Tertfisnile loon. Voornaamste Nieuws Plaatselijk nieuws. ammssi Woensdag 3 Maart 1926^ 50ste Jaargang No. 16189 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Het kampeervraaestuk te IJmuiden. EEN COMMISSIE BENOEMD. NOG GEEN LOGEERBELASTING TE NOORDWIJK. Ongeval aan de Hoogovens. DE VACAT URE-MEI JER IN DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Candidaat de heer J. H. A. Kruimel. De zetel van Bloembollen cultuur. Een heldhaftige redding uit den vis£chers*haven te IJmuiden. De Fazant. Faillissementen. Diefstal met inbraak te Bloemendaai. Tuinbouw eu Plantkunde. Scheidsgerecht. Vergadering van „St. Raphael." Begrafenis J. Hessels. Mohammad AH Kahn. Tentoonstelling bij J. M. de Bois. VISSCHEN, BILJARTEN. in dit nummer. w J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht KEGELEN. Haariemsche kegelbond. D. H. V. B. District Haarlem. De abonnement iprijs bedraagt woot Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.2b Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents pa re gei Bij contract belangrijke korting, Advertentiên tusscben den tekst, als ingezonoec mededeeling. 60 ct. per regel, op de te pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adwe. tentiën 1regels 60 ct per olaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. ABe abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: «UIJU.'" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7tZfl bij een ongeval met f ,t| bij veriies van een hand, f OEj bij verlies van eer. f CD bij n b.euk -an verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: i Ji?.'- .ioodeliiken afloop: 1 «01» een voet of een oog: duim of wijsvinger. ae_n o, arm. f t n - bij verlies v. een i tU1 andere vinger. Dat is wel een groote tegenvaller voor de S, D. A, P. geworden! Twee weken lang is alles op haren en snaren gezet om het land voor „Kamerontbinding" warm te ma ken, Niet, dat de roode heeren zelf aan het welslagen van hun opzet geloofden. Maar het voorstel tot Kamerontbinding niet de daaraan noodzakelijk verbonden manifesten en meetings gal weer wat leven in de brou werij: de publieke aandacht werd weer eens op de S. D. A. P. getrokken. En de meer derheid der Kamer mocht het voorstel ver werpen; des te beter! De massa zou dan toch de heldenworsteling, in de parlemen taire renbaan gadeslaan; er zou gelegenheid rijn om de tegenstanders gevoelige slagen :oe te brengen en de overwonnene door ninderheid in getal zou de moreele over winnaar zijn. Hoe is dat alles anders geloopen. Hee! de zitting van gisterenmidag met een volle tribune, met toeschouwers op*het Binnenhof als bij een parlementaire eerste- angs-gebeurtenis, is één groot fiasco ge worden. Een Kamer vol afgevaardigden; de oud-leider der S D. A. P., mr. Troelstra zelf onder de toehoorders op dezen groo- ten dag.... maar binnen anderhalf uur was het de dood in den pot! Over de rede van den heer Albarda valt weinig te zeggen. De nieuwe leider der roode Kamerfractie had een academisch be toog vol schoolsche parlementaire wijsheid en aanhalingen uit de geschiedenis opgezet am te bewijzen, dat de Kamer heusch wel sen adres aan de Koningin mocht indienen am Kamerontbinding te vragen. Wie heeft dat ooit bestreden? Dat is het recht van iederen Nederlandschen burger om bij het Staatshoofd te adresseeren over elk belang dat hij maar verkiest; dus zeker van de volksvertegenwoordiging. Maar daarom wenden zich nog alle Nederlandsche bur gers niet eens of meermalen in hun leven net een adres tot de Koningin. Het over- froote deel wordt geboren en sterft zonder daarover ooit te hebben gedacht. Niemahd maakt zich bewust belachelijk of stelt zich opzettelijk aan een afwijzing bloot. Maar wat een particulier desnoods nog doen kan, ligt zeker buiten de gestie van een volksvertegenwoordiging. Welnu, men kon dan, zooals de S. D. A.' P. de laatste 14 dagen gedaan heeft, betoogen, dat de Kamer fot de Koningin moest adresseeren, dat voorstel was practisch genomen rond uit dwaas. Daarover waren zoo goed als alle organen buiten de S. D. A. P. het eens. Ja, dit was zelfs de meening van den heer Albarda, nog 14 dagen vóór dat het voorstel der roode Kamerfractie was ingediend, zooals hij begin Februari uitvoerig in „Het Volk" betoogde. En nu zou er tijdens het formateursschap van dr. de Visser nog iets voor den eisch tot Kamerontbinding, van rood standpunt bekeken, te zeggen zijn ge weest. lederten immers wist, dat dr. de Visser er op uit was de coalitie te herstel len en aan het Kabinet-Colijn nieuw leven in te blazen. Toen was eenige roode agita tie althans nog verklaarbaar geweest. Maar terwijl de democratische mr. Limburg nog volop bezig was een kabinet te vormen, kwam het toch allerminst te pas om Kamer ontbinding te gaan vragen. Overigens, al had de S. D. A. P. de wind in zóóverre Mee, dat mr. Limburg bedankte nog vóórdat de Kamer bijeenkwam, het voorstel tot Kamerontbinding bleef alle reëele grond missen omdat bet geen uit zicht op een betere en een andere Kamer door nieuwe verkiezingen opende en de verwarring in het land bij gebrek aaii een wel geformuleerde verkiezingsleus nog groo- ,er zou maken. De crisis moet uitzieken sóólang, tot er eindelijk een regeering op treedt: wanneer deze dan weer.valt op een gewichtig onderdeel van haar program, dan eerst kan er sprake zijn van Kamerontbin ding; dei is de logische lijn, welke zich in den politieken chaos afteekent. Dat de S. D. A. P. dit niet heeft willen zien, en de oude laktiek van relletjes-maken is blijven volgen, is haar gisteren tot een bittere strai geworden. Nadat immers de heer Albarda zijn lang pleidooi voor zelfmoord der Kamer had ge ëindigd in een stevige peroratie, waarin ieder, die het wagen zou tegen het roode voorstel te sternen, met hel en dood werd bedreigd, vroeg de voorzitter, wie van de heeren het woord verlangde. En daarna nog eens en nog eens met stemverheffing. Maar geen mensch verroerde zich. Dat was wel een zuur oogenblik voor de roode partij! Laat het zijn, dat het toeval heeft meege speeld; dat dr. de Visser op mr. Marchant en Marchant op de Visser, en de heer Dres- selhuys op beiden wachtte; dat niemand lust had om het eerst te antwoorden; het feit, dat geen enkel Kamerlid zich tot re pliek opwerkte was een gevoelige tik voor de groote roode fractie. Zonder één woord slachtte de Kamer het toode voorstel af. Maar medelijden behoeven wij met den heer Albarda en zijn partij niet te hebben. Troelstra's opvolger heeft zijn niet fraai figuur aan zich zelf te danken. Had hij zich waarlijk leider en geen knecht van zijn par tij getoond; had hij vast gehouden aan zijn oorspronkelijke, zakelijke houding en ob jectief oordeel, dat bijeenroeping van het parlement om over de crisis te praten en een voorstel tot Kamerontbinding in deze omstandigheden een loos gebaar en een dwaasheid was, hij zou man van gezag zijn gebleven. Nu heeft zijn eerste optreden de roode partij tot een schip zonder roer ge maakt in de oogen van de buitenwereld. Eerst riep de nieuwe kapitein; we moeten rechts aanhouden, want links loopen we op een klip. Maar de staf nam hem ter zijde en fluisterde hem in het oor: je weet er nog niets van; je bent nog te onervaren; je moet links houden. En hij commandeerde; links met een gezicht alsof hij het meende. De eerste reis is den heer Albarda giste ren slecht bekomen. En eigen schuld plaagt het meest. Immers, het échec had voorko men kunnen worden; maar tegen alle ge zonde reden in is doorgezet. Daarom kreeg de S. D. A. P. gisteren in de Kamer met de koude douche haar verdiende loon!! 9 In de gisteren gehouden gemeenteraads zitting van Velsen is behandeld een inge komen schrijven van den voorzitter van den gemeenteraad, houdende het voorstel, ëene commissie van 5 leden te benoemen, die den 1 burgemeester zal bijstaan, ten einde het eventueel kampeeren onder deze gemeente in goede banen te leiden. Aan de discussies ontleengn wij het vol gende; De heer GROENEVELD vraagt naar de motieven van den voorzitter. De VOORZITTER antwoordt, dat hij in den a.s. zomer een toevloed voorziet van kam peerders. Spr. heeft zich afgevraagd of men het al of niet kan tegengaan, Z.i. is het een maatschappelijk verschijnsel, dat niet kan worden tegengegaan maar in goede banen moet worden geleid. Spr. zou in den a.s. zomer door dien groo- ten toeloop niet gaarne verrast willen wor den, maar daarentegen liever gereed zijn om tot de kampeerders te kunnen zeggen gij kunt kampeeren onder die en die voorwaar den. Niet alleen dienen er maatregelen te worden genomen uit Sociaal en zedelijk oog punt, maar ook uit hygiënisch oogpunt. Spr. zou het kampeeren niet gaarne tegen-' gaan. Doch de taak om het in goede banen te leiden is niet gemakkelijk het is vooral ook een verantwoordelijke taak, waarom spr. het voorstel heeft gedaan om een commissie te benoemen, om Item daarin bij te staan. De heer GROENEVELD oppert het denkbeeld, om door elke fractie een lid te doen aanwijzen. De vergadering.wordt eenige oogenbiikken geschorst, opdat men gelegenheid zal heb ben zich met elkander te verstaan. Er volgt dan een eenigszins verwarde dis cussie over de beteekenis van de benoeming dezer commissie. De heer NIJSSEN wijst er bij interruptie op, dat hij niet tegen de instelling dezer com missie is; echter, hij behoudt zich de vrij heid voor om later en namelijk waaneer de commissie met haar rapport gereed is zijn meening over het kampeervraagstuk naar voren te brengen.' De heer HOMBURG zegt, dat men het kampeeren niet kan weren. Er zullen evenwel bijzondere maatregelen moeten worden ge nomen, opdat de vrijheid niet leidt tot bui tensporigheid. Van materieel standpunt be schouwd, kan de middenstand van IJmuiden er van profiteeren doch de kwestie heeft ook een moreele zijde. Bij stemming worden hierna in de commis sie benoemd de heeren Langendijk, Schaar, Homburg, v. d. Steen en Bosman. In de gisteren gehouden gemeenteraads zitting v^n Noordwijk, werd behandeld het voorstel van B en W., over te gaan tot de heffing van een belasting op de logeergas ten. Voorgesteld werd, van hen, die gedu rende tenminste een week als logeergasten vertoeven in een hotel of pension binnen deze gemeente een bedrag te heffen van 0,25 per nacht, met dien verstande, dat voor een gezin niet meer dan 1 per nacht wordt geheven. Vrijgesteld worden hiervan de personen beneden de 15 jaar, het dienst personeel, de on- en minvermogende die voor herstel van hun gezondheid 'nier ver toeven en de personen die in deze gemeente als hoofdverb'ijver of forens worden aange slagen. Verschillende bezwaren worden tegen deze verordening ingebracht. De heeren van der Wiel, van Eden en van Nes vinden het billijk, dat door de badplaats meer dan tot nu toe wordt bijgedragen in de extra kosten die de gemeente maken moet in het belang van de badplaats. Daar ech ter reeds verschillende contracten van ver huring voor het aanstaande seizoen door de pensionhouders zijn afgesloten, zouden wij de heffing van een dergelijke belasting nu nog niet willen invoeren. Ook met het stel sel der verordening zooals die door B. en W. is aangeboden, kunnen zij zich niet vereeni gen en zouden een progressie daarin willen zien opgenomen en Je verschillende hotels en pensions daartoe in klassen willen indee- len. Aan de hand van de prijzen is dit zeer wel mogelijk. De heer de Hollander zegt, dat de hotel en pensionhouders wel in de meerdere kos ten die de gemeente maakt ten behoeve der badplaats willen bijdragen, doch niet in de vorm van een logeergastenbelasting. Spr. vreest, dat deze belasting zeer in het nadeel van de badplaat» zal zijn. Het woord belasting schrikt velen reeds af. Zonder verder naar het bedrag te iniormee- ren, zal dit velen reeds doen besluiten niet naar' hier te komen. Na uitvoerige discussies waaruit blijkt, dat de meerderheid van den Raad van meening is, dat door de badplaats meer moet worden opgebracht, wordt besloten de verordening thans niet in behandeling te nemen, doch B. en W. uit te noodigen, indien door de hotel- en pensionhouders niet tijdig een voorstel wordt gedaan, vóór het volgend jaar met een nieuwe regeling bij den Raad te komen, waardoor meer inkomsten wor den verkregen uit de badplaats en rekening is gehouden met de bezwaren door den Raad geuit tegen de ontwerp-verordening zooals het thans is aangeboden. Gisterenavond omstreeks half 9 is de stoomleiding tusschen de Centrale en de bij- productenfabrieken met groot geraas uiteen gesprongen. Er zijn geen persoonlijke onge lukken gebeurd. De knal werd tot ver in den omtrek gehoord en veroorzaakte onder de bewoners groote ongerustheid, welke later bleek gelukkig geen reden -van bestaan te hebben. Woensdag 10 Maart vindt de verkiezing plaats van een lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken, ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer F. H. Meijer, die voor het Grootbedrijf zitting had. Naar wij vernemen, z.ai in deze vacature door hét Departement Haarlem van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel candidaat gesteld worden de heer J. H. A. Kruimel, directeur van Van Gelder's Papierfabrieken te Velsen, wonende te Bloemendaai, Geen behandeling van het voorstel van B. en W. in de raadszitting van heden Naar wij vernemen, zal het voorstel van B. en W, tot afslaan van het Brongebouw aan Bloembollencultuur ter vestiging van haren zetel aid: ar niei behandeld worden in de raadsvergadering van heden. Het voornemen bestaat, die behandeling te doen plaats hebben in de eerstvolgende raadsvergadering, welke waarschijnlijk over 3 weken gehouden wordt. Toen Dinsdagmorgen, in bet holst van den nacht, de werklieden bezig waren de visch uit een Duitsche IJslandtrawler te lossen, verscheen op den kant een der ma trozen. De man was op stap geweest en bleek geheel onder den invloed te verkee- ren der Hollandsche schnapps. Hij wilde aan boord gaan, doch verloor daarbij zijn even wicht, zoodat hij van de kade naar bene- 1 den tuimelde. Daarbij kwam -hij eerst met zijn hoofd tegen de verschansing der trawler en daarna tegen de remming op. Waar schijnlijk daardoor bezwijmd kwam hij in het water terecht en zonk ais een steen naar beneden, zonder weer boven te komen. Dat duurde zoo lang tot de menschen, die daar dikwijls drenkelingen zien, de. kans op redding bijna uitgesloten achtten. Een der arbeiders, zekere A. Zwaai], sprong toen, met zijn zware werkkleeding aan te water. Hij dook naar beneden en had het geluk het lichaam van den Duitscher te vinden. Met behulp van anderen wist hij den man, die het bewustzijn verloren had, op het droge en aan boord te brengen. Daar gelukte het ook weldra de levensgees ten terug te roepen en, wllicht als bewijs dat kinderen en dronken menschen gewoon lijk geen ernstig letsel bekomen, stond dé drenkeling des morgens om 7 uur weer aan i het dek. Intusschen mag een woord van hulde niet onthouden worden aan den man die, gehuwd en huisvader zijnde, niet geschroomd heeft zijn leven te wagen voor een dronken bui tenlander.. Het is niet voor het eerst dalvLtj- een dergelijke daad verricht.Wij meenen dat het de zesde keer is dat hij in de haven sprong om iemand te redden. De vorige keer was het een jong kind,, waarvoor hij het waagde. Dat scheen hem siecht te be vallen, want den volgenden dag vertelde hij ons het nu niet weer te willen doen, als het voorkomt, want je wordt er akelig koud van en kun slecht doorwerke.n. Gelukkig is Zwaaij zijn inborst beter als zijn koele redeneering en drijft menschenliefde hom spontaan weer. Wat hij dezen morgen op het geval tegen had, weten we nog niet, want toen we hem aanklampten, vei4tiaarde hij ons boos, dat hij geen drukte verlangde, omdat ie dat geen cent beter maakt. Mis schien heeft hii financieel gelijk, doch een woord van hulde zal hem mogelijk een vol gende keer opnieuw l'e water drijven. In het Weekblad voor Bloembollencul tuur schrijft dc heer C. Sipkes in een inge zonden stuk over de vraag of de fazant tot schadelijk gerekend behoort te worden, naar aanleiding van de vergadering, te Castri- cura, die onlangs deze kwestie behandelde. In de eerste plaats een woord van hulde aan den burgemeester van die gemeente, die het nu eens op»durft te nemen tegen de jacht, in tegenstelling met de meeste plat telands-burgemeesters, die zich maar al te graag solidair verklaren met de jagers in dergelijke kwesties, of zich niet inlaten met wat in vele zandstreken één van de grootste plagen is voor land-, tuin- en boschbouw. Want langs de geheele duinstreek en in vele ander zandstreken in ons land (de om streken van Deventer b.v.) is de toestand i precies als bij Castricum. Toch is het mij opgevallen dat geen van de sprekers de eigenlijke oorzaak aange roerd heeft van de overbevolking van scha delijk gedierte, n.L het stelselmatig 'weg schieten van de natuurlijke vijanden van de konijnen en fazanten, n.i. de kleine roofdie ren als hermelijnen en wezels, en in 't Oos ten van ons land vossen. Werden deze, vooral de twee eerste, door de wet beschermd zooals zoovele nuttige vogelsoorten, dan waren er ook veel minder konijnen en fazanten. Nu kunnen deze' die ren zich vermeerderen, daar hun natuurlijKc vijanden klein in getal worden gehouden. De hermelijn en de wezel hooren door de wet als nuttig beschermd te worden tegen uitroeien van de zijde van de jagers, can zal een overbevolking van konijnen en fa zanten ook niet zoo licht voorkomen. Die Castricmnmers zouden ook goed doen eenige manden met jonge vossen aan te vragen bij de Heidemaatschappij en ^cze los te laten. Wel zou de jacht hiervan scha de ondervinden. Maar ik meen dat, afgezien van moreele bezwaren tegen een dergelijk vermaak, land- en tuinbouw toch eerder aanspraak mogen maken op wettelijke De- scherming dan een liefhebberij, die, naar ik höop, niet lang meej toegelaten zal worden. Dat veel pachters niet durven ageeren tegen de jacht uit vrees voor hun grond eigenaar, tegelijk eigenaar van het jacht- recht, bleek mij in 1918 op Walcheren, toen daar een 'adres gericht werd aan het pol derbestuur in verband met de vele komj- nenschade. 2 .Maart 1926 werden in staat van faillis sement verklaard; Abraham Rootveld, diamantbewerker te Aalsmeer Dorpstraat 118. Curator mr. A, F. H. Schreurs te Haarlem; 2. C. van Oostrom handelende onder oen naam firma Sonja, fabrikant van bonbons en dessertwerken, zijn bedrijf uitoefenende Beeksteeg 29 te Haarlem. Curator Mr. Julius Hoog te Haarlem; G. Th. van der Swaluw wagenmaker te Haarlem, Klein Heiligland 31 rood. Curator Mr. B. Bouman te Haarlem. Vernietigd werd het faillissement van Teunis Koper, aannemer te Zandvoort, cu rator Mr. G. W, C. Pliester alhier, uitge sproken 23 Februari j.l. Opgeheven werden de faillissementen van: KI. Kraayenoord te Velseroord; curator Mr. K. Westerling te IJmuiden. A. J. Tervoert, schilder te Haarlem; cu rator Mr. H. Muller Brands alhier. B. Huisman winkelier in matten enz, te Zaandam; curator Mr. C. van Sprang te Zandam. C. de Wit, schilder te Velseroord; cura tor Mr. K. Muller Brands te Haarlem. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdcelingslijst van: A. B. P. J. Zegwaart, winkelier in meube len te Haarlem; curator Mr. J. Deenik al hier. C. N. de Leeuwe, koffiehuishouder en melkslijter te Wormerveer; curator Mr. C. van Sprang te Zaandam. Door den heer H. van B., lepenlaan 46, te Bloemendaai, werd gisterenavond om streeks elf uur aan de politiepost aangifte gedaan, dat tijdens zijn afwezigheid dien dag, was ingebroken. Ongeveer te 10 uur des avonds kwam de heer van B. in zijn woning en bemerkte op zijn slaapkamer een afdruk op een beddenlaken van den vorm van zijn geldkistje. Zelfs was hij bewust, het kistje daar niet gezet tc hebben. Bij onder zoek bleek hem, dat het geldkistje geledigd was en 300 aan papier geld was ont vreemd. De politie stelde ter plaatse een onderzoek in en het bleek, dat de inbreker achter het huis over een schutting was ge klommen, van de slaapkamer een ruit had verbrijzeld en daarna de spanjolet had om gehaald. "om zoodoende binnen te komen. Het geldkistje was met een sleutel openge maakt, die in een lade verborgen lag. Ove rigens wordt niets anders vermist. Er wa ren geen sporen van inbraak te constatee- ren. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. De afd. Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde hield gisteravond een vergade ring in de kleine kroonzaal van Café Brink- menn. De vergadering werd geopend door den heer J. L. Bouwer, voorzitter, die de aan wezigen van harte welkom heette. De secretaris, de heer R.'M. v. d. Hart, las de notulen voor, die onveranderd werden goedgekeurd. De commissie vhn .kasonderzoek bracht rapport uit over den toestand van de kas. Iri 1924 was er een tekort, terwijl in 1925 een bedrag van 36 werd overgehouden. Dit, voor de vereeniging gunstig resultaat, kw am hoofdzakelijk door 'bezuiniging op het drukwerk. Den-penningmeester, den heer P. H Teunis. werd voor zijn accuraat beheer dank gebracht. Hierna was bestuursverkiezing aan de orde, wegens periodiek aftreden van de hee ren R. M. v. d. Hart en A. Koper. Na de gehouden stemming bleek, dat beide heeren met meerderheid van stemmen waren her kozen. Een voorstel van een zomerexcursie naar Nijmegen werd behandeld/waarna eenige lichtbeelden werden vertoond, betrekking hebbende op die stad en omgeving, toege licht door den heer G, H. Gevers. De heer A. Koper gaf een toelichting op de lichtbeel den betrekking hebbende op den nieuwen aanleg van tuinen, terwijl de heer J. Blok, de plaatjes van de tentoonstelling te Heem stede besprak. Een commissie, bestaande uit de heeren D. Smit, C. van Blankensleijn en Joh, v, Deven ter. keurde tijdens de pauze het ingezondene, waaraan de volgende punten werden toege kend: groep Azalea Indica van A, Koper. 5 punten en een groep orchideeën van J. J. van Cruyningen 14 punten. Na vragenbus en rondvraag werd de ver gadering gesloten. In verband met de onregelmatigheden aan het station te Roosendaal, naar aanleiding waarvan verschillende personen werden ontslagen op grond van luttele aanklachten over ontvreemding van kleinigheden, als het meenemen van een oi twee bloembollen, het eten van een oester of aardbei, is door de R. K. organisatie „St. Raphael" en de Ned. Vereen, het scheidsgerecht aangevraagd ten einde verschillende dezer ontslagen, vooral waar het verschillende vermoedelijk on- schuldigen betreft, ongedaan gemaakt te krijgen. Tot voorziter van dit scheidsgerecht is benoemd Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, alhier. De afdeeling Haarlem Werkplaatsper- soneel, vakaideeling 5, vergaderde. De voorzitter opende de vergadering met den Christelijken groet en heette de aanwezigen Welkom. Hij deelt mede, dat deze vergade ring bijeen geroepen was ter bespreking van de willekeurige wijziging der tarieven. Met eenige voorbeelden toonde de voorzitter aan de manier, waarop vrijwel zonder me- aezeggingschap der werklieden de tarieven worden gewijzigd. Slechts met medewerking van een steeds denzelfden werkman worden de tarieven vastgesteld. Dat dit niet in hdt voordeel der werklieden is. behoeft geen nader be-tocg. Verder toont de voorzitter aan, dat het met het klein overleg ook niet vooruit gaat. Ten tijde van den Fabrieks- raad was er elke maand een bespreking. Nu, in 1925, is dat slechts drie maal ge beurd. Ook geeft de voerzitter een uitvoe rig verslag van hetgeen er in dat jaar al- zoo behandeld is. Daarna volgde de rond vraag, waarbij bleek, dat er groote onte vredenheid was over de tariefkwestie. Vooral in de afdeeling Machinc-Bankwer- kerij, waar een hoogst onbetrouwbaar con troleur is. Besloten werd meerdere actie te voeren, om meer medezeggingschap in het wijzigen der tarieven te krijgen. Daarna werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. Gistermiddag had op de Algemeene Be graafplaats ie Heemstede de begrafenis plaats, van de door een noodlottig ongeval om het leven gekomen chauffeur J. Hessels. Een krans dekte de baar. Bij de begrafenis was tegenwoordig de patroon van den over ledene, de heer Oudes. Aan de groeve werd niet gesproken. Mohammad Ali Kahn is met zijn broer Inayat Khan, den stichter der bekende Sofi- beweging, naar Europa gekomen, om Indi sche liederen (vooral van zijn neef Mahe- boot Khan, Prof. aan de Universiteit, te Ba- roe) met begeleiding van Indische instrumen ten te introduceeren. Daarna heeft hij zich met d e Westersche muziek vertrouwd ge maakt, zang en verschillende instrumenten gestudeerd te Londen, Parijs en in Italië en met zeer groot succes is hij dan opgetre den in de Europeesche hoofdsteden, waar de enthousiaste pers hem spoedig den bijnaam „Hindu-Caruso" heeft gegeven, daar in zijn edele zingwijzp veel herinnert aan den on volprezen koning der zangers. Het Berliner Tageblatt, dat het geheel aparte schitteren de geluid van Alt Kahn prijst en vol lof is over de groote intelligens in „de muzikali- sche Gestaltung", de groote stimcultur en zijn verrassend expressievermogen, schrijft, dat Mohammad Ali Kahn, evenals Caruso „die Trane in Ton" heeft. De internationale pers is opgetogen over het zingen van dezen zanger, die ook een groot mysticus is. Mohammad Ali Kahn maakt op 't oogen blik een tournee door ons land onder auspi ciën der Internationale Concertdirectie Ernst Krauss, en treedt o.a. op Vrijdag 5 Maart in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein. De regeling van deze uitvoering berust bij Concertbureau Vernout. Schilderijen, aquarellen etc. door H. W. Cornelder en G. H. G. von BruckenFock, Het zijn bijna volkomen tegenstellingen, de werken van deze schilders, zooals ze thans hangen in de beide zaaltjes bij J. H. dc Bois, aan den Kruisweg. BruckenFock, ziet wel iets en heeft iets mede te deelen, maar zijn werk lijkt altijd on-af. Vermoede lijk speelt da vrees te veel te acheveeren l'.em parten. Het is steeds alsof hii geen lijd heeft om zich behoorlijk in zijn werk in tc leven en of het impressionisme hem een uitkomst is omdat het hem de gelegenheid geeft zoo oppervlakkig en onrustig met verf en kwast rond te borstelen. Soms ge bruikt hij het tempermes. Het werk maakt dan meestal wel een prettigen sappigen in druk, maar men kan de gedachte met van zich afzetten, één van de tien doeken t zien, dat toevallig goed is uitgevallen Een van zijn beste werkjes lijkt ons het haasiig met het tempermes neergestreken duingezichtjes, dat uit de schooi van Weis- senbruch iijkt te komen. Typisch is het sterk gebarsten boeren huisje. Het ding heeft erdoor gewonnen. En verder zijn er van Brucken Fock een paar aardige aquarelletjes, waarvan we noemen fabrieken langs de vaart, dat raak in de waterverf geteekend is. De teekèr.ingen zijn het minst aantrekke lijk. Dikwijls maken ze den indruk, dat dc lijnen zoo zijn neergezet; is deze niet raak, dan is de volgende het wel. Ook de expres siviteit van het onderwerp vergoelijkt r.iet hun bestaan. Hierin vinden we ook niets meer terug van het fijne coeruleum-blauw en kobalt-violet van zijn. palet een der groot ste verdiensten van zijn schilderijen. Cornelder is de tegenvoeter van Brucken Fock. Hij hoedt ervan rustig naar de din gen te kijken, te genieten van de zoete zwellingen van een bloemblad. Mediteerend streelt hij de teere vormen op het papier neer, sorns eventjes met kleur aangewas- sc'nen. Lijn en vorm zijn hoofdzaak. Hij teekent liever dan hij schildert. Gebruikt hij even kleur, dan is het om de expressivi teit «van de lijd te versterken door vertee- dering van het harde ipateriaal. Zoo o.a. bij de heel mooie, groote boomstammen Niet altijd is het Cornelder gelukt zijn geest uit te zeggen. Verschillende teekeningen zijn doodgeloopen in een academisch, droog on benulligheidje. Soms is er in één klein teeke- ningentje een prettig aandoend fragmei^en een ander gedeelte dat doodgewerkt We zijn bij zijn werk geneigd even te denken aan den deftigen van Oss, als men bij Cornelder niet meer teederheid en in nigheid vonden dan bij dezen, door schilder woede aangetasten dauwdruppel-maniak. In zijn fijnste aquarelletjes roept hij even herinneringen wakker aan Chineesche tee kenaars. Zijn compositie is echter zwakker. De kleur heeft dezelfde toon, die dc beste Engelsche illustrators graag gebruiken, maar is meer verdiept. Soms ook doet Cornelder even denken aan den subtielen .drooa.er, Jan Mankes, maar zoover is hij voorloopig nog lang niet. Een ding is vóór ailes goed. Cornelder durft eenvoudig te zijn. Hij ziet het schoone' in de simpele dingen 'en is er gelukkig door. Verblijdend is de bre ide prettige lach van zijn portretten, die zeker niet tot zijn min ste werk behooren en meerendecls gemaakt zijn in Ober-Bayern. Fr. M. „DE RUISCHVORN." Dit college hield j.L Zondag voor het slui ten van het seizoen een onderlingen wed strijd en wel op Baars, in de wateren var, de Ringvaart tusschen Hillegom en Lisse. Na het aardig baars-weer was de vangst maar matig. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1ste prijs, grootste visch, J. Kessens, 2de prijs, P. Pastoor, grootste aan tal; 3de prijs, A, v. d. Wouden, 4de prijs, C. Spaargaren; 5de prijs, J. M. Stoof na loting; 6de prijs, M. J. Scheffer, 7de prijs. D. Ubink, 8ste prijs, P. Out; 9de prijs, S. Inpijn; 10de prijs, B. v. Dantzig, 11de prijs, T. v. Orden 12de prijs, P. Kruijer; 13de prijs, P. de Jong. De heer Kessens won te vens een extra prijs, aangeboden door den heer Eikel. De hee» Kessens, voorzitter, reikte de prijzen met een toepasselijk woord aan de winnaars uit, waarna men nog een poosje gezellig in het clublokaal bij den heer Mozeman bijeen bleef. MASSAKAMP D. O. K,—EXCELSIOR. Maandagavond werd gespeeld in café v. Trigt te Heemstede, tusschen de 2e vier tallen. In 3 van de 4 partijen was Excelsior ster ker, terwijl no. 2 een stevige nederlaag leed. De nummers 1 waren goed tegen el kander opgewassen, zoodat dit maar een verschil was van 8 caramboles. De uitslag van dezen wedstrijd was: Excelsior: 100, 64, 100 100, totaal 364, D, 07 K.: 92, 100, 69, 79, totaal 340. De stand is na 3 wedstrijden 1000930 in het voordeel van D. O. K. Het voorstel der socialisten tot Kamer ontbinding is in de Tweede Kamer met 71 tegen 24 stemmen verworpen. De Nederlandsche delegatie ter Volken bondsvergadering, Het zilveren feest van 't Koninklijk Echt paar in de Tweede Kamer herdacht. Waarom Mr. Limburg's formatie is afge sprongen. Mr. Limburg in den Raad van State? De kampeerkweslie te Umuiden. Dooi den gemeenteraad van Velsen ai commissie sie van onderzoek benoemd. Nog geen logeerbelasting te Noordwijk. Het Spaansche koningspaar zal zich per vliegtuig naar Zuid-Amerika begeven Het voorjaars-oiiensief der Rifiijnen in Marokko. De overeenkomsten van Locarno voor da Fransche Kamer goedgekeurd. Zie verder ook Laatste Nieuws, Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Achteruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken oöi 6.11. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt Naar waarnemingen in den morgen van 3 Maart. Hoogste Barometerstand 772.5 m.M. te Clermont. Laagste Barometerstand 732.0 m.M., te 1 horshavn. Verwachting van den avond van 3 tot den avond van 4 Maart: Stormachtige, later afnemende zuidweste lijke tot westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk eenige regen, later iets kouder. Zondag 28 Februari 1926 heeft de 2ae ontmoeting van het club-kampioenschap plaats gehad door werpen van hooge seriën is daar verandering in gekomen en -indien de 2 rtsteerende dagen tl 4 en 28 Maart wederom zoo geworpen wordt als Zondag 1.1. kan niet met zekerheid worden gezegd wie kampioen zal worden. De stand is als volgt. Afdeeling A. De Eendracht 683 H. V. K674 S. S. S663 't Spaarne 655 de Damiaten 652 de Volharding 651 Richten en Rollen 629 de Prins 620 de Leeuwerik 605 Haarlem 602 Heemstede 594 V. O. V563 Daar rolt ie 559 T. O. P554 Gr. Vauxhal 553 L. H. M. C537 3 x 3 is negen522 de Phoenix zal 14 Maart verder zijn serie afwerpen. Afdeeling B. De Leeuwerik II606 de Eendracht II de Volharding II 589 S.S.S. II 560 de Damiaten II551 H. V. K. II 526 de Prins II 523 Haarlem II 509 Gr. Vauxhal II 505 Heemstede II werpt in deze afdeeling niet meer mede. Vrije baan Hamburger telling. E. G. Martens 102 P. Beccari 9080 H. Smolenaars 8675 H. Frantzen 8674 L. v. Berkel 8468 J. de Paus S376 Th. Frenchen 82 J. Beeren 8054 M. H. Sliggers 7871. Vrije baan gewone telling. P. Smits 4239 B. Groenewegen 39 37 J. Beeren 39—35 J. A. Hoekstra 39— 28 L. v. Vliet 3838 H. Frantzen 3736 J. Klauwers 3735 D. Bremer 3729 Paren. Mevr. en H. Denkers 4137 Mevr. en Hr Jac. Koel 39 Mevr. en Hr. Heijden- daal 38 Mevr. Denkers en Hr. v. Orden 37. Zondag 14 Maart voortzetting dezer wed strijden. Secretariaat: Emmaplein 38. Bestuursvergadering. Het bestuur van het District Haarlem en O. vergadert Vrijdag 5 Maart a.s. te 7 if uur ia het R, K, Lyceum aan den Zijlwcg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1