L0TTSER1N6 R Hei BrongesoBW en de Maatschappij tot Exploitatie van Maalwaterbronoen. De Kleeren maken den man Verkeersongevallen DE SPAARNEBANK Als de man huishoudt! Anti-Winkelsluitingsdwsms. Ja, maai HET DRUKWERK maaki de zaak Een ladderwagen van de Licht fabrieken zwikt voorover. DEBE57E wsderverf voa? muren, behang, plafonds en buitenmuren. Verkrijgbaar bij drogisten brochure gratis. 'A en ikilo pakken Mishandeling. v Mannenkoor „Philip Loots." Ir. J. B. v. Loghem. Gevonden dieren en voorwerpen. Federatie van Jeugdwerk- besturen te Haarlem. BILJARTEN. Riliart-wedstrijd. VOOR STOOMEN EN VERVEN - voor roemers BURGERLIJKE STANÖ. GEMEENTERAAD. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. KUNST EN KENNIS. Internationale Conferentie te Locarno. 4 7Va 37 Va 915/u 97/a 93 V, Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. LAATSTE NIEUWS. Staking te Zwammerdam. De Belladona-vergiftiging Brakkee vrijgesproken. Stormwaarschuwingsdienst. G. J. Loyen f Mr. Limburg en de Vrijz. Democratische Bond. Malaise in de Britsche Mijn-Industrie. Nieuw offensief der Spanjaarden in Marokko. Primo de Rivera naar Genève. De valsche Munters-affaire. De ét-administrateurs van de Banca-Disconto vrijgesproken. Ninchitch te Parijs. Het Groothandels-index-cijfer in Denemarken. Prof. v. Hamel te Dantzig aangekomen en door den Senaat begroet. Naar Genève. Bespreking tusschen den Rijks> kanselier en de Partijleiders, Aardbeving in Spanje. Graaf Bet kien naar Genève. Wij konden gisteren mededeelen, dat de Jemeente Haarlenj met de Maatschappij tot Exploitatie van Staal waterbronnen, een avereenkcmst had gesloten, waarbij deze Maatschappij zich verbindt aan de gemeente Haarlem het Brongebouw over te dragen te gen een prijs, die wij nog geen vrijheid had den mede te deelen. Deze overeenkomst is natuurlijk van belang voor aandeelhouders der Maatschappij en vooral voor hen, die in bezit zijn van obligaties der Maatschappij. In dit verband is het niet onaardig het vol gende mede te deelen. De statuten der N.V. Maatschappij tot Ex ploitatie van Staalwaterbronnen werden goedgekeurd bij Kon, Besluit van 20 Juli 1892. Commissarissen dezer N.V. zijn de heeren D. E. L. v. d. Arend, Jhr. Mr. F. W. v. Styrum en A. de Clercq. Het doel der maatschappij was: De ex ploitatie van Staalwater, zich bevindend in de perceelen, gelegen in den Haarlemmer meerpolder en aldaar kadastraal bekend sectie B. 19271930, door-. Ie. Verkoop van bedoeld water, zqo voor medicinaal gebruik als voor tafeldrank; 2e. leiding van het water buiten de boven omschreven perceelen; de oprichting en ex ploitatie der bcnoodigde gebouwen met toe- behooren, ten einde gelegenheid te geven, zoo tot drinken van en baden in Staalwater als tot ontspanning. Het kapitaal der N.V omvatte aanvanke lijk 335.000, gesplitst in aandeelen van 1000; dit kapitaal werd in 1898 vermin derd tot 201.000, waarvan aandeelen op naam of aan toonder, ieder aandeel groot 600, splitsbaar in halve aandeelen van f 300 of kwart aandeelen van 150, waar van geplaatst en volgestort werd 197.850. De oprichtersaaffdeelen waren 67 in getal, bepalende 15 pet. dei overwinst na aftrek ■an 4 pet. Een VA pet obligatieleening werd in 1897 ?"slo;en groot 50.000, verdeeld in obliga- tiën van 100. Jaarlijks worden 10 obligaties uitgeloot; per resto is deze obligatieleening groot 35.800. Tot 1920 werd niet afgelost. De winstuit- -'reling over 1893 bedroeg 3E! pet. en een afschrijving van 10 per aandeel. Over 1894 bedroeg de winstuitdecling "3 pet. Van 1895 tot 1923 was de winstuitdeeling nihil. Men kon ons nog niet mededeelen of ten gevolge van dezen loop van zaken de exploi- r'.ie van de Staalwaterbron in Haarlemmer meer zou opgeheven worden, wat dan na- lurlijk de liquidatie der Maatschappij ten evolge zou hebben. Bekend is het sprookje van den koning er. den jeugdigen ganzenhoeder, waarin vdr- t.ij wordt dat een koning, die met de re geering ."jet de minste moeite had, niet in staat was een koppel ganzen bij mekaar te louden, 't Was echter -iet te verwonderen, dat 't met deze ganzenhouderij reis moest locpen. Ganzenhoeden is heel wat anders dan irenschen regeefen, hoe ge makkelijk 't eerste ook li'kt Maar zoo gaat 't met meer dingen, 't Werk van de huis vrouw in huis lijkt ook zoo eenvoudig. Maar o wee, als een man er door de noodzakelijk heid toe gebracht wordt, eens een deel van de huisvrouw er tak over te nemen. Dat on dervond een ingezetene onzer brave ge meente, toen hij, door uiistedigheid zimer vrouw, eens voor een dag de huishoudelijke zaken zou overnemen, 'k Weet niet. ol de vrouw door droeve, door blüde, door nood zakelijke of niet-noodzafcelijke omstandig heden afwezig was, maar ze was ,afv,rezié, en de heer des huizes zou dan verschillende huishoudelijke dingeties zelf eens opknappen Omdat dit allemaal binnenshuis geschiedde, weet ik er den afloop niet van, behalve van een n.l. 't koken der 's morgens genomen melk. Nu is m-lkkoken volstrekt geen hek senwerk. Maar 't is toch verraderlijk, want ze kookt altijd over, als je even er niet kijkt. En als je de deur uitloopt, wanneer de melk op staat, kun je er zeker van zijn, dat ze niet zal wachten met te koken, tot je terug bent. Onze onbestorven weduwnaar dan had de melk opgezet. Nu ja. daar behoef je niet van begin tot eind bij te blijven staan. Als je ze maar een beetje in de gaten houdt Maar je moet ze niet vergeten en even de deur uitlccpen om sigaren te gaan halen, met den winkelier een boom op gaan zetten over de mislukte pogingen van Limburg om een stelletje ministers bij elkaar te krijgen, aan naar huis gaan en onderweg met een Ouurman, die in zn tuintje bezig is eenige vcorjaarsiverkzaamheden te verrichten, een praatje gaan maken over 't mooie weer, dat we nu hebben en over 't nare weer dat we gehad hebben en over 't mooie of ellendige weer. dat we waarschijnlijk nog krijgen zul len. Want dan loop je de kans, dat de buur man, die onder 't werk geen sigaar repkt en wiens reukzenuwen voor dat oogenblik dus niet in beslag genomen werden door den •leur van een brandende sigaar,, de opmer- kin" maakt; „Wat ruik ik toch een vreemde baklucht hier!" Om na een minuut of 10 nog eens te her halen: ,,'t Is net of er melk aanbrandt" en je dan op 't idee te brengen, dat je de melk eg op hebt staan. Kijk, zulke dingen moet men niet doen. Maar onze meid-buishoudster in mannenkleeren deed dat wel. En toen hij na de opmerking over aanbrandende melk zijn huis in stoof, kwam hem bij het openen der voordeur een vieze, stinkende, blauwe v/alm tegen. Met mannenmoed baant hij zich een weg door de blauwe damp naar het gas cemfoor in de keuken en vindt een rood gloeiende alluminium melkkoker, waarin een zwartgebrande roodgloeiende massa, die eens in den vorm van melk de toem uitmaakte van dc Sierkan. Maar 't heele huis is gevuld met de dikke, blauwe damp. En om die zoo spoedig mogelijk een uittocht te verschaffen, worden alle deuren en ramen, beneden en boven, opengegooid. En weldra rollen de dik ke dampwolken alle ramen uit, tot schrik van de voorbijgangers. Een van hen komt al nr.ar binnen en raadt aan met een stem, waaraan de noodige autoriteit niet ontbreekt, om juist alles te sluiten om te maken, dat de brand verstikken zal. En een andere ge dienstige biedt zich aan, de brandweer op to bellen. Voor het hui3 hebben zich intus- schen verscheidene nieuwsgierigen verza- me'd. Totdat de heer des huizes verschijn' en hen gerust stelt met de mededeelmg: „wees maar gerust hoor, alleen de melk is wat overgekookt". Men schrijft ons: Woensdag vergaderde het Comité van Actie tegen den Winkelsluitingsdwang. Hoe wel de opkomst grooter had kunnen zijn, was het aantal aanwezigen toch zeer be vredigend. De waarnemend voorzitter con stateerde met genoegen, dat het nu ernst gaat worden bij de winkeliers om het on dragelijke juk van de verplichte Winkelslui ting af te schudden. Was het aanvankelijk de bedoeling om een actie te ontplooien tegen de verplichte Zondagssluiting, de vele ingekomen sympathiebetuigingen wezen duideiiik aan, dat actie noodzakelijk geacht werd tegen eiken sluitingsdwang. De nood zakelijkheid werd uitgesproken, om te ko men tot een goed gefundeerde vereeniging, teneinde deze acties te leiden en te steu nen. Besloten werd tot het stichten van een Winkeliersvereeniging cp dezen grondslag, waartoe alle aanwezigen als lid toetraden. Samenwerking zal gezocht worden met ver schillende andere vereenigingen, welke op hetzelfde standpunt staan, namelijk om te gaane strijden voor verwzenlijkiiig van het gestelde doel: „Vrijheid voor de winkeliers! De winkels open!" Een vcorloopig bestuur werdg ekozen, Een voorloopig bestuur werd gekozen, zitter; J. F, Schaafsma, secretaris, Staring straat 27; K, Kok, penningmeester; J, Smit en Van Monnikendam. Deze heeren zullen huishoudelijk reglement en statuten samen stellen en voorloopig leiding geven. Na een krachtige opwekking tot progapanda voor aansluiting werd deze vergadering gesloten. Door een misverstand bleef de plaatsing van dit bericht tot heden, zonder opzet ech ter, achterwege. Hedenmorgen half 11 had in de Spaarn- wouderstraat een niet alledaagsch ongeluk plaats. In de Spaarnwouderstraat was men bezig de nieuwe verlichting met booglampen in het midden der straat aan te brengen. Voor deze werkzaamheden werd een uitschuif- bare ladder gebruikt, waarvan het onderstel met de wielen in de Nieuwe Spaarnwou derstraat stond. Boven in de ladder was de werkman J. L. van de Electriciteitsfabrie- ker, aan het werk. Waarschijnlijk door den wind en de zwaarte van den man, zwikte de wagen voorover cn bleef de ladder oenige oogen- blikken in schuinen stand in de lucht zwe ven. De man schreeuwde, maar niemand hoorde of bemerkte iets. Eindelijk verloor de wagen het evenwicht en stortte naar beneden. De man werd binnengedragen in den vischwinkel van den heer K., waar dr, Jon- ges, die toevallig in de Spaarnwouderstraat liep, den man onderzocht. Een lid van E. H. B. O. was eveneens aanwezig. Per taxi werd de man naar huis vervoerd. Nader vernemen wij, dat het ongeluk geen ernstige gevolgen heeft gehad. J. L. was alleen maar geschrokken, maar mankeerde niets. Gisterenavond werd door een agent van politie de 26-jarige J. V naar het bureau ,n de Smedestraat gebracht, om de wonden aan zijn gezicht te verbinden. Een heer, die per rijwiel passeerde, riep den agent toe, dat J. V. de wonden bekomen had in een Café op den hoek NassaustraatLange Mar- garethstraai, Een lid van Eerste Hulp ver bond J. V., die drie onbeteekenende wond jes aan het voorhoofd en onder het rech teroog bleek te hebben. Later werd in een ander café de 36-jarige B. S. gearresteerd, die J. V. zonder eenige aanleiding daartoe, in het gezicht geslagen had. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Deze vereeniging hield Maandagavond een ledenvergadering, hoofdzakelijk ter be handeling van Statuten en Huish. Regle ment en de verkiezing van een definitief bestuur. Na artikelSgewijze behandeling werden Statuten en Huish. Regl. goedgekeurd: Een definitief bestuur, bestaande uit 7 personen, werd gekozen, die, behoudens het voorzit terschap de functies onderling zullen ver- deelen. Besloten werd 's Maandagsavonds te re- peteeren in de bovenzaal van de Koren beurs en daarmede reeds a.s. Maandag 8 Maart te beginnen. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan, dat de Hoogedelgestr. heer Mr. J. B, Bomans bereid was gevonden, het be schermheerschap van het Mannenkoor „Pb.Lp Loots" te aanvaarden, hetgeen een hartelijk applaus ontlokte. Na afhandeling der contributie-regeling en eenige huishoudelijke zaken' werd deze belangrijke vergadering gesloten. Ir. J. B. v. Loghem alhier, heeft aan zijn voornemen gevolg gegeven en is dezer da gen naar Rusland vertrokken. Zooals men weet, is den heer v. Loghem opdracht gege ven tot het bouwen van een industriestad in S.berië, op last van dc Sovjet Republiek, De fiets vernield. Hedenmorgen omstreeks half 11, kwam. uit een der zijstraten, welke uitkomen op den Binnenweg te Heemstede, een wielrij der gereden, toen juist' uii de richting Haarlem een tramwagen naderde:. Een botsing, was onvermijdelijk, hoewel de wagenvoerder uit alle macht remde. De fietsrijder wist nog juist bijtijds van het rij wiel af te springen, doch dit vehkel werd door de tram gegrepen en verscheidene me ters meegesleurd. Totaal vernield werd het later onder de tram vandaan gehaald. Terug te bekomen bij: J. v. Veen, Harmen- jansstraat 57, armband; S. C. de Wijn, Tem pelierstraat 15, broche; T. van Es, Hier v. Alphenstraat 11, bal; Nijhuis, Gr. Willem- straat 19 bal; J. Koekenbier, Koningstraat 15, ceintuur; Breeuwer, Nagtzaamstraat 46, fazant (hen); Stellers, Kinkerstraat 3, fox hond, Fauna; P. A, v. Zonneveld, Pladella- straat 20, hooi; J. Bakker, Rozenstraat 23, gele hond; G. Uytter.boogaard, Achterweg 18, Heemstede, dameshandschoen; B, Ver meer, Burgwal 55b, hondenhalsband met ket ting en penning; Th, v. Zutfen, Ridderstraat 20, kistje mei boter; W. Grol, Ostadestraat 6, pakje stof; Politiebureau, Smedestraat, potlood met houder; Spruit, Donkere Begijn hof 5, heerenrijwiel; T, Groot, Bakkerstraat 5, rijwislbel. merk; J. Meygr,' Heerensingel 57d, riem; Nijhuis, Gr. Wiilemstraat 29, gor dijnringen; H. Verkort, Emostraat 29, rijwiel- belastingmerk; A. Toepoel, Fabriciusstraat 2S, idem; C. Geyl, Koninginneweg 61, idem; G. Jansen, Rustenburgerlaan 42, sleutels met ring; M. Nieuwer.huizen, Holsteynstraat 7rd., boodschappentasch m. i.; B. U-hannwitz, KI. Heiligland llzw., vulpen.' VOE'i viANGvw Loop op het trottoir rechts. Volg in smalle straten het recatsche trottoir Sta niet stil op het trottoir, daar, waar ge het passeeren van andere voetgangers be lemmert of deze tot betreden van den rij weg dwingt. GEZONDHEIDSRAAD. Dinsdagavond hield het Algemeen Be stuur dezer federatie, waartoe vrijwel de geheele Haarlemsche Jeugdbeweging be hoort, zijn eerste vergadering. De voorzitter van het voorloopig bestuur Mr. L. G. van Dam opende de bijeenkomst, waarbij hij er o.m. op wees hoe na bijna anderhalf jaar voorbereiding, de Haarlem sche Federatie van Jeugdwerkbesturen in een stadium van practische arbeidsmoge- lijkheid is getreden. In September 1924 wer den door een tweetal vereenigingen <de eer ste stappen teneinde tot oprichting dezer Federatie te geraken gedaan; 23 December 1924 volgde in dezelfde zaal de eerste be spreking; 9 November 1925 volgde de defi nitieve stichting en de vaststelling der sta tuten. En thans is men bijeen om de perso nen te kiezen, die verder de zoo juist ge stichte Federatie zullen leiden en tegelijk reeds een enkel punt te bespreken van practische werkzaamheid. Achtte spr. het cp de constitueerende vergadering nog niet gewenscht verder uit te wijden over het concrete werk, dat mo gelijk is, thans is het het oogenblik om daar eenigszins verder op in te gaan. Vooreerst een waarschuwing en een rechtzetting van een bij sommige buitenstaanders gerezen misverstand. Een waarschuwing. Men verwachte van de Federatie niet te veel. Men beseffe, dat haar werkterrein beperkt is. Men vorme een band, een contact tusschen de verschil lende besturen, tusschen hen, die een groot deel van hun tijd geven aan jeugdverzor- ging jeugdbescherming en jeugdbeweging. Er zijn punten, die voor ieder afzonderlijk niet zijn te bereiken die allen wenschen, maar die slechts in samenwerking zijn te verwezenlijken. Hier ligt het werkterrein. Gezamenlijk te bespreken de vraagstukken, die allen gelijkelijk bezighouden, gezamen lijk te streven naar door allen verlangde versterking van mogelijkheden voor de jeugdbeweging, dat is de arbeid. Waarschu wen wil spr. tegen twee gevaren; in de eerste plaats het gevaar, dat men teveel zal verwachten, dat men zal meenen, dat op elk punt deze samenwerking mogelijk is. Wanneer men me't deze verwachting het werk in deze Federatie aanving, zou men waarschijnlijk bitter worden teleurgesteld. Men zij voorloopig bescheiden en trachte nigt punten aan te roeren, waar algeheele overeenstemming niet waarschijnlijk lijkt. Het werk der Federatie zal langzaam moe ten groeien, groeien in de gedachtenwereld der jeugdleiders zelve in de sfeeren der jeugdbeweging, in de gedachten der burge rij. Men moet zich eerst wennen aan de ge dachte van het gezamenlijk optreden, zoo, dat men niet meer met verwondering, maat met de overtuiging van absolute noodzake lijkheid en nuttigheid de v-erschillende uit eenloopend gekleurde en genuanceerde jeugdleiders ziet samenwerken, tot berei king van gemeenschappelijke belangen. Een tweede gevaar ziet spr. in de mogelijkheid, dat wanneer een bepaald punt van werk zaamheid ter sprake zou komen en een of meer der leden van meening zou verschillen met de anderen, men zou trachten elkaar te overtuigen van de juistheid van de een of andere zienswijze. Daarvoor is het in deze' Federatie niet de plaats. Men mag aannemen, dat de verschillende afgevaar digden en vereenigingen zich behoorlijk re kenschap geven van hunne motieven en ar gumenten, dat zij hun meening gronden op gevestigde overtuigingen. Daarover past geen debat. Men moet niet trachten elkan der te overtuigen. Men heeft hier ieder zijn eigen opvattingen op politiek sociaal, reli gieus, kerkelijk, paedagogisch terrein. Men is er absoluut van overtuigd, dat zijn eigen ideeën op e!k dezer terreinen de eenig- ware zijn. Men gelooft ieder in de alleen- juist van zijn eigen opvattignen. Men be schouwt elke andere opvatting als een dwa ling. Op deze basis heeft men zich gefedc- recd. Op de basis dezer verschillen. Alleen daar waar men, ondanks meeningsverschil- len, kan samenwerken, mag men dat doen. Van overstemmen in principieele zaken kan statuair, van elkaar overtuigen mag organisatorisch dan ook geen sprake zijn. Naast deze waarschuwing nog een te- rechtzetting van een misverstand, dat schijnt te zijn gerezen bij sommige huiten- staanders. Wanneer men leest, dat organi saties van zeer verschillende kleur samen werken zijn velen geneigd te vervallen in uitingen van vreugde, dat er een stap is gezet in de richting van uitwisschen van verschillen, van veelgeroemde eenheid in plaats van de versplintering. Met nadruk zij betoogd, dat voor deze uitingen bij de stichting d*er Federatie geen plaats ;s. Het nader tot elkaar brengen der verschillende stroomingen is het werk niet. De eerste taak, die men naar spr.'s opinie gezamenlijk kan volbrengen is; de aan dacht van de geheele burgerij meer dan tot heden vestigen op de groote waarde der jeugdbeweging. Reds bij de opening der constitueerende vergadering had spr. de gelegenheid op te merken, dat naast school en huisgezin de jeugdbeweging zich een belangrijke plaats begint te verwerven als derde centrum van opvoeding. Dit wordt nog lang niet voldoende beseft en het zal de taak der federatie zijn deze overtuiging ingang te doen vinden. Heeft men eenerzijds de ouders te over tuigen van de noodzakelijkheid, dat zij hunne kinderen zich doen aansluiten hij een jeugdvereenigir.g, anderzijds wordt de ver antwoordelijkheid der jeugdleiders aan wier zorgen de jongeren worden toever trouwd des te zwaarder. Het Leidersprobleem geeft steeds weer de -grootste moeilijkheden. Een technisch vraagstuk ongetwijfeld, waar ieder zijn nut kan doen met de ervaringen van anderen. Zoo is. er oneindig veel meer; de jeugd te huizen staan thans in Amsterdam in het centrum der belangstelling, de ieügdconccr- ten zullen besproken worden. Vele punten zullen in de komende tijden waarschijti-k de aandacht vragen. Met den wensch en in de overtuiging dat men daarbij veel in het belang der Haarlemsche jongeren zal be reiken, verklaart spr. deze eerste vergade ring van het Algemeen Bestuur der Eed. v. Jeugdwerkbesturen te Haarlem voor ge- onend. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van een dagelvksch bestuur van vijf leden, dat zich als volgt heeft geconstitueerd: voorzitter: Mr. L. G. van Dam, voorzitter der Vrijzinnig Democratische Jongeren Or ganisatie; secretaris-penningmeeste: J. M. Figee, voorzitter der Kennemer Padvinders; leden: Dr, G. A, Barger, leider van 't Jon- gensgilde; K, v, d. Berg Jr., voorzitter der Arbeiders Jeugd-Centrale; Pastoor L, J. Boogmans, voorzitter der Roomsch-Katho- lieke commissie voor Jeugdorganisatie. Vervolgens hadden besprekingen plaats inzake de Jeugd-concerten. Morgen (Donderdagavond) zal in het café van den heer v. d. Wansem, hoek Schoter- wegKloosterstraat. 'een biljartwedstrijd plaats vinden tusschen de heeren Boerwin kel en van Trigt. Er zullen 500 car. cadre gespeeld worden. De wedstrijd begint te half GR HOUTSTRAAT 5a TEL i077L Ondertrouwd; 3 Maart; H. Holthuis en J. Loppersum. M. Booiman en M. J. Ment- jo'x. T, v. d. Plaats en M. E. Hesseler, H. Zeulevoet en A, Boukes. E. Waleveld en W Germeraad. P. C. Beugeling eu Id, J, Staphorst. J. T. Andringa en M. H. v. d. Berg. C. v. d. Bergh en I. M. Ger- both. Getrouwd; 3 Maart: P. A. Zwart en M. E. A. Buurman. S. T. v. Wort en J M, Holsté. C. v, d. Zwet en M. v, Veggel. J. v. d. Vossen en B. Haars. J. A. Remmé en E. C. B'iirdorf. Geboren: 27 Febr. G. M. ZegwaartMeer man, z. A. J. PotDicnet, d. 2 Maart. J. v. d. KroftWolken, z. J G. Bakker Mulder, z, G. BoomsRas, z. Overleden: 2 Maart. H, Kallenborn, 61 j„ Saenredamstraat. A. M. FiscaliniTrak- sel, 50 jaar, Zuider-Schoolsteeg, C. M. M. M. Brockbernd, 14 jaar, Duvenvoordestraat. Hedenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester den heer C. Maarschalk. Afwezig de heeren Kuenen, Peper, Mie- zérus en Bruch. Door enkele leden wordt aangedrongen, zoo spoedig mogelijk prae-advies te geven op de kwestie van „Eigen Woning, Eervol ontslag. Dr. J. B. Tieborg wordt met ingang van. 19 Mei a.s., eervol ontslag verleend als leeraar aan het Gymnasium. Verplaating Stads-Apotheek. B, en W. stellen voor, op door hen te be palen data over te plaatsen dc Stads- Apotheek naar het Groote Gasthuis, de administratie van de waterleiding naar het tegenwoordige gebouw der Stads-Apotheek. den Keuringsdienst van Waren naar het te genwoordige gebouw van den dienst der duinwaterleiding. v Verder stellen zij voor, commissarissen der Stads-Apotheek op de meest eervolle wijze te ontheffen van hun beheer dier in stelling onder dankzegging voor de ver richtte diensten. Ten slotte stellen B. en W. voor hen uit te noodigen, nadere voorstellen betreffen de de financieele regelingen te doen. De heer VAN LIEMT juicht het voorstel toe, maar vraagt, ot het mogelijk is, dat over de Stads-Apotheek een aparte reke ning verschijnt. De heer KOPPEN vraagt aanhouding van het voorstel, tot het Ziekenhuis-rapport be handeld Sari worden. Dan kunnen alle be treffende aangelegenheden gelijk behandeld worden. O. m. komt dan aan de orde de kwestie betreffende de geneeskundige ar menverzorging en dit voorstel is daaraan inhaerent. De VOORZITTER antwoordt den heer Van Liemt, dat een aparte rekening be treffende de Stads Apotheek zal blijven verschijnen. Aan den heer Koppen anjwoordt spr., dat de raad vrij blijft, ten opzichte van de Stads-Apotheek die maatregelen te treffen welke hij noodig acht. Daarom kan dit voorstel beter behandeld worden. Uitstel zou ook maar verdere vertraging geven, OPSPORING VERZOCHT, Namens de echtgenoote verzoekt de bur- g< meester van Heemstede bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats (c.q. bij vip- ding van het lijk bericht) van Abraham Ro bijn. 64 jaar, los werkman, wonende te Heemstede, Talmastraat 39, die in den voor middag van 27 Februari 1.1. zijn woning heeft verlaten en na dien niet is teruggekeerd. Hij is zwaarmoedig en verkeerde bij zijn vertrek in een eenigszins overspannen toestand, zoo dat een ongeluk niet ij buitengesloten. Signalement: kleine', ineengedrongen ge stalte, kromme boenen, blonde knevel, ge kleed met bruin costuum, bruine slappe hoed en hooge zwarte schoenen. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: H. Neeskens, Kastanjelaan 35, een zadeldekje; K. Hin, Heerenweg 201, een gele herdershond; Vai^ der Zwan. Geweerstraat 43, een houten tabakspijp; A. IJtsma, Eiken laan 10, een gymnastiekschoen; F. Tromp, Leidschevaartweg 189, een étui met schrijf behoeften; G, J. van der Linden, Leidsche- vaart 147. Haarlem, een rijwie'lbelastingmerk; Maschhaupt, Westerhoutstraat 42, een kwar tje; M. Gaarkeuken, Doelstraat 16, Haarlem, een heester; Bureau van politie, Boekenrode straat 9, een horlogeketting. Blcemendaalsche Burgerwacht. Maan dagavond had in HoteiRoozendaal te Overveen de prijsuitreiking plaats van de onderlinge wedstrijden, welke gehouden waren op 30 en 31 Januari 1926 op de schietbanen in Hotel Vreeburg te Bloemen- daal. Van den heer Nederhasselt was bericht van verhindering ontvangen. Het was voor den heer Eldermans een aangename taak de prijzen uit te reiken; hij heette de aanwezigen hartelijk welkom en 'bracht dank aan de commissieleden voor hun verschillende werkzaamheden. Dit jaar was de opkomst niet zooals wij dit in Bloemendaal gewend zijn. De resultaten waren echter van dien aard, dal deze niet beter konden zijn. Hierna ging spr. over tot de uitreiking der prijzen, welke werden behaald als volgt: Personeele buks le klas 1. W, C. Hooge- stein 99 punten; 2. J. Lindemann 98 p.; 3. H. J. van Tongeren 98 p.; 4, A. F. Bos 97 p.; 5. C. J, Lindeman 95 punten; 6. A, J. Hekker, 94 punten; 7. W, Faasen 94 punten; 8, G. Mooykind Personeeifcuks 2e klas 1. LI. Prins 95 p.; 2. Ham Bos 94 p.; 3. A. Schipper, 89 pun ten; 4, R, Monkel, 89 p.; 5. P. Lippits 87 p.; 6, J. van Keulen, 86 p.; 7. C. van Berkel, 82; 8, A. Th. v. d. Hulst, 81. Vrije baan buks le klas: 1, W. G. Hoogestein; 2. P, Langendonk; 3. J. Lindeman; 4. C. Lindeman: 5. H, J, van Tongeren; 6, A. F. Bos; 7. A. J, Hek ker; 8. N. van Keulen. Tweede klas buks: 1, Han Bos 2. A. Schipper; 3. H. Prins; 4. F. Bersee; 5. P. Lippits; 6. C. Eldermans; J. J van Kooi; 8. H. Menkel; 9. A. Th. v. d. Hulst. Vrije baan Pistool: 1, C. Lindeman; 2. C. Eldermans; 3, G. Mooykind; 4. W Faase; 5. A. J, Hekker; 6. J. Lindeman; 7, H, J. Hekker; 6. J. Linde man; 7. H. J. van Tongeren. Nadat de heer Eldermans in een aardige speech de winnaars had gelukgewenscht, bleef men geruimen tijd gezellig bij eikaar. In verband met de eigenaardige moeilijk heden, welke in den laatsten tijd in ver schillende landen in internationaal opzicht zich openbaren ten aanzien van de hand- 5% Nederland 1919 (t% Nederland 1923 4H NederL 1917 7% N.-L 1921 A. b% N.-L 1923 D. Holl Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend Mij „Nederland'' Scbeepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaut Oude Boot HolL Stoomboot li V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Reso dito Phoenix Geconsolideerde Kon Oiie L). S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id Comp. Mere. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. „Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwel lU|!/4 W'1/* <03 Via '031/ 99x/2 491l2 lül '/8 !017/8 11)315/16 '0315/ie 415 171 167 167 '453/4 198 196 7ö5/8 80 60 639 638 3351/4 335 1633/4 163 1931/4 1921/, 1591/4 159 1481 /2 148i/? >49 149 941/4 186 396 398l/2 1251/4 l23l/2 1653/4 1653/4 154 152 57/„ 1061/, 395i/2 396 486 486 405 402 338 3311/4 350 347 193 192 295 373 114 110 148 147 441/4 42 ®15/16 3 MAART EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59 541/a 59.48 PARIJS 9.30 9 32 BRUSSEL 11.36 11.36 WEENEN - 34 25 35.17 LONDEN 12.133/4 12.12'/, STOCKHOLM 67.10 66 97 KOPENHAGEN 64.90 64.90 OSLO 53.80 64 65 BAZEL i 1 48.10 48.07 NEW-YORK 2.497/8 2 487/8 ROME 1 - 10.06 10.40 PRAAG f 7.42 7.41 WARSCHAU 32.60 32.— having der auteursrechten op het gebied der muziekuitvoeringen, hebben verschillende auteursrecht-organisaties besloten op 4 en 5 Maart 1926 te Locarno tezamen tc komen. Te Locarno zullen aanwezig zijn de navol gende organisaties: Performing-Right Society (P. R. S.), Londen; Genossenschaft zur Ver- wertung musikalischer Aufführungsrechte (GEMA), Berlijn; Ochranné Sdruzeni Auto- roské (OSA), Praag; Magyar Szövegirók, Zeneszerzök, és Zennemükiadók Szövetke- zete, Budapest; Societè Italiana degli Autori (SIA), Milaan; Gesellschaft ftir Aufführungs rechte (GEFA), Zurich-Bern; Nationale Ver eeniging voor Auteursrecht (NAVEA), Brus sel en Bureau voor Muziek-Auteursrecht, Amsterdam. Ook zijn uitgenoodigd de Ge sellschaft der Autoren, Komponisten und Musikverleger (AKM), Weenen, die waar schijnlijk een gedelegeerde naar Locarno zal zenden en de Parijsche Société des Auteurs Compositeurs et Editeurs de Musique, die waarschijnlijk aan die uitnoodiging geen ge volg zal geven. Het Bureau voor Muziek-Auteursrecht zal te Locarno vertegenwoordigd zijn docr de heeren Jan van Gilse, Joh. A, Alsbach en A, D. Loman Jr, Men meldt cms uit Zwammerdam: Onder het personeel van de N.V. Zand en Grinthandel v. h. A. van Haaften, werk zaam nabij Gorinchem met het ophalen van zand uit de Merwede, noodig voor de dichting van het gat in den dijk in den polder Broekvelder en Vettenbroek, onder deze gemeente, is een staking uitgebroken. Deze staking, d:e haar oorzaak vindt in een niet ingewilligden eisch tot loonsverhoog'ng omvat circa 60 man en kan, indien niet spoedig een oplossing van 't conflict wordt gevonden, tot ernstige slagnatie van 't werk aanleiding geven. DEN HAAG, ,3 Maart. Het Haagsche Gerechtshof bevestigde heden het vonnis van de Haagsche Rechtbank, waarbij Brak kee is vrijgesproken van medeplichtigheid aan belladonna-vergiftiging, in 1925 ge- oleegd op een bewoner van de Van der Weerstraat, te 'i-Gravenhage en diens echtgenoot?, ter zaïce van weiK vergtm- gingsgeval de vrouw van Brakkee tot 5 ja ren is veroordeeld. De Procureur-Generaal van het Hof had tegen Brakkee 4 jaren ge vorderd. Heden, middag 12.10 geseind van de Bilt aan alle posten: wordt verwacht storm ui' het Z. W. NIJMEpEN, 3 Maart. Op 65-jarigen leef tijd is te Nijmegen heden overleden de heer G. J, Loyen, oud-hoofd der M W.L.O, school voor meisjes,, een bekend onderwijsman. DEN HAAG, 3 Maart. Het Dag. bestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond heeft een schrijven gericht tot Mr. Limburg, in antwoord op diens bericht van uittreding uit dien Bond. In dit schrijven drukt het Be stuur er zijn verbazing over uit, dat Mr. Lim burg zich met persoonlijke grieven tegen Mr. Marchant niet tot den. Bond gewend heeft. Liet spreekt verder als z'n meening uit: dat Mr, Limburg door de aanvaarding van de op dracht tot kabinetsformatie zonder overleg met eenige partij-instantie, reeds handelde tegen het beginsel-program, waarom de heer Limburg toen reeds had moeten uittra den. LONDEN, 3 Mart, Daily Mail heeft besloten, in verband met den critieken toe stand in de Britsche mijn-industrie, een kleine deputatie van mijnwerkers naar de voornaamste kolencentra in Duitsehland te zenden. Evenals bij de missie naar de Ver. Staten, zal ook hier Daily Mail alle kosten dragen. LONDEN, 3 Maart. De Spanjaarden bereiden een nieuw offensief voor tegen de Riffs. Het bombardement van Tetoean is al begonnen; 2000 man jzan het vreemden legioen zijn uitgekozen voor den storm loop. MADRID, 3 Maart. Primo de Rivera is voornemens zelf deel te nemen aan 4e Vo'lkenbondsbijeenkomst te Genève. BOEDAPEST, 3 Maart. In de vergade ring der Nationale Vergadering, kwam het gisteren tot stormachtige tooneelen. De Minister van Justitie Pesty las een protocol voor over het politioneel onderzoek in zake de huding van prof. Messars, Deze verklaart, dat hij overeengekomen was met den vroegeren Minister Stefan Friedrich valsche franc-biljetten le maken. Hierop ontstond een ontzettend lawaai. De zitting moest geschorscht worden. De Minister deelde hierop mede, geen verdere verklaringen omtrent deze zaak te zullen afleggen. ROME, 3 Maart. De Senaat zetelende in het Hooge Gerechtshof heeft alle ex- administrateurs van de Banca Disconto vrijgesproken. De zittingen hebben een maand geduurd, De 13 beklaagden werden thans vrijgêsp'rokèn. PARIJS, 3 Maart. De Joego-Slavische mi nister van buitenl. zaken Ninchitch is heden te Parijs aangekomen. KOPENHAGEN, 3 Maart. Het Groothan- dels-Index-cijfer is in, de afgeloopen maand met 7 punten gedaald, van 172 tot 165. Het vorige jaar was het Februari-indexcijfer 240- DANTZIG, 3 Maart. Het Nederlandsche s.s. Erato, aan boord waarvan zich de Hoo ge Commissaris van den Volkenbond voor dc Vrije Stad Dantzig, prof. Mr. J. A. van Hamel en diens echtgenoote en dochter be- yinden, is hedennacht om 1 uur tc Dantzig aangekomen. Van morgen om 11 'A uur zijn de passagiers aan wal gegaan. Prof. v. Ha. mei werd ontvangen door een vertegen woordiger van den Senaat eu van de Pool- sche diplomatie. Om 12 uur kwam de Se naat van Dantzig bijeen. Alle senatoren van de Vrij Stad Dantzig, namen aan deze bij eenkomst deel; zonder bijzondere formali teiten werd prof. v. Hamel door den Se naat begroet. LONDEN, 3 Maart. Briand, Chamberlain en Skrzynsiri zullen te zamen naar Genève reizen. BERLIJN, 3 Maart. De oorspronkelijk op Maandag vastgestelde bespreking van den Rijkskanselier met de partijleiders der re- geeringspartijen heeft thans van middag plaats. MADRID, 3 Maart. De steden Badajoz e» Jerc-de-los Cavaleras zijn door een aardbe ving geteisterd. BOEDAPEST, 3 Maart. Graaf Bethlen is heden naar Genève vertrokken. Hij ver klaarde aan de journalisten, dat hij de storm achtige debatten in het parlementbetreurd heeft. Mijn bezoek aan Genève is gewichtig en mijn geweten is zuiver. Graaf Karoly heeft verklaard, da' bij alle documenten die tot dusver geheim gebleven zijn en die de affaire der valsche munterij in een geheel ander daglicht brengen zullen, aan den rechter van instructie zal overleg gen. DE STRIJD OM PEKING. Een strijd op leven cn dood, PARIJS, 3 Maart. Volgens een tele gram uit Matsjone, op veertig mijl ten Zuiden van Peking, aan de „Daily Mail" is een ge duchte slag door de militaire leiders in het gebied PekingTientsin begonnen, een werkelijke strijd op leven en dood. Aan beide zijden worden tanks gebruikt. De verliezen zijn geweldig. De slag heeft zulk e^n omvang aangenomen, dat hij kan eindi gen met de algeheele vernietiging van ééB beide partijen, hetgeen een eind zou kunnen maken aan den burgeroorlog

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2