i EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. Prof. van Hamel te Dantzig aangekomen. De Poolsche Landdag lieeft het verdrag van Locarno geratificeerd. Na een stormachtige zit ing houdt Bethien een rede, voor zijn vertrek naar Genève. In China schijnt een strijd op leven en dood ontbrand. Het einde van den burger oorlog wordt voorspeld. Onder de Radio-berichten; De interpellaties in de Fransche Kamer be treffende de valsche muntersaffaire ingetrokken. De Belgische Senaat keurt de overeenkomst van Locarno goed. De beschuldigingen tegen premier Bethien worden steeds ernstiger. Prof. van Hamel geïnter viewd door persvertegenwoordigers. Het nieuwe Noorsche Kabinet. GEM. BUITENL. BERICHTEN. De financieele ontwerpen in Frankrijk. Het eerste artikel aahgenomen. Nintsjitsj bij Briand. De valschemuntersaf faire. De samenstelling der Fransche delegatie. De Britsche delegatie. Locarno en het Haagsche Hof. De nieuwe commissaris te Dantzig. De radiotelefonie in de Duitsche treinen. De beschuldiging van Bethien door Pallavicini. Het nieuwe Noorsche kabinet. De burgeroorlog in China. FEUILLETON. KERK EN SCHOOL. Zevende eeuwfeest van St. Franciscus. Prol. t. Hamel te Danzig aangekomen. Het Nederlandsche stoomschip „Erato" ïan boord waarvan ziph de nieuwe Hooge Commissaris van den Volkenbond voor de Vrije stad Danzig, prof. mr. J. A. van Ha mel en diens echtgenobte en dochter bevin den, is gisterennacht om 1 uur te Danzig aangekomen! Woensdagmorgen om kwart voor twaalf zijn de passagiers aan wal ge stapt. Prof. van Hamel werd ontvangen door een vertegenwoo-diger van de Senaat en van dc Poolsche diplomatie. Om 12 uur kwam de Senaat van Danzig bijeen. Alle senatoren van de Vrije Stad Danzig namen aan deze bijeenkomst deel. Zonder bijzon dere formaliteiten werd prof. van Hamel door den Senaat begroet. Tumult in den Dresdenschen Raad. In den gemeenteraad van Dresden is het Maandagavond liefelijk toegegaan.' Toen de voorzitter óver wilde gaan tot stemming over een nieuw reglement van orde, brak op de banken der linkerzijde een helsch lawaai los. Men drong naar den voorzitters tafel en floot op huissleutels, terwijl de communistische vrouwelijke leden met cou- rantenhouders op de lessenaars ranselden, Tenslotte wierp een communist den voor zitter een boek tegen het hoofd, waarop de ze de politie ontbood en een algemeen tu mult ontstond. Terwijl de communist ver zekerde, dat bij den voorzitter maar even aan de' wang geraakt had, wat toch heusch zoo vreeselijk niet was, zong de linkerzijde uit volle borst de Internationale. Toen de zitting na een korte schorsing hervat werd, en de voorzitter zijn plaats wilde innemen, versperden hem socialisten en communisten den weg, terwijl een hun ner op ziin stoel had plaats genomen en de zitting sloot. De voorzitter werd door een barrikade van stoelen ingesloten. Op zijn tot driemaal herhaalde sommatie hem den •veg vrij te laten, volgde Rechts hoonge lach. De voorzitter constateerde toen het de lict van huisvredebreuk en verdaagde i et was inmiddels één uur 's nachts ge worden eindelijk maar de zitting. De veemmoorden. Men weet, da! de leider van. de zwarte rijksweer luit. Schultze en een aantal andere oemmoordenaars na hun mislukte poging n uit de gevangenis te Landsberg te ont luchten naar het huis van bewaring te Ber- i;n zijn overgebracht, waar men hen beter :on bewaken. De „Voss. Ztg." verneemt thans uit par- ementaire kringen, dat ook hier weer po gingen in het werk zijn gesteld om de veem- moordenaars te bevrijden. Men is er nog uist op tijd achter gekomen, dat een cipier van het huis van bewaring zich heeft laten rmkoopen. De man is op staanden voet ont- iagen en het parket stelt thans een ernstig onderzoek in. De burgemeester van Neurenberg, Het Oberste Landesgericht te Muncben heeft het door het O. M. in het proces tegen mrgemeester dr. Luppe aangeteekende ver let van de hand gewezen. Dr. Luppe zal nog heden zijn functie als lersten burgemeester van Neurenberg her- ratten. Het verdrag van Locarno door Polen geratificeerd. De Poolsche Landdag heeft gisteren laat n den avond, na een discussie van eenige ren in alle drie de lezingen de verdragen •an Locarno geratificeerd. Vóór stemden de regeeringspartijen met ;tzondering van de Nat. Arbeiderspartij, 'gen o.a, de rad. boerenpartijen en de chr. *t. partij. De Poolsch Chr. Nat. Partij, Uit Warschau wordt gemeld, dat het be- - uur van de Christelijke Nationale Partij voorstel van de parlementaire fractie sloten heeft herstel van de erfelijke rao- n rchie in Polen in haar program op te ne- •icn. De strijd tegen de commu nisten. )e politie heeft te Warschau een inval laan in een gebouw, waar zich een groo- communistische organisatie had geves- 'igd. Ca. 50 personen werden gearresteerd. De vergadering der mandaten- commissie. Het „Journal des Débats" zegt naar san ding- van 'de zittingen van de mandaats- •mmissie van den Volkenbond, te Rome: Uit de langdurige debatten is nog niets iinitiefs voortgekomen, doch ofschoon de '.Hingen met gesloten deuren plaats vin- rn, zijn de eiken avond gepubliceerde ommuniqués duidelijk genoeg om een ge- k aan methode in de discussie en een schien wat buitensporige nauwkeurig heid in bet napluizen der details aan het licht te brengen. De correspondent wijst er op, dat de le den der commissie, overeenkomstig haar statuten deskundigen zijn, ona.hankelijk van hun regeeringen. Zij bekleeden geen openbare functies; het zijn civielen, man nen, die zich uit zaken terug getrokken hebben, en dus den tijd hebben. Geen van hen evenwel heeft ooit eenige functie in het Oosten bekleed, en het is de vraag ot zij de Oosterlingen nog anders dan uit de literatuur kennen. Volgens den correspondent zou de traag heid der debatten de Syrische leiders slechts aanmoedigen om hun verzet vol te houden. Hij twijfelt of de Raad van den Volkenbond nog tijdig bet rapport zal ont vangen van de commissie, die nog wel tot het einde dezer week vergaderen zal. Ramek naar Genève. Bondskansel.er dr. Ramek heeft besloten te Genève de zitting der Assemblee van den Volkenbond bij te wonen, waarin de opneming van Duitschland zal worden be handeld. De Engelscbe legerbegrcoting. De minister van oorlog Worthington Evans heeft een verlaging der legerbegroo- ting met 2 millioen pond-sterling aangekon digd, voortvloeiende uit een beperking der uitgaven voor de administratie, waarbij een groot aantal accountants zullen worden ontslagen. De bezuiniging zal de sterkte van het leger onaangetast laten. De aanneming van de overeen komsten van Locarno in dc Fransche Kamer. Het „Journal", dat commentaar levert op de ratifcatie van de overeenkomsten van Lccarno, zegt dat deze een schitterend succes voor Briand is, die heeft gezien hoe alle partijen in de Kamer, behalve de uiter ste rechterzijde en de communisten, zijn buitenlandsche politiek goedkeurden. De „Ere Nouvelle" prijst de republikein- sche staats!.eden, die hun land, dat het meest is blootgesteld en het ergst geteis terd is, een eereteeken hebben verleend en gedurfd hebben den nieuwen Europeeschen geest tot uiting te brengen. De „Mat'n" schrijft, dat men in bet buiten land de beteekenis zal begrijpen van het besluit der Kamer na de uitvoerige dis cussie, waarin alle meeningen zich ver- eenigden. UH de Fransche Kamer. Ten gevolge van den langen duur der debatten over Locamo en daar de Kamer Woensdag het financieele tntwerp moet bespreken, werd de interpellatie-Blum over de Hongaarsche valschemunterszaak uitgesteld. Nadat de commissie voor de financiën het geheel der Lnancieele ontwerpen, van den Senaat teruggekomen, had aangenomen, na ze in overleg met de regeering te hebben gewijzigd, vroeg zij aan de Kamer gisteren middag met de bespreking er van te be ginnen. De Duitsche luchtvaart. Volgens de „Excelsior", zouden de be sprekingen in zake de Duitsche luchtvaart óp het punt staan tot overeenstemming te le.den, Duitschland zou gemachtigd worden transportvliegtuigen te vervaardigen, zon der beperking van kracht of omvang, onder voorbehoud van bepaalde regelingen, waar bij hun verandering in bombardementsvlieg tuigen zou worden belet. Het valsche munters-schandaal. Uit Boedapest wordt gemeld, dat, daar Pa- lavicini in de Kamer de regeering beschul digde alles van de valsche munterszaak van 25 geweten te hebben, graaf Bethien den spreker gesommeerd heeft voor het parket ziin verklaringen te herhalen. Verder wordt gemeld, dat de directeufvan de postspaarbank (die de valsche munters behulpzaam zou zijn geweest) geschorst en op half tractement is gesteld. Een rede van Bethien. Op verzoek van Bethien is de zitting van het parlement verdaagd tot 16 Maart, op welken datum hij uit Genève terug zal zijn; gedurende dien tijd zal in het belang van het land een soort wapenstilstand worden ge houden. Bethien beeft tevens in het parlement ge tracht de argumenten van het minJ"-hcids- rapport te ontzenuwen.' Hij verklaarde o.a., dat, indien hij in 1922 van het complot- Windisch Gratz had gehoord en hij niet daar tegen was opgetreden, dit .geschied was om dat graaf Teleki hem er van gesproken had als van een misukte zaak. Niettemin had hij Nadozy opgedragen op de affaire te iet ten. Misschien, zoo zeide de premier had hij gefaald, door niet voldoende aan den ernst van de zaak te hebben gedacht. Beth ien erkent dat hij willicht fouten heeft ge maakt, maar zijn geweten is gerust, hij had slechts correcte bedoelingen en indien hij niet voorzichtig genoeg is gebleken, zoo werd hij toch nooit geleid door deloyale motieven. De arrestatie van de voornaamste beschul digden, zoo beoogde de premier ten slotte, heeft plaats gehad uitsluitend op initiatief van de Hongaarsche autoriteiten. Bethien gelooft niet aan het bestaan van een be paald genootschap. Hij ging naar Genève met opgeheven hoofd niettegenstaande de perfide houding van hen, die op het laatste oogenblik beschuldigingen tegen hem uiten zonder deze met bewijzen te staven. De rede werd met luid applaus ontvangen en links met den kreet: aftreden! De oorlog in Marokko. Fransche partijgangers hebben op 1 Maart het meerendeei der dorpen opnieuw bezet, die door het oprukken der Riffijnen in het land der Mitoea waren genomen en zijn aanzienlijk voortgerukt in noordelijke rich ting tot aan de grenzen van het onderwor pen gebied. Naar wordt gemeld, bereiden de Span- jaa-den een aanval voor op de posten der Riffijnen in het gebied van Tetoean, van waar de Riffijnen de stad bombardeerden. Er zijn 12,000 man uit het vreemdelingen legioen en uit andere regimenten opgezocht om tegen de heuvelen rondom de stèd, die met kanonnen zijn bedekt, op te rukken, Voorts zijn 20.000 Riffijnen geconcentreerd om bij Targuist de achterhoede der Span jaarden aan te vallen. De vreemdelingenwetten De nota van de Ver. Staten nopens de anti-vreemdelingenwet en de petroleumwet zijn aan den Mexicaanschen gezant over handigd. Besloten Is de Mcxicaansch-Amerikaan- sche correspondentie te publiceeren. Brand in een Japansch arsenaal Een niet bevestigd bericht zegt, dat een brand in de torpedofabriek van het mari ne-arsenaal te Kocre het voornaamste deel der fabriek met het materiaal heelt ver nield. De strijd om Peking. Volgens den telegram uit Matsjang, op 40 mijl ten zuiden van Peking, aan de „Daily Mail", is een geduchte slag. door de mili- tai-e leiders in het gebied PekingTientsin begonnen, een werkelijke strijd op leven en dood.. Aan beide zijden worden tanks ge bruikt. De verliezen zijn geweldig. De slag heeft zulk een omvang aangenomen, dat hij kan eindigen met de algeheele vernietiging evan één der beide partijen, hetgeen een eind zou kunnen maken aan den burger oorlog. TREBITSCH LINCGLN-Dr. LEO TANDLER Trebitsch de vader van het gisteren ter dood gebrachte jongemensch, die, zooais weet vroeger lid van het Lagerhuis is geweest en wegens landverraad (spionnage) uit het land werd gezet, blijkt zich, kort geleden te Colombo onder den naam dr Leo Tandler te hebben opgehouden nadat hij in een klein Bcedhistenklooster had ver toefd. Hij beweerde, Oostenrijker tc zijn en van Manilla te komen, en verkreeg toe stemming van de plaatselijke politie, die zich eerst met den Engelschen Consul te Manilla in verbinding had gesteld, om zich te Colombo op te houden. De Parijsche correspondent van de .Daily Mail" meldt intusschen dat Tre bitsch Lincoln zich aan boord van de uit het Verre Oosten komende „Coblenz", van den Norddeutschen Lloyd, bevond, die Zon dagnacht te Marseille zou aankomen, waar door vrienden van Lincoln ingezameld geld gereed lag om de verdere reis naar Enge land mogelijk te maken. Het eenige wat de jonge Lincoln van zijn vader nog heeft gezien is een brief, van veertien zijdjes, waarin hij o.a, schrijft. ,Mijn zonden schijnen op jouw hoofd neer te komen en ik bid je, mii vóór je sterft vergiffenis te schenken. Indien ik een be ter vader geweest ware, zou dit niet ge beurd zijn. Ik heb dan ook verschrikkelijk spiit over mijn verleden." Eind der vorige week werden nog ver zoeken gedaan om de uitvoering van het doodvonnis enkele dagen op te schorten. HET LEVEN VAN LEOPOLD II. De jury belast met het toekennen van den door baron Ernpain gestichten prijs van 10.000 frs. voor de beste geschiedenis van het leven van Leopold II, heeit het door graaf Louis de Lichtervelde ingezonden werk bekroond. Het werk zal binnenkort in druk verschijnen. De jury was samengesteld uit prof. H. Pirenne, oud-minister van den Heuvel ba- -on van der Eist en majoor Cuvelier. DE WERELDTENTOONSTELLING IN 1930. In den Maandag gehouden ministerraad kwam nogmaals de organisatie van de we- -eldtentoonstelling in 1930, waaromtrent tusschen de groote steden oneenigheid heerscht ter sprake. Van den burgemeester van Luik was nogmaals een brief ingekomen om een deel van de tentoonstelling voor deze stad op tc eischen. Vermoedelijk zal do regeering nu bij de burgemeesters van de vier grootste steden, Brussel Antwerpen, Luik en Gent aandringen om samen naat een spoedige en bevredigende oplossing te zoeken. EEN VERGADERING DOOR SOCIALISTEN GESTOORD. Maandagavond had de „Association in- dustrielle du Centre" te Louvière (in Hene gouwen) een bijeenkomst belegd, waarop -te liberaal senator Despret zou spreken. Toen de vergadering begon, verschafte een groot aantal socialistische arbeiders zich met geweld toegang tot den schouwburg. Norf had de spreker geen vijf minuten het woord gevoerd of de socialisten bitven bij een passage, waarin hij het beleid der re geering becritiseerde, een oorverdoovenc! gehuil aan. De vergadering moest opgeheven worden. Daarna organiseerden de socialis ten eèn optocht door de stad. Vier duizend werklieden trokken achter roode vaandels loor de straten. Voor het Volkshuis werd de optocht ontbonden nadat verschillende sprekers nog het woord hadden gevoerd. DE IM- EN EMIGRATIE. In 1924 hebben zich 51.200 personen in België gevestigd. Hiervan kwamen er 15.400 'it Frankrijk, 9000 uit Nederland, 7500 uit 'talië, 3400 uit Duitschland. Het aantal uit Belrf;ë vertrokken perso nen bedroeg 32.000; 2785 daarvan vestigden zich in Nederland. 2000 DIEFSTALLEN BEKEND! Dezer dagen verscheen voor den rechter te, Breslau een man, die in den loop der laatste vijf jaar ongeveer 2000 diefstallen heeft gepleegd. De man is 40 jaar oud en had tot 1920 een schoon strafregister. Hij verklaarde nu maar eens alles met zich zelf te willen afrekenen en alle 2000 misdrijven te bekennen. Hij werd in verband met zijn bekentenis tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld, DE RECHTER-MISDADIGER JüRGENS. Bij de autoriteiten melden zich voortdu rend nieuwe getuigen met bezwarende ver klaringen tegen „Landsgerichtsdirektor" Jiirgens. De justitie ziet in het groot aantal schulden, welke het echpaar de laatste jaren gemaakt heeft, voortgezet bedrog, daar zij niet dachten aan betaling der rekeningen of teruggave van geleende gelden. De zaak zal waarschijnlijk reeds in April te Stargard voorkomen. DE RAMP TE BOULOGNE, Men herinnert zich dat de correctionneele rechtbank te Boulogne den 30en December j.l. den geestelijke de la Porte, die destijds de leiding had van de kinderen uit een kloosterschool bij Douai (waarvan er 13 bij het baden in Boulogne verdronken), vrij sprak van het veroorzaken van dood doo schuld. Er werd uitgemaakt dat de ramp te wijten was aan den plotseling opkomenden vloed en dat 't ongeluk niet aan achteloos heid van den geestelijke was toe te schrij ven. Thans, twee maanden later, heeft echter het O. M. geheel onverwacht beroep tegen deze vrijspraak aangeteekend, zoodat het proces düs eerlang nogmaals voor het Hof voorkomen zal. Volgens de „Echo de Paris heeft het O. M. zich laten beïnvloeden door de anti-clericale bladen te Boulogne, zooals de „Republicain du Pas-de-Calais'die on langs wegens beleediging van reiigieuses veroordeeld werd, en thans de vrijspraak van den geestelijke herroepen wil Zien. EEN POSTZEGELVERZAMELAAR. Voor het Assisenhof te Parijs heeft te rechtgestaan André Coudray, ambtenaar aan het belastingkantoor van Clichy, die in de jaren 1919 tot 1925 ongeveer 470.000 frs. had verduisterd. Het geld, dat de belasting plichtigen kwamen afdragen, streek hij een voudig op. Hij kocht er echter geen Fran sche staatsrente of Bons der Nationale V er- dediging voor, ofschoon de kleurige affiches in zijn bureau den geldbelegger daartoe na drukkelijk uitnoodigen. Hij had een kostbare postzegelverzameling, welke hij gestadig uit breidde door aankoopen met het geld, dat hij voor den Staat ontving. M en verwondert zich erover, dat de con trole bij de belastingen zóó onvoldoende is dat Coudray jaren, lang de fraude heeft kun nen plegen Maar nog verbaasder is men over het feit dat hij slechts voorwaardelijk tot 2 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. HET WITT» HUIS. Het dak van het Witte Huis, de officieele verblijfplaats van den president der Ameri- kaansche republiek, verkeert, eigenlijk al sedert verscheidene jaren, in zorgwekken- den toestand. Een onlangs ingesteld deskun dig onderzoek heeft aan het liclit gebracht, dat de balken van het dak zijn verschoven, zoodat een groot deel ervan thans op an dere deelen van het gebouw steunt. Leni gen tijd geleden reeds heeft men het dak ontlast door de verwijdering van een groote watertank, doch daardoor kon men het ge vaar voor instorting toch niet geheel weg nemen. Wil men het dak behoorlijk herstel len, dan is daarvoor een bedrag van 500.000 dollar noodig. President Coolidge zou echter weigeren, zijn goedkeuring te „hechten aan de uitgaaf van zoo'n groot bedrag voor her stel van het dak. Bovendien ziet hij geen kans, gedurende den tijd, dien de reparatie vergt, het Witte Huis te verlaten. Het wachtwoord, door verschillende or ganisaties van den detailhandel uitgegeven, om gisteren de winkels eenige uren te slui ten als protest tegen de telkens zwaardere 'asten, den handel opgelegd, is algemeen opgevolgd. In het centrum bepaalden de winkeliers zich veelal tot sluiting van drie tot vijf, zooals het voorschrift luidde, maar in vele buitenwii'-en waren op instignat'e van de buurtcomité's reeds 's-morgens alle winkels dicht en moest de bevolking zich haasten om zich van brood melk en andere levensbehoeften te voorzien. Alleen de ipotheken bleven hier open; zelfs de ca fe's en restaurants toonden neergelaten rol luiken. In de middenstad was de sluiting minder algemeen. De groote magazijnen bleven geopend, evenals een aantal luxe winkels. Voor die, welke gesloten waren, waren affiches aangeplakt, mededeelende, -'at aldus geprotesteerd werd tegen de le- -ugwerkende kracht der belastingen, de herziening der commercieele huurcontrac ten, de vertraging der behandeling van het wetsontwerp op den commercieelen eigen dom en den ongelüken druk der belastin gen. Een sterke politiemacht was on de heen tegen eventueele rustverstoringen. Ook voor het Kamergebouw waren maat- -egelen genomen. Afdeelingen der Garde Républicaine waren oogesteld en de hek ken waren gesloten. Nergens deden zich echter ongeregeldheden voor. Jdet communistische tegen-ontwerp waar hij een belasting van 10 tot 25 pet. werd ■'evraagd op de vermogens boven een mil lioen en de instelling van een monopolie voor den bu'tenlandschen handel, werd met 3°Q tegen 32 stemmen verworpen. Blum verdedi-tde het socialistische tegen ontwerp, strekkend tot invoering eener huitenrfewone heffing van het verworven vermogen, tot de instelling van een natio naal tabaksbureau, tot vermindering der mil'ta're uitgaven tot een milliard en tot opheffing- der stukken aan toonder. Het tegenontwerp werd met 295 tegen 188 stem men verworpen. De Kamer heeft artikel 1 van het finan cieele ontwerp aangenomen, waarbij aan de belastingschuldigen de verplichting wordt opgelegd hun inkomsten onder eede aan te geven en dit elk jaar opnieuw te doen. Nintsjitsj had gisterenmorgen een eerste gesprek met Briand. Er zal een nieuwe ge dachten wisseling op volgen. De gisteren tusschen Briand en Nintsjitsj gehouden besprekingen liepen voornamelijk over de betrekkingen tusschen Griekenland en Zuid-Slavië en over de kwesties, die in den Volkenbond aan de orde zullen komen. Aan het slot der Kamerzitting zou de da tum worden vastgesteld van de interpella ties van Blum, Fortanicr en Vaillant-Co :- niet over de gebeurtenissen in Hongarije. De interpellanten wilden, dat die onmiddellijk behandeld zouden worden, nog vóór de zit ting van den Raad van den Volkenbond om eventueel den Franschen gedelegeerden daarheen instructief te kunnen miegeven omtrent de houding, tegenover de Hongaren aan te nemen. Briand weigerde dit, eenerzijds omdat de Fransche regeering zich niet mengen mag in een zaak, die in behandeling is bij de Hongaarsche justitie, anderzijds omdat bij dergelijke bevelende opdrachten aan de Fransche gedelegeerden niet aanvaardt. Daarna werden de interpellaties ingetrok ken. Volgens een later bericht hebben de in terpellanten hun interpellaties ingetrokken, omdat zij niet wilden, dat de Fransche Ka mer verdeeld zou schijnen over een kwestie nopens welke zij volkomen eenstemmig is. De Fransche delegatie naar den Volken bond, die Zaterdagavond uit Pasijs vertrekt, bestaat uit Briand, Boncour en Loucheur. De voornaamste Britsche gedelegeerden naar de bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond zullen zijn Sir Austen Cham berlain en burggraaf Cecil. Zij zullen verge zeld worden door Sir Cecil Hurst, juridisch adviseur van het Foreign Office de heeren Lampson, Selby, Cadogan, Roberts en Ben- tinck van genoemd departement, schout-bij nacht Aubrey Smith als technisch deskun- Jige en majoor Young van het departement van koloniën, De Belgische Senaat heeft met algemee- ne stemmen de overeenkomsten van Lo- carno goedgekeurd, benevens dc toetreding van België tot de facultatieve clausule van het Permanente Hof van Internationale Justitie, Zooals uit Dantzig wordt gemeld heefl prof. Van Hamel onmiddellijk na de begroe ting in den Senaat de vertegenwoordigers van de pers ontvangen. Zijn mededeelingen konden natuurlijk slecnts een algemeen karakter dragen. Hij betoogde, dat hij als Volkenbondscommis saris te Dantzig in de eerste plaats een be middelende rol wenscht te spelen, teneinde de tegenstellingen tusschen Dantzig en Po len uit den weg te ruimen en de bestaande 'eschiilen te slechten, zonder er den Vol kenbond mee lastig te vallen. Zooveel mo- .elijk wil hij trachten dit te bereiken door ■echtstreeksche onderhandeling tusschen de oeide partijen dus zonder zelf als scheids- echter op te treden. Dringend verzocht hij ten slotte de pers hem bij zijn bemoeiingen rm alle meeningsverschillen en twistpunten iangs vreedzamen weg uit den weg te rui men, te ondersteunen. De „Danziger Zeitung" bevat vanavond een hoofdartikel onder het opschrift „Twee lelijke ooren," waarin het blad de hoop uit- preekt, c'at de nieuwe commissaris beid« martijen recht zal doen wedervaren. He' Bad waarschuwt er tegen, prof. Van Ha. nel uitsluitend te beoordeelen naar de anti Ouitsche houding die hij gedurende den oor log heeft aangenomen. Wellicht is ook hi als zooveel anderen een slachtoffer van dl aorlogspsycbose geweest en thans tot een ander inzicht gekomen. Aangemoedigd door het succes met de iraadlooze telefonie in den D-trein op het traject BerlijnHamburg, heeft de directie van de rijksspoorwegmaatschappij besloten de radioijtelefonie geleidelijk op alle spoor- •vegtrajecten in Duitschland in te voeren. Voorloopig zal men beginnen met de invoe ring op het traject BerlijnMünchen en ze geleidelijk uitbreiden over de 18 belangrijk ste lijnen, waaronder ook het traject Berlijn (annover-Bentheim en Berlijn-Hannover»- Keulen-Aken. Steeds ernstiger worden de beschuldigin gen, die in verband met het valschemunters- schandaal aan het adres van den Hongaar- schen minister-president Bethien worden ge uit. Sprekende over de vervalschingen van de Fransche francsbiljetten verklaarde graal Pallavicini: „Op grond van mijn kennis van de gebeurtenissen beweer ik, dat de minis ter-president, zoodra de zaak door de arres taties te 's-Gravenhage aan het licht was ge komen, alles in het werk heeft gesteld om de valsche munters te dekken en hun slechts 'tl zooverre heeft prijs gegeven, als hij daar toe door het buitenland werd gedwongen, Ik ben bereid deze verklaring ook buiten het parlement te herhalen teneinde den minis ter-president gelegenheid te geven een aan klacht wegens beleediging tegen mij in te dienen," Op aandrang van zijn familie heeft prins Windisch-Gratz thans verklaard het zwijgen te verbreken en hij heeft zijn verdediger, den democratischen afgevaardigde Ulain, een uit. voerige schildering van de geheele zaak ge geven. Daarin vertelt hij o.a. dat Bethien van de geheele voorbereiding der vervalschingen voortdurend op de hoogte is gehouden en dat men geen enkele belangrijke stap in deze aangelegenheid heeft ondernomen zonder eerst Bethien nadrukkelijk toestemming te hebben gevraagd. Toen het telegram uit Den Haag omtrent de arrestatie van Jancowitsj c. s. te Boedapest, was ontvangen, is Win disch-Gratz me^Bethlen en Nadosy overeen gekomen zich van den domme te houden en mocht er iets uitlekken eenvoudig alles te ontkennen. Eerst later, toen dit onmogelijk bleek, had. den Windisch-Gratz en Nadosy zich bereid verklaard voorloopig de geheele verantwoor delijkheid op zich te nemen. De president van het Storting, Lykke, heeft bij den koning de volgende ministers- lijst ingediend: Lykke, min.-pres. en buitenl. zaken. Wefring, defensie, Konow, financiën, Venger, arbeid. Christens en, justiMfc. Magelssin, eeredienst en onderwijr Morell, sociale kwesties. Robertson, hande' Baröl, landbouw. De burgeroorlog ontwikkelt zich snel. Het tweede leger van de Kwo Min- Tsjoeng (het nationale leger), dat zich in de provincie Honan bevindt, is in schier volledigen te rugtocht. De er tegenover staande troepen van Woe Pei Foe hebben Tsjengtsjau bezet. Het derde leger van de Kwo Min Tsjoeng is bij Tientsin verslagen en gedemoraliseerd, maar het eerste Kwo Min Tsjoeng-leger van generaal Feng Yoe Hsiang heeft gevechts fronten gevestigd te Matsjang bij Tientsin, bij Loeantsjan en Jeliol, De er tegenover staande troepen op de drie fronten zijn on- feveer even sterk en ontvangen verster- ingen. Zij wachtten op meer uitvoeriger bijzon- dc heden. oen verhaalde Maurice de Prévannes met fluisterende stem alles wat hij ge- i had: de in den boom gesneden letter f en het begin van de letter M. n hoe meer hij sprak, hoe grooter werd ri ;t inwendige woede, lij stond nu eindelijk immers tegenover n onloochenbaar feit. Fabienne was ont- '- <ttd, en de sporen daarvan had hij gevon-, - i op de plaats, waar hij had uitgerust. u was er immers'geen twijfel meer mo- •s lijk! Maar zijne reisgenooten schenen aan alles niet zulk een groot gewicht te -hten als hijzelf. \lleen August knikte toestemmend met 1- -t hoofd, terwijl hij mompelde: Ja, inderdaad, dat is eene zekere aan- d Hing." !k zeg u immers, dat zij leeft, en dat ik Jo zekere bewijzen daarvan heb" zei Mau de Prévannes, die zijn vaste overtuiging in zijne reisgenooten wilde doen door- J-.r.gen, „Is het dan niet duidelijk, dat zij die letters in de schors van dien boom heeft gesneden? Wie zou dat anders hebben kunnen doen?" Hij bedwong zijne inwendige woede, en vervolgde zoo bedaard mogelijk: „Ik zie wel, dat gij aan mijne woorden geen geloof wilt slaan, maar ik sta erop, dat gij mij morgen bij denzclfden tocht ver gezelt. Ik zei u immers, dat alleen de be zichtiging van het park van Retzow al die moeite van een lange reis waard is. Het is in een woord bewonderenswaardig." „Welnu, dan zullen wij u morgen verge zellen, als gij daarop zoo gesteld zijt", zei doctor Minières, terwijl hij zijn vriend de hand drukte. „Wij willen het u beloven, maar alleen raad ik je aan, je kalmte te be waren. Je ziet eruit als een half wanzin nige. En als men dat bemerkt, zou onze zaak daardoor kunnen mislukken. Het was een zeer onrustige nacht, dien Maurice de Prévannes doorbracht. Al vóór het aanbreken van den dag was hij opgestaan. Hij kon zijn ongeduld niet langer bedwingen. Hij toonde aan zijne medereizigers zijne ontevredenheid, omdat zij nog niet gereed waren, den tocht naar het meer van Retzow te ondernemen, en hij bezwoer hen, het toch niet langer uit te stellen, Doctor Minières en de inspecteur deden alle mogelijke moeite, hem tot kalmte te brengen. Maar Justin Bréjon was al bijna even ongeduldig als zijn kapitein. „Ik vrees, dat gij door dien overdreven haast de geheele zaak zult bederven", her haalde Charles Minières gedurig. En ook de inspecteur stemde daarmede in. „Gij hebt bepaald ongelijk, mijn waarde kapitein", too zei hij. „Al nemen wij ook aan, dat gij werkelijk eene zekere aanwij zing hebt gevonden, dal uw verloofde is ontvoerd, cn dat zij op het eiland van Ret- zou is geweest, of daar nog is, toch zult gij door uw ongeduld de geheele zaak doen mislukken." Het weder was dien dag niet bijzonder gunstig. Het was niet meer de droge koude van gisteren. Donkere wolken bedelden den hemel, de zon liet zich niet zien, en sneeuw vlokken dwarrelden neer. Alles was met een wit kleed bedekt. Conrad klopte aan de deur, „Zijn de heeren nog voornemens, vandaag uit te gaan?" vroeg hij onnoozel. „Ja zeker," antwoordde Maurice de Pré vannes op levendigen toon. „Wij zijn vast besloten, het eiland van Retzow te gaan be zichtigen." „Ik ben tot uwe orders, mijnheer de Pré vannes", zei Conrad in onderdanige houding. „De paarden zijn tegen het ongunstige weer bestand. Zij zijn daaraan gewend. En de slede zal met vier paarden worden be- soannen, omdat het moeilijk zal zijn, op den dik besneeuwden grond te rijden. En hoe laat willen de. heeren vertrekken? U hebt Men schrijft ons: Ook uit Nederland zal een speciale bede vaart naar Assisië gehouden worden, onder leiding der Minderbroeders-Capucijnen (Klooster Breda.) De reis duurt van 25 Augustus tot 11 September a.s. Voor de Priesters-Tertiaris sen wordt een afzonderliike plechtigheid ge houden bii het graf van den H. Carolus-Bor- romeus, franciscaansch Derde-Ordeling. Ver- der solemneele plechtigheden op den Alver, na-berg en te Assisië pelgrimage naar d« H. Margaretha van Cortona, particulier# audiëntie bij Z. H den Paus. enz. Moge ook Nederland ruimschoots deelne- men aan de wereidhulde. welke aan den Arme van Assisië gebracht wordt. maar te bevelen." „Evenals gisteren, na het déjeuner," zei doctor Minières. Conrad maaakte éene diepe buiging, en verdween. „Ja gij hebt gelijk", zei Maurice de Pré vannes. „Ik moet door mijn onrustige hou ding een belachelijke ind-uk maken. Het moet argwaan opwekken." Het is maar al te begrijpelijk, beste vriend, antwoordde doctor Minières, „Maar ge moet onzen raad volgen en ons gelooven, omdat wij den toestand meer onbevangen kunnen inzien." Een nog grootere slede dan den vorigen dag bracht onze viq» reizigers naar Retzow Maar hoewel vier zeer krachtige paarden vóór die slede waren gespannen, was rflen toch genoodzaakt, tamelijk langzaam te rijden. Het bleef voortdurend sneeuwen en de sneeuwlaag op den grond werd voortdurend -likker. Eindelijk bereikte men het meer van Ret zow. Er waren nu twee gidsen, om de reizigers 'en weg te wijzen en dc roeispanen te han- 'cercn. Met matige snelheid gleed de boot ove' et water in do richting van het eiland, da' •it de verte gezien den i druk maakte van x>n reusachtige witte vlek, Hoe eindeloos ver kwam Maurice de Pré vannes de tijd voor. die hem nog van het deel van zijn excursie scheidde. Eindelijk ging men het kasteel van Retzow binnen. Maurice de Prévannes ging de anderen voor. En hij gaf hun nauwelijks tijd om ergens te blijven staan, om het een of ander nauw keurig te beschouwen. Zóó groot was zijn ongeduld, om het park to bezichtigen. „Kom nu toch eindelijk mede naar buiten,''' zoo herhaalde hij telkens. Na rondom den vijver te zijn gewandeld, bereikte men den ingang van het doolhof. „Daar! Daar is het!" zei hij met eene stem die var. ontroering beefde, terwijl hij ziin vriend Minivres de plaats toonde, waar hij 'den vorigen dau had uitgerust, de bank, die nu met een dikke sneeuwlaag bedekt was. ,.En daar is de boom, waarop ik de letters gezien heb," „Maar.ik zie geen boom," zei August. „Ziet u dan niet, mijn waarde kapitein, dat deze bank hier alleen staat?" Charles Minières en de inspecteur zagen elkaar veelbeteekenend riai. „Dat moet een zinsbegoocheling geweest zijn,'' dacht doctor Minières bij zichzelven, „Zou hij waanzinnirt zün geworden?" vroeg 'c ittsnecteur zichzelven af. Justin Bréjon zei. "iéts, -En hij dacht ook niets. Alleen was zijn hart van groot medelijden vervuld, toen hij de smartelijke uitdrukking zag, die op het gelaat van zijn kapitein te lezen was. „Maar heb ik dan gedroomd?'' stamelde Maurice de Prévannes. „Maurice, wees nu toch verstandig, ik be- rweer het ie in je eigen belang," zei doctor Minières, die ook een groot medelijden met zijn cngelukkigen vriend gevoelde. „Gij hebt ons gisteren gezegd, dat er bij de bank, waarop ge hebt uitgerust, een boom stond waarin twee letters waren gesneden: eei F. en het begin van een letter dien gij vooi een M. hebt aangezien. Maar zie nu een> goed, en geef jezelven er rekenschap van, -lat hier geen boom staat, en bijgevolg geen letters daarin zun gesneden." „Ja, het is zoo ik moet het wel erkennen," zei de ongelukkige, terwijl hij zich wanhopig de hsnden v/rong. „Misschien hebt ge u in de plaats vergist,*' zei de inspecteur. „Er ziin in dit uitgestrekte park misschien een menigte plaatsen, die op elkaar gelijken.'' „Neen," zei Maurice de Piêvannes met overtuiging, „ik heb mij niet vergist. Het moet bier geweest zijn." Weer wisselden de politieman en Charlei Minières »on veelzeggenden blik. (Wordt vervolgd.)'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6