nieuws Ernstige vechtpartij over de grens. Weer een ernstig mijnongeval. Brandstichter gearresteerd Een massa-moordenaar. Vechtpartij te Amersfoort. Holïandsch echtpaar in Nice bestolen. Het auto-ongeluk bij Heerenveen. De zwendel in gouden muntstukken. Vervuiling van een grijsaard. Brand te Hilversum. De doodslag te Heerlerheide. De 3-Octobervereeniging bestaat 40 jaar. Het dorp Ooi weer watervrij. Gemeente-ontvanger van Leimuiden geschorst. RECHTZAKEN. Het openluchttheater te Valkenburg. Overwerk-overtreding. Patroon en werkman. Van een landbouwer die graag een lintje had. KUNST EN KENNIS. Willem Kes. UIT BOEK EN BLAD. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Een man gedood en één ernstig gewond, In den nacht van 1 op 2 Maart ontstond In het Belgische dorp Molenbeersel even over de Nederlandsche grens een ernstige vechtpartij tusschen twee personen uit het in Nederlandsch Limburg gelegen grens- plaatsje Neeritter. De 17-jarige landbou wer v. d, V. werd met eed mes in de hart streek getroffen. Hij stierf korten tijd later. De dader, zekere H., vluchtte naar Neder land. Hij werd door de marechaussee te Grathem gearresteerd. De man heeft be kend. Hij is naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht. De drank schijnt bij dit misdrijf weer een rol gespeeld te hebben. Naar verluidt, is nog een derde persoon bij deze vechtpartij ernstig gewond. In de mijn „Laura en Vereeniging" te Eygelshoven, is Zaterdagmiddag de 47-jari- ge mijnwerker Brinkman uit Rimburg door vallend gesteente getroffen en gedood. De overledene was weduwnaar en vader van 4 kinderen. Zondagmorgen omstreeks elf uur brak/ brand uit in de woning van N. aan den Dam te Schiedam. De bewoners wareh afwezig. De politie, die spoedig ter plaatse was, ver schafte zich, door het inslaan van een raam in de voordeur, toegang. Het bleek, dat de brand in het beneden-woonvertrek woedde. De omstandigheden wezen er, naar de Tel. meldt,op, dat men hier met een brandstich ting te doen had, immers verschillende voor werpen waren in petroleum gedrenkt. De brand werd door de politie, met behulp van burgers met eenige emmers water gebluscht. Daar er voldoende aanwijzingen waren, dat de brand vermoedelijk door den bewoner, den 35-jarigen N gesticht was, is hij door de Recherche te Schiedan, in Den Haag, waarheen hij zich begeven bad, aangehou den. Hij heeft het feit bekend. De man is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. Toen men dezer dagen bij de fa. Genr. de Auite te Veenendaal, grossiers in lompen enz. naar hun kippen wilde gaan kijken, ge legen achte de pakhuizen, vond men vele kippen verspreid en dood bij de hokken lig gen. Bij nader onderzoek werd de daer op heeteraa bterapt, terwijl hij nog met zijn lu guber werk bezig was. Een magere zwarte hond had, toen men de zaak eens kalm kon overzien, ruim 80 kippen van het. leven beroofd. Deze niet alle dag voorkomende zaak, is in handen gesteld van de politie en men kent reeds den eigenaar van dezen blocddorstigeu massa-moordenaar. Zondagnacht te vijf uur had in de Kromme- straat te Amersfoort, een ernstige vecht partij plaats, waarbij zekere V., die dronken van een danspartij uit café Odeon kwam, den bejaarden S., ernst ge hoofdwonden toebracht met een fietspomp V. verzette zich hevig tegen zijn arrestatie, maar werd 'och meegenomen naar het hoofdbureau van poiitie, waar proces-verbaal tegen hem opgemaakt werd. Een „hotelrat" heeft zich in 't Grand Hotel Nice, te Nice toegang weten te verschaffen tot een kamer, welke bewoond wordt door het Holiandsche echtpaar Hakausen en is er in geslaagd, zich gedurende den nacht meester te maken van een waarde van meer dan 100.000 francs aan sieraden. Omtrent 't ongeluk met den auto van den heer Dokter u.i Grouw, kan nog het vol gende worden meegedeeld: De echtgenooten van de heeren Dokter en jdiens ^zwager, waren cp bezoek in Hee renveen. Zij zouden 's avonds per auto* wor den teruggehaald. Bij Akkrum is een onbe waakte overweg. Daar komen te ongeveer a.cht uur dicht achter elkaar twee treinen uit Leeuwarden. De eerste ,s een sneltrein, de tweede is een bommeltreln, die te Akkru.n stopt. Men vermoedt, dat de hee ren den trein voor den bcmrreltrein hebben aangcz sn, en erop rekenden, dat deze te Akkrum zou stoppen. D.t was echter niet het geval. De sneltrein is met volle vaart op den auto geloopen. De auto was geheel vern eld. De belde lijken werden geheel verminkt aan den kant van den weg gevonden. Eerst te half twaalf bcre.ktc de dames het ontzettende bericht van het ongeluk, dat haar echtgenooten was overkomen. De oorzaak van het ongeluk is vermoe delijk mede te wijten aan den dichten m st waardoor de beide heeren den trein niet gezien zouden hebben. We lezen in „De Brusselscha Standaard": Men hermnert zich de zaak van den zwendel in gouden muntstukken gepleegd te Rotterdam en waarin een Mechelaar, zekeren Ccenen, betrokken was. Steunende op de gegevens geleverd door de Holiand sche politie, werd Coenen in Holland aan gehouden, doch korten tijd, nadien terug, lasge.atcn. Het parket van Mechelen heeft op zijn beurt deze zaak m onderzoek ge nomen om te trachten vast te stellen of Coenen dezelfde feiten in België niet heeft gepleegd. Na onderhoor met verschillende personen, die met Coenen in betrekk ng zijn geweest, werd Zaterdagavond door het parket een huiszeek ng gedaan op het kwartier, dat Coenen bewoont in een huis op de Vee markt te Mechtelen. Versch.Her.de voorwerpen en eene brief wisseling werden gevonden cn aangeslagen Daaronder bevindt zich een smeltkroes. Ten gevolge van deze hu'szoeking en na onderhoor van den zoon Coenen. die te Mechelen soldaat is, en belangrijke ver- klar ngen aflegde, werd hij aangehouden en ter beschikking van het parket gehouden. Men verwacht een verdere uitbreid.ng van deze zaak. De 70-jarige D., te Maastricht, die ziek was geworden, werd in zijn kamertje.in de 3uadevliegenstraat (vlak bij de Markt) in ten staat van verregaande vervuiling aan getroffen. Hij lag op lompen, die nauwe lijks den naam van bed mochten dragen. Door den G. G. D. werd hij naar het hos pitaal Calvariënberg overgebracht waar hij la een reinigingskuur te hebben ondergaan foede verzorging geniet. De levenskrachten *au den ouden man zijn echter aan het ai- ïemen. Zaterdagavond is in het voorste gedeelte van perceel 12 aan den Noorderweg te Hil versum, dat geheel behoort aan de firma De Vries, tabakshandelaren en waar vroe ger een groote cartonnagefabriek was, door tot nu toe onbekende oorzaak, brand ontstaan in een voorraad flesschen in stroo- verpakking, toebehoorende aan den heer Mershagen die dit gedeelte in huur heeft. De brand liet zich in den beginne ernstig aanzien, doch door krachtig ingrijpen bleef het vuur beperkt tot de bovenverdiepingen Deze brandden dan ook geheel uit. De brandweer kon niet voorkomen, dat het be nedengedeelte van het perceel, waar een groote hoevelheid tabak en sigaren is op geslagen, toebehoorende aan de firma De Vries, veel waterschade bekwam. Verzeke ring dekt de schade. Omtrent het gebeurde te Heerlerheide, kan nog het volgende worden gemeld: Het hotel „Bergenrode" aan den Roebroeker- weg te Heerlerheide, waar het drama zich afsptelde, is een mijnwerkerscafé, waar ar beiders van verschillende nationaliteiten gewoonlijk vertoeven. Vaak gaat het er zeer luidruchtig toe. De mijnwerkers A. Kodrie, een Slovakei, en A. Messner, een Pool, vertoefden reeds geruimen tijd in het café, waar zij de bezoekers verveelden en lastig vielen. Te ongeveer kwart voor elf maande de eigenaar, de Chech Cernetz, hen aan het café te verlaten, daar hij wilde sluiten en hij reeds eenige malen beboet was, omdat zijn zaak te lang open bleef. Hieraan wilden de beide mijnwerkers niet voldoen. Zij vroegen zelfs nog drank. De caféhouder weigerde. Toen hij de lastige '1 anten uit het café wilde zeiten, namén zij een stoel, waarmede zij naar den nian sloegen. De caféhouder snelde op eer klei ne verhooging. Ook hij greep toen een stoel cm z.eh te verdedigen. Toen hi; net rkt 'anger kon uithouden, liep hij naar de ach- 'er het café gelegen keuken om zijn revol ver te grijpen. De beide mijnwerkers ach tervolgden hem. Herhaaldelijk gaf de her bergier te kennen, dat hij hen zou dood -chieten. „Niet wij kaput. maar jij kaput", riepen de mijnwerkers. Zij sloegen een stoel -tuk op het lichaam van den herbergier, waarop deze een drietal revolverschoten loste. Twee schoten troffen den 27-jarigen Todric in borst cn buik; hij viel dood neer. De 30-jarige Messner kreeg daarop een kogel in de borst. Hij liep nog een paar jtassen terug naar het café en zakte daar •oor het buffet in elkjar. De caféhouder holde naar de politie-post Teerlerheide. Daar de agenten juist bezig •varen de café's te sluiten, was niemand aanwezig. Later vertelde hij een recher cheur wat er gebeurd was. Het parket uit Maastricht heeft een on- 'erzoek ingesteld. Op 13 Mei, zal het 40 jaar geleden zijn, dat de 3 Ootober-vereeniging te Leiden werd ondericht. Er worden reeds feestplannen overwogen en weldra zal een beroep gedaan worden op de Leidsche burgerij om door een extra feestgave het bestuur in haar plannen te steunen. De weg naar Herten vernield. Het dorpje Ooi, bij Roermond, dat sedert verleden week door het hooge water weder om enstig werd geteisterd, is door den val van het water wederom uit zijn isolement verlost. De verbindingsweg Herten-Ooi is echter gedeeltelijk door het water weggeslagen, zoo dat vooralsnog geen verkeer over dezen weg mogelijk is. Ter plaatse waar het water zich door den verbindingsweg een doorgang heeft gezocht, is een der huizen zoo ernstig onder mijnd, dat voor instorting gevreesd wordt. De raad van Leimuiden (Z.H.), keurde met 5 tegen 2 stemmen goed een voorstel van B. en W. om den gemeente-ontvanger met 1 Maart voor den tijd van twee maanden te schorsen, met inhouding zijner jaarwedde. De oorzaak van de schorsing is gelegen in het feit, dat de ontvanger gedurende langen tijd zijl functie niet naar behooren vervuld zou hebben, ten gevolge waarvan een ach terstand was ontstaan. Met de tijdeli'ke waarneming der functie van gemeente-ontvanger werd de heer J. F de Ren te Leiden benoemd. Wat is belastbaar! tooneel ol toeschouwersruimte? De Raad van Beroep voor Directe Belas tingen te Maastricht heeft uitspraak gedaan in een kwestie tusschen de gemeente Berg en Terblijt en de vereeniging Valkenburg Omhoog, welke vereeniging het Openlucht theater bij Valkenburg exploiteert. ^Het Openlucht-theater ligt juist op de grens van de gemeente Houthem en de ge meente Berg en Terblijt. De grenslijn loopt tusschen het tooneel dat op grondgebied van de gemeente Houthem ligt) en de toeschou- wersruimte, zoodat de plaats waar de toe schouwers zittén tot het grondgebied van de gemeente Berg en Terblijt behoort. Tot het vorige jaar betaalde Valkenburg Omhoog voor de tooneelvoorstellingcn en concerten, die in het Openlucht-theater ge- gegeven werden, alléén belasting aan de ge meente Houthem. Sindsdien echter besloot de gemeente Berg en Terbijt eveneens belasting van de inkomsten van het theater te heffen. Deze laatste belasting was zoo hoog, dat deze voor Valkenburg Omhoog bijna niet kon worden opgebracht daar de financiëele re sultaten van het Openlucht-theater niet bijs ter schitterend waren en werd daarom door het bestuur ook overwogen, indien de belas ting betaald moest worden, het aanstaande seizoen niet meer te doen bespelen. Daar verschillehde conferentiën, die de vereeniging met het gemeentebestuur van Berg en Terblijt hield, geen bevredigend re sultaat opleveHen. werd in beroep gegaan bij den Raad van Beroep te Maastricht. De uitsp-aak van den Raad werd door ve len met belangstelling tegemoet gezien. In de eerste plaats, omdat van do uitspraak wel licht het voortbestaan uit cultureel en finan cieel oogpunt van het grootste belang is voor Valkenburg en het geheele Geuldal met he' oog op het touristenvprkee- en in de tweede plaa'.s, omdat de Raad van Beroep hier cene heel eigenaardige kwestie op te lossen had. De uitspraak van den Raad van Beroep is thans geweest, dat de Raad van oordeel is, dat de gemeente Berg en Terblijt geen recht heeft tot het hebben van belasting, de ge meente Houthem wél. De Raad grondt deze uitspraak op het feit, dat niet het publiek, doch de tooneelvoor- stelling eigenlijk het belastbare object is. Daar door de ligging van het Openlucht theater de voorstellingen in de gemeente Houthem plaats hebben, heeft Houthem al léén het recht belas'ing te heffen. Aan de gemeente Berg en Terblijt is te vens de terugbetaling" der reeds betaalde gel den gelast. Maandag had zich voor het Kantonge recht te Leiden te verantwoorden F. H. D., directeur van de Leidsche Katoenmaat schappij v.h. De Steyaer en Co., ter zake van overtreding der Arbeidswet door de werklieden een half uur langer te laten werken dan het door de wet voorgeschre ven maximum. Bekl. gaf de overtreding toe, maar achtte het overwerk in het belang der arbeiders zelf. Zij halen op deze'wijze in, wat zij met de Kerstdagen en Nieuwjaar verzuimen, wanneer de mannen 8.en de vrouwen 5.voorschot ontvangen. Het O. M. kon daarmede echter geen vre de hebben en eischte zeven geldboeten van 10.subs, twee dagen hechtenis voor elke boete. Een vreemde strafzaak voor de Amsterdamsche Rechtbank. De buitengewone Kamer der Rechtbank te Amsterdam, behandelde een ingewikkel de strafzaak tegen een stucadoorspatroon wien ten laste was gelegd, dat hij in of omstreeks Januari 1924, door misbruik van gezag, een zijner we-klieden had bewogen een aantal tegels weg te nemen, toebehoo rende aan een aannemersfirma. Bedoelde werkman was door den Politierechter we gens dien diefstal veroordeeld tot één maand gevangenisstraf, welke straf bij ar rest van het Hof in 1924 was bevestigd. Een gratie-request werd door de Koningin afgewezen en daarna heeft de Alg. Ned. Stukadoorsbond de zaak ter hand genomen, fn een nieuw gratie-request werd gesugge reerd, dat de stukadoor, lid van den Bond, indertijd op last van zijn patroon had gehan deld en de minister van Justitie verzocht in verband daarmede opschorting der straf. De patroon werd nu vervolgd wegens uit lokking; subs, werd hem ten laste gelegd: diefstal in vereeniging, het doen wegnemen, medeplichtigheid of heling. Bekl. ontkende pertinent. Na half 'De cember 1923 was hij niet meer op het werk geweest. De eerste getuige hield echter zijn lezing vol en verklaarde, dat hij 300 400 tegels had weggenomen, op last van zijn gewezen patroon, vreezende bij weigering broodeloos te zullen worden. Uit vragen, door den verdediger, mr. Zel- denrust gesteld, bleek intusschen, dat lang vóór den diefstal reeds kwesties bestaan hadden tusschen den patroon en den be- wusten werkman. Ook bleek, dat de firma herhaaldelijk oneenigheid had met hare werklieden, zoodat er langzamerhand tus schen beide partijen een gespannen verhou ding was ontstaan. Dit werd bevestigd door den secretaris van den A. N. Stucadoors- bond, die ter terechtzitting ook als getuige was verschenen. Tal van andere getuigen werden gehoord die door den president, mr. A. J. van Royen, de rechters, den officier en den verdediger, aan een langdurig verhoor wer den onderworpen, waarna het O. M„ Mr. Reilingh, zijn requisitoir nam en betoogde, dat de medeplichtigheid aan diefstal bewe zen was. Rekening houdende eenerzi-ds met den ernst van het feit en anderzijds me* het gunstig verleden van den beklaag de, eischte de officier 6 maanden gevange nisstraf. Mr. Zeldenrust, de verdediger, bestreed in den breede het genomen requisitoir. On aannemelijk achtte pleiter, dat de werkman onder suggestie van zijn patroon heelt ge handeld en nog onaannemelijker, dat hi) zich tot twee maal toe heeft laten veroor- deelen zonder met een woord te reppen over het aandeel van zijn patroon in deze geschiedenis. Daarom dient zijn verklaring met de meeste behoedzaamheid te worden gehanteerd. Hij heeft groot belang bij een veroordeeling van zijn ex-patroon, in ver band met de opschorting van zijn eigen straf tot na de behandeling van deze zaak. Mr. Zeldenrust weidde daarna uit over de ani mositeit, die reeds lang te voren had be staan tusschen de patroonsfirma en de werkliedenorganisatie cn wees op den goe den naam dien de firma geniet. Pleiter achtte geen der te laste leggingen bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Mocht de rechtbank onverhoopt een der subsidiaire telasteleggingen bewezen achten dan aropg pleiter met klem aan op een voorwaardelijke veroordeeling voor den beklaagde, die een zeer gunstig verleden heeft. De uitspraak werd bepaald op 12 Maart e.k. Twee Hattemer jongens, H. v. W., 25 jaar, arbeider, en G. de. H. 27 jaar, arbeider, hebben in de laatste week van October- een bejaarden landbouwer in Kampen, J. Kr. opgelicht. Van W. deelde Kr. in strijd met de waarheid mede, dat hij chauffeur was bij baron Van Doorninck te Hattem en dat hij door dezen bedacht zou worden met een som van 10.000. De bedoeling van baron van Doorninck was, dat K. dat geld voor Van W. zou beheeren. Zondag 25 October kwam de H. bij K, Hij stelde zich voor als Van der Berg, zaakwaar nemer van baron Van Bentinck en baron Van Doorninck. De Baron had zelf willen komen, maar hij was plotseling afgereisd naar Zeeland naar een zieken broer. Van W. moest hem daar met den auto gaan halen. Hij had daarvoor geld noodig voor benzine en reparatiekosten van den auto. Van W. echter was los in het omgaan met geld, daarom moest K. hem niet meer geven dan 60. Meer kon de zaakwaarnemer tegen over den baron niet verantwoorden. 's Maandags kwam v. W. bij K. Hij vroeg 75 maar K., die gewaarschuwd was, gaf niet meer dan 60. Dinsdag 27 October gingen Van W. en de H. weer naar Kampen. K. was op het Kam- pereiland. Van W. huurde een auto en ging hem halen. „Is dat.de auto van den baron vroeg K. „Wat een oud ding". „We hebben wel een beteren," antwoordde Van W., „maar ik rijd maar met den oude." „Waarom chauffeer je niet zelf vroeg K. „Ik vind het deftiger, om zoo voor te rijden", antwoordde W., die K. opgehaald had onder voorwendsel dat de zaakwaarne mer hem noodzakelijk spreken moest. Thuis vond K. V. over B., alias De H. die hem weer sprak over de 10.000 en vroeg of hij wel een brandkast had, om het geld te bergen, anders zou hij er een van den heer baron Van Doorninck kunnen krijgen. Toen Van W. den auto weggebracht had en terug kwam, las de zaakwaarnemer hem de les, over zijn los omspringen met geld. Hij had het vorige jaar van den baron 7000 gehad, Willem Kes, de man die het Amsterdam sche Concertgebouworkest gemaakt en zich daarmede een blijvende plaats in de Ned r landsche Muziekgeschiedenis verworven heeft, werd dezer dagen zeventig jaar. Hem komt de dank toe van allen, die in het muzi kale leven van oils land belangstellen 1 Wie het zich nog kan herinneren hoe de toe standen hier waren vóór dat Kes begon te werken, zal dubbel het werk weten te schat ten van den man, die heden in het schoone Coblentz gehuldigd zal worden. Van zijn werken vertelt mr. Keiler in Morks Magazijn o.a. het volgende „Kes viel aanvankelijk volstrekt niet in den smaak van een ieder. Dat kwam omdat hij niet alleen zijn orkest aan een ongewone discipline onderwierp, maar ook tegenover het publiek trad hij als paedogoog op. Het was tot nog toe vrijwel de gewoonte geweest, dat het publiek in de concertzaal naar belie ven luisterde of niet luisterde. Wie het aan genamer vond een particulier gesprek voort te zetten dan naar een symphonie te luisteren, deed wat zijn lust hem ingaf, en wie onder de muziek dorst kreeg, wenkte een kellner en bestelde doodgemoedereerd een potje bier. Aan die anarchie heeft Kes een einde ge maakt. Hij eischte, dat de menschen, als er muziek gemaakt werd, zoo stil als hiuizen zouden zijn. Niet om hem, maar om de mu ziek en ook om hem, maar om de muziek en om hen, die wèl van die muziek wilden ge nieten Ik heb het bijgewoond, dat hij af tikte, als hinderlijk gedruisch van eenigerlei aard zich deed hooren onder de muziek, te- laatkomers b.v. met veel rumoer hun intrede in de zaal deden, een praatzieke juffrouw nog juist iets aan haar buurvrouw wilde toever trouwen, enz. Bij dergelijke stoornis tikte Kes af en ging kalm zitten, met strak gelaat, afwachtend tot de orde hersteld was. De re- calcitranten noemden dat malle fratsen, maar wie werkelijk de kunst lief had, erkende de juistheid van Kes' optreden en de dirigent heeft dan ook het spel gewonnen Als een nummer van het programma begint, gaan nu de deuren onverbiddelijk dicht, van con sumptie in de zaal is geen sprake meer en er is geen aandachtiger publiek dan het Amster damsche. Zoo is thans de toestand en Kes heeft dien geschapen. De jonge kunstenaar heeft meer gedaan dan een model-orkest in het leven geroepen, hij heeft het ook aan nieuw bloed geholpen op een wijze, die pleit voor zijn vac'e lands- lievend hart. In den beginne waren nog al vreemdelingen in het orkest opgenomen, omdat het mangelde aan Holiandsche musici, wier gaven beantwoordden aan de eischen, welke hij voor een lid van zijn orkest meende te moeten stellen. Die vreemdelingen waren echter geen blijvers en terwille van een goede aanvulling der openvallende plaatsen heeft Kes een Orkestschool in het leven geroepen, welke vele bekwame musici aan het orkest heeft afgeleverd." JUBILEUMNUMMERS. VAN MAANDBLAD „DE KRONIEK" Voor Januari en Februari beloofde „De Kroniek", maandblad voor Hof, Diplomatie, Society, Kunst en Letteren, onder redactie van W. baron van Snouckaert van Schau- burg, Anthony Struijs en W.H. ten Hoet Par son, een paar nummers waarvan de inhoud betrekking zou hebben op het Zilveren Hu welijksfeest van H.M. de Koningin Wilhel- mina en Z.K.H. Prins Hendrik. Het Januari nummer verscheen dezer dagen. Een overvloedig geillustreerd, vlotgeschre ven, enthousiast en van veel liefde voor ons Vorstenhuis blijkgevend hoofdartikel, wijdde L.M. Schoonhoven aan het Zilveren Huwelijk feest van het Koninklijk Echtpaar. Van de illustraties verdienen speciaal ver melding allereerst de als hors-tekstplaat op carton gezette rotogravure van een foto van het Vorstelijk Paar uit den verlovingstijd, voorzien van beider handteekeningen, welke foto uit de collectie W. Baron Snouckaert van Schauburg terecht een unicum mag hee- ten. Eveneens als hors-tekstplaten komen in dit nummer voor de reproducties van de schilderijen door Ortto Eerllmans, uit de col lectie der Koninklijke Familie, van de Huwe lijksinzegening in de Groote Kerk te 's-Gra- venhage op 7 Februari 1901 en het aardige portret van H.K.H. Prinses Wilhelmina op 16-jarigen leeftijd te paard. Het portret van H.M. Koningin Wilhelmina door Th. van Duyl Schwartze en een plaquette door W. Wecke zijn tevens opgenomenr Ook van H.M. Koningin Emma en H.K.H. Prinses Juliana komen de portretten in dit nummer voor, benevens een reproductie van de huwelijkspenning van 1926 door C.J. v.d. Hoef en Jac. v. Goor en de huwelijks penning van 1901 door P. de Pander waar van die van dit jaar een pendant genoemd zou kunnen worden. Totaal illustreeren we 9 afbeeldingen aan het jubileum gewijd. Van den verderen inhoud vermelden we een artikel door Anthony Struijs over den Hollandschen Orientalist, den kunstschilder Dirk Jansen met reproducties o.a. twee hors- tekstplaten van diens werken. Jos Impe geeft een gedicht „Winterwinden." W.H. ten Hoet Parson schrijft over den Russische Liefdadigheidssoirée in de Wittebrug te 's- Gravenhage en uit zich zeer waardeerend over het tooneelspel „Dans Nonneke, Dans" van het Theater Odeon. Verder de gewone door W. baron Snouckaert van Schauburg verzorgde rubrieken Hof, Diplomatie en Society. Over het weldra verschijnende „Huldi gingsnummer" van „De Kroniek" kunnen wij het voggende melden Tal van origineele, nog nimmer gerepro duceerde portretten van de leden van het Vorstelijk Guis zullen in rotogravure als hors-tekstplaat op carton gezet en als auto typie dit bijzondere nummer illustreeren. Onder meer zal het bevatten de nieuwste portretten van de leden van het Koninklijk Huis, vervaardigd door den schilder en beeld houwer Gerard C, Vrint, n.l. een reproductie van de groote Huwelijksplaquette van het Koninklijk Echtpaar, de daarbij behoorende plaquette met de beeltenis van H.K.H. Prinses Juliana, het eerste portret van de prinses met opgestoken haar de reproductie van het levensgroote portretschilderij van Z.K.H. Prins Hendrik en H.M. Koningin Moeder, eveneens door Vrint, en een tevens door hem gemaakt schilderij van H.K.H. Prinses Juliana. Speciaal voor dit nummer schreef Luite nant Generaal F. de Bas een artikel over de afstamming van het Koninklijk Huis, waar bij hij de vroegste geschiedenis van het Kuis van Nassau door genealogische onderzoekin gen wist terug te brer"-"n tof Graaf Bero Werner kan het Kof van Mcrovincischen Ko ning Dagobert I, overleden in 693, Luitenant Generaal b.d. Ph.F. Weber. Adjudant i. b. d. van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina schreef voor dit nummer een. artikel over de sympathieke houding van het Koninklijk Echtpaar tijdens de moeilijke mobilisatie- hjaren. Vooraanstaande personen uit Nederland op het gebied van politiek, Wetenschap, Kunst en Létteren gaven voor deze nummers korte kernachtige gezegden, zinsneden en gedachten in verband met het Zilveren Huwe lijksfeest van het Koninklijk Echtpaar. De abonnés ontvangen deze beide bij zondere, geheel in twee kleuren gedrukte, uitgebreide nummers bij hun abonnement inbegrepen, terwijl voor nieuwe abonnés' een aantal exemplaren wordt gereserveerd. TIJDSCHRIFT VOOR R.K. OUDERS EN OPVOEDERS. 15 Febr. 4de aflev. Het Nederlands Boekhuis; Tilburg. Ab. prijs p. jaar 5 45 De vierde afl. van dezen jrg. begint met een zeer practische uiteenzetting van de plich ten van een huisvader Hij moet daar de kostwinner, de verzorger, de steun- en lei- dinggever zijn, het voorbeeld, waarnaar al len in 't huisgezin zich moeten vormen Tot echt reëele conclusies weet schrijver af te da len. Het vervolgartikel zal spreken over den vader als leidei van het gezin, als opvoeder van z'n kinderen tot de christelijk deugden. Wat een geluk zou er in de huisgezinnen zijn, als alle vaders deze beschouwingen 'ns me- diteerend lazen en ze dan overbrachten in hun werkelijk leven 't Derde vervolgartikel over „De opvoeding tot opvoeders" gaat over 't dualisme in den mensch, over den twee strijd tusschen 't vleesch en den geest, tus schen 't hoogere en lagere, door de erfzonde ontketend. Het doorschouwen van dien twee strijd is niet voldoende, maar de hoofdzaak voor zelfvorming is terugwinnen van de ver loren heerschappij, het herstellen van die harmonie tusschen de eischen van den geest en die van 'f lichaam. In Christus' mensche- lijke na'uur vinden we die harmonie terug Hij is de volmaakte mensch, het ideaal, waar aan wij ons in meerdere of mindere mate ge lijk moeten maken. De trouwe medewerk ster van dit tijdschrift, Anny Berkvens- Hulsmans schrijft weer zoo onderhoudend over vertrouwen in het huisgezin. Als de ou ders maai eenigszms de groote paedogogi- sche waarde besetten van dat zonnige, warme vertrouwen, dan zouden ze zeker meer moeite doen om dien schat daar over te brengen het versterkt den band tusschen ouders en kinderen, het geeft een zuiveren kijk op ge breken en deugden en vormt ten slotte een geruststelling voor de ouders. Pater Jansen S.J schrijft over de nederigheid en de opvoe ding, vooral als grondslag voor een zuiver eergevoel. Hij legt hier. zoo echt huiselijk met U sprekend, de practijk uit, voor die vorming tot nederigheid Duidelijk weet hij de grenzen van nederigheid te omschrijven veel wordt aangehaald uit Fénelon en Alban Stolz, maar ook aardige staaltjes uit eigen ondervinding worden gegeven. Aan 't slot geefr de redactie telkens nuttige informaties voor de ouders in deze afl. worden 'n zes tal internaten met voorwaarden aangegeven voor 't bisdom Utrecht. Daarna volgt de be spreking van een paar tijdschriften en de Zondagsevangeliën van kap. Starmans. Zoo komt iedere veertien dagen, dit eenvoudige tijdschrift met zijn vollen inhoud van paedo- gogische besprekingen, inlichtingen geven aan ouders en opvoeders. Door zijn echt practische besprekingen van priesters, geneesheeren, onderwijzers zal er nauw contact tot stand komen tusschen school en huisgezin. v. L. AMSTERDAM, 1 Maart. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche Bonte f 44.25, blauwe f 3.40f 4.00, Eigenheimers f 2.753.25, Hravo's f 3.50 3.o0, Industries f 2.903.10, blauwe Eigen heimers f 2.90330. Friesche Borgers f 3. Zeeuwsche Eigenheimer poters f 2.50 f 2.70, blauwe Poters f 22.10, bonte Poters f 2.252.30, roodstarpoters f 2.20f 2.40. Drentsche Eigenheimers f 22.50 p. hl. Winter Malta-aardappelen f 1112 per 100 AMSTERDAM, I Maart. Vee. Ter Vee markt waren heden aangevoerd 396 vette koeien, waarvan de prijzen waren le qual. 110—120 ct., 2e qual. 100—110 ct., 3e qual. 80100 ct., mindefe soorten 70—80, per kg. slaclitgewicht, enkele boven noteering 130 melk- en kalfsoeien f 325525 per stuk 81 vette kalveren 2e qual. 8090 ct., 3e qual. 7080 ct., per kg. levend gewicht144 nuchtere kalveren f 1020, 54 lammeren f 3550 per stuk 510 varkens Holl. le qual. 104—105, enkele boven noteering, 2e qual. 103104 ct., vette varkens 100 102 ct. per kg. slachtgewicht169 paarden f 60200 per stuk. ALKMAAR, 1 Maart. Varkens. Aange voerd 426 varkens, vette f 0.860.91, zou ters f 0.840.86, Londensche f 0.86—0.92 per kg. APELDOORN, 1 Maart. Eieren. Aange veerd 80.000 stuks. Prijs f 5.756.75, middel- markt f 6.40. Handel gewoon. AXEL, 27 Febr. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor tarwe f 10.50 rogge f 8.50 gerst f 1130 haver f 8.75, erwten f 13. HOORN, 28 Febr. Veemarkt. Aanvoer 262 nuchtere kalveren f 1019, 51 schrammen f 3048, 134 biggen f 2232, 51 schapen 4050, lammeren f 3034, 12 paarden f 150—350 Handel vlug. Boter. Aangevoerd 433 kop boter, prijs f 1.10130 per kop. Handel stug. Eieren f 5.756.25 per 100 stuks. ROTTERDAM, 1 Maart. Binnenl. granen. Tarwe wederom zeer ruim ter markt en lager verkocht. Puike 1415.25, overigens naar kwaliteit 12 12.75. Gerst, Chev. onveranderd 9.50 10.50; Haver J 9.5010.25; Erwten, kleine groenen 1214.50; Bruine boonen 9 13. Buitenlandsche granen kalm. Rogge Zuid- Russische disp. 10.4010.60; Duitsch- Poolsche disp. 8.50; Western II dip. 10.70; Gerst 48 pd. malting disp. 173, aangek, 171; Zuid-Russ. disp. 173, 61/62 k.g. Donau disp. 177; Haver Canada II disp. 10.90, id. Ill disp. 10.25; Feed I disp. 10; Pommersche disp. 10.25, aan gek. 10.05; Mais Amer. mixed disp. 167 stmd. 164; gele La Plata disp. 168—167, stmd. 166; Donau Galfox disp. 154, aan gek: 152. Witte Zuid-Afrik. II disp. 166. In publieke veiling verkocht La Plata irais 300—100 t. B. S. I 139—140, id. no. II 120.50123.50; id. no. HI 110.50— 114, id. no. IV 75.50. Vee Ter -markt waren aangevoerd 481 vette runderen; 243 vette en graskalvercn; nuchtere kalveren; 306 schapen of lam meren; 1167 va-kens. De prijzen waren als voltft: koeien le kwal. 1.17Ja1.223s. 2e kwal. 1.07H1.00, 3e kwal. 0.90-0.80? ossen le kwal. 1.17541.20, 2e kwaL 1.05—0.95, 3e kwal. 0.850.75; kalve ren le kwal. 1.601.80, 2e kwal 1.40— 1.20, 3e kwal. 1.050.95, schapen le kw. 0.800.85, 2e kwal. 0.70—0.60, 3e kwal. 0.50; lammeren varkens le kwal 0.89—0.91, 2e kwal. 0.87—0.83; 3e kwal. 0.800.78; exportvarkens 0.900.95. Vee. Vee en vete kalveren in prima soorten redelijk verhandeld; 2e en 3e kwali teiten met zeer matigen handel tot afwij kende prijzen. Schapen en lammeren bij ma tigen aanvoer traag verhandeld. Varkens met redelijken handel; prijzen aanvankelijk hooger dan de vorige week, later evenwel teruggaande. Vlas. Aangevoerd 5900 k.g. Holl. geel 0.901.40, 2000 k.g. Groningsch 0.50 1.30; 18.200 k.g. blauw 0.90—1.50; 8700 k.g. wit Zeeuwsche 0.901.10; k.g. dauw-oot/ Ajuin. Met flinken aanvoer. Noteering: groote 1.752; kleine 4.50 p. 50 k.g. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche 5.50 7. Aardappelen. Westlandsche poters 1.90 2.50, Zeeuwsche bonte 3.404.20, id. blauwe 3.404.20, Zeeuwsche Eigenhei mers 2.50—3; Brielsche eigenheimers 3—3.70; bravo's 3—3.75; Red star 2.60 3.10: blauwe eigenbeimes 2.503 per h.h; Malta 1011 ct. per k.g. ALKMAAR, 1 Maart. Vee. Aanvoer 16 koeien 250425, 4 vette kalveren 90— 120, id. per k.g. 1.40—1.70, 234 nuchtere id. 918, 426 varkens, vette per k.g. 0.860.91, zouters per k.g. 0.840.86, Londensche per k.g. 0.860.92. PURMEREND. Veiling van de „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken," van Maandag 1 Maart 1926. Aard- appelen 0.450.65 per zak van 25 K.G. Witlof 20—23 ct. per K.G. Roode kool 0.90 —8,40 per 100 stuks Gele kool 2—6.60 per 100 stuks. Spruitkool f 1.553.95 per 15 K.G. Uien 0.50—1.30 per 25 K.G. Prei 17.90—20.40 per 100 bos. Drielingen 1.35—1.70 per 25 K.G. Goudreinet 21—28 ct. per K.G. AMSTERDAM, Maandag 1 Maart Bm- nenl. Granen. (Boerennoteering.) Voertar- we f 12—13, Baktarwe f 13 Vj—14 Li, Rogge f 88 l/i, Chevaliergerst f 10—11, Haver f 910, Duiveboonen f 1314 K, Paarde- boonen f1011, Groene Erwten f 12J4—15,. alles p. 100 kg. Karwei f 12—12%, Blauw- maanzaad f 3637 p. 50 kg. Buitenlandsche granen. (V. A. G.-condi- ties). Mais. Amerikaansche mixed stoomende f 163, Galfox Juli/Dec. levering f 164, La Pla ta disp. f 167, stoomende f 166, Juli/oct. leve ring f 167, Sept./Dec., levering f 167. Gerst. Malting stoomende f 174. Haver. Pommersche disp. f 10.25. Lijnkoeken S. K. disp f 12.75, Ameri kaansche stoomende f 12.50. ENKHUIZEN, 28 Febr. In de afgeloopen week is er in 't Noordelijk bekken en midden der Zuiderzee eene aanmerkelijke verbetering gekomen in de haringvangst, al zijn de uit komsten nog lang niet zoo gunstig, ab dit voor bedrijf wel noodzakelijk wordt geacht. Vooral de haringvisscherii met reepnetfen, die geregeld groote uitgaven door aankoop en onderhoud van het kostbare vischwant eischt, kan alleen op den langen duur worden volgehouden, ab goede vangst met behoor lijke prijzen gepaard gaat. In de afgeloopen week werd hier aange voerd 172.680 stuks reepharing (vooraf gaande week 23.360 stuks) prijs f 11 8.15 per tal. Laatste markt van Zaterdag f 8.65. Het grootste aantal vaartuigen, dat per dag van Enkhuizen uit aan de visscherij deelnam, gedroeg 100 stuks. De kuilvisscherij, die in de voorafgaande week in de buurt van Enkhuizen zeer druk werd uitgeoefend, is hier thans geheel ge staakt. Van de Noordzee werd aangevoerd bijna 3000 pond schol, marktprijs f 7.5017 per 50 kg. VOLENDAM, 27 Febr. Men besteedde in de afgeloopen week aan den vischafslag voor sprot f 22.50 per mand, haring f 10 per tal, spiering 810 ct. per pond. De vis scherij was schraal. IJMUIDEN, 1 Maart. Heden waren aan de Rijksvischafslag 23 stoomtrawlers, 16 log gers, 4 beugers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.701.20, tongen f 2.101.65 per kg. griet f 6323, gr. schol f 2011.50, md. schol f 25—14, zetschol f 30—17, kl. schol f 20—13, 11—5, scharren f 10.50—5, per 50 kg. roggen f 20—11.50 per hoop, vleet f 2.800.60 per stuk, gr. schelvisch f 5643, md. schelvisch f 45—32, k. md. schelvisch f 2819, kl. schelvisch f 1912, 117.50, kabeljauw f 3930, gr. gullen f 138, kl. gullen f 74.50, wijting f 63.10 per 50 kg. IJMUIDEN, 1 Maart. In de afgeloopen maand bedroeg de vischomzet in den Rijks afslag alhier f 1.159.336 tegen f 1.223.287 in dezelfde maand van het vorig jaar. Geduren de de afgeloopen maanden van dit jaar be droeg de totaal omzet f 2.293.870 tegen f 1.740.379 in hetzelfde tijdperk van het jaar te voren. Vande IJslandvisscherij keerde heden al hier terug de Duitsche stoomtreilers S.D. (Frida) met een aanvoer van 1400 maanden versche visch, welke hier zullen worden ver- kohet. Heden kwamen van de beugvisscherij hier binnen de stoombeugers V. L. (Neptunus) met f 206 V. L. 80 (Gesina) met f 1258 V. L. 84 (Venus) mer f 1658 V. L. 103 (Voor bode) met f 384 aan opbrengst. Van de treilvisscherij kwamen heden hier binnen de stoomtreilers IJ.M. 272 (Derika XV) met f 2145 IJ.M. 126 (Derika X) met f 2422 IJ.M. 405 (Derika II) met f 2608 IJ.M. 374 (Victoria) met f 1878 IJ.M. 165 (Martha) met f 2902 IJ.M. 120 (J. T. Cre- mer) met 1462 IJ.M. 34 (Anna) met f 2932 IJ.M. 189 (Mary) met f 2452 IJ.M. 84 (Plutos) met f 2010 IJM. 44 (Plejaden) met f 3668 I.J.M. 47 (Tubantia) met f 2208 IJ.M. 8 (Annie) met f 2335 IJ.M. 340 (Java) met f 1123 IJ.M. 238 (Johanna Mrna) me f 1441 IJ.M. 153 (HJuliana) met f 1872 I.J.M. 36 (Proef) met f 1546 IJ.M. 13 (Chris tine Catharina) met f 2606 IJ. M. 159 (Julie Streyff) met f 2482 IJ.M. 37 (Maria Eli sabeth) met f 3239 IJ.M. 42 (Flamingo) met f 1558 I.J.M. 103 (Dolfijn) met f 547 de zeilloggers K.W. 70 (Maria Catharina) met f 660 K.W. 129 (Gerard en Arie) met f 513 K.W. 32 (Leni en Wolter) met f 344 K.W. 38 (Bertha) met f 573 K.W. 170 (Wil lem en Leendert) met f' 436 K.W. 105 (-Kees) met f 1078 K.W. 40 (Anna Sophia met f 289 K.W. 21 (Twee Gebroeders) met f 564 K.W. 112 (Vértrouwen) met f 732 K.W. 16 (Willem Cornells) met f 707 K..W. 163 (Prinses Juliana) met f 378 K.W. 62 (Concordia Constans) met f 310 K. W. 22 (Orion) met f 511 K. W. 155 (JÜQl'anc' II) met f 628 K. W. 43 (Hoop op Zegen) met f 325 M. A. 76 (J°fom) met f 383 aan be somming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7