UTTEPI Radio-omroep. Binnenlandsch Nieuws. Te Brussel is een internationaal Comité opgericht, dat zich ten doel stelt een werk over Kardinaal Mercier uit te geven. Bij de herstemmingen heeft de Roemeensche regeeringspartij succes- Een proclamatie van de Chineesche regeering inzake de actie tegen de Christenen. Onder de Radio-berichten: De arrestatie van den rechter misdadiger Jürgens. Doumer, de Fransche minister van Financiën zal a.s. week naar Londen vertrekken. Het Noorsche kabinet heeft zijn ontslag in gediend. Uit Sjanghai k^men berichten over ernstige ongeregeldheden. HANDEL EN NIJVERHEID. Hongaarsche kinderen in België. De financieele ontwerpen in de Fransche Kamer. De rechter misdadiger Jürgens. De luitenantsbij den belastingdienst. Vierde gift van het Smeroefhnds. De protest-poststaking te Rotterdam. UJT HET AND- t Doumer naar Londen. De Kabinetscrisis in Noorwegen. Ernstige toestand in Sjanghai. Geen gelden van K. v. K. voor de watersnoodslachtoffers. Het centraal bureau der K. S. A. UIT ONZE OOST. Onbekend Borneo. FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. De mijnbouw in Limburg. T entoonstellingsberichten. KERK EN SCHOOL. Lour des 1926. De Kerk in Zuid-Afrika. Kardinaal Mercier. Te Brussel is een internationaal comité opgericht dat zich ten doel stelt ter eere van de nagedachtenis van Kardinaal Mercier een ■rcrk over den Kardinaal uit te geven, gewijd aan zip werkzaamheden en streven, Voorzit ter van het comité Carton de Wiart. gewe zen minister-president. Verder hebben zitting er in voor België: o.a. burgemeester Max n Van Cauwelaert, Jules Destrée, pater Rut- tens; voor Engeland G. K. Chesterton en Lord Halifax; voor de Ver. Staten Brand Wbitlock en dr. Shahan, rector van de kat holieke universiteit te Washi.-.gton; voor Frankrijk: Poincaré en mgr. Baudrillart. Ferdinand Passelecq heeft de redactie van bet werk. De Belgische watersnood. De nationale inschrijving voor de waters nood-slachtoffers in België heeft tot nu toe 11.200.000 [rs. opgebracht. Geen aischaiiing der Duitsche pasvisa voor België. Minister Vandervelde heelt op een vraag van oud-minster-Devéze betreffende het af schaffen van de Belgisch-Duitsche pasforma liteiten geantwoord, dat de regeering er veorloopig niet aan denkt om ,de visa voor Duhschland op te heffen. Een spoorwegongeluk te Lyon. Tengevolge van een verkeerden wisselstand k een goederentrein in het station van Lyon in botsing gekomen met den sneltrein uit Marseille. Zestien personen werden licht ge wond. Ex-keizerin Zita te Parijs. Ex-keizerin Zita van Oostenrijk, die naar men weet, sedert haar verbanning in Lo- quito, in Spanje, verbli.f houdt, is eergis teren 24 uur in Parijs geweest. Zij kwam uit Argelès, in de Pyreneeën, waar zij voor en kele weken vertoeft. Het doel van haar bezoek was het ver strekken van inlichtingen aan den rechter van Instructie Gard, naar aanleiding van de klacht, welke zij reeds eenige jaren geleden indiende tegen eenige Parijsche juweliers, die destijds, naar zij beweert, op onrecht matige wijze en tegen veel te lage prijzen een gedeelte der Oostenrijksche Kroonju- weelen zouden hebben gekocht. De verkoop dezer juweelen heeft reeds vroeger tot een gerechtelijke vervolging ge leid tegen baron Karl Steiner. hofmaar schalk van ex-keizer Karei, die in 192t en 1922, vóór en na den dood des keizers, bij den verkoop betrokken was. De hofmaar schalk werd echter van rechtsvervolging ontslagen. Tegenover den rechter van instructie heeft ex-keizerin Zita nu verklaard, dat de juweelen zonder haar toestemming, tegen veel te lagen prijs zijn verkocht, en dat zij niets van de opbrengst heeft ontvangen. Ook de Parijscbe juweliers zijn gehoord; zij verzekerden geheel te goeder trouw de sieraden te hebben gekocht; de bemidde laar wist destijds overtuigend aan te too- nen, dat hij tot de transactie gemachtigd was. De vergunning der ex-keizerin om in t a- rijs te verblijven, loopt over zes maanden, daar zij nog eenige malen moet worden Vhoord. De Engelsche marincbegrooting. De Engelsche marmebegrooting waar omtrent ons reeds 'net een en ander tele grafisch is medegedeld, voorz.et blijkens nadere berichten in den aanbouw van twee kruisers van 10.000 ton. één kruiser van 8000 ton, zes „over-zee' -diukbooten van ongeveer 1500 ton elk, twee depotschepen en vier torpedolanceerinrichtingen. Deze voorstellen zijn in overeenstemming met de nota van het nieuwe oorlogsmateriaal, aangegeven in het 't vorige jaar Juli inge diend bouwprogram, dat .over den tijd van vijf jaren loopt. De zes duikbooten vormen den eersten termijn van het program tot \et vervangen van 24 booten. genomen, waarbij de regeering wordt ver zocht de Zuid-T-roolsche quaestie voor den Volkenbond te brengen. De betrekkingen tusschen Oos tenrijk en Hongarije. De overeenkomst ten aanzien van de douanetarieven tusschen Oostenrijk en Hongarije is geparafeerd. Zij zal een aan vulling vormen van het handelsverdrag van 1922 en betreft 550 art.kelen. Samensmelting van Internationales. Zooals uit Moskou aan de „Roel" wordt gemeld, vertrekt Lozowski, de president der communistische vak-internationale dezer dagen naar West-Europa om onderhande lingen te openen over de samensmelting dezer organisatie met de Amsterdamsche Internationale. Lozowski's voornemen was geweest hier voor naar Amsterdam te komen. De Neder- landsche regeering heeft hem evenwel een visum geweigerd, zoo meldt „Het Vader land" Een verklaring van Bethlen. Telegrafisch wordt gemeld, dat de pre mier in het parlement een soortgelijke ver klaring heeft afgelegd als tegenover den correspondent van de „Times", waarvan wij Zaterdag melding maakten. De Fransche gezant zal heden den pre mier opheldering verzoeken over het rap port van de enquêtecommissie. De moord op de sovjet-koeriers Een bericht uit Moskou meldt dat de gezant van Letland aan den volkscommis saris van buitenlandsche zaken, namens zijn -egcering zijn leedwezen heeft betuigd over den moord op de beide Russisch koeriers. Hij_ verzekerde dat .er krachtige maatrege len" zullen genomen worden om na te gaan welke personen of organisaties hiermee in betrekking staan. Een Oekranjiensche hoogeschool? De Oekrajiensche partij heeft een wets ontwerp bij het parlement ingediend tot stichting van een Oekrajiensche hooge school De Roemeensche verkiezingen. Bij de herstemmingen hadden de regee- ringscandidaten succes. De regeeringslijs- ten behaalden in 80 pet van het aantal gemeenten de meerderheid, voorts in 13 steden, terwijl in 5 steden de oppositie aan de winnende hand was. De algemeene verkiezingen in Egypte, Vernomen wordt, dat de verkiezingen voor de Egyptische Kamer van Afgevaar digden op 5 Mei zijn vastgesteld. De oase van Jaraboeb. Gemeld wordt, dat koning Foead voor nemens is, aan den Italiaanschen gezant in Egypte en de leden der Italiaansche com missie, die het vorig jaar de grens beeft afgebakend tusschen Egypte en Cyrenaïka waarbij de oase van Jerabocb aan de Ita lianen werd overgegeven, onderscheidingen toe te kennen. De actie in China tegen de Christenen. Zondagavond is een proclamatie uitge vaardigd, waarbij aan de militaire en ci viele gouverneurs last wordt gegeven, de propaganda, vergaderingen, vereenigingen enz., tegen de Christenen te onderdrukken. De proclamatie wijst er op, dat de Christe lijke godsdienst, die uit hoofde van de verdragen met de vreemde mogendheden is toegelaten, behoorlijk moet worden bc- sshermd. slellingsberichten, het onicieel maand blad van de Nederlandsche Vereeniging voor Tenloonstellingsbelangen, bevat be halve de als gewoonlijk zeer uitgebreide lijst van te houden tentoonstellingen en jaarbeurzen in binnen- en buitenland, tal van gegevens, betrekking hebbend op de verschillende jaarbeurzen en tentoonstellin gen, welke van belang zijn voor allen, die met tentoonstellingen, hetzij als deelnemer, hetzij als bezoeker, in aanraking komen. Tegen half April wordt in België de hon derdste trein met Hongaarsche kinderen ver" wacht. De bestemming van dezen trein, den „Jubeltrein" is Antwerpen. De trein zal fee stelijk worden ingehaald. De Kamercommissie voor de financiën gaat voort zich bezig te houden met de van den Senaat teruggekeerde ontwerpen. Men voortzet, dat de nieuwe tekst op zijn vroegst Woensdag in openbare behandeling zal ko men. Aangezien Briand Zaterdag naar Ge neve vertrekt, zal er dus nog duchtig ge werkt moeten worden, en hij zal zeer krach tig moeten optreden om vóór zijn vertrek den financieelen oogst eindelijk nog binnen te halen. De communistische fractie beeft gisteren in den Pruisisch Landdag n voorstel inge diend, waarin de Pruisische regeering, met het oog op de arrestatie van den rechter van instructie dr. Jürgens, wordt verzocht er bij de regeering op aan te dringen, dat alle pro cessen van het Staatsgerechtshof tot bescher ming der Republiek, waaraan Jürgens heeft medegewerkt, aan een revisie onderworpen zouden worden. Een groot aantal persoden immers zijn door toedoen van Jürgensen, die achteraf zelf een misdadiger van de ergste soort blijkt te zijn, in het tuchthuis gekomen. Reeds gedurende den oorlog werd Jürgens, die destijds kapitein-chef der spionnageaf- deeling van het opperbevel was, van tal van ernstige misdrijven, bedrog, vrijheidsberoo- ving etc. beschuldigd. In den Pruisischen Landdag werd gisteren Het orgaan' van den Centr. Ned. Ambte- naarsbond „De Ambtenaar" schrijft over bovenstaand onderwerp o. m. het volgende De voorgenomen overgang van post ambtenaren schijnt dus niet door te gaan Wij krijgen nu officieren. De heeren krij gen gratis opleiding ook voor het vak-exa men. Zij krijgen dus zelfs meer dan het in dienst zijnde personeel. En dat terwijl mi nister Colijn nog onlangs in de Kamer o.a. aan Smeenk heeft toegezegd, dat meer pro motiegelegenheid voor het in dienst zijnde personeel zou worden overwogen. Er is ook nog een andere tegenstelling. De lagere wachtgelders moeten maar zien, dat zij zich redden. Den ontvangers is nog kort geleden een wenk gegeven zich ervan te ontdoen. Slechts weinigen van hen kunnen een vaste aanstelling bemachtigen. En in tegenstelling hiermede gaat men op wacht geld (non-actief) zijnde officieren een gratis opleiding aanbieden. Vrage Wat zit daarachter? Moet het personeel nog meer gedrild worden Moet bovendien eiken kans om naar bo ven te komen hen worden ontnomen Waarom wordt deze studiegelegenheid niet voor het in dienst zijnde personeel ge opend 't Is ergerlijk, dat dit alles blijkbaar kon bedisseld worden, zonder dat iemand het tegen kan houden. Waarom komt men met deze dingen niet in de dienstcommissies Wij stellen ons voor op al deze vragen een antwoord te vragen. Thans een som van 40.000. Aan hel bestuur van den Kon. Nat. Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" heelt het Smeroefonds te Batavia een vierde gift van 40.000 doen toekomen ten behoeve van de slachoffers van de watersnoodramp. Naar uit Rotterdam wordt bericht is thans Jok aan het bestellend postpersooeel. aldaar, dat op 1 Januari j.l„ wegens het niet toekennen van een salarisverhoog ng, uit pretest in staking ging, schriftelijk mede gedeeld, dat zij voor dit fe.t gestraft worden met inhouding van een dag verlof. Zoo tretien wtj zaïcelljke inlichtingen aan omtrent de jaarbeurzen te Bandoeng en te Utrecht, de Internationale Tabaktentoon stelling te Londen, de Internationale Rub bertentoonstelling te Parijs, dc Internatio nale Pluimveetentoonstelling te Parijs, de Bouwtentoonstelling te Turijn, de Britsche Jaarbeurs benevens een waarschuwing om trent deelneming aan in voorbereiding zijnde tentoonstellingen. het communistische voorstel aangaande het geval-Jürgens door den afgevaardigde Pieck toegelicht. Spr. wees er op. dat Jürgens zich alleen tijdens den oorlog te Hannover aan een 60-tal misdrijven had schuldig gemaakt. De sociaal-democraat Leinert was van meening, dat het communistisch voorstel niet ver genoeg ging en stelde voor het te ver- vijzen naar de juridische commissie. Aldus werd besloten. Volgens de bladen is Jürgens met zijn vrouw naar Stargard overgebracht en in het huis van bewaring aldaar opgesloten. Verwacht wordt, dat de Fransche minis ter van financiën Doumer de volgende week naar Londen zal komen om de onderhande lingen met den kanselier der schatkist Win ston Churchill nopens de Fransche oorlogs- schuld aan Groot-Brittannië te hervatten. Staatsminister Mohwinckel heeft gisteren bij den koning zijn verzoek om ontslag in gediend. De koning verzocht hem de leiding der staatszaken te behouden totdat een nieuw kabinet zal zijn gevormd. Als opvolger heeft Mohwinckel den koning den leider der rechterzijde Lykke en den leider der boerenpartij Mcllbye voorgesteld, die beiden bij den koning zijn ontboden. De toestand is ernstig, doordat in de katoenspinnerijen 3400 Japansche arbeiders gestaakt hebben tegen het reglement. De stakers deden gisteren een aanval op een spinnerij, doodden een Japanschen mees terknecht en beschadigden de machines. Er zijn aanwijzingen, dat de staking zich zal uitbreiden. Naar de „Tel." verneemt, heeft de minis ter van Arbeid aan de verschillende Kamers van K. en F. medegedeeld, dat eventueele besluiten om gelden beschikbaar te steller- voor de slachtoffers van den watersnood niet zullen worden goedgekeurd. De liquidatie aanstaande. Naar de „Morgen" verneemt, zal het Cen traal Bureau van de Kath. Sociale Actie te .Leiden b'nnen afzienbaren tijd worden ge liquideerd. Er is reeds een commissie tol d.t doel samengesteld. De expeditie-Buys Zeer belangrijke resultaten. Betreffende de verkregen resultaten van de Midden-Oost-Borneo-expeditie, welke onder leiding van kap. D. W, Buys, gedu rende pl.m, 8 maanden het onbekende bin nenland van Koetei en Boeloengan heeft onderzocht, geeft het „Indisch Comité voor Wetenschappelijke Onderzoekingen" het volgende beknopte overzicht. De topografische opnamen van den ieider der expeditie en de astronomische plaats bepalingen van den triangulateur zullen een voldoend duidelijk beeld geven van de to pografische gesteldheid van het geheele stroomgebied der Telènrivier en van de Oostelijke helft van hel onbekende gebied tot aan, de Ka jan-rivier. Uit de in bewerking zijnde kaartbladen blijkt reeds nu, dat de bestaande kaart van Midden-Oost Borneo belangrijke wijzigingen zal moeten onder gaan. Uit een sportief oogpunt bezien, is de tocht van Mahakam- tot Kajan-rivier een g-oote prestatie. Van Moeara Wahau, waar de moeilijke prauwvaart begint, tot aan de Kajan is langs ongebaande wegen een af stand van hemelsbreed pl.m. 150 K.M. heen en een gelijke afstand terug afgelegd. De resultaten van geoloog, botanist en zoöloog zullen uiteraard eerst goed beoor deeld kunnen worden, zoodra al het ver zamelde behoorli'k zal onderzocht en be studeerd zijn, waarmede maanden, wellicht jaren zullen verloopen. Ir. Witkamp, die momenteel bezig is me' het opdragen eh inteekenen zijner kaarten, schrijft: „Het geologische eindranoort zal ik Een vreemd gevoel maakte zich van Maurice de Prévannes meester, terwijl hij zich naar de eerste étage begaf. Het was een dubbele woning. De gids geleidde hem door verschillende gangen, die afgesloten warep door deuren, waarvan hij de grendels terugschoof. Toen kwam men spoedig in een elegant vertrek. Opeens opende de gids de vensters, om daarna de jalousieën terug te schuiven, en het volle daglicht binnen te laten. Alle meubels van dit ruime vertrek wa ren met dekkleeden overtrokken. Er heerschte hier een kille temperatuur. Een scherpe geur van carbolzuur trof hier de reukorganen. Maurice de Prévannes kreeg de gewaar wording alsof de schaduw van Fabienne hier was voorbijgegaan en alsof eene ge heimzinnige stem hem toefluisterde: Hier ben ik geweest, Maurice. Wanhoop nietl" De ruwe stem van zijn gids deed hem uit zijn droomerijen tot de werkelijkheid te rug keeren. ,Dit was vroeger het vertrek van de ge malin van graaf Kylian, de moeder van graaf Frederik. De graaf bezoekt van tijd ,ot tijd dit vertrek." O, had 'Maurice de Prévannes de volle waarheid maar kunnen kennen! Had hij maar kunnen bevroeden, op welk een bewonderenswaardige wijze deze ge- koele comedie door Conrad was voorbe- reid! Eerst sedert gisteren waren alle ovens van het wetenschappelijk laboratorium uit gedoofd. En de vensters van dit vertrek waren den geheelen nacht geopend geweest en alles was met carbol besprenkeld, om alle ver moedens weg te nemen, Hoe bewonderenswaardig hadden die monsters toch aan alles gedachtl ,Wilt u soms het park bezichtigen, mijn heer de Prévannes?" vroeg de gids. „Er is daar iets zeer merkwaardigs namelijk een doolhof. Heeft mijnheer Conrad u nog niet daarover gesproken?' „Komaan," zei Maurice de Prévannes zonder op die vraag te antwoorden, terwijl hij met bovenmenschelijke inspanning zijne gevoelens trachtte te bedwingen die hem in dit akelig verblijf bijna verpletterden. „Laten wij het park bezichtigen!" Beiden daalden den breeden steenen trap die naar de eerste étage geleidde weer af en begaven zich naar het park. „Ga nu heen," zoo zei Maurice de Pré vannes tot zijn gids. ,.Ik wil hier alleen zijn." De tegenwoordigheid van dien man wa hem onuitstaanbaar, IWordt vervolgd.) Bootwerkersstaking in Engeland De leden van den Transportarbeiders- bond, die werkzaam zijn te El'esmere Port, aan hat Manchester Kanaal, besloten tot een spontane staking. Reeds sedert enkele weken was de toestand gespannen, daar de arbeiders dezelfde arbeidsvoorwaarden eischten als dc arbeiders, werkzaam in de haven van Manchester, hetgeen de werk gevers voor het oogenblik weigerden. Er zijn 140 man bij de staking betrokken, doch de bestuurders van den vakbond zeggen, dat het gevaar bestaat, dat de staking rich zal u-tbreiden tot Manchester en Liverpool, indien er pogingen worden gedaan om de schepen, die hans te Ellesmere liggen, naar aiders over te brengen. Een betooging voor Zuid-Tirol. Voor het stadhuis te Weenen heeft een droote sympathiebetooging plaats gehad van de nationalist see vereenigingen van de Dmt- schers in Zuid-Tirol. Er werd een motie aan- 28 Wanneer de mensch wil hopen, tegen alle hoop in, dan klampt hij zich aan een stroo- halm vast. Toen richtte Maurice de Prévannes het woord tot den gids, die hem door Conrad was toegevoegd, en vroeg: „Hoe heet gij?" „Frans, mijnheer de Prévn-nes. En wat hebt u te bevelen?'' „Welnu, Frans, ik zou gaarne het eiland bezichtigen, dat daar ginds midden in het meer ligt." „O, dat is zeer gemakkelijk, mijnheer de Prévannes. Daar in die loods, aan uwe rechterha-.d, in uwe onmiddellijke nabijheid, ligger, booten gereed, om over het meer te varen." „Goed." Eenige minuten later naderde de gids met een van de booten. De slede bleef op dezelfde plaats staan. En dc koetsier wierp dekkleeden over de paarden, om hen tegen dc felle koude te beschutten. "Tunenkort aanvang der proefboringen te Vlodrop door de combinatie Biermans. Naar de Tel. verneemt, zal binnenkort begonnen worden door de combinatie Bier mans uit Canada met proefboringen in het mijnveld te Vlodrop. De aanvoer van ma terialen zal in den loop van de volgende •veek beginnen. Het contract tussijhen den Staat der Nederlanden en deze combinatie betreffende den eventueelen aankoop van 'iet mijnveld is dan geteekend. Zoo als bekend, luidt het contract, dat vanneer de proefnemingen van dien aard zijn dat de combinatie na l'A jaar haar arbeid voortzet, het exploitatierecht door 4en staat aan deze maatschappij verkocht- •vordt voor een bedrag van 400.000. De Februari aflevering van „Tentoon- „Kan ik het geheele eiland bezichtigen?" vroeg Maurice de Prévannes den gids, toen hij in de boot was gezeten. „Natuurlijk, mijnheer de Prévannes,'" ant woordde de gids, terwijl hij zijn grooten mond vertrok tot iets, dat op een glimlach moest gelijken. Conrad meende, dat u zoo wel het kasteel van Retzow als het park, de overige gebouwen en het geheele eiland zoudt willen bezichtigen, omdat alles daar zeer merkwaardig is, en hij heeft mij al'.c sleutels gegeven, die in zijn bezit zijn." „Is het kasteel dan onbewoond?" „Ja, mijnheer de Prévannes." „Welnu, laten wij dan daarheen varen." De gids greep de roeispanen en dc boot ging tamelijk snel vooruit in de richting van het eilvd. „Is het waar, wat ik gehoord heb. dat het water van dit meer nooit bevriest?'' vroeg Mourice de Prévannes, „Het is waar," zoo luidde het antwoord ,Men zegt, dat het water van het meer van Retzow sedert het begin der vorige eeuw slechts tweemaal is bevroren." „Is de oorzaak daarvan bekend?" „Ja, mijnheer dc Prévannes. Door het meer stroomt een rivier, de Welan. en het water van die rivier, dat tamelijk warm is, stort zich in de Warna uit. „En het kasteel, dat op het eilgnd staat?.... En hoe is de naam van dat eiland?'" „De naam van het eiland is Retzow, even als die van het meer, mijnheer de Prévan nes." „En is het eiland ook onbewoond?" „Ja zeker. En ik geloof zelfs, dat de graaf daar geen wachters heeft gesteld. Toen graaf Kylian, de vader van mijn mees ter, nog leefde, waren ér herten in het park van het kasteel, en toen hadden er in den herfst groote jachtpartijen plaats op het eiland. Maar graaf Frederik stelt in niets anders belang dan in de wetenschap. Tegenwoordig houdt hij groote beren op het eiland. Het zijn woeste, verscheurende dieren. Als men zich niet in acht neemt, zou men door die beren kunnen worden verscheurd. Wanneer de graaf op het ei land is, dan houdt hij zich altijd bezig met zijne wetenschappelijke proeven. Het is toch zonderling, dat iemand, die zóó rijk is, nog altijd blijft doorstudeeren," zoo besloot de gids alsof hij bij zichzelven sprak. En komt graaf Malthen dikwijls op het eiland?" ,Ik denk het wel, maar ik weet het niet zeker. Ik zie hem zoo zelden," antwoordde de gids. Maurice de Prévannes begreep wel, dat er niet veel uit dien man te halen was. Zijn gelaat was niet bijzonder schrander, maar hij scheen zeer ingenomen met zich zelven, en trotsch op zijn lichaamskracht. De afstand van den oever tot aati het eiland was tamelijk groot, en het duurde lang, eer men daar aan wal stapte, hoewel de gids met krachtige armen de roeispanen hanteerde. Er was veel bosch op het eiland. Spoedig zag men een pad, dat naar het park geleidde. ,Kent gij hier overal den weg?" vroeg Maurice de Prévannes. „Ja zeker want twee jaar geleden ben ik hier ook geweest," zoo luidde het ant woord. „Alleen?" „Neen, mijnheer de Prévannes. Met Con rad ben ik toen hier geweest." En wat kwaamt gij toen hier doen?" Dat weet ik niet. Conrad heeft mij dat niet gezegd. Ik vermoed dat het was om het kasteel te zien." Na door eenige kronkelende wegen te zijn gegaan, bereikte men een verroest ijze ren bek, dat knarste, toen men het opende. Toen zag men een groot grasperk, en daarachter eene groote woning, die een somberen indruk maakte. Het geleek veel op een verlaten gevange nis. De gids opende de deur, en liet Mau rice de Pfévannes voorgaan. Alle jalouzieën waren gesloten. Het was daarbinnen zóó somber, dat hij moeite had, vooruit te gaan hoewel het buiten toch helder dag was. Wilt u de woning bezichtigen?" vroeg de gids. Ja" binnen niet al te langen ti)d wel m noora- zaken kunnen opstellen, doch de afwerking zal eerst mogelijk zijn na kennisneming der -esultaten van het, zij het ook zeèr voor- loopige, paleontologische en petrografische anderzoek, hetwelk allicht ettelijke maan den zal vorderen." De verzamelingen van den heer Witkamp zijn bereids van Borneo verzonden. Een 15-tal kisten met gesteenten werden den Dienst van Mijnbouw te Bandoeng toege zonden en de doubletten dezer verzameling aan hel Geologisch Instituut der Universi teit te Utrecht. Waar daartoe gelegenheid was, zijn door den geoloog ook nog grondmonsters bijeen gebracht, welke zijn opgezonden naar het Agrogeologisch Laboratorium te Buitenzorg. Nabij Mocara Hoet werden door den heer Witkamp nog skeletdeelen van een Poenan (zwerfdajak) verzameld, die ten geschenke zijn aangeboden aan de kortelings ingerich te Afdeeling Anthropologic van het Kolo niaal Instituut te Amsterdam, waar reeds een dergelijke verzameling voor verschillen de volksstammen van den Archipel onder gebracht is. De verzamelingen van botanist en zoöloog zijn zeer groot en bevatten veel interes sants. De collecties kwamen in uitstekenden staat in Buitenzorg aan De verzaipeling van den heer Endert be draagt totaal: pl.m, 4000 herbariumnummers en pl.m. 160 houtmonsters. De verzameling van den heer Siebers be staat uit: pl.m. 200 zoogdieren, 473 vogels in 150 soorten. Een aantal repetielen en amphibieën. pl.m. 16000 insecten, waaronder pl.m. 5000 vlinders. Een uitgebreide foto-collectie werd ver kregen, waaronder schitterende natuurop namen en vegetatie-beelden. De heer Endert maakte pl.m. 310 goede opnamen fo-maat 9 bij 12 c.M.; de heer Buys pl.m. 180 formaat 10 bij 15 c.M. De heer Buys verzamelde onder de Mo- dang-Dajaks eenige ethnografica en bood deze ten geschenke aan het Museum te Ba tavia. Hieronder bevindt zich een drietal typische afgodsbeelden en een gebeeldhouw de huistrap, waarvan het Museum nog geen "xemplaren bezat. DE NATIONALE NEDERLANDSCHE BEDEVAART VAN 20—29 JULI A. S. DE ZIEKENAFDEELING. HOEVEEL ZIEKEN GAAN ER MEDE? Jhr. Mr. F. J, M. van Nispen tot Sevenaer fe Delft schrijft ons Jaarlijks neemt het aantal pelgrims en zieken, die ter bedevaart optrekken naar het Heiligdom van O. L. Vrouw van Lourdes hand over hand toe. In 1925 waren er bijna drie honderd duizend bij officieele bede vaarten aangesloten pelgrims, die bijna twaalf duizend zieken met zich meevoerden. In de piscines werden veertig duizend mannen- en honderd en twaalf duizend vrouwenbaden gegeven. Dit jaar zal het waarschijnlijk nog drukker worden Het wordt steeds moeilijker om voor iedere bedevaart plaats en tijd beschikbaar te stel len. Blijkens officieele mededeelingen zijn verschillende bedevaarten niet doorgegaan, omdat er op de gewenschte tijdstippen geen plaats meer was. Die moeilijkheden worden dubbel zoo zwaar, wanneer de bedevaart veel zieken meeneemt. Zoo is het eerst na heel wat moeite aan het Comité der Vereeniging voor Nederlandsche Bedevaarten gelukt om van 2029 Juli September was geheel bezet) in Lourdes toe gelaten te worden. Nu had het Comité zich voorgenomen om dit jaar het aantal mee te nemen zieken, zoo mogelijk te verdubbelen. Het is immers te hard, wanneer van al die arme stumperds, die zich aanmelden en wier eenige hoop en wier vast vertrouwen op O. L. Vrouw van Lourdes is gesteld, slechts een heel klein ge deelte kan worden meegenomen en verreweg het grootste (Jeel moet worden afgewezen. Wij willen derhalve trachten dit jaar twee honderd vijftig tot driehonderd zieken in een specialen trein, waarin met de zieken slechts meegaan, diegenen, die zich in Lourdes speciaal aan den ziekendienst willen wijden, naar O. L. Vrouw van Lourdes mee te voeren. Daar is evenwel een groote „maar." Zooals de oudgedienden weten, is er bijna telkenjare over gebrek aan hulp voor de zieken, speciaal over een tekort aan brancardiers geklaagd. En wanneer dit reeds het geval is, wanneer er slechts een honderdtal zieken worden meege nomen, hoe moet het dan zijn, wanneer wij met bijna driemaal zooveel zieken in Lourdes zijn? Wij moeten zelf voor voldoende hulp voor de zieken zorgen. Op vreemde hulp kunnen wij niet rekenen. Uitdrukkelijk werd dan ook vanwege den Bisschop van Tarbes uit Lourdes aan het Comité bericht, dat onze bedevaart met het voorgestelde aantal zie ken slechts zou kunnen worden ontvangen onder de voorwaarde, dat wij zelf vqldoende hulp, in 't bijzonder brancardiers, meebrach ten. Zeer zeker hebben wij telkenjare goede krachten. Behalve de volijverige, onvermoeide leden van de Vereeniging van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, zijn er een kern van zeer trouwe, zeer opofferende voortdurend beschikbare brancardiers en infirmières. Maar daarnaast bleek ieder jaar weer opnieuw dat er velen meegaan, die een bedevaart WOENSDAG 3 MAART. HILVERSUM 1050 M. 12 uur en 7.30 uur Politieber. 56.30 uur Concert door het H. D. O.-orkest o. 1. v. Fr. Lupgens 6 307.30 uur Duitsche les door den heer Edgar Griinn, uit Ber lijn, Wilmersdorf 7.45 en 10 uur Persberichten DAVE'NTRY 1600 M. —Tijdsein, weer bericht 11.201.20 uur Concert door het radiokwartet en solisten (so praan, bariton en cello) 1.202.20 Tijdsein, orkestconcert - 3.35 uur Le zing: Heroes of fiction-Kingsley 's Amyas Leigh 4.20 uur Tijdsein, concert v. d. Ideal home exhibition 4.50 uur Cau serie: Out of doors 5.35 uur Kinder uurtje 6.20 uur Dansmuziek 7.13 uur Tuinbouwpraatje 7.20 uur Tijd sein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: The triumph of use 7.45 uur Piano preludes van Bach 8 uur Lezing: Spring gardening 8.20 uur Concert door het versterkte orkest. Voorjaarsmuziek. Th. Petersen, mezzo sopraan Stainles Stephen, humoris. J. Goss, bariton 10.20 uur Tijdsein, weerber., nieuws. Le zing: Men 's heroines in modern fiction „which?" radiomysterie van F. H. Shaw 2e acte 11.20—12.20 uur Dansmu ziek van hotel Cecil. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. 12.50 uur Concert Lucien Paris (piano, vlooi, cello) 2.05 uur Nieuws 5.05 uui Orkestconcert 8.5010,20 uur Cello concert door „Concurents" Königswusterhausen 1300 M. 7.509.2t uur Orkestconcert L. v. Granfelt, so- praan. E. Habich, bariton. Orkest. Daarna nieuws 9.50—11.20 uur Dansmuziek door de militaire kapel. BRUSSEL 262 M. 8.50 uur Concert door liet orkest van de Antwerpsche die rentuin, met medew. van Mme. M. Ca- balle, viool 10.20 uur Nieuws. MÜNSTER 410 M. 12.35—1.50 uur Orkestconcert 3.20 uur Voorlezing uit Hermann u. Dorothea 4.20 uur Kindervertellingen 4,50—6.20 uur Joodsche muziek en zang (sopraan, alt, tenor, bas) 6.40 uur Lezing: Ueber Wissen und Glauben 1 uur Lezing: Landliche Frauenberufe 7.20 uur Le zing: Lewins Schückings Leben nd Werke 7.50 uur Concert door den kamer zanger Rich. Tapber 8.50 Lezing: Das Leben in der Sahara 9.20 uur Militaire muziek door orkest. naar Lourdes te veel beschouwen als een gelegenheid voor uitstapjes en die derhalve de zieken in den steek laten juist op't oogen blik, dat er aan hulp dringend behoefte is. Wij moeten derhalve, behalve ovèr onze trouwe garde, de beschikking hebben over een zestigtal trouwe brancardiers en een hon derdtal infirmières. Die beschikking moeten wij reeds nu hebben. Zonder de zekerheid dat er voldoende hulp zal meegaan, worden ook dit laar niet meer zieken als andere jaren meegenomen. Het is nu Vastentijd. Er zijn zoovele man nen en jongelui, wier gezondheid niets te wenschen overlaat, maar die toch om de eeo of andere reden dispensatie hebben. Zij zoe ken misschien naar een andere versterving Welnu, laten zij dan de aanstaande Neder landsche Bedevaart van 2029 Juli meema ken, niet als een pretje of louter ontspanning maar als een boetetocht, als een lief dewerk. O L. Vrouw van Lourdes wenschte bij haar ver schijning immers uitdrukkelijk dat men boete, boete zou komen doen en in dien geest ter beevaart zou trekken. Laten zij thans in dezen Vasten- en boetetijd het voornemen maken, om als brancardier of infirmière in dienst der ziekenverpleging trouw en ijverig de pelgrimstocht naar Lourdes mee te maken. Opgemerkt worde, dat de reis- en verblijf kosten van een bedevaart naar Lourdes naar gelang van de klasse die men reist en van de hotels die men kiest tusschen de zestig eneen honderd en vijftig gulden afwisselen. Men melde zich reeds nu, zoo spoedig mo gelijk, doch uiterlijk 15 Maart, voorloopig aan, en wel de infirmières bij de Secretaresse der Vereeniging van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, Mejuffrouw C. Sassen, Prinsenkad 6 Breda, en de brancardiers bij den Directeur der Ziekenverpleging Jhr. Mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, Voorstraat 60 Delft. Te zijner tijd ontvangt men dan nadere ge gevens en inlichtingen. „De R. K. Kerk van Zuid-Afrika", - aldus „Z.-Afrika" „gaat vooruit onder den nieuwen bisschop mgr. O'Leary, zooals men weet, een Zuid-Afrikaner van geboorte, vroeger pastoor te Bloemfontein. Tal van kerken en kapellen worden gebouwd, en niet lang geleden vertrok de eerste bedevaart van Zuid-Afrika naar Rome en Lourdes. Er zijn 1 apostolisch delegaat, 9 apostoli sche vicarissen, 8 apostolische prefecturen, ongeveer 350 kerken en kapellen en 400 priesters, meestal regulieren. Voorts vindt men in dit gebied ongeveer 270 parochies, die gemiddeld elk vier buitenparochies hebben. De Roomsch-Katholieke bevolking be staat uit 65.000 blanken van verschillende nationaliteiten, 68.000 inboorlingen. 14.000 van gemengd ras en 3000 kleurlingen. Er zijn 5 negerpriesters, 60 zusters uit het land zelf, 50 zusters in opleiding, 10 aspirant-broeders, 15 neger-studenten. Wekelijks verschijnt het Katholiek blad „Southern Cross" in het noorden der Unii verschijnt elke week „The Catholic News" j in de taal der Zoeloes wordt „Zindaba Za- batrin" uitgegeven als missieblad der Je- suïeten is „the Zambesi Recoro" bekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6