iivm 3 SCHOONMAAK-NIEUWS De geloofsafval in organisatielsven de steden ei het ten plaiielande. UEMEENTERAAD VAN VELSEN. DOET UW SCHOENEN 60E0 Ned. R.-K, Bond van Spooren T ramwegpersoneel StRaphael." Vakbestuur Ned. R.-K. Middenstandsbond. BINNENLANDSCH NIEUWS. Mr. Limburg in den Raad van State. Mislukte molestatie van Mgr. Nolens. Het kampeervraagstuk. Een commissie benoemd. Stichting van een O. L. school in IJmuiden-Oost. De wijziging van de verordening betref fende de vermakelijkheidsbelasting aangenomen. De toestand van den Driehuizerkerkweg. AM5TERDAMSCH NIEUWS. Beroemd en een pak slaag toe. Acht fietsen in één nacht gestolen. Elfde verantwoording van het Ned. R. K. Huisvestings-Comité te 's-Bosch. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Het Duitsche Elftal voor den wedstrijd tegen Holland. D. H. V. B. DISTRICT HAARLEM. R.-K. V. V. „Beverwijk". BILJARTEN. Koopman wint het Drie Band Kampioenschap. Een van de meest treurige en onrustba rende feiten van onzen tijd is wel de omvang rijke geloofsafval in de steden. Een steeds toenemend aantal Katholieken, niet bestand tegen de hen daar aan alle kanten omringende verleidingen en godsdienstige en zedelijke gevaren, verlaten de Moederkerk. En meer in het bijzonder diegenen van hen, die tot den ar'oeidsstand behooren, laten zich dan al heel spoedig drijven tot het socialisme en communisme, treden toe tot de roode poli tieke of economische vereenigingen en bon den en worden dan niet zelden onze meest verbitterde tegenstanders. Het Bestuur van den Algemeenen R.K. Landbouw-Bedrijfsraad heeft zich in een 'van zijn jongste maandelijksche bijeenkom sten ook met deze hoogst belangrijke aange legenheid bezicg gehouden en haar meer van uit het platteland bekeken. Immers het is bekend, dat een zeer aan zienlijk gedeelte van de bevolkingen der grootere steden niet in die steden geboren, maar van elders afkomstig is. Van deze elders geboren inwoners der steden, zijn ongetwij feld de meesten gekomen van het platteland, dat slechts een klein gedeelte van zijn be volkingsoverschot kan plaatsen in de land en tuinbouwbedrijven en in neringen en am bachten in de dorpen. Bij het opsporen van de oorzaken van den vreeselijken geloofsafval in de steden moet men dus niet slechts zoeken in de steden zelf, maar evenzeer op het platteland, dat immers jaarlijks een belangrijk aantal nieuwe burgers aan de steden levert. De oorzaken van den geloofsafval zijn na tuurlijk vrij talrijk en zeer verscheiden van aard. Omi. behooren hiertoeonwetend-; heid en al dan met daaruit voortkomende onverschilligheid in de zaken van den gods dienst de tallooze verleidingen in de steden, die de zedelijkheid der nieuw-komers onder mijnen of tenslotte verwoesten gebrek aan de noodige voorzichtigheid bij de vestiging in de stad ontevredenheid over de eigen maatschappelijke positie en de economische toestanden in het algemeen het gebrek aan organisatie van ons, Katholieken, zelf, die •MS nog veel te weinig aantrekken van de nieuw-komers, verzuimen hen tijdig te waar schuwen en zooveel mogelijk te behouden tegen de hen dreigende gevaren en hen den weg te wijzen naar Kerk, Katholieke school eu Katholiek vereemgingsleven. Hoewel eenige van deze oorzakfen ook reeds geheel of ten deeie op het platteland Eggen, zijn de meesten ervan toch te zoeken in de stad zelf. Er is echter nog een oorzaak, die uitslui tend op het platteland Egt en waarop o.m. ZJD.H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. A.J. CalEer, met grooten nadruk heeft ge wezen, toen hij in zijn rede, gehouden bij gelegenheid van de jongste Nieuwjaarsre ceptie op het bisschoppelijk paleis, o.m. zei- de „Inderdaad de achteruitgang, die valt te constateeren, moet worden toegeschreven aan gebrek aan Roomsche organisatie- Laten wij dus deze organisatie van alle kanten steu nen, ook al zien wij zelf zoo direct het nut er niet van in.... Wanneer eenmaal onze bui- tenmenschen zijn aangesloten aan de Room sche organisaties en deze komen bij den te- genwoordigen trek naar de groote steden, dan blijven zij behouden en vooral, wanneer onze Roomsche propagandisten deze menschen dan vinden, zijn zij zeker behouden." Hetgeen Mgr. CalEer hier als zijn overtui ging weergeeft n.l. dat ongeorganiseerde huitenmenschen eerder verloren gaan in de steden dan georganiseerden, wordt beves tigd door een onderzoek, dat het Bestuur ge meend heeft te moeten instellen. Aan een aantal vooraanstaande priesters, werkzaam in de Volkswijken van onze groote steden, is n.L door het Bestuur de vraag voorge legd of inderdaad degenen, die op het platte- land buiten de organisatie stonden, minder bestand zijn tegen de gevaren der stad dan Zij, die op het platteland reeds het Katholieke vereemgingsleven hebben meegeleefd. Hoewel er uiterdaad geen statistieken zijn aangelegd, die dit ook met cijfers zouden kunnen uitwijzen en hoewel de natuurlijk ook de persoonlijke eigenschappen en tal van andere mee- of tegenwerkende omstan digheden van invloed zijn op afval of behoud der nieuw-komers, waren bovengenoemde priesters toch vrijwel eenstemmig van mee ning, dat het weerstandsvermogen der Ka- thoh'ek georganiseerden in het algemeen veel grooter is dan dat der niet of niet-Katho- Eek georganiseerden. Deze meening berust oun. op'de volgende ervaringen. De naar de stad trekkende buitenman, die op het platteland het Katholiek organi satieleven heeft meegemaakt, is over het algemeen beter onderlegd zoowel op gods dienstig als op sociaal en economisch gebied. Door het deelnemen aan de vergaderingen der organisatie en de van wege de organisa tie gehouden apologetische en/of sociale cursussen, en het lezen van het Katholieke bondsblad is zijn godsdienstige kennis groo ter geworden en heeft hij meer inzicht ge kregen in de werkelijke sociale verhoudingen en economische mogehjkheden. Hij heeft dan ook leeren inzien, dat voor zoover hij ook op het platteland reeds arbeider was niet de werkgever zijn natuurlijke tegenstan der is, maar dat hij zich vooral wachten moet voor den sociahstischen en communistischen propagandist, die tracht hem over te halen om lid te worden van diens organisatie, waar door hij onvermijdelijk zijn heiligste goed de godsdienst en zijn gelatenheid in Gods alwijze beschikkingen verliest en tevens de meest geëigende middelen, om betere toe standen-te scheppen, dwaselijk prijs geeft. De georganiseerde buitenman, die naar de stad trekt zal in den regel ook meer strijdbaar zijn dan de ongeorganiseerde en dus ook be ter bestand blijken tegen den hoon en den spot of om het populair te zeggen tegen „de groote bek" van den rooden propagan dist, die hem dienstbaar poogt te maken aan socialisme of communisme. Daarenboven weet hij uiteraard beter dan de ongeorganiseerde ook in de stad den weg naar de Katholieke vakvereeniging, waarbij hij allicht geneigd zal zijn zich aan te sluiten en steun te zoeken, omdat hij reeds voldoende heeft ondervonden, van welke groote waarde deze vereenigingen voor hem zijn. Het mag dus wel als vaststaand worden aangenomen, dat een krachtige bevordering van het Katholieke vereemgingsleven op he platteland, zoowel van de*boeren en tuinders als van de land- en tuinbouwarbeiders, mede ten zeerste dienstbaar kan worden gemaakt aan het godsdienstig en zedelijk behoud van zoo velen, die jaarlijks van het land naar de stad trekken. Het is dus plicht èn van de werkgevers èn van de arbeidersorganisaties ten plattelande hiertoe naar beste krachten mede te werken. Dit geldt zeer zeker voor beiderlei organisa ties, maar toch in het bijzonder voor 'die der werkgevers. Immers er zijn nog steeds stre ken, waar de boeren en/of tuindersorgani satie het met leede oogen aanziet, dat er ter plaatse een land- en tuinbouwarbeidersorga- nisatie wordt opgericht. En waar een derge- Ejke organisatie bestaat, ondervindt zij nog maar al te dikwijls in plaats van erkenning, aanmoediging en steun van de zijde der werkgeversorganisatie wantrouwen en tegen werking. Dat een dergelijke mentaliteit ia de hoogste mate te betreuren is en onder KathoEeken niet moest voorkomen, behoeft hier wel niet te worden gezegd. Zij is her haaldelijk oorzaak, dat er in streken, waar de verhouding tusschen werkgevers en arbei dersorganisatie zóó is, ófwel geen arbeiders organisatie tot stand komt, ófwel deze or ganisatie een kwijnend en machteloos leven leidt. De gevolgen van een dergelijken toe stand za! men vroeg of laat bitter te betreuren hebben, omdat wij dan onzen plicht als Ka thoEeken verzuimen en bovendien de oor- Zaak zijn, dat vele arbeiders buiten hunne organisatie blijven en gemakkelijk een prooi worden van socialisme en communisme. Het Bestuur acht zich daarom verplicht er bij de organisaties van werkgevers en ar beiders op aan te dringen hunne onderlinge verhouding te regelen op de basis van ver trouwen en Christelijke Hefde. Meer in het bijzonder vraagt het Bestuur aan allen, die over eenigen invloed beschikken, om krach tig te willen medewerken aan de oprichting van eene KathoEeke arbeidersorganisatie op die plaatsen, waar er nog geen bestaat en om daar waar een dergelijke organisatie wel be staat, deze daadwerkelijk te erkennen, ge regeld met haar overleg te plegen en samen te werken, de toetreding van alle KathoEeke arbeiders aan te moedigen en te bevorderen en de leden zooveel mogelijk te doen deelen in de economische voordeelen der boeren en tuindersorganisatie. Voor zoover het de regeHng der arbeidsvoorwaarden betreft zal het overleg het best tot uitdrukking komen ih het afsluiten eener collectieve arbeidsover eenkomst, noodig voor een rustigen en ver zekerden gang vzn zaken in het bedrijf. Een beroep op onze ijverige geestelijkheid, die het nauwe verband tusschen zielzorg en Katholiek organisatiewezen duidelijker nog dan wij kent, zal voorzeker niet noodig zijn. Hare medewerking tot het krachtig maken der werkgevers- èn arbeidersorganisaties, vooral in de kleistreken, is onmisbaar. Waar deze medewerking ontbreekt, zal in den re gel het organisatiewezen moeilijk tot bloei te brengen zijn. Waar de samenwerking overeenkomstig bovenstaande wenken tot stand komt, zal het Katholieke vereemgingsleven tot steeds hooger bloei komen en zullen de gelukkige gevolgen hiervan zich steeds meer en steeds krachtiger doen gevoelen, ook in een ver sterking van het godsdienstig leven en de bevestiging van de maatschappelijke orde. Het Bestuur van den Algemeenen R.K. Landbouw-Bedrijfsraad PROF. L. VAN AKEN, Ord. Praem., Voorzitter. JAC. GROEN Azn. G.W.J. VAN KOEVERDEN. A.J. LOERAKKER. J. SALMAN. Mr. H. VAN HAASTERT, adj. Secretaris. De Monument-Actie. Reeds belangrijke resulta ten bereikt. Krachtiger steun echter noodzakelijk. In café Witjens te Utrecht vond Zondag een bijeenkomst plaats van de leden der groote commissie en der plaatselijke comi- té's der Monument-Actie van „St. Raphael' Talrijke afgevaardigden ui{ verschillende deelen des lands waren ter vergadering aan wezig. De heer F. Dellevoet uit Utrecht, die le vergadering voorzat, wees bij de ope ning op de noodzakelijkheid eener krach tige propaganda, om alle leden aan de Monument-Actie te doen deelnemen Het hoofdcomité heeft verschillende plannen pntworper., die gedeeltelijk reeds in uit voering zijn. Zoo zijn een 15.000 omslagen voor vrijvervoerboekjes verspreid. Verder zal dezen zomer een verloting worden ge organiseerd. Omtrent de reed» verkregen resultaten deelde de heer Prust mede, dat sedert de vorige bijeenkomst op de lijn en op de bureaux krachtig aan de actie is ge werkt. Het aantal aangesloten afdeelingen is van 36 gestegen op 102. Betreu-d wordt, dat 60 afdeelingen hun medewerking nog niet hebben gegeven. Enkele afdeelingen Alphen a. d. Rijn en Zevenbergen hebben uit de afdeelingskas een bedrag ter beschikking gesteld. Andere afdeelingen werden aangespoord, dit prachtig voor beeld te volgen. Thans is bijna 4000 gulden bijeen, waarvan 1500 gulden werd geschon ken door gepensioneerden. Er zijn reeds meerdere afdeelingen, die zelf naar plaat selijke propaganda-middelen uitzien. Noo dig is echter, .dat alle afdeelingen actief werken en dat ook elke St. Raphaëlman persoonlijk zijn krachten en gaven beschik baar stelt. De heer F. Timmermans, secretaris van het hoofdbestuur van „St. Raphael'' voegde aan de mededeelingen van den vorigen spreker nog enkele opmerkingen toe Spr. is van meening, dat er enkele afdeelingen zijn, waarvan de besturen een beter voor beeld moeten geven. „St. Raphael" telt in de gezamenlijke afdeelingen 1700 be stuursleden en vertrouwensmannen! indien daz« allen hun best deden zou bet aantal ieaen van de l*lonument-Act!e toen spoe dig meer dan 3000 bedragen, gelijk thans nog het geval is. Talrijke afdeelingen be schikken bovendien zelf over een sterke kas. Ook daaruit zouden ze de actie uit stekend kunnen steunen, Spr. vervolgt, dat niet alleen nog' verschillende kleinere af deelingen voor de actie moeten worden ge wonnen, doch dat ook de grootere af deelingen, zooals Utrecht en Tilburg, haar krachtiger moeten aanpakken. In 1928, het jaar, waarin het 25-jarig bestaan van „St. Raphael" herdacht zal worden, zal min stens een bedrag van honderd duizend gul den bijeen moeten zijn, kan de actie ge slaagd heeten. De heer Dellevoet verzekerde, dat het hoofdcomité te allen tijde genegen is, een ieder met raad en daad bij te staan. Op enkele bemerkingen der afdeelingen Tilburg, Wageningen en Eindhoven, ant woordde de heer Timmermans, dat, al wor den tegenwoordig van vele zijden en voor vele doeleinden geldelijke offers gevraagd, het toch voor geen lid bezwaarlijk kan zijn voor het prachtig doel der Monument- Actie wekelijks 5 of 10 cent bij de dragen. Huisbezoek achtte spreker van zeer groot belang, meer nog dan het spreken op ver gaderingen. De afdeeling Tilburg zegde toe, een be langrijke som uit de afdeelingskas be schikbaar te stellen. Overigens wees zij op de omstandigheid, dat nog zoovele leden hun medewerking gaven aan een neutraal herstellingsoord. De afdeeling Zwolle merkte naar aanleiding hiervan op, dat er nog genoeg katholieke idealen te verwezenlijken zijn, die op de eerste plaats onze aandacht verdienen. De heer Dellevoet wees vervolgens eveneens nog op de groote beteekenis van het huisbezoek, dat hij het middel bij uit stek noemde. Wat het eigenlijke doel der actie zelve betreft, memoreerde spr. den aanvankelij- ken opzet; het vormen van een fonds, dat moet dienen om de leden van ,,St. Ra phael" hun vrouwen en kinderen, bij voor komende noodzakelijkheid te doen verple gen in R.K. herstellingsoorden. De heer Timmermans antwoordde den vertegenwoordigers der afdeelingen Half weg en Eindhoven, dat er in den laatsten tijd bij enkelen wel een streven is opge komen, om tot den bouw van een eigen herstellingsoord te geraken, een streven, dat in beginsel niet behoeft te worden af gewezen; een dergelijke inrichting zou echter buitengewoon duur worden. Vóoral dient echter alle aandacht aan de actie zelf gewijd te worden. Over den aard van het „monument" kan dan altijd nog nader gesproken worden. Omtrent de te houden verloting werd nog mededegedeeld, dat deze 50.000 num mers za! omvatten. De prijs per lot is be paald op 50 cent. Verschillende mooie prij zen zullen beschikbaar worden gesteld. De hoofdprijs is nog niet bepaald, doch daar toe zal waarschijnlijk een eigen huis, een auto of wel een complete meubileering be schikbaar worden gesteld. Voor den ver koop van 10 loten zal een zekere provisie worden gegeven, terwijl premies zullen worden beschikbaar gesteld voor hen, die de meeste loten verkoopen. De afdeeling Eindhoven meende zich met het geven van provisie en premies niet te mogen vereenigen. De heer Dellevoet antwoordde daarop, dat ieder vrij blijft, de provisie al of niet aan te nemen. Daar door de lotenverkoo- pers vaak kosten gemaakt moeten worden, acht spr. de provisie-regeling echter niet overbodig. Tot de afdeeling Den Haag antwoordde spr., dat de hoofdprijs een waarde zal ver tegenwoordigen van 4000. Versnippering van dit bedrag wordt in het belang van de aantrekeiijkheid der verloting ongewenscht geacht. Wel was ook gedacht aan de wen- scheliikheid van een verloting met 100.000 nummers a 25 cent; hiertoe echter vergun ning te krijgen is niet mogelijk. Naar aanleiding van de bij de vervolgens aan de orde gestelde rondvraag gewenschte inlichting, werd o.m, nog meegedeeld, dat gepensioneerden hun rechten op het Mo nument-fonds zullen behouden, mits zij lid van den bond blijven. Hierna volgde sluiting, Dezer dagen vergaderde te Utrecht het vakbestuur van den Ned. R.-K. Midden standsbond, onder leiding van den heer F, v. Rossum uit Hilversum. Behandeld werden o.m, de volgende pun ten: Coöperatierapport. Het rapport, uitge bracht op het congres 1925, was door ge noemd congres in. handen gesteld van den Vakraad, ter afdoening. Ter voorbereiding der Vakraadsvergadering heeft het Vakbe stuur in eigen boezem het rapport behandeld, en daaromtrent een bepaald standpunt inge nomen, dat in hoofdlijnen dekt het uitge brachte rapport. De binnenkort te houden vergadering van den Vakraad zal nu over het rapport hebben te beslissen. Huishoudelijk reglement. Een ontwor pen nieuw huishoudelijk reglement werd op enkele punten aangevuld. Verweerfonds. Meermalen gebeurt het, dat onderdeelen der R.-K. Middenstandsbe- weging een bijzondere actie hebben te voe ren, welke in beduidende mate de vereeni- gingskassen aanspreekt, wijl niet tijdig voor de noodige fondsen is gezorgd. Dit werkt be lemmerend op de vereenigingsactie. Het vak bestuur heeft dan ook plannen in studie ge nomen om te komen tot stichting van een „verweerionds", te vormen door vaste jaar- lijksche bijdragen. Het bestuur was van meening, dat een dergelijk fonds de meeste kans van slagen had, indien het werd gebouwd op de vak bonden. Niettemin wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een fonds, waaraan de geheele organisatie, zoowel stand- als vakvereenigingen, kunnen medewerken. Bedrijfsraden, Overtuigd van de wen- schelijkheid om de R. K. Bedrijfsraadsge- dachte te verlevendigden, zal het bestuur dit punt aan een bespreking in den vakraad onderwerpen, ten einde te bevorderen, dat in die bedrijven, waarin geen R, K, Bedrijfs- raad bestaat, deze tot meer vruchtbaar wer ken wordt aangespoord. Contributieregeling. In sommige aange sloten vakbonden bleken bezwaren te be staan tegen de bestaande contributierege ling, waardoor sommigen zich onevenredig zwaar meenden gedrukt te zien. Het bestuur heeft deze bezwaren onder het oog gezien, doch meende vooralsnog, dat geen andere wijze van contributiebepaling is te vinden, welke beter zou voldoen, dan de bestaande wijze, Volgens het „Hbld." loopt in Den Haag het gerucht, dat mr, J. Limburg zou zijn voorbestemd een der beide vacatures in den Raad van State te vervullen. Naar de „Nieuwe Courant" verneemt, is Dins dagmiddag op de publieke tribune der verga derzaal van de Tweede Kamer tusschen en kele der bezoekers 'n afspraak gemaakt om Mgr. Nolens, wanneer hij het gebouw van de Tweede Kamer zou veriaten, te molesteeren. Het schijnt echter dat de politie van het plan op de hoogte was gebracht, want nog vóór Mgr. Nolens buiten verscheen, maande een inspecteur een groep politieke tinnegie ters tot doorloopen. De aanwezigheid van politie schijnt de samenzweerders van het plan te hebben af gebracht, althans toen Mgr. Nolens het ge bouw verliet, is er niets bijzonders gebeurd. In den afgeloopen nacht is er een en ander te doen geweest in het Middenkloos ter, wat ten gevolge heeft gehad, dat de politie van het nabijgelegen bureau Singel op krachtige wijze heeft ingegrepen, 'n Paar Duitschers waren namelijk geïnviteerd een glas bier te komen drinken in perceel 6. Toen de vreemdelingen eenmaal binnen wa ren, ontstond ruzie. Het tweetal bezoekers werd door den bewoner en door twee hand langers aangevallen en beroofd van een por tefeuille, inhoudende een bank van leening- briefie benevens een bankbiljet van 60. In verband hiermede hield de politie den eigenaar en zijn twee vrienden aan. Deze zijn inmiddels ter beschikking van de jus titie gesteld. Verschillende personen, die hun fietsen hadden gestald in de fietsenbergplaats van het Arnsterdamsche Tehuis voor Arbeiders, in de Marnixstraat, kwamen dezer dagen tot de minder aangename ontdekking, dat hun eigendom verdwenen was. De politie bevond, dat eenige nachten geleden daar was ingebroken en dat niet minder dan acht rijwielen vermist worden. WÈmfSm Voor de slachtoffers van den Watersnood is tot en met Zondag 28 Februari ia totaal ontvangen 680.12ÜJ5216, Het Duitsche elftal, dat op 16 April a.s. *e Dusseldorf tegen Nederland speelt is als volgt samengesteld: Stulfauth (F. C. Nurnberg] Muller, Kugler (Fnrth) (Numberg) Hagen, Kohier, Herdkamp Furth Dresden Dusseldorf Rudolf, Lüche, Serderer, Harder, Furie Dusseld. F. Dusseld. Fürth Hamb, S. V. Asxherl. Furth In dit elftal zijn verschillende spelers op genomen die verleden jaar reeds in Amster dam uitkwamen. Over het algemeen beschouwt de Duitsche pers dit elftal als een uitstekende ploeg. De Holanders zullen 't niet gemrlckelijk krijgen. JUNIOREN-COMPETITIE. Proramma 7 Maart 1926. Aid. A. Alliance 3D.S.S. 3, 1 uur. H. Westbroek. Concordia 3—H.B.C. 3, 2 uur, P. de Groot. T.Y.B.B. 4V.V.F. 1, 1 uur, W. de Zwager. (Deze wedstrijd wordt op 't T.Z.B.-terrein gespeeld.) Afd. B. Santpoort 4Alliance 4, 2 uur, Heynen. V.V.F. 2Onze Gezellen 3. 2 uur, G. v. Eken. T.Y.B.B. 5—R.K.V.Z. 4, Assendelft. (Deze wedstrijd wordt op T.Z.B.-terrein ge speeld.) Wijzigingen kunnen niet worden aange bracht. De heeren penningmeesters (zij die daar nog voor in aanmerking komen tenminste) behooren nu toch zeker het Watersnoodbe drag op te zenden. Wannee/- men niet be talen kan, schrijf dan niet in voor een be drag, wat hebben wij aan de last. In afwachting. De Competitieleider, P. P. SMIT. Atjehstraat 12, Schoten. Secretariaat: Wilhelminastraat 9, Er wordt nogmaals geweren op de leden vergadering, Donderdag 4 Maart, 's avonds 8 uur precies, bij den heer E. Timmer, Mee- straat. Bij eventueele verhindering zende men de onder aan de convocatie gehechte strook in gevuld en uiterlijk Donderdagochtend aan het secretariaat. Men voorkomt daardoor boete. In de gisteren beëindigde wedstrijden van het Driebandenkampioenschap is de Zaan dammer Koopman er in geslaagd beslag op den tHel te leggen. De eindstand van het tournooi luidt: Koopman 4 199 341 6 0.583 Robijns 3 183 305 4 0.596 Louwaard 3 165 339 4 0.486 v. Bever 2 171 363 6 0.471 Hoodonk 2 151 347 5 6.435 Visser 1 153 362 5 0.422 Het spel van koopman in zijn laatste par tij tegen Louwaard, waarin hij o.a een serie van 6 caramboles scoorde, dwong igders be wondering af. Vooral de schijnbare onmo gelijke fantasiesteoten van den kampioen ster de aandacht. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. De raad was voltallig. Na een geheime vergadering van 5 kwar tier wordt de openbare vergadering geopend. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken is een schrij ven van de R. K. Vereeniging „Woningbouw- vereeniging" te IJmuiden, inzake den bouw van een aantal woningen, geschikt voor tu berculoselijders, welk stuk in handen van B. en W. wordt gesteld om advies, In handen van B. en W. om advies wordt rresteld een verzoek namens de afdeeling '/eisen van den Bond voor Handels-en Kan- foorbedienden „Mercurius" om op den 2en Pinksterdag a.s. in Velserbeek een landdag te mogen houden. Toelating van leerlingen. Aan de orde is hei voorstel van B. en W. om in principe te besluiten tot aanvrage aan Gedeputeerde Staten om machtiging tot het treffen van een gemeenschappelijke rege ling omtrent de toelating van leerlingen uit de gemeente Velsen op de o.l. scholen te Be verwijk. Aangehouden. Aanschaffing motorwals. B, en W. vragen den raad een crediet van f 9000.voor de aanschaffing van een motorwals. De heer SLUITERS Vraagt naar aanlei ding hiervan naar de soort van wegen, welke B. en W. voornemens zijn aan te leggen. De heer DALMEYER vraagt of nu ook de wals aangeschaft zal worden, waaromtrent in de commissie een besluit is genomen. De heer DUNNEBIER zegt, dat de be doeling is een wals aan te schaffen, welke voor verschillende .wegen kan gebruikt worden. Voorts wenscht spr. even voorzichtig te Zijn met de aanscahffing, opdat men de soort krijgt welke het beste voldoet. Verschillende leden dringen op spoed aan. Bij stemming wordt besloten tot aanschaf fing van de wals, waaromtrent de commissie geadviseerd had. Aanleg van straten. Aan de orde is hierna het prae-advies van B. en W. op het verzoek om wijziging van de, bij raadsbesluit van 1 December 1925, ver leende vergunning tot het aanleggen van straten te Velseroord. Voorts stellen B. en W. voor aan W. van Heyst te Driehuis vergunning te verleenen tot het aanleggen van wegen op een terrein aan den Zeeweg te Velseroord. Deze voorstellen worden aanvaard onder voorwaarde, dat omtrent eenige zaken, zoo als straatkolken en wegbreedte nog nader overleg zal worden gepleegd. Door de N.V. Mij. „Qos terduin", te IJ muiden, was een verzoek gedaan om ver gunning tot het aanleggen van straten op een terrein nabij den watertoren te Velser oord. B. en W. adviseeren de vergunning te verleenen en met genoemde Mij een grond- ruiiing aan te gaan. Goedgekeurd.. Tenslotte vragen B. en W. een crediet van f 16282.97 voor het aanleggen van straten en rioleering te Velseroord. Zulks in verband met de stichting binnen korten tijd van een gedeelte der 295 te bouwen woningen, n.l. van een blok, van 35 aan den Tusschen- hoeksweg. Goedgekeurd, Verhuur woning. B. en W. stellen voor aan H. van Dijk, te Velsen, voor den tijd van I jaar, te ver huren de woning Driehuizerkerkweg 9a. Goedgekeurd. Onbewoonbaarverklaring. B.enW. stellen voor om over te gaan tot on bewoonbaar ver klaring van de woningen Hof- geesterweg 17 en 18. Goedgekeurd. Aan- cn verkoop van grond. B. en W. stellen voor van D. Bas, te Vel sen en W.K. Nieborg, te Santpoort, aan te koopen voor den prijs van 6000.de per- ceelen gelegen aan den Achterbuurtweg te Santpoort, ter grootte van 1057 M2, voor den prijs van 6000.-. Vervolgens stelt het college voor aan G. Ritskes, te Velseroord, tegen den prijs van 10.- per M2, te- verkoopen, het gedeelte, ter grootte van ongeveer 225 M2., van het perceel, gelegen op den hoek van de Frans Naereboutstraat en dp Casembrootstraat. Voorts wordt voorgesteld van A. Braam en de erven van wijlen M. Zwanenburg te IJ muiden aan te koopetrongeveer 395 M2 grond voor den prijs van 10.- per M2. In verband hiermede vragen B. en W. een crediet van 4076.- voor de doortrekking van de Ma- husstraat en de verbreeding van den IJmui- derstraatweg. Tenslotte door B. en W. een,voorstel tot overname en in bruikleen afstaan van grond aan de Melklaan te Wijkeroog. Ten aanzien van het eerste voorstel oppert de heer NIJSSEN verschillende bezwaren. Spr. acht deze aankoop niet in het belang der gemeente, omdat de gebouwen, die men er op stichten wil, in andere richting dienen te verrijzen. De heer VERMEULEN spreekt in den- zelfden geest. Volgens dezen spr. zijn op an dere, meer geschikte punten, voor lageren prijs gronden aan te koopen. De voorzitter antwoordt dat de stichting van de gebouwen (o.a. een vergaderzaal, waaraan het gemeentebestuur in Santpoort groote behoefte heeft) zeer noodig is. Nog verschillende andere leden voeren het woord, waarna het voorstel van B. en W. tenslotte, met meerderheid van stemmen wordt aangenomen. De andere voorsteilen worden na eenige discussie aangenomen. O.L. Schooi te Jan Gij- senvaart. Aan de orde is hierna het prae-advies van B. en W. op een .voorstel van de leden W.F. Visser c.s. inzake stichting van eene openbare lagere school in de afdeeling Jan Gijsenvaart. Het college sluit zich aan bij het advies van de commissie van bijstand voor onder wijszaken, die van meening is, dat in de naas te toekomst de bouw van een openbare lagere school in het zuidelijk deel der gemeente noodig is, maar dat het, alvorens tot de uit voering van dit plan over te gaan, gewenscht is, nog eenigen tijd de ontwikkeling van dat deel der gemeente af te wachten, teneinde met meer zekerheid omtrent de plaats van vestiging dier school te kunnen oordeelen. Goedgekeurd, O. L. school te IJmuiden* B. en W. stellen voor op een terrein aan de Hadléydwarsstraat te IJmuiden te stich ten een school voor openbaar lager onderwijs, omvattende 7 leslokalen en een gymnastiek lokaal, doch zonder gelegenheid voor school- baden, zooals door de leden B Visser c.s. was voorgesteld. De heer SLUITERS kan uit het raadstuk niet concludeeren of de school noodig is. Spr. had gaarne het voorstel wat meer omlijnd ge zien. Nu voelt hij geen vrijheid om ervoor ts stemmen. j De heer ROELSE wijst op de uitbreiding van IJmuiden. Een voorloopig onderzoek heef uitgewezen dat ouders van 143 kinderen de school wenschen. De behoefte aan deze school in Oost IJmuiden bestaat dan ook. De heer ten BROEKE vindt ook dat alle gegevens ontbreken, om de noodzakelijk heid aan te toonen. De heer VERMEULEN wijst er op, dat er uitbreiding zal komen vanU.L.O.-onder- wijs. De uitbreiding van de bevolking, in. IJmuiden-Oost gaat zeer snelmen mag niet wachten tot de scholen overbevolkt zijn. De gemeente is verplicht vooruit te zien. Het is geen zaak die men van avond moet vaststellen. Laat men hier van avond in principe beslissen tot stichting van de school en B. en W. uitnoodigen, plannen te ontwerpen. De heer Groeneveld zal ook vóór het voorstel stemmen. Wethouder TUSENIUS antwoordt dat er reeds een noodtoestand bestaatspr. had gemeend, dat de heer Sluiters dit reeds j wist, anders ware het niet moeilijk geweest, nadere gegevens te verstrekken. Het voorstel wordt hierna aangenomen Alleen de heer Sluiters stemt tegen. Bijzondere bewaarscholen. B. en W. stellan voor hen te machtigen aan de besturen der hieronder vermelde scholen over het jaar 1926 een subsidie te verleenen als volgt1. Mevr. van Tttijl- bewaarschool f 5280.2. Insingerbewaar- school f 5127.943. R. K. Bewaarschool te Velseroord f 4651.244. Bewaarschool te Velseroord f 4651.24 4. Bewaar- en naai school „Spaarnberg" f 4525. Goedgekeurd. Schoolmeubileerlng. B. en W. stellen voor de benocdigde gel dén uit de gemeentekas beschikbaar te stel len voor de aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen ten behoeve van de bijzon dere „Insingerschool" te IJmuiden. Goedgekeurd. De vermakelijkheidsbe lasting. Aan de orde komt de voordracht van B. efc W. tot wijziging der verordeningen' op de heffing en invordering van betaling op too- neelvertooningen en andere vermakelijk heden. De financieele commissie adviseert ook thans gunstig, doch tevens om bij aan neming, het nieuw e art. 5 der heffingsveror- dening zoo ruim mogelijk toe te passen. Naar aanleiding van deze voordracht was een adres ingekomen van de besturen van 16 zang- en muziekvereenigingen in deze gemeente, waarbij verzocht wordt, het daar heen te willen leiden, dat voor zang- eu mu ziekuitvoeringen vrijstelling van belasting wordt verleend, subsidiair deze belasting tot een minimum te willen beperken en den be- staanden toestand, waarbij werkende leden, donateurs en kunstlievende leden vrij zijn van het betalen van deze gemeentelijke be lasting, bestendigd wordt. B. en W. merken hierbij op, dat ook bij aanneming der voor gestelde wijzigingen, de werkende leden buiten de heffing van belasting blijven. De heer SCHILLING zegt, dat de ge meente Velsen ver ten achter staat bij andere gemeenten, waar het geldt de vereenigingen, die kunst of amusement willen bevorderen, tegemoet te treden. Spr. acht het uit den boo ze om b.v, muziek- en zangvereenigingen, die toch al groote moeite hebben om het hoofd boven water te houden, zulke zvjare be lastingen op te leggen. Op deze manier kan het volk niet in de ge legenheid worden gesteld om van goeden kunst te genietenvan goede tooneelvoor- stellingen bijvoorbeeld. De manier, waarop men overigens hier behartigen wil, kan volgens spr. niet door den beugel. Met deze behartigingen doet men ds ver eenigingen „de das aan" zegt spr. Hij be pleit dan ook de verordening ongewijzigd te handhaven. Dat er ontduikingen zijn gepleegd is nog geen motief om nu deze wijziging voor te stellen en daardoor alle vereenigingen over een kam te scheren. De heer MAAS zegt, dat ook hij het een groote onbillijkheid acht, wanneer al die vereenigingen en instellingen, zooals patro naten en die jaarlijks een paar uitvoeringen geven, die belasting moeten betalen. Namens zijn fractie, zegt spr. tegen het voorstel te sul len stemmen. De heer VERMEULEN zegt, dat ver schillende leden de voordracht afbreken, zon der er iets beters voor in de plaats te stellen. Het is moeilijk óm een grens aan te geven. Er zijn vereenigingen, die b.v. uitsluitend beoogen het organiseeren van muziekavon den. Zij hebben geen werkende leden, maar laten solisten van elders optreden. Nu is het toch te mal om deze van belasting te vrijwa ren. Laat de raad genoegen nemen met de toezegging van B. en W. om het gewraakte artikel loyaal toe te passen. Nog verschillende andere leden voor en tegenstanders voeren het woord. De VOORZITTER antwoordt dat een fraude is gepleegd. Het is gebleken, dat deze wijziging der verordening noodig was. De raad heeft er, volgens spr. geen flauw idee van, hoe B. en W. in ten deze bij den neus worden genomen. B. en W. hebben zich voorgesteld, om, wanneer het voorstellingen geldt van opvoedkundige, religieuze of cultu- reele waarde, ernstig te overwegen of vrijstel ling kan worden verleend. Het is geenszins de bedoeling om, alles aan banden te leggen. Overigens komt het wel voor, dat het niet in de eerste plaats om de kunst gaat, maar dat het zwaartepunt ligt bij de bals, welke op de uitvoeringen volger- Maar de raad kan het nu gerust aan B. en W. overlaten. Blijkt men later over de toepas sing niet voldaan, dan kunnen de leden altijd nog interpelleeren. Na langdurige discussie wordt het voorstel van B. en W. tenslotte in stemming gebracht en aangenomen met 11 tegen 10 stemmen. Nijverheidsonderwijs. B. en W. stellen voor gunstig te beschik ken op een verzoek van het bestuur der ver eeniging voor Nijverheidsonderwijs in Ken- hemerland om voor het tweede gedeelte van den avondcursus 1925 een subsidie te ver leenen van f 1145.77%. Goedgekeurd. Rondvraag. De heer BOSMAN vestigt de aandacht op den Driehuizerkerkweg. Deze behoeft zeer dringend verbetering. De autobussen kun nen elkander bijna niet passeeren. Wethouder DUNNEBIER antwoordt, dat de onderhandelingen nog steeds gaande zijn. De kwestie zal echter in de commissie voor openbare werken ter sprake worden ge* bracht. Hierna volgt sluiting. ...a net succes met Van Dijk's Toets middel voor Goud, zilver etc. is thans ook verkrijgbaar Van Dijk's Vloeibaar Poetsmiddel Extract voor Koper, Nikkel, Zink en Tin. Veel grootere busjes de zelfde prijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8