Binnsniandsch Nieuws. Radio-omroep. Litauen protesteert bij de Mogendheden tegen het optreden van Polen. In Marokko is een nieuw offensief met vernieuwde hevigheid ingezet, door de Riffijnen. Het Spaansche Koningspaar per vliegtuig naar Zuid- Amerlka. Opnieuw inbeslagneming van buiteniandsche goederen in Kanton. Onder de Radio-berichten: De verdragen van Locarno door de Fran- sche Kamer goedgekeurd. De sociaal-democraten protesteeren over het ieit, dat Bethlen als vertegenwoordiger van Hongarije naar Genève gaat. Een nota der mogendheden aan de Chineesche regeering over de staking te Kanton. De strijd in Svrië. GEM. BU1TENL. BERICHTEN. De Engelsche legerbegrooting. De financieele ontwerpen in Prankrijk. De verdragen van Locarno in de Fransche Kamer Een Bankbiljettenfraude? De regeling met de Vorstenhuizen. De valschemuntersaffaire. De staking te Kanton. Het zilveren feest van de Koningin en den Prins. Het Handelsverdrag met Duitschland. FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. De quaestie der Raadszeteig. Een niet-ofiicieel bericht zegt, dat de Ja- panache regeering aan baron lsjii, den chef der Japansche delegatie naar den Volken bond, onbepaalde instructies heeft geseind betreffende de uitbreiding van den Raad van den Volkenbond, waarbij hij de vrij heid krijgt, bij de stemming zijn eigen oor deel te volgen. Ofschoon men gelooft, ua de Jaoansche regeering in beginsel teger uitbreiding van den Raad is, verneemt men dat het kabinet er voor is met de meer derheid mede te stemmen, omdat de toela ting van Duitschland een nieuwen toestand in het leven zal roepen, die in hoofdzaak de Europeesche mogendheden betreft. Briand en het Duitsche standpunt. Briand heeft gisteren de Fransche ge zant te Berlijn instructie gegeven om ter kennis te brengen van de Wilhelmstrasze, dat hij van oordeel is, dat de opmerkingen van Duitschland op het Poolsche verzoek inzake den Raad van den Volkenbond niet op een juisten grondslag berusten, Engelasds positie in den Volkenbond. Je diplomatieke correspondent van de .Daily Telegraph" wijst op. het aantal en de verdeeling der Volkenbondzetejs, om aan £a toonen, hoe het Britsche Rijk in ver houding tot zijn praesUties naar den ach tergrond wordt gedrongen. De begrooting van den Volkenbond heeft 937 eenheden, waarvan 32 komen voor rekening van Span je en 29 van Brazilië, doch 105 alleen voor Groot-Britannië en bovendien 143 voor de Dominions en ïndië. Het Britsche Rijk draagt derhalve meer dan een vierde der kosten van den Volkenbond en maakt slechts een twaalfde of een veertiende deel van den Volkenbond uit, terwijl de Domi nions in den Raad in het geheel niet zijn vertegenwoordigd en in den Raad drie ze tels zijn toebedeeld aan mogendheden, die a totaal slechts 101 eenheden halen. Spanje en de Znid-Amerikaansche Staten. Volgens de „Westminster Gazette" heeft Spanje zich inzake de quaestie der perma nente Raadszetels van den steun der Zuid- Amerikaansche Staten verzekerd, van wie er twee, Brazilië en Uruguay, niet-perma- nente leden zijn. De Zuid-Amerikaansche groep heeft haar steun afhankelijk ge maakt van de overweging, dat Spanje zijn eisch tot het krijgen van drie niet-perma- nente zetels, ondersteunt. Dit zou de ver meerdering in den Raad van het aantal ze tel» met één niet-permanenten zetel in het vooruitzicht stellen. Spanje is het thans met den Braziliaan- schen eisch inzake een permanenten zetel eens geworden, doch de andere Zuid-Ame- rikaansche Staten zijn geenszins bereid Bra- zilië's eisch te ondersteunen. Houdt Spanje du» aan zijn eisch vast, dan zal er een con flict onder de Zuid-Amerikaansche staten Uitbreken. De interpellatie over de Hoo- gaarsche bankbiljettcnzaak in de Fransche Kamer. Gelijk gemeld, vond gisteren in de Fran sche Kamer de interpellatie plaats van den sorialistischen afgevaardigde Blum inzake het valsche bankbiliettenschandaal in Hon garije. Men weet dat velen in de Kamer de houding van de Fransche regiering tegenover het gebeurde in Hongarije te slap vinden, daar zij van oordeel zijn dat de vervaardi ging der Fransche bankbiljetten niet slechts ten doel had geld voor een monarchistische staatsgreep in Hongarije te verkrijgen, maar tevens om de financieele positie van Frank rijk te ondermijnen. Havas meldt, dat de „Matia" naar aanlei ding van het a.s, debat zegt, dat Briand on getwijfeld tien keer tevergeefs er op heeft aangedrongen dat de in Boedapest gevoerde instructie oprecht en doeltreffend zou zijn. Ten opzichte van de door Briand in Ge neve tegenover Bethlen aan te nemen hou ding zegt het blad, dat men Briand vrij moet laten in het kiezen zijner middelen. Het is onmogelijk dat de door Briand in de Kamer af te leggen verklaring, Bethlen in staat zal stellen te beweren dat men hem in Genéve zal ontvangen als een minister, die waardig is op de banken der Assemblee plaats te nemen. Het „Petit Journal'' schrijft dat Briand niet zal nalaten in Genéve de Hongaarsche aangelegenheid met zijn collega's der Kleine Entente te bespreken. Men kan op hem ver trouwen dat hij zal spreken en handelen zooals het behoort. Een rede van Briand. Terwijl Mussolini, een der onderteeke-* naars van Locarno, Europa waarschuwt tegen Duisch'.and en dit op den index wil houden, spreekt Briand een andere taal, welke dan ook door Stresemann's orgaan de „Tagliche Rundschau" met sympathieke waardeering wordt begroet. Het blad constateert, dat door die rede de eenigszins onverkwikkelijke toestand van de laatste weken veel verbeterd is en betere vooruitzichten zijn geopend voor Genève dan had men kunnen verwachten na de jongste gebeurtenissen. Het blad ver wacht dan ook, dat Duitschland nu wel zijn permanenten zetel zal' krijgen in den hul digen Raad, zonder dat met zijn opneming concurrentiemanoeuvres en intriges achter de coulissen worden verbonden. Het blad heeft Briand's woorden met instemming begroet in de overtuiging, dat zij eerlijk gemeend zijn, maar kan toch niet nalaten nu ook eindelijk eens daden te willen zien, terwijl het hoopt, dat het vertrouwen, het welk men van Duitschland vraagt, niet week na week op een nieuwe zware proef wordt gesteld. En de „T. R." besluit: „De rede van Briand. na de zeer beden kelijke afdwaling van de Fransche politiek in de laatste weken, toont dat ten slotte toch weer het verstand tot zijn recht komt, en dat de tegenstanders huiverig worden en zich terugtrekken, zoodra ze flink worden aangepakt en voor den ernst van de be slissing Worden gesteld. N Een bloedig relletje. Hei „Petit Journal" verneemt uit Mon- Belliard, dat er in Audincourt een bloedige botsing heeft plaats gehad tusschen een vijftigtal Georgische arbeiders, waarbij tal van gewonden vielen, van wie eenigen in hopeloozen toestand verkceren. Uit de eenzaamheid verlost. Volgens de bladen zijn de twee wachters van het bi) de Pointe du Raz (Finistère) gelegen lichtschip, die tengevolge van den storm sedert 45 dagen geïsoleerd waren, thans geholpen en door anderen varvangen. Trcbitsch Lincoln geëxecuteerd. Trebitsch Lincoln, de jonge man, die we gens het plegen van moord ter dood werd veroordeeld, is gisterenmorgen om acht uur terechtgesteld, 2onder dat zijn vader hem nog heeft mogen ontmoeten. Zooals men weet, had deze toestemming gekregen om daartoe het land te betreden, doch er heeft zich een misverstand voorgedaan, tengevolge waarvan het bedrag van 15 pond sterling, dat hem ter beschikking was gesteld om de reis van Ceylon naar Engeland te kunnen doen, hem niet tijdig genoeg bereikte.Er waren maat regelen getroffen om hem bij aankomst in Engeland door twee rechercheurs op te van gen, die hem gedurende zijn oponthoud in Engeland zouden moeten nagaan. De I. L, P. en de communisten. De Independent Labour Paity heeft giste, ren den tekst van de resolutie Verzonden ten gunste van de vorming van een een heidsfront met de Russische Communisti sche Partij, welke zij de volgende maand in de te Ziirich te houden vergadering van het executief comité der Tweede Internationale zal voorstellen. De kabinetscrisis in Noorwegen. Het „Berl. Tag." verneemt urt Kopenhagen, dat men in Noorsche parlementaire kringen tracht Fridtjof Nansen over te halen dc re- geeringsvorming op zich te nemen en een neutraal extraparlementair kabinet te vor men. Nansen heeft hierin tof dusver nog niet toegestemd. Het vraagstuk van het Saargebied, De „Telegraph" deelt mede. dat gedurende de afwezigheid van Sir Eric Diummond, den aigemeenen secretaris van den Volkenbond, besloten werd het vraagstuk van het Saar gebied als eerste punt op de agenda te plaatsen, doeh dat Sir Eric Drummond deze zaak intusschen aldus geregeld heeft, dat het vraagstuk niet op de agenda komt voordat Duitschland zijn zetel ii den Volkenbonds raad zal hebben ingenomen. Litauen en Polen. Uit Kowno wordt aan de „B. B. C." ge meld: In opdracht hunner regeeringen heb ben de Litausche gezanten aan de regee ringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn, een memorandum overhandigd, waarin tegen het optreden van Polen aan de Litauscn- Poolsche democratielijn ten scherpste wordt geprotesteerd. Met nadruk constateert Li tauen, dat de aanvallen van Poolsche zijde zijn uitgegaan en dat geen Litausche troe pen de Poolsche grens hebben overschre den. Mochten echter de Poolsche troepen thans, na het protest van Litauen bij den Volkenbond, het Litausche gebied niet on verwijld ontruimen dan zou Litauen zich gedwongen zier. bet status quo anie met wapengeweld te herstellen. Te Berlijn was een nota als boven be doeld gisteren nog niet overhandigd. Graaf Bethlen naar Genève, Graaf Bethlen reist heden naar Genève en het Parlemeng zal tijdens de afwezig heid van den Premier verdaagd worden om na diens terugkomst de debatten over de valsche muntersaffaire voort te zetten. Graaf Karolyi heeft zich bij de politie niet geneigd verklaard de bronnen voor zijn inlichtingen op te geven. Hij zal hiertoe waarschijnlijk door een gerechtelijk besluit gedwongen worden. De positie van het Ka- binet-Bethlcn zal eerst na Bethlens terug keer bepaald kunen worden. De arrestatie van communisten in Egypte. De buiteniandsche communisten, die in Egypte werden gearresteerd, zijn blijkens bericht aap de „Times"' voor het meeren- deel Russische Joden, In totaal werden dertig personen aangehouden, 19 te Kai'ro en 11 te Alexandrië. De strijd in Marokko. Draadloos wordt gemeld dat het voor- jaars-offensief der Riffijnen met wanhopige aanvallen is ingezet, In Fez wemelt het van versterkingen. Naar verluidt leidt de zoon van Raisoeli, Khaled, den woesten aanval in de Spaan sche zone, in de richting van Tetoean. Volgens het officieele communiqué uit Marokko hebben een groep inlanders, onder bevel van gen Spaansch officier in 'den sector van Melilla een troep rebellen in een hinderlaag gelokt, die zes dooden achterlieten. Gemeld wordt uit Beiroet, dat Damascus geheel met ijzerdraad is omgeven. De Fransche artillerie beschoot den 28en Februari de opstandelingen in Yaida-Yayla. Ook wordt gemeld, dat de rebellen de spoorlijn van Hedjas tusschen Keswa en Homs hebben opgebroken en eer» trein heb ben bechoten. Mislukte zeeroof, Zeeschuimers deden bij Kongmoon een aanval op een Chineesch schip. dat een ander schip op sleeptouw had. Het Engel- sche oorlogsschip „Faulknor" en een sloep van het oorlogsschip „Moth" dwongen de roover hun prijs los te laten. De toestand te Kanton, Oppervlakkig gezien is hier alles rustig, doch in bet algemeen gesproken is de toe stand verward, Boycotposten maakten zich weer meester van goederen, aan verschil lende nationaliteiten toebehoorend, in het 'bijzonder aan Duitschland, en die aan de douane-autorite ten waren teruggegeven. Verschillende arbeidersorganisaties hebben zich bij de staking aangesloten, die pressie pogen uit te oefenen op de arbeiders in de buiteniandsche hospitalen en andere dcor buitlanders gelei/de instellingen van 1««"- dadigheid om hen bij de staking te doen aansluiten. DE AARTS3ISSCHOP VAN MECHELEN Sommige Brusselsche bladen beweren te weten, -dat Vandervelde aan den Apostoli- schen Nuntius te kennen zou gegeven heb ben, wien de regeering gaarne als opvolger van kardinaal Mercier zou zien. Vandervel de ontkent categorisch de juistheid van de ze bewering. Hij heeft den Nuntius niet ont moet en noch direct of indirect stappen daan de opvolging van den aartsbisschop van Mechelen betreffend. EEN SLUISWACHTER GEËERD. Op 6 Maart a.s. zal in het legermuseum te Brussel een borstbeeld worde» geplaatst van den Nieuwpoortschen sluismeester Henri Geeraert, die in ruime mate bijdroeg tot het slagen van de onderwaterzetting van he Ysergebied, in October 1914. Deze plechtigheid zal gepaard gaan met een bloe menhulde aan de regimentsvaandels, welke onlangs naar dit Museum werden overge- rabcht en aanleiding gaven tot een tegen het kabinet Poullet-Vandervelde en de de mocratische meerderheid in het parlement gerichte betooging. DE BELGISCHE DAGBLADEN. De Belgische bladen zullen duurder wor den, Reden van deze verhooging is o.m. een stijging der papierprijzen, verhooging der telefoon- en telegramtarieven, gedwongen pensioenstorting der directies ten bate van het personeel. De prijs zal waarschijnlijk van 20 op 25 centimes gebracht worden. Het socialistisch blad „Le Peuple" begint met dezen maatregel al op 15 Maart, v DUITSCHE ACTIE. In Duitsch-Bohemen, zoo wordt uit Ber lijn gemeld, zijn Zondag in ineer dan 6C plaatsen door dc Duitsche Nationale par tijen protestvergaderingen gehouden tegen de z.g. „taalverordening'' der regeerjng te Praag. In verschillende plaatsen, o.m. te Teplitz, Karlsbad en Trautenau, is het daarbij tot botsingen met de politie geko men, die de vergaderingen wilde verhinde ren EEN LASTERPROCES. Het Kamerlid John Wheatley, de vroege re minister van gezondheid in het Arbeiders- Pabinet-MacDonald, heeft tegen Alexander Anderson, uitgever van de „Eastern Argus" cn John Miller, een eisch tot schadeloosstel ling ten bedrage van 3000 pond sterling elk ingediend wegens laster. Miller, die bij de jongste aigemeene verkiezingen de tegen- candidaat van Wheatley is geweest, had in de „Eastern Argus" een artikel geschreven, waarin hij Wheatley voorstelt als een schijnheilig man met een oneerlijk, achter- baksch en laag karakter, zinspeelde op diens verwonderingwekkend overmatige belangstel ling voor veroordeelde valsche munters, en beweerde dat Wheatley door het uitbuiten van zijn personeel (hij is geïnteresseerd in de „Glasgow Eastern Standard"), er goed bij zat. Dc gedaagden verklaarden voor de rechte bank te Edinburg, dat zij niet hadden wil len lasteren, doch eenvoudig hadden geant woord op een uitdaging van Wheatley in, zijn blad, waarin hij duizend pond sterling uitloofde aan - dengeen, die de waarheid kon bewijzen van bepaalde geruchten, die omstreeks September van het vorig jaar omtrent Wheatley in omloop waren. Miller verklaarde verder, dat hij in de verkiezings campagne de socialistische regeering had aangevallen, omdat zij misdadigers, die hun vonnis nog niet hadden uitgediend, op vrije voeten had doen stellen, en beweerde, dat zij twee mannen, die in 1920 tot vijftien jaar dwangarbeid waren veroordeeld wegens bet vervaardigen van valsche bankbiljetten, inderdaad in vrijheid had gesteld, DE CONCENTRATIE DER ENGELSCHE MARINE. Het feit dat in Engeland wordt gestreefd naar een grooter concentratie der vloot en dat Italië in vijf jaar tijd 1377 millioen francs minder dan Frankrijk voor zijn vloot heeft uitgegeven, alleen door een inkrim ping der marinediensten te land, heeft in Frankrijk indruk gemaakt. En het „Jour nal des Débats" dringt er dan ook op aan dat Frankrijk eveneens een aantal zijner ar senalen en marinewerven zal sluiten. Het is onmogelijk alle Fransche arsenalen, n.l. vijf werven en drie marine-depots te hand haven, terwijl Engeland zich met slechts met vier tevreden stelt. Het successievelijk slui ten van de werven van Rochefort, Cher bourg en Lorient is dus een gebiedende noodzakelijkheid, Engeland gaat zelfs nog verder, want volgens de conclusies van het rapport der commissie-Cowijn zullen ook Chatham on Sheerness eerlang worden ge sloten, Aldus zouden er twee arsenalen overblijven voor de machtige Britsche vloot, iets wat voor de zes maal minder sterke Fransche strijdmacht zeker voldoende is. HET SPAANSCHE KONINGSPAAR NAAR ZUID-AMERIKA. Uit Madrid wordt gemeld dat het Spaan- che Koningspaar voornemens is, zich per vliegtuig naar Zuid-Amerika te begeven. Er worden tien watervliegtuigen in gereedheid gebracht om de vorstin en hun gevolg, waar onder Prins de Rivera en enkele ministers, over te brengen: TOENEMENDE CRIMINALITEIT IN CHICAGO. Dé toenemende criminaliteit in Chicago, heeft de inwoners van Chicago genoopt, een dringend beroep te doen op het Congres. Een groot aantal burgers heeft zich ver- eenigd in een „Better Government Associa tion". die een petitie tot den Senaat heeft gericht, waarin zij verzoeken een onderzoek in te stellen naar de te Chicago voorkomende criminaliteit en daaraan een eind te maken. De petitie verklaart, dat de openbare amb tenaren der stad zelf in het geheim heulen met de misdadigers en dranksmokkelaars, en profiteeren van de wetsovertreding, die op groote schaal plaats hebben, „Sedert lang", zegt de petitie, „bevindt zich te Chicago een nederzetting van onge- naturaliseerde personen, die vijandig staan tegenover onze instellingen en wetten, die een eigen super-regeering hebben gevormd, van ruzieslokers, leden van de Zwarte Hand en leden van de Maffia, die de burgers brandschatten en hun door terrorisme, ont voering en moord geld afpersen. Er zijn andere benden, zooals de O'Donnells, de Fc Irlanes, de Ragens, de Colts, de Törrio, en anderen, onder wier leden, zich burgers der Vereenigde Staten bevinden. Velen dezer vreemdelingen worden fabelachtig rijk, als rum-runners en smokkelaars en werken in het geheim samen met de politie en andere ambtenaren, vormen een monopolie in dezen onwettigen handel en verdeelen het gebied des lands onderling onder poene des daods voor alle indringende concurrenten''. Verder zegt de petitie dat ook ooiitici via misdadigers en stroomannen, een aantal brouwerijen behceren en bier verkoopen onder bescherming der politie en dat de poli tie zelf ladingen whisky en andere sterke drat'.ken naar hun bestemming escorteert. De legerbegrooting zai binnen enkele da gen worden gepubliceerd, De bladen ver wachten, dat de uitgaven 42'A millioen pond sterling zullen bedragen, zijnde een vermin dering met 2 millioen pond vergeleken bij het loopgnde jaar. Ln de financieele commissie duren de be sprekingen voort. De commissie heeft het to taal van het bijeen te brengen bedrag op nieuw met het door den Senaat goedgekeur de milliard verminderd. De belalingsbelas- ting werd aangenomen, maar voor een veel geringer percentage dan door den Senaat vastgesteld. De douaneverhoogiog werd even eens gevoteerd. Intusschen duren de onder handelingen voort. Men verwacht thans dat de openbare behandeling niet vóór Donder dag zal kunnen beginnen. Het waarschijn lijkst wordt nog altijd geacht dat teil slotte overeenstemming zal worden bereikt, aange zien niemand dén val der regeering wenscht. De Kamer heeft de overeenkomsten van Locarno met 413 tegen 71 stemmen gerati ficeerd. Volgens een telegram uit Tourcoing aan de .Paris Midi", hebben de douanebeambten een bedrag van 227,000 francs Fransche bankbil jetten gevonden. Het geld is in beslag ge nomen en de bediende naar het parket ver wezen. Er hebben tusschen de regeeringspartijen tij voortduring besprekingen plaats betref fende het wetsontwerp nopens de financieele regeling met de vroegere vorstenhuizen. De democraten wenschcn, dat'het speciale rijksgerechtshof niet uitsluitend uit rech ters zal bestaan, maar dat er ook vier lee- ken zitting in zullen hebben, die op voorstel van de rijksregeering door den rijkspresident zullen worden benoemd. De democraten hopen, dat het voorstel bij de andere regee ringspartijen ingang zal vinden, daar zij anders in geen geval het wetsontwerp zul len steunen. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de parle mentaire fractie van de sociaal-democratische partij geprotesteerd heeft tegen de voorge nomen reis van den Hongaarschen minister president naar Genève. De sociaal-democraten staan op het stand punt, dat de minister-president en zijn re- géering door hun rol in de vervalschings- affaire en door hun houding gedurende het onderzoek het moreele recht hebben verloren om Hongarije te vertegenwoordigen. De oudste gezant heeft namens de verte- genwoordigers der mogendheden den 27sten Februari een nota gericht tot het Chineesche ministerie van buiteniandsche zaken, waar in gevraagd wordt onmiddellijk maatrege len te nemen om een eind te maken aan het onwettig optreden der stakers te Kan ton, dat een flagrante schending der verdra gen is. Rede van dea voorzitter der Tweede Kamer, De voorzitter -van de Tweede Kamer, jbr. mr. C'n. J. M. Ruys de Beerer.brouck, heeft Dinsdag in den aanvang der vergade ring der Kamer de volgende rede gehouden: „H.M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, vierden den 7en Februari j.l. in den huiselijken kring Hoogslderzclver 25-iari'g huwelijksfeest. Het spreekt vanzelf, dat ook in de Twee de Kamer der Staten Generaal behoefte wordt gevoeld uiting te geven aan den bar- tewensch, dat onder Gods milden zegen "H, M. de Kohingin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden nog jaren mogen gespaard blijven voor het vaderland en het Konink lijk Huis. Waar toch ons volk zich zoo nauw ver bonden gevoelt aan het Vorstenhuis, werden in allé deelen ues Rijks tallooze wenschen gevormd en gebeden uitgesproken voor het welzijn van het vorstelijk echtpaar. En hoe zou het anders kunnen? I.eeft immers het Koninklijk Huis niet in lief en leed met ons volk mede? Indien dit te bewijzen noodig ware, zou den de droevige gebeurtenissen van het be gin van dit jaar zulks overtuigend aantoo- nen. Toen heeft een ramp, welke in menig opzicht ons volk erger heeft getroffen dan de waterrampen van 1880 en 1916, rijke streken van ons vaderland geteisterd. Onzo rivieren, anders de trots en de vruchtbaarheid van onzen nationalen bo dem, stroomden door de gebarsten of weg geslagen dijken, de polders en laaggelegen achterlanden, ja onze dorpen en steden in. Ik weet, dat ik mij tot tolk maak van een gevoel, dat de Kamer met de geheele natie deelt, indien ik ons aller deelneming uit spreek jegens de slachtoffers van de ramp, wier welvaart en huiselijk leven door de wateren werden gestoord, \vier vee ver dronk, wier oogst bedierf of met hun huis raad werd weggespoeld, wier landerijen en bedrijven voor langen lijd een onbereken bare schade beliepen, cn die zelf al de ang sten en persoonlijke gevaren van het door de elementen bedreigd leven hebben ver duurd. Intusschen, ernstig moge het lijden ge- DONDERDAG 4 Maart Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieberichten. 3.304.30 Uurtje voor Ziekenhuizen eu Weeshuizen, verzorgd door Mevr. A« t. v. Dijk. 5.006.30 Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest, o. 1. v. Fr. Lupgens. 6.30 7.30 Fransche taalles door den heer Ch. Mi- che uit Lausanne, leeraar M. O. Fransch. 7.40 Politieber. 7,45 en 10 Persberichten. 8.15 Uitzending van het abonnementscon cert uit het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw-orkest o, 1.1 v, Willem Mengelberg. Oftorino Respighi, componist- pianist, Alexander Schmüller. viool, Uitge voerd worden werken van Respighi, Anti- che danze—Orkest, Pianoconcert, G. Re- pighi-piano en orkest. Pini d iRoma-Orkest Pauze. Poem Autunnale, A. Schmüller, vi- pighi-piano en orkast, Pini di Roma-Orkest Da ven try, 1600 M 10.50 Tijdsein, weerber. 11.201.28 Het Radio-kwartet en solisten (liedjes a. d. piano, bariton, piano). 1.20 2.20 Tijdsein, gramofoönconcert. 3.35 Le zing: The end of the old world and the dawn of the new. 4.20 Tijdsein, causerie: A woman in the wilds-Crocodilles. 4.35 Trocadero-theemuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Padvindersbulletin. 7.00 Radiopraatje. 7.20 Tijdsein in Big Ben. weerber,, nieuws. Lezing: Women's oppor- tinities overseas, 7.50 Concert door het Halle-orkest. Declam. van oude gedichten Formichi, bariton. 10.05 Bill, Tom, Dick eri Harry, humoristen. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. Farys „Radio-Paris", 1750 M 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Kinderuurtje. 8.35 Esperanto- bericht. Boekhoudles. 9.20 Conceit, viool, soli door den heer Benton. Werken vai Mozart, Bach, Mendelssohn, Schubert ei St. Saëns. Königswüsterhausen, 1300 M. 7.50 Radio- roman van H. J. Gramatzki. 8.20 Lezing Stimmen der Völker. Muzik. illusir. dooi gramofoonplaten met de stemmen van ver- schillende volkeren. Ook van Bethmann Hollweg. Ebert en Hindenburg. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel, 2622 M, 5.20 Kindermatinée. 6.20 Nieuws. 8.20 Orkestconcert. 9.20 en 10,20 Nieuws. Munster, 410 M. 12.35—1.50 Liedies bij de luit. 3.50—4.20 Voorlezing. 4.50 Lezing: Fremdenlegiom 5.50 Lezing: Was rnusz jedemann von ansteeckenden, Krankheiten wissen? 6.35 Lezing. 7.20 Spaansche les 7.50 „Der Bettelstudent", operette in acten, v. Millökker. weest zijn, maar onvergelijkelijk het «a. raenlijden der geheele natie. Ook thans bleek het leed nog meer dal de vreugde haar te vereenen en werd he' bewaarheid, dat bij het lilden van één 1 het geheele lichaam lijdt. En opnieuw heet ons land het woord van erbarmen gehoord Oorlof mijn arme schapen, Die zift in grrfoten nood. Dit woord van koninklijk mededoogei heeft ons geheele volk koninklijk verstaar en beoefend. Zoo moge ook uit deze ver gadering de dank der natie worden uitge sproken jegens allen, van hoog tot laag, die in de moeilijke en banf?c uren( die achter ens liggen, voorbeelden hebben gegeven en overleveringen nageleefd van plichtsbesaf, naastenliefde en hartelijke edelmoedigheid, die de groote schatten van een klein volk "in^iT'erkenteliikheid betrekken wij ook den rijkelijke!» steun en de welgemeende deelneming, welke ons 'and in het buiten land mocht ontvangen. Zij zijn ons in don kere dagen een bemoediging geweest en ook voor de toekomst het bewijs, dat wij te allen tijde op de welgezindheid mogen rekenen, welke ons in de internationale sa menleving der volken wordt toegedragen, Moge ons volk onder den zegen van Hem, die slaat en heelt, moedig en met ongeb-o- ken kracht de worsteling hervatten tegen onzen eeuwenouden vriend en vijand, het water, opdat weer vruchtbaar ontbloeie wat verwoest werd opdat van de ramp, die ons land trof, spoedig niets anders over- •blifve dan de herinnering aan de prachtige nationale saamhoorigheid, waarvan nog he' verre nageslacht gewagen zal. De aanwijzing der grensstations. De heer Kortenhorst heeft aan den Mi nister van B.nnenlandsche Zaken de vol gende vragen gericht: 1. Is 't den M-nister bekend, dat Duitsch land met andere landen handelsverdragen heeft afgesloten, waarin zekere tegemoei- kom.ngen op het stuk van invoerrechten af hankelijk worden gesteld van nadere over eenkomsten tusschen de Regeeringen om trent de aanwijzing van douanestations, waarover de goederen moeten worden veerd? 2. Is het juist, dat de Duitsche regeering de opvating huldigt, dat de meestbegust.- ging d.e het aan Nederland heeft verleend aldus moet worden verstaan, dat dezelle tegemoetkomingen eerst in werking treden, wanneer omtrent aanwijzing van grens stations tusschen beide Regeeringen over eenstemming is bereikt? 3. Zoo deze beide vragen bevestigend worden beantwoord, heeft do Nederlandscbe regeering dan tijd g onderhandelingen ge voerd over aanwijzing van grensstations voor al die Nederlandsche goederen, die anders van de meestbegunstig.ng verstoken zouden blijven? 4. Indien dergelijke aigemeene onder handelingen niet zijn gevoerd, is de Minister dan bereid te bevorderen, dat dit alsnog ten spoedigste gesch'edt en mede te deelen, waarom zulks tot heden is nagelaten? 19 „Ik gehoorzaam aan uw bevel zei de lid» terwijl hij de hand aan' zijn bonten nuts bracht, met een diepe buiging, „Ik blijf uwe verdere orders afwachten. Alleen veroorloof ik mij de vrijheid u er voor te waarschuwen, het doolhof binnen te gaan. U zoudt daar zeker verdwalen en mis schien genoodzaakt zijn, den gchcelen nacht daar door te brengen, zonder dat het u zou gelukken een uitweg te vin den. Zelfs mij zou het kunnen gebeuren, daarin te verdwalen." „Goed," Toen ging .Maurice de Prévannes met vlugge schreden het park in. Weldra bereikte hij den bevroren vijver. Hij liep daarom heen. Nu en dan bleef hij staan om te luisteren. Geen ander geluid trof zijn oor dan het kraken van de met ijzel bedekte takken der boomen, die door den wind werden be wogen. Op de door de harde sneeuw bedekte paden zag men bier en daar nog de sporen van paardenhoeven en van het rijden van eene slede. Het moest dus niet al te lang geleden zijn, dat men daar geweest was. De bevroren ijsvlakte van den vijver was geheel effen en glad. Geen enkel spoor van schaatsen of voet stappen was daar te ontdekken. Terwijl Maurice de Prévannes zijn weg vervolgde, bereikte hij weldra de ingang van het doolhof. De drukkende gemoedsgesteldheid waar aan hij ten prooi was, had bij hem een lichamelijke afmatting ten gevolge. Hij ging zitten op de bank, waarop ook Fabrinne herhaaldelijk had uitgerust. Of liever hij liet zich daarop neervallen. Nu kon hij zijn gevoelens niet langer be dwingen. En daar hij dacht, geheel alleen te zijn, en door niemand te worden bespied, begon hij zijn tranen den vrijen loop te laten, en weende hij bitter. Hij treurde om zijn verwoest, verloren leven, om zijne ongelukkige liefde, om het verlies van zijne geliefde Fabienne, over wier lot hij in volkomen onzekerheid ver keerde, en die hem ontrukt was op bet oogenblik dat hij het hoogste geluk op aarde had meenen te bereiken. En nu was dat alles voorbij. Alle hoop had hij verloren. Alles wat hij nog had kunnen verwachten beschouwde hij nu als de droomen van een waanzinnige. Ja, Fabienne zou nu wel gestorven zijn. En al was het waar, dat zij het slachtoffer van een laagaardige misdaad was, en men haar had ontvoerd, hoe had zij dat leed dan kunnen overleven? Hij telde de dagen, de slapelooze nachten, die hij had doorgebracht. En niettegenstaande dat alles ging het wreede leven onverbiddelijk zijn gang. Het was nu ongeveer een maand geleden dat het ontzettend drama van La Blancarde had plaats gehad. Een maandl Hoe was het mogelijk! Eerst de toebereidselen tot zijn vertrek, daarna het verblijf te Geneve, en toen het oponthoud te Constanz, dat langèr geduurd had dan men aanvankelijk had gedacht, en daarna de reis naar Posen. Ja, meer dan een maand bad dat alles geduurd. En hoe was het mogelijk, dat hij die maand had kunnen leven, zonder haar die hem dierbaarder was dan het leven! En nu wilde men hem overtuigen, dat Fabienne misschien nog leefde en door een half waanzinnige was ontvoerd, wie weet met welke afschuwelijke bedoelingen! Maar waarom moest men hem dan nog langer folteren en hem met een dwaze, hersenschimmige hoop vleien, die toch vroeger of later op niets moest uitloopcn? Ja, Fabienne moest wel gestorven zijn! O, was hij ook maar gestorven, o,u met haar in den dood vereenigd te zijnl Welke waarde kon het leven nog voor hem hebben? En terwijl hij over dat alles zat na te denken, uitte hij opeens een kreet van verbazing. Kon hij zijn eigen oogen dan gelooven? Tegenover de* bank, waarop bij uitrustte zag hij een boom. En op de schors van dien boom zag hij een letter, die met een scherp oorwerp daarin moest zijn gegrifd, Het was een F.! Het was de eerste letter van den naam van haar, die hij zoo vurig had bemind. Maar hij zag nog meer. Naast die letter zag hij het nog onvol tooide begin van een andere letter, die een M moest zijn. En toen kon hij de gedachte niet langer van zich afzetten, dat Fabienne deze plaats moest hebben bezocht. Die gedachte werd voor hem tot volkomen zekerheid. Hij stond op en ging weer denzelfden weg terug, dien hij genomen had. Zijn gids wachtte hem nog altijd op de zelfde plaats. „Vooruitl Vooruit!" riep Maurice de Pré vannes hem toe. „Ik moet dadelijk naar het kasteel terug." Verwonderd zag de gids hem aan. Hij vroeg zichzelven tevergeefs af, waar om Maurice de Prévannes, die nog maar kort geleden zoo koel en onverschillig was nu alle teekenen van een zenuwachtige on rust vertoonde. „O, wat ben ik onvoorzichtig geweest!" dacht Maurice de Prévannes bij zichzelven. „Die man zal niet nalaten, aan Conrad mede te deelen, wat hij bij mij heeft waargen^ men. En dan zal men argwaan opvatten. Spoedig had hij- den oever van het meer bereikt. Zóó snel had hij geloopen, dat zijn gids moeite had gehad, hem bij te houden. En de overtocht over het blauwe water van het meer van Retzow viel hem zóó ont zettend lang, al deed zijn gids dan ook alle moeite, om zoo snel mogelijk te roeien. Toen hij den anderen over bereikt had, sprong Maurice de Prévanfles vlug uit de boot, en vervolgens in de slede, die nog al tijd op dezelfde plaats stond te wachten. „Naar Leknol" beval hij den koetsier met van angst bevende stem. „Rijd zoo snel mo gelijk," De paarden, door het lange wachten on geduldig geworden, gingen in gestrekten draf vooruit. Toen men den halven afstand had afge legd, kon Maurice de Prévannes zijn onge duld niet langer bedwingen. „Maar rijd dan toch sneller!" riep hij den koetsier toe. De koetsier lei de zweep over de paarden. En toen hij op den drempel van den salon verscheen, waar Charles Minières, August en Justin Bréjon op hem zaten te wachten, behoefde hij geen woord te zeggen, om zijne reisgenooten zijn gemoedstoestand te doen raden. Zij waren teruggekeerd van hun tocht, naar de mijnen van Yalka, waar zij natuur lijk niet het minste spoor hadden kunnen ontdekken. Voor een warm vuur gezeten,,hadden zij met ongeduld zijne komst afgewacht. Charles Minières wierp een wantrouwen den blik naar de deur van den salon, en vroeg toen: „Hebt ge ons nieuws te vertellen? „Hebt u iets ontdekt, kapitein?" vroeg Justin Bréjon nieuwsgierig. „Ja, ik geloof bet wel", zei August, die goed had geraden. „Zeg het ons maar. Toen bracht Maurice de Prévannes den wijsvinger aan den mond, alsof hij zijne reisgenooten wilde waarschuwen, dat de muren hier wel eens ooren konden hebben. Toen boog hij zich over naar da drie hoofden, die hem waren genaderd, en fluis terde hij: „Fabienne leeft. Ik ben er zeker ven, „Zijt ge dus tevreden over het resultaat van uwe wandeling?" vroeg doctor Minières zijn vriend, „Ja, Zeer tevreden! Het meer van Retzow is zeer bezienswaardig. En ook het kasteel en het park. Het kasteel is wel wat sombet, maar het park is bewonderenswaardig.' Allen zwegen. (Wordt vervolgd»).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6