vertegenwoordigers van het Kerkelijk Gezag te dezer stede, waar mee wij de aangenaamste relaties onderhiel den en den volsten steun reeds mochten ge nieten. Deze samenwerking wordt dezr-e zijds op zeer hoogen prijs gesteld daar het voor onze vereeniging een levensbelang is, zich in het bezit te weten van de sympathie der geestelijkheid. Op de tweede plaats zeg ik persoonlijk dank aan al de ijverige secre tarissen van onze onderafdeelingen, die mij i door hunne nauwkeurige rapporten in staat natuur, waardoor de mensch kan genieten i stelden, dit uitvoerig jaarverslag uit te bren- van het lezen in het ongeschreven boek van Gods schoone schepping, die iederer, dag dag en ieder oogenblik, op iedere plaats, vol op het schoonste genot aanbiedt voor li chaam en ziel. Wat menschelijk verstand en menschelijke fantasie ook neerschrijven in het leesboek, de alvermogende Schepper kan meer Hij s de Sch epper bij voortduring en vo! afwis seling, in zijn boek der natuur de grootsche wonderen in bloem en blad, in steen en in dier, in lucht en water, tentoongesteld. Zoodra echter de donkere dagen komen, en de lange avonden, de natuur slaapt en ijs en sneeuw hoogtij vieren, dan is onze bi bliotheek weer een welkome vriend Het verschil tusschen winter en zomer valt duidelijk op te merken uit het aantal boeken, gedurende den zomer gelezen uit de bibliotheek van de Groenmarkt een aan tal van 4900, tegenover een getal van 7500 in den winter Daarbij komt nog dat de le zers wanneer hun bibliotheek gesloten wordt, zich nog voegen bij Groenmarkt of Hage straat, zoodat het aantal lezers daardoor nog stijgt Aan het uitreiken der boeken nemen deel 14 Vinceutianen en 30 oudere en jongere helpers. Zij kwijten allen zich dappe, van de vrijwillig op zich genomen taak In den aard van het liefdewerk, het uitgeven van boeken ligt ook een zekere aansporing, een weldaad die zich zelve loont. Hetzij door den dank baren toon, waarmee een lezer het ontvangen boek den volgenden keer terugbrengt met het verzoek nog zulk een mooi boek te mogen ontvangen hetzij door te voldoen aan het driftige verlangen van den jongen knaap, die haastig vraagt of het jongensboek is terug gekomen dat hij zoo gaarne zou hebben. Hij spoedt zich huiswaarts, roept het toe aan ge- buren en vrienden, dat eindelijk dat boek in zijne handen is en zijn jonge hart is niet rustig totdat de laatste bladzij is verslonden en het nog 6 en 7/8 dag duurt voordat hij een nieuw boek kan ontvangen. Het grootste getal der lezers bestaat uit jongeren, ouderen schijnen de bibliotheek van onder tot boven te kennen of wel de lust tot lezen is bij de ouderen aan het minderen. De jongeren voeren echter de meeste boeken mede. Vandaar dan ook dat de bibliotheken het beste kunnen worden aangevuld met jongensboeken en meisjesboeken. In dub bel opzicht brengen deze rente op de jeugd leert de onzinnige hedendaagsche lectuur ontberen en geniet aan den anderen kant de levenslust en het geestelijke voedsel, dat het ware jongens- of meisiesboek haar biedt. In de rijen der Vincentianen die zich voor dit Liefdewerk beijveren, zijn in het afge- gen. terwijl ik ten slotte namens den Bijzon deren Raad, alle leden onzer vereeniging dank en hulde breng voor hunne in het afge loopen jaar betoonde ijverige plichtsbetrach ting, de nauwgezette uitvoering hunner werkzaamheden en hunne navolgenswaar dige voorbeelden van offervaardigheid. De traditioneele roem en ongerepte, naam onzer roemruchte vereeniging werd hierdoor on geschonden ,steeds bewaard. Ik moge dan eindigen met eene opwekking tot volharding. Boven den ingang van het trotsche gebouw onzer Katholieke Keizer Karei Universiteit te Nijmegen, staat als lijfspreuk In Dei nomine feliciter Ik zou die schoone woorden tot alle Haarlemsche Vincentianen willen richten In Dei nomine, feliciter Gaat voort op den ingeslagen weg, God zij met U en Uwe Vereeniging. Naar wij vernemen is de Zeereerw» heer H. J, J Saulenn, pastoor der parochie van den H. Jacobus te Spaarnwoude aan de Liede, die wegens ongesteldheid sedert kort ter verpleging ir» de Mariastichling te Haar lem was opgenomen, aldaar van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Ernstige val. Zondagmiddag kwam op den Zijlsingel een wielrijder door het breken van de voorvo. te vallen. Hij kreeg een verwonding aan de kin, enkele schrammen in het gezicht, en brak twee tanden. Ten huize van een ken nis in de buurt werd de man verbonden. Aanrijding. Zaterdag heeft er op de Oostvest een aan rijding plaats gehad tusschen een wielrijd- ster en een motorrijwiel met zijspan. De be stuurder van de motor kon bij het nemen va een bocht zijn stuur niet houden en ree.' tegen een fiets op, bereden door een 35-ja Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. POLITIEK a LA BAISSE. Dc politieke beurs is slap. Een kalme, flauwe markt. Colijn lager. Dr. de Visser nog lager. Mr. Limburg het laagst. Het parlement gedrukt. De kopstukken verdeeld. De fractieleiders teleurgesteld. De volksstemming verlaten, onverschillig, zuur bij bitter af. Dat zijn zoo de berichten van het dagelijk- sche politieke beursoverzicht. De baissiers zijn in grooten getale aan de markt om er een eind aan te maken, doch zij die tot operatics in staat zijn blijken niet geneigd als hoekman te fungeeren. En het wordt toch heusch tijd. Velen hooren de klok luiden en niemand weet nog waar de klepel hangt. Alleen dringen zich velen rond het poli tiek klokgelui en beraadslagen dat het ein delijk eens uit moet zijn. Laten wij nuchter de zaken bezien en ons vrij houden van geleerde betoogen want elke ketter heeft zijn letter vooral in de politiek die nog meer ketters dan letters telt. R.K.A.R. en C. H. dreven gedrie de coali tievennootschap. De C.H. trokken zich terug. Voor eens en altijd. De A.R. alhoewel in gedrukte stemming handhaafden het regeeringsniveau. De R.K. toonden zich prijshoudend voor de coalitiepapieren. Resultaat. Dr. de Visser bleek niet in staat de coalitie te lijmen. Mr. Marchant had met zijn concentratiepa pieren waarvan de R.K. er 'n groot deel voor hun rekening moesten nemen geen succes. Mr. Limburg kon het met al zijn bestaande en erkende sympathieën in den lande niet verder brengen, dan de ontslagaanbieding voor de hem opgedragen functie Uiteindelijk gevolg. Het is mis. De coalitie is kapot. Het niet coalitiedeel bedankt voor de eer. Buitenstaanders wagen zich niet aan het echec. - Wij, katholieken kijken de kat uit den boom Maar wij zijn toch een volkspartij. Wij hebben zooveel jaren politiek zaken gedaan. Zijn wij het nu ineens verleerd- en durven wij de moeilijkheden niet aan Komaan wij moesten als volkspartij, een voorbeeld geven wat zulk een voornaam deel van de natie in deze omstandigheden te doen staat. Meer aanpassingsvermogen. Als de tijden veranderen de bakens verzetten. Landsbelang stelt toch zeker wel hooge eischen en het is beter fouten te maken dan in het geheel niets te doen. Momenteel doen wij geen laars. Wij poetsen de schoenen der kabinetsformateurs wat op en wenschen hen goeden sier. Zij krijgen zelfs de beste wen schen mee. Het laatste wat je kunt nalaten. Komaan, zou er nu eens geen initiatief van ons kunnen uitgaan en van twee kwaden het beste kiezen. Zoo schieten wij ook geen spaan op. Noch het land, noch de parlementaire machine, noch de fractie, noch de kiezers hebben belang bij een benoeming van Mijnheer A. of B. van wien een elk al van te voren weet dat hun pogingen toch op niets uitloopen. Het is alles maar schijn. Politieke poppenkast. Als wij, ons mei goeden wil en durf uil den noodtoestand noodzakelijk gemaakt aan tafel zetten en het wordt een kwestie van te zijn of niet te zijn voor het Nederlandsche volk, dan komen wij over veel heen, over meer dan gedacht wordt en wij overstappen een periode, die nu eenmaal achter ons ligt. Wij hebben het niet gewild. De nieuwe tijd, de e.v. nieuwe verhoudingen zijn ons opge drongen en wij, katholieken zijn een volk van 20 eeuwen, wij zijn alle tijden, wij schik ken ons in alle omstandigheden met behoud van de ongereptheid van ons beginsel. Neen zakelijk is onze houding niet. Mo gelijk erg voornaam. Er moeten zaken gedaan worden. Groote en grootsche zaken. En als zakenmensehen maandenlang den tijd hebben gehad te wikken en te wegen, het verloop gade konden slaan, :de conse quenties bedacht en afgedacht hebben, dan zijn zij, -gereed tot handelen en durven den knoop door te hakken. Mistoestanden weg kijken bestaat nu eenmaal niet wel wegwerken Moge onze leiding spoedig tot initiatief en handelen overgaan De frissche en eeuwig durende jeugd van ons keizersvolk weet zich heusch wel aan te passen als de leiding maar zegt „zoo moet het en niet anders In dit verband doen wij.^en beroep op de leiding want de avond valt over de kiezers en het licht moet schijnen. Onze papieren verliezen bij de massa te veel aan beleggingswaarden. A la hausse en niet a la baisse. KAMERBEEK Naschrift. Inzender is niet erg duidelijk. Bedoelt hij met a la hausse samengaan der Katholieken met de S.D.A.P. in één regee- ringsbloc, dan zouden wij dat liever een wilde speculatie noemen met als einde het slot van de meeste speculatie ons bankroet, althans ons ideëel bankroet. Redactie. van de te bouwen 132 ge ieeute*"oniiig«a, hield dezer dagen een vergadering van de ge gadigden die zich aanmeldden voor bedoelde perceelen. Niet allen hadden aan dien oproep gehoor gegeven. Later bleek dat er werke lijk goed practiseerende Katholieken waren overgegaan naar „Volkshuisvesting. Op zichzelf een heel gewone benamina, doch practisch komt het hier op neer, dat de leden 9/10 rood getint zijn en. het bestuur bestaai uit de vooraanstaande S.D.A.P .-leden van Schoten Daar waai' de Katnohekeu van Schoten, inet mindere betaling voor de bestrijding der administratiekosten zich hadden kunnen wenden tot „St. Bavo", is het een raadse I waarom dit niet gebeurde. Komt het soms dat er helaas nog katholieken zijn, die niet hun' eigen blad lezen en daardoor onkundig blij ven van wat er gebeurt m eigen kringen en alleen daarvan op de hoogte worden, gesteld wat de neutrake pers vermeldt. Is her soms een geopperde onverschilligheid te^c -ver collega's op kantoren of werkplaatsen dat men gerust in een neutrale bouvvereen:- ging durft te gaan. Of kan dit soms opgeld doen, wat ik juist ook dezer dagen vernam, dat wanneer ingezetenen van Schoten komen informeeren ter secretarie aan welke bouw- vereenigingen de 132 gemeeutewoningen worden verstrekt, de respectievelijke ver- eenigingen worden genoemd met vermelding dat „Volkshuisvesting wel de soliedste bouw- vereeniging is Deze adviezen toch worden verstrek! door gemeenteambtenaren in tijd en dienst der gemeente. Welke reden dan ook. Katholieken van Schoten, wees! er van overtuigd dat Uw belangen het best behar tigd worden door de Katholieke Bouwver- eeniging „St. Bavo". Of is net U onverschil lig naast wien ge woont, of laat het U koud met welke kinderen Uw kinderen omeaan Ongetwijfeld neen. De bouwvereenigicc „St Bavo' is ie. eenigste Coöperatie te Schoten, die zich het meest geïnteresseerd heeft voor de volkshuis vesting. Zij bouwde 37 woningen aan Linden- Eiken- en Beukenstraat, 52 woningen aan de Haitsm3 Mulierstraat en omgeving, 19 wo ningen achter de gemeenteschool te Oud- Schoten, zal nu gaan beheeren 32 gemeente- woningen en hebben in aanbouw 100 wo ningen te Oud Schoten, een totaal van 2-h' woningen. U beleefd dankend voor de plaatsir.-. Een lid van „St Bavo." Geachte Redactie, ik U opname van het Beleefd verzoek .Iers taande. Ondanks de sedert jaren gemaakte propa- :da van de katholieke stands- en vakor- anisaties, waarin steeds werd gepropageerd rige juffrouw. De dame ontwrichtte bas ,,Kat'. 4; hen organiseert U in Katholieke TTz> erliani» J»itn 'iaar \i-c\rA' .f Jt:j:_i schouder. De schade aan haar fiets word', vergoedt door den eigenaar van het motor rijwiel. loopen seizoen nagenoeg geen veranderingen Etalage-week. Half April houdt de Bree- op te merken Slechts een enkele, die zich straat-vereeniging een etalage-week, waar aan een ander liefdewerk wijdde, en daardoor de bibliotheek moest verlaten, valt te ver melden. Ook in de gelederen der oudere en jongere helpers is weinig mutatie merkbaarzeker aan een wedstrijd voor het publiek zal wor den verbonden. Het staat vast, dat ditmaal niet dc hoeveelheid gekochte goederen de kansen op he winnen van een prijs zal be palen. maar de meerdere omindere opmer- vereemgiugen; is et tot den huidigen dag nog niet mogelijk geweest de massa te door dringen van hef noodzakelijke daarvan. Dik wijls worden er motieven gezocht otn buiten de organisatie te kunnen blijven, anderen weer trachten argumenten aan te voeren waarom zij niet Katholiek georganiseerd zijn, doch wat !k dezer dagen vernam is vermel denswaard, omdat er noch moreel noch fi nancieel voordeel, wel nadeel, was te bereiken. De bouwvereeniging „St. Bavo" te Scho ten, welke ook 32 woningen disponibel heeft Uitslagen: fammen 1 Onze Gezellen J 2—1. Zondag speelde hel eerste elftal een me daille-wedstrijd tegen Limmen 1. Voor rus', kon Onze Gezellen nog niet goed haar spel ontwikkelen, zoodat Limmen. na ongeveei een half uur spelen onhoudbaar doelpunt. Hierna gaat het spel gelijk op. Voor rust nog weet O. G. gelijk te maken Rust komt met 11. Na rusf zijn de bordjes verhangen en is Gezellen overwegend in dc meerderheid en de Limmen-verdediging heeft het hard te verantwoorden. Door schitterend werk van den Limmen-kecpcr blijven echter doelpun ten uit. Einde kwam met i1 Na 2 maai 7Y: minuut verlenging weet Limmen uit eer. der weinige uitvallen te doelpunten, zoodal de wedstrijd eindigde in een 21 overwin ning voor Limmen. Bij het derde elftal deelde V. V. F., hoe- we! reeds te laat. mede. dat V. V. F. geen 2e elftal kon bijeenbrengen, zoodat de jon gens van het 3e voor e.s naar de Spaara- bovenweg moesten SINT KAMPIOEN Zondagavond 28 Februari 1926 werden de worstelwedstrijden zwaargewicht voortge zet in gebouw Odcon. lc Rotterdam, waarin de heer J. Sint uitkwam. Meer dan eens is gebleken, dat indien Sint uitkomt in een wedstrijd van minder belang, bijv. invitatie- wedstrijden, districts wedstrijden of ander zins. de mal door hem betreden wordt mei een zekere nonchalance, welke bet ergste doet vreczen; doch staat de titel "an Ned kampioen op het spel, dan is het .of gevoelt hij zich 20 jaai jenger; hij valt aan. onder breekt aanvallen er. gooit zie met jeugdig enthousiasme in den strijd er. toch zijn on overtroffen tactiek gepaa» aan techniek niet verwaarloczend. Sint was weer on weerstaanbaar, voe-ra! zijn laatste partij te gen Simonis was subliem Zijn tegenstander kon zich maar niet uit de gevaarlijke posi ties, waarin Sint hem bracht, zonder strai- punten redden. Toen de uitspraak ten gun ste van Sint bekenc werd gemaakt brak «ten storm van toejuichingen los wekte dar ook zeer zeker verdiend was voor onze kra- nige 40-:ar;ge worstelaar. Hulde Sint, voor deze prestatie. Alzoc is dc Haarl Kractit- sportvereeniging weer met eere uit aen strijd gekomen, met 'n 2en prijs en 2 kam pioenschappen. -cspectieveiijk behaald dooi den heeren da Wolf, Scbeffer en Sint. Zondag hield bover.genoend college rijn tweeden halfjaarlijkschen wedstrijd op baars iu dc Ringvaart tusschen Bennebroek en Hillegom. Per trar.i vertrok iner. naar de plaats van bestemming. Vol animo is de wedstrijd gehouden, hoewel er een stevige wind voet Na 6 maai een half uur gevischt te hebben, bleek het, dat er 129 baarsjes gevangen waren. De voorzitter, de heer J.C. de Geus, bracht een woord van dank aan de leden voor hun medewerking, vooral aan de controleurs, die zorg hadden'gedragen dat alles een goed ver loop h3d. De uitslag van den wedstrijd is als volgt 1ste prijs J. C. de Geus voor liet hoogste aantal met extra prijs. 2de Steenhoven, 3de L.J. v. Norde, 4e A. Smal, 5de T. Metselaar, 6de Braus, 7e H. Vork, 8ste v.d. Gevel, 9e E. Vermond, 10e C.H. Scheffer, lie J. Moer kerk, 12e Gerstenberg, 13e Lurson, 14e Buis (met grootste), 15e P. Scheffer, 16e Smit, 17e C. Scheffer, 18e Goedhart, 19e E. de Geus, 20e Trijer, 21e W. Vermond, 22ste Jansen, 23ste Moerkerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5