UIT DE PERS STADSNIEUWS. DE KATHOLIEKE 1 ILLUSTRATIE ALLE BEGIN IS MOEILIJK EEN'ROCö ZONDER DOORNEN.1 MUZIEK. KANTONGERECHT. MARKTNIEUWS. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 3 Maart 1926 Mr. Limburg's schrijven aan den Voorzitter van de Vrijzinnig' Democratischen Bond. Agenda 4 Maart GELOOF EN WETENSCHAP. Door ongesteldheid overvallen. Werp geen schillen op straat. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, afd. Haarlem. 110.000 ABONNÉ'S 440.000 LEZERS VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ "WERFKRACHT" MAURITSKADE 39. 'S-GRAVENHAGE De verbreeding van den Heerenweg. Gemeentezaken. Vereenigïng van Oudleeringen der Tuiubouwcursussen. Belangrijke lezing met lichtbeelden. N.V., Reeser Co's Handel-Maat- schappij. Aanbesteding. Jubileum Jac. Bonset. De •Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten. Ernstige val. Priesters van 't H. Hart - Walenburgerweg 9, Rotterdam UIT DEN OMTREK. BEVERWIJK. Het Hoogoven-Gas. De K. S. A. SCHOTEN. HALFWEG HAARLEMMERMEER. LIJNDEN. INGEZONDEN. SPAARNDAM. SANTPOORT. De liberale „Nieuwe Courant" schrijft: Mr- Limburg heeft gedaan, wat we van hem, die een man van karakter is hadden verwacht. Hij heeft den voorzitter van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, prof. rnr. R. Kronenburg, medegedeeld, dat hij be dankt als lid van dien Bond. En hij aar zelt niet, terstond daaruit het gevolg te trekken, dat hij dien Bond niet langer kan vertegenwoordigen in de Provincrila Sta ten van Zuid-Holland, zoodat hij daardoor tevens ophoudt lid te zijn van het college van Gedeputeerde Siaten. Ook de reden geeft hij op: de persoon lijke aanvallen van den leider der Vrijzin nig-Democratische partij, mr, Marchant, hebben hem hiertoe genoopt, aanvallen waarop hij zich niet zal verwaardigen te antwoorden. Het doet ons leed, dat mr. Limburg al dus moet doen, doch dat hij het moet doen, is duidelijk. Zijn houding is even karakter vol als correct van vorm. Zoolang hij werk zaam was als Kabinetsformateur, kon hij op de ongepastheden van mr. Marchant niet reageeren; thans, nu zijn taak afgeloopen is, nu hij vrij staat, doet hij wat hij te doen had. Die daad treft ons, buitenstaanders, des te meer nu de verstrekte koninklijke opdracht geen succes had. Ware zij geslaagd en hadden we hem als hoofd van een Ka binet gezien, dan zouden minderwaardige politici wellicht gedacht hebben: nu, ja, nu heeft hij gemakkelijk spel met zijn Gedepu teerde-schap er aan te geven. Het is ook wat, dat te doen als men minister is! Welnu, mr. Limburg is geen minister ge worden, doch van den Bond, die hem bij monde van den partij-voorzitter verwijten en hoe! deed hooren, wenscht hij noch het lidmaatschap, noch een post van vertrouwen. En zoo zal het regeerend college der Provincie Z.-Holland een man moeten mis sen van de groote bekwaamheid van den heer Limburg. Mr. Marchant's kwetsende mond heeft weer eens voor de zooveclste maal onheil gesticht. Hoe goed zou het zijn, zoo deze man de heer Marchant naar het woord van den psalmist een wacht voor zijn lippen plaatste. Maar dat schijnt hij niet te kun nen. Wij herinneren ons jaren geleden de grievende persoonlijke aanvallen, die hij te Arnhem deed op den (afwezigen) mr. Treub, aanvallen, die met de politiek, waarom het ging, niets te maken hadden. Mr. Marchant schijnt sedert dien niet veel geleerd te hebben. Onze provinciale regeering zal zich weer aanvullen; een ander zal mr. Limburg's zetel als lid der Staten van Zuid-Holland innemen; het college zal zijn Gedeputeerde aanwijzen. Moge het zijn een even vrijzin nig,- even bekwaam man als de uittredende. Voor mannen, als hij er een is, opent zich steeds een nieuw verschiet Doch het is erbarmelijk, dat zij een handelwijze kun nen ondervinden van zoogenaamde geestverwanten nog wel die hen dwingt om den band te verbreken met den kring dien zij in politicis, den hunnen rekenen. Sociëteit „St, Bavo". R. K. Vrouwen bond 8 uur R. K. Jongevrouwen- bond 8 uur R. K. Jongevrouwenbond, groep C. 8 uur Bestuur Arka 8 uur Vakschool Kappers 9 uur Vioolonderwijs 6 uur Esperanto 8 uur R, K. Armbestuur 11 uur R. K. Smedenpatroons 8 uur Re traiteclub 8 uur Eerbied ia Gods Huis 8 uur. St. Jozefsgezellen-gebouw, Jansstraat 59 Repetitie „St. Genesius" 8 uur Recrea tie-avond 810 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- céscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89Vi uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannes en jon gens, Sociëteit „St. Bavo", Smedestrsat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur, 's-mlddags van 35 uur, 's-avoeds van half 8—half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 91412 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- bofstraat 1. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve .Zaterdag avond. Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R.-K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu- reau Bl.weg 309, Overveen [dr. C. Bosch). n.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek Jansslraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen, Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstra-at 1. Zondags en Woensdags van 810 uut c.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die bier geen tehuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau- Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Verceniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen- voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 2—3 uur. Donderdags van 12 R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet-lcden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukkeu (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, electrifciteitsonge vallen Tel. 10231. Piano-avond door Mar, Mon nikendam en Jan Nieland, Gisterenavond gaven Marius Monniken dam en Jan Nieland een quatre-mains pia no-avond in den schouwburg aan den Jans- weg. Hoe goed de acousüek van deze zaal ook is, er treedt altijd een storend element op. Bij Dirk Schafer waren ze den vorig en keer Op een luidruchtige manier kopjes aan het wasschen en dezen keer begon de ver warming te tikken, in die mate. dat je cr kriebelig door werd. De heer Monnikendam gaf een korte in leiding en wees op het onderscheid tussclien oude en nieurwe muziek. De oud# muziek kweekte het virtuozendom, een der uit vloeisels van de door den heer Mon nikendam wat al te veel geminachte re naissance, De nieuwe muziek heeft afstand gedaan van franje en bijkomende versierse len, die met de eigenlijke structuur niet j te maken heeft, evenals in de bouwkunst elk versieringsmotief wordt genegeerd dat niet vanzelfsprekend uit de bouworde voort vloeit, dus niet tot het essenticele van het bouwwerk behoort. Een quatre-mains piano-avond is geheel in den geest van den nieuwen tijd, omdat het tevens een bestrijding genoemd mag worden van het virtuozendom, omdat de muzikant niet individueel kan' optreden, maar zich ondergeschikt moet maken aar< de persoonlijkheid van zijn partner. Het programma bedoelde klaarblijkelijk een overzicht te geven over den logischen ontwikkelingsgang der muziek vanaf Gluck, Mozart, Caplet, Debussy, Strawinsky, Satie en Aubert. Kunst, die niet rechtstreeks op het hoog ste mikt en de ziel weet te ontvoeren aan de wereld, beeft eigenlijk geen reden van bestaan en ontaardt :n een nuttelooze „spie lerei". En het is of de componisten zich hoe langer hce minder af gaan vragen: ..Quid hoc ad aetern.i(aiem", „wat geeft mijn werk aan de menschen, als zo zich op het absolute standpunt plaatsen, dat kunst slechts gerechtvaardigd is als zij om hoog voert" Het slotwoord van den heer Monnikendam: ,1a njusique avant toute chose", riekt bedenkelijk naar het „l'art pour l'art motief." Een der eerste ver- eischten van de muziek welke beden wei nig wordt beoefend ;s de „katharsis" de zuivering, de verheldering en oplossing van het probleem, dat tenslotte gelukkig maakt. Dat vonden we bij Gluck en Mozart en ook nog bij Debussy, zij het slechts middel lijk. De beide werken, die van Debussy gege ven werden waren teekenend voor het twee-soortiige sentiment van dezen compo nist, Débussy immers is een echte Fransch- man en hij houdt van het groote verleden van zijn land. In zijn werken, zingen zijn droomen van het gouden verleden van zijn land, zooals we dat ook vinden in de dicht werken van een Paul Claudel, een heimwee naar de donkere markante figuren van vóór den, H. Lodewijk. Maar ook vinden we bij htm de uitbundige maar verfijnde vreugde van het latere Frankrijk, volgroeid in het rococo-tijdperk nog nalevend in de tegen woordige bewoners van de Parijsche voor steden. Daartegenover staal de neo-classi- cistische Débussy, die onder den. blauwen hemel van Algiers en Helleen geworden is, wiens werken zijn vol blankheid en zonne- tinteling. Alles lijkt dan bij hem buiten te gebeuren onder de welving van den blau wen hemel. Uit de trilling van de warmte boven de landen worden de nymfen herbo ren en de zoele zonnc-w inden voeren de mythologische droomgestalten met zich mee uit het verre Griekenland. Blij ziet hij de natuur in en zoo is. de laatste van zijn six- epigraphes antiques vol van een Ruusbroec- sche mystiek. Aan het eind belanden we bij Satie, die in zijn satanische dynamiek zeer zeker de eerste bestaansvoorwaarde van kunst dus ook van muziek uit liet oog verliest. Daarenboven: men wil heden Beethoven wel eens litterair noemen, Eric Satie is het dan toch zeker, hij nadert zelfs de tonma- lerei. De totaal-indruk van dit programma is: dat de nieuwere componisten al te zeer letten op het essenileele van, den vorm, en bij hun zucht om de heele structuur bloot te leggen dikwijls tot armoede vervallen. Daarbij verliezen ze uit het oog de essen tieel® bestaansrechten van de kunst, waar-» uit geestesarmoede ontstaat. Deze armoede aan geest vooral reli gieuze die iedere kunstenaar vóór alles dient te bezitten, wil hij wat zijn, moet ge camoufleerd worden door de schildering van decadente verschijningsvormen of door een teruggrijpen naar een verleden, dat, hoe schoon op zich ook, geen .contact heeft met de huidige maatschappij. Laat een ieder die iets wil produceeren, dat voor ons, Katholieken, echte waarde wil bezitten en tevens behooren tot onzen tijd, opnieuw beleven de'blanke wijsheid van Thomas van Aquine de rigueuze streng heid van Sint Augustinus. Het standpunt is absoluut, maar zónder dat, komen wij Katholieken cr niet. Spiele rei en zoet sentiment en. onwezenlijke droo- merij en moderne decadentie op het gebied der kunst, heeft voor ons Katholieken geen wezenlijke waarde. En daarom blijven wij de Alciste van Glück, de Sonate in D. gr. t., de Petite sinte van Débussy en enkele van zijn six epirfraphes orefei-eeren. We hebben om de andere composi ties niet gegicheld, zooals dat gisteren avond veelal gebeurde, o.a, door een dame die gekomen was om piano-muziek te zoe ken voor haar dochtertje en dus lichtelijk was teleurgesteld. Fr. M. De heer P. v. Z„ ambtenaar aan de Cen trale Werkplaats der Ned. Spoorwegen, is gisteren tijdens zijn werkzaamheden door een ernstige ongesteldheid overvallen. Per brancard is hij naar zijn woning overge bracht. Gisteravond ongeveer half 7 is de onge veer 12-jarige F. D„ wonende aan de Lange Heerenvest, in de Anegang over een bana nenschil gevallen. Met moeite heeft de jon gen zich kunnen voortsleepen tot nabij de Hoogstraat. Daar ontmoette hij een vriendje, die hem op zijn schouders nam en hem aldus naar huis droeg. Door de ouders van het ventje werden direct maatregelen genomen, waardoor de dienst E. H. B. O. spoedig aan wezig was en de eerste hulp verleende. Het knaapje bleek aan een der beenen zware kneuzingen bekomen te hebben, zoodat men verplicht was, het been te spalken. Later is geneeskundige hulp ingeroepen. Men schrijft ons: Bovengenoemde afdee- ling 2al a.s. Vrijdagavond om 8% uur in het gebouw „Sint Bavo", een ledenvergadering houden, die in verband met de rede van Pater Hentzen zeer interessant belooft te worden en dan ook aller belangstelling ver dient, De convocatie's, die met zorg zijn saamengesteld en waarin tevens een opwek king voorkomt, om mede te werken aan den opbouw van de organisatie, is heden aan de leden verzonden. Voorts worden de leden attent gemaakt op de belangrijke mede- deelingen inzake onze Retraite. Het bestuur vertrouwt dan ook, dat alle leden gevolg zullen geven aan de uitnoodiging, om deze vergadering bij te wonen, temeer daar de vorige vergadering ook bijzonder goed be- MM! ADVERTEEREN IN DE KATH. ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD! INSTITUUT VOOR COMMERCIEELE PROPAGANDA zocht was. Laat deze opkomst op Vrijdag 5 Maart, de andere overbluffen. ACHTSTE BACHCONCERT. In de zaal en op de tribune geen plaatsje of het-was besproken Men wilde zich het buitenkansje, den componist van „Petrouch- ka" en „1* oiseau de feu" rustig te observee- -ren, niet zien ontgaan. Twee jaren geleden kwam het Residentie orkest met „Petrouchka" en het succes was overweldigend. In het vorig seizoen gaf Mengelberg Strawinsky's nieuwe bewerking voor klein orkest van een suite uit „L'oiseau de feu" en zelfs de „eenvoudigen des harten" waren opgetogen over de schitterende mu ziek. Wat zij zouden gezegd hebben, zoo ze 't werk in de oorspronkelijke bezetting had den gehoord 4 fluiten, 3 hobo's en althobo, drie harpen, piano, 3 klarinetten en basklari net, 3 fagotten en contrafagoten last not least, 8 lessenaars met slagwerk we geloo- ven dat hun dan de structuur van het werk Zóó gecompliceerd was geworden, dat zij er weinig van hadden meegenomen. Maar wij danken ook aan deze olnwerking de prachti ge „Berceuse," de zang van den vogel, die den reus Katscheï in diepen slaap hult en hem zoo onschadelijk maakt. Voor het prach tig klankcoloriet, het oerfrissche rythme en de ingenieuze polyphonie dezer muziek heb ben wij een open oor en kunnen onverdeeld het groote talent bewonderen dat haar het leven schonk. Maar het is alsof Strawinsky heeft gezegd; „wilt U rythme Goed, ik zal het U geven, maar dan in zijn grootgte excessen." Hij koos voor orkestbezetting die der Harmonie, zoodat dus het solo-instrument (de vleugel) het eenige snaarinstrument is, uitgezonderd dan de contrabassen. Hier hoorden we dan den componist van een zijner allerjongste werken (het werd voltooid April 1924). Ik geloof dat de theorie, als zou de piano zich van nature beter, wat meer contrasteerend combineeren met den klank van het harmo nie-orkest, zich zelve omverwerpt, want' we mogen toch aannemen dat Mengelberg het juiste klankevenwicht in de uitvoering vonu en dat Strawinsky op zijn voordeeligst heeft gespeeld Wij hebben volstrekt niet de juist heid van Strawinsky's bewering gevoeld, en buiten de momenten van frappante klankcontrasten vooral in 't eerste allegro heel weinig vreugde beleefd aan deze mu ziek, die behalve in het geniaal abrupte slot bijna door niets anders interesseert dan door praegnante rythmen en op de spits gedreven uitzonderlijkheden in 't combineeren der instrumentengroepen. We behoeven 't hier niet meer te zeggen, dat de instrumenteeringskunst van Strawins ky, die zich zeiven zoo menigmaal „herzag," het hoogst denkbare heeft bereikt, en vanuit dit punt bezien zijn pianostukjes, voor klein orkest bewerkt, zeker interessant. Zoo heeft men 't te aanvaarden, en dan kan men vrede hebben met het kaduke straatorgeltje, in- tusschen een zwakke navolging van wat Strawinsky deed in „Petrouchka." Ik heb niet den minsten kijk op ons publiek der Bachconcerten, nu ik het na de ongewone ovatie, die men Strawinsky's werk bracht, zoo buiten rich zelf zag van ingenomenheid met Tschaikowsky. Of moeten wij het aldus opvatten doof Mengelberg's extravagante directie van het slotdeel der vijfde symphonie, waar wij op de plaats der klankuitbuiting in het koper veeleer verwachten een magistraal „gezon gen" zegehymne, vonden ook de Strawinsky- vereerders voldoende affiniteiten om al wat buiten de grenzen gaat der absolute schoon heid, met een gelijkwaardig applaus te be groeten? Zij werden daarin versterkt door de oogenblikken zonder tal waar Mengel berg het rythme „vrij nam," zóó vrij dat het gewoonweg nergens naar leek (dit heet een eigen visie. Het kan ook zijn dat de toehoorders (en daaronder rekenen wij ook ons zelf,) ondanks dit „mooi-maken" zijn doorgedrongen tot de kern dezer Tschaikowsky-muziek, het geweldige drama, dat in de nog volgende „Pathetique" zijn voortzetting zou vinden. Zij danken dan Mengelberg, dat hij hun een blik gunde in dit levensboek en vergeven hem voor de zooveelste maal de veelal noodelooze, ja storende kantteekeningen die hij aanbracht in het werk van den genialen Rus, dat wij reeds in deze dagen aanvoelen als een klassiek werk, een muziek voor alle tijden. G. J. K. Heden is men begonnen met het vellen der rij zware boomen. staanSe op den Hee renweg vanaf Spanjaardslaan tot de Oide- barneveldtslaan. Dit is een groote verbete ring voor het groote verkeer daar. Dr. J, B. Tielrooy, vraagt met ingang van 19 Mei a.s. ontslag als leeraar van het Ste delijk Gymnasium. De afd. Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond van Vereenigingen van Oud- leerlingen der Tuinbouwcursussen houdt een vergadering op Donderdag 11 Maart a.s. des avonds 8 uur, in hotel „Spoorzicht", Sta tionsplein. Op de agenda komt o.m. voor, een inlei ding van den cultuur der Fraesia's door J. L. Bouwer. A.S- Maandag S Maart zal 4^ WelEer- waarde' Father Groot in het R. K. Lyceum aan den Zijlweg alhier een lezing met licht beelden geven over zijn Missie op Borneo en over het leven van Father Westerwoudt in het land. Aanvang des avonds 8 uur. Toe gang vrij. Een aanbeveling voor deze zeer interes sante lezing is zeker overbodig, zoodat een volle zaal wordt verwacht. In de buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders van de N.V.S.P. Reeser en Co's Handel-Maatschappij, geves tigd te Overveen, is tot mede-directeur be noemd de heer J.L,H,.Ferwerda te Bloemen- daal. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk al hier is onderhands aanbesteed het bouwen van een kerk, volgens een door architect Boeyenga uit Amsterdam ontworpen plan. Ingeschreven werd als volgtJ. Kraay, Haarlem 131.850.- H. Fockens, Heemste de, 123.270.- Spier en Eggerman, Amster dam 122.200.- D. Bruyn, Haarlem 120.900.-. Het werk is den laagste» inschrijver, den heer D. Bruyn, gegund, die ten spoedigste hiermede zal beginnen. Door de vereenigingen Gemengd Koor „Polyhymnia", Haarlemsche Klein A Cap- pella Koor en Mannenkoor „Caecilia", zal op Donderdag, 11 dezer een Concert worden gegeven ter herdenking van het Zilveren Ju bileum van den heer jac. Bonset als Toon kunstenaar. Op dit concert zullen uitsluitend compo sities van den jubilaris worden uitgevoerd. Welwillende medewerking zal worden ver leend door Mevrouw Agnes de Lange-Wib- bels, sopraan te Zandvoort en den heer Jacob Bijster, organist en pianist, alhier, terwijl de jubilaris zelf een zestal werkjes voor piano zal uitvoeren. Bovengemelde koren zullen zoowel elk af zonderlijk als gezamenlijk enkele werken ten gehoore brengen. In de nauze van het concert zal gelegen heid worden gegeven den jubilaris te com plimenteeren. Drank en bedreiging. Voor den kantonrechter verscheen het echtpaar B., de man els beklaagde, de Vrouw als getuige. B. was na een vroolijken Zondagavond dronken thuisgekomen en had zijn vrouw bedreigd en geslagen. Zijn vrouw was zoo zenuwachtig, klaagde hij, gunde hem geen gezellig uurtje met zijn vrienden en ontving hem bij zijn thuiskomst met ru zie en scheldwoorden. Volgens zijn vrouw had B. meer van die „gezellige" uurtjes, vooral op Zondagavond. Hij werd veroordeeld tot een boete van 25, subs, 10 dagen hechtenis. Arbeidswet. Volgden twee overtreders der arbeidswet, waarvan de eerste een boete kreeg van 3, terwijl de iweede veroordeeld werd tot het betalen van tweemaal 15, daar deze meer malen dezelfde overtreding pleegde, maar nooit gesnapt kon worden, door de „han dige" ligging van zijn werkplaats, een slach terij, Een pechvogel. De treinmuzikant Th. Th. had zich te ver antwoorden over het feit, dat hij getracht had met een retourkaartje meermalen de reis AmsterdamRotterdam af te leggen. Beklaagde gaf te kennen dat hij zenuwlij der was en dus gedwongen met zijn instru ment zijn brood te verdienen. Daar de ver gunning om in Haarlem te spelen, hem ont nomen was, moest hij wel in den trein spe len; de opbrengst op één reis was niet ge noeg om het spoorkaartje te dekken. Hij bepleitte clementie voor zich, gezien de pech, dat hij.reeds den eersten keer werd gesnapt. Het O. M. wilde een hooge boete eischen, 25, daar de Directie der Ned. Spoorwegen geklaagd had, over de muzi kanten, die geregeld op deze manier de spoorwegen trachten op te lichten. Uitspraak 15 boete subs. 5 dagen hecb- tenis. De leden van de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten, zijn ter vergadering opgeroepen op Maandag 8 Maart 1926, des avonds om half negen in een der zalen van café Brinkmann. De agenda vermeldt: 1. Opening en intree rede van den nieuwen voorzitter; 2. Notulen, (liggen van half negen af ter inzage); 3. MededeeÜngen, ingekomen en uitgegane stukken; 4. Verslag der Controlecommissie over de rekening 1925; 5. Schrijven der Kamer van Koophandel en Fabrieken, ad vies verzoekend over een ojj te richten cur sus in boekhouden; 6. Voortzetting der be sprekingen óver het Borgenregister; 7. Rapport der Commissie over haar gehou den enquête naar den omvang van het Rabatzegelstelsel hier ter plaatse; 8. Idem der Commissie over het Gewijzigd Wetsont werp Weeldebelasting; 9. Reinigen van de trottoirs; 10. Schrijven der afd. Haarlem van de Ned. BUnketbakkerivereeniging; 11. De F.l-Ga-Wa; 12. De Zetel van Bloembollencul tuur; 13. Vcrkoopingen in een geineentege- Bouw; 14. Rondvraag: 15. Sluiting. in de Zocherstraat kwam gisterenavond omstreeks 10 uur een wieirijdster, door het breken van het frame, te vallen. Zij bleef bewusteloos liggen. Een dokter con stateerde hersenschudding; een klein wond je boven het rechteroog werd voorloopig verbonden. Het slachtoffer, de 21-jarige B. v. E., werd naar haar woning in de Bree- straat vervoerd. De PRIESTERS VAN HET H. HART hebben sinds 't vorig jaar 'n nieuwe Missie in Ned. Oost-lndië. Voor die Missie op Zuid Sumatra vragen wij Uw hulp, n.l. Uw gebed en Uw aalmoes. Elk offertje is welkom. Weldoeners ontvangen gratis „De Missiepost", 'n fraai geïllustreerd blad. Giro no. 108807. Gemeld wordt, dat het rapport van den deskundige, betreffende levering van hoog- ovengas aan de gemeente Beverwijk gereed is. De raadscommissie zal in een binnenkort te houden vergadering het rapport bespre ken. De heer P. Mitermark, te Halfweg, is mor gen 25 jaar in dienst van de familie Faas, Molenaar, aan den Zwanen- burgerdijk, te Halfweg. Gisterenavond vergaderde het Plaatselijk Comité voor Katholiek Sociale Actie. Be sloten werd tot verfraaiing van de groote voorzaal van het gebouw aan de Peper straat. Voorts werd het bestuur machtiging verleend tot het converteeren der bestaan de 6 pCt. leening en een nieuwe 5 pCt. lee ning te sluiten. Wij hopen morgen op de voorgenomen plannen terug te komen. Verkooping. Ten overstaan van notaris J. Wildschut, is verkocht het perceel Raad huisplein 24 alhier. Kooper was de heer J. G. van den Bel q.q. te Overveen voor 10.000. Arbeiderswoningen. De Woning bouwvereniging „Schoterbosch" schrijft ons, dat zij op één der terreinen te Schoten laat bouwen 250 arbeiderswoningen, die eigenlijk den naam van middenstandswo ningen moesten dragen, omdat de indeeling en bouwing der woningen dien naam zouden rechtvaardigen. Elk huis krijgt beneden een ruime voorkamer met kleinere ensuite, ken ken, gang met kelderkast, tuin en schuur uiteraard worden in deze woningen ook clo setten aangebrzcht. Boven komen drie. ruime slaapkamers met zolderkamertje. Tegen be taling van 600.- is men eigenaar van een dergelijke woning, waarin begrepen zijn alle kosten als hypotheekacte, overdrachtkosten, enz. Het Bestuur rekende ons voor, dat men voor deze huizen niet meer dan 6.- per week verwoont. In deze berekening is begre pen een aflossing van 2%, hetwelk beteekent een jaarlijkschg besparing van 68.-. Het ligt in de bedoeling om zeer binnenkort een vergadering van gegadigden bijeen te roepen, teneinde alle gewenschte inlichtingen te ver schaffen, waarna men zich definitief als lid kan doen inschrijven. Verder verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie, voorko mende in dit blad. Voetbalwedstrijd. j.l. Zondag had alhier een voetbalwedstrijd plaats ten bate van den watersnood tussehen Halfweg II en de H.F.C. „de Bataaf." Eerstgenoemde won:met 62. De baten brachten ruim f 23 op. Jammer dat de belangstelling niet grootet was. Pastoor H. J. Saulenn. Naar wij verne men is de toestand van pastoor H. J. J. Sau lenn, die in de Mariastichting wordt ver pleegd en aldaar van de H.H. Sacramenten der Stervenden was voorzien, hetzelfde. Rijksvoor jaarshengstenkeuring. Dinsdagmiddag werd te Hoofddorp op he. Marktplein de rijksvoorjaarshengstenkeu- ring gehouden voor het type tuigpaard. Aan gegeven en opgekomen waren 6 hengsten. Goedgekeurd werden „Geoffrey", vader Rekruut, eig. H. Meekhof en A. Buurmen Amsterdam en Haarl. meer„Famielo", vader Monocraat, eig. Gebr. van Gylpen te Aalsmeer „Cromwell", vader Erbgraaf, eig. Chr. van Wijk te Haarlemmermeer„Mo nos", vader Morgenland I, eig. Amsterdam- sche Rijtuigmaatschappij te Amsterdam „Tres-Bien", vader Furore, eig. P.W. Kooij e.a. te Texeleig. Gebr. Bolt te Groningen. Voor de premiekeuring waren 10 hengsten opgekomen. De uitslag was als volgt Een premie van 150.- „Griedel", eig. D. van Wieringen te Abbenes een premie van 150.- Gebr. Bolt te Groningen een premie van 100.- „Ho- land eig. Amsterdamsche Rijtuigmaatschap pij een premie van 100.- „Famielo", eig. Gebr. van Gulpen te Aalsmeer een premie van 100.-: „Drusus", eig. A. Buurman te Hoofddorp een premie van 100.- „Zwing li", eig. „Ons Belang" te Haarlemmermeer een premie van 100.- „Compas", eig. „Ons Belang" te Haarlemmermeer. Onder water. Verleden week is de transportbuis van de Amsterd. waterleiding over Slóten in zooverre klaar gekomen dat er nu proefgeperst werd, doch Dinsdag middag ontstond bij de R.-K. Kerk 'n lek kage, zoo dat spoedig 'n gedeelte weg blanl stond. Heel gauw was personeel ter plaatse er tot laat in den avond was men bezig met zoe ken naar de oorzaak. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Burgerlijke stand. in de week van 22 tot en met 28 Februari 1926. Geboren M. Brandwijkv. d. Braber, d. IJ. Nijsen Woudstra, d.M. E. Veldmande Champs, d.W. MendersDijkstra, z. H. J. T. van Egmondv. d. Putten, d.N. v. t. Hul van 't Hul, z.M. C. Lodderv. d. Munnik, d.M. T. KroonKleijn, d.J. J. C. Butot Jansen, z.A. M. SchaapPiepenbrink, d.C. GeenevasenKoopman, d.H. Boe rendans van Batenburg, d. Ondertrouwd B. Smits en M. Bosch G. W. Porte en H. E. de Mon. Getrouwd J. Ruis met C. H. van Looij. Overleden J. H. Bosch echtgen. W. van Dusschoten, 35 jaar S. Rock, echtgen. J. Huisman 31 jaar. Serenade. Het fanfarecorps „Kunst kring." bracht een serenade aan den heer Bouwens, pont wachter aan het zij kanaal C., in verband met zijn 25-jarige ambtsvervul ling als zoodanig. Ziekenhuisfonds. Er bestaan alhier plannen tot het oprichten van een ziekenhuis fonds. Binnenkort zal daartoe een vergade ring worden belegd, waar het doel der ver eenigïng nader zal worden uiteengezet. Aischeid-Willemse. Zooals bekend is dc heer Willemse, die in dienst van „Rijn land" werkzaam was aan de sluizen alhier, 1 Maart met pensioen gegaan. Op dien da tum'had hij juist 40 jaar in dien dienst door gebracht. Door het bestuur van „Rijnland werd hem als blijk van erkentelijkheid een enveloppe met inhoud en een penteekening aangeboden. Aanbesteding. Voor rekening van den heer J. Bol, werd aanbesteed het bouwen van een bioom'.oilensciuivir Ingeschreven werd als volgt: Ruig voorn. Santpoort, 1347; Berghuis, Beverwijk j 1450; Knapen, Beverwijk J1600; Willemse, Santpoort 1790; lierens en W'ennekc! Velseroord 1790: Rings, Sant poort 1700; v. Vlijmen. Amsterdam 1820 en de Graaf, Santpoort 1835. Volkszang. A.s. Donderdag speciale Volkszangavond in „Zomerlust.' „HET BROKKENHUIS." In de laatste veertien dagen werd weder in vriendeüjken dank ontvangen van Mevr. M. een pakje goederen van Mevr. de G. eenige goederen van Mevr. V. kleeding- stukken van Mevr. N. een doos kinder goed van Mej. v.d. W. 2 paar schoenen van Mevr. H. v. I. enkele kleedingstukken van Mevr. L. eenig speelgoeden kleeding stukken van Mevr. R. te Heemstede, 1 pak goederen van J.R. de G., te Zandvoort, goederen van Mevr. G. H. M. T. v. B. te Bloemendaal, een ledikant met 2 matrassen van Mej. R. een kinderwagen, een kinder stoel, een kachel, eenig baf) ygoed, 2 mantels en verder nog eenige .voorwerpenvar. Mevr. A. V. een pakje kleeren, en voorts nog vele voorwerpen en kleedingstukken van andere zijden. De zendingen goederen ne men voortdurend toe en hierdoor is de Com missie belast met de uitreiking van kleeding stukken e.d. in staat gesteld, de gezinnen nog beter te helpen, dan voorheen. F,r zijn echter van die gezinnen, waar zoo ongeveer van alles ontbreekt, en om deze gezinnen te helpen, is zoo ontzettend veel noodig. Waar 't Brokkenhuis iedere week ongeveer 20 huisgezinnen helpt, met wat ze 't meest noo dig hebben, is het heel moeilijk een gezin waar men letterlijk aan alles behoefte heeft, te helpen, zonder de andere aanvragers te moeten teleurstellen. Vroeger zetten de Zusters van de Ver. Maatschappelijke Zorg voor Zieken persoon lijk zulke oproepingen in de diverse bladen. Nu hier in Haarlem echter één Centraal punt is, -wenschen ze dit liever niet meer te doen, hopende op deze wijze niet minder vlug en goed geholpen te worden. Nu geldt 't werk een gezin waar behoefte is aan bijna alles, kleeren voor man, vrouw en twee jongetjes resp. van 5 jaar en eenige da gen. Voor de pas geborene baby is letterlijk niets aanwezig, noch voor de zieke vrouw. Wie heeft er een 2 persoons ledikant voor dit gezin disponibel, wie een ledikantje, wie een wieg voor dê baby Waar de schuld ligt voor een dergelijken toestand Natuurlijk is het gedeeltelijk eigen schuld, doch vóór er vooruitgang in een der gelijk gezin geconstateerd kan worden diant eerst te worden geholpen. Ook giften in geld worden gaarne ontvan gen voor dit doel, daar men alle mogelijke moeite wil doen het gezin er weer bovenop te helpen. Goederen, die aan het Brokkenhuis wor den afgestaan, worden ten spoedigste aan huis afgehaald. Een briefkaartje aan het adres Donkere Spaarne 34 of een telefoontje (No. 12700) en (No 12998) is voldoende. Het Bestuur. WOERDEN, 3 Maart. Kaasmarkt. Aanvtei 70 partijen. Eerste kwal. 5054, tweede kwal. 4648; met rijksmerk 5558; zonder rijksmerk 5254. Handel traag. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 206 vette kalveren j 1.101.24, 0.90 1.10, 0.800.90; 167 nuchtere kalveren 816; 530 verkens Holl. 1.051.06. 1.041.05 enkele boven roteering; vette varkens 1.011.03. HAARLEM, 2 Maart, Groentenmarkt. Ap pelen 0.30—0.15 per pond; Peren 0.60 0.30 per pond; Boerekool 1.400.50 per mand; Gele kool 0.150.08 per stak: Bloemkool 0.350.25 per stuk; Roede kool 0.20—0.12 ped stuk: Koolrapen 5 4 per 100 K.G.; Peen 54 per 100 K.G.; Wortelen 0.200.16 per K.G.; Sa lade 0.200.18 per krop: Bieten, merk Hoogeboom de beste, 1215 ct. per K.G.; Prei 0.400.20 per bos: Seldedij 0.45 0.18 per bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5