- DE ZÜID-SUMATRA MISSIE - NIEUWE RÜARLEMSCRE CI01ANT Schoonmaak Tweede Elad - Donderdag 4 Maart 1 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. m STADSNIEUWS. Agenda 5 Maart Het voorstel tot verplaatsing van de Stads-Apoiheek met 2112 stemmen aangenomen. Het voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan commissarissen der Stads-Apotheek verworpen met 18—15 stemmen. De vergoedingen aan bijzondere scholen. Geen schoenen meer voor schoolkinderen. De nieuwe Schalkwijkerbrug. Een nieuwe bad- en zweminrichting. Mannenkoor Proza en Poëzie. T oonkunst-a vond. Priesters van 't H. Hart, Walenburgerweg 9, Rotterdam Hinderwet. Dienstplicht - Inspectie. BEVERWIJK. VOETGANGER. Sociëteit „St- Bavo" Haarl. Gemengd Koor Kantoorbedienden half 9 uur Bestuur Vrouwenbond 3 uur Propagandaclub „Leo XIII" 8 uur Trampersoneel 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Rederijkers 8 uur Amicifia 8 uur. St. Jozeigezellengcbouw Jansstraat 59 Recreatie-avond 810 uur Senir en Commissaris-vergadering 8 uur. Gem. Concertzaal Lezing over de Twee de Karakorum Expeditie 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- clsccs Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8914 uur f R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ,St. Bavo". Smedestraat 23. Telefoon 10G49 Alle werkdagen van 9half 1 uur, 's-middags van 35 uur. 's-avonds van hall 8—hall 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9'4 12 uur tt.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 8—9 uur. behalve Zaterdag avond. Tel i 11671 Arbeidsbeurs voer R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R.-K Bond van Ziekenverpleegsters! Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan bet Bu reau BI.weg 309. Overveen fdr C Bosch). R.-K. Leeszaal en Uitleen bibliotheek Jansstraat 49 Eiker, dag geopend van 1012. van 25 en van 7—10 uur. be halve des Maanda'gsochlends en on Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uui n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8 10 uur op Maandag- Woensdag- en Vriidag- St. Elisabeth's Veieeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 2—3 uur. Donderdags van 12 R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged.-Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, electriciteitsongevallen Tel. 10231 Roode Kruis Eerste Hulp bij Ongelukken Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). De beroemde Russische dirigent Stra- winsky, die Dinsdag voor de Haarlemsche Bachvereeniging optrad. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe^ en roode werkhanden. Dez* worden weder om spoedig gaaf, zacht ea blank door Pu ol Gisterenavond gaf het Mannenkoor Proza «n Poëzie, directeur de heer Jan Booda een concert in de Gemeentelijke Concertzaal. Als solisten traden op Mevrouw v. d. Meent, (alt) de heer Douwe Draaisma (viool) en de heer Jan Booda (piano-begeleiding). De koren waren van dat genre, zooals men meer op dergelijke uitvoeringen pleegt te ontmoeten, prettig, eenvoudig en bevattelijk. Onder de sterke leiding van den heer Booda had het koor, dat veel goed materiaal bevat, ingestudeerd het Dorschlied van W. Robert en Omhoog van G. A. Heinze. Uit den aard der zaak hebben al dergelijke liederen iets middelmatigs, iets romantieke- rigs, dat belet volkomen schoonheid te ge nieten. Maar het voordeel hiervan is, dat het grootste gedeelte van het auditorium? tevre den naar huis gaat, omdat het de muziek ge heel heeft kunnen omvatten. Daarbij heeft het koor te veel opzettelijks. Met gemak zouden de punten te wijzen zijn, waar de directeur door telkens en telkens herhalen, er eindelijk een schaduw van zijn bedoeling in heeft gekregen. Iets bijzonders daarentegen was de vlotte uitvoering van het Boerenfeest van Sem Dresden. Dit is temeer verblijdend omdat de «Componist hier het koor een alles behalve gemakkelijke taak oplegt. En de executanten slaagden er werkelijk in, iets van de echte leutigheid over te dragen op de toehoorders. Mevr, Meent is een alt met veel goede kwaliteiten. Vooral in het lage register heeft haar stem veel warmte en innigheid. Alleen is haar geluidsvolume niet groot genoeg voor de ijle ruimte van de groote zaal. De heer Douwe Draaisma gaf een zeer gave vertolking van de Introduction et rondo Ca- Pricioso van Saint Saëns., Wegens ziekte van de pianiste Mevrouw Chailley, zal a.s. Maandag op de 5e Kamer- ■Quziekavond de bekende Weensche pianist 'rof. Dr. Paul Weingarten optreden. Men 'erzoekt ons de aandacht te vestigen, dat, ciet-geabonneerden op de Kamermuziek- avonden, óók dit orkest kunnen bijwonen. (Vervolg), Wethouder HEERKENS THIJSSEN merkt op, dat de rekening van de Stads- Apotheek niet afzonderlijk kan verschijnen, omdat de Stads-Apotheek ook onder de leiding van de regenten van het Gasthuis komt. De idéé zit niet bij de regenten voor, voordeelen te halen uit de Stads-Apotheek, anders dan de gewone exploitatie. De heer VAN LIEMT is het niet met de zienswijze van heeren regenten, -je Stads-Apotheek wordt alleen in het Gasthuis ondergebracht, om de gebouwen meer eco nomisch te gebruiken. De Stads-Apotheek kan dps zelfstandig blijven. Het Gasthuis en de Stads-Apotheek moeten gescheiden blijven. De rekeningen moeten apart ge houden worden dat is veel overzichtelijker voor den raad. Meerdere kosten zal dit ook niet geven. De heer KOPPEN dient een voorstel tot aanhouding van, dit voorstel in. Spr. blijft er bij, dat deze kwestie beter te gelijk met het Ziekenhuisrapport behandeld kan worden. Nu kan zelfs het huis van den Keu- ringsdieryst niet voldoende ingericht worden voor het nieuwe doel. De VOORZITTER is van oordeel, dat hij het voorstel niet meer verdedigen kan, ais de heeren regenten van het Gasthuis de administratie van de Stads-Apotheek niet gescheiden houden van die van het Gasthuis. De heer WOLZAK merkt op, dat te dezer zake nog geen overleg gepleegd is tusschen gemeentebestuur en regenten. De laatsten zijn niet zoo gesteld op huisvesting van de Stads-Apotheek. Het Gasthuis moet niet topzwaar gemaakt worden. Toch zijn re genten bereid, huisvesting aan de Stads- Apotheek te verleenen, om een meer eco nomisch beheer der gebouwen mogelijk te maken. De rekeningen van Gasthuis en Stads- Apotheek kunnen gescheiden gehouden wor den, maar het is alleen de vraag, of het be heer in dezelfde richting gevoerd kan worden als de commissarissen der Stads-Apotheek dit tot op heden deden. Geroep „Dan is de zaak nog niet rijp." De heer GERRITSZ ondersteunt het verzoek om uitstel. Als een ander bestuur over de stichting aangesteld wordt,, wordt dit gedaan, om een beteren band te leggen tusschen Gasthuis en Stads-Apotheek. Het wordt echter niet een apotheek van het Gasthuis, maar zij moet door regenten be heerd worden naast het beheer over het Gast huis. De heer KEESEN onderschrijft de mee ning van den heer Van Liemt. Door het aanhangige voorstel wordt ook over het be heer der Stads-Apotheek beslist. Laat men deze zaak los maken van het voorstel. De VOORZITTER merkt op, dat thans alleen aan de orde is de overplaatsing van de gebouwen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt, dat de regenten van het Gasthuis wel willen overv/egen, of eenzelfde exploitatie van de Stads-Apotheek gehandhaafd moet blijven. Spr. is overtuigd, .dat bij nader overleg regenten en raad het wel eens zullen worden. Wethouder Bruch en dr. Kuenen zijn in middels ter vergadering gekomen). (Wethouder SLINGENBERG ontraadt uit stel van behandeling van het voorstel tot behandeling van het Ziekenhuisrapport. Met de overbrenging van de Stads-Apo theek hangt vooral samen de kwestie van het onderbrengen van den dienst der Duinwater leiding. Deze dienst wenscht de vrije be schikking over het gebouw te krijgen. Dat is het uitgangspunt. Als regenten het beheer oVer de Stads- Apotheek krijgen, moet daar toch een aparte administratie voor gehouden worden. Voor eventueele andere exploitatie moet een voorstel bij den raad ingediend worden. Hoofdzaak is het vrijmaken van gebouwen en onderbrengen van diensten. De heer GERRITSZ acht het te nemen besluit onvolledig. Er wordt niet in genoemd, wie het beheer over de Stads-Apotheek zul len nemen. Wethouder SLINGENBERG „Dat staat in het raadsstukje." De heer GERRITSZ zegt, dat we alleen te m'aken hebben met het besluit en daarin wordt alleen gesproken over de opheffing van het instituut van commissarissen der Stads-Apotheek. Spr. acht de zaak niet voldoende voorbe reid. Eventueel zal toch met de regenten van het Gasthuis over dè wijze van beheer der Stads-Apotheek moeten gesproken worden. De zaak moet volgens spr. nader onder de oogen worden gezien en dan kan zij in een volgende vergadering verder behandeld wor den. De heer VAN LIEMT is tegen het voor- stel-Koppen. Spr. onderschrijft de hoofd bedoeling van dit voorstel, zooals wethouder Slingenberg uiteengezet heeft. Men kan al leen die deelen van het voorstel bespreken betreffende de huisvesting van de Stads- Apotheek en den dienst der duinwaterleiding. De heer KEESEN wil dan niet behandelen het voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan de commissarissen der Stads- Apotheek. Wethouder HEERKENS THIJSSEN meent, dat dit moeilijkheden oplevert. Het voorstel kan aangenomen worden, zooals het ter tafel ligt en de exploitatie der Stads- Apotheek kan nader overwogen worden. De VOORZITTER meent ook, dat hoofd zaak is, dat het gebouw der Stads-Apotheek ontruimd wordt voor den dienst der duin waterleiding. De commissarissen der Stads- Apotheek kunnen voorloopig het beheer er over behouden. De heer VAN LIEMT stelt voor, het voorstel betreffende het ontslag aan de com missarissen der Stads-Apotheek uit het ont werp te laten vervallen. Het voorstel-Koppen wordt verworpen met 2112 stemmen. Voor de S.D.A.P. en dr. Adrian. De heer KOPPEN bespreekt het voorstel zelf. Uit het voorstel blijkt niet de tijdelijk heid van de overplaatsing, waar de voor zitter op gedoeld heeft. Er is reden tot ongerustheid omtrent de uitwerking van het Ziekenhuisrapport. Door de overplaatsing wordt veroorzaakt dat men de Stads-Apotheek een langzamen dood doet sterven. Dat is onvermijdelijk gevolg van de overplaatsing. Meer rationeel zou geweest zijn, als B. en W. eerst eeris een overzicht gegeven hadden van het meer economisch gebruik der ge bouwen. Men kan thans niet zien, waarvoor men de gebouwen wil benutten. Spr. ziel^ geen economische besparing van ruimte. Ook staat nog te bezien, of op andere wijze de verplaatsing der Stads-Apotheek een be sparing zal zijn. Ook in het Gasthuis zullen 2 assistenten aan de Stads-Apotheek ver bonden moeten blijven, terwijl het Gasthuis ruimte er voor zal moeten missen. Ook de kwestie van beheer is nog niet opgelost. Om al deze redenen betreurt spr. een te nemen beslissing, welke fataal zal blijken te zijn en daarom zal spr. tegen de overplaatsing stemmen. De cliënten zullen in de gang van het Gast huis moeten wachten op de medicijnen, welke in de Stads-Apotheek klaar gemaakt worden. Dat moet van de overplaatsing een gevolg zijn. Spr. acht de overplaatsing niet alleen voor de apotheek zelf noodlottig, maar ook voor de arbeiders. Spr. wijst op den open brief van de apothekers, naar aanleiding van wat geschreven is in het Ziekenhuis- rapport over de apothekers te Haarlem. Doch de apothekers vormen toch een kleine groep in een bepaald vak en kunnen, wanneer er geen concurrentie is, daar misbruik van maken, al zegt spr. niet, dat ze het ook zullen doen. De heer CASTRICUM informeert naar de eventueele tijdelijkheid der overbrenging. Is er mogelijkheid, dat de Stads-Apotheek over een half jaar weer overgeplaatst moet worden Wethouder REINALDA als minderheid van B. en W., merkt op, dat men voorzichtig moet zijn met overplaatsing, omdat daar mede aan de Stads-Apotheek zijn karakter ontnomen wordt gedurende de tijdelijke overplaatsing. De VOORZITTER ziet dit niet in. Over leg tusschen regenten en gemeentebestuur blijft altijd openstaan. Het gaat alleen om het benutten van gebouwen. Over de ai- of niet-tijdelijkheid der over plaatsing kan thans nog niets gezegd worden. Spr. beantwoordt verder den heer Koppen. De Stads-Apotheek kan behoorlijk onder gebracht worden, desnoods in 1, 2 of 3 Gasthuishuisjes. Tn noodzakelijke gevallen is het mogelijk, de Stads-Apotheek ook 's Zondags en 's avonds geopend te hebben. Het voorstel betreffende de overplaatsing der Stads-Apotheek wordt aangenomen met 2112 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en mej. Berdenis van Berlekom. Het voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan de commissarissen der Stads- Apotheek wordt verworpen met 1815 stemmen. Verder wordt het derde deel aldus aan gevuld, dat B. en W. voorstellen aan den raad doen tot nadere regeling van de financieele gevolgen en het beheer en tot wijziging van verordeningen. Het geheele voorstel wordt dan aangeno men met 2211 stemmen. Tegen de S.D. A.P. Overuren rechercheurs. B. en W. stellen voor,.niet aan te nemen het voorstel-Klein, om den betreffenden be- grootingspost met f 1 te verhoogen, ter be taling van controleerbare overuren voor rechercheurs van politie. De heer KLEIN licht zijn voorstel toe en klaagt er over, dat de notulen van het Georganiseerd Overleg niet aan den raad zijn overgelegd. De organisaties hebben echter haar zienswijze bekend gemaakt. Spr. hoopt, dat het kleine stukje rechtspositie voor de rechercheurs gehandhaafd zal worden, zoo als betoogd is in de vergadering van het Georganiseerd Overleg op 4 Januari 1.1. De heer JOOSTEN acht het niet juist, op deze manier de rechtspositie der ambtenaren in den raad ter sprake te brengen. De raad weet van de besprekingen in het G. O. niets en dat is een onvoldoende voorbereiding. Spr. acht het een fout, dat een raadslid dit voorstel indient, te meer, daar de organisaties iets anders willen, dan de heer Klein wenscht, althans voorstelt. Men bereikt met dit voor stel niet, wat men wenscht, want daarmede vereenigt men nog meer arbeid op zich. Men moet streven naar de compensatie van overarbeid door vrije uren. Dan bereikt men, wat de organisaties verlangen. Om deze redenen zal de S.D.A.P. tegen het voorstel- Klein stemmen. Wel vraagt de S.D.A.P.-fractie aan den burgemeester, de bestaande regeling vast te leggen in een of andere verordening of minstens een verklaring, dat de burgemeester de bestaande regeling niet zal wijzigen. De heer DE BRAAL acht het niet juist, dat rechercheurs geen overuren uitbetaald krijgen. Het gaat niet om de centen. Men vraagt bataling, om daardoor te verkrijgen, dat minder overuren gemaakt worden. Dat is in het belang van de gemeente-financiën. Thans is het mogelijk, het corps rechercheurs voor doeleinden te gebruiken, waarvoor anderen gebruikt kunnen worden. De heer JOH. VISSER (C.H.) is van oor deel, dat het ambt van rechercheurs veel werkzaamheden met zich brengt en daarvoor is de extra belooning van f 75 niet voldoende. Spr. vraagt, of het niet mogelijk is, die extra toelage wat hooger te stellen. De VOORZITTER merkt op, dat het G. O. voor de politie een adviseerend in stituut voor den burgemeester en niet voor den raad is, waarom de notulen niet zijn overgelegd. Spr. wijst er dan op, dat een rechercheur ook agent van politie is. Er is geen verschil in rang. Misschien is bij hen wat meer aus dauer vereischt, maar daarvoor krijgen zij ook f 75 toelage. Overuren worden door hen niet gemaakt. Geen een hunner werkt meer dar. 48 uur per week. Het te lang werken op één dag wordt onmiddellijk gecompenseerd door vrije uren. Spr. is bereid, mede te werken, dat re chercheurs niet gebruikt worden, als dit niet direct noodig is. De heer KLEIN merkt op dat het „re chercheur worden" als een bevordering be schouwd wordt. Het terug zetten tot straat agent wordt als een straf gevoeld. Spr. verontschuldigt een eventueele fout in zijn voorstel door de noodzakelijkheid van het haastig indienen er van. Spr. wijst er verder op, dat de superieuren het compenseeren van de overuren door vrijen tijd niet als een recht der rechercheurs beschouwen. Spr. heeft het voorstel alleen ingediend, om de rechtspositie voor de rechercheurs in deze te handhaven. Spr. wil juist een be drag van f 1 op de begrooting brengen, om het aantal te betalen overuren zoo klein mogelijk te houden. De heer'JOOSTEN merkt op, dat de voorzitter indertijd in den waan gebracht heeft, wel de notulen der Commissie van het G. O. voor de polity aan den raad over te leggen. Heeft de voorzitter dat nooit ge wild, dan had hij dat moeten zeggen. De door spr. gevraagde verklaring heeft hij niet gekregen van den voorzitter. Als hij de regeling juist vindt, kan hij toch gemakkelijk die verklaring geven. Dan weten de men- schen ook, waaraan zij zich te houden heb ben. De heele kwestie draait om de vrees, dat men de rechercheurs langer zal laten werken zonder er wat voor terug te geven. Spr. kan juist niet met het voorstel-Klein meegaan, omdat hij het aantal overuren zoo klein mogelijk wil houden. De VOORZITTER verklaart gaarne, dat hij den bestaanden toestand wil handhaven. De heer KLEIN trekt na deze verklaring zijn voorstel in. Goedkeuring balans. B. en W. stellen voor, goed te keuren de balans met verlies- en winstrekening over 1924 betreffende het complex van 52 mid denstandswoningen der Coöp. Wóning- vereeniging „Qns Dak," zooals die stukken 15 Februari 1.1. bij B. en W. zijn ingekomen. Goedge keurd. B. en W. stellen voor, goed te keuren de balans met verlies- en winstrekening per 31 December 1924 betreffende de 41 arbeiders woningen van de Woningbouwvereeniging „Zorgvliet", zooals die stukken 23 Februari 1.1. bij B. en W. zijn ingekomen. Goedgekeurd. Hierna wordt de openbare vergadering ge schorst en gaat de raad in geheime zitting. Om half 5 wordt de openbare zitting her opend. Goedkeuring begrooting. B. en W. stellen voor, goed te keuren de begrooting voor 1926 betreffende de 52 middenstandswoningen aan en nabij de Kleveriaan van de Coöp. Woningvereeniging „Onder Dak." Goedgekeurd. Afbraak perceelen. B. en W. stellen voor, terug te nemen uit het gemeentelijk woningbedrijf tegen de geschatte waarde van f 4.500 de woningen aan de Brouwersvaart 24 en 26 en de afbraak van de aanwezige opstallen te verkoopen. Aldus besloten. Intrekking vergunning. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 Januari 1926 in te trekken de besluiten van 6 November 1912 en 20 December 1916, waarbij aan de Nederlandsche Raffinaderij van Petroleumproducten tot wederopzeggens vergunning is verleend onderscheidenlijk tot het leggen en hebben van spoorstaven èn buisleidingen in den Spaarndamscheweg on der Schoten ten behoeve van de inrichting aan dien weg. Goedgekeurd. Verbetering Proveniershuis. B. en W. vragen een bedrag van f 500 aan, voor het bijbouwen van een privaat en bij komende werken in het voormalig Prove niershuis. Het crediet wordt verleend. Overdracht grond. B. en W. stellen voor, aan de gemeente Schoten kosteloos over te dragen eenige gedeelten grond nabij de Marnix-, Schoter- veer- en Akendamstraat onder bijbetaling van de kosten van aanleg van openbare werken, waarvoor zij een crediet van f 27.000 aanvragen. Aldus besloten. Vergoeding volgens de L.O.-wet 1920. B. en W. stellen voor over 1924 aan het bestuur der na te noemen bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs, ingevolge ar tikel 100 der Lager Onderwijswet 1920 de volgende vergoeding toe te kennen. School Linschotenstraat 23 f 191,25 school Florapark 14 f 2083,32. De heer SCHOLL maakt bezwaar tegen de uitkeering aan de school in de Linschoten straat. De heer CASTRICUM begrijpt niet, waarom de S.D.A.P. altijd bezwaar maakt, als het bijzondere scholen betreft. Inderdaad is het juist, dat het verzoek te laat ingekomen is, maar spr. zou het verzoek toch willen inwilligen, doch er aandacht aan willen schenken, dat dit te laat inzenden niet voortdurend voorkomt. De heer KLEIN brengt hulde aan B. en W. dat zij toch de verzoeken willen inwilligen. Spr. meent, dat de billijkheid dit meebrengt, maar is van oordeel, dat opgelet moet worden, dat niet geregeld dit te laat inzenden voor komt. Wethouder BRUCH verdedigt het voor stel van B. en W. en merkt op, dat het billijk heidsstandpunt ingenomen moet worden, dat meer en meer in de administratieve wet geving wordt ingenomen. Wethouder REINALDA vereenigt zich met het voorstel van B. en W. Spr. acht het beneden de waardigheid van den heer Cas- tricum, zijdelings een trap te geven naar de S.D.A.P. Bij schoolkwesties wordt steeds naar het recht gevraagd en in-den Haarlem, schen raad moet hij nog concrete gevallen aan wijzen, welke er op wijzen, dat de S.D.A.P- dit niet doet. Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM acht het te veel gevraagd van den raad, alle nalatigheden van schoolbesturen te laten psseeren. De heer SCHOLL merkt op, dat het alleen gaat om de wetstoepassing. In Januari 1925 had het schoolbestuur reeds zijn aanvrage ingezonden, terwijl het Kon. Besluit, dat be sliste, dat de termijnen niet fataal waren, eerst in Juli d.a.v. verscheen. Spr. is ook tegen toe kenning van vergoeding aan de school in het Florapark, omdat ook deze aanvraag te laat is ingezonden. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd met de stemmen van de S.D.A.P. (behalve wethouder Reinalda) tegen. B. en W. stellen voor, te besluiten 1. Het gemiddeld bedrag per wekelijksch lesuur per jaar, over 1924, dat ten laste der gemeente is gekomen voor het gegeven vak onderwijs, vast te stellen a. voor de scholen voor gewoon lager onderwijs op f 159.11 b. voor de school voor uitgebreid lager onder wijs op f 170.38 2. De vergoeding voor "de vakonderwij zers over 1924 toe te kennen voor ten hoog ste 95 uur voor de scholen onder Ia, en voor ten hoogste 74 109/120 uur voor de scholen onder Ib vermeld 3. De. vergoeding over 1924 voor de vak onderwijzers (essen), bedoeld in art. 102, 9e lid der Lager Onderwijswet 1920, vast te' stellen op het bedrag, zooals in een staat achter ^Ik der scholen is genoemd tot een totaal bedrag van f 28.550.90. Aldus besloten. B. en W. stellen voor I. Het gemiddeld bedrag (per leerling), voor de „kosten van instandhouding" over het jaar 1924, dat ten laste der gemeente is gebleven te bepalen' a. voor de scholen voor gewoon lager onderwijs op f 17.57, en b. voor de scholen voor uitgebreid lager onderwijs op f 30.85, met uitzondering van de school der Ver- eeniging „Instituut Oranje Nassau", aan het Nassauplein 2, ten aanzien waarvan het gemiddeld bedrag (per leerling), wordt be paald c. voor de school van gewoon lager onder wijs op f 15,38, en d. voor de school voor uitgebreid lager enderwijs op f 29,36 II. De vergoeding in de kosten van in standhouding", bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1924, vast te stellen op het bedrag, zooals in een staat vermeld is. Aldus besloten. Personeelsreserve en wachtgeldregeling. B. en W. stellen voor, aan het comité ter is 'n geheel nieuwe missie. Op 'n gebied li x Nederland bestond slechts 1 missiestatie. Direct zijn de Priesters van 't H Hart begonnen een nieuwe statie op te richten, n.l. te Palembang, 'n stad met 80 duizend zielen. Daar is nu reeds 'n hulpkerkje, maar moet thans 'n kerk gebouwd worden en deze wordt toe gewijd aan 't H. Hart. Help ons ter eere van 't H. Hart met Uw offertje deze H. Hart kerk bouwen, 't H. Hart zal er U voor zegenen. Als velen „iets" willen geven, zullen we slagen. GIRO No. 108807 Behartiging van de Algemeene Belangen van Overheidspersoneel te berichten, dat de in deze gemeente geldende wachtgeld-regeling geen wijziging behoeft, en dat een eventueele reorganisatie van de alhier bestaande per soneelsreserve eerst kan worden beoordeeld na de tot stand koming van de in uitzicht gestelde grensuitbreiding der gemeente. Goedgekeurd. Geen schoenen aan school gaande kindereu. B. en W. stellen voor, de proef, om schoe nen in plaats van klompen aan schoolkin deren te verstrekken, niet langer voort te zetten, met dien verstande, dat gehandhaafd blijve de regel om schoenen te verstrekken, desnoodig, aan leerlingen, (van alle scholen), die wegens voetgebreken geen klompen kunnen dragen. De heer GERRITSZ zou de proef op een andere manier willen continueeren. Hij zal dus tegen het voorstel stemmen. Spr. zou niet meer dan één paar schoenen per jaar en per kind willen verstrekken. Dat sluit aan bij de opvatting van het rapport- De Kiefte. De heer KEESEN is voor het voorstel van B. en W. en ontwikkelt bezwaren tegen de idée-Gerritsz. De heer BOES betreurt het ook, dat de proef in het oog van B. en W. niet gelukt is. Maar er zijn toch gezinnen, waar het schoei sel goed verzorgd wordt en dan schuilt er een opvoedende kracht in het verstrekken van schoenen. Aan de kinderen, die de schoenen verwaar- loozen, zou men voortaan klompen kunnen verstrekken. Wethouder BRUCH gaat de oorzaak van het verstrekken van schoenen na. Dit deed men juist, om niet een stempel van „arm zijn" op de kinderen te drukken. Hierbij bieden de gezinnen slechts gedeeltelijke hulp. Er zijn nog wel andere dingen, dan het dragen van klompen, welke het kind een spot en hoon van anderen doen zijn. Er wordt niet meer gecollecteerd op de scholen, om het kinderleed weg te nemen, dat het eene kind wel en het andere niets kan geven B. en W. doen al het mogelijke, om het kin derleed weg te nemen. De proefneming met de verstrekking van schoenen is echter niet geslaagd. De heer GERRITSZ acht het juist, als men toch schoenen zou kunnen blijven ver strekken aan die kinderen, van wie het schoei sel wel goed verzorgd wordt. De heer KEESEN merkt op, dat men uit gaat van het feit, dat het dragen van klompen een cachet van „arm zijn" op de kinderen drukt. Nu laat men, volgens het voorstel- Gerritsz, de eene categorie schoenen en de andere klompen dragen. Wethouder BRUCH onderschrijft, dat men dan een dubbel cachet krijgt. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 1913 stemmen. Tegen de S.D.A. P., mej. Berdenis van Berlekom, dr. Adrian en de heer Boes. Nieuwe Schalkwijkerbrug. B. en W. vragen een crediet van f55.500 aan voor den bouw eener nieuwe Schalk wijkerbrug. De heer JOH. VISSER (C.H.) is van mee ning dat de afronding der burg te peuterig is. Zijn aangenomen voorstel tot afronding der hoeken bedoelde iets anders. Is spr. niet duidelijk begrepen of is de directeur van O. W. vasthoudend aan zijn plannen Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM had indertijd de idéé geopperd, om een klein rustpunt aan te brengen. Nu heeft de direc teur van O.W. een vluchtheuvel van 20 M. lengte en 5 M. breedte ontworpen. Dat kan natuurlijk niet aanvaard worden. Maar spr. verzoekt B. en W. toch, hun aandacht te schenken aan het aanbrengen van rust punten op breede wegen. De heer KLEIN SCHIPHORST meent, dat het voorstel, de brug te bouwen met ronde hoeken, insluit, dat alle vier de hoeken rond zijn. Natuurlijk heeft de idéé van den direc teur van O. W. bestrijding gevonden, bij de Commissie van O. W. Er kunnen wel ronde hoeken aangebracht worden, als er maar een wil is. Spr. schetst het slechte ontwerpen van deze brug en hare mismaaktheid. Het is een schande, om f 50.000 uit te geven voor het maken van een dergelijke brug. Wethouder REINALDA zegt, dat B. en W. voorstellen, ronde hoeken aan de brug aan te brengen. Over de uitvoering wordt nog nader gesproken met de Commissie van O.W Op groote vlakken worden vluchtheuvels aangebracht. De brug is dubbel symmetrisch ontworpen, wat spr. nader toelicht. B. en W. stellen ech ter voor, in afwijking van het ontwerp, ronde hoeken te mak^n. De heer KLÉIN SCHIPHORST heeft aan den directeur van O.W. uitgeteekend, op welke wijze de ronde hoeken moesten aan gebracht worden. Het hoofdplan is symme trisch en nu er over de afronding gesproken kan worden, kan spr. er zich voorloopig mee vereenigen Het crediet wordt aan B. en W. verleend. Bouw bad- en zwem-in- richting. B. en W. stellen voor, te besluiten I. De afdeeling voor kosteloos gebruik der zweminrichting aan de Houtvaart te doen sloopen. II. Voor den bduw eener dubbele zwem inrichting voor kosteloos gebruik aan de Houtvaart ter hunner beschikkig te stellen een bedrag van f 131.000. Het voorstel wordt goedgekeurd en het crediet verleend. Benoemingen. Benoemd worden tot tijd. leeraren aan de Hoogere Burgerschool B met 5-jarigen cursus G. A. van Schaik en H. Uittien tijd. leeraar aan de Gemeentelijke Avond school voor Nijverheidsonderwijs L. W. P. Bianchi tijd. leeraar aan de Gemeentelijke Avond school voor Nijverheidsonderwijs H. 't Hart onderwijzeres aan school No. 19 Mevrouw' G. A. M. Walker met 18 stemmen tegen 14 op mej. Timmer onderwijzer aan school No. 2 voor buiten gewoon lager onderwijs C. Wagemaker. De zetel van Bloembollen cultuur. De heer GERRITSZ bespreekt de kwestie van de huisvesting van Bloembollencultuur. In de gemeente gaan geruchten, als zou het gemeentebestuur niet voldoende medewer king verleenen. Spr. vraagt naar den juisten stand van zaken. De VOORZITTER zegt toe, dat over deze aangelegenheid een communiqué zal ver schijnen. Tramkwesties. Mevr. VAN LOOIJ vraagt, of de Tram- directie reeds aangeschreven is over haar verantwoordelijkheid. Zoo is er 14 Februari een leege tram in brand gevlogen, maar dat had ook in 'n vollen wagen .kunnen gebeuren Ook de eenmanswagen is gevaarlijk. Wethouder REINALDA dankt voor di mededeelingen. De 2e H. B. S De heer ROODENBURG vraagt, of de totaal kosten der nieuwe 2e H.B.S. al bekend zijn. Wethouder SLINGENBERG deelt mede, dat B. en W. zich hierover nog moeten be raden. Eerlang zullen de kosten bekend ge maakt kunnen worden. Hierna sluiting. In Schoten wordt sinds korten tijd eea nieuw brandalarmeeringssignaal toegepast. De lantaarn voor de huizen, waar brand ge alarmeerd kan worden, is voorzien van eea rood-witten band. B. en W. van.Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van heden aan C. Hart te Schoten vergunning is verleend tot oprichting van een broodbakkerij, waarbij een oven en een electromotor van 134 P.K. voor -het aandrijven van een deegmachine zullen worden gebezigd op een terrein aan de Slachthuisstraat, hoek Dubbele Buurt, kad. sectie E nrs. 1659, 3296 en 3395 alle gedeeltelijk. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek plaats hebben voor de gewone dienstplich tigen der landmacht van de lichtingen 1914 en 1917. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekendgemaakt. R.K. Ziekenfonds. Gisteravond heeft de jaarvergadering plaats gehad van het Roomsch-Kath. Ziekenfonds. Precies op tijd opende de voorzitter de vergadering en heette de opgekomen leden hartelijk wel kom. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot den Hoogeerw. heer Deken Lucassen als nieuwen adviseur van hel fonds en spreekt den wensch uit, nu voot geruimen tijd voor verwisseling verschoond te zullen blijven. Daarna wordt de agenda afgehandeld. Notulen worden zonder aan merkingen goedgekeurd. Rekening en ver antwoording van den penningmeester geven een duidelijk beeld van den omzet en de hulp aan de leden verleend. De ontvangsten over 1925 bedroegen 8122.90,waar tegen over een uitgave staat van 7624.55, zoo dat rest een batig saldo van 498.15. Met het saldo van het vorig jaar en gekweekte rente wordt het saldo 736.82 in kas. In het afgeloopen jaar hebben 17 zieken ver pleging genoten in een ziekenhuis, met een totaal van 370 dagen, daarenboven is een belangrijk bedrag uitbetaald voor medicij nen, brillen enz. Het blijkt dus dat het fonds er gunstig voorstaat. Deze gunstige staat van zaken ontlokte dan ook aan een der leden het voorstel propaganda te maken en te trachten het fonds uit te breiden, tot alle R.K. die in een ziekenfonds thuis hooren. Door den voorzitter werd de toezeg- ging gedaan dit verzoek zooveel mogelijk ten uitvoer te brengen en vroeg tevens de hulp der leden om de propaganda te bevor deren. Als reden voor niet-toeireding zegt de voorzitter, wordt door Velen aangegeven dat de contributie gebracht moet worden en dat er maar één dokter aan het fonds is verbonden; dit is zeer juist, doch daar staat tegenover, dat het bestuur, eiken Zon dagmorgen gratis dat geld in ontvangst neemt en zoodoende het loon van een bode uitwint hetgeen voor de leden lagere con tributie beteekent. Dokterskeuze is er niet, want aan het fonds is een R.K. dokter ver bonden, een tweede is hier niet aanwezig. In een R.K. gezin behoort toch, zoo moge lijk een Roomsche dokter. Deze bezwaren gaan dus niet op. Laat daarom ieder lid propagandist zijn in eigen kring. In de plaats van het overleden bestuurs lid den heer Jb, Duijn wordt gekozen de heer Uitermark. De rondvraag brengt niet veel ter bespreking. Na afloop spreekt de HoogEerw. heer Deken enkele woorden tot de vergadering en zegt o.a. dat het voor hem een genoegen is advise'ur van het fonds te zijn, omdat het fonds de stoffelijke be langen der leien behartigt en de adviseur de geestelijke belangen der zieken, zoodat er altijd een prachtige samenwerking kan bestaan. Propaganda moet gemaakt worden, wie er voor in aanmerking komt en zijn geestelijk belang begrijpt dient lid te zijn van het R.K. Ziekenfonds. De Hoogeerw. spreker zegt toe, zooveel in zijn vermogen is, deze zaak te helpen bevorderen tot heil van het geestelijk en stoffelijk belang dei ziekenfondsleden. Na een dankwoord van den voorzitter werd deze genoegelijke en tevens vruchtbare vergadering gesloten met den christelijken" groet. Loop op het trottoir rechts. Volg in smalls straten bet rechfcche trottoir Sta niet stil op het trottoir, daar, waai ge het passeeren van andere voetgangers be lemmert of deze tot betreden van den rij. weg dwina' GEZONDHEIDSRAAD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5