^flIEUWS STATFM GENERAAL. TWEEDE KAMER. Het voorstel tot Kamerontbinding. Rede van Ir. Albarda. Voor de slachtoffers van den Watersnood, Volkenbondsvergadering. Waarom Mr. Limburg's Kabinetsformatie is afgesprongen. Nederland en België. Op het Binnenhof in den Haag. Het is verboden Kampeeren te Muiden. Een kasboek verdwenen. 499.000 inwoners. Na den w&tersnood. Een internationale inbreker. Een fijn familielid. Inbraak bij een raadslid te Rotterdam. Na den doodslag te Heerlen. Noodlottige val. Oorzaak der vechtpartij in Molenbeersel. Onvoorzichtige daad van een winkeljuffrouw. Stoomtram-ontsporing bij V'achtwedde. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. RECHTZAKEN. Van een landbouwer die graag een lintje had. Vergadering der Tweede Kamer op Dinsdag 2 Maart. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Tweede Kam°r werd, nadat de voorzit ter zijn rede had uitgesproken naar aanlei ding van het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z K. H. Prins Hendrik (zie op een andere plaats in dit No.) door den heer Lovink (C.-H.) aan de Kamer ver lof gevraagd tot het stellen van vragen aan den minister van Buitenlandsche Zaken en van Landbouw betreffende de door Amerika getroffen maatregelen nopent den invoer van planten en bollen. De heer DE VISSER (C* Pvroeg verlof vragen te mogen stellen tot den minister van Koloniën en aan den minister van Buiten landsche Zaken en Justitie over den hier te lande vertoevenden gewezen Duitschen lui tenant Kurt Vogel en over het gevangen ne men en uitleveren van revolutionnairen die niet van behoorlijke papieren zijn voorzien. Over deze aanvrage wordt Woensdag be- ilist De Kamer ging daarna over tot het trek ken der afdeelingen De vergadering werd vervolgens voor eenigen tijd geschorst Na heropening deelt de VOORZITTER mede, dat zijn benoemd tot voorzitters der afdeelingen, Schaper, Sasse v. IJsselt, dr. de Visser, Nolens, Sannts, en to' ondervoorzit ters: v. Rappard, Duymaer v. Twist, Aalberse N. C. van Dijk en Marchant. Daarna ving de behandeling aan van Het voorstel, ingediend door de soc.-dem. fractie luidt als volgt: „De Kamer besluit in een oordracht, overeenkomstig artikel 120 der Grondwet, aan H. M de Koningin te verzoeken, wel ontbinding van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal te willen overwegen". De heer ALBARDA (S. D.) wenschf zijn roorstel toe te lichten Hij dankt den voor zitter voor zijn welwillendheid om deze ver gadering bijeen te roepen. Het is noodig eens te spreken over hetgeen er gebeuren moet, ny ook de heer Limburg niet is geslaagd bij de formatie van een Kabinet. Heeft de Kamer recht zich met een adres tot de Koningin te richten nopens de vraag of Kamerontbinding gewenscht is? Spr. stelt die vraag om grondwettige be zwaren weg te ruimen, die geopperd zijn te gen een voorstel als dit. In art 120 der Grondwet heeft de Kamer het recht allerlei adressen tot de Koningin te richten. Dat zijn niet alleen adressen van comphmenteuzen aard, maar ook adressen in zake staatsbeleid. Spr. herinnert aan vroegere voorstellen van de Kamer, o.a. van Thorbecke en van de Bosch Kemper, en aan twee feiten van 1868, toen ook groote moeilijkheden waren ont staan bij de formatie van een definitieve re geering. Het was toen de Bosch Kemper die een adres wilde zenden over den politieken toestand des lands Zijn voorstel werd ver worpen. Een ander voorbeeld is uit dat zelf de jaar, toen de Eerste Kamer een voorstel behandelde om uit te spreken dat Kamer ontbinding niet wenschelijk was. Het voor stel werd in de afdeelingen behandeld. Inmiddels werd een nieuw Kabinet ge vormd en was het voorstel overbodig. Thorbecke was van oordeel, dat de Ka mer volkomen het recht had zich in kritieke tijden met een adres tot de Kroon te wenden." Het zou een slechten indruk maken als de Kamer in 1926 terugdeinsde voor het doen van een uitspraak Het recht heeft ieder bur ger om zich tot de Kroon te richten Zou dan de Kamer dit recht missen? Zou een advies van de geheele Kamer niet van gewicht ?ijn vooi de Koningin en mis schien van meer gewicht dan het advies van partijvoorzitters alleen. Onjuist is het, dat een prerogatief van de Kroon zou worden aangetast. Het ontbin- dingsrecht is niet het eenige prerogatief; er zijn er vele en ten opzichte van die andere heeft de Kamer herhaaldelijk het recht van advies getoond te bezitten. Het behoort tot de prerogatieven der Kamer om advies te geven en het is alleszins gewenscht, dat de Kamer dit prerogatief handhaaft. Een voorstel der Kamer is politieke zelfmoord genoemd. Spr, wijst er op, dat het Groen van Prinsterer is geweest, die indertijd Kamerontbinding in de Kamer verdedigde. Thorbecke ontkende toen al lerminst het recht der Kamer een zoodanig voorstel te doen. Nu wil het toeval, dat juist uit de reche-zijde de opmerking komt dat zoo'n voorste! zelfmoord is. Toen het voorstel werd verworpen, bedankten zeer vele Kamerleden, zoodat dê regeering ver plicht was tot Kamerontbinding over te gaan. Dit geschiedde in 1850, Ontbinding is niet alleen een middel in kritieke tijden. De Kroon heeli het recht, omdat zij moet kunnen onderzoeken in hoe verre de Kamer nog als- een afspiegeling van de politieke verhoudingen is te be schouwen. Spr. beroept zich op Buys' grondwet voor het typeeren van de verschillende ge vallen, waarin Kamerontbinding ls toege past. Ook zonder conflict tusschen Kamer en Kabinet is ze toegepast, omdat de Kroon wilde weten of de Kamer nog de getrouwe uitdrukking van de staatkundige beginse len der kiezers was. Onder vroegere kiesstelsels hadden de kiezers wel meer gelegenheid zich uit te spreken; toen trad ieder jaar één derde deel af. Later had men nu en dan tusschen- iijdsche verkiezingen. Dat alles is nu ver dwenen en alleen één maal in de vier jaren i'S er nu gelegenheid. Tot 1929 is geen enkele verandering mogelijk en dus moet eerder dan vroeger toevlucht worden ge nomen tot het uiterste middel, n.l. dat der Kamerontbinding, Thans de huidige toestand. In November j.l. waren er vele wegen ter oplossing en was er nog geen reden voor Kamerontbinding. Maar nu de toe stand maanden heeft geduurd, heeft de Kamer het beeld van onwil en on macht. Vervolgens gaat spr. de verschillende fa sen der crisis na. Mr. Marchant begon, maar de heer Nolens wist, dat zijn poging moest mislukken. Gaf de heer Nolens aan de Koningin pen advies, waarvan hij wist, dat het niet uitvoerbaar was? Alleen in „uiterste noodzaak" was het voor uitvoe ring mogelijk. Het eerste bedrijf het eenige dat met opendoek is gespeeld was spoedig uit. Het tweede bedrijf onder leiding van dr, de Visser was een poging om een parlemen tair kabinet te krijgen, het derde om een rechts Kabinet, het vierde om een extra parlementair Kabinet te vormen, maar al- tijd moest het zijn.... het oude Kabinet. Zes weken dokterde dr. de Visser en toen was de patiënt zieker dan ooit. In ieder treurspel zijn er vijf bedrijven. Het vijfde bedrijf hierbij stond onder lei ding van mr. Limburg. Hij scheen nu te sla gen, al kreeg hij van zijn naaste vrienden niet allerbesten stem*. Na vijf weken was mr. Limburg er bijna en toen mislukte ook hij. Is het nu genoeg? Zijn er nu nog meer oplossingen mogelijk? Er is gesproken van een minderheidska binet: a.r. met c.h, te santen beschikkend over 24 stemmen. Misschien helpt de Vrij heidsbond een beetje, maar dan zijn het er nog maar 33. Anderen verwachten nog heil van een na tionaal Kabinet. Vooral Mr. Dresselhuys is daarop gebrand, maar zou hem gelukken wat mr. Limburg niet gelukte? Spr. gelooft het niet. Al deze denkbeelden zijn dus niet te aan vaarden. Een democratisch meerderheids kabinet is het eenige mogelijke, maar daar aan behoeft niet meer gedacht te worden. De kans daarop is uitgesloten. De „uiterste noodzaak" was alleen 'n dwangmiddel voor de christelijk-hislorischenmaar deze zijn niet gezwicht en toen hebben de R. K. den vogelverschrikker afgebroken. Voor samenwerking met de S. D. A. P. moet er een nationale ramp of iets derge lijks zijn, een oorlog bijvoorbeeld; aldus heeft de heer Nolens zich vroeger uitge laten in een rede, die nu door de T ij d weer naar voren is gebracht. Ook stelde de heer Nolens den eisch, dat de geheele Katholieke partij voor zoodanige samen werking moest zijn. Dit beteekende, dat één lid, bijvoorbeeld de heer Van Wijnber gen, een samenwerking kon tegenhouden. De heer Van Wijnbergen heeft zelfs met de bisschoppen gedreigd tegen de samen werking. Hadden de katholieke leden gezamenlijk maar de helft van den moed dien de hee- Van Wijnbergen alleen heeft, dan zouden zij verder zijn, De democraten daar durven niet te dicht bij spr.'s partij te komen, om dat zij bang zijn dat een deel der arbeiders overloopt. Dan is er nog één mogelijkheid, het mi- nlsterie-Colijn te laten zitten. Er zijn er die dit willen, maar het zijn er niet velen. Wel zijn er velen, die het absoluut niet willen, ook ter rechterzijde. Vóór de ver kiezingen waren er ook velen ter rechter zijde, die Colijn niet wilden En toch kwam hij, hoewel men wist dat het geval van het gezantschap niet was opgelost. Op 11 No vember brak de draad, die de rechterzijde bijeen hield. Dr. De Visser heeft gedokterd om de coalitie te genezen, maar het mocht hem niet gelukkem De patiënte is onge neeslijk, omdat zij ernstige organische ge breken heeft. Hoe kan het ministerie-Colijn onder deze omstandigheden aan het werk blijven? Het zou zijn een koninklijk kabinet en die soort kabinetten zijn uit den tijd. Er zijn vele bewijzen aan te voeren dat de rechterzijde in meerderheid de terugkomst van Colijn niet wil. De heeren Van Vuuren en Aal berse hebben zich in De Tijd en Het Centrum kras uitgelaten tegen terugkeer van den heer Colijn, Alleen de heer Van Wijnbergen blijft krachtig voor hem strijden. Zelfs in de Antirevolutionnaire partij ziet men er het belang van in dat de lieer Colijn weg gaat, en in de Christelijk-Jlistorisehe partij denkt men er niet anders over. Bleef het ministerie Colijn, dan zou het er één zijn met dictatoriale macht, omdat het niet weg te krijgen is. Men roept nu om moedige mannen, maar spr. waarschuwt de Kamer dat men daar om niet moet roepen, opdat die moedige mannen zich tegen de democratie zullen verzetten. Als dat zoo ware, zou het blijken dat er vele duizenden moedige mannen zich daartegen met kracht zouden verzetten. De volksvertegenwoord ging moet haar onmacht belijden en de kiezers gelegenheid geven een andere keuze te doen. Het gezantschap bij den Paus zal geen belangrijke rol meer spelen bij de verkie zingen, omdat de Roomschen het ter wille van de reactie hebben willen opofferen voor een schijn-gezantschap in Bern of in Weenen en nu de Christelijk-Historischen hebben toegestemd in het principe van een gezantschap. Vroeger heeft men ter rechterzijde bij de verkiezingen gestreden voor de coalitie, maar die leuze is vervallen en dus moeten de kiezers in de gelegenheid gesteld worden uitspraak te. doen. De Katholieke partij is niet dezelfde als op 1 Juli, d. w. z. bij de verkiezmgen. Toen was ze de machtige partij, thf.ns is ze een groep, die het voortbestaan van het parle mentaire stelsel onmogelijk maakt. Met de coalitiepartijen wil ze niet meer meedoen, met de democraten durft ze niet samen te gaan werken en dus staat zij den normalen gang van de wetgeving in den weg. Het is niet meer een Kabinetscrisis, die wij hebben; de crisis ligt veel dieper en de Kamer zal anders zijn in haar handelingen, omdat de verdeeling der stemmen anders zal zijn, i Een verkiezing zal een louteringsproces zijn voor de parLijen en voor de personen, die gekozen zullen wofden. Er zijn er, die wel ontbinding willen, maar die eersl het kab'net-Colijn terug wiilen laten komen, om het dan te laten vallen Dat is een ignobele manier, een onwaardig schouwspel, dat bovendien veel tijd zal kosten. Wanneer het Kab net dan zou vallen enkel en alleen om het gezantschap bij den Paus, zou het anti-papisme hoogtij vieren, cn dat zou de slechtste hartstochten weer opwekken. Het besluit tot ontbinding eischt een contraseign van minister Colijn. Weigerde hij dit te geven dan zou hij toch den moed niet kunnen hebben, cm terug te komen dan zou hij moeten heengaan om plaats te maken voor één minister die wel bereid is dat te geven. Spr. wil thans naar het vlk gaan. Hij, weet dat zijn voorstel hier verzet zal ontmoeten. De wijze, waarop hij tijdens deze rede is bejegend, bewijst dit wel. De VOORZITTER zegt, dat hij de orde voldoende heeft gehandhaafd. Wie wenseht het woord? Aangezien niemand het woord vraagt komt het voorstel in stemming. Het voorstel wordt verworpen met 70 tegen 24 stemmen. Vóór de sociaal-demo craten en de communist. De vergadering wordt daarna gesloten. Wat door de Kon, Familie aan het Comité is overgemaaktt. De Algemeene Watersnood-commissie verzoekt mede te deelen, dat door H. M, de Koningin en Z. K, H. den Prins der Ne derlanden, thans in totaal aan de Algemee ne Vereenigdc Commissie ter leniging van rampen door watersnood, in Amsterdam, Keizersgracht 579581, een bed'ag van 126.721.50 is overgemaakt voor de sLcht- offers van den watersnood, waaronder be grepen is een bedrag van 106.721.50, bij eengebracht door de bevolking en oo-spron- kelijk bestemd voor diverse huldeblijken, aan te bieden ter gelegenheid van het Zil veren Huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar. De Nederlandsche delegatie. Hoewel de Nederlandsche delegatie naai de Volkenbondsvergadering, welke 8 Maart geopend wordt, nog niet officieel bekend cemaakt is„ wordt, naar de Tel. verneemt, te Genève toch verwacht, dat zij zal bestaan uit Jhr. dr. J. Loudon, Nederlandsch gezant te Parijs en prof. mr. dr. J. P. A. Franfois, chef van de afdeding Vol- kenbondszak.eji aan het ministerie Buhen- andsche ^aken te 's-Gr»—»"hage. Over de mislukking van de kabinetsfor matie-Limburg, schrijft de parlementaire redacteur van dc „Tel.": „Hel was de bedoeling van mr. Limburg om het gezantschap bij den Heiligen Stoel 'integraal te herstellen en dus terug te ko men op het bekende votum van de Tweede Kamer van 11 November j.l. De heer Lim burg stelde zich op het standpunt, dat deze aangelegenheid eens er, voor goed geregeld diende te worden. Van dit standpunt deed de heer Limburg blijken in een bijeenkomst van candidaat- ministers, welke j.l. Vrijdag in den voormid dag werd gehouden. Bovendien wenschte de heer Limburg, dat het kabinet, wanneer de bekende gezant schapskwestie opnieuw in de Tweede Ka mer in bespreking zou komen bijv. bij de suppletoirs begrooting, daarbij de porte- fcuillekwes-ie zou stellen. De kabinetsfor mateur rekende er op, dat de A, R, Iweede Kamerleden eerder geneigd zouden zijn te stemmen voor het integrale gezantschap bij den Paus, dan voor de accrediteering van Jen gezant te Weenen of Bern bij het Vaticaan. Een der C. H. candidaat-ministers, n.l. prof. Slotemaker de Bruine, was het niet eens met de opvatting van mr. Limburg. Professor Slotemaker de Bruine was n.l. van oordeel, dat, wanneer de Tweede Ka mer den gezanschapspo'st bij het Vaticaan opnieuw mocht afstemmen, het kabinet moest aanblijven. Hij wenschte derhalve, dat de portefeuillckwestie niet zou worden gesteld. Dit meeningsverschil, dat niet te over bruggen bleek en Waarin beide R. K. minis ters zich op de bewuste bijeenkomst niet hebben gemengd, is ten slotte de aanleiding geweest tot de mislukking van de pogingen van mr. Limburg." De intellectueele toenadering. De N. R. Ct. verneemt, dat het verzet legen de door België voorgestelde weder- zijdsche uitwisseling van hoogleeraren en studenten geenszins van het departement van buitenlandsche zaken is uitgegaan, maar veleer van het ministerie van onderwijs, dat bovendien de zaak geruimen tijd in studie heeft gehouden. Pas na het optreden van minister Rutgers kon een andere koers wor den gekozen. De belangstelling voor de vergadering van de Tweede Kamer van Dinsdagmiddag, waarin aan de orde was het voorstel van den heer Albarda c.s. inzake Kameront binding, was buitengewoon groot. Langen tijd vóór het aanvangsuur had zich de groote wachtkamer voor het publiek geheel ge vuld, terwijl zich op het Binnenhof nog lange rijen gevormd hadden om toegelaten te worden tot de publieke en de gereserveerde tribune. Een aantal persfotografen beijverden zich, dit voorspel van deze bijzondere Tweede Kamervergadering, de ongewone drukte op het Binnenhof, op de plaat vast te leggen. Aan een particulier ondernemer te HiL versum, die een postbestellingsdienst op Zondag wilde inrichten, is de toestemming door den directeur-generaal der Posterijen geweigerd. In de gemeente Muiden wordt des zo mers zeer druk gekampeerd. Op de Neng staan in het „seizoen" geheele rijen tenten, welke als kampen dienst doen. Het raadslid Ter Beek vroeg in de Dinsdag gehouden raadsvergadering, of het niet mogelijk was, hieraan paal en perk te stellen, daar de toe stand soms van dien aard was, naar spr. opmerkte, dat „een fatsoenlijk mensch er z'n neus voor optrekt." De voorzitter wees ér op, dat de meeste tenten het vorige jaar gestaan hadden op grond, toebehoorend aan het raadslid, het welk de klacht uitte en diens zoon. Spr. was echter wel bereid maatregelen te tref fen, indien de grondverhuurders wilden meewerken en zegde toe, zich ook met an dere grondverhuurders in verbinding te zul len stellen, ten einde te trachten verbete ring te krijgen. Naar het Dev. Dagbl. verneemt, verkeert de Deventer Vrouwenarbcidsschool in moei lijkheden. doordat haar kasboek verdwenen is. De oud-gemeente-ontvanger verleende aan de scftoolvcreeniging diensten als boek houder. Dinsdag heeft 's-Gravenhage het fnwoners. tal van 400.000 bereikt. Door H. M. de Koningin cn Z. K. LI, den Prins werd een bedrag ontvangen groot f 1640dat namens H. M. en Z. K. H. is overgemaakt aan de Algemeene Watersnood commissie te Amsterdam. Dit bedrag is ge voegd bij het huldeblijk, het schilderstuk door den schilder Hoynck van Papendrecbt, dat H. M. en Z. K. H. ter gelegenheid van Hun zilveren huwelijksfeest werd aangebo den door de officieren der Nederl. Land macht, de reserve-officieren daaronder be grepen. De Spanjaard B. E., die de vorige week werd gearresteerd in verband met de inbraak bij de firma S. Co. aan het plan C. te Rotterdam, heeft zich naar gebleken is, te Antwerpen aan verschillende dergelijke ver grijpen schuldig gemaakt. Door hem zijn daar de etalages van een drietal modemagazijnen leeggehaald en er is voor een aanzienlijk bedrag aan bontmantels, zijden costuums en blouses gestolen. De Antwerpsche politie heeft daar nog een andere Spanjaard aange houden, die er in café's het gestolen goed te koop aanbood. Dc tweede dader van de in braak op het Plan C. is nog steeds voort vluchtig. Men meldt uit Goes: Terwijl zekere De M., koopman te Bieze- linge (Zeeland) in den loop der vorige week zich voor zaken naar Rotterdam had be. geven, ontdekte hij 's avonds bi) zijn thuis- lfomst, dat zijn paard en wagen was ver dwenen, uit een op zijn erf staande schuur, welke hij met een slot had afgesloten. Den anderen dag z.ch naar Goes begevende bleek bij informaties, dat een bij nem in wonend familielid den vor gen dag aldaar paard en wagen te koop had aangeboden voor 300, welke koop evenwel niet was doorgegaan. Tevens bleek, dat de bestuur- bestuurder met paard en wagen in de rich- der met paard en wagen in de rich- commissaris van politie aldaar met een en ander in kennis was gesteld, bleek al spoedig, dat het familielid, den wagen en bet paard te Middelburg had gestald, en eveneens te koop had aangeboden. Des avonds werd hij aangehouden en over gebracht naar Kapelle. Hij is ter beschik king van de justitie gesteld. Gemeenteraadsstukken ontvreemd. Het raadslid, de heer L. G. A. Coremans, te Rotterdam, heeft bij de politie aldaar aan gifte gedaan, dat uit zijn pakhuis, in de Zijl- steeg, door middel van inbraak, verschillende papieren, waaronder stukken van den ge meenteraad, gestolen zijn. De herbergier Cernetz, die Zondagavond in zijn café te Heerier heide (Lmb.) twee personen dood schoot, is Dinsdag gevanke lijk naar Maastricht overgebracht. Dinsdagmorgen is de 38-jarige voerman W. J. te Gulpen (Limb.) van zijn kar ge vallen, met het noodlottige gevolg, dat hij onder de wielen kwam en gedood werd. De man was gehuwd en vader van twee kin deren. Omtrent de vechtpartij in het Belgische dorp Molenbeersel, even over de Neder landsche grens, waarbij, zooals gemeld één man gedood en één ernstig gewond werd, wordt nog het volgende vernomen In den vooravond was de verslageue met een drietal kameraden naar de overzijde der grens getogen,waar in een grenscafé, met zekeren 'R. uit Molenbeersel, verschillende glazen bier werden gedionken. In hetzelfde café zat, aan een ander tafeltje, een viertal personen, allen eveneens uit Neeritter. Ook waren eenige Belgen aanwezig. Tus schen een viertal van beide partijen is toen een woordenwisseling ontstaan, waarop de een ckn ander verzocht, mee naar buiten te gaan. Buiten is toen tusschen r.egen personen een groote kloppartij ontstaan. Genoemde H. sloeg daarbij met een klein scherp mesje als een bezetene in het rond en trof den 17-jari- gen van der V. met zóó hevige kracht in de borst, dat drie ribben van het borstbeen werden afgesneden. De arbeider P. werd met een mes in den pols getroffen zijn hand is ernstig verminkt. Ten gevolge van bloedverlies is deze getrof fene zeer verzwakt. P. werd naar het hospi taal te Roermond overgebracht, waar hem vermoedelijk een arm zal worden geampu teerd. Eenige anderen bekwamen minder ernstige kwetsuren. Ook deze dader is later gearresteerd. Het is de 21-jarige landbouwer H. uit Neeritter. Hij heeft reeds bekend. Heden zal de sectie op het lijk worden ver richt. De diepe oorzaak van dit drama moet vermoedelijk gezocht worden in een liefdes geschiedenis tusschen den verslagene en den dader. Beiden staan niet ongunstig bekend. Maandagmiddag omstreeks drie uur, is brand uitgebroken in perceel Laakkade 90> in Den Haag waar een pakhuis voor huis houdelijke artikelen gevestigd is, toebe- hoorende aan de firma Van B. De brand weer slaagde er in met twee stralen cp de wa terleiding het vuur te blusschen. Het pakhuis was gedeeltelijk uitgebrand. In verband met dezen brand heeft de politie aangehouden de 29-jarige mej. W. E., uit de Prins Hendriklaan, filiaalhoudster van Van B. Zij bekende, bij het sorteeren van celluloid haarkammen een sigaret te hebben gerookt, ten gevolge waarvan de brand ont staan' kan zijn. Na verhoor is zij vrijgelaten. De schade, die aanzienlijk is, wordt door ver- Zekering gedekt. Een gevel ingedrukt. Te Benneborg, gemeente Vlachtwedde, (Groningen) ontspoorde Maandagavond de stoomtram naar Oostelijk Groningen. De locomotief drukte den geve! in van het huis van den heer Warntjes. Een stuk van den schoorsteen kwam naar beneden. De loco motief viel onderste boven; de bagagewagen en een personenwagen ontspoorden. De machinist kreeg lichte brandwondenhij werd door den dokter ter plaatse verbonden. Een extra-tram uit Winschoten haalde de reizigers op, die om half twaalf in plaats van negen uur op hun bestemming aankwamen. De schade aan de machine valt nog al mede. ROTTERDAM, 2 Maart. Eieren. (Roit. Veiling.) Aangevoerd 155.000 stuks. Prijzen kippen- f 6.15—8.20, id. kleine f 5.806.05, eenden- f 5.806.75. Lijnolie. Maart, f 3434 34, April f 34, Mei/Aug. f 34Sept. Dec. f 34y>. Vee. Ter markt waren aangevoerd 262 paarden, 18 veulens, 1159 magere runderen, 763 vette runderen, 221 vette en graskalve ren, 2449 nuchtere kalveren, 49 schapen of lammeren, 69 varkens, 195 biggen. De prij zen waren als volgt: koeien le qual.120 125 c., 2e qual. 110—100 c., 3e qual. 90 80 c., ossen 1ste qual. 115120 c., 2e qual. 10595 c., 3e qual. 8575 c., stieren le qual. 100105 c., 2e qual. 9080 c., 3e qual. 7060 c., per kg. vette kalveren le qual. 160180 c., 2e qual. 140120 c., 3e qual. 11090 c., melkkoeien f 210400, kalfkoei en f 220425, stieren f 185395, pinken f 150175, grzskalveren f vaarzen f 160 200, werkpaarden f 100300, slachtpaar- den f 95170, hitten f 95185, nuchtere kalveren f 1217, fokkalveren f 1930, biggen f 1526, overloopers f 2440. Vet vee en vette kalveren in le qualiteit redelijk verhandeld, overige soorten zeer matig verhandeld, melk- en kalfkoeien ,met redelijken handel, goede soorten iets vaster in prijs, nuchtere kalveren met redelijken handel in slacht- en matigen omzet in fok- beesten. Biggen en overloopers bij redelijken aan voer matig verhandeld. Paarden eveneens met matigen handel. Veekoeken. (Bericht van de makelaars Gebr. Krijger.) Lijnkoeken. Noord-Amerik. loco f 12.50, stootnend f 12.40, Maart lev. f 12.25, Mei/Aug. lev. f 11.50, Mei/Dec. lev f 11.75, Sept./Dec. lev. f 12; idem v. N.- Amer. zaad loco f 13.10 idem merk S.K. loco f 12.60, stoomend f 12.60, Mei/?Oct. afl./lev. f 12.10 idem v. N.-Amer. zaad stoomend f 13.70. Russische lijnkoeken 'loco f 12 Bombay lijnkoeken H. loco f 12.25Bom bay lijnkoekschilfers loco f 13 Bombay grond notenkoekschilfers loco f 12. Engelsche co- coskoeken loco f 10.10. Katoenzaadmeel (50 Texas) loco f 11.85. Inlandsche voor slag lijnkoeken Maart. lev. f 12, Mei/Aug. lev. f 11.25. Inl. lijnkoekschilfers loco f 13. Inl. grondnotenkoek loco f 11.25. Inl. soya- koeken loco f 12. Inl. cocoskoeken loco f 10. Inl. raapkoeken loco f 7.25. Inl. palmputten- koeken loco f 7. Alles per 100 kg. en gedeel telijk tweede hands. Eieren. (Rott. Cöns. Veiling.) Aanvoer 90.000 stuks. Kippen- f 5.507.50, eenden- f 6.507, ganzen- f 1821. GRONINGEN, 1 Maart. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt 2 Maart 23 Febr. Zomertarwe f f Roode tarwe 12.50-13.30 12.50-13.40 Witte tarwe 12.50-13.50 12.50-13.60 Ind. rogge 7.50- 8.20 7.50- 8.25 Wintergerst 8.50-10.00 8.50-10.00 Zwanènb. gerst 9.00-10.00 9.00-10.00 Zomergerst "8.50- 9.10 8.50- 9.10 Witte haver 8.50- 9.40 8.50- 9.25 Gele haver 8.50- 9.75 8.50- 9.25 Zwarte haver 8.50- 9.50 9.00- 9.60 BI. peulerwten 10.00-21.50 10.00-21.50 Gr. erwten 10.00-16.00 10.50-16.00 Sohnlf rprc mm ii 1 Paardeboonen 10.50-12.00 10.50-12.25 Wierboonen 10.50-12.00 10.50-12.25 Waalsche boon. 13.00-18.00 14.00-18.00 Koolzaad 20.00-25.00 20.00-26.00 Karwijzaad 16.00-23.00 16.00-23.00 Geel mosterdz. r-.50.00-65.00 Kanariezaad 12-00-16.00 12.00-16.60 Lijnz. blauwpl. 12.00-15.50 12.00-16.00 Idem witbl. 12.C0-15.50 12.00-16.00 Blauw maanz. De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 7 kg, rogge, boek, weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle ha- versoorten 10 ct. per kg. MIDDELHARNIS, 1 Maart. (Centrale Groenten- en Fruitveiling.) Uien onder U. C. B.-merk, grove f 1.12, gewone f 0.86 1.34, drielingen f 2.20, prikkers f 2.70, alles per z. inclusief baal. Aanvoer 32.180 kg. PURMEREND,-2 Maart. Eieren. Aan de veilingen waren heden aangevoerd 96.000 kippen-eieren f 66.50 en 77.000 eenden- eiern f 5.80—6.80. PURMEREND, 2 Maart. Kaas. Aanvoer 11 stapels fabrieks- f 46.50, met merk f 50 3 stapels boeren- met merk f 50, 1 stapel Goudsche f 43. Boter. Aanvoer 738 kg., f 2.302.40 per kg. Eieren, kippen- f 5.50—6.50 eenden- f 6. SNEEK, 2 Maart. Vee. Ter markt wa ren 184 melk- en kalfkoeien, f 210420 32 vette koeien, f 220400 stieren 14 vette kalveren, f 5080 907 nuchtere kalveren f 717 pinken f 6 graskal veren 394 schapen, f 2944 lammeren 322 varkens f 60135 79 biggen f 10 18. Men besteedde voor vette runderen 4550 ct., idem kalveren 5060 c., id. varkens 3643 c., zouters 4243 c., Londen- sche varkens 44—45 c. per H kg. Melkvee met goeden handel in le soort vette koeien prijshoudendvette kalveren en schapen kalmnuchtere kalveren en varkens met minder handelLondensche varkens met veel vraag biggen duur. VENLO, 1 Maart. Eieren. (Coop. Vei lingver.) Aangevoerd 700.000 st. Kippen- f 6 a 6.80, kleine f 5,30 a 5.90, eenden- f.30 &6.70, ganzen f 24.70. AMSTERDAM, 2 Maart. Aardappelen (Bericht v./d, mak. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 44.25, id. blauwe f 3.404, id. Eigenheimers f 2.753.20, id. bravo's f 3.50—3.60 id. roode star f 2.75—3.20, id. blauwe Eigenheimers f 2.903.30, Friesche borgers f 2.75—3, id. blauwe borgers f 2.90— 3, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 2.50 2.80, id. blauwe poters f 22.10, id. bonte poters f 2.252.30, id. roode star f 22.50 Drentsche Eigenheimers f 22.50 per hl. Winter Malta-aardappelen f 1112 per 100 kg. BODEGRAVEN, 2 Maart. Kaas. Tpr markt waren 97 wagons. Prijzen f 4248, rijksmerk le soort f 5558, 2e soort f 48 53. Handel flauw. ELST (Bet.) 1 Maart. Fruitveiling V.V O.B. Goudreinetten 1ste soort 2734, 2de soort 18—24, 3de soort 10—15, extra 35— 51, Bellefleurs 1ste soort 1922, 2de soort 1011, extra 2529, Ontaria 1436, Court perdu 11—12, holgatcn 1516, rabouwea 10—12, 2de soort 7—8, Present of England lste soort 25, 2de soort 16, extra 3738, Keulemans 1214, jasappels 2024, enkele benderzoet 1718, huismans 1421, rein- zoet 1618, zoete bellefleur 1520 ct. per kg. GRONINGEN, 2 Maart. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 425—450, 2e f 340 375, 3e f 225—275 vroegmelkkoeien le le s. f 325—375. 2e soort f 250—300 kalf- vaarzen le s. f 325350, 2e s. f 210260 varekoeien le s. f 300325, 2e s. f 250270 stieren le s. f 0.840.88, 2e s. f 0.700.76, slachtvee le s. f 1.041.06, 2e s. f 0.961 per kg. slachtgewichtmelkschapeu f 40 50 vette schapen le s. f 4652, 2e s. f 38 42 weideschapen le s. f 4050, 2e s. f 30 38 vette kalveren le s. f 1.25—1.30, 2e s. f 1.101.20; vette lammeren f 2832 loopvarkens f 2018, vette varkens f 0.86 0.88, 2e s. f 0.820.87. Londensche var kens f 0.860.88, zouters le soort f 0.80 0.84, biggen f 15—20, f 2.50—3 per week. Aanvoer 115 vette koeien, 278 kalveren, 546 melk- en kalfkoeien, 52 sieren, 105 scha pen, 685 vette en Londensche varkens, 394 magere varkens en biggen. In kalf- en melkvee, slachtvee en stieren waren handel en omzet traag, terwijl de prij zen zich staande hielden. De vette kalveren werden vlug en tegen hoogere prijzen op geruimd. Nuchtere stierkalveren prijshou dend, deze brachten f 6 tot f 10 op. De handel in wolvee had evenals de aanvoer weinig te beteekenen. Voor de vette varkens, Londen sche varkens en zouters gingen de prijzen lager. Biggen prijshoudend. BOVENKARSPEL (Station), 2 Maart. 'Aardappelen, blauwe f 1.652.10. Aange voerd 175 baal.. Uien, groote gele f 2.20— 2.55, Aanvoer 350 baal. Roode kool f 2.607, gele kool f 2.905.80, witte kool f 3.405.80 per 100 kg. Aanvoer roode kool 73.800 kg., gele id. 36.000 kg. witte id. 5400 kg. Bieten, groote f 7.70, id. kleine f 5.20 per 1000 st. Aanvoer 7000 stuks. Spruitkool f 2.35 per 15 kg. Aanvoer 6 zak. GRONINGEN, 2 Maart. Eieren lager. In den groothandel f 55.50 per 100 st, In den kleinhandel f 1.30 per 20 st. 's-HERTOGENBOSCH, 2 Maart. Boter. (Bericht v/d. Coöp. Roomboterfabriek) Aan gevoerd 29525 kg. Hoogste prijs f 2.28, laag ste prijs f 2.09 middel prijs f 2.22. HOOGEVEEN, 2 Maart. Eieren. Aanvoer 300.000 stuks, f 5.506.25 per 100 stuks. Handel tamelijk. ROOSENDAAL, 2 Maart. Botermijn Aanvoer 39.063 kg. Prijzen hoogste f 2.43 midden f 2.34, laagste f 2.20. VEENENDAAL. 2 Maart. (Weekmarkt) Eieren f 5.506.25 per 100 stuks. Aanvoer 140.000 stuk. Handel traag. Biggen f 2030 per stuk. Een enkele partij zelfs tot f 35. Handel vlug. SPAKENBURG, 1 Maart. Aangevoerd door 16 span haringsleepers 20 tal haring, prijs f 78.10 per tal. Door 2 zijdenetvisschers 960 p. bot (klei ne), prijs f 0.230.30 per pond. IJMUIDEN, 2 Maart. In de week van 23 Februari tot en met 1 dezer kwamen in den Rijksafslag alhier ten verkoop de vangsten van 90 Nederlandsche en 9 Duitsche stoom- treilers 1 motor- en 31 zeilloggers 57 mo tor- en 4 zeil kustvaartuigen alsmede 5 open booten met een aanvoer van 895 kilogram ter waarde van f 242.707. Van de beugvisscherij kwamen 10 stoom- beugets binnen met een vangst van 12.150 kilogram en een opbrengst van f 6555. Aan de visscherij in den Atlantischec 3o» aan nam slechts 1 Duitsche stoomtr»,ter deel, welke binnenkwam met 34.450 kilo gram en daarvoor f 1618 besomde. De 147 van elders komende consignatie- zendingen brachten f 4714 op. De totaalomzet bedroeg deze week f255.59 tegen f 313.930 in de voorgaande verslag- week. IJMUIDEN, 2 Maart Van de haringvis- scherij liep heden hier binnen de Britsche stoomdrifter L. T. 52 (Lord Dunwich) met een aanvoer van 253 manden versche haring, waarvan de opbrengst f 1902 bedroeg. Heden werd geveild de vangst van den uit de IJslandsche wateren teruggekeerden Duitschen stoomtreiler S. 0.99 (Frida), waar van de opbrengst f 4298 bedroeg. Van de treilvisscherij kwamen heden hier aan den afslag de stoomtreilers IJ.M. 190 (Henriete Jacoba) met f 2908 IJ.M. 109 (John Brown) niet f 2493; IJ.M. 2 (Christine) met f 1217 IJ.M. 10 (Jacqueline Clasine) met f 2310 IJ.M. 125 (Derika XII) met f 2178 I.J.M. 385 (Derika IV) met f 1726 IJ.M. 187 (Derika IX) met f 1851 IJ.M. 365 (Holland VI) met 2139 IJ.M. 261 (Pan) met f 2177 IJ.M. 74 (Poseidon) met f 1862 IJM. 52 (Dordrecht) met f 2094 IJ.M. 18 (Azalea) met f 2441 IJ.M. 130 (Eendracht I) met f2509 IJ.M. 183 (Liesbeth Betty) met f 3498 IJ.M. 191 (Albatros) met f 1897 IJ.M. 323 (Walvisch) met f 1807 de motor- kotter E. 173 met f 776 en de zeilloggers K. W. 35 (Holland VII) met 530 K. W. 152 (Agatha Maria) met f 763 K. W. 158 (Kerman Jacobus) met f 529 K. W. 166 (Nederland III) met f 585 aan besomming. Twee Hattemer jongens, H. v. W., 25 jaar, arbeider, en G. de. H. 27 jaar, arbeider, hebben in de laatste week van October eec bejaarden landbouwer in Kampen, J. Kr. opgelicht. Van W. deelde Kr. in strijd met de waarheid mede, dat hij chauffeur was bij baron Van Doominck te Hattem en dat hij door dezen bedacht zou worden met een som van 10.000. De bedoeling van baron van Doorninck was, dat K. dat gele? voor Van W. Zou beheeren. Zondag 25 October kwam de H. bij K. Hij stelde zich voor als Van der Berg, zaakwaar nemer van baron Van Bentinck en baron Van Doominck. De Baron had zelf willen komen, maar hij was plotseling afgereisd naar Zeeland naar een zieken broer. Van W. moest hem daar met den auto gaan halen. Hij had daarvoor geld noodig voor benzine en reparatiekosten van den auto. Van W. echter was los in het omgaan met geld, daarom moest K. hem niet meer geven dan f 60. Meer kon de zaakwaarnemer tegen over den baron niet verantwoorden. 's Maandags kwam v. W. bij K. Hij vroeg 75 maar K., die gewaarschuwd was, gaf niet meer dan 60. Dinsdag 27 October gingen Van W. en de- H. weer naar Kampen. K. was op het Kam pereiland. Van W. huurde een auto en ging hem halen. „Is dat de auto van den baron V vroeg K. „Wat een oud ding". „We hebben wel een beteren," antwoordde Van W., „maar ik rijd maar met den oude." „Waarom chauffeer je niet zelf vroeg K. „Ik vind het deftiger, om zoo voor te rijden", antwoordde W., die K. opgehaald had onder voorwendsel dat de zaakwaarne mer hem noodzakelijk spreken moest. Thuis vond K. V. over B., alias De H. die hem weer sprak over de 10.000 en vroeg of hij wel een brandkast had, om het geld te bergen, anders zou hij er een van den heer baron Van Doominck kunnen krijgen. Toen Van W. den auto weggebracht had en terug kwam, las de zaakwaarnemer hem de les, over zijn los omspringen met geld. Hij had het vorige jaar van den baron 7000 gehad, maar die verkwist, de baron w ilde hem nog maals f 10.000 geven, welk bedrag K. zou beheeren. K. had één lievelingswensch, hij zou zoo graag een lintje in' zijn knoopsgat hebben. „Wat wil je hebben, een Nederlandsche Leeuw, of een Oranje Nassau-orde vroeg De H. „Meneer, ik ben erg Koningsgezind, dus het liefst een Oranje Nassau-orde", ant woordde K. „Ik zal u vanavond bij baron Bentinck voordragen en binnen eenige dagen ontvangt u de orde," zeide De H., die verder mede deelde, dat hij baron van Doornick on middellijk ƒ250 moest sturen. Daar hij 100 te kort kwam, vroeg hij, of K. hem dit bedrag wilde voorschieten. De baron zou het geld den volgenden dag terugbren gen en verder de heele zaak met hem be spreken. K. gaf onmiddellijk 100. Plotseling werd gebeld. Even daarna weerklonk de stem van rechercheur Hulsebosch in de gang. K. kende hem niet, maar de H., die nog niet lang geleden een rijwiel in Kampen gestolen had, wist dadelijk, wie het was. Hij nam onmiddellijk de vlucht De rechercheur kwam K. waarschuwen voor de vreemde menschen die hij in huis had, waarover deze ernstig verontwaardigd was. Den volgenden dag werden De H. en van W. gearresteerd. Donderdag stonden ze terecht. Bekl. van W. hield vol, dat hij een schuld bekentenis van 100 afgegeven had en vast van plan was geweest, dat geld terug te betalen. Bekl. De H. zeide, dat hij, evenals K. het slachtoffer was geweest van zijn licht- geloovigheid, want hij had al de verhalen van v. W. geloofd. De Rechtbank, achtte zulks onaannemelijk. De H. woont in Hattem. Hij weet, dat daar geen baron van Doorninck woont. Bovendien heeft hij zichzelf zaakwaarnemer en Van deh Berg genoemd. De eisch was tegen beiden een jaZr gevan genisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7