15082 op té léf aan© Ita iaansche Wijnhandel DE SP AARNEB ANK BETIHISVIERIKGEN De valsche bankbiljetten- affaire. De storm van den afgeloopen nacht. Een verklaring van graaf Bethlen. Het werk hervat. Prctestbetcoging van handelaren. Grieksche ministers in Italië. Engelsche expeditie vermoord? Pauselijke aankoop. Inbrekers aan het werk. R.-K. Volksbond. BURGERLIJKE STAND. De spoorlijn Amsterdam—Haarlem. Middelbare Technische schooi Commissie tot wering van Schoolverzuim. 75-Jarig bestaan fa. P. Middeldorp. Inbraak te èchoten. Christelijke Bakkersgezeiienbonden. Jubileum. Het ongeval in de Visschershaven te IJmuiden. v Complexverwarming. Plotselinge^dood. De omgevallen ladderwagen. Vergunning Drankwet. Een langdurig faillissement. Eerste Muziekavond. Been gebroken. Vereeniging tot zedelijke verbetering van gevangenen. VAN ONZE RECHTBANK. De besteller van v. Gend Loos vrijgesproken. De molen te Hillegom. De Middenstandscentrale. Iü4V4 37V, 166 V, ,231/a 479V, Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 2-49°/le 32.- Aan ieders verlangen voldaan. U kunt onze firma ook per Teleioon bereiken. U belt even en U heeft ret be stelde zoo thuis. Hoort U onze dageijtsche draad- looze reclame? WESSELMAH KOOPMAN Nassaustr.7 - Haarlem De 3 Hongaren voor de Rechtbank. DEN HAAG, 4 Maart. Voor de Haagsche Rechtbank is heden behandeld de gerucht makende zaak van de 3 Hongaren Jancoviz, Marsovzsky en Alarkovitoz, die hier te lande gearresteerd ziin wegens het in voorraad hebben van valsche franc-biljetten van 1000 frcs. Eerstgenoemde was in Den Haag aan gehouden bij een poging tot inwisselen van de valsche biljetten. De' belangstelling is zeer groot. Onderscheidene diplomaten zijn aanwezig. Voordat de president het ver hoor begon, vroeg Mr. de Vrieze nietigver- klar ng der dag^aardigr'g, omdat den beklaagden daarin wordt ten laste gelegd valsche bankbiljetten als echte' in voorraad te hebben gehad, hetgeen naar pleiter be toogt onmogelijk is. Mr. de Vrieze vroeg directe invrijheidstelling. De Rechtbank ging hierop in de Raadkamer. De rechtbank verwierp de gevaagde nie tigverklaring waarna het verhoor der bekl. tanving. De eerste bekl. deelde mede in Jen zomer van 1925 door prins Windisgratz in de zaak der valsche bankbiljetten te zijn gehaald. In het najaar zijn de rollen ver deeld. Bekl.'s werk bestond alleen in het bren gen van gezegelde paketten met bankbil- etten naar het buitenland. Beide andere beklaagden moesten biljetten in omloop brengen. Beklaagden hadden 'n echten pas van prins Windisgratz gekregen; de andere beklaagden kregen valsche passen. Paket ten door den P-ins beklaagde ter hand ge steld, waren verzegeld en gestempeld met lakstempe! van den minister van Buiten- landsche Zaken van Hoqrfarije. Op 13 De cember 1925 is beklaagde te Amsterdam aangekomen. Daar heeft hij de valsche bankbiljetten uit de paketten gehaald en aan zijn mede-bekl. overhandigd. Den vol genden dag is beklaagde wegens geb-ek aan Hollandsche contanten, te 's Hage in de Passage een biljet gaan wisselen, echter niet de bedoeling gehad hebbende een valsch biljet te wisselen. Naar aanleiding van een vraag van den President, hield b"kl. vol onschuldig te zijn wat betrof het uitgeven van het biljet. De verklaringen der beide andere beklaagden kwamen in hoofdzaak met die der eerste beklaagden overeen. Hierna ving het getui genverhoor aan. AMSTERDAM, 4 Al aart. De storm van den afgeloopen nacht heeft, zooals gewoon lijk, op enkele plaatsen in de hoofdstad schade aangericht. De brandweer rukte viermaal uit, gelukkig voor onbelangrijke gevallen. Om 3.56 werd zij gewaarschuwd, dat In perceel 100 aan de Alarnixstraat op het dak een lichtkoker was ingewaaid. Het tweede alarm kwam te circa 7 uur, toen zij uitrukte naar de Heerengracht 65, voor het verwij deren van een loshangend zolderluik. Een drietal veranda's van perceelen aan den Ar- chimedesweg woeieh g-ootendecls weg. Om 3 u. 40 begaf de brandweer zich er heen en verwijderde de loshangende stukken. In den laten morgen, circa 10 uur, ging rij met frisschen moed naar de Plantage Parklaan 27, om daar het gevaar, dat dreig de van den kant van een schoorsteen, die op het punt van omwaaien stond, te be zweren. Het onweer heeft in de hoofdstad geen kwaad aangericht. In de haven is het des nachts rustig geweest. Het personeel der diverse scheepvaartmaatschappijen had maatregelen getroffen voor het extra stevig me- en der verschillende zeeschepen. Geen enkel schip is dan ook op drift ge raakt, ter»/; 1 voorts :n de haven geen ge beurtenissen van anderen aard voorvielen. WEENEN, 4 Maart. Graaf Bethlen, die hier passeerde op werf naar Genève,, heeft verklaard dat alle beweri'.rfen volrfens welke hii en de JRtgeerinrf alles afwisten van de valsche muntersaffaire, onjuist zijn. SHANGHAI. 4 Maart. 3000 sxakers in de Japansctie Katoenfabrieken hebben het werk hervat. PARTJS, 4 Maart. De handelaren hebben in Parrs en in verschillende provincie-steden protst-betoogingen gehouden. Er vielen geen incidenten voor. ATHENE, 4 Maart. Rufos en Tabularis, de Grieksche minister va Buitenl. Zaken en Verkeerswegen, zullen te Rome met Musso- ni confereeren op hun weg naar Genève. Tabularis zal 14 dagen in Italië blijven, om de i'dustriecde centra te bezoeken. LONDEN, 4 Maart. „Daily Mail" meldt, dat een Engelsche expeditie in de bergen van Tküat vermoord zou zijn. BERLIJN. 4 Maart. De Paus heeft het hos pitaal S Antonio te Rome aangekocht om laar een Seminarie en een school voor Rus- «ische kinderen te stichten. Weinig succes. In den afgeloopen nacht heeft men door liet uitsnijden van een ruit getracht zich toegang te ve-schaffen tot de rijwielstalling ier E. S. M. aan de Tempelierstraat Eveneens hedennacht zijn inbrekers door gedrongen in de keet staande op het terrein ran den zand- en grinthandel van den heer Keur aan den Kinderhuissipgel. Twee brandkasten werden geopend, waarin men samen een bedrag van 28 vond en mee nam. Een onderzoek wordt ingesteld. De inbrekers, die het op het geld van den heer A. Keur gemunt hadden, hebben voor hun 28 heel wat werk moeten ver zetten. Zij moesten eerst over een hek klim men, daarna de deur van de keet, waar de brandkasten stonden, openbreken. De kas ten hebben zij in het midden van het ka mertje gesleept en daar met een breekijzer af iets dergelijks opengestooten, de eene aan den achterkant, de tweede in den zij wand. Daarna hadden zij nog een geldkistje te forceeren, waarna de buit eindelijk hun deel- was. De eigenaar vond de grootste zwam, deuren en luiken waren open. De inbreker in de rijwielbewaarplaats van de E. S. M. aan de Tempelierstraat is nog een beginneling in het vak. Hij sneed een ruit uit het kantoortje, waar de rijwiel- bewaarder zit, maar op zoo'n onhandige manier, dat het glas afbrokkelde en enkele scherven op de steenen vielen. Waarschijn lijk heeft hij toen het veld geruimd. Naast het raam staatveen schrijfbureautje, waar van de lade openstond; in die lade stond een doosje met een rijksdaalder. De inbre ker kwam écn dag te laat; den vorigen dag was n.l. het geld afgedragen van de abon- né's op de rijwielstalling, die bij het begin der maand hun abonnement hadden betaald. De afd. Haarlem van den Ned. R.-K. Volksbond, hield gisteravond een leden vergadering in het gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer J, Ph. Castricum, opende op de gebruikelijke wijze, waarna de secretaris, de heer F. Keesen, de no tulen voorlas, die onveranderd werden goedgekeurd. Ter gelegenheid van de 35-jarige herden king van de uitvaardiging der Encycliek Rerum-Novarum, wordt, waarschijnlijk in Mei, te Amsterdam een diocesane Aleeting met demonstraties gehouden. Er zullen ook gewestelijke meetings worden gehouden, o, m. ook te Haarlem, In Utrecht zal een groot congres worden gehouden van het R.-K. Werkliedenverbond, waar als spre kers o.m. optreden de heer Aalberse, Pa ter Borromaeus de Greeve; Henri Hermans en Alph. Laudey. Dit congres zal per radio worden uitge zonden, In het ëebouw St. Bavo zullen maatregelen worden getroffen om daar de sprekers per radio te hooren. Bij het be stuur bestaan plannen om een vaste radio- rnstal'atie in het gebouw te doen aanbren gen. Op 3 Mei zal de Centrale Raadsver gadering plaats hebben. Uit het verslag van het Rechtskundig Bureau bleek, dat dit bureau in een grootc behoefte voorziet. Een 39-tal nieuwe leden werd onder een hartelijk woord van den voorzitter geïnstalleerd. Op 7 April wordt door de Grafische Too- neelvercenenigmg „Amicitia" opgevoerd de revue „Als dat eens waar was." Het financieel verslag van „Si. Bavo' wees op een gunstig resultaat. Uit het verslag van den R.-K. Volksbond leek, dat er een batig saldo was van f 150.88, terwijl het vorig jaar een nadeelig sab'o te boeken viel. Na een onbelangrijke rondvraag volgde riuiting op de gebruikelijke wijze. Ondertrouwd: 4 Maart: P, F. Klein en M. C. Bout. W, F, Westerbeek en W. C. A. Brugman. W. M. L. Oosten Beekman en F, L. J. M. Dankmei'er. E. v. Wou denberg en A. M. Bottel-Ier S. Hoogland en H. v. d. Waag. R. W. J. Bel en E A. AI. Witteveen. Getrouwd; 4 Maart: K. v. d. Veen en A, Broersma. F. J Lablans en J. Bre- voord. H. P, Vroon en S. C. L. Bronk- horst. F. Visscher en W. H. Duits. A. Uijlenburg en J, Gruson. M. Hofman en J. H. den Ambtman. Geboren: 3 Alaart: W. J. VisserKonind d.; J. KwantAleeuwiSse, 2 d.; M. E. H. Lammertsma—Henskes, z.; A. C. Bulters— Kroon, d; J. BoeiAleijer, x.\ M. A. Kru- seman—Rubbert, d.; 4 Maart: M. W. Serno Jaakke, z.; J. AI. TrakselStrik, z. Binnenkort zal het 90 jaar geleden zijn lat vergunning werd verleend tot het aan leggen van den eersten spoorweg in Neder land, n.l. van Amsterdam naar Haarlem. Het „Vaderland" herinnert zijn lezers ér aan, hoe drie voortvarende en vooruitziende Nederlanders tot Koning Willem I het' ver zoek richtten om een concessie te verkrij gen voor dén aanleg van een ijzeren spoor weg tusschen Amsterdam en Rotterdam, of Yoorloopig als proef tusschen Amsterdam en Haarlem. Het waren de heeren L. J. J. Serrurier, R. Chevalier en W. C. Brade, die de groote toekomst inzagen van het ijzeren paard, en den len December 1835 de bedoelde con cessie-aanvraag indienden. De concessie werd hun juist 6 maanden later verleend op 1 Juni 1836. De verkregen concessie werd nu overgedaan aan een uaamlooze vennootschap „Hollandsche 'Jzeren Spoorweg Maatschappij," wat tot het gevolg had dat Chevalier geen deel wenschte uit te maken van het bestuur dei Maatschappij. Heel gemakkelijk was het verkrijgen van do concessie niet gegaan, want een door Willem I ingestelde commissie om te on derzo'»!, of in het algemeen aanleg van spoor ;en in Nederland wenschelijk was, schrijft in haar verslag van 19 April 1836, Jat wat betreft het besporen van het tra ject AmsterdamHaarlem dit wel in aan merking dient te komen, maar dat daar mede in geen levendige behoefte zal wor den voorzien. En van alle kanten kwamen Ie bezwaren aanzetten. In courantenartikels en brochures wer den alle mogelijke bezwaren breed uitge meten en zelfs de Kameis van Koophandel van Amsterdam en van Rotterdam meen den zich tegen den aanleg te moeten ver betten op grond van nadeelen, die de han del van het nieuwe verkeersmiddel zou on dervinden. En het was vooral de animosi- 'eit en concurrentie tusschen deze beide groote koopsteden, die het gezond ve-slaiid en het doorzicht hierbij parten speelden. Maar, de concessie werd verleend en 4aarbij bepaald dat het vervoer van per sonen en goederen over den spoorweg tus schen Amsterdam en Haarlem zou ge schieden door stoomkracht en niet, zooals in -de memorie die de concessie-aanvraag vergezelde was opgegeven, zoowel dooi stoomkracht als door paar'en. Bepaald werd verder, dat de spoorweg het eigendom zou blijven van de conces sionarissen of van hun rechtverkrijgenden en dat na verloop van 33 jaar, te rekenen van den dag af, waarop de weg voor liet publiek verkeer zou worden geopend, het Rijk de bevoegdheid tot naasting zou heb ben tegen uitkeering van de hoofdsom die de aanleg gekost had en de verdere gel den,, die met voorkennis der Regeering tot verbetering zouden ziin besteed. De cön- cessie bevatte natuurlijk een groot aantal bepalingen wat den aanleg en ook wat de prijzen betreft die zouden mogen worden -'eheven, «oowel van het publiek als voor de goederen. En er werd drie jaar tijd gegeven voor den aanleg en voltooiing van de lijn Am sterdamHaarlem. A'et groote plechtigheid werd de spoor weg op 20 September 1839 door de auto riteiten geopend. En den 2den werd de lijn voor het publiek openge'steld. Na deze eerste lijn werd nu het traject naar Leiden onder handen genomen en deze 'ijn werd in haar geheel geopend op 11 Augustus 1842. Het traiect tot den Haan werd 6 December 1343 'n gebruik genomen en de rfebeele lijn tot Rotterdam eerst ge- •uimen tijd later, op 3 Juni \Wl. een gevolg van de reeds vermelde moeilijkheden met 'andeigenaren. ja l-frt rlatn. Wij ontvingen het jaarverslag der Mid delbare Technische School over 1925, waar aan wij het volgende ontleenen: net cursusjaar 192419zp Degon met 287 leerlingen, gedurende het schooljaar werd 1 leerling togelaten, 18 leerlingen verlieten de M. T. S„ terwijl bij het einde van den cursus 51 leerlingen de school verlieten, 41 met einddiploma en 10 wegens niet bevor dering. De leerlingen waren afkomstig uit 59 verschillende gemeenten (82 uit Haarlem) en uit Oost en West-Indië (resp. 5 en 2). Op 31 December 1925 waren 11 leerlin gen geheel en 49 gedeeltelijk van school geld vrijgesteld; 14 leerlingen ontvingen Rijksstudiebeurzen, 1 leerling een beurs van het Gouvernement van Curasao. De bibliotheek werd uitgebreid tot 1763 deelen Door de verschillende afdcelingen werden in totaal 79 excursies gemaakt. Van de 100 leerlingen, die tot dusver het einddiploma hebben behaald, waren nog slechts 9 zonder betrekking, waarvan 2 we gens ziekte03 wijdden zich aan voortgezette; studie, 2 waren in militairen dienst, zoodat 76 in particuliere- of overheidsbedrijven waren geplaatst (o.a. bij Philips, Stork en Co., werf Conrad). In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van de commissie A, tot wering van schoolverzuim, sprak de voorzitter eenige hartelijke woorden van gelukwensch tot den secretaris, den lieer W. A. J, Bremer én tot de leden, de dames E. Vrijdag cn M. A. Duinker, die sinds de oprichting, dus 25 jaar van deze commissie lid zijn geweest. Vandaag herdacht de fa, P. Middeldorp, kleermakerij, haar 75-jarig bestaan. In de Warmoesstraat werd druk gevlagd, waar mede wel de sympathie der bewoners je gens de jubileerenoe firma getoond werd. Daarvan getuigde ook de schenking van het fraaie bloemstuk, dat de Warmoes- s.raatbewoners zonden. In den loop van den dag ontving de ju- bilaresse nog vele andere bloemstukken en cadeaux, vooral van leveranciers van de firma. Ook vele schriftelijke gelukwenschen kwamen in bij de jubileerende firma, die zeer bekend is in Haarlem en o m, expert is voor de gemeente Haarlem bet-effende de keuring van kleeding van beambten, in dienst der gemeente Haarlem. Vanmiddag zou van 24 üur receptie worden gehouden. Hedennacht is ingebroken in perceel Schoterweg 130 te Schoten, bewoond door S. B. v. W Door verbreking van een ruit In een café- leur heeft men zich toegang verschaft. VernFst worden een gouden heerenhorloge me; ketting en ongeveer 12 aan zilver geld. Door de pol tie wordt een onderzoek In gesteld. Bovengenoemde bonden hebben besloten cm bij de sluiting van de vakschool, welke zal plaats hebben op Donderdag 8 April een wedstrijd te organiseeren voor de deel nemers der vakschool, om dan na de uit spraak der Jury, korten tijd een 'tentoon stelling te houden. Tegelijkertijd zal bij voldoende deelname een wedstrijd worden gehouden voor de ge zellen, van de respectievelijke bonden. Tot 6 Maa-t is de inschrijving tot deel neming 'geopend bij den heer Beekelaar, Pieterstraat no. 3. Vandaag herdenkt de heer H. van Zonne- veldt, ploegbaas in de afdeeling Wagenma- keri; der Centrale Werkplaats, den dag, waarop hij vóór 25 jaar als wagenmaker in dienst trad. Van de di-ectie ontving hij de gebruikelijke gratificatie. Wij vernemen, dat de toestand van den Duitschen matroos Herman Hotzhn, die Dinsdagnacht in de Visschershaven viel en daarbij schedelbreuk bekwam, dezelfde is. 1 lïii"<nn> „Haaide jeloe". Brrrrrr! Als je over politiek begint ben je nog niet gelukkig. En zeker niet. als je dat doet in je kwaliteit van filmoperateur. Toch moet ik het bekennen dat ik eerder van den heer Kamerbeek een ingezonden stuk had verwacht op de één acter, „How do you do dan van een anderen geachten inzender, die zijn verontwaardiging op de vtjgende wijze tot uiting brengt. „Als abonné van uw blad las ik het Film pje. Is onze mooie Nederlanasche taal zoo arm aan woorden, dat het zoo goed als ge heel doorspekt wordt met Engelsche, Hoe weinig menschen zullen dat kunnen lezen. Ondergeteekende verzoekt u dan be leefd om aan Roel te vragen het bedoelde Filmpje te willen plaatsen, doch dan in hel Holiandsch." Inderdaad zijn er in bedoeld stukje twee Engelsche termen gebezigd, n.l. „Never mind'' en I'm ready". Roel heeft er geen oogenbkk bezwaar in gezien in o-zen gezagenden democratischen tijd met volksuniversiteiten, ontwikkelings avonden en radio-lessen, om deze, toch zeer eenvoudige termen te bezigen. Niettemin wil len we den geachten inzender gaarne uit z'n moeilijkheden helpen. „Never mind" beteekent zooveel als „nooit," maar dan no^ een beetje sterker. (Er zijn nu eenmaal van d e uitdrukkingen die voor juiste vertaling niet vatbaar zijn. „Tm ready" beteekent, „Ik ben gereed." Met How do you do" (Hoe maakt u het) zal de opmerker toch geen moeilijkheden hebben gehad, want deze uitdrukking is op 't oogenbiik bij ons even populair (beter: ingeburgerd) als destijds „Hij zeit wat!" ot „Geef mij maar rijst". Of verstaat missch en de inzender ,,Haal- dejedoebeter, zooals 't woord door onze straatjeugd wordt vermoord? „Roel", kan niet helpen dat deze Engel sche term ook een Ho'landsch stopwoord is geworden, dat is de schuld van den Hollandschen meneer, die dit Engelsche liedje op Hollandsche woorden zette, maar de bewuste uitdrukking niet kon laten schieten. Wij hopen, dat we den inzerden tevreden hebben gesteld en de zaak nu duidelijk genoeg voor hem Is, want voor schoolmeester zijn we niet in de wieg ge legd. „ROEL" Ofschoon men reeds in verschillende dee len van het land compiexverwarming heeft toegepast, waarbij dus meerdere warmte- verbru.kers hun warmte uit één daarvoor aangeiegde centrale verwarmlngs.nstal.atie ontvangen, toch heeft zich dit systeem van verwarming h:er te lande nog niet .n die mate kunnen ontwikkelen, ais bijv. in De nemarken, Noorwegen en Zweden. Zooals men weet is de installatie ook voor Haarlem in onderzoek. In hoofdzaak is dit wel daaraan te wijten dat een goede methode, het indiv.dueele warmteverbruik te bepaaen, ontbrak en in de practijk gebleken was. dat bij een com plexverwarming, waarbij iedere aanspor.ng tot zuinigheid in het warmteverbru.k afwe zig is, het brandstofverbru.k in doórsnede het dubbele is van dat bij installaties, waar bij zuln gheid diroct voordeel voor den ver. bruiker beteekent. Het in de noordelijke landen met com plexverwarming bereikte succes is wel m Hoofdzaak te danken aan de daar algemeen toegepaste warmtemeters, systeem Vigo Pe tersen, waarop ieder aangeslotene zelf zijn warmteverbruik kan aflezen, ju st op de zelfde wijze als bijv, zijn electriciteitsver- bruik op een electricite.tsmeter. Wij vernemen thans, dat in Den Haag een ccmpiexverwarming met Petersen-warmte- meters wordt uitgevoerd en wel in een z.e- kenhuis, een kerk en in een woning. Gezien de reeds elders h ermede bereikte resultaten mag men aannemer., dat thans ook hier het vraagstuk eener doeltreffende complexverwarming opgelost zal worden. Gisterenavond omstreeks 9 uur werd op het perron der H. IJ. S. M. de 52-jarige W, P. plotseling onwel en zakte levenloos in een, Een dokter constateerde den dood door hartverlamming. Het lijk werd naar dé wo ning 'van een broer van den overledene overgebracht. Omtrent het ongeluk van gisteren in de Spcarnwouderstraat meldt het politicrap port nog, dat de qo-zaak van het omvallen moet gezocht worden in den eigenaardigen stand, waarin de ladderwagen, wegens het verkeer was opgesteld. Bovendien hing J. L. te ver voorover, zoodat de ladder bij een plotselinge windvlaag omkantelde. J, I.. liep slechts eenige ontvellingen aan gezicht en enkel op. B. en W. van Haarlem brengen, overeen komstig art, 12 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van G. E. van Wilderen, weduwe van J. Groenendaal, om vergunning, ingevolge art. 55, le lid letter b dier wet, tot het verkoo- pen van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop of elders in het voorhuls en de gelagkamer van het perceel aan de Gierstraat no. 2. Dezer dagen werd het faillissement be- jindigd van W. de Vries Gzn., destijds kas sier en commissionair in effecten. Dat het een proces van langen duur was, blijkt uit het feit, dat het reeds in 1907 werd uitge sproken. In de aula van het Christelijk Lyceum wordt de eerste Aluzickavond gegeven op Maandag 8 Maart, des avonds 8 uur. Mej, Neil van Nie zal klassieke en mo derne liederen ten gehoore brengen, terwijl het orgel zal bespeeld worden door den heer H. M. Keuning te Sassenheim. oor de leerlingen der school zal hetzelfde programma herhaald worden, waarschijnlijk op Maandag 15 Maart a.s. Gisterenmiddag had op de schietbarjen in de duinen te Overveen, door tien m.litai- ren van den Vrijwilligen Landstorm, onder leiding van een sergeant-majoor, die de voor-oefeningen leidde, springoefeningen plaats. De 18-jarige G. van G. uit Schoten kwam hierbij zoodanig te vallen, dat hij een linker beenbreuk bekwam. Dr. van Beuse- kom uit Bloemendaai, verleende de eerste hulp, waarna hi; per politie-brancard naar het z.ekenhuis „St, Jcannes de Deo" werd overgebracht. Dinsdag, j.l. werd in de bovenzaal van café De Kroon voor de afd. Haarlem van de ond. off. vereeniging „Ons Belang" een lezing gehouden met lichtbeelden door den heer Dyserinck, lid van de Vereeniging tot zede lijke verbetering der gevangenen. Na een uiteenzetting van het doel en nut dier vereeniging te hebben gegeven, werd een zeer uitgebreide serie lichtbeelden ver- oond, waardoor aan de belangstellenden de gelegeneheid werd gegeven de Haarlem- sche gevangenis van onder tot boven en met al de bijgebouwen te bezichtigden. Ten einde den somberen indruk eenigs- zins uit te wisschen, werden als slot door den heer Dyserinck op het doek eenige mooie punten uit Zwitserland vertoond. Het geheel was een zeer nuttige en aan gename avond. De Haarlemsche Rechtbank deed heden morgen u:tspraakl in de zaak tegen den be steller van de firma v. Gend Loos, den 27-jarigen J, M, K„ die ervan beschuldigd werd een bedrag van ruim 16 te hebben aangenomen cp een frarco bestelling ten r.adeele van niej, K. hier ter stede. Voor dit feit had de Officier van Justitie een gevan genisstraf van 6 weken geëischt. Bekl. had evenwel pertinent ontkend, zich aan dit misdrijf te hebben schuldig gemaakt. De verdediger, mr. Bijvoet, had vrijspraak gevraagd, omdat het wettig en overtuigend bewijs "iet geleverd was. De Rechtbank sprak den besteller vrij van het ten laste gelegde, omdat het wettig en overtu gend bewijs niet geleverd was. De kippen- en eendendief. Tegen der 30-jarigen los werkman K.S., die in den nacht van 24 op 25 December te Ilpendam van twee personen kippen en een den had gestolen, had de Officier van Justi tie de vorige weelc een gevangenisstraf van 2 maanden geëischt. Thans veroordeelde de Rechtbank hem tot zen voorwaarlijke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 1 jaar. Een brutaal heerschap. Een 19-jarig jongmensch J. L. had zich oor de Haarlemsche Rechtbank te verant woorden voor niet minded dan 3 feiten waarbij hi' op listige manier van andere per sonen geld of goed had wefen los te krij gen. Alet zekeren v. C. had hij kennis gemaakt en ze waren uit geweest. Zoo onder de bedrijven had hij aan v. C. verteld, dat hij nog een boete aan de politie had af te betalen en hij nog een paar gul den noodig had. Toen had v. C .hem zijn portemonnaie voorgehouden met de woorden: „Kijk maar eens of er nog wat inzit." Bekl. nam de portemonna e. zag een briefje van 10 er in en ging met de portem -naie aan den haal. Dit was het eerste feit, dat hem ten laste was gelegd Het tweede feit betrof een palingdiefstal. Na het sluitingsuur in den avond vai 25 Januari was; bekl. gekomen aan den winkel van den wi-kelier H in de Kruisstraat. „Een pond paling",'was de vraag. De winkelier woog af, pakte in en kwam er mede aan de voordeur. „Hoeveel kost 't?" „Twee gulden." Dat was te duur. Dan maar een half pond. Het pond weid tot de helft verminderd en zoo gauw gaf de winkelier de- paling niet over, of de kooper ging met zijn buit, zon der te betalen, op den loop. De winkelier hem na. De dief volgde een ongewonen weg en liep naar het politie bureau, want, zoo dacht hii bij zich zelf, de winkelier verkoopt 'na sluitingstijd wat verboden is, dus zal hij me wel niet dur- vein volgen in het politiebureau. Maar hij had mis gerekend, want H. kreeg hem in het politie-bureau te pakken, waar de jeugdige dief direct werd ingere kend. Het derde ten laste gelegde feit, ook een palingdiefstal, was eerder gebeurd, nl. op 19 Januari. Op dien dag was hij bij den winkelier van K. gekomen om anderhalf pond paling. Hij betaalde niet, want de paling was voor den caféhouder L. die in de buurt was. De winkelier vertrouwde het en gaf zon der eenige achterdocht de paling over. De caféhouder L. wist bij navraag echter van niets. Hij had niemand om paling ge zonden. Ter terechtzitting bekende bekl, hetgeen hem ten laste gelegd was. Wat de porte- monnaie betreft, die had v, C. hem vrijwillig overgegeven. Eerst toen bekl. zag, dat er een bankbiljet van 10 in zat, ging hij met- zijn buit aan den haal. Betreffende den palingdiefstal bij den win kelier H., meende ekl. te moeten opmerken, dat hij van den broer van H. nog 10 had te vorderen. H. als getuige gehoord, zeide hiervan niets te weten. Van een dergelijke vordering was ook niets waar, volgens get. Bekl, merkte verder op, dat toen hij de paling bij den winkelier v. K, haalde, hij eerst zeide dat de paling voor v. L. was, toen de winkelier hem de paling al had overhandigd. De winkelier v. K„ als getuige gehoord, zeide aanvankelijk, dat dit zoo was, doch even later kon hij het zich niet juist meer herinneren. De Officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op, dat het derde feit niet be wezen is, zoodat bekl, daarvan zal moeten worden vrijgesproken. De twee andere ten laste gelegde feiten zijn bewezen. Bovendien is bekl. een zeer verdorven jongmensch en reeds eerder veroordeeld. Ook op moreel gebied heeft bekl. een zeer slecht verleden achter zich, ofschoon hij nog jong is. Een en ander in aanmerking nemend, eischt spr. een gevangenisstraf van 8 maanden onder aftrek van Voorarrest. Als verdediger van bekl, trad op mr. T. A. M. A, v. Löben Seis. Spr, behandelt de ten laste gelegde fei ten. Volgens spr. staat de diefstal van de portemonnaie niet meer vast. Spr. gelooft wel, dat er bij bekl. een misdadige bedoe ling voorzat, maar nu kan niet met zeker heid geconstateerd worden of dit feit een diefstal dan wel een verduistering was. Het tweede ten laste gelegde is bewe zen. Het derde echter niet, daar ook de winkelier v. K, zich niet meer de juiste toedracht der zaak kan herinneren. Wat de strafmaat betreft, spr, vindt een straf van 8 maanden voor dergelijke kleine feiten wel te veel, vooral wanneer hier ten grondslag ligt een steunen op het moreel verleden van bekl, Spr. wil geen voorwaardelijke gevangenis straf vragen, maar spr. vraagt of men be klaagde in contact wil brengen met perso nen van de reclasseering. Laat men voor bekl, de straf zoolang maken, dat met suc ces door de reclasseering aan hem kan ge arbeid worden. De uitspraak werd bepaald op Donder dag 18 Maart, Drie jeugdige dieyen. Zooals men zich nog zal herinneren, kreeg eenigen tijd geleden het restaurant van den heer Dijkstra aan den Zeeweg te Bloemen daai verschillende mhlen ongewenscht be zoek, hetwelk gemunt was op flesschen ad vocaat, liqueur port enz. Het gelukte de politie drie jongens te snappen, n.l, den 19-jarigen W. v. D„ den 17-iarigen J. F. K. en den 18-jarigen K, R. Ze hadden zich nu voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden en ze beken den den diefstal. Een luik voor een raam hadden ze open gebroken, een ruit vernield en zoo waren ze in het onbewoond restaurant binnenge drongen. De officier van Justitie eischte tegen W. v, D. 4 maanden gevangenisstraf: tegen J. F. K. 6 maanden gevangenisstraf cn tegen K. R. 8 maanden gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 18 Alaart a.s. Ben jij 't Griet? In den nacht van 27 op 28 Januari werd aan den Lisserdijk, te Abbenes in de Haar lemmermeer, ingebroken bij den veehouder v. T. De inbreker drong het slaapvertrek binnen, belichtte met een zaklantaarn het ledikant, waarin een gehuwde dochter van T. met een kindje lag te slapen en begon daarna de oo een stoel hangende kleeren te doorsnuffelen. Toen de vrouw die in middels wakker was gewonden zich in bed eariéhtte, z.ei de man terfen haar: „Zoo Griet, ben jij daar?" waarop hij het hazen pad koos en aanvankelijk niet meer was te vinden. Later werd zekere P. v. P. aangehouden, "ha evenwel alles ontkende. De dochter van T. herkende hem evenwel Pertinent als den inbreker. Fedenmorrfen werd de zaak voor de -erhtbank behandeld. Bekl, P. v. P. bleel "ntkennen, de dochter van T. hield haar hewerir-'en staande, De officier van Justitie vroeg 1 jaar ge- "anrfenissfraf. De verdediger, mr de Rb'ke vroeg vrii- rpraak en onmiddelliike invrijheidstelling van beklaagde, welk verzoek de rechtbank weigerde. De "it«oraak werd bepaald op Donder dag 18 Maart a.s. In de heden gehouden vergaderipg vat ingelanden van den Vosse en Weerlaner Pol der werd, na bespreking van de rapporten van professor Viser en van „De Holland" sche Molen", met 1 stem tegen en 6 bla-.có, besloten, den Molen te Hillegom af te breken lot op de fundamenten. Op de fundamenten zal een motor- en centrifugaalpomp worden gebouwd. Het aannemen der voorstellen van „De Hollandsche Alolen" zou den ingelanden op 400. per jaar meer zijn te komen te staan. Op dc vergadering der Middenstands centrale voor Haarlem en omliggende ge meenten op Maandag, 8 Maart 1926, zal ook nog behandeld worden het ingekomen verzoek van het bestuur der Bloemen- daalsche Middenstands,"ereeniging, inge volge art, 5 der statuten, om tot Midden standscentrale te worden toegelaten. 5% 4 'A 7% Nederland 1919 Nederland 1923 Nederl 1917 N.-L 1921 A 6% N.-L 1923 D. Holt Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend Mij „Nederland'' Scheepvaart-Unie RotterA Lloyd Paketvaut Oude Boot HolL Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Reso dito Phoenix Geconsolideerde Koa Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg, Poerworedjo 0uc|e Deli Senembab Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra - Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwel •U|l/4 'O»1/* ■031/1, 497/s 997/8 JOJ'/b 101'/, 1041/$ 46 471/4 I7D/4 167 146 196 196 00 r-t 00 f— 78 61 636 634 332 332 163 1593/, 192 l/a 191 159 1581/, 1 487/g 148 149 148 94 193 3871 3841/, >231/, 93/4 93/4 l653/4 163 152.50 152 5x/2 6 1063/4 393 387 475 399 396 330i/a 332 347 350 191 190 290 365 109 108 '461/, 146 «91/, 42 39 63/, t 4 MAART EERSTE KOERS LATERe KOERS BERLIJN 59.47 59.42 PARIJS, 9.311/, 9 32 BRUSSEL 11.36 11 34 WEENEN 33.— 35.15 LONDEN 12.12'/, 1 2.133/4 STOCKHOLM 57.— 66 85 KOPENHAGEN 64.80 64.80 OSLO t 1 c 53.15 53 l(t BAZEL s 48.10 48.07 NEW-YORK 2.493/4 ROME 1 10.07 10.— PRAAG 1 7.41 7.41 WARSCHAU

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2