IN EN OM HAARLEM. PAMEjULEEDEBWAl&l) AOTEMORtflfRAAT 26-26 CortBMy.kAMTELf. CokHty 01tiZE.Wol)IlLEliWol®Etllriliï<3IEIlLEIld Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws. Donderdag 4 Maart 1926DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16190 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. Doodelijk ongeluk te Wijk aan Zee en Duin. Katholiek leven in Haarlem. Arrestatie met poging tot zelfmoord. N. V. Begraafplaats „Westerveld" DAMMEN. in dit nummer. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Volkenbondszittingen. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht LAATSTE NIEUWS. Het springen op rijdende tramwagens. VOETBAL. Nieuwe Haarlemsche Courant Bekerwedstrijden. De „oefenwedstrijd". l.or ZANDVOORT. Oude Mannen- en Vrouwen- Gasthuis. SCHOTEN. De burgeroorlog in China. Britsche mijnwerkers naar Duitschland. Polen en de overeenkomste van Locarno. De kbonnemenf (prijs bedraagt root Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 franco per post per kwartaal bi) vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HIEIIWE HflARLEWSCHE COORAHT Advertenties 35 cents pst regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-advw- tentiën 1—4 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. AHe abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden 4-QH O O m Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cn bij een ongeval met f 9,. l j bij verlies van een hand, f IOC M bij verlies tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende nitkeeringen: uUliU." verlies van beide armen, heide beenen of beide oogen: i 3^nodeliiken afloon: uó\3n een voet of een oog: 1 luOt duim of wij: van een wijsvinger: f Cfi bij 'n breuk van f* ft bij verlies v. een 1 dU." been ol arm: ''O- andere vinger. Het lijikt wel of de Raad van altijd nog klein-Haarlem, wat huiverig wordt van groote dingen. Ook gistermiddag was het al maar weer klein-goed, dat op tafel kwam. Het eenige onderwerp, dat nog belangstelling had kunnen trekken, nl. de voordracht over de aanbieding van het Brcngebouw tot - behoud van den zetel van Bloembollen cultuur in deze stad. stond niet op de agenda en kwam er ook niet als spoed- ontwerp op. Vermoedelijk is er in een tus schen 4 en 5 uur gehouden geheime zitting wat over gepraat. Maar in 't publiek kregen we er niets over te hooren; alleen is een communiqué in uitzicht gesteld, zoodat al-" weer de dagbladen de overbrengers van het nieuws voor zoover na onze mede- deelingen nog nieuws over deze zaak te vertellen is zullen zijn. Als er toch eens geen couranten waren! Een niet bijzonder zorgvuldig voorbereide voordracht van B, en W. over de verplaat sing van de Stadsapotheek gaf aanleiding lot een uitvoerige en verwarde discussie. B. en W. bedoelden voer te stellen deze inrichting van den Kampersingel No. 4 over te brengen naar het Groote Gasthuis. Aan regenten van het Gasthuis was gevraagd, wat zij hierover dachten. Zij waren bereid en zeiden ruimte beschikbaar te hebben. Deze bereidverklaring houdt in schreven B. en W. heel gemoedelijk aan den Raad dat het beheer over de apotheek dan even eens zal overgaan uit de handen van com missarissen in die van regenten. Voorgesteld werd nu de Stadsapotheek van Kamper singel 4 naar het Groote Gasthuis te ver plaatsen; in het -leeg komende pand de administratie van den dienst der Waterlei ding onder te brengen; de keuringsdienst naar het perceel van de waterleiding aan het Spaame te doen overgaan en.com missarissen van de stadsapotheek eervol ontslag te verleenen. Men voelt aanstonds wat hier ontbreekt, n.m. een voorstel hoe en door wie de Stadsapotheek moet beheerd worden, wanneer haar commissa rissen zijn ontslagen. Daarover hadden B. en W, iwel iets (onvolledig) in de toelichting gezegd; maar een toelichting is géén be sluit en practisch hebben we alleen met be sluiten te maken. Wanneer nu één raads lid kort en klaar op die leemte had ge wezen, dan had de discussie dadelijk lijn gehad en niet de helft van den tijd in beslag genomen, dien ze nu vergde. Met stukjes en beetjes en na veel omhaal en woorden wisseling is deze eenvoudige waarheid ten slotte doorgedrongen. Het dichtst waren er nog de heeren Van Liemt en Slingenberg en later ook de burgemeester bij, die zeiden; het gaat enkel om de verhuizing, met de rest hebben we voorloopig niet te maken, Dit bracht er de heer Van Liemt ten slotte toe om voor te stellen het punt omtrent het ontslag Van commissarissen buiten de voordracht te hoiiden, wat na veel heen en weer gepraat bereikt werd met 18 tegen 15 stemmen, zoodat de apotheek nu komt in het gasthuis, maar nog onder hét oude beheer, totdat B. en W. nadere voorstellen daaromtrent hebben geformuleerd. Maar eer het zóó ver was! De heer Van Liemt eischte in den aanvang der discussie, dat de rekening van de stadsapotheek in het Gasthuis geheel afzonderlijk zou worden gehouden en ook andere stemmen in den Raad wilden 'n formeele scheiding tusschen apotheek- en Gasthuis-exploitatie. Volgens mr. Heerkens Thijssen zou daarnaar wel worden getreefd, maar men moest ook volgens den regent den heer Wolzak in het oog houden, dat beheer door regenten beteekende, dat het gasthuisbesluur ten opzichte van de exploitaie der apotheek zijn eigen meeningen mocht hebben.* Dat was nu juist niet geschikt om de angstvallig heid bij den Raad weg te nemen en ook d,e burgemeester verklaarde, dat dit geheel tegen zijn bedoeling inging. De heer Koppen vond m een en ander grond om een voor stel tot aanhouding der voordracht te ver ledigen, wat de Raad echter weigerde met 21 tegen 12 stemmen. Toen begon de heer Koppen maar weer opnieuw: wanneer de voordracht niet wordt aangehouden, dan wil ik haar bestrijden, zei hij; wat zijn on- miskenbar recht was. En hij voerde een aantal bezwaren tegen de verhuizing aan, welke hierop neerkwamen; overbrenging naar 't Gasthuis beteekent 'n langzame dood van de stadsapotheek. Bovendien is er een riekenhuisrapport, waarin omtrent de apotheek voorstellen worden gedaan. Laten wij dus wachten totdat dit rapport in zijn geheel aan de orde komt. De burge meester betoogde teen weer met klem, dat er heelemaal niets over de apotheek, haar inrichting, beheer, exploitatie, enz. werd beslist. Daarover kan de Raad te zijner tijd in volle vrijheid besluiten nemen, 't Gaat nu alleen over de verhuizing. En de meer derheid van den Raad stemde dit toe. Er wias nog een debatje over 'het voorstel van den heer Klein om controelerbare over- werkuren van de rechercheurs van politie uit le betalen. Deze zaak is al eens meer in den Raad geweest. Thans was ze betei voorbereid. Er bleek hier ten deeie een misverstand, ten decle ook meer een streven naar een principieele uitspraek te bestaan, dan wel een zucht om meer igeld voor de rechercheurs van politie i krijgen. Volgens een duidelijke uiteenzetting van den burgemeester kwam nu vast te staan, dat de rechercheurs geen overuren maken, maar dat zij de uren. welke zij meer dan 48 in de week in dienst zijn, later vrij krijgen. Uit de discussie, waarin zich naast den heer Klein ook de heeren Joosten en De Braai mengden, bleek nu. dat bij de polite-superieuren de meening kan bestaan, als zouden de rechercheurs de overuren bij wijze van gunst mogen inhalen. Toen de burgemeester had verklaard en wel perti nent, dat hier van geen gunst, maar van een dienstregeling sprake was, kon de heer Klein zijn voorstel terug nemen. Ook mr. Bruch kreeg nog gelegenheid >m zich voor den Raad te doen hooren en iet ging allereerst weer eens over een cwestie van billijkheid tegenover eene van strikt recht, een onderwerp, d»t zich bij «oorkqur onder het departement van den ■mderwijswethouder schijnt voor te doen. Er waren weer een paar schoolbesturen, die de vereischte stukken ter verkrijging van de subsidie voor boventallige onderwijzers laat hadden ingestuurd. Dat is een ver velende zaak en het is te hopen, dat de besturen der bijzondere scholen te dien op zichte voortaan wat oplettender zijn. Vroe- gqr is al eens zulk 'n kwestie in den Raad geweest. De meerderheid van den Raad, «nder leiding van de S.--D. A. P. natuurlijk, verwierp toen een voorstel van B. en W. warm verdedigd door mr. Bruch om de subsidie alsnog uit te betalen'. Gedepu teerden stelden later B. en W. in het gelijk, zoodat een tijd lang in Haarlem de meening kon hebben geheerscht, dat het verstrijken der termijnen voor het inzenden der be scheiden, geen vérlies van subsidie na zich sleept. Daarop beriep zich ook nu weer mr, Bruch bij de verdediging van dit voor stel. Ook in andere gemeenten hebben zich gelijke kwesties voorgedaan. De zaak is voor den Raad van State geweest, welke in meerderheid aan het formeele standpunt vasthield. Maar minister De Visser ging met de minderheid mee; gaf dus practisch ge zegd, mr. Bruch gelijk. Daarop is mr. Rut gers gekomen en die ging weer met de meerderheid van den Raad van State mee, zoodat nu weer aan den wettelijken ter mijn dient te worden vastgehouden. Mr. Bruch liet niet na in een geestig speechje deze grilligheid in de rechtspraak en met name in de administrateve rechtspraak te laken en wijdde een hartig woordje aan den hem bevrienden demissionairen minister en raadsman der Kroon, die weer op een een maal gevallen beslissing was teruggekomen. Ondanks dit alles echter en ofschoon de billijkheid om thans in dezen overgangstoe stand nog consideratie te gebruiken, voor iedereen duidelijk was, hield de heer Scholl, namens de roede fractie vol, dat het sub sidie geweigerd diende te worden, wat de heer Castricum de opmerking deed maken, dat de S. D. A. P, altijd met zulke bezwa ren kwam, wanneer het een katholieke school betrof. (Een van de twee hier be spreken schoolbesturen is n.m. dat van de Linschotenstraat). De heer Reinalda had mooi praten, dat het alleen om het begin sel ging en dat hij vóór de voordracht stem de; hij praatte alleen voor zich zelf, want nagenoeg zijn geheele fractie stemde tegen, wat intuss'chen niet belette, dat he subsidie toch werd goedgekeurd. dering te kennen gegeven over het feit, dat er slechts een zeer korte spanne 'tijds be staat tusschen de bijeenkomsten van den Volkenbondsraad en van de Volkenbonds- vetgadering. De Volkenbondsraad is bijeengeroepen tegen 8 Maart a.s., des morgens 11 uur en de Volkenbondsvergadering op denzelfden dag, des namiddags 3 uur. De besluiten van den Raad komen dus plotseling in de Assemblée, zoodat er dus voor de gedelegeerden van de verschillen de landen geèn gelegenheid bestaat daar omtrent overleg te plegen. Dit acht de Nederlandsche regeering een groot bezwaar, vandaar haar stap bij het V olkenbondssecretariaat. Gisterennamiddag te kwart voor 6 had op den Arendsweg te Wijk aan Zee en Duin een droevig ongeluk plaats. De 6li!-jarige Cornells Lunby was aldaar met eenige vriendjes aan het hoepelen, toen aldaar een bespannen voertuig, bestuurd door G, A. v. d. P. in sukkeldraf kwam aanrijden. Het knaapje lette niet op 't voer tuig, doch liep op 't paard af, waardoor hij viel. De voerman kon niet voorkomen, dat de wagen over 't kind heenreed. In zorg- wëkkenden toestand is de kleine door J. H. in de ouderlijke woning gebracht, alwaar hij na korten lijd is overleden. Het jaarboekje 1926, voor Katholiek Haar lem is welsprekend. Men leert het verrassende aantal Katho lieke vereenigingen in onze vaderstad ken nen Was het onzen lezers reeds bekend, dat er in Haarlem 41 religieuse vereenigingen bestaan, zooals: Broederschappen, Derde Órde, Eucharistische Bond, retraiteclubs eu Missiekringen. Wisten onze lezers, dat er 26 R.K. Vak- vereenigingen in Haarlem zijn? brief aan de burgemeesters van Amsterdam, Haarlemmerliede c.a., Haarlem, Heemstede en Bloemendaal op dit veelvuldig voorkcf- mende euvel gewezen en op dé vele gevaren, waaraan de kinderen zich blootstellen. De directie meent, dat de politie met vrucht proces-verbaal zal kunnen opmaken tegen kinderen op grond van het reglement op de Lokaal-spoor- en tramwegen en zij verzoekt daarom het politietoezicht te willen doen ver scherpen. In dien brief wordt er tevens op gewezen, dat het onderwijzend personeel der onderscheidene scholen het belang van het kind met weinig zou dienen, wanneer telkens en telkens weer op de scholen op de geva ren werd gewezen. De directie der N.Z.H.T. M. verzoekt daarom aan de gemeentebestu ren hun invloed te willen aanwenden, om van het onderwijzend personeel de verlangde medewerking te verkrijgen. 't Is te hopen; dat de ouders deze poging van de tramdirectie ook zullen willen steu nen. En mochten zij hunne kinderen schul dig weten aan het gevaarlijke spelletje, dan zal een flinke kastijding niet misplaatst zij n in beider belang. De Amsterdamsche Justitie heeft een zaak in behandeling van verduistering van een groot bedrag, gepleegd ten nadeele van een Scheepvaartmaatschappij aldaar. Daarvan wordt verdacht de scheepsbevrachter D. A. R., wonende te Haarlem, die te Amster dam zijn kantoor heeft. De Amsterdamsche recherche heeft in samenwerking met de Haarlemsche recherche den verdachte Maan dag j.l. in zijn woning aan het Frederiks- park gearresteerd. Toen hem duidelijk werd, wat gebeurde, heeft hij gepoogd zich het leven te benemen. Het was de recherche echter onmogelijk den gewonde naar Am sterdam te vervoeren, waarom hij in het Sint Elisabeths gasthuis onder bewaking van de Amsterdamsche recherche werd verpleegd. Dinsdagmorgen kon R. met de Amster damsche recherche naar de hoofdstad ver trekken, waar hij ter beschikking van den Officier van Justitie werd gesteld. Gister- avbnd is hij weer in vrijheid gesteld. In de Dinsdag gehouden jaarlijksche al gemeene vergadering werden de balans en TkU,WEILL ïQtminaUMm tiinnrtn lusncu modellen De Ned. Elftalspelers worden het veld in gezonden met het consigne voorzichtig te zijn en het andere stelletje met de opdracht om de heeren een beetje te ontzien. En wii men dan onder de gegeven omstandigheden van een nuttige oefenpartij spreken, wanneer niemand zijn gewone spel vertoont? Enfin de feiten hebben het bewezen. Zij, die hun luttele 18 centjes offerden, wa ren er nog dik aai bekocht en de heeren van de N. E. C. zullen er goed aan doen in het vervolg hun reis- en verblijfkosten maar eens door de Amsterdammers of Hagenaars te doen betalen. De Haarlemsche enthousi asten hebben zich nu tweemaal aan het be kende steentje gestooten; voor de 3e maal komen zij in geeri geval terug Over den wedstrijd valt al heel weinig te verhalen. De elftallen zijn als volgt: z.g Ned. Elftal: Thyssen Stormv. v. Kol v. Haeren Ajax Wilhelmina v. Heel Bul Krom Feijenoord Feijenoord R.C.H. Gielens Reeder Pijl Tap Hpmburg Hercules Be Quick Feijenoord A.D.O. BI.-Wit Huisman Oldenburg Wentink Meinsma ffamei Excelsior Stormv. Gooi Gooi Ajax Reuvekamp Roem Ssndberg H.F.C. A.S.C. H.V.V. v. 't Kaar Koster Z.F.C. Stormv. Quax A.D.O. z.g. N.-Holl. Elftal. Scheidsrechter is de heer Katoen. Het z.g. Ned. Elftal speelt in wit shirt. De anderen in groen. De witten hebben het eerst bet voordeel van den sterken wind. Ze zijn sterker. Tap en Pijl spelen enkele malen goed samen. Reeder ziet na een kwartier spelen kans een bijzonder fraaie pass van Pijl te be nutten. 10. Er gebeurde dan verder niets bijzonders. De tweede helft is zoo mogelijk nog slechter dan de eerste. De witte-voorhoede presteert absoluut niets meer. Gielens staat soms op de meest kinderachtige wijze buiten spel. De groenen zijn nu sterker. Oldenburg brengt met een hard schot de partijen op gelijken voet. Niet lang daarna kopt Krom een bal hard in de richting van het witte doel. waardoor Thyssen dermate wordt ver rast, dat de bal via zijn handen 'm het net belandt. Meer zullen we er maar niet van zeggen, Zoo Kleef het. Het spreekt vanzelf, dat we over onze re presentanten tegen de Belgen na deze „oefenwedstrijd" moeilijk een oordeel kun nen vellen. Vast staat o. i. al dat Gielens er bitter wei nig van terecht zal brengen. Bul viel erg mee en ook v. Haeren speel de een behoorlijke partij. Zij waren trouwens de eenigen bij de Ned. Elftallers, die zich zoo .PU en dan eens inspanden. Bij de groenen speelt de Z.F.C.-back v. 't Kaar, na een eenigszins aarzelend begin, een sublieme partij voetbal. De rest hield zich aan 't consigne, toch vooral voorzichtig te zijn. JAN B. HET CLUBKAMPIOENSCHAP DER „HAARLEMSCHE DAMCLUB". De wedstrijd om het Clubkampioenschap der „Haarlemsche Damclub'' nadert thans z'n einde. De strijd om den titel gaal thans voorna melijk tusschen de heeren J. W. v. Dartelen, A. Berkemeier, J. B. Sluiter en Aebe de long. De overige deelnemers hebben geen kans meer op het Clubkampioenschap. De strijd in de hoogste afdeeling van de „Haarlemsche Damclub" is dit jaar bijzon der .scherp, omdat de deelnemers, welke min der dan 0.70 gemiddelde behalen, opherroe- peliik moeten degradeeren naar de 2e af deeling. De stand in de le afdeeling luidt thans: Te Dreumel heeft men opnieuw last van 't water. Overval van een militaire patrouille ia Atjeh. De Volksbondszlttlngen. Een stap der NederL Regeering. Toeneming der sterfte aan kanker in on. land. Uit Rome wordt gemeld, dat Z. Em. Kar dinaal van Rossnm zich zeer zwak gevoelt Dr. P. van Hoek, oud-directeur-gcneraa) van den Landbouw, overleden. De Poolsche Landdag kenrt het verdraf van Locamo goed. In China schijnt een strijd op leven en dood te zijn ontbrand. Het einde van des burgeroorlog voorspeld. In den Belgischen senaat wordt het ver» drag van Locarno goedgekeurd. Het nieuwe Noorsche Kabinet De Parijsche winkels sluiten als protest tegen de nieuwe lasten. In de Fransche Kamer worden de inter pellaties over de valsche muntersaiiaire in getrokken. Ernstige beschuldigingen aan het ad van den Hongaarschen premier Betblen. Zie verder ook Laatste Nieuws. Er was ook nog een allerzonderlingste discussie ovej de voordracht van B. en W. om de proef met het verstrekken van gratis schoenen aan daarvoor in aanmerking ko mende schoolkinderen te doen beëindigen, els zijnde mislukt. De heer Gerritsz, ge steund door den heer Boes, kwam daar te gen op. Hij vond het beter om dan aan ieder arm kind eens per jaar een paar schoenen te geven, en wanneer deze versleten waren binnen dien tijd, dan moest de gemeente klompen geven. Wethouder Bruch en de heer Keesèn lieten niet na op het ongerijm de van dit socialistische voorstel te wijzen. De proef is indertijd genomen om geen on derscheid meer le hebben in kinderen op schoenen en kinderen op klompen. Dus om het kinderleed op dit punt weg te nemen. Nu zou de heer Gerritsz daarvan een straf op de meer of minder sleetschhe'.d der kin deren of op de meer of mindere verwaar- loozing der ouders willen maken. Mr. Bruch maakte er een aardige carricatuur van door ré zeggen: tot April is de één een schoe nenkind en daarna een klompenkind, bij een ander begint de periode in Mei of Juni! Men voelt de onhoudbaarheid. Het voorstel van B, en W. om radicaal met de gratis schoe nenverstrekking op te houden behalve voor kinderen die geen klompen kunnen dragen werd dan ook met 19 tegen 13 stemmen aangenomen. Er ontspon zich nog een vermakelijke discussie over den bouw der Schalkwijker- brug, met een steekspel tu&chen de heeren Kdein Schiphorst en Reinalda. Het ging over een teekening, welke op de tafel van B. en W. lag en waarover het moeilijk valt te praten. De twist zal inmiddels in de com missie van Openbare Werken worden voortgezet en de heer Klein Schipharst zal wel maken, dat de Raad zijn zin krijgt! Na een mager bezette rondvraag; waarbij de afwezigheid Van den heer Peper sterk opviel, gingen we halt zes huis toe. Een stap der Nederlandsche regeering. Naar de Tel. verneemt, heeft de Neder landsche Regeering bij het secretariaat-ge neraal van den Volkenbond haar verwon- Barometerstand 9 uur v.m.: 750 Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morge» worden opgestoken om 6.13. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 4 Maart. Hoogste Barometerstand 775.3 m.M. te Coruma. Laagste Barometerstand 734.7 m.M. te Thorshavn. Verwachting van den avond van 4 tot den avond van 5 Maart: Stormachtige tot krachtigen zuidweste lijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk regen- of ha gelbuien, iets kouder. Politieke scholing en ontwikkeling kunnen Haarlem's Katholieken vinden in de vijf R.K. Politieke organisaties, terwijl de jon geren de wapens kunnen leeren hanteeren in de 13 Haarlemsche Propaganda-clubs, terwijl zij sociaal en charitatief werk kunnen verrichten, -door lid te worden van een der vereenigingen voor naastenliefde: er zijn er 25 in onze stad. Voor de niet meer schoolgaande jeugd, Jongens en Meisjes, bestaan 26 organisaties, patronate en dergelijke. Wisten onze lezers, dat er overvloed van ontspanning en amusement, in R.K. vereeni gingen en 'clubs te vinden is? Er zijn in onze stad: 27 Gymnastiek, voetbal en athletiekver- eenigingen; 23 clubs en kringen voor zang en muziek; 14 Tooneel- en reclteerclubs. Speciaal behooren vermeld te worden: „Geloof en Wetenschapde Radio-vereeni- ging, „Voor Eer en Deugd' en de verschil lende bibliotheken, studiekringen en ont wikkelingsclubs, samen 16 in getal. Al die zoo verschillende vereenigingen en organisaties kunnen vergaderen en feest avonden houden in de 15 R.K, Haarlemsche V ereenigingsgebouwen. Een brief van de tramdirectie aan ver schillende Burgemeesters. de winst- en verliesrekening over_ 1925 goedgekeurd. Overeenkomstig het bestuursvoorstel is het dividend bepaald op 14 pCt. op de aan deden en 70 per bewijs van deelgerech- tigdheid. De heer R. Voute, periodiek aftre dend, werd als bestuurslid herkozen. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen, dat het aantal inschrijvingen voor de wedstrijden om den N. H. Crt.-Bekei buitengewoon groot is. De loting zal worden gehouden op Zater dag 6 Maart a.s. in gebouw St, Bavo, Smedestraat. Haarlem, 's avonds 7 uur De beker-commissie verzoekt de vereeni- gingen, welke inschreven, dringend naar die loting een afgevaardigde te willen zenden, aangezien verschillende zaken zullen wor den besproken die voor hen van belang zijn. Wa meer de N, E. C. met een breed ge baar aankondigt, dat er op het H.F.C.-ter rein een oefenwedstrijd zal worden gespeeld, dan beschouwen de Haarlemsche voetballief hebbers dit als een ongewoon buitenkansje. Het bericht, dat een tweetal spelers der na- Het klimmen door kinderen op stilstaande tionale ploeg verhinderd zullen zijn, neemt of juist in beweging zijnde tramwagens, om men gaarne op den koop toe, er na eenige oogenblikken onder gevaar voor Blijkt dan echter, dat van het Ned.Elftal 5, zeer enrnstige gevolgen weer af te springen,; zegge 5 spelers aanwezig zijn, dan is dat voor de talrijke aanwezigen, waarvan er velen een vrijen middag hebben genomen, piet erg pret tig. En wanneer men dan verder constateert, dat op een vrij doelloos heen en weer getrap van 22 doodgewone voetballers de geheele Ned. Elftalcommissie. Meerum, Groothoff en - - - - n, C°u ,er- n°g 20 andere voetbalreporters, mitsga- wagenvoerder veel voor in vlugheid, zooda {olo^a(eB< Jch bHn[] te staren, dan wordt de zaak nog buiten gewoon belachelijk bovendien. „Belachelijk, dit is dan ook onze totaal indruk. Zoo'n verlooning heeft niet het min ste nut, doch werkt veeleer negatief. Men kan toch niet zeggen, dat ze wordt gehouden om de Ned. Elftalspelers wat aan elkaar te doen wennen, noch dat het er Hirschman c.s. om te doen is uit de tegenstanders spelers met -aanleg" te snorren - komt nog veelvuldig voor. De tramdirectie heeft haar rijdend personeel bij herhaling strenge orders gegeven om dat euvel te be strijden door de kinderen het op de wagens klimmen te beletten. Maar het trampersoneel is onmachtig met veel succes op te treden. De straatjeugd heeft op den conducteur of de beambte niet dan met gevaar voor onge lukken voor zichzelf de jeugd het meerijden kan verhinderen, Het ernstige ongeluk op 7 Februari j.l. te Lisse, waar een knaapje door de stoomtram werd overreden en gedood, welk'ongeval het gevolg was van het op de treeplank meerijden, en weer afspringen, waardoor het werd ge grepen, heeft de tramdirectie op middelen doen zinnen, om met meer succes dan tot nu toe, dat euvel te bestrijden. Zii heeft in een 1. J. W. v. Dartelen 128 2 2 18 1.50 2. F. A. Berkemeier 13 6 5 2 17 1.31 3. J. B. Sluiter 11 5 4 2 14 1.27 4. Aebe de Jong 13 5 6 2 16 1.27 5. «J. van Looy 12 4 5 3 13 '1.0T 6. H. G. T'eunisse 12 3 7 2 13 l.Of 7. Mr. P. J. v. Dartelen 9 3 3 3 9 8. H. Greeuw 9 2 5 2 9 1.0C 9. W. van Daalen 14 3 7 4 13 0.93 10. W. J. Kok 9 2 4 3 8 0.89 11. J. Poppen 13 3 5 5 11 0.84 12. W. J. Teunisse 10 1 5 4 7 0.70 13. Ph.' F. Amelung 4 0 \2 2 2 0.50 14. J. P. van Eyk 8 2 0 6. 4 0.50 15 J. Wielenga 7 0 2 5 2 0.29 In een der vorige raadsvergaderingen was door wethouder Molenaar medegedeeld, dat men spoedig met een nieuw ontwerp voor een Oude Mannen- en Vrouwen-Gasthuis gereed zou komen. Na de laatste raadsvergadering zijn de leden even gepolst hoe ze over een voor stel dachten, waarvan de uitvoering onge veer begroot werd op 30,000. Over het noodzakelijke van den nieuw bouw waren allen het eens, over de plaats bestond nog geen eenstemmigheid. Als ge volg van deze voorloopige besprekingen zijn spoedig voorstellen van B. en W. aan den raad te verwachten. ZIEKENHUISFONDS VOOR SCHOTEN EN OMSTREKEN. Op de vergadering van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schoten en Omstreken op 5 Jan. 1.1. gehouden was een commissie geko zen tot uitwerking van oprichtingsplannen voor een Ziekenhuisfonds als onder-afd. v. d. Ned. R. K, Volksbond. De oprichting heeft thans plaats gehad en reeds gaart circulaires rond waarin doel en strekking breedvoerig worden uiteengezet. Het voorloopige bestuur bestaat uit de hee ren: J. Heeremans, Schuitstraat 4; J. van de Bosch, Schroder v. d. Kolkweg 20; J. Zonneveld, Pastoorstraat 28; L. Visser, Zandlaan, allen te Santpoort en W. Roest, Rijksstraatweg 272, Schoten. Einde Maart zal een vergadering plaats hebben ter Goedkeuring van reglement en statuten. LONDEN, 4 Maart. De speciale corres pondent van de Daily-Mail aan het Masjang- rent in China, se.nt uit Peking, dat een urgeroorlog om het meesterschap over China zich aan hel ontwikkelen is. tusschen le generaals Maarschalk Tsjang-tso-lin, generaal Woe-Pei-Foe en generaal Li. Tsjang-lin, aan den eenen kant en generaal Feng-yu-hiang, die' door de bolsjewisten ge steund wordt, aan den anderen kant. Li's troepen rukken gestadig vooruit van het Masjang-district naar Tientsin. Zij hebben een van Feng's legers terug geworpen. Da hoofdstad is gealarmeerd. De troepen van Tsjang-tso-lin rukken langs den Peking Moekden-spoorweg, ten Zuiden van Pek.n;, vooruit. Feng heeft groote hoeveelhede' munitie van de Bolsjewisten ontvangen. LONDEN, 4 Maart. Het ligt in hei voornemen, dat de Britsche missie van mijnwerkers, die door Daily-Mail naar Duitschland gezonden zal worden, bestaan zal uit 8 vertegenwoordigers; de Daily-Mail zal tijdens de missie alle hotel- en reis kosten betalen, alsook het volledige week loon en een wekelijksche toelage van 3 pd. en een verzekering van 1000 pond tegen ongevallen tijdens den tocht. Men hoopt, dat een der vertegenwoor- digers der mijnwerkers in het Parlement de reis zal kunnen meemaken als technise adviseur. WARSCHAU, 4 Maart. Dc Senaat heeft het verdrag van Locarno geratificeerd. Er was een sterke oppositie, welke dreigde het kabinet te zullen omverwerpen, indien Skrzinski te Genève geen permanenten zetel krijgt. De ratificatie werd goedgekeurd met de stemmen tegen van de Nationale Arbeiderspartij, welke tot de regeerings- coalitie behoort. Tijdens de debatten in den Senaat hield de premier Skrzynski een rede. Hij zeide, dat de geheele menschheid er naar moet streven, den oorlog onmogelijk te maken. Het garantie-verdrag tussc .eu Polen en Frankrijk, versterkt het Franscb Foolsche bondgenootschap. WARSCHAU, 4 Maart. Skrzyruki ia via Parijs »aar Geaèver vertrokken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1