EMGD gfilEUWS Binnenlandsch Nieuws. t Radio-omroep. De „V erroomsching in Nederland". [Het Schild), Toeneming der sterfte aan kanker. Een algemeen Rijks wegenplan. Geen molestatie van den heer Nolens. W erkver schaffing. Mollenegels en kikvorschen. W. J. M. Michielsen. f Gemeentepersoneel op de planken. Centr. Bureau KathSoc. Actie. „Hel Familieblad". UIT ONZE OOST. Militaire patrouille overvallen. Slachtoffers van den nieuwen overval in Atjeh. Een hoffelijk politie-agent. Een broodprijzen-oorlog, Levend begraven. Een dokter-dominee. Man gebonden in een sloot gevonden. Ontvlucht. Het mijnveld Vlodrop. Een slechte weg. Rijwielpaden in het Gooi. Oplichting. Een ontmoeting met Mussolini. Overboord geslagen en verdronken. Opnieuw last van water te Dreumel. Het tekort bij de politie te 's-Bosch. Na den Rotterdamschen brand. Verbrand. Vaïsch bankbiljet van 40 x Wat voorafging aan het drama te Heerlerheide. RECHTZAKEN. Het gedienstige „Nichtje". De Hongaarsche bank biljetten-affaire. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Onder dezen titel schrijft „De Nieuwe Haa^sche Crt." naar aanleiding van een artikel van prof. Grosheide een zwarte be schouwing over de rootnsche actie onder andersdenkenden. Ofschoon het Haa'ische ïlad spoken ziet, die niet in werkelijkheid bestaan want, heusch, er vallen veel meer protestanten van het geloof af dan dat er roomsch worden hebben we toch met groote belangstelling kennis genomen van het slot dezer beschouwing, omdat de daar aangegeven methode sympathiek is en zich alkeerig toont van het „anti-papis'isch ge doe" van velen in onze dagen. Het blad schrijft aldus: „Er is maar één middel doeltreffend, dat is de onvermoeide zuivere pred'king van het Woord Gods. Allereerst in de bediening van dat Woord in de samenkomsten der Gemeente, daar moet kracht gegeven wor den om de aanvallen van Rome, openlijke en bedekte, te weerstaan. Dan is er de Evangelisatie, welke hen bereikt, die zi;n af gedoold. Juist in Noord-Holland is die Evan gelisatie dringende eisch. En beter is het zich daaraan te geven met alle kracht, dan mede te doen aan het anti-papistisch gedoe, waaraan onze tijd zoo rijk is." We verstouten ons echter hierbij een paar aanteekeningen te maken. Vooreerst is het jammer, dat er een lange beschouwing vooraf gaat, welke de lezers van het blad een rilling moet bezorgen en zeer sterk riek' naar anti-papisme. Vervolgens 'wordt dit citaat ontsierd, waar schrijver spreekt van „de aanvallen van Rome'" op het Protestan tisme. Nogmaals herhalen wij het voor de zooveelste maal, dat de actie van Rome niet bestaat in een aanvallen van het Protestan tisme laat de schrijver zelf eens gaan luisteren naar de conferenties voor anders denkenden maar louter en alleen in een uitdragen der katholieke beginselen en in een uiteenzetting van de leer en praktijk der Katholieke Kerk. Tenslotte begrijpen wij niet, dat de schrijver zoo beangst is, dat een zijner lezers katholiek zou durven worden waardoor deze blijft binnen een ethisch-hoogstaande religieuse levensbe schouwing, terwijl hij wat we toch van een waren christen zouden mogen verwach ten zich niet mèt ons allerkrachtigst te weer stelt tegenover 't 6teeds verder voort woekerend ongeloof en atheisme. Dit laatste is toch veel erger? Wil het Protestantisme zijn menschen behouden, dan moet men de geloovigen niet bang maken voor het Ka tholicisme wat alléén in een misvormde gedaante als boeman kan gebruikt worden - maar dan is de cenige methode: negatief de bestrijding van het ongeloof en positief de beleving van Christus' leer door een waarachtig en diep geloof. Vooral in Zeeland. 1925 wijst het laagste geboortecijfer aan, terwijl de sterfte even hoog bleei als in 1924. Prof. mr. H. W. Methorst schrijft fn de Tel.: Terwijl het geboortecijfer in ons land ge- leidelijk daalt en in 1925 een lager cijfer per 1000 inwoners aanwijst dan ooit bereikt is, is de sterfte in 1925 even hoog gebleven als in 1924. De drie voornaamste oorzaken van den dood zijn: ziekten der ademhalingsor ganen, tuberculose en kanker. Indien we de totale sterfte in 1924 gelijk 100 stellen, dan stierven 12,83 personen aan ziekten der ademhalingsorganen, 10,85 pe-sonen aan verschillende vormen van tuberculose en 11.43 personen aan kanker; andere ziekten bli'ven beneden de 10, De ziekten der ademhalingsorganen hou den natuurlijk verband met de weersgesteld heid en met het al of niet optreden van griep. De tuberculose-sterfte reageert op verzorging en voeding; in oorlogstijd was de toeneming bedenkelijk hoog, vooral in de steden, (gebrek aan frissche lucht en o.m. aan boter), daarna kunnen we gelukkig weer op vrij regelmatige daling wijzen. En dit nu is merkwaardig, dat, te-wijl vóór 1920 (óók tn den vóóroorlogschen tijd) de sterfte, narfr verhouding, hooger was in de steden dan op het platteland (juist anders dan bij de algemeene sterfte sedert 1900), de sterfte aan t. b, c. na 1920 in do steden méér af neemt dan op het platteland, zoodat in 1924 voor het eerst de sterfte in de gemeenten beneden 20.000 inwoners hooger is dan die in gemgenten boven 20.000 inwoners. De kankersterfte, die vrocgeï een lage-e plaats innam dan de t, b, c.-sterfte, is thans, na de ziekten der ademhalingsorganen, No. 1 in de rij. Bij deze ziekte treffen we helaas eene. hoepel geringe, toch blijvende stijging aan. Per 10.000 der bevolking stierven in de periode 190109 aan kanker 9.95 personen, in de periode 191018 was dit aantal ge stegen tot 10.89 en in 1925 bedroeg dit aan tal: 11.34. Merkwaardig is, hierbij op te merken, dat vroeger Friesland steeds bet hoogste cijfer aanwees, waarop de provincie Groningen volgde, terwijl thans de Provin cie Zeeland meer naar voren komt en in 1924 zelfs Friesland overtreft. Per 10.000 inwoners stierven aan kanker: 1901-09 1910-18 1920-24 192* Friesland 11.08 13i51 13.86 13.0f Groningen 11.20 12.07 12.41 12.05 Zeeland 10.20 11.44 12.47 13.05 Limburg 7.87 7.84 8.22 8,60 De Provincie Limburg kan er zich op be roemen, steeds het laagste cijfer van alle provincies te hpbben gehad en te hebber behouden: mogelijk een gevolg van de aan wezigheid van mijnwerkers, die naar Lim burg komen op een leeftijd, waarin deze ziekte slechts sporadisch voorkomt. De bestur envan de A. N. W. B. en de K. N. A. C. hebben een adres aan den mi nister van Wate-staat gericht, waarin zij de noodzakelijkheid bctoogen van het op- muken van een definitief plan voor het toe komstige rijkswegennet in ons land. Naar de Nieuwe Courant verneemt is het 'erucht, dat op de publieke tribune van do 'weede Kamer het play gemaakt zou zijr am mgr. Nolens te molesteeren, overdre ven. Toen de zitting gesloten werd heef' iemand gezegd: En nu de algemeene we*k staking! Een andere bezoeker schijnt daarir aanleiding gevonden hebben om de |5oliti- mede te deelen: Let op den heer Nolens Nog een ander schijnt het ook verder ver teld te Ebben en zoo moet het gerucht ir de wereld gekomen zijn, dat een plannetje gemaakt was tegen den Katholieken afge vaardigde, De ministers van Binnenlandsche Zaker «n Landbouw en van ArbaM Handel en Nii- verheid hebben de votgende cl'culairc ge zonden aan een groot aantal gemeentebe sturen: „Het heeft onze aandacht getrokken, dat in verschillende gemeenten, waar met steun van het Rijk werk wordt verschaft, de tegen werkloosheid verzekerde arbei ders, die we~kloos zijn, eerst dan bij de werkverschaffing worden tewerkgesteld, nadat zij geheel uit hun werkloozenkas zijn „uitgetrokken." Met het oog op het duidelijk voorop stellen van bet beginsel, dat het verrich ten van arbeid de voorkeur verdient bo ven eiken vorm van tfeldelijken steun, ook dien uit werkloozenkassen; met het oog voorts op de belangen der tegen werkloosheid verzekerde arbeiders, en ten slotte om ook langs dezen w<"< het zelf zorgen voor den tijd, waari men door werkloosheid zonder*inkom- n is, te bevo-deren, achten wij het vr veel belang, deze personen, zoodra zij werk loos zijn, bij een eventueele werkver schaffing te werk te stellen en hie-mede niet te wachten tot zij „uitgetrokken" zijn. Het zou door ons op prijs gesteld wor den, indien uwerzijds in dezen geest werd gehandeld. Dit verzoek geldt vanzelfsprekend al leen voor die arbeiders, die op grond van hun gezinsinkomsten en op grond van de door den eersten ondergeteekende gestel de voorwaarden, voor plaatsing bij een werkverschaffing in aanme-king komen. U gelieve den eersten- ondergeteekende te berichten, of met dit verzoek voortaan rekening zal worden gehouden. Mochten tegen inwilliging wellicht bezwaren b~- staan dan gelieve ti deze eveneens mede te deelen." De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw stelt bij de burgemeesters een onderzoek in omtrent de naleving van de Mollen-, Egels- en Kikvorschenwet. De mi nister vraagt onder meer inlichtingen om trent het vangen van mollen door personen die daartoe niet gerechtigd zijn, omt-ent de geconstateerde overtrèdingen, wat er met de huiden der gedoode dieren gebeurd is en personen die verdacht worden clande- stienen handel in mollenbuiden te drijven. Ook welke maatregelen tegen overtreding zijn genomen, In den ouderdom van 81 jaar is in Den Haag overleden de heer W. 'J. M. Michiel sen, oud-gouverneur van Sumatra's West kust en oud-ljd van den Raad van Ned.- Indië. De Nederlandsche Artisten Organisatie heeft tot den Raad van Rotte-dam een adres gericht, waarin verzocht wordt, het optreden als variété, of cabaret-artist van personeel der gemeente te verbieden. Voor gesteld wordt dit adres in handen te stel len van B. en W, ter afdoening. Dezer dagen publiceerde „De Morgen" een door ons ove-genomen bericht, vol gens hetwelk het Centraal Bureau van de Kath. Sociale Actie te Leiden, binnen af- zienbaren tijd zou worden geliquideerd. „Het Centrum" meldt thans, dat dit be richt voorbarig en onjuist is. Voorbarig, om dat er nog geenbesluit, hoe dan ook, is genomen. Onjuist, omdat de besprekingen niet betreffen een liquidatie van het Cen traal Bureau, maar een reorganisatie, welke een inkrimping van werkzaamheden en een bezuiniging zouden ten gevolge hebben, Wij ontvingen het eerste nummer van „Het Familieblad'', halfmaandelijksch tijdschrift voor het huisgezin, waarvan redactie en ad ministratie gevestigd zijn Heerengracht 375, te Amsterdam. Uit Koetaradja (Atjeh) wordt door Aneta gemeld: Een patrouille van hier, welke Maandag avond te Kroeëmgoatai in het landschap Troemoen (oriderafdeeling Singkil West kust van Atjeh) overnachtte,- werd door een bende van dertig man overvallen. Bijzon derheden ontbreken. Dinsdagavond vertrok ken van hier de kolonel der Infanterie G. W. Manzee en de resident ter beschikking van den gouverneur van Atjeh, de heer Ca- ron, (kortgeleden te Koetaradja terugge keerd) per s.s. „Bellatrix" derwaarts. Drie dooden en vijf gewonden te Singkel aangebracht. Nlder kan worden gemeldj dat de overval op de patrouille geschiedde op de grens van Bakongan. Het hoofd van het plaatselijk be stuur te Singkel is met kapitein Van Eek en vier detachementen derwaarts vertrokken. Twee ontkomen militairen meldden aan vankelijk, dat alle anderen waren afgemaakt, doch thans zijn te Singkel aangebracht een zwaar getvonde, Wier 'lichtgewondep en drie dooden, onder wie sergeant Grunefeld Deze overval geschiedde in het Westelijk deel van Atjeh, een afdeeling van het ge west, waar sporadisch nog wel een o-'erval voorkomt. Het is het minst gepacificeerde deel. Zeg, zeide een hoffelijk politie-agent tot ene voorbij fietsende jongedame, wanneer >en je jarig, dan zal ik je eens een fiets- antaarn cadeau doen want je rijdt maar "■teeds zonder licht. Dit is nu eens geen ian- asle, doch deze waarschuwing in den noest beleefden vorm werd gedaan in een lorp niet zoo heel ver uit de buurt van 'en Haag, zegt de Resb. Te Roosendaal is onder de bakkers een 'iroodprijzen-oorlog uitgebroken, waarvan de 'luismoeders profiteeren en de kleine bak kers daarentegen de dupe worden. Maandatf werden plotseling door enkele bakkers de prijzen van 20 ct. per 8 ons ver laagd tot 17 ct., terwijl, een ander den prijs tot"l5 cent verlaagde: en. eergisteren, Dins dag waren er re.eds bakkers die hun brood prijs op 13 ct. hadden gebracht. Men meWt uit Vlissingen: De gemeentewerkman B. Werkzaam in een put voor de rioieering aan de Hendrik straat werd onder den grond bedolven. Na uitgegraven te zijn, bleek hij reeds te zijn overleden. Als bijzonderheid vermeldt de Stand,, dat de Ned. Herv. predikant te Thesinge (Gron.), Ds- K. Hendriks slaagde aan de universiteit te Groningen als arts. Hij is dus nu dokter-dominee, misschien ais zoodanig wel een unicum in ons land. Deze dominee is tevens in het bezit van de akte Boek houden. Wie zijn aanvallers waren wist hij niet. Dinsdagmorgen werd door een surveillee- rend rijksambtenaar aan een afgelegen weg op eenigen afstand van Delfzijl in de sloot gevonden een man, die bleek gebonden te zijn. Nadat hij op het droge was gebracht werd hij voorloopig in een nabij zijnde wo ning ondergebracht, waarna dp politie werd gewaarschuwd. De man, Otto Wiedicke genaamd, deelde mede, dat hij stoker was en te Hamburg woonde. In den avond van 1 Maart was hij ten 6 uur met de „Vooruitgang", een stoom boot op Emden, van daar gekomen. Hij was voornemens door te reizen naar Rotterdam, ten einde aldaar te trachten een boot te krij gen. Echter heeft hij alhier eerst verschillen de café's bezocht, aanvankelijk in. gezelschap van 2 personen, waardoor hij onder den in vloed van sterke drank kwam. Later in den avond is hij de straat'opgeloopen. Hij heeft toen aan een tweetal lieden gevraagd of zij hem ook nachtverblijf konden verschaffen, aangezien hij volgens zijn bewering geen on derdak kon krijgen in een café. Deze perso nen moeten toen hebben aangeboden hem onderdak te geven, waarna hij met hen is meegegaan. Toen zij buiten waren gekomen, hebben ze den stoker neergeworpen en hem aan handen en voeten gebonden met een vaneen gescheurde zakdoek. Daarna werd hel slachtoffer van 3 biljetten van 50 Mark beroofd., Onmiddellijk heeft de politie de beide per. sonen opgespoord, die in den vooravond met den stoker gezien waren. Zij ontkenden iets zij met den aangevallene geconfronteerd wer- met de berooving uitstaande te hebben, Toen den, verklaarde de laatste niet door deze beide personen te zijn aangevallen. Bij een nader onderzoek zijn geen aanwijzingen tegen hen gevonden. Het slachtoffer kon omtrent zijn belagers weinig inlichtingen verstrekken. Hij is voorlpopig in een gemeentegebouv- ondergebracht. Uit de Rijksklinieken te Utrecht is dezer dagen een Duitsche- ontvlucht, die eenigen tijd geleden te Zutphen veroordeeld is ge worden ter zake van inbraak te Lochein gepleegd. Te Zutphen werd hij ziek en hij is toen naar Utrecht vervoerd om in de rijksklinieken te worden opgenomen. Hij heeft kans gezien deze inrichting te ont vluchten en is nog steeds zoek. Men doet alle moeite om hem te vinden. De eerste boring in het mijnveld Vlodrop zal, volgens de L. K., uitgevoerd worden nabij h&t klooster der Eerw. Paters Fran ciscanen te Vlodrop; de tweede boring vermoedelijk in de buurt van grenspaal 389. Men verwacht groot succes van deze bo ringen. De aanneemster der diepboringen is de Soc. An. Foraky te Brussel. Als gevolg van oneenigheid in hel be stuur, belast met het beheer over den weg Nieuwersluis—Ter AaMijdrecht (ge naamd de Ter Asche Zuwe) heeft dit Col lege de wegwerkers op dezen weg ontsla gen en wordt er aan het onderhoud hiervan niets meer gedaan. De weg is daardoor zoo slecht geworden, dat het verkeer zelfs eeni- ge dagen geheel gestremd is geweest en het is te voorzien, dat wanneer hier niet spoe dig wordt ingegrepen, deze we, welke deel uitmaakt van dc hoofdverbinding Utrecht- Haa-lem voor lanen tijd geheel onbruik baar zal worden. Naar aanleiding hiervan heeft de wegen commissie aan Gedeputeerde Staten van Utrecht verzocht zijn bemiddeling te verlee- nen opdat in dezen onhoudba-en toestand spoedig verbetering zal worden gebracht. De vereeniging voor aanleg en onderhoud van rijwielpaden in het Gooi- en Eemland heeft aan den gemeenteraad van Bussum verzocht haar een subsidie te verleenen in de kosten van dert aanleg van: een pad, dal een verbinding zal 'vormen tusschen het pad Bussum—Laren en het pad Crai- loschebrug-Crailo; een pad, dat een verbin ding zal vormen tusschen het pad Crailo- sche brugCrailo en den straatweg Hilver sumLaren; een pad van den st-aatweg HilversumLaren, aansluitende op het be staande pad nnar Baarn, een pad, hetwelk een verbinding zal vormen tusschen het pad Zwaluwenberg—Loosdrechtscheweg en de vaart Hilversum's Graveland ter hoogte van de Steenenb-ug door het Corverbosch naar het Spanderswoud. B. en W. stellen voor daarvoor een subsidie van 1000 te verleenen. Na het optreden van eenige artisten in Zomerzorg te Leiden op Zondagavond heeft iemand met een valschelijk onderteekend briefje eenige koffers, waa'ïn muziekinstru menten ter waarde van ongeveer 400 wa ren geborgen en die aan deze artisten toe behoorden, weten mee te krijgen. Eerst Maandag werd bet geval ontdekt. De zaak is in handen van de politie gesteld. In de laatst verschenen aflevering der „Annanalen van O. L. Vr. v, h. H. Hart (Tilburg) treffen wij het volgende interes sante schrijven aan van een Italiaansch missionaris van Nieuw-Guinea: Onder al de zaken, die in mijn hut zqn opgestapeld", aldus de missionaris, pater Coltré, „bev nden zich een fiets en een prachtig zadel. Waar vandaar komen die. Ja, dat is een interessante geschiedenis. Bij mijn pr.esterwijd'ng had ik ook een fototoestel ten geschenke gekregen. Op een moo'en dag moest dat geprobeerd worden natuurlijk. Maar waèr zou dat het beste gaan? Bij de v lla Pamphili (te Rome), dat spreekt vanzelf! daar zijn pracht'ge ver gezichten en..*, kan men zich een schooner achtergrond denken? Ik sloot mii dus oo een achtermiddag bij de jongens van het Klein Liefdewerk aan en hield bij een heerlijk stuk we.land stil om rond te zien naar het beste voorwerp, waarop ik mijn objectief kon loslaten.... Opeens klinkt van rechts paardengetrap pel, een ruiter komt in volle vaart aan rennen. Maak plaatsl Maak plaats! Het is Mussolini! Ik maak voor heel de wereld geen plaats en terwijl het paard in gestrekten galop over mij heen scheen te zullen rennen, plaats ik mij er ju.st vóór en roep: Halt! Het was werkelijk Mussolini zelf! Excellentie, zeg ik, een klein oogenbl kje alsublieft. Ik moet nl. mijn toestel pro be eren! De dictator, verstomt van zulk een ver metelheid, houdt werkelijk in..-. Zeker, Eerwaarde, zeker!..,. Die ver vloekte fotografen volgen je overall Ik richt mijn kodak De plaat is klaar. Zooi.Opgelet! Het paard beweegt zich iets, maar 't is te laat/ Klaar, Excellentie, dank u zeer! Geen dank, Eerwaarde. Maar ik hoop later ook een afdruk er van te krijgen..,. Natuurlijk!.... Een buitengewoon toe stel, dat.... Mussoline geeft zijn paard de sporen en .k ga op een draf naar huis. Vlug natuurlijk 'de plaat ontwikkeld! De hemel stort boven mij in!.... Van Mussolini geen spoor!.... Alleen een stuk staart staal op de plaat, een stuk uaardenstaart. En voor zulk een foto heb ik mijn leven op het spel gezét!. Maar de geschieden^ is nog niet uit! Had ik Mussolini zijn paardenstaart thuis gestuurd, dan had hij mij m het gunst.gste geval een porti ric nusolie laten bezorgen. Ik deed het dus anders. Ik nam een foto van mezelf stuurde hem die met het vol gend schrijven: „Excellent e het is heelemaa] mis geioo- pen, volkomen mislukt! Wijl ik U nu Uw eigen portret niet kan sturen, sta mij toe het mijne hierbij in te slu ten als een klein aandenken aan mijn vertrek naar de Missie, ik ben nl. Missionar.s en ga naar Nieuw- Guinea. Als mijn aandenken U bevalt en U mij Uw welwillendheid niet wil onthou den,, zoo veroorloof mij tegelijk een prac- tisch voorstel te doen. In de missie zou ik gaarne een stevige fiets, 'n militaire f ets hebben, voor 'n mede broeder, Pater Vitale van Gidone, de daar reeds 37 jaar is. Ik zelf houd mij liever bij een paard. En wijl bat hart' van een missio naris ook in verre gewesten nog voor zijn vaderland siaat, had ik ook nog graag een lialiaansche vlag". Ik vervoegde mij aan het paleis Chigi, gaf den brief aan een portier en g ng naar huis Twee weken waren al voorbij en nog geen antwoord! Ik dacht al bi) me zelf: In welke kast zou mijn bref wel zijn blijvenl ggen? Maar op een blamage meer of minder komt het ook niet aan! Daar komt na een derde week op een dag een onderofficier van het tweede Bersaglieri-regement en brengt mij op bevel van den Min sier van Oorlog, een mllitare fiets. Den volgenden dag komt een sergeant van het 13de regiment veldartillerie mij een prachtig off cierszadel overhandgen. Nog drie dagen later meldt zich een soldaat van het commissariaat aan de Sap neza met een groote vlag en verontschuldigt zich over de vertraging: Er was niets te krijgen: de Minister moest naar Turijn schrijven, daar er in Rome geen enkele voorradig was!...." Te Vlaardingen ié bericht ontvangen dat op 28 Februari j.l. op het stoomschip „Rot terdam" N. A. S. M.), overboord geslagen en verdronken is Ary Zonne, wonende aldaar, in de Arnold Hoogvlietstr. 13. De ongelukkige was 31 jaar oud. Hij laat een vrouw en drie jonge kinderen na. Door bet welwater van Maas en Waal is het vloedwater te Dreumel weder geotegen. Verschillende woningen, die door terugk le rende vluchtelingen weder betro.cken waren, moesten worden ontruimd. Na afhandeling der agenda heeft de burge meester van den Bosch, den Raad aldaar me degedeeld dat het rapport.van den gemeen telijken accountant, die een volledig onder zoek naar het tekort bij de politie heeft in gesteld, is ontvangen en ter visie van de raadsleden wordt gelegd. Het rapport moet echter als vertrouwelijk worden beschouwd. Het staat intusschen vast, dat het tekoit 8225.54 bedraagt. Tevens is gebleken dat het tekort is ontstaan op het commissariaat van politie. B. en W. zijn tot de conclusie gekomen, dat de commissaris, als hoofd der politie voor dit tekort aansprakelijk is. Deze heeft reeds aan B. en W, bericht dat hij zoo spoedig mogelijk het tekort zal terugbetalen, niet omdat hij geld van gemeente wederrech telijk heeft weggenomen, hetgeen hij met be slistheid ontkent, maar omdat de commissa ris gevoelt dat hij voor de gelden Verant woordelijk is. Een nader onderzoek ingesteld. Ten einde den burgemeester als hoofd der pol.tie voor te lichten, heeft het col lege van hoofdlieden der brandweer te Rot terdam een nader onderzoek ingesteld naar het gebeurde bij den brand aan de Noord- blaak, waarbij mevr. Birkhoff en haar twee kinderen om het leven kwamen. De hoofd lieden hebben daarom alle personen, die hulp hebben geboden en bi) het u.tbreken van den brand tegenwoordig waren, ge hoord en de afgelegde verklaringen opge nomen in hun rapport, dat den burgemeester zai worden aangeboden. Te Leiden heeft de 16-jarige Elisabeth G, een ketel kokend water over het l.chaam gekregen. Zij is met ernstige brandwonden overdekt naar het Elisabethsgaslhuis ver voerd. Op het Postkantoor te Vlissingen werd een bankb.ljet van 40 ia betaling gegeven, dat valsch bleek te zijn. Een der verslagenen blijkt in den rug getrciien. In verband met den gepleegden dood slag in het café „Bergerode" te Heerler heide, heeft een politie een nader onder zoek ingesteld, waarbij gebleken .s dM herbergier C. een week te voren ook reeds mensphen, die zijn café n'et wilden ver laten, met zijn revolver bedreigd en een'ge schoten in de lucht gelost heeft. De mijn werker H. M., Dijgenaamd „de lange Huib moet toen daarbij gedreigd zijn geworden door den herbergier en in verband h.er- mede gezworen hebben den herbergier te zullen dooden. Bij het sectie-onderzoek is voorts komen vast te staan, dat een kogel een der slacht offers in den rug heeft getroffen C. zou op last van den rechter-comm.s- saris heden vrijgelaten zijn doch de officier van Justitie te Maastr.cht, heeft in ver band hiermede termen gevonden, C. voor loopig in verzekerde bewaring te houden. Wat zij onder schoonmaken verstond. Het was juist in de dagen dat de waters nood in de omgeving van Roermond danig had huis gehouden en de bewoners in het zoo zwaar geteisterde gehuchtje De Weerd allerwege doende waren hun huisje, voor zoover dit nog mogeli)k was, van de zware modder- en kleilaag te ontdoen, dat een oudje, zekere C. Rutten, uit De Weerd, be zoek ontving van een 18-jarige jongedame. Ze kwam uit Wessem, vertelde ze, en ha re ouders hadden haar gestuurd om tante, die al oud werd en deze vroegtijdige schoonmaak misschien niet meer zoo goed kon verrichten, een handje te komen hel pen. f Begrijpelijkerwijs keek het oudje verwon derd op. Ze had weliswaar familie in Wes sem, maar wist niet, dat zij ook nog dit nichtje had. Het meisje sprak echter zoo beslist, dat de oude vrouw geen argwaan had. Er werd den heelen namiddag flink gewerkt en toen bet avond was geworden, besloot het gedienstige nichtje weer huis toe te gaan. Toen zij echter eenigen tijd was vertrokken, vermiste de oude vrouw 'n briefje van 60. Het oudje kreeg toen argwaan en besloot ten slotte de zaak in handen der justitie te geven, welke een onderzoek instelde, waar bij al spoedig aan het licht kwam, dat ze het slachtoffer was geworden van een handige oplichlster, welke in geen enkelen graad fa milie van haar was. Het was de 18-jarige M. S., uit Roermond, die sinds eenigen tijd de ouderlijke woning had verlaten en thans wegens diefstal terecht stond. Het O. M., waargenomen door mr. dr. P. Rieter, achtte een strenge straf noodzake lijk, Het z.g. „nichtje" hoorde 8 maanden, met aftrek van bet voorarrest, tegen zich eischen. Uitspraak over 14 dagen. Inzake de Hongaarsche bankbiljettenaf- faire verneemt de Tel. nog, dat Zaterdag j.l. dc directeur van het Cecboslovaafesche Bureau van Falsificatie te Praag te Den Haag is geweest, naar aanleiding van bet feit, dat men in Cechpslowakije meende, volgens de foto's, in Jancovics den man te herkennen, die in 1921 te Karlsruhe ge tracht heeft, bij een bank valsch Cecho- slowaaksch geld in betaling te geven. Daar de directeur van het bureau van Falsifica tie hieromtrent in Nederland geen zekerheid kon verkrijgen, vertrok hij direct weer naar zijn land. Voorts verneemt het blad nog, dat het proces tegen de drie Hongaren, dat, zooals bekend, heden, Donderdag, voor de Haag- sche rechtbank zal woMen behandeld, ver tegenwoordigers der Hongaarsche, Fransche en Cechoslowaaksche legaties en van de Banque de France aanwezig zullen zijn. De belangstelling van de zijde der Neder landsche en buitenlandsche pers is zoo groot, dat in ove-leg met den president der rechtbank en de journalisten-organisaties speciale maatregelen zijn getroffen, om in de betrekkelijk kleine rechtzaal het leger verslaggevers te kunnen bergen. ASSEN, 3 Maart. Paarden. Aangevoerd 416 stuks. Ruinen 200400, merriën 200 450; enters 50—150; veulens 50100; slachtpaarden 80175. Vee. Aangevoerd 240 koeien, 11 Fr. scha pen, 14 drachtige varkens, 2 gustevarkens, 2 loopvarkens, 7 geiten, 923 biggen. Stieren 60—150; vete koeien 150300: kalf- koeien 250350, melkkoeien 225325; gustekoelen 189—240; vaarzen 200280 pinken 120190: kalve-en 4075; Fr. schapen 2030; drachtige varkens 80 125; gustevarkens 77.5090; loopvarkens 2027; geiten 716; biggen 1821; Londensche varkens 0.88-0.90 per k.g. ENKHUIZEN, 3 Maart. Zadenpeulvruch- len. Grauwe erwten 2833.50; bruine boonen 15.5023 per h.l.j bruin mosterd zaad 3841 per 70 k.g.; maanzaad 37.50 karwijzaad 11.50, beide per 50 k.g. HOORN, 3 Maart. Varkens. Aanvoer 47 varkens, vette- 0.860.90; Londensche 0.88—0 92; zouters 0.83—0.85 per k.g. (schoon). Handel goed. Eierenveiling. Kipeieren, wit 5.506.30 bruin 6-6.50. Aanvoer 30225 stuks, eendeieren 5.806.10 per 100 stuks. Aan voer 2313 stuks. MAASTRICHT, 3 Maart, Botermijn. Aan voer 24.975 k.g. Prijzen: hoogste 2.37, midden, 2.30, laagste 2.18. VOLENDAM, 3 Maart. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 240.000 eendeie ren 5.956.30 en 8500 kippeneieren 6 6.05. WIJK BIJ DUURSTEDE, 3 Maart. Fruit. Roodjes 1013 ct., kluskes 1725 ct. zure appels 1618 ct., armgaarden 1825 ct., goudreinet 283C ct., benders 1419 ct., campagne 20—26 ct., gemengd zoet 11 —14 ct., huisman 1017 ct., bellefleur ex tra 2630 ct., idem le s. 20—25 ct. p. k.g. AMSTERDAM, 3 Maart. Aardappelen. (Bericht v. d, mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte 4—4.25, id. blauwe 3.40—4, id. Eigenheimers 2.75—3.25, id. bravo's 3.50 —3.60, id. roodc star 2.903.10, id. blauwe Eigenheimers J 33.20, Frische borgers f 2.753, id. blauwe borgtrs 2.903 Zeeuwsche Eigenheimers poters 2.502.70 id. blauwe poters 22.10, id. bonte pote- I 2.25—r2.30, id. roodorpoters 2.102.40 Drentsche Eigenheimers 22.50 per hl Wi-rter Malta aardappelen 1112 per 100 kg. AMSTERDAM, 3 Maart.\Vee. Ter vee markt weren heden aangevoerd: 206 vette kalveren le qual. 110124 ct., 2e qual. 90 110 ct., 3e qual. 80890 ct. per kg. leven" gewicht; 139 nuchter kalveren 816, 530 varkens, Hollandsche lc qual. 105106 ct. (enkele boven noteering), 2e qual. 104105 ct., vette varkens 101—103 ct. per kg. slacht- gewicht. AS^EN, 3 Maart. Eieren. Op de markt van it V.P.N. waren aangevoerd 144.500 stuks. °rm 0 5750 pci 100 stuks. ROERMOND, 2 Maart. Eieren. Aanvoer 3.000.000 stuks. Hoogste oriis f 7.30. widdel- priis 6.65, laagste 6; kleine eieren 5.30 5.90; eendeneieren 6.507,30. VRIJDAG, 5 Maart. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 en 7.30 Po- litieber. 6.30—7.30 Herhaling van de le en 2e Duitsche les, door den heer Edgar Grtin, Duitsch leeraar van den H. D. O. 7.45 en 10.00 Persberichten 8.10 9.10 Lezing van het Nut v. h, Algemeen, spreker: de heer Herman Poort. Onder- werp: een overzicht der Nederlandsche literatuur van de middeeleeuwen tot be den. 111. Joost van den Vondel als lyri cus en als drama-dichter 9.1010.30 Concert door het versterkte H, D. O.-or kest, o. L v; Fr. Lupgens. Solist: Nico Treep, viool, o.m. vioolconcert van St. Saëns en Largo van Handel. DAVENTRV, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerber. 11.201.20 Het radio-kwar tet en solisten (contra alt, tennor, viool) 1.302.20 Tijdsein, lunchmuziek. 4:05 concert door de People's Society Het Kinsey strijkkwartet 5.05 Vocaal concert, M. Wintc, sopraan, M. Silva, pinao 5.35 Kinderuurtje 6.20 Con cert van de Ideaal home exhibition. 6.50 Muziek. 7.C0 Lezing: How to read a prospectus. 7.13 Uittreksel uit de radio-bladen 7.20 Tijdsein Big-Ben, weerber., nieuws. 7.45 Pianopreludes van Bach 8.00 Een kwa-tiertje in een filmfabriek. Opname van de „Wirlpool" 8.20 De Kreutzer sonate van Beethoven voor piano en viool. 8.55 Teekenles 9.20 Orkestconcert 9.45 Volkslied, jes door zangduo 10.20 Tijdsein, weer ber. nieuws. Lezing: What science owes to glass. 10.50 Vioolconcert. 11.20 1.50 v. m. dansmuziek. PARIJS „RADIO—PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Pa-is (piano, viool, cello) 2.05 Nieuws. 5:35 'Jazzmuziek 8.5010.20 Orkestconcert. KONINGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 7.50 Causerie: DeutscheFrauenlvrik 8.209.20 Orkestconcert. E. Schontek vertelt jagerlatijn. 4F. Drissen, bariton, Hoo-nkwarlet. 9.5011.20 Dansmuziek. BRUSSEL,262 M. 8.20 Orkestconcert 8.50 Spörtcauserie. 9.05 Phonograph- muziek. 9.20 Nieuws. 9.30 Galaconcert 10.30 Nieuws. MUNSTER, 410 M. 12.35—1.50 Striikmu- ziek. 3.50 Vocaal concert door sopraan 4.20 Solistenconcert. Klassieke muziek 5.35 Voorlezing van scènes uit we-ken van Romain Rolland 6.35 Die ge- schichtliche Entwickelung der Kla\iersonate 7.20 Engelsche les. 8.10 Het Dortmun- der Kamertrio. Moderne muziek. ENKHUIZEN, 2 Maart. Totale haring- aanvoer van gisterenavond 700 tal (140.00f stuks) reepharing. Getal vaartuigen 125. Laat ste markt f 6.95. Heden aanmerkelijk minder vangst d« eerste 40 vaartuigen kwamen binnen met ge middeld 2 tal. Eerste markt f 7.458.05 pe» tal. IJMUIDEN, 2 Maart. Heden waren aan de markt de vangsten van 22 stoomtreüers. De prijzen waren als volgt tarbot f .70 1.80, tongen f 1.30—2 per kg; griet f 23— 53, gr. schol f 1319, md. schol f 1423, zetschol f 1731, kl. schol f 5-5015, 14 20, scharren f 5.50—13 per 50 kg; roggen f 9—29 per hoop; vleet f 0.70—2.40 per stuk; pieterman en poon f 1622, gr. schelvisch f 33—57, md. schelvisch f 230—46, k.md. schelvisch f 1625, kl. schelvisch f 7.50 12, 13—17 per 50 kg; kabeljauw f 21—47 per 125 kg; gr. gullen f 612, kl. gullen f 24, wijting f 16 per 50 kg. IJMUIDEN, 2 Maart. Hoewel Maandag een groot aantal stoomtreilers en loggers van de Noordzeevisscherij binnenkwamen, was de totaal-opbrengst dien dag niet bijzonder groot, doordat in hoofdzaak de eerstgenoem de vaartuigen lage besommingen maakten. Dien dag arriveerden 2 Duitsche en 21 Ne derlandsche stoomtreilers benevens 16 zeil- loggers, welke tezamen voor f 59.400 aan versche visch in den afslag ten verkoop aan voerden. Van de beugvaart arriveerden 4 stoombeugers (uit Vlaardingen) met eene totaal-besomming van f 3506, waaruit maar al te duidelijk blijkt, dat ook deze schepen eene slechte reis hadden. De totaal-opbrengst bedroeg dien dag aldus f 62.906. IJMUIDEN, 3 Maart De stoomtrawlers IJ.M. 15 Eveline en IJ M. 16 Bergen, resp. van de Stoomvisscherij Mij. Mercurius en Visscherij Mij. Petten zijn van hier naar de visscherij in de IJslandsche wateren ver trokken. Van de beugvisscherij keerden beden al- hier terug de stoombeugers V.L. 50 Elise met 748; V.L. 73 Flevo III met 820; V.L. 85 Bertina* met 1045; V.L. 86 Vooruit n-et 663; V.L. 19Ö Koningin Wilhelmina met 1127 en V.L. 204 Sophie Regina met 783 aan besomming. Van de treilvisscherij kwamen heden aan den afslag de stoomtreilers IJ.M. 418 De-ika V met 2576; IJM. 81 Lt. Generaal de Beer van Poortugael met 1768; IJM. 481 Am- steldijk met 3014; IJM. 62 Concordia met 1674; IJM. 175 Trio met 1749; IJM. 58 Amplitudo met 1547; IJM. 6 Eduarda met 2318: IJM. 197 Z&anstroom IV met f 1810; IJM. 244 Delfland met 1905; IJ.M. 176 Holland II met 1867; IJM. 64 Penelope met 1977; IJM. 136 Lobelia met 2019; IJM. 193 De Hoop met 1304; IJM. 154 Pr"«Mius met 1796; IJM. 1 Swift met IJM. 28'Walrus met 1641; IJM. 161 Cheneviere met 1679; de zeil- lóggcrs: K.W. 53 Jacoba met 426; K W, 45 Neptunus met f 649; K.W. 20 Maria Cor nelia met 512; K.W. 172 Jacoba met 496; K.W. 28 Anna met 619: K.W. 74 Katwijk aan den Rijn III met 623: K.W. 96 Baa- tiana met 530; K.W. 148 Arie met 655; K.W: 144 Wilhelmina V met 577; K.W. 66 Twee Gebroeders II met 604; K.W. 49 Dirk met 568 en K.W. 48 Cornelus Mari- nus met 718 aan besomming. EbiKHUIZEN, 3'Maart. Totale haringaan- voer van gisteravond 370 tal en 20/4 worp (ruim 74000 stuks) reepharing. Laatste markt f 6.75. Getal vaartuigen 132, tot nog toe dit voorjaar het grootste aantal per dag. Sieep- haring 5 tal van 2 vaartuigen, gold 7.10 per tal. Heden kwamen hier de eerste 40 vaar- tuigen binnen met gemiddeld ruim 4 tal. Eer ste markt voor reepharing 6.807.15. KRALINGSCHEVEER, 3 Maart. Ter markt waren aangevoerd 6 winterzalmen, prijs 2.30 a 3 p. 'A K.G. IJMUIDEN, 3 Maart. Heden waren aan den Rijksvischafslag: 19 stoomtrawlers, 12 loggers en 6 beugers. De prijzen waren als volgt: tarbot 1.200.90, tongen 2.201.55 pei K.G., griet 4521, gr. schol 1814, md scho 2721, zetschol 3021, kl. schol f 2014, 10.504, scharren 122 pel 50 K.G.; roggen 2112 per boop; vleet 1.601.20 per stuk; pieterman en poon 12.5010.50, gr. schelvisch 6142, rad. schelvisch 5225, k. md. schelvisch 25- 14, kl. schelvisch 1710, 116.50 kabel jauw 3724, gr. gullen 106, kl. gullen 53.60, wijting 52.90.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7