- DE ZUID-SÜMATRA MISSIE - Het Kabinet-de Geer. De administratieve reorganisatie lij het P.T.T- Voornaamste Nieuws nieuws. Vrijdag 5 Maart '1926 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16191 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad DE KATHOLIEKE VROUW. Een rede van Pater v. d. Geest O. P. is 'n geheel nieuwe missie. Op 'n gebied 6 x Nederland bestond slechts 1 missiestatie. Direct zijn de Priesters van 't H. Hart begonnen een nieuwe statie op te richten n.l. te Palembang, 'n stad met 80 duizend zielen. Daar is nu reeds 'n hulpkerkje, maar moet thans 'n kerk gebouwd worden en deze wordt toe gewijd aan 't H. Hart. Help ons ter eere van 't H. Hart met Uw offertje deze H. Hart kerk bouwen, 't H. Hart zal er U voor zegenen. Als velen „iets' willen geven, zullen we slagen. Priesters van 't H. Hart, Waienblirgerweg 9, Rotterdar Op de Zuidpier geloopen. De storm te Zandvoort. IJMUIDEN. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht VAN ONZE RECHTBANK. Oe abonnement rprijs bedraagt root Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen), Postrekening No. 5970. Advert en ti5j: 35 cents pa regel Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonaen mededeeling. 60 cL per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adv..?» tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Q Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7CO bij een ongeval met f 9-ia 1 t>ij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een fCfj Wj 'n iSm verlies van beide armen, heide beenen of beide oogen 1 <JU.'*^r,odeliikeri rilooo: atoU-" een voet of een oog: i£/V," duim of wijsvinger: been of bij 'n breuk van f f (1 bij verlies v. een arm: andere vinger. Aan alles komt een einde, zelfs aan een Nederlandsche Kabinetscrisis. Op een week na heeft ons land nu vier maanden lang een demissionaire regeering gehad. Zoover ons bekend, staat het wereldrecord van regee- ringscrisissen nu op den Nederlart^schen naam. En de oplossing komt nu nog vrij on verwacht, ofschoon ze ons niet overrompel de. Woensdag nog schreven wij, dat, na de zoo op het nippertje afgesprongen poging van mr. Limburg, de lijn voor de oplossing was geteekend. Wij wisten op dat oogenblik nog niet, dat H. M. de Koningin toen al reeds in die richting werkzaam was geweest, evenals de nieuwe formateur, die al Maandag een op dracht had gekregen en zijn aanwijzing zoo behendig geheim wist te hóuden. Mr. de Geer is nu premier, heeft het werk van dr. de Visser en mr. Limburg voleindigd. Hiermee schijnt deze crisis inderdaad uitge ziekt en is er het beste van gemaakt, wat er in de gegeven omstandigheden van te maken was. Zoolang wij het programma van jhr. de Geer niet kennen, is het moeilijk oordeelen over een kabinet, dat deels een ambtenaren- regeering is, deels bestaat uit politieke ho mines novi. Maar het is in den vollen zin een extra parlementair kabinet, de oplossing, die ons van 11 November af als de eenig mogelijke voor den geest heeft gestaan. Niet, dat wij zu%e buiten-parlementaire regeeringen zoo gelukkig achten; integendeel! Maar in de po litiek moet men vóór alles rekening houden met realiteiten. En wie nu de geschillen in de coalitie, tusschen Katholieken en Christelijk- Historischen al sinds 1920 o.m. over den Pau selijken Gezantschapspost, tusschen Chr.- Historischen en Anti-Reitolutionairen om de leiding onder de protestantsche kiezers had waargenomen, die voelde bij de breuk op 11 November, dat er een tijdperk van rust noo- dig was om ovet- het crisis-coalitiepunt heen ie komen. En dat was alleen te,vinden in het extra-parlementaire kabinet. Daarbij kwam de in Juli 1925 gemaakte fout door de aan wijzing van den heer Colijn tot kabinets formateur, welke fout zonder Kamer-ont binding onherstelbaar was en die door het optreden van een extra-parlementair kabinet tot de kleinste proporties kon worden terug gebracht. Immers, bleek er geen eenheid meer onder de christelijke groepen, welke bij de jongste stembus de overwinning behaalden, dan moest het, toch al met den uitslag der verkiezingen strijdende kabinet-Colijn, hoe eer hoe beter weg. Vandaar dat wij van den beginne af aan in een extra-parlementair ka binet alleen heil hebben gezien en het is dr. de Visser's fout geweest, dat hij in die rich ting niet kloekmoedig heeit gestreefd. Al heeft het dan lang geduurd, het extra parlementaire kabinet is er nu. En we kun nen het in het belang van land en volk niet anders dan een leven van drie volle jaren wenschen, Zal het kabinet-de Geer het zoo lang uit houden? Er zijn vele struikelblokken op zijn weg: daar zijn het Pauselijk Gezantschap, het Ne- derlandsch-Belgische verdrag, de zeer nood zakelijke werkverschaffing,' de moeilijkheden in Indië; allerlei sociale vraagstukken, die om oplossing roepen. Maar, het kabinet-de Geer is extra-par lementair, Het zal wel zoo verstandig we zen, zijn leven niet aan allerlei wetsontwer pen vast te koppelen. Het mag doen, wat het derde kabinet-Ruys deed, n.m. veel van de ongunst van de Kamers langs zich heen laten gaan, mits het zijn prestige behoudt, Het gaat maar om het vinden van dien tusschen- weg: het mag in enkele gevallen bukken voor den wil van het parlement; het mag in andere gevallen het met de Tweede Kamer op een accoordje gooien; maar het mag niet tpet zich laten spelen. Of het kabinet-de Geer dezen gulden mid denweg zat bewandelen en zoo aan ons ont redderd politiek leven eenige jaren zal ver schaffen om op rust en verhaal te komen, daarvoor zijn twee factoren noodig: ten eerste, dat hel parlement, vooral de Tweede Kamer, in meerderheid een welwillende hou ding tegenover de nieuwe regeering aan neemt. En wij denken daarbij vooral aan de rechtsche partijen, omdat op de sociaal- en vrijzinnig-democraten niet veel hoop gesteld moet worden. De rechter partijen zijn krach tens beginsel tegen alle oppositie, welke niet uit principe geboden wordt. Wij vertrouwen dan ook, dat geen politieke overwegingen van de kleine soort, geen spijt over terug wijzing van speciale partijwenschen of mis noegen over het heengaan van personen, die men liever op de regeeringsbanken zag, zal leiden tot stille tegenwerking van een re geering, welke onder zóó moeilijke omstan digheden tot stand kwam. Een tweede factor is de regeerkracht van het nieuwe kabinet zelf. De prémier is tot nu een kundig en bbogst bekwaam man en een harde werker gebleken. Hij zal nu ook nog de bewijzen moeten leveren een,l eider te zijn, een leider der regeering, leider van zijn departement, voorzitter van den Minis terraad. Van de bekwaamheden van zijn me dehelpers weten we nagenoeg niets. Alleen jhr. van Karnebeek is een •oude bekende en volkomen voor zijn taak berekend. Maar hij heeft nooit voor heeter vuren gestaan als juist nu met het Nederlandsch-Belgisch ver drag. Aan een diplomaat moet men echter nooit wanhopen! Als ambtenaar-ministers kan men in dit kabinet beschouwen mr. Donner, den functio naris voor justitie, bij het publiek vrijwel onbekend; mr. Kan, den nieuwen minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, meer bekend als de rechterhand van minister Ruys en als secretaris-generaal in algemee- nen dienst, zeker een ervarene in de regee- ringsgangen; ten deele ook prof. van Royen, van de Delftsche Hoogeschpol, die het ge heele departement van defensie (Oorlog en Marine) voor zijn rekening durft nemen. De burgemeester van Heerlen, mr. Waszink, die als de meeste leden van het kabinet de Geer reeds door mr. Limburg was opge nomen, neemt als eenig Katholiek in dit ka binet de belangrijke Onderwijs-portefeuille op en wordt daarmee tevens de eerste Room sche Onderwijsminister. Met mr. van der Vegte, lid van Gedeputeerden van Overijsel, treedt een tweede anti-revolutionair in het kabinet, wat als een succes voor jhr. de Geer mag worden beschouwd. Hij zal de moeilijkheden aan de Post mogen redderen. De oud-voorzitter van den Ned.-Indischen Volksraad, dr. Koningsberger, een man van links, wordt Minister van Koloniën en in dr. Slotema'ker de Bruine, lid der Eerste Kamer, begroeten wij nog een bakende politieke per soonlijkheid. Dat deze in sociale wetgeving en vraagstukken van socialen aard zoo op den voorgrond tredende Christelijk-Histori- sche persoonlijkheid, als minister van Arbeid in deze regeering zitting neemt, is zeker een steun voor het kabinet-de Geer. Politiek gesproken zijn de nieuwe ministers geen scherpe figuren en dat is onder de ge geven omstandigheden wellicht ook het beste: de premier zelf is geen beginselruiter, van prof. Slotemaker, mr. v. d. Vegte en mr. Waszink was de politieke geloofsbelijdens als Chr. Hist., Anti-Rev. en Katholiek naar buiten bekend. Al de overigen deden in de politiek nooit van zich spreken; het zijn on beschreven bladen; zij hebben te toonen, wie ze zijn. Proficiat! *- Jhr. de Geer heeft van het bijna tol stand gekomen kabinet-Limburg alle minis ters overgenomen, behalve mr. van Schaik en prof. Casimir, voor wie de twee ambte naar-ministers mr. Donner en mr. Kan in de plaats treden. Ook van mr. Donner wordt gemeld, dat hij tot de anti-revolutionaire partij be hoort. Wij meldden, dat de minister van Water staat aan den heer J. W. Lucas, accoun tant te Haarlem, de reorganisatie heeft op gedragen van de administratie en boekhou ding van het Staatsbedrijf der P. T. T.; zoo wel van het hoofdbestuur, bij de kantoren als bij den Technischen Dienst. Wie kennis neemt van het verslag van de commissie tot Reorganisatie van den Tech nischen Dienst bij de P. T. T. zal gemakke lijk begrijpen welke de draagkracht van de aan den heer Lucas verstrekte op dracht is. De heer Lucas, chef van den Cenlralen Accountantsdienst bij het Departement van Financiën, had zitting in die commissie en van hem zijn kennelijk de hoofdstukken III en IV in genoemd rapport afkomstig. Deze hoofdstukken behandelen de Finan ciën en Boekhouding en den Magazijndienst van het P. T. T.-bedrijf. Kwesties van zui ver boekhoudkundigen aard en wat voor stof ook al over genoemd rapport moge zijn opgeworpen, over de in deze hoofdstukken gestelde conclusies was vrijwel iedereen het eens. Dit gedeelte van het rapport bleef dan ook schier onaangevochten. Iedereen is van meening, dat de boekhou ding en administratie van het belangrijke Staatsbedrijf een grondige herziening be hoeft. Ook tusschen den minister van Wa terstaat en den heer Damme, directeur van het P, T. T., bestaat hieromtrent geen ver schil van meening. En het was de heer Damme zelf, die vóór zijn berucht gewor den gedwongen maand verlof de opdracht aan den heer Lucas voorstelde, welke op dracht later door den minister werd ver leend, zooals door ons gemeld. De opdracht aan den heer Lucas staat ook geheel buiten de pers^neels-organisatie en wie dus de opdracht aan den heer Lu cas in verband brengt met het raadgevend bureau voor organisatie van de heeren Hijmans en Van Gogh maakt een verkeerde conclusie. De opdracht aan den heer Lucas staat daarmede niet in direct verband. Na tuurlijk zal de heer Lucas op de hoogte moeten zijn en zich op de hoogte moeten stellen van de eventueel bij het P. T. T. bedrijf in te voeren personeel-formatie, maar zoo los staat zijn opdracht van het raadgevend bureau van de heeren Hyroans en V(an Gogh, dat al gaat deopdracht ajrn dat bureau niet "door, de heer Lucas zijn reformatieplannen toch zal uitwerken. Hieruit blijkt wel, dat van een innige samenwerking tusschen den heer Lucas en het Bureau v. Gogh geen sprake zal zijn. Want dit Bureau voor organisatie-adviezen aanvaardde de opdracht tot verdere uit werking van de in het rapport neergelegde denkbeelden, onder de uitdrukkelijke voor waarde, dat haar adviezen alleen dan ge bruikt zouden worden, wanneer een Di rectorium tot stand kwam. De heer Lucas voltrekt zijn opdracht echter ongeacht het feit of er een meerhoofdigfe leiding der P. f. T. kómt of een eenhoofdige. Nog duidelijker wordt de aard der op dracht aan den heer Lucas als we hoofd stukken [II en IV in het rapport der boven genoemde Staatscommissie lezen. De commissie wijst op de werkwijze van de 7e afdeeling van het Hoofdbestuur, de afdeeliug comptabiliteit, die aang"wezen als controle-orgaan van het P. T, T.-bedrijf en als zoodanig tevens als de comptabele controleur van den Technischen Dienst. Haars inziens zou de afdeeling comptabi liteit belast moeten zijn met: a. de geheele controle op de financiëele verantwoording van het bedrijf; b. het vastleggen en ver werken der in het bedrijf plaats gevonden transacties in de hoofdboekhouding. Het is de commissie evenwel gebleken dat de afdeeling bij de van oudsher bestaande organisatie noch aan den eenen, noch aan den anderen eisch kan voldoen- De controle toch op de eene helft der exploitatie-rekening n.l. die der ontvang sten, is haar geheel ontzegd; het verwerken Jn de boekhouding van 'n groot aantal pos ten in de eerste plaats weder alle ont vangsten geschiedt slechts in één bedrag en wel op het einde des jaars, namelijk voor zoover de andere afdeelingen de betrokken posten van de 9e afdeeling opgeven. De zekerheid, dat alle ontvangsten naar behoo- ren zijn verantwoord, moge wellicht door de controle van andere afdeelingen zijn ge waarborgd, het is organisatorisch onjuist de controle hierop niet op fe dragen aan de geheel vrijstaande afdeeling comptabiliteit, doch aan een der exploitatie-afdeclingen van 't hoofdbestuur Daa-bii komt dat 'n be langrijk gedeelte van de boekhouding no pens de: a. postwissel- en quitantieverreke- ning; b. buitenlandsche afrekeningen; c. valuta-dekkingen in verband met a. en b. en met bestellingen, hetwelk geheel ten Hoofdbesture wordt gevoerd, geheel en al buiten eenige controle blijft. Wel verstrekt de betrokken chef n.l. eens per jaar, gege vens aan de 9de afdeeling, doch alle transac ties en alle nog te vorderen en tc befalen saldo's worden buiten de Hoofdboekhouding gehouden. Van eenig overzicht omtrent de uitkom sten van eenig betaald onderdeel is geen sprake. Alles wordt verdeeld over de hoof den Post, Telefonie en Telegrafie en daarbij blijft het. Op vragen: wat zijn de uitkomsten van de exploitatie der groote telefooncen trales als Groningen, Utrecht e. d. g., wat het tekort is, hetwelk de radio-dienst met Indië, of die van Scheveningen oplevert, hoeveel de herstellingswerkplaats kost, welke efficiency is bereikt met de invoering van een of ander nieuw systeem, weet nie mand te beantwoorden. In Nederland zijn twee automatische telefooncentrales, n.l te Haarlem en fe Utrecht. Maar mogelijkheid om die twee zaken met elkander te verge lijken is er niet. Alle ontvangsten en uitgaven zijn nu een maal in allerlei hokjes verdeeld en deze hokjes worden zeer consciëntieus op de laar lijksche exploitatie-rekeningen van de Post, de Telefonie en de Telegrafie gebracht, doch afzonderlijke overzichten van ondcrdeelen van deze diensten ontbreken, •Men kan zelfs uit de commercieele boek houding niet zien wat de diverse bedrijfs middelen b.v. de een of andere telefoon centrale aan kapitaaluitgaven heeft gekost omdat men al dergelijke bedragen op een verzamelhoofd zonder eenige nadere speci ficatie boekt. Is de boekhouding van het P. II .-bedriil dus in geen enkel opzicht als een werkelijk commercieele boekhouding te accepteeren, de minste eisch,, welke daaraan nog zoude overblijven, is wel deze, dat de balansen en exploitatie-rekeningen in elk geval in hare eind-saldi het juiste winst- of verliescijfer zouden aangeven. Ook aan dezen eisch vol doet de boekhouding zelfs niet. Het bovenstaande is voldoende om niet alleen den aard van de aan den heer Lucas verstrekte opdracht aan te toonen, maar tevens de noodzakelijkheid dat de boekhQu- ding der P. T. T. grondig worde herzien. Een dergelijk requisitoir wordt ook ge houden ten opzichte van den Magazijn dienst. Wordt tot reorganisatie der boek houding overgegaan, dan zal als vanzelf sprekend, ook de administratie Van den magazijndienst belangrijk gewijzigd, gemo derniseerd en overzichtelijk gemaakt moe ten worden. De taak van den heer Lucas is zeer om vangrijk en zal wel eenige jaren tijd vorde ren, Zijn wij wel ingelicht dan is het de be doeling de reorganisatie geleidelijk in te voeren. Er zal natuurlijk gebruik gemaakt worden van de hulpmiddelen, die de moderne admi nistratie biedt. De reorganisatie betreft in hoofdzaak het hoofdbestuur maar daar mede hangt natuurlijk ook reorganisatie sa men van kantoren- Maar nog eens, de opdracht aan den beer Lucas staat geheel op zich zelf. In het gebouw St. Bavo hield de R- K. Vrouwenbond gisteravond een vergadering waarin de Zeereerw. Pater v. d. Geest O. P. als spreker optrad met het onderwerp: „De Katholieke Vrouw" De vergadering was goed bezet en stond onder leiding van de presidente, mej. Pee lers. Na de opening met den Chr, g-oet, werd een- couplet van „Roomsche Blijdschap' staande door allen gezongen. In haar openingswoord herinnerde de pre sidente aan de belangrijkheid van het op treden van den Zeereerw. pater v. d. Geest voor den R. K. Vrouwenbond, Spr. sprak haar voldoening uit over de tamelijk groote opkomst, gezien het sléchte weer. waarna 'net woord was aan pater v. d. Geest. Rede Pater v. d. Geest. Pater v. d. Geest wijst er in den aanvang van zijn rede op, dat hij thans wil spreken van hart tot hart, van mond tot mond, zon der wetenschappelijke leegten door holklin kende woorden te maskeeren. Er zijn er in Nederland nog velen, die de vraag zich stellen of een Vrouwenbond nog wel reden van bestaan heeft. De Roomsche manifestaties in het open baar zijn er steeds als manifestaties die er zijn mogen, maar men begint te zeggen, er komen te veel vereenigingen efl de vrouw past toch in het huisgezin en in het huiselijk leven. Zoo luidde het oude spreekwoord: Wie zijn vrouw liefheeft, late haar thuis. En toch is het spr.'s heiligste overtuiging dat alles wat de invloed der vrouw in de maatschappij kan verheffen, noodiger is, dan wat ook. Niets is üoodiger dan het or- ganiseeren der Roomsche vrouwen, om de vrouwen op de wereld te verheffen. Mis schien is spr. een der grootste voorstanders der R. K. Vrouwenbonden, maar daarvoor schaamt spr. zich geenszins. Het is misschien waar, dat de vrouw niet het schoonste leverde in litteratuur, muziek, schilderkunst en zoovele andere kunsten, de vrouw bepaalde zich meer misschien tot het innerlijke, maar des te meer heeft de vrouw gedaan voor het eeuwige, het onverganke lijke. Spr. staaft deze bewering met enkele sprekende voorbeelden. Daarom behoort spr. tot de meest diep- overtuigende bewonderaars der vrouw. Spr. behandelt het goede voorbeeld, de kracht der opvoeding, de macht der goede leiding, Een frappante gelijkenis stelt spr. Toen de Zaligmaker voor Caïphas stond, moet het een pijnlijk moment geweest zijn, toen de hoogepriester vroeg naar Christus' leerlingen. Waar waren Zijn leerlingen. Judas verried Hem, Petrus verloochende Hem, de overigen waren gevlucht. Moet zulk een vraag niet geweest zijn als een trap op het Hart van den Goddelijken Zaligmaker? En indien het mogelijk was. dat Christus nu, in 1926 voor een moderne rechtbank werd gevoerd, (moderne Caïphassen zijn er genoeg) en aan Christus dezelfde vraag werd gesteld omtrent Zijn leerlingen. Zeker, het aantal van 12 groeide tot ongeveer 300 mil- lioen. Maar 't gehalte! Is dat zooveel beter dan voor 1900 jaren? En zou misschien zulk een vraag, in den hedendaagschen tijd aan Christus gesteld, ook niet zijn als een trap op het Hart van den Goddelijken'Zaligmaker? Spr. wil deze vragen stellen, omdat hij den vrouwenbond en de vrouwen hoog acht. Daarom wil spr. deze vragen ook zelf be antwoorden. Wanneer de Katholieken vroeg en laat naar de Kerk gaan, de Sacramenten ont vangen, vooral nu de vrouwen bedoeld, zijn zij dan nu beter dan de anderen vroe ger? Als de dood geen muur is, maar een deur, waar we heen moeten, leggen we dan nu daar in het eeuwige, waar we heen moeten, hetzwaartepunt van ons leven? Spr. herinnert aan het Evangelie-verhaal van Martha en Maria bij den Zaligmaker, waar de Zaligmaker de bedrijvige Martha het bescheid gaf: Zij (Maria) heeft het beste deel verkoren." Zij (Maria) was de leerlinge van Christus en zij begreep dat haar eerste taak was de veredeling van haar innerlijk. Nu zijn er 300 millioen leerlingen en is nu aan de vrouwen te zien dat beeld der mediteerende Maria? Zouden er zoovele vrouwen van tegenwoordig kunnen voorge steld worden als het symbool van een mo del Cchristen? En dat na 1900 jaar Christendom! Het moest toch zijn, dat er minstens 50 pCt. der vrouwen voor in aanmerking zouden moeten komen. Maar dat is het niet. Als er mede, amu sement en zooveel andere wereldscbe din gen zijn, dan doen we mee. Zou er over die 300 millioen Christenen zooveel schitterends te vertellen zijn? 't Is maar een vraag. In de eerste eeuwen waren wel de echt diep Katholieke vrouwen te bespeuren. En nu? Voor spr. staat de vrouw naar het voor beeld van Christus in de top van de hoog ste eer, om de schoonheid, die God aan de vrouw in de zedelijke orde heeft gegeven. Zóó ook heeft Christus geleerd- dc vrouw te beschouwen en te behandelen. En moet men dit nu nog komen aantoonen? Het doel van het vrouweleven is allereerst de vervolmaking van de eigen persoonlijk heid. Dit is het hoogste doel, het hoogste recht, de grootste licht. En toch begrijpen vele vrouwen dit niet. De hedendaagsche tijd leert het. Hoevele vrouwen zijn er, die uit den grond van haar hart God danken dat ze vrouw zijn? De oorzaak is, dat de opvoeding der vrouw heel dikwijls te wenschen overlaat; de opvoeding van het meisje wordt dikwijls behandeld met een laisser aller, anders niet. En toch is dit betreurenswaard, daar de- taak der vrouw toch alleen, en alleen deze is, de verheffing van het zedelijk peil in dc geheele wereld. Dit is haar hoogste en eenigste plicht. Als Christus de mannen heeft geleerd de vrouw te respecteeren, waarom is er dan bij de vrouw zoo weinig, waardoor zij den Christus eert? Laat men zich niet laten misleiden door allerlei moderne jdeeën van zelfbestem- mingsrecht der vrouw. De vrouw is niet minder dan de man en de man niet minder dan de vrouw, maar de vrouw is anders, heeft een ander ter rein te bewerken. In het diepst vaii het vrouwenhart ligt, en hier zondert spr. niemand der vrouwen uit, ligt een heet verlangen naar volmaaktheid, naar heilig heid, naar godsdienst, naar adei van karak ter, naar heiligheid Zoo heeft God de vrouw ook gemaakt, in het grootste en hoogste respect voor het menschelijk leven. Maar daarmede parallel loopt een groote zelfingenomenheid der vrouw. En satanisch juist was het parool, dat eenige jaren geleden over de wereld gegeven werd om de vrouw te verderven, en waarbij de vrouw in haar zelfingenomen- heeid werd aangetast. En sindsdien zijn de satanische gevolgen daarvan heelaas merk baar. Daartegen nu hebben wij de Katholieke vrouw. Daarom moeten wij terug gaan naar Christus, onzen Heer. Met dankbaar applaus uitte dc vergade ring haar sympathie voor dit eerste gedeelte van de rede van den gewijden spreker. Hierna werd eenige oogenblikken gepau zeerd, in welke pauze de door den missie- naaikrans vervaardigde kleedingstukken de algemeene belangstelling genoten. Hierna vervolgde pater v. d. Geest zijn rede met enkele korte conclusies. Waar gebeden wordt en geloofd, daar is de vrouw op haar plaats en ontvangt de eer, die haar toekomt. Daarom de conclusie. De hedendaagsche R. K. vrouw zou niet met zulk een succes haar examen maken als Christin, als haar zusters uit de eerste eeuwen. Dat is de schuld der vrouw. Alle zouden zij zoo gaarne ten beste wil len werken, vooral door haar goede voor beeld, omdat iedere vrouw is geschapen tot het opvoederschap. Daarin kan de vrouw zulk een grooten invloed ten beste uitoefenen. Spr. wijst er op, hoe het goede voorbeeld zooveel invloed op den man vooral heeft. De maatschappij moet omhoog door de vrouw alleen. De Roomsche vrouw moet een echte Roomsche vrouw in handel en wandel zijn. In het hart willen alle vrouwen dit, doch de practijk.... Daarom, de retraite, leiding vragen in het godsdienstig leven, goed voorbeeld in han del en wandel en meewerken aan opbouw van zedelijkheid in onzen tijd. Opzien naar het leven van de Allerzalig ste moeder van God, die niets anders wilde zijn als de dienstmaagd des Heeren, en die daarom né God, de allerhoogste werd van allen. Een "langdurig applaus was de beiooning voor het gesprokene, GIRO No. 108807 De presidente voegde hieraan een harte lijk dankwoord. Het was een heerlijke avond, aldus spr. Spr. verheugde zich over de krachtige en wqre woorden van den pedenaar, die zij zoo volgaarne wilde onderstreepen. De presidente besloot met een „Tot weerziens", waarbij de vergadering zich met applaus aansloot. Na enkele huishoudelijke mededeelingen en het zingen van een couplet van „Room sche Blijdschap" werd de bijeenkomst met den Chr. groet weder gesloten. Nog dient vermeld, dat de actie van den R. K. Vrouwenbond in Haarlem voor de leniging van de nooden der slachtoffers bij den watersnood tot resultaat had een to taal van 2000 stuks goed en een bedrag van ongeveer 550, voor welk succes aan mej. Poelhekke een woord van dank voor haar werk in deze werd gebracht. Door den storm liep het stoomschip Be renice van de Kon. Ned. Stoomvaart Maat schappij, toen het trachtte van de Middel- landsche Zee te IJmqiden binnen te loopen, op de Zuidpier geworpen. Het schip werd aan de stuurboordverschansing ingedrukt en de ankerkluis was uitgescheurd. Daar het echter zeer spoedig weer in de ruimte wist te komen, werd de aangeboden assis tentie van sleepboofen geweigerd. Men schrijft ons uit Zandvoort: Plotseling zijn de voorjaarsverwachtingen verjaagd door den stormwind die hedennacht over ons bad- dorp heeft getoornd. Met reuzenkracht en demonisch geweld kwamen de rukwinden uit het Zuidwesten aangegierd over zee en over duin. Donker pakten de jagende wolken zich aa~: den ho rizon samen, terwijl alleen de helle bliksem lichten de inktzwarte duisternis voor een seconde mochten verdrijven. Uit de saamge- pakte wolkenmassa's werden dan eens sneeuwvlokken neergejaagd. zoodat één mo ment alles een wintcrschen tooi had. Dan veer kogelden met kletterslagen de hagel- steenen, die uit dat onheilspellend wolken- zwart werdén neergesmeten. Het was noodweer, als de-rukwinden alle kracht inspanden om te verbreken en te vernielen. Maar waar ons baddorp aan het vlakke zeeveld zoo uit het Zuidwesten de eerste beurt krijgt, is het werkelnk nog meegeval len. Toch wijzen de glasscherven op straat, dat hier en daar een ruit door den storm- dtuk bezweken is. Verpletterde dakpannen en gehavende daken doen zien. dat het met zoo'n stormwind lang niet veilig is op straat. Overal haast kon men kleinere schade vin den gelukkig maar bestaande uit een en kele ruit of pan. Aan de Bredcrodestraat heeft bet geweld het meest huisgehouden. De bliksem sloeg in een schoorsteen van het pand bewoond door de familie van E. De schoorsteen cn een gedeelte van het dak werd vcnieló. maar verdere ongelukken werden niet ver oorzaakt Van en o bewoonde villa werden de tuin- ramen ingedrukt, terwijl van een andere villa de serreruiten totaal vernield werden. Dan heeft de storm ook nog slooperswerk aan de Passage verricht. Een gedeelte van het muurwerk is ingestort, terwijl een ander gedeelte zoo gevaarlijk heen en weer wie gelt, dat men elk oogenblik een verder in storten verwachten kan. Zoo wordt t uiter- !ük als van een echte ruïne, als het aschbelt- achtige middenterre'n dien indruk niet be dierf. De zee is wel vol met witgekuifde golven- koppen, maar geeft niet Jen indruk van woeste wildheid. Ook is de stand van het water niet bijzonder hoog. De eerste Zandvoortsche lenteboden in den vorm va-, de bekende verhuurbordjes be gonnen reeds druk te verschijnen, een be wijs, dat de trek van aanstaande zomer gasten weer begonnen was. al was bet dan ook later, dan we ar.dere jaren gewend zijn. De Zuidwester zal ook hier wel invloed op uitoefenen en toch heeft de Zandvoortsche winter al lang genoeg geduurd. Botsing tusschen den burgemeester en den commissaris van politie. In liet gebouw voor Christelijke Belangen heeft dezer da den. onder den naam EersteJJmuider Jaar beurs, een bazar plaats ten bate van het Chr. fanfarekorps Wilhelmina, om nieuwe instrumenten te krijgen. Door de leiding is en wordt heel wat entrain ontwikkeld, waardoor Je aanwezige voorraad artikelen, en het aantal bezoekers groot is. Zooals op een bazar gebruikelijk is, zijn er zeer veel spelen, loterijen, enz. Alles zeer geschikt om het geld voor het goede doel binnen te krijgen. Dat hoort nu eenmaal zoo. Bij de meeste bazars, die in den laatsten tijd bier waren, wordt een groot gedeelte der goederen verdraaid op het rad van avontuur. In zijn aard behoort dit spel ech ter tot de, bij de wet verboden hazardspe len. Hoewel de wet daartoe geen ruimte laat, gaf het gemeentebestuur telkens weer hare toestemming daarvoor, tegelijk met andere verlotingen. De politie bemoeide zich dan niet met de zaak. Nu is het echter onlangs, bij een derge lijke gelegenheid, gebeurd dat er ruzie ont stond en het gevolg daarvan is geweest, dat de commissaris van politie aan den bur gemeester verzocht heeft, niet weer derge lijke verguningen te verleenen, daar hij als hulpofficier van justitie, alsdan verplicht zou zijn de wet te handhaven en het spel te verhinderen. Nu kwam de bazar van Wilhelmina, waar bij weer dezelfde soort vergunning gevraagd en verkregen werd. Als om het vuurtje aan te blazen, hoewel het zonder opzet geschied moet zijn, vergat men bovendien ter secre- Het nieuwe Kabinet De Geer. Leniging van den eersten nood na den watersnood. Congres van den Nederlandscben Midden* standsbond. Mr. Limburg en de Bond waartoe hij be hoorde. De valsche Fransche bankbiljetten-zaak voor de Haagsche Rechtbank. Veroordeeling geëischt van 9 en 7 jaar gevangenisstraf. Open brie! van lord Grey inzake da kwestie der Raadszetels. De Duitsche Rijksraad neemt bet wets ontwerp aan inzake belastingverlaging, China vraagt een permanenten zetel in den Raad van den Volkenbond. De vernieuwde actie in Marokko. Het tweede gedeelte der schadeloosstel ling aan Bulgarije door Griekenland betaald. Het Belgische elftal voor den wedstrijd tegen Holland gekozen. Zie verder ook het Laatste Nieuws. BBcBrometerstand 9 uur v.m.: 756. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morger worden opgestoken om 6.15. Medegedeeld door bet Kon. MeteoroL Instituut te De Bili Naar waarnemingen in den morgen van 5 Maart Hoogste Barometerstand 777.2 m.M. te Coruna. Laagste Barometerstand 726.9 m.M. U Rotst. Verwachting van den avond van 5 tot den avend van 6 Maart: Krachtige, tijdelijke afnenfende noordwes telijke tot zuidwestelijken wind, meest ge deeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig oi geen neerslag, later zachter. tarie nog een afschrift der verleende ver gunning aan den commissaris te zenden, wat wel gebruikelijk is. Nu besloot deze tot ingrijpen, dtfch daar hij blijkbaar het ook beter vond daarbij niet een, ter goeder trouw zijnd bestuur 't slacht offer te doen worden, stelde hij dit bestuur met de zaak in kennis en gaf in overwe ging geen gebruik van dit vergunning te maken. Het bestuur besloot aan dien wenk gehoor te geven en het reeds geplaatste rad af te breken. Daar het echter vooraf reeds reclame er mee gemaakt had, moest het thans aan de menschen meedeelen dat het rad van avontuur door de politie ver boden was, hoewel men een, door den bur gemeester onderteckende vergunning bezat. Uitspraken van Donderdag 4 Maart 1926 K. S., los werkman, -wonende te Ilpen- dam, diefstal, twee maanden gev. straf voorw., proeftijd een jaar; P. V-, portier, wonende te Krommenie; A. V., electricien, wonende te Wormerveer, appèl overtr. jachtwet, vrijgesproken; A. G. J. B,, koop man, wonende te Amsterdam, appèl, overtr. Alg. Pol. Verordening Zaandam, vonnis Kantonrechter Zaandam bevestigd; J. W. B„ logementhouder, wonende te Zaandam, vrij gesproken; J. M. K„ chauffeur, wonende te Haarlem, vrijgesproken; W. J. v. d. M„ kweeker, wonende te Aalsmeer, appel, overtr. Kringwenwet, 5 befete subs. 5 dagen hecht., o.v. met bevel tot wegruiming. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 21 tot en met 27 Februari 1926, kwam in deze gemeente 1 geval voor van buiktyphus, 4 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtheritis; te Bloemen- daal 1 geval van diphtheritis; te Beverwijk 1 geval van buiktyphus, 1 geval van rood vonk en 1 geval van diphtheritis; te Haar lemmermeer 5 gevallen van roodvonk; ta Heemstede 1 geval van roodvonk; te Scho ten 1 geval van diphtheritis; te Velsen 1 ge val van roodvonk en 2 gevallen van diph theritis; te Zaandam 3 gevallen van rood vonk en te Lisse 1 geval van roodvonk. 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1